Malicci pasazerci - Bolestive kojeni

Těhotenství

Jelikoz jsem si prave prosla bolestivym zanetem prsu, rozhodla jsem se poslat denicek s timto tematem, treba pomuze ostatnim maminkam se podobnym problemum vyhnout.

Bolestivé nalití prsů

U některých žen dochází mezi třetím a pátým dnem po porodu k přechodnému nalití prsů, kdy jsou prsy oteklé, horké, tvrdé a bolestivé.
K takovému bolestivému nalití nebo ztvrdnutí prsů může vést vše, co kojení oddaluje nebo zkracuje jeho délku. Jestliže je kojení řízeno podle hodinek a ne podle chuti dítěte, může být ukončeno dříve, než se dětˇátku podaří prs vyprázdnit tak, aby změkl. Matka potom mívá nepříjemný pocit plných prsů. K tomuto problému může přispívat např. špatná technika kojení nebo dokrmování z láhve. Trvalý tlak na tkáň prsu může zabránit toku mléka a být příčinou zánětu.
Matce uleví studené až ledové obklady (tvaroh, kostky ledu, listy bílého zelí) přikládané mezi kojením, před kojením nahřátí a masáže, léky proti teplotě (Paralen), časté kojení (po 2 až 3 hodinách) i v noci.

Ucpání mlékovodu

Jako ucpaný mlékovod označujeme citlivé nebo bolestivé místo či zatvrdnutí (hrbolek, boulička) na prsu. Příčinou je blokáda jednoho z vývodů buněčnou drtí a zaschlým mlékem. Za ucpaným mlékovodem se zvyšuje tlak, který působí na okolní tkáně. Mlékovod se nevyprazdňuje a zanítí se. Úlevu přinášejí studené a teplé obklady, sprchování nebo koupel v teplé lázni, kde je dobré ponořený prs jemně masírovat krouživými pohyby. Hned po masáži by měla maminka kojit nebo mléko odstříkat.

Mastitida

Zánětlivý proces v prsu, který vzniká kdykoli v průběhu kojení. Častěji bývá postižen jeden prs, ale mohou být postiženy i oba prsy současně. Celkové příznaky se podobají chřipce - jsou to únava, bolesti hlavy, kloubů, svalů, nevolnosti, zvracení, často horečka. Vstupní branou infekce bývají drobná poranění bradavky, která vznikají při nesprávné technice kojení. Odlišení skutečného zánětu od ucpání mlékovodu někdy nebývá snadné.
Jestliže se mamince do 48 hodin neuleví, trvá horečka nebo se příznaky dokonce zhoršují, je nutné vyhledat lékaře a podat antibiotika. I přes užívání antibiotik lze pokračovat v kojení, většina z nich kojení nevylučuje.
Při zánětu jsou důležité tyto zá:,–(y: klid na lůžku a dostatek tekutin, antibiotika (7 až 10 dnů), léky tišící bolest (Paralen), začít kojit na zdravé straně a pokračovat v častém kojení i z prsu postiženého, pokud matka bolest vydrží - jinak je nutné prs vyprázdnit odstříkáváním
Vzácně (pokud se nezapočne s léčením zánětu již při prvních obtížích) se z mastitidy vyvine absces. Je to ohraničené, bolestivé místo postižené hnisavým zánětem. Pokud se absces vytvoří, je nutná jeho drenáž. V kojení lze pokračovat, jestliže to dovolí stav matky - jinak je nutné prs vyprazdňovat odstříkáváním.

Přídatná žláza

U některých žen se objeví v podpaží bolestivé zduření. Jde o jeden z laloků mléčné žlázy, který je v podpaží uložen odděleně a reaguje na hormonální změny stejně jako ostatní tkáně. Při bolesti a nalití je nutné postižené místo chladit ledem a mléko odstříkávat.

Popraskané bradavky

Nejčastějším problémem při kojení - přitom zcela zbytečným - jsou bolestivé a popraskané bradavky tzv. ragády, které jsou výsledkem nesprávné techniky kojení (nesprávného sání a chybné polohy).
Platí zá:,–(a, že kojení nesmí matku bolet, i když někdy u citlivých žen může malý diskomfort vzniknout.

Správná poloha při kojení:

Hlava, hrudník, bříško i kolínka dítěte směřují k matce (bříško na bříško).
Dítě se přikládá k prsu, nikoli prs k dítěti.
Prsty matky držící prs se nesmějí dotýkat dvorce, bradavka musí být vždy v úrovni úst dítěte.
Dítě saje z prsu, ne z bradavky. Nos i brada dítěte se musejí dotýkat prsu a matka nesmí prs prsty odtahovat.
V nesprávném sání by dítě nemělo pokračovat, protože tím by se stav bradavek zhoršil a vedlo by to také ke špatnému sacímu návyku.

Léčení bolavých bradavek

Naprosto zá:,–(ní jsou správné držení a správná poloha při kojení.
Přiložení ledových obkladů umožní vystoupení bradavky z nalitých prsů.
Hojení urychlí potření bradavky mateřským mlékem a přístup vzduchu k prsu.
Výjimečně se mohou vyskytnout případy, kdy má žena bradavky tak rozbolavěné, že je třeba kojení dočasně přerušit. Doporučuje se až čtrnáctihodinová pauza v kojení. Po tuto dobu musí maminka mléko odstříkávat. Dítě může být mezi tím krmeno lžičkou, z hrníčku, stříkačkou, nikdy ne z láhve. Když se matce bradavky zahojí, je třeba pokračovat v kojení správnou technikou.

Infekce kandidou

Jestliže se maminka nemůže bolavých bradavek zbavit, nebo ji začnou dokonce bolet po několika týdnech či měsících pohodlného kojení, jsou červené, pálí, svědí, kůže se začne loupat, jde o kandidovou infekci. Ke zhojení bradavky používáme protiplísňovou mast. Velmi často mívá dítě současně opruzený zadeček a bělavé tečky (tzv. soor) v ústní dutině. Síření kandidové infekce zabrání pečlivé mytí rukou a častá výměna vložek v podprsence.

Problémy s uvolňováním mléka

Maminka s bolavými bradavkami může mít z kojení tak velké obavy, že to může vést až k zabránění fungování tzv. vypuzovacího či spouštěcího reflexu (let down reflex). Tento reflex je velmi důležitý pro tok mléka a dochází k němu několikrát během kojení
K utlumení let down reflexu dochází obyčejně mezi 2. a 3. týdnem po propuštení z porodnice u žen, které měly po porodu s kojením problémy.
Zdravotník by měl maminku především uklidnit, že stav je přechodný

Jak předcházet bolestivým prsům

zahájit kojení do půl hodiny po porodu
umožnit matce společný pobyt s dítětem (rooming-in)
kojit podle chuti dítěte a délku kojení ani jejich četnost neomezovat
nepodávat dítěti jiné tekutiny než mateřské mléko
nepoužívat láhve a dudlíky
znát správnou techniku kojení, měnit během kojení polohu
nepoužívat silikonové kloboučky a dbát na to, aby podprsenka netísnila

Zkopirovano z neonatologie.cz

Andrea24

Váš příspěvek
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 11.06.04 21:04

Andreo, díky moc!!

O kojení toho ani nebude nikdy dost napsáno. Stále je dost maminek, které nemají základní informace a které vinou špatného přístupu v porodnici nekojí nebo kojení předčasně ukončí.

Mě se naštěstí podobné problémy vyhnuly, ale u prvního dítěte jsem měla bolestivé nalití prsů a to všechno kvůli tomu, že mi první čtyři dny nedaly vůbec mimikno k nakojení. A s nalitými prsy a nedonošeným spavým dítětem se začíná velice špatně… Ale rozkojily jsem to a já pak kojila do 21 měsíců.

Mrzí mě, že tu není laktační poradna. Říká se „Mnoho psů zajícova smrt“ a podobné je to, když radí moc lidí. Existuje spousta všeobecných rad, ale každý případ potřebuje indivuduální řešení. Proto bych doporučila se obrátit na nějakou laktační poradkyni, která pomůže vystopovat, v čem je problém. Kontakty najdete na netu, v případě potřeby se obraťte na mě, pošlu seznam.

Já třeba vím, jak se má správně přisát dítě, jenže můj chlapeček to neví a i když se snažím, přisává se mi jen mělce a pak si pokaždé naloká vzduch. Zajímavé je, že netrpí na prdíky, ani si neodříhává, jen do kojení vypustí slavnostní salvu do plínek…! :o) Ta ovšem stojí za to! :o)

Pro maminky čekatelky - kojení se nebojte, dá se zvládnout a problémy být nemusí.

Alice

schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 12.06.04 08:01

Diky za clanok, Andrea!
Priklanam k nazoru, ze informacii nie je nikdy dost. Aj ked - mna ta prax este len caka a uvidim, ako sa mi podari z tych informacii, co mam vymotat ;o)

Ja si pomaly zacinam citat rozne letaky, co mam doma o dojceni. Tak o krmeni v prvych dnoch som sa docitala aj toto:

Prve dni dostava dietatko kolostrum - je to tekutina bohata na protilatky a dalsie latky, ktore robia MM takym vynimocnym. Protilatky chrania pred chorobami, enzymy a rastove hormony(?) sa staraju o optimalny vyvoj este nedokonalych organov dietata (pluca, creva). Toto prve mlieko je bohate na bielkoviny a bez tukov, takze je lahko stravitelne. Okrem toho ma laxativny ucinok, tym napomaha lahsiemu vyluceniu smolky.
Prve dni, ked sa startuje tvorba mlieka, su trenovacie dni. Zdrave donosene dieta ma dostatocne rezervy tuku a tekutin pre toto prve obdobie, aby sa matka i dieta mohli dojcenie naucit. Dokrmovanie nie je potrebne, narusa rovnovahu medzi dopytom a ponukou.
Dajte vasmu dietatku pocas tychto prvych dni sancu co najviac pit. Castym prikladanim sa rychlejsie spusti tvorba mlieka a predchadza sa bolestivemu naliatiu prsnikov, kedy je pre dieta prsnik tazke uchopit.

Zaujimave je, ze v kolkych porodniciach (neviem ako v Cechach, ale na Slovensku sa to vraj tyka aj tych, co maju titul, ze podporuju kojenie) sa namiesto kolostra dava detickam flasa s umelou vyzivou… ;o(

Schamka + letne mimi Pampusik (35.TT)

Peg
Kecalka 196 příspěvků 12.06.04 16:47

Děkuji za dobrý článek, i ted když už s kojením „válčíme skoro měsíc“ se dovídám,nějaké novinky, nebo spíše s upřesnujicíma informacema.

Ale i já musím říct, že přesně vím z čeho mám rozpraskané bradavky, ale jak to udělat aby se Anetka chytla správně netušim, zkoušim, měnit polohy několikrát se přisát znovu, ale prostě jsou dny a kojení kdy se to daří bezbolestně a dny kdy Anetka jen tak cucá a při tom kouše a kojení bolí, prostě nevím jak jí bradavku více vnitit když tu pusinku víc prostě neotevře.

Zrovna ted máme období kdy zase trochu válčíme a bojujem (Anetka mi vysává prsa do mrtě a ke konci už jak jí to moc neteče dosti bojujem s usnutím a hladem současně), takže jsem opět vytáhla odsávačku a trochu více prsa dráždíme aby bylo mlíčka zase více, ale věřím že to zase překonáme jako už jednou a pujde nám to skvěle.

Každopádně díky za každou novou radu, vím že u každého je to jiné každému pomuže něco jiného, ale aspon je co zkoušet a třeba to zrovna nám pomůže.

Peg s Anetkou

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.06.04 17:49

Ahoj holky.Andreo,dobrý článek moc dík.Dnes jsem ho potřebovala,Hanička spala dost dlouho a tak jsem měla nalitá prsa a dost to bolelo.Teď už to je dobrý.Ještě mě bolí pravá bradavka,mám ji trochu rozpraskanou,ale mažu Bepanthenem tak to snad pomůže.co vy na to?......Oli gratuluju k holčičce a přeju zdravíčko a štěstíčko....­.Drobečku,ten hematon jsem při porodu asi neměla.Zjistili ho při propouštění z porodnice,tak se tam objevil až po císaři…Holky nevíte náhodou co na jizvu a na bolení břicha,mě to totiž ještě hodně bolí.Na masáže nám poradili sádlo,ale jak masírovat,když bolí i dotyk na břicho.Zatím se mějte.Ahoj Hanula a Hanulka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.06.04 20:40

Ahoj holky,
tak mám další radostnou novinu. Dnes mi přišla tato zpráva

Tak se nám dnes v 18.16 hod narodila Andrejka, má 3450g a 50cm. Lenka

Jé, tak já moc moc gratuluju a přeju hodně štěstí, zdraví a lásky.
Tak další holčička. A kde jsou ti kluci? No tak, holky těhulky…

Drobeček

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.06.04 21:51

Andreo,
diky moc za clanek. Je to poucne. My s kojenim bohuzel taky jeste porad bojujeme. Dnes v noci Tomasek velmi spatne spal a nejradeji by se kojil co hodinu. Takze mam dokonale rozkousane bradavky. Nechapu proc. Prilozeni se mi zda spravne, ale maly opravdu hodne taha, zvlast po trech hodinach. Me to boli tak, ze mozna blokuju ten let down reflex. Takze je to porad kolobeh. Ale v podstate to jde. Ragady jsou pryc. Aspon uz nepije krev.

Peg, jak uz jsem ti psala, my jsme si s mym prvnim synem (skoro 3 roky) taky s kojenim uzili. Z porodnice jsem mela stejne strasny pocit jako ty. O lahvicce jsem se taky dozvedela zajimave. Kdyz mi dali maleho na kojeni a on spatne sal, rekli jen, to je zajimave, vsak z lahvicky pil pekne. Mimochodem prvni prilozeni bylo 3 den. Takze vim, cim jsi si prosla a opravdu ocenuji, ze jste to rozkojili. Drzim palce i dal.

Hanulo, co z jizvou bohuzel nevim,ja nastesti zadne velke nezazila. A co ten hematom, vstrebava se?

Holky, mejte se moc hezky a at vas mimisci moc nezlobi.

Drobecek a Tomasek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.04 09:23

Ahoj holky.Lenko moc gratuluju k Andrejce a přeju hodně zdravíčka,štěstíčka a lásky.Tak další holka,no to je super,takže žádný pasažérci,ale pasažérkyně.Dro­bečku,ten hematon zjistili ultrazvukem,tak až ve středu jsem na něj objednaná tak se dozvím víc,ale zkouším různý masti např.Fastum gel,Ibalgin a Lioton 100 000 právě ten by měl být na krevní sraženiny…Dnes v noci Hanička špatně spala a taky jsem kojila každou chvilku.Já snad byla úplně vycucaná.Dnes jedeme k našim na oběd tak si aspoň od vaření odpočinu.Měl by tam být dětský den tak ho snad nezruší kůli počasí jako minulý týden.To by byla Monička už dost zklamaná,před týdnem byla u babičky celý víkend.Tak se holky mějte moc hezky a přeji hezké počasí.Aať máte hodné mimísky.Ahoj Hanula a Hanulka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.04 12:53

ahoj holky,

Andreo, diky za denicek i vsechny info. Dnes je Mie 5 dnu, a ja si konecne zacinam pripadat jako ze to vsechno zvladnu. Porod byl dost v pohode, byla jsem sice dost potrhana, ale siti se myslim hoji dobre, a i krvaceni ustupuje rychle.

Kojeni byla az do vcerejska hruza. U me v nemocnici jsme meli Miu na pokoji okamzite. Respektive, protoze mela pupecni snuru omotanou dvakrat kolem nozicky, doktori byli docela urgentni a tak mi ji hned na brisko nedali, ale okamzite odstrihli pupecni snuru a udelali ruzne testy. Asi po dvou hodinach me prevezli na oddeleni sestinedeli, a Dick pak prijel s nasi holcickou do pokoje. Od te doby byla s nami, krome vazeni a jednoho krevniho odberu.

Cili jsem kojeni zacla zkouset okamzite. Nejdriv jsme mysleli, ze mame vyhrano, protoze se dost prisavala, a bolelo to az hruza. Ale ona se neprisavala dobre, a jak jsem zjistila, moje bradavky jsou trochu vpacene. Uz treti den se mi zacla nalevat prsa, jeste pred odchodem z nemocnice a doma to pak dosahlo vrcholu. Silene me to prekvapilo jak ohromna ta prsa jsou, jak boli, a neni mozne, aby se miminko bez odsani mohlo samo zvladnout prisat. Zvlast u tech vpacenych bradavek. Cili jsem hned rucni pumpou zacla odsavat, ale moc to neslo, a mlika bylo malo. Bylo to frustrujici. Nakonec jsem mela moznost odsat hodne elektrickou odsavackou a to mi ulevilo, stejne jako studene obklady.

Jenze Mia ma zloutenku a tak byla ospala a nechtelo se ji krmit, a my ji museli prikrmovat ze strikacky, aby byla dostatecne zavodnena…

Vcera jako bychom prolomili barieru. Mie je lip, hodnoty bilirubinu sly trochu dolu, koji mnohem lepe, mam pujcenou elektrickou odsavacku a mam pocit, ze uz vsechno muzu zvladnout sama i bez manzelovi pomoci. Zatim jsme oba delali vsechno, zvlast s tim prikrmovanim a jeji ospalosti nam trvalo 1.5 hodiny do ni neco dostat, a mezitim se snazit neco naspat, nebo odsat mleko, nebo si chladit prsa…, ale ted myslim uz nemusime. Telo me jeste boli a mam daleko vetsi obdiv a porozumneni ke vsem matkam sveta, protoze je to fakt fuska projit porodem a prvnimi par dny pote.

Gratuluju Lence k Andrejce, brzy doplnim tabulku a rozeslu ji. Vsak uz bude skoro plna.

Vcera jsme uz vysli na prvni prochazku s kocarkem, bylo to krasne, a alespon jsme byli chvilku venku.

Mejte se hezky, preji hezkou nedeli.

Oli

Oli

Lucie
Stálice 81 příspěvků 13.06.04 18:35

ahojky,
Oli: graguluji k dcerusce a preji hodne radosti a stesticka cele rodince:)

Andreo: moc hezky a prinosny denicek!!!

u nas stale nic noveho!! v patek jsem byla v poradne a zatim se ani neotviram, jen se to stale pripravuje…monitor byl v poradku a klidovy. na druhou stranu mi doktor rekl, ze pokud do pristiho patku neporodim, tak se v poradne dohodneme na terminu nastupu do nemocnice a o vyvolani porodu…TP dle MS jsem mela 11.6. ale poceti bylo pozdeji, takze podle poceti zatim vubec neprenasim…i kdyz se tak citim…snazim se stimulovat bradavky a byt cinoroda:) a doufam, ze se porod sam brzy spusti.
mejte se krasne, papa
 lucie

Andrea24
Kecalka 209 příspěvků 13.06.04 19:03

Ahoj holciny,

jsem rada, ze vam denicek byl k uzitku a prinesl vam nove informace.

ALICE - O kojeni toho opravdu nikdy neni dost napsano. Ono se rekne, ze je to „prirozena vec“, ale kdyz ono s tim vyvstane takovych otazek, az jde cloveku hlava kolem.

PEG - cetla jsem tvuj clanek a musim rici, ze me hodne dojal. Doufam, ze uz nebudete mit do budoucna zadne problemy, a kdyz, tak ze je spolu hrave prekonate. Chtela jsem se zeptat, co vlastne u toho tveho porodu bylo spatne s tou plodovou vodou, ci se odlucovala deloha? Preju ti i Anetce hodne uspechu s kojenim ;-).

OLI - moc blahopreju k holcicce!!! Ma krasne divci miry ;-) a jmeno. Prejeme hodne stesticka a zdravicka do zivota. Uz nabiras novou energii? Ty prvni dny jsou opravdu zahul, vid? Mimochodem, nemas vyfocene brisko tesne pred porodem??

LENKO - taktez gratulace k holcicce s take krasnym jmenem :-). Ja jsem vzdycky mela sve jmeno rada, tak se ji take bude urcite libit ;-).

HANULO -tak jak jsi dopadla s tim hematomem, bude to dobre? A co Hanicka, jak v noci spinka?

DROBECKU - ja s malou spinkam (tedy s obemy, z kazde strany jedna) a musim rici, ze spinka uplne uzasne, budi me jednou ci dvakrat za noc. Kdyz neco, tak ji hned muzu utisit. Najist ji davam, jeste nez se poradne probudi a ona zase hned potom usne, takze ani nikoho vetsinou nevzbudime, coz je skvele. Doufejme, ze si bradavky rychle privyknou. Me zase ten let down reflex boli, a to treba i kdyz nekojim a mleko se spousti - stava se ti to taky??

LUCIE - a co to vlastne bude, kluk nebo holcicka? Chtelo by to Tomaskovi nejakeho kamarada ;-), aby tu na ty baby nebyl tak sam.

CITLIVKO - tak co maly s tim kaminkem? Uz vysel prirozenou cestou nebo bude nutny nejaky zakrok? A jak mala Lili, stale v noci tak dobre spinka?

Hezky nedelni vecer

Andrea + Amalka 4t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.04 21:31

ahoj holciny, tak nasa mala si dnes v noci povedala, ze spat netreba a vstavala kazdu hodinku a pol…bolo to zaujimave.chce sa mi strasne spat, ale ona ma este stale vela energie.dufam, ze dnes to bude uz ako kazdu noc:)
adam kamienok nastastie vykakal, ale nie ako jeden velky kus, ale dva…neviem, ako sa mu to mohlo v brusku rozdelit…vsetky drobne veci som vcera tajne zlikvidovala, kym boli s mamkou na vylete v yosemitach, dufam, ze na to nepride.
oli, ja mam vpacene bradavky tiez, ale nosila som formovace a ono to zabralo, malu kojim bez na:,–(iek.ked ti to nepojde, vyskusaj ich, maju ich naor. v targete, alebo lullaby lane a snimi som adama kojila 14 mesiacov v pohode.
blahozelam lenke k malej andrejke…drzte sa.
hanulo, ako?
majte sa a oddychujte, kym mozete:)
citlivka a lili

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.06.04 01:21

Ahoj holky,

tak to byl dneska den maraton. Ale citim se lip, i stehy me min boli, a kypim energii, zatimco muj manzel dnes odpadl a potreboval se nejen vyspat, ale alespon si precist noviny.....

Kojeni dnes docela fajn, Mia je ale zase trochu leniva, a tak u prsu vydrzi jen tak 10 minut a pak se porad hlasi o pridavky. Cili koji dost casto. Dnes jsem si ale nasla cas trochu odsat, a tak mam trochu zasoby a hlavne odlehcena prsa (na tu chvilku, ze…). Chtela jsem se zeptat, kdyz davate vasim miminkum odsate mleko, davate jim to z lahve s nejakym mini dudlikem?

Andreo - mam vyfocene brisko tesne pred porodem. Potom, co mi praskla plodova voda. Bylo utery, ja presne 40 tydnu, tak to bylo posledni z pravidelnych uternich fotek. Az se k tomu dostanu, jeste ho pridam do galerie, stejne jako dalsi fotky naseho broucka.

Citlivko, nejak se Mie dari ty vpacene bradavky pekne vytahovat. Zkusila jsem ten shield, ale neslo mi to s tim, tedy Mie to s nim neslo. Zatim zvladame. Je to maraton.

Dnes jsme sli zas na prochazku a stavili se v Baby Gapu a koupili prvni ruzove oblecky. Vsechno zatim mame unisex nebo podedene po klukovi, takze ted se muzeme soustredit na holcicku. A tenhle obchod ma vzdycky moc pekne veci ve velke sleve.

Tak to je pro dnesek vse.

Lucii drzim moc palce, aby tvuj chlapecek vykoukl brzy na svet (Andreo, precti si tabulku, Lucka bude mit kluka). A hlavne at je porod pohodovy (respektive zvladnutelny).

Oli

Peg
Kecalka 196 příspěvků 14.06.04 14:06

Anderjko děkuji snad se nám bude vše dařit, každopádně máme hodně sil na to bojovat a neskutečné médium k získávání informací(co bych si bez netu počla).

Jinak problém byl že mi praskla placenta a bez ní miminko nemuže přežít, aspon tak mi to vysvětlili doktoři a praskla asi proto že děloha z častých kontrakcí dostala něco jako křeč tak to zase vysvětlili manželovi po té co šel zjištovat co se nám vlastně stalo.

držím palečky at se Vám všem takové problémy velikánským obloukem vyhnou

Peg a Anetkou

Andrea24
Kecalka 209 příspěvků 15.06.04 11:50

Ahoj Oli,

to odsate mleko je nejlepsi podavat strikackou (bud klasickou, anebo takovou, ktera je u detskych sirupu proti horecce a bolestem apod. - Dolipran, Advil, Nureflex - ale u vas asi maji jine), nebo lzickou anebo z lahve, ale dudlik lahve nedavej do pusinky, ale prsty dudlik mackej tak, aby to Mie kapalo do pusinky postupne, jinak by se zalykala. Rika se, ze se nema davat lahev, aby se nezhorsila technika kojeni - ale nevim, co je na tom doopravdy pravdy. Rika se to i o dudliku a ani u Aji ani u male zadne problemy zatim nenastaly. Chtela jsem se na tohle zeptat v diskusi, asi to udelam.

A co ostatni maminky, kdo nam tu jeste zbyva z tehulek? To abychom se potom prestehovaly do miminkovskych denicku ;-).

A jak holky sestinedeli? Mate nejaky baby blues? Ja se citim naprosto v pohode, zadne problemy sestinedeli me nepotkaly.

Tak obcas neco pisnete, at tu neni tak mrtvo.

Andrea + Amalka (dnes 1 mesic!)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.06.04 12:42

Ahoj holky,tak už jsem v pořádku.Dnes jsem byla na ultrazvuku a ten hematon už tam není.Takže se vstřebal.Včera Hanička přes den moc nespala,asi tím dusnem venku,ale v noci a dnes si to vynahrazuje tak spí a spí.U mě šestinedělí probíhá zatím bez problémů,cítím se taky v pohodě.Andre­o,s dudlíkem taky žádné problémy,moc ho nechce,ale když nemůže usnout a je nakojená tak se s ním ududlá a pak ho sama vyplivne nebo jí ho vyndám já.Tak se zatím mějte a Pišteeeeee…Ahoj Hanula a Hanulka 21dní

Andrea24
Kecalka 209 příspěvků 17.06.04 12:55

No teda tady je mrtvo! Kde jste vsechny? Ja vim, pece o mimiska je ted prednejsi nez vysedavat u pocitace, ale prece ;-).

Na me asi leze nejaka angina ci co. Boli me v krku, tak doufam, ze Amalce nic nehrozi.

Taky vcera kdyz Amalka spala, tak ji Aja dekou prikryla i hlavu, tak jsme se ji snazili vysvetlit, ze se to nesmi delat, tak doufam, ze to bylo naposledy. Neni to jednoduche uhlidat…

Tak hezky den

Andrea + Amalka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.06.04 21:02

ahoj holky, tak sme dnes zvladli prvy nakup…aj pupcek odpadol, takze hor sa do kupania.
tu nemaju normalne vanicky, len s cudom uprostred na lezanie a kedze to pre babo nie je ziadna sranda, boli sme malej kupit nafukovaciu vanicku. letim mala reve
citlivka

Andrea24
Kecalka 209 příspěvků 18.06.04 12:22

Ahoj holky,

tak koukam, ze za chvili si tu budu psat sama se sebou. Doufam, ze obcas taky neco pisnete ;-).

Chtela jsem se zeptat, zda budete holcickam pichat ouska. Ja jsem Aje jeste nenechala, a to ji uz byly tri roky a myslim, ze to klidne jeste nejakou tu dobu pocka. Az bude chtit sama, tak uvidime. Takze ani Amalce zatim pichat ouska nebudeme.

Tak se zda, ze z hodneho miminka se stava maly kriklounek, take je to u vas tak? V noci spinka hezky, budi me pravidelne v 2,30 a v 6h, ale hned zase usne, takze se i vyspime.

Tak hezky vikend vsem maminkam, miminkum a zbyvajicim tehulkam.

Andrea24 + Amalka (skoro 5 tydnu)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.06.04 16:42

Ahoj holky,
tak jsem se konečně dostala k tomu, abych vás zase pozdravila. Jsem sice z porodnice doma už od středy, ale zatím jsem si byla schopná deníček jen přečíst. Ale teď to napravím. Andrejka se před chvílí nasosala mlíčka a teď si spokojeně spinká.

V nemocnici jsem strávila už celý minulý týden. Doktorovi se v pondělní poradně zdálo, že máme na KTG zúženou křivku ? miminko se za celou dobu ani jednou nepohnulo. Udělal UTZ a zjistil, že mám termínovou až potermínovou placentu a poslal mě do nemocnice, ať mi zkontrolují na lepším UTZ průchod pupečníkem. To se zdálo v pořádku, ale zjistili, že vlastně už 5 dní přenáším, tak si mě tam zrovna nechali. Ale miminku se stejně ještě na svět nechtělo, tak mě v pátek po obědě pustili domů s tím, že mám přijít na další kontrolu až v úterý.
Jenomže mě už dvě hodiny po příjezdu domů začaly kontrakce, a to zrovna po 3 až 4 minutách. Tak mě tam večer měli zpátky ;o) Otevřená jsem byla jen pro špičku prstu, tak mi píchli nějakou injekci s tím, že buď se to rozjede nebo se ještě do rána trochu vyspím. No a ono se to sice ne úplně, ale uklidnilo a přečkala jsem tak až do soboty dopoledne. Když jsem byla otevřená na 3 cm, tak mi doktor (mimochodem primář porodního a moc sympatický chlap a super doktor) propíchl plodovou vodu a to teprve začaly ty správné bolesti. Břicho mě nebolelo, ale měla jsem strašné křížové bolesti, moc nepomáhalo ani hopsání na balóně v horké sprše. Když jsem byla po čtyřech hodinách takových bolestí otevřená jen na čtyři cm, tak jsem myslela, že snad požádám o epidurál (nakonec k tomu nedošlo). Měla jsem tam naštěstí svou sestru, která mi při kontrakci masírovala záda a aspoň trochu mě dokázala psychicky podpořit. Po další asi hodině a půl si doktor lebedil, jak se krásně otevírám, ale mě těch 6-7 cm moc super nepřipadalo, ale prý že to do hodiny bude. No nicméně ani ne za půl hodiny jsem dostala strašné nutkání tlačit. Byla to strašná úleva moci si vylézt na to křeslo a slyšet, že už při další kontrakci můžu tlačit. Najednou bylo po bolestech a já se mohla soustředit jen na to, abych pořádně a správně tlačila. (ty křížové bolesti se mi až tak dobře prodýchávat nedařilo ? brněly mi ruce i obličej) Asi při třetí kontrakci už jsem cítila jak se miminko dere tou uzoučkou cestou na svět. A konečně byla po 6 hodinách bolestí a 16 minutách samotného porodu malá princezna venku, na chviličku mi ji položili na břicho a pak si ji hned odnesla dětská sestra. Doktor mě pak ještě zašil ? trošku mě nastřihli a pak už mě odvezli na dospávací pokoj, kam si pro mě po dvou hodinách přišla sestřička a odvezla mě na pokoj. Malou mi pak přivezli a zkoušeli jsme se přisát, což se nakonec, sice z kloboučkem, ale podařilo. No ale to už je zas na jinou kapitolu.

Lenka + Andrejka (6 dnů)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.06.04 20:04

Ahoj holky,
tak vás všechny zdravíme stále ještě pořád 2v1. Už je to dlouhé, hrozně moc se na Bublinku těším. Mám 4 dny do termínu porodu a stále se nic neděje. Nevím ani co jsou to kontrakce. Moc gratuluji ke všem již narozeným mimískům, atˇ jsou zdraví a dělají rodičům jen samou radost. Tereza+Bublin­ka 40tt.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.06.04 20:17

Ahoj holky,

predne Leni, jeste jednou obrovska gratulace. Vidim, ze porod jsi zvladla bravurne. Jsi statecna. Priste to bude jeste kratsi :-)

Tak se po delsi dobe zase ozyvam. Tento tyden jsem fakt nestihala. Maly oslavil 3. narozeniny Navic se stavbou nastaly dalsi komplikace. Takze cely tyden varim, pecu a prijimam navstevy.

Jinak my s Tomem se mame vyborne. Pribyva 400g tydne, coz me desi a doktorku tesi. Ta vzdy jen zajasa, jak krasne roste. Zavidim vam ty klidne noci. My jdeme spat tak ve 12h po vecerni kolice, pak vstava tak ve 2h a od 5h uz zase spis nespime nez spime. Takze kdyz za mnou prijde ten starsi do postele, tak toho taky moc nenaspi. Jinak zloutenku mame porad, Oli, cim jste zavodnovali?

Hanulo, to je prima, ze hematom je pryc. Ted jeste aby prestala bolet ta jizva.
Andreo, me se mleko samo skoro vubec nespousti. Vyjimecne z druheho prsu kdyz kojim a pak v teple sprse. Takze ja vlozky do podpsenky ani moc nepotrebuji :-)
Oli, ja mela ty ragady a tak jsem musela 48h krmit jinak. No chtela jsem strikackou, ale po 3 krmenich jsme to vzdali a byla lahvicka. Strach jsem z toho mela jenom ja, detska dr. i v porodnici mi rikali, ze to neni zadny problem. Tomasek se k prsu v pohode po par dnech vratil. Proste umi oboji. Ondru jsme ucili dokonce z flasky na prso. Tj. vubec to z prsu neumel a dokazali jsme to. No mozna ale nejsou vsechny deti tak sikovne, tezko rict. V knihach se rozhodne lahvicka s dudlikem nedoporucuje. Pokud ji ale budes pouzivat, tak je dobre, aby dudlik mel jen velmi malou dirku, aby to nebylo moc snadne a rychle.

A co holky, jak se vam hoji nastrih? Me uz stehy vypadaly, ale porad to citim, hlavne kdyz dlouho stojim.

Maminky, at vas mimi moc nezlobi, tehulkam zas pohodove porody preje
Drobecek a Tomasek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.06.04 20:31

Ahojky holky,

tak jsem tu zas ;o)
Drobečku - nevím, jestli je to možné, ale já mám pocit jako by mi ta vrchní vrstva šití znovu praskla… Stehy mi vypadly snad hned třetí den po porodu a čtvrtý den se mi zdálo, jako by to prasklo.

Co se týká kojení, tak v porodnici jsme začali s kloboučkem, ale doma se snažíme bez i když to pokaždé nejde. A pravidelnost taky veškerá žádná někdy kojíme co hodinu třeba jen deset minut a někdy se vzbudí za čtyři hodiny a pije třeba půl hodiny. Ale myslím, že si zvyknem.

Holky, odstříkáváte mléko po každém kojení do prázdna?

Pokusím se přidat do galerie fotečku, tak mrkněte.

Lenka + Andrejka (6 dnů)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.06.04 20:51

Ahoj holky,my se máme dobře Hanička je moc hodná a hezky spinká i v noci.S kojením problémy nemám jen mě trochu bolí bradavky.Andre­o,ouška jí píchnout dáme ale až tak za měsíc nebo za dva.V porodnici nám radili že se ouška mají píchnout až po očkování trojkombinace to je v 6 až 9 týdnu.Drobeč­ku,dnes mě to břicho bolí dost,ale každý den odpoledne mě začíná bolet hlava a večer je to ještě horší.Tak nevím co to je a proč.Citlivko,jak vypadá ta nafukovací vanička?O ní slyším poprvé že něco takového je.Terezo,ať ti to dobře dopadne a rodíš v pohodě a ať máš svou Bublinku už u sebe.Mějte se hezky.Ahoj Hanula a Hanulka 23dní

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.06.04 11:50

ahoj holky,

jeste jednou Lenko gratuluju k Andrejce.

U nas je vsechno dost v pohode. Nasi prijeli na 10 dni k nam a nemuzou se vynadivat na prvni vnoucatko. Je to prima.

Mia uz dost dobre koji. Celkove nepije vic nez v prumeru 15 minut, ale me to mliko asi vyteka silenou rychlosti. Mne se mliko casto spousti samo, bez vlozek do podprsenky bych to nezvladla. Koupila jsem si 6 pracich, a musela jsem si k nim koupit i jednorazovky, protoze je nestacim prepirat a susit. Vetsinou si musim dat dvojitou vrstvu, a pres noc vzdycky menim. Pry se to po case upravi, ale zatim je to dost hrozny.

Ja jsem pote, co me prsa prestaly bolet a Mia zacala dobre kojit odsavala jen dvakrat. Zatim vzdycky ke kojeni vstavam, ale koupili jsme lahvicku s novorozeneckym dudlikem, ze ktereho se spatne saje, a tak to asi brzy zkusime. Treba si babicka zkusi zakrmit......

Mam zajimavou neprijemnou zkusenost. Kdyz jsme opousteli nemocnici, rekli mi, ze po dobu 2 tydnu nemam ridit auto. Ale me uz po tydnu bylo dobre, a nechapala jsem, proc bych nemohla ridit. Odjela jsem na maly nakup a po 15 minutach rizeni a par minutach v obchodu me zacaly bolet stehy. Domu jsme prijela uplne hotova, a definitivne me to v bolestech vratilo az o dva dny zpet. Kdo by to byl rekl? Vite o tom?

To je od nas asi vsechno. Muj problem s prispevky je ten, ze doma mame jeden pocitac a to je Dickuv pracovni, a ja mam jen malo moznost se k nemu dostat. Na denicek tenhle tyden rozhodne cas nemam. Planujeme koupit novy pocitac, a pak to snad bude lepsi.

Hezky vikend.

Oli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.06.04 02:36

ahoj holky, tak vidim,ze je to pestre.
oli, mne tiez zakazali jazdit, ale musela som na piaty den ist s malou k doktorke na prehliadku a ledva som sa dovliekla domov, ale teraz na 17 den riadim uz bez problemov.
nafukovacia vanicka je htt://infant-bathroom-products.baby­catalog.com/bath-tubs-and-seats/duck-safety-bath-tub-32201
tak sa na to pozri, ak chces.
s kojenim to mame tiez zaujimave, bud sa koji 10 minut, alebo tam mrauci skoro hodinu, pricom ju musim budit, ale ked ju nahodou polozim, ze ma spat v postielke, protestuje.
mala je sikulka, dviha hlavicku a ked je na brusku, smejeme sa, lebo nohy dvihne ako baletka…tak to potom aj vyzera, grckanie mame na dennom programe.
drzte sa citlivka+lily

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.06.04 13:10

Ahojky holky,

tak je vidět, že už máme ty svoje sluníčka doma - už není tolik času brouzdat po internetu. Andrejka je dneska moc hodná, napila se a teď spí jak dudek. Dokonce i dnes v noci byla úplně zlatá. Probudila se v 10.30 (superstar si nemohla nechat ujít ;o) ), v 1.30 a 5.30. Mezitím krásně spala. Jindy se budila pokaždé jinak a po půl noci jsme vždycky tak 2,5 hodiny prochodili a uspávali. Tak uvidíme jak to půjde dál.

Zítra jdeme poprvé k paní doktorce, tak uvidíme jak prospíváme. Včera jsme ji zkoušeli doma zvážit a jestli jsme se nesekli, tak už má svou porodní váhu.

Koneckonců já už skoro taky - teda tu předporodní. V nemocnici jsem nechala 7 kg, a od té doby jde tak 0,5 kg denně dolů. Stehy už taky nebolí, takže se cítím úplně super.

Mějte se krásně pozdravujte miminka (i ta ještě nenarozená) a pište

Lenka + Andrejka (9 dnů)

Vložit nový komentář