LETNÍ MIMINKA č.53 Pevné objetí

Rodičovství

Ahoj maminky a batolátka. Tak jsem tu se slíbeným deníčkem, ve kterém se vám pokusím povědět o tom, co jsem pochytila a pochopila na setkání s tou naší objímací paní.

Jak víte, mám doma neposedného čertíka, který má od 11m hodinové i delší záchvaty vzteku. Doma i na veřejnosti. Když už jsme na tom byli tak, že záchvaty byly každodenně a prodlužovaly se, tak jsem se někde na netu dostala na kontakt na jednu paní z Klubu rodičů a přátel hyperaktivních a neklidných dětí. Povídaly jsme si asi dvě hodiny a došlo i na témata vedlejší nebo spíš taková se kterými jsem nepočítala, že se o nich budeme bavit. Nabízím vám mírně zestručněné informace, kterých se mi dostalo.

Na začátku našeho setkání se paní pro jistou ještě ptala, jestli přicházím kvůli tomuto dítěti, protože Šimonek samozřejmě skoro jako naschvál dělal kliďase. Chichi. Tak to jsem se musela v duchu smát.

Nuže, dozvěděla jsem se toto:

• To, že kouše jiné lidi a hlavně děti, je způsobeno tím, že prostě v danou chvíli není schopen svoje emoce kočírovat a řeší to tímto způsobem. Vlastně neumí zvládnout svůj hněv, na což má v tomto věku samozřejmě právo. Nejvhodnější je si dítě vzít, třeba mu i chytit hlavu do dlaní a jasně z očí do očí mu říct, že kousat nesmí, že se to nedělá a že „mě to bolí", přičemž si dávám pozor na to, abych používala výhradně 1.osobu.. Nesmí se u toho ten dospělák tvářit pobaveně nebo ustrašeně nebo se z jiného důvodu usmívat, ale to je snad jasné. To již praktikuji. Výslednou reakcí je prozatím to, že když takhle reaguju a on navíc vidí to dítě plakat, tak začne dělat, že taky pláče. Nebo aspoň předpokládám, že svým rozumovým vývojem není tak daleko, aby těmito ksichtíky předváděl, že je mu to líto…

• Samostatná kapitola jsou ty jeho záchvaty vzteku. Paní říkala, že když se ve výchově snažíme stanovovat pravidla a zároveň dávat hodně lásky, pracujeme vlastně na tom,aby se z něj časem nestal tyran. Vlastně můžeme být rádi, že je takový „silný a průbojný", protože se mu to v životě bude moc hodit. Jejich řešení? S těmi na veřejnosti je to trošku problém, protože člověk nemá ty časové možnosti, když je třeba ve městě. Ale v zá:,–(ě platí, že když se dítě vzteká, tak bychom neměli jít od něj (tedy ho nestrkat vedle do pokoje ani ho nedát venku za trest třeba do kočárku), ale místo toho jít naopak k němu a i když je zrovna vzteky mimo a i když naše děti ještě nemluví, tak mu říct, že chápeme, že se na nás teď zlobí a že má právo mít vztek a zlobit se a má nám to říct. Jen nás u toho nesmí bít, kousat nebo být třeba vulgární. To je vlastně zá:,–(a bezpodmínečné lásky - miluji tě bez výhrad, i když zlobíš…Nemáme však jeho vzteku podléhat a bát se ho . Tím bychom si z něj mohly vychovat malého tyrana. Pokud je záchvat opravdu velký, neutišitelný třeba odvedením pozornosti (viz. Matějček), tak je možné aplikovat metodu pevného objetí. Pevné objetí ovšem není výchovná metoda, ale prostředek pro vzájemnou konfrontaci emocí, které nelze vyjádřit slovy.Pokud dítě objímáme ve smyslu, že mu dáváme pocítit naši bezpodmínečnou lásku za všech okolností, jedná se více o pevné objetí jako životní formu než o terapii.

• Metodu pevného objetí lze aplikovat v případě, že si je objímající osoba jistá tím, co dělá, tím, co cítí k dítěti a také tím, že pevným objetím nechce lámat vůli Dítěte, které „zlobí". To by bylo nesprávné pochopení této metody! V neposlední řadě je důležité, aby byla objímající osoba smířená ve vztahu se svými rodiči, aby se do vztahu k dítěti nemuselo promítat jejich vlastní neuzdravené zranění. V knížce malý tyran paní Prekopová blíže vysvětluje, jak proces držení dítěte v pevném objetí probíhá. Pokud máte zájem, podívejte se tam na to. Objímací paní ale doporučuje, aby se každý, kdo uvažuje o používání pevného objetí jakožto terapie ve své rodině snažil spojit s nějakým terapeutem pevného objetí a nechal se jím instruovat.V zá:,–(ě ale platí, ať držíte dítě terapeuticky nebo uplatňujete pevné objetí jako životní formu podle Jiřiny Prekopové, dítěti v žádném případě neubližujete, nelámete jeho vůli a nezrañujete ho. Jedna ze základních potřeb dítěte je potřeba lásky a bezpečí a toto bezpečí může dítě v našem náručí prožít. Pokud pocítí naši jistotu a sílu, nemusí být pak ten, kdo v této chvíli vládne situaci. I když se totiž zdá, že se dítě snaží být vždy tím kdo rozhoduje (např. že se chce ještě koupat a my už vidíme, že má modré rty zimou), ve skutečnosti je to tak, že pokud rozhodování necháme na něm (tedy ho ještě ve vodě ponecháme), velmi mu ubližujeme, neboť ho nadměrně zatěžujeme. Tím, že rozhoduje ono, dostává se do situace, která není jeho věku adekvátní a nesmírným způsobem ho stresuje. Ve věku do 18m a i dále prochází mozek obrovským růstem a rozvojem a u dětí je právě mozek orgánem, který je stresem nejvíce a nenapravitelně poškozován. U dospělých stres poškozuje třeba srdce nebo zažívací trakt. U dětí nejvíc mozek. Proto nesmíme dětem dovolit, aby to byli převážně ony, kdo rozhodují. Asi vás teď napadají stejné otázky jako napadaly mně. A nevychovám si bezpáteřního poslušného jelimánka? A to mu mám zakázat vždy a všechno, co po mně chce? NE!! Vodítko k tomu, kdy dítěti vyhovět a kdy ne je celkem jednoduché. Pokud žádosti dítěte vyhovím, tak se u toho musím cítit SVOBODNĚ!!!!!

• A jak nevychovat z dítěte ani tyrana ani loutku? Musí být zachován vyrovnaný poměr dostatku lásky a vymezení hranic. Když bude láska převažovat, můžeme mít doma tyránka. Když převáží hranice, bude z něj ustrašená loutka nebo člověk, který bude ustavičně ve vzdoru. Láska a hranice v rovnováze - říkala ta paní.

• My jako rodiče máme právo, ba spíše povinnost dětem říkat tyto věty: „Já jsem velká máma a ty jsi malé dítě. Nebo například Já jím dospělácké jídlo a ty máš své dětské jídlo a proto z mého talíře jíst nemůžeš!" Atd. Jistě byste jich sami v tomto znění vymysleli spoustu dalších. Zachovávání správného systemického pořádku v rodině je pak také klíčem k řešení mnoha obtíží ve výchově. Systemický pořádek je, že dítě je malé a rodiče velcí, nikoli naopak, že mamince je partnerem její manžel a nikoli syn atd.

• Naprosto nezbytně důležité je být si vědom této věty: „Pro dítě je lepší když uděláme chybu, než když jsme nejistí". JISTOTA je totiž jedna z těch naprosto nejzákladnějších věcí, které od nás naše děti potřebují dostávat. Možná si říkáte, že to, co říkají tyto věty je samozřejmé, ale když se je pokusíte si je několikrát zopakovat a rozebrat a popřemýšlet o nich, doberete se jejich neskutečné významnosti. Tyto věty totiž pouze vypadají jako jednoduché fráze!

• Ještě se jednou vrátím přímo k objímání od kterého jsem trošku odbočila. Když se dítě ve vaší náruči uklidní, má se cítit zachumláno do vaší jistoty a lásky a bezpečí, které u vás našlo. Všechny negativní emoce se pro tu chvíli odplavily a dítě se navíc učilo vyjadřovat je kultivovaně - což je také jedno z pozitiv. To samozřejmě neznamená, že i vy musíte mít v sobě při objetí „uklizeno". Sami máte právo také na negativní emoce, nejste přece svatí. Ale i vy musíte své emoce vyjadřovat kultivovaně. Vaše dítě má právo vědět, že se zlobíte…

Já se musím přiznat, že když při našem objímání záchvat skončí a Šimonek na mně bezvládně leží a už jen vzlyká a nebo a to častěji, usne, tak úplně cítím, jak se mu ulevilo. Nevím, jak jinak tento stav popsat, ale vlastně je to neskutečně příjemné. Jsme si blízko jako nikdy jindy. Někdy mám pocit, že jsme znovu jedno tělo a navíc tělo v naprosté pohodě.

  • A znovu se vracím k objímání. Tato forma je vhodná pro tu většinu normálních záchvatů a normálních vztahů. Pokud je objímající sám na tom psychicky špatně nebo pokud není schopen se sám smířit v srdci se svými rodiči, tak je možné k pevnému objetí přistoupit za asistence terapeuta. Tady to však probíhá trošku jinak.Terapeut sám po zralé úvaze nabídne rodině plán terapie, kdy se nemusí začít od pevného objetí s dítětem, ale třeba tatínka v zastoupení se svým tatnkem. Tím se třeba tatínek posílí pro svoji otcovskou roli, pokud to potřebuje. K vlastnímu smíření s matkou mi byla doporučena tato literatura: PĚT JAZYKŮ LÁSKY- Gary Chapman, PROSÍM TĚ, MAMI- Henry Cloud a John Townsend a kniha NAVŽDY TÁTOVO DĚVČE, pokud má maminka dítěte nějaké trauma z dětství, které souvisí s otcem. Traumatem ovšem nemusí být něco strašného, co se někdy také může stát, ale třeba příliš přísná a autoritářská výchova… Píšu vám o těchto knihách proto, že každý rodič, ať se snaží sebelépe, tak se na svých dětech nějak proviní, protože nikdo není dokonalý a je to tak správně a abychom mohli vychovávat své děti co nejlépe, je dobré převzít od svých rodičů to, co dělali dobře, to používat ve své výchově a to špatné se snažit nedělat. Naše děti budou mít taky jednou děti a výchovné problémy s nimi…Kdo jste ještě nečetli Malého tyrana od Prekopové, doporučuji. Objímací paní taky říkala, že cílem výchovy je připravit děti pro budoucnost, aby mohly dobře obstát v životě a mohly využít potenciál, který jim byl dán do vínku…Aby nemusely být něčím výrazně blokované. I když - jak už jsem říkala, dokonalé to nebude nikdy a každá krize je zároveň i výzva…

Tak to je v kostce vše. Je to dlouhé, já vím, ale doufám, že těm kdo dočetli až sem to k něčemu bude. Jak už jsem avízovala, tento deníček dám nejdříve přečíst překontrolovat objímací paní, abych třeba něco neměla špatně pochopené a tak to neposílala dál. Probraly jsme i další věci, ale to už se sem nevleze.

Hezký týden přejí

CIBULKA+ ŠIMONEK 14m

Hodnotilo 5 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
zagy
Stálice 95 příspěvků 28.09.05 09:29

Hurááá! První!!!

 
zagy
Stálice 95 příspěvků 28.09.05 09:42

CIBULKO deníček jsem zhltla, je hodně zajímavý, na ty doporučované knížky se určitě kouknu, budou se hodit. Zajímalo by mě, kdo a kde u nás připravuje instruktory pro metodu pevného objetí, nevíš?

Jinak Anežka se teď moc nevzteká, hlavně poslední týden je úplně zlaté dítě (až na ty noci). Zřejmě jak roste schopnost komunikace, daří se nám vzteku předcházet.

Napsala bych víc, ale za chvíli přijede tchýně a já mám but jako po výbuchu, tak jdu poklidit a ozvu se ještě snad večer.

Veronika a Anežka (13měsíců)

 
PavlaHa
Kecalka 102 příspěvků 28.09.05 10:01

Ahojky,

nový deníček zde, už jdu číst. Jsme u našich, tak je Ema v péči babičky a já mám trochu volno. Chceme vyrážet na výlet na Milešovku, ale nevím nevím, v tomhle počasí (tady je totiž zataženo a občas sprchne).
Kačico - tak míček tedy zatím bude v naší péči a až bude příležitost, předáme.

Zatím Pa
Pavla a Ema

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 28.09.05 13:08

Ahoj.

Cibulko, diky moc za denicek. Je to nesmirne zajimave a obavam se, ze z toho budu mit depku, nebot se bojim, ze nejsem schopna spravne vychovavat sve dite :-(. Jednak me samotnou ovladaji nechtene emoce a ja to nedokazu zkrotit a a jak to pak mam ucit sve dite? A pak vubec, myslim, ze si proste neverim… asi to vyplyva i z me „samozivitelske“ situace. NO nic, stejne si to budu muset nejak vyresit a prezit sama, tak jsem se tu aspon z toho vypsala…

Tak pa

Hromix a Anie

 
Theo
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 28.09.05 13:40

Ahoj holky,
omlouvám se, že Vám skáču do deníčku, ale toto téma je mi velice blízké..Jiřinu Prekopovou mám přečtenou a metodu pevného objetí praktikujeme. Několikrát to bylo kvůli tomu, když náš malý špuntík nechtěl spát, opravdu se vyplatí nepolevit až do stavu, který popsala Cibulka, dítě doslova „odpadne“ a já bych to taky nazvala stav „smíření“. První objetí bylo dlouhé, ale opravdu se to postupně zkracovalo, dnes kolikrát stačí čtvrt hodiny…

Tato metoda je mi opravdu blízká a naprosto mě přesvědčila a navíc vidím, že má smysl a účinek.

Cibulko, napsala si to výstižně, takže není co dodat…super!

Theo od Špuntíků
Kryštof - 2r., Julie - skoro půl roku

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 28.09.05 20:47

Ahojda,

jak se vede? Já měla čtyři dny bloklej nerv v noze a skučela jsem jak malý dítě. Je to moje slabost od porodu Emy (trochu podezřívám nástřih), vyšetřili mě už od očaře až po psychiatra - ba ne, to přeháním, jen jeden pan doktor gynekolog mi řekl, že to mám od laktační psychózy, debil jeden. No každopádně na nic nepřišli, takže když mě to jednou za čas chytne, nezbývá než trpět nebo najít chiropraktika, jeden už mě měl zmáknutou a teď zmizel neznámo kam, jak já ho proklínala! Po dvou dnech už jsem nevydržela a poslala jsem Pepínovi dva ibalginy, jsem slabota, ale fakt už se to nedalo. Dneska je to lepší (ťuk ťuk ťuk), tak snad už to půjde dopryč, je načase.

Cibulko - cizrna je OK, je k dostání i v BIOkvalitě, pokud to náhodou nevíš, tak je to vlastně luskovina, tedy něco jako hrášek, má to takové měchýřovité lusky a v každém je jedno nebo dvě semínka. Dá se dát do polívek, kaší, pomazánek nebo jako příloha.
O laryngitidě už jsem psala, kdybys chtěla něco ještě vědět (bohužel ji máme s Emulí zmáknutou), není problém. Moooc doporučuju zvlhčovat vzduch, dítě pak kašle mnohem míň a vyspíte se.
NO a k tématu: předesílám, že Pepi se (zatím) skoro nevzteká, a když tak asi tak půl minuty a není problém odvést jeho pozornost jinam (hlavně jídlo funguje skvěle :-)))), ale… nějak tomu nerozumím - dát pocítit dítěti lásku, když se vzteká, protože mu zakazuju něco špatného??? To ale nikdo jinej dělat nebude, to pak těžce narazí, až půjde „do světa“, ne? Proč by neměl vidět, že se zlobím, že mi tohle vadí, že mě tohle bolí atd.? Nebo jsem to blbě pochopila?
A s tím kousáním - ty píšeš, že tím řeší emoce, ale co když to Pepi dělá jen tak? On po mně leze, hrajeme si, pohoda a najednou hryz, prostě ho to napadne, tak to udělá. Taky říkám jasně a s adekvátním tónem hlasu a bez pousmání, že mě to bolí a že NE, ale vůbec to nefunguje. Vím už od Emy, že s tím prostě jednou přestane, tak to moc neřeším. Jen jsem na pochybách, že tím něco řeší, podle mě to je prostě okamžitěj nápad, aspoň u Pepína.

Hromix - bulgur je sekaná tvrdá pšenice, takové kousíčky. BIO ho mají v Rozmarýně, půl kila za 33,50. Je to dobrý, chutná to trochu po oříšcích. A BIO kuskus mají v Rozmarýně taky, špaldový za 61,50 nebo kamutový za 74,50. S tím zmrzlým králíkem nevím, to jsem neslyšela, každopádně dětem a vlastně i nám dávám všechno maso jen chlazené, maso prostě nemrazím, tak nějak intuitivně, totéž ryby. Nějak mám pocit, že než to dovezou, kam chtějí, tak jim to 7× rozmrzne a zase zmrzne… takže mražené nekupuju a když si koupím chlazené, tak to je škoda mrazit.

Jdu žehlit, než nás ta hromada vytlačí z bytu. Mějte se!

Zuzana a Pepi (za týden 14m)

 
Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 28.09.05 21:45

Ahoj holky!

Cibulko, deníček je moc prima. Chtěla jsem Ti ještě napsat nějaké dotazy do soukromé zprávy, ale všechno jsi napsala tady. Takže super!

Zuzko, můžeš mi, prosím, napsat nějaký recept s bulgurem? Mám ho doma, ale nějak nevím, co s ním.

Mějte se!

Ulrika a Andrýsek (14 měsíců)

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 29.09.05 09:02

Ahoj mamonky.

Šimonek je na tom stále stejně. Asi je původcem nějakej hodně agresivní zákeřňák, protože mám laryngitidu taky a vypadá to, že i manžel. U dospělích nebývá tak častá ani tak bouřlivá, ale my jsme na odpis. Jsem ráda, že jsem už deníček měla připravený a stačilo ho jen poslat.

DOTAZY na téma objímání klidně pište. Teď sice nezvládám odpovědět, ale určitě se odpovědí dočkáte. Slibuju.

Jdeme se léčit.

CIBULKA

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 29.09.05 16:21

Ahoj holky,

vypadá to,že jsem asi poslední,kdo se ještě neozval po návratu ze Svratky.Bylo tam moc hezky.Holky jsou fajn.A dětičky jsou báječný.Myslím,že i Marťovi se tam líbilo,nejdřív byl samozřejmě trochu překvapený,že mu ty cizí děti berou hračky,s kterýma si právě hraje a brečel,ale ke konci týdne si je i ubránil.Přežili jsme tentokrát i Bětku i kousajícího bobra Šimonka.Bohužel jsme ale nepřežili setkání s bacilem a oba jsme chytli dost velkou rýmu.Ve středu,když dorazily holky z Prahy a bylo nás tam osm,jsem usoudila,že se všem uleví,když na noc pojedeme domů.Pak jsme zase ráno přijeli a jeli jsme všichni na výlet do Fryšavy a k rybníku Medlov.Večer jsme zase odjeli domů a pak ráno měl Marťa teplotu,tak jsem s ním radši šla k doktorce a zůstali jsme doma.No a v sobotu ráno jsem zase dorazila do Svratky,holky měly naplánovaný zase výlet,tentokrát na rozhledny,které mám z domu,co by kamenem dohodil.Na oběd jsem je zavedla na nedaleký zámek v Nových Hradech.Bohužel zrovna byla sobota a to je svatební den,takže tam bylo trochu přelidněno,ale jinak si myslím,že se nám to docela vyvedlo i počasí bylo fajn a holky byly spokojené.Teda kromě Hromix,která si představovala asi něco jiného.

Jinak stále bojujeme s rýmou a taky s večerním usínáním.Vůbec to nechápu.Vždycky jsem ho jen dala do postýlky a on sám usnul a teď nechce spát ,pořád vstává a brečí ,jen odejdu.Pokládám ho víc,jak patnáckrát a on stále stoupá.Tak jsem ho včera zavřela a dělala,že to neslyším,bylo mi ho chudinky líto,ale nechci,aby si zvykal na to,že usne jedině,když ho držím za ruku.No brečel asi půl hodiny s přestávkama a pak konečně usnul.tak jsem zvědavá,jak to bude dneska.Naštěstí nemáme doma taťku,protože ten by tohle nevydržel a šel by k němu nebo by mi aspoň vynadal.Taťka nám odjel na tři dny na ryby,počasí nic moc,tak jsem zvědavá,jestli vůbec něco chytí.

Jo holky,fotky ze Svratky v galerce jsou fakt úžasný,dík.

Tak prozatím končím.Mějte se VLAĎKA a MARTÍNEK

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 30.09.05 11:23

HOLKY,KDE JSTE VŠECHNY ?????????????­???????

 
Bodlinka
Kecalka 173 příspěvků 30.09.05 21:38

Ahoj,
musím se přiznat, že se trochu stydím.Nacpala jsem se k vám do deníčku a teď píšu jednou za uherák.Je mi to líto, ale já prostě nemám šanci být u netu.Přes den to s mojí beruškou nejde, hned se sápe na monitor.Když spinká po obědě, snažím se něco stihnout udělat pro domácnost a večer, když už bych konečne ten čas měla, pustí mě můj partner k Pc jen na 30 min a to obyvkle stihnu jen vyřídit e-mailovou korenspondenci a v rychlosti kouknout na emimčo.Obdivuji vás, které píšete tak často a to už ani nemluvím o zajímavých deníčcích, které vyžadují určitě také mnoho času.
Tak, teď sem si tu postěžovala na toho svého maniaka do počítačových her.Doufám, že Verunka nebude po v budoucnu po něm, ale to už jsem asi psala.
Ale abych končila špetkou optimismu, hlavně, že jsem zdraví
Bodlinka a Veru.

 
Rea
Stálice 99 příspěvků 01.10.05 17:06

AHOJDA,

Vím, že už je to hodně neaktuální, ale prostě mi to nedá a předtím jsme to nějak prošvihli, takže PŘEJEME VŠEM batolátkům hodně lásky, radosti nad objevováním světa a báječný rodiče i v tom druhém roce života

Tak doufám, že potěším Vlaďku a něco sepíšu:)
Ne vážně, jsem na tom podobně jako Bodlinka, s tím rozdílem, že náš taťka po večerech a nocích pracuje. Pokud by jen hrál, tak bych ho asi celekm hnala, ale pokud je to zase třeba jedinej zájem, tak to trochu i chápu, člověk se musí nějak odreagovat.

Normálně mě emimi donutilo se zaregistrovat, teda já už jsem hodně dlouho, ale jsem líná se přihlašovat, hrůza,co?

S Tomáškem se bavím čím dál tím víc, dokáže už vymyslet kdejakou blbůstku. Se vztekáním jsme na tom naštěstí zatím dobře, většinou se dá něčím zaujmout, takový ten vyloženě záchvat, že by nevnímal okolí, to nikdy neměl. Tak uvidím, jak to bude dál.
Co se týče chození, tak rekord máme asi 10kroků, ještě je to takový opilecký a kočárek si myslím, že přes zimu ještě využijem.Na neurologii v roce to hodnotila dobře, na tu samostatnou chůzi má prý ještě čas.
Jinak je to hroznej žrout, ani ne tak svoje jídlo, ale šíleně loudí, někdy mu i ukazuju, že už ani já v puse opravdu, ale opravddu nic nemám. Šikulka je v jemný motorice, strašně rád něco přebírá, rovná, zastrkuje a tak.
Novinka posledních pár dní je otevřít troubu, vylézt na dvířka, stoupnout si a montovat hořáky od plynu. Nejdřív jsem ho nechala, v domnění, že vyzkouší a nechá být, no to se nestalo. Tak jsem zkoušela nainstalovat zámek- byl demontován do 5 s(velká kvalita z Plusu). Takže teď tvrdě zakazuju a setkává se to s velkým nepochopením:)
A další pár dnů stará novinka je, že si Tom hraje na siláka a převrací konferenčák a židle v kuchyni. Konferenčák už je zajištěn, židle zatím ne, ale dnes mu spadla na obličej. Asi budem jíst v tureckým sedu, ale to by byl zas problém s nízkým stolkem, to by nám všechno snědl.

Doufám, že mi to vyjde psát častěji a vy nebudete číst tak dlouhé elaboráty o našem lumpíkovi.

Jinak ještě jednou zdravím Veru, Váš |Paklíček se nám dost zalíbil, taky jednoho máme a teď už ho nenazýváme jinak.

Cibulka- přejeme brzké uzdravení. v našem okolí jsou skoro všechny dětii narýmované, ev. nemocné, to je tak když začne ošklivej(pro mě) podzim.

Tak jdu zkusit budit, pokud spí přes den víc jak 3h. je pak schopnej řádit do půlnoci, což my s taťkou neradi.

Mějte se krásně, batolatům pusinku

Rea a Tomášek 13,5měs.

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 02.10.05 14:06

Ahoj baby,
tak se konecne zase dostavam k pocitaci, Betka je ted dost zlobiva, tak to proste nejde. Myslim, ze objimani na to asi nepomuze, nejsou to zachvaty, ze by o sobe nevedela, ale proste se strasne dlouho vzteka. Nevim, jestli ji jeste taky nerostou zuby a neni to trochu tim. No snad se to casem zlepsi, vecer mivam nervy uz jako spagaty. Taky uz vim, ze fakt zkousi, kam az muze zajit, treba pri jidle nebo pri prebalovani a to me nekdy bere cert. No snad to zvladnu a nebudu na ni moc rvat, nekdy na ni proste uz zarvu, nejsem svata.

Nastesti uz mame rymu pryc, tak snad pujdeme zitra plavat a pak na srazik. V patek jsem byla na tom biojarmarku a vzala jsem si tam kontakt na biovajicka a biokure. Jeste jsem tam nevolala, ale pokud to skutecne bude biokure, tak budu rada. Taky jsem tam nakoupila spoustu biozeleniny a vzala si dalsi kontakt, ze by 1× za tyden jezdili nekam do Brna a dovezli to, co bych si po internetu objednala. Tak pokud budete nekdo chtit, kontakty napisu.
Taky jsem uz Betce museli koupit boticky na doma (papucky mi nedoporucilo nekolik lidi, i pani v prodejne rikala, ze je to kus hadru a na klenbu jsou lepsi sandalky) Takze jsem vyplazla 650 jen to hvizdlo, ale mam z toho dobry pocit, Betka totiz hodne chodi po spickach, tak bude asi dulezite, jak s tema nozickama bude do budoucna zachazet :-)

CIBULKA - tak se brzo uzdravte, denicek je moc zajimavy, Maleho tyrana jsem jeste necetla, ale chystam se na to, asi to budu potrebovat

VLADKA - kdyz jsem videla fotky z toho zamecku, moc jsem litovala, ze jsem nemohla zustat, snad to priste vyjde. Casto vzpominam na ten strudl…:-)

ZUZANA - to muselo byt fakt hrozny s tou nohou, hlavne, ze uz je to lepsi

PAVLA - doufam, ze na jare zase pojedeme a zase si vymenime nejake hracky :-)

Mejte se krasne
Kacica + Betynka

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 02.10.05 21:26

Ahoj holky,

tak po kratsi odmlce se hlasime i my. Pocasi je sice horsi, ale presto je tu v denicku nejak smutno. Me ted navic neni nejak dobre (hlava, bolest v krku) a navic starost o Anie je narocna. Zacinam tapat v tom, co je vztekani a co je normalni plakani. A slovo „neutisitelny vztek - plac“ taky neumim definovat. Vim, ze Anie utesi na chvilku prso, ale po 5 minutach si je schopna o nej rikat znovu. Takze Mileno, diky moc, to se Anie urcite naucila od Zuzanky a tak mame prsomily v denicku dva. ALe ja mela v planu s kojenim koncit… Nekdy to fakt nevydrzim a davam ji treba trikrat za sebou po 10 az 20 minutach, jen aby byl klid. Nemam silu na to, abych ji neustale necim zabavovala. JAK TO DELATE VY OSTATNI? To jste vsechny tak dokonale matky nebo se vam deti zabavi samy? Ja uz fakt nemuzu… Nekdy proste necham Anie plakat a vztekat se, az jsem z toho taky na nervy a pak na ni jeste kricim. No hruuuza. Pak je mi to klasicky hrozne lito a tak porad dokola. Ale ted je to asi umocneno i tim, ze mi fakt neni moc dobre. Zkusila jsem i neco jako „pevne objeti“, kdyz byla jednou Anie velmi uplakana (jakoby sama nevedela co chce a bylo to neco mezi placem a vztekanim) a spis jsem ji pevne chovala a mile k ni promlouvala a ona mi z toho po 15 minutach revu usnula v naruci. Sama nevim, jestli to bylo pevne objeti, ale zarazilo me, ze Anie spala v kuse 3 hodiny!!! Nevidano, neslychano!!! Bud ji ten rev tak vycerpal, nebo fakt neco zafungovalo spravne a ona me „citila“ jako svou oporu. Sama bych rada vedela, co si ten jeni mozek v tu chvilil rikal. Mozna to jeste nekdy zkusim, ale nemam rada takove experimentovani a nevim, kde je v okoli nejaky znalec. Ale kdyz bude krize, tak to jeste zkusim… Musim rict, ze mne samotne to objeti nedelalo problem, jak jsem se bala, a navic vysledek me nadchnul… Ale podle toho co jsem psala mi CIBULKO treba napis, jestli to byla v mem pripade blbost, nebo zkus udelit jinou radu… Jak poznas vztek od vytrvaleho silneho place???

V patek jsem byla sve nejlepsi kamosce na svatbe a zasla jsem i na tu vecerni parbu. Docela to slo, potkala jsem spoustu znamych a i novych lidi a kupodivu jsem zjistila, ze tema „dite“ je velmi popularni. Ackoli jsem tam sla s predsevzetim, ze se pokusim o Anie moc nemluvit, tak jak ji lidi vidali u obradu, tak se me sami ptali a take hovorili o svych detech, nebo proste jen o tom, jak je ANie krasna :-))). No fakt, byla jsem prekvapena a byla jsem to ja, kdo stacel konverzaci jinym smerem. :-)

Jinak ANie stale vic „chodi“, ale jen tak 3 krucky - ale uz vickrat denne. Dokonce se dvakrat nechala vest za rucicku. Sice to nemam rada a nehodlam praktikovat, ale libilo se mi to a kdyz to nedelame porad, tak ji to snad neublizilo.

Tak zatim pa a taky piste!!!!

I tak fotogalerie je nejak zanedbavana…

Pa

Hromix a Anie (pozitri 13 mesicu)

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 02.10.05 21:28

Nazdar děvčata.

V deníčku to s komentáři vázne a tak přidávám povídání od nás pro všechny nakukovatelky, tajné čtenářky, šmíráky i pro vás všechny, co čtete, ale nemáte čas psát.

Takže v poslední dobou u nás proběhlo pár zajímavých věcí. Hlavně jsme byli na již několikrát zmiňované Svratce. Bylo to tam super. Vše bylo v pohodě. Maminky, dětičky, jídlo, výlety i kecanda vespolek. Jen my jsme trošku vázli. Šimonek se po dvou dnech které byl v pohodě, začal nudit, takže byl trošku protivňoučkej. Naštěstí ani jednou neměl žádný záchvat, ale zato se mu podařilo pokousat všechny děti kromě Anie a Martínka, tuším. Některé to bohužel schytali i do obličeje. Je mi to hrozně nepříjemné, ale jediný způsob jak tomu zabránit je nechodit vůbec mezi lidi. Jinak se vždycky najde volný kousek těla k zakousnutí… Na Svratku jsem dorazila se slušným spánkovým deficitem. Šimonek každý den samo vstával kolem 5.30, v pátek pár minut po 4.30. Abychom ostatní nebudili, tak jsme chodili každé ráno do společenské místnosti. Tam byl krb a ten Šimonka strašně lákal a protože k němu nesměl, byla hned od rána vztekanda. Když vstali všichni ostatní ulevilo se mi. Konečně začínal další den super dovolené. A spánkový deficit rostl… Naštěstí jsem počítala s tím, že déle než od pondělka do pátku to Šimonek nezvládne a tak jsme v pátek v poledne jeli domů. Bylo mi to líto, ale stejně by to už pro nás nemělo smysl. Navíc jsem měla na víkend naplánovanou další akci. Dvoudenní seminář o zdravé výživě dětí, ale v makrobiotickém podání. Nejsme makroboitici a ani nebudeme, ale říkala jsem si, že si z toho prostě jen vyberu, co se mi za informace bude hodit.

SEMINÁŘ- mě v některých věcech trošku zaskočil. Vedli ho manželé, kteří mají 3 makrobioticky vedené děti a další čekají. Probírali to od těhu přes kojení až po příkrmy a hlavně se dost dlouho zabývali otázkou zdravých sladkostí pro děti a to i s názornými ukázkami, takže jsem si i zamlsala. K semináři patřil i oběd. Já teda málo solím a moje jídlo nikomu nechutná, jak je neslané, ale z toho jejich neslaného jídla se mi fakt zvedal žaludek. Ale neměla jsem sváču a měla hlad a tak jsem to do sebe nacpala. Druhý den už se mi to tak neslané nezdálo. Už jsem párkrát psala, že ve svém okolí si mnoho lidí myslí, že jsem „extrémistka" když jsem vegoš a Šimonek je vedený na zdravé ikdyž i masové stravě atd. Tak ti lidé kteří si to o mně myslí neví, o čem mluví. Mám radost, že se nacházíme v tom zlatém středu. Na vysvětlenou uvádím pár svých poznámek z tohoto semináře:

Pokud žena i přes všechnu snahu nemůže kojit, tak místo MM dáváme náhražky v tomto pořadí- 1)kojná 2)obilné mléko! 3)obilné mléko+ mléko malých zvířat! 4)jako poslední variantaUM

První sousto až vylezou první zoubky. První sousto by měla být rýže natural. První sousto i každé další od nové potraviny nejprve sami pokoušeme a prosliníme a pak teprve dáme dítěti, protože tím napomáháme jeho trávení. To děláme několik dalších měsícú a hlavně při nových potravinách…
Tolik zevrubná citace. Má smysl to vůbec komentovat? S těma zoubkama, na tom něco může být, ale obilné mléko třeba 1měsíčnímu dítěti? A navíc mám ještě v živé paměti, jak mě pediatr na pohotovosti nadal, že určitě malému olizuju dudlík, když má moučnivku a ze zubního hlediska, je nevhodné, aby se bakterie z dospěláckých úst dostaly do dětských vzhledem k tvorbě kazu…

Ale posbírala jsem tam několik receptů na zdravé mlsoty pro děti a i spousty jiných informací. Třeba o některých způsobech výchovy dětí nebo o Waldorfském a Montessori školství a nebo o tom, jak řeší maminky zdravou výživu v době kdy děti začínají chodit do školky a školky.

Taky jsem poprvé na vlastní oči mluvila s maminkami které plánují rodit doma, neposílají děti do školy, ale učí je doma a co mně teda zaujalo a dostalo, pobíhalo tam nebo leželo v kočárku hned několik neočkovaných dětí. Samozřejmě jsem hned dostala strach, aby Šimonek nechytil některou z nemocí na které ještě není očkovaný, ale Dr. mě uklidnila, že je to málo pravděpodobné vzhledem k malému výskytu těchto nemocí. To, co jsem napsala v tomto odstavci neodsuzuji, jen jsem se nikdy s nikým takovým nesetkala. Ale jestli to chcete vědět, tak doma bych asi rodit nechtěla, děti do školy chodit budou ikdyž uvažuji o alternativním školství a děti teda očkovat budu. Přiznám se, že se mi jen těžko chápe rodič, který se rozčiluje, že mu vyhodili neočkované dítě ze školky JENOM proto, že od čerstvě naočkovaného dítěte chytilo černý kašel…

Shrnuto a podtrženo, seminář byl pro mě přínosný a nelituji, že jsem ho absolvovala.

SOUTĚŽ Pampers- si představte, že mi chodítko mělo přijít do 24.7. Nedošlo a tak jsem to před měsícem reklamovala. V pátek mi volali, že někdo asi u nás v baráku mi chodítko převzal. Mají tam zpátky doručenku s mým podpisem a rodným číslem. Samozřejmě neplatným. To snad není pravda! Tak buď mi ta telefonistka kecala nebo si nějaké dítě hraje na Šimonkův účet!!! Naštěstí mi ho pošlou znovu oproti mému podpisu, že to první jsem nepřevzala a platit to první chodítko bude řidič, který ho vydal někomu cizímu.

Šimonkovi noční záchvaty suchého kašle stále nepolevují. Celkově se mi nezdá, že by se mu ulevilo. Zítra jdeme na kontrolu, tak jsem zvědavá.

To znamená, že BRNĚNSKÝ SRAZÍK s námi nemusí počítat. Navíc nám celý byt smrdí kouřem, protože mi dneska na sporáku hořela cizrna… takže ikdyž je mi lépe, musím vygruntovat celej byt. Už jsem zmákla většinu oken a záclony…

Taky jsem se zapsala na setkání rodičů dětí jako je Šimonek. Je to přes tu objímací paní. Předpokládám, že o ničem o čem se tam budeme bavit nebudeme moci mluvit s nikým jiným a tak se z toho asi nic nedozvíte. Odpovědi pro ZAGY a ZUZANU musím prokonzultovat s tou paní. Je to těžká věc. Dozvěděla jsem se, že se to s pevným objímáním opravdu nemůže brát na lehkou váhu a ona mi věří, že neodešlu nic, co by mi neodsouhlasila, protože ač něco můžu mít správně pochopené, tak nemusím zvolit správnou formulaci a někdo by si to mohl špatně vysvětlit. Jinak v dubnu přijede do Brna autorka Malého tyrana. Bude šance se s ní setkat.

Manžel potřebuje něco dodělat do práce, takže končím.

PS: nenašel někdo ze Svratky naši červeno- žlutou plastovou krabičku vkládačku ze dvou stran? Holky Brňandy- nemám ještě někomu něco platit? Hlavně se ptám EVUCHY, se kterou jsme si dohromady něco vařily.
Papa.
CIBULKA+ ŠIMONEK 14m

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 02.10.05 21:59

Ahoj HROMIX.

Šimonka jsi poznala. Možná si to dovedeš lépe představit, když ho znáš. Teď co jsme doma kvůli nemoci je to fakt neskutečně těžké. Doma má prostě málo podnětů a ikdyž se mu maximálně věnuji, tak se nudí a vymýšlí rošťárny.Jen co se probudí začne vztekanda a kromě spánku trvá CELÝ! den až než jde spát. Teď vstává kolem 6 a spát chodí nejdřív v 21-22. Nějak se mu to na Svratce domotalo. Výraz vztekanda volím schválně. Není to záchvat v pravém slova smyslu. Jen se x krát do hodiny vztekne a křičí a dělá, že pláče a kouše nás atd. Záchvat, jak ho znám já vypadá takto- dítě se propíná do luku, nemůže popadnout dech a tím pádem fialoví, když ho popadne, jen se jednou dvakrát nedechne v křiku a nemůže se nadechnout znovu a znovu fialoví, když dech třeba i popadá, tluče rukama nohama a i celým tělem bez ohledu na to, že ho to asi musí bolet a když ho někdo nechrání, tak si i může ublížit. Nevím jak nazvat zvuk, který dítě vydává. Řev to není spíš rykot nebo tak něco. Buď si jistá, že záchvat když přijde, tak ho určitě poznáš. Navíc trvá dlouho a bez přestávek a dítě neskutečně vysiluje. To co jsi psala, že jsi použila jako pevné objetí, tak to si myslím, že klidně mohlo být použito. Pevné obětí lze přece brát i jako životní postoj. A tudíž ho v tomto případě přeci můžeš používat, tak jak jsi to udělala. Důležité je, aby tam proběhla ta konfrontace. Co cítí ona a i ty. Doufám, že jsem popsala dost dobře rozdíl mezi vztekandou a záchvatem vzteku. Na tohle snad cenzuru od paní nepotřebuju. Můžu ti poslat kontakt na někoho v Praze kdo se objímáním zabývá, jestli by jsi měla zájem.
Jo a Šimonek po pevném obětí taky nevídaně dlouho spí.

CIBULKA

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 02.10.05 22:03

Ještě jsem chtěla napsat, že teď samozřejmě myslím i na to, že ikdyž je přes den čiperka, tak je přeci jen pořád nemocnej a tak se na to dívám trochu vlídněji.
 CIB.

 
Gabika  03.10.05 14:52

Ahoj mamky a mimča (vlastne už batoľatá),

tak sa hlásim aj my, sme zdraví a celkovo v pohode.

Inak, už som Radka definitívne odstavila, to som asi prvá, že? Ale dlhšie som aj tak kojiť neplánovala a už sa mi naozaj stratilo všetko mlieko, tak si myslím, že nemá veľký zmysel nechávať si Radka pricucávať k prsu, keď mu tam aj tak nič netečie. Ako som ho v roku odstavila v noci, tak sa tvorba mlieka dramaticky zmenšila a posledný minimálne mesiac som kojila už len ráno a predvčerom som zistila, že už ani ráno nemám viac než kvapku. Takže tak. Radko to vzal v pohode, vysvetlila som mu, že mliečko už všetko vypil a že už nebude.

Hromix - je mi ľúto, že sa cítiš taká preťažená, unavená, podráždená… Viem o čom to je, aj ja mám občas také dni. Snaž sa čo najviac vypnúť a ak to ide, dávať Aničku viac babičkám, aspoň cez víkend, aby si si odpočinula. S tým Aničkiným plakaním - nech už budeš postupovať akokoľvek, mala by si podľa mňa postupovať vždy rovnako, aby Anička vedela, akú reakciu od teba može očakávať. Myslím, že to je veľmi doležité. Ja to robím tak, že Radka pochovám, pokiaľ plače preto, že sa veľmi udrel, inak mu dávam jasne najavo, že sa mi nepáči, keď plače len preto, že chce niečo dosiahnuť, alebo keď je naštvaný, že sa mu niečo nedarí. To mu jasne poviem, aby sa ukľudnil a skúsil to znovu.

Cibulka - veľmi ma zaujalo, ako si písala o tom seminári. Teda, s makrobiotickou stravou veľmi nesúhlasím, skor by som bola rada, keby si niečo napísala o tom alternatívnom školstve, pretože nad ním uvažujeme aj my. A ak možeš, aj o tom očkovaní - neočkovaní, alebo ak máš kontakt na tých rodičov, čo neočkujú, prosím, pošli mi ho. Fakt by ma zaujímalo, ako to robia v praxi, veď musia mať problémy s hygienou a tak. My sa o "alternatívy” povinného očkovania dosť zaujímame, dokonca sme trochu v kontakte s MUDr. Dostalom, ktorý proti povinnému očkovaniu v ČR vedie súdny spor.

Nočník - rozmýšľam, že už to s ním začnem vážne skúšať. Aký je postup? Mám ho akurát naň pravidelne niekoľkokrát denne po:,–(zovať?

Tak sa zatiaľ majte pekne.

Gabika a Radko 15m

 
Rea
Stálice 99 příspěvků 04.10.05 11:09

Ahojky,

Tak jsem včera byla poprvý v práci, domluvila jsem si takový záskoky a příští měsíc možná už pravidelně jednou týdně.
Nebylo to nijak šílený, ale v hlavě mám teda dost vymeteno a na stlole už nachystanej stoh knížek a musím se do toho večer trošku podívat, abych tam nebyla za úplnýho blbce. Ale jsem ráda, že se do toho dostanu postupně teď, po těch 3 letech by to bylo ještě horší.po |Tomíkovi se mi celekm stýskalo a měla jsem takovej divnej pocit, ale s babičkou mu je fajn a pro něj je to myslím jedině dobře, že není pořád jen se mnou. Samozřejmě záleží jak to kterýmu dítěti vyhovuje, tomu našemu teda jo.

Kačica- chápu to tak, že bačkorky nejsou dobrý? zrovna včera jsem je koupila. naše neuroložka zase říkala, že ta klenba má být rovná, nebo jde i o to, že ta nožička není zpevněná ze stran? ale to v těch sandálcích přece taky není

Hromix- taky si myslím, že potřebuješ prostě jen někdy vypnout, stejně tě moc obdivuju, jak to zvládáš, já mám teda někdy dny, kdy už se fakt těším až někdo přijde domů.
a sešli jste se s tou Effi s diskuse?

Cibulka- mohla bys, až bude čas písnout nějaké ty zdravé receptíky?
jinak diskuse s lidmi s „alternativní­mi“názory musí být zajímavá, i když teda můj názor je odsud posud a všeho moc škodí

Gabika- už je lepší s nevolnostma?
Tomík je odstavenej od 10měs., ale je fakt že už předtím UM občas pil
s nočníkem co já mám zkušenosti- zkoušet to na kakání, to většinou poznáš, že se něco chystá(ale ne vždy to stihnu), a na čúrání dávám po probuzení, protože to většinou čůrá, obzvlášť ráno. taky občas míval, že tam vůbec nechtěl, tak to nelámu přes koleno, teď tam chvilku sedět vydrží.

Včera jsem ještě měla takovej milej zážitek z odpolední procházky, potkala jsem spolužačku z nástavby, co jsem jí 5 let nevuiděla. Jela s kočárem, tam větší holčičku, no celekm jsem koukala, že je to její a pak odklopila boudu a tam měla 5týdenní holčičku. a ještě jsme zjistily, že bydlí kousek od nás.

rea a tomík

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 04.10.05 11:45

Ahoj maminky.

Jak už jsem psala předtím, Šimonkův stav při laryngitidě se mnoho nezlepšil a navíc mu to kleslo na průdušky. Na kontrolu jdeme za týden, takže asi ani další srazík nebudeme.

Včera začaly naše rodičovské schůzky, ale jak jsem předpokládala, v zájmu ochrany soukromí druhých rodičů, nesmíme o ničem, co se tam povídá mluvit. Ale bylo to pohodové a přínosné.

GABIKA- s tím neočkováním je to těžký. Kontakt mám sice na jednu maminku, ale ona říkala, že ji tohle téma strašně nervuje a ničí, protože s tím má fakt problémy. Když se o neočkování bavili, padala slova jako sociálka, hygiena, právní tahanice, dopisování s hygienikem, placení pokuty atd. Já nejsem zastáncem neočkování. A ještě jsem se taky dozvěděla, že neočkované děti ti mají právo nevzít do školky. Do školy už musí. Popravdě řečeno, znáš to, spousta otázek mě napadla až po skončení semináře. Napadlo mě, že bych zkusila založit diskusi na toto téma na emimču v diskusích…abych se dozvěděla víc. O těch alternativních školkách a školách tam padaly jen neucelené info. vždy k nějakému tématu, ale šlo si o tom udělat obrázek. Nevím, jak jsi daleko s informacemi o těchto zařízeních, ale o montessori školkách najdeš info tady- www.montessoricr.cz a existují i stránky www.valdorf.cz, ale ty nejsou v provozu, snad prý brzo budou. Mně teď spíš zajímaly ty školky. Na netu jsem našla, že jedna je i docela blízko nás a dokonce má program i pro děti a rodiče do tří let. Tak se tam nakontaktuju a asi bych to zkusila. Potřebuju toho svýho rošťáka nějak zaměstnávat. Pořádají i různé jiné akce, přednášky a kurzy. Vyhledávač mi toho vyplivnul spoustu. Hodně mě zaujala diskuze o montessori školkách na rodině. Na tom semináři jedna maminka měla v této školce dítě a třeba říkala, že oni je nechválí, tak jak většina z nás- něco uděláš správně a já tě pochválím, jak jsi šikovný. Oni je vedou k tomu, aby to dítě sice vědělo, že jsem si všimla, že se mu něco povedlo a cením to, ale hlavně si to musí osenit sobě samo to dítě, protože prý se jinak pěstuje v dítěti závislost na pochvale a ta není zdravá…Nevím, třeba to zkusím a Šimonkovi to nebue sedět a skončí v normální školce. Taky mně láká i to, že v alt. školkách můžeš dál vést stravu dítěte ty.

KAČICA- na bio jarmark jsem musela vyslat manžela, protože jsem ještě sama nezvládala, ale přišel s tím samým jako ty, jen bez kontaktu na boi vejce a bio kuřata. Když mi ho dáš, budu ráda.

ZUZANA- nevím, jestli ti dost děkuji za tvé rady, ale jestli ne, tak opravdu moc díky. Zároveň však řeším zase to maso. Manžel koupil celý to Zlatý kuře nebo jak se jmenuje a já nevím, co s tolika masem budu dělat. Já ani manžel to nejíme. Jen Šimonek. Jediné, co mně napadá je zmrazit. Ideálně až po uvaření, ale nějak mi to nesedí, připadá mi to takový šroubovaný. Prosím o radu, co s kuřetem v ledici!

REA- tak souboje s nábytkem jsou u nás taky těžký favorit. Což o to, nějaké posunování nebo převracení už mě z míry nevyvede, ale Šimonek už zjistil, že když si přitáhne z kuchyně židli do pokoje a vyleze na ni a z ní na skříňku a z té na druhou, tak se dostane dost vysoko nato, aby si se dalo skákat dolů. Už jsem ho jednou chytala v letu a to jsem si jen odskočila na WC…ti naši kluci jsou prostě siláci!!!

Mějte se hezky. A pište, vždyť si tu píšu sama…

CIBULKA+ ŠIMONEK

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 04.10.05 12:39

Ahojky vespolek,

jen na chvíli - vařím, Zuzka spí a já musím ještě něco udělat.

Hromix - mě to taky neskutečně vadí, jak se Zuzka domáhá prsa a pak piští a vzteká se, ať jí dám, ale teĎ jsme to omezili na 2-4 přes den a to tak, že prostě NEDÁM! Je to fakt na budku, odvádět pozornost, ale teĎ se mi zdá, že je to lepší a tak často se po mně nesápe. A más pravdu, je to hodně vysilující. Odvádím pozornost hlavně hračkama a jídlem a teĎ přes den moc nebývám doma, takže má dost podnětů k zabavení, ale myslím, že kdybychom museli být např. doma, kvůli nemoci nebo tak, tak do toho zase „spadnem“.
Ovšem samostatná kapitola je noční kojení. Vyjímečně kojím jen 2× většinou tak 5× a víc. Už spí se mnou i v posteli, ale minulý týden jsme plánovali radikální odnaučení (spát pouze s tatínkem, příp. babičkou a já bych byla úplně v jiném pokoji), jenže ve čtvrtek, když jsem šla na trénink a uspával Jarda, tak spala až do pěti, tak jsme to odložili, že to byl asi pozůstatek buzení v noci ze Svratky, ale včera jsme kojili asi 7×!
Takže tento víkend u našich na baráku bude Jarda odnaučovat kojení v noci.
A taky plánuje EXPEDICI APALUCHA - chlapi a děti na Svratce - jen teda asi 3-4 dny - tak od toho si taky slibuju. Sice nechci přestat kojit úplně (třeba ráno a večer je to v pohodě), ale hlavní věc je odnaučit tu závislost - tak jsem zvědavá!
Já myslím, že nejlepší by bylo hodně chodit za kamoškama nebo k babičce, aby měla Anie nějaké větší rozptýlení a bylo snadnější odvést pozornost a hlavně se obrnit trpělivostí a nedávat pokaždé když si řekne.
Však ono to půjde líp, ať budeš ready, uvidíš!
Tak držím pěsti a já letím.
Milena.

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 04.10.05 12:46

Ahoj holky,

no stále to tu nějak vázne,asi nás všechny skolil nějaký bacil.

HROMIX - nesmutni.Taky občas na Marťu vyjedu,poslední dobou je to čím dál horší.Asi něco okoukal ve Svratce,protože teď neustále otvírá šuplíky a skříně a už jsem musela uklidit nějaký vystavený věci,protože ho děsně zajímaj.Jen čekám,kdy se pustí do kytek.Mám i pár jedovatých a vůbec nemám představu,kam je dát,aby na ně nedosáhl.

REA - a co vlasně děláš ? Fakt se Ti chce do práce ? Nechápu !

BODLINKA - pochopila jsem správně,že se nedostaneš na internet,proto,že Tvůj přítel potřebuje počítač na to ,aby si na něm hrál hry ? No,tak to máš můj obdiv,že to trpíš,protože u nás by to vzalo rychlý konec. A jestli nejsem moc zvědavá,kolik mu je ? No já vím,chlapi jsou pořád jako děti.

CIBULKA - ten seminář mě dost zaujal.A jestli můžu,napíšu ,co si o tom myslím.Tak třeba ta makrobiotika.Podle mě to nejsou už normální lidi a vůbec nechápu,jak můžou tak krmit svoje děti.To jsou fakt chudáci.Něco jinýho je,když si to pak v dospělosti člověk sám vybere,ale cpát to do dětí ?To samý si myslím o neočkovaných dětech.Nechápu to,jak je možný,že vůbec takový děti jsou ?Když je očkování povinný,neexistuje výjimka a myslím si ,že takový rodiče,by se mohli žalovat za zanedbání péče. A co jejich doktoři ? Jak to,že jim to projde ? Otázka je,jestli takový rodiče vůbec k doktorům chodí.No,ale něco jiného je porod doma.To jsem jednoznačně pro a doufám,že jednou přijde doba,kdy to zase bude normální. ( bohužel můj manžel je jiného názoru a do porodnice by mě dovlekl třeba násilím ).No a nakonec alternativní školství.Už mockrát jsem psala,jak jsem zhnusená a nešťastná z normální školy.Doma učit děti si netroufám,tak­že,kdybych mohla dám děti určitě do Waldorfské školy.V tom máte zase ve větších městech výhodu.U nás mám na výběr jen blbou a ještě blbější školu,no tak si vyber.
Tolik můj názor.Nedávno dávali Na vlastní oči o rodině,která se vykašlala na " normální " svět a žijou na louce ve třech maringotkách stlučených do sebe.Mají myslím sedm dětí s podivnými jmény jako Kašpar a Silvestr,ale to je jedno.Maminka je středoškolská profesorka,takže učí děti doma a tatínek doma dětem vaří a občas si přivydělá prací v lese,při tom je to inženýr kybernetiky,takže by se dalo říct,že by mohli být tzv.za vodou.A oni se na všechno vykašlali a žijí jenom pro děti.To mi přijde úžasný a fakt obdivuju každýho,kdo tohle dokáže.
Když jsem řekla doma,že by se mi to taky tak líbilo,tak Klárka prohlásila,že to snad nemůžu myslet vážně a že bych jim to nemohla udělat.A vlastně má pravdu.Děti si nemůžou vybrat,co by sami chtěli a dělají jen to,k čemu je přivedou jejich rodiče.

Tak to je dnes ode mě všechno.Mějte se VLAĎKA a MARTÍNEK 13 měsíců

 
Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 04.10.05 13:17

ahoj holky,
ziju,zijeme..
minuly denicek jsem se ani neozvala,ale ja fakt nezvladam.jsem vycerpana,vycucana jako citron.
Hromix-to je odpoved na tvou otazku:)) Taky jsem vycerpana,ve vnitr uplne mdla:)
Ja sice vdana jsem a mame „doma“tatinka,ale ver mi,ze jsem tak osamela a na vsechno sama,ze si pripadam jako matka samozivetelka­.manzel chodi vetsinou dost pozde,kdyz driv,je tenis…nebudu to rozebirat,to se sem nehodi,ale fakt mi nekdy uplne chybi energie,dokazu se vzit do tve role.
Zrovna ted jsem ve fazi takoveho vycerpani,ze nedokazu cist delsi clanky:) proste se mi nekde uprostred stretnou oci:)
Tak asi tak nejak.
Dnes jsme byli prvne v Zabce(to je krouzek-centrum ekologicke vychovy)bohuzel,ses­ly se tam deti spise dvoulete,a ten rok je moc znat.kamaradka prve premlouvala,ze to bude dobry,ale dnes musela uznat,ze pro nas rocni,jsou dvourocni deti „dosti nebezpecne“zvlaste takove ty andilkovske typy:)
Jenze bohuzel,ac maly aktivni,neboji se,zapojoval se,take jsme vystrihly dosti vztekacich scen a ja byla dnes uplne malinka.Sebastianek chtel porad ven,nebo na kralicky,nebo na telefon,nebo na vypinace,nebo aspon do jine mistnosti…a stacilo rict jen Ne,ven nemuzeme..a krik.Ostatni maminky s detmi se na nas divaly(urcite to nebylo tak strasne)neschopna matka,zlobive dite…ach jo..
Uz tam nepujdeme:)) ne kvuli vztekani,to se budem vztekat vsude(snad ne jako dnes)ale musime se zapsat do jineho krouzku,tady se mi to zda fakt pro vetsi(treba mely dnes v dilne malovat,priste budou lepit listy…)
Dalsi ctvrtek mame hudebku a skolicku pro rocni,tak tam se tesim vic,treba se nas tam bude vzteky valet vic:))) chacha

Taky jsme mela par incidentu s tchanovci,kdy mi bylo oznameno,ze to moc zeru,ze jsem na tu stravu precitlivela a pod.No kazdopadne jsem rada za minuly denicek,kazda rada dobra,informace sbiram porad,at jsem precitlivela nebo ne,silena ci nebo ne:)

Co se tyce papucek-taky jsem slysela ze nejsou moc dobre,tim ze je to nestabilni,pry na doma radeji boty nebo na boso.Maly chodi(teda nechodi,zvladame v kuse tak 10-12kroku(NO,TO JSEM SE JESTE NECHLUBILA,ZE UZ TAK CAPKAME!HURA!!) a zastavka o stolek,pak bud pokracuje zase svych 10kroku nebo oblibene kolenka:) takze protoze jeste dost lozi,tak vetsinou boty doma nedavam(radej dam dvoje ponozky),kdyz chce vic chodit,ma kozene botky co ma na ven.Ale mozna deti,co uz chodi perfektne,tak mozna uz papucky muzou mit,co?taky jsem nad tim premyslela,ze treba za mesic dva,az bude chuze naprosto dokonala a bude litat jak certik,treba papucky koupim.nebo radeji ne??(teda v krouzicich,kam chodime,jsme jedini kteri maji jako papuce kozene boty,jenze zase my jsme vsude nejmladsi,tak nemuzu srovnavat..)

Uf,to je uleva,se vam vykecat:) a taky se musim pochlubit sefce Zuzane,ze napr.o tech tavenych syrech to vim:) /zuzko,pochval me:))))/nam to rikali uz v porodnici na predporodnim kurzu,ze ani tehotne by je nemely jist,protoze se to dostava malym detem v brisku a pro ty nejsou tavenaky vubec zdrave(stejne jako ecka,light veci a pod.)myslim,ze predporodni kurz u nas byl celkem dobry.

Tak pacek schledacek,pokusim se najit vice casu a zase pisnout,papa

Any a Sebastianek 13m

 
Gabika  04.10.05 14:40

Ahoj,

my sme dnes rano s Radkom absolvovali dlhu prechadzku, Radko siel sam aspon kilometer, je to fakt turista, tak teraz spi uz skoro dve a pol hodiny vkuse, co sa nikdy predtym nestalo!

Cibulka - dik za info o tych alternetivnych skolkach a skolach. Uplne vazne o tom uvazujeme. Len som trochu zmatena, pretoze mame znamu ucitelku na zakladke, a ta to rozhodne neschavluje. Bohuzial, nedostala som z nej zatial nic konkretne, iba to, ze je to nanic, a ze take deti z alt. skol potom pri prestupe na normalnu skolu zaostavaju… Tak neviem, budem patrat dalej, ak bude mozne, pojdem sa niekam do takej skoly pozriet, ak tam bude den otvorenych dveri.

Rea - uz mi tie nevolnosti presli, co je uplne super. A dokonca sa mi vratila aj chut na jedlo, bohuzial, akurat na to nezdrave… ;-) Ozaj, kde pracujes? Mne by sa este do prace nechcelo, boli tam strasne nervy a hrozny sef - holandan. Dufam, ze ked sa budem vracat naozaj, uz tam nebude.

Vladka - k tomu ockovaniu. Ja povazujem za extrem povinne ockovanie, ako tu je zavedene. Statny uradnik je najmudrejsi a my vsetci ostatni sme stado tupych ovci, ktore musi bez reptania posluchat. A pritom by pri zruseni povinneho ockovania minimalne 90% rodicov deti ockovat dalo, akurat by si vyberali na co presne a kedy. Za vsetky len pripad ockovania proti tuberkuloze - kolko z vas vie, ze sa nemusi ockovat v porodnici, ale az na konci sestinedelia? Kolkym z vas to pediater povedal? A viete, ze sa pediatri snazia o prelozenie tohto ockovania az do veku troch rokov dietata, pretoze je to vzhladom k jeho nevyspelej imunite vhodnejsie? Ja som za zrusenie povinneho ockovania, rodicia by mali o ockovani svojich deti byt informovanejsi a rozhodovat sami. Zrejme by som dieta dala naockovat proti vsetkemu, co sa ockuje teraz, ale minimalne na detske choroby urcite az vo veku 5-6 rokov. Samozrejme, nechcem tu nikoho napadat, kazdy nech si to robi, ako uzna za vhodne, len som chcela trosicku vysvetlit postoj rodicov, ktori maju na ockovanie iny nazor. Osobne poznam rodicov, ktori svoje deti nedali ockovat proti nicomu a ani nedaju, a s nimi nesuhlasim. Mimochodom, rodicia, ktori odmietli ockovat (alebo ho chcu o par rokov odlozit) su pediatrom nahlaseni na hygienu, a nasledne im je udelena pokuta vo vyske 10 alebo 15 ticic, co ich ale nezbavuje povinnosti dat dieta ockovat. Uf to som sa rozohnila, snad mi to prepacite ;-)

Schamka, Rozeta - kam ste sa stratili?

Gabika a Radko 15m

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 04.10.05 16:07

Ahojda,

tak máme za sebou první dávku spalniček, zarděnek a příušnic. Popravdě mám strach, co bude. No nebudu malovat čerta na zeď, aspoň jsem připravená :-). Dr. povídala, že reakce se dostavuje 5. až 10. den, takže v našem případě mezi nedělí a pátkem, a většinou je to teplota, prý někdo nemá nic a někdo několik dní čtyřicítky (nad 38 máme jako obvykle srážet). Jinak samotná aplikace naprosto v poho, dr. povídala, že tohle opravdu vůbec nebolí a Pepi to potvrdil :-). A taky jsem s ní mluvila o tom našem úžasném Hexavacu, tak je to tak (což se bohužel nevím proč nikde nepsalo), že všechny složky jsou naprosto OK, jen ta žloutenková nevykazuje dlouhodobou hladinu ochrany - což znamená, že to prostě jakoby časem vyprchává. Po téhle trojí sérii, co naše děťátka dostala, by totiž měla správně být celoživotní imunita, a v první studii po 10 letech výzkumů, zkušebních aplikací a regulérních aplikací se prostě přišlo na to, že některé děti po pár letech tu příslušnou dostačující hladinu protilátek nemají. Takže v 18 měsících dostane Pepi Infanrix Hexa, který je prý v tomto ohledu 100%, a pokud budu chtít, můžeme za půl roku za rok udělat kontrolní odběr, kolik těch protilátek má a pokud by to bylo málo, dopíchne se mu jedna dávka té klasické hrazené žloutenky. Je to komplikace, ale co už naděláme, a s tímhle řešením souhlasím, co mi taky jiného zbývá, že jo. Tak jen abyste věděly, pokud některá ten Haxavac taky máte. Jinak budu zjišťovat tu firmu a žádat náhradu, resp. vrácení peněz a zřejmě pokud nebudou chtít, tak je budu žalovat - to kdybyste se někdo chtěl přidat.

Any - jsi supééééééér!!!! Absolutně úžasná!!!! (Stačí to?)

Cibulko - já bych to kuře rozporcovala, uvařila, nakrájela do porciček a zmrazila, pak to můžeš rovnou ohřát v mikrovlnce. Pokud to nejíte vy dva, jiné řešení asi nevidím. Jo a my tu máme nedaleko Monetessori školku a mají tam velký plakát se stránkama www.vaseskolka.cz, tak se tam třeba kukni, já tam teda ještě nekoukala, tak nevím, jestli by ti to k něčemu bylo, když je to tady v Praze, ale třeba aspoň něco…

Gabi - má někdo deníček, nebo mám sesmolit ty recepty, aby se Hromix aspoň trochu zvedla nálada?

Vlaďko - k tomu očkování - znám jednu maminku, která s náma chodila (teda když jsem chodila ještě s Emulí) na plavání, ona má tři děti a všechny nenechala očkovat a hoooodně si to u mě pokazila a já huba nevymáchaná jsem jí taky hned řekla od plic, co si o ní myslím, když mi řekla: proč bych nechávala dávat svým dětem takový sajrajty, když všichni kolem jsou proočkovaní, takže to nemáme od koho chytit?! To mi přišlo tak hnusně sobecký - jako vy si to do těch dětí nacpěte a my se budem mít dobře. Hnus fialovej, taky se mnou pak několk dalších lekcí nemluvila :-))), jak jsem ji sprdla. Jinak já osobně si myslím, že lepší očkování, byť s následnou horečkou, než chytit něco jako dávivej kašel nebo tetanus. Osobně bych současné schéma dala svýmu dítěti, i kdyby nebylo povinný. Dokonce Emě jsem zaplatila žloutenku a hemofila, protože tyhle dvě vakcíny přidali do základního schématu až asi dva roky potom, takže já byla napřed :-). Ale zase na druhou stranu teď proběhlo tiskem, že by se děti, které do roka neprodělaly plané neštovice, měly nechat naočkovat, aby pak neměly horší průběh, no to z toho úplně kouká, jak to ta firma chce prodat!!! Dospělí prosím, tam ten průběh bývá horší, zvlášť pokud je třeba chytne těhotná jako moje kámoška v 8. měsíci, ale já měla neštovice v 8 letech a naprosto v pohodě.
Ovšem s porodem doma mám úplně opačnej názor, to je takovej hazard a hlavně takovej krok zpátky, navíc úplně zbytečnej! A s tím kybernetikem a středoškolskou profesorkou v maringotce… já osobně si myslím, že jim jednou děti spíš nepoděkujou, protože si možná nebudou v „normálním“ světě vědět rady. Ale třeba se pletu. A na co studovali, když teď dělaj v lese a učej doma děti? No, koneckonců, je to jejich věc.

Hromix, Mileno - hlásíme se do klubu kozomilců! Pepi mi taky leze pod triko a kozenku si jen tak vzít určitě nenechá (teď kojíme tak cca 6× za 24 hodin). Mně to ale nevadí, já si to pořád ještě užívám. Odstavování zatím vůbec neplánuju. Tak v tom nejste samy!

Musím letět, mějte se!

Zuzana a Pepi (zítra 14m)

 
Anonymní  04.10.05 16:10

Ahoj GABIKA.

Vidím, že máš o tom neočkování trošku přehled. Mohla by jsi mi dát nějaké info, kde najdu víc? Knihy, odkazy na netu atd. Já jsem teda pro povinné očkování, s tím, že by se některá mohla o dejme tomu několik měsíců posunout. Ale určitě si myslím, že by na dětské choroby měli být naočkované než jdou do dětského kolektivu. A například Šimonek je v dětském kolektivu od asi čtyř měsíců. Myslím si, že těch devadesát procent rodičů, kteří by očkovali i bez povinnosti je bráno z tzv. střední sociální vrstvy+ vyšší, ale v nižší sociální vrstvě jsem si jista, že by to procento bylo podstatně nižší. A proto jsem ráda, že je to povinné. Dále mně zaujalo, že píšeš, že se pediatři snaží přesunout očkování proti tuberkuloze. Tak to se mi teda moc nelíbí ikdyž přiznávám, možná neznám všechna fakta. Tady konkrétně mám pocit, že je to hodně dvojsečné. Na jedné straně ochrana nevyspělé imunity a na druhou stranu, se po městě potuluje spousta lidí s tuberkulozou. No, já bych si o tom vážně něco ráda přečetla. Jestli máš nějaké materiály doma a mohla bys mi je poslat třeba mailem, tak bych byla ráda. Člověk by si měl nejprve nasbírat spoustu informací z druhé názorové strany, aby si mohl dělat objektivnější názory, ne? A k alternativním školám- existují i střední valdorfské školy, ale je jich málo. Je to prý věc rodičů, kdy a kde si je vydupají. Vyřízení trvá několik let. Než půjdou na střední naše děti, tak jich snad bude víc. O tom, že jsou děti z alternativních základek na tom na klasické střední hůř jsem taky slyšela. Údajně na tom nejsou hůř nebo lépe, ale jsou prostě zvyklé na trošku jiný způsob učení. Žádné zá:,–(ní problémy by prý mít neměli. No, máme dost času nastudovat všechna pro a proti.

Teď mě ještě napadá, že se naše Dr. zmiňovala o imunitě získané od matky, která funguje v prvních měsících života. Tenkrát to zmiňovala u planých neštovic. A tak si říkám, že pokud je délka této imunity známa i u jiných dětských nemocí, tak by se to očkování dalo posunout právě na tuto hranici, pokud už to tak není. Tak podrobně jsme to teda fakt nebrali.
CIBULKA

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 04.10.05 18:52

Ja teda ty normální papučky mám, ale doma je nedávám - to chodí v ponožkách. Dávám, je hlavně kde je studená podlaha - v baby kavárně, u našich na baráku apod. Jinak na ven má samo normální botky - kdybych jí i papučky měla kupovat za šest stovek každý dva měsíce, tak teda fakt nevim:o)))
Já si myslím, že je to dobrý kupovat, než se dítě naučí pořádně běhat aby mělo ze začátku tu nožičku stabilní.
No nevim, to je můj názor.
A jen se tak vtírám… Neslíbila jsi, že někdy přijedeš do Brně.
Sebastiánek už je velkem chlap a pořád nám dlužíte tu návštěvu!!
Tak pa Milena.

 
Anonymní  04.10.05 19:28

Ahoj holky,

vsechny vas zdravim!!! Nas Matyasek je nemocny, nevim, kde co chytil, uz druhy den ma pres 39, teda ted to zrovna vypada, ze mu ta teplota trochu klesla, protoze nahle ozil, zacal vyvadet vylomeniny apod., jinak jen lezel a spal a hlavne neustale vyzadoval se tulit, coz je na jednu stranu krasne, na druhou se pri tom nic neudela. Nastesti je tu s nama Martin, takze vcerejsek jsme stravili vsichni tri pospolu v posteli… :-)
Byli jsme i u dr., zbezne mrkla do krku, rekla je to cervene, napsala ATB, diazepam kvuli febrilkam a bylo to… Ty recepty tu jeste lezi. Mozna me odsoudite, ale zatim to zkousim lecit homeopatikama. Hromix - myslis, ze i anginu homeopatika zvladnou??? Doufam, ze aspon ty me podporis :-)… Delame zabaly, ale ty teda vcera a v noci moc nepomahaly, kazdopadne se mu ale po nich ulevilo a usnul klidneji… Vecer jsem mu uz ze zoufalstvi dala Paralen, aby lepe spal - no to jsem nemela delat. Ulevilo se mu a tri hodiny tady po nas skakal, vylezal na stul a skakal z nej do postele atp… Pak konecne usnul a za chvili byla horecka zpatky. Tak nevim, co to ma za vyznam…
Zitra mame zas prijit k doktorce, aby na nej mrkla, poslechla si ho, jestli to nema na pruduskach… Ja se teda tim, ze ATB nedavam, netajim, rekla jsem ji to, ona to tak vzala, jen ho chce asi casteji videt. Nastesti je tu Martin autem, tak tam sjedem.

Tolik o nasem zdravotnim stavu. Jinak se pridavame do klubu prsomaniaku - Matysek se koji stale a hojne, ted, jak je nemocny, tak furt - cemuz jsem rada, protoze si rikam, ze aspon do sebe dostane nejake ziviny a tekutiny. Nevim, co bych delala, kdyby se nekojil, protoze jidlo odmita. I kdyz dneska dopolko se uz nechal zlakat a dal si par lzicek polivky a ted zmoula rohlik, co jsem si koupila.

Hromix - nezoufej!!! Kdyz jsem obcas s Matyasem sama, mam toho vzdycky vecer plny brejle, takze te uprimne obdivuju, ze to zvladas sama porad! Ja nekdy ztracim nervy a kdyz Matylda moc opruzuje, chce se jen chovat, kojit, nechce jist, to jsou chvile, kdy bych ho nejradeji prohodila oknem… Ale pak to zas prejde. Navic s tim odnaucovanim se kojeni je nejlepsi, kdyz mas komu to dite dat, kdyz zacne chtit prso - jinak to musi byt pekne psycho pro oba. V tomhle to budes mit tezke. Na druhou stranu verim tomu, ze ani ve spouste „normalnich“ rodin, myslim tim s obema rodici, to nebyva pro zenskou lehke a mnohdy se tatinek moc o dite nestara. Nema proste cas. Dost mozna je to jeste horsi, protoze ty vis, ze jinou moznost nemas, kdezto tam ta moznost je, ale chlap proste nespolupracuje. A tve obavy, o kterych jsi psala, jsou naprosto zbytecne, kazdy je schopen dobre vychovat sve dite, staci jen chtit. A to ty prece chces, tak proc si neveris?!?! Asi ti jeste napisu soukromou zpravu, jestli mi Matylda dovoli, doufam, ze neva…

Vladko - jsem moc rada, ze se Martinek na Svratce neco veseleho priucil (otvirani supliku a skrini, vecerni ne-usinani), jinak bys ani nevedela, ze ho doma mas :-)))))

Ockovani - ja bych nejspis taky byla pro to, aby ockovani povinne nebylo. Matyas zatim ockovany je, i pres odpor sveho otce, ale o tech dalsich ockovanich na detske nemoci (zardenky, nestovice atp.) dost uvazuju, protoze mi prijdou zbytecne - vzdyt to prece nejsou smrtelne nemoci, ne? A my jsme byli ockovani, nevite nekdo? Minimalne se je budu snazit oddalit co nejdyl. A budu rada, kdyz si o tom tady budem povidat, i kdyz se asi neshodnem, ale kazdy nazor je dobry, no ne?

Alternativni skoly a skolky - super tema! Slysela jsem zatim jen o waldorfskych, o tech druhych ne. O domaci skole jsem zatim neuvazovala, ale kdo vi… Kdyby tech deti bylo vic, tak proc ne, mozna bych se i pustila do uceni. Jeste je to ale trochu neaktualni tema :-)

Nekdo tady tusim zacinal soutez o nejhubenejsi a nejmensi miminko, myslim, ze my bysme se taky mohli zucastni, Matyas mel ve 13ti mesicich 8,3 kg, centimetru nevim kolik, ale oblika velikost 74, ta je mu ted akorat, takze asi tak nejak :-) Tak co holky, budem se trumfovat? Ja to beru spis jako uklidneni, kdyz si prectu, ze jsou i mimina podobna Matyldovi…

Tak, koncim, stejne to pisu cele odpoledne, Matyas mi tady do toho furt keca, jdu ho hodit do postele :-)

Ahoooooj,

Evucha & Matylda

 
Gabika  04.10.05 19:50

Ahoj Zuzana,

nikto sa mi neprihlásil, tak ak stíhaš, denníček možeš poslat.

Gabika

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 04.10.05 20:21

Ahojky dnes znovu!

Cibulka - to je teda síla to cos psala. Já teda jsem asi takový klasický komerční rodič a neočkování se mi zdá divný, ale když jsou to jejich děti… ale rozčilovat se kvůli vyhození ze školky, kvůli zavlečení černého kašle - no to už je moc!
A to chodítko - no teda síla! To jsou sousedi. To bychom si mohli i pokecat - nám propálili kočár a před Svratkou mi ukradli z kočáru deku. Můj druhý (dražší) kočár si raději (pokud ho nemám v autě) už raději vynesu domů do bytu, protože nevím, co to tady máme za hyeny!
Jo Cibulko, já zapoměla ti říct o té krabičce - já ji našla poslední den při uklízení - asi si ji Šimonek chtěl schovat do kuchyňské linky, aby mu ji nikdo nevzal:o)) Brala jsem ti ji na srazík, příští týden nevím jestli dorazíš, tak jestli ti to bude stačit ten další! Mohla by ses klidně stavit, nebo já k vám, ale když jste nemocní…
A taky jsem na tvou radu z deníčku zkošela na Zuzku to dětský jídlo a dospělácký jídlo a ono jí to nějak dochází, nebo co? Normálně se sápala a pak přestala.
No já vlastně stejně mám celkem poslušnou holku, tak to bude možná tím.

Nočník - já podlehla tlaku a už ji zkouším posazovat, ale ne aby tam něco udělala, ale aby se hlavně naučila tam chvíli vydržet, protože jakmile ji tam po:,–(ím, okamžitě odchází…
Tak to zkoušíme hlavně ráno a občas někdy přes den - ale fakt velmi nepravidelně.

Dnes jsem koupila desinfekci pro děti a dětské náplasti - v sobotu Zuzka šla pěšky a měla už na kolínku strup jak předtím někdy spadla, samo že spadla opět, trošku pištěla, ale jinak nic, po nějaké době už jsem to nevydržela (pět kroků dopředu - deset dozaru a doprava a doleva), dala jí do kočárku a ona flek na punčocháčcích (měla šatičky) jak tři pětikoruny - úplně se mi udělalo zle - nejsem na dětskou krev vůbec zvyklá. Tak jsem se musela vybavit, ty náplasti jsou fakt moc hezký.
Každý pátek máme tetu na hlídání, abych mohla pracovat, a ta jí přivřela malíček do dveří, jak vyjížděla s kočárkem. Má to fakt škaredý (co jsem jí měla říct, jako tý tetě, byla z toho taky špatná). Pak má ještě odřený trošku dlaně - no chuděrka.
Takže teď když jí řekneme, ať ukáže bebi, tak neví, co dřív - ale většinou ukazuje teda ten malíček. Vždycky mi tu ručičku roztomile natáhne před obličej - tak jí pofoukám a je to.

Zuzana - šestkrát denně to je prd prsomil - to tak aspoň patnáctkrát a jsi v klubu:o)) Já taky nechci ještě odstavovat - mám to ráda když se ke mně mazlí a pije. Už jsem se domluvila s kámoškou ,že mi na tu dobu co bude Jarda s malou pryč, půjčí odsavačku a zkusím aspoň ráno a večer odsávat, abych měla ještě mlíko. No ale třeba přijedou za tři dny a vůbec ho nebude chtít:o)) No to si stejně nemyslím.

Tak dobrou holky, Jardu mám na Elánech v Olomouci, Zuzka už spí, tak co budu asi dělat?
No pracovat se mi nechce, tak asi strávím příjemný večer u Vyvalených!
Pa Milena a Zuzik (zítra 14m)

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 04.10.05 20:36

Ahoj,
tak jsem tu zas :-).

OK, Gabi, pošlu.

Holky, nedalo mi to a koukla jsem na ty stránky té školky Montessori, stejně jsem si už dlouho říkala, že se tam podívám a už dřív jsem montesorii „studovala“. Montessori metoda je mi velmi sympatická, protože vede děti k samostatnosti, vychází opravdu z individuality dítěte a snaží se rozvíjet všechny jeho složky, nejen intelektovou a fyzickou, ale i sociální, emocionální a duchovní, a to je podle mě hodně důležité. Mimochodem, Marie Montessori byla první Italka, která vystudovala medicínu a dlouhé roky byla v Itálii vrchní školní inspektorkou, takže žádná alternativa na okraji společnosti.

Takže ta „naše“ školka, která je schválená v systému Montessori a má i akreditaci MŠMT, je od 2 let - takže tohle téma pro nás zas tak moc předčasné není. Děti učitelům říkají křestním jménem a tykají jim. Hlavní heslo je Pomoz mi, abych to dokázal sám, což v praxi značí, že děti jsou vedeny k tomu, aby se dokázaly o sebe postarat nejen co se týče hygieny, oblékání, přípravy svačin (Cibulko - nabízejí i možnost vegetariánské stravy a píšou tam, že zrovna mají dva malé vegetariány), ale i úklidu a toho, že si můžou vybrat, co teď zrovna chtějí dělat. Na druhou stranu při zápisu se na děti nekladou žádné požadavky, mohou mít dokonce i pleny. A nemusejí po obědě spát, což bývá kámen úrazu v mnoha klasických školkách.
Celkově to na mě působí moc dobře. Mají návštěvní dny, tak myslím že se tam zajdu podívat, uvažuju o tom, že bych začínala dávat Pepiho do nějakého takového zařízení cca od těch dvou let třeba na jedno nebo dvě dopoledne v týdnu, dělala jsem to tak i s Emou a velmi se mi to osvědčilo, ten přechod byl nenásilný a ve školce to pak už proběhlo úplně hladce (pravda, Ema celou dobu chodila jen na dopoledne). Jediné, co jsem tam nenašla, je cena :-))). Takže se zeptám. Zápis mají už v půlce února, takže mám o čem přemýšlet. Pokud by se tam případně Pepčovi moc líbilo, asi bych ho tam třeba i nechala celé předškolní období, ale školu pravděpodobně zvolím stejnou jako Emě, zatím na mě působí velmi pozitivně. Je to totiž takový mix mezi klasickou a alternativní školou, jede podle zcela originálního svého učebního plánu, hodnotí slovně první tři ročníky, učí vlastně jakoby mimo předměty (třeba když si někdo při počítání všimne, že za okny padá listí, tak se o tom klidně 20 minut pobaví atd.), má vlastní zdravé stravování, spoustu akcí, které posilují vztah ke škole atd., je toho moc.
Jinak montessori metodu podrobně najdete na www.montessoricr.cz, je tam i seznam školek a škol, (Cibulko, jsou tam tři školky v Brně - na Selské, Na Brechtově a Šťouračově - nevím, jestli ti to něco řekne) a veškeré alternativní školství je na www.webpark.cz/alternativy (mimochodem je tam i naše škola :-))).

Jo a ještě k té waldorfské - ta už je mi sympatická méně, jednak mám kamarádku, která tam dala dceru a byla po třech letech, kdy přešla na „normální“ školu těžce rozladěna z toho, že dcera příšerně zaostává, což ji samozřejmě velmi hendikepovalo a musela hoooodně makat, aby to dohnala, navíc se tam učí dohromady děti nestejného věku, což podle mě není ideální, nebo se učí nejdřív psát a pak číst, to podle mě nemá rozumové opodstatnění, nebo třeba mají měsíc jen češtinu, pak zas jen matiku, pak se k tomu po třech měsících vracejí, nevím, nejsem odborník, ale waldorfská škola mi prostě přijde zmatená a tak trochu na just jiná. A hlavně, protože chci dětem poskytnout to nejlepší vzdělání a protože se nadutě domnívám, že z mých dětí NĚCO bude, tak přemýšlím dopředu, jakou to bude mít návaznost a zda pak uspějí při přijímačkách na střední a vysokou atd. a tady bych prostě neměla jistotu. (Možná bude Pepa kominík a bude mu to fuk, ale co když… :-))).

No, tak jsem vám možná na:,–(ila brouka do hlavy.

A Evucho, jasně že jsme na zarděnky a spol. byly očkovaný, já osobně po této trojkombinaci v roce skončila s febrilníma křečema ve špitálu, ovšem nebyla to reakce na očkování jako takové, jen jedna chytrá sestra píchla celkem 16 dětem dvojitou dávku. (Stalo se před 30 lety v Hradci Králové - a schválně, myslíte že je o tom zmínka v mé kartě nebo kdekoliv jinde? :-)))). A jinak, zarděnky jsou svině pro holky a příušnice pro kluky, lepší je nemít, i když se na ně neumírá - chceš mít přece vnoučata, no ne?

Mileno - tak já se polepším, já do toho klubu fakt chci :-)))). A doporučuju chlorofylgel, mají to v lékárně, je to fakt zelený a VŠECHNO se po tom úžasně hojí!

Tak pa.

Zuzana a Pepi ležící spící

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 04.10.05 20:40

Ahoj holky.

Nejdriv vam chci moc podekovat, za vasi podporu a pochopeni. Ja vim, ze se mam dobre a nemam si co stezovat, ale fakt mi asi bylo blbe a 2 dny jsme skoro nesly ven a tak to bylo znat. Uz je lepe a snad to tak nejakou dobu vydrzi. Navic jsem si dala zavazek, ze koncim s "fyzickymi tresty”. Jednak mam pocit, ze placani pres rucicku uz stejne nepomaha a navic ted ten novy denicek na emiminu… nemam co dodat. Proste mam neco jako "novorocni predsevzeti” a drzte mi palce. Mam nejake dumave obdobi, kdy se nad sebou moc a moc zamyslim a mozna z toho mam i depky, ze je mi smutno z toho, ze to nezvladam lepe, bez kriku na Anie a tak. A pritom jsem si vychovu ditete malovaala taaaak hezky (trpeliva, skoro svataa :-))). NO nic…

Taky diky, ze jste se trochu vic rozepsaly, hned je tu veseleji! A fakt jste mi tu chybely!!! Mozna to bylo i tou Svratkou, ale mne se pak vazne hodne styskalo a jeste vlastne styska.

Reo - prave dnes jsme mely srazik s Efinou a dalsimi maminkami. Bylo to moooc fajn, snad z toho vzejde castejsi srazikovani ci vetsi kamaradstvi.

Zuzano - spravne, koukej napsat denicek s receptama!!! Hi hi, mam ale pocit, ze to bude zavanet praci a tak nevim, jestli me to rozptyli spravnym smerem :-))

Nase kojeni - asi si vzpominate, ze jsem byla rozhodnuta kojeni omezovat. Nicmene, zvrat se dostavil ve chvili, kdyz jsem se o tom bavila s jednim clovekem, a ten mi rekl, ze kdyz odmitnu dat Anie prso, tak ji tim davam najevo, ze vlastne odmitam ji. Ze ji tim vlastne nechci dat kus sebe, sve lasky. A ja tomu verim. Nevim proc, fakt to tak citim. A proto, sice kojit prestat chci, ale nechci ublizit Anie a tak cekam, jestli se Anie nahodou nebude chtit odstavit. Myslim, ze mamka by mi ji i hlidala v ramci odstavovani, ale ja to takhle "drasticky” nechci. Na to mam Anie prilis rada… takze jestli chcete vyhlasit zmatkare ci trdlo roku, budu to ja, se svymi neustalymi pochybami :-)

Any - taky se drz!!! Me by asi stvalo, kdyby tatinek byl, ale nevenoval by se rodine… to by me asi moooc mrzelo a remcala bych… :-( (chudak chlap ktery me potka - uz predem :-)))

Evucho - angina se da urcite prelecit homeopaticky. Mas v okoli nejakeho "vaseho” specialistu homeopata? Kdyztak napis SZ.

Cibulko - diky za tvuj komentar ohledne toho, co je vztekani. Anie treba nekdy usilovne place, lehne si na zem, nekdy se i boucha do hlavinky, ale kontrolu nad sebou neztraci. Ba dokonce, kdyz ji necham byt, tak to 5 minut se zklidni a sama prijde. Ale ten kontakt na prazskeho terapeuta bych si vzala rada. Kdyby bylo mozne, tak nekoho z Prahy 5 ci 13? Diky predem.

No nic, musim jit jeste pect. Zitra mame s kamoskama skupinovou opozdenou oslavu narozenin. Ani darky jeste nemam zabalene… no fofr :-)

Tak pa a mejte se vsichni kraaaasne!!!!

Hromix a Anie - 13 mesicu

 
petit
Kecalka 337 příspěvků 04.10.05 22:07

Ahojky!

Nedá mi to, abych se aspoň v rychlosti nezapojila do diskuse o očkování.
Jsem plně ZA POVINNÉ očkování, kdyby neexistovalo, musíme se ještě pořád bát pravých neštovic. Co se týče dětských nemocí - očkovací kalendář je roky vypracovávaný a dané schéma má epidemiologický smysl, proto nesouhlasím ani se zbytečným odsouváním - může se to dítěti vymstít. Malý příklad - zarděnky se mohou očkovat jen v určitém věku - u dívek do 14 let - za nás se začínalo až ve 12, moje sestra v tu dobu byla hodně nemocná a opakkovaně očkování prošvihla a pak už ji nenaočkovali. Samozřejmě, když byla v 3. měsíci vypukla u nich na vesnici epidemie zarděnek - a ona dosdtala vyrážku - naštěstí to byla nějaká alergie - ale toho strachu se nezbavila až do porodu ( zarděnky v těhotenství vždy vyvolají těžké postižení plodu).
Každé očkování nechrání 100%, ale usnadňuje obranu při skutečné infekci. Co se týče TBC - toto mohou očkovat jen specializované sestry - děti co nejsou naočkované v porodnici musí jezdit pak do kalmetizačního střediska, což není zrovna pohodlné. Stejně reakce na očkování na TBC začíná až po několika týdnech. Jo a v řadě okresů sTBC více než 10 let neočkovalo a už se opět očkuje, protože je velký výskyt tohoto onem. Taky se poptejte ve svém okolí, kdo s dětí už měl černý kašel - v posledních letech to není nic vzácného, ale očkované děti to prodělají jako jinou infekci bez zvlášť těžkého průběhu - teda vtšinou. S velkým přísunem uprchlíků z jiných „neočkovaných“ států se kk nám dostávají bakterie, mnohdy i lehce odlišné, než na které jsme zvyklé, a díky očkování se můžeme snadněji bránit.
Teď zápory - každé očkování má své komplikace a to i smrtelné, to se popřít nedá. Vždy musíme vážit + a- daného postupu. Proto třeba plané neštovice by se povinně očkovat nemusely.

Ještě ppozn. 2 k makrobiotice ( díky za informace Cibulko). Jsem otřesená!!! Představte si, že vám dává do úst někdo něco už pokousaného - no fuj, a to o bakteriích ani nemluvím. Nelíbí se mi, že v těchto případech jsou děti tak trochu rokojmími rodičů - děti se nerozhodlï pro tento způsob život. Proto oceňuji Cibulku, že ač sama vegetariánka, vede Šimonka "zlatou střední stravovací " cestou.

Tak omlouvám se za agresivní příspěvky, ale mám taky nějakou podzimní depku - doma nám nejedou kamna a máme tady 16 stup., na Danečka něco leze - má průjem a kašle, mám nemocného psa ( a to prosím z toho, že sežral kost) a hrozí mu operace, a ještě mám jet teď na 3 dny na služební cestu a musím poprvé nechat malého doma bez mámy. Ach jo, doufám, že je to tím zatměním slunce a teď už přijdou jen samá pozitiva a sociální jistoty.

Zatím ahoj Petra a pokakánek Daneček

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 04.10.05 22:31

Ahoj Hromix,
ještě jednou k tomu kojení: já co můžu říct za Zuzku, tak si myslím, že když jí nedám a odvedu pozornost, tak mi teda nijak nepřipadá, že by tím trpěla - jde si prostě hrát, nebo žvejká nějaký suchar, který jí dám. Prostě když pozornost odvedu lehce, tak si říkám, že to byl jen rozmar, že chtěla kojit.
Když se ale sápe a sápe a nechce přestat a nejde jí ničím odlákat, tak dám - protože to asi fakt má žížu nebo mě prostě chce.
Já myslím, že to u Anie taky poznáš, kdy se sápe že jako chce mlíko, nebo si jen tak pocucat.
Jestli to ovšem cítíš tak,že bys ji tím odmítala, tak to prostě tak je a vem to jen jako můj názor.
Pa a pozdravuj tu svou princeznu Prsomilu. Milena.

 
Evucha
Kecalka 288 příspěvků 04.10.05 22:38

Petko, moc preju, at se Danecek uzdravi. Vzhledem k frekvenci jeho stolice si u nej prujem ani nedokazu predstavit, stihas mu vubec menit plinky? :-))))))))))) Peti, delam si jen srandu, mozna nejapnou, tak kdyztak promin. Matylda je ted taky nemocny, tak vim, jaka je to starost…
Operace psa, to je taky dost hruza, tak at to nejak rozchodi!!!

Preju ti ty pozitiva a jistoty, ju?

Evucha

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 04.10.05 23:53

Ahojte,
ja len v rychlosti zopar reakcii ;o)

Hromix - mozes odstavovat aj jemne. Tu mas nejake priklady:
Toto je odpoved v diskusii od jednej baby, ktorej nazory sa mi fest pacia (spisala aj ten clanok o netrestajucich rodicoch)Nezne odstavenie je pomala zalezitost. Predpokladam, ze robis „neponukni, ale neodmietni“. To je najneznejsia odstavovacia metoda. Ak chces proces trochu urychlit, skus oddialit kojenie, ak si babo vypyta tym, ze ho skusis niecim, zaujat, knizkou, hrou a podobne. Niekedy zabudne, niekedy to len oddialis. Davaj mu dost pit, aby nebolo smadne.
Skus pamatat na to, ze pocas toho procesu je normalne, ze bude prestavat, potom zase zacne kojit sa vela, potom zacne spomalovat, proste je to taky proces, dva kroky dopredu, jeden krok nazad. Kojenie je aj zastita, tulenie a maznanie, tak mu vzdy venuj dost casu, tulte sa namiesto kojenia, aby nemalo pocit, ze sa mu nedostava dost nehy a laskania. A ak vsetko zlyha, babetka sa prirozdzene odstavia okolo 3-4 rokov, niekedy ich netreba zbytocne surit, aby vyrastli.

Ta ista baba v inej diskusii: *Jedna, najpomalsia a najjemnejsia pre dieta je ‚neponukni, ale neodmietni" a ide presne o to, ako sa vola. Trochu viac 'natlakovejsia‘ je oddialovanie kojenia, ak si dieta pyta, napr „Az ked,…“ a uz to viac nespomenies. Niekedy si ono spomenie, niekedy zabudne. Alebo ho uputaj niecim inym, ked si pyta mliecko. No a najraznejsia je metoda odteraz nie. Ale nech urois hocico, vynahrad malemu stratu tvojej pozornosti (ktoru dostaval pri kojeni) tulenim a hladkanim, proste kontaktom-kojenie je dost fyzicka zalezitost, aby mal stale s tebou tolko kontaktu. *

Clanok na rodina.cz - Jak a kdy odstavit [www.rodina.cz] tiez popisuje rozne postupy.

Snad ti to pomoze. Inak, ja som teraz citala, ze kojenie je lubostny vztah. Lenze na druhej strane, laska sa da prejavovat mnohymi sposobmi. A tak je to aj s kojenim - je to jeden zo sposobom prejavov tvojej lasky. Urcite si najdes sposob, ako Anicke lasku prejavovat aj bez kojenia (ved napr. co take 10rocne deti?). Ak budes odstavovat nenasilne a pomaly, tak ju to urcite nepoznaci. Horsie to je, ked napriklad jedna moja znama odstavovala v 9.mesiacoch tak, ze dieta sa k nej dostalo len uplne najedene (inak ho mala iba babicka a tato), aby sa nedobijalo za mlieckom. Mne osobne to pride prilis drasticke ;o/ Ale ludia maju svoje dovody, neviem povedat, ako by som reagovala keby som bola v ich kozi. No a samozrejme, ze z odstavovania nie je dozivotna trauma, tak sa neboj.
Len tak na okraj - Danino sa mi cez den odstavil (su to asi 2 tyzdne). Uz kojime len rano, pred spanim a 2× (posledny tyzden 4-5×!!!) v noci. Cez den je vsetko dolezitejsie nez kojenie. Asi keby som behala len v podprsenke, tak by si spomenul ;o))), alebo keby som mu ponukla, ale vyhovuje mi to takto (aspon uz konecne nemusim nosit tampony do podprsenky!!! ja mam ten spustaci reflex nenormalny)

Petra - Jedna vec je POVINNE a druha vec je OCKOVANIE. Jedna vec je, ci je ockovaie prospesne, preco, kedy a ako ockovat, a druha vec je sikanovanie obcanov statom. Ja som tu nedavno Gabike pisala - v NL je ockovanie NEpovinne a zaockovanost je tu 98%! Na Slovensku je ockovanie POVINNE a zaockovanost je vraj 95% (ako je to v CR neviem, ale predpokladam, ze tie cisla sa nejak vyrazne nelisia). Ale aj keby bola 98%, je to jedno - vidis to? To, ze je nieco povinne, este nic nezarucuje. Tu v NL sa doraz kladie na osvetu, na upozornovanie rodicov, preco je dolezite, aby ockovat deti dali. Sme predsa dospeli ludia, ktori su zodpovedni za svoje konanie a nie male deti, aby nam niekto pod hrozbou trestneho stihania hovoril co mame robit. O ano, ziju medzi nami aj asociali. Ale myslis, ze sa nejakej pokuty zlaknu? To, ze nemame zaockovanost 100% je prave kvoli nim (a kvoli „hipisakom“ z Cibulkinej prednasky ;o) a napriek faktu, ze ockovanie je POVINNE. Takze ja si myslim (asi ako Gabika), ze ockovanie by mala byt zodpovednost rodicov. Som ZA OCKOVANIE, ale som proti tomu, aby nas stat sikanoval pod nazvom POVINNE.
Hadam nevadi, ze som sa tak rozohnila ;o)

Zuzana - Porod sam o sebe je riziko. Na prostredi, kde sa odohrava nezalezi. Studie dokazali, ze porod doma je rovnako bezpecny, ako ten v nemocnici, ale iba za urcitych predpokladov (tehotenstvo je bezproblemove, rodicka je nizkorizikova, porod doma je planovany, pri porode asistuje niekto, kto ma s porodmi doma dostatocne skusenosti, vybavena nemocnica je v dosahu). Ja si myslim, ze zeny, ktore splnaju tie podmienky, by mali mat aj moznost volby porodu doma.

Gabika - tu som ;o) Ja si vase komentare pomalicky citam, len akosi nemam na to, aby som odpisala… Ale dneska som si to vynahradila, co? ;o)))

No a este kratko, co je u nas nove. SEST!!!! Co sest? No predsa rekord v samostatnych krockoch ;o) A dalej som samozrejme cela hotova z toho, ako pri vsetkom, co ma tlacitka hovori haja (halo). Aj v obchode pri pokladni na PIN masinku takto vola (predavacka si mysli, ze jej vravi „Hi!“ a tak sa mu pozdravi ;o))) A tiez som hotova z toho, ako na kazdeho psa povie avo a aj v obchode na plysakov vravi avo. Pavel ho dokonca pristihol v obchode s kabatmi (kozuchmi), ze aj na ne to vravel ;o)
Vieme vyjst a zist po styroch hore a dole schodmi! Nasimi strmakmi!!! ;o) Je to ale o hubu, lebo dole na schodoch nemame zabranu, takze musia byt dvere na obyvke furt zavrete. A ked ich zatvarame tak, hadajte co, ano, zurime! A ako! ;o) Zatial vsak nepraktizujem pevne objatie, staci iba objatie, pohladenie a prejavenie pochopenia („joooj, zavreli sme ti dvere“, „oooch, nemozes dostat noz“, „no veru, sporak je heiss, to je no-no“). Dame pusku, zabavime niecim a je dobre ;o)
Tak, tolko teda grafomanka schamka ;o)
Majte sa krasne!!!
schamka a Danko (takmer 14,5mes.)

ps: rozmyslam ako sa maju napr. Irinky, Ajka a Lukasko, Misa a Davidek, Evka a Verunka, Kordulka a Tomik, Kristy a Danuska, dvojcatkovske maminy (musim kuknut ku nim do dennicka), mlada pani ;o) Martoch a Lucka, Jity a Hanicka, Dajka a Vasicek, Laky … proste maminky, ktore kedysi pisali a uz nepisu

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 04.10.05 23:55

Danecek nech sa skoro uzdravi. A psik tiez!!!
Drzim vam palceky!
 sch.

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 05.10.05 10:47

Ahoj holky.

SCHAMKA- já nevěřím, že by u nás byla při nepovinném očkování očkovanost jako v NL. Můžu se zeptat jak velkou menšinu u vás tvoří romové nebo jiná etnika podobného ražení? Kolik je u vás legálních i nelegálních uprchlíků ze zemí s vyšším výskytem nemocí na které se očkuje? Jak velké procento lidí je ve vaší zemi tzv. bezdomovců? Zaujala mě tvoje věta- „Sme predsa dospeli ludia, ktori su zodpovedni za svoje konanie a nie male deti, aby nam niekto pod hrozbou trestneho stihania hovoril co mame robit." Nevím jak u vás ve vašem současném domově, ale v ČR jsou stovky a tisíce lidí, kteří vůbec netuší, co tato věta znamená. Vem si jen, jak máme vysokou úmrtnost týraných dětí oproti ostatním státům…
Ale z jiného soudku. To se mi moc líbilo, jak jsi někde četla, že kojení je milostný vztah. Doufám, že milostný je správný překlad. Ten článek na který jsi dávala odkaz jsem už kdysi četla a já teda žádnou drastickou metodu provádět nebudu. Aspoň doufám. A gratulujeme k šesti krůčkům!!

HROMIX, MILENA- s tím prsomilstvím jsme na tom podobně. Teď kojíme tak desetkrát až dvanáctkrát denně. Omlouvám se, že to vypisuju, ale nejedou mi číslice. Pro mě je ideálních těch osm. Jsme v klubu? Jinak s tím odstavováním. Na přednášce o kojení nás laktační poradkyně upozorňovala nato, že má být opravdu pozvolné a to z několika důvodů. Pokud je dítě odstaveno třeba jen na několik dnů, dochází k tomu, že zničehonic najednou přestane dostávat obranné látky z mléka, dále z mnoha kojení a tudíž mnoha fyzických kontaktů s matkou je najednou úplně bez nich… Tady bych ráda zmínila věc, kterou jsem nedávno slyšela z úst dětské psycholožky. Ač se to nezdá a dítě navenek třeba preferuje otce, tím nejdůležitějším člověkem je stále matka. Já to po Šimonkově nemoci hodlám taky začít omezovat, ale opravdu postupně. Jenže, nevím, jestli jsem už tak natrénovaná nebo co, když se rozhodnu, že teď tohle nedostane, tak to nedostane a mně už to ani nedeptá, když si to vynucuje. Když bych povolila, nedělala bych to svobodně.

MILENA- já jsem už před Svratkou taky doplnila dětskou lékárničku. Holt je to potřeba. Vkládačku mi dáš až ten další týden. Teď asi na srazík nedorazíme. A trošku neskromně se přiznám, že s dospěláckým a dětským jídlem, to je moje vlastní formulka, kterou jsem s objímací paní pouze konzultovala. Já ji používám asi od začátku přikrmování. Všimla jsi si, že Šimonek v babykavárně neloudí u stolu? Aspoň to. Už se srazíku nemůžu dočkat!

ZUZANA- díky za odpověď s kuřetem. Já jsem se bála, že než mi třeba odepíšeš, tak by mi mohlo v té lednici umřít ještě víc (zkazit se) a tak jsem to tak nakonec udělala jak jsi psala. Montessori školky- možná jsi přehlídla, co jsem psala Gabice. Ale to je úplně jedno. Jednu z těch školek co jsi mi psala mám právě vyhlédnutou. Tam nevím, koli se platí, ale na stránkách těch ostatních píšou, že chtějí za dítě tisíc pětset Kč. Předpokládám, že plus případné stravné. S tím Hexavacem bych se přidala.

PETIT držíme pejskovi palce, ať nemusí na operaci a danečkovi, ať to není nic vážného. Jak už jsem psala, jsem PRO povinné očkování a jsem moc ráda, že tu máme někoho fundovaného, kdo nám může ke zdravotním otázkám něco říct z pohledu lékaře.

EVUCHA- s ATB jsem pro zlatou střední cestu. Názorný příklad nyní. Šimonek měl jeden týden rýmu- vincentka + nasivin, druhý týden laryngitida homeo+kapky na dusivý kašel, třetí týden místo zlepšní nastalo zhoršení jeho zdravotního stavu. Ač se slzami v očích, přistupuji na další ATB. Diazepam mám dávat nad třicet sedum pět, ale dám až nad třicet osm, a stejně tak antipyretika. To je pro mě zlatá střední. Záleží na tobě.Ohledně homeo na angínu už ti psala Hromix. Já bych to asi u nás řešila radikálněji, protože máme v rodině velké a časté komplikace. Nehledě na to, že si nejsem jistá ohledně toho, jak si s komplikacemi a popřípadě doživotními následky poradí homeo. Dle klasického lékařství může nepřeléčená streptokoková angína způsobit zánět ledvin nebo revmatickou horečku, což jsou komplikace dost vážné. To tě nechci jen tak planě strašit. Taky nechci Šimonkovi cpát ATB při každé rýmě, ale při angíně bych do toho šla.

ANY- věříš mi, že vím, jak se cítíš při Sebastiankově vztekání? Kam to u vás chodíte do tolika kroužků?

VLAĎKA- o těch lidech v maringotkách jsem to taky viděla. Mně by se líbilo tak žít přes prázdniny, ale jinak jen o víkendech. A všimla jsi si, jak se tam ptali té holky proč se jí nelíbilo v normální škole a ona řekla, že se jí tam všichni smáli? Ona ta velká odlišnost má pro většinu dětí asi velmi negativní sociální dopad. Samo, že nemusí nutně a u všech.

POROD DOMA - hlásím se k nevyznavačům. Porodila jsem ani nevím jak, ale netroufla bych si to. Přečetla jsem na toto téma spoustu materiálu, který by mě mohl k porodu doma přesvědčit, ale nestalo se tak. Ano dříve se tak rodilo, ale to už je mnoho generací zpátky a jednak co generace, to větší degenerovanost lidstva a jednak v těch dobách byla daleko větší úmrtnost rodiček i novorozeňat. Bydlím přímo U PORODNICE. Autem ne víc než dvě minuty, ale v případě nějaké akutní a hlavně NEČEKANÉ komplikace je to příliš daleko. Víte za jak dlouho začne být mozek nevratně poškozen bez kyslíku? Po pěti minutách. To nemám šanci stihnout. Tohle je pro mě prostě příliš velký risk se zdravým. Moje PA pracovala v Praze a říkala, že se jim stávalo, že přijímaly rodičky skoro vykrvácené a děti s velmi nízkým Apgar skore- porod doma vedený PA s dvacetiletou praxí. Tím nechci v žádném případě říct, že tak dopadají všechny domácí porody!!!! Já vím, že většina je nekomplikovaná a v pohodě, ale já to prostě riskovat nechci.

Mějte se hezky.

CIBULKA+ ŠIMONEK

 
Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 05.10.05 11:11

Ahoj holky!

SCHAMKO - nevíš, jak by se dalo mimčo šetrně odstavit v noci? My už přes den nekojíme tak asi dva, tři měsíce, pokud tedy není nějaká krize. I když to vypadalo, že budu kojit ještě u maturity, tak to pak najednou šlo skoro samo. Ale večer bez prsa neusne a v noci se pak budí někdy po dvou hodinách, někdy častěji a někdy má noc, kdy třeba hodinu se převaluje, cucne si, pustí se, zas je nespokojenej, zas si cucne… Když mu nedám, tak začne brečet, takže pak stejně dostane. Jednak je mi ho líto a jednak se pořád nemůžu srovnat s tím, že bydlím v paneláku a je tu slyšet všechno. Bohužel jsem v takovém prostředí nevyrostla a nemůžu si zvyknout, ačkoliv už tak bydlím pět let. Ale je mi nepříjemné, že jsou slyšet takové normální „provozní“ zvuky jako kašlání, mluvení, televize… natožpak řvoucí miminko nebo štěkající pes. Ach jo, je to můj problém, ale nevím, jak z toho. Tak jsem si postěžovala, tak snad bude líp.

Mějte se!

Ulrika a Andrýsek (14 měsíců)

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 05.10.05 11:48

Ahoj,

jsem ostuda, deníček jsem nestihla dočíst, komentáře asi jen dva poslední, ráda bych, ale fakt NESTÍHÁM.

Jednak je mi dost zle, není to sice tak hrozné jako u Jitušky, ale obávám se, že ještě není všemu konec… Teprv nějaký 10tt.

Taky jsem jak na potvoru dostala nějakou odpornou virózu, to v prvním trimestru zvláště potěší. MOOOC mi pomohla má skvělá tchýně, která zcela rezolutně převzala Jitku a mně přikázala postel, takže už týden za Jitkou dojíždím k babičce a musím říct, že to spolu skvěle zvládají. Dokonce mám pocit, že u babičky je spokojenější a samostatnější, více si sama hraje. Je to jednak tím, že když jsem nablízku, tak se zabývá spíše tím, co dělám a jestli si s ní hraju, jestli jím a piju a jestli ona dostane ze všeho ochutnat atp. U babičky je to jiné dítě, nikdo mi nevěří, že mi doma kňourá, dokud ovšem nepřijdu a kňourání nezačne. Taky máte někdo podobnou zkušenost? Jsem za to hlídání moc vděčná a hlavně mě těší, jak je to dítě už samostatné. Tchýně tvrdí, že si s ní připadá, jako by tam měla kamarádku na pokec, no prostě si normálně povídají. Nebudu vám psát, co všechno už naše Jíťa říká, je toho fakt dost, v poslední době se množí jednoduché věty, písničky už nejen doplňuje, ale i sama zpívá. Je to sice její hatmatilka, ale o to je to legračnější. Jednou jsme ji s tchýní zaraženě poslouchaly, jak něco rytmicky recituje, ale nebyly jsme schopny rozpoznat jediné slovo. Až když nakonec zařvala BÁC, pochopily jsme, že to bylo kolo kolo mlýnský.

Do všech těchto událostí mi teď začala škola, letos je to o poznání horší, vypadá to na pěkný záběr, navíc přednáším a příprava té přednášky je téměř nad mé síly… Ještě štěstí, že po Vánocích skončím. Obdivuju Gabiku, která se v prvním trimestru připravovala na zkoušky, já jsem naprosto vycucnutá, nebýt hlídací babičky, tak nevím.

Poslední kojení jak to vypadá u nás proběhlo před pár dny. Už jsem delší dobu kojila jen ráno a večer no a teď, když jsem musela jet do školy a pak byla Jitka párkrát večer nabo ráno beze mě, tak jsme pár akcí vynechaly a bylo to zcela bez problémů. Takže jsem už nenabídla a Jitka se nehlásí. Asi už jsem toho mlíka moc neměla, protože se mi prsa už nenalila. Jsem moc ráda, že to proběhlo takhle klidně a přeji i vám, co to řešíte, abyste to zvládly bez výčitek a stresů.

Tak jsem se vykecala, třeba budu mít jednou více času, teď to moc nevypadá, ale třeba o Vánocích, to mi skončí škola a už budu v té nejlepší těhulkovské fázi, to zase internet pofičí…
VÁNOCE, kde jste?????

Anka a kecka Jituška 14,5m

 
strazzi
Stálice 57 příspěvků 05.10.05 12:05

Ahoj vsichni!

Dlouho jsem tady nebyla a tak ani nemam prehled. Musela jsem zmenit i prezdivku, protoze s moji starou se mi nejak nedarilo prihlasit.
Psala jsem Vam nedavno o nemoci meho tatinka. Bohuzel nemoc vyhrala. 19.9. zemrel. Byla jsem 2 tydny v cesku i s myma sestrama, prijela jsem domu a za 3 dny uz jsem se zase vracela. Tatinek zemrel 2 dny po nasem odjezdu. Je mi hrozne smutno a citim se prazdne.
Jinak jeste jedna zpravicka, kdysi jsem Vam psala pribeh o mem svagrovi...... Kdo to cetl, mozna si vzpomene. Sedel v Cesku za pokus o unos me a me sestry kdyz jsem byla tehotna. Mel dostat 4 roky, ale pustili ho pred mesicem, protoze ceska policie odevzdala pozde dukazy. Takze radost navic. Vim jen, ze je zpet ve Svycarsku a bydli 100 km od nas......
Tak to jsou me starosti a ted ty radosti. Sarinka bude mit 16 mesicu a je to moje sikulka. Jeste ze ji mam, jinak bych se uz asi zblaznila. Beha kam se da a porad mi nekam utika. Rostou ji stolicky, tak s kazdou novou par noci nespime. Jinak rika tata ( ma rikat papa :-) ), mama, dej taaaak, ahoj halo ( do telefonu ) a cau. Trosku povyrostla, takze nosi veci na dvoulete deti. Prave se mi budi, tak budu muset koncit. Vecer jak usne, doctu emimino za cely mesic a dopisu zbytek.
Vsem preji krasny den plny slunicka a slunicek :-)))
Eva & Sarah

 
Gabika  05.10.05 14:44

Ahoj Eva,

je mi veľmi ľúto tvojho tatínka. :-((((( Viem, že ti to asi veľmi nepomože, ale vedz, že tam, kde je teraz, ho už nič nebolí… Máš to teraz asi trápenie, aj s tým švagrom, ja síce neviem presne o čo šlo, ale určite sa všetko na dobré obráti.
Inak Sárinka je určite zlatíčko, deti sú v tomto veku úžasné, ako sa rýchlo učia, všetko skúmajú ;-) Vychutnávaj si chvíle s ňou a na to zlé nemysli…

Gabika

 
zagy
Stálice 95 příspěvků 05.10.05 15:05

Ahojky,

tak jsem konečně stihla dočíst všechny komentáře a snad stihnu i něco napsat, než se Anežka probudí. Přesunula si teď dopolední spánek na odpolední, takže chodí večer spát později (já nestíhám počítač:-) a vůbec zajíždíme tak trochu nový režim. Začala jsem chodit 2× týdně na angličtinu, takže hlídá Lukáš. Je to od7.20 do 8.50, vstávám před půl šestou, abych to stihla do Prahy, ale jinam se to nevešlo. Tenhle týden mi začala i škola, ale tam jsem zatím byla jen na zahajovací seminář AJ s Anežkou, zvládla tos přehledem, vytahala jedné slečně všechny věci z kabelky, ale jinak byla zlatá. Chtěla bych tak jednou týdně do té školy pravidelně chodit a asi budou hlídat naši. Říjen bude takový zajížděcí, tak uvidím, jak to zvládneme…

Anežka je jinak teď úplně zlatá (tedy přes den), asi jak se s ní čím dál tím lépe komunikuje, vše poslouchá, řekla bych, že všemu rozumí, tak je to moc prima. Vzteká se krátce a hlavně v mé přítomnosti. Jak je s babičkou nebo dědou, směje se od rána do večera. Hrozně jí zajímají jiné děti, na procházce skoro vypadne s kočárku, jak na ně kouká… Jen noci jsou u nás zlé. Kojím už maličko, jednou během dne (když si vzpomene) a pak k ránu (dnes poprvé se neprobudila), ale moc mlíčka asi už nemám, protože Anežka párkrát polkne a nic… Chodí spát mezi 19.30 a 20.30, a tak do půlnoci je to v pohodě, občas bekne, ale po pohlazení spí dál. Jenže téměř každou noc se aspoň 3× probudí pláčem a často vydrží plakat při jednom z těhle probuzení , s malými přestávkami, třeba hodinu, někdy i dvě. Vždycky už zabere, já si lehnu do postele a za 5minut zase slyším máma, máma… Někdy si jí vezmu k sobě, ale vrtí se, objímá mě, pak zase odstrkuje, někdy i bouchá nebo kouše, to vše s pláčem. Lezla jí stolička nahoře, dva týdny měla modřinu na dásničce, než se proklubala, tak jsem to sváděla na to, jenže nespaní pokračuje, tak moc nevím, co s tím. Taky ráno se často budí brzy s brekem, chce se jí ještě asi spát a přitom se snaží po:,–(it nebo vylézt z postele… Snad to brzy přejde, jsem už dost unavená.

OČKOVÁNÍ já bych taky byla pro nepovinné očkování a větší osvětu, ale jak psala CIBULKA, bylo by to dvojsečné. Jinak se mi nelíbí třeba plošné očkování kojenců proti hepatitidě, šlo by to, podle mě, i později. A to samé trojkombinace zarděnky-spalničky-příušnice. ZUZKO, nemám teď nic při ruce, ale domnívám se, že nás tedy touhle vakcínou neočkovali. Kromě spalniček, ty ano, ale zarděnky až v těch 12letech a příušnice vůbec ne (jsem o rok mladší, než Ty). Pohledám a upřesním. Anežka je očkovaná normálně, i když moje dětská začíná s kombinací proti tetanu a spol. trochu později. A samozřejmě jsem kupovala Hexavac, takže pokud budeš někam psát, rozhodně se připojím. Navíc ta zatracená žloutenka, kterou bych jí očkovala nejradši až později:-(((

SARAH je mi to moc líto, drž se!

ZUZANO ještě mám dva dotazy ohledně jídla. Jak je to, prosím, s olivovým olejem a teplou kuchyní? Já už četla i protichůdná doporučení, tak nevím. A žervé bylo myšleno obecně? Jako typ sýru? Kupuju lučinu v alobalu, netrvanlivou, ale stejně jich je víc, tak zase trochu tápu. Lukáš teď vyrobil kozí sýr typu žervé z pasterizovaného mléka, mikrobiálního syřidla a originální smetanové kultury. Anežka trochu dostala, myslíš, že je to O.K.? Děkuju moc!

ALTERNATIVNÍ ŠKOLSTVÍ jsem úplně pro, ale záleží dost na dítěti. Strejda má tři děti a všechny absolvovali Waldorfskou školku. Bratránkovi to moc nesedlo, ani následná ZŠ v Praze Londýnské, a to proto, že je velmi soutěživý (nikdo ho k tomu nevede nebo ne víc než další dva sourozence) a waldorfská pedagogika soutěživost potlačuje. V Londýnské mu nevyhovovalo slovní hodnocení. Jinak waldorfská škola je podle mě taky fajn, ale ty děti jí musí absolvovat celou. Pak se srovnají znalostmi s vrstevníky a na SŠ nejdou s handicapem. Jen ty přestupy jsou pro ně těžké. Někde jsou pozadu, jinde zase hodně napřed. Ale to by měli zvážit rodiče asi předem… Už jsem uvažovala i o učení doma… Jen je podle mě důležité zapojit dítě do kolektivu jinde, v kroužcích atd.

POROD DOMA já bych doma nerodila ani za nic, ale myslím, že by tahle alternativa měla být naprosto legální. Vedle mě bydlí holka, která doma rodila a napsala o tom knihu. Kdyby měl někdo zájem, ráda půjčím, je opravdu čtivá a trošku změnila můj pohled na věc.

Asi jsem chtěla ještě něco, ale teď si nevzpomenu…

Hezký den

Veronika a Anežka (13,5měsíce)

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 05.10.05 16:33

Ahoj holky,

no sláva,konečně jsem Vás trochu vyprokovala a nakopla ke psaní,už to tu vypadalo,že deníček zanikne v zapomnění.

Takže zpátky k tématu očkování - GABIKO a SCHAMKO - nemyslím si,že zrovna očkování je něco,co nám ukládá nějaký úředník od stolu.A já jsem veliký pesimista,takže v případě ,že by očkování nebylo povinné,věřím tomu,že víc,jak polovina dětí by očkovaná nebyla,prostě proto,že když něco není povinné,tak je to ,jako by to nebylo vůbec.Příklad je třeba u zubařů.Ve chvíli,kdy zrušily povinné školní docházky k zubaři dvakrát za rok,zjistilo se,že rodiče na to kašlou a k zubaři s dětma nechodí a tak mají naše dětičky stále horší zuby,ač by nemusely.Já sama jsem tak trošku lajdák ,a když nemusím nutně,tak prostě k doktorovi nejdu.Snažím se teda jít alespoň jednou za rok k tomu zubaři a kdyby nebylo očkování povinné nikdo by mě tam nedostal.Z jednoho prostýho důvodu - mám strach,že mě to bude bolet.Jsem srágorka.Takže jsem fakt šťastná,že je to povinný.A je to přesně tak píše PETRA a CIBULKA.V dnešní době,kdy je tu spousta přistěhovalců,po ulici chodí běžně lidi s tuberou a žloutenkou a jezdí se na dovolený do všech možných i nemožných koutů světa ,je to to jediný,co můžeme na záchranu sebe a našich dětí udělat.Minulý týden jsem ve zprávách zaslechla,že hrozí pandemie ptačí chřipky,a že zemře sto milionů lidí.To je naprosto šílený.Každý stát se na to připravuje zvlášť a léky na uzdravení jsou moc drahé,takže náš stát má léky pro 6 % obyvatel.No,kdo si myslíte,že je asi dostane? Předem vybraná elita národa.Zajímalo by mě,kdo a podle čeho to bude vybírat.No,to jsem trochu odbočila.Ještě jsem chtěla říct k té pokutě 15 tisíc,za neočkování.To přeci není žádný trest a je to naprosto směšný.Kdybych se rozhodla,že svý děti očkovat nedám,tak s úsměvem půjdu tu pokutu zaplatit.

ZUZKO - proč si myslíš,že je porod doma krok zpátky ? Vím,že vždycky je riziko,i při porodu v nemocnici.V kaž­dým případě bych se přimlouvala za to,aby to bylo skoro ,jako doma a naprosto přirozeně,bez takových blbostí ,jako je epidurál a ne,jak na běžícím pásu - maminko ,musíte spěchat,máme další rodičky a šup s ní na chodbu.Na tom se určitě shodnem.A Mon­tessori školství neznám,pro mě je jakákoli jiná škola lepší,než ta normální.A zaujalo mě,že v té školce nemusí děti po obědě spát.Já měla opačný problém.Šárka vydržela po obědě spát dvě i víc hodin a mě hrozně štvalo,že ji spát nenechali a ve dvě ji vzbudily na svačinu.To mi přišlo krutý a tak,když jsem ji mohla vzít po o ,tak si v klidu lehla doma.No já jsem vůbec zaujatá proti školám,školkám a vůbec nechápu jesle.Přemýšlím o tom,že bych Marťu ani do školky nedala,teda pokud nebudu muset někam do práce ( doufám,že ne ).Rozhodně ne dřív,než ve čtyřech letech,to budu doma určitě.

EVUCHO - s angínou si nehrej.Mám trochu problémy s naší Šárkou.Neustále má zvýšenou teplotu.Trvá to už asi dva roky.Pořád se jí to vrací.Třeba měsíc nic a pak zase měsíc má přes 37,5 a pak zas chvíli nic.Byla už na všech možných vyšetřeních i v nemocnici si ji nechali a dělali jí nějaký testy.Nejdřív to vypadalo na mononukleozu a nakonec přišli jen na to,že má trochu zvětšený játra a může to být z angíny,kterou prodělala dvakrát za sebou.Od tý doby se jí to pořád takhle vrací a nepomáhá nic.Už jsem z toho někdy zoufalá a fakt ji radši neměřím a chodí do školy i s teplotou,pro­tože jinak by byla víc doma,než ve škole a ona není zrovna ten typ,co by všechno hravě dohnal.

No tak jsem se taky trošku rozepsala,ale miláček mi už vstává,tak musím končit.Mějte se VLAĎKA a MARTÍNEK

 
Gabika  05.10.05 17:26

Ahoj,

Anka - vďaka za lichotku, ale bohužiaľ, musím ťa opraviť. Ja som štátnice robila dva týždne pred otehotnením, takže som to stihla ešte v pohode ;-) Akurát na promóciu som šla s miminkom v brušku, a to som tiež vcelku zvládla ;-) Kedy máš TP ty? Držím ti palce, aby nevoľnosti ustúpili, u mňa už je to v pohode, ale trvalo to do 16tt, a nebolo to vobec príjemné, zle mi bolo od rána do večera. Tiež sa poriadne prelieč, aby sa tá viróza nezvrhla na niečo horšie, ale snáď ak nemáš vysoké teploty, tak by to malo byť ok. Máš skvelú svokru, že ti tak pomáha. Ja mám tiež svokru v baráku, už nepracuje, ale ešte donedávna si Radka vobec nepýtala, takže keď som jej ho tam občas priniesla, mala som pocit, že obťažujem, aj keď viem, že to nie je pravda. Teraz, ako sa blíži naše sťahovanie do Prahy, asi si uvedomila, že naozaj odídeme, tak si Radka pýta, aj 2× za týždeň, tak na hodinku - dve. Inak nechápem, aká je Jituška ukecaná. Radko sa mi zdá strašne hovoriaci, ale on len opakuje slová, celú vetu ešte nikdy nepovedal, a doplňovať slová a recitovať, no to teda čumím, to ani neskúšal, a to mu spievam a recitujem každý deň pri knižkách, prebaľovaní…

Odstavovanie - no u nás to fakt prebehlo hladko. Chcela by som skúsiť poradiť tým, ktoré by chceli odstaviť v noci. Teda, je to taká rada - nerada, ale skúšali ste to deťom vysvetliť? Keď som sa prvú noc chystala nekojiť, pri večernom kojení som Radkovi niekoľkokrát čo najzrozumitelnejšie vysvetlila, že v noci už mliečko nebude, že je noc a v noci sa spinká, v noci sa nepapá a podobne, a on sa skutočne hneď prvú noc na kojenie ani nezobudil, čo snáď nespravil od začiatku života. Potom sa niektoré noci občas ešte 1-2× zobudil, ale to som bola rozhodnutá už mu nedať, tak som mu len povedala, že mliečko vypil už večer a ďalšie bude až ráno, a skoro vždy pomerne rýchlo zaspal.

Cibulka - bohužiaľ, u nás (ČR) je zrušenie povinného očkovania tabu, mám pocit, že to je takmer sprostý výraz, pretože na internete sa mi doteraz o tom nepodarila nájsť rozumná diskusia. Existuje kniha: Obchod so strachom, autora bohužiaľ neviem, je však silne protiočkovacia (sú ľudia, ktorí sa po prečítaní tejto knihy rozhodli neočkovať vobec, podľa mňa ich tá kniha zmanipulovala), tým pádom si myslím, že informuje pomerne skreslene. Myslím, že za pozornosť stojí, ale sú v nej argumenty iba z jednej strany, a podľa mňa rodičov viac vydesí, než objektívne informuje. Viem, že existuje združenie Paracelsus, ktoré usiluje o zrušenie pov. očk., ale nepodarilo sa mi nájsť nejaké ich oficiálne stránky, ani žiadne vyjadrenie, proste nič. Našla som iba niekoľko silne proočkovacích stránok, kde sa človek akurát dozvie, že ľudia usilujúci o zrušenie pov. očk. sú nezodpovední rodičia, asociáli a podobne. Je ale pravda, že ja veľa času na internete netrávim, jednak mi to cez deň Radko nedovolí a jednak som večer často tak unavená, že už nemám sily. Mám ale link na rozhovor s MUDr. Dostalom, je to celkom zaujímavé: http://www.aperio.cz/…/bonus.shtml. A potom mám ešte jeden dokument o nežiadúcich účinkoch očkovania proti žltačke. Mimochodom, práve koli tomuto očkovaniu je myslím MUDr. Dostal v súdnom spore, on ho proste svojim deťom nechce dať. Ten dokument ti pošlem mailom. Ak sa tebe podarí niečo zaujímavé nájsť, budem rada, keď sa s nami podelíš ;-)

Zuzka - dík za info o Waldorfskej škole, je fajn, že poznáš niekoho, kto tam skutočne chodil. A prečo vlastne tvoja kamarátka dcéru odtiaľ dávala preč do normálnej školy?

A zase to očkovanie - som strašne rada, že sa nám o tom rozbehla taká krásna diskusia. ;-) Ako som písala Cibulke, informácií a diskusií o tom je strašne málo, tak prosím, pokračujme. A čo ma ešte viac teší je to, že sa pripojili aj naše lekárky ;-) A to hlavne preto, lebo kedykoľvek sme sa o tom s manželom chceli pobaviť s pediatričkou, narazili sme na obsolútni neochotu o tom diskutovať. Vo všeobecnosti chcem napísať, mám problém s tým, že keď kdekoľvek poviem, že som za zrušenie POVINNÉHO očkovania, všetci počujú, že som za ZRUŠENIE OČKOVANIA, čo nie je pravda, nechcem sa vrátiť do stredoveku a som rada, že už neexistujú pravé kiahne. ;-) Akurát chcem svoje dieťa očkovať neskor, a keďže je absolútne zdravé, netrpí febrilnými kŕčmi o podobne, chcela by som, aby detské choroby prekonalo samo a v predškolskom veku. (Pokiaľ sa to nepodarí, určite by som ho neskor očkovať nechala) A to je odkaz pre Zuzanu, my sme ako kojenci neboli proti detským chorobám očkovaní, všetky som prekonala bez problémov v predškolskom veku, a som za to nesmierne vďačná. Samozrejme, pokiaľ je predkoklad, že dieťa nebude schopné z nejakého dovodu chorobu schopné prekonať, tak nech ho rodičia na základe vlastného uváženia očkovať dajú, to je práve krásne na tej možnosti výberu. Mimochodom Zuzi, tá pani na plávaní je fakt des, ja to chápem tak, že ak deti niekto nechce očkovať, tak asi chce, aby si vybudovalo imunitu prirodzenou cestou, a to tou, že ju prekoná, takže jej postoj je skutočne nechápem.
Vlaďka, povinné očkovanie je nariadené zákonom, čiže ho uzákonili poslanci, ktorí sú štátnymi úradníkmi… ;-) A k tej pokute: tá nezbavuje rodiča povinnosti dať dieťa očkovať, a teda ju može hygiena rodičovi ukladať kľudne každý týždeň. Ak by to bola jednorázová platba, ver mi, spústa rodičov by to začala zvažovať. Mimochodom, prisťahovalcov a ľudí s tuberkulózou zas toľko u nás nie je, ako sa nám to snažia nahovoriť, zober si len také Holandsko, však SCHAMKA, bola som tam pred pár rokmi, a väčšiu zmes národností, rás a národov som ešte mikde nevidela. A ešte dodatok: sme veľmi málo informovaní o chorobách ako takých, nevieme, ako sa vlastne prenášajú a mám pocit, že sa nám snažia nahovoriť, že tuberkulózu dostanem už aj z toho, že sa na chorého pozriem cez ulicu. A myslieť si, že povinné očkovanie ťa ochráni pred exotickými chorobami v ďalekých krajinách je mylné. Pokiaľ chceš cestovať napr. do Egyptu, je vhodné sa doočkovať, ale to do tejto témy veľmi nepatrí.
Takže volám: CHCEM OSVETU ;-) A ešte k tomu, čo písala Cibulka. Máš pravdu, ak by hneď zajtra zrušili povinné očkovanie, JE MOŽNÉ, že by preočkovanosť populácie klesla. Ale ja verím domu, že ak vobec, tak len dočasne, ale čo je hlavné, rodičia by sa SAMI začali o tom informovať, aby mohli kompetentne rozhodnúť, všade by bolo viac informácií. Je to ako s výchovou detí, pokiaľ ho niečo nenecháš urobiť samého, pretože by to neurobil poriadne, dosiahneš akurát to, že sa to skutočne nenaučí nikdy poriadne. A okrem toho, napriek tomu, že tu očkovanie máme povinné, aj tak preočkovanie nie je 100%, takže si myslím, že svoje deti by vobec nedali očkovať hlavne tí rodičia, ktorí to robia aj teraz.
A ešte som chcela Petit napísať niečo málo k vete: Co se týče TBC - toto mohou očkovat jen specializované sestry - děti co nejsou naočkované v porodnici musí jezdit pak do kalmetizačního střediska, což není zrovna pohodlné. Nuž, nemožem nereagovať ;-) Prečo v porodnici predpokladajú, že budem príliš pohodlná zájsť na kalmetizačné stredisko? A sú si tým takí istí, že o tej možnosti neiformujú? Nuž, pohodlná som nebola, Radka v som dala zaočkovať v 6. týždni, a mali sme z toho pekný výlet. ;-) Mimochodom, Petit, si jedna z mála MUDr., ktorá otvorene priznáva smrtelné následky očkovania. A plané neštovice sa predsa povinne neočkujú, alebo sa mýlim?

No, snáď pre dnešok stačilo ;-)

Gabika a Radko 15m

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 05.10.05 19:25

Ahojda,

teda tady to ožilo, že jo? Tak snad to bude žít i v novém deníčku, právě jsem ho poslala.

Evucho, Hromix - holky, neblbněte, homeopatika na angínu?! Jestli má Matylda fakt angínu (což jsem z toho teda úplně nepochopila, přece jen červené v krku není automaticky angína), tak antibiotika! Angína není banalita a dobře nepřeléčená způsobuje spoustu vážných komplikací, třeba zánět srdečního svalu. Nechci strašit, kdyžtak si Evucho vyžádej názor ještě jiného dr., ale já bych si fakt s angínou nehrála. (Sorry, Hromix :-)).

Petro - díky za odborné názory, jsou stejné jako ty moje=laické a to vždycky potěší :-). A Danečkovi přejeme brzké uzdravení!

Verčo - olivový olej můžeš klidně použít i do teplé kuchyně, já s ním třeba peču ryby nebo ho dávám i do některých buchet. Pravda ale je, že nejvíc těch skvělých látek má za studena, proto je ideální ho přidávat až do hotového jídla. Doufám, že na tohle ses ptala, jsem natvrdlá, kdyžtak se prosím zeptej ještě jednou. Žervé jsem psala obecně, ale spíš než lučinu bych použila žervé s velkým Ž, bývá taky ve staniolu, takové modrobílé, má ty nápisy šikmo. To kozí musí být boží, určitě ho může i Anežka.

Vlaďka - no krok zpátky je podle mě porod doma prostě proto, že to bylo dřív, kdy se rodilo doma a kdy umíralo dost žen i dětí na komplikace spojené s porodem. Asi takhle: kdyby šlo „jen“ o mě, tak bych taky možná rodila mezi polštáři s Mozartem na uších, ale volila jsem Motol proto, abych měla jistotu, že kdyby se s prťousem cokoliv přihodilo, během pár sekund je u něj špičkovej odborník se špičkovým vybavením. A vlastně ani není pravda to kdyby šlo jen o mě, co by mu bylo platný, že jeho by zachránili, když by přišel o mámu, že jo. Tož tak si to nějak myslím.
A teda - „bez blbostí jako epidurál“… Já rodila svévolně obě děti bez epidurálu, ale nepovažuju ho za blbost, pokud někomu pomůže od velkýho a třeba zbytečnýho utrpení. Popravdě řečeno, když slyším heslo „přirozený porod“, otvírá se mi kudla v kapse. To je jako „každá matka může kojit“.

Cibulko - tak jste v Brně lacinej kraj :-). Mluvila jsem s šéfkou té montessoriovské školky a chtějí 4.000,– měsíčně základní platbu (a to ze začátku chodí děti 3× týdně, aby si zvykly, ale platba se nemění) a 45,– Kč denní stravné za dopolední svačinu a oběd. Nevím, jestli máš představu, ale pro srovnání - ve státní školce jsem platila 200,– Kč měsíčně školné při dopolední docházce (300,– se platilo na celý den), poslední rok je zdarma, protože je povinný. Stravné bylo 21,– Kč za půlden, tedy svačina a oběd a 24,– Kč za celý den, tedy dvě svačiny a oběd. Nehledě k tomu,že jsem se ptala, co dětem vaří, a paní mě odkázala na jídelníček na internetu, a tento týden mají např. gulášovou polévku, kterou bych tedy dvouletému dítěti nedala a Ema ji neměla ve školce celé tři roky (už jsem tu psala, že jedli ve školce docela zdravě). No… třeba to bude v té tvojí jinak.

Gabika - tak kámoška dávala dítě pryč z waldorfské školy, protože se tam nudilo. Holčičku nechala vyšetřit v pedagogicko-psychologické poradně, kde zjistili, že je nadprůměrně inteligentní, ovšem velmi zaostalá!!! - to je kombinace, co? Prostě ji nějak zapomněli rozvíjet. Při srovnávacích testech (zkouškách na 8lleté gymnázium nanečisto) pak úplně propadla, přitom intelektově by to měla mít na háku. Ale třeba jí to prostě jen nesedlo, nevím.
A moc mě pobavilo, že Radeček „len opakuje slová“. Pepi taky, ale jen jedno - táta. Nic jiného neříká. Teda říká, žvaní furt, akorát my mu nějak nerozumíme, nebo co :-).

A kauza HEXAVAC - napsala jsem té firmě, co ten ksindl vyrobila, čekám na odezvu. Pak se my proletářky spojíme, jo?

Mějte se!

Zuzana a Pepíno (dnes 14m)

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 05.10.05 22:28

Evičko, je mi moc líto, že ti umřel tatínek, je to hrozné… a ještě ke všemu ten švagr.
Ach jo, je to asi těžké období, ale přeji ti, aby ti Sárinka dala zapomenout na všechno špatné a mohla si být zase šťastná!
Sedím tu a tečou mi slzy po tváři. Tak na vás budeme myslet, ať je brzo líp!
Posíláme pozdravy a pusu Sárince od Zuzky.
Pa Milena.

 
o-tec
Nováček 2 příspěvky 25.10.14 07:40
KONTROVERZE - POZOR

http://psychologie.cz/…neho-objeti/

http://psychologie.cz/…nym-objetim/

(Nevěřme však bludům a nesnažme se vnutit dětem lásku násilím!)

Vložit nový komentář