Malá inženýrka I.

Těhotenství

Nečekané těhotenství při VŠ a rozpaky i nabídky učitelů, když jsem promovala těsně před termínem porodu. Na své první těhotenství si vzpomínám (i přesto, kolik je to už let) dost dobře. A jaké že bylo?

První těhotenství bylo neplánované a přišlo tak nějak nečekaně v posledním ročníku VŠ. Moji rodiče sice extrémně nadšení nebyli, ale jak říkali: „Nejsi ani první ani poslední a nějak to zvládneme.“

Budoucí tchyně (a vlastně budoucí babička) se o těhotenství dozvěděla jako „dárek“ k narozeninám a Mikuláši zároveň.

Přes počáteční protesty budoucího tchána a návrhy, že bych měla jít na potrat, než bude zařízené bydlení, jsme se šťastně přenesli a já si těhotenství (v rámci možností studia) užívala.

Stěhování k přítelově babičce do bytu jsem zavrhla s tím, že nebudu do školky dojíždět MHDčkem hodinu tam a hodinu zpět, když takto to mám sotva 15 minut, a tak jsme bydleli tak nějak napůl spolu (však jsme to k sobě měli vzdálenostně asi 1 minutu, tak co). ;-)

Termín porodu stanoven na 23. 7. (druhý termín stanoven na 25. 7. - celkem sranda, narodit se na mé narozeniny).

Spolužáci to na mně začali poznávat až v nějakém 5. měsíci, takže pohoda a klídek. Kdyby nerostlo bříško, asi bych o těhotenství ani moc nevěděla. S jednou výjimkou - když jsem sedla k PC a potřebovala tvořit diplomku. To se malé slečně vůbec nezamlouvalo a začala protestovat. „Co si mami jako myslíš? Ty mně tady budeš utlačovat sezením u PC?!“ Kop sem, kop tam.

Déle jak hodinu až dvě jsem to málokdy vydržela a raději vyrazila ven na procházku. To se slečně líbilo a neprotestovala, mně chození nevadilo, tak jsme si to užívaly společně.

Druhý semestr byl na docházku do školy podstatně volnější a musela jsem jen 1× týdně. O to více bylo potřeba se učit na státnice a pokračovat v diplomce. Ale jak, když slečně se takové věci nelíbí? Všechny kontroly v pořádku a já si to užívala.

5 týdnů + 5 dní před termínem porodu státnice. Už jsem měla být na mateřské, jenže to bych pak nemohla na státnice. Tak jsme se dohodli, že dva dny rozdílu nejsou tak velké a státnice budou a hned po nich nástup na mateřskou.

Jaképak ty státnice budou? Alespoň, že komisi jsem chytla dobrou a byl tam můj oblíbený vyučující.

Otázek umím tak polovinu, diplomka celkem v pohodě, program funguje, jak má (aspoň jsem v to doufala), tak jak se říká „děj se vůle Boží“, jdeme na to. Tak copak diplomka, ta už se okecala, program fungoval, i když trošku místy kostrbatě (njn, když se slečně nelíbí sedět u PC, tak to se pak něco těžko dělá), ale ty otázky. Ach ouvej. :-(

Od komise přichází návrh, zda nechci vodu a sednout si (pokročilé těhotenství je na mně přeci jen znát).

„Ne, díky, raději postojím.“

Vsedě bych ze sebe asi už fakt moc nedostala (ale to už jim neříkám). Sláva, mám to za lidovku. :-)

A nástup na mateřskou. Teď už si užíváme se slečnou opravdu obě - já bez nervů ze státnic.

Nastává další otázka - promoce, je až za víc jak měsíc - 21. 7. (tchán má narozeniny). Zvládnu to vůbec? Uvidíme, necháme to koňovi, ten má větší hlavu. Čas běží. Jsem předána na kontroly do porodnice. Cítím se dobře, uvnitř vše jak nedobytná pevnost.

Týden před termínem kontrola a můj dotaz: „Paní doktorko, myslíte, že můžu na promoci, co je v pátek?“

Odpověď: „Uvidíte, nic se nechystá.“

Přítel ale moc nesouhlasí: „Ty ses zbláznila, ty tam chceš jít?!“

„No, chci… Vždyť mi je dobře.“

„Já s tím nesouhlasím.“

„Vždyť je to jen půl hodina.“

Nakonec to vzdává. Sláva.

Je 20. 7. a stále se nic neděje. 21. 7. (2 dny před prvním termínem porodu) ráno jedu na „nácvik“ promoce, která má být až před polednem.

Když dorazím, jsem středem pozornosti paní ze studijního. Když vidí, jaký pupík mám, nabízí mi, zda tam nechci dát židli, že bych si tam sedla a byla v klidu a nemusela půl hodiny stát na nohách.

Odmítám (obdobně jako u státnic) - stání mně nevadí, lepší než sezení a židle by tam jen překážela, když budeme po většinu času „v pohybu“.

V odpověď zazní: „Nemám z vás dobrý pocit, matičko, nemám.“

Ona nemá, já mám. Až na ten drobný detail, že mezi 60 kluky jsem jediná holka, navíc s pořádným pupíkem a ještě k tomu v první řadě za řečnickým pultíkem. Vlastně jediná ne. Ta druhá je schovaná a náramně si to užívá. Vždyť bude taky promovat. :-D

Nácvik ukončen, já jedu domů (autem je to necelých 10 minut). Spolužáci žertují, zda se ještě vrátím a zda mně z promoce nepovezou do porodnice. To víte, že ne. Si to přece nenechám ujít. Na stanovený čas promoce se s blízkými vracím zpět. Promoce probíhá, jak má. Slavnostní atmosféra… Ne, nebojte, nerodím… Přeci to nezkazíme. ;-) :-D

Odchází představitelé školy a nadchází čas odchodu nás - nových absolventů. Já jsem druhá v pořadí, kdo má odcházet. Slavnostní tóny a najednou, kde se vzal, tu se vzal, ze dveří vedle sálu vyběhl náš pan děkan (už bez slavnostní čepičky, ale stále ještě v „hábitu“) a hrne si to ke mně.

Hudba hraje, já se zastavuji… A kluci přemýšlí - máme je obejít, nebo počkat? Nebude to blbý? No co už může být blbějšího než tohle, asi už nic. Děkan mi popřeje hodně štěstí s tím, že se mám s mimčem přijít na fakultu ukázat.

Slavnost ukončená a jedeme domů. Já stále 2 v 1 a přítel musel uznat, že se to fakt zvládlo. Porod se zatím nekonal.

Hodnotilo 28 lidí. Score 3.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lucmína
Zasloužilá kecalka 758 příspěvků 03.02.16 01:10

Pěkný deníček a gratulace k malé. Já dělala státnice, když bylo malé 11 dní. Na promoci už byla „velká“, to jí bylo 22 dní :). Naštěstí se narodila o 9 dnů dříve, protože TP 21.6. a státnice 23.6.taky se mohlo stát, že bych byla 23.úplně někde jinde než před komisí :mrgreen: Vzpomínám na to ráda.
Akorád ta osobní gratulace děkana mi tam chyběla :think:
Užívej si malou :mavam:

 
KataK.81
Povídálka 26 příspěvků 03.02.16 01:22

@Lucmína Respekt :potlesk: :potlesk: Já jsem měla roční a byl to mazec. S tak malým mimi a ještě porod do toho… to si neumím představit.

Deníček se mi líbil. Myslela jsem, že to přijde na té promoci :mrgreen:

 
TerezkaM
Kecalka 365 příspěvků 03.02.16 01:38

Krásně jsi to stihla :kytka: Náš malej si to krásně vypočítal a narodil se mi ne po, ale 6 týdnů před maturitou. Státnicovat budu naštěstí už s tříletým a zejména psaní bakalářské práce se mezi autíčky a věžemi z kostek jeví jako příjemný oddych :mrgreen:

 
Malike
Echt Kelišová 9617 příspěvků 03.02.16 06:56

Děvčata ale pisatelka denicku whitehorse dceru porodila v roce 2000 a odva roky později i kluka.
Nicméně ke zakladatele, denicek pěkný ale napsaný tak že i já si zprvu myslela že jsi stále tehu.Dost matoucí. :think:

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18908 příspěvků 03.02.16 07:13

@Malike Přijde mi, že jsi to tak zatím pochopila jen ty. Z ostatních komentářů a hlavně z deníčku je jasné, že už to má dáááávno za sebou, viz. druhá věta v úvodu.

Zakladatelko, moc pěkný deníček, doufám, že bude pokračování :kytka:

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 03.02.16 07:16

:potlesk: dobrý

 
Misel02
Závislačka 4329 příspěvků 03.02.16 07:19

Juuu tak to je bomba a ještě o tvém porodu hm?

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 03.02.16 07:43

@Malike jj, dceru v roce 2000. ale syna až o 12 let a 3 měsíce později ;-) :-)

děkuji holky. je to můj první deníček na emiminu a adminům děkuji za jeho krásnou úpravu. fakt skvělé :-)
a pokračování bude. už je sepsané, jen ho sem „vložit“ ;-)

@KataK.81 kdyby měla v tu dobu rok, neudělala bych asi nic. byla trošku akční, ale ne tolik, jako je syn :roll: takže klobouk dolů před tím, kdo zvládne udělat školu s malým dítětem vedle.

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 03.02.16 08:42

Ale jo, deníček se dal číst. Jen mi na tom nic bláznivého nepřišlo..většina lidí dělá ještě pár dní před porodem mnohem zajímavější a akčnější věci než půlhodinové stání na podiu :nevim: za mě to žádný risk nebyl

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 03.02.16 08:58

@reinkarnace já mám naopak mnohdy spíš pocit, že spousta žen si na celé těhotenství stěžuje a neužívá si ho a ke konci už jen říká, at už je to za mnou, a snaží se vyvolávat a přivolávat porod. o tom, že by něco podnikaly až do konce těhotenství mnohdy není ani řeč, protože tu je bolí, tam je píchá, nemohou chodit, protože je bolí kyčle, polovina z nich je na neschopence, protože hrozí potrat.
mělo to být trošku ukázkou toho, že to jde… :-) i toho, že naopak někdy má větší starost o člověka jeho okolí, než on sám o sebe. že se dají užít humorné chvilky i při slavnostních situacích…
prostě si tak nějak zavzpomínat jaké to bylo tenkrát ;-) :-) každé těhotenství je jiné, ale já si obě užila. tohle (bohužel) každá žena říct nemůže, což je škoda.

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 03.02.16 09:05

@whitehorse nevim no, asi se pohybuju v jiné společnosti :nevim:

 
misscool
Stálice 65 příspěvků 03.02.16 09:06

Jé, super deníček :-) Já státnicovala 7 týdnů před porodem, diplomku jsem ale nestihla do dubna (ještě jsem k prezenčnímu studiu pracovala), takže promovala jsem už s dvouměsíčním mimi v říjnu. Respekt, žes to dala všechno najednou ;)

 
8-D
Zasloužilá kecalka 673 příspěvků 03.02.16 10:35

Také jsem otěhotněla na VŠ, poslední rok jsem dodělávala prezenčně i s dítětem a jak nebylo hlídání brala jsem ji i na vyučování.. Díkybohu jsme byli menší, taková „rodinná“ fakulta, s nikým jsem neměla problémy, všichni mi vyšli vstříc..
Dokonce jednou, když malá v kočárku během vyučování usnula profesor vznesl dotaz, jestli má ztišit hlas, aby ji nevzbudil.. :D

 
eris2021
Nováček 2 příspěvky 03.02.16 11:24

Jsem ráda že je nás takto víc :-).
První těhu sem měla ve druhé ročník bakaláři. Nakonec sem školu v posledním roce přerušila a školu dodělal při druhém těhu. Státnice s malou v bříšku byly super a promoce taky, malá se narodila o 2měsíce později :-):)

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 03.02.16 11:53

@reinkarnace v druhém těhu sem dostala od Dr nabídku na neschopenku někdy ve 14tt a to i když dělám kancelářskou práci (i když někdy ve stresu)-něco ve smyslu „vždyt je normální, že ženský jdou na neschopenku raději než do práce“. se mnou byla zároveň těhotná šéfka, ta si těhu moc neužila a rodila předčasně ve 31tt. kolegyně co otěhotněla o něco později rodila předčasně také o nějakých 4-5 týdnů a měla od půlky těhotenství problémy. Takže mně to, že někdo má těhotenství v pohodě a klidu až do termínu porodu, spíš přijde (bohužel) výjimečné než běžné :(
ale ano, asi se pohybujeme každá někde jinde.

 
Dobbyna
Kecalka 145 příspěvků 03.02.16 11:59

@reinkarnace taky mi to tak přijde:-D já jsem například v den termínu byla v 8 ráno v mínus 10 stupních s půlročním hovawartem na cvičáku, chudák cvičitel že mně byl pěkně nervózní, já byla v pohodě;-) a stejně jsem přenášela skoro dva týdny, a pak se muselo vyvolávat, ve 41+4 den před vyvolávačkou jsem s hafanem lítala po lese stejně jako každý den předtím:-D

 
Alena27
Kecalka 284 příspěvků 3 inzeráty 03.02.16 12:23

Moc gratuluju k miminku :kytka: :kytka: A taky ke státnicím :-) Opravdu obdivuju že tohle jsi skloubila do sebe, těhotenství a studium.
Nicméně kdyby by mi tchán navrhoval že mám jít na potrat tak by na 100% u mě skončil.

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 03.02.16 12:54

@Dobbyna @Alena27 já třeba začala studovat znova právě po porodu a teď v druhém těhotenství pokračuju bez přerušení..nutno podotknout že praxe jsou v nemocnici :nevim: jako jo, někdy to dá zabrat, ale jsem z těch, která to nebere jako hendicap :mrgreen: a zakladatelko, já jsem taky dva dny před termínem byla v divadle na tříhodinovém představení, odehrála jeden šestihodinový kšeft (na svatbě) a celkově jsem se nechovala nijak výjimečně jinak. Někdo to štěstí nemá, ale kdo leží dobrovolně doma, toho já moc nechápu :P

 
AaaNi
Kecalka 140 příspěvků 03.02.16 15:13

Hihi, dobrý :). Mám taky studijní mateřství - porodila jsem a pak se 4měsíční dcerkou státnicovala a obhajovala Bc. No, byla to fuška. A k dalším státnicím Mgr. chci jít taky s pupíkem ;-).
Hodně štěstí, ať se vám daří a máte se rádi :).

 
AaaNi
Kecalka 140 příspěvků 03.02.16 15:15

@8-D :D to je úžasný

 
AaaNi
Kecalka 140 příspěvků 03.02.16 15:16

@Lucmína To je šílený! :D S takovým miminečkem a po porodu státnicovat? Já se 4měsíčním.. no, ale zase jsem se s malou učila a to bylo taky s tím špatným spaním šílený. Ale dalo se a je to prima :).

 
lisatka
Kecalka 161 příspěvků 03.02.16 15:41

Ja na promoce nedorazila. Delala jsem vs dalkove v zahranici a nepustili by me do letadla, protoze jsem rodila za 14 dni. Ale mrzelo to, protoze jsem nidky neoblekla ten slavnostni hav a jelikoz jsem promovala s vyznamenanim, tak bych jeste mela specialni jmenovani. No, co, se da delat, hlavne ze jsem vse zvladla a mam dnes jiz dvouleteho syna

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 03.02.16 15:42

@whitehorse Tak s tím snažením se o vyvolání porodu- to třeba budu hodně řešit, jako diabetičku by mne nejradši v 38. tt napíchali oxytocinem, narvali do mne spoustu medikace a šup vyvolávat, přenášet nesmíme.
A to, že ty jsi o svém těhotenství věděla maximálně při sezení u diplomky je sice krásné, ale chtělo by to trochu soucitu a ne odsuzování… S první jsem do 7. měsíce aktivně tancovala, chodila jsem i normálně na vystoupení, festivaly, břicho skoro nikde, problémy žádné. Teď je to úplně obráceně, chytá mne každý těhotenský neduh, celý první trimestr celodenní zvracení, teď se na mne nalepila nemoc, no děs a hrůza.

Jinak deníček fajn, jsi dobrá, že jsi zvládla tohle všechno :mrgreen: Já dělala tedy „jen“ bakaláře, ale i to byl záhul, naštětí dcera už byla na světě a byla zlaté miminko

 
Maddlen
Závislačka 3139 příspěvků 03.02.16 17:44

Já jsem celý deníček škodolibě očekávala velkolepý konec v podobě rozjetí se porodu přímo při promoci. :-) Ale hezké, já bych to asi vzdala. :kytka:

 
beruska9
Echt Kelišová 9240 příspěvků 03.02.16 19:13

@Malike : tak byt s terminem v cervenci touhle dobou porad tehu, to by byl vykon :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
K denicku - Taky jsem cekala, ze ti pri promoci praskne voda nebo neco :mrgreen: Ale pohled to musel byt i tak dobry :mrgreen:

 
Uživatel je onlinebabanci
Ukecaná baba ;) 1521 příspěvků 03.02.16 19:49

Já měla dceru už na střední škole, v úterý jsem psala písemku z matiky a ve středu jsem odrodila. :) Jednou jsem byla u tabule zkoušená s dcerou ve vaku. V tu dobu to byla neuvêřitelná novinka, kterou mi přivezl tchán ze Švédska. Mladý člověk to nějak dá, ale bylo to náročné. Pomohli naši, vozili mi malou o přestávkách na kojení.

 
Klarca99
Povídálka 37 příspěvků 03.02.16 22:32

Pěkný a zábavný deníček :lol:
Já jsem taky státnicovala těhotná (jen ve 4.měsíci ale to jsem se zase bála abych nepozvracela komisi ;) ) a promoci jsem měla 3 týdny před porodem a taky jsem byla v pohodě a taky mi paní ze studijního nutila židli ;)
Těším se na pokračování!

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 04.02.16 09:23

@Kajuli „A to, že ty jsi o svém těhotenství věděla maximálně při sezení u diplomky je sice krásné, ale chtělo by to trochu soucitu a ne odsuzování… “

neodsuzuji. mně připadá, že těch pohodových těhotenství je čím dál méně a je to podle mého názoru škoda, že málokterá těhulka si to těhotenství opravdu a může užít v klidu. nejen kvůli problémům v těhotenství jako takovým, ale i strachu, který někteří Dr vyvolávají, sotva je něco maličko „mimo tabulku“.
prostě ne každé těhotenství je pohodové, ne každý má to štěstí, jako některé tady, že zvládly 6h maraton čehokoliv.
A právě si myslím, že je dobrý ukázat, že každé těhotenství je jiné a že těhotenství se dá i užít a dobře prožít :-) že to nemusí být vždy jen to „už abych porodila“, protože mně něco bolí a píchá (a tím se nechci kohokoliv dotknout, protože to je nepříjemné a hodně omezující).
nevím, zda to vyjadřuji tak, aby to bylo srozumitelné. Já si velmi vážím toho, že obě těhotenství sem měla pohodová, i když v tom druhým to bylo zase v něčem jiný ;) :-) neumím si ani moc představit, že bych nemohla být aktivní a opravdu musela jen ležet. a klobouk dolů před těmi, které to zvládnou - ležet celé těhotenství a „udržet“ se 2v1 až blízko termínu porodu, i když je v těhotenství „vše proti nim“ a jdou z jednoho problému do druhého.
je to prostě pohled na těhotenství z té strany „je to jen jiný stav“, není to nemoc, aby nás to nějak extra omezovalo ;) :-)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama