Má první těžká životní zkušenost

O životě

Každý z nás prochází v životě jistými úskalími a i můj život představuje nejednu těžkou zkoušku.

Nyní je mi 23 let. Čerstvě jsem absolvovala VŠ a jsem ve třetím měsíci těhotenství. S přítelem jsme se odstěhovali do bytu, kde začínáme svoje životy a připravujeme se na další etapu našeho života. Člověk by si řekl na první pohled - jak prosté, jak jednoduché, co víc si přát…

Byla jsem ve třeťáku na střední škola. Nebylo mi ani 18. Celý život jsem lpěla na své mamince. Ne že bych byla mamánek - i když do jisté míry asi ano. :) Moje maminka pro mě představovala skoro éterickou bytost. Bezchybnou existenci, která pro mě znamenala celý můj svět. Byla mou maminkou, nejlepší přítelkyní, ochráncem, vrbou a vším, co mi bylo blízké a nejdražší.

Měla zvláštní dar - uměla komunikovat s lidmi. Měla jen pár blízkých a pravých přátel, ale i desítky známých, které ji zbožňovali pro její povahu a její smysl pro humor. Dokázala pobavit celý stůl lidí a nezdráhala se dělat si srandu sama ze sebe. Vzhlížela jsem k ní jako k osobě, kterou bych jednou chtěla být a stejně tak, jako ona mně byla maminkou, abych jednou byla taková svým dětem.

Milovala jsem na ní úplně všechno. Její smích, její odhodlání pomáhat a psychicky podporovat své blízké, její smysl pro humor, pracovní nasazení, rodinného ducha. To, jak zvládala řídit, kouřit cigaretu a zároveň telefonovat se svou kamarádkou - jako malá jsem nechápala, jak to může zvládat. :-)

Nikdy nezapomenu na okamžiky, když mi radila s kluky. Vždy říkala „Vem si mě a tátu. To víš, tatínek taky občas zrovna dvakrát chytrosti nepobere, ale to žádný chlap. Pamatuj si jedno, když tam ten chlap nemá ty kolečka, tak je tam nehledej“. Jako malá jsem se jí ptala „A mamíí, co když nemá kolečka ani holka?“, odpověděla: „To je téměř nemožné, každá žena tam musí mít ty kolečka za toho chlapa, proto by chlap nikdy nemohl rodit, víš?“

Myslela to s jistou mírou nadsázky, ale pochopila jsem to až v dospělosti, jak to přesně myslela :) a vždy mi to vykouzlí úsměv na rtech.

Pak ale přišel okamžik, kdy se mi zatemnilo před očima a dodnes mám občas problém najít to světlo naděje, které mě posune dopředu.

V září roku 2008 jsme zjistili, že má maminka rakovinu. Celý život jsem v mámě viděla obrovský potenciál zvládnout a poprat se se vším na světě. Právě ona pro mě představovala osobu, která by zvládla bojovat s celým světem a vyhrát. Do poslední chvíle jsem věřila, že jestli někdo vyhraje boj s rakovinou, bude to právě ona. Nemohla jsem si ani připustit myšlenku, že by nás měla opustit.

Od té doby, co jsme se tuhle zprávu dozvěděli, jsem se snažila být pro maminku tím, čím byla ona pro mě, když jsem ji potřebovala. Měla dny, kdy jí nebylo dobře a kdy bylo zapotřebí jí vycházet vstříc a snažit se porozumět tomu, jak se asi cítí. Byly dny, kdy jen tak seděla a koukala z okna. Když jsem se jí zeptala, nad čím přemýšlí, odpověděla „Užívám si pohledu, který možná za pár měsíců neuvidím“. Nevěděla jsem, jak na to odpovědět, ani jak správně reagovat. Jsou situace, na které nás nikdo nepřipraví a neřekne, jak a co správně říct.

Objala jsem ji. Pevně jsem jií objímala pokaždé, když to šlo. Chtěla jsem, aby věděla, že ji mám tak strašně moc ráda…

Pak byly dny, kdy se usmívala, měla dobrou náladu. Šly jsme třeba plavat, do kina, na bowling a v zápalu zábavy jsme zapomínali na to, že je nemocná.

Měsíc po té zdrcující zprávě se maminka dala více méně do kupy, aspoň po psychické stránce. Chodili jsme mezi lidi, bavit se. Pořád uměla skvěle pobavit celý stůl svými historky, které uměla podat s takovým elánem. Bylo vidět, že si užívá všeho a všech.

Přišli Vánoce… Se sestrou jsme jí nakoupili hrozně moc dárků. Koupili jsme jí to nejhezčí spodní prádlo, které jsme našly. Milovala hezké spodní prádlo, i přesto, že byla mohutnější postavy. Namalovaly jsme jí se sestrou několik obrázků a napsali k tomu pár hezkých vět o tom, jak moc pro nás znamená. Nechaly jsme jí, ať si dárky otevře jako první - to ji rozplakalo. Prý to bylo poprvé v životě, co si mohla jako první rozbalit dárek. Měly jsme radost, že jsme jí mohly udělat ty nejkrásnější Vánoce.

26.12.2008 měla mozkovou mrtvici. Pamatuji si, jak jsem 25. odjížděla za svým přítelem, slavil narozeniny Než jsem odjela, ležela jsem jí asi 15 minut na hrudi a pevně ji objímala. Řekla jsem jí, že ji mám moc ráda a že jí napíšu, aby věděla, že jsem v pořádku. Měla jsem se vrátit právě 26. ráno. To už jsem nestihla a když mi zazvonil telefon, dozvídala jsem se, že maminka leží v nemocnici a že prodělala mozkovou mrtvici. Tenkrát mě přítelovi rodiče odvezli za ní do nemocnice.

Pohled to byl nepopsatelný. Byla napojená na několik hadiček, nevěděla jsem, k čemu jsou. Koukala zcela nepřítomně. Byla ochrnutá na pravou stranu těla a ztratila řeč. Doktoři mě upozorňovali, že je možné, že ani nebude vnímat, kdo jsem - jestli to vůbec bude vědět.

Sedla jsem si vedle ní… držela jí za ruku… koukala jí do těch jejích modrých očí a mluvila na ni. Ujišťovala jsem ji, že je vše v pořádku, že se postaráme o vše potřebné a že ji mám moc ráda. Když jsem se pomalu zvedla, že půjdu, silně mi stiskla ruku! Bylo to pro mě znamení, že mě někde v hloubi duše slyší a ví, že to jsem já! Ještě jsem si sedla a byla tam s ní. Hladila ji po vláskách a snažila se nevydat jedinou slzu, protože jsem ji nechtěla znepokojovat. Vím, jak nerada nás viděla plakat. Po několika minutách jsem jí dala pusu a řekla, jak moc ji miluju a ujistila ji, že přijdu druhý den.

Chodila jsem za ní každý den. A každým dnem to bylo horší. Už nás opravdu nevnímala, nepamatovala si nás. Nemohla mluvit, ani se hýbat. Pořád jsem na ni mluvila a pořád jsem jí říkala, že je tou nejstatečnější maminkou na světě a že na ni moc myslíme. Ještě před Novým rokem musela jít do umělého spánku, ve kterém byla do 2.1.2009. V ten den v 5:34 ráno zemřela.

Je to 5 let, co odešla a já si pořád říkám, proč právě ona. Proč mi jí život vzal a co komu udělala tak hrozného, že musela odejít. Odpovědí se nikdy nedočkám. Její úsměv si budu muset uchovávat ve vzpomínkách.

Byla to má první zkouška života. Zda jsem jí obstála? Žiji. Nosím pod svým srdíčkem tvorečka, kterému chci být stejnou oporou a stejně dobrou maminkou, jako byla ona mně. Chci, aby mé dítě vědělo, že mělo takovou babičku a že by ho milovala nade všechno.

Tím, koho nosím uvnitř sobě, se mi změnil svět a doufám, že k lepšímu. A budu věřit, že to je dar, který mi maminka snesla z nebe.

Hodnotilo 56 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30590 příspěvků 21.08.14 00:15
:hug:
 
Jitka79
Závislačka 3531 příspěvků 2 inzeráty 21.08.14 00:29

Holčičko, tvoje maminka by na tebe byla moc hrdá

 
Jitka79
Závislačka 3531 příspěvků 2 inzeráty 21.08.14 00:29

Omlouvam se, z mobilu se to odeslalo xkrat:(

Příspěvek upraven 21.08.14 v 00:33

 
Jitka79
Závislačka 3531 příspěvků 2 inzeráty 21.08.14 00:29

Příspěvek upraven 21.08.14 v 00:41

 
Jitka79
Závislačka 3531 příspěvků 2 inzeráty 21.08.14 00:29

Příspěvek upraven 21.08.14 v 00:43

 
Jitka79
Závislačka 3531 příspěvků 2 inzeráty 21.08.14 00:29
:hug: :andel:

Příspěvek upraven 21.08.14 v 06:43

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 21.08.14 07:05
:srdce: :hug:
 
Iman
Stálice 80 příspěvků 21.08.14 07:23

Teď už nejsi mamina holčička, teď už budeš sama mámou a pokud máš tak skvělý vzor, půjde to samo :-) hod :srdce: ně štěstí! :-)

 
tweetee
Zasloužilá kecalka 806 příspěvků 21.08.14 07:52

Prošla jsem si něčím podobným. Bude to 5 let, co nás opustil můj táta. Byl dlouho v nemocnici a pak už nevnímal a neměl sílu žít. Loni jsem se vdávala a tam mi moc hcyběl a teď nosím pod srdcem človíčka a vím, že dědeček by ho miloval nade vše. Bude z tebe skvělá máma a tvoje dítě budemít tu nejlepší maminku. :hug:

 
Narovnako
Kelišová 5141 příspěvků 21.08.14 08:00

:hug: :hug: :hug: Maminky je mi líto, přeji ti, aby se ti podařilo být stejně vyjimečnou maminkou pro své dítě :hug:

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 21.08.14 08:08

Ahoj,

naprosto přesně do puntíku vím, jak se cítíš a co prožíváš….

Moje maminka byla podle popisu hodně podobný typ jako ta tvoje. Taky dovedla svými historkami roztočit celý stůl, byla živá, energická, i když na druhou stranu jsme si vzájemně nedokázaly jako matka s dcerou tak hluboce vyjádřit city jako vy – nikdy jsme se třeba neobjímaly nebo tak něco, to ne. Ale byla moje opravdu nejlepší kamarádka, měly jsme jako dcera s matkou výjimečný vztah, takový partnerský, nikdy mi neudílela takové ty „zaručené“ rady nebo něco přikazovala. Nechala mě a případně jemně naznačila svůj názor.

V květnu to bylo už 2 roky, co odešla navždy – i když – díkybohu – ne tak dramaticky jak popisuješ ty. Zemřela velice náhle a vlastně z plného zdraví, nikdo ani pořádně neví, proč….týden byla v nemocnici, prý „zánět močových cest“ apodobně, ale já uvnitř vím, že už žít nechtěla – z mnoha důvodů. Moc mě to mrzí kvůli mým klukům, ale díkybohu se dožila u jednoho 12 let a u druhého 5 let, měla ráda mého manžela, viděla mě, jak jsem šťastná a spokojená….- to mi musí být útěchou. I když jsem byla dávno dospělá, tak mi vždycky říkala – „ještěže tě mám, holčičko jedna hodná“ :srdce:  – a já se na ni vždycky zlobila, že přece nejsem žádná holčička a tak. Co bych všechno dala za to, aby mi to maminka říkala pořád… :,(

Já vím, že je to osud, že to nejde změnit, jenom se smířit..ale kolikrát jsem naštvaná, když si uvědomím, že moje maminka – která JEDINÁ se věnovala mým klukům, měla o ně zájem, vyzvedla mi ze školky, když přišla – bylo jí všude plno, měly jsme podobný vkus, moji kluci se na ni vždycky těšili atd. – už tady není, a tchýně a můj otec – jenom doma sedí na zadku, nikdy k nám nepřijdou ani nezavolají, o svoje vnuky se nezajímají – tak ti žijí klidně dál…vím, že je to špatné uvažování, ale někdy mi to vrtá hlavou, jak se to nakonec prostě semele… :nevim:

Příspěvek upraven 21.08.14 v 08:10

 
svycarka
Kelišová 6843 příspěvků 21.08.14 09:10

Skutecne moc hezky a nezne napsane :hug: At se ti vse dari- jsem si temer jista, ze ty s takovym zakladem lasky od sve maminky, budes mamou velmi stastneho ditka :kytka:

 
monifix
Závislačka 2638 příspěvků 21.08.14 09:40

Krasne napsane. Verim, ze i ty budes uzasnou mamou :hug:

 
belik
Ukecaná baba ;) 1034 příspěvků 21.08.14 11:00

Je mi to moc líto, bez maminky už to nikdy nebude takové jaké bylo a taky ti bude líto, že tvoje maminka neuvidí tvoje dítě, mě maminka umřela před dvěma lety a tvůj deníček mě strašně dostal, krásně jsi to napsala, ale raději jsem to neměla číst :,( opatruj se, stejně jako u sebe tak i tebe věřím, že svůj kalich hořkosti na zemi jsme už vypily a budou už jen samé příjemné chvíle :hug:

 
Karolll000
Kecalka 133 příspěvků 21.08.14 11:08

Brečím jak želva :hug: :hug: :hug: :hug: uvidíš že budeš skvělá maminka. :hug: :hug: :hug: :hug:

 
xxMakyxx
Zasloužilá kecalka 924 příspěvků 21.08.14 11:52

@slavuska1 @Jitka79 @quinny @Iman @tweetee @roksy25 @Gerberka @svycarka @monifix @belik @Karolll000 strašně moc Vám děkuji za povzbuzující slova! A všem, kdo si prožil obdobný příběh, přeji už jen štěstí a klid v životě! :hug: :hug:

 
radúna
Extra třída :D 11314 příspěvků 21.08.14 12:07

U Tvého deníčku mi vyhrkly do očí slzy. Je krásně napsaný. Měly jste s mámou krásný vztah :kytka:.

 
Miša.F
Závislačka 3196 příspěvků 21.08.14 12:18

Krásný deníček, brečím tu jak blázen a malá na mě kouká co se děje :oops: :andel:.
Přeji hodně sil a ať je to maličké zdravé :hug:

 
Elenka26
Stálice 60 příspěvků 21.08.14 13:08

Čtu a pláču :,( přeji mnoho sil a gratuluji k miminku…teď uz bude lepe :)

 
jenika1
Závislačka 3037 příspěvků 21.08.14 13:32

Brečím, protože i moje máma mi zemřela v 55 letech a moc mi chybí.

 
Yamaha
Zasloužilá kecalka 610 příspěvků 21.08.14 13:49

:hug: :hug: :hug: krásně napsáno, maminka může být hrdá jak Tě dobře vychovala, jsi skvělá dcera a budeš i maminka :srdce:. Hodně štěstí v těhotenství, při porodu a v životě :kytka:

 
Dooma
Stálice 54 příspěvků 21.08.14 13:53

Krásný deníček! :hug: já po mrtvičce přišla před dvěma roky o babičku, která pro mne byla jako má druhá máma… vím jak se cítíš.. hlavu vzhůru, jsi silná a zvládneš to. :) gratuluji k miminku :srdce:

 
Parchant
Ukecaná baba ;) 2026 příspěvků 7 inzerátů 21.08.14 14:00

:hug: krásně napsané :hug: jen ta slza mi ukápla :kytka: budeš skvělá máma!!! :hug:

 
šuji
Kecalka 380 příspěvků 21.08.14 14:03

:,( :,(… rozplakalo mě to, krásně napsané a neumím si to představit, i když vím, že jednou,,ta'' chvíle příjde. Přeju mnoho sil a štěstí v životě, budeš skvělá máma :hug:

 
Plomba
Zasloužilá kecalka 791 příspěvků 21.08.14 19:12

Hezky napsané. :hug: Rozumím přesně jak ses cítila a cítíš. Moje mamka byla pro mě stejnou oporou. Umřela před necelými 11 měsíci na pokročilou rakovinu. Každou chvilku si na ni musím vzpomenout a moc mi tu chybí…

 
Dainvyk
Ukecaná baba ;) 1498 příspěvků 21.08.14 20:17

Moc krásné…tolik lásky ke své mamince,..já nikdy takovou neměla a ani nebudu, ale tohle je něco tak pěkného…!!! :hug: :potlesk:

 
terinka4444
Hvězda diskuse 57589 příspěvků 21.08.14 20:50

Nikdy jsme nečetla tak nádherně napsaný deníček. A tak strašně moc smutný. Tečou mi tu slzy. Budeš perfektní mámou :hug: :hug:

 
J_Doe
Ukecaná baba ;) 2195 příspěvků 21.08.14 20:59

Opravdu krásně jsi to napsala. :hug:

Ja krásné, že jste měly tak krásný vztah, a i když maminka už není mezi vámi, dala ti toho opravdu hodně! Máš od ní vzor, jak má vypadat vztah s maminkou, a jsem si jistá, že uděláš všechno pro to, abys ho měla se svými detmi. A to je opravdu hodně! :srdce:

 
pipiska
Kecalka 147 příspěvků 21.08.14 21:12

Prošla jsem též něčím podobným. Mamka mi taky onemocněla rakovinou. Já měla ale to štěstí, že se uzdravila. Maminku nikdo nenahradí, obzvlášť když je to taková osoba, jako ta tvoje. Neboj, určitě se na tebe dívá a hlídá tě.
:srdce: :srdce:

 
Pce
Extra třída :D 13873 příspěvků 21.08.14 21:54

Tak tenhle deníček jsem obrečela :-( Jsi neskutečně silná :hug: Mám se svoji maminkou také takový krásný vztah jako jsi měla ty s tou tvoji…nedokážu a nechci si představit, že tu jednou nebude :,(

 
čertík Bertík2013
Povídálka 18 příspěvků 21.08.14 21:57

Bohužel mám stejnou zkušenost, maminka mi umřela už před 12 lety. Bylo mi 20 a ani jsem ji nestihla říct, že jsem těhotná. Dodnes mě to mrzí. Ale rakovina si bohužel nevybírá. Tak přeji hodně sil. Maminka by na tebe byla určitě pyšná!

 
kaja00
Extra třída :D 12585 příspěvků 21.08.14 23:36

Krasne napsany denicek :hug: Maminky je mi velice lito :hug: Ukapla mi slza :hug: Gratuluji k tehotenstvi, uzivej si detatka :hug:

 
Lucinatko
Závislačka 4750 příspěvků 22.08.14 06:53

Měla jsi úžasnou maminku :srdce:

 
xxMakyxx
Zasloužilá kecalka 924 příspěvků 22.08.14 10:10

@radúna Moc děkuji :hug:
@Miša.F To je od Vás moc milé. Malincé posílám hudlana a spousty štěstí v životě :srdce:
@Elenka26 Děkuji, já myslím, že na to dno jsem si již sáhla, tak by bylo hezké zas stoupat vzhůru :kytka:
@jenika1 To mě moc mrzí. Ztráta maminky je těžká! Ta nahradit nejde. Budeme je nosit v srdíčku :srdce:
@Yamaha Moc moc děkuji! Těhotenství si užívám, dokud je malinký v bříšku. Na druhou stranu, už aby tu byl se mnou. Však to uteče :andel:
@Dooma Děkuji mockrát! Myslím, že teď na nás dohlíží shora a posílají nám mnoho sil :srdce:
@Parchant Děkuji za podporu a důvěru. Snad budu pro své malé dobrou mámou i dobrým člověkem. :andel:
@šuji Děkuji za povzbuzení. Ty si maminky užívej, dokud to jde, ať pak člověk nelituje věcí, které nestihl udělat a nebo říct :hug:
@Plomba To mě moc mrzí. To je celkem čerstvá událost. Přeji mnoho sil. Ze své zkušenosti vím, že bolet to nepřestane nikdy, ale bude lépe. Pak už budou ty rány v takové mlze a útlumu. Vzpomínky budou vždy to nejcennější. Tak vzpomínej! :srdce:
@Dainvyk Ne každý můžeme svou lásku vkládat do rodiny. Ale jiste máš ve své blízkosti jinou osobu, která je Tvou láskou :kytka: Pokud se dokopu k pokračování deníčku o životě po smrti maminky, kdy jsem žila s babičkou - tak to bude něco. Babička nebyla odrazem typické babičky z pohádek a filmů. Rodinu si nevybíráme :nevim:
@terinka4444 Moc děkuji! :hug: Děkuji za důvěru ve mě. Bojím se všeho, co má přijít. To asi každá nastávající maminka. Snad nezklamu :srdce:
@J_Doe Děkuji! Tolik podpory mi dodává moc sil :kytka:
@pipiska Jsem ráda, že Tvá maminka překonala tu hnusnou nemoc! Ať se řádně opatruje. Jak jednou ta mrcha nemoc zasáhne, ráda se vrací. Maminku opatrujte a gratuluji k uzdravení. Je to silná ženská :kytka: :andel:
@Pce Pokud jednou odejde přirozeně, nebude to tak bolestivé. Budeš vědět, že tak to mělo být. Nejhorší je, když Ti jí vezme třeba nemoc nebo nějaký opilec za volantem nedá přednost chodcům. Opatruj maminku :andel:
@čertík Bertík2013 Maminky mají zvláštní adaptér v mozku, díky kterému vycítí veškeré změny u svých dětí. Myslím, že si jí nemusela nic říkat a poznala to na Tobě sama. Navíc teď se shora kochá tím, že je babičkou :srdce: Vzpomínej na ni a její odkaz posílej dál. Ať se o ní mluví :kytka:
@kaja00 Děkuji. Zatím užívám, že je v bříšku, ale nadruhou stranu bych raději, aby bylo už se mnou tady :hug:
@Lucinatko Děkuji.. maminka byla senzační člověk. Pro mě jako pro dceru jisto jistě :hug: :andel:

 
Dainvyk
Ukecaná baba ;) 1498 příspěvků 22.08.14 11:45

@xxMakyxx To ano rodinu si nevybíráme, a já ji teda nemám nejlepší..s tím nikdo nic nenadělá…jinak další deníček si ráda prečtu! :kytka:

 
Pizlam
Ukecaná baba ;) 1575 příspěvků 22.08.14 13:38

Jeden z nejhezcich denicku za posledni dobu. Ikdyz velmi smutny. Preji ti hodne stesti v zivote :kytka:

 
verulicek  22.08.14 16:32

Co napsat? snad jen ohodnotit deníček pěti body..  :hug:

 
Anne20
Kecalka 385 příspěvků 22.08.14 22:22

Kočičko moje Májinko..tak jsem si poplakala…maminka byla úžasná, i když jsem ji neměla možnost poznat pořádně..každopádně by na tebe teď byla šíleně pyšná a taky že je Mají..jsi skvělá holka se srdcem na správnym místě a budeš stejně skvělá maminka, jako byla ta tvoje..především jsi skvělá kamarádka a jsem moc ráda, ze jsem tě mohla poznat!!! Mám tě strašně moc ráda!!!

 
cher  22.08.14 22:23
:srdce:
 
xxMakyxx
Zasloužilá kecalka 924 příspěvků 22.08.14 23:25

@Anne20 Děkuji Ti prdelko. Taky Tě mám moc ráda :srdce: :srdce: Pusuu

 
Taz
Zasloužilá kecalka 627 příspěvků 23.08.14 16:18
:hug:
 
Karmeliona
Ukecaná baba ;) 1459 příspěvků 24.08.14 16:07

Prošla jsem si něčím podobným…před sedmi lety mi umřela máma a před dvěma lety táta..oba rakovina. Doteď mi chybí a je mi po nich smutno.:-(

 
mexxx
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 24.08.14 18:31

Krásně napsaný, rozbrečela si mě :hug:

 
MariSun
Zasloužilá kecalka 721 příspěvků 26.08.14 11:23

Myslím, že tak silná osůbka se srdcem plným lásky, může zvládnout úplně všechno :) Věřím, že děťátko bude šťastné, stejně jako ty - jeho maminka.
Hodně štěstí :D

 
nebudka
Zasloužilá kecalka 503 příspěvků 27.08.14 20:56

Brecim tu jak želva a je mi to tak moc líto! ses moc statecna žena a věřím tónu, ze vašemu detatku dáte vše co vám dala vaše maminka

 
nebudka
Zasloužilá kecalka 503 příspěvků 27.08.14 20:56

Brecim tu jak želva a je mi to tak moc líto! ses moc statecna žena a věřím tónu, ze vašemu detatku dáte vše co vám dala vaše maminka

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama