Letní miminka 2004 - č. 95 - "Nemám své dítě dost ráda..."

Rodičovství

Ahojte! Konečne som sa rozhýbala a začala som triediť a vyhadzovať staré časopisy. Doteraz som ich odkladala a dúfala, že raz budem mať dosť času na čítanie (hahaha, moja predstava bola, že ten čas si nájdem na materskej :)). Prvé mi padli za obeť časopisy, v ktorých sa rieši, ako si uloviť toho pravého, čo robiť, keď Vás zradí kamarátka, vysvetľuje sa 10 dôvodov, prečo ešte nemať deti a pod. :).

Ale predsa mi to nedá a časopisy pred vyhodenímprelis­tujem. V jednom starom Cosmopolitane som tak našla zaujímavý článok v rubrike Psychoproblém, kde čitateľkám radil PhDr. Jiří Tyl z pražského EEG Biofeedback centra. Článok mal názov „Nemám své dítě dost ráda…". Článok sa mi celkom pozdával, hlavne niektoré myšlienky, aj keď k pár vetám a názorom som mala svoje výhrady. Je to trošku dlhšie, dúfam, že to dočítate až do konca :-).

*„Jsem matka ročního chlapečka, o kterého vzorně pečuji. Mám rodinu, jakou jsem si vždycky přála. Manžel se o nás stará, babičky pomáhají. Jenže já mám pořád pocit, že Péťu nemiluji, jak má správná matka milovat své dítě."- Klára

*

**Konzultace

**

T tím myslíte, že nemáte Péťu ráda? Bijete ho? Nedáváte mu najíst?
K: To ne, proboha! Péťa má všechno, co potřebuje. Dělám všechno co nejlíp, čtu příručkyo miminkách, o výživě, o výchově…
T:… ale?
K:… ale tak nějak to necítím.
T ho ráda?
K ho ráda, ale jako bych k němu nic necítila. Přitom bych chtěla, nutím se do toho.
T je cit a cit se nedá vymyslet nebo se do něj přinutit. Je tu ale ještě jedna možnost. Buď něco mám ráda či nerada, nebo je mi to lhostejné. Je vám lhostejný?
K vubec ne. Mám ho ráda, ale…
T ne dost?
K prostě nevím, jak to říct!
T že nevíte, jak to říct, protože jste to ještě nikdy nezkusila. Mluvila jste o tom třeba s manželem nebo s matkou?
K si právě nemužu dovolit. Pořád mě chválí, jaká jsem vzorná matka. Co by si o mně pomysleli, kdybych jim řekla, že o tom pochybuji? Co si o mně myslíte třeba vy, když vám to říkám?
T je ono. Potřebujete si otestovat, jak na to lidé zareagují. Jestli vám třeba neřeknou, že jste špatná matka.
K. Tak co si o mně myslíte?
T s tím potřebujete pomoct.
K: To si myslíte jako psycholog. Ale skuste si představit, že jste Péťuv táta!
T: Vy se jako Klára cítíte hrozně. Chcete být ve všem perfektní a taky asi jste, když to o vás říkají.
K: Tak proč k tomu taky nemám perfektní city?
T: City nemohou být vzorné. City potřebují prostor - váš vnitřní prostor, ve kterém se mohou rozvinout. Když chci být dokonalá, svuj vnitřní prostor si omezuji. Nesmím se třeba cítit z miminka unavená nebo na něj mít zlost. Nemohu si dovolit, aby o mně rodina říkala, že nejsem vzorná. Jsem v pasti. V pasti vlastní dokonalosti.
K: Ale jak z toho ven?
T: Psychoanalýza dospěla k poznání, že MATKA NEMÁ BÝT DOKONALÁ.
K: Nemá? A proč ne?
T: Protože dokonalost ji omezuje - a dítě taky. Dítě není dokonalé. Počurává se, pokakává, neumí mluvit, neumí se samo nakrmit, budí se v noci, křičí…
K: Vždycky když brečí, mám pocit, že jsem něco udělala špatně. A nemusíte mi říkat, že ne. To si mohu přečíst. Ale stejně se cítím provinilá. A s tím mi nikdo nepomuže.
T: Jenže vy jste provinilá kvuli tomu, že jste zase nebyla perfektní. MATKA NEMÁ BÝT PERFEKTNÍ.
K: Ne? A jaká teda má být?
T: DOST DOBRÁ.
K: Jaký je v tom rozdíl?
T: Dost dobrá matka nemusí být provinilá, když dítě pláče nebo když se probudí. Pak se muže otevřít tomu, jak dítě zase rozesmát, místo toho, aby se zabývala svou nedokonalosti a vinou.
K: Těžko to snáším, když se na mně Péťa zlobí. Vždyť se tak snažím!
T: Ale zlost je přirozená! Jak se má naučit zacházet se zlostí, když se zlobit nemuže nebo nesmí?
K: Manžel mi ale říká, že když se zlobí, tak jsem udělala chybu.
T: Čím je manžel?
K: Právníkem.
T: To nemá k soudum a odsouzení daleko, že? Čte taky ty příručky o správné výchově?
K: On mi je nosí a pak je spolu probíráme.
T: To musí být hrozné, když uděláte chybu.
K: Mám pocit, že se to prostě nedá uhlídat.
T: To je dobrý nápad! Ví to on taky?
K: On chyby nedělá.
T: A kolik hodin denně je s Péťou on a kolik vy?
K: Má toho v práci hodně. Snaží se však přijít vždycky dřív, než jde Péťa spát.
T: Takže asi hodinu denně?
K: Tak asi.
T: Hm. To se to nechybuje, co? Hodinu se uhlídá každý.
K: To mu nevysvětlím.
T: Hlavně abyste to vysvětlila sobě…
K: A co vlastně?
T: Že máte Péťu dost ráda. I když děláte chyby, i když se na vás zlobí, i když ho něco bolí.
K: Myslíte, že to stačí?
T: Nestačí. Taky potřebujete mít dost ráda sebe i tehdy, když nejste perfektní.

****
**Interpretace

**

Často s kolegy s překvapením zjišťujeme, kolik matek si v posledních letech naříká, že nemají své děti dost rády. Zpravidla to o sobě neprohlašují matky krkavčí, asociální. Naopak. Ty jsou přizpusobené až hruza. Žijeme v době, která má tolik ideálu dokonalosti pro všechno možné, až se s nimi někdy nedá žít. Ideál matky je také odvozen z dobových představ, jaký má být ideální dospělý a jak se k tomu ideálu vychovává. Pěknou ilustrací muže být třeba vývoj pediatra prof. Švejcara, který žil dostatečně dlouho, aby stihl v padesátých letech propagovat krmení z láhve a ponurá hesla typu „Do roka bez plen!" a o čtyřicet let později se vrátil ke kojení. Ekonomika nouze a totalitní režim vyžadovaly poslušného dospělého. Naše společnost potřebuje spíše otevřenou osobnost, schopnou adaptace na změny.
Matky, které mají k dítěti citové „bloky", potřebují pomoc vždy. Uvedu zde případ dívky, která si v dětství lásky neužila a již jsem léčil ze závislosti na alkoholu. Dva roky po léčbě, vdaná a s miminkem na cestě, požádala o pomoc. Nemá citový vztah k očekávanému dítěti, neví, jestli ho dokáže mít ráda. Nesnáší se proto, a tak se napila, aby si ulevila. Naštěstí byla hypnabilní. Uvedl jsem ji do hypnózy a nechal ji prožít, jak ji dítě v jejím těle miluje, jak je bez ní bezmocné a těší se na ni. Radil jsem jí, ať dítě hladí. Prožila štěstí, že na hlazení dítě odpovídá láskyplnou odezvou. S pocitem štěstí a těšení se na miminko odešla. Alkoholu se už nedotkla a za rok mě pozvala, abych se přišel podívat, jakou má krásnou holčičku a jak jsou do sebe zamilované. Kéž by to tak šlo vždycky!

*Milá Kláro,

* *myslím, že máte své dítě ráda a nemusíte být vzorná, abyste byla dobrou matkou. Dobrá máma dítěti umožňuje, aby prožívalo ve vztahu k ní všechny city a myšlenky, kterými nás příroda vybavila. Smí se i zlobit a matka se s ním pak domlouvá o tom, jak se zase udobřit. Musí mu také umožnit, aby se dokázalo stavět na vlastní nohy a umělo zdolávat překážky. Aby se od ní oddělovalo a vytvořilo svou vlastní osobnost.

**A jaká má vlastně matka být? Měla by:

**- být vyladěná k potřebám svého dítěte

**- umět se do něho vcítit

**- umět mu i nevyhovět, aby si zvykalo na životní překážky, ale tak, aby to nepusobilo traumaticky.

**Vy máte všechny předpoklady, abyste byla mámou „dost dobrou". Dokonalost budete potřebovat, až zase nastoupíte do zaměstnání.*

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Terez
Kecalka 456 příspěvků 19.02.07 12:49

Ahojky, že bych zrovna já byla první v deníčku??
ROZETO-každopádně díky,že jsi ho napsala,já bych to určitě nezvládla:o))) a o ty 2 body od HROMIX bych přišla…
Jinak téma zajímavé,ale naštěstí jsem toto nikdy neřešila,nějak mám v sobě pocit,že svoje děti miluju,jak nejvíc můžu a nikdy jsem o tom nepochybovala…(když pominu to,že jsem pochybovala o tom,jestli budu umět stejně milovat i druhé…ale to se změnilo,hned jak Tomík přišel na svět)
Tak jsem něco dala do galerky,jen abyste viděli,jak rosteme:o)
Malá ještě neni v pořádku,dost kašle,tak tvrdneme doma…
Dětičky hajaj,tak musim rychle něco udělat…Teda Kristýnka nespí už hooodně dlouho,ale každý den (skoro každý:o) odpočívá…musí být v posteli a prohlíží knížky,příp. kouká na pohádku…
papa
Terez a děti  

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 19.02.07 14:02

Ahojte holky,
tak o vikendu tady bylo nadherne, takzejsme si to uzili. V sobotu jsme byli na prochazce docela dlouho a Betka nakonec i usnula v kocarku, coz uz se nestalo pekne dlouho.  

V nedeli jsme byli v planetariu na 3 pohadkach pro deti. Strasne jsem se tesila, bohuzel jsem musela jet zrovna pro tchany - vraceli se z hor, meli prijet rano a v noci se jim v Rakousku pokazil autobus, takze dorazili az odpo :-( Ale Risa rikal, ze to bylo fajn, byly to tri pohadky a promitaly se castecne na cele te kopuli. Takze kdo byste chteli, je to v unoru a breznu kazdou sobotu a nedeli od 15 hodin v planetariu na Kravi hore a listky koupite az na miste.  

Risa taky bytahl Leog, co je jeste po nem, jsou to ty uplne zakladnio kosticky a vydrzeli u toho snad 3 hodiny, musim rict, ze Risa byl fakt celou dobu hodny a vubec nezlobil :-)) fakt ho to chytlo a Betku pak taky.  

1.3. mame v klubu maminek karneval, tak premyslim o masce,a le ja jsem opravdu dost nesikovna, tak asi zase bude ta kucharka :-)  

Dneska byla po dlouhe dobe na sraziku Evucha s Matyskem a je asi stejne velkej jako Betka a porad strizlik, jen vlasu ma asi tak 3× tolik co Betka :-)
ROZETA - bohuzel casto slysivam, ze ucitelky, ktere jsou starsi, se chovaji presne takhle a dost mi to vadi, ovsem dost pochybuju, ze by se neco zmenilo, kdybys ji to rekla, spis by pak opravdu mohla byt na kristofka vysazena. Prece jen starsi lide uz se tezko predelavaji. Ale kdybych mela pro Betku same cinske veci, tak bych ji asi neco rekla. Takze ti neporadim, co s tim.
Jo a ja kreslim ve svych skoro 33 asi stejne jako Kristofek. Risa mi nechtel verit, ze to kreslilo stejne stare dite jako Betka. Ta zatim udela akorat tak kolo a neco jako rybu. Je fakt ohromne sikovnej, to bude asi umelec :-)  

GABIKA - porad o te anglictine uvazuju a ta Helen Doron je neco podobneho, jen je to drahe jako cert :-( Jo a taky se vzdycky rozciluju, kdyz si lidi mysli, ze je Betka strasny chudacek, kdyz neji tuny bonbonu :-( V sobotu byl na nahrade v plavani jeden fakt tlusty chlapecek, stejne stary jako Betka. A nebyl mohutny, byla to opravdu ta obezita, mel na zadech takovy ten fald, kdyz jsem to videla, tak mi ho bylo fakt lito, i kdyz maminka byla hubena, ale evidentne to proste byla tloustka.  

HROMIX -  s tim dzusem bych se teda taky nastvala a navic v lepsim podniku by to teda meli uznat jako reklamaci :-(  

TEREZ - tak doufam, ze jste nakonec na horach, ja bych jela hned, ale letos nam to nevyjde  

Mejte se krasne
Kacica + Betynka

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 19.02.07 14:03

Je, uplne jsem zapomnela na tema z denicku :-)
Ja teda obcas taky pochybuju, ona je Betka hodne jina nez ostatni deti, ale pak jsem zase v pohode, protoze si rikam, ze to tak ma byt.
mejte se krasne
 Kac

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 20.02.07 08:37

Teda samozrejme dost pochybuju, jestli jsem dobra matka ne o tom, jestli ji mam rada .-)
 Kac

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 20.02.07 13:27

ahojky,  

jsem nejak mimo,leze na me jarni unava-coz je pozitivni:) pac prichazi jaro..  

denicek je moc hezky,ja osobne pochybuji neustale(coz me stve nejvic,pac mam byt „pevna v kramflecich“:) tedy myslim pochybuji co se vychovy tyce.Na druhe strane si rikam,ze kdybych si to porad nerozebirala a nesnazila najit lepsi reseni,tak by to asi taky nebylo ono,protoze kdo resi,ten lecos vyresi:), pracuje na sobe a zlepsuje se:)))) /takova moje utesovacka:)  

Vcera jsme meli uspech v bance-ja to proste musim napsat,myslela jsem si,ze u nas se to nikdy nestane,ale ..
byla jsem si vyzvednout kartu a nejake papirovani a Sebi samozrejme hned na zacatku chtel uz jit,pani urednice ho chtela prikovat k zidli a nabidla mu bombonek(hasler­ku:)) drive,nez jsem stihla cokoliv rict.cekala jsem scenu,ale Sebi se na me koukl a rekl,ze ma bobinko a nemuze bonbony(to je pravda).pani ten kelimek s haslerkama postavila pred nej a docela dlouhou dobu jsme neco vyrizovaly a on nedelal sceny:)))) jsem byla tak hrda:)))))  

To „bobinko“fakt ma-na pusi cerveny rudy suchy flek(jako ekzem) a na 90%jsem si jista,ze to ma z cokolady.U tchanu se mi nepodarilo ohlidat cca 2minuty.A to jsem jim jeste rikala,at mu fakt nic nedavaji,ze mel pred chvili sus.ovoce.No a on se vratil s dedeckem z obyvaku a pusu sevrenou..a mel ji tam.Byla to ale ta hodne procentni tmava cokolada a reakce do druheho dne-uplne olezena tvar.Nevim,jestli je to mozne,ale ja mysllim,ze je to fakt ono.Vecer pri cisteni  zubu hezky recituje,ze u babicky si priste nic takoveho nevezme,protoze ma z toho bobinko(to si tak prednasi sam,ne ja jemu):)) no,nevim,jestli mu to mam verit,ale snad uz si daji rodicove vetsi pozor,toho sucheho mista se nemuzem zbavit..
Ale nemyslete si,bonbony nenabizi jen urednice,ale i sestricka u detske dr.myslela to dobre,ale tam ten zachvat pak byl.....a o sladkostech pri tech nasich miniskolickach ani nemluvim.Vetsinou to tam je jako v cukrarne:( a samozrejme ty nejjedovatejsi barvene gumove :)
Sebi je teda bohuzel na sladke jako cert,ale nastesti se spokojuje se susenym ovocem-hlavne merunky a hrozinky,i ty bio bananky mu chutnaly,taky ma rad jen tak chroupat cornflejky(ja vim,to taky neni zrovna zdrave,ale lepsi nez medvidky:)),ale myslim,ze bez dozoru by „sezral“fakt cely obchodak sladkosti,mozna se pletu-zkouset to nebudu:))))
Kdyz me rano pozoruje,ze jdu pro Sunar,okamzite chce „na prst“ a lizat ten prasek-to fakt nevim,kde to vzal.  

Taky vam musim napsat jak mi v soboutu usnul v aute-pri navratu domu o trictvrte na sedm.A spal.Jsem si rikala zazrak:) proste usnul vysilenim a spal a spal a spal.Az do tri do rana,kdy se rozhodnul,ze uz je velmi prespany a bude se vstavat,kazdopadne se mu zachtelo jist a pit(usnul pred veceri,posledni jidlo mel ve tri jogurt…)Musim,ric­t,ze jsem skoro trictvrte hodiny vzdorovala vstat-hrozna to matka,co?:))ale pak jsem pochopila,ze uz je opravdu ranono.Takze kdyby chodil spavat normalne po vecernicku,asi bysme denne vstavali v noci…hrozna predstava…  

Jo a miry ve dva a pul roce-takze Sebi se take drzi kol.12kg(ted tedy presne 12,2kg)ale!poskocil ve vysce,takze uz to neni drobek aspon na vysku-94cm.takze takova chudsi tycka:),najednou jsou mu kalhoty kratke,budu muset vyrazit na nakupy-vcera jsem sice uz na jednech byla,ale schanela jsem na doma sandalky a to byla fuska,fuj,proc se normal(u nas)v z­imne neprodavaji sandale,vsude vzdy koukaji,co chci..priste se uz na to fakt vykaslu a pojedu do Brna.Mate typ kde tam maji normalne v zimne letni obuv?
Nakonec jsem koupila v poslednim obchode ve Zline,docela usly(mysllim vzhledovej),po zdravotni strance splnuji a samo prcek je nechce(je to hrozna konzerva,nove boty vzdy obreci:)  

Tak koncim,pujdem do obchodu.  

Jo,Kacico,jak je na tom Bety s tim odmitanim tatinka?uz je to lepsi?my uz to prekonali a vyresili,jestli pak chces,pisnu.  

Letim  

Any a Sebastianek

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 20.02.07 15:24

Ahoj holky,  

tak já nejdřív napíšu něco ke komentářům  

ROZETA - perfektní deníček,fakt se mi to moc líbilo.Já občas taky o všem pochybuju,ale pak si řeknu,že jsem pro svoje děti ta nejlepší máma ,jakou by mohli mít a tak jsem snad  " dost dobrá ".Jo a ještě Ti nikdo neodpověděl,jak je to u nás s mateřskou.Takže do čtyř let bereš rodičovský příspěvek,teď ho zvedli na 7,5 tisíce ( přesně nevím),Pak můžeš být doma,když máš jedno dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let a to za Tebe stát platí zdravotní pojištění,ale sociální bohužel ne.Tak si ho buď musíš platit sama nebo ho neplatíš ,ale pak se to nezapočítává na důchod.  

KAČICA - tak já rozhodně zůstávám doma i čtvrtý rok ( ráda bych řekla i pátý a šestý a …),ale nevím.Pomalu ve mně začíná hlodat červík,že bych měla být taky trochu užitečná a jít vydělat nějakou korunku do společného jmění manželů.Jenže co dělat ? Rozhodně si neumím představit být někde zaměstnaná . Chtěla bych dělat něco na maximálně 4 - 5 hodin a pokud možno na svém.Líbil by se mi malý obchod,třeba květinářství nebo hračkárna,nevím.To je vcelku fuk.Nahlodala mě i ZUZKA s nápadem na dětskou kavárnu nebo nějaký mateřský centrum.Ale Martin si myslí,že na tak malým městě se to nevyplatí,že by tam nikdo nechodil,že každý dá dítě pohlídat radši babičce.Řikal mi,ať si udělám kurz účetnictví a budu mu to dělat,že za to zbytečně platí.Ale mně se moc nechce,jednak nevím,jestli by jen nějaký kurz stačil a za druhý se mi ale vůůůůbec už nechce nic učit.No máme o čem přemýšlet,ještě zbývá rok a půl.  

BONBONKY - holky já fakt nechápu,proč vás tak dožíraj bonbony ?  Myslím si,že je normální,že když má někdo narozeniny nebo svátek,tak přinese do školky a pak i do školy pytlík bonbonů.Na tom nevidím nic zlýho.Naše holky se vždycky hrozně těšily,že dostanou něco dobrýho a pamatuju si Klárku,která brečela,že ona nikdy nic neponese,protože má narozeniny na štědrý den a svátek o prázdninách.Ty děti na to byly vyloženě pyšný,že můžou něco jiným dětem donést.No ,ale možná by bylo řešení, místo bonbonů ,dát třeba vitamíny -marťánky nebo Pikovit.Nebo bonbony z hroznového cukru.Ale nevím,jak o tom přesvědčit jiný rodiče nebo učitelky.
Jo,a když jsme byli posledně na očkování,tak Marťa dostal od paní doktorky taky bonbonek.Moc mu chutnal,byl citronovej.Taky si ho zasloužil,protože ani nepípnul,když ho ďobli.  

ZAGY - máš krásný miminko a taky jsi měla nádherný bříško.A Jáchymek má schválně dvě jména nebo jste se nemohli dohodnout ? Anežka má taky dvě ? To jsem zvědavá,že jo.  

GABIKA - je zvláštní,že máme skoro na všechno uplně opačný názor a to jsme obě beranky a věkově taky nemáme od sebe tak moc.Třeba Ty děti od sebe,já si naopak myslím,že je zbytečný mít děti tak brzy po sobě ,když je mateřská 4 roky.Tři děti a čtyři roky,to by znamelo pro mě krásných 12 let doma.Škoda,že je Marťa už to třetí a poslední.A taky ta Tvoje angličtina,mluvili jsme o tom už minule na Svratce.ZUZKA řikala,že doufá,že se děti budou učit anglicky už od první třídy.Z toho mě mrazí ,Proboha proč ? Vždyť jsme češi a dítě v první třídě ještě neumí ani pořádně česky a to bych do něj měla už cpát anglinu.To ne !!!  

A vůbec ,mě ty anglický slovíčka jdou už pěkně na nervy.Třeba marketing,mana­ger,briefing a další podobný hnusy.Vždyť přeci na všechno máme krásný český slovíčka.HROMIX - promiň ,ale i ten Tvůj carrot cake se dá určitě říct česky.K tomu se váže i historka,co jsem Vám chtěla napsat už minule.Ve středu jsem byla u tý skoro sestřenky,co bude mít dvojčata ( mimochodem zatím to vypadá všechno dobře a je v 10 týdnu,tak snad už to bude dobrý ).No mluvily jsme o všem možném,přišla řeč i na jejího manžela .Říkala,že dělá ve firmě,kde vymýšlí počítačové programy třeba pro banky a tak.Ale vůbec se jí nelíbí,že si tam všichni povinně tykaj nebo,že jezděj na víkendové dýchánky ,kde se podle jejích slov jen pelešej ( teda řekla to hůř ).No a tak by chtěla,aby si našel práci jinde.Navíc dojíždí každý den až do Hradce Králové a domů až večer ,a když pak budou ty dvojčata… A tak jsme se schodly v tom,že v takový firmě bysme ani jedna pracovat nemohly.A tak jsem se Vás chtěla zeptat,děláte taky v různých firmách,jestli vám připadá normální,aby si na pracovišti,kde je asi 100 lidí všichni tykali ?Připadá mi,že to je neslušný a fakt bych si nemohla tykat se šéfem a už vůbec bych nechtěla ,aby mně tykala,kdejeká můra nebo hošík těsně po škole.Připadá mi to už moc "americký ".Tam už chyběj jen společný záchody,jako mají v Ally.Tak,co Vy na to ??  

Ještě jsem Vám chtěla napsat o naší pubertální Šárce.Minulý týden jsme byli na plese a ona byla sama doma.Kladli jsme ji na srdce,běda,jak něco provede .A hádejte ? No jasně,měli u nás mejdan.Asi 6 kluků a dvě holky.Sama by nám to ani neřekla,ale soused to „prásknul“,protože tam byl i jejich kluk a blil z toho celou noc.Vypily dvě flašky kořalky a karton plechovkovýho piva.Co tam všechno dělali,to radši ani nechci vědět.Martin si myslí,že už je čas vzít holky na gyndu a " poučit je ".No ,já myslím,že je to ještě zbytečný,ale nevím.Minulý týden se dozvěděl od kamaráda,že jeho 14 dcera má vážnou známost .A to vážnou se vším všudy.Udělal doma humbuk ,humbuk u toho kluka,ale žalovat ho nebudou.Jenže otázka je,jak zakázat dětem sex ?Píšu to jen proto,aby jste věděli,co vás teprve čeká.A tak se na mě nezlobte,když mi Vaše starosti s bonbonama přijdou k smíchu.No malý děti ,malý starosti a velký děti ,velký starosti.  

Tak se mějte a čekám,co mi odepíšete.VLAĎKA a MARŤA

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 20.02.07 16:25

Ahoj!  

Tak jsme se o víkendu vrátili z hor, bylo to bezva, Hromix, ten hotel je fakt dobrej, úžasný wellness centrum (to je něco pro Vlaďku :-)), sněhu teda jen tak tak, ale lyžovala jsem s Emou denně i na koulovačku zbylo. Ale tý práce zase po návratu… hrůza, jen když jsem otevřela počítač, vylezlo na mě 57 mailů. V podstatě se Vlaďce nedivím, že by vždycky plodila až na konci mateřský :-))).  

Rozeto - tak abych řekla pravdu, právě jsi mě zasáhla ve velmi citlivém a rozjitřeném místě, skoro bych to nazvala sypáním soli do ran :-))). Velmi vážně uvažuju o návštěvě psychologa, v podstatě se jen nemůžu rozhodnout, jestli bych se měla nechat vyšetřit já nebo Ema :-). Píšu to jako legraci, ale začínám být zoufalá. S Emou je opravdu k nevydržení. Taky se trochu bojím, co to s ní udělá a zvlášť komu padneme do rukou, aby se to ještě víc nepo… takže teď pochyubuju neustále a částečně rozumím Vlaďce, když se směje našim malým rozkošným starůstkám…
V podstatě jsem úplně otravná, cokoliv řeknu, je hloupý, všechny moje návrhy jsou přesně opačný, než by si představovala a navíc neustále po ní něco chci a vyžaduju. Když jsme spolu, je Ema téměř pořád otrávená, nenaladěná, nafouklá, pokud vůbec se mnou mluví, pak na půl pusy a všechno neguje, i úplný blbosti, jen aby byla v opozici. S manželem to má podobně, jen ne tak výrazně a taky si k němu tolik nedovolí. Když vidím, jak z družiny vyběhne pět dětí, všechny zvolají ahóóój mamííí, případně dojde dokonce k objetí a puse, a pak se vyloudá Ema, sotva pozdraví a na moje otázky reaguje jednoslovně nebo vůbec. Všechny povinnosti jí musím připomínat, většinu dělá jen aby se neřeklo. Přitom ve škole je za premiantku a nejen to, učitelka tvrdí, že je jako sluníčko, neustále dobře naladěná, všem ochotná vyjít vstříc a pomoc. To už jsem si ostatně všimla dávno, že k cizím lidem se chová mnohem přátelštěji než k nám, vyjma teda Pepína, na toho je většinou hodná.
Strašně chtěla chodit na klavír a na balet, s klavírem těžce bojujeme už rok a půl (tady vidím hlavní důvod v tom, že je to první a zatím jediná věc, k níž nesedne a neumí ji čili se to musí složitě a zdlouhavě učit a to ji štve a samozřejmě by bylo pohodlnější se na to vyprdnout). Balet jí už taky vadí, protože musí ve dvě odejít z družiny, kde by si jinak mohla hrát a blbnout. Loni strašně chtěla chodit na míčové hry, pak čtvrt roku kňučela, že tam nechce, až jsem ji teda odhlásila a před 14 dny mi řekla, že ji nebaví klavír a balet, ale že na míčovky chodila ráda a vůbec nechápe, proč jsem ji odhlásila a když jsem jí připomněla, jak skučela, abych ji odhlásila, tak si to vůbec nepamatovala!!! Což mě utvrdilo v tom, že jde jen a pouze o momentální šprajc a pohodlnost a tomu prostě nebudu ustupovat. V osmi letech už prostě musí mít nějaký zájmy a pořádně se jim věnovat, i když to trochu bolí. Nebo právě proto.
Prostě těžce bojujem a mě to vyčerpává, protože je to strašně únavný, ale hlavně mě to hrozně mrzí. Zatím jsem si vytyčila cíl do konce školního roku nepolevit a trvat na všech povinnostech, koneckonců jich zas tak moc nemá - školu, klavír, balet a úklid svého pokoje a ještě půl roku budu prostě čekat, jestli to nepřejde. Pokud ne, asi fakt vyhledám pomoc, sami s manželem to prostě nezvládneme, protože jsme v podstatě úplně bezradní. Nevíme, proč se k nám tak chová - v úvahu by přicházelo Pepovo narození, ale to už je jednak dost dlouho a druhak ona ho má ráda a nežárlí na něj, tak to se nám moc nezdá. Nebo děláme nějakou zá:,–(ní chybu ve výchově, zatím na ni opravdu nemůžeme přijít. Anebo je to její povahový rys a to mě děsí nejvíc, protože my to nějak přežijem a stejně ji budem mít rádi, ale pokud s tím půjde do života, tak to bude průšvih…
Tak se omlouvám, že jsem to tady tak rozepsala, ale třeba vás některou něco napadne nebo se mi aspoň tím vypsáním trochu uleví, občas už se budím s tlakem na hrudi…  

Vlaďko - provokuješ, viď? Tak: proč ne bonbony, už jsme si vysvětlovaly mnohokrát, nic to dítětem nedá a dost jim to vezme, kromě návyku na sladké, z čehož vyplývají zkažené zuby (víš, že v současné době má pouze 40% pětiletých dětí zuby bez kazu?) a možnost obezity, je tu taky fakt, že dítě, které se cpe sladkostmi, zákonitě odmítá jiné hodnotnější potraviny. Navíc, nejhorší na tom je, že děti opravdu sladkosti NEPOTŘEBUJÍ a NEVYŽADUJÍ, dokud je na ně někdo nenaučí. Když píšeš, že si bonbon zasloužil, protože při očkování neplakal, je to pro mně totéž, jako kdybys napsala, že si zasloužil kopnout do kolena. A ještě - ano, BOHUŽEL je u nás normální, že děti na narozeniny přinesou pytlík bonbonů, ale protože je to špatný návyk, měl by se změnit a nikdo kromě nás to neudělá. Pokud je něco normální, neznamená to, že je to dobré. Pro spoustu lidí je normální nevozit děti v sedačce, chodit na červenou, řvát na děti…
Angličtina - pokud tvoje děti nebudou takový pecky jako ty (a Šárka je dokladem toho, že asi ne :-)), tak budou chtít jednak dostat dobrou práci a druhak se podívat do světa, případně to skloubit. Pokud nebudou umět anglicky, budou mít smůlu. A nejlíp se cizí jazyky učí v mladším školním věku. To je prostě fakt. Takže to není otázka toho, jestli se ti nebo mně líbí nebo nelíbí to nebo ono, je to prostě otázka posouzení současné situace a možností tvých dětí za určitých okolností. Pokud jim můžu pomoct v budoucím rozjezdu, udělám to. Což mimochodem dělám i tím, že je necpu sladkostma. A ten carrot cake - myslím, že je to spíš tak, že je to jeden určitý druh mrkvového koláče, který všichni známe a proto o něm tak mluvíme, ono cheese cake a tvarohový koláč je taky dost rozdíl, proto asi Hromix ten termín používá (Evi, promiň, že mluvím za tebe).
A Šárka - v podstatě nemám právo se k tomu vyjadřovat, protože jsem to ještě nezažila a vzhledem k tomu, co u nás probíhá teď, je velká otázka, co zažiju já za pár let. Ale zajímalo by mě, jak jste na to s manželem reagovali. Nepletu se - je jí 14? Ony ty hranice má každý jinak, náš zaměstnanec například nechával u sebe doma v pokoji své dcery přespávat jejího chlapce, když jí bylo šestnáct s odůvodněním, že to můžou dělat někde v parku. Pro mě je to nepřijatelné, pro někoho normální. Ale poučené v gynekologii by už obě tvoje dcery měly být dávno, o tom jsem přesvědčená.  

Tak a dost, nebo to tu zahltím.  

Z.

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 20.02.07 17:04

Ahoj holky.  

Jeee, tady to zije ;0), Vladka a Zuzana se pustily do boje za sve nazory, panecku, to je psina :-))). ALe vazne - k necemu se take vyjadrim, aby to tu zilo o neco dyl… A cekam na prudke reakce :-)).  

Od zacatku: Denicek - myslim, ze je to odpovida memu uvazovani… Asi uz me znate, nemam co delat a tak premyslim asi o zbytecnych vecech. Jsem proste analytik :-))  

Vcera mela Anie po polednim spanku najednou horecku. BYlo to zvlastni, mela ji presne 4 hodiny, pospavala v obyvaku na gauci a po poslednim probuzeni najednou byla bez horecky. A vypada to, ze to proste ta moje holka zvladla a vybojovala bitvu! Od te chvile je v pohode, bez i zvysene teploty, ale pro jistotu davam klidovy rezim a dnes jsme zrusily plavani. ALe mam sto chuti jit na plavani zitra :-)). Je fakt v pohode.  

Any - teda to je sila, Sebi ma teda neuveritelne malou potrebu spanku… nechapu :-) a nezavidim :-))))  

Vladko - muj carrot cake (dik Zuzano) je dan proste tim, ze jsem byla v Kanade, recept jsem poznala pod timto jmenem. Navic, kdyby mi nekdo rekl, ze mi da mrkvovy dort, tak ja ho snad ani neochutnam, proste mi to v cestine nezni tak lakave. Take jak psala Zuzana, nevim, jestli pod tim nazvem neexistuje neco jineho, podobneho… A mimochodem, jak znam z anglictiny muffiny, tak jsem alergicka na pocestene „mufiny“ - ktere se ctou opravdu s „u“, nebo se jim rika babovicky :-) To proste ale uz nejsou muffiny :))))
Tykani v praci mi nevadi :-), ale spolecny zachody jako v Ally bych teda mit nemusela :-))). Ja proste pracovala v bankach, kde byl vzdy zahranicni vlastnik, oficialni jazyk byla anglictina, takze to bylo normalni mluvit anglicky, ci i mezi sebou pouzivat jiste anglicke vyrazy - nebot proste nez by se popsalo neco v cestine, pro co neexistuje jedine slovo - ci se nepouziva a bylo by jeho pouziti smesne, tak to radeji mluvit poloanglicky. Ale doma tak na nikoho nemluvim, takze nevidim problem :-)
Starosti s bonbonama jsou ve srovnani s tvyma asi k smichu :-), ale kazdy holt resi to, co ho nejvic pali… Taky si myslim, ze holky ve 14 by mely byt uz davno pouceny! Ja bych rekla uz v 11 letech - nebo v dobe prvni MS!!! Radeji driv nez pozde!!! A jak se v me chytre knizce pise, zakazama a kvuli strachu z rodicu se nedocili zodpovednosti ditete! :-)    

Zuzano - dik za tip na tu dovolenou. Bohuzel, nase akce se zrusila s tim, ze je tatka moc unavenej, radeji nam poslal prasule, at si jedem samy - kdyz chcem a kam chcem… Mne to prijde skoda, takhle byla Anie ve spolecnosti a nenudila se. Kdybych jela sama, tak bude ponorka :-(. A navic - vsichni kolem me jsou stastne vdane maminky, takze kdyz vydaji penize na dovolenou, tak jen s tatinkama… takze nemam nikoho do party :-(. Kamaradek dost, ale … :-(((
Fakt me mrzi, ze mas takove trapeni… Jak jsi to popisovala, tak mi to bylo moc lito… Vis, kdyz si davas ted cas, jestli se nahodou veci nezlepsi, zkus treba trochu listovat odbornou literaturou, jestli tam nenajdes neco, co by pomohlo… Mas pasivne cekat nebo se aspon snazit…? TIm ti nechci vnucovat tu mou knizku :-), ale vim, ze existuje spousta knih a v kazde se urco najde neco zajimaveho, co muze treba zafungovat…  

Sexualni zivot nasich deti - brrr, ted si to opravdu neumim predstavit :-), ale ja vzdy byla takova zodpovedna, uvazliva, tak jen pevne doufam, ze Anie bude v tomto po mne a ne po Petrovi :-))) Ale kdyz uz by na to doslo, tak bych radeji nechala kluka ANie pod nasi strechou, nez aby se tahali nekde po parku :-((. A myslim, ze mladez by to take ocenila vic, nez zakazy… Ale jak rikam - modlim se, abysme s Anie tohle nemusely ve 14 ci 16 letech jeste resit… I kdyz kdo vi, kam to ta nase mladez timhle tempem povede :-)))    

Toz to je asi vse. Ba ne - jeste jsem zacala drzet dietu :-))), tak mi posilejte vzdusne laskominy :-), at ukojim svou chut na vse co je k jidlu :-))) Az (a jestli) se bude cim chlubit, tak napisu :-)))  

Paaaa    

Hromix a Anie

 
Terez
Kecalka 456 příspěvků 20.02.07 19:47

Ahoj holky,
tady jde do tuhýho,koukám:o)
no…abych se tedy taky vyjádřila..
ANGLIČTINA - v tomto souhlasím se Zuzanou a myslím,že dneska je to opravdu nutnost…tím nechci říct,že dítě se ve dvou letech musí nutně začít angličtinu učit…ale pokud by tady u nás něco takového otevřeli (zatím je tady od 4let).tak určitě chodíme.A nej­později v té 1.třídě začnou děti určitě… Jen pro pobavení-k nám do MC chodí paní,která na svou cca 2,5letou dceru mluví chvíli česky,chvíli anglicky a chvíli italsky-tak to se mi zdá přehnané:o).
SLADKOSTI-jak už jsem psala,my je papáme.Akorát to nepřeháníme.Dejme tomu,že malá má jednou týdně lízátko -většinou u babičky , tak 2krát týdně nějaký bonbónek -např. 5 lentilek nebo 5 medvídků (to mě třeba ukamenujte) a sem tam něco jiného-Brumíka apod…Ürčitě nejí sladkosti denně,ale prostě někdy jo a když jí někdo nabídne bonbón jakoby za odměnu,nevadí mi to…samozřejmě 3 pytlíky pro 15 dětí Hromix je trochu moc…Já osobně bohužel sladkosti jim hodně,takže bych ani dětem nemohla jít příkladem…přiznám se,že se se sušenkama před malou skrývám,aby mě neviděla,protože se stydim,že jí to nedám a sobě jo:o),ale prostě to v sobě nedokážu potlačit tu chuť:o))) Zkažených zubů se samozřejmě bojim,ale myslim si,že je to dáno i hodně geneticky (já je mam teda zkažený hodně a celá moje rodina taky:o( a to si uvědomuju…na druhou stranu zoubky čistíme několikrát denně..Obezity se nebojim…já vážim 50 kilo i s postelí a to ještě proto,že jsem čerstvě po porodu a stejně tak všichni příbuzní.Prostě jíst občas sladkosti se mi zdá normální a cpát se tim furt ne.Naštěstí teda malá to nebere jako běžnou stravu a žádné plnohodnotné jídlo neodmítá.Rozhodně nebude do školy dostávat ke svačině tatranku,to je to,co už je za mojí „hranicí“.Nedávat sladkosti vůbec nikdy je prostě podle mě přehnaný.Dávat je do 2 let a pořád taky.Já už nevim,co k tomu napsat…jen mě nekdy mrzí,že některé komentáře tady vyzní jako by ten,kdo je dá,byl špatná matka…Taky se tady s některejma věcma neztotožňuju,ale je to všechno každýho věc.
ZUZKO-já myslim,že se zbytečně trápíš,i když určitě mi to bude taky líto,až bude mít tohle období Kiki…ale myslim,že Ema už se pomalu blíží k pubertě:o) a určitě neni jediná,kdo tohle dělá…kámoška má 9letýho kluka a je to úplně to samé.Cokoliv ona řekne nebo vymyslí,je blbost,kluk dává oči v sloup,odmlouvá…já myslim,že bude hůř…Jen nevim,co s těma kroužkama…asi teď těžko zjistíš,jestli je to jen rozmar nebo jí to fakt nebaví…to vůbec nevim,co bych dělala…co si pamatuju ze svého dětství,tak kroužků bylo dost-vždycky to,co jsem si sama vybrala (jen bohužel ten klavír se nám nevešel do bytü,tak jsem se musela spokojit s flétnou a kytarou),ale pak mě to naštěstí vždycky bavilo a chodila jsem tam ráda.Ale jsem si jistá,žë kdybych řekla našim,že mě něco z toho nebaví,tak mě odhlásej…myslim,že nejdůležitější je aby jí to bavilo…nešlo by to třeba načas přerušit než si to Ema srovná v hlavě?Myslím,že se za čas bude chtít vrátit.Souhlasím,že by už měla mít nějaké zájmy i jiné,než blbnout v družině,ale zase jak říkám,aby jí to bavilo a nechodila tam s odporem.
SEX U DĚTÍ -no tak já doufám,že to nebudeme muset řešit ve 14-ti…Naopak v 16 si myslím,že už ano…V 16-17…Každopádně poučit by se určitě holka měla už dřív-kolem 12 bych řekla.Co se týče přespání kluka u 16leté holky doma,tak to schvaluju. Rozhodně budu raději,když „to“ Kiki odloží na co nejpozději…ale pokud za mnou v 16 přijde,že má kluka a spí s nim ,určitě budu raději,když ho vezme k nám,než aby „to“ probíhalo někde na mejdanech apod…Mám takovou představu,že mi bude vše říkat,budeme kamarádky…stejně jako jsem to měla doma já.Od malička mi naši kladli na srdce,že jim můžu říct všechno.A já jim to říkala a nikdy jim nelhala.A oni mi pak řekli svůj názor a rozhodně by mě za nic nezabili:o)na to jsem se mohla spolehnout…takže „kluk“ u nás spal od 17ti,kdy jsem začala chodit se svým nynějším manželem:o) -nakonec to vyšlo a jsme spolu už 10,5 roku:o) … poprvé jsem spala s klukem v 16 a máma to věděla jako jedna z prvních.Předtim jsem si došla pro antikoncepci,pro­tože jsem chtěla být zodpovědná…Stejně tak to u nás bylo s kouřením…když naši věděli,že v 15! (proboha ať se mi to vyhne s Kristýnkou:o))) už spousta dětí ze třídy kouří a všichni to zkoušej,tak mi dali cigáro,ať si to zkusim na balkóně raději než mezi panelákama apod… no zkusila,nechut­nalo,ale podruhé jsem to zkusila v prváku na lyžáku a zachutnalo:o(((…o­pět jsem to doma řekla a naši radost neměli,ale věděli,že kouřím a byli jsme všichni spokojenější než abych já se někde skrývala a jim to říkali sousedi nebo učitelky na třídních schůzkách…ale pořád mi kladli na srdce,ať přestanu,dokud je čas…já jsem přestala nakonec sama asi v 18ti:o) a teď jsem teda zarytej nekuřák ! Ono by to bylo nadlouho,ale snad jste aspoň trošku pochopili,jak to myslim…prostě chci,abych o dětech všechno věděla a mohla se jim případně snažit pomoct problémy řešit a ne jen zakazovat…protože některým problémům se prostě nevyhnou…Pros­těpokud řeknu,že  mi kluk nesmí na oči a přes práh už vůbec ne a moje dcera bude vědět,že mam tenhle názor a že když jí nachytám bude zle…tak si nemyslím,že kvůli tomu odloží sex na 18 nebo později ,ale sex bude probíhat,jen já nebudu mít tušení a bude to někde v parku nebo u sousedů…
Já už budu končit…tyhle témata jsou na dlouho…
Jen ještě jedna z našich dnešních hlášek,dost jsme se zasmáli-Kristýnka si hrála s krabicí,jako že to jsou sáňky pro panenku Adélku..  pak tu krabici nechala ležet v obýváku a manžel do ní začal házet stavebnici,která tam normálně patří…A ona -neházej to tam,to jsou Adélky sáňky…jenže on při tom ještě koukal na TV a vůbec jí nevnímal …tak znova Neházej to tam,to jsou Adélky sáňky…no,takhle to chudinka řekla asi 3 krát a on pořád nic…a pak k němu přišla a důrazně mu povídá: Říkám ti neházej to tam,to jsou sáňky ,já ti to nebudu říkat stokrát!!! :o))))))))…jako bych slyšela sama sebe???
Papa Terez

 
Terez
Kecalka 456 příspěvků 20.02.07 19:49

Aha ,tak s tou délkou jsem to přehnala…

 
Terez
Kecalka 456 příspěvků 20.02.07 20:24

 jo ZUZKO-ještě by mě zajímalo,jak Ema reaguje,když si s ní o tom chceš promluvit,proč se tak chová,říkala jsi jí,že tě mrzí,že ostatní děti za mamkou běží a ona ne…vysvětlila ti proč??? Teď jsem si ten tvůj komentář četla ještě jednou a opravdu tam nic nepíšeš o tom,co na to na všechno říká ona-jestli ti to nějak zdůvodnila…
A pak mě ještě napadlo-co jí třeba ustoupit v jednom-např. bude chodit na klavír,ale místo baletu může chodit na míčovky? Na tom všem se s ní domluvit…já jsem prostě pro,aby se o všem mluvilo a našel se kompromis…je fakt,že zájmy by mít měla a je to šikovná holka,takže proč by se měla jen někde flákat v družině…ale zase aby z tebe neměla pocit,že něco musí dělat,když jí to nebaví a nemůže něco,co by chtěla…  A není to třeba tím,že na míčovky chodí nějaká její kamarádka a na balet ne? Nebo není v tý družině zamilovaná:o)?
 Terez.

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 20.02.07 21:31

Terez,
dík za zájem, doufám, že o nás nebudeš přemýšlet i v noci jako já :-))). V podstatě je to tak, že já mám vždycky docela dlouho trpělivost, ono se to stupňuje, až Ema udělá nebo řekne něco, co už je za hranicí, kterou jsem ochotná snést a pak to bouchne a já buď řvu nebo vyčítám :-(. Pak si s ní vždycky sednu a říkám jí, jak se cítím hrozně, když se ke mně takhle chová, jak je mi to líto, když vidím, jak se k rodičům chovají ostatní děti, jak se pořád snažím, aby byla šťastná, že mi vlastně v životě nejde o nic jinýho, že jsou děti, se kterýma se rodiče ani nebaví, natož aby s nima jezdili na hory, vozili je přes celý město na kroužek, který si vymyslej a plnili jim všechna přání. Ema se většinou rozbrečí, vypadá, že je jí to fakt líto a že si uvědomuje, že to je špatný, většinou říká, že mě má ráda a že neví, proč to dělá. A druhej den to začne nanovo… jakoby to nemá důvod, někdy mi přijde, že si prostě nemůže pomoct a že dokud se hodně důrazně neodradím, tak prostě zkouší, co všechno snesu. Školní psycholožka mi řekla, že je nadprůměrně inteligentní a že se to v ní zřejmě mydlí, že potřebuje na jednu stranu volnost, ale na druhou pevnou ruku, ale kdo se v tom má do pytle orientovat. Já jsem spíš pocitovej člověk a doteď jsem vycházela z toho, že když jí dopřeju všechno, co si přeje a co potřebuje a všechno jí vysvětlím, proč co chci a proč se co musí a mělo by se, tak to přece musí jít, zvlášť když opravdu není blbá a už si uvědomuje důsledky toho, co říká a dělá. Je to hrozný, my spolu prostě neustále bojujem, ještěže už chodí do tý školy, že máme obě čas si vždycky trochu odpočnout… ona dokáže být strašně zlatá, někdy zvlášť když se třeba stará o Pepu, ona sama od sebe mu čte a vypráví a vymýšlí zábavu a on ji nebetyčně miluje a ve všem napodobuje… já fakt nevím, co dělám špatně, už jsme to s manželem stokrát probrali horem dolem a oba jsme bezradní. Na jednu stranu jsme pořád spíš toho názoru, že dítě především potřebuje lásku a laskavost a pocit jistoty, jenže na druhou stranu ona má prakticky vše, co si přeje, plníme jí všechna přání, děláme vše, co si přeje. Už proto jsme se rozhodli, že letos nedostane k narozeninám (má je v pátek) ten vysněnej mobil, protože zatím dostala vždycky všechno a třeba něco vyvedla, my jsme hrozili, ale nakonec jsme jí stejně všechno vyplnili, tak aby zas neměla pocit, že nakonec si všechno vymůže… no potřebovala bych nějakou školu rodičovství, kde by mi někdo řekl, jak konkrétně mám na konkrétní výpady svýho dítěte reagovat, takhle je to pokus omyl a já mám fakt hroznej strach, že to podělám nebo už jsem to podělala…    

 
Terez
Kecalka 456 příspěvků 20.02.07 22:12

Je to těžký,já myslim,že to je nejspíš věkem…a věřim,že pokud brečí,když si o tom povídáte a lituje toho,že to myslí vážně.Určitě jí to časem přejde…řekla bych,že tu jistotu a pocit bezpečí s váma určitě má a to je důležitý…a strach,že něco poděláš nebo si podělala…o tom je vlastně tenhle deníček…musíš dát tentokrát za pravdu Vlaďce,já bych řekla,že pro naše děti jsme nejlepší mámy,ať je to jakkoliv a ty pro Emu jsi a budeš i když to teď třeba nedává tolik najevo.A byla bys,i kdybys jí na kroužky nevodila a nevozila na hory atd atd…možná vám teď bude zazlívat ten mobil,ale určitě by neměnila:o))))…mys­lím,že ty ostatní děti v jejím věku jsou na tom podobně…i když třeba mamce u školy skočí kolem krku,tak pak doma oponují:o) a Ema se jim chce vyrovnat-ve všem - jak v tom,že chce mobila,tak v tom,že prostě máma je „blbá a trapná…“bohužel…Ne­těším se,až toto budeme řešit…Ale určitě si taky pamatuješ z dětství,když ti názory a nápady dospělých připadaly trapný a na prd…Ema je chytrá holka a teď si myslí,že je už dost velká a chytrá na to,aby si vystačila i bez vás,bez vašich „pitomejch keců“ atd…ale myslím,že to je normální vývoj.Určitě vás miluje! Držim palečky,ať to má brzy za sebou…i když bych tě nerada strašila,ale předpokládám,že pár let to potrvá…Řekla bych,že se taky těžko smiřuješ s tím,jak rychle roste a má svoje názory atd…a vůbec se ti nedivím,já mam tenhle pocit i u Kristýnky…je to všechno moc rychlé…
papa a držím palečky ať to zvládnete co nejlíp!
 Terez

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 21.02.07 00:07

Já jsem ráda, že jsem to našla právě dnes, celej den jsem měla vyčítky, protože jsem měla na Vítka děsnej vztek, šla jsem spát dost pozdě a Vítek se v noci probudil a nechtěl usnout, veškerá má snaha o uspání byla marná, až se najednou ve mně něco zlomilo a já začala postupně nabírat na vzteklosti, no když se na to dívám teď,  byla to hrůza, Vítek pořád plakal, a nechtěl nikde ležet, ani u mě v posteli, ani u sebe v postýlce, začala jsem na něj hystericky ječet, no prostě hrůza, hrůza, hrůza.  Nakonec to vzbudilo bráchu, s tím jsem se pohádala, protože mi začal vykládat, jak se mám k Vítkovi chovat, že mu určitě ubližuju a tak dále. Skončilo to tak, že já šla naštvaná do postele a on uklidnil Vítka a v pohodě ho uložil, postupně jsem se začala cítit jako ta nejhorší matka na světě. Ráno se na mě Vítek usmíval s postlky a volal to svoje mama, je mu jedenáct měsíců, tak to člověka dojme. Cítíla jsem se až do teď opravdu hrozně a najednou jsem objevila tenhle šlánek.  MOC ZA NĚJ DĚKUJU

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 21.02.07 00:14

ahojky,  

no.....  

priznam se,ze jsem otevrela denik navecer a hned ho zase zavrela:)..neb jsem se chtela trochu prodychat:))  

Vecer me zacal bolet desive zaludek(ale to ne jiste z toho:)) nakonec jsem do sebe kopla pul litru hermanku,tak to trochu preslo..  

Vladko-vazne me to vzalo dech.Ale holky to tu uz vlastne popsaly.Zuzka samozrejme:) ty bonbony,ja k tomu doplnim,ze to proste nemam rada(to cizi nabizeni) i kvuli vychove.Nechci aby si bral od cizich veci,ktere neschvaluju,hlavne vim,ze jakjednou povolim-jak u syna tak u rodiny-strhne se lavina:) Stve me to i z principu,takove to „kupovani si“.U nas dava doktroka obrazky,kazdy je spokojen:)
Co se tyce anglictiny-take to uz holky velmi trefne vyjadrily,ale pravdou je,ze snad kolem 5-6 roku se „uzavira v mozku nejaka oblast“pro „uceni“cizich reci,tedy ze pak uz se to opravdu ucis a neprijimas ten jazyk za „svuj“..ja nevim,jak bych to jinak popsala,ale pry kolem 5roku je nejvhodnejsi doba zacit s cizi reci.
A navic,generace po generaci je stale inteligentnej­si,potrebuji se vzdelavat,opravdu nase deti(verim tomu)budou hodne pracovat po svete..  

Docela me pobavilo a i trosku vytocilo to smysleni o sexualnich radovankach na vikendovych prac.poradach:))) Tak kdybych tomuhle verila,vubec bych se nevdavala a kdybych prozrela jako vdana,uz bych se davno rozvedla:)))
Muj muz dela v zahranicni velke spolecnosti,delal v jine takove a myslim,ze i delat zase v nejake podobne bude.Naprosto mu verim,verim,ze kdyz tento tyden uz dvakrat vyjel do Nemecka s mladou kolegyni na nahlou urgenci,opravdu pracovali:)
Ja pracuji v ceske firme,kde tyhle vikend akce jsou take,je tam spousta chlapu,nikdy nikdo se nepelesil(v ramci firmy.:)  

Sexualni zivot deti-i ja si myslim,ze holky by uz davno mely znat a vedet a i gyndu navstivit.Podle meho nejhorsi jsou zakazi a nevedomost.Jen si vem generaci nasich matek.Velmi velka vetsina:) v 18-max20 tehotne,musejici se vdavat.Kolika se jim dokupovaly roky?Neni pravda ze duvera dnesnich rodicu ma za nasledek snizeni hranice zacatku sex.zivota mladist.Ten vek se naopak zvysuje.
Moje mati se mnou neprobrala nic,tedy nastesti jsem vedela vse:) v obdobi puberty uz asi predpokladala,ze mam jiste zkusenosti(nejak porad u nas ti kluci klepali:)) A je take pravda,ze v 17 u me muj „kluk“prespal,ovsem u me to neznamenalo,ze se to rovna sexu.takze to bylo naprosto nevin.a ja jsem za to moc rada:))A snad prave proto jsem si radeji pockala..Mam ji to i za zle-matcinu mlcenlivost,na druhou stranu v tu dobu jsme spolu moc kamaradske styky nemely.  

A posledni.To mne,promin,dostalo nejvíc.Nase problemy jsou mozna k smichu,ale ver,ze treba mne,urcite smesne neprijdou.Nemam rada tohleto pohrdave gesto-„co ty muzes vedet,pockej az budes…mit po skole,budes pracovat,budes mit deti,starosti…“toh­le jsem si jako mlady zoban nastoupiv do „stareho kolektivu“ v prumeru cca 35let vyslechla dost a dost.No,dnes jsem se jim priblizila,vse si prozila:) stari mi uz rozhodne neprijdou:)),ale porad maji to svoje:„ty nevis nic,mas jen jedno hodne dite,pockej az…“Co kruci kdo muze vedet,jak na koho co pusobi??Myslim,ze je namiste aspon kapku empatie,pac nikdy nevis,jak muzes nekomu ublizit tim:„ty vase problemy:)“…
Takze vlastne me to nestvalo s tema problem. s detma:) ale spis na to reaguju jako byk na cervenou:)) Nikdy proste nevis,co kdo ma v hlave,takto takove silacke poplacani po ramenou muze akorat tak zkazit.  

Terez-myslim,ze tve reseni sladkosti je dost dobre:),ne neprici se mi,urcite se drzizis dost zkratka:)-ja jim taky sladkosti-vetsinou tajne:) vim,ze i v budoucnu budu vice povolna:) ale trosku si to chci ulechcit,treba bude mit pak takovy navyk-i kdyz mozna je to v cloveku,nevim:) Navic u nas je naprosto jasne,ze jakmile Sebi dostane nejake to zakazane ovoce(a ano,nejakou tu susenku,i toho Brumika uz mel)proste jist nebude.Ji bidneji i tak,ale jak by mel jiny zdroj,nejedl by vubec(mmch,mne taky stacila az do stredni jen vecere a tabulka cokolady-snidane,svaciny a obedy jsem vzdy vyhazovala)
A navic!mne tvrde bonbony pro tak male deti prijdou strasne nebezpecne!:) ja jsem posera-vy jste jeste s detma netrepaly?zas­kocene?ja jo-jedna bobule hroznu a zadne bouchani do zad nepomohlo,hezky za kotniky..  

Nase kamoska deti sladkostma zivy,dost.Nijak spolu nebojujem.Ona vi,ze ji nesezeru:),ale treba pred nama je pak ani moc nevytahuje,tak je aspon klid.Zoubky ma jeji maly uz zkazene-pet kazu v 2,5r.
Ale taktez si myslim,ze je to dano geneticky(zubari tvdi ze ne),ale treba muj manzel ma jednu malou plombicku ve 33letech,jeho matka a cela tahle strana familie(je ze sedmi sourozencu)jsou na tom naprosto stejne.Ukazkove zuby co se kazivosti tyce-naopak,vsichni maji problemy s odhalujicima se krckama.
Ja mam zuby zaplombovane(jako ma rodina),ale vsichni mi je chvali,jak je mam hezke:)) asi umim velmi hezky zkryt ten velky predkus:) a nastavit je do lajny:)) Mivala jsem docela i diru mezi zuby(rovnatka),coz ma prcek taky.
Ne ze by se mi v detstvi nekdo posmival,presto jsem si tehda rikala,proc mam tak hnusne zuby:))    

No,stahovani na PC dokonceno,tak uz muzu jit spat,snad jsem se z toho vykecala,nak mi z toho bylo tezko:)))  

Holt to psane slovo lec cemu pritizi,ze jo?  

dobrou noc  

Any  

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 21.02.07 00:30

Zuzko,  

kdyz ty potrebujes skolu rodicovstvi,tak ja pujdu nejdriv do skolky:))  

Nejvetsi problem u Emci vidim v tom,ze je tak MOC inteligentni. Je to velka osobnost a ty take,a tak se spolu perete.Je dost videt,jak ji mas moc rada,o tom nelze pochybovat-prave tema uvahama,jak nevis,ze delas dobre,jak mas strach,ze to podelas..
Ja mam taky porad strach,ze v jednom tahu to kazim a Sebi bude mit nasledky:)  

Rada bych te podporila,ale od cloveka co se boji taky to pak zni dost pokrytecky..presto drzim palce,napis pak,jak dopadly ty narozeniny,docela se obavam tezkeho zklamani:( Ale treba prijdete spolecne na nejake reseni do budoucna.  

Any

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 21.02.07 10:06

Ahojte,  

mám toho strašne veľa na srdci, je tu množstvo nových zujímavých tém, ale teraz nestíham.  

Tak len jeden odkaz pre ZUZLE - na Babetko.sk je jedna diskusia, volá sa „Deti 8-12 rokov alebo obdobe predpuberty?“.
Neviem, či ti nejak konkrétne poradí, ale možno Ti pomôže, keď si prečítaš, že v iných rodinách je to veľmi podobné a ako to riešia. Diskusiu začala mamina, ktorá svoj problém opísala takto:  

„Ja mám doma 9-ročného syna, ale veľakrát mi pripadá, že ma vyčerpáva viac, ako jeho skoro 2-ročný brat. Teraz končí tretí ročník, so školou problémy nemáme, keby neodchádzal každý deň z domu a občas nejdem na rodičko, tak ani neviem, že škola existuje. Naučí sa a napíše si úlohy v družine a doma má už voľno. Väčšinou je doma, hrá na playstatione, občas na počítači, teraz je hitom futbal, von na dvor a na krúžky (okrem futbalu) nechodí, občas ku spolužiakovi. A veľa sa hrá aj so svojim menším bratom, má ho veľmi rád. Horšie je to, keď od neho niečo chcem (urobiť si poriadok, zbehnúť do obchodu) spolupráca žiadna, na každé slovo vlna protestov, silou mocou si chce pre:,–(iť svoje, ak nie je po jeho vôli, tak sa uráža, hneď sa rozplače, všetko mu treba x-krát opakovať (základné veci-umytie, obliekanie), lebo robí všetko, len nie to, čo treba. No veľakrát nás ide s manželom rozhodiť a zdá sa mi, že ako rastie, tak je to stále horšie. Ako je to u Vás?“  

Potom jej tam odpisovali maminy asi takto:  

„My máme doma tri deti: dvaja chlapci 12 a 10 a dievča 7 rokov. Ten starší - to jej horor. To už je asi puberta. Provokuje tých dvoch mladších,neustále ich chce vychovávať, kričí na nich, akože mi pomáha. Ale to je len začiatok hádky, kriku a plaču. Ten prostredný bol doteraz úplne božský, maznavý, poslušný, dobrosrdečný. Teraz začína má mať také maniere, ako ste tu popisovali. Keď sa ho už s hnevom a plačom na krajíčku opýtam, prečo je taký, tak mi on s plačom odpovie, že nevie. Že ho to mrzí, vie, že sa zmenil, ale nevie prečo. No čo mu mám povedať! Že to s ním "šľahá“? Tak ho len pritúlim a zase je na chvíľu dobre."

„To ste opisali u nas doma? Syn ma 9,5 roka a niekedy sme na nervy z neho. Skola bez problemov. Ale to ostatne Tisickrat dokola opakovat zakladne ukony ako umy si zuby, odprac po sebe zo stola, uprac si detsku izbu, uprac si stol, … Vsetko obrble, ked ho o nieco poprosim tak - Preco prave ja. Alebo povie uz som to urobil a zmena ziadna. Na vsetko musi mat dovetok a posledne slovo, odvrava. Uz som chcela ist s nim k psychologicke, ze to nezvladame. Ale potom som sa rozpravala s inymi rodicmi a vraj je to vacsinou take iste.
Inak na maleho je velmi naviazany, kym sa s nim rano nepomojka, ani do skoly nemoze odist.“

Tá diskusia je tu: http://www.babetko.sk/…iewtopic.php?…=   

Ešte neskôr napíšem, čo si o Eme myslím ja a ako „veselo“ to niekedy vyzerá u nás :-).

Rozeta

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 21.02.07 10:20

Inak, priznám sa, že ja som tú diskusiu celú nečítala, tak netuším, kam nakoniec dospela, ale tie začiatočné príspevky ma veľmi zaujali :-).  

Rozeta

 
Gabika  21.02.07 11:02

Ahoj,

no tu sa nám to krásne rozprúdilo! ;-)

ANGLIČTINA - ja som sice nečítala žiadne štúdie o tom, kedy je najvhodnejšie a najprínosnejšie začať, ale intuitívne cítim, že teraz, keď je otvorený toľkým novým veciam, tak to treba využiť. Teraz, keď je úplne dychtivý po nových veciach, tak si myslím, že je dobré ho zásobovať duševnou potravou, aby sa jednak niečo naučil (ale to vlastne ani nie je ten hlavný dovod, nie je podľa mňa doležité, či sa tam niečo naučí), ale skor preto, lebo je doležitejší proces učenia sa, prijímania nových poznatkov. A je vcelku jedno, či to je jazyk, hudobka alebo niečo iné. Chcem, aby zistil, že učenie sa je príjemné a dobré, nechem, aby z neho bola buchta, len sedí doma a nemá o nič záujem. Vlaďko, neberiem to tak, že do neho niečo „cpem", chcem, aby pochopil, že existuje niečo ako iný jazyk, naučí sa z neho toľko, koľko sám bude chcieť, nikto ho predsa neskúša. A okrem toho, ako by si to potom robila v dvojjazyčných rodinách (čo my trochu sme), tam sa mu tiež reč táty cpe? ;-)

BONBÓNY A SLADKOSTI - súhlasím so Zuzanou, kým to neochutná, tak to nevyžaduje. Vidím to na Radkovi. A naozaj ma štve, že sa sladkosti berú jako niečo „dobré" a „za odmenu". Nie sú žiadnym prínosom a sú zdraviu škodlivé, aj keby neobsahovali Ečka, len ten cukor dokáže s črevnou mikroflórou urobiť paseku. Najradšej by som Radkovi nedala kupované sladkosti nikdy… Doma niečo pečiem, ale nie je to také sladké a nesladím cukrom, nepoužívam len bielu múku…

Vlaďka - naozaj sme strašne rozdielne v názoroch, a to sme ešte nezabŕdli do očkovania :-DDD Teraz si rypnem ja do teba. Nechápem, ako možeš písať, že sa ti nechce nič učiť (účtovníctvo). Veď si preboha mladá ženská, to už mozog nechceš ničím trénovať? Že sa niekomu už nechce nič učiť podľa mňa može napísať babka nad hrobom, ale nie mladý človek. Ako k tomu príde tvoj manžel, ktorý ťa musí živiť? Podľa mňa práve dlhá pohodlná materská je sposob, ako duševne úplne zakrpatieť. Myslím, že by si sa mala do toho pustiť, okrem toho, mužom neimponujú ženy, které (obrazne povedané) celý deň sedia na gauči a nič nerobia. (Koniec rýpania. ;-))

Martinko sa zobudil, bežím…

Gabika a chlapci

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 21.02.07 15:20

Tak sa idem zastať VLAĎKY :-) (a nie preto, že sa jej páčil denníček :-)). Síce väčšinou s jej názormi skôr nesúhlasím, ale trošku sa ma dotklo to, čo napísala Gabika. Asi to po šiestich rokoch na materskej beriem osobne :-), tie reči o duševnom zakrnení na pohodlnej materskej a o mužovi, ktorý všetkých živí :-).  

Ja osobne som na materskej rozhodne zakrnela odborne, to mi je úplne jasné a aj som varovala zamestnávateľa, že to so mnou nebude po nástupe nejaký čas slávne :-). Ale na druhej strane som sa na materskej konečne z donútenia aspoň trochu dokopala k šoférovaniu a naučila sa kopec vecí súvisiacich s deťmi. V živote som nečítala toľko článkov v angličtine či nemčine, ako na materskej, keď som sa chcela podozvedať o veciach, čo ma zaujímali. Ja za seba môžem napísať, že sa mi tiež veľmi nechce učiť to, čo by som sa učiť mala. Pravdupovediac sa mi to nechcelo ani pred materskou :-), nie som ten typ, ktorý by dobrovoľne behal po jazykových kurzoch a posilňovniach. Kľudne priznám, že som lenivá :-). Na druhej strane, ak sa do niečoho zažeriem, dokáže ma to úplne pohltiť. Ak by som sa mala učiť niečo, čo by ma fakt bavilo, tak verím, že by to išlo jedna radosť. Len neviem prísť na to, čo by to malo byť. Normálne uvažujem, že si k nejakému sviatku zaželám preplatenie kariérneho testovania - aby ma odborník preklepol, kde mám silné a slabé stránky.
Mám pocit, že Vlaďka to má podobne, nechce sa jej učiť to, čo by muž potreboval :-). A aj keď občas jej názory vyznievajú ako z minulého storočia :-), tak nie je zrejme až taká buchtička :-). Pokiaľ si dobre pamätám, tak pred narodením Martinka pomáhala mužovi v podnikaní, tuším so stavebninami? Nedávno si urobia kurz autoškoly na motorku,  uvažuje tu o podnikaní… no a nezabudnem, ako opisovala jej manželské začiatky, keď s mužom žili každý inde a ona sa starala o dve malé deti narodené krátko po sebe takmer sama… Možno preto si tak vychutnáva túto tretiu materskú a preto ju prekvapuje, keď plánujete tri deti krátko po sebe :-). Ja sa k nej pridávam s názorom, že si kľudne viem predstaviť model, kde muž pracuje a žena obstaráva celú domácnosť a deti. Viem si predstaviť, že by som takto fungovala, kým sa obidve deti nezabehnú v škole. Na druhej strane, ako sa už pripravujem na nástup do roboty, začínam sa na mnohé pracovné veci aj tešiť, musím si to nejak spríjemniť :-).
Ja proste nevidím nič zlé na tom, ak muž pracuje a žena je doma - ak s tým obaja súhlasia. Nepáči sa mi, ak je to stavané do pozície, že chudák muž všetkých živí - veď aj tá žena pracuje a tiež veľmi ťažko, akurát za to nedostane peniaze. Je to také nefér stavať ju do situácie, že ona je na „pohodlnej materskej“. Konkrétne u nás muž chodí domov najskôr okolo siedmej, často je preč aj cez víkendy… ja sa desím toho, ako to bude fungovať, keď budem robiť. Moje pracovné tempo pred deťmi bolo podobné, domov sme sa dostávali tak o siedmej a to sme akurát niečo zjedli a vyčerpaní padli do postele. Ak by som mala robiť na plný úväzok a tak ako ostatní, tak síce donesiem domov peniaze a neživil by len chudák muž, ale musím zaplatiť niekoho, kto by vyberal deti zo školy a škôlky a zrejme aj niekoho, kto by nám občas upratal, požehlil… Tak by sa ukázala cena práce, ktorú zatiaľ doma robím a ktorou „živím“ rodinu ja. Nie každý má v dome babičku :-). No a nehovoriac o tom, čo by to asi robilo s našim vzťahom s deťmi…Takže to u mňa skôr vyzerá na skrátený úväzok, ak sa  podarí, takže aj tak nás bude živiť hlavne manžel… Mne to ale príde normálne, pred deťmi som zase ja 5 rokov zarábala viac ako manžel a ktovie, ako to bude neskôr. Kolegyňa takto zažila, ako jej dovtedy úspešný manžel prišiel o prácu a živila ho niekoľko rokov ona… Veď manželstvo je aj o tom, nie?  Ja sa teda robiť chystám a jeden z dôvodov je práve aj ten, že si to muž dosť želá a trvá na tom - aby to nemusel všetko ťahať sám. Nie je ten typ, ktorý by sa vyžíval v tom, že dobre zarába a môže a chce mať manželku doma. Práve naopak, už na ňom vidieť, že po toľkých rokoch nutne potrebuje mať pocit, že keby sa čokoľvek stalo, v rodine sú už dva príjmy. Ale mužov, čo nechcú ženy pustiť do práce a imponuje im živiť ich, je strašne veľa…  

Rozeta  

GABIKA -

 
Gabika  21.02.07 16:45

Ahoj,

čakala som, že tu niekoho pobúrim, a je mi skutočne veľmi ľúto, že si to práve ty, Rozeta, takto pochopila. Chcela som hlavne podpichnúť Vlaďku sposobom jej vlastným ;-) Ja asi na to nemám vlohy :-)

Rozeta, myslím, že sme sa vobec nepochopili. Neodsudzujem matky, ktoré sú dlhé roky na materskej, ja sama som na materskej dlho a ešte budem. Ja viem, že žena má toho doma veľa, a aj keď mám v dome babičku, tá nikdy nevzala Radečka v kočíku na prechádzku… Teraz ho vezme raz týždenne na tri hodiny do detského centra a to je skoro všetko. Je ale pravda, že keď výnimočne potrebujem ísť k zubárovi, tak Radečka bez problémov postráži aj pol dňa. To, že je žena dlho doma predsa neznamená, že sa prestane učiť. Sama predsa píšeš, koľko si toho vďaka deťom prečítala a naštudovala. To je presne ono! Áno, sme doma, ale študujeme! Nie sice z oboru, ktorý sme študovali, ale to, čo teraz potrebujeme. Spústu vecí robím inak, ako moja mama, a to len preto, že študujem!
Ja sama som zastáncom toho, aby žena bola doma a muž uživil celú rodinu. Reagovala som na to, že manžel Vlaďku priamo o pomoc požiadal, a ona odmietla s odkazom na to, že sa jej nechce učiť. Ak možem manželovi pomocť v jeho práci (a vďaka tomu možem ostať pracovať z domu), tak to proste urobím. Možno ma to tak u Vlaďky popudilo, pretože podobne som to videla v rodine. Žena doma, bez práce, bez snahy sa niečo nové naučiť. („Veď ja už som na to stará…") Nič sa neučíš, nikto ťa nezamestná, pretože nič nevieš. A s tým postupne spojený nezáujem o čokoľvek, o akékoľvek záľuby. Sledovanie reality show a seriálov medzi záľuby nerátam.
Takže, naozaj sa na to nepozerám tak, že chudák manžel, musí do práce, a žena sa pritom vyvaľuje doma. Ano, chlap musí priniesť domov peniaze, ale ak je žena doma a MÁ ČAS, tak by sa mala aspoň trochu zapojiť, najlepšie z domu. U vačšiny 2,5 až 3 ročných detí sa to dá. Práca z domu na čiastočný úvazok je presne to, čo by mi vyhovovalo, keď deti pojdu do školky. V prvom rade deti a partner a ak je čas a možnosť, práca alebo štúdium.

No, snáď som svoj postoj dostatočne vysvetlila. ;-)

Gabika

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 21.02.07 20:21

Ahoj!  

Předem díky všem za reakce a povzbuzení, včera jsem měla opravdu velkou depresi a dost mi to pomohlo. Ovšem nejlepší je, když je nějakej problém, upnout pozornost někam jinam a mně se to teda dneska povedlo dokonale. Představte si, že jsem jela ke kadeřnici, je to kamarádka, už jsem u ní asi dvakrát byla, ovšem jen na zastřižení konečků nebo něco podobně nenáročného. Pepína mi ojela strojkem a pak co se mnou a já povídám, že už mě ten můj melír nebaví a že bych docela uvítala nějakou změnu a že by se mi líbilo, kdyby mi to malounko ztmavila a šlehla to malinko dozrz, asi tak jako to má Ema. Ona že jasně jasně, přiběhla se vzorníkem, já jí ještě ukazuju na takový ty červený odstíny a říkám: prosimtě, hlavně ne tohle, chci to dohněda a ona že jasně a že mi tu nazrzlou radši namíchá s hnědou napůl, aby to byla tutovka. No co myslíte? Odcházela jsem s rudooranžovou hlavou! Ale tak, že jsem čekala, že mě někdo bude hasit. Pro slzy jsem už v autě neviděla, doma mi přišel manžel v ústrety, asi pět minut stál a zíral a pak si šel nalít panáka. Pak jsem šla pro Emu, která dostala hysterickej záchvat a ječela na mě, jak to vypadám, že to je otřesný, což mi samozřejmě dodalo a doma jsem se opravdu složila ve vodopádu slz (potom se mi přišla omluvit). Nakonec jsem přemluvila kamarádku, jejíž manžel je kadeřník, aby mi s tím něco udělal a ještě navečer jsem tam jela. Samozřejmě si ze mě dělali neskutečnou prču, nakonec jsem se i já smála, i když trochu hořce a pak se mu to podařilo ztlumit a ztmavit, takže teď mám takovou temně hnědozrzavou a už vypadám aspoň jako člověk a ne jako pankáč, i když nezvyk je to pořád děsnej a nadávat si budu ještě dlouho. Tak doufám, že se aspoň pobavíte, jak může bejt někdo i ve 30 letech blbej…  

A teď jdu péct Emě dort, protože zítra přijde sedm jejích kamarádů na oslavu.  

Z.

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 21.02.07 20:26

cauky,  

Rozet-ty ses ale tak typicka diplomaticka Vaha:))),ze?:) Taky mam tento obhajovaci rys,ale tentokrat mi uz nesepnul:)))  

A ja se zas musim priklonit k nepochopene Gabci,pac mne to vubec nepobourilo,ac chci taky zustat dele na MD nez jsem si myslela.Presto-ja fakt na sobe pozoruju jiste deformace:) /ac se ucim/napr.pamet se o dost zhorsila,naprosto stupidni chyby,nad kterymi se pak zpetne docela sobe zasmeju-ale fakt je vyprodukuju:),se­bevedomi a pruraznost se mi snizilo vice nez kdyz jsem pracovala..atd.
To co popisuje Gabca z rodiny,to ja znam od sve svagrove(ano ta,co je ted mistr sveta upracovana urednice) a proto na to taky koukam z jine stranky.Ano chlapu je opravdu hodne,co chteji mit zensku doma,ale taky je velmi mnoho tech,co si jich pak nevazi a hledaji jinde(mnohdy vzorni manzele a tatinci)
Docela dobra diskuse na tema materskych uz na emiminu probihala,kuk­nete,docela dobre spory na tema luxusu v CR co se doby materske tyce.    

Ale uprimne,tahle dusna atomosfera me uz nebavi,pac me boli porad zaludek,jako bych tam mela sedm kuzlatek,tak se radeji odpojuju a jdu delat neco uzitecnejsiho..  

mmch-cetly jste ten straslivy clanek na Rodine?to je opravdu moc smutne,strasne me rozesmutnil..:((  

Any a SEbinek

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 21.02.07 20:39

Ale ZUZKO,
ja mam zrzavou moc rada!:)) a jestli si myslis,ze nikdo nemuze byt ve 30ti blbej…tak si vzpomen na meho Ruzoveho pantera:))))))  

pa  

Any

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 21.02.07 22:46

Ahoj holky,  

no koukám,že jsem zase rozproudila živou diskusi.Teď nevím,na co dřív reagovat.  

Tak snad ještě k bonbonům - takže bonbony ne ,asi jste zavrhly i vitamíny,tak ,co byste teda daly dětem do školky k narozkám  ? Nic ? No,to si můžete dovolit ve větším městě,kde Vás nikdo nezná,ale já tady ne.Mně je v podstatě jedno,co si o mně kdo myslí,ale nechci,aby někdo za mými zády říkal,že nedám dětem ani blbej pytlík bonbonů a přotom si žijeme nad poměry.  

No a ta angličtina - mě jen mrzí,že tak málo se staráme o svůj rodný jazyk a ničíme ho anglickýma slovíčkama.Když pojedu do anglie,tak si pravděpodobně bez angličtiny ani neškrtnu,tak proč to není naopak ? Když přijede angličan k nám,tak očekává,že s ním budeme mluvit anglicky,proč se taky nesnaží naučit česky ? Třeba o francouzích se říká,že mluvěj zá:,–(ně francouzky,přizom anglicky určitě taky uměj.  

Jinak,to,že neumím anglicky ,ještě neznamená,že jsem neandrtálec.Náhodou mám maturitu z ruštiny( a za 2 ) a čtyři roky jsem se učila německy,angličtina tenkrát nebyla.No,jenže to už je snad sto let.Ale domluvím se všude,rukama ,nohama.To můj muž,ten nerozumí ani polsky a obávám se,že zapomněl i slovensky.No a názorný příklad toho,co mě štve, je opět naše Šárka - z ruštiny má 1,z angličtiny 2 a z češtiny,hrůza, má za 3 .To já ,rozenej češtinář nemůžu pochopit,ale jí to fakt vůbec nejde.Pořád jí něco vysvětluju a ptám se,jestli to chápe a ona na mě s vytřeštěnýma očima kouká a říká,že vůbec.  

No a když jsem u tý Šárky,myslím,že jsem holky snad dost poučila o sexu a tak.Pořád jim dokola opakuju,že maj na to ještě čas,a že když se rozhodnou,že už jo,tak bych to chtěla vědět,a že bez kondomu ani ránu , a že maj počkat na toho pravýho a a bla,bla…No ,jenže nevím,jestli to tak opravdu bude.Samozřejmě je donutit nemůžu.Musím doufat,že budou po mně a počkaj do 18.A pak už je to jen na nich,s mojí pomocí,když ji budou potřebovat.  

ANY - taky jsem se vdávala v 19 a musela jsem.Ale já jsem hlavně chtěla,jen jsne se brali o dva měsíce dřív,než jsme to plánovali.V tomhle je dneska opravdu jiná doba.A to,že Ti jezdí manžel na služební cesty s mladou kolegyní a Tobě to nevadí,to Ti teda fakt závidím.To já bych netrpěla ani ty služební cesty,natož s kolegyní.  

TEREZ - v podstatě souhlasím se vším,co jsi napsala.A klidně piš i víc,když je o čem a neboj se,že je to dlouhý.  

ROZETA - teda kobouk dolů před tím,co všechno si o mně pamatuješ a díky,že ses mě zastala.Myslím,ale ,že chápu,jak to GABIKA myslela.a že mě chtěla jen  popíchnout.Mys­lím,že pameť Ti rozhodně na mateřský nezakrněla.  

GABIKA - u dvojjazyčných rodin je to něco jiného.Tam je ten druhý jazyk přirozený.A já už se Tě jednou ptala,jak mluvíte domy Vy ,ale neodpověděla  jsi mi.No a jako babka nad hrobem si fakt někdy připadám,zvláš­ť,když mě bolej záda a těžko se hrabu ráno z postele.A ještě o manželoj.Můj muž mě živí rád a je  rád,že jsem doma.Je rád,že na něj někdo doma čeká.Má rád teplý obědy a večeře.A já jsem zase ráda,že na jídlo chodí domů.On je taky hroznej bordelář a tak určitě oceňuje to,že to tady držím v pořádku.( i když myslím,že mě dost nechválí ).A já na oplátku od něj nic nechci,vidím,že je unavenej,když přijde věčer domů a tak po něm nechci,aby mi ještě doma pomáhal.Ale až půjdu jednou někam do práce,tak to bude jiné.To budeme pak na tom stejně a bude se muset zapojit i do domácích prací.I když nevím,kdy by to dělal.Bojím se toho už teď.  

ZUZKO - Tebe jsem si nechala nakonec,jak jinak.
Tak prvně nevím,co je to wellnes,můžeš mi to prosím přeložit ?Tak za druhý - jsem všechno,jen ne pecka ,můj muž by Ti mohl vyprávět. A za třetí Ema má narozky tenhle pátek ? Jestli jo,tak pak už to chápu.Naší Šárce totiž v pátek bude 15.
Tak,ale teď vážně.Ema mi v něčem hodně připomíná Šárku.Chová se uplně stejně,jako Šárka.Chtěla bych Ti říct,že je to normální.Ale sama jsem  s tím hodně bojovala a bojuju do dnes,jak víš.Taky jsem přemýšlela o tom,jestli je všechno normální a uvažovali jsme i o psychologo­vi,ale nakonec jsme tam nešli.Když se dneska ohlédnu zpět,tak si myslím,že jsme tam měli jít.Měla jsem i podezření,že je dislektik,do dnes neumí pořádně číst,ale to je hlavně o tom,že ji to prostě nebaví.Je to ztráta času.Do dneška ji musím vracet,ať si ráno ustele postel,ať si uklidí oblečení,ať si připraví věci do školy,a tak dál.Pořád dokola.Mám pocit,že mě prostě pořád schválně neposlouchá,že zkouší ,co vadržím a ,že mě ,lidově řečeno "přečůrá ".No a k narozeninám dostane taky mobil.Ovšem měla ho dostat už o vánocích.Ale protože slídila předem,jaký máme dárky a mobily našla a samozřejmě zapírala,i když bylo jasný,že o tom ví,tak ho prostě k vánocům nedostala.Nejdřív bylo hodně zle,ale pak pochopila,že udělala chybu,a že prostě neustoupíme a tak čeká na narozky.Jo a víš,že má IQ 134 ? Ale někdy mám pocit,že je uplně blbá.
No a co se týče mejdanu,tak od manžela dostala pár facek.No a já už rezignuju,takže jsem jí řekla,ˇže chci vědět pravdu.Všemožně se vzpírala a pravdu neřekla,i když jsem jí to opakovala snad pětkrát.Tak jsem jí řekla,ať si sbalí věci a jde.Tak si sbalila batoh a byla připravená,že jde.Tak jsem  jí řekla,ať si uvědomí,že jestli odejde,že volám policii ,a že jde rovnou do pasťáku.Koukala na mě a co prý má teda dělat? Tak jsem  jí řekla,že chci jen vědět pravdu.Že vždycky všechno nějak vyřešíme,ale že nesnesu lhaní a to ,že ona dobře ví.A tak jsme si sedly a povídaly.Ale jestli to byla pravda,co říkala,to stejně nevím.Ale musím dělat,že to tak je.Myslím si,že by měla mít pocit,že mi může důvěřovat,a že já věřím jí.A tak jsem sama zvědavá,co bude dál.No ,tak jsem Ti asi moc nepomohla.  

Snad jsem na nic nezapoměla,mějte se VLAĎKA a MARŤA ( moje zlatíčko ,o kterém vlastně skoro vůbec nepíšu.Je tak sladkej,pořád mi dělá rádi a říká " mám rád maku ".Ráno,když Martin odcházel do práce,tak pronesl větu " až já budu velkej,taky budu chodit do páce " . no sláva ,zase mě bude mít,kdo živit !!! )      

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 22.02.07 09:18

Ahoj!  

Teda tam je krásně, teď jsme přišli a za chvíli půjdem zas, to už vypadá na jaro :-)))!  

Any - to nebyla zrzavá!!! To byla jasně červenooranžová. No postě hrůza. To, co mám na hlavě teď, by se mi za normáních okolností taky nelíbilo, ale proti tomu včerejšku je to nádhera :-))). A jinak - jakou dusnou atmosféru myslíš? Nějak jsem si nevšimla…  

Rozeto - předně díky za ten odkaz, opravdu se mi ulevilo poznáním, že v tom nejsem sama. Na druhou stranu je to ve všech tam uvedených rodinách trochu bezvýchodné a všichni jsou podobně bezradní… ach jo. Včera jsem měla večer zase s Emou řeč a ona mi tak bezelstně a krutě upřímně říká: víš, někdy tě fakt nenávidím, ale někdy tě zase strašně miluju. To jsem teda nevěděla, jestli se mám smát nebo brečet. Tak jsem řekla, že já ji miluju, i když mám na ni zrovna třeba strašnej vztek a to jsem jí teda na:,–(ila brouka do hlavy, dneska při snídani se mě ptala, jak to dokážu :-))).  

Gabiko - i když jsi to nakonec trochu obrousila :-), já s tebou nesouhlasím. Kdyby byla naše rodina zajištěná, věnovala bych se pouze domácnosti a dětem a strašně by mě to bavilo a uspokojovalo. Nemusela bych se už nikdy nic učit a vůbec by mi to nechybělo a navíc bych vůbec neměla pocit, že krním. Neříkám, že to tak má být, jen říkám, že ač se ti to možná nezdá, jsou i takové ženské a ty druhé, které to mají jinak, by je neměly soudit. Což platí i naopak. Jiná věc je, že nikdy to není buď a nebo, většinou, třeba jako v mém případě, vycházejí oba - muž i žena - z dané situace a prostě se jí přizpůsobí. Já mám třeba takovou v tomhle směru docela šťastnou etapu, že prostě beru život v etapách, jak přichází a žiju ho tak ráda. Takže nakonec je ještě malá šance, že se dožiju požehnaného věku a ještě menší šance, že ještě v téhle zemi bude fungovat něco jako důchod. A pak se budu věnovat jen rodině a sobě…  

Vlaďko - taky jsem si tě nechala na konec :-). Takže: wellness centrum je místo, kde se ti dělá dobře (z angl. well), většinou je tam bazén, whirpool (=vířivá vana), pára, sauna, masáže, kosmetika, pedikůra atd. Angličan v Česku nemluví česky z toho hloupého důvodu, že anglicky mluví půl světa a prostě je to současný dorozumívací jazyk č. 1, zatímco Čechů je 10 miliónů a česky se mluví pouze od Aše k Uherskému Brodu. No a mně to prostě nedá, musím ti to napsat, ty jeden „rozenej češtináři“, jak můžeš bojovat za rodný jazyk, brojit proti poangličťování a přitom použít o pár řádek níž anglismus jako prase („to je o tom“…) - na to jsem zase alergická já, jak se u nás nesou módní vlny v jazyce, všichni se jich chytaj a pak dokola papouškujou jednu větnou vazbu, nota bene takovou, která v našem jazyce neexistuje (kdybys měla aspoň základy angliny, věděla bys, že je to doslovný - tudíž špatný - překlad anglické fráze, která ovšem i v angličtině je spíš hovorová…).
Co se týče těch služebních cest s kolegyní, to se obávám, že je otázka osobní hrdosti a sebedůvěry. Můj muž odjíždí několikrát denně, vrací se třeba pozdě, nebo až druhý den, nebo třetí… abych řekla pravdu, do teď mě vůbec nenapadlo o tom uvažovat z úhlu, který jsi nastínila. A nehodlám to dělat ani v budoucnu. Pokud mám být úplně upřímná, MNĚ by zas vadil chlap, kterýmu bych mohla něco netrpět, jestli mi rozumíš. Takové obraty prostě u nás doma vůbec neexistujou.
No a co místo bonbonů - bože můj, to je problém? Jahody třeba! Viděla bys, jak by se na ně děti vrhly. A ještě jedna věc - píšeš, že je ti jedno, co si o tobě kdo myslí, ale něchceš, aby o tobě říkali… tak jak to teda je???  

Tak a já jdu nafukovat balónky a věšet girlandy (Vlaďko, chceš překlad? :-)))  

Z.

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 22.02.07 09:50

cauky,  

nevim,jak jsem dokazala sem dojit dopoledne:) vsak za chvilku musim padit ven,preci nezkysnu dopoledne doma.  

Zuzko- :)))) ty mas ale zase dobrou naladu.
Jsem docela rada,co jsi napsala o duvere partnerovi,neb to citim podobne a myslela jsem,ze jsem divna:))
Beru to i podle sebe,taky jsem jezdila na sluzebni cesty s chlapama,ale fakt jsme jen pracovali.Proto verim,ze to ma muj muz stejne.Ja bych moc v neduvere zit nemohla.Ale ono je to docela tezke dlouhe tema a ja uz musim jit:)
Jen jsem chtela napsat,ze jednou me fakt popadl desivy zarlivy amok:) bylo to uplne zatmeni mysli,to kdyz muz dostal novou sekretarku(to mi prvni nevadilo,ale pak jsem zjistila,ze to vlastne neni sekretarka,ale mlada inteligentn vysokoskolacka cerstve po skole a s radosti dela asistentku).A lec­ba?nejlepsi je se s ni seznamit.Najednou jsem nemela predstavy,ale znala jsem milou super holku a bylo to v poho.
V te firme muz uz nedela,sekretarku uz nema:) ale urgentne do sve materske firmy musi odjizdet,kdyz jsou problemy,reklamace a pod.tak hned.Obvykle ma pridelene koho bere sebou..  

Ale pripojim anketni otazku-smirovaly jste nekdy ze zarlivosti muze?mne se to zda hrozne ponizujici projizdet telefon nebo pc,ale neznam ve svem okoli jedinou zenu,ktera to neudelala.fakt by me to zajimalo:)Ja se teda priznam,ze ac by to bylo strasne jednoduche,tak zatim nikdy.  

Vladko-a ja mam rada starocestinu:) nebyla preci jen hezci nez ted ta „moderni“?:)
K anglictine-je to bohuzel tak,svet bude za nejakou dobu pouzivat jeden mezinarodni jazyk,coz by bylo super,ale tak na 95% az se to nekdy v budoucnosti uskutecni,bude to anglictina.
A vis co?ja jsem ras,ja bych klidne vratila latinu:))))) lepsi nez anglictina ne?:) i kdyz staroanglictina ma taky neco dosebe:)) -ja jsem hold na ty stare veci:)  

Tak hezky den,uz musim,dite se vzteka,letime ven  

Any

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 22.02.07 10:44

Ahojky.  

Tak mam ANie ve skolce, doma chvili klid, sice tu na me kouka kos nevyzehleneho pradla - ale co, at kouka, ne? :-))  

Vcera jsem byla na kurzu k te knizce Respektovat a byt respektovan. Pro me to bylo vlastne opakovani knizky, ale aspon jsem se v necem ujistila, mohla jsem mit dotazy a take jsem si snad neco vic zapamatovala… V te knizce je tolik dobrych rad, ale clovek proste zapomina, nebot na jejich pouzivani neni naucen… tak snad mi v te hlave aspon neco uvizne :-).
Zaroven teda musim rict, ze si neumim predstavit, jak budu travit cas v praci. Na kurzu jsem sedela 3 hodiny a bolely me z toho silene nohy!!! Fakt jsem zvykla porad pobihat nebo mit aspon moznost menit polohu nohou… to strnule sezeni me desi… asi si budu v praci chodit casto varit caj a casto na WC - abych se protahla :-)). Sice budu podezrela, ze se chci ulevat, ale jinak zdrevenim a padnu bolesti nohou…  

Anie je od pondelnich horecek uplne v pohode, proste to zvladla, takze jsme byly i vcera plavat :-), dnes je ve skolce :-) a zitra jedem za rodici Petra :-(. Svicka na hrbitov je koupena, nervy sice nezocelene :-), ale snad to bude pohoda… Uvidim se take s kamoskou, tak se tesim… i kdyz to povidani bude asi trochu poznamenane tim, ze se uz 2 roky snazi otehotnet a nic… A to jsem si vzpomnela, ze v 22 byla na interrupci. Holt zivot si s nama zahrava. Vina je ted na strane partnera, takze musi jit uz potreti na umele…  

Vladko - muzu se zeptat, kdy a jak merili Sarce IQ?  

Zuzano - tak to jsi me zarazila tou vetou „je to o tom“ (nebo tak nejak), ze je to vlastne z anglictiny… Clovek uz to fakt nevnima…    

No, pujdu neco delat. Asi take uklidim zase boby do sklepa, vcera jsem cetla, ze se snehem uz nemusime pocitat. Navic Anie teda bobovat stejne nebude, i kdyby snih byl…    

Pa pa  

Hromix a ANie  

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 22.02.07 13:01

Ahojte,
ted jsem 2 dny nemela cas a cetla jsem to teda s nesmirnym zaujetim :-) Betka bohuzel nespi, tak snad me to necha dopsat, uplne to ve me vre, ale ke vsemu se asi nestihnu vyjadrit.  

Navic jsem dneska dostala postou Olivovou kucharku, kterou jsem vyhrala tady na emiminu :-) A uplne me vzala, tak si ji chci aspon podrobneji prolistovat, protoze na prvni pohled je uzasna.  

ZUZANA  - tak ja mam uplne pocit, ze presne takhle to bude probihat s Betkou, ona uz je ted takova dost sverazna, i kdyz na ostatni lidi pusovi jako hrozne hodna :-) taky myslim, ze to je hlavne vekem, ale psychologa bych neodmitala, kolikrat se clovek, ktery to vidi z jineho uhlu muze dopatrat treba malickosti, ktere pak maji velke dusledky. nastesti mam takovych „psychologickych“ kamaradu hodne (i detskych), tak mam vyhodu. Kdybys byla z Brna, doporucila bych ti meho kamarada, ktery dela i rodinnou terapii.  

Taky jsem ostrihana :-))) Byla jsem v utery u siiiilene draheho kluka, ktereho mi doporucily 2 kamaradky s tim, ze dela ucesy, o ktere se nemusis starat. Teda ostrihal me fakt dost nakratko, ale uz jsem si i myla hlavu a fakt to staci jen vyfoukat fenem (bez kartace) a je to. tak jsem spokojena, ze jsem nevyhodila penize zbytecne. A neboj to odroste a jeste predtim se to vymyje :-)  

SLADKOSTI - ja jsem teda dost extremni, ale nikomu to nevnucuju, Betce davam doma pecene buchty a kolace, ktere obcas ji a obcas ne, taky uz mela 60% cokoladu a ta ji chutnala,ale stejne si vzala jen kousek. Takze si fakt myslim, ze kdyz to diteti nedavate, tak to pak nevyzaduje. Na druhe strane mam kamaradku, ktere to moc neresi, ale kdyz jsme spolu, tak respektuje me a ja zase ji. je jasne, ze uplne zakazovat asi nepomuze, zakazane chutna nejlip :-)  

ANGLICTINA - boze, jak ja bych byla nasim vdecna, kdyby me dali na nejaky jazyk treba ve skolce (to samo nebyvalo..), ciom pozdeji se clovek uci, tim hur, to je jasne. Takze pro Betku chci taky cvo nejdriv a kdyz nevyjde ta anglicka skolka, urcite budeme nekam chodit, aby se ji dostal do krve ten jazykovy „rytmus“, je jasne, ze tak male dite se nenauci mluvit, ale je dulezite, aby se naucilo poslouchat jinou rec  

SEX - tak ja o tom docela casto premyslim a uprimne, me tak nedesi ten sex jak spis koureni :-( Ktere je podle me horsi -sex prece neni zdravy skodlivy :-( Ovsem je jasne, ze bych taky nechtela, aby Betka zacinala ve 14. No bude to sila, snad ji to dokazu rozumne vysvetlit  

UCENI - ja jsem taky lenoch od prirody, ale jsem ochotna se ucit neco, co me bavi - treba brisni tance a vareni to bych klidne mohla studovat, je jen otazka, jestli bych se tim uzivila, no prace me taky jeste urcite ceka, ale docela rada bych nasla neco, co by me opravdu bavilo, abych to nemela jen pro penize. Jo a Gabiko - prace doma na castecny uvazek je muj sen, ale za celeho 2,5 roku jsem na zadnou takovou nenarazila a to obcas docela hledam :-(  

HROMIX - tak drzim palce a pripadne sem hodim nejaky dietni receptik z nove kucharky, ja se teda musim pochvalit, ze jsem za posledni mesic dost zhubla, ale to je tim, ze tydne nejmene 5 hodin tancuju a jeste chodim cvicit. Jo a kdybys treba chtela taky, tak urco vi, ze v Praze jsou kurzy s hlidanim deti, ovsem nevim, jak daleko od Vas :-(
No mejte se krasne, jdu prostudovat, co budeme varit a pect :-)  

Kacica + Betynka

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 22.02.07 14:23

Ahoj,  

tak jsme se právě zařadili mezi čekatele na neštovice :-). Volala mi maminka jedné holčičky, kterou Ema pozvala na narozeniny, že má neštovice. A to sedí s Emanem v lavici. Tak jsem fakt zvědavá. Teď by mi to teda vysloveně bodlo, ještě není teplo, nic moc neplánujem a konečně by to měli oba za sebou, pomalu jsem už začínala přemýšlet, že Emu nechám naočkovat. Ve školce byly třikrát, loni i v první třídě a nic, tak jsem teď fakt zvědavá. Co si pamatuju, tak inkubace je 21 dní, jejda, teď mi dochází, že Ema má jet se školou 17. března na hory, no snad bychom to stihly - nevíte, kdy se to tak nejčastějc projeví a jak to pak dlouho trvá, resp. kdy se může mezi děti?  

Kačico - co vlastně děláš? No jak píšeš, mně teda Bětka ve srovnání s Emou v tom věku přišla jako anděl :-), ale samo ty ji znáš… přála bych ti, abys tohle nemusela řešit. Teď jsem nafukovala dvacet balónků a dávala svíčky na dort a tak jsem si říkala, jak si člověk když chce dítě vůbec nedokáže představit, co to všechno znamená, jak vlastně jakoby chceš to miminko, maximálně rozkošné batolátko a pak je z toho najednou samostatná bytost s vlastní ne moc ovlivnitelnou povahou :-). Teď se v tom fakt plácáme, dospěla jsem k tomu, že opravdu bude nejlepší dát si oddych, prostě „jen“ trvat na stanovených pravidlech a pokud se to nezlepší nebo nedejbože zhorší, půjdu za tím psychologem, jen budu muset hledat, vlastně nikoho neznám.  

Včera jak jsem tu bulela kvůli těm vlasům, tak ke mně přišel Pepča a povídá: ty plakáš, plotože jsi smutná, viď? já taky plakám, když jsem smutná. Tak neplakej, to pšejde… on je fakt tak rozkošnej. A jak mě má rád! Bez nároků a postranních úmyslů :-))). No tak já jdu doplácat ty přípravy, za chvíli tu máme ten mejdan…  

Z.

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 22.02.07 17:21

Tak dobře Zuzko,tak teda místo " to je o tom " mělo být " to je proto ". Už je to správně ?  

Místo bonbonů jahody ? A to říkáš zrovna Ty ? Vždyť je to alergen,ne? A navíc jahody třeba v prosinci nemají zrovna jahodovou chuť.A navíc,ne­vím,jestli by to šlo třeba z hlediska hygieny .Přeci jen,bonbony jsou většinou balený a nikdo je neopatlává.  

Je mi jedno,co si o mně kdo myslí,ale ať mě nepomlouvá za zády,ale řekne to pěkně do očí.Jinak ať drží hu.. .Stalo se mi totiž,že někdo napsal mojí mamce anonym,že by mě měli dát vyšetřit,že není normální,aby zdravá ženská,co nemá problémy s dětma, byla stále unavená a pořád si na něco stěžovala a nechodila do práce.A podotý­kám,že to bylo v době,když jsem byla zaměstnaná.  

A girlandy - doufám,žes to myslela z legrace,jinak mě to teda docela urazilo.Nechci překlad,chci český slovo.Podle Tebe,když neumím a nechci umět anglicky jsem pitomec.Tos mohla říct už rovnou na Svratce a nemusely jsme tu obtěžovat ostatní.   Čau VLAĎKA  

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 22.02.07 17:30

Any ,souhlasím se staročeštinou  nebo i s tou latinou.A jsem taky na starý věci,nikdy bych nevyhodila nic třeba po babičce.Někdo tomu říká starý krámy,ale pro mě je to kus života někoho jiného.Mám moc ráda starožitnosti­.A taky,možná se to bude zdát divný,ale mám ráda vážnou hudbu.Mozarta,Bet­hovena nebo Straussovy valčíky.Vždycky si při tom představuju,jak tančím před 150 lety ve Vídni v opeře.To by byla doba pro mě .  

A Tvoje anketní otázka,no nevím,jak to napsat.Udělala jsem to několikrát a i můj muž to udělal párkrát.a přiznám se,že měl i důvod.To je smutný,já vím.  

Ahoj VLAĎKA

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 22.02.07 17:38

HROMIX ,otázka IQ mě dost zajímala asi v době,kdy jsem měla obavy,jako má teď Zuzka.Vím,že to není od odborníka,takže to není 100 %.Půjčila jsem si knížku v knihovně a dělali jsme si test doma.A Šárka dělala několikrát test ve škole ,kvůli výběru povolání a vždycky jí vyšlo IQ přes 130.Vím,že se to určuje jinak u dětí a jinak u dospělých.Ale ,aby to bylo 100 %,musel by to dělat psycholog.Asi.  

Ahoj VLAĎKA

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 22.02.07 22:02

Ahojky!  

Tak ja jen v rychlosti! Ceka me zehleni, baleni… uklid :-))  

Zuzano - poslala jsem ti SZ. Jo a prosim, kdybyste dostali ty nestovice, tak se hlasime o nakazeni, jo? Takze prosim, hned po vyrazeni pupinku se nam ozvi!!!!! :-)))  

Kacico - ja ti tak zavidim, ze hubnes takhle pohodove, vlastne jen tim, co te bavi. Ja jsem tak leniva… na cviceni fakt nemam energii, chut…  Vim, ze kdybych chtela, tak bych cviceni s hlidanim nasla… :-) No a navic, vzpominate si, jak na Svratce Anie nechtela byt hlidana nikym??? Mam pocit, ze krom jedne babicky opravdu i dnes ji dela problem byt beze mne… Do skolky sice nechodi s placem, ale kdyz tam jdeme, tak mi pokazde rika, ze tam nechce. Porad si mysli, ze chodim k zubari (jak jsem tam byla casto :-) ), a tak uz i rikava, ze chce jit se mnou k zubari (hlavne aby nemusela do skolky). Asi je to i tim, ze jsme samy? Proste navazane jak pupecni snurou… tak nevim …  

Any - anketa. Asi ne, prijde mi to ponizujici a kdyby mi to udelal partner, tak ho asi nakopu :-). ALe je fakt, ze kdyz se ten druhy v paru chova podezrele (coz jsem zazila), tak jsem mela chut prijit na pricinu. Petr mi nic nechtel sam rict, nechcel komunikovat a mne ten stav nevyhovoval, takze jsem mela nutkani :-). TIm chci rict, ze asi bych pochopila, kdyby to nekdo udelal ze zavaznych duvodu. ALe jen tak pro nic za nic - to ne!!!    

No nic, fakt musim jit makat.  

Mejte se krasne!!!    

Hromix a ANie

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 22.02.07 22:08

Ahojte,

 

tak sa tu vo mne zbierajú myšlienky, čo by som všetko chcela napísať :-), dúfam, že stihnem aspoň niečo :-).

 

Na začiatok aspoň niečo o nás, lebo to zabudnem :-). Je to úplne neskutočné, ale deti boli zase choré!!!! Ja som tu písala, ako mi je zle a že beriem antibiotiká a musím povedať, že mi to veľmi pomohlo. Deti, ktoré boli predtým choré so mnou, nebrali nič a tak keď im po týždni zase vyletela teplota, okamžite ma napadlo, že to je preto, lebo tiež potrebovali antibiotiká a treba ísť k doktorke. Našťastie sme nemohli hneď ísť a tak sa ukázalo, že je to len ľahká viróza - jeden deň teplota a k tomu soplík a slabý kašeľ. Len už som z toho na nervy, dva dni v poriadku, potom zase ochorejú, od detí to väčšinou dostanem ja a takto sa motáme stále dookola. Od Nového roka sú skoro stále choré, pravdepodobne ich dosť rozhodili tie kiahne (neštovice), vraj po ich prekonaní majú deti aj rok oslabenejšiu imunitu. Jedna mamina v diskusii dokonca odporúčala dať po kiahňach otestovať moč na cukor, lebo jej dcérke sa po ich prekonaní rozbehla cukrovka… Mám pocit, že deckám by najviac pomohlo leto a pobyt pri mori, to ich vždy dá celkom do poriadku, Barborka až na pár dní prakticky od septembra do konca roka nechýbala v škôlke.

 

Inak deti sú strašne zlaté (ak sa teda práve nehádajú), mám pocit, že urobili obidvaja veľký vývojový skok, aj povahovo aj rozumovo. Barborka je fakt už taká dlhonohá dlhovlasá skoroškoláčka, ktorá má o všetko záujem, veľa premýšľa, predtým bola občas taký dubáčik :-). Teraz by stále chcela niečo pozorovať v mikroskope, pozerať relácie, kde robia nejaké pokusy alebo niečo vytvárajú, čítala encyklopédie, naučila sa napočítať do 200 (možno aj viac, ale to už sme nevydržali :-))… fakt vidno, že už do škôlky pomaly prestáva patriť. V sobotu sme zase boli v Národnom múzeu obzerať vypchaté zvery, horniny, drahokamy…veľmi sa tam tešila a aj Krištofkovi sa celkom páčilo.
No a Krištofko je pri nej neskutočne ctižiadostivý, vo všetkom sa jej chce vyrovnať. Navyše má šťastie, že sa naňho všetko ľahko lepí a veľa si pamätá. Napr. teraz v posteli som mu vysvetľovala, že mu veľkonočný zajac niečo prinesie, ale najprv musí byť jar. Tak hneď začal riešit: „mami, ako je to? Jar, leto a potom čo?" Tak sme riešili, že potom je jeseň a zima. Tá jeho ctižiadosť je niekedy až nepríjemná, napr. Barborka nám niečo recituje a keď si nevie niečo spomenúť, Krištofko ju hneď dopĺňa, prípadne ju ani nenechá hovoriť samú a jej to samozrejme vadí :-). Úplne náhodou som zistila, že vie napočítať do 10 po anglicky. Zohnala som deckám také DVD, volajú sa Brilliant Babies, kúpila som to na anglickom Ebayi. Dajú sa kúpiť aj za cca 50 Sk/kus a sú k rôznym témam - Písmená, Čísla, Protiklady, Jedlo… tie lacnejšie sú DVD, ktoré boli v UK poprikladané zdarma k novinám, ale existujú aj drahšie oficiálne verzie aj k iným témam. No a naše deti tieto DVD veľmi radi pozerajú. A Krištofko sa tak naučil to počítanie. Inak, GABIKA, tiež je mimo z písmeniek, ani neviem, či mu časť o písmenách púšťať - minule mi na G vravel - „my to voláme G a oni to volajú dží" :-).
Ja som tým fakt fascinovaná, ako sa naňho lepia informácie, súhlasím s tým, že teraz sú v takom veku, ktorý treba využiť.
Ozaj, ďakujem všetkým za milé slová a pochvaly ku Krištofkovmu kresleniu :-)))), potešilo ma to. Myslím, že má naozaj na kreslenie talent, neviem, čím to je, nikoho takého v rodine nemáme :-). Ale je sranda, že prakticky hneď vedel, ako držať ceruzku a väčšinou ju tak drží, mnohé štádia detskej kresby preskočil… A kreslí veľmi precízne, má úžasnú jemnú motoriku. Absolútne dôkladne a presne kreslí aj malé veci. Ale čo som si všimla, vlastne väčšinu kresieb má odpozeraných. Najprv dlhé týždne odo mňa chcel, aby som kreslila vlak, autobusy, električky… a teraz ich kreslí úplne rovnako. Niekedy uvažujem, čo som kreslila ja a čo on :-). Postavy kreslí tiež podobne ako ja -  hlavu, telo, ruky, nohy, oči, ústa, vlasy, uši, dokonca nohy kreslí do takého L, akoby mali topánky. Dnes sledoval Barborku, ako kreslí sama seba a hneď ju začal kresliť aj on - a tiež jej nakreslil sponky, skúšal vrkoče… Mám pocit, že má naozaj všetko niekde otlačené v pamäti a vie to odtiaľ dostať. Napr. Barborka v jeho veku kreslila tak, ako normálne zdravé dieťa, teda sem tam nejaký kruh s očkami a podivné čiary :-), ale jej obrázky, ktoré nakreslila tak o pol roka neskôr sú plné neuveriteľnej fantázie. Mám pocit, že nám doma rastie jedna uletená fantázieplná romantička a jeden malý presný technokrat :-). Je to fakt sranda, akí sú v niečom podobní a v inom úplne rozdielni :-).
Napr. Krištofko je ale oveľa prítulnejší. Hocikedy príde, vrhne sa mi okolo krku, bozkáva ma a vyznáva mi lásku :-). Opakuje vlastne to, čo ja jemu - „ja ťa tak veľmi veľmi ľúbim! Ty moja dobrá zlatá mamka! (niekedy pridá aj krásna :-))) - to sa všetko táááák dobre počúva.
Momentálne sú obidvaja naozaj na zjedenie :-).

 

Rozeta

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 22.02.07 23:16

No tak som sa vykecala o našej rodinke, možno to niekto prečíta :-) a idem komentovať: 

 

DENNÍČEK - ešte chcem k nemu napísať, že sa mi na ňom páčili hlavne tie myšlienky o „dosť dobrých" matkách. Už som to kedysi čítala a teraz som to v tom článku našla v takej ucelenej forme. Ale vadili mi tie odporúčania nakoniec - sú zase také všeobecné a tiež môžu viesť k pochybovaniu. Čo to je napr. vcítenie sa do potrieb dieťaťa, keď každá kniha má iný názor? Človek môže zase ľahko pochybovať… A tiež mi vadil ten príklad z hypnózou - také klasické „čáry-máry-fuk" riešenie, keď sa všetko vyrieši jednou seansou… 

 

KAČICA - my sme Lego doma nemali a až pri deťoch som pochopila, o čo sme prišli :-). Barborka najprv dostala normálne Lego, vedela sa s tým pekne vyhrať a pri Krištofkovi sme nejak prišli na chuť Duplu. Teda hlavne ja, stále zháňam, čo ešte nemajú, väčšinou ale z druhej ruky, inak by sme sa nedoplatili :-). Decká sa s tým krásne hrajú a aj mňa to baví :-). Ozaj, v čom sa Ti Betka zdá iná? Fakt ma to dosť zaujíma. My sme totiž s mojimi rodičmi skonštatovali, že jediné ich vnúča, ktoré sa chová ako štandardné dieťa, je Krištofko. Barborka aj môj synovec sú v mnohom trochu netradiční :-), tak špekulujeme, či už je to diagnóza alebo povahové zvláštnosti :-)

 

ANY - neviem, či dáš na internetové rady a pobežíš do lekárne :-), ale na takéto suché miesta super zaberá krém Aderma Exomega. Je ale šialene drahý, u nás stojí okolo 400 Sk. Ale pomohol Barborke na takého miesta, aj synovcovi - sestra potom natešene šírila info po internete a viem, že pomohol aj ďalším deťom. Je úplne prírodný, sú v ňom nejaké výťažky z ovsa a nejaké mastné kyseliny. Len bacha, aby to bol normálny krém (je v takej veľkej tube), ja som sa minule sekla a kúpila krém, čo sa má dávať pred kúpaním v chlórovaných bazénoch :(.
A k cukríkom u lekárky - u nás ponúkajú nejaké vitamínové :). Mne teda viac ako to, že je to cukrík, vadí ten pocit, že do krabice pred nami siahalo tak 100 upatlaných oblízaných osoplíkovaných chorých ručičiek, ktoré si vyberali liečik svojej obľúbenej farby :-). Viac sa teším omaľovankám :-).
Odmietanie ocka sa konalo aj u nás, prešli tým v istom veku obe deti a bolo to dosť šialené obdobie. Niekedy sme to riešili tak, že sme nevyhoveli, ale väčšinou som naozaj robila všetko ja a dúfala, že to časom prejde. Občas ešte Krištofko komanduje aj teraz, ale nie sú z toho také strašné plače. Celkovo sa zlostí už o dosť menej. 

 

VLAĎKA - oslavy v škôlke - u nás teda nosia skoro všetci sladkosti, ale ja naozaj každý rok rozmýšľam, čo dať namiesto nich. Väčšinou to skončí tak, že na poslednú chvíľu utekám do miestnej samoobsluhy pre lízatká, ale každý rok mám snahu vymyslieť niečo iné. Na Babetko.sk bola o tom aj diskusia, dá sa doniesť napr. malá hračka, samolepky, vlastnoručne upečený zdravý koláč.. Ja som uvažovala, že nejak pekne nabalíme sušené ovocie - do celofánu a pod.  Určite ale vždy niečo donesieme, deti to veľmi prežívajú. U nás v škôlke oslávenca po:,–(ia do veľkého kresla len na tento účel, ostatní mu spievajú…
Tykanie - tak ja som tiež robila vo firme, kde sme si všetci povinne tykali. Voči rovesníkom to bolo fajn, ale keď som mala tykať svojej o generáciu staršej šéfke, išlo mi to veľmi ťažko… V terajšej firme som si tykala len s rovesníkmi a ľuďmi, ktorí mi to po čase sami navrhli. To mi vyhovuje viac. Ale zas by mi nevadilo tykanie od mladších ľudí. A čo sa týka služobiek, tiež som na nejaké chodila aj manžel občas chodí a myslím, že sme si dôverovali. Ak by chcel, tak mi zahne aj cez obedňajšiu prestávku. Jediné, na čo som háklivejšia, sú celofiremné víkendové zábavné akcie. Tiež ich nijako neriešim, ale je mi jasné, že tam je atmosféra trochu inakšia, ako keď človek po 12 hodinovej práci na služobke spadne od únavy do postele… Ale ak chce človek v manželstve nejak fungovať, musí len dôverovať a radšej nepátrať :-)

 

TEREZ - tak my to máme so sladkosťami podobne ako vy, nejak neprežívam, keď ich deti jedia, ale doma ich schovávam a neponúkam. Mne osobne najviac vadí, keď deťom niečo dajú úplne cudzí ľudia. Vadí mi, že sa neopýtajú mňa a tiež sa mi to zdá nebezpečné… Väčšinou to rýchlo zabavím a tvrdím, že to dostanú poobede :-)

 

ZUZLE - ak je Ema nadpriemerne inteligentná, tak by to mnohé vysvetľovalo. Takéto deti väčšinou nie sú jednoduché a často pôsobia ako problémové. Veľa môže zohrávať aj genetika a aj spôsob, akým napr. riešite problémy s inými ľudmi. Napr. ja som dosť úzkostná a bohužiaľ už vidím, ako sa to prenáša na Barborku. Ty si zase podľa mňa dosť priama a nebojíš sa povedať svoj názor (a občas aj prestreliť :-)), tak je logické, že aj Ema je priamočiara a stojí si za svojimi názormi. Navyše to fakt už môže byť tá predpuberta. Neviem Ti poradiť, ale napíšem, že fakt poznám mnohé z toho, čo si napísala. Teraz je Barborka super, ale tiež ma už párkrát dohnala k slzám. A aj kvôli tomu, že vždy, keď som prišla do škôlky, tak sa tvárila, akoby som jej ubližovala.. Závidela som, ako sa ostatné deti vrhnú na rodičov.. Ona ma tiež často ani nepozdravila… Takisto mala obdobie, keď bola nonstop zle naladená. My sme ju ráno zobudili a išli sme sa rozkrájať, aby nemala dôvod na zlú náladu a aj tak to nepomáhalo. Väčšinou sme sa všetci nakoniec pohádali ako psi, ja som doma plakala a manžel mi neskôr volal a uvažoval, prečo nám to to dieťa preboha robí… Našťastie to vždy prešlo, neviem si predstaviť, žiť v tom stále. Teraz občas príde zo škôlky a vidím, že je podráždená. Tak do nej toľko ryjem a pýtam sa, kým neprídem na dôvod. Minule plakala a nechcela mi to povedať, nakoniec sme zistili, že ju učiteľka vyhrešila za nejakú blbosť. Jej sa to veľmi dotklo. Ona prežíva veci oveľa viac ako iní, keď dostanú nejaký trest (napr. musia chvíľu sedieť na lavičke), ona jediná plače, ostatným je to jedno. Takže stačí, ak ju v škôke niekto rozladí a už tú blbú náladu nesie domov a potrebuje ju niekomu odovzdať… 

 

GABIKA - v pohode, ja som sa neurazila :). Len mi bolo trochu ľúto, ako si sa pustila do Vlaďky (áno, Any, diplomatická Váha :-))), chcem aby sa všetci mali radi :-)))). V podstate to, čo píšeš, si predstavujem aj ja - robiť na skrátený úväzok a skĺbiť deti aj prácu. 

 

ANGLIČTINA - u Barborky som o učení jazykov vôbec neuvažovala, lebo má doteraz dosť veľké problémy aj so slovenčinou. Ešte stále pletie občas pády atď. Navyše už len to, že pozerá české programy, ju veľmi ovplyvnilo a používa často namiesto slovenských slov české - a má problém sa opraviť. Takže u nej mi bolo jedno, čo bude mať v škôlke angličtinu. V škole ju bude mať od prvej triedy, ale najprv len dve hodiny týždenne. Krištofko vyzerá byť ale iný prípad, uňho dosť uvažujem. Mám však názor, že nejaké vyučovanie angličtiny v škôlke je nanič, pokiaľ to nie je vyslovene škôlka, kde sa hovorí len anglicky. Takže skôr to uňho vidím na nejaké konverzačné hodiny angličtiny popri škôlke. My máme navyše veľkú výhodu, že manželova kompletná rodina je vysťahovaná do anglicky hovoriacich krajín. Takže už máme predbežnú dohodu, že Barborku budeme posielať do Anglicka k jej sesternici a na oplátku ona potom príde k nám. Len to asi nebude mať veľký efekt, keďže tie dve malé čertice sa spolu bavia slovensky :-).

Rozeta

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 23.02.07 08:59

Hromix, díky moc za nabídku, asi bych ji využila, ale teď mám děsnej fofr, tak se domluvíme později, jo? Ještě jednou dík!

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 23.02.07 13:21

Ahojte,
tak dneska prisla do klubu maminek i Petra (Petit) a vypadala bajecne, jen Editku jsem nevidela, tu hlidala babicka.  

ROZETA - Betka vzdycky dela jen to, co sama chce, ale opravdu vzdycky. Taky dela vzdycky opak toho, co dela „vetsina“, takze ve cviceni proste necvici, kdyz to delaji i jine deti. Taky je ted hodne „mamistka“, kdyz nekam prijdeme, tak se drzi hodne u me, ale nemyslim, ze by to bylo tim, ze se boji, ale nekdy mi pripada, ze nekterymi ostatnimi lidmi pohrda, nevim, jestli to tak je, ale me to tak pripada. Takze HROMIX - u nas je to s hlidanim taky hodne tezke, na hodinach brisnich treba sedi celou hodinu v sale a kouka na nas misto aby si sla hrat s ostatnimi. Uz jsem prisla na to, ze se s ni musi jednat jako s dospelou, ze detsky pristup neplati. Kdyz na ni nekdo promluvi jako na dite, tak se zatvari „co to na me zkousis“ a odmitne se s nim bavit.
Vztekandu ted mame, ale nastesti to nejhorsi je snad za nami, i kdyz bych to nerada zakrikla, ona proste musi mit posledni slovo a musi byt po jejim, kdyz ne, tak spolu hodne bojujeme :-( Taky si ted strasne vymysli, ze tohle ma udelat tatka a tohle zase mamka a porad rika, tohle nedelej, nesmis to delat ty, to tatka apod.
Taky vubec nema rada „behaci“ hry, napriklad rybicky uplne nesnasi, ale ne ze by neumela behat, ale nejak ji asi vadi tech moc lidi a ze na ni nekdo saha, to teda taky nema rada. Ono se to tezko popisuje, to bys musela videt. Ona je proste takova hodne dospela.  

HROMIX - no ono je to prave tim, ze delam, co me bavi, tak to se pak hubne samo. A s tim hlidanim viz vyse, tak pokud by to byly nejake kurzy s hlidanim, tak by treba taky Anie mohla byt s vama v sale a divat se na vas.  

ZUZANA - no to je tim, ze Betku neznas dyl, ona na prvni pohled fakt vypada jako nesmirne hodne ditko :-) ona nejvic samo zlobi, kdyz ji nikdo cizi nevidi, to by ji asi pripadalo pod jeji dustojnost :-) A taky musim rict, ze trosku vidim podobu mezi tebou a Emou :-) jen ona si to jeste neumi tak srovnat v hlave, co se jeste muze a co uz ne (myslim v socialnich kontaktech) a je to dost podobne jako s tou Betkou, ona prece taky zlobi jen doma a ve skole je hrozne hodna. Jinak se mame fajn, jen mi trosku leze na mozek to netehotenstvi :-(  

ROZETA - ja se chystam na ukazkovou hodinu anglictiny tento ctvrtek, chodi tam uz Danecek a Petra si to moc pochvaluje, tak uvidime.
Me to lego zas az tak nebere, ale Betce se to fakt hodne libi a ja ho taky nemela, kdyz jsem byla mala a tehdy jsem ho hodne chtela, to jsem na navstevach, kde byvalo stravila celou dobu s Legem.  

ANY - tak ja sjem mela se svym bvalym bohuzel tu smutnou zkusenost, ze me podvadel .-( Ovsem ja jsem to nevedela, ja jsem po nicem nepatrala a dozvedela jsem se to uplne nahodou. takze ve me obcas hloda i kdyz Risovi verim, ale asi bych nikdy nechtela zazit stva, ze prohledavam nekomu telefon atd. :-(  

VLADKA - tak ja taky pracovala ve firme, kde jsme jezdili na sluzebky - ovsem moznost nevery tam fakt az tak nebyla, clovek byl tak unavenej, ze padl do postele a spal, taky na vikendovky jsme jezdili a spis to bylo o piti nez o neverach :-) nemyslim, ze zrovna tohle by bylo pricinou, pokud je neco ve vztahu spatne, tak je jedno jestli se to projevi na sluzebce nebo v poledni pauze. Ono je to spis o tom, zes nikdy na takove akci nebyla, tak si nedovedes predstavit, co se tam treba deje. My meli vzdy dost nabity program - vetsinou outdoor hry na „utuzeni“ kolektivu atd., takze vecer jsme byli dost unaveni a navic jsme pak spis opravdu kecali pri vinku. Velke firmy casto poradaji takove vikendovky prave i pro partnery, aby vedeli, ze se tam nic nedeje :-)
A ja si teda tykala se vsemi, ale my jsme byli vsichni dost mladi a taky to nebylo povinne, treba sefove nam to nabizeli vzdycky po nejake dobe, co jsme byli ve firme. My jsme taky hodne komunikovali v anglictine se svetem a tam vykani neni, takze jsme pouzivali krestni jmena i tak. Me by nevadilo to tykani, spis to, ze mi to nekdo naridil.  

ANY - jak uz jsem psala vyse, odmitani taty uz nastesti skoncilo, Risa to dost tezce nesl, ted se to strida jednou ja jednou on, ale i tak, kdyz Betka rekne „tata ne“, tak je z toho Risa dost hotovej, ja uz si nejak zvykla i kdyz me to samo taky zaboli :-( A jak to mate s tou skolkou?
Mejte se krasne, Betule nespi a uz chce „pisat na pocitaci“
Kacica + Betynka      

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 23.02.07 21:55

Ahoj vospolok! ;o)

Aka zaujimava diskusia sa tu rozprudila ;o) No, tiez som na tom asi ako vacsina…

SLADKOSTI - nejako to nehrotim, neponukam, ale ked nas Danko vymakne, tak mu kustik dam. Snazime sa teda pred nim nejest, hlavne ja, muz neni taky dosledny, ale ked nas vidi, tak mu radsej malicky kusok dam, akoby som mala znasat jeho skreky, ktore by urcite spustil.
Inak vacsinou papa ovocie, ako sladkost mava kase, robim mu aj kakavko. Dneska mal detsky keksik, to snad ani sladkost neni, nie je to skoro vobec sladke, ble, mne to teda nechuti. Ja som napokon velmi rada, ze aspon nieco zje.
Aha, neuviedla som este nase miery - 11,5kg a 90cm. Fakt dostava jest :o)

CUDZI JAZYK - no, u nas to je nemcina. Beriem to tak, ze z nasho pohladu je to ucenie, ale z pohladu dietata je to dalsia zaujimava cinnost a hra. Tak ako v tomto veku este decko nevie (okrem Kristofka) poriadne kreslit, dalo by sa pytat, ze teda preco s nim kreslit? Tak isto, aj ked este neovlada poriadne svoj rodny jazyk, je podla mna fajn, ak sa uci aj cudzi. My to robime tak, ze ja hovorim slovensky, muz (velky germanofil) hovori nemecky a vysledok je, ze cez den, ked som s Dankom ja, hovori slovensky, ale vecer rapoce nemecky. Moja sestra zije v Nemecku, s muzom sa doma bavia nemecky, tak je fajn, ked si s buducim bratrancom ci sesternicou budu vediet pokecat. U nas to ma este dalsi rozmer, moja starka je Nemka, ako som tomu kedysi nepripisovala vyznam, dnes mi uz dost lezi na srdci, aby sme sa prihlasili aj k tomuto povodu, aby sa to dalej dedilo. Napriklad aj tym, ze Danko bude mat nemcinu ako kvazi-druhy materinsky jazyk.
Co mi ale vravela sestra, ktora vyucovanie cudzich jazykov studovala, je to, ze pri uceni cudzich jazykov treba si dat pozor, do puberty neni nic iste! Cize ak sa dieta v 2-3 rokoch nauci cudzi jazyk a potom ho par rokov nepouziva, tak ho uplne zabudne. Je to dokazane  napriklad prave aj na vystahovanych karpatskych Nemcoch, ked odisli ako male deti, tak slovencinu zabudli. My aj z tohto dovodu rozmyslame nad tym, aku skolu potom na Slovensku, ked sa raz prestahujeme, najst, aby sa tam nezacal Danko ucit uz veci, ktore vie. To moze „zaspat na vavrinoch“, chvilku bude mat naskok a potom sa moze stat, ze ho uz ostani dobehli a on to bude dalej flakat - chapete nie?
Inak co sa tyka vyuky jazyka, este to mi vravela sestra, ze aj v puberte sa da dobre naucit cudzi jazyk, samozrejme uz to neni ako materinsky, no oproti malym detom maju teenageri vyhodu v tom, ze uz vsetkemu rozumeju. Na male deti sa sice tie slovicka lepia rychlo a automaticky, no mnohych veciam este nerozumeju a tie sa aj tak naucia az na strednej skole. Takze neni vsetko stratene ;o)

TYKANIE V PRACI - no iny kraj, iny mrav. V Holandsku je tykanie uplne bezne, celkovo to tu nie je take striktne hierarchicke a sefovia maju vacsinou priatelsky vztah k zamesnancom nez nejaky diktatorsky. Tykaju si tu aj ludia v obchode, ked sa ahodne stretnu, alebo s predavackou, tykam si s ucitelkami v skolke, s ostatnymi maminami, jediny, komu vlastne nedokazem tykat je sused - starsi pan ;o) Ale on mi samozrejme tyka.

ZIARLIVOST - samozrejme ze ma stve, ze ma v praci kolegyne (no je softverista, takze vela ich tam neni), ale necitim nijako potrebu smirovat. Ked som potrebovala minule telefon na jeho kamarata, u ktoreho bol a maly sa mi osypal a ja som sa bala, tak som mu otvorila mail a potom sa este asi 3 dni ospravedlnovala, ze som to spravila, ale musela, ked moj muz nema mobil.

ZUZLE - co sa tyka tych kruzkov. Mozno je toho na Emu vela. Ja som chodila na vytvarnu a hudobnu (gitara), ale nakoniec sme tu vytvarnu museli vypustit, bolo toho vela. Na gitare uz potom mama trvala, nech si to dokoncim, argumentovala aj tym, ze ak by som chcela ist na pedagogicku VS, tak to tam vraj potrebujem. No, nenavidela som to, to ti poviem. Okrem toho, ze som musela denne cvicit, bolo najodpornejsie to, co som musela hrat. Bola som male decko, ale pidlila som tam samu vaznu hudbu, no uznaj, nejaky Bach decko bavit nemoze (viem, su aj vynimocne deti, ale ja som uplne normalna ;o))) Tak si myslim, ze mozno aj Eme vadi toto (okrem toho, ze je to jej povinnost a ze to proste musi). Mozno by sa ju dalo nejako motivovat, aby sa naucila hrat aj normalne pesnicky, co idu v radiu. Neviem, ci ju to viete naucit vy, alebo sa dohodnut s ucitelkou. Lebo to si pamatam, ze ked mi raz jeden ucitel ukazal akordy a naucil ma jednu pesnicku, to sa mi pacilo. Vies, lebo kazdy sa ma pyta „jeeej, ty chodis na gitaru? tak zahraj nieco od Elanu“. A ja som musela vysvetlovat, ze to neviem, ze viem iba tu nudnu vaznu hudbu ;o(
Inak dnes uz vsetci vieme, ze som sa mala vykaslat na gitaru a ostat pri vytvarnej. Takze to treba dobre zvazit ;o)
Drzim vam palce!!!

ESTE VESELE HISTORKY Z NATACANIA ;o))))
prisli sme vecer dole do obyvacky a Danko si nejako spomenul na vianocny stromcek (mozno sa mu o tom poobede snivalo, ale vravel, ze nie, tak neviem)
tak zacal hovorit, ze NEMAME STROMCEK, KUPIME, POJDEME ZAJTRA KUPIT.
a ja vysvetlujem, ze nie, ze teraz bude jar, budu kvitnut kvietky, potom bude leto, bude teplo, budeme mat na zahrade bazen, budeme sa kupat, potom pride jesen, budu padat listy a po jeseni bude zima a to budu vianoce
a ze pojdeme kupit potom stromcek do praxisu (nieco ako hornbach alebo baumax)
a on na to, ze POJDEME KUPIT ZAJTRA STROMCEK DO PRAXISU
a ja, ze nie, nie zajtra, az v zime. hovorim mu, ze teraz ideme do leta a po lete pojdeme do zimy
a on na to NIE DO ZIMY! DO PRAXISU!!!!

a este jedna…
ospravedlnujem sa, ze to bude fekalna tema
bola som na WC a ako som dokoncila dielo, mi maly zahlasil: SIKOVNA, VELIKA!!! ked sa totiz vycika ci vykaka do zachoda on, tak ho strasne chvalime, ze je uz velky a sikovny  

Tak, tolko od nas. Este som cosik chcela, ale ved aj tak tam bude precist zbytek ;o)
Papa!
schamka a Danino (cerstvo 31m!)

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 26.02.07 14:34

Ahojte,
dneska nestiham, tak jen pisu prosbu, nevite nekdo, jak se jmenoval prvni denicek o prikrmech? Slibila jsem ho poslat kamaradce a proste ho nebuzu za boha najit.
Jo a Betku prijali do skolky (do te normalni)
Dik moc
 Kacica

 
Gabika  26.02.07 15:16

Ahoj,

volal sa Ham, ham, ham I. a vyšiel 5.1.2005.
Keď si v našom novom zozname, ktorý som prerábala, naň klikneš, tak sa otvorí.

Gabika

 
Gabika  26.02.07 15:18

tu je prvá časť:
https://www.emimino.cz/…s/story/2839

tu je druhá časť:
https://www.emimino.cz/…s/story/2866

G

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 26.02.07 16:25

Ahoj holky!  

Tak se hlasime zpet z vyletu. Bylo to v pohode, jen se mi zdalo, ze Anie ze vseho byla hodne unavena… Muj tatka pro Anie vyrobil lampion na baterku :-), ted v utery ma Anie maskarni s pruvodem, tak jsem zvedava :-).  

Take jsme uz zkusili poprve hrat s Anie „Clovece nezlob se“ - jednodussi verzi, s polickama oznacenyma obrazkama. Tak to melo docela uspech, snad ANie i casem pochopi, ze pravidla se proste dodrzuji - i kdyz nema naladu :-).  

Ja mela dnes tenis, tak jsem prijemne unavena :-), ale jinak je v byte neuklizeno, takze jdu zase neco delat… Anie konci navic kouzelna skolka :-). Je tam Michal a jak ho ANie videla nedavno na zivo, tak na nej hned na zacatku volala do televize „Ahoj Michale!!!“ Bylo to roztomile :-)))    

Paa  

Hromix a Anie

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 27.02.07 08:44

Diky moc, to me vubec nenapadlo, ze to je vlastne v seznamku :-(
Tak se omlouvam, ze jsem tim otravovala.
mejte se krasne
 Kacica

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 27.02.07 14:19

ahojky,  

ja jsem tady tak opustena… mamka ma dnes dovolenou,protoze byla na technicke a jeste neco montuje na baraku,tak si pred chvili prijela pro maleho(ja jdu za chvili na zkraslovani:)To je takovy nezvyk,takovy klid:)  

V nedeli jsme byli na doporuceni Kacice v tom Brne ve Hvězdárně-moooc hezky,fakt spokojenost.Ka­ci,diky za typ,jen tak dal:))  

Rozeta-moc dekuji za tu masticku,jeste jsem ji nekoupila,protoze se to suche misto vyrazne zlepsilo(mazu 5×denne),ale jak se zacne zase horsit vyrazim do lekarny.To vis,ze dam na internetove rady:)))))  

Schamka-konecne nejaky dlouhy prispevek od tebe:)),hele mame uplne stejne hlasky jako vy-minuly tyden u nas byla desna schanka po vanocnim stromku:))))))) Zacal pobyhat po byte a pry ho(stromek),tatka vzal,kam ho dal?:)))  

Martoch-ctes aspon?:) dnes uz jsem si na tebe podruhe vzpomnela,jestli zijete…  

Tak ahojky,ja frcim,nez se mi ditko zase vrati..  

Any

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 27.02.07 15:29

Ahojky po víkende :-),

 

Náš víkend bol celkom fajn, v sobotu sme doobeda vyrazili na burzu lodných, leteckých a železničných modelov. Deti sme správne naladili, veľmi sa tešili, ale na naše prekvapenie sme našli v jednej veľkej sále len asi päť „burzovníkov", takže sme po chvíli odchádzali. To nám ale nezabránilo kúpiť hotovú podložku - koberček na zostavenie modelovej železničnej dráhy. Máme po manželovi celkom slušnú výbavu vlakov, koľajníc…, Krištofko by sa s tým chcel strašne hrať, ale je to všetko preňho ešte jemné a príliš rozbitné (a hlavne hodnotné), tak to má zakázané. Chystáme sa urobiť mu dráhu a prekryť ju tak, aby to nemohol babrať, lenže na to nikto nemá čas a tak tento koberček by to mohol urýchliť - len sa nalepí na preglejku, už sú na ňom vyznačené miesta pre koľajnice, je tam „tráva"… Na to sa nalepia koľajnice, domčeky… asi mu to urobíme na nejakú dosku na kolieskach a časom to bude mať ako zasúvaciu zostavu pod posteľou.
Po burze sme mali ešte dosť času, tak sme šli do jedného plateného parku-ihriska, ktoré je v budove. Decká boli najprv úplne samé, potom prišli ešte dve deti, takže super. Poskákali na skákacom hrade, polozili po veľkej preliezkovej zostave, pošmýkali sa.. Krištofko bol asi najviac času pri plastovom domčeku a kuchynke :-).
Poobede sme trochu pracovali, manžel doniesol z rodičovského domu zase nejaký nábytok a hlavne množstvo kníh. Knihy sme triedili asi dva dni - čo si necháme, čo pôjde do antikvariátu, čo necháme, ale ešte odložíme. Nakoniec sme použili aj ten nábytok, sice je starý, ale akurát nám vyplnil jedno miesto, kam časom príde vstavaná skriňa. Tak mám konečne miesto na posteľné obliečky, uteráky a obrusy :-).

V nedeľu sme Barborku odviezli na nejaké dohodnuté psychotesty a zatiaľ sme behali po obchodoch, potom sme sa všetci najedli v IKEA a išli domov. Keď sa Krištofko vyspal, manžel vzal obe deti na plaváreň. Týmto mu vyslovujem verejnú a úprimnú pochvalu :-). On totiž vždy chodil len s Barborkou, ale ona trvala na tom, že chce zobrať aj Krištofka. Lenže… Krištofko je konzervatívna konzerva a väčšina pokusov o jeho plávanie končila doteraz zle. Väčšinou chcel hneď ísť domov, nechcel ísť do vody… Keď som si predstavila, ako dorazia na plaváreň a Barborka sa bude tešiť do vody a Krištofko zase utekať domov, tak som bola za to, aby Krištofko ostal doma. No nakoniec to riskli a išli všetci. Vrátili sa po vyše dvoch hodinách. Samozrejme, že som zatiaľ upratovala :-), ale s akým kľudom! Normálne som si to užila :-). Keď prišli, boli veľmi spokojní, vraj bolo fajn, len manžel vôbec neplával :-). Buď boli v malom bazéniku alebo keď išli do veľkého, tak Barborka plávala a Krištofko sa vozil na manželovom chrbte, liezol mu na hlavu a pišťal, že voda je studená :-).

 

Inak včera mi to moje menšie dieťa zalichotilo asi takto: „Mama, ty si kečup a tá hlava je vrchnák!" :-). A minule kričal na sliepky: „Sliepka, k nohe!!!!!" - to sme sa nasmiali :-)

 

A úplne náhodou sme zistili, že Krištofko síce ovláda rôzne typy rýchlovlakov - Hiawatha, Mallard, Shikanzen… a v knižke mi pomenúva dinosaury (Diplodocus, Tyrannosaurys Rex, Triceratops, Brontosaurus..), ale nedokáže odpovedať na otázku, koľko má rokov :-)))). Včera sa ho to opýtala návšteva a on prehlásil, že tridsať :-). Potom sa skúšal opraviť, že trinásť, potom že pätnásť :-). Tak sme mu to vysvetlili, ale nevie si to zapamätať. Buď sa cíti starší alebo má preplnenú operačnú pamäť :-)))))

 

HROMIX - ako ste zvládli to výročie? A ozaj, musím Ti napísať, že sa mi strašne páči, ako sa snažíš Aničke venovať, ako jej vymýšľaš nové veci… Až keď som si čítala, čo si napísala, tak som si spomenula, že aj s Barborkou sme kedysi hrávali Človeče… na Krištofka som ho ešte nevytiahla. Aj pexeso (s menej obrázkami) sme s Barborkou v tomto veku už hrávali, to s Krištofkom som si našla čas len asi dva razy :(. Teda on ho hráva občas sám na počítači, ale určite sa to nedá porovnať s tým, keď to hrá s nejakým živým spoluhráčom… 

 

SCHAMKA - tiež som sa potešila, že si toho toľko napísala :-). A ešte k tomu, čo si písala o Eme - myslím, že ona je práve to dieťa, čo ho baví vážna hudba :-), pamätám si, ako Zuzka písala, že Ema je v izbe a práve počúva tuším toho Bacha :-). Teda neviem, či to bola náhoda, ale vtedy ma to prekvapilo, že taký drobec má záujem o vážnu hudbu :-).
Inak ak budete chcieť nechať Danka pokračovať v nemčine, tak v Bratislave (ak tu budete) už myslím sú školy s vyučovaním nemčiny. Takým tým celodenným, nie pár hodín do týždňa. Jednu tuším vedie Spolok karpatských Nemcov, ale je dosť drahá. Alebo deti chodievajú do školy do Rakúska, do Kittsee, je to kúsok od Blavy. Školné sa tam myslím neplatí, ale samozrejme nejaké poplatky tam sú. Tie deti sú tuším pridelené v SR do konkrétnej školy, dochádzku ale absolvujú v Rakúsku a tuším sa im to aj uznáva. Konkrétne som sa o to nezaujímala, len viem, že nejaké možnosti sú. A ozaj, Danko má v škôlke aký jazyk? Asi holandštinu, že? Takže je trojjazyčný? Ozaj, kedy asi plánujete vrátiť sa? Danko začne chodiť do školy v Holandsku? Odkedy je tam povinná dochádzka? 

 

Ja sa momentálne venujem surfovaniu po nete :-). Manžel pôjde do Anglicka za sestrou, aby jej odviezol veci z dedičstva (napr. klavír :-)), takže pocestuje dodávkovým autom. Chcem to využiť a uvažujem, že odtiaľ dovezie preliezkovú zostavu alebo trampolínu do záhrady. Predsa len je tam väčší trh a tak je tam lepšia ponuka aj ceny. Napr. jednu zostavu, čo som plánovala kúpiť u nás, som našla v Anglicku lacnejšiu o asi 10 tisíc… (namiesto 28 tisíc..). Ale je to dosť peňazí, tak zvažujem, čo vlastne potrebujeme :-). Chcela by som všetko - aj trampolínu, aj šmykľavku, aj hojdačku, aj stenu na lezenie, aj bazén :-))))). Nakoniec budem rada, ak to bude aspoň hojdačka :-).

 

Rozeta

  
 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 27.02.07 16:00

Ahoj!  

Hlásí se zmrzlina. Podělal se nám kotel, tak jsme volali servis - kotel je v záruce - tak prý přijdou příští středu. Chápete to??? Tak jsem obvolala všechny servisy, co tu jsou a jeden pán se nakonec „kvůli těm dětem“ uvolil, že přijde zítra odpoledne. Jsme ve svetrech, ale v noci nevím, snad dětem vytáhnu spacáky. A to je teplá zima… Kapitalismus naprd!  

Schamko - Rozeta opět prokázala neskutečnou paměť (to musí mít její manžel radost :-))). Ema má vážnou hudbu ráda, teď už to asi není v prodeji, ale kdysi (asi před pěti lety) jsme jí koupili v rádiu Classic :,-(u 8 CD, jmenuje se to Klasika před školou a jsou tam vlastně všechny důležité klasické kousky, většinou teda samo jen úryvky, nejvíc samozřejmě ty s pohádkovými motivy a je to krásně udělané, různě přitom vypravěč nabádá děti, aby spolupracovaly (třeba dělají vstávající labutě při Labutím jezeru), prostě je to takové zábavné a Ema to jednu dobu poslouchala pořád dokola, takže doteď zná spoustu klasických motivů. Nezapomenu, jak jsme jednou byli na Vyšehradě a tam je zvonkohra s motivem z Vltavy. A Ema se zastavila a povídá: Vltava! Naproti nám šly dvě důchodkyně a já myslela, že je budu sbírat ze země, Emě byly asi tři roky… :-)))
Ale jinak, aniž bych se tě chtěla dotknout, koneckonců jsme stejná generace, tak by to bylo trošku do vlastního hnízda :-), doby, kdy jsme ty a já chodily do hudebky, jsou už fakt dost daleko. Ema hrála už ten první rok třeba rock´n´roll nebo blues, kupříkladu hrála i ten hlavní motiv z Vody živé od Anety Langerové, k tomu spoustu lidovek a takové ty klasické etudy jsou opravdu minimální záležitost, dneska se už i ve státních liduškách hledí na to, aby to děti bavilo. Navíc cvičí dvakrát, maximálně třikrát týdně, většinou do půl hodiny. Prostě v tomhle problém není, neterorizuju ji tím :-), spíš jí vadí, že něco musí (a to si myslím, že už by prostě měla skousnout) a že jí to nejde hned napoprvé (i s tím se prostě už musí začít srovnávat). Taky si to vyprosila a ten klavír nebyl zadarmo a čtyři chlapi ho nesli k nám na půdu, takže najednou říct: mě to neba jen tak nejde. Chápeš, chci, aby to jen tak nezahodila a taky aby pocítila důsledky toho, co říká a chce. A u baletu je to tak, že když už tam jsme, tak ji to baví a má z toho radost, ale nechce jí odejít po obědě z té družiny, kde by si mohla jen tak hrát. A to pro mě taky není důvod, proč to rušit. Dva kroužky přece nejsou tak moc… si vzpomínám na tu holčičku, jak byla jednou v Uvolněte se, prosím a vykládala, co všechno dělá, nepamatujete si to někdo, ta snad měla čtyři kroužky denně :-), tak tomu říkám přetěžované dítě, ale Ema? Podle mě by toho zvládla i mnohem víc, ale chápu, že se chce i jen bavit, přece jen je to dítě… no je to těžký, každopádně si myslím, že příčinou současného našeho boje nejsou kroužky.  

Včera jsme byli všichni tři u zubařky. Dmula jsem se pýchou, protože všichni máme zuby bez kazů, Pepíno ukázkově spolupracoval, dokonce jsem myslela, že mu bude ten fluor natírat jako kdysi Emě, ale když viděla, jak je nadšenej, tak mu to dala do té masky, co Emě a on to fakt dvě minuty držel. Vyplázla jsem 920 korun a šli jsme :-). Ema opět zkoušela, co vydržím a lezla doktorce do vrtáků, stříkaček a jehel a absolutně mě ignorovala, zato kladla dr. úžasně dementní dotazy neskutečnou intonací, no prostě se chovala jako idiot a po očku sledovala, kolik ještě vydržím, takže jsem fakt pěnila, načež mi zubařka s vážnou tváří sdělila, že mě obdivuje, jak to s těmi dvěma dětmi zvládám a mám je tak krásně vychované, že ona chodí všude zá:,–(ně bez dětí, protože s nimi to prostě nejde, protože by zbouraly cokoliv a kohokoliv. Asi máme každej hranice někde jinde :-))))). A když jsem řekla, že nemám žádné hlídání, takže mi nic jiného nezbývá, tak rozšafně povídala, že ona má dvě plně funkční babičky a pořád je jí to málo. Tomu už se teda říká rozežranost :-))). Jo a minulý týden na té Emině oslavě jsme si teda notovaly s maminkama spolužáků, že jsou naprosto na zabití :-) a v podstatě jsme soutěžily, kdo má většího spratka :-). Kupodivu jsem nevyhrála, zvítězila maminka, jejíž téměř devítiletá holčička se minulý týden svíjela na zemi v metru… je to ještě k smíchu nebo už k pláči??? Asi to chce NADHLED :-))). Tak jen abyste věděly, co vás čeká. I když samozřejmě vím, že některé děti jsou hodné. I když obvykle jsou to děti těch druhých :-). No už toho radši nechám, za chvíli tu mám paní, co si jde koupit krosnu na dítě…  

Mějte se!  

Zuzana

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 27.02.07 16:01

Jo, Rozeto - co to je vrchnák? Náš Pepa by teda ani nevěděl, co je kečup :-). Ale včera patlal u snídaně chleba s medem a manžel mu tak káravě říká: ale, no! A Pepa: já nejsem Alena!

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 27.02.07 16:13

vrchnák = víčko :-). (A kečup sa snažíme kupovať čo najzdravší :-)))).
 R.

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 27.02.07 22:23

Ahojky!  

Tak se hned na zacatku budu chlubit! Mate nekdo uz dite s diplomem? :-))) Anie dnes dostala prvni diplom na karnevalu, za nejhezci masku :-). No, diplomy se davaly celkem 3, deti bylo 20, take je mi jasne, ze o nic nejde, ale stejne me to vazne dojalo, jak deti rostou - ze uz i diplomy dostavaji :-))) Karneval byl prima, neco malo k tomu. Ze zacatku se Anie ani nechtela do masky obliknout, jen zirala na ostatni deti. Dost jsem se divila, doma v masce lita rada, ale byla nejak zarazena. Zkousela jsem na ni vsemozne finty - i ty z me „slavne“ knizky :-), nic. No, kdyz uz to skoro zacinalo, tak jsem, ani nevim jak, docilila jejiho milostiveho svoleni a Anie si konecne nandala kridla a tykadla. Byla za tu berusku, jak jsem davala fotku do galerky. Bylo to prima, byly tam hry (sbirani pylu z kyticek, obouvani stonozky, staveni domku pro prasatko, krmeni zirafy, zdobeni pava…), takze fakt dobre. A pak to zacalo. ANie se aklimatizovala, zucastnila se hry, kde na konci byly sladkosti a se sladkou beruskou byl konec. Poprve jsem zacala verit, ze zakazovani sladkosti muze byt problem. Nikdy nebyl, nikdy nebyla vetsi scena, tentokrat si to Anie vybrala pred publikem. Nechala jsem ji vyhrat zelatinove medvidky (takove mini baleni) a potreti v zivote jsem ji dovolila, aby si teda tu sladkost snedla. Zdala se byt spokojena, ale po absolvovani dalsich her se najednou chtela vratit a MUSELA mit jeste dalsi sladkost. Nedavala si to vymluvit, argumenty nepomahaly, rev na cele patro, valeni se po zemi, odstrkovani maminky, trucovani za deset deti… Myslim, ze byla fakt unavena, mam pocit, jestli na ni neco neleze, nebo holt obdobi vzdoru? Trvalo to asi 15 minut, byla jsem spocena, po 5 minutach uz beradna, po 10 minutach nastvana a nasledovalo zvysovani meho hlasu. Ani nevim jak, najednou byl klid, Anie se spokojila s krupinkama (urcene ke krmeni zirafy). No, rikate si „to je toho“? Ale to neni konec!!! :-) Po vyhlaseni vysledku o nejhezci masku dostaly vsechny deti opet sladkost. Anie si vytahla z pytliku lizatko - dost velke, takovou pistalku. RIkala jsem si, je pozde, nebudu to hrotit, nechala jsem ji to lemtat… Ale upozornila jsem ji, ze to za chvilku vyhodime (lizala by to aspon 2 hodiny - jak to bylo velke). Takze lizala asi ctvrt hodiny, sly jsme kolem odpadkoveho kose a tak doslo na dalsi scenu. Nechtela to sama vyhodit, takze po chvili jsem ji to sebrala a vyhodila sama. Nasledovala scena, ze to ale chtela vyhodit sama… valela se po nakupnim centru (kde se v klubu konal karneval), delala humbuk… opet scena na cca 10 minut. Odchod, smireni se se situaci. Jeste jsem chtela nakoupit v Tescu Selske kure - kdyz uz jsem tam byla a ono melo byt v akci. Takze pro nakupni vozik, scena - ze nechce do voziku, ze chtela auticko (typ nakupniho voziku pro male deti)… dalsich 7 minut v tahu… me nervy na pochodu… Pak jsem musela vyridit jednu reklamaci - kde uz jsem na obsluhu skoro rvala, nebot me dohanela k silenstvi. Nejdriv jsme se dohadovali, co mam za problem se zbozim, kdyz mi rekli, ze to tedy mohu jit uplatnit na reklamace - za roh. Vlekla jsem se s vozikem za roh, kde byla cedule - reklamace vyrizujeme na info koutku - tj. misto, odkud jsem prave prisla. To uz me dozralo, vracela jsem se, mezitim prisla jina pani s problemem, pry mam pockat… Kdyz jsem byla na rade ja, videli, ze je to nadlouho a tak se zeptali jeste pani za mnou, co potrebuje ona, jestli to ma jen na chvilku. Chapala jsem to, ale pak se z toho ukazal problem na dalsich 10 minut a to uz jsem se rozcilila, ze to teda mohli nejdriv vyridit mou reklamaci, ktera byla jen asi na 5 minut… no hotovo… ANie to komentovala slovy „maminko, ty jsi kricela“… No comment, to mluvi za vse :-)))) Takze opravdu den za vsechny prachy :-))), ale konec dobry, vsechno dobre… akorat, to kure nemeli, coz jsem malem padala do mdlob… neb jsem prosla cely hypermarket jen proto, abych to zjistila… s tezkym vozikem, nervozni a unavenou ANie… kdyby tam byla obsluha, asi bych ji dala co proto :-)))  

Takze, jestli me dnes nekdo nepotkal, muze si gratulovat :-))) Ale uz je zase lip, dalsi karneval az za 3 tydny :-), tak snad bude dobre :-)))) A dekuji, ze jsem se tu ze vseho mohla vypsat :-))    

Rozeto - dik za optani na vikend. Nechtela jsem to tu uz pripominat, ale vlastne o nic neslo, probehlo to v pohode, nastesti jsem mohla na hrbitov s Anie sama, nevynucovali si hromadnou akci, takze jsem byla rada… Jen bylo zajimave, kdyz jsme odchazely od hrobu, tak asi po 5 metrech se Anie otocila a rekla, ze chce jeste za tatou… tak jsme se vratily a znovu chvili pobyly… jak je tam jeho fotka, tak to ANie asi vic vnima… pak se jeste znovu pri odchodu otacela a ptala se, kde je… takze nasledovalo vypraveni, ze hrbitov je jen misto k vzpominani, ze tata je v nebicku atd… Rodice Petra byly ok, maminka nadopovana prasky… radeji se o tom nemluvilo, chteli si uzit Anie… Takze tak…  

Zuzano - ty CD co ma Ema by me fakt zajimaly. Daji se nekde koupit a kde a pod jakym nazvem presne??? DIk predem za info.  

No, to asi pro dnesek staci :-). Tak paaaa    

Hromix a Anie

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama