Lost in France

Cestování

Když mi po porodu otrnulo, začala jsem se na mateřské trochu nudit. Tou dobou navíc začaly být manželovy služební cesty čím dál tím častější a tak přišel nápad: Pojedeme do Francie všichni. Nápad se ve firmě zalíbil, a tak jsme se jednoho červnového dne rozletěli směr severní Francie, městečko Compiegne.

Den první: A jéje, tohle jsem podcenila. Já totiž neumím francouzsky. Hustili do mě ruštinu, angličtinu i němčinu, holt na francouzštinu už nedošlo. Učím se první frázi: Nó parlé francé plus omluvný úsměv.

Den třetí: Asi tu budeme za exoty. Při našich pravidelných vycházkách s kočárkem žádné další maminky nepotkáváme. Mateřská dovolená je tu pouze půl roku a pak hajdy do práce. Tři roky na mateřské tu můžete strávit až se třetím dítětem.

Den čtvrtý: Jdeme nakupovat. To, že tu nebude klasický český chleba, jsem věděla. Ale nemají tady ani rohlíky nebo celozrnné pečivo. Jen bagety, croissanty a podobně, doktorku Kateřinu by asi trefilo. Navíc rychlost práce místních pokladních je tragická. Žena “z ostrovů“ (byla jsem ujištěna, že to je politicky korektní termín) v pestrobarevném oblečení přede mnou rozvážně skládá svůj nákup do tašky a pak stejně rozvážně platí. Tvářím se, že jsem nad věcí, Bohdanka tolik velkorysosti neprojevuje a dává hlasitě najevo svoji nelibost nad tím, že se kočárek tak dlouho nehýbe.

Víkend: Vyrážíme na výlety po okolí. Je to kraj kamenných a neomítnutých cihlových domků s okenicemi. Bývají bez předsíní, vchází se rovnou do kuchyně. Místní sedláci si tu od nepaměti staví statky obehnané do čtverce kamennou zdí, které vypadají spíš jako malé pevnosti. Celá tato oblast je posetá vojenskými hřbitovy a hřbitůvky. Od Dunquerku na východě po Verdun na západě, na sever od Paříže a řeky Marny až po Ardenský les byl tento kout Evropy v minulosti jedním velkým bojištěm.

Není bez zajímavosti, že kousek od moře tu leží městečko Crécy-en-Ponthieu, česky Kresčak. Zkrátka, ona pověstná okovaná bota se tu prošla tam i zpět, a to nejednou. Jeden by řekl, že se odtud každý normální člověk musel už dávno odstěhovat.

Zrada! Všechny obchody i supermarkety jsou tu v neděli zavřené, holt budeme chroupat tvrdou bagetu.

Den osmý: Užíváme si v parku. Parky jsou tu centrem zábavy, kam se lidé chodí najíst, poležet na dece nebo si hrát s míčem.

Den desátý: Copak tady nemůže být hezké počasí déle než půl dne? Když neprší ráno, tak prší odpoledne. K čertu s marnivostí, jdu pustit topení.

Den jedenáctý: Do centra městečka vyrážíme místní MHD. Autobusy tu jezdí cca po půl hodině, jsou téměř prázdné a zadarmo. Kupuji malé rozkošný kompletek. Tož bude k večeři květák na mozeček, ať se vejdeme do rozpočtu.

Víkend: Nechávám Bohdanku v péči jejího tatínka a jedu do centra městečka nakupovat. Tamtamy mi donesly, že slevy jsou letos obzvlášť zajímavé. Potkávám prvního místního bezdomovce, skoro žádní tu nejsou. Proč taky, vždyť Paříž je tak lákavě blízko.

Další zážitky si už raději nechám na příště, ať není moc dlouhé. Na závěr přikládám toto: http://www.youtube.com/watch?….

Hodnotilo 11 lidí. Score 3.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
mmonica  21.07.12 10:53

Zavidim a doufam, ze se do Francie taky brzy podivam, na podzim zacinam studovat Francouzstinu, tak uz se tesim az ji vyzkousim v praxi

 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 21.07.12 12:00

Škoda žes to utla tak brzy…

 
elis_an3  21.07.12 12:56

Francie je můj sen :-) Alespoň na dovolenou, zatím se nepovedlo, máš tam krušno, ale i tak závidím, musí to být fajn zkušenost :-) A chci další zážitky!!! :-D

 
Elficek
Kecalka 110 příspěvků 21.07.12 13:04

Krasny denicek. Ja jsem ve Francii pracovala pres pul roku, a bylo to super. Byla jsem v nadhernem meste Nice a francouzstinu jsem studovala ve skole, takze to pro me nebyl problem. naopak jsem se jeste zdokonalila. :)

 
teresa20  21.07.12 13:30

Krásný deníček :potlesk: :potlesk: Těším se na pokračování, taky jsem ve Francii nějakou dobu žila, i když na jihu. Ty zavřené obchody v neděli mě pobavily, s tím opravdu nikdo z Čech nepočítá :lol: :lol:

 
loskachlos
Kecalka 171 příspěvků 21.07.12 13:52

Krásnéééé…taky už se těším na další zážitky…Francii miluju…byla jsem tam už třikrát a doufám, že se tam ještě párkrát podívám :dance: Přeju mnoho zdaru do nových začátků :palec: :*

 
becky87  21.07.12 14:03

Moc hezky napsana a klidne to mohlo byt i delsi! Uplne jsem si myslela ze ve Francii jsem misto tebe ;) Ja bych se tam taky moc rada podivala, je to muj nesplneny sen a pbavam se, ze brzy se ani nesplni.Tak prosím pis dal, at mam aspon trosku radost :hug:

 
smallrose
Ukecaná baba ;) 1617 příspěvků 2 inzeráty 21.07.12 14:09

Moc příjemně napsaný deníček, těším se na pokračování :dance: Francii mám moc ráda, procestovala jsem azurové pobřeží a zamilovala se do levandule tak, že mi visí všude v domě a s každým jejím zavoněním jsem zpátky :srdce:

 
čoudovaanet
Zasloužilá kecalka 805 příspěvků 21.07.12 21:31

Francie super, navstivila jsem Pariz a doufam, ze se tam jeste jednou ukazu :D

 
Petra274
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 21.07.12 21:53

Úplně se mi vrátily krásné vzpomínky na Francii a to jsem tam byla jenom na víkend :kytka:

 
lenkabu
Extra třída :D 13733 příspěvků 21.07.12 21:54

Ty zavřené obchody mi připomínají přílet do španělska a následující den státní svátek..a kupte si tam plíny :mrgreen:

 
brisco
Závislačka 2781 příspěvků 23.07.12 14:11

Ahoj holky, díky za milé komentáře. PC dneska sbalím, pojede kamionem domů, tak pokračování napíšu z domu. Na podzim se sem ještě chystáme, tak doufám, že budou další zážitky. Koukám, že se mi nenahrály fotky, tak je zkusím přiložit takhle.

 
Gjoa
Kecalka 232 příspěvků 26.08.12 08:34

Pro všechny milovníky Francie a francouzského jazyka je tady na emiminu skupina

Parlons francais

pojďme si povídat, více či méně dokonale, francouzsky :mrgreen:

https://www.emimino.cz/…ncais-94640/

Příspěvek upraven 26.08.12 v 08:35

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama