Maličcí pasažérci ? 22 týden + zdravotní potíže a co s nimi

Těhotenství
  • 31.01.04

Ahoj maminky, deníček se na stránkách nějak neobjevil a tak to zkusím znovu. Jak se vede? Půlku těhotenství už máme za sebou a problémy prvního trimestru by měly být za námi. Jenže jsou tu problémy další a tak o tom víc v dnešním deníčku.

22. týden

Dolní žebra začínají ženě způsobovat bolest, neboť se roztahují rostoucím dítětem a rozšiřující se dělohou. Hrudník se mírně rozšiřuje a je tlačen nahoru.

A co naše mimi?
Dítě má až 30 cm (19 cm od hlavičky po zadeček) a váží téměř půl kila. Vyvinuly se mu oční víčka i řasy. Začíná se ukládat tuk, který pomáhá udržet teplotu dítěte. Chlapcům se vyvinuly varlata. A ouška už mohou slyšet.

A jaké potíže vás mohou potkat a co s nimi?

Pálení žáhy
Kyselé žaludeční šťávy napomáhající trávení se dostávají do styku se sliznicí jícnu a vyvolávají nepříjemný pálivý pocit. Řešením je rozdělení jídla do meších porcí, aby nebyl stlačený žaludek přeplňován. Vyhýbejte se kořeněným a mastným jílům.Spaní s vysokými polštáři a sklenice mléka před spaním také pomohou. V případě obtíží pomůže antacidum (Anacid, Gastrogel, jedlá soda).
Nespavost
Je často obtížné ležet pohodlně a také musíte často na toaletu. Také se mohou objevovat živé sny. Pomáhá teplá koupel a sklenice teplého nápoje před spaním, různé polohy např. na boku s břichem podloženým polštářem. Vyzkoušejte i relaxační techniky.
Svědění Často kolem pupku doprovázeno vyrážkou. Používejte masti a noste volné oblečení z přírodních materiálů. Pomáhá tekutý pudr. Silné svědění v průběhu posledních 3 měsíců může znamenat těhotenskou cholestázu, vzácnou ale nebezpečnou chorobu.
Otoky
Objevují se na chodidlech, kotnících a někdy i na rukou, neboť vaše tělo obsahuje více tekutin než obvykle. Snažte se sedět nebo ležet s nohama nahoru, noste zdravotní ponožky a pohodlnou obuv. Vyhýbejte se dlouhému stání. Únava
Váha navíc, kterou nosíte, může způsobovat větší unavenost. Často během dne odpočívejte. Je-li únava nadměrná, může být příznakem chudokrevnosti. Jezte dostatek železa (maso, ořechy, luštěniny..).
Vzhled
Vlasy se chovají během těhotenství vlivem hormonů naprosto nepředvídatelně. Máte-li je suché používejte kondicionér a nechte je uschnout bez fénu. Někdy se tvoří v obličeji pigmentové skvrny, či těhotenské ?zdravíčko?. Pomůže vhodný make-up a UV filtry. Také mohou otékat oční víčka. Když odpočíváte s nohama nahoře, položte si na víčka vatové polštářky namočené do odvaru heřmánku nebo plátky okurky.

Tak tolik rady zdravotní. A co bříška, už vám rostou? Mě se teda vyklubalo pořádné bříško za posledních 14 dní. Netušila jsem, že může růst tak ve skocích. Jsem ráda, že zatím nám dopadají testy docela dobře. Držím palce i ostatním.
Tak teď nohy nahoru a napište co nového.
Drobeček, 22t

Ještě tabulka (od Oli) s termínem dle UTZ a pohlavím
Vega 20.5. Kluk
Markytka 27.5.
Jana 28.5. Holka
Petrička 29.5. Kluk
Drobeček 31.5. (Kluk)
Lienka 3.6. Holka
Ve 6.6.
Simčík 6.6.
Andrea 7.6. Holka
Zuzana 8.6. Holka
Oli 9.6.
Lenka 11.6.
Lucka 11.6.
Missorka 21.6.
Tereza 22.6. Holka
Amazonka 28.6.
Petulka 13.7.
Any 15.8.

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.02.04 22:08

Protože deníček dlouho nevycházel, raději jsem ho poslala znova. A to je výsledek, teď ho tu máme dvakrát. Číst ho ale dvakrát nemusíte :-) Tak snad abychom přidávali komentáře k tomu předchozímu, když už tam nějaké jsou. Zdraví moc Drobeček

Vložit nový komentář