Luxace - oboustranné vykloubení kyčlí I.

Zdraví

Jen jeden den jsme se radovali se zdraví naší čerstvě narozené holčičky... Tento deníček nepíši proto, aby nás někdo litoval, nebo naopak mě osočoval, že jsou daleko horší choroby a diagnózy to vím, že opravdu jsou ale píši jej pro ty, které naneštěstí potká stejná diagnóza. Abych jim dodala sil, že bojovat lze, má to smysl a taky pro to, aby získali více informací, než jsme vyhledali my na počátku léčby.

Veronika se narodila 6. 9. 2015 přesně na termín. Porod probíhal přirozeně až na poslední 2 hodiny, kdy Verunku popohnali oxytocinem kvůli klesajícím ozvám. Měla 3,5 kg a 51 cm. S manželem jsme byli šťastní, jak jen novopečení rodiče můžou být… Až do následujícího dne.

Malou si odvezli na běžné vyšetření kyčlí, po půl hodině ji přivezli zpět s tajemným výrazem, širokým balením a informací, že následující den by se mnou chtěl ortoped osobně mluvit. Trochu ve mně hrklo, ale pořád jsem se utěšovala, že mi snad jen chce vysvětlit, jak správně používat široké balení.

Ale tak jednoduché to nebylo. Ortoped (taky s tragickým výrazem ve tváři) mi oznámil, že mala má nejtěžší možnou vadu kyčlí - a to - úplné vykloubení obou kyčlí - luxace. Je to IV. stupeň - ten nejhorší. Hned mě vystrašil tím, že se nejspíš nevyhneme operaci, a až se vrátíme z porodnice domů, máme se hned objednat na ortopedii do Brněnské dětské nemocnice (což je 200 km od našeho bydliště), zrovna si zabalit věci pro sebe i malou, protože několikatýdenní hospitalizaci se nevyhneme. Dokážete si představit, co to udělá po psychické stránce s čerstvou maminkou.

Hned 10. den po narození Verunky jsme jeli do Brna. Pan ortoped byl velmi milý, ale bohužel diagnózu potvrdil. Ale dal nám naději, že pro včasné rozpoznání se možná vyhneme hospitalizaci, když budeme správně užívat Frejkovu abdukční peřinku. Byla to pevná dečka, která začínala hned pod krkem, vedla pod bříškem, přes zadeček až přes záda ke krční páteři - svázaná šňůrkami přes žebra a nad nožičkami a ještě do kříže pojištěn suchými zipy.

Režim, který nám nařídil ortoped dodržovat, byl šílený, ale ani mě nenapadlo to nějak ošidit - pro zdraví vše. 24 hodin, nonstop. Ano i při přebalování, koupání (teda lépe řečeno jen omývání) a převlékání. Takže na 3 týdny nás čekala veškerá tato manipulace s malou ve dvou lidech.

Při sundání Frejkovy peřinky musel druhý člověk držet nohy v té samé pozici, aby se ani nehnuly. Nebylo to jednoduché - bydlíme sami s manželem v domě za vesnicí. V noci, ráno a večer byl při ruce manžel, ale v době, kdy byl v práci, jsem neustále řešila, kdo kdy může přijít pomoct. A to bylo u tak malého miminka mnohokrát za den…

Však to znáte, jak často se dokáže tak malé miminko pokakat a poblinkat - a nikdy nevíte, v kolik hodin to bude. Takže telefonem obvolávat tchyni, švagrovou a v nejhorším případě naložit malou (v jakémkoliv stavu) do kočáru a jet k babičce, která už nemůže chodit - ale její ruce nám posloužily dobře.

Tři týdny rychle utekly a my se opět vypravili do Brna - i s taškami, kdyby náhodou léčba nevyšla a my nastoupili k hospitalizaci. A ano. Léčba nevyšla. Všechno to přebalování, převlékání a omývání ve dvou bylo k ničemu - ale nikomu to nevyčítám, prostě chtěli zkusit něco míň radikálního, než k čemu jsme stejně dospěli. A to - hospitalizace k vertikální trakci.

Čekalo nás zatím nejnáročnějších 10 dní. Verunce oblepili nohy náplastmi, přivázali provázky, provlékli je kladkama připevněnýma ke konstrukci nad postýlkou a zvedli tak, že mírně nad postýlkou byl i její zadeček. Konstrukce se ještě v průběhu více upravovala, aby se nohy dostávaly do více rozšířené polohy. Režim byl 24 hodin denně na 10 dní.

V postýlce, na jednom a tom samém místě jsem přebalovala, omývala, utěšovala strašný pláč, protože, jak mohlo být bříško spokojené, když mlíčko muselo téct do kopce a odříhnutí v leže opravdu malé nešlo. Ani pochovat jsem si ji nemohla. Nemluvě o kojení, kdy jsem musela být schoulená kolem Verunky v postýlce. Divím se, že jsem o mléko nepřišla.

Psychická muka to byla - ještě k tomu do tak vzdálené nemocnice opravdu nemohly návštěvy dojíždět každý den. Ale tak 5. den jsem se vschopila a snažila se udržovat v lepší náladě - už kvůli malé, která do té doby taky jen plakala. 10. den malou sundali a nechali mi ji na noc u sebe v posteli - konečně jsme se pomazlily a kojily zase normálně. Až do 4 hodin ráno, kdy musela být malá už bez jídla, aby byla na 8. hodinu ranní lačná.

Čekala ji narkóza, vstřikování kontrastní látky do kloubů, zakloubení a sádrování. Tohle všechno dopadlo úspěšně, do večera jsem ji chodila kojit na JIP, kde musela být sledována. Sádra byla od pupíku po kolena - prostě sádrové kraťasy s dírou na plenku v rozkročené poloze. Sádra byla na 4 týdny, pak hospitalizace na 3 dny - přesádrování opět v narkóze. Tato sádra byla na tři týdny a my jeli zpět k sundání sádry.

Už jsem se těšila, že nebudu muset řešit šílené přebalování a omývání se sádrou. Nemluvě o tom, že do žádného normálního oblrčení se kvůli pozici nohou a sádře nevešla. Ale ejhle… My dostali Pavlíkovy třmeny! Na 24 hodin denně, 6 týdnů. S koupáním a převlékáním ještě bojujeme. Řemínky nesmíme sundat a bodýčko musí být pod nimi. Přes normální plenu ještě 3 další… Takže opět se do ničeho nevejdeme. Ale to nevadí. Hlavně, že jsou klouby tam, kde mají být.

Hlavně, že zatím se to ubírá správným směrem, aby jednou malá mohla chodit. Jen ta nejistota, zda se vůbec léčba podaří, jestli se vyhneme operacím, jestli bude malá chodit a kdy, jestli nebude mít do budoucna zdravotní problémy - ta nejistota je strašná.

Malá má přesně 3 měsíce. Má za sebou 4 rentgeny, dvě narkózy - to je dost. Ale věřím, že k něčemu to bude. Jak se posuneme v léčbě dál, znovu podám zpravodajství.

Bylo to dlouhé, vím. Ale málo informací ohledně téhle diagnózy mě k tomuto deníčku přimělo. Snad někomu dodám sílu pro podobný boj.

Hodnotilo 37 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
garnet
Povídálka 42 příspěvků 09.12.15 00:19

Drzim pesti, at vam vse dobre dopadne.

 
Katuskka
Závislačka 2575 příspěvků 09.12.15 04:43

Naše starší měla taky luxaci jen na levé noze bohužel ji to zanedbali a my skončili v 7 mes.na operací. V lednu ji budou 4 a je v pořádku, jen nás každý rok sledují zda je vše OK. Nechapu, proč vás nezavesili hned, když na to přišli hned v porodnici..U koho se lecite? Je tady diskuze Luxace kyčle, naplastová trakce, tak se k nám přidej :) Drzim palce, ať už je to jen lepší a lepší :)

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 09.12.15 07:05

Držím pěsti at vám vše dobře dopadne :hug:

 
regi_tomi
Povídálka 44 příspěvků 09.12.15 07:28

Ze srdce Vám paní přeji, aby se Vaše krásná dceruška uzdravila. Určitě to dobře dopadne!!! Držte se a bojujte!!! Budu na Vás myslet..HODNĚ ŠTĚSTÍ :mavam:

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 09.12.15 07:56

Chuďátko malé, držím palce i na nohách, aby byla princezna v pořádku :kytka:

 
Annnet
Echt Kelišová 8109 příspěvků 09.12.15 08:01

Držím palce ať je to brzy za Vámi. Dcera měla taky na jedné noze luxaci, ale je jedna z mála komu pomohla peřinka. Měla ji nonstop 9 měsíců.

 
eva valoi
Extra třída :D 10188 příspěvků 1 inzerát 09.12.15 08:12

Držím Vám palce, ať to zvládnete. A chápu Tě. Člověk se těší, že si bude užívat každou chvilku s miminkem a někdy jsou ty začátky tak strašně těžké. Vybojujete to a bude to dobré, ale je to těžké, o tom žádná.

 
Rakosnicek1983
Závislačka 2883 příspěvků 09.12.15 08:21

To vykloubeni vznikne jako pri porodu?

 
Misel02
Závislačka 4329 příspěvků 09.12.15 08:30

Držím moc pelčky a hodně sil :hug:

 
anezka007
Ukecaná baba ;) 1499 příspěvků 09.12.15 08:34

@Annnet děkujeme :-) a obdivuju Vás za tu peřinku, ta mi přišla (po hospitalizaci) asi to nejhorší - teda pokud jste taky měli ten přísný režim, že jste museli taky dělat vše ve dvou tak to kloboud dolů

 
anezka007
Ukecaná baba ;) 1499 příspěvků 09.12.15 08:36

@Rakosnicek1983 jak kdy - pokud jde koncem pánevním, tak tomu tak většinou je, ale naše malá šla hlavičkou napřed, takže prostě ty nožičky tak měla už u mě v bříšku - nejspíš -to už nikdo nezjistí-je to dost i dědičné - ale u nás o nikom nevíme, kdo by to měl, ale pravda je, že v řívějších dobách se to moc neřešilo a byly to ty případy, které už třeba ve 30 letech kulhaly, špatně chodily…

 
anezka007
Ukecaná baba ;) 1499 příspěvků 09.12.15 08:39

@Katuskka děkujeme :-) tak malému miminku trakci dávat nechtějí - vlastně vůbec se u toho nehlídá váha, vůbec bych neěděla jestli přibývá nebo ne - což v prvních týdnech je dost podstatné. Vlastně ani do teď nevím, kolik malá měří a váží skutečně. Od toho 5. týdne kdy dostala první sádru až do te´d co má třmínky má vše 24h na sobě, takže já vážím jen týdenní přírůstky, jestli prospívá.

 
Káťa19
Závislačka 3527 příspěvků 63 inzerátů 09.12.15 08:43

Přeji mnoho zdraví a držím pěsti, ať se princezna brzo uzdraví :hug:

 
werakla
Kecalka 351 příspěvků 4 inzeráty 09.12.15 08:47

Taky držím palecky, ať už to máte za sebou. Vím jak ti je.My měli/máme to samé…bohužel syn už je po několika operacich a další ho čekají…když tak jukni na můj denicek ;) S trminkami se to už dá, já nenávidím ty sádry :pocitac: Držte se holky, bude to dobré :palec:

 
Peonnie
Zasloužilá kecalka 751 příspěvků 09.12.15 09:45

Jste moc statečná, moc vám oběma přeji, ať je všechno v nejlepším pořádku. Vydržte, hodně sil! :hug:

 
Cuddy
Extra třída :D 13097 příspěvků 09.12.15 10:04

Moc drzim palce, at je to spatne jiz za vami :kytka:

 
soney
Zasloužilá kecalka 755 příspěvků 09.12.15 10:06

Jsi skvela, jak to zvladas! musi to byt opravdu narocny… :kytka:

Tez jsem se narodila s oboustrannou luxaci a dodnes se smeji tem cernobilym fotkam s trminky (nic si z lecby nepamatuji)… nicmene se nakonec vse vyresilo, jen jsem zacala chodit pozdeji a dlouho chodila na kontroly… drzte se :)

 
Lufiik
Zasloužilá kecalka 636 příspěvků 09.12.15 10:08

Držím Vám palečky ať vše dopadne dobře, snad máte už to nejhorší za sebou!!

 
Verunka93
Kecalka 365 příspěvků 09.12.15 11:01

Držím moc moc palce, jste stateční, šikovní! Určitě bude vše dobré. Moje mamina to taky měla. Taky od narození. Jí teda nedopadly opatření, a byla na operaci, a víš co? Normálně chodila a chodí, dokonce lyžuje, jezdí na kole, dělá všechno, jako ostatní ;) Dneska je medicína zase jinde, a tak věřím, že to bude všechno super :) :kytka:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 09.12.15 11:15

:hug: :hug: :kytka: Držím palce, ať se všechno podaří a Verunka se může rozběhnout

 
quinsley
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 1 inzerát 09.12.15 11:21

Chci vám vyjádřit můj obdiv za to, jak to zvládáte!!! Muselo být opravdu těžké nemoci si malou pochovat, tišit její pláč, když musela jen ležet. Vždycky si uvědomím, jaké máme velké štěstí, že naše malá je zdravá.
Přeju, ať je Verunka už brzy úplně v pořádku a zažíváte už jen ty dobré věci-zdraví, štěstí, lásku a pohodu :srdce:

 
Elísek22
Kecalka 377 příspěvků 09.12.15 11:57

Moc vas, vaseho manzela a malickou obdivuji, co uz jste vsechno vydrzeli. Malicke preji uz jen same zdravicko :kytka: :hug:

 
vila222
Kecalka 347 příspěvků 09.12.15 12:10

Hodně obdivu za to jak to ovládáte a určite i zvládnete a s dobrym koncem.
Trochu jsem se nad sebou musela zastydět… jak jsem byla nestastna za širokého baleni prcka. Toto si nedovedu vůbec představit a smekam…

 
miruska11
Ukecaná baba ;) 1520 příspěvků 1 inzerát 09.12.15 12:14

Moc vas vsechny obdivuji, jste opravdu statecni, mala je super ze to zvladla a vas obdivuji. muselo byt hrozne byt v nemocnici a malou si ani nepochovat. A to ze kojite i pres ty vsechny problemy je proste nej :palec: tak uz jen preji cele rodine a hlavne male vse dobre, aby uz nemela zadne problemy a mohla jednou krasne chodit jako naprosto zdrave decko :mavam: :mavam:

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 09.12.15 12:40

Smekám! Nedovedu si to vůbec představit, nicméně Verunce držím, co můžu, aby byla v pořádku. Ta vám ještě ukáže - je to bojovnice :-)

 
Plano
Kecalka 151 příspěvků 1 inzerát 09.12.15 13:15

No teda, vytrpěli jste si tedy své, jste moc statečná. Moje malá měla Pavlíkovy třmínky přes půl roku, teď jsou jí 4 roky a je to živel, ale vzpomínám si na to moc dobře, jak jsem to obrečela i tak. Bohužel to zdědila po mně, já to měla taky. Přeji už jen vše nej!

 
anezka007
Ukecaná baba ;) 1499 příspěvků 09.12.15 13:46

Děkujeme všem za podporu!!!Zahřeje to u srdce. Zároveň ale pořád cítím pokoru před těmi, kteří musí se svými malými drobečky projít závažnějšími problémy, které jsou kolikrát téměř neslučitelné se životem, nebo ho hodně omezují - proti tomu, je nějaká luxace uplná prkotina :palec: DĚKUJEM :hug:

 
horejsiP
Povídálka 38 příspěvků 09.12.15 14:10

Držím palečky, hlavně ať se malá uzdraví.

 
Sněženka25
Závislačka 3035 příspěvků 31 inzerátů 09.12.15 14:31

Páni, to si to teda zatím užíváte…musí to být pro malou hrozné - 24 hodin na fleku…a pro Vás také..Držím palečky, ať je brzy lépe :hug:

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2393 příspěvků 37 inzerátů 09.12.15 14:46

Před všemi maminkami a dětičkami s touto vadou tu hluboce smekám, protože toto zažít si absolutně nedovedu představit. Vše je úplně jinak, žádná klasická péče o miminko, strach, beznaděj, nepředstavitelné v mých očí…Máte můj hluboký obdiv. Držte se, určitě boj vyhrajete a bude vše v pořádku!!! :kytka:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 09.12.15 16:11

@anezka007 Páni, tak to je docela šok, že to může mít dítě už v prenatálním stavu. Možná dědičnost? Každopádně je dobře, že to lékaři hned začali řešit a minimalizují se tak následky. Držím palce, ať je holčička zdravá!!!

 
Hoa Mai
Závislačka 4588 příspěvků 8 inzerátů 09.12.15 16:22

Moc držím palce, ať je malá úplně v pořádku a ať to zvládnete. Budiž ti aspoň malou útěchou, že miminko si z té hrozné léčby nebude nic pamatovat. :kytka: :hug:

 
Teresa.p
Kecalka 140 příspěvků 09.12.15 16:22

Držím palce a myslím na Vás. Doufám, že váš příbéh bude pokračovat se štastným koncem a uzdravením :kytka:

 
Tullia
Ukecaná baba ;) 2337 příspěvků 8 inzerátů 09.12.15 20:43

Máte můj obdiv, jak tu péči zvladate. Ať je dcerka brzo v pořádku a vy si můžete užívat normální radosti a strasti s batoletem! Vůbec si nedovedu představit sebe, jak bych to dělala.

 
misa.859
Zasloužilá kecalka 800 příspěvků 09.12.15 21:37

Není nic důležitějšího než mít zdravý dítě. Ale nejhorší je postižení mentální. Setkala jsem se s postiženými dětmi, takže o tom něco vím.

 
anezka007
Ukecaná baba ;) 1499 příspěvků 10.12.15 08:59

Všem velké díky za podporu :-) až se posuneme v léčbě dál, zase se ozveme :mavam: :mavam:

 
žampion
Závislačka 3412 příspěvků 3 inzeráty 10.12.15 13:49

Chudinečka malá. Držím moc palce. Já sama jsem měla vykloubenou pravou nohu - 3 operace a zůstala mi noha o cca 1cm kratší a šrouby v noze - ale v běžném životě většina lidí nepozná :-D Tak přeji ať Vám vše dobře dopadne. :hug:

 
Aries6
Neúnavná pisatelka 19340 příspěvků 2 inzeráty 11.12.15 20:59

Brrr brrr brrr. Chuděrka malá a ty jsi borka. Z deníčku vyzařuje klid. Přeji, ať je vše co nejdřív v pořádku. Jsem ráda, že je toto vyšetření dneska tak daleko, jak je. Kdyby na to tak včas nepřišly, následky by byly asi děsný, co?

 
Gina108
Generální žvanilka 23848 příspěvků 11.12.15 22:02

Jsi dobrá, že to takhle všechno zvládáš :palec: Držím palce, ať to má dobrý konec.

 
anezka007
Ukecaná baba ;) 1499 příspěvků 12.12.15 07:56

Díky moc všem :hug: @Aries6 zvládám, protože nic jiného nezbývá, ale takto v klidu jsem určitě nebyla hlavně v šestinedělí - hormony si dělají co chtějí a ještě k tomu samé takové zážitky, takže jsme opravdu třeba pobyt v nemocnici proplakaly obě ale teď už to beru jak to je, že opravdu mohlo být i hůř. Jinak následky by byly, kdyby se na to nepřišlo vůbec, Verunka by chodila ale třeba ve 20ti letech by už měla klouby tak opotřebované, že by šla na endoprotézu :nevim: a možná by do té doby chodila velmi špatně, kolébavě apod. Jinak ještě že to vyšetření kyčlí je hned v porodnici a tohle si mohla projít, dokud se moc ještě nehýbala - protože tohle absolvovat s dítkem, které už třeba začíná lézt a najednou má utrum to je teprv něco - a bohužel takových případů, kdy jsou vady kyčlí diagnostikovány pozdě stále jsou.

 
Jana Martinková
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 18.12.15 23:32

Přeju malé, aby léčba pomohla. Držím palce.

 
Lenka Z.
Kecalka 175 příspěvků 21.12.15 15:16

Naše třetirozená se narodila císařem s jednostranným vykloubením, ale byl to myslím „jen“ druhý stupeň. První měsíce nosila Frejkovu peřinku a pak třmínky až do 11 měsíců. Když jsme jí je po léčbě sundaly, vůbec se neplazila, nelezla, jen seděla a seděla, jak byla zvyklá, chuděra. Nakonec vše dohnala a je v pořádku. Jste obě statečné, jak to zvládáte. Já jsem z té diagnózy byla taky nešťastná, ale když jsem četla o trakcích a sádrách, říkala jsem si, že to teprve musí být psycho… Ty poslední týdny se třmínky jsme už měli povoleno na pár hodin denně je sundat. To měla malá vždycky radost, hned vykopávala nožkama. No a pak ten hrozný řev, když jsme jí je zase museli nasadit… No jsem ráda, že už to je za námi. Přeji ať je léčba úspěšná a můžete si brzy začít mateřství konečně užívat :)

 
janinaxx
Zasloužilá kecalka 644 příspěvků 25.05.16 11:53

Zdravím, my tohle máme taky za sebou, obě nožičky, luxace IV, 7 týdnů v nemocnici, pak 6 týdnů sádra a do roka třmínky, doktor nám říkal, že je dost možné že nebude dcera chodit, a teď? Lítá jak čert :D :D je ji 2,5 roků a nemůžu ji chytit, nejde na ní poznat nic, chodíme co půl roku na kontroly a zatím je vše v pořádku… já jen tak abych Vám odlehčila situaci, vím jak se cítite, my byli v nemocnici přes vánoce a doma jsem měla ještě jednoho syna(o to to bylo těžší) ale jsme v pořádku a to je hlavní, takže maminko držím palečky až je malinká v pořádku a vy si užíváte mateřství plnými doušky :srdce: :srdce:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama