Maličcí pasažérci ? 31. týden + Porod

Těhotenství
  • 03.04.04

Ahojky maminky, Tak už se blížíme k 32 týdnu, tedy době kdy lze odejít na mateřskou a kdy i dítě narozené tak předčasně už většinou zvládá život dobře. Porod se blíží. A tak jsem se rozhodla napsat sem svůj příběh z porodu prvního dítěte. Ale nejprve: 31. týden

Asi trpíte různými bolestmi a strachy příznačnými pro konec těhotenství.V této fázi vás mohou trápit problémy s dýcháním, zvláště jestliže se přepínáte. Snažte se co nejvíce odpočívat.Jestliže vás při spaní tlačí prsa, noste speciální mateřskou podprsenku i na spaní. Pokud se trápíte pocitem, že vám chybí mateřské instinkty, věřte, že nejste sama. Je to častý pocit nastávajících matek, ale není naprosto pravdivý.

A co naše mimi?
Orgány plodu jsou téměř zcela vyvinuty, kromě plic, které nejsou zcela zralé. Mozek stále roste a nervové spoje již nyní fungují. Kolem nervových buněk se tvoří ochranný obal. Plod nyní může cítit bolest, na podnět se pohybuje a můžeme cítit, že při náhlém zvuku poskočí. Je nyní asi 40 cm dlouhý a váží kolem 1,6kg.

Tak jaký byl můj první porod?

Tak teda. Byla jsme v 35. týdnu a dodělávala jsem ještě něco do práce. Do porodu jsem měla min. 5 týdnů, tak jsem se teprve chystala konečně si začít užívat mateřskou a příprav na miminko. V noci najednou žbluňk něco ze mě teklo - byly 3 h ráno. No, hned jsem si řekla, že je to plodová voda a vyděsila se. Šla jsem se osprchovat a číst knížky, co dělat dál. Podotýkám, že jsem do té doby stihla jen jednu 2h přednášku porod , ale žádný cvičení ani prohlídku porodnice. Chvíli jsem bojovala s pokušením, jít si znova lehnout a dělat, jakože se nic nestalo. Nic mě nebolelo. Manžel byl na služebce. Zavolala jsem, mobil vzal. Řekla jsem mu že to asi začalo, ale že mu dám ještě vědět. Pak jsem zavolala do nejbližší porodnice, tam se zasmáli - prvorodička,35tt, plodová voda, jo? To jste si určitě s něčím spletla, ale přijeďte se ukázat. Tak jsem ještě chvíli otálela a pak zavolala sanitku, tam se ze mě vyvalila další louže, takže jsem přijela celá mokrá.
Na příjmu kápli na vložku nějakou vodičku, řekli, že to plodová voda je a chystali se mě poslat na pokoj, když kontrakce nemám. Naštěstí mě hodná přjímající porodní asistentka řekla ať zůstanu na porodním boxu, nikoho tam totiž zrovna neměli. Bylo 5 h ráno. Zavolala jsem manželovi, ať už jede za mnou a mimíškem (měl to skoro 300km), že se malé musí do 24h narodit, ale ať nespěchá, že první porod trvá aspoň 10h. No spěchal dost ? naštěstí.
V porodním boxu mě nechali samotnou, což mi ale vyhovovalo. Stejně jsem nevěděla, co bych měla dělat, když mi nic není. Trochu jsem sice byla nervózní z toho neznámého prostředí a věcí. Třeba jsem nevěděla, jestli tam můžu otevřít okno ? bylo tam hrozné horko, nebo jestli můžu pít ten čaj co tam stál. Snažila jsem se číst knížku a čekala na nějakou rozumnější hodinu abych mohla zavolat rodičům a známým. Trochu mě bolelo břicho, občas jsem se zašla osprchovat. Bolesti jsem měla asi jako při silné menstruaci, ale měřit nějakou pravidelnost mě ani nenapadlo. V 6h se měnili služby a dr. když mě viděl, jak si čtu, tak se jen zeptal, tak co paní, rodíme nebo čteme? No ale při vylézání na lůžko mě to trochu zkroutilo, tak se jen usmál a říkal - tak přece rodíme. Já si to pořád nepřipouštěla a čekala co bude. Řekl, že jsem otevřená asi na 3 prsty.
Taky se se mnou rozloučila ta sympatická PA a velmi nesympaticka paní zabručela něco jako, že si mě převezme a píchli mi první dávku antibiotik pro jistotu, když to byl předčasný porod. Pak už jsem paní neviděla. Kolem 7 h jsem začala konečně obvolávat známé. Pravda volala jsem už trošku křečovitě s mezerami při stazích ale ani to moc nikdo nepostřehl. Nikdo mě nekontroloval, nikdo nic nevysvětlil. Tak jsem si tam sama hopkala na baloně a zkoušela číst a telefonovat a říkala si bude hůř. Nová paní PA byla nepříjemná a jediné co mi při tom střídání řekla, bylo abych v žádném případě netlačila, ale zavolala ji. Ale co to tlačit znamená, že jo? Na klystýr ani holení se mě nikdo neptal, takže jsem nic nepodstoupila. Ještě, že jsem stihla doma přečíst skoro celou tu knihu Partner u porodu.

Pak už bylo hůř, ale pořád jsem to brala pozitivně. Manželovi jsem volala ať přidá a hlavně ať už se pro ten foťák nestavuje  Pak už to bolelo dost, a chtělo se mi tlačit, tak jsem váhala jestli zazvonit. Nakonec jsem pro PA došla- no byl to výkon. Ona se opět jen usmála, jako že kecám, když jsem řekla, že se mi chce tlačit, prohlédla mě a řekla? Tak už můžete, chcete teda rodit?? To mi vzalo dech. Já myslela, že někdo řekne, tak teď. Já jen vykoktala, že manžel už tu musí být. Zamumlala něco, jako že právě někdo u dveří zvonil. Přišel za minutu a já začla tlačit a v 8.45 byl malý na světě během asi 4 kontrakcí. Žádný teď tlačit, teď dýchat nebylo. Prostě nikdo nic nediktoval a v podstatě ani neříkal. Byla u toho nějaká doktorka a já jen zaslechla, že volají pediatra slovy - rodíme 35. týden. Byl to krásný pocit, když se malý narodil, jen škoda, že ho hned odnesli do inkubátoru. Ale to by bylo zase dlouhé povídání. Je zdravý a moc prima.
Když to tak zpětně čtu, asi to zní, že se mi moc nevěnovali, ale myslím, že to alespoň byl přirozený porod se vším všudy. I když jsem byla z toho nesvá, vlastně vše šlo hladce, opravdu zlé to bylo možná i míň než hodinu. Sice polohu mi zvolit nedali, pololežela jsem na porodnickém lůžku a bez ptaní mě nastřihli, ale to já brala jako omezení, když rodíme předčasně. Hned po porodu jsem se cítila fit a plná energie a moc moc mi miminko chybělo. Naštěstí se mnou manžel zůstal několik hodin a tak jsem se necítila tak sama.

Brzy už mě čeká další porod a já jen doufám, že vše půjde stejně hladce a že tentokrát to bude v termínu. Doufám, že vás mé vyprávění povzbudí a případně budu ráda, když napíšete jak to bylo u vás.

Hezký týden a pozdravte teď už velké pasažérky :-)
Drobeček, 31tt

Váš příspěvek
Petronella
Kecalka 108 příspěvků 03.04.04 17:10

Ahoj holčiny,
moc Vás všechny zdravím. S velkým zájmem jsem si přečetla Drobečkův zážitek a popravdě, moc ti takovýhle relativně bezbolestný průběh porodu závidím. Čeká mě porod dvojčátek a tak se ho upřímně dost děsím. Raději bych císaře s epidurálem. Tak nějak se bolesti bojím, ale to asi nejsem sama.
Všeobecně mi připadá, že má zdravotnický personál tendenci podceňovat nás prvorodičky, jakože jsme to ještě nezažily a tak si vymýšlíme všemožné problémy. A pak když musejí uznat, že měla maminka pravdu, ani to nahlas neřeknou a neomluví se. Jsem moc zvědavá, jak zvládnu 1.dobu porodní já, ale doufám, že to bude brzy za mnou a já si budu užívat s malými Čmeláčky. Ještě mám sice relativně dost času, ale kdo ví, kdy se jim zachce na svět :o) Jejich kopance pěkně zesílily a pěkně mě tlačej :o)

„Přežijte“ co nejvíce v pohodě zbylých pár týdnů a všem nám přeji co nejlepší personál v porodnici a co nejméně bolestí!!!

Pa Petronella + 2 Čmeláčci (28+4 tt.)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.04.04 20:07

Ahojky,když čtu tvůj článek…jako bych viděla /skoro téměř/svůj porod před 7 měsíci.Dost mě z toho zamrazilo,i když jsem na ty nejhorší bolesti už zřejmě zapoměla.Já byla ve 38.týdnu,takže mi zbývalo ještě 14dní.Přála jsem si rodit v termínu,vím,že prvorodičky většinou přenášejí.Rodila jsem v srpnu,bylo dost horko,tak jsem to prostě chtěla mít co nejdříve za sebou,ale že to bude o 14 dní dřív…to jsem nečekala.V sobotu večer jsme grilovali na zahradě a tchýně mi pořád říkala,ať se pořádně obléknu,jinak že ještě nastydnu a já samozřejmě neposlechla.Pak jsem šla spát.Asi ve 4hod.ráno jsem šla jako tradičně na WC a najednou jsem pocítila,jak mi utekla kapka čehosi/teď už vím,že to byla plodová voda/.Ještě jsem si říkala…ach jo,tchýně měla asi pravdu…ustydla jsem.No jo…jenže ráno a dopoledne to zesilovalo a já byla čím dál víc nervozní.Kolem poledního jsem radši zavolala do porodnice a řekli mi ať se radši přijedu ukázat.Chvíli mi to trvalo,než jsem se přichystala a vůbec mi nedocházelo,že budu možná rodit!!!Asi kolem 14.30 jsme dorazili do porodnice.Udělali mi zkoušku a byla to voda…ještě mi pomalu vynadali,jakto že jsem nepřijela hned?!Ale jak má prvorodička poznat plod.vodu??!!!Když vás vše tlačí…klidně bych mohla učůrnout ne?No…ani jsem se nemohla rozloučit s manželem…hned mě vzali na vyšetření.Přišla dr. a moc se divila,že namám vůbec žádné bolesti!Prý jsem otevřená na 3prsty!!!Fakt mi nic nebylo.No ale jak mě dr.vyšetřila…od­tekla mi zbylá voda.Pak jsem šla na hekárnu…zatím bez bolestí.Říkala jsem si…co tu mám dělat,když mi vůbec nic není?!Tak jsem si lehla a četla si časopis.Když jsem došla na 2.stránku…ruplo mi /a to doslova/v podbřišku a nastaly mi bolesti hned po 2min!!!No to byl pocuc,myslela jsem,že exploduju.Do toho mi ještě píchli antibiotika,2in­jekce na urychlení porodu/otevírání branky/.Do toho všeho…holení,klys­týr.Naštěstí vše probíhalo celkem rychle.2krát jsem byla ve sprše,pak mě PA vyšetřila/to byla snad ta nejhorší bolest/,nevím…jes­tli mě ručně otvírala?!Ale těšilo mě,že při každém dalším vyš.jsem byla o 1prst víc otevřená.Asi kolem 19.hod mě vzali na sál…ani nevím jak rychle mi to uteklo.Na sále mě daly na monitor,musela jsem ležet na boku,aby se prcek pootočil do správné polohy/to byla taky dost velká bolest…ležet v nepohodlné poloze a ještě na monitoru/ a k tomu všemu mi ještě dali kapačku na urychlení a zesílení kontrakcí…každou další bolest jsem se pomalu modlila,aby byla jedna z posledních.Když mi konečně povolily tlačit…špatně jsem dýchlala a začala omdlévat…to se mi stalo asi 3krát.Bylo mi dost blbě/když jsem to na sobě cítila,že omdlím/.Pak přišla dr…sestra poznamenala,že budou muset asi použít kleště,to byl pro mě šok,asi jsem se začla víc snažit a na 3kontrakce byl Péťa na světě a tak krásně křičel?!!!A já pocítila velkou úlevu.Můžu říct,jak jsem se bála nástřihu…vůbec to nebolelo!Nejhorší z celého porodu jsou ty bolesti/kontrak­ce/.Ale to malé štěstíčko za to rozhodně stojí!!!Když jsem jela po dvou hodinách ze sálu,odpověděla jsem sestře na otázku,zda budu ještě rodit,…UŽ NIKDY!!!Ale teď už vím,že bych jednou chtěla mít zas miminko.A abych se taky zmínila o prckovi…Měl 3150g a 50cm,měl dlouhé černé vlásky/teď je z něj špinavej blonďák/ a pořád vedle mě na sále kýchal a koukal se na mě těma nejkrásnějšíma očkama na světě.Není nic krásnějšího.Tak snad jsem vás moc nenudila,všechny vás zdravím a přeju zdravá a krásná miminka.S pozdravem Katka a Péťa/7měsíců/.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.04 22:02

Ahoj holky,
jak se mate? Ja mela vikend naprosto pohodovy, po dlouhe dobe jsem neuklizela ani moc nevarila, protoze pres tyden vse stihla babicka. Zato syn byl velice zlobivy a uknourany, asi prave unaveny ze vsech tech predavek maminka, babicka :-)

Ale co je bezva zprava, ze zitra jsem konecne 32 tyden a tak jsem o dost klidnejsi. Navic se uz moc tesim na novy tehotensky pas, ktery by mel byt uplne jiny nez ten v prodejnach. Zitra pro nej jdu.

A co vy, jak jste prozily vikend? Myslim, ze ted ten cas strasne poleti. Budou velikonoce a tak uz se tesim na to, jak udelam beranka a mazanec a na to vsechno kolem.

Tak se mejte krasne a snad nam tento tyden nebude moc prset.
Drobecek, 31tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.04.04 11:19

Ahoj tehulenky,

tak dalsi tyden mame za sebou. Nevim, jak vy, ale ja si stale nejak nemuzu uvedomit, ze uz za par tydnu tady to stesticko bude. …

K tematu noveho denicku - na prvni porod mam velmi spatne vzpominky, a tak ho tady radeji nebudu rozepisovat do podrobna, abych prvorodicky moc nevylekala ;-). Prvniho porodu jsem se nebala a verila si, ze to zvladnu stejne tak, jako to zvladly vsechny ostatni zeny. Ale bolest kontrakci me primo sokovala a epiduralni anestesie nezabrala tak, jak by mela. Behem kontrakci se zpomaloval srdecni rytmus Anicky a tak jsem musela byt upoutana na luzku na boku po celou dobu prvni doby porodni. No proste nic moc, ale vsechno dopadlo dobre a ve 3.20 rano se Aja narodila, 3.325kg, 49cm. Manzel prestrihl pupecni snuru, hned mi Aju polozili na brisko, pote ji osetrili a prilozili mi ji k prsu. Jen jsem byla tak hrozne vycerpana, ze jsem si ty chvile ani nebyla schopna nejak uzit. Pripadalo mi, ze vubec nic necitim - vzdy jsem si predstavovala takove ty zabery z filmu, jak matky pretekaji radosti - a ja si pripadala „prazdna“ a citila se jako „spatna matka“, nebot jsem necitila najednou zadny cit a zadny matersky instinkt… Prevezli me na samostatny pokoj, zeptali se me, zda chci mit Anicku u sebe, ale radeji jsem rekla, ze ne. Byla jsem stale v soku z bolesti a hrozne vycerpana, bala jsem se, ze az bude brecet, nebudu se o ni umet postarat, protoze jsem se bala i otocit na posteli. Celou noc jsem navzdory memu vycerpani nebyla schopna zahmourit oko a vsechno si to stale prehravala a ptala jsem se sama sebe, zda nekdy budu mit jeste jedno dite. Ten nadherny pocit prisel az druhy den rano, kdyz mi Aju privezli a ja videla, jak je nadherna. Cerne vlasky po cele hlavicce (dnes je taky spinava blondynka), krasna tvaricka - no proste „nejkrasnejsi miminko na svete“. A to myslim doslova. Nevim, jak jste tohle citily vy, ale vzdycky jsem si rikala, ze je tohle pekny blabol, ale najednou v mych ocich byla neuveritelne krasna a ja jsem nemohla verit, ze tohle nadherne miminko patri me. :-)

Byla jsem sama na pokoji s koupelnou a WC, telefonem a TV (kterou jsem za cely pobyt ani jednou nezapnula ;-) ). Pokoj byl spojen dvermi s prebalovacim pokojickem, ktery byl napojen na dalsi soukromy pokoj. Na jednu stranu mi trosku vadilo byt sama a nemoci si povidat s ostatnimi maminkami, ale na druhou stranu to byla uleva moci spat, kdy se vam zachce a poradne si odpocinout - preci jenom navstevy se v porodnici stridaji jedna s druhou.

Nicmene, jak jsem se prvniho porodu nebala, tak se toho druheho ted bojim. Ale rikam si, ze horsi to byt snad nemuze a spoleham na to, ze jsem tentokrat lepe pripravena nez poprve. Myslim, ze v pripade porodu je nejlepsi priprava „pocitej s horsim, doufej v lepsi“. Potom vas nic nezaskoci a porod pro vas muze byt „prijemnym prekvapenim“…

Jinak si urcite prectete denicek jarnich miminek, ktery je tentokrat prave o porodu a porodnim planu.

DROBECKU: Aja kaka od toho minuleho tydne na zachod, tedy vzdycky musi jit tak 4krat a potom to teprve jde, ale o plinku uz si ani nerika - asi vi,jak by to dopadlo. Stale je jeste videt, ze ma z toho strach, ale postupne to urcite prejde. Tak mi spadl kamen ze srdce :-).
Chtela jsem te poprosit, zda bys mi nenapsala recept na mazanec. Ja tady bohuzel ve Francii zadny recept (na mazanec) nemam, nebot jsem ho jeste sama nepekla, ale chtela bych ho zkusit a radeji vyzkousim ozkouseny recept, nez nejaky z internetu. ;-)

OLI: Tak co je noveho???

A ostatni holky z denicku, jak jstena tom?

Adnrea24 31tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.04.04 14:19

Ahoj holky,

Drobečku, super deníček, do teď jsem hltala všechny možné předporodní přípravy u Jarních miminek a teď už se to začíná týkat taky nás.

Ty poslední měsíce strašně rychle utíkají, už jen čtyři týdny v práci a pak hurá na mateřskou.

Z porodu zatím strach nemám (ještě jsem nerodila, to bude tím :o)) ) Ale i tak se mi mé sestry smějí, jak si všechno růžově maluju - rychlý a pohodový porod, kojení bez problémů a hodné miminko… Tak nevím, jestli je to dobře nebo špatně … Asi je to lepší, než se stresovat.

Ve středu jdu poprvé na předporodní kurz, tak jsem moc zvědavá.

Holky, jak jste na tom se cvičením? Já se poslední dobou nějak nemůžu dokopat. Aspoň, že chodím dost pěšky.

Nevíte, od kdy se můžou objevit poslíčci? Mě někdy tak na půl minuty zabolí břicho jak při menstruaci a tak do minuty pak na chviličku potom ztvrdne. Jinak se pořád cítím docela dobře. I ta noha po masáži přestala bolet, ještě jdu zítra a pak už raději ne.

Přeju krásný zbytek pondělka a pozdravujte pasažérky

Lenka 31.tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.04.04 14:39

ahoj holky,

ja vubec nestiham. Neni to tu zadna dovolena, protoze schanime bydleni, resime jak a hlavne v ktere zemi budem muset platit dane, jestli si muzeme vzit hypoteku, je toho strasne moc, a za par dni uz vlastne jedeme domu. Nastesti Mimik je v pohode, nemam zadne problemy, a tak vsechno po tehotenske strance dobre zvladam.

Hezky si tu prohlizime kocarky, a nakoupila jsem si nejakou dobrou detskou kosmetiku. Dnes si chci zajit koupit latku na quilt, ktery chci pro Mimika usit. Ale jinak je to skutecne hlavne prace na nasem budoucim bydleni.

Mejte se krasne, v sobotu jsme zpatky, a pak napisu vic. Drzte se.

Oli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.04.04 19:48

ahoj tehulky, tak oznamujem, ze trombozu nastastie v nohe nemam, len musim nosit specialne pancuchy az nad pupok, ktory je uz dost velky:), a to v tej horucave je priam bajecne. ale citim sa zatial najlepsie z celeho tehotenstva.
na kontrolu mam chodit uz kazde dva tyzdne a to najma preto, ze som za poslednych 5 tyzdnov nabrala poriadne na vahe a pritom skoro nic nejem:(.asi to bude voda tak ako pri malom…ale vsak tych 8 a pol tyzdna sa nejak zvladne.
a co sa tyka porodu…po prvom som vyhlasila, ze nikdy viac ziadne diata a teraz po styroch rokoch ma to caka opat.verim, ze to bude lepsie a najma sa tesim, ze tam so mnou bude manzel.ten prvy porod radsej ani neopisujem, staci napisat, ze som rodila na slovensku, kde som si prvykrat[dufam, ze posledny] pripadala ako kus spinavej handry…ale ako sa hovori, na to zle sa akosi skor zabuda:)
drzte sa
citlivka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.04.04 14:33

Ahoj holky,
ještě k porodu. Já jsem byla schopná říct hned, že klidně budu rodit ještě jednou. Kdyby malého neodnesli, byl by to nejkrásnější zážitek v mém životě. A hlevně jsem měla pocit, že jsem porodila naprosto sama a že já vlastně k porodu nikoho nepotřebuju. Takže kdyby tu taková možnost normálně byla, rodila bych podruhé doma.

Andrej, to je super s tím kakáním. Příští týden už to půjde v pohodě napoprvé. recept napíšu večer.

Oli, zas to máš pestré. Asi byste si stejně nenašli čas na pohodu a procházky. Holt to budete muset nechat až na přestěhování :-) Já se taky nezastavím, stavíme. Ale cítím se občas děsně provinile.

Leni, díky za pochvalu a zdravíčko ať už je v pohodě. Až se občas lekám, jak už se nám ten termín porodu blíží.

Holky, mějte se všechny moc krásně a zas napište.
Drobeček, 32tt

Andrea24
Kecalka 209 příspěvků 06.04.04 15:01

Ahoj holky,

tak mam dneska velmi dobrou naladu - no ackoliv jsem temer celou noc nespala, nebot Aja mela zanet v ousku a plakala a nemohla vubec zabrat. V takovych chvilich opravdu ocenuju mit doma lekare.

Ale proc mam dobrou naladu - dnes jsem byla na UTZ a vse je naprosto v poradku, beruska vazi pres dve kila, ma krasny nosanek a profil :-). Pote mi jeste doktorka zmerila cipek vnitrnim UTZ a namerila 4cm!!! (pred 2 tydny jsem mela 2,8cm). Tak me pochvalila, ze muj odpocinek opravdu k necemu je, ale jeste mesic mam pry vydrzet.

Koncem dubna jsem se objednala k anesteziologovi, s tim epiduralem opravdu pocitam, chtela bych tentokrat, aby fungoval a abych si konecne mohla narozeni detatka uzit.

Jinak jsem jenom za vikend pribrala dalsi kilo - pripadam si jako otesanek, uz mam +11kg. Doufam, ze to pote pujde zase dolu.

Jeste jsem chtela jednu poznamku k vybavickam. Urcite uz kupujete oblecenicko. Ja tentokrat nic moc kupovat nebudu, protoze mam vsechno po Aje, ale jen jsem vam chtela poradit jedno. Kupovala jsem Aje kosilky, ale dala jsem ji je cca 2krat, pote, co jsem zjistila, jaka je to piplacka s zehlenim, jsem jednoznacne dala prednost body. Pro uplne malinka miminka jsou nejlepsi body, ktere se zavazuji ci zapinaji po strane telicka i mezi nozickama, je to ohromne prakticke. Take prizove svetyrky jsem velmi rychle vyradila. Jinak, kdyz kupujete vecicky, snazte se kupovat co nejvice z materialu, ktery se nemusi zehlit - usnadni vam to spoustu prace ;-).

Andrea24 32tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.04.04 18:04

ahoj andreo a ostatne tehulky.tak ja som sa na rozdiel od teba rozflakla a v zimnych vypredajoch som pokupila vela veci, pretoze cakame vraj dievcatko a prvy je chlapec…no nekupte satocky za 1.99$!!!takze to bude mala princeznicka.uz mame aj postielku[po malom], kociar[tiez] a chyba mi autosedacka.to si zatial pokukavam po internete, aby bola co najbezpecnejsi­a[vsak v tom aute sme vazne skoro pol dna, ked vozim maleho do skolky, na kruzky a do parkov…].

ja som mala zlu noc,zubrienka si dala tanecnu zabavku a asi tancovala kankan ;0,takze som dnes k svetu…drzte sa
citlivka 31+6tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.04.04 07:47

Andreo,

no to je super s tim cipkem, to snad ani neni mozne, ze se to tak paradne spravilo. Me jen rekli, ze zazrak se nestal. Pridavam ten recept.

Mazanec

400g mouky (hl. Nebo polohruba), 100g tuku, 70g cukru, 20g drozdi, 2dl mleka, 3 zloutky, 50g rozinek, 50g mandli, 1 vanilkovy cukr, spetka soli, 1 vejce na potreni, tuk na vymazani plechu

Udelame kvasek (drozdi, spetka cukru, teple mleko). Potom pridame mouku, zloutky, cukr, sul, rozpusteny rostlinny tuk a vlaznym mlekem zadelame testo. Prendame na pomouceny val a pridame rozinky a sekane loupane mandle a dobre vypracujeme testo, az je hladke, leskle a nechyta se valu. Nechame alespon hodinu i vice kynout. Z vykynuteho testa udelame bochanek, prendame na plech a nechame jeste hodinu kynout. Potom nahore rozrizneme, potreme rozslehanym vajickem a posypeme zbylymi mandlemi. Vlozime do trouby a asi po ctvrt hodine zmirnime teplotu a jeste asi ¾ hodiny propekame.

Doufam, ze jsem vybrala ten spravny recept, mam jich vic. Tenhle byl dobry. Ty mandle nahore se rady pripaluji, kdyztak se to da prikryt alobalem v prubehu peceni.

Citlivko, vis ze ja ti to nakupovani zavidim? Manzel brble, ze vsechno mame a kdyz to navic ma byt zase kluk, tak si neco dopreju fakt jen vyjimecne. Ale chapu, ze musime setrit, s tou stavbou.

Jinak tahle noc byla asi nejaka podivna. Za mnou zas prisel maly a zustal u me v posteli, protoze je manzel na sluzebce. Celou noc vzdychal a prevaloval se a tulil se a dnes se mu spustila ryma. No oc jsem toho nenaspala. Vecer jsem delala jeste neco do prace a rano jsem uz musela chystat snidani a svacinu dedovi, co prjel pomahat s tou stavbou.

A co ty Leni, mas od nekoho veci, nebo vsechno kupujes?

Mejte se holky moc hezky

Drobecek, 32tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.04.04 10:05

Ahojky holky,

Drobečku ? kéž bych taky mohla hned po porodu říct, že klidně budu rodit ještě jednou :o))

Zatím se vůbec nebojím, ne že bych se vyžívala v bolesti ? třeba k zubaři se musím psychicky připravovat pěkně dlouho dopředu ? ale ten porod mi přijde tak nějak přirozený a zatím si nepřipouštím komplikace. Dokonce jsem byla celá šťastná, když jsem zjistila, že kvůli očím (mám 7 dioptrií) nebudu muset rodit císařem. Tak za dva týdny už by se snad dalo začít i s čajem s maliníku a masáží hráze. Chystáte se na to některá nebo už s tím máte své zkušenosti?

Co se týká oblečků, tak to už mám snad skoro všechno. Dokonce mám i několik košilek, které Andrea nedoporučuje. Snad to žehlení nebude taková hrůza. Docela dost mi nakoupili i mí rodiče :o). Bude to jejich první vnouče a po dlouhých letech i v celé rodině a vzhledem k tomu, že mám ještě dvě sestry, tak se to bude dědit. Navíc můj tatínek pracuje v oboru, takže se vyzná.

Jen jsem pořád nerozhodná, jaký koupit kočárek. Zatím to vypadá na Deltim travel, ale je docela těžký a já předpokládám, že se budu pohybovat hlavně pěšky, autobusem nebo vlakem. Tak nevím. Zatím sonduju.

Jak jste na tom holky s výběrem dětského doktora? Už to řešíte? Nebo máte jasno?

Přeju krásný den a Natálka posílá šťouchaneček (vždycky, když si položím ruku na břicho, tak přestane a asi vyčkává co bude ;o)) )

Tak pa Lenka 31tt

Andrea24
Kecalka 209 příspěvků 07.04.04 15:21

Ahoj tehulenky,

DROBECKU: moc dekuji za recept, poreferuji, jak nam chutnalo ;-), teda doufam, ze to o vikendu zvladnu.

Chtela jsem vam dat odkaz na stranky, ktere jsem nasla ohledne tehotenstvi a zdaji se mi dobre:

http://www.rodina.cz/ (asi znate)
http://www.porodnice.com/ (sposta informaci hezky roztridenych)
http://www.neonatologie.cz/ (trosku odborne, ale spousta uzitecnych informaci)
 http://www.tehotenstvi.cz/

Tak ja si jdu dat zase pro zmenu dvacet ;-).

OLI, CITLIVKO - slavite nejak Velikonoce v USA???

Andrea 32tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.04.04 18:39

ahoj tehulky, tak kebuze sa nepozriem do kalendara, tak pomaly neviem, ze nejaka velka noc pride.ale deti sa chystaju. k malemu dosiel do skolky bunny, tak sa s nim vsetci fotili…dufam, ze nam foto vyslo:)
v nedelu mame velku akciu. slovaci a cesi, ktori ziju pobliz sa stretnu v parku, poskryvaju deckam vajicka[akoze od zajka], ktore su naplnene sladkostami[zase priberiem] a my dospelaci si podonasame papanicko a spravime velku party. tesim sa, ze si zase dobre pokecam a pritom budem rozumiet, o com je rec. stretavame sa tak este na mikulasa a je stale sranda. asi tyzden pred vianocami a teraz velkou nocou si dame babinec, kazda napecie jeden druh kolaca a vymiename a vymiename. teraz sme sa naucili robit aj ozdobene vajicka..kraslice. teda, ktoby to bol povedal, ze nieco take sa naucim v amerike?
dnes som mala noc zabijak. musela som spat posediacky, pretoze ma stale cosi hrozne pichalo na oboch bokoch bruska[asi tak, ked sme behavali dlhe behy].takze dnes si vegetim v posteli.
drzte sa citlivka 32tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.04.04 23:06

Ahoj holky,

Dnes jsem se dostala k pocitaci a vubec k tomu si sednout az ted. Vubec ted nejak nestiham. Myslim ale, ze se to pupikovi moc nelibi. Snad se manzel o vikendu trochu ujme synka a ja si odpocnu.
Jinak porad nemam nic nachystano, protoze, kdybych oblecky vyprala, bala bych se je veset na nase snury, ktere jsou hrozne vysoko. A tak doufam, ze snad u nas nekdo nekdy bude k dispozici, aby to pradlo povesil. No moc tomu neverim, ale mam rezervu :-) Venku mame snury nizko. jenze venku ted skoro porad prsi. Takze miminko na svet jeste nemuze, nemelo by si co oblect.
S tema kosilkama Lenko neboj. Ja teda zehlim tyhle miminkovske veci hrozne rada, vejdou se cele na prkno a je to sup sup. a stejne zehlim i body a vubec skoro vsechno pro mimco. Vetsinou se pri tom divam na televizi. Jinak je fakt, ze nekdy je kosilka praktictejsi, kdyz miminkovi protekava stolicka z plenky ven. Ono pokakane body pretahovat pres hlavu neni nic moc a navic kosilka to treba prezije bez uhony.

Andreo, diky moc za ty adresy. Ja si rada ctu na Netu kdeco. Jen toho casu kdyby bylo vic.
Jinak my velikonoce dost prozivame. Ondra byl zatim kazdy rok s tatou obchazet zname s pomlazkou. Jenze tenhle rok poprve budeme doma, tedy ne u zadnych rodicu a tak nevim. No, ale pomlazku si upletou. Ja nabarvim vajicka, upecu mazanec a beranka. S malym se chystame uz 3 dni. Udelali jsme takove stojanky na vajicka ve tvaru slepicek a papirove kyticky a ptacky na provazku. On se aspon zabavi. Ma ted hroznou rymu a tak knoura.

Jeste k tomu porodu me napadlo napsat vam, co jste jeste nerodily, par veci co me prekvapily, o kterych jsem nic nevedela. Snad vam to k necemu bude.
Hned jak skoncila druha faze porodu, mi zacala byt hrozna zima. Zrejme je to obvykle a taky me sestry hned prikryly dekou. Po porodu mi vubec neslo curat. Bala jsem se, ze jsem si tam neco uvnitr poskodila. Tak vy se nebojte, je to normalni. No a se stolici to je problem jeste treba i nekolik dni po porodu. Taky jsem netusila, ze se muze opravdu stat, ze se sice chcete nejak pohnout, ale nejde to, jakoby mozek nedaval ty povely telu. Mela jsem jednu takovou fazi ke konci prvni doby porodni, ale pak to zase bylo dobry.
Andreo, Citlivko, pokud vas taky neco prekvapilo, napiste, at vim, co nas muze potkat.

Tak vam vsem preju moc hezky konec tydne a hodne pohody.
Drobecek, 32tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.04 10:25

Ahoj holky,
tak já sice nemůžu psát dojmy z porodu, ale můžu napsat informace z předporodního kurzu. K tomu čurání ? říkala sestřička, že je důležité se po porodu vyčurat, protože při plném močovém měchýři se pak děloha nezavinuje jak má. Dokonce sestřenici po porodu hrozili cévkováním, tak se raději přemohla a zvládla to :o). Se stolicí prý taky bývá problém, ale u nás v porodnici třetí den po porodu maminku nutí, aby se vyprázdnila. Proto prý je dobré si nechat jednu lahvičku YALu (v případě, že si to maminka koupí). Jinak nevím, jakým způsobem by mě k tomu mohli donutit :o))

Když to vezmu od začátku, tak u nás v porodnici automaticky maminku oholí a dají klystýr. Pokud si to ale maminka nepřeje, tak to respektují. To holení je jak z důvodu případného šití (zarůstající chloupky do rány asi nejsou nic moc příjemného), tak je to potom lepší i z hygienického hlediska, když z těla vychází očistky. Sice nám tam popisovali i YAL, ale sestřička říkala, že sama by dala přednost raději klystýru, pěkně prý prohřeje bříško a na chvíli zmenší i bolesti. A o důvodech proč se dělá asi není třeba ani mluvit, zaprvé má miminko více prostoru a může postoupit zase o kousek níže a maminka se pak může snažit pořádně tlačit, aniž by se neustále kontrolovala, aby neporodila ještě něco jiného :o))

Stejně tak je to s nástřihem, dělá se automaticky, ale zase respektují přání maminky, když nechce. Dělá se to prý i proto, že miminko má ještě docela měkkou hlavičku, tak asi aby to pro něj bylo šetrnější.

Co se týká přiložení ke kojení - hned po porodu sice dají miminko mamince, ale nenechávají ho hned přisát, protože prý je po tom porodu tak unavené, že se ve většině případů ani nepřisaje. Sestřička dokonce říkala, že pro miminko je porod mnohem větší dřina, než pro maminku.

No asi jsem to popsala trochu chaoticky a je to jen teorie, takže taky uvítám informace zkušených maminek.

Ale teď už se jdu zas na chvíli věnovat práci, tak se mějte krásně a pište?

Lenka 32tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.04 14:33

Ahoj Leni a ostatni,

to je super, ze vam takove veci rikaji. Ja o tom curani opravdu nemela potuchy. Ani na tom jedinem kurzu, co jsem stihla :-), o tom nic nebylo.
No prilozit po porodu bych chtela, uz proto, ze u toho prvniho porodu to mozne nebylo. S klystyrem jeste nevim. Minule to bylo o to jednodussi, ze mi ho ani nenabidli. Myslim, ze kvuli tomu, ze odtekla plodova voda.

Tak maly uz se vzbudil, musim jit.
Drobecek, 32tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.04 19:05

Ahoj holciny a pasazerci,

tak premyslim, co me teda prekvapilo… No urcite samotny porod. Myslela jsem si, ze to nejak „vycitim“, az TO prijde a ja byla naopak az temer do samotneho odjezdu do porodnice presvedcena, ze jsou to jen kazdodenni kontrakce (ktere jsem mivala). Neodesla mi totiz ani zatka ani plodova voda… Asi k tomu prispela i nepravidelnost kontrakci, je fakt, ze se vsude pise o pravidelnych kontrakcich, ale u spousty maminek jsou nepravidelne. Takze jsou treba po 5 min., potom po 7, po 3 atd. proste chaos.
Pote mi bylo dost neprijemne to, ze jsem nedokazala ovladat sve telo, takze napr. plyny a pozdeji i stolici jsem nedokazala zadrzet. Tady se totiz klystyr nedava, cehoz docela lituji, nebot jsem se od toho nemohla odprostit a plne se uvolnit. Klystyr je take dobry i z toho duvodu, ze po porodu mate trochu „klidu“. Ja se totiz po porodu hrozne moc bala jit na zachod, at uz na malou ci na velkou. Po episotomii to totiz neni vubec nic prijemneho, hrozne moc me to palilo a bylo to vzdy utrpeni…
Pak me prekvapilo naliti prsou cca treti den po porodu. Je to neco tak nezvykleho… a pote i to, jak pri kojeni bolela deloha. Vy uz to nejspis mate odsud „nactene“, ale ja tehdy nemela pristup k internetu, francouzsky jsem jeste moc neumela, abych si to precetla a cesky „material“ jsem nemela…

Ale nebojte, vsechno to zvladneme :-). Ja nevim, ale pripada mi, ze na druhe dite se tesim jeste o hodne vic, nez na prvni (i kdyz jsem si tehdy myslela, ze se tesim na „maximum“). Ted uz totiz vim, jake je to stesti mit krasne, zdrave dite.

Andrea24 32tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.04 19:19

ahoj tehulky.zaujimava otazka, co mna pri porode prekvapilo.bolo to prekvapenie od zaciatku po koniec. mne v noci odisla hlienova zatka a zacali pravidelne bolestive kontrakcie kazdych 30 sekund[nie, nepomylila som sa].kazali dosjt do nemocnice, ked to bude kazdych 5 minut, tak manzel zacal chaosit, obliekla som sa a leteli sme.kontrakcie sice naozaj boli kazdych 30 sekund, ale trvalo 12 hodin, kym som sa ja[potom po pichnuti vyvolavacky uz polomrtva od unavy a nachodenych kilometroch]konecne otvorila a mohla zatlacit.maly sa zrazu ponahlal na svet, takze na trikrat a bol von.co bolo asi najhorsie, na 7 den po porode som sa roztrhla, lebo som vraj bola zle zasita..takze ceremonia sitie bola na dvakrat a mam 13 stehov, ktore sa potom zapalili…nechcem strasit, no dva tyzdne som nemohla vstat a tak bol manzel nasmu malemu otcom aj matkou, ja som jedine poleziacky kojila:)
neviem, ako je to pri druhom porode…opat nastrihnutie, alebo sa tam potrham…to ma strasi asi najviac…
ale maleho, teda uz teraz velkeho chlapa[ako sa sam nazyva], by som nevymenila a kludne by som sla este raz na ten isty porod[to hovorim az po 4 rokoch:)]

peknu velku noc vsetkym, citlivka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.04.04 15:47

ahoj holky,

Tak jsem uz opet zpatky v USA, a mam tedy zase chvilku precist si vsechny vase komentare, a taky se pripojit.

Jsem hodne unavena, a tak jsem rada, ze jsme se vratili uz v patek vecer, a tak jsem mela cely vikend na to, abych se dala dohromady. Doma nas krome vybalovani cekalo jeste prekvapeni od jedne z mych tchyni. Poslala nam krasny kosik na miminko, s mekkouckym prosivanym oblozenim a nekolika prosteradly. A tak jsme hned posunuli pradelnik, a nasli pro kosik mistecko hned vedle nasi postele. Cili to vypada, ze uz si to tu miminkovsky zarizujeme. Vsak uz nam tolik toho casu nezbyva, co?

Ja se zatim porodu nedesim, nejak na to proste jeste nemyslim. Mimik se ma fajn, v Praze jsme meli tolik co delat, ze to vecne litani ho asi uspavalo. Od navratu uz kope opet jako silenec, kopancu je hodne, a uz ne jen na jednom miste.

Velikonoce jsme oslavili spis jeste v Praze. A sem jsme si jeste propasovali kus mazance od maminky, a tak si davame. Zitra tu volno neni, takze na velikonocni pondeli pujdu do prace. ALe to nevadi.

Tak pro dnesek pa,

Oli

Vložit nový komentář