LETNÍ MIMINKA č. 40 - N.O.Č.N.Í.K

Rodičovství

Ahoj maminky, připravila jsem pro vás deníček na přání. Děti nám rostou závratnou rychlostí a my se už zabýváme řadou věcí, které nastanou po tom neuvěřitelném sfouknutí první svíčky. Jeli to vůbec možné, bude to rok plný změn, stejně tak jako byl ten první. Jedna z důležitých věcí, která je před námi a hlavně před našimi děťátky, je vývojový skok v podobě odhození plínek v dál a přesedlání na nočník :). Tak tedy, slovo má prof. Zdeněk Matějček:

*„Přibližně od 12 do 15 měsíců je u většiny dětí vhodná doba, aby se učily na nočník. Mnohé maminky a babičky by čekaly poučení o těchto věcech někdy kolem osmi měsíců a budou tvrdit, že se jim to u jejich dětí povedlo. Jenomže tím se, prosím, nedejme mýlit. Všechno má svůj čas… Teprve kolem 15 měsíců je nervový systém dítěte zpravidla k takovému nácviku náležitě zralý. Nyní je také kapacita močového měchýře už dostatečně velká, takže dítě vydrží suché už třeba několik hodin. A co důležitějšího, samo si plnost močového měchýře uvědomuje, a může tedy svému okolí dát vědomě a rozhodně znamení, že se mu takzvaně "chce“. Pak už je třeba jenom toto jeho „chtění“ spojit s nástrojem, který slouží k jeho uspokojení, tj. s nočníkem - a věc je hotová. Totiž, lépe řečeno, musí se toto spojení vícekrát opakovat, aby se dítěti stalo samozřejmým a žádoucím - a pak je teprve vyhráno. Jenomže nyní, když je k tomu organismus dítěte zralý a připravený, je to nepoměrně snazší než v době, kdy k tomu zralý nebyl. A tak ať si babičky říkají, co chtějí, uspěchat bychom tohle učení neměli.

Ještě připomeneme několik důležitých zá:,–( pro takovéto učení:
1) Situace má být pro dítě příjemná
Nebudeme tedy spěchat a kolem nočníku nebudeme dělat paniku a napětí. Ani nočník by neměl být příliš studený nebo vratký nebo jakkoliv dítěti „podezřelý“.
2) Dítěti má být také jasné, co se od něho chce
A tak se procvičíme trochu v pantomimě, než mu to srozumitelně znázorníme.
3)Opakování celého aktu má být jednotné a důsledné
Tedy na jeden nočník, na jednom místě, pokud možno jedním dospělým členem rodiny - a když je jasné, že se dítěti chce, nebo že by se mu vzhledem k době už chtít mohlo!
A to nejdůležitější,
4)po správném výkonu následuje vždy náležitá odměna ve formě pochvaly a ocenění!
A v této pochvale nesmíme být příliš zdrženliví, poněvadž náležitě se chovat na nočníku a působit tím radost a uspokojení „svým lidem“ je významným přínosem v budování tzv. rodinné identity dítěte."

(Citováno z knihy Co, kdy a jak ve výchově dětí, nakladatelství Portál, 1996)*

Abych nedodávala informace pouze z jednoho zdroje, trochu jsem zapátrala na internetu. Našla jsem zajímavý deníček jedné maminky na serveru www.vasedeti.cz a tak vám nabízím nákuk:

***Jaká doba je tedy nejvhodnější?**

  • Různé zdroje se v konkrétních údajích liší, ale snad všechny se shodují v tom, že je naprosto nežádoucí posazovat dítě na nočník v době, kdy samo ještě pevně nesedí.
  • Jiné zdroje uvádějí, že dítě je schopno poznat a oznámit, že právě čůralo (ten minulý čas tam skutečně patří), kolem 18. měsíce. Pak teprve pozná, že právě čůrá, a až po 20. měsíci dokáže včas dát najevo, že by bylo záhodno ho na nočník po:,–(it.
  • Dále je prý také možné, že pokud maminka skutečně odolá a nepodlehne nátlaku okolí, většinou si dítě vypěstuje hygienické návyky takřka ze dne na den někdy mezi 21. a 27. měsícem.
  • A ještě poznámka pro ty, kteří mají dítě v „nočníkovém věku“ a zároveň v nejbližší době očekávají příchod miminka. V tomto případě je lepší s vysazováním na nočník počkat, až po narození mladšího sourozence. Spousta dětí se totiž v nové situaci vrací zpět k plenkám, takže veškeré úsilí by mohlo vyjít nazmar. (Podobné je to i v případě, že plánujete jiné velké změny - stěhování atd.)

Proč není dobré začínat příliš brzy?
Začneme-li příliš brzy, dítě si spíš vypěstuje reflex, který mu pak velí krátce po dosednutí na nočník se vyprázdnit. Zpočátku se zdá být vše v pořádku, dítě se vzorně vyčůrá nebo vykaká, když ho na nočník po:,–(íme, jenže problém je v tom, že se tímto způsobem nenaučí ovládat svěrače. To se pak mnohdy projeví v předškolním věku, kdy se dítě začne znenadání pomočovat, protože vypěstovaný reflex se vytratí. Jiná možnost je, že bude sice zvládat nočník, ale na záchodě nebo někde venku v přírodě „to nepůjde“. Často jsou zmiňovány i problémy se zácpou způsobené tím, že dítě své potřeby kontroluje až příliš.
Někteří psychologové uvádějí dokonce i možné problémy v sexuálním životě.*

Tak to je vše. Snad to není přehnaně dlouhé. Zuzka ještě přidá něco z vlastní praxe.

Vaše Karolinka

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Bibrus
Nováček 2 příspěvky 31.05.05 20:10

Ahoj Karolinko
prima deníček,mam holčičku Elišku tento nočníčkový problém jsme řešili dost dlouho,od 1,5 jsme vysedávaly a chválily a zase vysedávaly,jenže nám to pořád nějak nešlo.„Všechny děti od kamarádek už chodili bez plíneček a my pořád s plínou“Až jednou jsme opět udělali velký plínkový nákup a najednou ze dne na den,jako když utne,Eliška odhodila „pínku“a začala si říkat na nočníček-2roky a32dní.Na noc plínku ještě máme,ale myslím,že už ne dlouho.Takže si myslím,že u každého dítka to trvá jinak dlouho,než to příjde.
Přeji pěkné sluníčkové dny a „nočníčkové pokusy“
Jana a Elinka26M

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 31.05.05 21:02

Ahoj.

Prvníííí z našeho deníčku!

Deníček je super. U nás to vidím rozhodně později se začínáním na nočník. Chlapečkové prý jsou v tomhle o poznání hůř než holčičky. Ale třeba mně Šimonek překvapí. Dřív než v těch 15m to ale zkoušet nebudu. Po nočníčkách už se dívám.

CIBULKA

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 31.05.05 21:07

Panecku, to je rychlost, uz mame novy denicek!

Tema je super, diky Karolino. Ja budu patrit asi mezi linejsi maminky a tak na ANie spechat nebudu. Uz ted tusim, jak to uceni bude stresovat vic me nez Anie :-(

Jinak jsem se zapomnela „pochlubit“, ze jsem na chalupe nasla kliste, ktere si po mne pochodovalo… jsou mi odporne, ale co nadelam, prece nebudu porad ve meste. Desi me to, ze jsem byla jen na travniku u baraku…

No nic, pa pa a hezky vecer

Hromix a Anie

 
Anonymní  31.05.05 21:11

Ahojda!

Tak myslím, že tohle téma bude zajímat nás všechny a jestli můžu, něco bych přece jen dodala.

Většina z nás trůnila na nočníku nejpozději v šesti měsících. Moje matka dávala (dokud jsem ji patřičně nezpražila) k dobru historku o tom, jak mě v 10 měsících nechala celý den v prochcaných (to jsou její slova, prosím) punčocháčích - a jak to hned druhý den šlo! Nepředpokládám, že by někdo z vás používal takovéto metody, ale podle mě je i dávání na nočník před půldruhým rokem zbytečná drezura. Většinou prostě jen odchytnete nadílku nebo vystihnete moment, kdy dítě začne „cepenět“ nebo přímo tlačit. Dítě pak maximálně zjistí, že se vykakalo do nočníku, samo od sebe to ale nedokáže zopakovat. Podle mě se dřív začínalo tak brzy především proto, že dítě prostě v 6 měsících z nočníku neodejde ani neodleze, což v roce jednoznačně udělá.
Podle současných výzkumů se dítě do věku 15 měsíců vyprazdňuje naprosto automaticky a většinou o tom ani neví. Teprve kolem roka a půl se mu spojí pocit vymočení s vlastním tělem. Ten jediný správný čas podle mě pozná ten, kdo o dítě pečuje. Přijde prostě tehdy, když si dítě v určitém byť minimálním předstihu uvědomí, že bude čůrat nebo kakat nebo v ještě lepším případě dokáže stolici nebo moč chviličku udržet.
Nikdy by se dítě na nočníku nemělo nutit zůstávat, koledujete si o úplné odmítání. Chceš to zkusit? - je podle mě nejlepší metoda. Většina dětí dokáže brzy (od momentu, kdy je samo sobě připravené) udržet bobeček a umístit ho do nočníku, s čůráním to pak většinou trvá o hodně déle.
Nočník by měl být především stabilní, mnoho dětí se na něm různě vrtí, případně se s ním pokouší jezdit po místnosti, zvlášť pokud vypadá jako auto :-). A pro chlapečky by měl mít vpředu zvýšený okraj. Pokud máte klasickou dřevěnou židličku, určitě jste si všimly, že má kulatý otvor, pod který se kdysi dávno :-) dával nočník, tak aby se šestiměsíční dítě ihned jakmile se začne dávat do židličky vyprázdnilo vždy do nočníku. O smyslu takového počínání se nebudu šířit, i kdyby náhodou mimi zjistilo, že něco udělalo, absolutně si nemohlo všimnout kam. My tuhle židličku máme a to kolečko máme přidělané napevno, což doporučuju, protože když do té židličky začala naše opička lézt sama, málem si v tom zlomila nohu, když přišlápla to kolečko na jedné straně a ono se zvrátilo. Kamarádka si pořídila hrací nočník s nadějí, že s odměnou v podobě veselé písničky to půjde lépe. Za dva dny její chlapeček přišel na to, že stejně začne nočník hrát, když do něj bouchne nebo do něj dá nějakou věc :-). Můžete si taky pořídit sedátko na velký záchod, ale dítě na něm ze začátku neudrží stabilitu a později si na něm připadá jako malé. My jsme ho koupili a vůbec nevyužili, když Ema „vyrostla“ z nočníku, chtěla chodit na záchod jako my a sedátko vždycky vyndala (a pak občas do záchodu zapadla :-).
A ta konkrétní praktická zkušenost u nás: nočník jsme dostali od tchýně k Eminým prvním narozeninám se slovy, že když nemáme rozum my, má ho ona. Přímo při oslavě jsem ho nedovolila rozbalit, tchýně se chystala na praktickou instruktáž, možná to i chtěla sama předvádět, ale prostě jsem nočník vzala a uklidila. Ema je únorová, takže v létě, když jí bylo k 18 měsícům, jsem nočník vyndala (těch otázek za toho půl roku, jestli na něj už Ema chodí!!!), řekla jsem jí, že tam se dělá ee, sundala jsem jí plínku, ukázala, jak si na něj sedne a že se tam může vyčůrat a vykakat. Okamžitě vstala, začala ho zvedat, mlátit s ním, dávat do něj hračky a jídlo atd. Nechala jsem ji být. Když ji to přestalo bavit, postavila jsem ho do rohu a nechala ho tam, občas (tak jednou za 14 dní), jsem se Emy zeptala, jestli to nechce zkusit, většinou to neuznala hodné odpovědi. Nicméně v létě byla hodně často nahatá a tak si všimla, že čůrá a začala si to spojovat. V listopadu, to jí byl rok a třičtvrtě jednoho odpoledne přišla za mnou s nočníkem, ať jí z něj sundám to víko (máme želvu s krunýřem), že chce dělat ee. Byla jsem ztělesněním skepse, ale udělala jsem, co madam chtěla, ona si sundala plínu, usedla a vyčůrala se. Do týdne kakala a čůrala do nočníku, když jsme byli doma. Protože byla zima, na ven jsem vždycky dávala plínu, až na jaře začala chodit bez plíny (a já s náhradním oblečením - to jsme ovšem využily jen párkrát). Další léto - ve 2,5 letech - byla co se udržování čistoty týče naprosto bezproblémová. Zbývala plenka v noci a tu měla hodně dlouho, skoro do 3,5 let. Prostě se vykoupala, dala jsem plínu a pyžámko. Do dalšího léta bývala ráno plínka mokrá, protože Ema vždycky hodně pila a já jí nebránila v pití ani večer, navíc se ještě i v tu dobu hodně v noci budila a často chtěla napít. Když byla najednou v létě plína ráno asi 14 dní suchá, plínu jsem prostě přestala dávat, pak se tak jednou do 14 dní počůrala a od 4 let jsme zcela bez plín. Vše proběhlo naprosto v klidu, vlastně jsme to vůbec neřešili ani se tím moc nezabývali a mám pocit, že to snad Ema ani nějak nepostřehla :-). Jediné, na co si v tomto ohledu vzpomínám, byl dotaz tchýně, když u nás byla, proč má ta ostuda pod pyžamem plenku a ty velmi rychle utnul manžel - před Emou to obrátil v žert a o samotě pak tchýni velmi ostře požádal, aby už něco takového nikdy neříkala. Zase román, omlouvám se.

Anko - ty jsi myslím řešila koření a bujóny a tak. Já používám pro nás místo kostek Solčanku, to je mořská sůl se zeleninou a natěma a bylinkama, není tam žádněj glutamát a podobný fujtajbly. A pro Pepína na jídlo po roce mám Horalku, to je pouze směs sušené zeleniny a natí, mají to ve zdravých výživách. Kdybys to nenašla, můžu ti to koupit tady u nás, kde nakupuju já.

Zuzana a Pepi (9m a 26d)

 
Anonymní  31.05.05 21:14

Hromix,

já jsem dneska zase za paní Chytrou, ale třeba to využiješ. Já sama jím a taky dávám Emě vždycky od června b-komplex. Velice účinně to odpuzuje všechen hmyz včetně klíšťat, ono jim to smrdí. Tak jestli chceš, tak to zkus, já to mám vyzkoušené, zítra začínáme :-).

Zuzana

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 31.05.05 22:10

Ahoj ZUZKO,

promiň,že Ti do toho kecám,ale mně se zdá plínka do čtyř let strašně dlouho.Navíc u nás,když chceš dát dítě ve třech letech do školky,nesmí mít plínu ani se nesmí počůrávat.Já jsem teda holky dávala na nočník od té doby,co začaly sedět.Samozřejmě to nebylo moc platný,ale měla jsem štěstí,že se asi od roku nepočůraly v noci.Takže ráno po probuzení hned na nočník a tak se to naučily docela dobře.Horší to bylo s kaděním.To se ale taky pak upravilo a od dvou let byly bez plíny.
No,ale s Marťou to bude určitě jinak.Jednak je kluk a taky rozhodně ho nehodlám dát do školky ve třech letech,takže žádný spěch.

Jen jsem chtěla přihodit svoji zkušenost.Ale jinak jsem taky asi uplně tupá,protože jsem v domácnosti strávila celkem 8 let a ještě další tři určitě budu!!!!

Čau VLAĎKA

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 31.05.05 22:21

Ahoj holky,

já zas budu otravovat kvůli SVRATCE.MILENO prosím Tě v kolik a kde přesně máme nějaký sraz ????A povlečení svoje nebo tam bude ????

A ještě prosím, mohly byste mi někdo koupit ty kukuřičný křupinky?U nás nic takovýho jako zdravá výživa není.Budu moc vděčná.
Doufám,že dorazím,záda se už trochu umoudřily,ale mám jiný problém.Včera mi zemřela babička a v pátek má pohřeb.Vůbec,ale strašně se mi tam nechce,ale musím.Takže Vás asi v pátek opustím a pak zase přijedu.Ještě nevím,jak to provedu,fakt to nesnáším,a to jsem nechtěla ani,aby tam šly holky a hned jsem za špatnou,takže taky budou muset a ještě pak po obřadě ukázat příbuzenstvu Martínka - jako cvičenou opičku.Ach jo.

No radši jdu,nálada pod psa.

Mějte se VLAĎKA a zítra devítiměsíční MARTÍNEK

 
Anonymní  31.05.05 23:07

Ahoj maminky,
moc mě zaujalo téma vašeho deníčku, jelikož máme doma 20ti měsíční holčičku, která na nočníčku seděla zatím nejvíce 2sekundy , a to ještě oblečená:-(! Nahatá si na něj nesedla ještě vůbec!!! První posazení na nočníček proběhlo v 16m, kdy začala říkat na kakání EE. Později začala říkat EE i na čurání, ale na nočník si prostě ne a ne sednout. Má k němu totální averzi a to ji podotýkám NIKDO nenutí! Vždy ji ho vyndám tak 1-2×týdně a zeptám se ji jestli nechce udělat EE tam a NECHCE. Zkoušela jsem ji taky plenu sundat, takže chodila jen v kalhotkách a tepláčkách, ale výsledek byl nulový, sice prohlásila to svoje EE, ale v pročůraných kalhotkách byla schopná zůstat asi i celý den. To já zas vydržím tak max.30min. a pak ji jdu převléknout. Teď už ani EE nehlásí, ví, že přebalená bude … Tak nevím proč vám to sem píšu, ale asi se potřebuju z toho vypovídat, jelikož tchýně když jsem ji viděla naposledy tak přišla s tím jak XY byl bez plen v roce a půl AZ do dvou let a že co my… já se tím nestresuju, jen si říkám , kdy už ji to v tom mozečku dozraje a kdy přijde ten její správný čas. Moc mě pozvbudil příspěvek od Zuzany a říkám si, kéž by tomu tak bylo taky u nás.
Mějte se krásně a ať jste úspěšnější než my!

Alena

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 31.05.05 23:32

Ahojky!
Holky jak to robite, ze ten dennicek tak rychlo vynuchate? ;o)

Karolinka - dennicek je super, aj ked ako pozeram, este je fakt skoro. Ja som rozmyslala nad tym, ze hadam ani nic ucit nebudem, ale skor sa prisposobim tomu, ako si Danko „povie“. Skratka, ked to tak prirodzene pride, tak sa na to dame ;o) Neni to moc naivna predstava? No, vsak mam taky rok na vytriezvenie ;o)))
Ozaj, Zuzana, to zmensovatko do zachoda (ako si to nazvala? aha, sedátko na velký záchod), tak ja si zas myslim, ze je to fajn vec. My sme ho ako decka mali a pouzivali sme to. Normalne si to pamatam ;o) Takze ja som sa rozhodla, ze to Daninovi kupime a bude na zachode vysedavat (a citat si knizky, hehehe).
A este ako si pisala o tej stolicke s tou dierou - aj taku sme mali a hravali sme sa s nou na pracku ;o) Nasi maju zhora plnenu pracku a ta stolicka bola taka vysoka, takze ked sme tou dierou hadzali oblecenie na baby, prislo nam to ako do pracky ;o)))) Detska fantazia ;o)
Hromix - ten Bkomplex fakt funguje!!! Ja som dokonca mala pocit, ze pocas tehu fungovala aj kys.listova proti komarom, ale kliest ma potom uhryzol pri zehleni vybavicky…

No a ja som este nieco chcela, ale nepamatam si ze co… sila nie? No co uz so mnou. Snad ma zajtra osvieti ;o)
Tak paaa!
schamka a Danko (10m+1t+1d)

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 31.05.05 23:38

Alena,

čo mám ja osobnú skúsenosť a podobne to bolo aj u detí v okolí, u väčšiny sa to „zlomilo“ okol 21.-22. mesiaca, čiže cca v tom roku a trištvrte, ako píše aj Zuzana. Veľa mamičiek sa tak o mesiac predtým trápilo podobne ako Ty a potom to zrazu deťom urobilo v hlavičke „cvak“ a zrazu to išlo. Samozrejme sú výnimky oboma smermi, ale ten 21.-22. mesiac akoby bol zázračný :-). U mojej dcérky to išlo dokonca s takým úspechom, že o ďalšie asi tri mesiace bola bez plienok aj v noci (vôbec sme to tak skoro nečakali).

Rozeta + Bambi 4r. + Krištofko 10m.

 
Anonymní  31.05.05 23:45

Rozeto,

díky za tvá slova :-),asi jsem TO potřebovala slyšet! Tak už vám se nebudu lézt, papa.

Alena

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 31.05.05 23:55

No ja dnes nestíham príspevk, tak aspoň komentujem komentáre :-).

Schamka, nám sa to koliesko na WC tiež osvedčilo, malá ho dodnes používa, keď kaká :-), ona totiž pri tom číta a chýbali by jej ruky na držanie :-). A so svojim zadkom ako razítko na dvojbodku by do toho WC bez držania spadla :-).

Inak gratulujeme Dankovi k samostatnému chodeniu, to je teda macher! Tak už chodí Šimonek a Danko, kto bude ďalší :-)? U nás to nehrozí, napriek dávnym predpovediam, Krištofko je superopatrný, fakt, má sa veľmi rád :-). Pre istotu sa asi vrhol na ten intelektuálny vývoj :-).

Ozaj kúpili ste niečo deťom zajtra ku dňu detí? Ja áno a malá išla spať bez rozprávky, lebo chcela rýchlko zaspať, aby už bolo ráno a dostala darček :-). Ona už vie, čo dostane Krištofko a teší sa aj na to, ako si to požičia (také autíčko z Tesca, čo pri jazdení šteká).

Tak všetkým deťom všetko najlepšie!!!

Rozeta

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 01.06.05 00:04

Deníček je prima, díky za to téma.
K historkám připojím jen to, že já jsem prý byla nočníkový ďábel, na nočníku jsem trávila celý den, jedzila jsem na něm po bytě, dokonce jsem se naučila bez karambolu zdolat prahy a na zádech jsem měla od opěrky obrovský modrák. Odkdy jsem to praktikovala nevím, ale v jedenácti měsících už jsem chodila, takže tohle začlo určitě mnohem dříve… Naši se to pak snažili naučit i bráchu, ale ten se to nenaučil řídit. Tož tak.
Zuzano, ten váš pohodový přístup se mi zamlouvá. Mně do toho jak se zdá nikdo mluvit nebude a i kdyby… Ale jsem zvědavá, jestli na to budou mít vliv i naše látkové plenky, jak někteří tvrdí. Spíš si myslím, že moc ne.
Jo a k tomu bujónu, my používáme jen BIO, ale je v něm taky výtažek z droždí a neztužený palmový olej a samozřejmě sůl, takže zatím se to nehodí. Horalku mám, díky za ochotu. Já teda ještě miluju houbovou Vegi směs (samozřejmě, že pro Jitku o ní neuvažuju), ale jsem v podezření, že některé tyhle směsi glutaman obsahují, i když na obálce deklarují opak.
No a k našim intelektuálním pokrokům. Ženský, já mám čím dál tím více pocit, že to dítě začíná mluvit. Včera jsem jí nabízela jídlo a ptala se chceš? chceš? a ona na to chť! Dnes jsem se jí ptala kde je nos a ona mi zapíchla ruku na horní ret a řekla tady! A tchýni zase minulý pátek po skončení poledního jídla říkala etě etě, tak ji ještě dokrmila banánem. Je teda možné, že si to přibarvujeme, milujícím maminkám občas není radno věřit, ale stejně jsem z toho na větvi.
Tak dobrou, konečně nebudu v noci funět vedrem, měli jsme v bytě na spaní 29 stupňů- takhle nějak to musí být v rakvi…
Anka a Jituška 10,5m

 
Berenika
Kecalka 130 příspěvků 01.06.05 01:33

Ahojky všem,

tak mi zase po dloooouhé době něco písneme, ať o nás taky něco víte. Máme málo času, protože mámě nedávno objevili rakovinu, takže každý den jezdí do nemocnice a tak se musíme doma více starat.

Taky se nám už blíží svatba, takže zařizuji a zařizuji. Už máme zamluvený moje šaty, hostinu, dělají se nám prstýnky a právě jsme dostali hotový oznámení. Dneska už jsem taky objednávala dort (bude stát 4200 a Milana málem kleplo, když to slyšel) Taky už jsme sesmolili seznam svatebních darů a plánuji rozlučku (společnou - se všema kámošema a známýma na jednom táboře).A jak je na tom Martoch se svatbou? Máte to jen den po nás. Příští sobotu jdeme ještě na svatbu jednomu páru z naší partičky, tak už se těšíme, jak si dáme do nosu.

Luky dělá úžasný pokroky: při papání, nebo když má hlad tak říká ham, taky už se konečně naučil mama. Plazí se jako drak a už si stoupá na všechny 4 a pěkně péruje. Taky když ho po:,–(ím, vydrží sám chvíli sedět a pak se skácí do strany. Tenhle jeho pohybový rozvoj má ale taky stinnou stránku a to že už ho nemůžu nechat ani na chvilku samotnýho. Dřív si hrával sám na posteli a teď už přeleze ty peřinový hradby a už dvakrát nám spadl na zem na hlavičku. Naštěstí máme postele docela nízko a nic se mu nestalo. Takže jsme zakoupili ohrádku 140×140 a má tam teď svoje eldorádo. A máme taky 3. zub - 1v pr.nahoře - zatím malinkej, ale už cinká. ten vedle něj bude co nevidět.
Dlabání: sváča: půl ovocné přesnídávky + Aktivia dohromady cca 200ml, oběd sklenička 140 ml zeleninovýho nebo s trochou masa příkrmu a večer rýžová kaše Nutrilon taky asi 200 ml - po tý se může utlouct. Kojení donedávna pořád i po jídle - teď už jsem odbourala po sváče a večeři, když jsou mléčné. Celý den má k dispozici lahvičku s kojeneckou vodou a může si pít - zatím si s ní ale spíš hraje, jen někdy si jí stčí do pusy a trochu si cucne. Má na ní dudlíka - pítko se vůbec neujalo, protože to by musel moc tahat.

Deníček - zase pěkné téma. Taky chci začít s nočníkem až tak v 1,5 roce. To zase budou komentáře od příbuzných - už teď si klepou na čelo ohledně naší zdravé výživy a že mu nic nedovolím jíst, nicméně to aspoň respektují a necpou mu to. My už byli na nočníku co jsme se naučili sedět. Milan (přítel) chudáček byl bez plen už v jednom roce, protože jeho otec byl línej zavést domů teplou vodu, takže vždycky když byl po.. tak mu strčili zadek pod studenou. On je jeho otec vůbec takovej divnej - no ale omlouvám ho - je mu už přes 60 a je to vyloženě takovej buran a jeho máti prej byla děsná diktátorka.

Anka - minulý deníček byl taky super, hned jsem si tu knížku zamluvila v knihovně.

Srazík - určitě dorazím, jen pak dejte vědět jestli to bude jako vždy nebo na tom Smíchově.

Missorka, Monis - holky já vás obdivuju - mít mimísky hned takhle za sebou a Monis má ještě k tomu dvojčátka. My se na další chystáme na podzim, aby jsme zase měli lvíčka - doufám, že to vyjde. Ale i tak všichni říkají že děti po 2 letech bude pěkný záhul. Podle mě je ideální 2-3 roky odstup, aby si rozuměli a hráli si spolu, kór když budou muset bydlet spolu v 1 pokoji.

No já už jdu chrupčit - zase jsem se tu po dlouhé době „dlouho vykecala“.

VŠEM DĚTIČKÁM PŘEJEME K JEJICH SVÁTKU TO NEJ, NEJ, NEJ A HLEVNĚ TRPĚLIVÉ A MILUJÍCÍ RODIČE.

Berenika a Lukášek 9m13d

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 01.06.05 07:05

Ahoj.

VLAĎKA- nevím, jak je na tom Milena se čtením. Holky jedou myslím dopoledne a já až odpoledne, protože máme cvičeníčko a navíc mně tam veze manžel a ten dřív nemůže. Možná se ti ještě někdo ohledně Svratky ozve.Když by jsi dorazila dřív než Milena, tak tam je prý nějaká restaurace, kde se dá počkat než dofrčí Milena s klíči. Křupky ti klidně koupím, dneska jdu do zdravé taky pro zásoby. Nevím, kolik jich chceš. Ten větší pytlík je 270g a expirace 5m. Tak si to namysli a dej mi vědět. Já nějaké koupím kdyby jsi to nečetla a pak ti vezmu kolik budeš chtít. Když mi zbydou, tak u nás se neztratí. A myslím, že nemusíš mít strach, že by je nepapal. Takových dětí je naprosté minimum.
Je mi líto, že vám zemřela babička. Doufám, že to v pátek vpohodě zvládnete.

CIBULKA

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 01.06.05 08:34

snad to tu jeste nikdo nepsal…

Mrkvovy dort (Kanadsky carrot cake)

¾ hrnku oleje
1 a ½ hrnku cukru krystal
4 vejce
3 hrnky nahrubo nastrouhane mrkve
2 hrnky hladke mouky
2 lzicky sody na peceni
2 lzicky skorice
spetka soli
popr. ¾ hrnku sekanych orechu (pridat uplne na konec)

Rozehrejeme troubu na cca 180 stupnu.
Mixujeme olej, cukr a postupne vmichavame po jednom vejci. Nakonec vmichame mrkev.
Zbyvajici suroviny dobre smichame v jine misce a pote pridame do prvni smesi.
Testo vlejeme do formy cca 22×33 cm (ja davam do maleho pekace, ktery vylozim pecicim papirem s okraji pres pekac - pak se da dort dobre vyndat). Peceme cca 45 minut a vice dle velikosti formy (ja pekla hodinu).
Mam i recept na desne sladky ale desne dobry icing (tedy polevu), ale nevim jak v Cesku nahradit syr Philadelphia…
250g syru Philadelphia zmekleho, 4 hrnky mouckoveho cukru a ¼ hrnku masla, popr. vanilkovy cukr. Tato smes se mixuje a vznikne cca 3 a ½ hrnku polevy… je to mnamm

tak dobrou chut!

Hromix a Anie

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 01.06.05 08:36

Ahoj holky.

Než jsem napsala komentář Vlaďce, tak začal Šimonek strašně plakat. Opravdu hrozně. Sáhla jsem na něj a hořel. Má skoro 39. K tomu jen rýmečku. Tak dostal čípek a chrupká. Předtím byl v pohodě, tak jsem zvědavá co bude dál. Dneska jsme měli sraz s těhukurzem. Tak to odpadá určitě. Doufám, že to jinak nic nebude. Ta Svratka by mně mrzela. Ale už to tak jednou měl, že měl horečku jeden den a nic mu jinak nebylo a samo to přešlo. Asi se tenkrát zvládl sám poprat s nějakou infekcí. Hlavně se bojím, aby zase neměl ten zánět středního ucha, chďátko moje.

VLAĎKO- kdybychom náhodou nejeli, tak stejně ty křupky koupím a manža by je hodil třeba KAČICI. Uvidím, jestli se Kačica ozve a co napíše. Povlečení jsme platily takže tam bude.

Přejeme všem dětem krásně prožitý jejich první svátek dětí.

Šimonek už se vzbudil a teplotka mu zatím stoupá, tak jdu za ním.

CIBULKA

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 01.06.05 10:55

cauky holky,
tak jak se vede?u nas se to uz zase vyjasnuje-a bude teplicko,i kdyz v byte uz je opet prijemne.
Co mame za novinky?jedna nejdulezitejsi:) Sebastianek uz je velky kluk a putoval do sveho vlastniho pokojicku:) /byla jsem ale prinucena pocasim,v loznici bylo 29,5C,kdezto v severnim pokoji bylo alespon prijatelnych 25-26C.Takze spinkal sam.Prvni noc-jsem byla dvakrat,jednou se vzbudil a nevedel kde je,po druhe kolem pate na kojo.a jeste usnul do pul devate!!!/to se nam jeste nestalo!/druhou noc uz spal celou,do ctvrt na sedm!!!dnes opet celou noc do pul sedme!!!no to kdybych tusila…uz by byl davno:))) /asi tezko:) moc mi v loznici chybi/
Takze velky kluk,spinka ve svem vlastnim pokojicku,celou noc(tedy zatim nase prvni tri noci)a pres den uz chodi spavat „po obede“ Taky mame dva zuby-psala jsem vam to vubec??oba zaraz vykoukly minuly tyden(no nacekala jsem se-on je cely tatik,tomu taky tak pozde lezly,maji to rodove,i to,ze v 31letech ma jedinou blombu/ja mela uz v roku i stolicky,no co se divit kdyz zuby moudrosti mi lezly asi v 5tride:) Proste ze me nema ani chlup,ze by otec jisty a matka nejista??:)))))
No mozna by tu neco po mne bylo-desna tvrdohlavost:)) ale to ma i nas ocko,takze po kom vic,to nevim:)) Naucil se krasne kaslat(jen tak na oko)-babicka u nas vcera zakaslala,prcek se rozesmal a uz si kaslal..ale aby opakoval zviratka to ne:) jedine kravicka a havak.

V sobotu mame vystopeni z nasima Robatkama:) tak nam drzte pesticky at to krasne odzpivame/asi petiminutove vystoupeni:) Vcera v tomto krouzku mel prdola maly uraz,kdyz lezl po zemi,jedna pani mu klekla na tu jeho malickou pacicku.a ze vsi silou..zustala mu zaskocena krev,nastesti zlomene to neni(neumim si predstavit,jak by lozil ze :,-(rou:)

Jo a uz stopro vim,ze jedeme na tu dovcu,tak jsem zvedava,jak to vsechno zvladnem.

Denicek-super.uz jsem nejake hlasy od pribuzenstva slysela:) ja chci nocnik poridit okolo toho 15m,nebo poridm po roce :) /myslim,ze nam ho stejne nekdo na prvni narozeniny vecpe/ale zacnem az kolem toho 15m.Uvidime,jak na tom Sebasti bude.U kluku to pry trva jeste dyl,nebudem delat zadne nasili.Uz jsem slysela „pohorsene“vy­praveni od tchyne,jak manzela nemohli odnaucit a jeste ve dvou letech mel plenku:) a sam si ji sundal a dal do umyvadla,ze preprat:) a taky,ze videli dvouleteho caparta pobihat s plenou..a kroutili pri tom hlavou..no ..jsem zvedava co budou rikat na nas,az zjisti,„ze opet neco moc moderne zeru“a na nocnik ho davat jeste nechci:) Ted staci,kdyz odolavam se stravou.Uf.V nedeli mi rikal svagr,at si pockam,az ho tam nekdy necham samotneho,co mu vsechno daji.Tak jsem jim v klidu rekla,ze jestli nechcou poslouchat,tak jim ho tam nenecham:)
Ted se sice usmivam,ale neni to zas tak lehky,dobrovolne ho tam asi nechavat nebudu,nepotrebuju hlidani,nejak to vzdy udelam(nebo pohlida moje mati,ktera me respektuje..kdyz uz..)ale pristi rok si ho urcite budou chtit bravat na vylety a v tom jim asi branit nemuzu..co pak s vyzivou?kdyz vim,ze stejne neposlechnou?babo rad../vim to,kdyz si brali neter,taky svagrovi zatajili co vsechno uz ji dali ochutnat a nam to vykladali jako dobrou zabavu../
Nicmene nejen oni,ale cele me okoli me ma za pani blaznivou,ze jeste nejime to a to a to(a to nejsem az takovy fanatik jako Zuzka,ze jo?:))/napr.byli jsme o vik na chvilku na koupaku za mati(moje teta ma prirod.koupak,v le­te ho s mati provozuji-takze se tam budem vyvalovat pod stromy,uz se tesim-pzn.MARTOCH-kdybys jela k vasim do Veseli,muzem se v O.N.V.na Sterku potkat)a za tu kratkou dobu malemu nabizeli rozky z rohliku(jak delali parky v rohliku) i nanuka!:)) a porad:„mamka jedna zla,sama si ji nanuka a tobe,ty chudacku,nic neda“..-to rikala napr.moje teta,bratranek…a­pod:) /kupodivu mati je vytrenovana,uz sama jim odpovida,ze ja to proste nedavam a dnes uz se to tak nedela/

No uz jsem se tu dobre rozkecala,a na nic nereaguju,ja ostuda:) ale nemam tu ani papir-cerstve jsme presunuli PC do loznice/takze prcek do pokoje a misto neho pocitac..no to jsem fakt matka… :)/
Hromix-taky po mne lezlo kliste,uplne minikliste,nas pes uz si taky jedno dotahl(ale uz ma ted vodicku,takze na nej nepolezou)
Anka(?)asi:)-to s tou rakvi a triceti stupni-kacim se tu smichy

..ty blaho..ja zapomnela varit!!!letim,pa!!!

Any a Sebastianek asi za tri dny?trista dnu:)

 
Anonymní  01.06.05 15:32

Ahojky holky:)
Koukam, ze je rec o nocnicku,tak vas chci uklidnit..mam 27mesicniho Domiska a 7 mi mesicni Elinku. Domiska jsem zacala posazovat nanocnik kolem 9 mesice a to jen obcas, diky me lenosti:D..Sa­mozrejme po spinkani, takze se vycural vzdycky..Pak mu byl rok a ja opet otehotnela..takze jsem na nocnickovani nemela zpocatku moc naladu..takze jsme zacali znovu kolem 15 mesice..opet po spinani..opet cural..ale bylo videt, ze je mu to sumafuk…tak jsem to hodila za hlavu a nechala ho, az zacne sam..minul 20mesic..kdy se mi mimochodem narodila Eli:D…minul druhy rok..a tesne po druhem roce se nahy vyritil z loznice, a rovnou na nocnik..a od te doby nocnickujem pravidelne:D..Ted je pres den bez plinky, na noc mu ji davam..ale davam mu ji taky kdyz jdem na nakupy atd..protoze resit problem curani uprostred Hypermarketu fakt neumim:D:D Takze u Eli si taky v klidku pockam, az prijde jeji doba:) Pro me je to vic v klidku, nez rozpoznavat podle vyrazu obliceje, jestli nahodou dite nebude curat:D..Takhle se Domik uz sam rekne a ja jsem vic v pohode:)…Tak se mejte krasne..mizim za prckama…Paa

Bootgirl, Domisek 27mes., Eli 7 mes.

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 01.06.05 21:20

Ahojda!

Tak teda ja nevim jak u vas, ale nas panelak je porad tak moc vyhraty, ze se potim jako ..... to zviratko urcite znate :-) A pritom pruvan udelat nesmim kvuli Anie na zemi a kratkodobe vetrani nepomaha… no, mozna jsem tu srazila cca 1 stupen celsia…

Holky, ja zase nejak bojuju s Anie. Jak mam totiz po segre tu jidelni zidlicku, tak ta nema jeste pasy pres ramena, ale jen kolem pasu a mezi nozkama. A Anie mi ted pri krmeni desne cvici. Desku stolu zatim nedavam (jen kdyz se krmi krupkama), nebot ji ma az pod bradu a to se mi spatne krmi a navic do ni boucha a „vrze" prstama. A bez stolecku se mi „lame" v pase a sundava si ponozky, cuca si palec, hleda neco dole, proste nema tu pusu tak, abych na ni vubec videla, ci se do ni dokonce strefila se lzickou. CO radite? A je vubec stanoveny nejaky cas, jak dlouho se ma dite krmit? Mam pri prvnim nezajmu odejit a nebo cekat, az si vyhraje a rychle do ni dat aspon 2 lzicky, nez si zase zacne hrat s necim jinym? Jinak kdyz vyckam, tak chvilku vydrzi sedet a dokonce sama otvira pusinku… ale me nervy!!!!! Navic ted v tom dusnu jsem po kazdem krmeni zrala na sprchu… Nekdy mam chut vzit provazek a svazat tu svou certici! :-)

A pak me jeste zajima, jak ucite sve deti, ze trouba pali. My mame troubu, ktera ma jakoby zrcadlove sklo a tak Anie si u ni dost casto hraje, kdyz jsem v kuchyni. Ale kdyz pecu, tak se o ni bojim. Snazim se ji vysvetlit, ze kdyz uvnitr sviti svetylko, tak „PALI”. Ale nevim, jestli tomu rozumi :-) (no, jestli je chytra po mne, tak urcite!!! :-)))). Pro jistotu na ni pri peceni preventivne „rvu“ a odnasim ji… Nechavate deti u trouby i v dobe jejiho vypnuti? Prosim poradte!!!!!

Zuzano - diky za tip proti klistatum, doufam, ze se basti jen obycejny B komplex a ne nejaky forte. A staci jedna tableta denne?

Anko - tak s tou rakvi jsi mi teda dala… nevedela jsem, jestli se mam smat a nebo skoro brecet…

Cibulko - jsem rada, ze se tvuj chlapak snazi, tak at mu to vydrzi, jo? :-) A Simonek at je brzo fit!!!

Vladko - pohreb nezavidim… drzim pesticky, at to zvladnes!

Any - gratuluju k velkemu klukovi :-). U nas se taky bude stehovat do me loznice pocitac, az odstehuju Anie… :-)

Recept na mrkvovy dort - fakt doporucuju, dnes jsem ho opisovala kamosce na PC a tak jsem ho rovnou zkopcila. Zatim vsem moooc chutnal, i chlaapum!!! :-)

Tak pa

Hromix a Anie, pozitri 9 mesicu!!!

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 01.06.05 21:28

ahojky,
tak vam chci jen rict,jak me ten muj ..pocitac:)) nema rad!!!mrcha!
ten amater co mu nejdou zobrazit fota v nasi galerce jsem ja,omlouvam se vam,dnes uz to zkouset nebudu,neb mi to vzdy pri vkladani vypadne.Ale kdyz jsem to omylem hodila k Brusincatkum,tak sup a maji tam nasi fotku bez problemu..ta ja nevim.to same i minule,zeby jste nas v galerce nechtely,baby jedny?:)))
Pravda,trosku jsem si toho sveho milacka(opet myslim PC:)) zanedbavala,asi bych mu mela doprat nejakou ocistnou kuru,ale at se na me nezlobi,nedavno jsem mu doprala alespon novy zdroj :) asi je narocny:) jo,zeny na materske..jak jsi to,Zuzko,psala?za­ostavaji?asi uz je to tu a to nechci videt jeste tech par let:)
Trochu se tu misto power jogy poflakuju,neb pred odchodem me navstivila ruda mrcha,celkem jsem si v tom obdobi (snad roku a pul?)klidu libovala..
No nic,mam tady jeste nejake pisanicko..tak papa

Any

 
Lenka27
Kecalka 326 příspěvků 01.06.05 21:49

Ahojky holčiny,

tak po delší době se opět hlásíme. V poslední době nějak nestíhám. Jakmile vylezlo sluníčko, přibyla práce na zahradě (a to nejsme žádní zahradníci - jenom květiny a sekání trávy) a pustili jsme se do podkroví. Bylo v plánu, protože teď mají obě děti svůj vlastní pokojík a pořád jsme vymýšleli, kam dáme Adélku, až trochu povyroste. Tak jsme došli k závěru, že uděláme starší dceři podkroví (stejně už chodí s klukem, tak se aspoň budou mít kam zašít :o))) a Adélka pak půjde do jejího pokojíku. Takže to znamená, že momentálně urputně vyklízíme půdu, vybíráme okna apod. Vzhledem k tomu, že penízků není nazbyt, tak spoustu věcí si děláme sami. Přes den se věnuji Adélce, když chrupká a nebo má dobrou náladu, tak u toho děláme, co můžu a večer dodělávám domácí práce. Sice se snažím alespoň číst, ale s tím psaním je to horší.
Jak čtu pokroky dětiček, tak se moc těším, až se takhle začne projevovat Adélka. Vím, že se nemá srovnávat a že to všechno dožene, ale přece jenom by se mi líbilo, kdyby taky zvládla alespoň něco (třeba ukázat, kde je pejsek). Na tohle se totiž vůbec nechytá. Zatím teda pochoduje kolem všeho rychlostí blesku. Bojí se ale pustit, takže pokud se chce projít, tak si vyřve, abych ji „půjčila" nohy a ona se mně drží a pochodujeme spolu. Dělá jak je veliká, pá,pá a paci, paci. A co se mluvení týče, tak jsem nevypozorovala vůbec nic. Opakuje ma-ma, ba-ba a občas se jí podaří říct ta nebo ka. Jediné slovíčko, co určitě ví, co znamená, je ham., protože to začne taky hned mlaskat, aby něco dostala (nebo se mi cpe pod triko).
Když už jsme u toho jídla, tak se v poslední době zhoršila. Pěkně papala dopolední i odpolední svačinku, obídek a na večeři kašičku. Mezitím se nakojila. Před týdnem zlom a teď sní s bídou oběd a večeři. Jako svačinku si dá kojo a to ji stačí. Obě svačiny vypustila, ovoce odmítá úplně v jakékoliv formě. Taky jsme zavedli jogurt a nevím, ale ta stolice je teď 4× denně a velmi divná (takže sleduju, co zjistí Pepinovi a dneska už jsem taky jogurt vy:,–(ila a uvidím ??? )
O víkendu jsme se pěkně rochnili v bazénku i s Adélkou a hrozně se jí to líbilo. Už se těším, až bude zase teploučko, dneska kolem něho lezla a natahovala na něj ručičky, ale měla smůlu, v takové zimě nemůže. V pondělí jsme byli na očkování proti hepatitidě (konečně poslední). V úterý byla pěkná protivka, měla i mírnou teplotku. Kromě toho se jí kube šestý zub, tak je z toho celá unavená. Doufám, že jí to to přejde.

KAŠE - Chci se zeptat, jaké dáváte dětem kašičky - kupované nebo domácí ? Pokud kupujete, tak jaké značky a pokud vaříte domácí, tak jaké a jak. Potřebuju nějaké tipy, protože Adélka si oblíbila kašičku od Nestlé a jiné odmítá (teda zatím jsme zkoušeli Otesánka a Milupu). A přece jenom kašičky zbaští celkem hodně a tak bych radši vařila, ale nevím jak, aby jí to chutnalo.

KAČICA - Adélka taky přestala spinkat. Dopoledne si sice ještě schrupne asi na 20 minut a odpolední spánek zkrátila z 2,5 hodiny na asi 1,5 hod.

KAMILA - nevím, jestli tě to uklidní, ale mimi od kamarádky taky odmítá pozřít cokoliv jiného než konzervičky. My máme opačný problém. Když jdeme k babi nebo na návštěvu, tak bych konzervičky vzala, ale malá mi je nejí. Kdybys viděla, jak se vždycky otřepe. Zjistila jsem, že to ještě sní, pokud jí to smíchám s čerstvě uvařeným brambůrkem nebo pohankou.

MILENA - jestli se nepletu, tak vy jste už pořídili helmu a cyklosedačku. Mohla bys mi napsat jakou značku máte a kde jsi ji kupovala. A už ji používáte ?
VLAĎKA - držím palečky, aby jste ten pohřeb zvládli bez problémů.

Tak pro dnešek to je vše. Všem dětem přeju hodně pokroků.

Lenka + Adélka (9m + 16 d)

 
Anonymní  01.06.05 22:05

Ahoj,

Any - NEROZVÍJÍME SE!!!

Hromix - jasně normální béčko jednou denně, smrdět budeš jako tchoř! Mrkvovej koláč určitě zkusím a myslíš, že toho cukru tam fakt musí být tolik?
A s tou troubou - my jako idioti pořád -teda když pečem - říkáme naléhavým hlasem PÁLÍ, ale Pepovi je to šumák a já na to nemám nervy, takže většinou peču, až když usne. Mám pocit, že dokud se nespálí, tak stejně nemůže vědět, co to znamená.

Nám leze třetí zub, ovšem ne jednička, ale dvojka nahoře, takže zlatíčko bude mít dva zuby dole uprostřed a nahoře jeden úplně vpravo, no to bude krasavec. Přestala jsem dávat jogurt, a Pepino od té doby kadí jednou nebo dvakrát, maximálně třikrát, což mi přijde už jako že norma. Tu kravskou bílkovinu pořád neposlali, mám se zeptat zase v pátek, trochu začínám mít podezření, jestli to neztratili, snad nebudou muset Pepíčka trápit ještě jednou. Zatím prostě ten jogurt dávat nebudu a pak se uvidí. A co přestaly ty vedra, Pepi zase čůrá normálně. Takže jsem se uklidnila a jsme oba v pohodě. Hurá!!!!!!

Hezký večer přeje

Zuzana a Pepi (9m a 27d)

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 01.06.05 22:24

Zuzano, s tim cukrem nevim, ale mne se ten dort nezda prilis sladkej… jako ze by to potrebovalo ubrat… ale zkus to. SPis se muze dat asi min oleje, ale to pak nebude tak nadychanej… Jo a nezapomen, ze je to fakt ohromnej dort - alias buchta vysoka skoro 5cm na celej malej pekac! Takze jak ta mrkev tak cukr se tam dost ztrati…
Ale ty jsi sikulka, ty si poradis, ev. vyzkousis :-)

H.

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 01.06.05 22:33

Zuzko,chci te uklidnit,urcite se vysledky na protilatky neztratily,ono to hodne dlouho trva,nam to trvalo tri tydny-mesic?asi tak nejak,rikala dr.ze to je normalni,cekaji,az maji tech vzorku vice,slibili mi,ze to bude nejdrive za 14dni..ale stejne to nebylo.Nekolikrat jsem si tam volala a stale to same..jeste to neprislo.
U nas to nakonec dopadlo dobre,nebylo nic prokazane(jen krome toho prujmu a reakci na mleko..)takze nejaka docasna nesnasenlivos­t..takze vam preji taky dobre vysledky!

Any

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 02.06.05 00:23

Ahojte,
ja vazne len kratko… nasla som jednu uzasnu stranku: www.scrapbook.cz [www.scrapbook.cz]. Ja neviem, mozno to uz poznate, ale ja som z toho nadsena, aj ked tak trosku nevedomky som uz toto zacala robit so svadobnymi fotkami ;o)
No a teraz tu bulim, pretoze som sa cez tu stranku preklikala na inu stranku a tam boli nejake ukazky albumov, tak som si samozrejme nasla tie s detmi. Albumy su krasne spravene a v jednom bola pri fotke nejakeho mimiska tato uzasna veta:
I love you because you are my own heart walking around outside my body. (treba preklad?)
Som z toho uplne dojata. Je to nadherne. Taka som z toho cela mimo, ze som sa s vami o tuto vetu jednoducho musela podelit. Ved nech si poplacete dojatim aj vy ;o)))
Paaa!
sch. (mala by som uz ist spat…)

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 02.06.05 09:29

Schamka,

túto vetu som našla v jedom dieli tých knižiek Slepačia polievka… tuším to bolo pre dušu matky. Mám pocit, že som práve čakala malú, tak som si tiež zaslzila :-). A tuším ju sem pred časom písala Irina, tak som sa dojímala zase a teraz pri Tebe opäť :-))).

 
Gabika  02.06.05 09:42

Ahoj všetci,

ja som dnes ráno úplne mŕtva. Nech už konečne mám po štátniciach a chodím spať v nejakom normálnom čase, keď už musím vstávať každý deň o šiestej! Aj tak už nie som schopná sa nič naučiť… Dnes ráno som to už nezvládla, tak som sa o šiestej presunula s Radkom a perinou do obývačky a nenápadne dospávala na zemi ;-) zatiaľ čo Radko preliezal cezo mňa…

V prvom rade sa ospravedlňujem za skúšobný email ;-) ale na emaili sú skupinové adresy trošku blbo urobené. Aktualizovaný zoznam s receptami bude nasledovať za pár dní ;-)

Vďaka za denníček, ja už totiž začínam byť od príbuzných nalomená to skúšať. Tak snáď ešte počkám ;-)

Gratulujem všetkým miminkám k prvým krokom :-), u nás zatiaľ nič. Teda presnejšie, už urobil dva kroky, ale to len preto, lebo sa zabudol držať. Sám sa ešte neodváži. A to som si myslela, že budeme medzi prvými, veď už lozí viac než štyri mesiace a okolo nábytku chodí aspoň tri. No čo, veď raz to príde, no nie?

LENKA - čo sa týka kašičiek, ja dávam Radkovi kupovanú ryžovú nemliečnu od Nestlé a kupovanú instantnú kukuričnú. Obe robím s Nutrilonom alebo jogurtom, prípadne ovocím.

HROMIX - neviem, čo ti poradiť. My sme u Radka predpokladali, že bude v stoličke "cvičiť”, takže sme kúpili stoličku s pásmi cez plecia. Aj tak tam ale niekedy vystrája. Presnejšie, upozornila nás jedna známa, že živšie deeti sa bez 5-bodových pásov naučia v stoličke za sekundu postaviť, a to už by bolo nebezpečné. Takže ak niečo také hrozí u Anie, možno by stálo za to pohľadať v bazárkoch takú stoličku. Alebo by možno stačilo kúpiť také tie popruhy, ktoré používam pre Radka do kočíka. Inak ja sa snažím Radka učiť "slušne stolovať” od začiatku, takže pokiaľ vystrája a krúti sa, tak mu jedlo nedávam (aj tak ústa neotvorí), a keď neprestáva (skúsim to tri - štyrikrát), usudzujem, že asi nie je hladný, tak končíme a skúsim to zase trebárs za hodinu. Tiež niekedy pri jedle prejaví záujem o držanie lyžičky alebo "samokŕmenie”, tak mu to nechám, ale len dovtedy, kým sa s jedlom nezačne hrať. Tak dúfam, že som aspoň trochu pomohla ;-)

ANY - to je super, že Sebastianek v novej izbe tak pekne spinká, držím palce, aby mu to vydržalo! Chcem sa len spýtať, aby si ho v noci počula, máš celú noc zapnutú chůvičku? Alebo to robíš nejako inak? Ja mám totiž strach, že by som Radka v noci nepočula, a on by tam plakal… :-(

Ešte sa vám musím pochváliť, Radko sa naučil sám dodržiavať pitný režim! (Aspoň dúfam, že mu to aj po pár dňoch vydrží) Na stolíku na fľašku s vodou, ktorú počas dňa chodí piť. Včera tak vypil asi 180ml! ;-)

Gabika a Radko 11m

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 02.06.05 21:42

Ahoj holky,

dnes nám celý den nešel internet a netekla teplá voda. (Ne, že by to souviselo :))).

Jak vidno bylo to den chvílema na pytel. Navíc Eliška už dvě noci špatně spala. Doufám, že dnes už to bude dobrý, protože jsem fakt hotová a Kuba taky. (Takže to doma není tak úplně harmonické, jako jindy :o).

Eliška je zlatíčko. Ne, že by se nevztekala, ale jinak je hrozně miloučká. Občas mě svádí, abych jí „pronásledovala“. Taky se chodí tulit. Kolem nábytku chodí už dost rychle a občas se drží jen jednou rukou. Jsem zvědavá, kdy se začne pouštět. (Moc se totiž těším, až bude mít první botičky. ;)

Aktuálně baštíme kaši z kukuřičné krupice, rozmíchanou se Sunárkem - mrkev, jablko. Moc nám chutná. Odpoledne dávám Aktivii. Pravidelně zbaští půlku. Dopolední sváču jsem rozhodnutá zařadit, až přestane spát dopoledne, protože jídlo nám tam prostě nevychází. Asi dřív zařadím večeři, ale nijak na to nespěchám. Taky jsem už vzdala vařit zeleninu, neb nikde pořádnou nemají. Zatím jíme kaše s konzervičkama.

Dnes jsme byli na plavání. Plaval Kuba, protože mně to ještě neskončilo. Eliška si to ohromně užívala, asi nejvíc za tu dobu, co tam chodíme. Fotila jsem jako divá, tak něco hodím do galerky.

Nočník - Já jsem rozhodnutá čekat asi do roka a půl. Nevylučuju, že ho koupíme už na roce, ale to spíš, aby se s ním Eli seznámila. Taky chci v době učení na nočník na:,–(it bavlněný plínky.

Srazík - Už se moc těším. Zdá se, že nic nebrání, abychom tentokrát dorazili. Kde to tedy bude? Na mě se neohlížejte, ale já bych raději Tramtárii - Smíchov mám přeci jen o dost dál.

Berenika - S tím podzimním počínáním jsi mě trochu naočkovala. Já se ale bojím, že jestli během letoška nezvednem kotvy a nenajdem si větší bydlení, z miminkování nic nebude.

Alena - Já ti dám, že nám sem už nebudeš lézt! Koukej zas někdy přijít! :)))

Cibulka - Brzy se uzdravte!

Konkinka - Tak jak je? Moc na vás myslím.

Hromix - Já krmím Elišku v jídelní židličce jen tehdy, když se na to psychicky opravdu cítím. Vím, že jsem měkkota, ale přijde mi to lepší, než na ní být potom zbytečně ošklivá. Takže já stále krmím na klíně a to jde celkem dobře. Co se týká doby jídla, řídím se většinou taky svými nervy :).
Jo a chtěla jsem se zeptat, do kolika tak srazík bývá - kvůli Elčinýmu spaní.

Zuzana - Slyšela jsem, že nové brambory mají zvýšené množství škrobu, a že se po nich některé děti po… Je to pravda?

Tak já se rozloučím, ať ještě dám ty fotky do galerky.

Karolinka a Eliška (dnes 10m !!!)

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 02.06.05 22:53

Ahojky,

Ja som včera večer uspávala Krištofka tak úspešne, že som pri ňom asi o deviatej zaspala neumytá, oblečená, neodmaľovaná… a zobudila som sa ráno o pol ôsmej. Ani neviem, čo sa dialo v noci :-). Ale teraz mám toľko energie, ako už dávno nie, aj dobrá nálada prišla :-).

Zabudla som sa pochváliť, že Krištofkovi sa už asi pred týždňom prerezali horné dvojky a tak má šesť zubov. Je stále soplíkový, našťastie už to nemá takú hnusnú zelenú farbu, je to už vodička :-). Je strašne zlatý (to asi poznáte), stále viac sa snaží s nami komunikovať. Napr. vidí v telke psa a spustí „ha-ha-ha" a potom dodá „bá! bá" - to je to „moja" - myslím, že to v češtine naozaj znamená „malá„, používame to na hladkanie. Najväčšia zábava je momentálne robiť „haló“, to si priloží niečo k uchu alebo až vzadu na krk :-) a robí „ao" alebo „aa". Najradšej s telefónmi - mobilmi alebo hračkami, ale stačí aj hocičo podobné. Minule to robil s dvomi krabičkovými džúsmi naraz :-). Dnes ma zase rozosmial, ležali sme v posteli a začala som si škrabať nohu. Chvíľu to uprene pozoroval a potom ma s víťazoslávnym úsmevom začal škrabkať tiež. Celkom mu to išlo :-). Je to taká naša opička, všetko chce opakovať. Najradšej po malej. Ona má takú zábavu, že sa schová do svojho domčeka a ja ju akože neviem nájsť a potom ju nájdem. No a Krištof to asi odpozeral. Vlezie do domčeka a je schopný aj 5 minút bez pohnutia a bez hlásku tam sedieť a čakať. Keď začne vravieť „kde je Krištofkóóó?„, tak sa rozosmeje a buď vykukne alebo čaká, kým ho nájdem :-).
Inak malá si s ním môže robiť takmer všetko, on len drží ako hluchý dvere :-). Napríklad ho vo vani umýva, aj hlavu, uýva u zuby a on drží… Dnes mu na tvár na:,–(ila masku z Macka Pooh a on sa na tom bavil, škoda, že som ho neodfotila. Čo sa týka nočníka, som zvedavá, ako mu to časom pôjde. Zatiaľ sa bavím na tom, že keď poviem „pokakal si sa? Pôjdeme sa umyť?“, tak vykrikuje „e-e". To si pamätá, lebo vždy keď kakal, tak som mu hovorila „kakáš? robíš e-e?„. Lenže sa mu to pletie a tak minule na moju otázku „napapal si sa?“ začal tiež kričať „e-e" :-). Čo je ale sranda, minule kakal tak, že si odliezol na úplne iný koniec miestnosti, schoval sa pod stôl a tam sa v kľude vykakal. Raz dávno som čítala, že to je jedna z fáz, ktoré začínajú naznačovať, že dieťa na nočník dozrieva.. Som zvedavá, či to bola náhoda. No ale rozhodne sa nechystám nočník vytiahnuť skôr ako za cca pol roka. Čo a týka nášho jedenia, stále víťazí MM. V poslednej dobe skoro vôbec nechce ovocie, jogurt, kaše… ešteže aspoň trochu papá zeleninovú alebo zeleninovo-mäsovú polievku. Ak chcem, aby niečo zjedol, musí sa kŕmiť aj sám. Ale už ho nenechám jesť úplne samého, lebo sa skôr unaví ako naje :-). Teraz dostane lyžičku, do misky mu dám trochu jedla a ja mám druhú misku a druhú lyžičku a kŕmim. To isté s pitím, buď pije z Aventu alebo z normálneho pohára, nalejem mu tak pol centimetra vody a on ho sám chytí a napije sa, väčšinou sa ani nepooblieva.
K tomu jeho hovoreniu asi toľko - on fakt všetky tie veci, čo som spomínala dokáže, ale samozrejme sa mu to pletie, občas niečo zabudne, niečo sa naučí.. Ale mám presne ten pocit, čo Anka, že začína rozprávať a zrejme chápe viac, ako si myslíme.

Rozeta + Krištofko cca 10,5m.

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 02.06.05 22:57

A ešte komentáre :-)

VLAĎKA - to čo si písala Zuzane, o škôlke a nepocikávaní sa, platí asi skoro všade, ale podľa mňa je niečo iné denný spánok a niečo iné nočný. Trojročné dieťa asi už väčšinou vydrží v škôlke suché, ak sa pred spaním vyciká. No a na nočný spánok je „norma" pre suchosť 5 rokov, potom to treba už riešiť.
A zajtra veľa síl na ten pohreb!

BERENIKA - to s maminou je mi ľúto, želám, nech sa vylieči!

HROMIX - pečenie: tak Krištof sa pri trúbe hrá veľmi rád, snaží sa odtrhnúť tie gombíky :-). Keď pečiem, tak sa mi zdá, že sklo nie je až tak horúce, tak som to ešte neriešila. Musím to vyskúšať. Čo mám skúsenosť s malou, tak ona asi bola dôverčivý exot, ale keď sme jej povedali, že to páli, tak verila a neskúšala. Všetci nás presviedčali, že sa najprv musí spáliť, aby uverila, ale jej stačili naše slová :-).
Kliešte - chcela som to pôvodne písať do mojej správy z Anglicka :-), ale neviem, či to stihnem. Jeden deň sme tam boli aj na farme, takej špeciálnej pre deti. Deti obzerajú zvery, dostanú do košíčka kuriatko a na kolená zajačika, ktorých môžu hladkať, sú tam ihriská, no super. A keďže Krištofa to ešte tak nezaujímalo, dali sme ho asi na 20 minút na zem na pokosený trávniček. Manžel po chvíli zistil, že má za uchom kliešťa. Najprv sme mysleli, že to má ešte z predchádzajúceho dňa, keď lozil u švagrinej po záhrade. Ale bol úplne nenacicaný. Hneď sme šli za človekom z farmy, tiež sa pýtal, či je už prisatý a potom nás poslal do nemocnice. Tam sme strávili hodinu, v Anglicku sa na pohotovosti dosť čaká, toto bol ešte lepší prípad. Okrem toho berú ľudí nie podľa poradia príchodu, ale podľa naliehavosti. Keď nás zavolali, povypytovali sa na očkovania, alergie.., potom Krištofka zabalili do deky tak, že mu trčala len hlava a takým špeciálnym umelohmotným nástorojom mu ho komplet vybrali. Išlo to veľmi ťažko, lebo ešte bol nenecucaný. Krištofko si pekne poplakal :-(. Ten nástroj sme potom kúpili - predával sa v chovprodukte, dvojbalenie pre malé aj veľké kliešte :-). Inak ak mal Krištof mať kliešťa, tak si vybral to najlepšie miesto, pretože v Anglicku nemajú kliešťovú encefalitídu. To ma ukľudnilo. Ešte môže mať „len" lymskú boreliózu, ale tá sa dá liečiť antibiotikami. Takže teraz ho pozorujem. Čo budeme robiť v budúcnosti neviem, asi len používať repelenty a pojedať B-komplex…

ANY - tak gratulujeme k spaniu! Keď si spomeniem, ako sme si tu s Marťoch a Tebou vypisovali o našich nespavcoch :-). No u nás to stále nie je sláva, ale aspoň Krištof spáva v posteli a nie na mne a spáva aj cez deň viac ako 10 minút v kuse :-). Dúfam, že aspoň do jeho narodenín budú dvere aj izbička, tak uvidím.

GABIKA - obdivujem Ťa, štátnice a ešte si priberieš zoznamček :-). Čo vlastne študuješ?

Pekný večer a ešte krajší zrazík, to tu bude pár dní mŕtvo :-).

Rozeta + Krištofko cca 10,5m.

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 02.06.05 23:17

PRAŽSKÝ SRAZÍK- asi je na čase, abych to rozetla. Tak já radši ruším ten Smíchov, přece jen už se Tramtárie zajela, tak ať nejsou zmatky. Můžem si o tom když tak promluvit na srazíku.
Takže kdyby to náhodou ještě někdo nevěděl, tak ve středu v deset v Tramtárii.

Katiku, jestli se tu někde vyskytuješ, nepřijedeš náhodou? Mám přinést ty xeroxy?

Dobrou noc
Anka

 
Gabika  03.06.05 06:59

Študujem Bankovní Institut (súkromná VŠ), zatial´ iba bakalárské štúdium. Neviem, či je čo obdivovat´, posledný ročník preliezam s odretými ušami ;-) Študovat´ s Radkom je t´ažšie než som si myslela… ale nejako to už doklepem ;-)

Gabika a Radko 11m

 
Anonymní  03.06.05 07:26

ahoj maminy,

vyšlo mi trochu času, tak napíšu co u nás

tak tomášek už je čtyřzubka, dělá plác, pápá, staví se a prostě je k sežrání jako všichni tady…

mám radost, že se ted v noci budí jen na jedno papání a jinak spinká, ještě bysme mohli zkusit ten vlastní pokoj, ale zatím se mi do toho nechce, manžel taky příliš nespěchá s uvolněním pracovny

k mdd dostal tomík bodýčko- no spíš zase neměl co na sebe, poprvý rohlík v krámu do ručičky a konec kojení, to jsem macecha,co.už měsíc js.kojila jen jednou v noci,a tomule stejně neví která bije, tak dostal místo toho flašku a vpohodě to ustál.myslela jsem, že budu muset trochu odstříkávat zezačátku, ale zatím jr to dobrý, asi toho mlíka už moc nebylo.no a na další den jsem to dostala…takový dáreček k 3.výročí svatby- oslavička ještě žádná neproběhla, protože nám te´d dělali plast.okna, spali jsme u tchyně, včra úklid do dvou do rána, tak snad příští týden, ještě jsme nikde s manželem večer sami nebyli, tak se moc těším

taky mám te´d pocit, jakoby tomášek skokem začal mnohrm víc rozumět, někdy tda vyloženě pokouší a čeká, co já na to

používáme jedno slovo- když je hlad, nebo něco chce, tak začne velmi naříkavým hláskem křičet mam mam mam, a já většinou neodolám a podám

začínám mít strach, aby neměl nějakou úchylku na plasty- oblíbená hra- dávání si plast.průhledného kyblíku na hlavu, a tuhle když pršelo, tak měl hroznej záchvat smíchu z pláštěnky a kopal mi do ní tak, že je mírně rozervaná,

musím končit, zkusím přesun do postýlky č.2, a go to school- máme praxi na statku v léčebně vbohnicích, tudíž budu mít možnost si procvičit zvířátka.

tenhle týden jsem se byla podívat za holkama v práci, tomík tam prohlížel svojí knížku mládata s povídáním a kolegyně z tý knížky nemohli, musím jim příště přinýst jinou, at je veselo.

všechny zdravíme, až se vzpamatuju z těch řemeslníků, tak zas npíšem

ještě js.chtěla k tomu houpacímu koni, ale už to teda nebudu komplikovat a domluvíme na srazíku.

rea a tomášek 9,5měs.

 
Gabika  03.06.05 07:55

Ahoj,

tak som poslala zoznam a recepty, kto ho nedostal / nedostáva, dajte vediet´.

Tuším je tu dobrým zvykom sa prihlasovat´ na denníčky dopredu. Takže objednávky prijímam v denníčku alebo na mojej emailovej adrese ;-)

Tak zatial´!

Gabika a Radko 11m

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 03.06.05 13:19

Tak sa hlásim, že som nič nedostala :-): bernardyn(zavi­náč)centrum(bod­ka)sk

Rozeta

 
Gabika  03.06.05 14:14

Tak už to tam máš ;-)

Gabika

 
Anonymní  03.06.05 16:08

Ahojdá,

zdravím všechny po delší době. Pustili jsme se do rekonstrukce bytu, shodli jsme se na tom,že starší kluci budou ještě chvíli s náma bydlet, tak nebylo zbytí. Je to docela náročný s Dádou v patách, ale už se blížíme do finále.
A co u nás nového? Hlavní událostí je, že nejstarší syn odmaturoval, nedokážete si představit, jakou mám radost a navíc už má i moc dobrý místo, což v dnešní době je téměř zázrak. A hlavně bez známých a bez protekce., což je další zázrak. A hlavně: DAVÍDKOVI BYL DNESKA V 9.58 1 ROK!!!!!!! Oslavu budeme mít sice až za 14 dní kvůli rekonstrukci, ale myslím, že bude stát za to. Budeme slavit na chatě a vypadá to, že bude okolo 40 gratulantů.

Tak jdu zase makat, hezký víkend.

Míša a Davídek- 1 ROK

 
Anonymní  03.06.05 19:42

Ahojda,

máme 3. zub! Dvojku nahoře, jedničky nahoře žádné, dole dvě jedničky, tak bude Pepino fakt fešák :-). A kadíme už zase 4× denně a fest, opět jsem ho 3× převlíkala. Mám pocit, že už to tu trošku proběhlo, že ty nový pemprsky (Active baby) jsou na tohle blbý, holky, jaký máte zkušenosti s jinýma plínama? Mně právě docházej, tak jsem, než poženu manžela do makra koupila malej balík huggies a možná zkusím fixies, jestli by ty Pepínovy návaly nevydržely. Pořád dokola peru všechno pokakaný, už jsem jak Kristy s poblinkanou Danuškou. A výsledky testů na bílkovinu v nedohlednu. Zato přišel novej krevní obraz a opět těžká chudokrevnost, po 8 měsících podávání železa, takže došla bída na kozáky a já koupila maso a dneska ho Pepi poprvé dostal. A chutnalo mu. Koupila jsem v Delvitě Vodňanské kuře Extra, píšou na něm, že je z přirozeného chovu a pod přísnou kontrolou, tak snad.

Karolinka - tak to o těch nových bramborách je pro mě novinka, nikde jsem se s tím nesetkala. Nicméně Pepino teď dlouho brambory neměl a víš, jak jsme na tom :-).

Vlaďka - přesně jak psala Rozeta, já měla na mysli noční spánek, ona totiž Ema spala přes den pouze do 20 měsíců. Do školky šla ve 3,5 letech, ale doteď chodí jen na dopoledne, mně to přijde hrozně dlouhý dát dítě do školky od rána do pěti do odpoledne, takže Ema to nezažila. A ty čtyři roky - no každej má svý priority, mně tohle bylo prostě jedno a než ji nějak drezúrovat a připomínat, že se nemá v noci počůrat, tak jsem si prostě počkala, až to přijde samo.

Rea, Rozeta - tak my jsme pohybově na výši, Pepino včera podél nábytku obešel celej obývák, ale s tím mluvením… neříká prostě nic. Občas mammam, ale to si možná spíš domýšlím. A že by se mi zdálo, že začíná rozumět… to bych taky musela být hoooodně optimistická :-). A úchylka na plasty je dobrá, Pepa je zas úchyl na mokrý plavky, jak je stáhnu z něj i ze sebe, po obojích se vrhá a rve si je do pusy, saje, muchlá, mazlí se… no fetišista hadr.

Milý Davídku, přejeme ti krásné první narozeniny, hezky si to užij s mamkou, taťkou a bráškama a v tom dalším roce ať jsi stejně čilej a veselej jako v tom prvním. Míšo - už Dáda chodí? Doražte na srazík, dlouho jsme se neviděli!

Ještě k tomu srazíku. Nevím, jak to kdo máte s prázdninama, ale my se na celé léto stěhujeme na chalupu (právě finišuje rekonstrukce), tak mě napadlo, jestli byste se třeba nechtěly sejít ještě tu poslední středu v červnu, toho 29., jaksi nad plán, než se rozprchnem, teda jestli se taky rozprchnete. A to by třeba mohlo být u toho koně nebo v človíčkově. My bychom případně možná dojely i na nějakej prázdninovej srazík, ale to nevím, jak budem zvládat a taky nevím, jak se dostanu k netu. Je to jen návrh, tak se vyjádřete, co o tom soudíte.

Zuzana a Pepíno (pozítří 10m)

 
Lenka27
Kecalka 326 příspěvků 03.06.05 22:25

Ahóóój

tak jsem si dělala iluze, že by se Adélka konečně začala chovat jako miminko a spinkala bez problémů tam, kde ji položím. Ve středu totiž spala doma bez problémů a dokonce sama usla i dopoledne. Bohužel to byla předzvěst střevních problémů. Jak jsme už psala, dostala šílený průjem, který byl čím dál tím horší. Ve čtvrtek už neměla co kadit, ale doktorku jsem nestihla, tak jsem tam šla dneska. Je to nějaká střevní viróza, která tady teď řádí. Dostali jsme Smectu (no, dostat to do ní je nadlidský výkon) a lepší se to neuvěřitelnou rychlostí. Jak jsem psala, že Adélka vypustila svačinky a chce se jenom kojit, tak dr. mi tvrdila, že tím kojením si Adélka sama naordinovala dietu - to mám chytré dítě, co ? :o)))
Jinak díky té chorobě vstávala až ve ¾ na sedm. Vůbec by mi nevadilo, kdyby to tak zůstalo, ale tu radost mi asi neudělá.

KAROLINA - teda, normálně závidím, že ti Eliška baští kukuřičnou kaši. Adélka tyhle jídla úplně odmítá a já bych jí tak ráda dělala různé kašičky :o)))

ROZETA - tvoje komentáře mně vždycky úplně dostanou. Krištofko je opravdu šikulka.

GABIKA - seznámek i receptíky došly v pořádku

Tak zatím čus

Lenka + skoro zdravá Adélka

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 04.06.05 00:13

Ahoooj! ;o)

V prvom rade:
Mily Davidko od Misy, zelame ti s Dankom vsetko najlepsie k 1.n ar od en in a m!!!! Vela zdravia, stastia, lasky. Aby si sa stale mohol pekne hrat a veselo sa smiat! Posielame velku narodeninovu pusu!!! ;o)

Ozaj, a Misa, ak mozes, ozvi sa castejsie, co je s vami a ako sa mate. Pripadne suchni nejaku fotku do galerky (aj z oslav ;o), aby sme videli ako rastiete. Davidko uz musi byt velky chlap!

U nas bolo dneska tak krasne, ze sme zase cely den boli na zahrade. Paradicka. Daninko sa zase clapkal a ja som mu zvysoka liala vodu na rucky. Naramne sa cudoval, ze sa mu ten prud vody nedal chytit ;o)
Konecne som objavila recept (ci skor „recept“) na tortu (ci skor „tortu“), ktoru by som spravila Dankovi na narodeniny. Myslim, ze ju aj Zuzana odobri ;o))) Este som ju nerobila, ale samozrejme, ze ju skusim, aby som vedela, co a ako… (ludia, aj vy sa tak tesite na tie 1.narodeniny? Ja som uz uplne zmagorena ;o)))

***Prvá narodeninová torta:
Formu na pečenie vyložíme papierom na pečenie a lístkovým cestom* (pisu 7 platkov - tuna dostat listkove cesto ako take 15×15cm stvorce. tie sa zamiesia spolu a vyvalka sa z nich kruh s priemerom 32cm).
Okraj cesta vyhneme trochu cez okraj formy
(pisu, ze ma mat priemer 22cm).
Pečieme v rúre do zlatista
(pisu na 225st. aspon 30minut).
Medzitým si uvaríme puding (ovocný alebo vanilkový).
(ja namiesto pudingu dam asi jogurt ochutený nejakým ovocím - bananom alebo jablkom)
Ovocie nakrájame na malé kúsky - jablká, banány, slivky, melón, nektarinky, hrušky … podľa chuti oslávenca. Z pevnejších kúskov môžeme vykrojiť aj rôzne tvary - hviezdičky, srdiečka, …
(v recepte spominaju nejaky biely kokosovy chlebik a z neho vykrajuju hviezdicky s priemerom 3cm)
Keď je cesto hotové, dáme naň najprv puding a navrch nasypeme ovocie. Ozdobíme písmenkami (písmenkovými sviečkami, alebo papierovými písmenkami na špajliach) - nápis HAPPY BIRTHDAY
alebo meno oslávenca ;o)
Potom sa to moze nakrajat na kusky (ako pizza) a oslavenec spapa jogurt a kusky ovocia (to moze aj sam…). Dobre nie? ;o) Este hodim fotku do galerky (do Vytvorov…), ako to vyzera - podla mna super!
Hromix - to o tom papani pises o Anie ci o Dankovi? ;o) My mame doma to iste!!! Tiez je vsetko ovela zaujimavejsie nez lyzicka s jedlom. Obcas mam take nervy, ale predychavam!
A k tej rure - aj Danko tam rad chodi. Snazim sa mu nebranit prilis v prieskumnickych aktivitach, mam pocit, ze po dokladnom prieskume da potom veciam pokoj, tak dufam, ze aj rura coskoro omrzi. Ked peciem zatarasim ju tymi „schodikmi“ z IKEA, take drevene, aby som dociahla aj na najvyssie police v linke (no, to je jedno, skratka zatarasim ciastocne pristup k rure) a snazim sa ist z kuchyne prec. Danko tam totiz chodi za mnou, napr. ked umyvam riad, varim, atd. My totiz mame otvoenu kuchynu, resp. taky kuchynsky kut v obyvacke ci ako to nazvat, takze zavriet sa nam to neda, takze sa musim ist s Dankom hrat niekam inam, aby ho to nelakalo. A davat pozor, ked tam mieri.
**Rozeta - ja som to asi nejak zle napisala. Danko este sam nechodi, ale ked stal a drzal sa nohy stola, tak spravil 3 krocky. Ale drzal sa tej nohy. Lenze ja to ratam aj tak ;o) Lebo dovtedy iba stal na jednom mieste. Dneska presiel kusok v postielke, ked sa drzal za tycky. Minule som ho monitovala, ked sa podopieral o gauc, tak, ze som mu dala dalej dudku a on za nou spravil 2 krocky bokom, pricom sa stale podopieral. No, do samostatneho chodenia ma este daleko, ale raz sa aj k tomu dostaneme.
Ozaj, ako sa ma Konkinka a Robko, nevies? Pisala som jej mail, ale neodpisala mi, tak ma asi, chuda, starosti… ;o(

Nuz, ja teda idem asi spat. Dneska som vyflusnuta, Danko nejako zle zaspava. Uz je aj poloodkvacnuty, ale stale sa dava na styri a kymaca sa, klati sa, ale ze by zavrel ocka a spal, to nie. Chudatko male, strasne s tym spankom bojuje… A ked uz aj konecne zaspi o pol hodinku tam idem znova, lebo sa prebral a kvika. Vsetko mlieko vycucne a ja mu potom uz ani nemam co ponuknut…
Tak paaa!
schamka a Danko (10m+1t+4d)

 
katik
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 04.06.05 17:04

Ahoj holky,

dlouho jsem se neozvala. Sice čtu pravidelně, ale nějak nemám čas a sílu psát.
Ve čtvrtek jsem si sedla a napsala šíleně dlouhej komentář, kterej jsem si těsně před odesláním smazala :-(. Myslela jsem se, že mě klepne. Takže dneska znovu a lépe :-).

Evička se před dvěma týdny krásně rozplazila, od neděle už leze jako drak a kleká si.
Ukazuje jak je velká, všude a všem, na požádání i bez, když chce na sebe upoutat pozornost. Ale úplně přestala dělat pápá a paci paci.
Je docela ukecaná, i když většinou jsou to jen zvuky a prskání. Jinak říká mam, mama, tata.
Na ne absolutně nereaguje. Když se jí snažím něco zakázat, má z toho akorát děsnou srandu. A to jí skoro všechno dovolím.
Momentálně miluje světýlka, alba - listuje a listuje a zvířata (po mě to teda nemá, já se jich jako dítě hrozně bála).
Má ráda společnost. Na dětském dnu byla ve svém živlu.
Zjistila jsem, že je parádivá :-). Koupila jsem jí nějaké letní oblečky + klobouček a šáteček. Když jsem jí to doma zkoušela, tak jsem ji vždycky donesla k zrcadlu, aby se viděla jak ji to sluší a ona se smála a tleskala.
Konečně jsme před dvěma týdny nechali nastřelit náušničky.
Jinak Evi začala dělat hrozný scény při přebalování. Nepomáhá nic.
Večer už bohužel neusíná sama, takže zase uspávám.
S jídlem je to pořád stejné. Dávám svačinu, oběd a večer kaši + křupky během dne. Pořád jí málo a někdy prakticky vůbec nic (kromě křupek), takže kojíme a kojíme.
Pro maminky nepapajících dětí: dr. Gregora v knížce Péče o novorozence a kojence píše: „Některé kojené děti nemléčné příkrmy odmítají. Doplnění jejich jídelníčku o příkrmy není v podstatě do prvního roku věku nezbytné. Mateřské mléko stačí krýt energetické potřeby rostoucího organismu." Tak se tím uklidňuju.
Pití Evi bojkotuje. Hrneček Tommy má akorát na kousání. Když jí ho dám do pusy, tak si ho vyndá, zaklapne víčko a dá si ho zpátky. No fakt k popukání. Zkusili jsme i flašku - bezvýsledně. V těch vedrech jsme na tom byly s čůráním asi stejně jako Zuzana s Pepínem :-(.
Blbý je, že má pořád nějaké vyrážky a já už opravdu nejsem schopná říct z čeho. Vy:,–(ily jsme ovoce, chvíli to bylo dobrý a pak se zase osypala. Pořád ji zůstávala vyrážka na hrudníčku pod krkem. Tento týden to vypadalo, že už to mizí a včera se to najednou nějak rozlezlo. Zrovna v pátek kdy už dr. neordinuje. Takže musíme vydržet do pondělí. Doufám, že to nebude exém. Vím, že to není žádná katastrofa, ale stejně mě hrozně štve, že nevím co s tím. Navíc si to škrábe :-(.
Vypadá to, že nám začínají růst zuby. Nahoře má dvě malé bakulky a dole se ji rozšířila dáseň. Jsem zvědavá, jak dlouho potrvá, než se něco vyklube. Nálada je dneska hrozná.

Jinak pokud to jde, jsme skoro pořád venku. Vedra jsme přečkaly u našich na zahradě u bazénu :-). Evi se taky koupala, jen to na ni bylo studené (voda měla 29 ha, ha), takže pořád zadržovala dech, ale statečně se vrhala do vody. Zkoušely jsme i potápění, ale pila, tak jsme toho radši nechaly. Nevím, jestli za ty dva týdny, co jsme přestaly chodit plavat, zapomněla heslo, nebo to pro ni byl teplotní šok a lekala se.
Video z plavání už máme doma a slavíme s ním velké úspěchy.
Tento týden jsme byli koupit dovolenou. Poletíme všichni - tj. naši, ségra s přítelem, brácha s přítelkyní a my v září na 14 dní na Kos. Hrozně se těším, což může jedině blbě dopadnou, ale nemůžu si pomoct :-).

Anko - na srazík se předběžně chystáme, tak mi to prosím vezmi. Díky.

Pro dnešek budu končit. Mějte se hezky,

Katik a Evička (včera 9m)

 
Anonymní  04.06.05 18:29

Ahojda,
tak si představte, že jsem doma sama samotinká, chlapi jsou u rodičů a já přišla dřív ze školy.

Davídku- přejeme ti vše nejlepší a krásnou, veselou oslavu, tolik lidí, to bude přímo letní party

Zuzana- tak my teda o prázdniny v praze budeme, neříkám že celý, možná pojedu k našim a na dovču v srpnu, ale jinak jo, takže já jen uvítám, pokud tu někdo taky zůstane.
toho 29.nemůžu, budu ten týden na kurzu v jižích čechách a tomášek u rodičů, snad to zvládnou, musí:)

Lenka- rychle se uzdravte, průjem by snad neměl trvat nijak dlouho

Zjistila jsem, že Tomášek umí pít brčkem, prodávají i flašky, že se to brko dá uzavřít, u nás v mateř.centru si to maminky dost pochvalují.

"Rozšířili jsme slovní repertoár- ble ble, to je ted nejoblíbenější, bubu, baba.

Dneska jdu výjimečně spát s Tomíkem, za dva dny mám naspáno asi 6hodin, zatím je to dobrý, ale bojím se aby mě to zítra neskolilo.

Pěknou neděli

Rea a Tomášek 9,5měs.

 
Anonymní  04.06.05 20:24

Ahojda,

tak jsme se před chvílí vrátili z Thomayerovy nemocnice. Pepino přelézal dětské ratanové křesílko, nezvládl to, přepadl a vzal to obličejem přes zeď pod krbem. Má sedřenej nos, rozraženej ret, ten mu pěkně opuchl, moooc mu to sluší, ale hlavně začal plivat spoustu krve a nějak to nechtělo přestat, tak jsem vzala děti a jeli jsme (manžel samozřejmě v nedohlednu, jak jinak). Přijeli jsme tam, já od krve, Ema od krve, Pepi od krve, no vypadali jsme šíleně, což personálu ovšem nebránilo v tom, aby nás nechal hodinu čekat. Mezitím to přestalo téct a Pepino začal lézt všude možně. Ovšem aby to nevypadalo, že mu nic není, tak jakmile jsme vešli do ordinace, začalo to z něj crčet znova. Do toho vyšilovala Ema, že ho budou operovat a že to ona nepřežije. Ani mu nic nešili, nechali to tak, snad se to zahojí tak, aby nevypadal jako Žofrej. Jsem blbá, blbá, blbá a ještě jednou blbá, protože jsem ho sledovala, jak na to křesílko leze a nechala jsem ho, aspoň jsem to měla dát dál od toho krbu, kdyby to jenom přelítl, tak by tím čumáčkem aspoň do ničeho nenarazil. No co už teď nadělám, pozdě bycha honit. Tak zase máme co vyprávět. Tak se poučte z odstrašujícího příkladu a dávejte na sebe pozor!

Zuzana a Pepino (zítra 10měsíční!!!)

 
Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 04.06.05 21:31

Ahoj,

ZUZANA - chudacek Pepino, at se mu to brzy zahoji! A nemej vycitky svedomi, ono by se zase naslo neco jineho… proste urcitym karambolum se nevyhneme, at delame, co delame. A s novyma Pampers teda nemam dobre zkusenosti, uz mi dvakrat protekly (teda spis obtekly), naopak jsou super Tesco cervene.

KATIK - Lucka taky dela hrozne sceny u prebalovani a oblekani. Muzu z ni vyletet z kuze. A v zari nas taky ceka dovolena - svatebni cesta na Kretu. Taky se desne tesim, vic nez na tu svatbu :-)

SCHAMKA - ten narozeninovy dort je krasny, ale obavam se, ze muj by byl takova zdechla placka :-) Ty vykrajovane ovocne tvary me celkem desi, moje fantazie a zrucnost jsou na bodu mrazu :-) Ten obrazek je z nejake kucharky nebo to je tvuj vlastni vytvor? Jestli jo, tak se hluboce sklanim!

REA - Lucka uz taky minuly tyden zacala s rohlikem do ruky. Mamka ji krmi piskotama a to uz jenom priviram oci, ale jsem vdecna, ze si aspon chvili odpocinu, takze at tam vyvadi, co chteji…

ANY - Sebastiankovi vlastni pokojicek zavidim, co ja bych za nej dala (mit vlastni pokojicek) :-) Ale vazne, posledni dobou me to rodicovstvi nejak vic zmaha… nevim, cim to je. A plne souhlasim, ze dite ma v pokojiku klid a rodice to odlouceni snasi hur nez ditko. Lucka si bude muset jeste tak rok pockat. A na Sterku se doufam nekdy potkame, jezdim k nasim kazdych 14 dni, tak se pak nejak domluvime.

BERENIKA - ja ted taky resim oznameni. Byla jsem blbec kreativni a nechala si udelat vlastni v tiskarne, ale ted tam jeste dolepuju okynka a vazu maslicky a nemuzu sehnat obalky na ten format, takze budu asi jeste i vystrihovat a lepit obalky… ze jsem se na to nevykaslala :-) Prstynky jeste nemame vybrane a ted resim saty pro druzicky a vyzdobu tabule. Hlavni barva svatby bude POMERANCOVA a vic prozradi az svatebni fotky :-)

HROMIX - ja mam taky jidelni zidlicku s poutanim kolem pasu a mezi nohama. Mam k tomu pripnuty i stolecek a Lucka se moc nesprajcuje (zatim). Jsem s ni dost spokojena. Taky jsem si ji musela vybojovat - doted jsme meli tu prastarou drevenou bez jakychkoli pasu a s dirou v sedatku (zdedena jeste po pritelove mamce - pry je skvela…). Pri krmeni mi Lucka vstavala, nohy strkala do toho otvoru, tim poklopem si je priskripla, nebylo to polstrovane… no nadavala jsem jak spacek. pak jsem od svagrove privezla plastovou, s pasy a polstrovanim a tu starou drevenou dala na chodbu, ze ji zase odvezeme. No prisla tchyne, podivila se, ze mame novou zidlicku, tak jsem ji vysvetlila nevyhody te stare, pak ze dame Lucce presnidavku a hadejte, kam ji sla po:,–(it? Do toho stareho kramu! Tak jsem Lucku vzala a dala ji do te druhe, fakt me z ni klepne.

A co je u nas noveho? Lucka se konecne rozmluvila - zacala s NAM NAM, presla na MA MA a ted se ji obcas podari i BA BA a PA PA. A projevuje silnou potrebu cvicit sve hlasivky pri nakupech - zacne hykat na cele kolo, ze neni slyset nic krome ji v okruhu 15-ti metru :-)

Ja jsem si odbyla premieru na bruslich s kocarem a je to SUPER( Muzu vsem jen doporucit, mam golfac je jezdi se s nim skvele. Mela jsem pujcene brusle od svagrove a dnes jsem si koupila svoje. Jezdime s kamoskou po cyklostezce lesikem, jen Lucce to prijde kapanek nudne, kdyz tam nechodi lidi a nejezdi auta…

Jo a denicek je moc fajn, my zatim teda nocnik doma nemame (teda jeden dostal pritel k Vanocum od rodicu, takovy plechovy, tak to byla jako recese… aspon doufam) a zatim ani neplanuju ho kupovat. Lucka totiz nesedi v klasickem sedu - bud kleci na patach anebo ma jednu nohu vepredu a druhou vzadu - prekazkovy sed. Tak pochybuju, ze by dokazala pochopit, ze na nocniku nemuze klecet :-)

Marťoch a Lucka, 9 m

 
Anonymní  05.06.05 09:35

Ahojte dievcata,

tak srdecne vsetky pozdravujem uz z nasho domova, konecne sme kompletny a uz aj zabyvani, teraz to vsetko zladujeme a zohravame, tie zaciatky asi vzdy su v:,–(e tazke ze?

Dakujem za pekne maily, povzbudzujuce a aj Rozete za podavanie informacii, dufam, ze sa uz teraz opat naplno zapojim medzi vas. Postupne vas oboznamim so vsetkym co sa za tie tyzdne udialo, poslem aj fotky a popisem aj nas pobyt s Robkom v nemocnici.

Pravdepodobne v stredu cestujeme do Nemecka, az hore na sever ku Bremam, tak trosku budeme asi blizko Holandska, tak si Schamka na teba spomeniem. Ideme pre auto, tieto dni by tam malo dorazit, tak sa uz tesim, len dufam, ze vsetky veci co sme nabalili tam budu a nebude rozkradnute.

Vidim, ze uz nam zacina kolotoc oslav a nasi kazda mame doma oslavenca, nas Robko aj s tatikom maju meniny-svatek v utorok, takze taka prva mala oslava (generalka) nas caka.

Prajem pekny vikend a uz sa tesim ze som opat medzi vami

Miska, Kiko a Robko

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 05.06.05 15:08

Ahoj holky,

konečně jsem se dostala k netu.

Hodně chodíme a myslím, že to pouštění se nebude dlouho trvat. (Jen se netěším, jestli z toho budou boule.)

Od včerejška má Eli rýmu. Díky Bohu to není na odsávání, ale je schopná se vztekat i při pouhém otírání nosu kapesníkem. V noci hrozně špatně spala (mezi 23. a 1. hodinou jsem vstávala asi 8×!), tak šel nakonec taťka spát do kuchyně do ohrádky a Eli spala se mnou. Pak už to docela šlo.

Už se moc těším na srazík. Stále moc doufám, že Eli se skamarádí a nebude na děti dělat to své bu-bu-bu.

Úžasné je to její povídání. Slova nezná, ale intonaci má dokonalou. Stoupne si zvedne ruku a povídá. Je to nádherný :))).

K MDD jsem koupila kelímky, co se do sebe vkládají a moc se jí líbí. (I když vyhazovat věci z prádelníku je teď nejoblíbenější zábava :).

Dnes dopoledne jsem zase nakukovala do jednoho Matějčka a snad definitivně jsem se uklidnila stran jídla. Jsem smířená s tím, že Eli prostě tolik jíst nepotřebuje. Vím, že kdybych jí dala svačinu, nesní oběd. Prostě nebudu spěchat. Ona nikdy nebyla velký jedlík. Už jako novrozeně se málo kojila.

Na ne už zase neslyší…

Rozeta - Krištofko je vážně moc šikovný. Ale to už jsme ti psali stokrát, že? :)))

Rea - Eliška dostala na hraní svůj koupací kyblík (máme taky průhledný) a moc ráda se do něj nasouká, takže jí koukají jenom nožičky a dělá ozvěnu :).

Míša - Vše nejlepší Davídkovi!!!

Zuzana - Ty jsi dávala železo přímo Pepínovi nebo stačí, když ho budu brát já a Eli to dostane přes mlíko? V jaké zelenině nebo obylovině je hodně železa? Díky.
Ty plavky mě rozchechtaly :)))).
Příhoda s křeslem naopak vyděsila. Díky Bohu, že to nedopadlo hůř!

Miška - Hurááááááá!!! :)))))) To je supr, že jsi zpátky. Nemůžu se dočkat, až budeš vyprávět.

Tak to je zatím vše. Pa pa.

Karolinka a Eliška (10m + 3d)

 
Anonymní  05.06.05 17:18

Ahojda,

teda ještě že se těm dětem všechno tak rychle hojí. Pepinovi splaskl ten otok na rtu, takže už vypadá docela normálně, teda ještě má trošku sedřenej ten čumáček, ale myslím, že na srazíku už ho poznáte.

A propos srazík - zbylo mi šest kusů vložek do podprdy, mně už to dávno neteče a teď jsem našla krabici s tímhle zbytečkem (Fixies), tak jestli to někdo chcete, nahlaste a já to dovalím do Tramtárie, je mi líto to vyhodit, jsou dobrý.

A právě jsem upekla jablečník, tak vám napíšu recept: 300 gramů jablek nastrouhaných na hrubo (já nevím, kolik to je a vážit jsem líná, takže prostě dávám tři středně velký jabka), 150 gramů mouky (samo dávám celozrnnou), pak je psáno 150 gramů cukru, ale to mi přijde moc, takže já dávám 50 přírodního, když jsou ty jabka sladký nebo trošku víc, když mi přijdou kyselý, 80 g másla, to si samozřejmě taky musím upravit, takže dávám tak 5 lžic olivového oleje, 2 lžíce kakaa (nedávám), 3 vejce celá, 1 prášek do pečiva (nedávám), citrónová kůra (dávám, jen když mám bio), vlašské ořechy, rozinky. Dát do pekáčku nebo na malej plech a upéct. Je to moc dobrý, i po těch mých úpravách :-). Já takhle zprasím každej recept :-)))).

Karolinka - záleží na tom, jak moc jste chudokrevný. Možná jsi to nepostřehla nebo jsi tehdy ještě nečetla deníček, ale naše železostory začala, když měl jít Pepi ve 2 měsících na operaci kýly a při předoperačních vyšetřeních zjistili docela těžkou chudokrevnost (tak operaci odložili a ta kýla se mezitím vstřebala, takže to bylo k něčemu dobrý). Od tý doby jíme Maltofer, kapku na kilo váhy. Já tehdy papala Mamavit, kde je železa docela dost, a stejně to nestačilo. Naše dr. povídala, že chudokrevné jsou skoro všechny kojené děti (v UM je přídavek železa), akorát se na to většinou nepřijde, protože prostě není důvod jim brát krev, a postupně se ty zásoby doplní. A kde je železo - to je právě ten problém, protože nejvíc a nejvstřebatelnější (bože to je slovo) je v potravinách, které já dávat prostě nechci, tj. v červeném mase a vnitřnostech. Výjimkou jsou játra kuřecí nebo králičí ze zvířete od naprosto 100% prověřeného chovatele a to nemám. Méně je ho v ostatním mase, ale je tam, proto jsem přidala už teď to kuře, i když bych ho jinak dala až po roce. A nějaké množství je i v brokolici, tu taky dávám, pak sušené meruňky, to jsem sice vyrobila moooc dobrou přesnídávku ze sušených bio meruněk, ale Pepi na ni peče, takže jsem ji snědla já a Ema. Mimochodem, je známo mnoho případů anemických dětí, které i na dlouhodobou léčbu podáváním železa a speciální železité diety nijak nereagovaly a zůstaly anemické dál, navíc nadbytek železa je docela nebezpečný, takže to nebudu hrotit, budeme pokračovat v té naší dávce maltoferu, která není nijak přestřelená, dáme kuřecí masíčko a přidáme i žloutek a ono se to časem vyčábří.

Tak miláček mi právě vyházel obsah všech šuplíků z mého pracovního stolu, tak já jdu uklízet. Mějte se!

Zuzana a Pepi (dnes 10měsíců!!!)

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 05.06.05 17:37

Já ještě pro upřesnění - takže když budu jíst železo já, odrazí se to v MM? A žloutek taky obsahuje železo? Moc díky.

Karolinka

 
Anonymní  05.06.05 19:23

Těžko říct, teoreticky by mělo, ale já ho jedla a stejně ho bylo málo a ještě to vypadalo, že si ho Pepča prostě ze mě, teda z MM, neumí vzít. Asi je to individuální a zřejmě hodně závisí na konkrétní situaci dítěte. Jo, ve žloutku je taky. No, moc jsem ti nepomohla.
 Zuzana

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »