Květňátka a červňátka 2006: Pátý měsíc - díl 7

Těhotenství
  • 19.12.05

PÁTÝ MĚSÍC TĚHOTENSTVÍ (17. 20. TÝDEN) Vývoj plodu V průběhu pátého lunárního měsíce úspěšně pokračuje další vývoj plodu. Zpomaluje se růst hlavičky, která nyní tvoří asi třetinu délky těla. Objevují se na ní zřetelnější vlásky a na rukou základy nehtů. Končetiny rostou do délky a zbytňuje svalová hmota. V tomto období můžete začít cítit pohyby plodu. Z počátku můžete pociťovat těžko diferencovatelné slabé kmitání v břiše, které je podobné pohybům ve střevech při špatném trávení. Poznat začátek pohybů plodu je zpravidla obtížné, hlavně pokud jste těhotná poprvé. V době očekávání prvních pohybů je obvykle každý záchvěv v břiše netrpělivě považován za pohyb plodu. Často je to ovšem jen vaše přání a za první pohyby plodu se mylně považují pouze vydatnější střevní pohyby. Nemějte však strach, jednou to spolehlivě poznáte a s pohyby plodu se budete po zbytek těhotenství každý den probouzet a usínat!

Pohyb plodu je vnímatelný od chvíle, kdy je jeho náraz na dělohu tak silný, že může být přenesen stěnou dělohy a silnou břišní stěnou. Pohyby jsou vnímány nejdříve jako subjektivní pocit, který lze později spolehlivě potvrdit pohmatem po přiložení ruky na břicho v místě nad dělohou. Ve vyšších stádiích gravidity jsou dokonce vidět. Pokud jste v minulosti rodila, pohyby začínáte cítit v období mezi 18. a 20. týdnem. Prožíváte-li těhotenství poprvé, vyčkejte ještě chvíli. Ucítíte je obvykle mezi 20. a 22. týdnem. Dřívější vnímání souvisí s vytenčením břišní stěny u ženy, která již rodila, a také se zkušeností z předchozí gravidity, kdy již víte, jaké je „to", co máte opravdu cítit.
Na konci 5. měsíce vypadá plod téměř jako miniatura normálního novorozence, ale jeho schopnost přežití mimo plodové vejce v děloze je vzhledem nezralosti všech tkání a orgánů zatím nemožná.
V období okolo 20. týdne těhotenství se standartně provádí důležité ultrazvukové vyšetření plodu, který je již tak velký, že na něm lze spolehlivě rozpoznat vnitřní orgány a končetiny. Ultrazvuk se v tomto stadiu gravidity využívá k odhalení viditelných vrozených vývojových vad. Výtěžnost vyšetření nezávisí jen na kvalitě ultrazvukového přístroje a erudici vyšetřujícího, ale také na vhodných anatomických podmínkách - množství plodové vody, tloušťce tukové vrstvy na břiše těhotné ženy a na momentální poloze plodu. Vyšetření popisuje zejména mozek, srdce s odstupem velkých cév, játra, ledviny, duté orgány jako žaludek a močový měchýř, horní a dolní končetiny. Kontroluje se množství plodové vody, uložení placenty a známky potencionálního ohrožení plodu. Konec 5. měsíce je také ideálním období pro ultrazvukové určení pohlaví plodu. Mnoho nastávajících maminek tohoto faktu velmi rádo využívá a žádá gynekologa o jeho určení. Nechcete-li tedy čekat až na překvapení na porodním sále, zeptejte se vyšetřujícího gynekologa na to, zda čekáte chlapečka, nebo holčičku. Pokud mu to plod svým uložením v děloze dovolí, budete moci opustit od oslovení „to" dítě a začnete se s vaším miminkem domlouvat již jako s konkrétním jedincem jasného pohlaví.
Koncem 5. měsíce je celková délka plodu asi 25 cm. Tento rozměr představuje přibližně polovinu délky plodu v období termínu porodu. Hmotnost zatím výrazně zaostává ve srovnání s délkou. Koncem 5. měsíce dosahuje jen něco kolem 300 gramů, což představuje většinou méně než desetinu hmotnosti plodu v době porodu. Plod je tedy v tomto období sice dlouhý, ale přitom hubený. Další podstatný růst do délky a přibývání na váze plodu je teprve před vámi.

Změny organismu matky

Okolo 20. týdne těhotenství dosahuje vyklenutí břišní stěny výrazného rozměru. Děloha doroste do úrovně pupku, kde lze nahmatat její vrchol. Obvod pasu se zvětšuje, břišní stěna se stále natahuje a stává se mnohem tenčí. Pokud jste měla před graviditou pupek normálně vpáčený, nyní se postupně vyrovnává s okolní kůží a koncem měsíce se může dokonce vyklenovat.
Kůže často ustupuje velkému a rychlému natahování a tím se poruší celistvost pojivové tkáně. Výsledkem toho je vznik typicky zvlněných fialových nebo růžových pajizévek, tzv. strií, které po porodu a šestinedělí sice postupně blednou, ale bohužel zůstávají. Nejčastější lokalizací je břicho, můžeme je však vidět také na hýždích, stehnech a prsech. Čím je kůže tenčí, tím pravděpodobněji se projeví. Blondýnky a rusovlásky, které mají vrozeně tenčí kůži, jsou proto k jejich vzniku náchylnější. Strie vznikají častěji u žen, které jsou těhotné poprvé. Vedle genetické predispozice je podstatným rizikovým faktorem jejich vzniku i obezita. A to je další důvod, proč neztloustnout.
V období 5. měsíce začínají prsy vylučovat průhlednou vodnatou tekutinu, tzv. kolostrum. Jeho tvorba je zpočátku nepatrná a samovolný odtok z bradavky není obvyklý. Při masáži pleti vás ovšem může časný odtok kolostra z prsů zaskočit.
V souvislosti se zvětšováním objemu dělohy se prohlubuje a zrychluje dýchání, kterým organismus reaguje na zvýšené nároky matky a plodu na kyslík. Těhotenské změny postihují také dásně, které jsou měkčí a prosáklejší a mohou častěji krvácet. Jejich zranitelnost se významně podílí na vzniku zubního kazu. V těhotenství se zvyšuje kazivost zubů, a proto jsou, s ohledem na budoucnost vašeho chrupu, velmi důležité kontroly u stomatologa před těhotenstvím a v jeho průběhu. Ženy mají obecně větší sklon k tvorbě křečových žil (tzv. varixů) na dolních končetinách. Na jejich vzniku se podílí mnoho rizikových faktorů, rozhodující je ovšem geneticky podmíněná méněcennost žilní stěny. K tvorbě křečových žil přispívají také změny související s graviditou. Rostoucí děloha utlačuje žíly v pánvi a brání volnému návratu krve z dolní poloviny těla. Tím stoupá tlak v žilách dolních končetin, které povolují a postupně se rozšiřují. U lehčích postižení jsou zasaženy bérce, nález na stehnech zevních rodidlech patří mezi závažnější. Speciální formu varixů představují hemeroidy. Křečové žíly většinou nepůsobí žádné potíže, ale jsou vždy nepříjemným a nechtěným kosmetickým problémem. Nebezpečnou komplikaci představuje trombóza (ucpání) nebo zánět křečové žíly. U takového nálezu pozorujeme zarudnutí, citlivost až bolestivost v místě žíly, a někdy dokonce otok celé postižené končetiny, který vzniká na základě zhoršeného návratu krve pod místem ucpání. V takovém případě je nutné ihned navštívit lékaře a začít s nutnou léčbou, obvykle za pobytu v nemocnici. Určitou formou prevence představuje používání elastické bandáže dolních končetin. Rovněž je vhodné omezit dlouhé stání. Polehávání, zejména na boku, nebo poloha v polosedě umožní zlepšit návrat krve z dolní poloviny těla. Tyto polohy jsou těhotným ze zdravotního hlediska velmi často doporučovány a měly by být maximálně využívány.

Jak relaxovat?

Možnosti relaxace závisejí na mnoha faktorech. Snad tím nejdůležitějším jsou děti, o které v průběhu těhotenství pečujete. Představit si plnohodnotný odpočinek ženy, která se 24 hodin denně stará o malé dítě vyžadující nepřetržitou péči, je vskutku obtížné. V takovém případě uděláte nejlépe, když si navyknete na režim vašeho potomka. Jinými slovy, sama spěte tehdy, když spí dítě a pracujte vždy, když je dítě vzhůru. Když to tak neuděláte, vyčerpáte poslední zbytky svých fyzických a psychických sil a přes veškerý odpor, který proti spánku vyvinete, prospíte třicet minut z každé hodiny. V obdobné situaci se často ocitne i plně vytížená zaměstnaná žena, která nemá čas „relaxovat".
Odpočinek není jen synonymem psychické a fyzické relaxace, ale je rovněž považován za nejjednodušší a zároveň nejefektivnější způsob zlepšení prokrvení dělohy a placenty. V těhotenství je klidový režim s dostatkem odpočinku nezbytnou součástí léčby vysokého krevního tlaku i tzv. růstové retardace plodu, kdy je při ultrazvukových kontrolách zjištěn pomalejší růst plodu, než je obvyklé. Klid na lůžku s příslušnou medikamentózní léčbou je předpokladem zlepšeného průtoku krve placentou a zvýšeného přísunu živin pro další růst plodu.
Která poloha je pro odpočinek nejlepší? V těhotenství je stání zpravidla méně vhodné než ve stavu netěhotném. Zvyšující se hmotnost a s tím související tlak na chodidla a velké klouby dolních končetin, které „nosí" celé tělo, vedou často k přetížení celého pohybového aparátu s nepříjemnými dozvuky i v období po porodu. V průběhu stání se také zvyšuje krevní tlak v žilách dolní poloviny těla, a tím se tvoří křečové žíly v oblasti rodidel a dolních končetin. Stání dále zvyšuje tlak v drobných cévkách a kapilárách na nohou, roste tak pravděpodobnost vzniku otoků dolních končetin. Mírné otoky okolo kotníků postihují přibližně tři čtvrtiny těhotných, a proto se obvykle považují za normální a nepředstavují komplikaci gravidity. Když už musíte stát, tak se raději procházejte a nestůjte na místě. Při chůzi se pohybem svalů zlepšuje návrat krve z dolní poloviny těla, a otoky se proto tvoří méně. Sezení sice není ideální těhotenskou polohou, ale vždy se doporučuje dát mu přednost před stáním. Když sedíte, mějte nohy zvednuté do úrovně pánve, zlepší se odtok krve z dolních končetin. Otoky se budou tvořit mnohem méně a vy budete moci i nadále chodit ve svých oblíbených botách a nebudete muset nosit tenisky či domácí obuv, která vám nesluší. Optimální odpočinkovou polohu představuje ležení. V těhotenství je proto nepraktické stát či sedět a nevyužít mnohem výhodnější a pohodlnější možnosti ležet. Odpočívejte, ta pravá zátěž začne teprve po porodu.

Spánek

Pravidelný spánek je důležitý pro obnovování fyzických i psychických sil organismu. V těhotenství se v důsledku většího zatížení obvykle zvyšují nároky na dobu odpočinku. Za optimální se považuje spánek v délce alespoň 8 hodin v noci a přibližně jedné hodiny v průběhu odpoledne. Člověk se již rodí s určitou větší i menší individuální potřebou relaxačního spánku. Některé životní podmínku ovšem mohou změnit zaběhnutý spánkový model každého z nás. Mediálně nejznámější příčinou poruchy spánkového režimu je depresivní stav. Nejčastějšími důvody jsou však těhotenství a mateřství.
Začátek gravidity je obvykle spojený se zvýšenou únavou. Potřeba spánku přichází kdykoliv v průběhu dne a noci. S postupem gravidity a s pomalu se blížícím termínem porodu vznikají problémy se spaním. Rušivé vlivy zevního prostředí, duševní neklid, strach, starosti v rodině a noční močení často brání klidnému spánku. Postupně rostoucí a zvětšující se děloha, která zamezuje najít vhodnou a pohodlnou polohu, se obvykle stává další příčinou dlouhých bezesných nocí. Požití léků na spaní a uklidnění vám sice pomůže usnout, ale rozhodně nevyléčí příčinu vaší nespavosti. Lék na spaní vás sice uvede na několik hodin do tvrdého spánku, ale p probuzení nebudete mít pocit tolik potřebného oddechu a uvolnění. A navíc používání většiny těchto léků je nevhodné v těhotenství.
Universální rada, která pomůže zvládnout nespavost, bohužel neexistuje. Zkuste něco z následujících doporučení. Nebojte se nespavosti, neuškodí ani vám a ani plodu v děloze. Před spaním jděte na krátkou večerní procházku. Nevadí, že například zrovna prší. Dejte si vlažnou sprchu. Nedívejte se v televizi na horory, raději přepněte na veselejší pořad. Poslouchejte klasickou hudbu. Nejezte před spaním, raději zkuste hrníček teplého mléka, do kterého můžete přidat lžičku medu. Pokud vás obtěžuje provoz pod oknem, kupte si ucpávky do uší. Vyvětrejte ložnici dříve, než jdete spát. Teplota vzduchu těsně pod 20 stupňů vás příjemně osvěží a dobře naladí. Používejte tenkou a lehkou přikrývku a nepříliš naplněný polštář, aby se nekřivila krční páteř. Až se vám podaří uklidnit a uvolnit tělo i mysl, je vysoce pravděpodobné, že konečně pohodlně usnete.

Péče o chrup

V čem se liší péče o zuby v „jiném stavu"? Proč se zdůrazňuje stomatologická prevence v souvislosti s těhotenstvím?
Již v dávné minulosti se vědělo o vlivu těhotenství na zvýšenou kazivost zubů. Vyvíjející se plod totiž potřebuje pro stavbu kostí fosfor a vápník, které odčerpává z krevního oběhu a zásob matky. Zvýšená spotřeba a snížený příjem uvedených minerálů a některých dalších vitaminů postupně vedou ke zhoršení kvality a odolnosti chrupu. Dostatečný přísun vápníku a fosforu v přirozené stravě a vitaminových tabletách upravuje rovnováhu mezi příjmem a spotřebou, a tím tak minimalizuje riziko vzniku zubního kazu.
Nedílnou součástí snahy o uchování zdravého chrupu je pravidelné a technicky správné čištění. Nekonzumujte nadbytek sladkostí a různých bonbónů, raději žvýkejte žvýkačky bez cukru, které mají příznivý vliv na ochranu zubů. Pravidelné kontroly u vašeho stomatologa jsou důležitým preventivním opatřením.

Rh - inkompatibilita

Krevní skupiny se dělí na 4 základní: A, B, AB, O. U každé z nich je nebo není přítomen tzv. Rh-faktor, který se zjišťuje hned na začátku gravidity. Pokud těhotná žena Rh-faktor nemá a otec, a po něm i plod v děloze, je tzv. Rh-pozitivní, působí červené krvinky plodu na imunitní systém matky jako cizorodé látky, a ten se proti nim začne bránit tvorbou protilátek. Závažnost Rh-inkompatibility spočívá zejména v tom, že rozvinutý imunologický konflikt mezi matkou a plodem může vést až k nevratnému poškození mozkových struktur plodu.
První těhotenství Rh-negativní ženy (spojí-li se s Rh-pozitivním mužem) obvykle nebývá komplikované a plod není ohrožen. Červené krvinky plodu se totiž obvykle ve větší míře dostávají do kontaktu s krevním řečištěm a imunitním systémem matky až v době porodu. V průběhu dalších těhotenství však proces tvorby protilátek probíhá mnohem rychleji a matčiny protilátky mohou začít ničit krvinky plodu již během probíhající gravidity. U Rh-negativních těhotných žen se proto kontroluje přítomnost protilátek v krvi matky třikrát během těhotenství. Pokud by se zjistila jejich přítomnost a zvyšování hladiny, je nutné zaujmout adekvátní stanovisko, které je zpravidla závislé na závažnosti nálezu a na tom, v jakém stadiu těhotenství k tomuto stavu došlo. Možnosti řešení tohoto stavu jsou různé:

  • sledování matky a plodu
  • podávání krevních transfuzí plodu do dělohy v případě jeho anemizace
  • ukončení těhotenství (podle stáří gravidity a životaschopnosti plodu)
    Rh-inkompatibilita představuje závažnou komplikaci těhotenství. Váš gynekolog musí vědět o všech předchozích graviditách, porodech, samovolných potratech, umělých ukončeních těhotenství či podávání krevních transfuzí. Všechny tyto stavy totiž mohou vyprovokovat imunitní systém Rh-negativní ženy k tvorbě protilátek.
    Rh-negativní rodičce se vždy po porodu odebírá krev z pupečníku ke stanovení krevní skupiny novorozence a případné přítomnosti protilátek proti Rh-faktoru v krevním oběhu plodu. Rh-negativním matkám, kterým se narodí Rh-pozitivní dítě, se do 72 hodin po porodu podává nitrosvalová injekce imunologické látky, která působí proti vývoji protilátek. Význam tohoto kroku spočívá zejména v prevenci závažných komplikací v následujících těhotenstvích ženy.

TP 1.5.2006 Boube­lici/1971/Mla­dá Boleslav/
TP 4.5.2006 MíšaN/1981/Čes­ká Lípa/KLUK - Tomášek/20.12.
TP 5.5.2006 Terik/1983/Zlí­n/HOLČIČKA/16­.12.+9.1.genet. utz
TP 5.5.2006 Gigi/1975/Pra­ha/21.12.
TP 6.5.2005 Anka/1979/Pra­ha/PŘEKVAPENÍ
TP 7.5.2006 Irucha/1977/P­raha/KLUK - Adámek/21.12. velký utz +10.1.
TP 8.5.2006 Radkou­n/1977/Tachov/KLUK/2­.1.
TP 9.5.2006 Milli/1977/Vy­sočina/
TP 9.5.2006 Danka/1976/Pra­ha (výhledově Klatovy)/
TP 9.5.2006 Rasi­ka/1977/Praha - západ/
TP 9.5.2006 Dandul­ka/1975/Štěcho­vice/KLUK - Vojtíšek?
TP 10.5.2006 Kajik/1974/Plz­eň/21.12.
TP 11.5.2006 Sion­ki/1981/Ostra­va/KLUK/20.12.
TP 11.5.2006 Ceda/ /Brno/HOLČIČKA - Lenička
TP 14.5.2006 Prcek/
TP 15.5.2006 Yor­ki/1980/Praha/HOL­ČIČKA/Emma - Tina/27.12.
TP 20.5.2006 Char­li/1971/Trutnov/ 14.12. amnio
TP 21.5.2006 Leňu­la/1985/Zlín/27­.12.
TP 21.5.2006 Monat­ka/1980/Praha/4­.1.
TP 22.5.2006 jaE
TP 22.5.2006 Luc­ka2/1975/Praha/23­.12.
TP 25.5.2006 jama­ji/1972/Ostra­va/
TP 27.5.2006 Luci­a1604/1985/Li­berec/10.1.
TP 27.5.2006/Kac­kakocka/1980/Pra­ha/
TP 27.5.2006 Ani­na/1977/Šumper­k/
TP 28.5.2006 Terez­kaBrno/1978/Br­no/5.1. Velký utz
TP 29.5.2006 Nikit­ka/1980/Zlín (Otrokovice)/ 3.1.
TP 31.5.2006 Evi­ka12/1978/Ostra­va/7.12. odběr plod. vody
TP 31.5.2006 Karinn /1984/Chrudim/
TP 27.6.2006 Tuli­pan/1977/Tachov/13­.1.

30 těhulek/ 3 holčičky/5 kluků/1 překvapení

Míša N+ Tomášek 20+3tt

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
gigi
Kecalka 113 příspěvků 19.12.05 15:45

MišoN: perfektne urobený denníček. Konečne som sa niečo dozvedela o pohyboch a celkovo je to super a hlavne som sa už videla aj v seznámku :o) to je fajn. Inak pohyby sa mi tiež zdá že trošku cítím a to večer, ked som si priložila ruku dole na břiško.Proste sa mi zdalo, že sa to tam hejbalo. Bolo to fakt krásne a myslím, že to bolo „ono“ moje mimi :o) Nesmiem sa znepokojovat, ako si tam pekne napísala. Dočkáme sa :o) Inak v stredu idem aj ja na KO, tak sa strasne tesim, lebo sa snád už dozviem, čo to bude… a Mišo, velké gratulácie k Tomáškovi. To je super, že to už vieš. Všetko to tak letí…

 
Irucha
Závislačka 3025 příspěvků 19.12.05 16:00

Tak jsme se ho dočkaly:)
Mně se týká ten problém s Rh, teda zatím to problém není, ale mohl by být.
Irucha a Adámek 21tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 19.12.05 16:26

To jsem moc ráda že se vám líbí, snažila jsem se vybrat to nejlepší.

Dost jim trvalo než to zveřejnili, ale to je asi těmi Vánocemi, každý má jiné starosti:-)

akorát jsem jako anonymní, protože jsem se samozřejmě zapoměla přihlásit:-)

Jojo letí to strašně rychle. za chvilku budou pohyby cítit všechny a pohlaví znát taky..uteče to a brzy budeme mít ty své drobečky v náručí.

Za 14 dní vložím šestý měsíc, protože některé už tam jsme. počkáme na ty ostatná trošku a já zas udělám další.

moc díky za kladné hodnocení. hezký večer

MíšaN+Tomášek 21tt

 
Ceda
Povídálka 37 příspěvků 19.12.05 18:14

Míšo posílámTi ***, moc se ti to povedlo.

Krvácení dásní je přesně můj případ,každý den mně čekají „jatka“. Zubař mi poradil víc přitlačit na kartáček a používat zubní niť.

Zítra jdu na kontrolu k doktorce,tak doufám že to bude dobrý.

Jíte vitamíny? Kamarádka,která rodila před 14 dny,mi říkala abych je moc nejedla,že se po tom rodí velký děti.Jaký je váš názor? Já je jím celkem poctivě,střídám různý značky a ktomu ještě šumivé magnezium a calcium.

Pěkný pečení,já už skoro mám-tchýně už nám donesla :-))

 
lucka2
Kecalka 109 příspěvků 19.12.05 19:30

Ahoj maminy,

tak konečně! Míšo, díky moc za vyčerpávající a poučný deníček a za doplnění data kontroly do seznámku.

Na kontrolu už se zase těším, jdu tento pátek, třeba mi řeknou, co to bude, moc bych to chtěla do vánoc vědět.

Holky, myslím, že včera jsem poprvé cítila jedno miminko, jak se hýbe. Měla jsem před usnutím ruku na břiše a po prstech mi najednou jakoby něco přejelo - podle mě mě mimísek prostě kopnul, jak se otočil. To bylo tak krásný! Jinak toho jednoho prďolu někdy cítím celého, asi když je otočený zadečkem směrem k břichu, mám tam potom jakoby tvrdou plochu. Ale to druhé jsem zatím při pohybech neidentifikovala, prostě to asi ještě neumím :-)

Jinak držím palce všem na dalších kontrolách, hlavně na „plodovkách“ a přeju šťastnou ruku při výběru jmen (my jsme kluky zatím nevyřešili…)

Co se týče vitamínů, tak beru Mamavit, když si vzpomenu, což je tak asi obden. Zatím to prý na velikost miminek nemá vliv, to prý až od 25. týdne (říkala mi doktorka).

Mějte se moc krásně a netrapte se nedodělaným pečením a úklidem před vánocemi, já už jsem taky vyškrtla ze seznamu mytí oken a podobné nesmysly a jsem úplně v klidu :-)

Tak dobrou noc. Lucka

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 19.12.05 21:00

Já beru taky Mamavit a to když si vzpomenu a taky mi to většinou vychází od den, někdy od dva. ze začátku jsem brala pravidelně, teď už ne. každý den jím nějaké ovoce nebo zeleninu. tím to u mě končí.

Dobrou noc holky a pohlaďte bříška.

MíšaN+Tomášek 21tt

 
Nikitka
Kecalka 459 příspěvků 19.12.05 21:45

Ahojky, přeposílám ještě co jsem dala do starého deníčku, než jsem zjistila, že už je nový :-) - který je mimichodem fakt super - spousta zajímavých věcí … Přečetla jsem ho „jedním dechem“ :-)

Co se týče mých vitamínů, tak beru Calibrum Mami - dle návodu = tzn. 2× denně.

Ahojky spolutěhulinky :-)

Cedo - taky gratuluju k dobrým výsledkům :-)

A držím všechny palce Leňuli na zítřejší testíky - ať dopadnou naprosto OK :-)

Co se týče jmen, tak nevím, jestli jsem to sem už psala nebo ne, ale my máme jasno už od začátku těhu, protože jsme na tom byli domluveni už dlouho dopředu, že kluk bude Matýsek a holčička Eliška :-)

Chtěli jsme si nechat překvapení až do konce, ale teď Lenula přišla na to, že je ve Zlíně možná 3D UTZ a pokud by byl, tak na něj určitě půjdem a tam by to už pravděpodobně nešlo tak utajit jako na normálním UTZ. Ukazovala jsem manžílkovi fotky z netu z 3D UTZ a tam se mu to „celkem líbilo“, ale dneska prý viděl, že někde v časopise si Gott nechal taky dělat 3D UTZ a že tam prý bylo krásně vidět malého pindíka i s kuličkama :-) … a to manžu dostalo, takže asi na ten 3D UTZ bude chtít jít :-) Ale protože je strašně ukecaný, tak mám strach, že pokud tam pohlaví zjistíme, tak že za chvíli to budou vědět všichni, protože neumí udržet tajemství :-)

Jinak napečeno už mám, včera jsem do půl jedné zdobila perníčky :-/ … :-) a do konce týdne ještě udělám sýrové tyčinky, ať je něco slaného :-)

Taky už mám nazdobený stromeček :-) Sice někomu by se to možná nelíbilo, protože ctí tradice, že se má zdobit až na Štědrý den, ale my jsme se k tomu odhodlali z praktických důvodů, protože manžílek měl odjíždět na týden pryč a hrozilo, že se vrátí tak na Štědrý den dopoledne, takže mi stromek nachystal už do stojanu a když už byl v tom stojánku, tak už jsem se toho chytla a nazdobila ho :-) … Řekli jsme si, že když ho můžem mít ještě měsíc po Vánocích (jako loni :-), tak ho můžem mít letos i klidně týden před Štědrým dnem, takže ta Vánoční atmosféra už u nás hřeje :-)))

Přeju Vám krásný předvánoční čas, pohodičku Vašim prckům v bříškách i Vám a usmívejte se na svět :-))))

Kačka + bobek 17 tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 20.12.05 09:22

Cedo, já měla problém krvácení dásní hlavně na začátku a hlavně v době kdy jsem byla u své zubařky na kontrole. poradila i ať si koupím CORSODYL 0,2%. je to ústní voda a prodávají to v lékárnách. těhotenství neškodí, ptala jsem se na to. stačí používat 1×denně a dneska už skoro mám dásně v pohodě. jen málokdy se stane že krvácí. já na to trpím i mimo těhu a tohle mi fakt pomohlo. stojí u nás 130 Kč tak jestli se toho chceš zbavit a nevadí ti investovat pár kaček, tak já můžu doporučit.

Dneska jdu do poradny, tak budu zase koukat na Tomáška a těším se úplně stejně jako bych ho neviděla měsíc…bobek mi ale včera večer dal pěkně zabrat. zřejmě si ustlal někde blízko močáku a jakmile jsem si lehla tak jsem šla 3× na záchod. během asi 30 - ti minut. no o půlnoci jsem se pěkně naběhala, ale aspoň už mě v noci nebolí močák, když jdu takhle 3× večer. Je to lumpík, šije tam sebou o 106.

Tak hezký den všem, za chvíli jdu ještě k holiči tak se dneska asi ukážu až pozdě odpoledne. mám toho naplánovanáno požehnaně.

pa pa MíšaN+Tomášek 21tt

 
lucia1604
Kecalka 419 příspěvků 20.12.05 15:24

Ahoj maminy,

MisaN: diky za denicek, je super!!

To krvaceni z dasni znam taky. Nastesti to neni nic hroznyho… asi taky zkusim tu ustni vodu…
Ja zatim ani nevim svoji krevni skupinu, natoz pak RH. Dozvim se to az 10.ledna-to jdu na kontrolu. Zatim jsem si volala o vysledku tripple testu - nastesti dopadly dobre, uff!

Taky jste tak udychane, kdyz vyjdete schody? Ja teda jo, pripadam si jako tlustoch, ikdyz jsem pribrala zatim „jen“ 3kg. Doma cvicim, ale to me tolik nezadycha jako ty schody…

lucia1604 + mimi 17+3tt

 
karolinakarola
Kecalka 164 příspěvků 20.12.05 16:00

Ahoj MíšoN, opravdu je to velice hezky vypracovené povídání a hlevně moc užitečné. Perfektní. Ahoj Karolína

 
sonka
Kecalka 456 příspěvků 20.12.05 16:38

Ahojky holky, hlásím se do klubu. :) TP mám 1.5. 2006, pohlaví zatím nevím. Jinak mám holčičku Nelinku, které v lednu budou 2 roky. Jsem vdaná, je mi 25 let. Jinak mé příjmení je Jelínková, pocházím za Zruče, kde i bydlíme. :)

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 20.12.05 20:01

Ahoj holky!

Tak se chci s vámi podělit o můj dnešní otřesný zážitek. Byla jsem v genetické ambulanci tady ve Zlíně, abych se dozvěděla, co mi doporučí kvůli těm pozitivním tripple testům. Bohužel jsem ale zřejmě přišla ve špatný den, či co, protože jinak má být tato ambulance jedna z nejlepších!?
Začalo to tím, že když jsme s mým Robčou čekali v čekárně, tak jsme slyšeli každé slovo, které řekla sestřička + když paní doktorka diktovala rozměry miminka (velikost stehenní kosti, hlavičky, mozečku…) + i nějaké detaily, když se domlouvala s pacientkami ohledně odběrů plodové vody. Takže nám přišlo docela nepříjemné, že všichni v čekárně vědí podrobnosti…
Pokračovalo to tím, že vyšla sestřička, no vlastně ani na setřičku nevypadala - úplně normálně v riflích oblečená holka, které za chvilku došla kamarádka, takže ta taky samozřejmě slyšela všechny podrobnosti o pacientkách a jejich miminkách. A mezitím, co doktorka diktovala, tak ty dvě si v klídku klábosili…
A pak přišlo na řadu to nejhorší. Jestliže jsem do teď byla zvyklá na svého úžasného pana doktora (který mi vždy vše krásně vysvětlí, na UTZ ukáže), tak toto byl pravý opak. Řekla nám, že Downův syndrom znamená, že je špatný počet chromozonů a že může udělat UTZ a odběr plodové vody, který nám jediný na 100% určí, jak na tom mimčo je. Pak mi dělala UTZ, který byl hodně podrobný, ale protože stále hledala všechny orgány, tak jsme z něho ani nic moc neměli, nic nám neukázala, nepopsala, ani se nezeptala, jestli chceme fotku. Nakonec se mě zeptala, jestli bych se přikláněla k odběru plod.vody a když jsem řekla, že zřejmě ano, tak hned volala na sestru, kdy je volný termín. Ptala jsem se, jak dopadl ten UTZ a řekla jen, že nebylo pořádně vidět srdíčko a obličej (že mám mladší těhulkovství o týden a ještě to není všechno tak velké, aby to poznala), takže mi nemůže nic říct.
Pak už nám jen dala zprávu pro mého doktora a papír, kde jsou rizika odběru plod. vody. A naschle.
Takže se nás neptala, jestli se v rodině nevyskytlo nějaké postižení, či vrozené vady, neptala se mě na průběh těhotenství… Ale to nejhorší: Neřekla nám, co Downův syndrom vlastně obnáší a ani neřekla, jak se odběr plod. vody provádí!!! (Samozřejmě, že toto všechno vím, ale proč se nás i tak nesnažila nějak informovat!?) Připadala jsem si tam jak nějaké zboží na běžícím pásu, však jste to určitě někdy zažili…
Nejhůř to nesl můj Robča, který si to představoval úplně jinak, mrzelo ho, že nám nic nevysvětlila, na nic se neptala, spěchala a samozřejmě se mu nelíbilo, že jakási kamarádka sestřičky by měla (nedej bože) vědět všechny podrobnosti, kdyby na tom UTZ nedopadlo něco dobře…
Takže tak. Takže to bylo vlastně úplně zbytečné vyšetření, při kterém jsme se nic nedozvěděli a jen nás to všechno rozladilo.
Příští týden mám jít ještě na velký UTZ, na který se chodí ve 20.týdnu, takže snad už nám něco řeknou tam.

Pa, pa, pohlaďte bříška!

Leňula + klouček (jméno ještě neznámé:-) )

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 20.12.05 22:58

Ahoj nové holky,
hned si vás dopním do seznámku. Zatím tedy Sonku a pokud mi Karolínko i ty napíšeš údaje tak tam doplním i tebe. jsem ráda že jste se nakonec přišli podívat. třeba se vám tady zalíbí.

Byla jsem dnes a kontrole u mého dr ale jakou rychlostí jsem byla venku tak o tom se mi ani nesnilo. jen mě porhmatal, změřil jak je Tomášek vysoko a bylo hotovo. mám přijít za 3 týdny na odběr krve kvůli špatnému krevnímu obrazu z minula asi a pak hned na další kontrolu. ale abych pravdu řekla, než takovou péči tak radši žádnou. nejraději bych se mu na to vyprdla a přišla rovnou porodit:-)

Nevím už která jste to psala, ale je divné že dr ještě neudělal odběr krve na zjištění krevní skupiny a Rh. to by totiž měl udělat každý hned na začátku těhotenství. mě je tedy dělal hned a všem co znám tak také. asi bych se ho na to optatal, protože když bys byla negativní, může být problém a každopádně by tě měli víc sledovat a né nechat být. no, taky zvláštní přístup.

Omarodil mi přítel, tak se teď musím starat ještě o něj. už jsem ho uložila a asi půjdu za chvilku za ním. jen jsem byla zvědavá co dneska přibylo.

tak hezkou noc a zítřejší ránko.

MíšaN+Tomášek 21tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 20.12.05 23:06

Lucio1604 zkus tu vodu, mě pomohla a do schodů jsem taky udýchaná jak pes a to mi jich stačí pár. ale já mám zvýšený tlak, tak to je proto. třeba ho máš taky vyšší. já kvůli tomu musím čekat 30 minut v čekárně u dr než mě vezme…docela otrava.
Já přibrala podle dnešního vážení 1,3 kg takže tím to určitě není.

Leňulko, to musel být opravdu ošklivý zážitek. místo aby tě uklidnili tak je to ještě horší. neboj. to byla jen nějaká kráva. příště tam bude určitě někdo mnohem lepší a vše vám vysvětlí a poví. já si stejně myslím, že i ta plodovka dopadne dobře. jsi mladá holka a zdravá tak uvidíš že to bude dobré a pak budeš mít aspoň 100% jistotu kterou my ostatní mít nebudeme. neboj se toho, zvládlo to plno holek a skoro vždy to dopadne dobře. nemyslí na to a užij si pěkné svátky. vždyť jste poslední vánoce sami dva:-)budu ti moc držet i s malým palečky aby to dobře dopadlo.

Nevíte někdo jak to bylo s Miiri? nedala někomu vědět co se stalo?

pa pa

 
tulipanek1
Kecalka 225 příspěvků 21.12.05 08:25

Ahojky Miso,
take se pridavam ke chvale o clanku. Opravdu vycerpavajici info. Vzdycky si rada prectu neco o tom , jak zrovna miminko vypada a co uz umi:-)
Kdyby to bylo mozne, tak me prosim priste take zarad do seznamku.
TP 20.5.2006 Tuli­panek/1976/Pra­ha 4/28.12.porad­na,10.1. velky UTZ :-)

Dneska jsem si zasla uz v 7hod na endokrinologii, protoze me jakoby bolela stitna zlaza, ale vsechno je podle UTZ v poradku, tak nevim, co me to boli. Uzivam pravidlene Letrox , protoze mam hypothyreozu, takze jsem se jeste radeji vnutila na kontrolu, nez neco zanedbat.
Tak hezky den
tulipanek

 
lucia1604
Kecalka 419 příspěvků 21.12.05 08:41

Dobré ráno těhulky,

musím se Vám s něčím pochlubit… večer, když jsem ležela v posteli, jsem ucítila takové lehounké kopanečky v bříšku… že by konečně ty první pohyby…? Ráno po probuzení se to opakovalo a cestou v autobuse taky. Jenom mi to přijde trochu brzo. Teď jsem v 18tt. No každopádně to bylo úplně super!!!

MisaN: vysoký krevní tlak nemám - mám spíš opačný problém. často se mi motá hlava a myslím si že omdlím. Tu ústní vodu určitě zkusím.

lucia1604 + mimi 18tt

 
lucka2
Kecalka 109 příspěvků 21.12.05 09:42

Ahoj holky,

tak jsem si přečetla všechny vaše zprávičky a vidím, že to nemáme úplně jednoduché.

S tím zážitkem Leňule na genetice mám trošku obavy, že kdykoliv se dostaneme k jinému lékaři než tomu, ke kterému chodíme pravidelně na kontroly, tak nás čeká podobný zážitek. Oni o nás prostě nic neví a plní pouze úkoly ze žádanky od našeho doktora, takže si udělají svoje a nějaký lidský přístup je asi netrápí. Dám vám pak vědět, jak to chodí v Gennetu v Praze, měla bych tam jít na ten kontrolní genetický ultrazvuk.
Včera jsem mluvila s paní doktorkou o porodnicích, v Podolí si totiž vymysleli, že se musíte do 20. TT zaregistrovat, jinak vás tam nenechají porodit. Tak jsme to všechno probíraly a paní doktorka mě upozornila, že tam je vynikající péče, špičkové nedonošenecké oddělení se skvělými výsledky, ale lidského přístupu se tam prý určitě nedočkáme, protože to tam sekají jak Baťa cvičky a na nějaké rozhovory, vysvětlování apod. není prostě čas. Mám trošku obavy, že to tak chodí téměř všude. Prostě je to něco za něco. Právě mi to připomíná ten Leňulin zážitek, to je prostě státní zdravotnictví.

Miso, jak ses ptala na Miiri, tak mne se taky neozvala ani na soukromou zpravu, myslim, ze se uplne odrizla, aby se uz netrapila. Ja jenom vim, ze byla stejne jako ja na IVF, takze v tom urcite byly nejake komplikovanejsi obtize, nezbyva, nez abychom ji drzely vsechny palce, aby se jim znovu podarilo nejakeho mimiska pocit. Ja mam spoustu kamaradek, ktere se trapi, protoze se jim nedari otehotnet a je mi jich moc lito, my jsme meli stesti a vyslo nam prvni umele oplodneni. Bohuzel jim nemuzu moc pomoct, maximalne jim rict o svych zkusenostech a dat jim kontakty na doktory, ktere jsem vyzkousela a byla jsem s nimi spokojena.

Jinak na kontrolu tento patek uz nejdu, byla jsem totiz akutne vcera. V pondeli vecer me zacalo dost bolet bricho (holky, neveste zaclony, jsem pitoma, ze jsem to delala…). Tak jsem hned vcera rano volala doktorce a ta mi rekla, ze mam prijit. Nastesti kontrola dopadla dobre, boli me jenom ty svaly v brise, co na nich visi cela deloha vcetne traviciho ustroji (rika se jim zavesne svaly) a taky trislove svaly. Je to pry tim, ze mezi 17. a 20. tydnem se velice rychle zvysuje objem plodove vody, coz pro nase telo predstavuje velkou zatez. Cele brisko pak prave nesou jenom ty zavesne a trislove svaly, ktere boli jako pes. Pani doktorka mi doporucila koupit si ihned podpurny pas, prodava se v tehotenskem pradle, je to takovy pevny pruh, ktery drzi brisko trosku nahore, a vak na bricho. Je to celkem sranda, ale rozklada to zatez i na dalsi svaly zejmena na bederni pateri, takze potom tolik neboli ta trisla. A upozornuju, ze to opravdu boli hodne, chodila jsem jak duchodce :-) Ja to mam s dvojcatama asi driv nez vy, tak ted aspon budete trosku tusit, co se deje, az vam to zacne. Ale asi to potka jenom nektere z nas, kolegyne to nemela cele tehotenstvi a zadny pas nenosila. Zato me vcera poprve natekly taky nohy. Bude to jeste sranda, to jsem teprve na zacatku 19. TT. :-) Ale pro mimisky vsechno! Hlavne, aby byli v poradku.

Takze na dalsi kontrolu jdu az 4. ledna. Pohlavi miminek teda znat do vanoc nebudu, ultrazvuk mi vcera nedelali, kdyz jsme byli minulou stredu. Musim proste vydrzet, ale o to vic se tesim.

Mejte se moc krasne a budte vsichni zdravi (ja mam taky peknou rymu, je to asi v cele republice).
 Lucka

 
terik
Ukecaná baba ;) 2235 příspěvků 21.12.05 11:35

Ahoj holcinky,

Leni - kam te poslali na to vysetreni??? Do Batovky nebo na Atlas do Predika??? Ja jsem byla (i moje teta loni) u pana primare Polaka na Atlasu v Prediku a pry je na tohle druhy nejlepsi v republice. Vsechno ukazoval, vysvetloval. Taky musim jeste za mesic, protoze nevidel vsechno, ale rozhodne se choval profesionalne a ohleduplne. Tete bral loni plodovku (protoze mela 34 let) a taky si ho nemohla vynachvalit… Uplne jsi me zarazila, ze neco takoveho existuje!!!!

Luci - taky me od vcerejska boli brisko. Asi ze stejneho duvodu, protoze navic me boli ty zada, jak se rozsiruje panev. Asi si koupim ten pas taky, pro Charlie potrebuji aspon nejak fungovat. Navic ted se staram o barak tchanovcum, takze je to vetsi zahul nez u nas. (Tchanovci maji 6+1 a my malicky 3+1)

Budu muset koncit. Jsem nejaka utahana…

Terik a holky

 
Sionki
Kecalka 107 příspěvků 21.12.05 14:56

Ahoj holky,

MisaN - denicek se ti moc povedl, je super!!

Ja jsem byla vcera na UTZ srdicka a vse vypada v poradku, akorat Dr. byl nestastny, protoze nas maly bobisek se furt hybal, kopkal, delal salta a ani na chvilku si nespocnul :o) A to jsme tam byli asi 45 min. Ale jinak to bylo uzasne ho opet videt, jak je aktivni, nebot pohyby citim dost intenzivne. Dr. rikal, ze budeme mit asi pekne cislo :o)
Manzel s Terinkou byli uplne s bobanka uneseni, pricemz Terca furt pistela mimi mimi a rechtala se. Dr. si musel myslet sve :o) Byl uzasny, vsechno nam ochotne vysvetlil, ukazal.

Pak odpoledne jsem mela poradnu, ale to jsem tam byla asi minutku. Jen me zkontroloval a dalsi kontrolu mam 10.1.2006.

Ja mam uz 4kg navrch a konecne mi vyskocilo brisko :o) vypadam uz jak tehulinka :o) Jak jste tu psaly o svych problemech v tehu. Tak me sem tam krvaceji dasne a posledni dobou mam vyssi tlak. Dr. prozatim rikal, ze to budem kontrolovat a pak se uvidi co dal, hlavne at nepanikarim.

Ja uz mam napeceno a relativne uklizeno. Vecer se chystam balit darecky, at vim, zda jeste neni treba neco koupit, tak se moc tesim, hodne me to bavi.

Mejte se moc krasne pa Lenka, Terinka(17mes) a Bobisek 21tt

 
kracenka
Stálice 74 příspěvků 21.12.05 15:02

Ahoj holky,
ráda bych se přidala do klubu. TP mám 3.5., jsem ročník 72. Co to bude, zatím nevíme, i když jsme minulý týden byli v Gennetu na UZV, ale mimi se před náma schválně schovávalo. Jinak jsem původně z Jižních Čech, ale provdaná za pravého žižkovského Pepíka, takže teď je ze mne Pražanda.
JInak pohyby cítím už taky tak od osmnáctého týdne, zdá se, že mimi bude aktivní po tatínkovi..
Zdravím všechny
Kračenka

 
Nikitka
Kecalka 459 příspěvků 21.12.05 15:23

Ahojky všem spolutěhulkám :-)

Leni, jak jsem si přečetla to od Terika, tak to možná asi je fakt nejvíc o lidech, které člověk chytne a i když bychom si všechny přály, aby o nás bylo kdekoliv postaráno jako v peřinkách, tak bohužel ne všechen zdravotní personál k tomu má přístup jako v TV v Ordinaci v Růžové zahradě :-))) Tam mi to někdy fakt přijde jako scifi, protože tam se o ty pacientky starají úplně jinak, popovídají si s nima a je to prostě úplně odlišný přístup.
Když se tak o tom bavíme, tak jsem si vzpomněla na jednu příhodu, kterou mi říkala teď před pár dny kámoška o své kamarádce, která asi před měsícem rodila - je jí 34 a dlouho čekali s manželem na miminko a další možná už mít nebudou a ta má velice špatné zkušenosti s personálem, který zrovna „chytla“, protože prý přijela do porodnice otevřená asi na 1-2 cm a protože to vypadalo, že to bude trošku dýl trvat, tak personál manžela poslal domů a i když se rodička i manžel bránili, že mají v porodním plánu napsáno, že chtějí být spolu, tak i přesto personál (teď už nevím, jestli doktorka nebo PA) poslal otce domů s tím,že je ještě habaděj času a že ho zavolají (což podle názorů dalších doktorů byla pěkná blbost, že to řekli, protože žádný porodník nemůže dopředu znát průběh porodu a i když to jde třeba pomalu, tak se to může zničehonic rozběhnout) = a přesně tak to dopadlo i v tomhle případě, za půl hodiny se porod rozběhl překotnou rychlostí a za hodinu bylo mimčo na světě - otec nestihl přijet včas a přišel o krásný zážitek, který se mu už nemusí nikdy opakovat, maminka na to musela být sama a otec přijel až už malá byla kojená.
Po vyslechnutí tohoto příběhu jsem manželovi řekla, že jakmile pojedem do porodnice, tak se ode mě nesmí hnout ani na krok a i kdyby ho 1000× posílali domů, tak zůstane popř. max. na chodbě, ale nejlépe u mě, protože po přečtení různých článků o tom, jak se chová personál za přítomnosti tatínka a jak BEZ jeho přítomnosti - že je to mnohdy zcela jiné, tak jsem poručila manžílkovi, že mě tam musí celou dobu chránit proti těm, kteří by na mě mohli být hrubí, protože já to třeba nemusím taky vnímat a nebudu se moci ve svém stavu bránit … :-)

Jinak u nás s bobkem bříško zase trošku poskočilo :-) a taky mě manžílek přistihl, že po masáži jsem měla na bradavkách trošinku tekutinky, což jsem čerpala taky z tohoto článku, že by mohlo být to začínající kolostrum … :-)

Mějte se zatím moc fajn Vy i Vaši mrňousci :-)

Kačka + bobek 17+2 tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 21.12.05 15:55

Já vím, že se opakuju ale jsem moc ráda že se vám deníček líbí.

Kračenko, hned si tě dopíšu.

Jsem moc ráda, že mám navrch teprve 1,3 kg. pořád se tak trochu bojím že budu jak naložený vagón až půjdu rodit. tak snad se mě to vyhne a přiberu jen to nutné:-)

Sionki, mě taky dr tlak zatím jen kontroluje a dneska jsem navíc zjistila že bříško už mám opravdu popřádné. ale naštěstí jen to bříško. ještě pořád chodím ve svých kalhotech,akorát používám gumičku:-)začíná to být sice nepříjemné, ale dá se to ještě zvládnout. těhotenstké už mám také doma, jen mi jsou ještě velké.
Docela ti závidím, že máš hotovo. mě dneska čeká umytí koupelny a ukoulení kuliček a zítra ještě prach a vyluxovat. tím končím a pak už jen samé pohádky…

tak já jdu něco dělat. zítra musím ještě skáknout do práce a to se mi vůbec nehodí. aspoň že mám dárky kromě jednoho nakoupené a mimo asi 4 zabalené.

pa pa a hezký večer

MíšaN+Tomášek 21tt

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 21.12.05 15:58

TP 1.5.2006 Boube­lici/1971/Mla­dá Boleslav/PŘEKVAPENÍ
TP 1.5.2006 Sonka/1980/Zruč/
TP 3.5.2006 Kracen­ka/1972/Praha/
TP 4.5.2006 MíšaN/1981/Čes­ká Lípa/KLUK - Tomášek/10.1. krev + 13.1.
TP 5.5.2006 Terik/1983/Zlí­n/HOLČIČKA/9.1­.genet. utz
TP 5.5.2006 Gigi/1975/Pra­ha/21.12.
TP 6.5.2005 Anka/1979/Pra­ha/PŘEKVAPENÍ
TP 7.5.2006 Irucha/1977/P­raha/KLUK - Adámek/21.12. velký utz +10.1.
TP 8.5.2006 Radkou­n/1977/Tachov/KLUK/2­.1.
TP 9.5.2006 Milli/1977/Vy­sočina/
TP 9.5.2006 Danka/1976/Pra­ha (výhledově Klatovy)/
TP 9.5.2006 Rasi­ka/1977/Praha - západ/
TP 9.5.2006 Dandul­ka/1975/Štěcho­vice/KLUK - Vojtíšek
TP 10.5.2006 Kajik/1974/Plz­eň/21.12.
TP 11.5.2006 Sion­ki/1981/Ostra­va/KLUK/10.1.
TP 11.5.2006 Ceda/ /Brno/HOLČIČKA - Lenička
TP 14.5.2006 Prcek/
TP 15.5.2006 Yor­ki/1980/Praha/HOL­ČIČKA/Emma - Tina/27.12.
TP 20.5.2006 Char­li/1971/Trutnov/
TP 20.5.2006 Tuli­panek/1976/Pra­ha4/28.12.+10­.1. Velký utz
TP 21.5.2006 Leňu­la/1985/Zlín/27­.12.
TP 21.5.2006 Monat­ka/1980/Praha/4­.1.
TP 22.5.2006 jaE
TP 22.5.2006 Luc­ka2/1975/Praha/4­.1.
TP 25.5.2006 jama­ji/1972/Ostra­va/
TP 27.5.2006 Luci­a1604/1985/Li­berec/10.1.
TP 27.5.2006/Kac­kakocka/1980/Pra­ha/
TP 27.5.2006 Ani­na/1977/Šumper­k/
TP 28.5.2006 Terez­kaBrno/1978/Br­no/5.1. Velký utz
TP 29.5.2006 Nikit­ka/1980/Zlín (Otrokovice)/ 3.1.
TP 31.5.2006 Evi­ka12/1978/Ostra­va/7.12. odběr plod. vody
TP 31.5.2006 Karinn /1984/Chrudim/
TP 27.6.2006 Tuli­pan/1977/Tachov/13­.1. ??? Karolínkakarola

30 těhulek/ 3 holčičky/5 kluků/2 překvapení/1 dvojčátka

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 21.12.05 16:31

Ahoj holky!

Moc děkuji za povzbuzující komentáře!!! Moc dobře vím, že je to jen o tom, že jsem natrefila na blbou doktorku a vím, že to není tím, že by tady ve Zlíně byla špatná genetická ambulance.
Jinak jsem dneska volala do Olomouce, jestli by mě nevzali do Vánoc na 4D UTZ, aby jsme se pořádně podívali na ten obličejík, jestli tedy to postižení nehrozí… A k mému překvapení mě objednali! Už na zítra! Takže se zítra navečer ozvu, jak to s námi vypadá a kdyžtak přidám fotečku do galerie. :-)

Terik: Byli jsme v Prediku. Bohužel jsem měla doporučení také k doktorovi Polákovi, ale objednali mě k té hrozné doktorce. Na něj jsem taky slyšela jen samou chválu, ale jak říkám - bohužel mě objednali k ní. :-(Jinak jsem Tě (vlastně vás všechny-celou rodinku :-) )viděla včera v Carefouru. Moc vám to slušelo! Už se moc těším, až si dáme v lednu ten srazík, i s Nikitkou!

Zatím papa, Leňula

 
terik
Ukecaná baba ;) 2235 příspěvků 21.12.05 18:26

Leni - No, my jsme tam vcera dokupovali darky…Asi jsme opravdu neprehlednutelna rodinka. Na srazik se taky moc tesim…

Terik a holky

 
Zuzanica
Kelišová 6165 příspěvků 21.12.05 21:05

Míšo, moc hezky to tu vedeš, zase jsem se dozvěděla nové informace.
Leni, já jsen taky 4 kg nahoře a bříško už je vidět. :o)

Leňulko, tvůj zážitek od Dr. není zrovna moc optimistický, asi to moc neuklidní, ale moje kamarádka, která čeká červňátko zažívalo něco podobného běžně u svého Dr., vždy mi psala cestou z prohlídky, že brečí a že ji zase něco našel, nevysvětlil a vyděsil ji. Nakonec změnila gynekologa a teď je nad míru sůpokojená. Takže jestli máš možnost jít na genetiku jinam, tak bych neváhala. Někteří lékaři si neuvědomují, že jejich výroky na nás působí a vůbec se nesnaží být i psychologem, což by bezesporu být měli. Já mám bezvadnou doktorku, dokonce mě bude i rodit, nemůžu si stěžovat.

Míšo , tak info pro tebe do seznámku:
Zuzanica 27, Praha, TP 11.5., holčička -Žanetka, velký UZ 2.1.

 
Zuzanica
Kelišová 6165 příspěvků 21.12.05 21:06

Rok narození: 1978

 
Nikitka
Kecalka 459 příspěvků 21.12.05 21:17

Ahojky,

Lenulko, ten 4D UTZ je i v Olomouci ??? Je to ten, o kterém mluvíváme ? Nebo je to zase jen nějaký ten zobrazující orgány ???

Tak už mám všechny dárky dobaleny, ale zatím je ještě pod stromeček dávat nechci, protože nám v pátek (doufám !! :-) mají přivézt tu sedačku, takže bychom museli šibovat nejen se stromkem, ale i se všema dárečkama a že jich tam nebude málo :-), takže ještě počkám :-)

Pěkný večer :-)

Kačka + bobek

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 21.12.05 21:55

Nikitka: Je to ten, o kterém mluvíváme. Více je na www.alesskrivanek.cz (tam už uvidíš na úvodní stránce nahoře 4D UTZ). Stojí taky 500Kč, to je asi všude stejné. Našel mi to na netu Robča, já jsem netušila, že je i v Olomouci… Navíc mi vyhovuje, že tam taky bývají doktoři z genetiky, i ten pan doktor Polák, ke kterému jsem měla jít tady ve Zlíně, takže mi to úplně vyhovuje. Ale i kdyby tam zítra byl někdo jiný, tak vím, že nás nemůže potkat horší doktor(ka) jak tady ve Zlíně, tak se těším a doufám, že budeme po zítřku klidnější.

 
Irucha
Závislačka 3025 příspěvků 22.12.05 09:52

Ahoj holky,
tak máme za sebou velký UTZ a všechno je naprosto v pořádku. Sice mi zatrnulo, když šíleně dlouho prohlížel to srdíčko, ale nakonec našel co tam hledal.
Pindík Adámek je potvrzen, tak hurá, konečně vím jakou barvu kupovat:)
Letošní Vánoce budou ty nejkrásnější! I když ty další budou myslím ještě lepší…:)
Další kontroly: 10.1. a 31.1.
Holky nevíte v jakém týdnu se dělají druhé odběry na protilátky, když mám Rh-?

 
kracenka
Stálice 74 příspěvků 22.12.05 12:41

Ahoj holky,
se závistí čtu, jak málo jste zatím přibraly. Já mám v 22t 7 kilo navrch a to mi manža koupil rotoped, tak aspoň dvakrát týdně šlapu u televize. Jak to děláte?
Přeju vám všem krásné a klidné Vánoce
Kračenka +?

 
Berun
Závislačka 4921 příspěvků 22.12.05 13:16

IRUCHA: krev na protilátky se odebírá ve 24tt a pak v 30tt-31tt. Teď jsem byla na posledním odběru, mám taky RH negativní.

Jinak koukám jak už víte i pohlaví miminek, to to letí co? Mě tedy určitě. Mějte se krásně, krásné Vánoce a pohodové těhulkovství.

Berun+Mišelínek 31tt (UTZ 32tt)

 
Sionki
Kecalka 107 příspěvků 22.12.05 13:28

Ahoj tehulky,

asi pred nekolika tydny jsem zkousela dat fotku nasi Terezky (17mes) do galerky a porad to neslo. A dneska vidim, ze se to tam objevilo, ale jenom pulka fotky, tak nevim co jsem udelala spatne, jeste se zeptam manzilka, ten je pres pocitace, tak se mi pak na to podiva. Tak jenom at vite, ze ta holcicka v kruhu je nase Terinka.

Vsem komu dopadly UTZ a vysetreni dobre moc gratuluji.

Z oblohy se sypou hvezdicky,
slyset jsou koledy z dali.
Zvestuje andel malicky,
at splni se vse,
co k Vanocum jste si prali.
Krasne Vanoce a Novy Rok 2006 preji
Lenka, Terinka (skoro 18mes) a Bobisek 21tt

 
Irucha
Závislačka 3025 příspěvků 22.12.05 13:32

Díky Berun,
tak to mě čeká za chviličku, pamatuju si, jak jsem ti v létě záviděla, že už jsi tak daleko a najednou se i já přehoupla za polovičku:)
Irucha a Adámek 21tt

 
VL
Kecalka 193 příspěvků 22.12.05 13:55

Kracenko, já mám v 19. týdnu 3 kila navíc, ale vtip je v tom, že jsem se vykrmila už před těhotenstvím a v těhotenství se do jídla musím spíš nutit. Jestli jsi předtím bla hodně štíhlá - tj. váha se nerovnala výšce mínus sto, tak určitě tělo potřebuje ty zásoby, které jsi mu nevyrobila předem. S rotopedem to nepřeháněj, ať si něco neuděláš, po porodu si ho ještě užiješ dost.

 
MisaN
Extra třída :D 10766 příspěvků 22.12.05 16:05

Holky, v seznámku vás mám všechny dopněné. snad jsem nezapoměla.

Ahoj Berun, jak válčíte? už se ti to krátí viď?koukala jsem na fotky jak spíš s pejskem, je to legrační jak se ti tam roztahuje:-)Tobě taky šťastné vánoce a hlavně ten příští rok ať se vydaří a Mišelínek ať se narodí v pořádku.

Zřejmě jsem chytla nějakou střevní chřipku, tak ani nemám moc sílu psát. Jen jsem všem chtěla popřát opravdu šťastné vánoce, hodně dárků a ten příští rok ať je tím nejlepším. ať všechny ve zdraví dojdeme až k porodům a ty ať moc nebolí. Hodně štěstí a zdraví.

Na zítra toho mám moc, tak nevím, jestli to sem ještě stihnu. proto to píšu raději dnes.

Pa pa MíšaN+Tomášek 21+0tt

 
Berun
Závislačka 4921 příspěvků 22.12.05 18:17

Ahoj Míšo,

Válčíme tak, že jsme už pěkně doma, mám teď v práci do konce roku dovolenou a od 2.1. mi začíná mateřská, takže je to pohodička. Na Mikuláše jsme se přestěhovali do nového bytečku, který jsme koupili na hypotéku a rekonstruovali, takže mám konečně klid, byla to fuška stěhovat se v posledním trimestru.
Dnes začínám kalendářní 8.měsíc těhotenství, břicho mám neskutečně obrovské 110cm:) a mám 15kg nahoře. Opravdu se nepřejídám, naopak si myslím jím docela skromně, protože s velkým břichem se moc přecpávat nedá, pokud chcete ještě dýchat. A všichni mi tvrdí, že to mám v tom břiše, stejně tak jako mi říkají, že už je to u mě na spadnutí:) Když jim povím, že mě čeká porod až za 2 měsíce, tak nevěří. Jinak Mišelínek je parádní obr. Ve 28tt+0 měl 1450g (ostatní miminka mají tak o 250-300g méně), takže si myslím, že teď už bude mít skoro 2kg. Holt kluci jsou větší řízci než holčičky tak možná i proto takhle přibírám. Tak se na to hezky s Tomáškem připrav:) Jinak je mi fajnově, nemám žádný problém, testy na cukrovku negativní, tlak normální, neotevírám se. Jenom hůř spím, protože Mišelínek se už boulí dost bolestivě pod žebry a to se moc spát nedá. Od 28.týdne je už hlavičkou dolů.
Toť ode mě asi vše, hezky si tu půlku těhotenství užívejte, později už je o něco hůř, ale příroda je chytrá, tak to má takhle zařízené, abychom se těšily na porod, což já se už hrozně moc těším. Břicho už mě přestává bavit.

Pa Berun+Mišelínek 31tt (32tt)

 
lucka2
Kecalka 109 příspěvků 22.12.05 18:38

Ahoj, zdravím všechny budoucí maminky!

Protože se už do vánoc asi na internet nestihnu podívat, tak vám všem přeju krásné a pohodové vánoce, užijte si s dětmi i bříšky, příští rok to budeme mít úžasný všichni už s alespoň jedním miminkem! (Já se teda moc těším…) Do nového roku vám i sobě přeju hlavně hodně zdraví, ať se nám narodí krásná a zdravá miminka a buďte šťastné a spokojené, jak jen to jde.

Já dneska už zase bojuju s virózou, pořád se mi to nějak vrací, snad už to bude lepší. Taky mě neustále píchá v břiše, ale když paní doktorka říkala, že jsem v pořádku, tak asi ano. Ale ten podpůrný pás mám dnes už i na sezení doma, zdá se mi to lepší. Mám úplně ohromný břicho! Na kg zatím tak 3-3,5 kg, ale vypadám aspoň na 10 :-) Asi se tam ta dvojčátka nějak musí poskládat a myslím, že se mi opravdu hodně tvoří taky plodová voda, protože jinak by to nebylo možný. Miminka už teď cítím dost často, pohyby si nejsem úplně vždycky jistá, ale většinou je cítím, když se otočí zadečkem k mému břichu, takže je cítím na kůži jako takové tvrdé místečko. Poloha nožiček miminek -jedno k močáku a druhé k žaludku mě dost děsí :-) Ale jsem připravená vydržet cokoliv, hlavně když budeme zdraví. Moc se na mimča těším.

Mějte se moc krásně a zřejmě až v lednu na schledanou…
 Lucka

 
theresie
Zasloužilá kecalka 540 příspěvků 24.12.05 14:16

Ahoj holky!
Miso-skvele jsem si pocetla a uz se nemuzu dockat dalsiho prispevku!!!mockrat dekuji!!!
jinak ja mam taky problem s dasnemi,tak hodlam zkusit tu vodu,co jste o ni psaly:)
co se tyce kil,tak bych se asi mela stydet…jsem v 18tt a mam 3,5kg navic!!!ale pred tim jsem asi byla dost hubena(48kg,162c­m)tak mi to zatim nikdo kromë me nevycita:))
dnes je 24.12 a nikdo z vas sem uz asi nedorazi,ale jelikoz jsem v praci a mam tedy moznost jit na net,chci vam vsem a vasim miminkum poprat nadherny stedry den a stastny novy rok s novyma miminkama!!!hlavne zdravicko!to je nejdulezitejsi:)
mejte se krasne
papa,theresie

 
theresie
Zasloužilá kecalka 540 příspěvků 24.12.05 14:18

jeeee.s tema kilama jsem vedle!chtela jsem napsat 5,5…desne,ze?

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 25.12.05 18:27

Ahojte holky!

Tak už je po Vánocích… Copak vám nadělil Ježíšek? Mně kojící polštář. :-) Je super a pěkně si na něm lebedím u pohádek. :-)

Jinak jsou letošní svátky pro mě utrpením. Ve čtvrtek před Vánoci jsme se dozvěděli, že má náš chlapeček vrozenou srdeční vadu (ještě nevíme, jak moc je vážná) a vzhledem k pozitivním tripple testům a zvětšené hlavičce našeho malého musím jít na odběr plodové vody. Takže jdu už 2. ledna a naštěstí už za 2 dny budeme vědět výsledky. Snad to dobře dopadne! Pořád se s mým Robčou ujišťujeme, že to musí být v pořádku, protože si už neumíme představit ztratit našeho drobečka… Čas ale pomalu uzdravuje mou bolavou dušičku, už jsem den nebrečela. Čekání na odběr je čím dál víc snesitelnější… Nejhorší ale je tajit to před rodinou, nechceme jim přidávat starosti teď o svátcích a chceme jim to říct, až po výsledcích z odběru…
Takže nás teď čeká spousta lítaček po doktorech. Teď 27. mám kontrolu u svého doktora, tak mu musím předat výsledky o té vadě srdce a navíc je malý pořád moc nízko, tak čekám, co mi řekne. 29. jdu ještě na 1 velký UTZ, jak se chodí ve 20.týdnu, tak tam nám taky určitě něco řeknou k tomu srdíčku… No a pak v tom lednu ten odběr. Pokud bude odběr negativní, tak dostaneme doporučení na kardiologii do Brna. A jinak… však víte. :-(((Ale já stále doufám, že vše dobře dopadne! Držte nám palečky!

Holčinky, važte si zdravých mimísků v bříškách!!! Zdraví je to nejdůležitější!
Pa, pa, Leňula

 
terik
Ukecaná baba ;) 2235 příspěvků 25.12.05 21:54

Ahojky,

me nadelil Jezisek spoustu drobnosti, ktere potesily. Ale jinak nadeloval nejvic Sarlotce (coz znamena, ze jsme zavaleni hrackami).

Leni - to je mi lito, ze se to tak na vas vsechno sype. Je to ted nejake divne, protoze vcera kamaradka meho manzela spadla na ledu a nikdo nevi, co s ni bude. Horsi je to, ze ma doma sestimesicniho prcka. Ja ji sice osobne neznam, ale presto jsem z toho hotova. Clovek si pak zacne dost vazit vseho, co ma…Samozrejme na tebe moc myslim celou dobu, co vim, jak ti dopadly ty testiky. Snad se to nepotvrdi a s tim srdickem se to srovna. Po kontrole hned napis…

Terik a holky

 
Nikitka
Kecalka 459 příspěvků 25.12.05 22:27

Leňulko, držím všechny palečky, které mám, aby ty testy dopadly co nejlépe a nepotvrdily se žádné špatné výsledky, protože už bych Ti moc přála klid v dušičce (i Robčovi) - hlavně teď o svátcích …
Uvidíš, dopadne to dobře :-)
A ještě jsem se chtěla zeptat, vy jste byli na těch testech v té Olomouci na tom 3D UTZ ?

Co se týče toho zdraví, že je nejdůležitější, tak s tím opravdu souhlasím, protože mám taky teď bohužel informaci, že kamarádka od rodičů mého manžela (jejíž tatínek letos umřel na rakovinu) zjistila, že ji má taky a taky právě teď o svátcích a ještě je navíc těhotná, takže o miminko bohužel přijde … Takže si opravdu všechny važme zdravíčka, které máme, protože to je fakt nejdůležitější …

Ale abychom neměly jen takové smutnější informace, tak přidám trochu veselejší = Ježíškovské :-)
Já jsem dostala od Ježíška dárečky, které jsem chtěla + ještě něco navíc, ale hlavně jsem měla radost z dárečků, které jsem mohla dát ostatním v rodině, protože jsem z nich cítila, že oni mají radost :-)

A taky se na Štědrý den bobek celkem rozkopal, tak „slavil s náma“ :-), ale tatínek Kubíček mohl kopaneček cítit teprve dneska ráno - předtím jsem to cítila jen já :-)

Jinak ještě doplňuju pro MíšuN: UTZ ve 20. týdnu máme objednaný na 12.1. a tripple testy nám prý dopadly dobře.

Mějte se hezky, buďte v co největší pohodě Vy, nastávající tatínci a hlavně mrňouskové :-)
A hlavně o sebe pečujte, ať se nás to zdravíčko drží :-)

Kačka + bobek zítra 18tt

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 26.12.05 08:56

Nakonec jsem na tom 3D UTZ nebyla, protože byl malý špatně natočený a doktor říkal, že by to nemělo cenu. Představ si, že mě ale vyšetřoval ten doktor Polák, ke kterému jsem měla doporučení tady ve Zlíně, tak jsem byla ráda. Ještě jednou vše překontroloval na takovém UTZ, jaký mají tady ve Zlíně na genetice a našel to špatné srdíčko… Tady nám ta doktorka říkala, že srdíčko nemůže pořádně vyšetřit, protože je moc malé. On si na UTZ přiblížil srdíčko, dlouho ho kontroloval a nakonec zjistil tu vadu. Tak já nevím, co jsme to tady chytli za doktorku… Jsem ráda, že on mi bude dělat toho 2.ledna amnio, jemu důvěřuju.
Tak pa, já jedu k našim - moc se těším, neviděla jsem je 2 měsíce…
 Leňula

 
Tulipan123
Kecalka 307 příspěvků 27.12.05 08:55

Ahojky holky,

už jsem tady hrozně dlouho nebyla, ale poctivě vás čtu, takže až dneska jsem se dostala k tomu, že se konečně taky ozvu. Koukám, že jsem tady jediná z červňátek, doufám, že sem ještě někdo zabrousí.
Jak tady čtu ty komentaře, tak je mi trošku smutno, Leňul držím moc moc palečky, aby vše dopadlo dobře, hlavně tomu musíš věřit a pak se to určitě povede.
Jinak vánoce neměli chybu, miluju, když se sejdeme celá rodinka, těch dárečků bylo taky požehnaně, asi jsme byli hrozně hodní. Dneska a zítra mám ještě dovču, tak si taky trošku odpočineme, byl to docela maratón, museli jsme obejít všechny příbuzný, babičky a tak, včera jsme dorazili domu až ve 22 hodin, manža má příbuzenstvo hrozně daleko. Ale jinak svátky byli super, pořád se jedlo, takže dneska ráno jsem vlezla na váhu a musím říct, že jsem nepřibrala ani deko, fakt to nechápu, začínám 14 týden.
Míšo krásný deníček, nastudovala jsem si ho dopředu, takže budu chytrá.
Holky byly jste některá v Gennetu v Praze na genetickém ultrazvuku? Musíte mít doporučení nebo tam stačí jen zavolat a objednat se?
Mě čeká kontrola až 13.1., takže teď ani nevím, co se s mimískem děje, snad je všechno v pořádku. Občas mám takové tlaky v podbřišku, ale bylo mi vysvětleno, že to je tím, jak se děloha zvětšuje, tak snad bude vše v pořádku.
Mějte se moc krásně a krásný zbytek letošní roku.
papa Lenča

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 27.12.05 15:14

Ahoj holky!

Na začátku vám chci říct, že vám moc a moc děkuju za to, jak mě povzbuzujete, moc mi to pomáhá! Takže DÍÍÍÍÍKKKKK!!!! :-)
Jinak se hlásím po kontrole. Pan doktor byl trošku zdrchlý z toho nálezu, ale prohmatal mě a utěšil, že malý roste tak jak má, tak že snad bude výsledek z amnia v pořádku. Ve čtvrtek na ten UTZ nejdu, protože pan doktor říkal, že by to bylo zbytečné, že by mě stejně poslali na genetiku a že bysme se nic nového nedozvěděli. Tak nás čeká až v pondělí ten odběr. Chtěl mě nechat doma už od teď, ale ukecala jsem to až od února, protože mě ještě čekají zkoušky a to jsem stejně pořád doma, takže to je jedno. Zkoušky jsem si dala až na 2.polovinu ledna, ať mám po tom odběru 14 dnů klid a budu se šetřit. Myslím, že si to zasloužím. :-) Naštěstí mám zkoušky jen 2, na které se budu muset naučit pořádně, jinak mám ostatní v kapse, takže pohoda a pak na rok odklad…

Mějte se krásně, holčinky! Musím končit, Robča mě vyhání do postýlky, abych odpočívala. :-)
 Leňula

 
Nikitka
Kecalka 459 příspěvků 27.12.05 15:44

Ahojky holky,

tak já jsem před chvilkou vyprovodila další vánoční návštěvu - mého tatíka s přítelkyní, kteří přijeli na oběd asopň za mnou, protože manžílek už včera večer odjel pracovně zase ven (tentokrát do Makedonie) a tak jsem doma „osiřela“, když nepočítám rodinku nahoře v domečku :-)
Můj tatík nám přivezl krásně vyuzený kus masa, na které bych se před pár týdny ani nepodívala, ale nyní už mi z toho není špatně, takže můžu ocenit tu nádhernou vůni vyuzeného masíčka :-) Sice vím, že těhotné by uzené moc neměly, ale kousek si určitě uždíbnu :-)

Leňu, jen odpočívej ! :-) „PAK“ už si moc neodpočineme, až prckové budou na světě :-) Mně se před chvilkou taky strašně zívalo, ale nemohla jsem se jen tak natáhnout, protože jsem tu měla tu návštěvu …

Za chvilku by měla ještě přijít na návštěvu kámoška, takže zatím nazdárek :-)

Kačka + bobek

P.S. Jinak jsem přidala do Fotoalba naše další 2 fotečky, tak přidávejte taky, nějak to tam nepřibývá … :-/ … :-)

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 27.12.05 20:11

Tak jsem taky přidala fotečky… :-) Leňula

 
Irucha
Závislačka 3025 příspěvků 28.12.05 14:54

Leňulo, snad to nebude nic vážného. Spousta srdečních vad se sama srovná v prvním roce, držím pěsti!
Já válčím s nějakou virozou, je mi pěkně mizerně, doufám, že Adámkovi je líp.
K Vánocům jsem taky dostala kojící pošltář:)
Jdu zas do peřin, pa.
Irucha a Adámek 22tt

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 28.12.05 18:43

Uvidíme, uvidíme, jak dopadneme.
Ten kojící polštář je super, že? Pěkně lež, ať se brzy uzdravíš!
Leňula 20tt

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama