Letní miminka 2004 - č. 74 - Prvorozené dítě - o sourozeneck

Rodičovství

Jak jsem již předeslala, byla mi doporučena tato knížka od Jiřiny Prekopové (nakl. Grada) a opravdu mě uchvátila. Opět nový pohled na problémy s dětmi což se fakt může hodit, když už si člověk nebude vědět rady. Ale nám teď asi půjde i o prevenci co nedělat spatně, čeho se vyvarovat.

Abych nastínila něco o knížce, budu citovat pár odstavečků, co mě zaujaly, něco se pokusím vyložit vlastními slovy (snad správně), nicméně knížka stojí za přečtení už jen proto, že je plná konkrétních příkladů, na kterých lze dobře pochopit chyby rodičů a změny chování dítěte.

• V knížce je např. pojednáváno o „optimálním" věkovém rozdílu mezi sourozenci. Paní Prekopová asi dost trefně poznamenala, že druhé dítě se plánuje v rodině většinou s ohledem na potřeby rodičů, ale moc už se neberou v úvahu potřeby dítěte. Věkový rozdíl 2, ještě lépe 3 let mezi sourozenci je doporučován, neboť chápání prvorozeného dítěte je natolik vyspělé, že ho narození sourozence nemusí tolik stresovat, představovat pro něj konkurenci atd. • Ze str. 77: „ Dokud byl chlapec ještě jedináček, nemusel se o lásku rodičů obávat. Když byl trestán za své vzdorování tím, že ho zavřeli do vedlejšího pokoje, mohl se tady vyzuřit a přitom se spolehnout na to, že ho má maminka přese všechno ráda. S příchodem bratra se ale vše změnilo. Když byl jednou zase zavřen do pokoje kvůli svému výbuchu hněvu, věděl, že maminka na něj nečeká, že má k laskání jiné dítě. Logicky se proto rychle uklidnil, aby co nejdříve mohl zase maminku vlastnit. Své odporování raději vzdal, ze strachu, že ztratí lásku. Zato ale udělal zkušenost, že bude milován, obdivován a utvrzován, když bude hodný, rozumný a velký chlapec. Samou snahou zaimponovat raději slovy než pěstmi začal hodně povídat. Ale motorika jeho řeči ještě nebyla tak rozvinutá. A jak se unáhlil v řeči, začal koktat." • Dejte pocítit dítěti, že ho milujete bez podmínek! „Budu tě milovat, i kdybys nic nevěděl a nedokázal mluvit.Toužím po dni, kdy ze školy přineseš samé špatné známky, abys poznal, že tě mám ráda takového jaký jsi. Mou lásku si nemusíš zasluhovat. Jsi a zůstaneš můj jediný prvorozený, mé nejstarší dítě, i když teď pláčeš v náručí jako malé dítě." • Pokud dítě vykazuje regresi po narozeni sourozence, tj. znovu se pomočuje, cucá si palec, chce být krmeno, ačkoli už umělo jíst samo, nebo chce být oblékáno, ačkoli bývalo pyšné na to, že to umělo samo, nebuďte zklamaní. Nemyslete si, že dítě je hloupé nebo líné, nebo vás chce využívat, ale čtěte za touto zašifrovanou zprávou strach dítěte, které chce zpátky to, o co tak brzy přišlo, a myslí si, že mladší sourozenec je milován více.

Myslím, že knížka může pomoct v uvědomění, že malé děti vnímají věci opravdu jinak a každá výrazná změna chování dítěte stojí za pozornost. Tak to jen ve stručnosti, abyste měly také nějaké překvápko, když si tu knížku budete chtít číst :-).

Mějte se krásně!

Hromix a Anie

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 12.05.06 07:54

První!

A jdu číst.

Marťoch

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 12.05.06 08:11

Ahoj Hromix,

díky za upozornění na knížku, podívám se nani …
mám dva syny - Tom (26.8.2000), Petr (2.10.2004).
Starší mladšího přijal velmi dobře, až jsem si myslela, že nežárlí. Žárlení na mě se projevilo až v této době (nebo až teď jsem si ho všimla), kdy bude malému 20 měsíců. Tom (ten starší) začal děsně kňourat, ječet pištět při každé maličkosti. adsi napodoboval bratra, chtěl abych si jej všímala víc. Tak se snažím, dát mu pusu vždy, když ji dám i mladšímu, pohladit jej vždy, když hladím mladšího… zabralo to. Už tolik mou pozornost nevyžaduje, dokonce začíná dělat, jako že je velký a pusu ode mě nepotřebuje…ale já vím, že potřebuje …

A ještě jedna velká chyba, která se udála v naší rodině. Po narození malého Petříka k nám měla přijít babička. Tu měl Tom rád, často s ní pobýval. Otevřela jsem dveře, babička minula jásajícího Tomíka a utíkala k malému novorozenému bráškovi, který z toho stejně neměl rozum. Ale co Tomík? rozbrečel se … bylo toho na něj moc. Už i babička skáče kolem brášky …
Přesto, že jsem předem babičku upozorňovala, že se má nejdříve přivítat se starším synem, hrát si s ním a potom teprve jít za malým, stejně to dopadlo tak, jak jsem nechtěla… Babička se po té moc snažila, se věnovat nejdříve staršímu … ale ten první šok, ten jí (nám) Tomík nikdy nezapomněl …

Tak přeji šťastné děti …
Lila

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 12.05.06 08:27

Lilo, to s tou babickou me mrzi. Knizka je fajn i v tom, ze se snazi poradit co se skodami jiz napachanymi. Lepsi je resit aspon trochu, nez vubec. Takze drzim pesti, at je u vas vse jen a jen dobre!

H.

 
makysek
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 12.05.06 08:50

Ahojtě,
nezlobte se, že vám sem lezu, ale mám dva klučiny, dvouletého Vaška a půlročního Jirku. Tu knížku jsem si půjčila ještě dříve, než jsem jirku porodila a popravdě, dost mě vyděsila. Získala jsem z ní pocit, že ať udělám po porodu ve výchově staršího cokoliv, může to být špatně - viz ten uvedený příklad s koktáním. Koho by to napadlo, že pokud budu po porodu sourozence postupovat vůči staršímu stejně jako před porodem, můžu mu tím přivodit koktání. Jo, jasně, právě na to ta kniha upozorní, to je fajn. Taky jsem se z ní poučila, postupuju podle zá:,–(y, že „první vždycky zůstane první“, takže třeba když přijdeme z procházky, nejdřív připravím jídlo staršímu a pak teprve kojím, když už starší dlabe. Ale celkově mě ta kniha spíše vyděsila a říkala jsem si : „Pane jo, co jsme to tomu Vaškovi udělali, že jsme si pořídili další dítě?“ Našla jsem tam víc odstrašujících příkladů než konkrétních návodů, jak v konkrétní situaci teda postupovat. To, že starší sourozenec musí mít jistotu, že ho miluju stejně jako před příchodem konkurence, mi bylo jasné i bez moudrých knih.
Je to jen můj názor, tak ho tak berte, prosím, někdo jiný může být tou knihou nadšen.

Makýš a Tygříci z Jarních miminek 2004

 
Arka
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 12.05.06 08:52

Ahojky,

Hromix,dekuji za tip na knizku!! Jak se prosim presne jmenuje?a cena? (i kdyz na ni nezalezi,koupim ji tak hjako tak).
Mame 2 a 3/4 leteho synka a za mesic se nam narodi sourozenecek.Tak s evelmi rada poucim!Starsi synek je hodne citlivy a intorvert,tak abychom opravdu nenapachali nejake skody!

diky
Arka 34tt

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 12.05.06 08:53

Ahoj,

tak bohužel opět absolutně nestíhám, takže pražský srazík jde mimo mě, ale myslím, že už vás tam bude i tak dost a Hromix půjde hlava kolem i bez nás :-).

Minulý deníček jsem jen zběžně prolítla, takže vlastně nic nevím, ale tenhle jsem si přečetla a prostě musím reagovat. Prekopovou nemám ráda, četla jsem dvě její knihy a vždy jsem nabyla dojmu, že si o sobě myslí, že je nejchytřejší na světě a že (ne snad záměrně, ale bohužel velmi účinně) ve svých knihách vyvolává v rodičích pocity viny. Tuhle knihu jsem nečetla, ale citace od hromix mě v tom jen utvrzují.

Co je na tom špatného, že rodiče berou v potaz své potřeby, pokud jde o plánování druhého dítěte?! Jak ví, že tříleté dítě je natolik vyspělé, že narození sourozence ho nebude stresovat?!!! Které tříleté dítě má na mysli? Všechny? Nebo jen ty z harmonických rodin? Nebo ty, co žijí jen s matkou? Zdravé nebo nemocné?
Příběh s koktáním je absolutní hovadina, to si podle mě vymyslela, je to na mě příliš vykonstruované. Nemyslím, že by bylo dobré po narození sourozence měnit výchovné metody. Zavírání do pokoje není dobré ani pro první ani pro druhé ani pro sedmé dítě, tady je ale prezentováno jako skvělá metoda pro jedináčka, ovšem málem týrání pro prvorozeného se sourozencem.
Toužím po dni, kdy ze školy přineseš samé špatné známky… tak buď byla ožralá nebo jsem magor já, ale po dni, kdy Ema přinese samé špatné známky opravdu netoužím a nemyslím, že tím pádem Ema nikdy nepozná, že ji mám ráda takovou, jakou je. Mou lásku si sice nemusí zasluhovat, nicméně připravovat do školy se musí. Jsem snad špatná matka?
Když se Pepíno narodil, bylo Emě pět a půl, jak víte, budou to dva roky a věřte nebo ne, dosud se neobjevil z Eminy strany ani stín žárlivosti. Miluje Pepču a on miluje ji. Moc bych chtěla vidět paní Prekopovou při výchově (má-li děti).

Tak jsem se rozvášnila a vzhůru do procesu!

Všechny zdravím, mějte se krásně a dávejte na sebe pozor!

Zuzana a Pepi (21m)

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 12.05.06 08:54

Makýš, než jsem to sesmolila, tak jsi mě předběhla. Jsme v tom zajedno, mám stejné pocity. Měj se!

Zuzana

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 12.05.06 09:13

Ahoj.

Tak už vím, proč se říká, aby si někdo na poslechnutí špatné zprávy sednul. Včera jsem mluvila s Dr. v nemocnici o babičce. Měla pro mě jen velmi špatné zprávy. Taky tam bylo dost dusno, no zkrátka jsem se nějak svezla na zeď.
Omlouvám se jestli někomu ještě stále dlužím nějakou odpověď. Vím, že GABICE, ale teď na to nemám mozkovou kapacitu, abych se k tomu vyjadřovala. Pořád myslím na babičku.

HROMIX- díky za deníček. Knížku jsem ještě nečetla, ale určitě o prázdninách se na ni vrhnu. Tobě jsem taky chtěla něco psát už v předminulém deníčku, ale taky na to nemám.

VLAĎKO- loni jsem zavařovala poprvé a na zhoustnutí marmelády jsem použila agar- agar. Dostaneš ho ve zdravé, jestli bys chtěla holky ti ho můžou na Svratku vzít. Co se týče slazení marmelád. Nevím teď přesně, jestli je fruktoza vhodná i na zavařování (do jaké míry je konzervant- prostě jsem si to ještě nezjišťovala), mělo by to být na balíčku. Třeba se sladem zavařovat nejde. Většinou se to mně i paní ve zdravé se sladem zkazilo. Já jsem zavařovala s hnědým cukrem, ale dávala jsem opravdu jen málo a do kyselého ovoce. S hnědým cukrem tam aspoň dodáš nějaké minerály, když už tam teda být musí. Té marmelády člověk zase nesní tolik, takže se vejde do toho limitu 10%. Množství volím podle kyselosti ovoce. Jestli máš strach, aby se to bez těch pytlíčkových konzervantů zkazilo, nasyp navrch do každé skleničky pár zrníček soli, ale fakt jen pár. Takhle s tou solí na povrchu se dají zavařovat i kompoty. Třeba broskve skvěle. Možná má Zuzka nebo někdo jiný nějaké jiné zkušenosti se zdravějším zavařováním, ale já jsem loni zavařovala poprvé a tak mám zkušenosti tyhle. Jinak letos budu dělat povidla z jablek a bez cukru. Jen jablka se rozvaří a vaří se jako povidla, až jsou hustá. Můžeš přidat trošku agaru.

Mám tady napsané a uložené něco k té přednášce Dr. Prekopové. Chtěla jsem to dát do toho deníčku s Matějčkem, ale nevím, jestli v blízké době budu vůbec psát, tak to posílám teď:

Musím vám říct, že Dr. Prekopová je prostě živel. V necelých 80 byla tak plná energie, že leckterá mamina na mateřské by jí mohla závidět.

Byla jsem na přednášce pro rodiče, která se jmenovala „Bezpodmínečná láska" a pak na workshopu „Pevné objetí" a ten byl samozřejmě hlavně pro odborníky z řad sociálních profesí.

Když jsem tam dorazila k sálu, ve kterém se to konalo, viděla jsem, že ve dveřích stojí uvaděčka a tak jsem si nachystala vstupenku, aby mi ji mohla odtrhnout. Když jsem přišla blíž, zjistila jsem, že to není uvaděčka, ale Prekopová a s každým, kdo vchází se zdraví.
Přednáška pro rodiče byla perfektní. Mimo jiné, tam zazněl citát od Dostojevského, kde mluví dítě k matce a tolik se mi líbil a tolik je k tématu přednášky výstižný, že vám ho taky napíšu.

MILUJ MNE PŘESTO, ŽE JSEM SE POŠPINIL NEBOŤ KDYBYCH BYL BEZ POSKVRNY, MILOVALI BY MNE VŠICHNI. (DOSTOJEVSKÝ)

Na tom workshopu se probíralo už konkrétně objímání. Dozvěděla jsem se spoustu věcí, třeba, že je to terapie, kterou podstupují celé rodiny(babičky, děti a vnoučata..) Taky se Prekopová zula, vyhrnula sukni a předvedla obětí v leže na jedné figurantce. Mimochodem objímání v leže budu asi preferovat v těhotenství. Ještě jsem si tam opsala pár řádek z jedné práce jisté paní magistry. Jsou to slova k zamyšlení, ale musím nejdřív zjistit, jestli to můžu jen tak zveřejňovat. Nechci být jako bulvár, který si zveřejní na internetu bez souhlasu cokoli. Když už jsme u toho souhlasu na stránkách www.crsp.cz jsou zveřejněny fotky z této konference a jsem tam taky a nikdo se mě neptal, že… je tam samozřejmě i Prekopová.

Zatím se mějte moc hezky a já až budu mít lepší náladu, tak se ozvu.

PS. ANKO, Julinka je naprosto nádherná!!! Jako princezna.

CIBULKA+ ŠIMONEK 21,5m

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 12.05.06 09:53

Ahoj ještě jednou.

ZUZKO promiň, ale trošku otočím jednu z tvých otázek. A jak ty víš, že slazení sladem je vhodnější než slazení bílým cukrem? Někdo asi dělal pokusy zkoumal, dělali se studie, výživa člověka je dokonce studijní obor na VŠ, tak proto to víš. Psychologie není v ničem jiném věda než výživa člověka. Taky se studuje na VŠ, taky se dělají studie, výzkumy, taky jsou z toho poznatky a tak z toho to Prekopová ví…víš. Ona si nemyslí, že je nechytřejší. Měla samo odpůrce, před kterými si své metody musela obhájit a dře na tom až do teď a všechno má podložené a taky patentované.

Jinak celkově k Prekopové- dost se kamarádila s Matějčkem a on její metody velmi uznával. To mi přijde zvláštní, že jeho spousta lidí bere a ji už třeba ne.

A k jejím knihám? Záleží hodně na tom, jak si kdo a co vyloží, to ještě neznamená, že ona pracuje ožralá (Zuzko, promiň, ale to si myslím, že jsi trošku přehnala) Ona se celý život ve své profesi setkává s lidmi, kteří byli třeba právě poznamenaní tím, že se narodilo další dítě a oni už museli ve svých 12 měsících být ti velcí a dospělí a doteď z toho mají psychické problémy.Nemyslím, že by napadala rodiče dětí s malým odstupem, jen nabádá, aby se více myslelo na ty starší, že jsou to taky ještě malincí prďolkové a ne velké statečné děti. Nikomu nic neporoučí. Já to beru tak, že jen preventivně upozorňuje.

A k těm případům zmiňovaným v jejích knihách. To jsou jen malé bonbonky z praxe, doopravdy se psychologové a psychiatři setkávají s takovými hrůznými věcmi, že běžného člověka v běžném životě by nikdy nenapadlo, že by se vůbec mohly stát.
Nicméně všem, kteří popisovaným případům nevěří jejich svět ze srdce přeji.

CIBULKA

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 12.05.06 10:39

Ahojky,

tiež nejako cítim potrebu vyjadriť sa k denníčku :-))). Od Prokopovej som nečítala nikdy žiadnu knihu, vždy to boli len články zostavené z jej textov, takže sa necítim odborník na jej názory. Ale knihu, o ktorej píše Hromix, som si chcela určite prečítať. Na rovinu však priznávam, že ten denníček ma viac odradil ako navnadil :(

Tiež ma dostal ten príklad so zajakavosťou - totiž to, čo sa tam opisuje (nesúlad medzi chuťou rozprávať a rozvinutosťou rečových centier - tzv. vývinová dysfluencia, ktorá môže, ale nemusí prejsť do zajakavosti) je absolútne prirodzená vec a prejaví sa u väčšiny detí!!!! Mimochodom najčastejšie okolo 3. roka, teda v čase, kedy Prokopová najviac odporúča mať ďalšie dieťa.....

Odcitujem z jedného článku z (asi) časopisu Neurologie pro praxi (je to odborne písané, ale dá sa to pochopiť):

„Vývinové dysfluencie definujeme ako druh fyziologických dysfluencií: prechodnú fázu neplynulého hovorenia, vznikajúcu pravdepodobne na báze dočasného pnutia až nesúladu medzi tzv. symbolickými a nesymbolickými procesmi. Kvalitatívny prelom v ontogenéze reči približne okolo 3. roku života v oblasti symbolických procesov,týkajúci sa predovšetkým morfologicko-syntaktickej roviny (najmä vzrastajúca zložitosť syntaktických konštrukcií) a lexikálno- sémantickej roviny (prudký vzrast slovnej zásoby, tvorba tzv. „vyšších“ pojmov) koliduje s oblasťou nesymbolických procesov (foneticko-fonologická rovina),kde jednak ešte nevyzretý artikulačný aparát, jednak ešte neúplne rozvinutá schopnosť fonematickej diferenciácie neumožňujú dieťaťu zakaždým fluentne vysloviť zamýšľané jazykové konštrukcie. Pravdepodobne ide o prirodzené nevedomé stratégie: dieťa pri lingvisticky náročnom prehovore „potrebuje viac času" a tak si pomáha iteráciami,za­rážkami v reči a pod. - ide o rozpor medzi kapacitou a požiadavkami (capacity and demand theory). Zároveň zvyčajne dieťa prechádza tzv. štádiom vzdoru, často sprevádzaného psychickou labilitou, ktorá sa premietne do výbušnej reči, úsilia o dominovanie v komunikačnom akte (pragmatická rovina). Takto dochádza k očividnému pnutiu medzi týmito oblasťami; spomínané vplyvy sa zvyknú rôznym spôsobom sumovať a prechodne prejaviť rozličnými príznakmi dysfluencie: najmä opakovania slabík, slov, zarážky v hovorení, rozličné korekcie vo formulovaní prehovoru reči a pod. Dieťa však zvyčajne nemá nejakévedomie komunikačného handicapu ale skôr akýsi nepríjemný pocit prekážky v snahe niečo oznámiť. Johannsenová uvádza, že príznaky vývinovej dysfluencie sa prejavujú asi u 80% detí a postupne spontánne, prinajhoršom po niekoľkých mesiacoch, vymiznú; v dospelej populáciisa vyskytuje cca 1% balbutikov. Cooper a Cooper (2) dokonca zdôrazňujú, že pri primeranej profesionálnej pomoci a uvedomenej, podpornej rodičovskej asistencie si iba málo spomedzi týchto detí v nasledujúcich rokoch dokáže vybaviť svoje rané ťažkosti s fluenciou a v dospelosti si prakticky žiadny z nich nespomenie, že by sa niekedy zajakával.

Ďalej sa píše, že dysfluencia môže prejsť do zajakavosti, ak sa pridajú iné faktory, pričom odborníci len odhadujú, či je hlavným dôvodom odlišnosť vo fungovaní mozgu, dedičnosť, psychologické príčiny…
Preto sa mi zdá trúfalé, odvodiť ťažkosti toho chlapčeka z toho, že sa mu narodil súrodenec… Vo svojom okolí poznám dve deti ktoré sa liečili na zajakavosť, v obidvoch prípadoch to boli deti, ktoré mali len staršieho súrodenca a ako dôvod vzniku zajakavosti sa brali iné príčiny. Možno keby boli prvorodení, automaticky by sa to prisúdilo narodeniu súrodenca…

Rozeta

 
kristain
Závislačka 2733 příspěvků 12.05.06 12:05

Holky, sorry, že vám sem lezu, ale nedá mi to…:(
Cibulko, chci tě podpořit, já si dr. Prekopové i Matějčka velmi vážím. Tuhle knihu jsem nečetla, ale hlavně si myslím, že těch pár odstavců, ze kterých vznikl deníček, je vytržených z kontextu, a pak to může vypadat dost konfrontačně. Viz příklad s koktáním-myslím, že to byl třeba příklad z její praxe a nikdo neříká, že se to musí nutně přihodit každému dítěti. atd atd. Prostě si chce tu knížku přečíst a udělat si názor sám, výcuc z knihy se nedá udělat ve 3 odstavcích…toť můj názor.
 K.

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 12.05.06 13:13

Ahojte holky,
tak chvilku tady nejsem a uz je tu bourliva diskuse :-)
Ja teda musim rict, ze jsem cetla jen Maleho tyrana a mama asi takovyto nazor. V te knizce jsou vetsinou pouze popsany spatne pripady, ale nikde jsem se tam nedocetla rady, jak to udelat spravne, nebo jak napravit uz spatne veci, to mi tam chybi. Mozna, ze v teto knizce uz to je vic. Jinak si myslim, ze Prekopova, to ma opravdu v hlave srovnane a vi, o cem mluvi.

CIBULKO - to je mi moc lito, ze jsi vcera dostala same spatne zpravy :-( Budu moc drzet palce, at je to v ramci moznosti co nejlepsi

Dneska mam honku, tak koncim
mejte se krasne
Kacica + Betynka

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 12.05.06 13:26

Ahoj,

tak já tu knížku zrovinka při kojení dočítám a moc se mi líbí. Jenom musím říct, že mě na ní zaujaly úplně jiné věci než třeba Hromix.

Taky mám pocit, že paní Prekopová tam žádný ideální věk pro druhé dítě neuvádí, možná spíše píše, který věk má jaké přednosti. Alespoň tak jsem to pochopila já.

Řekla bych, že problém toho, jak její knihy vnímáme tkví v tom, že jsou psány sice „pro lidi“, ale odborně. Ona zkoumá problematiku prvorozenců opravdu ze všech stran. Je to velmi dobře vystavěný text. Narozdíl třeba od textů doc. Fořta (Zuzko promiň, ale to zase nemůžu číst já :-)))

Mě velmi zaujal popis toho, jak se prvorození a další děti vymezují soicálně a musím říct, že mě baví promítat si do toho mé známé. Já jsem taky prvorozená a spoustu věcí v knize popsaných jsem zažila. Přesto z nich nemám žádná traumata. Po pubertě jsem zkrátka pochopila, že se mí rodiče nemohli chovat jinak. A o to taky jde. Zažije to mnoho dětí a většina z nich z toho žádná větší traumata nemá a mít nebude. Chápu, že z té knihy někdo nabude dojem, že ať udělá cokoliv, je to špatně, ale jaké příklady byste v knize od psychoterapeutky čekali? Pozitivní?

Já bych doporučila všem, kdo se v těhle psychověcech neradi šťárají, ať to nečtou. Ono tam je skutečně jen málo konkrétních doporučení pro rodiče jak postupovat…

Mně se to ale četlo moc dobře, stejně jako Malý tyran. Našla jsem tam moc zajímavých věcí pro obor, který jsem vystudovala (etnologie) a jako matku mě to nevystrašilo. Spíše jsem si věci zařadila do souvislostí.

Kdybych měla konkrétní problém, kniha sama o sobě by mi stejně nepomohla, šla bych za psychologem.

Jo a jinak Jíťa žádné regrese nepředvádí, naopak, naučila se od mého návratu z porodnice na nočník (HURÁ!), ale ráda si lehá do kočárku, do koše, zavinuje se do zavinovačky, krade malé dudlík (ač ho sama nikdy nechtěla) a kojí panenky a medvídky.

Zdravím

Anka a holky

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 12.05.06 15:19

Ještě mě napadá, pro ty, co knihu nečetli, bylo by dobré říct, že autorka hned na začátku říká, že sourozenectví je to nejlepší, co může děti potkat!!!

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 12.05.06 18:07

Arko, knizka se jmenuje stejne jako nazev denicku, tj. Prvorozene dite - o sourozenecke pozici. Stoji cca 150Kc.

H.

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 12.05.06 20:18

Ahojky,

Tak srazik je uspesne za nami :-). Bylo to mirne hekticke (bylo nas 6 maminek a 7 deti), ale hezke, rozhodne z toho mam dobry pocit a radost, ze jsem vas zase videla v takovem hojnem poctu :-). Nejake fotky dam pak do galerky! Gabiko - musis prijet casteji!!! :-)

K denicku - no, mrzi me, ze se tu naslo tolik kritiku spise meho denicku nezli knizky samotne. SAMOZREJME ze je vse vytrzene z kontextu, nechtela jsem tu opisovat celou knizku :-). Dle meho nazoru - kdo chce kritizovat Prekopovou, at si nejdrive precte celou knizku. Mne opravdu mohly zaujmout jine veci, nez by zaujaly vas. A take jsem opravdu jen chtela nastinit co se zhruba v knizce da najit. Hihi, a to jsem ani neuvedla jednu jeste kontroverznejsi pasaz (kdo cetl, tak ke konci knizky). To jsem si vzpomnela na Zuzanu a ze strachu jsem se neodvazila to tu ani nastinit :-). Ale ani to mi nebylo nic platne :-).

Zuzano - na svuj nazor mas pravo. ALE to, ze mas bezproblemove deti neznamena, ze Prekopova nepodava cenne rady. To ze se tobe zrovna nehodi a nepotrebujes ti opravdu preju. Ale urcite je dost tech, co si nevedi s detmi rady a ti pak hledaji jakoukoli pomoc. A tak knizka je muze treba prave navest k tomu, ze odbornici dokazi poradit, vselicos vysvetlit. Vis, mne ji doporucila pani, ktere to ve svych 50letech dalo hodne i o jejim vztahu se sourozenci a rodici. Ta kniha muze byt prinosna nejen jako poucka pro nas jako pro rodice, ale i pro nas jako pro deti nasich rodicu. Kdo ji precte celou mozna pochopi. Jo a mimochodem - Prekopova opravdu nema sve vlastni deti, ale jen svou dlouholetou praxi. Pro jeji kritiky je to voda na mlyn, ale at. Ja si svuj kladny nazor na knizku a na Prekopovou jen tak vyvratit nedam.

Cibulko - je mi lito, ze mate jen spatne zpravy o vasi babicce. Obdivuji, ze mas i v tomto rozpolozeni silu "bojovat” za Prekopovou :-). Asi jsme na stejne vlne a jsem za to rada. Napisu ti SZ, dostala jsem tip na dalsi snad prinosnou knizku :-).

Anko - je fajn, ze si jako prvorozena nestezujes na zadna traumata :-). Nicmene v knizce dle meho nazoru nejde jen o „velka a viditelna traumata” ale i urcite bolistky, se kterymi se sice clovek muze navenek vyrovnat, ale aniz sam tusi, muze je mit v sobe stale nekde nedoresene. Ale ja ti preju, ze jsi v pohode!!! :-) To jen na vysvetlenou k te knizce. A co si myslis o te casti knizky ke konci? Tvuj nazor me opravdu zajima! Jo a to s tim "idelanim vekovym rozpetim“ - ted prave to nemohu dohledat, knizku jsem pujcila Gabice. Takze ted sama nevim, ale myslim, ze krom zdurazneni vyhod i nevyhod ruznych vek. rozpeti konci tim, ze se zda byt min. 2 let jako vhodne.

Reo - tak jsme se s holkama shodly, ze sis tu zapomnela um. krabicku na piskoty. Je to tak? Byla jsi to ty??? Tak se nejak domluvime a treba dame srazik v centru a ja ti to predam. Dej vedet, jak na to spechas.

Toz to asi pro dnesek staci.

Pa

Hromix a Anie

 
Rea
Stálice 99 příspěvků 12.05.06 22:06

Ahojky,

já jen k tý krabičce, jo je naše+ ještě jedna drobná hračka. Ale nespěchá to, já teď asi 14dní nebudu mít moc čas, tak se Ti pak ozvu a nějak to provedeme. Srazík se nám líbil, Tom nedlouho po odjezdu usnul, asi byl z tolika dětí unavenej:)

A musím ještě jednou poděkovat za profi zákrok Zagy, mooc se nám to šiklo.

Mějte se

Rea a TOm

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 12.05.06 22:27

Hromix,
taky k vám nepatřím, takže se omlouvám za vpád… ale deníček mě zaujal, mám dvě děti, myslela jsem, že se dozvím nějaké rady - a ono nic. A odstavec jak se matka těší na to, že dítě přinese samé špatné známky mi přijde opravdu „síla“ - doufám, že je to skutečně jen vytržené z kontextu.

K věkovému rozdílu - tak mě právě ty 2+ přijdou z okolí jako nejhorší. Pod dva roky je to „pakárna“ pro rodiče (mám děti 21 měsíců od sebe), ale zase absolutně žádný problém. Mimi přišlo v době, kdy ten starší ještě neměl moc dobrou paměť - myslím, že po čtrnácti dnech už nevěděl, že byl někdy „jedináček“ a sestře teď visí (a ona na něm). Pokud je ten rozdíl ke třem rokům, tak tam si to starší dítě moc dobře pamatuje, že bylo samo a středem pozornosti, ale ještě není natolik rozumné, aby žárlivost dokázalo zvládat racionálně. V mém okolí mi vychází, že právě u toho tříletého rozdílu je ten starší sourozenec velmi agresivní, snaží se miminko „zničit“, vytlačit, dokáže už vymýšlet různé „finty“.

To regresivní chování - pokud má člověk děti blízko u sebe, tak to starší je stejně ještě pořád v plínách, potřebuje pomáhat s krmením atd. - takže tam si myslím, že jsou ty „škody“ menší - protože i to starší prtě má ještě pořád tu „miminčí“ pozornost.

My jsme se při věkovém rozdílu dětí spíš řídili heslem - kdo ví kdy to bude, teď to zkusíme a snad časem… a vyšlo to takhle - a musím říct, že teda pro „rodičovskou pohodlnost“ tento rozdíl nedoporučuju :-) Pro děti mi přijde skvělý - alespoň pro ty moje :-))

 
kristain
Závislačka 2733 příspěvků 13.05.06 12:58

Sally, já co se rozdílu mezi dětmi s tebou souhlasím, taky bych si přála rozdíl kolem dvou let. A i jiní psychologové uvádějí, že právě rozdíl 3 let je snad nejhorší. Ale určitě se najde maminka, která má děti 3 roky od sebe a zvládá žárlivost staršího skvěle…prostě je to asi jen určitý ukazatel a být to tak nemusí.

Jinak HROMIX-vůbec to neber osobně, je jasné, že do deníčku bys nemohla udělat výcuc celé knížky:)))) to by bylo tak na seminárku do školy a na to prostor a asi ani čas není. Prostě podle mě jsi vybrala tři citáty z knihy, které jsou něčím zajímavé-nebo tobě přišly zajímavé- a je na každém, zda si knihu přečte či nikoli. Takže v předchozím svém příspěvku jsem se tě rozhodně nechtěla dotknout. Mě osobně to zaujalo a knížku si půjčím:)
 K.

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 13.05.06 14:05

Hromix, nenech se rozladit, napsala jsi super deníček. aspoň se to tady zase rozběhlo! Já bych se k něčemu takovému nedokopala. Knížku jsem zatím nedočetla, je pečlivě uklizená před Jitkou, chybí mi myslím jen málo. Dám vědět.

 
Missorka  13.05.06 14:15

Sorry, vmísím se… :-)

Mě tyhle diskuse připadají o ničem (bez urážky - svého času jsem to taky řešila…). Ono strašně moc záleží na těch dětech… na té mamině, na celé rodině…

Ideální je ten věkový rozdíl, který máte doma.

Já mám o dva roky mladší sestru, a o 7 let mladšího bráchu a dneska si rozumíme strašně moc, nevím, jak to dokázala máma, ale doufám, že se mi totéž povede u mých dětí…

Jen „horuju“ pro sourozence, ať už kdykoli, dává to mateřství a rodině dost jiný rozměr, než „jen“ jedno dítě… :-)

Peta

 
mamulka
Kecalka 250 příspěvků 13.05.06 14:39

Taky Vám s dovolením něco napíšu :-)
Pokud si paní Prekopová myslí, že menší rozdíl než 2 roky volí rodiče s ohledem na sebe, tak to vysvětluje snad jen fakt, že si to nevyzkoušela na vlastní kůži :-) Taky jsme ten případ, ale kdybych se měla řídit svým „zájmem“, tak si nechám rozdíl opravdu ty čtyři roky, aby starší už chodila na záchod, jedla sama, nemusela bych jí pomáhat do každého schodku, mohla bych ji dát do školky, nemusela řešit kočárek pro dvě děti… vždyť takhle mám dvě mimina, z nichž ani jedno NEMŮŽU odstrkovat, protože obě jsou na mě naprosto závislé - takže jediný, kdo by tím teoreticky mohl být poškozený, je právě mladší syn - holt někdy dostane hlad, když zrovna přebaluju starší a tak musí chvíli počkat nebo ho někdy Šárinka probudí… Velkou výhodu (s ohledem na děti) spatřuju stejně jako Sally v tom, že si Šárinka ani neuvědomuje, jaký rozdíl byl v době „před miminkem“ a teď. Prostě je tu mimi, které ji děsně zajímá (další náročná situace pro mámu :-) ) a ona víc neřeší. Maminku má pro sebe celý den tak jako dřív, kojím je oba, nemají si co závidět.
Navíc budou mít podobné zájmy a hry ve stejnou dobu a tak si budou brzo hrát spolu, ani jeden nebude sám, i když zrovna všichni kamarádi budou pryč.
Knížku si určitě přečtu, ale opravdu nemám pocit, že bych pro své pohodlí Šárince ublížila :-)
Pa mamulka

 
mamulka
Kecalka 250 příspěvků 13.05.06 14:43

Zapomněla jsem napsat, že máme rozdíl rok a půl.

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 13.05.06 16:14

Tak ještě jednou,
ta knížka opravdu neřeší kolik dětí a v jakém odstupu by rodiče měli mít, tak už to paní Prekopové přestaňte vyčítat… Jestli je tam napsáno, že rodiče při plánování dalšího dítěte myslí především na své potřeby, tak je to konstatování a nevěřím, že tím autorka myslí, že by to mělo být jinak.
Je to kniha o zajímavém psychologickém fenoménu z množstvím příkladů z praxe.

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 13.05.06 16:16

jejejejejeje, můj češtinář ze střední by střílel…

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 14.05.06 22:07

Ahoj!

Čím to je, že vždycky když se k něčemu byť jen trošku spornému vyjádřím, slíznu to ze všech stran? :-))) Že by to bylo mnou? :-))))

A můžu to zkusit ještě jednou? :-)))))

Cibulko - jak vím, že slazení sladem je lepší než bílý cukrem - a proč to nesrovnat se závěry Prekopové? Já myslím, že jsou to věci nesrovnatelné. To, že bílý cukr je nesrovnatelně zdraví škodlivější než slad, je prostě FAKT. (Mimochodem, nejlepší je nesladit vůbec :-))). To, že tříleté dítě je dost zralé na bezproblémové přijetí sourozence může být fakt u určitého konkrétního dítěte, resp. u určitého procenta tříletých dětí, můžeme se dohadovat, jak velké to procento je. Absolutně nezpochybňuju odbornost Prekopové, celoživotní zájem a zaujetí. Jen si myslím, že její knihy, vydávané jako „poradna pro rodiče v nouzi“ dělají v mnoha případech víc škody než užitku, protože prostě „pouze“ popisují chyby mnoha rodičů. Někomu to stačí, mně ne. A co se týče všeobecného přijímání Matějčka, který podle tebe Prekopovou uznával, tak si myslím, že rozdíl mezi nimi bude v tom, že Matějčkovy knihy jsou plné nadhledu, laskavosti a všechny, co jsem četla měly leitmotiv - hlavně klid, milujte své děti, takové jaké jsou a ono to bude dobré. A tohle bys podle mě u Prekopové hledala těžko. Vím, že to budeš brát jako laciný argument, ale zkušenost rodičovství je prostě nepřenositelná a Matějček byl nejen aktivní rodič, ale i prarodič.

Anko - čemu říkáš dobře stavěný text? Nepochopila jsem. Doc. Fořt má velmi specifickou stylistiku, mnoha lidem vadí. Pro mě je ale mnohem důležitější, CO píše, mívá to nejen hlavu a patu, ale i fakta. Tím se ještě vracím k Cibulce, možná bude problém v tom, že v té výživě prostě spousta věcí platí, je to buď tak nebo onak, maximálně jsou některé věci pro některé lidi méně nebezpečné atp., zatímco u takovýchhle niterných věcí má každá konkrétní situace tolik konsekvencí, že i ty konkrétní případy z praxe jsou vždycky vytržené a i při naprosto stejné anamnéze a postupu rodičů prostě nemohou platit stejně pro dvě děti, protože každé dítě je jiné. Teď jsem se do toho trochu zamotala, tak nevím, jestli je to ještě srozumitelné. A Anko, ty nemůžeš mít žádná traumata, právě proto, že jsi provorozená!!! :-))))) My prostřední bychom mohli vyprávět :-))))).

Hromix - tak koukám, že jsi se na mě docela regulérně naštvala. Můžu ti napsat pouze to, že jsem ani v nejmenším nekritizovala tvůj deníček, vnesl sem spoustu vzruchu :-)))), vždycky lepší než ticho po pěšině :-))). Ale musím se trochu bránit: ani v nejmenším jsem nenapsala, že Prekopová nedává cenné rady. Bohužel jsem nenapsala ani to, že mám bezproblémové děti. Už jsem tu na to jednou nebo dvakrát narazila, že s Emou míváme problémy, protože je poněkud jiná než ostatní děti. Nechci se o tom moc šířit, jen bych tě chtěla poprosit, aby ses zdržela podobných soudů. Na svůj názor na Prekopovou máš právo, jen jsi zřejmě měla volit jiné citáty či převyprávět zá:,–(ní myšlenky té knížky, pokud jsi nám chtěla objasnit, proč je tvůj názor na ni kladný. Z tohohle deníčku to moc poznat nejde.

Zuzana a Pepi ležící spící (21m)

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 14.05.06 22:36

Ahojky,
Tak mame zase vikend za sebou. Opet jsme dnes poustely draka, opet to Anie bavilo asi minutu a pul - proc ja se vubec snazim??? :-) Jinak ale po dlouhe dobe byla Anie desne spokojena, tapala, vesele si zvatlala, komentovala letadla („lolalo”) a proste to bylo prima. Jen na piskovisti, nevim jak i kdyz vim kdy (hrala si s brankou), se Anie nejak poranila, mela krvacejici bebi na prstiku a brala to teda desne. Doposud byla takove "ocelove dite”, nic moc ji nerozhodilo, ale tohle male bebi, to byl des. Nic nepomahalo, ani nakonec naplast s obrazkem (naopak ji jeste vic stvala), opet se citim jako matka bezradna… Snad si zvykne, az se ji to stane jeste parkrat (a snad to budou jen sama bezvyznamna mala bebi…).
A chci se vam pochlubit originalnim vyrazem Anie pro rozinky, tj. " šunini“. Fakt nevim, kde to vzala :-) a trvalo mi asi 14 dni, nez jsem prisla na to, co vlastne porad chce :-).

Zagy - tak ti chci jen pochvalit tvuj kozi jogurt. Asi uz jsem ho nekdy jedla, ale "tveho domaciho” jsem si opravdu povazovala :-). Jen Anie ho moc neocenila. Ale nebyl tak moc tekuty, jak jsi rikala. Byl proste prima. A delate i kozi syry? Mozna jsi to uz psala, me to jen napadlo dodatecne k tomu, jak jsme se bavily, ze mate nekdy prebytek koziho mleka… No, mozna jde i o to, pri jakem mznostvi mleka se vubec kozi syr vyplati delat, vid? No, rada se necham poucit! :-)

Zuzano - to psane slovo asi prinasi spoustu nedorozumeni. Ja nabyla dojmu z tveho „četla jsem dvě její knihy a vždy jsem nabyla dojmu, že si o sobě myslí, že je nejchytřejší na světe“, ze proste neuznavas rady Prekopove (tj. ze nedava cenne rady). A ze "Když se Pepíno narodil, bylo Emě pět a půl, jak víte, budou to dva roky a věřte nebo ne, dosud se neobjevil z Eminy strany ani stín žárlivosti = mas bezproblemove deti = ze zrovna v této oblasti nepotřebujete zadne rady Prekopove, atd.. Proste priste koukej dorazit na srazik a pokec bude lepsi varianta pro diskuse :-).

Mejte se vsichni krasne!

Hromix a Anie

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 15.05.06 02:52

Čaute,

tak jsem tu Prekopovou dočetla.

Hromix, skončila jsem předtím těsně před částí, o které jsi mluvila. Přijde mi to docela zajímavé, rozhodně stojí za to takto uvažovat. Opravdu, celá ta knížka mne velmi zaujala, a jsem moc ráda, že tady přišla na přetřes. Ale rozvíjet to nebudu, ju, aby to nebylo špatně pochopeno :-) třeba dorazíme na nějaký srazík.

Zuzano, já už Ti to jednou myslím říkala, ale doc. Fořt opravdu píše otřesně :-))), to podle mě není „styl“ (nemluvím o obsahu ale o formě). Můžu Ti říct, že když jsem ho poprvé četla, hlasitě jsem vykřikovala, a to proti jeho názorům na výživu celkem nic nemám. Bohužel je u nás obecně problém, že se do akademických pozic může člověk propracovat aniž by přitom znal zákonitosti odborné (nebo jakékoliv) stylistiky. A vypadá to, že to bude horší a horší, to je můj intenzivní zážitek z posledního semestru na VŠ, kdy jsem po studentech luštila testy. Jeden by zaplakal… Netušila jsem, že kromě správných odpovědí budu hledat i podměty a přísudky :-(((

Dobrou, Julča se profuněla ke spánku a já jdu taky…

Anka

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 15.05.06 15:08

Caute!
Tak ako ste vcera oslavili? Ja som dostala ruzicky, zatial od manzu, kedze syncek este netusi co je Den matiek ;o)
Napisem viac neskor, strka noviny do CD mechaniky..........
 sch.

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 16.05.06 13:16

ahoooooj krasne zeny na MD,ci v pracovnim nasazeni:)))

Ze vy jste na me zapomnely?!!!priz­nejte se:)))

Zkousim se pripojit po obede kazdy den,ale …ted se nesmejte prilis nahlas…nepripojuji se kvuli brize…:)))) vysvetleni-jak mam doma stale jeste tu antenu,pres nove okna nefunguje prijem:),tak pres otevrene jeste jo,ale zacalo jaro,rostou listy,vsechno se zeleni a z meho okna uz proste nejde nasmerovat signal,leda,ze by nefoukal vubec vitr a ja se trefila tou primkou mezi dvema smrky a kolem listku brizy na vzdalenou antenu:))) a fakt mi to nejde a dnes!!!konecne!,ale snad uz tento tyden antena konecne pujde zpet na muj fungl novy balkon a ja uz se budu pripojovat vesele kdy chci ja,ne kdy dovoli Pani priroda:))

Bohuzel,nemam moc casu,pac me cekaji velke platby a tak misto na emimino se musim pripojit do banky a poplatit vsechny slozenky co se mi tu valeji a stihnout to drive,nez Sebiho prestane bavit predstirany spanek s krtkem:).To odpoledni spani je ted takove vesele,dvakrat po sobe se mu podarilo vyslect si obleceni,odepnout pos…u plenu a postylka byla jako z alabastru…a mel hned duvod aby nemusel uz „odpocivat po obede“.Taky si hezky vymysli,dalsi odpocivani zkoncilo v momente,kdy na me zacal volat,ze ma v pokojicku mys a proste nedal pokoj,ze tam nebude,protoze je tam ta mys(zadna mys tam samo nebyla:))))

Musim rict,ze zajimavy denicek(ktery jsem jeste necetla:)) -ale ta diskuse,co jsem preletla jen koutkem oka(jak najdu vice casu a trvale pripojeni,tak hned dozenu a prectu),ale docela boj,musela jsem si aspon najit nazor Zuzany:)) to me vzdy pobavi,s ostrym jazykem vzdy hlavou proti zdi,ze?:)
Snad jste si to holky mezi sebou urovnaly,at se mam kam zase tesit

Jo,jeste otazecku-
Zuzko-pls,jak se jmenovaly ty tycinky co jsi psala,vhodne na svacinu…ja si to nejak nezapamatovala..a hledat se mi nechce:)

Cibulko-vim,zes mi uz odpovidala,co delas,kdyz te Simonek bije,ale mohla bys to jeste vice rozpitvat?nejak se ted v tom placam,Sebastianek ma tendenci me pleskat ted porad,a samo delam,ze mu chytnu ruce a reknu,ze se to nedela…ale je to jako s hluchym…a porad a porad a porad........

ahojte,snad se mi podari brzo pripojit,

papa vase ztracena

Any a Sebastianek uz 21mesicu

 
Gabika  16.05.06 13:24

Ahoj,

tak v prvom rade, vďaka, Hromix, prežili sme s vami a ostatnými maminkami krásny deň, len ľutujem, že to nebolo na dlhšie, alebo že to nebýva častejšie. My sme mali pomerne hektickú aj sobotu, naozaj sme nemohli ostať na kávu, pretože sme mali ešte v pláne dve návštevy (obe asi s hodinovým oneskorením ;-))

Vďaka za knižku, práve som ju dočítala (takže to naozaj nebolo nejaké náročné čítanie, keď som to pri dvoch deťoch stihla za tri dni a medzitým absolvovala návštevu lekára s oboma deťmi aj úrady koli pasu pre Martinka ;-)). A tým sa dostávam k denníčku. Naozaj som rada, že som si ju prečítala, bolo tam pre mňa pár nových vecí. Ja so sestrou som 13 mesiacov od seba, takže sme vyrastali skoro ako dvojčatá a mám pocit, že sa naši snažili k nám pristupovať rovnako: rovnaké práva aj povinnosti. Ja som teda mladšia, a či sestra nesie nejaké traumy z toho, že stratila pozíciu jedináčka, naozaj neviem. Čo ma ale zaujalo bolo to, že vlastne „spravodlivý prístup" k obom deťom je nesprávny, že prvé dieťa je prosté prvé a to druhé vždy ostane druhé. Trochu mi v tej knihe chýba to, či vlastne tým, že to druhé dieťa nechávam vždy čakať nesposobujem nejaké neprávosti jemu, proste nepíše, ako to to druhé dieťa vníma. (Že uprednostňovať Radka pred Martinkom je správne, ale opačne by to bolo VEĽMI nesprávne.) Tiež si myslím, že je rozdiel, či sú tie deti jeden alebo 7 rokov od seba, ale to tam tiež nerozpisuje. Takže sa v tomto budem snažiť chovať tak ako píše, aby Radko nemal pocit, že uprednostňujeme Martinka pred ním. A tiež budem pozornejšie sledovať Radkove plačlivé nálady. Inak mám trochu z tej knihy pocit, že nech urobím čokoľvek, Radko z toho bude mať doživotné trauma; ak sa chová zle, znamená to, že trpí, ak sa chová dobre, znamená to, že trpí… (to, samozrejme, trošku zveličujem) ;-) Trochu ma rozladilo to, ako na detskú otázku prvorodeného, či má mama radšej mladšieho súrodenca ako jeho, je veľmi nesprávne povedať nie a snáď ešte horšie povedať áno. Chápem, že je najlepšie takú otázku vobec nedostať, (a keď ju už člověk dostane, tak je to pre neho signál, že niečo nie je v poriadku) ale autorka ozaj mohla nechať návod, ako z toho „vybrusliť" bez toho, aby, ako píše, sa dieťaťu nenapraviteľne neublížilo. A ešte k tej časti, ktorú tu Hromix aj Anka naznačujú. Ak hovoríte o systémických prepletencoch, tak musím povedať, že mne sa to javí z 90% pritiahnuté za vlasy. Asi preto, že vo svojom okolí som to nezažila.

Tak, to by k denníčku stačilo ;-)

Inak musím pochváliť Radka, včera som s deťmi behala po úradoch, vystála tri fronty a Radko bol celý čas úplne v pohode. Keď sme odniekiaľ odchádzali, spýtal sa: už ideme? a potom úradníčkam mával pá-pá ;-) Musím ešte napísať, že Martinkova pasová fotka je fakt sladká. :-)

Zagy - tiež musím pochváliť kozí jogurt, aj Radkovi veľmi chutil, keď dojedol svoju porciu, dosť sa dožadoval ďalšej ;-) Musím napísať, že obdivujem, že zvládaš sama Anežku aj hospodárstvo, klobúk dolu.

Schamka - ja som dostala čokoládu, ale len na chvíľku, pretože manžel zabudol kúpiť ešte jednu pre svoju mamu, takže tá moja poputovala potom večer k nej.. ;-))))

Majte sa krásne a zase píšte!

Gabika, Radko 22,5m a Maťko 2,5m

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 16.05.06 18:50

Poslala jsem deníček, abych si tady vylepšila reputaci!

Zuzana

 
sydaus
Nováček 1 příspěvek 24.06.06 12:42

Zdravim vsechny maminy, jsem tady nova, dnes jsem se teprve zaregistrovala­.Patrim mezi Letni miminka 2004. Mam holcicku narozenou v cervenci 2004. Ted planujeme druhe, tak jsem sem zase vlitla, zjistit, jak to vypada s ostatnima, kteri maji dite tohoto veku, jestli taky planuji, nebo uz vetsina druhe ma nebo ocekava.
Knizku jsem necetla, diskuze se zdrzuji.

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 24.06.06 13:12

ahojky sydaus,
to mas ale stesti,ze jsem tvuj novy komentar odchytla:))
protoze by sis urcite rekla,ze s tebou nikdo nemluvi,ale je to jinak,tenhle denicek uz je stary,tady uz holky nakukovat nebudou a nikdo nebude psat,najdi si novejsi Letnich miminek,myslim,ze se jmenuje Tak trochu zavislacky nebo tak nejak-otevsi detske denicky a na druhe strance je ten nas novejsi,ju?
Jinak vitej,urcite se ti bude u nas libit:)

Any a Sebastianek 22m

Vložit nový komentář