Letadlem s dětmi a v těhotenství

Cestování

Rozhodla jsem se sepsat pár tipů, rad a doporučení pro ty, které čeká první let s dětmi nebo které stále váhají, zda mají v těhotenství létat. Bude to spíše stručný výčet, a nikoliv čtivý deníček.

Většina leteckých společností dovolí létat s miminkem již od dvou týdnů, pediatři doporučují nejdříve od tří měsíců. Osobně bych nejela dříve než po prvním očkování. Do dvou let se za letenku dítěte neplatí, nemá ale nárok na sedadlo, a je tedy na klíně rodičů.

S tím souvisí i zavazadla – většina aerolinek nepřizná takto malému dítěti nárok na kufr. Najdou se výjimky (např. AirBerlin), které se chlubí tím, že jsou „babyfriendly“. Kromě samostatného kufru s sebou můžete zdarma vzít i dětské příslušenství (jako např. cestovní postýlku, kufr, autosedačku…). Většina přepravců vám dovolí vzít si kočárek až k letadlu (nutno předem ověřit), mnoho z nich vám rovněž může poskytnout náhradní golfky (nutno zažádat u check-inu).

Malé děti a těhotné ženy nemohou sedět na sedadlech s nouzovým východem. Většinou se automaticky těm nejmenším dětem přidělují sedadla v první řadě, ale není to pravidlo. Výhoda první řady spočívá v tom, že často je zde větší místo na nohy (dítě se zde může i postavit), je to blízko toalet a nemusíte čekat při vystupování. Na delší lety jsou v letadlech k dispozici spací košíky, jejich množství je omezené a jsou umístěny u předem daných sedadel. Místa proto doporučuji rezervovat předem s předstihem.

Maximální povolené množství tekutin, které člověk s sebou může vzít na palubu je 100 ml. Kojenci (potažmo malé děti) mají výjimku a mohou s sebou vzít kojeneckou stravu v množství, které je přiměřené délce letu. Je nutné ho mít vždy v uzavíratelném pytlíku (např. ty z IKEA) zvlášť pro hlubší kontrolu. Já doteď beru svému 4letému synovi malou lahev s vodou, dvě pitíčka a jogurt a zatím mi to vždy prošlo, i když je na to už velký a teoreticky by na to již neměl mít nárok.

U samotného letu je nejhorší vzlet a přistání. Děti při nich pláčou, protože se nedokážou vyrovnat se změnou tlaku. Upřímně bych to nepodceňovala, protože znám případy, kdy dítěti uši neodlehly celý let a celý jej probrečelo. Proto v případě letu s miminkem doporučuji vždy při vzletu/přistání kojit nebo dát lahev s mlékem. U starších děti navodit pocit polykání.

Já například jakmile začne letadlo rolovat, tak vytáhnu synovi lízátko a sladké pitíčko (nic z toho normálně nemá). V zásobě mám věci typu: borůvky, maliny, lentilky, čokoládu, bonbony. Prostě věci, které jsou mu vzácné, které každé dítě miluje, kterými rozhodně nepohrdne a kterými se bude ládovat do doby, než letadlo dosáhne požadované nadmořské hladiny. Důležité je, aby stále něco polykal.

Zabavení dětí v letadle je kapitola sama pro sebe. Tyto tipy berte jako možnou inspiraci, fantazii se meze nekladou. Máme vždy plně nabitý tablet s novými pohádkami/hrami (na delších/lepších letech je i zásuvka pro nabíječku), mobil s novými hrami včetně sluchátek. Máme vždy dostatečnou zásobu nejrůznějších laskomin, které jsou vzácné, má rád či je nezná: jahody, borůvky, maliny, jablka, hrušky, sušenky, čokolády (pozor, roztékají se), suchary, lízátka (šetřím s nimi jen na vzlet a přistání), sušenky, lentilky, Harribo medvídci, aj.

Co se týče her samotných, tak na delších letech je u nás oblíbené: malování (ne fixy), nálepky (v Levných knihách se nechají koupit výhodně), modelína (menší množství), protahování šňůrek obrázky, nové knížky/hračky. Pozor na hry s malými součástkami – nechcete honit kostky a figurky z Člověče nezlob se zpod sedadla před vámi (i to jsem zažila). Nedoporučuji hračky vydávající zvuk (pro větší děti), protože hrozí, že vás budou spolucestující nenávidět, až jim bude nové policejní auto houkat za hlavou celých 10 hodin letu. Vždy ale kupuji něco nového a neokoukaného.

Co se týče létání v těhotenství, tak jako nejbezpečnější se uvádí druhý trimestr. V prvním trimestru se létání nedoporučuje kvůli riziku potratu, na tuto skutečnost se však názory liší. Já osobně bych se nebála vůbec. V třetím trimestru se zase nedoporučuje létat kvůli možnosti předčasného porodu.

Určitě doporučuji se pojistit u kvalitní pojišťovny, která zahrnuje i péči o těhotné. Nejdéle vás pojistí ERV, která pojišťuje až do dvou měsíců před porodem. Omezení létání těhotných se liší společnost od společnosti, nejdéle však do 36. týdne těhotenství. Mnoho aerolinek již od 28. týdne těhotenství požaduje potvrzení od lékaře (mějte ho 2× – pro cestu tam i zpět včetně těhotenské průkazky).

Závěrem pár mých soukromých poznatků. Zažila jsem mnoho letů s dětmi, které neustále plakaly, a rodiče byli zcela bezradní. To se stává relativně běžně. Mnoho z nich však šlo do letadlo zcela nepřipraveno, proto ten seznam výše. Co do cestování těhotných, sama jsem létala v první i druhém trimestru bez obtíží (i dlouhé lety). Nakonec jsem se rozhodla letět i v 30. těhotenském týdnu (do té doby bez jakýchkoliv obtíží).

Dle sdělení mé gynekoložky se toho vůbec nemusím bát, jiné její klientky takto létají běžně. Jednalo se o krátký tříhodinový let. Během letu mi začalo tvrdnout břicho, v půlce letu jsem začala kolabovat a omdlévat. Mé tělo se nedokázalo vyrovnat se změnou tlaku. Takže ano, mnoho těhotných létá zcela běžně a bez komplikací. Já osobně bych už ale nikdy ve třetím trimestru neletěla. Ten obrovský strach a bezmoc bych už nikdy nechtěla zažít.

Omluvte moji češtinu (strávila jsem většinu času v zahraničí). Užijte si prázdniny a dovolené!

Hodnotilo 16 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Medvídek.Boo
Stálice 87 příspěvků 12.06.16 00:26

Velice pekne shrnuto, aktualne resim, tudiz dekuji. Golfky jsem uz na palube videla, ale je nejaka sance dostat na palubu kocar s vajickem nebo hlubokou korbou? Asi je to blbost, ze? Mame nesedici mimco, takze golfky nepripadaji v uvahu, navic autosedacku bychom taky brali sebou. Lamu si hlavu s tim, jak to vyresit :think:

 
Půáček
Kecalka 216 příspěvků 12.06.16 00:39

@Medvídek.Boo litam často, naše malá se mnou poprvé letěla v 5 měsících, takže v hlubokém kocarku. Nebyl žádný problém, nemusíš se bat. Akorát ho necháš personálu před nástupem do letadla, složís a to je vse.
Ony se aerolinky i letiště snaží rodičům fakt pomoct a ne komplikovat jim to ještě vic. Při odbavení mě vždycky posílají dopředu, jídlo které mam pro malou jen zkouknou skenerem (tuhlei slečna říkala že to vypadá tak pěkně ze by si sama dala) a nespechaji, spíš pomuzou. Neboj se toho, jestli letiště z Ruzyně, tak konkretne rám jsou hodně v pohodě a mili :-)

 
HanulkaUH
Kecalka 258 příspěvků 12.06.16 08:13

Ja mam jen poznamku k tem prednim sedadlum - my je nikdy nedostali jem tak, vzdy jsme si je rezervovali a priplaceli a nekdy se nam ani toto nepovedlo, protoze uz byla obsazena. To, ze vam je prideli jen tak, je dost vzacne, kor v charterovych letech.

 
bedruška1
Závislačka 3758 příspěvků 12.06.16 09:05

Dobre napsano. :palec:
Zrovna aktualne resim, zda letet :think:
V dobe dovolene budu 25-27tt, jeste nevim odlet. nekdo rika, ze jsem blazen, jini ze mam jet :think: dr rika, ze pokud me pojisti, tak muzu :think:
Tak asi poletim.ale priznam se, ze tve kolabovani me trochu vydesilo :think:

 
H8N2O4S
Ukecaná baba ;) 1017 příspěvků 12.06.16 09:25

@bedruška1 létám poměrně často, teď naposledy někdy v 26 plus něco v Ománu. Bez problémů, je to individuální. Už jsem letěla i přes 30.tt. a taktéž v pohodě…

 
quinty
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 7 inzerátů 12.06.16 09:31

Výborný seznam, v téhle době zrovna užitečný :) jen bych ho doplnila ještě o cestovní polštářek, mě malá v letadle usíná a pak se chudinka tam kroutí, polštářek aspoň trošku pomůže :) Jinak já jí do letadla brala ještě nějaké teplejší oblečení - mikču a ponožky (když bylo venku vedro) - a to kvůli klimatizaci.

 
Alušáček
Ukecaná baba ;) 2456 příspěvků 12.06.16 10:17

Hezky sepsáno :palec: Letos se chystáme poprvé letět s dcerou, budou jí necelé dva roky, tak se mi tyto rady moc hodí :)

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 12.06.16 10:38

Parádně napsané. Pod všechno se podepisuji. Jen tedy za mě..já osobně bych v těhotenství určitě neletela. A za další..s malými dětmi jsme si stanovili dobu doletu do 6 ti hodin. Máme hodně aktivní děti a už těch šest hodin je hrana. Všechny jsem kojila hodně dlouho, takže kojení u vzletu a přistání opravdu pomohlo hodně. Máme děti tři a téměř vždy jsme seděli vepředu, aniž bychom to předem vyžadovali.

 
Pennya
Zasloužilá kecalka 686 příspěvků 2 inzeráty 12.06.16 10:43

Taky jsem se celkem nalítala, sice už jako větší dítě, později puberták, ale skoro vždy jsem myslela že mi snad pukne hlava ikdyž jsem žvýkala jako o život, zívala, polykala..ovšem u některých letů naproto v pohodě, jakokdyby ten pilot letěl nějak jinak. Možná to bylo i typem většího letadla. Doporučuje se zacpat si nos a jemně fouknout, můj brácha a to byl mladší(taky tak 4 roky) to dokázal, já ne, přišlo mi, že při tom zatlačení je to ještě horší.

jinak pěkně napsáno, ani jsem si nevšimla žebys tam měla nějaké chyby. Já teda aspoň nejsem ten typ co ty chyby v deníčkách hledá :)

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 12.06.16 12:01

Užitečný a zajímavý deníček. Díky a ať se daří! :mavam:

 
Lucie.P84
Ukecaná baba ;) 2306 příspěvků 12.06.16 15:54

Mám stejnou zkušenost s tvrdnutím a bolestí břicha. Celou dovolenou jsem byla na zvýšených dávkách magnesia a bála jsem se snad i hýbat a děsila cesty zpět. Cesta zpět byla ještě horší a tvrdnutí vydrželo nejen celou dovolenou, ale ještě dalšich 5 dní po. Tolikrát jsem si za tu dobu nadávala, že jsem letěla…Malá byla při letu v břiše mnohonásobně aktivnější, nejspíš se také špatně vyrovnávala se změny tlaku. Velmi nepříjemný zážitek.
Jinak opravdu pěkně sepsané pro ty, co se chystají a odpovědi ješte neznají…

 
LenkaR1989
Kecalka 133 příspěvků 12.06.16 19:26

Dobře sepsané…já teda vždy vykoupím levné knihy, tam mají blbostí, nálepky, omalovánky vezem toho kvanta. Jinak já dětem pití nikdy nikde nebalila do sáčku, každému jsem vzala i 2 flašky a v pohodě jen zkontrolovali :) jinak by se někomu mohlo hodit, letos jsme prvně využili, že jak jsme si na dovolené půjčili auto, vzali jsme sedačku od malého sebou 9-18kg, protože ty co jsme měli vždycky půjčené nic moc, a nechali jsme je jen odbavit u speciální přepážky na letišti..mají ji všude akorát se pak musí i jinde vyzvedávat :¨)

 
terien
Závislačka 4777 příspěvků 12.06.16 19:53

Mám malé dítě, letět neplánuju ale deníčku dávám za 5 :palec: Super shrnutí, zkušenosti i rady. Doufám že ho tu vyšťourám až to budeme potřebovat :lol:

 
Leppäkerttu
Zasloužilá kecalka 661 příspěvků 12.06.16 22:06

Pěkný seznam! :potlesk: jen tech tekutin muze byt celkem 1 litr (ne 100ml), rozdeleny do baleni po max. 100ml ;) tzn. v pruhlednem sacku muze byt az 10 veci, z nichz kazda muze mit max. 100ml.

 
Anonymousss
Kecalka 325 příspěvků 13.06.16 13:11

Já jsem letěla teď ve 20.tt. Jsem jinak zcela bez potíží, ale fakt mi to nedělalo dobře. Břicho se mi nafouklo, bránici jsem měla až někde v krku a dost špatně se mi dýchalo. Let trval jenom hodinu a půl a bohatě to stačilo. Nedovedu si představit kdybych letěla v pokročilejším stavu nebo kdyby to byl několikahodino­vý let.

 
dortiky.ostrava
Kecalka 360 příspěvků 13.06.16 15:18

Pěkné a souhlasím, já letěla v 1.trimestru a naprosto bez potíží :)

 
HanulkaUH
Kecalka 258 příspěvků 13.06.16 16:18

@bedruška1 s tim pojistenim nevim…ja letela v 24.a asi jsem pojistena byla (mame celorocni, tak ted uz si to úplně nevybavuju) a kdyz jsem jela v 34.na dovolenou autem, tak to uz jsem naklady s prip. porodem pojistene nemela. Utesovala jsem se, ze prvorodicky rodi 8 hod. a vic, tak bysme stihli dojet do CR

 
HanulkaUH
Kecalka 258 příspěvků 13.06.16 16:22

Jinak ma zkušenost je, ze nas VELMI aktivni syn zvlada zatim (2,5) lety uzasne. Posledne jsme leteli 20 hodin a ze vsech tech lidi to zvladl nejlip. Bez leku, jen jsme meli nabity tablet a spoustu nalepek a omalovanek

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 13.06.16 18:28

Me tak napadlo, ze me sefova chtela poslat 8 tydnu pred porodem letecky na sluzebku a nase HR ji tehdy vysvetlila, ze to neni uplne dobry napad. Nechapala jsem tehdy, ale dneska si rikam, jak by to dopadlo, kdybych tam zacala rodit. Jakou sanci by asi melo dite na preziti tam nahore bez pristroju :nevim:

 
Anonymní  13.06.16 19:28

Na začátku chybí pár info nebo je tam pár nepřesností, dítě do dvou let platí 10% z ceny letenky, bez tax a palubních příplatků, a nevím jak na charterech, tam je to asi případ od případu nebo low costech, ale normálně má nárok na zavazadlo do 10 kg :-)

Jinak se mi to velmi líbí, opravdu ucelené a potřebné informace pro spoustu cestovatelů

A jedna rada ode mě, pokud máte hyperaktivní děti, doktorka mi poradila, větším dát před cestou kinedril a menším fenistil kapky, že je to trochu vyklidní…

 
phoque
Kecalka 116 příspěvků 228 inzerátů 14.06.16 11:28

V těhtenství není létání vhodné (v žádném trimestru a především ne ve druhém) z důvodu nižšího množství kyslíku na palubě a snížení nasycení krve kyslíkem.

 
phoque
Kecalka 116 příspěvků 228 inzerátů 14.06.16 11:29

@MartinaIrena k čemu potřebuje dítě po porodu přístroje? 8o

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 14.06.16 12:25

@phoque No tak dite narozene o dva mesice driv minimalne potrebuje inkubator a tipla bych mozna i dejchak

 
lisatka
Kecalka 161 příspěvků 16.06.16 23:11

Ja bych jen dodala to, ze v letadle cirkuluje v klimatizaci stale stejny vzduch, takze pokud ma nekdo v letadle rymu nebo chripku, je hodne pravdepodobne, ze ji male dite s oslabenou imunitou chytne. Muj syn zatim absolvoval 6 letu a z toho si odnesl dva lety nachlazenim.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama