Lynnčin deníček č.7 - Mikuláš a Vánoce

O životě

Ahoj holky, málem jsem na další deníček zapomněla, nebýt Komky, která se mě na něj zeptala, ale snažila jsem se a tak je tady. Původně jsem chtěla psát na úplně jiné téma, ale tak nějak jste nakously ty Vánoce, tak já je teda dokousnu.

Vánoce mám ráda, už proto, že se celá naše rozlítaná rodina potká alespoň na jeden den doma:) Na dýl to není, většinou hned na první svátek vánoční musí mamča, poslední dobou spíš tatík, do práce.
Ale před každýma Vánocema je Mikuláš. Coby malá holka jsem měla z pohádkových dvojic chodících městem panickou hrůzu, hlavně z těch rohatých. Nejspíš proto se k nám nikdy nikdo z nich nedostavil. Vždycky ráno jsem zapřísahala mamku, ať jim proboha za nic na světě neotvírá, budu hodná i bez toho a večer je pak z okna pozorovala, ale běda, když se jejich blblblbl ozvalo na chodbě našeho paneláku…Zvonek se ale jednou ozval a co hůr, moje milovaná maminka mě zradila a šla otevřít. Já málem hysterický záchvat a za dveřma…sousedka, co si přišla půjčit cukr. Rozdýchávala jsem to ještě další noc. A nejspíš proto vím, že pokud moje dítě jednou projeví podobné příznaky děsu a hrůzy, žádný čert nám nepřekročí práh:) Nebudu mu přece působit trauma. Mamina to řešila potom jinak, využila chvíle mé a bratrovy nepozornosti a najednou přišla a: Mikuláš vám něco donesl. A my honem letěli do pokojíku k postelím, protože, nevím jak vám, ale nám vždycky Mikuláš nechával nadílku v postelích:)))
A co vy holky? Jak na vás působili čerti a Mikuláši a jak se na jejich návštěvy u budoucích dětí tváříte vy? Jen tak na okraj, v pozdějším věku jsem dvakrát dělala anděla:)
S Ježíškem to bylo jiný. Snad nikdy jsem nevěřila, že by přinesl nazdobený stromeček i s dárky, co si pamatuju, vždycky jsme ho s bráchem pomáhali zdobit a taky, v bytě 1+1, ve kterém jsme tehdá bydleli, těžko někam schováte dvoumetrovej smrk:)) Ale na Ježíška jako takovýho jsem věřila. Mamčiné pohádce, jak se Ježíšek stydí a mluví pouze s taťkem, tudíž my se musíme schovat do koupelny, abysme ho nevyděsili a pak zacinkal zvoneček, dveře do pokoje se otevřely a ááááá:)))) I dnes, když už jsme dospělí, pořád zvoní na štědrý večer zvoneček a všechno vypadá stejně krásně jako když mi bylo pět:)
Z dárkového hlediska…jako dítě jsem to řešila namalováním obrázku každému členu rodiny, později kupovala různý nesmysly a blbosti podle kapesnýho. Teď co vydělávám je to jednodušší ( i když momentálně mám dluh na koho se podívám, tak ty Vánoce letos budou pěkně ošizený, navíc mě před týdnem zbaběle opustil mobil a já si musela na splátky koupit novej). Ale spíš mi ubývají nápady. Mám pocit, že rok od roku je to horší a to nevymýšlím žádný extra dary, jen nechci, aby to bylo odbytý. Nejhorší je to samozřejmě s miláčkem, u něj nikdy nevím. Ulehčuje mi to pouze tím, že mi hned na začátku oznámil, že opravdovou radost mu udělá dárek, který použije, ne který se postaví na polici a tam stojí a z toho důvodu já loni sháněla optickou myš a lampu na klipsu, která se dá připevnit všude:))) Takže nějaký blbůstky nepřichází v úvahu. Díky tomu, že taťka se letos shlídl v akvaristice, i jemu to bude jednoduchý, prostě něco co souvisí s rybama:) Ale ten zbytek, jako bratr, babičky, děda, kamarádky, achich ouvej, to je složitost. A proto si myslím, že bysme si tady mohly i poradit, kdybyste měla některá nějakej fajn nápad, šup sem s ním:))) No a tím asi zakončím tenhle vánoční deníček. Doufám, že se bude líbit. Mějte se krásně

Pa Lynnka

Váš příspěvek
jusa
Povídálka 11 příspěvků 04.11.04 06:47

Ahoj,ahoj,ahoj!!Jak tak koukám,tak těm Vánocům ani letos neuniknu.Tak hezky postupně.Co se týká čerta a Mikuláše,tak z toho jsem taky měla panickou hrůzu.Teda z čerta.No a o mých dvou mladších sestrách ani nemluvím.Pokud si dobře vzpomínám,tak u nás byl čert s Mikulášem asi dvakrát,protože když rodiče viděli,jaké záchvaty paniky máme,upustili od toho.No a tak nám vždycky Mikuláš něco nechal za oknem.No a Ježíšek???To bylo snad to nejkrásnější období z celého roku.Ráno na Štědrý den jsme zdobili stromeček,pak jsme obalovali řízky,kapra no a pak jsme jen hnípali u televize a sledovali pohádky.Večer jsme se všichni vykoupali,namy­dlili,navonili,pře­vlékli se do „svatečního“ a začala večeře.Po večeři už jsme jen čekali,kdy zazvoní zvoneček.Naši vždycky prozřetelně chodili kontrolovat,jestli už tam náhodou Ježíšek nebyl.A jako na potvoru vždycky když se šel podívat táta,Ježíšek začal zvonit.No prostě nádhera.A teď to není o moc jiné,prostě zachováváme naší tradici.A dáreč­ky??Docela se mi osvědčilo kupovat nejbližším kosmetické balíčky,ručně vyráběné svíčky a věci z ratanu.Tím rodině udělám největší radost.Akorát mám vždycky problém se svou drahou polovičkou.Ale letos je to vyřešené.Jelikož a protože můj drahý docela rád Daniela Landu a nedávno mu vyšla 2 CD,koupím ta CD,pak má ještě vyjít DVD z koncertu v Týnském chrámu,kde zpíval písničky od Karla Kryla.No a „zlatý hřeb večera“ budou lístky na Landův připravovaný muzikal Tajemství.Tak doufám,že s tím pochodím.No,to je asi tak vše.Tak zatím pa,pa pa a nezlobte.JUSA

pupula
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 04.11.04 09:05

Ahoj,tak už tady máme další nový deníček:-)K Mikuláši a čertovi toho moc napsat nemůžu,protože k nám prostě nikdy nechodili.Akorát my chodili za nima na mikulášskou.Každé dítko muselo říct básníčku a za odměnu dostalo balíček se sladkostma.Vždycyk jsem byla hrozně nervozní a chodila jsem na podium s bráchou za ruku a říkali básničky společně.Já na tom oproti němu byla daleko hůř:-)Ale čert si mě nikdy neodnesl:-)
A Vánoce byly vždycky tím nejkrásnějším obdobím.Dělali jsem to podobně jako to popisovala Jusa.Ráno jse s bráchou zdobili stromeček,později už jen já,brácha to šulil a díval se na telku.Pak jsem pomáhala obalovat kapry,připravit stůl a k večeru už jsem se nemohla dočkat až zasedneme k večeři.Do mých 13 let mi byla večeře vcelku ukradená a všechny jsem otravovala,ať už dojí a jdeme ke stromečku.V poz­dějším věku a taky teď si večeři vloženě vychutnávám:-)No a po večeři,po rozbalených dárečcích jsem šli všichni na půlnoční a toto dodržujeme do dneška.
Letos máme na Štědrý den děcka,takže budu smažit,obalovat,chys­tat pro ně.Vlastně to dělám každý rok,ale až na první svátek vánoční.
Dárky pro děcka už v hlavě docela mám.Určitě nějaké oblečení,kosme­tiku,knížky,hry na počítač…Brácha si něco vybere sám,mamina chtěla krém od Vichy a něco do domácnosti,otec se zařizuje,takže asi nějaký ubrus,povlečení a mikinu,dědečky ani babičky už nemám a s mým drahým jsem si řekli,že letos se u nás Ježíšek zastřelil.Koupili jsem si před 3 měsíci auto,takže jen maličkosti.
Nejhorší je to lítání po obchodech a shánění.A taky ta obava jestli se do toho ten dotyčný vleze,nebo se mu to bude líbit.
Každopáně se strašně moc těším a taky se těším až konečně nasněží:-)Doufám,že letos budou bílé Vánoce.
 Pupula

jusa
Povídálka 11 příspěvků 04.11.04 11:02

Ahojky!!Nemůžu nereagovat na to,že Ježíšek se u vás tento rok zastřelil.My doma říkáme něco jiného:„musíme u stromečku oholit spodní větve,aby se Ježíšek nepopíchal až nám pod ten stromeček půjde nas…!“ Ještě jsem zapomněla říct,že se ségrama jsme se dohodli,že si nic kupovat nebudeme.Toť asi vše,tedy v tuto chvíli.Určitě se ještě ozvu.

Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 04.11.04 11:37

Koukám, že všude je to podobný. My zase s miláčkem letos říkáme, že nebudeme Ježíška obtěžovat a malilinkatosti si nadělíme sami:)

Komka
Kecalka 202 příspěvků 04.11.04 12:46

:-))))) Pupulo, tak to si mě fakt dostala… Ježišek se zastřelil :-))))) hned to musím předat dál, hlavně rodině, ať jako ví jak na tom letos budou :-))))

Deníček je, Lynnko, moc pěkný. U nás Mikuláš nikdy až tak moc slavený nebyl, dostali jsme vždycky nějaké sladkosti a mandarinky. Jinak si ani nijak nepamatuju na nějaký strach z čertů. Zato mám zážitky s mojí neteří, se kterou chodívám na všelijaké ty setkání čertů a andělů a další akce. Ona má z čertů panickou hrůzu a dokoce se jednou stalo, že u MC Donalda, kterého zbožňuje, byl čert a ona nechtěla ni páchnout dovnitř, přesto, že tam byl nádherný anděl a přestože jsem jí naslibovala všechny možné dobrůtky. A to už jí bylo skoro šest. Je to moje pusinka. Platí to na ní tak moc, že jednou (v létě) jsme šli městem i se švagrovou a malá nějak zlobila. Švagrovka, protože ví jak to působí, začala malé říkat ať toho nechá, že si pro ni příjde čert. A co čert :-) nechtěl, právě jel kolem na motorce - harley - chlap s hrozně dlouhýma vlasama, celý v kůži a hlavně na přilbě měl takové ty vikingské rohy. Švagrovka si jen rýpla… vídíš už jede. No malá začala hystericky řvát a byla chudinka úplně mimo. Začaly jsme ji hned uklidňovat a měly jsme pak dost špatné svědomí. Pravda ale je, že už byla velká a tak silnou reakci bychom nečekaly. Takže na ní platí čerti kdykoli, nejen na Mikuláše.

Co se týče Vánoc, tak se letos snad ani netěším. Nemám peníze a ani nápady. Vím že si tu krásu a atmosféru musím najít i jinde než v dárkách, ale beztak mi to bude líto, že nemůžu všechny podělit tak, jak bych chtěla. Musím to nějak vymyslet. Nemám totiž ráda příliš nepraktické dárky. Teda jako svíčky a vonné tyčinky a tak, to můžu, ale například úplně k ničemu mi příjdou dárky typu - porcelánový hroch, slon (či jakékoli zvíře). Pokud nemá alespoň nějaký účel. Letos je to umocněno tím, že jsem po stěhování a tak vím kolik zbytečností a blbostí člověk má kdesi na dně ve skříni. A pokud se chci vyvarovat dávat takovéto věci, je to docela problém. Hrníčky (můj oblíbený dárek) dostalo už celé mé okolí několikrát, takže sem v koncích. Pomoc!!

No nic, snad brzo půjdeme na oběd, začínám mít sakra hlad.

Jo a ještě se musím pochlubit, dopoledne mě taťka vytáhl od počítače, že si musí koupit sako či dvě. No a tak jsem šla s ním jako odborný poradce. Dopadlo to tak, že má jedno sako, dva obleky, dvě košile a tři kravaty :-)) byla jsem tam fakt vysmátá. A mě se nenápadně podařilo mu tam protlačit ještě dvě halenky pro sebe (takové halenko-trička). Takže paráda. Je to za čtyři měsíce první věc na sebe (všechny peníze teď strkáme do bytu). Vlastně minulý týden jsem si koupila takový velký široký šál - omotá se to kolem dokola a je to takové jakoby pončo.

No sem se zas rozepsala. Mějte se dívčiny moc hezky a pište rady a tipy na vánoce, nebo se zhroutím totálně.

Pa Komka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.11.04 10:56

Ahojte holky,
normalne ste na nastrasili s tymi Vianocami, ja jak mam teraz plnu hlavu inych starosti tak vobec netusim ze nejake Vianoce idu…co ja len budem robit? Tie tohtorocne budu asi nie moc darcekove, penazi je malo a napady ziadne…
Ak ale mate niekoho, kto rad pise dopisy (klasicke), tak Ceska posta ponuka sluzbu personalizovanych znamek na dopisy, mne sa to zda ako skvely napad…to by sa mohlo snad niekomu hodit. link je:
http://www.cpost.cz/…e/detail.asp?…
Inak ako darky sa mi osvedcili knizky, ale i svietniky (vsetci davaju sviece a nikoho nenapadne ze obcas uz neni na co tu svici postavit ;)), komu poznam vkus, tak i bizuteriu (koralky, naramky, nausnice) alebo nejaky doplnok (satku, kravatu) alebo neco vonaveho do koupelny (potpourri, nebo sul, nebo lesk na rty) ale i treba vyrobky z bambusu, alebo i sklo (ted me zrovna napadaju dve kamaradky co sa vecne stazuju ze nemaju vazy ;-))
Co sa Mikulasa tyka, tak u nas tiez nebyvali ziadni certi, my sme vzdy dostali kopec sladkosti do vycistenych ciziem (zimnich bot) alebo zabalenych v krasnom pytliku polozenych vedle bot ;) I do dneska, vzdy ked pridem po Mikulasovi domov, tak mamina prinesie balicek s tym, ze „Mikulas“ tu bol a nechal tu nieco pre teba, no a ked si nebola doma, tak sme ti to schovali…
Ja se na tie tohtorocne Vianoce tesim i netesim. Uz sa moc nestresujeme s uklidem a pecenim doma, takze obcas mozem i pomahat (variet ani piect moc neviem, musim byt „pod dozorom“), stromcek vzdy na Stedry den ozdobujeme ja, segra a otec (hm, ten posledne roky robi len odborny dohlad :-)) a veceru si uzivame pekne v pokoji a laske. Ale zase teraz budem mat plno starosti s pracou, so stahovanim a so vztahmi, takze budem mat toho plnu hlavu a nebudem vediet, kde by som bola radsej…ci na Slovensku alebo v Prahe ;)
Ale vdaka Vam som sa tak pekne zamyslela nad Vianocami, ze hned je ten uprsany piatok krajsi, a k tomu ked pridam, ze som objavila, ze mam este 10 dni dovolene, tak to neni zas tak spatne dneska…sice ich asi vsetky nepouzijem (malo casu a vela prace) ale je fajn vediet, ze ich mam ;-D
Tak sa holky majte pekne, pozor na bacily a ten vikendik co je pred nami tak si pekne uzite. Chystate sa niektora niekam? Co budete robit? Lenosit? Ja dnes odchadzam za rodicmi domov, mame v sobotu stretavku z gymnazia, tak idem byvalych spoluziakov omrknut ;) Vikend bude teda narocny a cestovny. Ale tesim sa!
Tak pa. quaille

Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 05.11.04 11:01

Ahojky, tak to si ten víkend krásně užij. Mně dneska doktorka konečně uznala za práce schopnou, takže v pondělí už poklušu. Ale o víkendu asi nebude nic, sice jsem si malovala, jak po 14 dnech marodění někam s miláčkem vyrazíme a houby. Přítel lehnul s angínou, takže z toho nebude nic. Asi jsem mu ji předala:) Ale nestěžuju si. v tomhle propršeným počasí se stejně nic moc dělat nedá a zas za každou cenu jít do hospody taky nemusím.Tak se mějte krásně a užijte si víkend
pa Lynnka

pupula
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 05.11.04 11:51

Tak a konečně je tady paťulinek.elý táden jsem se ho nemohla dočkat.Jak tak čtu,tak v Praze a Brně prší,u nás v Ostravě zatím ne.Něříkám,že praží slunce,ale je docela ucházející počasí.
Jinak dneska odjíždíme do vinné sklípku na Jižní Moravu.Abych pravdu řekla,moc se mi nechce,pít moc nebudu,protože nesnesu.Ale zítra se vrátíme kolem oběda,tak budu celou sobotu ležet v posteli a nic nedělat.No a v neděli chceme jet s kamarádkou do obchodu hledat inspiraci pro vánoční dárky .Takže docela pohoda.
Tak si užijte víkend,ikdyž počasí bude asi nic moc.P.

megy
Stálice 65 příspěvků 07.11.04 19:41

Ahojky holky, tak jsem konečně tady! Nechci nikoho podezřívat, ale jak jsem pohrozila, že počítač odvezu sama do opravny tak byl jako zázrakem během 20 minut zpravený! :-)))

Lynnko výborné téma, já už vánocema žiju asi měsíc, strasně se totiž na ně těším!
Ale všechno pěkně popořádku. Jako děti nás naši vozili na mikuláše do jedné vesnice, kde bydlela babička s dědou. Tam jsme většinou všechny 3 dostaly horečku a doufaly, že naše to šílenství brzy přejde. Stalo se tak asi po dvou akcích kdy nejstarší sestra se z toho vzpamatovávala asi týden. Moje vzpomínky jsou pouze takové, že jsem se jich děsně bála i jako starší. Věděla jsem, že to jsou převlečení lidé, ale přesto jsem se jich vždycky děsně lekla. :-) Jeden takový zážitek mám starý asi 4 roky. Pracovala jsem na směny a vracela jsem se z práce okolo 19 hodiny. Ráda, že to mám za sebou, těšila jsem se jak se dětí zeptám na mikulášskou nadílku, prostě zabraná do vlasních úvah jsem zazvonila, čekala až mi někdo přijde otevřít. Lupl zámek, dveře se otevřely a za nimi taková obluda čert, že jsem málem sletěla ze schodů. :-)

Pak nastává to krásnější období vánoční. Mám je strašně ráda. Když ještě žil taťka tak to nemělo vůbec chybu. Ráno jsme při pohádkách nazdobily stromeček okolo 6 se povečeřelo, pak jsme musely umýt nádobí a mezi tím jako zázrakem přišel oknem ježíšek a zazvonil na zvoneček a já na nej věřila vážně dost dlouho. Vždycky jsme doma měli živý stromeček a já až jsem byla trošku chytřejší a začala pochybovat o existenci ježiška balila našim mýdla co jsem našla doma. Tatinek zemřel když mi bylo 17 a to na jeho místo nastoupil Pavel a od té doby mi dělá vánoce hlavně on. Sice máme umělý stromeček ale i přesto je moc hezký.
Co se týká dárků, tak to řeším knihama, kosmetikou pro maminky a babičku pro Pavla vždycky něco vymyslím, ale největší problém je s tchánem. Tam to asi budeme řešit nějakou flaškou, která mu vydrží nejmíň do příštích vánoc.
Zatím se mějte moc hezky a přeji všem hezký začátek týdne.
 Megy

Tamik
Zasloužilá kecalka 713 příspěvků 08.11.04 14:47

*Fakt moc pěkný. My jsme jako děti mívali Mikuláše docela v klidu. Jen jednou si pamatuju, že můj velký bratr (největší hysterka, pokud šlo o čerty) dostal takový záchvat, že se tomu dodnes směju! Dostávali jsme klasicky sladosti, ale bývaly zabalené v punčoše, a aby nás naši trochu pozlobili, tak navrch punčochy dali uhlí. Vždycky nám říkali, že kdo zlobil, dostane jen uhlí. A já jako klidné dítko začala postupně to uhlí vyndavat, až jsem narazila na dobroty, zatímco nepříčetný bratr si všiml jen toho, že já dobroty mám a on ne. V záchvatu zlosti chudák nezaregistroval, že já to uhlí vyndala a můžu vám říct, byl to pěkný kravál!!! A pak jednou zalezl pod postel, chytl se nohou té postele a nikdo ho nemohl vyšťourat.

Jinak z vánočních svátků mám dost hrůzu. Během měsíce kolem vánoc mají totiž někteří členové rodiny narozeniny a svátky, s tím, že přítel si to vybral nejlépe. Má na konci prosince svátek, za 14 dní nato ještě narozeniny… člověk prostě neví, kde na to všechno vzít. Ale jeden dárek už pro něj mám. Jen nevím, jestli k narozkám, svátku nebo k ježíšku… Koupila jsem encyklopedii rybaření, protože pořád povídá, jak bude chodit na ryby.

Co se týče toho co kupuji, většinou stejně jako vy všichni, od kosmetiky po oblečení, ale letos se možná pokusím udělat radost i něčím z vlastní výroby. Zaujala mě totiž ubrousková technika, takže občas s tím doma udělám spoušť. Zatím polepuji ubrousky všechny možné i nemožné předměty doma. Ale pokud se mi náhodou něco fakt povede, tak by z toho mohl být hezký dáreček.

Nic, mějte se krásně, budu se těšit na další deníček.

Tamik *

quaille
Povídálka 14 příspěvků 10.11.04 13:26

Ahoj dievcence ;)
ako sa mate? uz je zase streda a ja sa tesim na novy dennicek.
Uz je venku vcelku zima, dostavam signaly ze napr. v Jihlave je krasne bielo, no a to tu v Prahe sme nevideli sneh ani z rychliku… :-( Je to skoda, uz by som chcela trosku snehu, nech sa da gulovat a stavat snehuliak a potom zaliezt do tepla ku kakau (alebo svaracku alebo cajiku).
Ja som len dneska chcela pozdravit vsetky a „dovi“ zase v novom dennicku, dufam ze spisovatelky nezahalali a nieco nam vytvorili ;) Tak pekny den! quaille

Lynnka
Kecalka 162 příspěvků 10.11.04 13:33

Ahoj holky, moc se omlouvám, ale zítra nový deníček nebude.Mám moc starostí a nestíhám ho napsat. Pokud se toho ujmete jiná, budu jen ráda, pokud ne, snad se mi o víkendu povede napsat alespoň pár řádek. Běhám teď po různých krevních vyšetřeních, přes víkend mi totiž zase bylo zle a v pondělí jsem znovu naklusala k doktorce a už to jede.Zrovna zítra si mám jít pro výsledky na mononukleózu,jsem nervózní a opravdu nejsem ve stavu něco napsat.Ještě jednou se moc omlouvám
Pa Lynnka

Komka
Kecalka 202 příspěvků 10.11.04 15:38

Ok, pokusím se něco vytvořit, ale bude to až v pátek, zatím se mějte a ty se Lynnko hleď uzdravit.

Komka

Komka
Kecalka 202 příspěvků 10.11.04 15:55

Tak nakonec jsem deníček poslala už dneska, takže zítra by měl být tam.
 Papa

Vložit nový komentář