Maličcí pasažérci VIII. - Pusinka ? 13. týden

Ostatní

Ahoj děvčata a naši malí pasažérci, tak jsem tady opět s naším deníčkem, tentokrát už s 13.týdnem a také měsíc před vánoci. Doufám, že i přes samé uklízení najdete alespoň maličkou chvilku na přečtení. Nejprve bych chtěla pogratulovat všem čerstvým maminkám a jejich dětičkám od Brusinky z deníčku jak krásně porod zvládly, a aby si užívali svých maličkých drobečků co to jde. A dětičkám přeji hodné a trpělivé rodiče.

V sobotu jsem byla s Tomáškem u nás na Barrandově v CIRKUSE BEROUSEK. Tomík byl naprosto nadšenej, ale těch peněz co to stálo. On chce samozřejmě všechno, takže si to jistě dovedete představit. Je neuvěřitelné, jak na těch dětičkách vydělávají. Jinak představení bylo hezké, i když mě tam docela scházeli různí akrobaté a lepší choreografie se zvířaty. Tomík byl ale poprvé a tak se mu to moc líbilo. Snažila jsem se během programu něco nafotit, tak když tak pak uveřejním nějakou fotečku.

Neděle proběhla v rámci vánočních nákupů. Tomík odjel s taťkou na chalupu a já s mamkou jsme vyrazily do Sparkysu pro hračky. Teda řeknu Vám, mají tam spoustu věcí, že je docela problém si vybrat. Něco jsme přeji jen vybrali a tak Tomášek přeci jen bude mít nějaký ten dáreček pod stromečkem. Teď už zbývá jen manžílek a rodiče. Byly jsme i v Kotvě a samozřejmě jsme zabloudily do oblečků pro miminka. Mají krásné věcičky, ale ještě, že zatím zimní. Doma totiž už vše mám po Tomíkovi, takže radši počkám až nám povědí co to bude a já pak zahájím nájezd na letní věcičky. Teda až budou. Jinak by asi miminko všechno neunosilo.

A teď zase něco k našemu vzdělávacímu miniseriálku. Tentokrát už probereme 4 měsíc. To to letí co?

TAKŽE:

ČTVRTÝ MĚSÍC
Koncem měsíce (16. týdnů) dítě měří asi 14 cm a váží okolo 450 gramů. Dítě slyší ? je prokázáno, že vnímá matčin hlas a tlukot jejího srdce, ale i vnější zvuky. Pupečník spojující dítě s placentou je malý technický zázrak, který přepraví denně 284 litrů krve. Celkové množství krve, které je obsaženo v zárodku, jím projde za třicet vteřin. Dítě již nejen zcela vyplnilo děložní dutinu, ale začalo rozepínat dělohu natolik, že matka začíná vnímat pohyby svého dítěte. Plod se začíná daleko víc podobat člověku, mění se jeho proporce. vyvíjí se hmat, začínají fungovat chuťové pohárky. Uši vnímají i některé zvuky. Celý povrch tělíčka je pokrytý jemným chmýřím (kanuto), dítěti rostou řasy a obočí. Silněji kope. Má vyvinuté pohlavní orgány, ale na UTZ ještě nejsou zcela zřetelně vidět. Zato můžeme sledovat, jak si cucá palec nebo škytá. Už se lépe můžeme orientovat na monitoru UTZ, kde nám lékař naše miminko ukazuje.

A co my?

Pravděpodobně se již cítíme poněkud zaoblenější a to hlavně na bocích a v pase. Týdně bychom měly přebírat 200 až 300 g, ale raději ne více, aby se zbytečně nepřetěžoval oběhový systém.Opět jdeme na pravidelnou prohlídku a je-li l oběhový systém.Opět jdeme na pravidelnou prohlídku. Cca v 16. týdnu se provádí screeningové vyšetření (APF) z krve. To dokáže odhalit, zda je mimi zdravé, nebo hrozí nějaká vrozená vada. Je-li třeba, stanovíme termín vyšetření plodové vody. V této době je nejvyšší čas navštívit svého zubního lékaře, předejdeme tak tvorbě zubních kazů a poradí nám jak zabránit s krvácením dásní. Důležitý je dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků. Na pracovišti již musíme dodržovat jistá mateřská omezení. nesmíme např. pracovat v dopravních prostředcích, můžeme být osvobozeny od práce v terénu a máme nárok pouze na lehkou tělesnou aktivitu.

Pravděpodobně ustávají i veškeré nevolnosti a tak pokud nejsou jiné zdravotní problémy, můžeme se začít věnovat všemu jako před těhotenstvím, včetně přiměřeného sportování a sexu. Začíná se objevovat bříško, horní část dělohy je již hmatná nad ochlupením. Nosíme podpatky 3-5 cm a častěji máme nohy ve zvýšené poloze. Naše tělo se pomalu připravuje na porod a mateřství. Postupně se rozvolňují porodní cesty , můžeme občas na bradavkách zpozorovat kapky mléka. V důsledku hor. změn se nám bude zlepšovat pleť, vlasy a nehty, mohou se objevovat pihy a mateřská znaménka. Vstupujeme do 2. trimestru těhotenství, ideální je plavání, ještě lepší je vodní aerobic. nebezpečné je potápění s kyslíkovou bombou, musíme být opatrné při cestování do velkých nadmořských výšek (nad 2000m) a také tam, kde je nutná rychlá reakce, třeba při řízení auta nebo lyžování.

13. týden ? Dítě už má rozeznatelnou bradu, k tomu tupý nos a velké čelo ? vzezření typické pro každé malé dítě. Umí cucat, mračit se a zatnout pěsti. Na rukou a nohou se začaly vyvíjet nehty. Z průsvitné pleti nápadně vystupují tmavé sítnice jeho očí.

Také bych se chtěla podělit o zážitky s Tomíkem a miminkem. Tomášek se najednou na miminko hrozně těší. Nosí mi na bříško hracího medvídka, aby prý miminko mohlo spinkat a dokonce mu na bříško položí i svou oblíbenou látkovou plínku, se kterou chodí spát. Je to moje zlatíčko. Bříško začíná hladit a pusinkovat a má neustále starost, jestli s námi miminko půjde do obchodu, cirkusu a tak. Také když jsem byla na WC, tak tam za mnou přišel a říká : Maminko, ty vyčůráš miminko? A včera zase tvrdil tatínkovi, že jsem miminko snědla a že jsem ho rozkousala zubamy. No není to zlatíčko :-). Tatínkovi také oznámil, že mám v bříšku miminko a že je to holčička Eliška. Manželovi se jméno líbí a tak si možná Tomík vybral jméno pro holčičku sám, ale ještě uvidíme.

A ještě pár slovních názvů věcí našeho zlobílka :

krájenka ? nůž
přikrejvačka na tatínka ? povlečení na peřinu
kakáček ? prdelka

Dále posílám jeden obrázek dítětě starého 4 měsíce (tučně v textu v miniseriálu) a fotečku našeho pasažérka z minulé poradny.

Holky mějte se krásně a napiště jak se vede a jak pokračují vánoční přípravy a přípravy na mimíčka. A také jsem chtěla poprosit o návrhy co by vás zajímalo, jestli třeba příště probrat těhotenské oblečení, nebo vánoční cukroví, nebo třeba něco úplně jiného.

Vaše Pusinka a pasažérek (12tt+6) cca 11tt

klikněte pro zobrazení původního obrázku
Váš příspěvek
Maxik1
Povídálka 45 příspěvků 25.11.03 08:37

AHojky Pusinko! Že bych byla první s příspěvkem? :o)
Jsem moc ráda, že se má mimísek čile k světu. Koukala jsem na fotečku - zrovna včera jsem si prohlížela UTZ obrázky a tuhle vaši jsem tam taky viděla, mrňousek už je teda chlapík!!! (obrazně řečeno…:o))
Je legrační, jak ty děti vnímají příchod nového miminka na svět. Já mám malou neteřinku (3,5 roku) a ta mi tuhle povídala:„A teto, to miminko v bříšku je opravdický a nebo plyšový?“ No musela jsem se chechtat, kam na to chodí…:o) Taky když k nim přijedu,tak hned jásá a že si chce poslechnout miminko, jednou totiž ucítila kopaneček,když mi sahala na břicho, a hrozně jásala, tak od té doby pořád hladí miminko. Je to sranda :o)
Jinak předvánoční nákupy mě zatím ještě moc neberou, nějaké dárky už mám, ještě mi teda chybí ty nejdůležitější pro rodiče,ale to nějak zvládneme. Cukroví nepeču, vánoční úklid taky nepřeháním,takže pohoda. Stejně jedeme na svátky k rodičům,takže se nebudu nijak extra namáhat :o) Ale už se těším. Teď už v práci stříhám metr, za necelé 3 týdny končím, ještě si beru nějakou dovolenou a od ledna už jsem doma oficiálně :o) Už aby to bylo…
Takže, milá Pusinko a mimi, mějte se moc moc hezky, ať všechno klape,tak jak má, držte se a buďte moooc opatrní! A zase někdy pa! Maxik+26 tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.03 08:43

Ahoj pusinko,
včera jsem byla na kontrole a už mám konečně průkazku. Brali mi hektolitry krve, kontrolovali moč, vážili, měřili, prohlídli + UTZ. Na UTZ jsem byla děsně dlouho a doktor mi vše popisoval a ukazoval a bylo to naprosto nádherný. Teď jsem 12+2 a termín dle MS mi vychází na 1.6. a dle UTZ na 6.6. Postupně se naše tajemství začíná prozrazovat, tak se to chystáme konečně říct rodičům. Jak jste to oznámili vy? A kdy to mám říct v práci? Mějte se krásně a pište, pište!

Verča 12+2

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.03 08:53

Ahoj P u s i n k o
a samozřejmě i všechny ostatní, i když to vypadá, že jsem první.
To je svkělé, že Tomášek tak skvěle prožívá to, že bude mít sourozence. Hlavně aby to tak bylo i až se mimi narodí. Ale určitě jo. Když už k němu má vztah takhle od počátku :-)
Jinak u mě nic nového. Nevolnosti ustaly. Občas je mi tak divně, ale s tím co bylo se to nedá srovnat. Takže už se mi žije lépe. Ve čtvrtek jsem byla na prohlídce i na ultrazvuku. Tak na prohlídce se pan doktor i sestra divili tomu, jak velký mám počet červených krvinek. Prý jak dřevorubec - že jsem nějak dobře živená. Tak snad je to dobře. A na ultrazvuku to byla komedie. Co tam náš cipísek dělal za divy, to jsem ještě neviděla (no ani nemohla, když jsem těhotná poprvé), ale byla to sranda. Vyváděl tam, že se až pak doktor smál a říkal, že ty živý děti jsou nejhorší a nemohl ho ani vyfotit. Ale na videokazetu ještě není možnost to nahrát, prý asi až v lednu, což je škoda, protože to mohlo být fakt pěkné. 9.12. jdu na AFP, tak snad to bude dobré a 15.12. konečně taky zubaři. Který je pro mě 100× horší než gynekolog, tak snad to přežijeme a nebudou nám nic dělat.
TAk se mějte všechny krásně a at vám pupíci přinášejí jen radost.
Markytka (dnes 15TT) - jsem tradičně nepřihlášená.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.03 08:54

Zdržela mě kolegyně, tak jsem si myslela, že už asi první nebudu. Ale to neva… snad příště :-)
Markytka.

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 25.11.03 08:54

Ahoj Pusinko,

jsem sice za Vámi trochu pozadu, ale přesto - můžu se přidat k Vám do deníčku? Chodila jsem k Montičce a nechtěla jsem se přesunovat, dokud nebudu mít potvrzeno od doktora, že jsem opravdu „v tom“. Včera jsem byla na ultrazvuku a je to tak. Takže mi spadl kámen ze srdce (alespoň prozatím).

Máte nějaký seznámek, kam je potřeba zadat údaje?

Ulrika 6tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.03 08:57

Ahoj Verčo
No musím říct, že jste to teda vydrželi dlouho - to tajemství. My jsme našim (i manželovo rodičům) řekli, že v květnu z nich bude babička a dědeček. A jen koukali…
V práci jsem to řekla už ve 2. měsíci. Z důvodu, aby se to vedoucí nedozvěděla jinde. A řekla jsem jí, že jí potřebuju něco říct. Že pro ní to bude asi starost, ale pro mě že to je radost - že jsem těhotná. A bylo to . Vzala to dobře. Co, vždyt to po rece manželství mohli čekat.
Tak držím palečky, a potom dej vědět, jak jste to nakonec sdělili.
Markytka.

xTerezkax
Nováček 1 příspěvek 25.11.03 09:33

Ahojky,
po týdnu co si čtu tady na tomto serveru vše možné a nemožné o těhotenství a louskám vaše příspěvky, jsem se rozhodla také k vám přidat. Jsem zhruba v 10 týdnu svého prvního těhotenství a termín porodu mám stanovený na 22.6.2004. Teď 9.12 mám jít na ultrazvuk, tak se jen modlím ať je vše v pořádku. Mohl by mi někdo poradit? Od kterého měsíce se na ultrazvuku bezpečně pozná jakého pohlaví dítě je? Děkuji a zdravím všechny těhulky a jejich pasažérky…:-)

lienka
Povídálka 27 příspěvků 25.11.03 12:54

Ahojky těhulky

Tak u Brusinky je preveselo. Tiež som tam pečená-varená a okukujem prírastky. Keď sa to tak vezme ,nás to čaká čo nevidieť :-)
Aj vám sa zdá to počasie jak na jar. Už som reklamovala u Katarín, že tohtoročná pranostika im nevyjde. Vraj aj Vianoce budú na blate. Tak neviem ,asi budem dcére ukazovať sneh iba v knižkách.
Pusinka -odkáž Tomíkovi že má vkus na mená. Eliška je veľmi pekné meno. Čo sa týka témy vianočného pečenia ocenila by som nápady na časovo a finančne nenáročné koláče a pritom veľmi chutné. Osobne sa prikláňam k tomu ísť na koláče k svokre ,mame, babke a pod.
Verča ? ja som tehotenstvo oznámila rodine cca v 5-6 tt. Hlavne kvôli tomu aby akceptovali moju únavu, nevoľnosti, občasné odchody na poradňu a neumyté okná :-) Čo sa týka tehotenstva, tiež som zaznamenala ústup nevoľnosti. Horšie je ,že je chrípkové obdobie tak mám stále zvýšenú teplotu a zaľahnuté v ušiach. Muž mal pred mesiacom mononukleózu(ocho­renie pečene),tak dúfam, že sme to neschytali aj my. Vo štvrtok idem na poradňu -krvné testy. Zas sa stanem hrdou držiteľkou tehoknižky. Tak dúfam ,že všetko bude O.K. a Mišovi v brušku nič nechýba.
Opatrujte brušká a pasažierkov
Lenka a Gabika(14m) a pasažier Mišo(12tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.03 15:06

Ahoj, moc Ti gratuluju! Teď na sebe dávej opravdu velký pozor, bašti vitamíny a pěkně odpočívej. Však se to vyplatí a různé chřipky budou mít utrum! To je prima, že k nám budeš přispívat, čím víc nás tu bude, tím líp. Když se budeš chtít na něco zeptat, napiš.

Verča 12+2

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 25.11.03 15:24

Ahoj Verčo,

díky za milé přivítání? Jaké asi vitamíny bys mi doporučila? Zatím baštím jen kyselinu listovou. Proti chřipce jsem očkovaná, tak ta mě snad mine. Je nějak nutné se udržet v klidu? Zrovna teď mám energie na rozdávání, takže například lítám po schodech nahoru a dolů jako obvykle. Tak nevím, jestli se mám v tomhle nějak víc hlídat. Zatím nemám ani nevolnosti, takže se cítím bezva.

Ulrika

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 25.11.03 15:24

Omouvám se. Za první větou v předchozím příspěvku měl být vykřičník, ale vloudil se tam otazník. Ulrika

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 25.11.03 16:04

ahoj holky,

protoze se vas par ptalo, jak jsme se delili o nasi novinu s rodici ci jinymi blizkymi, chci se taky pridat.

Ted zijeme s manzilkem v USA, a pred par dny prijeli na navstevu nasi. Vyzvedli jsme je v NYC - kde bydli i tchyne, a tak se obe strany novinku dovedeli den po sobe. Ja jsem vyrobila pernikoveho panacka - na ktereho jsem polevou napsala - ahoj babicko a dedecku, a hello grandma and grandpa. Muzicek udelal plenku z bile ponozky, a ja udelala polstarek a perinku, a v krabicce jsme jim to pak dali. To bylo prekvapeni, a vsem se nase originalita moc libila.

Preji vam vsem prima den, zadne nevolnosti a zadne nemoci (me ted moc boli v krku)

Oli + mimik 12 tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.03 18:46

ahoj pusinko i vy ostatni spolutěhulky,

konečně jsem se dostala k tomu, abych přispěla do tohoto „našeho“ deníčku:-)
Jak některé možná víte z deníčku od montičky, od chvíle, kdy mi vyšel pozitivní tt, mě doktor pro jistotu nechal doma a já ze začátku neměla přístup na net, ale naštěstí jsem již opět online:-)
Tak tedy něco málo k nám. Podle posledního utz ze 7.11. bych teď měla být 10+3 a termín porodu dle ms 11.6. ale já vím, že to bude min. o týden později. 7.11. nám mimi měřilo 14 mm a bylo vidět bijící srdíčko a i fotečku máme.
Dostala jsem těhotenskou průkazku a všechny výsledky základních testu z krve byly take ok.
Na další utz a prohlídku se chystam příští pátek, tak jsem trochu nervozní, aby vše bylo jak má, ale to jsme asi všechny..

Bohužel momentálně jsem sklácená nějakým bacilem, ale naštěstí jsem (zatím) bez teploty. Prolévám se čajem s medem a citronem a dávám obklady na krk.

Co se týká vitamínků, tak jím hodně ovoce, na zeleninu nemám bohužel moc chuť a z doplňků kyselinu listovou a E…momentálně oboje jen obden.

Rodičům i některých kamarádům jsme to již řekli po prvním utz, nebot jsem musela vysvětlit, proc jsem na neschopence a také nevím nevím, zda by dcera udržela tajemství…
a rekli jsme to naprosto neoriginalne…az me to ted mrzi.

Az se zbavim toho bacila, tak bych rada zacala s vanocni vyzdobou a s pecenim.
Darky mam zatim alespon vymyslene, ted je ještě koupit..některé doslova sehnat…uf uf.

Mějtě se zatím moc a moc krásně a po této mojí „úvodní“ rozsáhlejší zprávě už snad budu příště reagovat i jmenovitě.

lucie (nepřihlášená) a človíček 10+3

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 26.11.03 11:13

Ahoj holky,

taky vás ze začátku napadalo, jestli je všechno v pořádku a vůbec takové ošklivé myšlenky? Jak jste se s tím vypořádávaly? On to teda není setrvalý stav - jindy je mi zase báječně. Jen občas mám takovou depresivní chvilku (někdy teda delší chvilku).

Tak zatím pa!

Ulrika (6tt)

lienka
Povídálka 27 příspěvků 26.11.03 12:57

Ahojky těhulky ? bojovníčky s chrípkovými bacilmi

Tak jak sa zdá chrípka znepríjemňuje život skoro každej z nás. Ono sa hovorí ,že liečená trvá 7 dní a neliečená týždeň. Ja som bola odhodlaná zaobísť sa bez doktorov ale po mesiaci bolesti hlavy, zvýšenej teploty a zaľahnutých ušiach som rezignovala a odhodlala sa absolvovať ušno-nosno-krčné vyšetrenie. Pošpárali sa mi v ušiach, krku, hlasivkách a v nose a nič nenašli. Tak sme prešli na ?kukanie? (keď som povedala v práci, že sme kukali, tak mi nechceli veriť ,že som nebola na ?psychoške? ).To mi fúkali pumpičkou do nosa a ja som pri tom nahlas kukala a mala som zacítiť v ušiach praskanie. To som ale necítila, tak budem musieť chodiť na kukanie pravidelne.(Tak to som si mohla odpustiť :-)) .Inak jemné liečenie chrípky : Nasivin , Paralen , kloktanie (samozrejme ,všetko lieky určené pre deti)
Ozaj viete niekto poradiť aké čaje môžeme piť? Ja som bola v tom, že bylinky moc nie (určite nie šalviu),čierny nie kvôli železu , tak pijem zelený a ovocný .Vody mi moc nechutia, keďže nie je tak teplo. Máte preštudované čoho sa vyvarovať v jedení a pití ? Mňa to bavilo 1.tehotenstvo. Nejedla som plesnivé syry, ku koncu tehotenstva pomaranče…Teraz jem čo vidím a na čo mám zrovna chuť :-)

Ulrika ? to robia tie hormóny. Pokiaľ ale nebudeš mať žiadne problémy tak sa zbavíš čiernych myšlienok ?cobydub?. A vieš čo je zvláštne, že ti po pôrode bude nejaký čas dosť ľúto za bruškom. Tak si to užívaj ,kým ho máš (i keď ty si 6tt a na nejaké bruško si budeš musieť ešte chvíľku počkať)

Lenka (12tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.03 14:54

Ahojky, já jsem začala brát Matrnu už měsíc před otěhotněním a beru ji pořád. Má nejvyšší hodnoty všech vitamínů, prvků a minerálů, ale berou jí i lékařky, tak to bude v pohodě. Dočetla by ses i různé názory, že se po ní rodí moc velké děti, ale není to moc podložené. Doktor mi ji taky schválil. Calibrum má teď taky nový výrobek pro snažilky a pro těhulky. Ale ty mají nižší dávky kys. listové. I když jsi očkovaná proti chřipce, můžeš chytnout normální nastydnutí. Ale mělo by mít prý lehčí průběh. Každopádně každý vir je na začátku těhotenství nepřítel, takže baštit céčko a vyhýbat se davům lidí a marodům pokud to jde je lepší. Pokud máš elánu na rozdávání, tak si dělej co chceš, jen nic těžkého nezvedej. Asi je důležité poslouchat bříško, o co si řekne. Když tě začne bolet, tak si lehni, odpočiň si. Pokud to jde vyhni se stresu, buď spokojená, šťasná, v dobré náladě :-) Už jsem Tě poučovala dost dlouho, tak už by to stačilo :-) Já jsem první tři měsíce nevolnosti skoro neměla, tak se Ti třeba taky vyhnou. Asi není o co stát. Každopádně se mi osvědčilo mít vždy u sebe nějakou sušenku, někdy se mi zhoupnul žaludek z hladu. A taky se mi osvědčila cola. Normálně ji moc nepiju, ale když se mi zamotala hlava, třeba při nákupu, stačilo si na chvilku sednout, dát si colu a tlak se srovnal.

měj se krásně a užívej si to :-)

verča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.03 15:01

Mě to napadá hned druhý den po kontrole, ideální by bylo mít doma UTZ a koukat na mimi každou chvilku, když si člověk vzpomene. Ale nemůžem ho tolik rušit :-) Asi je ten strach normální, vždyť je to taky zázrak, co se nám děje v bříšku, kdo by se nebál. Vždy si říkám … pozitivní myšlení, problémy se mají řešit až nastanou. Někde jsem četla, že člověk je jediný živý tvor, který stále řeší co by kdyby :-)) Takže je to normální :-)

Verča

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.03 15:07

Ahojky holky,

tak vám taky píšu pár řádek. Předem hlásím, že jsem trošku depkoidní, protože je mi skoro pořád zle a tudíž jsem doma na neschopence (permanentně krkající učitelka co odbíhá ze třídy není stejně příliš produktivní). No, nic, konec vzdychání :-) ještě by se Rokytňátko v bříšku naštvalo! :-)
Držím palce všem bojovnicím s chřipkou a ať je nám všem skvěle :-)
Peta 10.tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.03 15:09

Tak to je kouzelný, o kukácí metodě jsem ještě neslyšela :-)))) To musí být pěkné v čekárně, když slyšíš jak se v ordinaci kuká :-)) Co se bylinek týče, tak doporučuju zázvorový čaj, prohřeje. Ale nesmí se ke konci těhotenství, zatím můžem. Třeba Ti pomůže. manžel mi taky nekupuje jogurty, vody atd., kde je umělé sladidlo, to prý těhotné nesmí. Ale nevím, co je na tom pravdy. Nejvíc mě mrzí, že dobrý žvýkačky jsou sugerfree a hnusný jsou pro mě vhodný :-)) O sýrech s plísní jsem taky četla, když já je tak miluju, těžko odolávám. Vyhýbat se máme i majonéze a vůbec rychlému občerstvení. A ohřívání v mikrovlnce ničí všechny vitamíny, takže pro nás taky ne. Žádná svoboda volnost, co? Ale všeho s mírou, od každého trošičku se občas může :-)

Verča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.03 15:12

Ahoj Peto, vydrz! Každá mořská nemoc jednou přejde, zkus zázvorový čaj, prý na nevolnost pomáhá. Taky pořádně bašti, bývá to horší s prázdným žaludkem. Mě se to mluví, nic moc mi není. Hlavně odpočívej a bude líp, mimi za to stojí.

Moc na Tebe myslím a držím pěsti

Verča 12+2

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.03 15:18

Nazdárek Veru,

díky za zprávičku, čajík vyzkouším a máš pravdu s tím plným žaludkem, akorát donutit se něco sníst je fakt síla (a to za normálních okolností sežeru na co přijdu… :-)
Ale nechci vypadat, že fňukám, jsem moc šťastná, jen si doma budu muset najít nějakou hodnotnou činnost :-)))
Opatruj se.
 Peta

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.03 16:37

Já Ti poradím, hodně piš na e-mimino :-) ať mám co číst :-)) Koukám sem docela často a zároveň mi uděláš radost :-) Já jsem měla docela žravou, ale postupně mě to opouští a zdá se mi, že už jím zase normálně a nemusím se pořád cpát houskama atd., už vydržím od snídaně do oběda bez svačiny :-) Poslouchej své tělíčko a jak budeš mít na něco chuť, šup tam s tim. Snaž se udělat si radost. Já jak nejsem polívková, tak jsem si šla uvařit bramboračku a pak jsem zase dostala chuť na čistou hovězí jen se zeleninou, ale než se to dovařilo, tak mě to přešlo a už jsem jí moc nesnědla a manžel ji měl asi 5×, chudák :-) Normálně se snažím žít zdravě, ale do nedávna mi ovoce ani zelenina natož jogurty nedělali dobře. Zato třeba chleba se škvarkama, to byl úplný lék :-) Doufám, že Ti není špatně už z toho jak to čteš :-) Už tě nebudu trápit, suchej rohlík je taky fajn :-)

držím pěsti ať Ti je dobře.

Verča

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 26.11.03 17:19

Jo, to je přesně ono. Už druhý den po UTZ jsem se bále, že mimísovi něco je. No, snad není, ale když člověk čte, co se všechno může stát, tak je z toho takovej vyjančenej.

Ulrika a Mišutka (6tt)

(Pozn. - mišutka od slova míša - méďa, proto s měkkým i - to je moje označení pro všechno hezký nebo pro to, co mám ráda - takže teď se hlavním nositelem jména Mišutka stává můj mimís.)

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 27.11.03 09:47

Ahoj holky,

dočetla jsem se zajímavou věc (i když pro Vás možná nebude nová), že větší nevolností trpí štíhlé a vysoké ženy. Sedí to na vás? Já měřím 170 cm (což tedy není nějaká výrazná výška, spíš průměr) a jsem oplácaná na bocích a stehnech. Jinde ani ne. Nicméně zatím (ťuk ťuk) žádné nevolnosti nemám (zítra začínám 7 tt). Moje ségra je menší (asi 163 cm), ale hrozně hubená a bylo jí příšerně špatně.

Což si udělat malou statistiku?

Jo, ještě jedna věc. Může se pít černý čaj? Já jsem na něj dost zvyklá, vlastně piju hlavně čaj, tak jestli se ho mám radši vzdát a přejít na něco jiného nebo jestli je to jedno. Nevíte?

PRO VERČU - tak už jsem taky začala baštit vitamíny. Koupila jsem si prozatím Mamavit, tak uvidím. Mám ho na měsíc.

Ulrika 6tt

lienka
Povídálka 27 příspěvků 27.11.03 13:07

Ahojky
Hurá! Tak už vlastním tehoknižku. Videla som aj Miša. Skákal na obrazovke jak keby mu niekto dal švihadlo. Aj som ľahšia o pár kvapiek krvi (krvný obraz a pečeň.testy).Na­budúce mi zoberú krv na vývojové vady. To je tak trochu nervák, ale ak to bude dobré tak sa už ničoho nebojím.
Mimochodom sedela tam těhulka (cca 6 mesiac a mala na sebe elastické rifle).Bolo mi blbé sa jej spýtať (všetci boli nervózni z čakania a preplnenej čakárne)či to má obyčajné alebo nejaké materské. Boli dosť obtiahnuté na celom tele a tvárila sa spokojne aj s väčším bruškom. Ak by to boli materské tak po takých by som túžila.
Ulrika ? vymykám sa tvojím informáciám 166cm/50kg a zle mi 1.tehotenstvo nebolo vôbec. Teraz mi dosť vadia pachy. A ešte som musela vy:,–(iť Maternu, inak sa nesťažujem .Čierny čaj nepi pokiaľ si chudokrvná, škodiť by (podľa mňa)nemal .Ak by mal niekto záujem, našla som niečo o bylinkách na http://www.babetko.sk/…iew_page.php?…
Prajem krásny slnečný deň a opatrujte brušká
Lenka a Mišo(12tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.11.03 13:12

Ahoj, hlásím se mezi ty menší (cca165), nijak vychrtlé a potvrzuji minimální výskyt nevolností :-)) Černý čaj je jako káva, tak to moc nepřeháněj, zkus ředěné džusy, minerálky, zelený čaj, ovocný, s bylinkovýma opatrně. Mátový si myslím nevadí. Vítám Tě mezi polykače vitamínů. Trochu na to hřeším a říkám si, že má tělo co potřebuje a tak baštím na co mám chuť a nehledím, jestli sním co nejvíc ovoce a zeleniny během dne :-) Já si kupuju taky vždy balení jen na měsíc, možná, že časem změním značku. Mimochodem už jsme to oznámili doma :-)), švagrová už se vrhla do pletení bílého kabátku :-) A nejradši by šla hned nakupovat. Co vy, chystáte něco? Dnes jsem viděla krásné sešity s pletacími náměty na mimi, ale bohužel v němčině a stáli kolem stovky, tak jsem je tam nechala. nemáte někdo prktické zkušenosti s pletacím strojem?

přeju prima den

Verča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.11.03 13:19

Ahoj,

no ja jdu vyvratit tu teorii. Mam 160cm a jsem takovy slovansky typ :-) a sptane mi bylo poradne a porad jeste trochu je. Jinak nechci te vylekat, ale zaclo mi byt spatne asi az v 7tt.
Jinak dnes jsem byla na velkem UTZ pres brisko- tady tomu rikaji UTZ 1. Doktor byl morous, nic nerikal a neco tam porad kontroloval (hlavne jdedno misto) ale na muj dotaz rekl, ze je vse v poradku a ve zprave taky nic neni. Jen mi posunuli termin na 31.5. - takze ten ted bude ten podstatny. Jsem docela rada, protoze si stejne myslim, ze drobek se narodi uz v kvetnu. Taky uz za 2 tydny mam jit na ten triple test. Asi je nejvyssi cas se rozhodnout, zda ho neodmitnout. Aspon bych zdravotnictvi usetrila nejake penize.
Jinak u me nic noveho, jen v praci nestiham. Vlastne jedna vec, uz zase muzu jist sladke.
Mejte se fajn a pozdravte pasazerky
Drobecek, 13+3tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.11.03 13:20

Ahoj maminko! Tak tě vítám mezi držitele těhuknížek. Já ji mám od pondělka a připadal jsem si jak u zpovědi :-) Ptali se mě na tolik věcí, že si myslím, že jsem na něco zapomněla. Chtěla jsem se zeptat, jestli máte taky někdo jako já nedovyvynuté kyčle. Jako mimi jsem sice strojek nemusela mít, ale dávali mi víc plín a později jsem docházela na pravidelné kontroly a měla jsem uvolnění z tělocviku. Doktor mi řekl, že si mám hlídat váhu, abych zbytečně kyčle nepřetěžovala. Máte to někdo taky? A propo tělocvik? Cvičíte?

Verča

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 27.11.03 13:27

Ahojky Večo,

s pletecím strojem a pletením obecně nejsem vůbec kamarád. Z ručních prací mě baví jenom malování na hedvábí (pokud se to dá počítat za ruční práci).

Doma (a vlastně skoro nikde) jsme to ještě neřekli. Necháváme si to pod stromeček. Ačkoliv u rodičů a jiných příbuzných z manželovy strany to nebude moc originální oznámení, protože švagrová čeká už druhé dítě a je asi v 11 tt. Takže tam bude ohlas spíš vlažný. U mých rodičů to bude veselejší, sice už jedno vnouče mají, ale ode mě se to jaksi zatím neočekává, protože doteď jsem pořád tvrdila, že mám dost času.

Ty budeš mít prvního mimíska?

Zatím pa.

Ulrika

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 27.11.03 13:30

Ahoj Drobečku,

já taky počítám spíš s tím, že mi ještě nic není, ale nejspíš bude. Pak budu s láskou vzpomínat na doby, kdy mi nebylo nic… Snad to zvládnu.

Tak ahoj.

Ulrika

lienka
Povídálka 27 příspěvků 27.11.03 13:33

To som ešte ja :-)
Našla som ešte zaujímavé veci o čajoch v tehotenstve na http://www.edusan.sk/…em/index.htm. Zadajte si vyhľadať čaj (alebo čaj a tehotestvo,čaj v tehotestve)a dozviete sa prečo sa máme vyhýbať bylinkovým čajom.
Zdravých pasažierkov praje
 Lenka

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.03 08:32

Ahoj Veru,

hlasuju pro tělocvik, určitě je to zdravé. ALE. Teď tak trochu kecám, protože co jsem těhotná, jsem se pořádně ještě nehnula. Akorát procházky, to jo, to je moje, ty já ráda a Rokytňátko určitě taky.
Jo, a co se zvracení týče - já rozhodně nejsem žádný drobeček (1,84m a kilo taky dost) a je mi zle, zle a zle. Takže nevím, jak to do té statistiky zapadá, ale docela bych řekla, že to s tím nesouvisí.
Těhuknižku taky vlastním (hrdý otec si ještě v čekárně hned musel vyplnit rodné číslo! :-) a kyčle mám změřený, ale myslím, že se svým zadkem bych zvládla porodit i menšího slona a jelikož jsem mívala i o 30 kg víc a taky to vydržely, tak předpokládám, že Rokytňátko zvládnou taky (pevně doufám, že bez těch 30 kg!)
Mějte se krásně a radujte se, už je pátek!
 Peta

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 28.11.03 09:52

Ahoj holky,

ta statistika o nevolnostech a štíhlosti byla jen pro zajímavost. Jasně že se to nedá takhle zevšeobecnit.

Já už taky občas pociťuju, že se mi houpe žaludek, ale zatím nic zvláštního. K nejhoršímu ještě nedošlo. Jo - jeden další příznak by tu byl. Dřív jsem si myla vlasy ob den a teď musím každej den, jinak nemůžu na ulici. Sice jsem se nikde nedočetla, že by to souviselo, ale jak si to jinak vysvětlit?

Tak si užívejte pátku!

Ulrika (7 tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.03 10:57

Ahoj holky,
tak já se k vám taky teda přidám, zvlášť když jsem tady objevila svou spřízněnou dušičku Missorku. Doma mám 7letou holčičku Kačenku a v bříšku hemžátko, dneska 7+3 a jsem moc šťastná. jinak tak jako Missorce je mi neuvěřitelně špatně a to tak, že dneska ráno jsem se i rozbrečela a s výškou a váhou to nemá asi co společného, já mám 1,73 m a váha se kolíbe někde kolem 70kg (váha se mi pro jistotu rozbila), jo a se zadkem mám ten úplně stejný pocit jako Peťa (líp jsi to holka snad ani nemohla napsat, moje babi tomu říkala prdel jak oldřišovské sypání). Jo a já jsem Petra.
Pepigaba + hemžátko

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.03 11:45

Ahojky, my čekáme prvního mimíska. A hodně dlouho už u nás v rodině mimi nebylo, takže jsou z toho všichni vedle a pořád mě kontrolují a opakují ať na sebe dávám pozor. V sobotu to chci říct bráchovi a švagrové, nic netuší, tak jsem zvědavá, co to s nima udělá :-)) Odpoledne to řeknu v práci, už jsi mě nějak povážlivě prohlížejí, asi si říkají, že jsem ztloustla :-) Tak přeju krásný víkend. A brzo zase tady ahoj!

pozdravujte bříška!

Verča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.03 11:50

Ahoj,

já mám trochu opačný postřeh, já si vlasy naopak nemusím zase mýt tak často, vydržím klidně pět dní :-)) Je to prostě individuální.

Krásný víkend

Verča

Vložit nový komentář