Maličcí pasažérci XVI. ? 21. týden + určování pohlaví

Těhotenství
  • 22.01.04

Ahoj holky od Pusinky, letničky, jarničky a všechny ostatní. Ráda bych se pokusila ke každému našemu deníčku přidat nějaké téma, kromě popisu týdne. Dnes určování pohlaví.

21.týden

Když se plod pohybuje je v některých případech možno vidět na břiše drobné vlnky. Občas se můžete cítit bez dechu, neboť rozšiřující se hrudník tlačí směrem nahoru a snižuje prostor pro plíce. Pravděpodobně pociťujete příliv energie a proto je vhodný čas na přípravu dětského koutku. Pravidelné měření gravidogramu od 20. týdne může ukazovat na různé problémy projevující se menším či větším růstem dítěte. Toto měření přestává být vypovídající kolem 36. týdne těhotenství.

A co naše mimi?
Dítě je nyní velmi aktivní a často ?kope?. Má totiž dostatek prostoru i dostatek vody k provádění miminkovské gymnastiky. Dítě si vytváří rytmus bdění a spaní a ten se stává s časem pravidelnější. Velmi často je aktivní právě když se matka ukládá k spánku. Je dobré hladit si břicho a promlouvat na něj, protože ho váš hlas uklidní. Plod je nyní asi 28cm dlouhý (17,5cm od hlavičky po zadeček) a váží kolem 390g. Dítě si začíná ukládat tuk kolem kostí.

Určování pohlaví

Nejprve trochu teorie. Kdy se rozhoduje, zda se začne vyvíjet chlapec nebo děvče? Už v okamžiku oplodnění. Záleží na tom, který z pohlavních chromozomů je přítomen v mužské zárodečné buňce, jež oplodnila vajíčko. V oplodněném vajíčku se nachází 46 chromozomů, přitom přesně 23 chromozomy pocházejí od ženy a 23 chromozomy pocházejí od muže. Žena má vždy pohlavní chromozom X, muž X nebo Y. Při spojení XX vzniká děvče, při spojení XY chlapec.
Již starověcí učenci se snažili najít způsob, jak určit pohlaví plodu před porodem. V papyrusu z doby Ramsese II stojí, že pohlaví dítěte v děloze se dá určit tímto způsobem. Stačí zalévat močí těhotné ženy obilná zrna ječmene a pšenice. Klíčí-li rychleji ječmen, je to znamení, že se narodí děvče. Vědci to v roce 1933 přezkoušeli a zjistili, že z 80% případů jsou výsledky správné. Dospěli k názoru, že moč těhotné ženy obsahuje látky podobné hormonům, které se liší podle toho, vyvíjí-li se v děloze zárodek mužský nebo ženský.
Existují stovky způsobů, jimiž se snažili v minulých stoletích předvídat pohlaví dítěte. Už v 17. století jich jeden holandský lékař napočítal 262. Vznikaly tak časem ověřené metody určování, a třebaže mají daleko k tomu aby byly spolehlivé jako aminocentéza nebo ultrazvuk, jsou velice zábavné
Tady jsou některé z nich.

38 vtipných způsobů, jak uhodnout pohlaví dítěte
Bude to chlapec jestliže: ? v prvním trimestru nemáte ranní nevolnosti ? tep dítěte je menší než 140 úderů za minutu ? přibíráte zepředu ? vaše bříško vypadá jak basketbalový míč ? výrazně vám ztmavly dvorce prsních bradavek ? bříško je nízko ? dychtíte po slaném a kyselém jídle ? toužíte po proteinech = maso a sýr ? vaše chodidla jsou studenější než byly před otěhotněním ? chloupky na nohou vám rostou rychleji ? máte velmi suché ruce ? váš polštář je otočen k severu když spíte ? budoucí otec přibírá stejně rychle jako vy ? těhotenství vás dělá krásnější než předtím ? vaše moč je světle žlutá ? váš nos se rozšiřuje ? když zavěsíte váš snubní prsten nad bříško, točí se dokola ? trpíte bolestmi hlavy ? sečtete-li váš věk v době otěhotnění s číslem měsíce, kdy jste počala, číslo je sudé

Bude to děvče jestliže: ? jste trpěla ranní nevolností ? tep dítěte je alespoň 140 úderů za minutu ? přibíráte na bocích a hýždích ? vaše levé ňadro je větší než pravé ? vlasy dostávají zrzavý odstín ? bříško je vysoko ? bříško vypadá jako meloun ? máte chuť na sladké ? dychtíte po ovoci ? chutná vám pomerančový džus ? nevypadáte tak dobře jako když jste nebyla těhotná ? jste náladovější ? tváře vám planou víc než obvykle ? odmítáte jíst kůrku chleba ? vaše ňadra opravdu rozkvetla ? váš polštář je otočen k jihu když spíte ? vaše moč je tmavě žlutá ? Když zavěsíte váš snubní prsten nad bříško, kývá se ze strany na stranu ? Sečtete-li váš věk v době otěhotnění s číslem měsíce, kdy jste počala, číslo je liché

Teprve ve druhé polovině našeho století se podařilo objevit dvě spolehlivé metody k určení pohlaví plodu před porodem.
První ? aminocentéza -je použitelná od 9.týdne těhotenství. Odebere se plodová voda a pohlaví se určí laboratorním vyšetřením vzorku.
Druhá ? vyšetření ultrazvukem- s sebou nese menší rizika. Obvykle je rozlišení pohlaví na ultrazvuku možné až v druhé polovině těhotenství.
Určení pohlaví je důležité zejména u dědičných onemocnění, která se projevují jen u jednoho pohlaví (např. hemofilie), jinak by mělo být důležité zejména to, aby dítě bylo zdravé. (Případné stížnosti na partnerovu hlavu.)
Celosvětovým statistickým sledováním byla zjištěna zajímavá zákonitost. Ve všech světadílech se rodí o malinko více chlapců než děvčat. Příčiny tohoto jevu se dosud nepodařilo vypátrat.

Uff, to jsem toho napsala. Tak to vyzkoušejte. Mě to vyšlo 11:5 pro chlapce, jen nevím kde vzít tu pšenici a ječmen :-)
Kdybyste měla některá nějaký nápad na další téma, tak dejte vědět.
Drobeček, 21+4tt

Váš příspěvek
ve
Povídálka 38 příspěvků 23.01.04 10:13

Ahoj drobečku, gratuluji ke krásnému deníčku! Mě to vychází víc na klučinu, zvlášť podle bodu: budoucí otec přibírá stejně rychle jako vy! To se mi moc líbilo :-)

Včera jsem absolvovala prohlídku u svého lékaře, jako vždy byl nesmírně milý. Ještě mi řekl podrobnosti k AFP testům, výsledky jsou super, nic by nemělo hrozit. Jediné co mě teď čeká navíc jsou další odběry navíc, protože já mám krev.skupinu A1 neg. a manžel AB pozitivní. Tak mi doktor vysvětlil, že mě budou jenom víc hlídat. Po porodu se odebere vzorek pupečníkové krve a pokud bude i mimi pozitivní, tak mi musí do 72 hod, po porodu píchnout nějakou injekci, aby se mi vzpamatoval imunitní systém. Jinak se prý nemusím bát. Dřív, když se tohle nehlídalo hrozilo, že při dalších těhotenstvích mohlo mít mimi problémy. Tak to snad bude dobré. Doktor mě ještě poslal do nemocnice na kultivaci dělohy (stěry). To je poprvé co mě doktor nedělal stěry sám, ale posílá mě někam jinam. Asi je to běžný postup, dělali Vám to taky?
Ještě jsem Vám chtěla říct, že jdu zítra na seminář nošení dětí v šátcích. Je to v A-centru v Praze. Taky jsem se objednala na seminář orientálního tance pro těhulky - 14.2. v Praze. Kdyby měl někdo další zájem, dám Vám kontakt.

mějte se krásně a přeji sluníčkový víkend

Verča 20+6

Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 23.01.04 12:23

Ahoj Veru,

já jsem to měla taky tak s krví. Mám negativní faktor a Tom pozitivní. Nevím sice, jestli dělali odběr pupečníkové krve, podle mě ne, ale injekci jsem dostala automaticky. Právě proto, aby při příštím těhotenství neměla problémy. Má krev by prý reagovala na miminko špatně a chtěla by ho z těla vypudit…tak si to snad pamatuju, že mi to tak vysvětlovali :-) Po aplikaci injekce jsem dostala i potvrzení a při příštím těhotenství a porodu ji mám všude ukazovat, že by to těhotenství mělo proběhnout bez komplikací ze shora uvedeného důvodu.

Zatím papa

Veronika a Adámek 13 měsíců

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 23.01.04 13:06

Ahoj Verčo,

jsem zvědavá, co budeš říkat na ten kurs o šátcích. Taky se chystám mimíska nosit v šátku a tenhle kurs by mě zajímal. Viděla jsem, že mají v A-centru i kurs gravidjogy, tak bych to možná zkusila.

Přeji hezký víkend!

Ulrika (15 tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.04 15:07

Ahoj holciny,

Drobecku, moc hezky jsi to napsala, jen tak dal ;-).

No, ja jsem teda uz ukrutne zvedava, co to bude, ale do utery to budu muset jeste vydrzet. Nejlepsi je, ze vlastne vubec nevim, co bych radeji, jestli holku nebo kluka. Ono je to chvili tak a chvili onak. Rozhodne jsem ale z tech maminek, ktere si to nechaji rict a hrozne moc se na ten okamzik tesi. Pripada mi, ze je to takova radost navic.

Jinak tehotenstvi probiha vcelku vklidu, jen jsem dnes byla ve meste a zjistila jsem, ze me pri chuzi docela dost boli ohanbi, take jit chvili do kopce uz mi davalo zabrat a citila jsem se unavena.

Chute vylozene na neco nemam, casto se to meni, ale kazdopadne bych snedla kde co a pak kdyz jsem „prejedena“, tak si nadavam :-).

Jinak mi prijde trosku lito, ze me ponekud mine ta nakupovaci manie - postylka, kocarek, obleceni atd., nebot vsechno mame po Anicce. To jedine kdyby to byl kluk, tak nejake klucici obleceni, nebot Aja chodila nejvice v ruzove…

Take Anicka (v breznu ji budou tri roky) doufam do te doby trosku dospeje, nebot je prozatim ve vztahu k miminkum (ostatnim) ale i k tomu nasemu, co je zatim jeste v brisku, dost zarliva. Kdyz se s ni obcas snazim o miminku mluvit, rika, ze jsem Jeji maminka a ne miminka a zadne vysvetlovani nejak nechce chapat. Ale snad se zmeni jeji postoj, az miminko bude tu. Jen se trosku bojim toho, ze mi bude chtit mermomoci se vsim pomahat, a s malym miminkem to preci jenom neni sranda.
Take, kdyz se Aja napapa, tak se jde postavit pred zrdcadlo a prohlizi si brisko a rika, ze tam ma taky miminko. Ze ja mam v brisku velky miminko a ona maly :-). …

Tak si krasne hladte briska a opatrujte pasazerky

Andrea 21tt

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 23.01.04 15:21

Drobecku,

moc krasne jsi to napsala, a moc jsi me pobavila. Jeste jsem nemela cas si zavesit prstynek nad brisko, ale z jinych ukazatelu mi to vychazi 6:5 pro holcicku, takze opet nevim nic, to je moc blizky pomer. To abychom opravdu zkusili to obili.

Verco, ten satkovy seminar vypada zajimave, napis nam o nem nejaky tipy, to se nam urcite vsem bude libit.

Ja mam doma satek z Bolivie, kde jsme s manzelem cestovali, a naucili se tam jejich techniku noseni deti. Vlastne si dite prehodi v satku pres rameno. ALe tenhle seminar pocitam uci jak nosit deti v satku vepredu, ne?

Preji krasny vikendik.

Oli

ve
Povídálka 38 příspěvků 23.01.04 15:39

Ahojda,

gravidjoga je skvělá, jen to mám trochu z ruky a mohu se zúčastnit leda víkendových akcí. Jsem z Liberce a každý týden do Prahy, to by bylo asi náročnější. Jinak se mi nabídka A-centra zdá skvělá. Pak Ti povyprávím, co se dozvím nového o šátkách.

zatím krásný víkend

Verča

ve
Povídálka 38 příspěvků 23.01.04 15:43

Ahojda,

už taky do sebemenšího kopečku funím :-) Přibrala jsem asi 5 kg a bříško mi pěkně roste, občas mě bolí lýtka, tak se snažím cvičit sviky proti křečovým žilám. Snad se jim vyhnu. Jinak bříško mažu každý den. Jaký krém používáte proti striím?

Verča

ve
Povídálka 38 příspěvků 23.01.04 15:52

Ahoj Oli,

díky za tabulku. Pro úvaz šátku existuje spousta způsobů, záleží na stáří dítěte a co je mamince pohodlné. Celkově mě to moc nadchlo, dokonce i lékaři to chválí. Podívejte se na stránky www.vatanai.cz. Ten šátek z Bolívie musí být moc pěkný, určitě se mimískovi bude líbit. My jsme už hodně postižený civilizací a od domorodců se máme co učit. Ty ještě dokážou vnímat přírodu a to co nám radí, narozdíl od nás, který jsme tuto schopnost zapomněli.
Tak pak budu vyprávět, co se dozvím.

zatím krásný víkend

Verča

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 23.01.04 17:54

Andreo,

ja se taky potykam bolesti v ohanbi hlavne kdyz vstanu po delsim sezeni a mam jit. Pripadam si jakoby me nekdo nakop, jako by to byly modriny.

Je to moc neprijemne, co s tim?

Oli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.04 18:17

Nevim, ale pochybuji, ze se s tim da neco delat. Ma doktorka mi rekla, ze je to normalni, ale v zadnem pripade si nepamatuji tohle z prvniho tehotenstvi. Zda se mi, ze je miminko hodne dole a tim je to zpusobene, ale doktorka rikala, ze je vse v poradku. Tak nevim. V ktere dobe by melo miminko v brisku „stoupnout“??

Andrea 21tt

Vega
Kecalka 177 příspěvků 23.01.04 19:09

Ahoj Verčo, koukala jsem, že jsi taky z Liberce. Hlásím se o informace ohledně šátků na prťata. Díky moc, VEGA

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 23.01.04 21:02

Ja to musim s moji doktorkou probrat. Minule me to sice bolelo, ale spis jsem mela pocit, ze to muze byt od infekce, a ona to nevyvratila. Netesilo by me, kdyby to melo vydrzet nekolik mesicu.

Lajka
Kecalka 296 příspěvků 25.01.04 20:04

Ahojte bříškandy,

nedá mi to a musím se vetřít, snad se nebudete zlobit.
Zaujalo mě téma vašeho deníčku a schválně jsem to otestovala. Podle těch babských rad mi vyšel jasně kluk (8:3). Během těhotenství mi taky skoro všichni hádali chlapečka, jen táta a teta (jeho sestra) byli už od začátku přesvědčení, že to bude holčička. Podle UTZ měli mít pravdu.
Jenže já byla od všech tak zblblá, že jsem si do poslední chvíle nebyla jistá, jestli se doktoři při těch třech různých UTZ nemohli splíst. Mluvili jsme sice pořád o Aničce, ale 100% jistá jsem si nebyla.
Takže hned, jak se naše miminko narodilo, prohlásila jsem: „Táto, my máme Aničku!“ Vzápětí jsem se ale ptala doktorky: „Je to vážně holčička?“ Ujistili mě, že ano. No a teď naše babuška spinká v košíku a v úterý jí budou přesně čtyři týdny. Je to naše princeznička a když jí obleču modrý dupajdy, je to i krásnej klučina :-))

Ať už čekáte holčičky nebo chlapečky a ať už všechny ty předpovědi vyjdou nebo ne, přeju vám bezproblémové a rychlé porody, ať jsou mimísci zdraví a dělají vám jen a jen radost!

Lajka s brusinčetem Aničkou

Kimmy
Kecalka 158 příspěvků 26.01.04 07:37

Nevim, jestli na rovniku se prstynky chovaji jinak, ale tady plati, ze kyvadlo znamena kluka a kolecko holku - je k neuvereni, jak presne to fungovalo mne a minimalne 8 mym kamaradkam…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.01.04 09:28

Ahoj tehulenky,

uz v prvnim tehotenstvi me dost bolely zada v krizi a ted uz to zacina pomalu ale jiste znovu. Chtela jsem uz zacit cviceni, ale kurs mi bohuzel zacina az v breznu, nebot maji plno. Chtela jsem se vas zeptat, jestli chodite na cviceni pro tehotne ci na jogu, jaky cvik vam doporucuji na bolesti zad.

A jinak holky, uprimne, cvicite pravidelne? Ja se k tomu nejak nemuzu dohnat…

Jinak uz se hrozne tesim zitra na UTZ, az konecne toho mimiska zase uvidim a dozvime se konecne zda budeme mit dalsi holcindu ci kluka. Jupiiii

Andrea24 22tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.01.04 13:52

Ahoj holky,
tak jak vidno, asi je to s tema babskyma radama na urceni pohlavi ruzne. Ja to nekde opsala, vlastni zkusenosti „zatim“ nemam :-)
Oli, Leni, jak dopadly testy? Moc na vas myslim.
Ja jsem zatim v poradku, jen premyslim, jestli bych uz nemela zustat doma. Doma mam 2,,5 leteho kluka, ale uz pres rok chodim do prace. Je fakt, ze si nejsem uplne jista, co je vetsi drina. Ale to sedeni u pocitace mi moc neprospiva. Hrozne tloustnu.
Na cviceni chodim jednou tydne a vecer u televize se snazim cvicit. Zvladam tak akorat cviky na krecove zily a bricho ob den.
To cviceni na zada. Tak hlavne se nezaklanet. Treba krouzeni trupu bez zaklonu, protahovani krcni patere. V klece natahnout protichudnou nohu a zaroven ruku a pak takove to typicke pretaceni nohou na jednu stranu a hlavou na druhou v leze na zadech. Mam nejake cviky pro tehotne tusim z e-mimina. Zkusim pohledat adresu.
Opatrujte se. Drobecek 22tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.01.04 14:23

ahoj oli,
za ty kontakty z minuleho denicky neni zac:) jen pokud opravdu zacnech chodit k mudr. koncnarove, tak ti ji budu nejspis zavidet:) nebot to byla nejlepsi doktorka jakou jsme kdy meli…tak se doufam nezmenila…
take bych se rada prihlasila do seznamku, tak ti co nejdrive poslu mailik…ja jsem jiz od jara 03 prihlasena na emiminu jako lucie, ale od te doby co se pripojuji z domova me to za zadnou cenu nechce prihlasit…proto jsem stale anonymni…

mej se krasne,
lucie a clovicek 20 tt.

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 26.01.04 15:57

Ahoj vsem,

tak ja porad jeste nemam vysledky AFP. V patek muj muz zavolal pozde, a dnes maji zavreno, protoze nam tu napadlo 15 cm snehu, a to se tu vzdycky pozastavi svet. Jeste ze v tom nemusim rodit, ze.....

Ohledne cviceni. Ja jsem byl minule dva tydny nastydla a bolelo me v krku, tak jsem nedelala nic, ale normalne mam kazdy den 50 minutovou prochazku kdyz do do prace a z prace, a pak chodim jednou tydne na pilates, a tak 2-3 plavat nebo chvilku aquaaerobiku - ten spis delam sama, protoze se ve skupine nudim. DOma to ale flakam, a i kdyz jsem si koupila balancovaci balon, moc ho nepouzivam, seda mi na nej prach v koute. Doma jsem pekna lenivka, jen sedim u televize a pletu prehrsel oblecku, nejen pro mimika, ale i pro okoli.

Dnes je tu fakt pohadkove bilo, ale zitra ma byt desna ledovka, tak mozna zustanu doma, coz by me moc tesilo.

mejte se krasne.

Oli + mimik 20+6tt

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 26.01.04 21:15

Mila Lucko,

vitam te do denicku, napis mi email, a ja zaradim vsechny tve info do tabulky. Muj email je omendel@ziger­snead.com.

Oli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.04 09:53

Ahoj Holky, je sotva utery a ja uz se tesim na patek. Vcera jsem byla na tehotenskem plavani - jedna znama chtela aby nekdo sel misto ni. No me to nijak zvlast nenadchlo. V te zime se mi ani do tepleho bazenu nechce, navic se mi moc nechce ukazovat se s pupikem v plavkach. Nebylo to spatne, ale asi zustanu radeji u nejakeho toho suchozemskeho cviceni.
Oli, ty chodis plavat do nejakeho verejneho bazenu? A chodivaji tam i tehulky? Ty doma pletes? To asi neni v Americe zrovna zvykem co? :-) Obdivuju tvou aktivitu. A jak to mate u vas s materskou, kdy na ni muzes nastoupit.
Andreo vzpomnela jsem si jeste na jeden dobry cvik na zada. V leze na zadech stahnout panevni dno a pritisknout bedra do podlozky. Tohle je dobre na zada i svaly panevniho dna.
Andreao, a jake pocasi je u vas? Mate taky snih? Ja se taky trochu bojim, jestli tu sourozeneckou zarlivost zvladnem. Asi budeme mit druheho kluka. To bude pro Ondru trochu zklamani. Vy vite co to bude?
Verco, ty chodis jeste do prace a chystas se az na materskou nebo pujdes driv?
Lucko a co ty? Uz jste byli na UTZ? A co uz mas za dite?
Mejte se moc hezky a at va to chmurne pocasi nezdola. Drobecek

ve
Povídálka 38 příspěvků 27.01.04 10:14

Ahojda bříšulky,
tak jsem byla v sobotu s mužíčkem na semináři nošení dětí v šátku. Bylo to moc zajímavé a po tom, co jsem už o šátcích četla, mě to utvrdilo v přesvědčení, že do toho jdu. Vyzkoušeli jsme skoro všechny úvazy pod odborným dohledem. Dokonce jedna z těhulek byla fyzioterapeutka, takže k tomu řekla i své a jednoznačně, jsem nadšená. Polovina z holek co přišly na seminář, přinesly už čerstvá miminka a zkoušeli to rovnou s živým modelem. Ostatní bříškandy testovali své uvazovací schopnosti na panenkách. Měli jsme zapůjčený 4,5 metrový šátek. Ta dýlka mě nejdřív trochu vyděsila, říkala jsem si co s tím budu dělat, ale za chvilku mi to už nepřišlo vůbec moc dlouhý, tak akorát. Miminka (až na jednu statečnou a úžasnou vyjimku) nejdřiv trochu vrněla, když je nezkušené maminky zasouvali do úvazů, ale jak tam byli a koukal jim jen nosánek a očka, už bylo ticho a očička jen bedlivě sledovala okolí. Miminka byla prostě nádherná, to si určitě dovedete představit.

Jedna maminka oslovovala miminko Kuklínek, Kuklinka - to už jsem tu v nějakém deníčku zaslechla, tak jsem si říkala, jak asi vypadáte vy, jestli se třeba někde náhodou nepotkáme a já ani nevím, že jste to byli vy :-) Je to legrace s těma přezdívkama.

Ještě mě zaujala jedna věc, kterou jsem se tam dozvěděla. Ptala jsem se paní, co vedla seminář, co ona a kočárek. Říkala, že si na své první mimi vybrala luxusní supermodel, který skoro nepoužila, protože mimi tam nechtělo být (nakonec skončil na verandě a spí v něm kočky :-). Říkala, že by nový už nekupovala, protože děti ho pěkně dokážou zničit a je lepší si vybrat v bazaru, ale golfky doporučovala koupit nové, to se vyplatí, ty se prý užijí.
Tak jsem si říkala, jestli bych neměla počkat s výběrem kočárku až po porodu. Až uvidím, zda máme prcka nebo obříka, až to budu moci zkusit in natura. Z výběru kočárků jsem zatím trochu nešťastná, protože vybírám jen podle designu, váhy, odhadu velikosti. Ten výběr je moc obrovský a já nemám žádné zkušenosti. Jak jste na tom, už máte vybráno? Šátek si pořídím asi v nejbližší době, protože si musím ty úvazy ještě natrénovat. Autosedačku budeme taky určitě kupovat, aby mělo mimi jak jet z porodnice.
Taky nemůžu najít ten pravý přebalovací pult. Chtěla bych něco bez vaničky se šuplíkama, protože chci koupit na koupání kyblík. Ale zatím jsem neviděla nic co by mě oslovilo.
Mám pocit, že se bavím nejvíc se všema jen o miminku, jestli už nezačínám blbnout :-) Taky Vám to u kamarádek už přišlo dřív příliš? Je to sice logické, bavit se o tom co je aktuální, ale když jsem byla u kámošky, která pořád jen šišlala, tak mě to až zarazilo :-) Kde jsou ty hranice, aby tam člověk nesklouznul taky?

Trochu zmatený příspěvěk, já vím, ale pospíchala jsem. Mějte se pěkně a opatrujte se.

Ve

ve
Povídálka 38 příspěvků 27.01.04 10:21

Ahoj drobečku,

já jsem v práci zatím v pohodě, takže se chystám na mateřskou co nejdýl. Mzdová účetní říkala, že můžu tak 6-8 týdnů před porodem. Zatím mám termíny 1.6. a 6.6. a tak si myslím, že na konci dubna odejdu, pokud mi bude dobře. Kdyby ne, tak asi dřív. A jak to plánuješ ty? Ve čtvrtek má přijít za mým šéfem kamarádka, která by mohla nastoupit místo mě, tak držte pěsti ať se domluví. Na každé kontrole se mě ptá doktor, zda jsem na nemocenské, to je to tak běžné zůstat doma tak brzo?

Ve

ve
Povídálka 38 příspěvků 27.01.04 10:27

Ty jsi tedy oproti mě ohromě aktivní. Já se doplazím jednou týdně (někdy taky ne) na orientální tanec a jednou týdně na těhucvičení. Doma jsem zatím cvičila jen párkrát, ale dělá mi to moc dobře, přiznávám :-) O víkendu absolvuju delší procházku s pejskem, ale funím u sebemenšího kopečku :-). Jo a dnes jdu na masáž Shiatsu, tak jsem na to zvědavá.

Ještě jednu důležitou věc jsem se včera dozvěděla. Paní doktorka, která chodí se mnou na tancování mi říkala, ať už nedělám otočky. Od 5. měsíce se to nesmí, protože mimi jak má hodně místa, tak by se mohlo zamotat do pupeční šňůry. Takže asi vás zklamu, ale konec plesání, žádná polka, žádný valčík!

Ve

Ulrika
Zasloužilá kecalka 563 příspěvků 27.01.04 10:44

Nazdárek Ve,

jak jsi v některém z předchozích příspěvků psala, že se nemají dělat otočky - od kdy to asi platí? Chystám se v sobotu na ples - to budu 15+1 tt. Dřív jsem závodně tancovala, takže bych si trochu chtěla trsnout. Samozřejmě asi žádnou divočinu, ale trochu zatancovat, to jo. Tak snad to ještě teď nebude vadit.

Co se týká nošení v šátku - moje sestra nosila svojí holčičku asi do dvou let (to už spíš měla šátek s sebou jen pro jistotu, kdyby malá chtěla třeba spát). Já jsem ji taky nosila a musím říct, že to bylo pohodlné a hlavně mobilní. Člověk měl volné ruce a nástup do MHD byl hračkou. Jen neteřinka nechtěla být v kočárku. Prostě byla zvyklá na šátek a v kočáru řvala jak tur. Ale každé mimi je asi jiné, některé snesou i šátek, i kočár.

Myslím, že Brusinka ve svém deníčku psala, že byla tuhle sobotu na kurzu vázání šátku - má holčičku Janinku a před narozením jí říkala Kuklínek - tak to byla možná ona, s kým ses tam viděla.

Měj se hezky.

Ulrika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.04 11:14

Ahoj tehulenky,

prave se vracim z UTZ a jsem uplne nadsena. Prave jsme se s manzelem dozvedeli, ze cekame druhou HOLCICKU!!! UTZ byl tak krasny, ze jsem pri nem uronila i slzicku. Manzelovi, nebot byla tma, jsem do tvare vubec nevidela, ale po skonceni mi rekl, ze mel taky na krajicku :-). Miminko je krasne zdrave a vsechno je v naprostem poradku :-))). HURAAAAA!

Drobecku - diky za ten cvik na zada, snad se konecne do neceho dokopu. Jinak u nas neni snih, bydlime v primorskem meste, takze snih tu vidime snad jednou za zimu na 24 hodin. Teploty jsou v prumeru okolo 7C, zridka pod 0C, obcas i 15C. Ale dost tu fouka vitr, klasicka Bretan. Co se tyka plavani, ja chodim s Ajou uz od 6 mesicu kazdou sobotu na plavani, jen je mi lito, ze kvuli tehotenstvi budu muset v breznu skoncit. Aju to uz od malicka moc bavi. Taky doufam, ze to jeste vydrzim do brezna s plavkama a neprasknou :-). Tak vy budete mit dva kluky? No vidis, my zase dve holky :-))).

Ve - s tim kocarkem uz mam sve zkusenosti, tak bych ti poradila asi tohle. My jsme koupili dost kvalitni kocarek (Bebe Comfort), kde se da cela bouda sundat a kdyz je miminko male, pouzit i jako postylka do auta (musi se ale dokoupit specialni ochrany kit, ktery se da do po obvodu kocarku). Bylo to velmi prakticke, protoze miminko mohlo lezet na rovnem a nekrcit si zadicka. Az po par mesicich jsme koupili klasickou autosedacku, kterou jeste dnes Aja (skoro 3 roky) pouziva. Jinak ale co se tyka kocarku, tak si dej pozor mimo jineho na dve veci. Aby rukojet byla dostatecne vysoko (nejlepe nastavitelna) a potom jsem take zjistila, ze kdyz jdes s kocarkem rychleji, nohou jsem zakopavala dole o kocarek, coz bylo hloupe, takze jsem musela drzet kocarek vice pred sebou… O neco pozdeji jsme koupili „lehky“ kocarek, ne ale klasicke golfky, nejsou pry dobre na zadicka. I u lehkeho kocarku se ti opravdu vyplati, kdyz ma polohovaci operadlo, kosik na nakup a boudicku proti slunicku. Takovy kocarek mi byl velmi prakticky na cestovani do CR (na letisti atd.), nebot se snadno a rychle slozi a zabira malo mista. Tak ti preji stastnou ruku ;-).

Andrea 22tt

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 27.01.04 15:21

Ahoj drobecku,

ptala ses, kam chodim plavat, a tak to trochu popisu. Jsem clenem maleho fitnesu 5 minut od naseho domu. Je tam maly bazen, kratky, ale vetsinou uplne prazdny. U nas v okoli je hodne duchodcu, kteri tam chodi, takze tehulka jsem jedina, a normalne si chodim plavat bazeny, nebo delat trochu aqua aerobiku - nekdy s cvicitelkou, nekdy bez ni. Plavani bazenu me zatim nevadi, nekdy si musim dat pauzu, protoze me zaboli v brisku, ale vetsinou je to pohoda. Driv jsem chodila na behaci pas, ale ted si pripadam min jiste, a tak se radsi prochazim venku.

U nas v okoli zadne tehu cviceni neni, respektive jsem to ani nehledala, protoze to co mam v mem fitnesu mi staci a mam normalni tehotenstvi, tak by to nemelo vadit. Alespon moje doktorka si to mysli.

Ohledne tech otocek, ja vim, ze v Pilates nebo u jogy se nemaji delat toceni (nohy v levo telo v pravo a naopak)

Jo, jinak hezky po cesky doma pletu. Moc me to bavi, ale mas pravdu, na ameriku to neni moc typicke. I kdyz tu mam maly pletaci krouzek, par kamaradek, ktere taky pletou, a jsou to americanky. Tady je ted docela popularni ve volnem case neco tvorit. …

Jeste chci napsat o materske a jak to tady funguje, ale tomu venuju dalsi clanek niz.

Oli + mimik 21tt

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 27.01.04 15:44

O MATERSKE DOVOLENE V USA

Drobecek se ptal, jak to funguje s materskou v USA, a tak vam tu hruzu popisu.

Za prve - materska dovolena tu nezacina 2 mesice pred terminem porodu, ale v podstate dnem porodu, mnoho lidi odchazi do porodnice primo z prace. Nekteri si berou posledni tyden, maximalne 2 tydny pred porodem bud dovolenou nebo neplacene volno.
Pokud maji rizikove tehotenstvi, tak jsou mozna doma drive - casto pracuji z domova. Rizikove tehotenstvi tady ale opravdu znamena nejaky dost velky problem, ne jako v Cechach, kde si ho plno lidi necha napsat pro drobnosti - neberte to nikdo osobne, ale znam par takovych pripadu…

Materska po porodu:
Kazda zena ma dle zakona narok na 8 tydnu neplaceneho volna, po jijichz dobu jim zamestnavatel musi drzet praci. Po uplynuti teto doby je to jen otazka dobre vule a dohody - manzelky mych kolegu zustavaji doma 2-3 mesice maximalne, nektere ten treti mesic uz pracuji z domova.

Placena materska - v podstate neexistuje. Moje firma si plati urazove pojisteni, a porod se k tomu pocita. Cili ja mam narok na 6 tydnu 60% meho platu, ale prvni dva tydny z toho jsou tzv. eliminacni tydny, kdy nedostanu nic, cili dostanu pouze 4 tydny 60% sveho platu. A pak konec!!!

Z financniho pohledu je dite v USA silene drahe, zadna socialni podpora, zapomente na porodne ci rodicovsky prispevek. Krome toho nam i s nasim drahym pojistenim vyjde nas mimik na $2000 za porod a jednodenni pobyt v porodnici, coz je tady standard. Pokud bychom pojisteni nemeli, hovorili bychom od $7000 za normalni porod a predporodni peci (se vsemi testy) -$15000 za cisarsky rez.

A po neplacenych 2 mesicich „volna“ je na matce se rozhodnout, jestli si muze dovolit pracovat na polovicni uvazek, vubec, nebo se vratit normalne do prace na plny uvazek. Pak nastane ale otazka kam s ditetem. Moji kolegove plati v prumeru $1000 dolaru mesicne za jesle ci skolku, coz znamena, ze plno z nich vydelava prevazne na detskou peci, a par dolaru navic.

Je pravda, ze v USA si clovek vydela vic nez v Cechach, ale ne natolik, aby tyto naklady hrave pokryl a nemusel velmi pocitat, kolik deti si muze financne dovolit (protoze pak nasleduje setreni na vysokou skolu atd…). Je dost lidi, kdy jeden z partneru vydelava hodne, a pak je vse jednodussi. Ale ja tu pisu o NORMALNICH americanech, a ty to v tomto smeru nemaji jednoduche.

My se chceme cca 2-3 mesice po narozeni mimika prestehovat na cas do Prahy, odkud jsem. Hlavne proto, aby moji rodice uzili vnoucatko (ci vnoucatka), Dick - muj muz se naucil cesky, stejne jako nase deti, a rozsirili jsme si obzor zivotem ve dvou kulturach, ve dvou zemich.

Tak, tohle je pekne dlouhy clanek, jsem zvedava na vase reakce.

Oli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.04 17:15

Teda Oli,

Ameriko fuj… to je opravdu hruza hruzna. Az jsem se pri tom cteni orosila potem. To je opravdu sila. Americany mam vcelku rada, ale jejich politiku a to hlavne socialni a ekologickou nikdy nepochopim.

Jenom takovy dodatek, jak je to tu ve Francii. Materska je tu tri mesice a pote jde dite do skolky ci si rodice musi sehnat nejake hlidani. Porodne tu take neni, ale pro socialne slabsi rodiny tu existuji ruzne prispevky. Na delsi materskou tu mate pravo az od druheho ditete, kdy vam nastava take pravo na cca 100euro mesicni prispevek na dite (nehlede na vysi platu) do jeho tri let. Z pojisteni mi byl uhrazen prvni porod, ale ne pobyt na klinice. Pri druhem porodu uz vsak budu mit uhrazeno vse, vcetne predporodni pece. Lekarska pece se hradi u doktoru a pojistovna vam to zpetne proplaci. My si platime „nadstandadni“ pojisteni, takze nam vetsinou vse uhradi na 100procent. U nekterych, napr. stomatologickych zakroku je to ovsem podstatne mene.

Kazdopadne bych si uz nikdy neodvazila na francouzsky system stezovat, po precteni clanku od Oli.

Skoly jsou tu statni, cili se nic neplati anebo soukrome ci cirkevni. Davame Anicku do cirkevni skoly, ackoliv jsme oba neverici. Skolne je ale opravdovy pakatel, tusim cca 600 kc za 3 mesice.

Oli, preji kuraz! :-)

Andrea24 22tt

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 27.01.04 17:41

Mila Andreo,

diky za popis francouzskeho systemu. A moc gratuluji k holcicce.

Tady jsou statni skoly jen zakladni a stredni, pro hodne hodne chude se nejaka spatna predskolni pece taky najde, ale proste nic moc. Statni skoly jsou dobre jen v dobrych ctvrtich, takze se clovek dle skoly casto stehuje.

Ja jsem v Cechach pravicak, ale tady rozhodne levicak, uplne s tebou souhlasim americka socialni a ekologicka politika je silena - teda hlavne ta BUshova. Proto dnes budu napjate stedovat demokraticke primarky, snad se tam nejaky nadejny kandidat najde.

Mejte se vsechny krasne.

Oli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.04 20:47

Ahoj holčinky,
tak vidím, že my tady jsme s naší tříletou mateřskou, vlastně rodičovskou dovolenou ještě dobře. I když ty příspěvky jsou spíš almužnou.

Výsledky amniocentézy ještě úplně přesně neznám. Jen mi v pátek řekli, že chromozom 18 je v pořádku a žádný Edwardsův syndrom tam není. Plodová voda na zjištění toho Smith-Lemli-Opitzova syndromu musela jít na rozbor do Prahy a výsledky zatím nejsou. Ale i tak už jsem se uklidnila, že když se polovinu špatného výsledku triple testu podařilo vyvrátit, tak to tak bude i s tou druhou. V úterý jdu ještě na podrobný ultrazvuk. Doufám, že budu mít konečně taky fotečku a nahrávku na kazetě. A taky se vlastně dozvím, jestli nosím pod srdíčkem chlapečka nebo holčičku. Můj doktor mi sice dělal UTZ už třikrát, ale fotku mi ještě nevytiskl. Asi jsem si měla říct. Je určitě odborník, ale moc toho při vyšetření nenamluví. Jen si něco mumlá pro sebe a já se to pak snažím vyluštit z průkazky.

Vidím, že téměř všechny chodíte poctivě cvičit a plavat. Já jsem se zatím nedokopala. Speciální těhotenské cvičení nebo plavání u nás ani není. Na Vánoce jsem dostala videokazetu Hanky Kynychové Cvičení pro těhulky, ale zatím jsem toho moc nenacvičila a teď po té amniocentéze se ještě snažím šetřit. Naštěstí zatím moc nepřibírám, od Vánoc se držím na stejné váze. Není to divné? Mám navíc zatím 3 kg, a to asi kilo na prsou :o)) a zbytek na bříšku.

Zatím se mějte moc hezky a pozdravujte bříška

Lenka 20+5

Makys1
Povídálka 47 příspěvků 28.01.04 10:50

Ahojky maminy,
Jen tak jsem sem k vám nakoukla, moc se mi líbí ty způsoby určování pohlaví :-) U nás to vypadá tak půl napůl, takže si budu buset počkat na UTZ.
Taky mě zaujalo to srovnání mateřské dovolené v USA. Tak jen pro zajímavost přidávám některé údaje z Evropské unie, za chvíli jsme v ní, tak třeba by se šiklo se přestěhovat :-)
takže:
Belgie - 7 týdnů před porodem, 8 po porodu
Dánsko - placená 4 týdny před P. a 14 týdnů po. Po této době se o dalších 32 týdnů dělí oba rodiče
Francie - placená 6 týdnů před a 10 týdnů po porodu
Norsko - 42 týdnů, ve výši plného platu, nebo 52 týdnů 80% procent platu. Pozor - 4 týdny z toho jsou rezervovány pro otce a matka si je nesmí vzít. To se mi fakt líbí.

Různě dlouhou ochrannou lhůtu pro zajištěný návrat k původnímu zaměstnavateli mají údajně téměř všude,a le nikde jsem to nenašla.
Každopádně s dobou mateřské jsme na tom dobře, ale ty peníze…

Mějte se fajn a opatrujte se.
Makýš

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.01.04 15:52

Ahoj holciny,

tak jsem ted cetla clanek Predcasny porod, aneb zacit znovu… a je mi z toho vseho hrozne moc smutno. Svuj komentar, dost dlouhy jsem tam napsala, takze se tu nebudu opakovat, jen jsem si rikala, zda se s takovym rozhodnutim da v zivote vyrovnat… Ja bych to tedy nedokazala.

Do jake miry jsme zodpovedne za nase vlastni deti? Paklize se nam narodi dite s handicapem, mame moznost ho dat do ustavni pece a teto odpovednosti se „zbavit“. My si povedeme novy zivot a budeme se pokouset o dalsi, tentokrate zdrave dite, ale co onen malicky? Vysel prece z nasi lasky a za nic nemuze. Jestlize k nam byl zivot nespravedlivy, co teprve k nemu? Nejen, ze bude vyrustat se svym handicapem, ale take s vedomim, ze ho vlastni matka opustila, coz je myslim kolikrat mnohem a mnohem horsi…

Je to asi dost tezke debata, ale dost smutne na me cely clanek zapusobil… Mozna jsem sem neco tak smutneho vubec nemela zatahovat, nebot bychom se ted mely zabyvat temi veselejsimi strankami zivota. Zaroven je ale dobre se zamyslet nad takovouhle veci prave v obdobi tehotenstvi, kdy se v nas vyviji novy zivot, za ktery si myslim, jsme plne zodpovedne.

Andrea 22tt

OlgaM
Stálice 75 příspěvků 28.01.04 15:59

Taky jsem to cele cetla, a je mi z toho moc smutno. Musi to byt silene, kdyz partner, kteremu veris ti da kudlu na krk a chce aby ses rozhodla. Neni to primo Sofiina volba (protoze tam jsou obe deti nevinne), ale pro nektere je zivot bez partnera nepredstavitelny.

Je mi moc lito, ze tim nekdo musi prochazet, a jsem rada, ze to nejsem ja.

A to ubohe miminko - ale kdo vi, vyrustat bez rodicu, a nebo s rodici ale bez dostatecne lasky…

Oli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.01.04 16:11

No Oli, to je teda něco. Rychle zpátky do čech. Navíc mám pocit, že to těm Američanům přijde normální. Jak to tam vypadá? Kolik tam mívají dětí? A mají děti spíš ty bohatší nebo se to ti chudí snaží nějak ustát. Tam tuším obyvatel neustále přibývá, ne jako u nás.
Francii trochu znám a líbí se mi jak podporují to druhé dítě. Ale lidi mi tam přišli takoví pasivní. Třeba naše sekretářka měla doma 3 měsíční dítě a když šéf řekl v 17h, že má ještě něco udělat, ani nehlesla, jen vzala telefon a asi zařizovala hlídání. No já bych se minimálně slovně ozvala. Asi mají daleko větší strach ze ztráty zaměstnání co? A na jak dlouho chodí Aja do školky, na 8h? Od kolika let? A necháš ji tam i po porodu?
To by mi taky vyhovovalo. Jenže manžel kolektivní výchovu neuznává a nejraději by viděl ženu doma s hromadou dětí příštích 20 let :-)
Já teda přibývám hrozně, hlavně tento měsíc. Už jsem přibrala 5 kg celkem a pupík mám jak v 8. měsíci aspoň dle mého názoru. Samozřejmě přeháním, ale fakt mám bříško mnohem větší než u prvního.
Mějte se moc hezky a hodně zdravíčka i bříškům. Drobeček

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.01.04 16:42

Drobecku,

s tim briskem je to u me to same, take mi daleko rychleji narostl, nez u prvniho tehotenstvi. Pry jak uz byly ty svaly jednou povolene, je to normalni.

Aju davam od zari pouze na rano na tri hodiny od 9 do 12. A vlastne jen ctyri dny v tydnu, nebot ve stredu se tu vetsinou nechodi do skoly. Takze cca od 2,5 let, pricemz uz minuly rok chodila do kolektivu taktez na tri hodiny, ale pouze dvakrat tydne. Je to pro mne uleva a pro ni zabava. Ja si alespon od ni trosku odpocinu a ona muze delat aktivity, ktere s ni doma ja nedelam. Kazdopadne ji to prospiva, ve skolce se ji libi a nauci se tam nove veci a zivot s ostatnimi detmi, se kterymi by jinak nemela kontakt. Az se miminko narodi, tak ji samozrejme budu davat do skolky i potom, rada bych obcas i na odpoledne, ale nejak se zasekla s kakanim, tak to neni zatim vubec jiste. Myslim, ze je to takhle lepsi, se mnou by se doma nudila, nemame doma temer zadne hracky a zabavit trilete dite po cely den neni jednoduche. Takhle nam to vyhovuje vsem.

Andrea24 22tt

lienka
Povídálka 27 příspěvků 29.01.04 11:26

Ahoj tehulky

Som tu len na skok-to viete,koniec roka v účtovníctve je poriadna zaberačka.Tobôž,keď plánujem v apríli z roboty vypadnúť.
K tomu pohlaviu : už som tu písala,že mne určil pohlavie drJonáš(určil dievča) a napriek tomu ,že sme naschvál vynechali jeho dni vhodné na počatie a použili dni podľa ovulácie ,tak čakáme aj tak dievčatko.
K tomu článku o slepom chlapcovi :hovorila som to mužovi a slová na adresu toho krkavčieho otca sa tu nedajú písať pred 22 hod. Nepoznám síce svojho muža 10 rokov ako tá nešťastná mama ale za to,že by sa nezbavil už narodeného postihnutého dieťaťa by som dala ruku zaňho do ohňa.
Inak necvičím,poctivo mažem a priberám (3-4kg)Moje miery sú ešte sexi :96-90-98 (pôvodne 92-65-92).Ideálne bude,keď začnem mať miery ako kváder 98-98-98.Počítam ,že to ešte mesiac potrvá :-)
tak sa opatrujte
Lienka 22-23tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.01.04 13:47

Určitě je ta školka bezva. Já si to snad taky brzy pro:,–(ím. Jen teď chodím do práce a hlídá babička, takže já si odpočinu. Na to, zda ji tam necháš jsem se ptala jen z důvodu, že někdo říká, že děti domů z kolektivu nosí nemoci a k miminku, že to není dobré. Já doufám, že v září něco pro syna seženu i bez zápisu. Ty jsou v Čechách teď.
Máte problém s kakáním? Kaká jen do plínek? Tak to jsme měli my. Teda právě jsme to odbourali, tak jestli tě to zajímá napíšu víc.
Drobeček

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.01.04 14:56

Ahoj Drobecku,

to vis, ze me to s tim kakanim zajima. Aja se nejak zarekla, a ackoliv cura uz rok na nocnik i na zachod, kakat ne a ne. Nevim, jak na ni. Za radu budu vdecna.
Jinak s temi nemocemi a skolkou je to trochu pravda, ale kdyz se tak divam na Aju, tak tak casto nemocna neni a mam manzela pediatra, takze nemoci lecime vklidu a bez stresu doma.

Andrea

ve
Povídálka 38 příspěvků 29.01.04 15:44

Ahoj Lienko,
pobavila mě tvoje vize kvadru, to mě ještě nenapadlo :-) Já se radši neměřím, ale přibírám, to jo (cca 5 kg). Docela jsem se nasmála, když mě minulý týden začal měřit doktor bříško krejčovským metrem. Připadalo mi to, že mi chce něco koupit na sebe :-)) Nebylo by to špatné.

tak krásné účtování

Verča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.04.04 19:32

Mila Oli,
nahodou jsem si pri hledani informaci precetla Tvou korespondenci s Andreou. Taky ziju v USA, a vidim to stejne jako Ty. Jen malou poznamku: I univerzity jsou tu statni (vetsina), jenze se za ne holt musi draze platit…
 Jana

Vložit nový komentář