Letní miminka č.56 - Očkování

Rodičovství
 • Anonymní
 • 18.10.05

Ahoj mamky a dětičky! Protože se tu rozjela celkem slušná diskuse o očkování, dovolím si sepsat pár věcí, které jsem o tomhle tématu, resp. dvou pro nás právě aktuálních odnožích, našla.

Takže aktuálně máme buď za sebou nebo před sebou očkování TRIVIVACem, tedy kombinovanou vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Toto očkování je v ČR povinné a bohužel patří mezi ty vakcíny, jimiž jsou do tělíček našich bejbátek vpravovány živé zárodky chorob.

Jak to probíhalo u nás, už jsem popisovala v minulém deníčku, takže jen stručně: 8. a 9. den po aplikaci teplota cca 38 (nesrážela jsem ani jsem nepodávala analgetika) a výrazná zpruzelost a plačtivost, 10. den se Pepi osypal od hlavy k patě velkými červenými pupínky, ale zároveň se mu udělalo výrazně líp. Po dalších dvou dnech vyrážku už neměl.

Pokud by některá z vás uvažovala o tom, že toto očkování nepodstoupí, například pod vlivem Rozetiny zmínky o podezření na souvislost mezi tímto očkováním a výskytem autismu, pak bych ráda uvedla tato fakta: spalničky se u nás očkují od 50. let, zarděnky a příušnice od 70. let. Za celou dobu nebyl v ČR zaznamenán jediný případ autismu, u nějž by bylo byť jen podezření na souvislost s touto trojkombinací. Je pravda, že TRIVIVAC obsahuje živé viry všech tří infekcí, ale oslabené natolik, aby nemohly vyvolat onemocnění, ale pouze stimulovaly imunitní systém. Reakce se dostavuje u cca 30% dětí, a odeznívá spontánně do 72 hodin - my jsme toho zářným příkladem. Navíc, pokud své dítě nenecháte očkovat, zařadíte se do velmi malé skupiny neočkovaných jedinců, kteří při velké proočkovanosti ostatního obyvatelstva budou zákonitě mnohem citlivější a tedy i náchylnější k té které infekci. A mimo to: na spalničky stále umírá několik desítek tisíc dětí ročně a ještě před 50 lety u nás na tuto nemoc ročně zemřelo 50 dětí!!! Dnes je hlášeno do 10 případů ročně bez úmrtí.

A ještě jedna věc - myslím že rovněž z Rozetina pera tu padla zmínka o vaječných bílkovinách v TRIVIVACu a možnosti, že při skryté alergii na vaječnou bílkovinu by dítě mohlo očkování odnést až anafylaktickým šokem. TRIVIVAC neobsahuje ŽÁDNOU vaječnou součást, a tudíž ani vaječnou bílkovinu. Připravuje se na psích buňkách (součásti spalničky a příušnice) a lidských buňkách (zarděnky) a dodatečně je dodávána bílkovina - lidský albumin. Vaječné součásti obsahují dvě vakcíny zahraniční produkce, a to MMRII a Trimovax, které se u nás běžně nepoužívají. Mimochodem, při alergii na vaječnou bílkovinu by dítě nemělo být očkováno proti chřipce, žluté zimnici a vzteklině.

A druhá kapitola - chřipka a ptačí chřipka:
Co se týče klasické chřipky - všechny u nás nabízené vakcíny jsou dostatečně účinné a přitom šetrné i pro malé děti. Právě mrňousové dostávají poloviční dávku ve dvou aplikacích v měsíčním intervalu (čili když, tak teď, aby druhá dávka vyšla na konec listopadu). Pokud by došlo k pandemii (lidské) chřipky, tak se zatím má za to, že standardní očkování by nemuselo chránit, ale rozhodně by průběh nemoci zmírnilo. Nevýhodou je nutnost každoročního opakování.

Ptačí chřipka je nákaza způsobená ptačími chřipkovými viry, jejichž přirozenými hostiteli jsou pouze ptáci. Je vysoce infekční a od divokých ptáků, kteří přenášejí tyto viry ve střevech a většinou sami neonemocní, se může snadno přenést na domácí ptáky, kteří naopak mohou onemocnět i uhynout. Člověk se touto chřipkou většinou nenakazí, přesto případy onemocnění člověka ptačí chřipkou jsou od roku 1997 zaznamenávány.

V současné době se obáváme situace, kdy člověk onemocní zároveň ptačí i lidskou formou chřipky, protože v tu chvíli je příhodná situace k vytvoření nového viru, který by již byl schopen infikovat člověka a dále se šířit z člověka na člověka.

Příznaky jsou stejné jako u lidské chřipky - vysoká teplota, bolest svalů a kloubů, kašel, schvácenost.

Riziko ptačí chřipky je pro většinu lidí nízké, protože k přenosu z člověka na člověka dosud nedošlo, přesto existuje možnost přenosu z drůbeže či kontaminovaného prostředí, to jsou ty smrtelné případy zaznamenané v Asii - základním doporučením je proto v případě výskytu ptačí chřipky důsledně se vyvarovat kontaktu s drůbeží nebo prostředím, kde se drůbež vyskytuje.

Současný strašák, chřipka H5N1 se vyskytla v letech 2003-4 v osmi zemích (Kambodža, Čína, Indonésie, Japonsko, Laos, Jižní Korea, Thajsko a Vietnam) a onemocnělo jí přes 100 miliónů ptáků, kteří buď sami uhynuli nebo byli vybiti. V březnu 2004 se mělo za to, že situace je zcela pod kontrolou. V červnu 2004 však byly nahlášeny nové případy, navíc nově i z Malajsie. Většinu nakažených tvořili lidé, kteří byli ve stálém kontaktu s drůbeží. Celková mortalita přitom dosahuje až 50%. Aktuálně se ptačí chřipka dostala již i do Evropy - Turecka, Rumunska a Řecka.

Zatím je jasné, že neúčinná jsou antivirotika s účinnou látkou amantadin a rimantadin, jako účinná se dosud jevila ta s oseltamavirem a zanamavirem, ale i toto se stále prověřuje. Vakcína proti ptačí chřipce neexistuje, ale letos v dubnu začaly klinické zkoušky vakcíny proti typu H5N1, takže naděje tu je.

A kardinální otázka - má smysl očkovat proti lidské chřipce v touze vyhnout se ptačí chřipce? Odpověď není jednoduchá - naše (lidské) i ptačí chřipkové viry tvoří neustále podtypy a předpokládá se, že tyto podtypy si budou podobné. Čím vyšší by byla jejich podobnost, tím vyšší by pak byla účinnost tradiční vakcíny, proto teď vakcinaci doporučila Evropská komise.

Většina informací o ptačí chřipce je bohužel ve formulacích kdyby, snad, možná, asi… Vzhledem k rozsahu jejího šíření je ale nasnadě, že výzkum a vývoj nových vakcín teď nabere obrátky.

Tak snad jsem vám poskytla alespoň nějaké užitečné informace, já sama se zatím očkovat sebe ani své děti nechystám a nesnažím se ani sehnat Tamilfu nebo nějaké jiné antivirotikum, v současné době obojí považuji za předčasné. Snažím se zdravým životním stylem podporovat imunitu všech členů naší rodiny a v případě epidemie či pandemie bych se rozhodla, co dál, samozřejmě po poradě s manželem, lékaři. A pokud by došlo na nejhorší, ideální cestou by podle mě byla izolace dětí, prostě bychom odjeli na chalupu a žádná drůbež by mi nesměla na oči (to by mi asi manžel zakázal všechny návštěvy kamarádek :-)))).

Osobně jsem pro to, abychom se všechny začaly co nejintenzivněji tešit na Vánoce :-)))))))!!!

Zuzana a Pepi (14m)

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
petit
Kecalka 337 příspěvků 18.10.05 22:23

Ahojky!

Zuzano - máš můj obdiv za velmi precizně zpracované aktuální téma. Rovněž oceňuji tvůj postoj v této věci, protože je mi jasné, že zvlášť laikům, se v takové hysterii, která kolem ptačí chřipky nastává, těžko zachovává chladná hlava. A tvoje názory mi připadjí velmi rozumné.
Skutečně si myslím, že v případě propuknutí pandemie, má smysl pouze izolace.
Jestli bude schopno očkování proti klasické chřipce chránit, a nebo aspoň pomoci, proti očekávané ptačí chřipce, nikdo neví. Mám trochu z toho pocit, že je to takový výstřel do tmy, aby lid měl pocit, že se něco děje. Stejně je u nás již vakcina vyprodaná, nová má být dodána v listopadu ( ale situace se pořád mění).
Musíme pořád doufat, že k ptačí chřipce nedojde, a tolik obávaná nová mutace nevznikne.
A ještě k těm lékům. I toto je bublina nafouknutá farmaceutickými firmami. Efekt antivirotik není 100% prokázán. A aby fungovaly preventivně, musí se užívat stále, po dobu rizika infekce - to zn. jedno balení rozhodně nestačí.

Mějte se všichni fajn a pozdravujte naše batolátka.
Petra + Daneček už 15 měsíč.

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 18.10.05 22:48

Ahoj!
Zuzano, klobouk dolu. Ty jsi ale rychlik :-). Je videt, ze mas ducha zurnalisty :-)).

Jinak ani nemam moc co psat, radeji jsem dnes nesla s Anie na plavani kvuli nachlazeni a tak jsme se doma dopoledne mirne nudily a odpoledne venku mirne mrzly :-).

Tak pa

Hromix a Anie

 
Martoch
Zasloužilá kecalka 530 příspěvků 19.10.05 08:04

Ahoj,

opravdu bravurne zpracovane tema, poklona Zuzane! Hodne o tomhle ted premyslim… a taky nevim a cekam, co bude. Prosim vas - kdy nas ceka ten TRIVIVAC? Nejak mi to uteklo, v kolika mesicich se na to chodi.

Zacala jsem chodit do materskeho centra na anglictinu (deti jsou mezitim vedle v herne pod dozorem „tet“) - pani, ja toho zapomnela!

Lucinku dnes vezl do jesli tatinek a ja tu mam „leharo“. Dostala jsem MS, tak nalada nic moc - pokud to tak pujde dal, asi se v breznu vratim do prace.

Marťoch a Lucka, 13 m

 
Miruse002
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 19.10.05 09:09

Dobre rano,
ockovani proti chripce pred ptaci chripkou neochrani, doporucuje se ale proto, ze cim mene lidi chripkou onemocni, tim mensi bude pravdepodobnost zmutovani obou viru.
Ptaci chripkou v soucasne podobe, kdy je prenosna z ptaka na cloveka se nejspis nenakazite - pokud nepatrite naprikald k zamestnancum drubezarny, kde se tento virus vyskytne.
V pripade zmutovani obou viru nestane prenos ptaci chripky z cloveka na cloveka.
Pak by s nejvetsi pravdepodobnosti pomohly existujici leky Tamiflu nebo Relenza.
Hezky den preje MirusE od Spuntiku

 
Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 19.10.05 10:18

Ahoj Zuzano,
děkuji za krásný deníček plný užitečných informací.
Konečně mám trochu jasno v informacích, které létají kolem jako ty viry a nikdo mi je pořádně nevysvětlí.
A taky děkuji za podání příznaků po očkování, tohle by mi naše lékařka jistě neřekla, takže teď vím, co nás čeká a na co se můžeme připravit.
Nechci to přivolávat, ale všechna povinná očkování obyčejnými vakcínami v 1.roce života jsme měly s reakcí, takže si nemyslím, že by teď měla nastat výjimka.
Děkuji moc za užitečné informace.
I proto, že na Emimino nechodím tak často.

Mia (z Podzimního očekávání) s roční Aničkou Amálkou

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 19.10.05 10:28

Ahojte holky,
tak babicka je s Betkou venku a ja smrkam doma, tak mam chvili klid, ovsem mela bych spis uklizet a pomalu zacit balit do Prahy.

ZUZANA - no je jasne, ze pokud neco pises ty, tak to mame naservirovane jak na zaltem podnose :-) Jsem rada, ze na to mam stejny nazor. Tak pak dej vedet, jake recepty jsi vybrala. Peces i nezdrave nebo jen ty dzravejsi? No v kazdem pripade bych neco rada vyzkousela.

ANY, MISKA - vsechno nejlepsi k narozkam, hlavne hodne zdravi a taky trochu toho klidu (aspon obcas :-)

MARTOCH - taky jsem o takove anglictine premyslela, zda se mi, ze se nemuzu vubec vymacknout

SCHAMKA - uz jsem ti odpovedela

Mejte se krasne jdu pect brownies (z assi 200 g cokolady mnam)
 Kacica

 
konkinka
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 19.10.05 12:17

Ahojte,

Zuzka perfektny dennicek, dakujem za tvoje rady a informacie. Ja som zatial rozhodnuta ockovat len nas troch a Robka proti chripke nie. Robila som si taky svoj prieskum u mna uznavanych odbornikov.

U nas je tu dnes teplejsie nez vcera, Kristianko ma meniny, takze budeme trosku oslavovat, Robka som polozila teraz do postielky, nabiehame na novy system spinkania, ukladam ho tento tyzden vzdy o 12, tak uvidime ako sa nam to osvedci.

Inak nic nove, ja som stale prechladnuta a chlapci tiez, ale snazime sa bojovat s bacilmi.

Vsetkych velmi pozdravujeme…

Miska, Kiko a Robko

 
Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 19.10.05 12:39

Ahoj holky!

Zuzko, klobouk dolů! Škoda jen, že takhle věcně nás neinformuje televize a tisk… Já jsem se ptala dětské dr., jestli má smysl takhle malé děti očkovat proti chřipce a ona má názor, že ne, že pokud někoho očkovat, tak dospělé, aby nezavlekli chřipku domů. Já jsem se vlastně nechala očkovat jen jednou - těsně než jsem otěhotněla. Šéf totiž zá:,–(ně nic nikdy nevyležel a s každou chorobou lezl do práce, takže jsem nechtěla pokud možno chytit jako těhotná chřipajznu (povedlo se, nechytla jsem ji). Tož tak.

A k těm Vánocům - už se chystám sušit pomeranče na ozdobení stromečku. Vánoce jsou za rohem a když mi tu budou pomeranče krásně vonět, budou se zdát ještě blíž.

Mějte se!

Ulrika a Andrýsek (14 m)

 
Gabika  19.10.05 13:25

Ahoj,

Zuzana - rýchlosťou nového denníčku si ma naozaj prekvapila. Téma je viac než aktuálna, informácií si napísala spústu, aj tak mi ale nedá nedoplniť, prípadne neupresniť (nuž, je to moja téma… ;-)):

Spalničky sa celoplošne očkujú od roku 1969 a tých 50 úmrtí ročne pred 50 rokmi znamenali asi jedno promile chorých detí. Umierali väčšinou deti, ktorým sa k spalničkám pridal ešte zápal mozgových blán. Toto riziko je veľmi zriedkavé u detí do 4 rokov, naopak pomerne časté u detí nad 10 rokov.
Příušnice sa celoplošne očkujú od roku 1987, a nie sú závažných ochorením. Tebou spomínaná neplodnosť u chlapcov sa týka iba starších chlapcov a mužov, ktorým sa k príušniciam pridal zápal semenníkov, a jedočasná.
Zarděnky sa celoplošne očkuju od roku 1982, ked sa začali očkovať dievčatá vo veku 11 - 12 rokov. Až v roku 1986 sa začali očkovať všetky deti staršie 2 rokov. V roku 1995 sa toto očkovanie spojilo do trojkombinácie s predchádzajúcimi dvoma onemocneniami. Je to zase pomerne banálne ochorenie, je tu však riziko poškodenia plodu. Bohužiaľ, ešte stále sa mi nepodarilo nikde zistiť, či k poškodeniu plodu dojde aj v tom prípade, že žena toto ochorenie prekonala. Napríklad v prípade planých neštovíc tomu tak je, čiže, keďže som ich v detstve prekonala, aj keď budem ako tehotná ošetrovať napr. chorého Radečka, plodu nič nehrozí. Verím, že to vyriešim za pár dní, ak máte záujem, hodím vám sem výsledok ;-)

Asi si kladiete otázku, prečo tu tak upresňujem letopočty ;-) Nuž, hlavne koli tomu, že ma prekvapilo, že to je skutočne pomerne nová záležitosť, a teda spústa nežiadúcich účinkov, ktoré sa prejavujú až po rokoch (napr. cukrovka u malých detí, astma, autizmus…) ešte poriadne preskúmaná u nás ani nemože byť. A to, že oficiálne ešte uznaná súvislosť tohto očkovania s autizmom nie je, neznamená, že neexistuje.

Tie oficiálne uznané nežiadúce účinky kopírujem sem:
Zaznamenané nežádoucí účinky jsou:

 • lokální reakce (jako např. přechodné zarudnutí, otok a bolest v místě vpichu), výjimečně se zduřením mízních uzlin. V ojedinělých případech může dojít ke vzniku granulomu.
  Výjimečně se pozorují:
 • přechodná zvýšená teplota, výjimečně přesahující 39°C, vzácně doprovázená febrilními konvulzemi; tyto komplikace lze zmírnit podáním antipyretik.
  Velmi vzácně se mohou objevit:
 • celkové symptomy: exantém, zánět spojivek, středoušní otitida a konjunktivitida, příznaky zánětu horních cest dýchacích, únava, nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, nauzea, bolest hlavy, artralgie.
  V ojedinělých případech může dojít:
 • u dětí ke vzniku bolesti spojené s pohybovým omezením té nohy, do které byla očkovací látka aplikována, v některých případech dokonce i bez projevu lokálních nežádoucích účinků. Ve všech případech tato reakce spontánně odezní během několika málo dní bez dalších následků.
 • po očkování příušnicovou vakcínou ke vzniku lehké meningitidy benigního charakteru (kmen Jeryl Lynn: 1 případ/1.500­.000 dávek; kmen Urabe 1/60.000-100.000 dávek).
 • po imunizaci MMR vakcínou jen velmi vzácně k negativnímu vlivu na centrální nervový systém (zhruba 1 případ/ 1.000.000 dávek), k altralgii nebo k přechodné trombocytopenii a polyneuropathii, parotitidě, orchitidě či hluchotě.
 • u dospělých osob se nežádoucí účinky mohou vyskytovat častěji s výraznějšími projevy a s delší dobou trvání.

Mia - ak ste mali reakciu na všetky očkovania, nechcem ťa strašiť, ale toto očkovanie je zrovna najhoršie, takže sa veľmi nespoliehaj na to, že reakcia nebude… :-(

Čo sa týka očkovania proti chrípke, tak to Zuzana napísala vyčerpávajúcim sposobom. ;-) Len takú pikošku, ktorú som sa dozvedela: Väčšina chrípok (aj vtáčích) pochádza z Ázie, a vzniká prenosom zo zvierat na človeka. Je to tak preto, lebo tam je zvykom žiť s hospodárskymi zvieratami (aj vtákmi) v jednej miestosti…
Ozaj, a vo včerajších novinách už spochybnili nielen pandémiu chrípky, ale aj epidémiu… Už sa asi nakúpilo dosť vakcín a antivirotík…

Tak sa majte pekne,

Gabika a Radko 15,5m

 
Bodlinka
Kecalka 173 příspěvků 19.10.05 13:29

Ahoj,
dnes jsme konečně s Veru byly na tom očkování spalničky, příušnice, zarděnky.Myslela jsem si, že už to touhle dobou budeme mít za sebou, ale nejdřív naše MUDr. měla dovolenou, pak stávkovala a když už jsme se k ní minulý týden dostaly, tak nám řekla, že mají určený den, kdy děti stejného věku očkují hromadně.Tak jsme si to užily dnes s asi deseti dalšími dětmi.Veru to nesla s pláčem, nechtěla si to nechat ani zalepit, ale za chvilku zapoměla.Doma si ale zase vzpoměla a chtěla konejšit.vyhrnula mi tričko a říkala mňam mňam. Tak jsem to musela završit kojením.Teď už jen doufám, že ta reakce nebude nějaká velká.

Začala jsem si dělat autoškolu a mám z toho trauma.Asi je vážně lepší si jí udělat někdy už v těch 17-18, člověk asi nemá takové zábrany jako nyní.Myslete na mě a pokud je tu někdo, kdo s řízením začal také později, moc ráda si přečtu, že to lze zvládnout v pohodě i po dvacítce:)

Doma máme pořád nějakou „hustou atmosféru“.Nějak se s partnerem neshodneme v ničem, hned, jak přijde domů, už se dohadujeme.Už si nemáme co říct.Žijeme pořád jen vedle sebe, už ani nevím, jaký je prožít něco společně a kdy jsme spolu byli naposledy štastní.Jak si na to vzpomenu, je mi do pláče…Nevím, jak tohle dopadne.Pořád doufám, že je to jen krize v soužití, ale začíná mi to připadat jako stav trvalý.
Jediným mým sluníčkem je Veru.Snažím se aby to dusno na ní nějak nepůsobilo, ale těžko říct, jak dlouho jí od toho dokážu ochránit.Strašně mě to mrzí, ale už vůbec nevím, co dělat, aby to bylo lepší.

Bodlinka a Veru 15m

 
Rea
Stálice 99 příspěvků 19.10.05 13:58

Ahojky,

tak se asi všichni shodnem, že deníček je skvělej, Zuzko jsi šikulka:)

Začala jsem koukat i na zprávy abych nebyla tak mimo, ale moc moudrá jsem z toho teda nebyla, teď je mi to o něco jasnější.

Bodlinka- je mi líto, že doma tak válčíte, ono je toho někdy dost a dítě je šílená změna do vztahu. zkusili jste pořádně pokecat, nebo máte možnost občas někam vypadnout? třeba i bez Veru? nevím, jak to u vás vypadá, ale občas když jsou lidi přetažený, vypadá to hrozně černě a pak je zas dobře. Budem držet palce, ať se to v dobré obrátí a ať tě ten tvůj chlapaák občas pustí k PC, ať nám můžeš napsat, co dělá Veru novýho.

Tomík si teď začal sám od sebe mýt bříško, je to kouzelný. a včera na hřišti sebral papírek a odnesl ho přes půlku hřiště do koše, je to malej ekolog.

Dneska jsem byla na praxi v integračním centru, byli tam dost postižený děti, ale hrozně milý prostředí i lidi, tak to nebylo až tak hrozný. Taky je to něco jinýho, když člověk vidí ty děti poprvý a nemá k nim žádnej vztah.Zvládnout se dá všechno, ale zase jsem si uvědomila, jaký tu máme štěstí, že máme zdravý děti.

Rozeta- gratulujem k narozkám,
přesně jsme se shodly na měření, já jsem tuhle musela Toma změřit-břicho, protože manžel pořád chodil, že má děsnej pupek. Tak jsem říkala, že tady zveřejním míry, jestli se najde podobný pupkáč, takže přes pupík měl 46 a v tom nejširším místě 48.
No to máme ale starosti,co?

Tak se mějte a Vánoce bych nechala ještě chvíli v klidu

Rea a Tomášek

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 19.10.05 14:38

Gabika, my sme okrem prveho ockovania (v 2 mesiacoch) mali reakciu na vsetko (aj paracetamolovy cipok sme davali), ale na toto posledne nic. Ja si myslim, ze kazde ockovanie je individualna zalezitost a z predoslych reakcii nemozno vyvodzovat ziadne zavery. To je samozrejme moj uplne laicky postoj.
 sch.

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 19.10.05 14:42

Ahojky,

tak už zase nestíhám (bude DPH…) tak v rychlosti o nás.

Zuzka spí v noci! Někdy dokonce durch - např. od 9 do 7. Ale většinou se vzbudí ale Jarda ji jen pohladí, položí, dá dudlíka a ona zase usne. Někdy chce už kolem šesté k nám, tak to jí dám prso a spíme zase až tak do osmi, takže jsem spokojená. Doufám, že se nám to nepo…, viď Zuzano (velká)?
Ve dne je to teda horší, ale jsou dny kdy chce jednou a někdy třeba dvacetkrát - nechápu…
Dneska míváme cvičení - Zuzka je tam nejmladší, nevím jestli je to tím, nebo že tam je tolik dětí (asi 10 ale to bývá i v babykavárně) a Zuzka pořád prudí a chce kojit - přitom vůbec nepije, jen si to prso drží a kouká na ty děti. Zdá se, že je nějaká nejistá a hledá u mě asi útěchu. No většinou z toho cvičeníčka moc nemáme a celkem mě to mrzí. V takových chvílích si říkám, že fakt s kojením končím, že mi to za to prudění nestojí, ale někdy je to zase hezký.

Jinak jsem objevila v Brně dobrou hospodu s dětským koutkem - Pizzeria La Camba na Lesné (vedle Lidla)- mají tam celou místnost pro děti - domeček, skluzavku, houpačku - fakt dobrý a taky skvělou pizzu! Fakt jsem byla nadšená!

Jinak komentáře prolítávám velmi zběžně. Ptačí chřipka mě sice lehce děsí, nicméně paniku zatím nechytám, ani očkovat se zatím nemíním.

V sobotu a v neděli jsme hráli (basket), tak mám asi 3 krásné velké modráky - v plavání jsem vypadala jako týraná manželka:o)))
KDyž chodím na tréninky, tak Zuzku uspává Jarda a někdy mi připadá, že to je pro ni lepší. Jak ví, že to mlíko nedostane, tak prostě neprudí a spokojeně usne. Já přijdu - podívám se na to spící sluníčko, zahřeje mě u srdíčka, jakouže to mám krásnou panenku - no nádhera. Taky se tak něžně díváte na ta spící batolata a říkáte si asi to samé, co?

Tak se zatím mějte, ozvu se zase po DPHáčku a nebo mě z toho trefí šlak a už se neozvu:o)))
Mějte se Milena a Zuzik (14m a něco)

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 19.10.05 15:01

Ahojky Bodlinko,
je mi líto, že to máte doma špatný, ale určitě se to pokuste nějak vyřešit, nebo vyříkat a neoddalovat to, protože takový stav určitě trápí.
Zkuste být chvíli sami, zkusit dát Verunku hlídat babičkám a odjet a vypnout.
Uvidíš, třeba to je jen krize ze stereotypu!
Držím palce. Pa Milena.

 
Brandais
Kecalka 473 příspěvků 19.10.05 15:35

Ahoj,

teda takové chvály, úplně se rdím :-)! Díky!

Marťoch - Trivivacem se očkuje od ukončených 14 měsíců do 25 měsíců, většina lékařů očkuje v průběhu 15. měsíce, takže vy vlastně máte ještě čas.

Kačica - no jak se to vezme, já totiž peču takový paskvily, jakoby klasický cukroví, ale co se mi nelíbí, to si nahradím nebo tam vůbec nedám, takže je to často takovej kočkopes. Ale většinou dělám tak 10 druhů a moooc mě to baví. Letos teda ale budu muset začít vždycky až Pepíno usne, vlastně už to tak bylo loni.

Gabika - odkud máš ta data? Já čerpala z netu a jedné velké lékařské knihy, kterou máme doma (vyšla v roce 1990) a tam je to teda jinak. Kupříkladu já (jsem ročník 1976) jsem byla očkovaná v roce a půl na všechno dohromady (jsem původem z Hradce Králové - tak že by se to třeba lišilo od regionů? Nebo jsi měla na mysli Slovensko?). Navíc - když to napíšu hodně tvrdě, mně by bylo jedno jestli mi dítě zemře na spalničky jen tak, nebo když se k tomu přidá meningitida, možná pokud by nemělo spalničky, ta meningitida by se nerozvinula, spalničky jsou docela závažný onemocnění. Na tuhle debatu nemám odbornost, ale jako argument to prostě neberu. Padesát dětí ročne, proboha, to je děs, a ty spalničky v tom byly. A musím s tebou nesouhlasit i co se týče té neplodnosti. Máme takový případ v rodině, jeden můj příbuzný je dle vyjádření lékaře prokazatelně neplodný proto, že v dospívání prodělal příušnice(nebyl očkován kvůli jiné chorobě), proto jsem chtěla, aby byl Pepi očkovaný a proto jsem to tu napsala.

Bodlinko - to je blbý, když je doma dusno. Taky si myslím že byste se měli urychleně pokusit to vyřešit, už kvůli malé. Ale i kvůli vám.

Milčo - no dobrý, takže nejdřív jste mě odmítly vzít do klubu a nakonec tam budu sama, ne?! :-)))))

Letím, musím uklízet.

Zuzana a Pepča (14m a 14d)

 
Gabika  19.10.05 16:36

Ahoj,

ach jaj, že si s tým očkovaním nedám pokoj. Úplne som zo Zuzaninho príspevku cítila, ako ju nadvihlo na stoličke ;-)

Zuzka - data (mimochodom, týkajú sa ČR, príp. ešte Československa) som čerpala z internetu z www.vakciny.net, a z jednej diskusie o očkovaní, odkiaľ som použila iba názor odborníka, takže žiadne šarlatánske informácie… ;-) To, že ty si bola očkovaná v kojeneckom veku ma udivuje, z viecerých zdrojov ale mám, že v tom čase nebolo celoplošné očkovanie. Neviem, či v Hradci mali nejaké skúšobné očkovanie, je ale pravda, že v istej dobe sa očkovanie v roznych regiónoch líšilo. Nikde vo svojom príspevku nepíšem, že spalničky nie sú závažné ochorenie, aj ja si ich vážnosť uvedomujem. Máš pravdu, počas ochorenia spalničkami zápal mozgových blán vyvoláva vírus spalničiek. Len ma zaujal fakt, že sa tak do 4 roku dieťaťa deje výnimočne a potom to riziko výrazne stúpa (a s ním aj riziko úmrtia). Čo sa týka tvojho príbuzného, teraz naozaj nechcem prudiť, ale podľa čoho ten lekár zistil, že je to z příušníc? Pokiaľ ich prekonal v puberte, predpokladám, že sám ešte nemal žiadny dokaz o svojej plodnosti…

Tak, a o očkovaní už asi radšej písať nebudem…

Rozeta - dodatočne, všetko najlepšie k narodeninám, hlavne veľa radosti, optimizmu a síl, ktoré ti ale, aspoň podľa tvojich krásnych príspevkov rozhodne zatiaľ nechýbajú ;-)

Bodlinka - tiež verím, že rozhovor a určitý čas len pre vás dvoch vám može veľmi prospieť.

Majte sa krásne.

Gabika a Radko 15,5m

 
dembie
Nováček 5 příspěvků 19.10.05 17:43

hlavní je ty děti nechat očkovat. V dnešní době je módní něco si někde přečíst a potom s doktorem diskutovat, že může být nějaká špatná reakce a tak dítě raději neočkuji. Ty reakce mohou být, ale je nutné zvážit, jaká bude pravděpodobnost, jsou to případy jeden z tisíců.
Jedná se o velmi vážné choroby, které se v naší zemi celkem podařilo vymýtit - právě díky očkování. Čím víc ale bude maminek, která děti očkovat nedají, tím více budou malá miminka (která např. ještě nedorostla do věku patřičného očkování) ohrožena. ¨

 
Gabika  19.10.05 18:36

Mhm, máš pravdu Dembie, najlepšie je nikoho sa na nič nepýtat´ a do diet´at´a narvat´ všetky chemikálie v dosahu :-(
Prepáč, len ma trochu vytočila tá poznámka o „modnosti“…

Gabika

 
karolina2
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 19.10.05 20:52

Ahoj holčinky,

dnes jsme byly s Eliškou slaměné - Kuba jel na nějaké jednání do Prahy. Dopoledne jsme capkaly venku - u nás krásně svítilo sluníčko. (Bylo teda asi 7 stupňů).

Jinak máme obě trochu rýmu a já i kašel. Smrkáme asi na každý třetí pokus (když se jí chce :). Ale co mě dnes dostalo: Elišce kvůli rýmě už dva dny při spánku chrčí v nosánku. Tak jse jako vždy koupila Mar. Už když byla prtě, byla z něj nadšená, ale dnes je to úplná eufórie. Střkám jí nos 3× denně, ale mezi tím mi tu lahvičku několkrát přinesla, že chce ještě, a když jsem jí odmítla, začala se vztekat a brečet. No fakt jsem žasla.

Do debaty o očkování se nezapojím, neb jsem úplně bez informací. Jen by mě zajímalo, jestli se místo toho preparátu nedá použít něco jiného (např. neočkovat najednou, ale s odstupem).

A abych nezapomněla - ze své holčičky jsem fakt nadšená!!! :)

Karolinka a Eliška (14m + 17d)

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 19.10.05 23:27

Ahojte!

Hneď na úvod ďakujem všetkým za blahoželania k narodeninám (aj Kačici, ktorá si ma asi zase pomýlila s Miškou :-) - teda ak som to nedoblbla ja a nemala sviatok aj Miška).

Zároveň týmto želám všetko dobré Any, hlavne zdravého a spokojného Sebastiánka a manžela vyskytujúceho sa častejšie doma :-).
A ak si dobre pamätám, takto pred rokom sme oslavovali spoločne aj s Hromix, neviem síce kedy presne to máš a či sa nemýlim, ale Hromix, ak oslavuješ, tak aj Tebe prajem všetko dobré, aby si sa stále rovnako tešila z Aničky, aby bola zdravá a rovnako krásna :-) a aby k vám čoskoro pribudol nejaký superchlap :-).

Moja nálada bola dnes na bode mrazu, aj som skúsila zožrať pol Študentskej pečate a nepomohlo :-). Príčin bolo viacero - jednak stále rozmýšľam, ako budeme nažívať so svokrom v jednej domácnosti a či sa nebude snažiť rozprávať mi do výchovy - minule som už počúvala o tom, kedy ktoré z jeho detí chodilo, nočníkovalo… Budem sa musieť obrniť trpezlivosťou a pripomínať si, že je to chorý osamelý človek, ktorý nám vždy pomáhal.
Ešte ma naštvalo Quelle, kde máme už vyše mesiaca objednané matrace, pred týždňom mi tvrdili, že už určite tento týždeň budú. Dnes som sa dozvedela, že oni vlastne netušia, kedy prídu, vraj niektoré veci chodia aj dva mesiace.. Tak som to stornovala… No a pred chvíľou manžel doniesol kľučky na dvere, ktoré sme vybrali a zistili sme, že namiesto matných sú lesklé - zázrak prírody :-), keďže v katalógu ani v cenníku taký vzor nie je… Mali byť matné, bude ich musieť vymeniť… A to už ich raz menil, lebo hmmmm…, ja som sa rozhodla, že prvé vybrané sa nám nehodia :-).

Takže asi tak, ja ani náhodou nie som večný optimista, ako to tu možno občas vyzerá, len väčšinou chodím na net relaxovať a nemám chuť si to kaziť spomínaním na to zlé, tak píšem len milé príhody :-).

GABIKA - Tebe dlhujem ešte odpoveď na Montessori škôlku - malá do nej nechodí, jednak keď nerobím, tak by to bola dosť veľká finančná záťaž, ale hlavne je to v Lamači a my teraz bývame na úplne inej svetovej strane.

ZUZANA - musím zase korigovať, to, čo si písala, že som písala :-))). Asi neviem písať tak, aby sme sa pochopili na prvý krát :-). Takže ja som nespomínala, že by Trivivac bol pestovaný na vaječných embryách, písala som presne toto :-): „Takisto mi vadí, že tu odušu kojím :-), snažím sa deťom dávať hypoalergénnu stravu a oni potom dostanú vakcínu, ktorá je napr. pestovaná na kuracích embryách a deťom s potencionálnou alergiou na vajíčka môže spraviť problémy… Načo im potom ochraňovať imunitný systém stravou, keď zároveň do roka absolvujú x dosť závažných nabúraní imunitného systému očkovaním…(no to s tou stravou myslím mierne ironicky:-))"

Keď som to písala, nemala som ani šajnu, ktorá vakcína sa ako robí, len mi kdesi blikala kontrolka z diskusie na Rodine o atopickom ekzéme, že niektoré vakcíny sú pre alergické deti potenciálne rizikové. Teraz som si to pozrela podrobnejšie, takže viem, že Krištof asi nedostal nič s vaječnou bielkovinou, lebo ešte nedostal žiadnu z uvedených vakcín (inak dodávam, že ja som sa stretla s upozornením na očkovanie proti chrípke, žltej zimnici a KLIEŠŤOVEJ ENCEFALITÍDE - to je rozdiel oproti Tebe, ty ju nespomínaš, no spomínaš besnotu - neviem, kde je pravda :-)).
Veľmi dobrý súhrn je na stránke: http://www.tigis.cz/…08dankov.htm , informuje, aké zložky vakcín sú problémové pre alergikov. Napr. spomínaný Trivivac obsahuje aj želatínu (spomína sa to aj na stránke http://66.102.9.104/search?… ) - v strave ju Krištof ešte dlho (ak vôbec) nedostane, ale v očkovaní áno. Trivivac obsahuje aj Neomycin, teda antibiotiká.
Podľa stránky http://www.ockovanideti.cz/…ikace_DO.htm#ale je napríklad kontraindikáciou očkovania na MMR aj predchádzajúca anafylaktická reakcia na psiu srsť - to je asi dôsledok toho, že sa pestuje na psích ľadvinách, ako spomínaš. Ja napr. mám dokázanú alergiu aj na psiu srsť (čo sa samozrejme nerovná anafylaktickej reakcii), ale aj tak ma to neteší, lebo Krištof je potenciálny alergik… Tým nehovorím, že deti nedávam očkovať, na to som dosť ustráchaná matka :-), ale nesedí mi, že niektoré vakcíny sa podávajú z môjho pohľadu priskoro a v čase, keď je imunitný systém ešte citlivý - tak ako sa ho snažím chrániť pred skorým podaním alergických potravín, tak by som ho mala chrániť aj pred alergizujúcimi zložkami vakcín. A to nehovorím o iných prímesiach vo vakcínach…
Mimochodom na tej prvej stránke je aj táto info: „Schopnost kvalitní protilátkové odpovědi stoupá v nejranějším dětském věku velice rychle. Byly prokázány významně vyšší titry specifických protilátek u kojenců, kdy začátek očkování byl posunut do třetího měsíce věku ve srovnaní se začátkem ve druhém měsíci. Nebo obdobně, byl-li zvolen dvouměsíční interval mezi jednotlivými dávkami základního očkování místo jednoměsíčního.„
Nie som lekár, ale chápem to tak, že účinnosť „posunutého“ očkovania je ešte väčšia, ako keď sa očkuje všetko čo najrýchlejšie.

Mimochodom, keď som to teraz tak študovala, tak som sa presvdčila, že proti očkovaniu proti spalničkám tiež nič nemám, vyzerá, že to je dosť hnusná choroba :-)).

Čo sa týka zavedenia plošného očkovania, ja som ročník 1972 a plošne som očkovaná nebola. V detstve som prekonala příušnice, spalničky tuším nie a zarděnky vraj až dvakrát (v jednom prípade zrejme zle diagnostikované). Preto ma ani nezaradili do plošného očkovania predpubertálnych dievčat - toto sa podľa http://www.szu.cz/…02/zarde.htm zaviedlo u 11- až 12- ročných dievčat v roku 1982. Plošne sa očkuje proti zarděnkám vraj od roku 1986. Mimochodom podľa tejto stránky sa očkovanie trivakcínami začalo v ČR až v roku 1995 (to už tuším písala Gabika).
Proti spalničkám sa vraj očkuje plošne od roku 1969 - zdroj http://www.health.gov.sk/…6d020045f14e?… alebo od roku 1975 zdroj SZÚ : http://www.szu.cz/…0805/vak.htm . Častejšie sa uvádza rok 1969. Příušnice sa vraj očkujú od roku 1987.

Čo sa týka vtáčej chrípky, zatiaľ nerobíme nič. Proti normálnej chrípke sa asi očkovať nedáme. Jediné opatrenie, čo robím - nechodíme už kŕmiť sliepky ani obzerať veľmi zblízka holuby (aj keď dnes ujo šofér v autobuse tvrdil, že podľa jedného článku sú vraj holuby sú imúnne :-).

Ospravedlňujem sa za to kvantum odkazov, ale chcela som byť presná :-).

Ešte to odľahčím jednou info: včera som odvážila Krištofkovu rannú plienku a vážila 495g :-). To by človek neveril, čo zvládne jedna pamperska :-)).

Majte sa pekne.

Rozeta

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 19.10.05 23:30

A ešte pre GABIKU :

O očkovaní kľudne píš, ja rada zbieram info z rôznych strán. Nesúhlasím s Dembie - napr. až vďaka zbieraniu informácií som sa dozvedela, že už aj niekoľkohodinový neutíšiteľný plač po DTP očkovaní sa považuje za kontraindikáciu ďalšieho očkovania celobunkovou vakcínou a treba zvoliť acelulárnu (ak to dobre píšem). Pritom sa veľmi často stretávam s tým, že mamičky v diskusiách takýto plač spomínajú - riešia to Paralenom a deti sa veselo naďalej preočkuvajú štandardnou vakcínou. Logicky sa potom ani tieto deti nedostanú do hlásení o negatívnych účinkoch vakcín, nehovoriac o tom, že im to môže uškodiť.

 
Komka
Kecalka 202 příspěvků 20.10.05 09:12

Ahoj, ještě než se pustím do čtení komentářů chci poděkovat Zuzce za skvělý článek. Díky za informace, pěkně jsi to sesumírovala na jednom místě.
Já mám teď z epidemie, nebo nedejbože pandemie docela hrůzu, neb jsem nedávno četla knížku kde probíhala morová rána… bylo to hrozné, nedovedu si představit, jak by to vypadalo v našem reálném životě. Bát se je ovšem asi fakt předčasné.
Zpátky do práce a ještě jednou díky.
 Komka

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 20.10.05 11:24

Ahoj maminky.

Tak se zase po pár dnech ozýváme.
Dnes jsme byli na kontrole. Ven už můžeme i nadýl, ale zatím ne mezi děti. V pondělí nás čeká to ORL, protože se Šimonkovi pořád špatně dýchá a už před měsícem jsem si všimla, že chrápe jak velkej chlap.

KOJENÍ- holky, mně snad někdo vyměnil dítě!!!!! Od té doby, co jsem mu ještě před horečkami říkala, že v noci už mlíčko nebude se kojí jen 1× výjmečně 2× za noc. A to jsem mu pak při nemoci byla k dispozici dle přání, ale on toho nevyužíval! Takže jsme teď aktuálně na 5-6 kojeních za den, což je oproti dřívějšku tak málo, že mám pocit, že už jsem nekojící…chichi.

Tak jak jsem čekala, stejně jako po těch čtyřicítkách minule, začal ráz na ráz dělat výrazné pokroky. Někde jsem to četla, že je to u dětí po těžších nemocech s horečkami běžné, že najednou poposkočí ve vývoji. U něj je to teda hlavně v tom, že mi najednou připadá, že se chová jako starší.Nevím jak to přesně popsat, prostě nějak „dospěl“ dál. Celkově se posledních pár dní zklidnil, velký záchvat vzteku měl naposledy asi někdy před nemocí…sice se celé dny vztekal, ale to mu nebylo dobře a tak to nepočítám. Překvapuje mně, že u spousty předmětů ví, co se s nimi dělá. Fénuje si vlasy, když mi pod rukou ukořistí fén, když jsme v koupelně, tak třeba popadne tělové mléko a nutí mě, abych si vymáčkla a on mi to sám roztírá, stačí říct, že jdeme na výlet a on si sám vleze do kočárku a ještě se snaží se přikrýt dekou a dokonce se začal vehementně zajímat o to, že chce jíst lžičkou sám, o což předtím moc zájem nejevil. Včera si vylezl na židli v kuchyni jako velkej a hlásil, že chce papat. Zametá, vysává, zalévá kytky…no já bych vlastně měla sedět s nohama na stole, že jo?

Měli jsme další setkání rodičů a musím říct, že to opravdu nebylo zbytečné se tam přihlásit. Nejenže si člověk popovídá s lidmi, kteří jsou ve stejné situaci, ale uvědomí si spoustu věcí, které by mu jinak zůstaly skryty.

OČKOVÁNÍ- já už jsem tu k tomu své napsala. Vzhledem k tomu, že jsem ještě stále dost unavená a nedospalá, tak se již do debaty asi přidávat nebudu. Už je to 4 deníček ve kterém očkování probíráme a já už teď fakt nemám sílu.

DÁRKY PRO BATOLÁTKA K VÁNOCŮM- už je máte vymyšlené? My jsme kromě pár drobnějších dárků vymysleli zatím takový ten stoleček s malinkýma židličkama jako mají ve školce. Šimonek už na tu židličku vpohodě sám nasedne i zepředu a moc se mu to líbí sedět za stolkem. Původně jsme chtěli nějakou lepší jídelní židličku než tu zděděnou co máme. PETIT mi dala na jednu takovou chytrou židličku tip, ale ještě jsem ji neviděla naživo a bojím se, že bysme stejně za chvíli ten stolek s židličkama kupovali. Jinak pořídíme nějakou chytrou hračku, možná další knížky… co vy?
Přidávám 2 recepty. Jsou víceméně zdravé. Jen ta niva…, ale podle chuti ji můžete nahradit jiným, zdravějším sýrem. Nedávno jsem tam dávala kozí žervé a bylo to taky mňam. Jen když je tam ta niva, tak není vůbec třeba solit. Neudávám množství. Já vařím ráda variabilní směsi a tak je tam toho pokaždé jiné množství jednotlivých potravin.

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 20.10.05 11:25

BRAMBORY S KEDLUBNOU A SÝREM

Brambory
Kedluben velký
5větších žampionů Šalotka
Gorgonzola(nebo niva) nebo jiný zdravější sýr
Zelená prtrželka
Olej
Bílý jogurt
Sůl, pepř nebo další koření dle zvyklostí.

Brambory uvaříme ve slupce, ale můžeme i oloupané. Šalotku na kapce oleje zpěníme, přidáme kedluben nakrájený na drobné hranolky, žampiony na plátky a 5 min. dusíme s troškou vody. Až je vše „na skus" přidáme sýr , jogurt a zelenou petrželku.. Necháme roztavit. Brabory naskládáme rozčtvrcené na talíř a směs přelejeme přes ně. Výborné s čerstvými rajčaty.

BULGUR S RŮŽIČKOVOU KAPUSTOU

Bulgur (nebo rýže) Šalotka
Růžičková kapusta Žampiony
Cerie nebo klaso( kdo musí mít maso budiž po vašem)
Niva nebo jiný oblíbený sýr
Sůl, koření dle chuti, olej.

Bulgur uvaříme běžným způsobem. Na trošce oleje zpěníme šalotku, přidáme rozpůlenou růžičkovou kapustu, žampiony, sůl a koření. Trošku podlejeme vodou a dusíme až je kapusta měkká. Pak ve směsi roztopíme sýr a přidáme lehce osmahlou cerii.Pak buď smícháme jako rizoto s bulgurem a necháme ještě trošku zapéct nebo dáme bulgur na talíř samostatně a směs k němu.

Dobrou chuť.

Komentáře nemám dočtené. Až to napravím, tak možná ještě něco připíšu. Jen jsem nakoukla od konce-
REO- neboj nejste největší pupíkatci. Na tvůj popud jsem Šimonka včera přeměřila a má přes pupík 53 cm před jídlem a 55 po jídle. No, však já mu už od malička říkám pupíčku…

Hezký den.

CIBULKA+ ŠIMONEK 14,5m

 
Goody
Kecalka 212 příspěvků 20.10.05 13:13

nejsem nadšenec přehnaného očkování, znám případ úmrtí po očkování

 
Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 20.10.05 15:36

Ahoj Cibulko,

neměla bys, prosím, ještě nějaký další recept s bulgurem? Mám ho doma a nějak nevím, jak ho zpracovat. Recept s růžičkovou kapustou zkusím, ale jestli bys měla ještě něco dalšího, budu ráda.

Díky.

Ulrika

 
Gabika  20.10.05 16:06

Ahoj Karolinka,

poslala som ti SZ, ale mam ju medzi nedorucenymi, takze neviem, ci ti prisla…?

Gabika

 
petit
Kecalka 337 příspěvků 20.10.05 22:08

Ahojky!

Minule jsem zareagovala jen na Zuzanin článek, nic víc jsem nestačila přečíst. Tak teď jsem to aspoň prolítla a mám několik poznámek adoufám, že na nic nezapomenu.

Cibulka - doufám, že konečně ty vaše bacily přeperete a přijdete se brzo za nama ukazát. Vždy´t stonáte už od Svratky ( toto hrozně letí)!!!

Pavla - díky za podporu. Daneček je sice dobrák a kliďas, ale taky má své dny. A ty naše potvůrky hned vycítí, když nejsme v pohodě a dávají nám to sežrat.

Hromix - musím říct, že teď už ty Danečkovi vysoké teploty zvládám docela dobře, protože on má vždycky hned 40, i po každém očkování. Ale poprvé jsem z toho byla úplně mimo. Teď už vím, že jak je teplota kolem 38 - už je docela v pohodě a že mu mám vždycky dát čípek ještě před tím, než na těch 40 vyšplhá.

Vlaďka - Teda musím prohlásit, že Daneček je z celého deníčku určitě největší žrout!! Chuť mu neubere ani teplota, prostě nic. Dokonce je tak daleko, že třeba v hospodě je schopen obcházet stoly a kontrolovat co kdo jí a žebrat. Dneska v plavání přišel za jednou úplně cizí maminkou, která dávala svému dítěti jablíčko, tahal ji za nohavici, a ta jen zírala, co chce. Zítra mu taky musím změřit pupík a nevím, jestli tady všechny nerozdrtíme na celé čáře.

Bodlinko - je mí líto, že máte krizi a přeji hodně sil k jejímu překonání. Myslím, že podobnou situaci už tady znají mnohé. Holt se nám úplně převrátil život, my to automaticky akceptujeme, ale ty naše drahé polovičky stále lpějí na svém původním stylu života - sport, kamarádi, víkendy venku, atd. A mají pocit, že když se něčeho náhodou vzdají, tak to snad naruší jejich integritu. Prostě jako malý kluci. A chápu, že někdy i ta diskuse jde těžko, a možná je někdy lepší nechat některé věci tak trochu „vyhnít“, než je násilím se snažit hned rozřešit. Omlouvám se za dlouhý výlev - toto je moje zkušenost.

Mileno - čím to, že všechny vhodný restaurace a kavárny jsou na té Lesné - nechceš pátrat někdy i vmém směru? Ale určitě to musíme někdy vyzkoušet.

Ted už si na víc nevzpomínám, tak zase příště. Přeji všem rychlé zdolání bacilů a virů. Už nám začíná chybět sluníkčo a to je teprve říjen !!!
Jo a co se týče dárků, máme to jednoduché. My si dáme pod stromeček „opraveného“ psa - teda aspoň doufám, protože zatím to dobré pořád není . Když vidím ty účty za léčbu - prakticky se neliší od lidské - co se týče reálné ceny a způsobu léčby, děsím se doby, kdyby u nás zrušili zdravotní pojištění, zavedli to tak jak je to třeba v USA. To lechce pochopím, že nemoc může člověka zruinovat. Ještě , že máme vyřízený úvěr, protože z jednoho platu a mateřské by to bylo bez šance zaplatit- a to je to jen pes. Ale Danečkovi jsem už dárek koupila - takové ty dřevěné kostky s obrázky - prý to rozvíjí logické myšlení u dětí. A taky dostane dárekčy i od ostatních, takže se určitě bude mít taky dobře.

Tak ještě jednou čau
Petit + Danečekek 15. měs.

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 21.10.05 21:13

Ahojky.

Tak nejdrive dodatecne take gratuluji oslavencum Any a Rozete, preji hlavne hodne zdravi cele rodine!!! Jinak dekuji, Rozeto, ze sis na me vzpomnela, ale ja budu slavit az v breznu. ALe i tak je to mile :-))). Fakt jsi me potesila :-))).

Vanoce - tak ja uz resim darky, nebot nechci zazit ty davy lidi vsude, ktere budou pocitam uz v listopadu. Darky pro ANie mam jen knizky, drevene domino a pak od FP neco do vany. Dalsi darky si neumim predstavit, nebot vyvoj dovednosti u Anie jde tak rychle dopredu, ze se bojim, ze ted bych koupila neco blbe, co by ji pak uz treba nebavilo. Takze jeste nejakou malickost koupim, ale az asi tesne pred Vanoci podle toho, co ji zrovna bude nejvic bavit a tak.

Anie uz se zase trochu vic rozchodila, chodi uz zase i mimo koberec, ale je to tak 20:80. Dokonce uz udelala i par krucku ve svych novych zimnich tezkych kontickovych botech, tak je videt, ze uz ziskava pri chuzi na jistote, ze ji jen tak neco nerozhodi. Na posteli trenujeme tak, ze ji kdyz stoji jemne picham do pupiku a cekam, jestli se svali :-). Nekdy se samozrejme svali schvalne a mame to jako desnou svandu, ale nekdy jakoby schvalne dokazuje, ze ji jen tak neco neporazi :-)).
Dnes tu byl EX, byli spolu venku a ANie se vratila pekne vysmata a tak jsem byla rada a opet jsem malinko zarlila. Uz jsem si predstavila budouci obdobi, kdy me bude mit ma dcerka plne zuby, ale tatik ji bude vzacny a navic ji bude rozmalovat a Anie mi bude rikat, ze me nema rada a ze chce radeji k tatovi. No, jsem prastena, ale to je proste ma povaha trapit se necim, co jeste vubec nevzniklo a mozna nevznikne. :-))))

Prazsky srazik - tak ja musim rict, ze nevim, kde je ten EDEN s CLovickovem, nicmene, jelikoz mame s ANie ve stredu dopoledne cviceni, tak jestli to bude dal nez pul hodinky MHD, tak asi nebudeme moct jezdit, nebot se nam to nevyplati. Uz ted jsme prijely do Tramtarie v 11 a ve 12 uz jste byli skoro vsichni pryc… Ale cviceni zatim planuju jen do konce ledna a tak bych kdyztak pak zacala zase chodit prednostne na sraziky.
Jeste mi pripomnela kamaradka, ze v Metropoli Zlicin je ted nova „herna???“ pro deti. Sla jsem kolem, vubec jsem tomu ale zatim nevenovala pozornost. ALe treba by to take bylo vhodne misto a nebo by to aspon mohlo rozptylit davy lidi z Clovickova a bylo by tam vic mista. NO, piste vase napady a namety a hlavne se vyjadrujte i k tem ostatnim, at se vcas domluvime, jo???

Tak zatim pa. Anie se dnes nejak budi a tak snad bude noc pro nas aspon trochu odpocinkova…

Hromix a ANie

 
Anka
Kecalka 294 příspěvků 21.10.05 21:35

Ahoj,

koukám, že je to tu mírně konfrontační, aspoň se něco dozvím :-)

Musím říct, že vás obdivuju, jak si dokážete shánět informace. Zuzano, ty svou profesi nezapřeš.
Já jsem o očkování četla více zajímavých článků v Respektu, jeden psal mladý český lékař, který si vzal cizinku (myslím, že tu jeho jménu někde padlo). Byly to články pro laika tak děsivé, že jsem si řekla, že to manželovi ani neukážu… Dospěla jsem k názoru, že i když jsou mi ty články v novinách sympatické, nemůžu se rozhodovat podle nich. Jsou to přece jen informace z třetí ruky. Abych se sama cítila dobře, musela bych se v tomto ohledu připovzdělat a tomu jsem nebyla schopna věnovat potřebný čas.

Takže dodržujeme očkovací harmonogram…

Co mně ale mrzí jsou jisté stereotypní postupy českých lékařů, se kterými se neustále setkávám. Sama jsem dítě doktora, takže do ordinací jsem se dostala až v těhotenství a s Jitkou a byl to pro mě nový zážitek, často ne nejlepší…

Dost jsme si užili s ortopedií, Jitka měla špatný nález na prvním vyšetření, bohužel, nikdo z lékařů se nezeptal na porod a polohu, která jak jsem později zjistila má na stav kyčlí vliv. Sestra nám doporučila široké balení a když jsem se zeptala jak se to dělá, jestli se plíny skládají na třetiny nebo na čtvrtiny, řekla něco jako že „přece normálně“, pak na chvíli zmizela a přinesla nám abdukční dečku. Na několika dalších vyšetřeních jsem se marně dožadovala širokého balení. Měla jsem v úmyslu balit Jitku do látkových plan a ta abdukční dečka mi udělala čáru přes rozpočet. Vždycky se mě ptali proč a pak řekli, ať to ještě vydržím, že příště to dají pryč. Pokaždé nás vyšetřoval jiný doktor, pokaždé nám řekli, že je to už dobrý a že dečku dají pryč až příště. Já jsem mezitím začala balit Jíťu naširoko do normálních plen a dečku si nechala jen na vyšetření. Sundali nám ji snad až v sedmi měsících…
V roce jsme šli na konrotlu a poslali nás rovnou na rentgen. Když jsem se ptala jestli je to nutné, sestra na mě koukala se zoufalým výrazem, který říkal „zase jedna taková…“ a pak na mě výhružně houkla „vždyť je jí přece už rok!!!“
Pak mě odvedla k lékaři, který nás celou dobu měl papírově na starost, ale já ho viděla poprvé. Řekla jsem mu, že už přes půl roku mi tady všichni říkají, že kyčle má malá vpořádku, tak se chci pouze zeptat, zda je rtg nutný. Řekl mi mile ale rázně, že kdyby bylo všechno v pořádku, tak bych sem přece nechodila (to je ale argument) a zdůraznil všechna rizika. Protože mám kamarádku, která má s kyčlema v současnoti velké trable, dala jsem se zlomit a na rtg jsem šla.

Tam mě čekala zase jiná zábava. Měla jsem Jíťu přidržet. Sestře jsem řekla, že jsem možná těhotná a ona na mě houkla, že od toho mám přece tu zástěru. Za chvíli ovšem přiletěla jiná, která se děsila, co tam lezu a odeslala mě do bezpečné vzdálenosti od dvěří rtg. Tož tak veselé to bylo…

Jitka má kyčle naprosto v pořádku a pan doktor nám dokonce blahovolně „odpustil“ prohlídku ve třech letech.

Já vím, že to není žádný horor a že se všichni chovali slušně. Ale nikdo mi nikdy nic nevysvětlil. Všechny základní informace jsem musela sehnat na netu, včetně toho, co je to ta luxace. Kdyby aspoň v čekárně měli nějaké informativní nástěnky, když už tam člověk ty tři-čtyři hodiny tvrdne. Když jsem se osmělila a na něco se zeptala, většinou jsem si připadala jako šťoural.

Sorry, k očkování to moc nebylo, ale aspoň jsem se vypsala.

Jitka je pořád strašná kecka, minulý týden jsme s ní cestovali do Německa pro šátky, a když jsem na benzínce koupila kafe v kelímku a přinesla to do auta, lišácky se na mě podívala a řekla „kafíčko“- no málem mi to kafe vypadlo z ruky. Večer jsem si potvrdila, že ji to naučila tchýně. Jelikož opakuje úplně vše a zvláště to, co je vyřčeno důrazně, umí už říct i „do prdele“, řekla to před ní neprozřetelně babička, která si neuvědomila možné důsledky. Je to roztomilé, ale snažíme se u toho nesmát, aby to nezačala opakovat často… Nemyslete si, my sprostě nemluvíme…
Umí už říct, že „babička vaší“ (vaří) a „děda kóší“ (kouří) a taky spojuje „babička a děda“. Dokonce nějak pochopila, že já jsem Anička a táta je Vlasta a občas nás tím sdělením potěší. Z písniček je momentálně neoblíbenějsí „jouvej jouvej, to to bólí“ (když sem byl malučký pacholíček). Jestli jste teď na mě některá naštvaná, jak se tu naparuju :-))), tak upozorňuju, že se to naše miminko do jedenácti měsíců skoro nehlo, takže každý má své… Nebojte, oni ti vaši drobkové budou taky mluvit, no vážně!

Hepko, díky za tip na tu knížečku se schovanými zvířátky, hned jsme ji koupili u Kanzelsbergra na Andělu a má obrovský úspěch- hlavně papoušek.

Na Vánoce se taky moc těším, jen musím vymyslet, jak ten Štědrý den s tchánovci zmáknem, máme totiž naprosto odlišné vnímání této příležitosti.
U nás doma to bylo se vším všudy, s ranním strojením stromku, s hladovkou a zlatým prasátkem, všichni jsme se museli vydrbat a svátečně obléct, večeřelo se za první hvězdičky, svítily svíčky, hrála Rybovka, všichni jsme se pomodlili a do konce večeře nesměl nikdo od stolu.
Můj muž to jednou zažil a byl v naprostém šoku, myslím, že zejména kvůli tomu svátečnímu oblečení nás tajně podezříval ze snobismu :-). U nich se večeří klidně i v teplákách, když se všichni nevejdou ke stolu, tak se to rozdělí. Taky jsem to jednou zažila a taky jsem byla v šoku. Přišlo mi to trochu smutné. Asi to budu respektovat, ale pokusím se to trochu ozvláštnit, třeba nebudou proti.
Jinak na vysvětlenou, dohodli jsme se s mužem, že každé Vánoce budem trávit u jedněch rodičů, takže napřesrok se zase bude převlíkat on. Je to spravedlivé a poučné.

Koukám, že jsem se dneska nějak rozepsala, tak snad vás to neodradilo.
Mějte se moc hezky, doubrou noc

Anka a Jituška 15m

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 21.10.05 23:37

Ahojte!

Tak idem hneď napraviť svoju gratuláciu Hromix :-), nie že by som Ti to nepriala, ale fakt som sa sekla… :-)

Normálne som sa musela prehrabať v starých denníčkoch a už viem, že narodky mala KRISTY!!! Kristy, ak to tu čítaš, tak všetko naj, naj, naj, snáď sá má Danuška dobre a Ty asi tiež, lebo máš kopec nových kamošiek a netrpíš smútkom za Brnom a tak už nám nepíšeš :-).

HROMIX, ako si napísala, tak som si spomenula, že máš fakt narodky v marci a si Baran, aj Tvoj ex bol baran a kedysi sme to tu riešili, či má vzťah dvoch baranov perspektívu :-)).

No, dúfam, že som to zase nepoplietla, to mám za to, že si robím srandu z Kačice, ako si nás mýli s Miškou :-))).

My sme ešte stále lazari, ale už sa to lepší (teda nehovorím o svokrovi, ale o našom prechladnutí). Ale aj svokrovi sa po operácii veľmi polepšilo.
Krištofko je také malé opakovadlo, včera prišiel k záchodu, trhal kúsky záchodového papiera a hádzal ich tam .-). Videl, že aj ja to tak robím. On už má nočník aj záchod teoreticky úplne zvládnutý, keď nás tam vidí, komentuje to svojim e-e, dáva na nočník hračky.. aj sám si tam :,-(á, urobí e-e, ale nič z toho. Keď sa pociká a ja sa ho spýtam, že kam mal cikať, ukáže na nočník alebo uteká k záchodu. To je ale všetko, ja ho nepo:,–(zujem, párkrát som to urobila, síce neprotestoval, ale nič tam neurobil… Má čas (ozaj pamätáte, ako v 10. mesiacoch oznamoval, že kaká a ciká? On to fakt robil, no z tohto obdobia mu zostalo len to, že pri kakaní sa uteká niekde schovať :-)).

Naučil sa, ako robí tučniak - koliše sa z boka na bok z nohy na nohu :-). Je to strašne zlaté :-). Do slovíčok mu pribudlo niečo ako „pi-pi“ - tak robí kura a ešte slovo dym - hovorí to „d-n“. To mu vždy ukazujem, keď má ísť papať, že ešte je to horúce, lebo ide dym.

Úžasný je, keď chce jesť, to si začne vyťahovať z kredenca misky, nosí ich na pultík svojej stoličky. Ak nestíham, donesie si ich postupne aj viac. Minule som mixovala ponorným mixérom a on sa postavil do stredu kuchyne a dokolečka hlasno vykrikoval „NÁÁÁNO!“ (áno) a kýval hlavou - asi aby som určite pochopila, že chce jesť :-).

To ale nič nemení na tom, že nejedáva skoro nič. Jedlo má rád, ale asi tak, že najšťastnejší by bol pri otvorenej chladničke, kde by postupne všetko ochutnával. Ale aby sa niečoho poriadne najedol, nehrozí. S výnimkou MM, to teraz pýta skoro stále. Pripisujem to však chorobe, aj to nechutenstvo.

VIANOCE - tak ja sa veľmi teším, to mám už od destva. Pamätám sa, ako som ešte na gymnáziu chodila s jednou kamoškou pešo do a zo školy a už od októbra sme si rozprávali, ako doma slávime. A kupovala som si všetky možné časopisy, ak tam bola len zmienka o Vianociach. Aj teraz sa teším, hoci neviem, kde a ako ich strávime. Chcela by som doma, minulý rok tu boli aj naši a sestra s rodinkou, bolo to fajn.
Darčeky kúpené nemám, ale mám už aspoň tipy. Malá tá je jasná, podlieha reklame :-), tak chce psa Bobbyho (ZUZANA - vám sa minulý rok osvedčil? Nekazí sa to a nestrácajú sa tie píšťalky?), Polly Pocket, potom farmu z Playmobilu.. Je toho dosť, ale ona bude mať aj meniny, tak sa to rozdelí.
Krištofkovi chcem určite kúpiť vláčiky, má ich rád, buď zapája také umelohmotné alebo sa chce hrať s manželovými modelmi, to by ale dopadlo zle. Tak uvažujem, či kúpiť drevené spájané magnetmi alebo reálnu dráhu pre deti. V Quelle niečo podobné majú, sú to umelohmotné vláčiky, čo sa zapájajú, avšak aj jazdia. Len neviem, či to budem brať, keď ma včera tak naštvali :-). Ešte chcem pre Krištofka veľkú umelú tatrovku, nič také nemáme. A ešte rozmýšľam nad dokúpením koliesok a náprav do Lega, Krištofko najradšej skladá (teda necháva ma skladať :-)) rôzne autíčka a kolieska nám stále chýbajú.

Peknú noc.

Rozeta

 
mamulka
Kecalka 250 příspěvků 22.10.05 13:05

Ahoj maminky,
se zájmem jsem si přečetla Váš deníček i všechny komentáře.
Jenom jsem Vám chtěla napsat, že existuje šetrná vakcína místo Trivivacu, je to novinka :-) - u naší doktorky jsme zatím druzí, kdo o ni má zájem. Jmenuje se Priorix. Zvolili jsme ji, protože naše Šárinka trpí na febrilní křeče a chceme minimalizovat riziko horečky. Ani není tak drahá - něco přes 500 korun a protože se dávají jen dvě dávky, tak to celkově není až taková suma.
Zdraví mamulka (20+6 tt) a Šárinka 13m

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 22.10.05 20:41

Ahoj mamulka,

tak to si ma potešila :-). Ako som si prečítala o tom Priorixe, zasvietila mi v hlave nejaká kontrolka :„To predsa poznám! :-)“.Niečo mi to hovorilo.

A naozaj - v SR sa už niekoľko rokov plošne očkuje Priorixom, ak sa to nezmenilo, mal by ho dostať aj Krištofko. Tak ma teší, že dostane aspoň šetrnejšiu vakcínu. Čo som si našla nejaké štatistiky nežiadúcich účinkov, tak za rok 2002 bolo v celej SR hlásených len 15 prípadov nežiadúcich účinkov - opuch, vyrážka… (Schamka, možno ste aj vy dostali niečo šetrnejšie :-)).
Uvidíme, ako to Krištofko nakoniec zvládne, v každom prípade ma to príjemne prekvapilo, rovnako ako to, že ho už zastihlo plošné očkovanie proti obrne neživými vakcínami.

Síce netuším, či je vo vakcíne želatína a pod :-), ale už to ani neriešim :-).

No a zisitla som, že malá dostala očkovanie vakcínou Trimolux, o tej neviem vôbec nič :-).

Hlavne že tu riešim zloženie Trivivacu a pritom netuším, čo dostali a dostanú moje deti :-))).

Rozeta

 
petit
Kecalka 337 příspěvků 22.10.05 20:54

Ahojky!!

Hlásím se jen s krátkou zprávou pro brněnské maminky.

Verče se už narodila ALENKA ( ve čvrtek v 0,50) a všechno je prý OK. Nakoukla jsem ze zvědavosti na podzimní mimča - a už to tam bylo.
Milčo, jestli máš na ně telefon - prosím písni i za nás SMS, že na ně myslíme a držíme palce ať jdou začátky co nejsnadněji!

Ahoj petra + Daneček

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 22.10.05 22:31

Ahojky.
Tak se hned musim pochlubit, ze Anie se dnes krasne rozchodila. Sice chodi velmi pomalu a malymi krucky, ale chodila dnes tak z 80 procent! Je to moje sikulka! A evidentne ji to bavi :-).
Take jsem vyuzila volneho vikendu a snazim se ji naucit, ze po obede proste musi chodit spat a usinat sama. Uvidim, jestli budu mit dostatek trpelivosti, dnes to celkem slo :-). Ale opet spala za cely den jen pul hodinky…

Rozeto - ha ha, mas to nejake popletene. Ja nejsem beran, jsem ryba, ale EX je skutecne beran. :-)))

No, vic si nepamatuju. Mejte se krasne!!!!

Hromix a Anie

 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 23.10.05 08:49

Pomóóóc, odchádzam, hľadám nejaký internetový kanál a budem chodiť už len tadiaľ :-)))).

Musím sa nad sebou vážne zamysliť, doporučí mi niekto dobrý preparát na podporu pamäte? :-))))

Chcem odstrániť náslekdy vyše päťročnej nepretržitej tehu-kojo-teho-kojodemencie :-)))).

Rozeta

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 23.10.05 21:38

Ahoj holky.

Tak Anie uz byla OK, ryma odeznivala a najednou ma zase skoro horecku. Navic nas ceka noc a ja se dost bojim. Nechci davat preventivne Paralen, ale nechci nic zanedbat. Kdyz jsou vase deti nemocne, tak je preventivne budite a merite teplotu? A jak casto? MOje mamka rika, ze Anie by se vzbudila sama, kdyby ji bylo hodne zle a mela hodne vysokou horecku. Poradte prosim, jak to delate v noci vy…

A ja jdu studovat jaky homeo lek dat Anie…

Pa

Hromix

 
petit
Kecalka 337 příspěvků 23.10.05 21:48

Ahoj Hromix!

Když Danečkovi vyleze teplota k nějakým kritickým hodnotám, vždy se budí sám pláčem. Ale před spaním mu vždy dávám něco proti teplotě, aby mu ta teplota tak rychle nevyletěla ( teda samozřejmě jen když horečku má). Určitě bych malu preventivně nebudila.

Ahojky a pevné nervy
Petra

 
MILYSEK
Kecalka 152 příspěvků 23.10.05 21:52

Ahoj Hromix,
když má Zuzka fakt velkou horečku, tak to poznám i bez teploměru - prostě hoří jak blázen jen se jí dotknu, a když se kojí tak cítím jak má tu pusinku hrozně horkou a taky by se sama vzbudila.
Já bych Zuzce kdyby měla večer kolem 38,5 něco na snížení dala aby měla klidnější noc.
To jen mé zkušenosti.
Držím pěstičky ať už teplotka klesne definitivně.
Pa Milena.

 
Evucha
Kecalka 288 příspěvků 23.10.05 21:55

Ahoj Hromix,
ja Matese pres noc nemerim, zastavam v tomhle asi nazor tvy mamy - kdyby mu bylo fakt zle, tak se vzbudi. Navic tim, ze s nim spim v posteli, tak pri kazdem probuzeni na nej saham a poznam, jestli se ta horecka zhorsuje nebo zlepsuje nebo nic. Kdyz mel ted ty horecky, Paralen jsem mu dala jednou preventivne pred spanim, kdyz mel 39,5, aby se mu lip spalo, a on pak dve hodiny lital po byte a skakal po posteli, ale to uz jsem tu myslim psala. Kdyz mi prislo, ze se mu spatne spi, budi se a proste mu ta horecka nedela dobre, dali jsme mu zabal. On v nem vetsinou usnul a ulevilo se mu.

Tak preju, at z toho nic neni a at je Anie v pohode!!!

Evucha&Matylda

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 23.10.05 21:55

Petro, Mileno - diky moc obema! Trochu jste me uklidnily. Anie mela „jen“ 37,9, takze proto to nevidiim jako kriticke a Paralen nechci dat - i kdyz je to na noc. Zkusim tu mou slavnou homeopatii :-) (jestli vydrzi me nervy a muj strach o ANie mi to dovoli…)

Zatim pa

Hromix

 
hromix
Ukecaná baba ;) 2185 příspěvků 23.10.05 21:56

Diky i tobe! Jste vsechny zlaticka, ze tak rychle reagujete a uklidnujete me :-)))

Pa

H.

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 24.10.05 02:19

Rozet, aky kanal? Ja vzdy len valim oci, co vsetko si pamatas… ja mam problem priradit k babam mena deti a opacne (sorry,baby!!!) Alebo nas to vzdy len tak mystifikujes? ;o))))))
schamka

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 24.10.05 02:20

Caute,
merali ste tu deckam pasy? Tak Danko ma v pase 44cm ;o) Je to nas maly „Za-gros-psik“ ;o)))))
Idem spat. Paaaaaaa! Pusu detickam a nebudte choriiiiiii!!!!!!!!!!!
schamka + Danko (uz 15mesacny!!!!!!!)

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 24.10.05 08:46

Ahoj maminky.

Tak bych brečela, ale nejde mi to. Šimonek se dneska v noci zase rozkašlal… Už z toho mám stihomam. Pořád si přemítám, jestli chodí ven vhodně oblečen(ani moc ani málo). Dodržujeme všechny pokyny o chození ven, které jsme od Dr. dostaly. Cpe se celý den ovocem a zeleninou. Kojíme. A zase kašle…

K těm teplotkám-
Já mám s těma teplotami už bohaté zkušenosti. Bohužel.
Každé dítko je jiné a tak si to každá máma vysleduje na svém, kdy podat léky nebo ne. Šimonek se vysokou teplotou taky vzbudí a kňourá ( odpověď pro HROMIX). On to má tak, že se mu buď celou nemoc drží teplota kolem 38 a pak NIKDY nestoupá, ale jak jde tak 38,3 a víc, tak už začne lítat v horečkách. Šimonkovi zábaly nepomohly, jen otírání žíňkou ve vodě 36-37 stupňů. Navíc se nemají dělat při zimnici a studených nohách. Což Šimonek většinou má. Takže mu nejdřív zahřeju nožičky (já vím, že to zní u horečky možná divně) a pak si ho po:,–(ím na klín a omývám tělíčko. Na tom semináři o kterém jsem tu nedávno psala zase ženské radily při teplé hlavě a studených nohách mírně zahřát břicho. To mám vyzkoušené taky a taky to zabírá, ale pomaleji a když měl těch 41,2, tak jsem spíš přemýšlela o záchrance než o teple na bříško. (Na škole jsme se učili na kolika stupních se začínají srážet bílkoviny a nastává konec, ale neučili jsme se, jestli třeba u dětí je nějaká kritická hodnota, při které i přes zavedenou terapii je nutné znovu volat Dr. Tak proto, ty myšlenky na záchranku…Musím se na to Dr. zeptat.) Za půl hodiny mu to klesne asi o půl stupně. Víc mi Dr. v nemocnici nedoporučila, aby neměl febrilky z prudkého poklesu. S antipyretikama to máme složitější. U těch nestoupajících teplot nedávám a u těch stoupajících teplot dávám pravidelně, rozčasovaně a stejně mu to houpe nahoru.

ZUZKO- ty jsi se mně tuším někde ptala na to měření teploty- u nestoupavé měřím 3× za den v zadečku. Samozřejmě, že se vzpouzí! U stoupavé měřím po hodině v uchu. Když jsme byli ve 4m na ORL se zánětem středního ouška, tak nám to poradil ten Dr. Říkal, že je to přesnější než v zadečku. Nedávno tu na emiminu proběhla diskuze o ušních teploměrech. Já jsem se nezapojila, ale moje zkušenosti jsou jen ty nejlepší. Nesmí to ovšem být nějaký levný teploměr. Ten Dr. doporučil jedině značkový. My máme Brauna asi kolem 2000Kč, ale fakt super. Někdo si v té diskuzi stěžoval, že při každém následném měření nenaměřil stejnou hodnotu. Ono se to vážně někdy liší např. naměřím 37,6 a pak 37,8, ale tato maličká odlišnost mi nevadí. On to zase není takový rozdíl. Lépe řečeno- jsem z práce zvyklá to za velký rozdíl nepovažovat. Samo, že pokud by to bylo měřeno s nějakým odstupem, tak to může naznačovat vzestup, ale já teď mám na mysli měření těsně po sobě. Já si tím častějším měřením potřebuju ohlídat spíš jestli má 38 nebo 40,5 a k tomu je to ideální. Když se mi zdá, že to nějak moc stoplo, tak přeměřím i v zadečku, ale ještě se mi nestalo, že by se ty hodnoty nějak výrazně lišily (maximálně taky v jedné nebo dvou desetinách stupně). Pro pořádek hlásím Dr. ty hodnoty v zadečku. Ať je to pokaždé stejné. Když mu ji přeměřuje ona, tak taky v zadečku. Při měření v noci se mi u toho Šimonek ani nevzbudí a ve dne si o měření sám říká…stejně jako když má fakt nad těch čtyřicet a ukazuje si na tělíčko, že mu ho mám potírat. Chudě, už ví, co mu pomůže…

Deníček sice tak nějak dočítám, ale moc si toho nepamatuju. Jen toto:

MARŤOCH- myslím na tebe. U mě se sice MS nedostavila, ale testík negativní. Teď nevím, jestli ještě kojíte. Promiň, já si to u všech maminek fakt nepamatuju. My jsme na 5 kojeních denně, tak si to omlouvám tím. Ikdyž, když čtu jak otěhotěla některá plně kojící maminky, tak je mi to taky trošku líto. Píšu ti, abys věděla, že v tom čekání na dvě tlustice nejsi sama.

ROZETA a vlastně i všichni další zajímající se o očkování. Posílám adresu na které najdete příbalový leták Priorixu. Nedávno tu proběhla diskuze na toto téma a zúčastnily se jí i dvě maminky o kterých z jiných diskuzí vím, že jsou lékařky. Jestli jste ji nečetly, zkuste si ji vyhledat. Jednalo se právě o toto očkování, které teď většinu z nás čeká.

KAČICA- díky za nabídku návštěvy. Už jsem myslela, že to půjde, ale teď nevím. Dokud nemá chodit mezi děti, tak to nechci riskovat. Až se z toho definitivně dostane, tak bych uvítala, kdyby jste vy s Betynkou a třeba i další maminky z Brna zašly s námi do bybykavárny i mezi pondělníma srazíkama. Doma už toho máme oba plný brejle. Díky.

MYLISEK- pozdravuj Veroniku s miminkem i od nás. Přejeme vše nej do nového života.

ULRiKA- s receptama na bulgur na tebe myslím a pošlu je. Jen už nemám čas je napsat. Ale v podstatě se dá bulgur použít skoro všude tam, kde rýže. Jen je to lepkovina a je oproti rýži hůř stravitelnější.

Víc si nepamatuju a navíc už musíme letět na to ORL.

Hezký den.

CIBULKA+ ŠIMONEK za pár dní 15m

 
cibulka
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 24.10.05 08:49

Já hlava děravá jsem zapomněla napsat ten odkaz na Priorix- www.vakciny.net/…RIX%20PI.pdf

CIBULKA

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 24.10.05 10:50

Hromix, tak aka bola noc? Polepsilo sa Anicke? Dufam, ze hej.
 sch.

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 24.10.05 11:26

Ahoj holky,

skoro po týdnu mám chvilku času něco napsat.Holky mají celý týden prázdniny,protože jim ve škole opravují schody,tak dostaly ještě dva dny ředitelskýho volna.Takže Šárka vzala Marťu ven a já mám čas.

Když tak čtu pokroky Vašich dětiček,tak si v duchu říkám: tohle taky umíme,tohle dělá taky,atak.Jenže já už to ani moc nevnímám,jsem už asi moc protřelá,tím,že mám třetí dítě,nepřijde mi to nijak zvláštní,tak mě to vždycky trochu potěší,že vlastně dělá stejný pokroky,jako Vaše dětičky.Třeba ,když mu dám na stůl jídlo a řeknu,že ještě musí počkat,že pálí,tak si ho začne foukat.Nebo dělá,jak taťka kouří.Tuhle jsem si vzpomněla na Evuchu,jak se ptala Matýska,jak se má a napadlo mě,že to Marťu taky naučím.Jen jednou jsem mu to ukázala a hned to uměl.A taky začíná strašně blábolit,říká pořád dokola eťaťaeděďabla­bladididi.No fakt mu hodně rozumím,ale je to děsně srandovní.Ve čtvrtek nás vzal taťka na výlet.Jel pracovně do Jánských Lázní a tak jsme se svezli ke kámošce do Trutnova.( EVUCHO myslela jsem na Tebe,jestli tam třeba nejseš,ale nemám Tvoje číslo ).Mají o rok a půl starší holčičku,která spala,když jsme přijeli.No a když se vzbudila,tak se na ni Marťa hned vrhnul a dělal jí strašný rádi a ona byla ještě rozespalá a tak z toho byla trochu v šoku.Marťa mě fakt překvapil,viděl ji jen jednou a to spolu moc nevedli,no zdá se ,že se na tý Svratce trochu otrkal a nebo to je prostě tím,že už je starší a tolik se nebojí.No užili jsme si moc pěkný den.Škoda,že je Trutnov tak daleko.No,ale ještě Vám musím napsat něco,co ve mě nechává fakt nechápavý otazník.Přišla tam za náma kámošky švagrová,která má každým dnem porodit.Chápu,že už toho má asi dost,ale fakt to,co říkala nechápu.Tak třeba,že si do porodnice bere knihy jízd,aby je mohla dopsat,kdyby se tam nudila ( jak se může někdo v porodnici nudit ? ),nebo,že vůbec nebude s miminem chodit ven,protože nesnáší chodit pěšky,jezdí jen autem, ( a to má kočárek za 18 tisíc ),nebo,že bude mít doma dítě jen v ohrádce v jedný místnosti a ostatní místnosti zamkne,aby tam nemohlo.A to,že se okamžitě vrátí do práce a dítě strčí ( fakt to tak řekla ) do jeslí hned,jak to půjde,tak to už můj rozum nebere.No asi mě zase někdo odsoudí,ale já si myslím,že pokud se v ní po porodu neozvou mateřský pudy,tak by bylo lepší,kdyby takováhle holka děti ani neměla.A to její 31,takže si užila už dost a mohla by mít trochu rozum.Musela jsem se dost držet,abych jí nic neřekla.

No a ještě něco ke komentářům:

BODLINKA - autoškolu jsem dělala,když mi bylo 22 a byla jsem tam nejstarší.Holky už jsem měla větší,tak je hlídala tchýně.Bylo to moc fajn,hrozně mě to bavilo,pěkný odreagování od těch mých cácorek.Určitě to taky zvládneš.

CIBULKA - teda Ty si se Šimonkem moc neužíváš,ale zase máš zkušený rady pro nás ostatní,co se týče teplot a tak.Jen Ti chci napsat,že jsem rozdělala ten druhý sáček křupek od Tebe a slaný nebyly.Tak mi to bylo divný a koukla jsem na sáčky a ty,co byly slaný,tak tam to přeškrtlý nebylo a na těch neslaných to přeškrtlý bylo.Jen jsme si toho nevšimly.To jen pro informaci,až budete příště zase kupovat.Ale mě fakt nevadí,že byly slaný,Marťoj chutnaly a to je hlavní.

KAČICA - teplota u nás se zatím moc neliší,jen je tu trošku ostřejší čerstvý vzduch,tak to může vypadat,že je větší zima ,než u Vás v Brně.Minulý týden jsme byli dvakrát na houbách i s Marťou.Šli jsme přes poledne,když je nejtepleji a bylo to moc fajn.Našli jsme první den koš a druhý den koš a půl tašky a tak jsem zavařovala.Ale přes noc bylo pár dní trochu mrazivo a zmrzli mi rajčata na zahradě.Pořád jsem odkládala,že je ustřihnu i se stopkou,až mi zmrzli.Škoda.

ANKA - u nás to je o vánocích stejné,jako u Vás.Sváteční oblečení,nevstává se od stolu a tak.A když byly holky menší,tak jsme to dělali tak,že jeden rok jsme byli u našich,další rok u rodičů manžela ( tam je to ještě slavnostnější - zpívají se koledy a taky se modlí ),no a třetí rok jsme byli doma,aby to bylo spravedlivé.Teď to děláme tak,že jsme doma,druhý den jedeme k našim na noc,tam přijede i ségra s rodinou a třetí den jdeme ke tchánovcům,takže máme vlastně štědrý den třikrát.

Původně jsem Vám chtěla napsat,ať ještě dáte pokoj s Vánocema,já chci ještě teplo.Ale letos mi to nějak nevadí,jsem zvědavá,jak se bude tvářit Marťa na stromeček a jak si bude rozbalovat dárky.No a určitě už ochutná nějaký cukrovíčko.

Tak to je dnes vše.Mějte se.VLAĎKA a MARTÍNEK skoro 14 měsíční - to to letí
Mimochodem,když bylo Klárce 14 měsíců,tak se mi narodila Šárka.Dost dobře teď nechápu,jak jsem to mohla zvládnout.No už mi není dvacet.

 
Karkule
Kecalka 333 příspěvků 24.10.05 11:30

Jé ,poprvé jsem přečíst zbytek,tak teď už k Vám konečně patřím.Ahoj VLAĎKA

 
Kacica
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 24.10.05 13:25

Ahojte holky,
tak jsem si prave smazala dlouhatanskej komentar :-(

Od patku do nedele jsme byli v Praze, bylo to moc fajn, jen me ta choroba nepresla, tak jsme chrchlala jako tuberacka a vcera vecer uz mi bylo docela blbe a jela jsem na pohotovost. Tam me nastvala doktorka (cekala jsem tam asi pul hodiny, pritom v ordinaci nikdo nebyl), ktera se na me divala, jako ze co tam lezu, kdyz mi nic neni. No hlavne, ze teda naznala, ze to neni na plicich a tim padem se budu kuryrovat doma, stejne na to kojeni skoro nic nesmim.

Risa ridil obe cesty, jen po Praze jsem ridila radeji ja. Tak uz mu to docela jde. On sice delal ridicak v 18, ale pak vubec nejezdil, tak je na tom stejne, jako kdyby ho delal ted.

Betka je ted docela hodna, pupik ji zmerim, jak se vzbudi :-)

ROZETA - me uz se to asi preplo v hlave, tak dodatecne vsechno nej :-))

ANKA - ty doktory nekdy fakt umlatit heverem. Ten pristup je teda dost sila. A Jitulka je moc sikovna, Betka mluvi, jen kdyz se ji moc chce a rozhodne ne vic jak jedno slovo

CIBULKA - tak ted nehrozi ani navsteva ani „mimosrazik“ snad to ze me brzo vyprcha a pak se urcite sejdeme i mimo pondeli, me uz to doma taky nebavi

MILENA - a ty nic nereknes?? Tak vyrid Verci, ze ji moc zdravime a prejem hodne sil, i kdyz ona je Barca tak pohodova, ze to snad bude v poradku

Jeste jsem urcite chtela neco napsat, ale nedelala jsem si poznamky, tak holt priste
Mejte se krasne
Kacica + Betynka

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama