Květňátka a červňátka 2006 - díl 3 - Čtvrtý měsíc

Těhotenství

Čtvrtý měsíc těhotenství 13. 16. týden Vývoj plodu Po skončení období vývoje orgánů a končetin zárodku nastává proces zvětšování a dozrávání plodu (do konce třetího měsíce se o budoucím miminku mluví jako o zárodku, dále až do porodu se nazývá plodem) a postupná příprava na samostatný život po narození.

V průběhu 4. měsíce se vyvíjejí svaly, kůže mění barvu a vzhled, na hlavičce se začínají objevovat vlásky. Hmotnostní přírůstek plodu není veliký. V 16. týdnu plod váží přibližně 130 gramů a dosahuje délky asi 16 cm. Rysy obličeje a celé tělo mají již velmi blízko k tomu, abychom mohli říci, že jde o miniaturního lidského jedince.

V 15. týdnu se tvoří lebeční kosti s od té doby je možné ultrazvukem zobrazit hlavičku plodu a zjistit její nejširší příčný rozměr, měřený v místě za ušima. Jde o tzv. biparietální průměr, který používáme jako nejpřesnější měřítko hodnocení vývoje plodu a určení stáří těhotenství. Ultrazvukově se dále měří délka stehenní kosti, kontroluje se srdeční akce a pohyby plodu . Na ultrazvukové stanovení pohlaví plodu je ještě příliš brzy. Budete si muset ještě asi měsíc počkat.

Změny organismu matky

Těhotenství na vás začíná být stále více vidět. V průběhu 4. měsíce prominuje děloha jako malá boule nad stydkou sponou a začíná se stále více vyklenovat a přibližovat k pupku. V tomto období opět přiberete asi jeden kilogram. Děloha roste a bříško se začíná zakulacovat. Pokud to cítíte jako důvod nárůstu dělohy, tak pozor! Nepodlehněte iluzi, že děloha s plodem je podstatou hmotnostního přírůstku. Samotná děloha totiž váží pouze několik set gramů. Zvětšuje se také obvod pasu. Čím jste menšího vzrůstu, tím dříve se na vás rostoucí bříško a gravidita viditelně objeví. Prsy se napínají a zvětšují. V tomto období obvykle definitivně ustupují „ranní" žaludeční nevolnost, začínáte se cítit lépe a můžete si začít užívat těhotenství.

Oblékání

Při výběru oblečení v těhotenství dbejte kromě vzhledu také na pohodlí a to mnohem více než jindy. Změny postavy v těhotenství vás budou nutit k průběžnému doplňování nových oděvů. Není však nutné podnikat nájezdy do obchodů s konfekcí a utrácet velké sumy peněz. Snažte se nakupovat prakticky a s rozumem. Nejprve si prohlédněte svůj současný šatník. Některé kusy oblečení z něj lze použít i pro velkou část nebo celé těhotenství.
Vaše podprsenka z doby před těhotenstvím vám brzy doslouží, neznamená to ale potřebu koupit si od každé zvětšující se velikosti hned několik barev. Kupujte si průběžně jednu pohodlnou dle potřeby. Nekupujte si podprsenky s kosticemi, mohou vám při nalévání prsů způsobit puchýřky a bulky. Nošení umělého prádla více dráždí pokožku, zvyšuje pravděpodobnost zapaření a kožních či poševních infekcí.
V těhotenství nepoužívejte žádné korzety na zpevnění břišní stěny. Taková podpora vede naopak k zeslabení a ochabnutí svalů. Pokud se obáváte povolení břišních svalů, začněte včas cvičit. Vaší odměnou budou pevné a silné svaly po porodu a v období šestinedělí. Noste pohodlné boty s nízkým podpatkem nebo bez něj. Jsou stabilnější a pomáhají udržovat správný postoj. V těhotenství není vhodné nosit boty na vysokém podpatku, protože mění charakter chůze a mají negativní dopad na páteř a klouby. Pokud vám začnou nohy ke konci těhotenství otékat, mohou být jediným řešením pantofle a sandále.

Dietní opatření

Těhotenská dieta by měla respektovat zá:,–(y zdravé výživy. Kdy jindy se stravovat zdravě než v těhotenství, kdy máte zodpovědnost nejen za sebe, ale i za svého potomka. Nesnažte se jíst více ale kvalitněji. Strava v těhotenství má být vyvážená a pestrá. Budoucí maminka by se měla zamyslet nad tím, kolik zdravých pokrmů denně sní a zda jí či pije něco, co by mohlo dítěti uškodit. Jezte čerstvé potraviny, vyhýbejte se potravinám konzervovaným. Často obsahují hodně tuku, cukru, soli, barviv, příchutí a konzervačních látek. Totéž platí i pro instantní pokrmy. Brambory, zdroj bílkovin a vitamínů by měli ve vašem jídelníčku nahradit energeticky sice bohaté, ale jinak bezvýznamné knedlíky. Zvyšte podíl syrového ovoce a zeleniny. Strava bohatá na vlákninu se vám odvděčí pravidelným vyprazdňováním.
Maso, játra, drůbež a ryby jsou dobrým zdrojem bílkovin a železa, ale dobře stravitelnou formu bílkovin představuje také mléko, sýry, jogurty a luštěniny. Mléko a sýry navíc obsahují vápník, který je důležitý pro správný vývoj zubů a kostí plodu. Bílkovinná strava je nejen zdrojem energie, ale obsahuje rovněž nezbytné aminokyseliny, bez kterých dochází k poruchám růstu , udržování a obnovování funkce buněk.
Denní množství jídla si rozdělte do více porcí, snížíte tak pravděpodobnost tloustnutí. Nejbohatšími jídly mají být snídaně a obědy, svačina a večeře mohou být střídmější. Pozor na výrobky obsahující cukr. Různé koláče, sladkosti, sušenky a džemy mají malý obsah živin a lehce se po nich tloustne. Sladkosti se snažte nahradit ovocem.
Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Udržujte ledviny v dobrém stavu a zabraňujte zácpě. Nevhodnými nápoji pro těhotné ženy jsou minerální vody (vysoký obsah soli) a nápoje s chininem (tonic). Totéž platí samozřejmě i o alkoholu, který přechází placentou přímo do krevního oběhu plodu. Černou kávu i silný černý čaj by měla nastávající maminka maximálně 1 šálek denně.
Nepřejídejte se, ale vychutnávejte to, co právě jíte. Máte-li pocit napětí a nervozity kvůli dietě, nebudete se nikdy cítit fit. Najděte si vlastní a zdravý jídelníček, budete spokojená a pohled na život bude veselejší.

Těhotenské chutě

Pojídání nadměrného množství čokolády, zmrzliny a jiných sladkostí s následným tloustnutím patří mezi „celkem běžné" těhotenské chutě. Do této skupiny začleňujeme chuť na okurky, na silně kořeněná jídla či jiné, zřídka vyhledávané potraviny. Některé budoucí maminky mývají v tomto období chuť na takové kombinace jídel nad kterými zůstává rozum stát. Závěrem musíme zdůraznit, že vaše chuť k jídlu se může někdy velmi zajímavě změnit, le návrat do stavu před otěhotněním je velmi pravděpodobný.

Diagnostika vrozených vad plodu

V absolutní většině případů probíhá těhotenství ve 4. měsíci bez problémů. Období konce tohoto měsíce se však využívá k plošnému vyhledávání geneticky podmíněných abnormalit a vrozených vad plodu u všech těhotných žen. Riziko vzniku vrozených vad plodu závisí na mnoha faktorech. Již v době před početím, v okamžiku otěhotnění nebo v časné stádiu gravidity mohou různé škodlivé vlivy narušit správný vývoj zárodku. Zodpovědná příprava a zdravý způsob života jsou nezbytnými podmínkami, které snižují možnost abnormálního vývoje těhotenství. Po otěhotnění již mnoho věci změnit nelze a nezbývá než sledovat další vývoj, provádět nezbytná vyšetření a včas odhalit případné odchylky od norem.
Za optimální věkovou hranici pro narození prvního dítěte se považuje věk do 30 let. Riziko vzniku vrozené vady plodu se ovšem zvyšuje až po 35 . roce života ženy, kdy je riziko vysoké okolo 0,5% a po 40. roce je to 1%. V současné době je jednoznačně prokázán negativní vliv věku matky v případě tzv. chromozomálních poruch. V této souvislosti je nejzávažnějším problémem porod plodu s Downovým syndromem.
Mezi nejdůležitější úkoly v péči o těhotnou ženu patří právě vyhledávání vrozených vad plodu. Kolem 16. týdne těhotenství je nejvhodnější pro provedení trz. Genetického screeningu. Sestra v ordinaci Vám odebere žilní krev, která se odesílá k laboratornímu stanovení sérových hladin určitých látek. V závislosti na výšce hladin hodnocených látek v krvi, na věku matky a některých dalších faktorech může být vyčísleno riziko poškození plodu. Uvedené vyšetření nemůže přímo prokázat poškození plodu, upozorní pouze na zvýšené riziko. V takovém případě jsou potom nutná další vyšetření.
Další diagnostickou možnost představuje ultrazvukové vyšetření vyvíjejícího se plodu. V současnosti jsou k dispozici kvalitní ultrazvukové přístroje s velmi dobrou rozlišovací schopností. Některá pracoviště nabízejí svým pacientkám obdobné vyšetření již ve 12. týdnu těhotenství. Výsledky těchto testů mají upřesňují rizika a zvyšují možnost záchytu vrozených vad plodu. Nejsou však prováděna plošně, vždy ale záleží na konzultaci s lékařem.
Nejčastější chromozomální odchylku (Downův syndrom) spolehlivě prokáže jen vyšetření přímých buněk plodu, které se získávají odběrem plodové vody (amniocentézou). Odběr vody se v současné době standartně provádí pod ultrazvukem. Přes břišní stěnu se do dutiny plodového vejce vsune tenká jehla a do připravené stříkačky se odebere asi 20 ml plodové vody. Vyšetření není bolestivě, provádí se pod plným vědomím a téměř výhradně ambulantně. Komplikace se vyskytují vzácně. Malé množství buněk plodu v odebrané tekutině se musí nejdříve pomnožit a až poté se hodnotí. Vyšetření jasně prokáže počet a tvar chromozomů plodu (tzv. karyotyp). Na základě výsledků těchto vyšetření, po genetické konzultaci a po rozhovoru nastávajících rodičů, lze v případě nepříznivých výsledků navrhnout ukončení těhotenství.
Některá poškození plodu lze v těhotenství prokázat i několika dalšími způsoby, přičemž proces zkvalitňování vyhledávání vad směřuje k co nejčasnějšímu záchytu a k co nejpřesnějšímu potvrzení poškození i dalšími dostupnými metodami: biopsií choriové tkáně - CVS, odběrem krve plodu - kordocentézou, metodami molekulární genetiky. Stále však existuje vrozených vývojových vad, které nelze před poroden diagnostikovat.

Tak to je ode mě pro tento měsíc vše a ještě připojuji samozřejmě aktuální seznámek. Snad se tam všechny najdete)

MíšaN+Komínek 13+6tt

TP 1.5.2006 Boube­lici/1971/Mla­dá Boleslav.
TP 4.5.2006 MíšaN/1981/Čes­ká Lípa
TP 5.5.2006 Terik/1983/Zlín
TP 5.5. 2006 Gigi/1975/Pra­ha
TP 7.5.2006 Irucha/1977/P­raha
TP 9.5.2006 Milli/1977/Vy­sočina
TP 9.5.2006 Danka/1976/Pra­ha (výhledově Klatovy)
TP 9.5.2006 Rasi­ka/1977/Praha - západ
TP 9.5.2006 Dandul­ka/1975/Štěcho­vice
TP 20.5.2006 Char­li/1971/Trutnov
TP 21.5.2006 Leňu­la/1985/Zlín
TP 22.5.2006 Luc­ka2/?/?
TP 25.5.2006 jama­ji/1972/Ostra­va
TP 23.5.2006 Evi­ka12/1978/Ostra­va
TP 27.5.2006 Luci­a1604/1985/Li­berec
TP 27.5.2006 Ani­na/1977/Šumperk
TP 29.5.2006 Kasi­a/1978/Olomouc
TP 29.5.2006 Nikit­ka/1980/Zlín (Otrokovice)
TP 31.5.2006 Karinn /1984/Chrudim
TP 1.6.2006 maggi­e/1978/usa
TP 1.6.2006 opagme
TP 3.6.2006 KackaK/1977/Klad­no
TP 5.6.2006 Marké­ta182/1983/Ha­vířov
Sedma/?/Trutnov

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek
 
Dandulka
Kecalka 252 příspěvků 03.11.05 08:33

Misko,
za všechny Ti moc děkuju za deníček!:-)

 
Milli
Extra třída :D 14079 příspěvků 03.11.05 08:40

Já Miško taky děkuju za deníček a jdu se vrhnout na čtení.

Mimochodem - necháte si některá posílat ty denní mailíky pro bříško z Rodiny? Mě tam trochu mate, že se mi např. dneska ukázalo, že jsem ve 14 týdnu a v 1 trimestru. Není to nějaké pomotané? Já myslela, že první trimestr končí ukončeným dvanáctým týdnem.

Milli

 
Kasia
Kecalka 474 příspěvků 03.11.05 08:59

Ahoj holky,
dlouho jsem tu nebyla, tak nejsem moc v obraze. Deníček jsem moc nečetla, protože se mě moc netýká. Bohužel mám TP 29.5. resp. začátkem června, takže jsem o pár týdnu mladší.

Jak jsem vám psala o krvácení, tak jsem nakonec špinila 3 dny, dostala Ascorutin a klid na lůzku. Bylo to fajn. Teď už jsem 4. týden doma. Na kontrole jsem byla před týdnem, to jsem byla 9tt+0, ale porostl pouze plodový váček, ale plod nebyl moc vidět, natož srdíčko. Podle UTZ i oplodnění jsem byla 7tt+0. Dr. byl upřímný a rovnou mi řekl, že to možná nedopadne dobře, že se možná miminko nevyvíjí. Na kontrolu jdu v pondělí 7. 11., a jestli srdíčko nebude bít, musím na kyretáž a mé 2,5 měsíce štěstí skončí.

Holky, kdy vy jste poprvé viděly srdíčko? Je možné, aby bylo tak pozdě? Snažím se věřit, ale logicky se mi to zdá nemožné, tak pozdě.

NIKITKO, máš stejný TP jako já, ale psala jsi včera, že jsi 11tt+2, ale já jsem 10tt+2? Jak je to možné? To máš tak dlouhé cykly?

Já si také nechávám posílat mejly z rodiny pro bříško. Ty tt jsou tam jinak, protože na rodině se to nepočítá od poslední MS, ale o dva týdny míň podle oplodnění. Někde na hlavní stránce jsem to tam četla. Většina dr. to však počítá od poslední MS, protože to jediné je jisté.

Mějte se a držte nám pěsti.

Kasia a Kaštánek 10tt+3

 
anina
Zasloužilá kecalka 656 příspěvků 03.11.05 09:22

Miso, moc diky za denicek, tvoje snaha si zaslouzi kyticku…tak TADY JE, i kdyz virtualni.

Milli: No tak to by porad jeste odpovidalo, pokud prvni trimestr (12 tydnu) pocitaji od oplodneni, plus ty dva tydny od posledni MS, ne? Takze za par dnu uz bys mela mit vytouzeny druhy trimestr…

Kasia: Budu ti moc drzet palce, ale ja mam bohuzel zkusenost, ktera te asi nepotesi. Ze se vyviji plodovy vacek, ale mimi ne, mi rekli myslim si ze v 8tt. Tentokrat je vse v poradku, ale srdicko jsem videla uz v 8tt. V kazdem pripade, i kdyby to pro vas tentokrat nedopadlo dobre, neznamena to, ze je s tebou neco v neporadku. Podle dr., kterou jsem tehdy mela, (uz nemam protoze jsem se prestehovala) je to velice casta zalezitost, ktera ale v zadnem pripade neznamena, ze se to priste nemuze povest. Pres tohle vsechno ti ale stejne jako na zacatku moc preju, at se vse v dobre obrati a na pristim uz vidis vse, co na tom poslednim nebylo!!

Anina

 
lucia1604
Kecalka 419 příspěvků 03.11.05 09:28

Ahoj těhulky,
kooonečně nový deníček, už jsem se nemohla dočkat…
MíšaN: děkuju za deníček, moc mě potěšil a doufám, že se nás tu dnes sejde víc

lucia1604

 
Dandulka
Kecalka 252 příspěvků 03.11.05 09:28

Kasia, moc Ti držím palečky ať to dobře dopadne…
Dandulka 13tt+2

 
Milli
Extra třída :D 14079 příspěvků 03.11.05 09:29

Anina - to jsem si taky myslela, jenže v tom případě by měli psát, že jsem teprve ve 12 týdnu stáří plodu a ne ve 14 týdnu. To je jedno, hlavně že mrňous roste a prospívá, že?

Kasia - taky držíme palečky, aby bylo všechno v pořádku. Já sama jsem srdíčko viděla až při posledním UTZ (12+0), ale Dr. ho samonřejmě viděl už dřív. To bylo někdy v osmém týdnu, myslím. Jestli máš ale delší cykly, tak se klidně mohlo stát, že mimís je menší, než by podle MS měl být, protože k oplodnění došlo později. V pondělí vezu tchána do nemocnice na sundání sádry, tak na tebe budu myslet, aby to dobře dopadlo!

 
lucia1604
Kecalka 419 příspěvků 03.11.05 09:30

také se připojuji a držím palečky…

 
Nikitka
Kecalka 459 příspěvků 03.11.05 10:35

Ahojky všem :-)

Taky se připojuju s díky za nový deníček :-) - už jsem se těšila, až si zase budu moci číst Vaše řádky … :-)

KASIA: Taky Ti budu v pondělí držet palečky, ať je to v pořádku. Já jdu zase příští týden ve čtvrtek na první ultrazvuk, tak se strasně těším a zároveň bojím, ať je všechno v pořádku … Kdyby mě doktor poslal, tak bych šla ráda i daleko dřív, ale řekl mi, že k tomu není důvod a že nesouhlasí s tím, že by měly být UZ příliš často, když není důvod.
Co se týče mého termínu, tak je to trošku zamotané - dle doktora jsem teď v 11 týdnu (začátek poslední MS byl 22.8.) a termín mi sice napsal přesně za 9 měsíců ´tzn. 22.5., ale já se ve všech knížkách i na netu dočetla, že se k těm 9 měsícům má připočítat ještě týden navíc (blíž k ovulaci), takže jsem se rozhodla, že budu spíš uvádět ten pozdější termín. Jednak bych si i přála, aby to bylo trošku později, protože manžílek má narozky 3.6. a tak by mimi mohl dostat jako dáreček :-)
Jinak na tom UZ by mi snad měli říct pravděpodobnější termín, tak uvidím, co se ukáže :-)

Kačka + bobek 11+3 tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 03.11.05 10:52

Holky, děkuji vám za vaše díky. potěší to. ale příští už prosím napište někdo další. já bych si taky něco chtěla přečíst:-))

Kasio, moc držím palečky, třeba už tam bude. U mě dr a i já jsme srdíčko viděli koncem 8tt nebo začátkem 9. záleží na kontrole to já už si nepamatuju.

taky jsu příští týden na kontrolu, chodím vždycky v pátek. tak se moc těším. zase si nechám vytisknout fotku. jsem zvědavá jak mimísek poporostl. doufám že teď už mi neudělá tolik starostí jako naposledy.

Jinak taky se mi zdá že je nás nějak málo těhulek. koukala jsem do únorňátek a březňátek a tam je jich 60. my jsme proti tomu žabaři. ale snad se časem ty červňátka přidají a bude to tady početnější. taky bych už možná navrhovala ukončit diskusi a přispívat jen sem. jinak tady nikdy nikdo nebude k nalezení.

Tak hezký den, dneska mám moc práce.tak budu spíš číst ale pokusí mse občas něco napsat.

MíšaN+Komínek 14+0tt

 
Charli
Kecalka 347 příspěvků 03.11.05 11:03

Ahoj těhulinky, všechny vás zdravím a jsem ráda, že jsem si mohla přečíst nový deníček i když mi ještě nějaký ten den do začátku 4.měsíce chybí.
Kasio- držím palečky ať vše dobře dopadne, já viděla srdíčko už v 7tt, neboj pokud by to nedopadlo dobře, svět tím nekončí, také jsem si prožila špatnou zkušenost a strašně jsem se kvůli tomu trápila, ale než jsem se nadála byla jsem znova těhotná a na to zlé jsem hned zapoměla, mooooc držím palečky, uvidíš, že to zvládneš.
Charli+broskvič­ka 11tt+5

 
Irucha
Závislačka 3025 příspěvků 03.11.05 11:13

Ahoj holky,
bezva deníček Míšo!
I když sem moc nepřispívám, jsem pořád spíš v domovském deníčku, čtu pravidelně.
Nás pomalu přešly nevolnosti a dostavila se žravá, takže se dnes už potřetí láduju.
Na kontrole jsme byli minulý týden ve čtvrtek, doktor nám měřil šíjové projasnění, máme to v pořádku, nosní kůstky taky. Miminko měřilo 7 cm od hlavičky k zadečku. Krásně se tam mrskalo a nechali jsme si to nahrát na video. Takže se na něj teď můžu podívat kdykoli:)
Pa,
Irucha a Bubáček 14tt

 
Kajik
Stálice 98 příspěvků 03.11.05 11:27

Ahoj, prosím o zapsání do seznámku. TP 10. 5. 2006, rok narození 1974, město Plzeň. Díky a všem držím palce. Jana

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 03.11.05 11:33

Jééé, to muselo být krásný. já doufám žeten můj lenoch taky už povyrostl a bude pořádně velký. kdyby mět těch 7 cm příští týden tak by mi to i stačilo. a zamávat by mi taky mohl rošťák jeden.

Hodně vás zůstalo v domovským deníčcích, taky je to tady znát.
Co říkáte na to uzavření diskuse?

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 03.11.05 11:34

Hned si tě tam dopíšu. slibuju

 
Berun
Závislačka 4921 příspěvků 03.11.05 11:38

Míšo, omlouvám se, že vám sem pořád vpadám, ale už jsem skoro myslela, že jste to zabalily a jsem ráda že ne!!! Jak jistě víte jsem zakladatelka únorňátek a vidíte jak to tam frčí, musíme posílat nový denníček dřív z důvodu přehlcení příspěvky-je jich vždy víc jak 300 a to se už potom blbě otevírá, není to tím, že bychom se ztrácely, protože denníček vychází pravidelně každý pátek. A nové denníčky jsou zamluvené už na celý listopad. Holky jsou fajnové spisovatelky.
Myslím, že je naprosto nezbytné ukončit obě diskuze-květňátka i červeňátka, jinak v tom budete mít neustálý zmatek a nikdo se vám sem nenahlásí, protože ty které milují diskuze si na systém denníčků nezvyknou. Jinak je vás v obou diskuzích už taky skoro jako u nás (62 těhulek) jenom jsou ještě tam.
Máme vymyšlený i systém jak si budeme oznamovat narození miminek, všechny holky v denníčku mají kontakt na mě (únorňačku) a na Danny (březňačku), aby mohly po mobilu oznámit narození a hned to potom bylo v denníčku. Když se toho někdo ujme u vás, uvidíte, že z vás bude deníček jako LUSK!!!
Tak do toho, já si vás pak budu ráda pročítat už s malým v náručí, jak pěkně rodíte:))

Berun+Mišelínek 25tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 03.11.05 12:14

Já vím a plně s tebou souhlasím. jenže červňátka se založili když už deníček byl a nechtějí sem a my tak nějak pořád lítáme tam i tam. snažím se teď ukončit tu diskusi tak uvidíme jak to dopadne,ale moc nadějí tomu nedávám. u nás se o deníčky zatím starám jen já a za celý měsíc jsme nastřádaly 200 příspěvků, což vy máte za 2 dny. já si vás čtu, jak deníčky tak některé příspěvky a vždycky tiše závidím ja kvám to jde skvěle.Kolikrát jsem si už říkala proč jen se nám to nepovedl odřív, že jsem mohla být u vás v deníčku a tam je to super. bohužel.

O tom sdělování porodů…u nás je ještě spostu času, al myslím že jednou z těch „vyvolených“ bych mohla být i já, budu rodit jako jedna z prvních…ale v té době ty už budeš mít 3 měsíčního drobečka.
A vůbec nevadí že sem „vpadáváš“, já k vám taky chodím ,ale jen okukuju. přeci jen jste „služebně“ starší.

Můžu se zeptat pro změnu já tebe, kdy vám začali dr říkat co to bude? je to až kolem toho 20 tt? díky a pohodové zbývající měsíce. Máš už krásné bříško

 
Milli
Extra třída :D 14079 příspěvků 03.11.05 12:22

Jé Berun, když jsi sem nakoukla, můžu se tě taky na něco optat? Kdy jste u vás začaly cítit první pohyby? Já už se totiž nemůžu dočkat a moc se na to těším.

Milli + Rákosníček 13+2tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 03.11.05 12:31

Tak jsem to do siskuse napsala tučně, velkým a červěně kam jsme se přestěhovaly, ať se přidají taky. popsala jsem jim cestu pro ty které by to nenašli. tak snad to dopadne.

Nóó, Berun, že nám poradíš? jsme ještě takové nezkušené a znáš to všechno nás zajímá a ty už jsi ode mě o 10týdnů přede mnou tak všechno víš:-)

 
Dandulka
Kecalka 252 příspěvků 03.11.05 12:58

Ahojky,
hodně mě mrzí že už nechcete pokračovat v naší diskuzi na Diskuzním fóru. Vyhovuje mi to tam daleko víc - velikost písma je větší tak se mi to líp čte, líbí se mi když u každého vidím hezký metřík, je to veselé a barevné, tady je to takové šedivé a bez metříků a bez emotikon…:-( Pláču pláču, ale sama tam nebudu, to dá rozum.

 
anina
Zasloužilá kecalka 656 příspěvků 03.11.05 13:06

Holky ja nevim, ale vam nekomu vadi ze je nas tady ´jen´ tak ´malo´? Proc rusit holkam diskusi kdyz do denicku nechteji? Kazdemu preci vyhovuje neco jineho…

Je pravda, ze u unornatek jsou o hodne aktivnejsi - a to je problem? Preci spolu nemusime soutezit…

Anina

 
Berun
Závislačka 4921 příspěvků 03.11.05 13:07

No jasně že poradím:))

POHLAVÍ MIMI: Některé holky už věděly pohlaví okolo 16tt, kdy se dělá UTZ ke screeningovému vyšetření-Triple testům. Záleží jak jsou vaši Dr. přístupní k četnosti UTZ a taky jaký mají, protože na těch malých to někdy nejde poznat. U nás to v 16tt na menším UTZ Dr. nepoznal-byla jsem taky hůř viditelná, protože děloha nebyla ještě tolik vystouplá jako teď. Ten UTZ ale provést musel, protože podle velikosti hlavičky miminka v 16tt Vám zapíšou stáří do papíru, který se posílá na Triple testy společně s krví.
Sestra nás pak objednala na velký UTZ ve 20tt+0, dělají to na té samé gyndě, akorát jiný Dr. Manžel se mnou byl poprvé na UTZ v 16tt a v tom 20tt jsme byli vykulení jak je všechno krásně vidět. Dr. nás pořádně vyšetřil, hlavičku, prstíky, nožičky, páteř, jestli není rozštěp patra no a nakonec sjel dolů a protože jsme mu řekli na začátku že chceme znát pohlaví, tak povídá naprosto suverénně. A je to chlapeček, vidíte tady má krásně vidět pindíka. Takže jsme opravdu zírali jak to bylo hezky vidět a Mišelínek se krásně ukazoval. Některé těhulky u nás ale pohlaví zatím neví i když jsou dál (ve 24tt) protože se mimi nechce natočit.

POHYBY: Nejdřív je holky cítily od 16.týdne. To byly ale hodně hubené těhulky,takže měly slabší břišní stěnu. Já jsem chlapečka začala cítit přesně v 18tt+4 takže 19.týden. Což je u prvorodičky normální.

DENÍČEK: Každý deníček potřebuje někoho kdo ho vede, to je jasné. Protože to bez malé organizace nejde. Musí vést seznámek, udávat kontakty, dávat návrhy na nové denníčky, určit den kdy bude vycházet. Pak když se to zajede už to není takový záběr. Nechala bych stále název s červňátky, však se ještě přidají další, které nešly do diskuze a i ty v diskuzi to třeba časem zabalí a budou chodit jenom sem, jakmile zjistí, že to funguje a vychází každou chvíli nový deníček. Uvidíš že se na ten pocit příspěvků dostanete raz dva ale chvilku to potrvá, třeba ještě 2 deníčky. Jde o to, aby deníček vycházel pravidelně. Když se pak rodí miminka je přehlednější psát to do deníčku než do diskuzí, stejné je to i se seznámky.

Berun 25tt

 
Irucha
Závislačka 3025 příspěvků 03.11.05 13:07

Holky,
já osobně jsem pro zrušení diskuze. V deníčku se nemusí listovat ve stránkách - v tý diskuzi pribývají strašně rychle a nedá se to tam stíhat. A stíhat to na obojím, to je vůbec nestíhačka.
Míšo, nic si z toho nedělej, možná je ještě docela brzo a rozfrčí se to! Já se teda budu snažit sem chodit častějc, slibuju.

 
terik
Ukecaná baba ;) 2235 příspěvků 03.11.05 14:04

Ahoj,

super novy denicek. Zase jsem se docetla neco zajimaveho.

Denicek - ono je to celkem slozite. Jsou denicky, ktere proste slapou, a jine, trebaze vychazi novy kazdy tyden, proste tolik prispevku neposbira.
Jsem s Charlie jeste v denicku deti jejiho veku a i kdyz jsme na strane tri (coz je propadak), tak tam stale prispivame. S detickama proste neni cas vymyslet dlouhe clanky. Kdyz uz se to hodne spatne hleda, tak se nekdo nastve a napise novy. I takhle to funguje.
Pravidelny prisun denicku podle seznamu je normalni postup u vsech ostatnich. Nemusi se psat ani nic odborneho. Staci vykecat se ze svych pocitu nebo se podelit o sve zazitky z minulych dnu. Klidne bych se prihlasila na dalsi denicek, ale vzhledem k tomu nasemu vyletu by to trvalo asi 14 dni.

A ted se konecne dostanu k tomu, jak to vypada u nas… Manzel je nemocen (pocatky bronchitidy a do toho jeste nejaka viroza), Charlie lezou spodni zuby (takze odmita jist lzickou a pije jenom mliko uz druhy den) a ja si pripadam desne utahana. Druhy den mi neni zle, ale uz mi zacina blbnout tlak. Dela mi spatne jizda vytahem a po eskalatorech. Jinak se citim super.
TAKE JSTE TAK NALADOVE??? Vcera jsem manzovi cely vecer bulela na rameni, protoze na me dolehla tiha celeho sveta. Dnes jsem prozmenu skripla Charlie trosku zipem (nic strasneho, ona si toho ani nevsimla) a hned jsem mela na krajicku, ze se neumim ani postarat o jedno dite. Uz ted se desim sestinedeli, protoze to minule mi po psychicke strance dalo dost zabrat.

Ja se pro dnesek loucim. Po zitrejsim UTZ se urcite ozvu.

Terik, Charlie 11m a Fazolka 14tt

 
Miiri
Ukecaná baba ;) 1686 příspěvků 03.11.05 14:11

Nikitka: Já jsem taky v 11tt, poslední MS mám 21.8. a TP 29.5. Tak nevím, jak to ten tvůj Dr. počítá? Stejné datum mi řekli i při kontrole v nemocnici i metřík mi to takhle spočítal. Miri + Rákosníček10+4

 
Miiri
Ukecaná baba ;) 1686 příspěvků 03.11.05 14:27

Ahojky, přešla jsem z diskuze, jak jste mně nanavigovaly, ale zatím se tady tak plácám.
Včera jsem chytila nějakou virózu, škrábe mně v krku a mám teplotu, cítím se fakt mizerně. Tak ležím a baštím vitamíny. Snad to brzy přejde. Všude píšou, že tyhle nemoci se mimísek nedotknou, tak doufám, že je to pravda.
Miri+Rákosníček 10+4tt

 
Miiri
Ukecaná baba ;) 1686 příspěvků 03.11.05 14:29

Taky bych ráda připojila áš TP do seznámku. Takže TP 29.5.2005 Miiri 1970 Praha

 
Miiri
Ukecaná baba ;) 1686 příspěvků 03.11.05 15:28

Ahojky, tak doufám, že jsem to udělala správně, vložila jsem do Nové fotogalerie naši fotečku z UZ. Jinak všechny ostatní fotky jsou tam moc krásné, budeme mít moc krásná a zdravá miminka.
Miiri+10+4tt

 
Kasia
Kecalka 474 příspěvků 03.11.05 18:09

Děkuju všem za držení palečků. Uvidíme v pondělí, jaký bude ortel.

NIKITKO, mám stejný TP a jsem narozená 3.6. To je náhoda, že?

Kasia

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 03.11.05 19:31

Ahoj holčinky!

Deníček: Miško, moc děkuji za deníček, je parádní! S dalším deníčkem si nedělej starosti, klidně i další spichnu. Jen nevím, jak se vkládá, s tím mi budeš muset poradit. Musím souhlasit s Terikem, že deníček nemusí být jen o odborných věcech ohledně těhu, může být i o našich pocitech. Našla jsem krásný článek (v Betynce) o náladovosti v těhotenství, tak bych si k němu něco přidala a ujmula se tedy dalšího deníčku. Vyšel by klidně i přístí týden, nebo jak budete chtít… Jestli to nebude vadit Terikovi, když se hlásila k dalšímu deníčku. Co, Teri?

Kasia: Je mi moc smutno, když čtu, co prožíváš… Kasijko, přeji Ti, ať vše dopadne dobře, ale když čtu odpovědi od jiných holek, co se jim stalo to, co Tobě, tak to nevypadá moc povzbudivě. Ale na druhou stranu každé těhotenství je úúúplně jiné, každé miminko se vyvíjí jinak rychle, takže šance, že budete v pořádku tam ještě je. Moc bych Ti přála, abych měla pravdu a bylo vše v pořádku! Já jsem viděla bít srdíčko v 9tt, dřív ne, protože jsem měla později ovulaci a jsme tedy mladší…

Miiri: Vítej v deníčku! Já jsem taky teď skoro pořád nachlazená, ale vždycky mě to brzy přejde samo. Jinäk minulý deníček byl o nemocech v těhotenství a jaký mají dopad na miminka…

Je fajn, že už nám sem přecházejí holky z diskuze! Zas ale musím souhlasit s Aninkou, že každému vyhovuje něco jiného a nemůžeme ostatní nutit…

Berun: Je moc fajn, že nám sem nahlížíš a radíš nám! Já Tě hrozně obdivuju, jak dokážeš mít přehled snad o všech deníčcích! Já už nepřispívám do Skoro-snažilek jen proto, že jsem nestíhala číst všechny příspěvky a nebyla jsem v obraze… To fakt nešlo stíhat číst - tolik příspěvků za den! Proto mi krásně vyhovuje tento deníček, je tu příspěvků tak akorát (ani moc, ani málo, aspoň mě to stačí…). :-)

Leňula

 
Nikitka
Kecalka 459 příspěvků 03.11.05 19:51

Já nevím, jak to počítá :-), ale já už to počítám tak, jak jsem napsala … a jsem zvedavá, co mi řeknou podle UTZ :-)
Takže máte stejný termínek jako my ? :-)

A jakpak se cítíš Ty ?
Já jsem zrovna včera přišla na to, že mi zničehonic bříško začala pomalu vykukovat :-) … Měla jsem teď pár dní, kdy jsem neměla moc dobré trávení a tak jsem si říkala, že mám bříško nafouknuté jen z jídla, ale včera jsem se podívala do zrcadla a zjistila pohledem, že to není takové to klasické „nafouknutí“ :-), protože bříško se zakulacuje úplně kvůli něčemu jinému :-))))

Kačka + bobek 11+3 tt

 
Nikitka
Kecalka 459 příspěvků 03.11.05 19:55

Ahoj Mirii,

jestli chceš, tak můžeš ukládat i do Galerie Květňátek 2006 - tam se možná budem líp hledat než v těch všeobecných galeriích :-)

Kačka

 
Nikitka
Kecalka 459 příspěvků 03.11.05 19:57

Jo, jo :-)

Velká náhodička :-)
Tak uvidíme, jestli nadělíme miminka - Ty sobě k narozeninám a já manžovi k narozeninám :-)))

Kačka + bobek 11+3 tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 04.11.05 07:56

Nevím sice kdo to psal, ale musím na to reagovat. holky mě je jedno jeslti bude diskuse i deníček. sama jsem přiznala že diskuse se mi taky líbí víc. ale v tom případě nebudu psát deníčky. přijdou mi pak zbytečné.a hlavně, psala jsem svůj názor a ne rozkaz jak to musí být. taky si na deníček musím zvykat,ale myslím, že když to na pár dnů zkusíme tak si zvykneme a bude to ok. a když ne , tak do diskuse se můžeme vždycky vrátit.

Berun, díky za rady.jsme zas o něco chytřejší…

Leni, budeš hodná když příští deníček napíšeš. budu ráda že si taky počtu něco nového a vložit ho tedy asi můžeš příští týden. zkus to ve čtvrtek odpoledne a na pátek nác tady už určitě přivítá. jak ho vložit a seznámit ti všechno pošlu. budu ho teď tedy aktualizovat já a pak si o něj napiš. návod ti taky napíšu. je to jednoduché.

MíšaN+komínek 14+1 tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 04.11.05 07:58

miiri mám tě v seznámku :-)

 
Sionki
Kecalka 107 příspěvků 04.11.05 09:11

Ahoj holky,
tak uz jsem vas nasla.Taky bych se rada pripojila k seznamu,ale zatim nevim presne datum. Muj Dr. mi to rekne az v ut. Mam to trosicku jinak nez vy, ja totiz prestala kojit svoji holcicku a pak jsem hned otehotnela a mezi tim jsem nemela menstruaci, tak ani nevim jak se to presne pocita, ale podle tt cekame miminko zacatkem kvetna. Tak vam snad priste napisu presny termin porodu.

Jinak ja jsem zaregistrovana v papmpers clubu a maji tam tehotensky kalendar po tydny.Je to moc pekne udelane, tak se tam mrknete. www.pampers.cz

Zatim pa Lenka

 
Dandulka
Kecalka 252 příspěvků 04.11.05 09:16

Ahoj holky,
od včerejška mám nervy na pochodu. Navečer mi volali z ordinace od mojí dr. že si mám přijít pro antibiotika kvůli bakterii kterou mi našli v moči. Jsem z toho psychicky úplně vyřízená, protože mám hrozný strach o miminko, aby ho to nepoškodilo nebo nedej bože zabilo…Tak dlouho jsem na něj čekala a když si myslím že už po I.trimestru máme nejhorší za sebou, přijde zas takováhle „jobovka“…

 
Charli
Kecalka 347 příspěvků 04.11.05 09:41

Ahoj holky, tak Vás všechny zdravím při pátku, dneska je venku tak ošklivo, že se mi chce jen spát. Nemám tohle období do vánoc vůbec ráda fuj.
Musím tedy říct, že na to že jsou všichni pro deníček nás tu tedy moc není. Jsem zvědavá zda se to nějak rozhoupe.

 
Milli
Extra třída :D 14079 příspěvků 04.11.05 09:45

Dandulko, netrap se zbytečně. Doktor určitě ví, jaké ti má dát léky, aby to mimískovi neublížilo. Uvidíš, jak to bude vypadat, až si o tom s Dr. promluvíš. Třeba to vůbec nebude tak zlé, jak se ti teď zdá.
Každopádně dej vědět, až se vrátíš z ordinace!

Milli + Rákosníček

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 04.11.05 09:51

Dandulko,neboj nedají ti nic co by mu ublížilo. to by neudělali. jsou i antibiotika které můžou těhotné. vůbec se toho neboj. miminku může víc ublížit ta bakterie než ty antibiotika. máš dobrého dr a ten ti nic špatného nenapíše. uvidíš že všechno bude v pořádku. vůbec se neboj

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 04.11.05 09:55

Sionki, do seznámku si tě dám. hned jak budeš vědět napiš údaje a vložím tě tam.

Na pampers taky koukám a jsem tak registrovaná…je to tam opravdu pěkně.

Holky mám pro vás další adresu s těhu oblečením: www.promi.cz
Mají tam docela pěkné. už mám objednané triko a kalhoty.až přijdou tak vyfotím.

Včera jsme už nalepili tu listelku v dětském pokojíku a vypadá to moc hezky. Zítra se bude pokládat podlaha, tak vám to v neděli vyfotím a příští týden vložím fotečku. v pondělí bude ještě nábytek

 
Dandulka
Kecalka 252 příspěvků 04.11.05 09:58

Děkuju holky, musím někde sebrat sílu a dát se trochu do kupy než tam půjdu…Vrátím se po obědě tak dám vědět.

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 04.11.05 10:02

Určitě se hned ozvi a neboj. Všechno bude v pořádku. dr se na všechno vyptej a i nato jestli to bude mít nějaký vliv na mimíska. ale myslím že poškodit ho to nemůže protože už má všechny orgány vyvinuté. neboj.

 
Milli
Extra třída :D 14079 příspěvků 04.11.05 10:11

Souhlasím s Míšou, horší by to bylo před pár týdny. Teď už máte to nejkritičtější období za sebou. Taky je pravda, že ta bakterie by se mohla dostat až k mimískovi a to by určitě nebylo dobře. Však oni doktoři vědí, co dělají.

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 04.11.05 10:13

Přesně tak. nedovol aby nějaký bakteriální potvůrky ošklivý zelený a fialový otravovali tvého mimíska. Některé léky se k mimískovi ani nedostanou

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 04.11.05 12:22

Dandulko, tak jak to s tebou vypadá?jsem tady jako na trní…snad to není tak hrozné jak to vypadalo ze začátku

 
Dandulka
Kecalka 252 příspěvků 04.11.05 13:06

Tak už jsem konečně zpátky a jsem o 500% klidnější.Moje dr. mi to pěkně vysvětlila, je bezvadná…Taková jako jste vy, prostě hodná…Ale abych se dostala k jádru věci. Prý jak se v těhotenství změní ph v pochvě z kyselejšího na zá:,–(ité, zmnožily se mi tam ty potvory bakterie (které máme jinak v sobě každá a každý) a dostaly se mi do močového ústrojí.Kdyby se to nechalo být, mohlo by mi to natrvalo poškodit ledviny a ty musí fungovat správně, zvlášť v těhotenství kdy je pro ně zátěž větší než normálně. Dostala jsem Augmentin, to jsou ty antibiotika a berou se po 8 hodinách.A na noc do pochvy tablety Macmiror. Dr. mi řekla, že mimískovi ty léky nemůžou uškodit, že mi za to ručí. Tak věřím…

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 04.11.05 13:39

Byla jsem na poště a letěla jsem zpátky protože jsem si myslela že už budeš tu. tak vidíš že je to dobré. oni na mimíska budou dávat pozor a neublíží mu. vždyť jim za to ještě nemalé peníze platíš.....tak hezky papej prášky a za pár dnů to zase bude ok

 
Dandulka
Kecalka 252 příspěvků 04.11.05 14:12

Misko, díky za povzbuzení…
Jinak jsem se dívala na ty stránky s těhu oblečky jak jsi tu nechala ten odkaz a mají tam fakt moooc pěkné věci. Možná, že si taky něco objednám, líbí se mi tam kalhoty a trika a šatičky :-) …Ještě se chci mrknout tady do CaA a do Tveretu.

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 04.11.05 14:26

No já zatím šaty moc neobjednávám. spíš počkám jak bude v dubnu. ale moc teplo asi ne a na začátku května by se nám měl maličký narodit. takže těch letníc hvěcí moc nevynosím. ještě jsem si objednávala věci z jedněch stránek a tam my přišel mail, že se omlouvají ale že to jedno triko už nemají, tak že si mám vybrat něco jiného a že mi dají selvu 30% jako omluvu. tak jsem si objednala ještě kalhoty a vyjdou mě na 600,–- až přijdou tak se vyfotím a pošlu do galerky.ale už se na ně těším. jedno triko bude a druhý už mají vyprodané, ale omlouvali se, že nestihli aktualizovat.tak proto ta sleva

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »