Maminka s prckem do domu - čagan do ruky??? Ne, to určitě ne

Rodičovství
  • 29.09.04

Vzájemná setkání, kdy se navštěvují maminky s dětmi, jsou příjemná a obohacující pro všechny zúčastněné. Vše chce ale svou míru a já mám pocit, že mi jedno ?kamarádství? už pěkně přerůstá přes hlavu.

S mou známou (40) jsme se seznámily díky našim stejně starým dětem. Nejdříve jsme se setkávaly převážně na procházkách, což bylo fajn. Postupně si ale zvykla u nás kdykoli zazvonit a přijít jen tak, bez ohlášení. Nemá si komu postěžovat a já ji vždy s upřímnou účastí vyslechnu. Stěžuje si úplně na všechno: na manžela, na matku, na dítě. Té ženské se prostě nic v životě nedaří a všichni okolo ní jsou hrozní.

Jak mi došlo po 1,5 roce setkávání, já ani moje rodina ji nezajímáme. Nejdříve mi to nevadilo, bylo to zpestření jednotvárného života na mateřské. A jsem spíše typ naslouchací než povídací. Ale už je to dlouho, co neříkám ?Přijďte k nám někdy na návštěvu!?, protože z těch návštěv žádnou radost nemám. Sama se k nám i s chlapečkem pozve. On si kluk (2,5 roku) jinak nemá s kým hrát, ona jiné kamarádky blízko nemá, my máme plný pokojík hraček, malý se k nám vždy těší.

Děti si spolu samozřejmě nehrají, maminka si postěžuje, nikdy se neopomene zmínit, že má někdo z nich narozeniny (svátek) a já slušně nezapomenu v daný termín popřát, či koupit drobnou pozornost. Bohužel se vůbec nepídí po tom, kdy má narozeniny moje dítě, o mně nemluvě. Že se neobtěžuje poslat byť jen SMSku k narozeninám mé dcery, mne opravdu mrzí. To, že návštěva s prckem zanechá často nějaký následek (počmáraná kniha, ulomená lžíce od bagru, počůraný koberec …) snad nemusím ani připomínat. Většinou to beru jako celkem samozřejmý následek dětských návštěv, ale v tomto případě mne každá škoda doslova bolí.

My jsme u nich byli na návštěvě, samozřejmě na její pozvání, dvakrát, naposled před půlrokem. Od té doby jsem ani jednou neslyšela, abychom přišly s dcerkou my k nim. Sama se zmínila, že návštěvy doma ráda nemá (chybou asi bylo, že já tehdy řekla, že já návštěvy maminek s dětmi ráda mám :-). Stále po mně něco potřebuje - něco půjčit, pohlídat dítě, něco vyřídit… Připadám si už využívaná, není mi s ní dobře, po každém setkání jsem, jakoby mi někdo odsál energii.

Prosím, poraďte, jak byste to řešily vy. Setkala se některá z vás s podobným problémem? Opravdu mám návštěvy mých kamarádek s dětmi jinak moc ráda. Cítím z nich, že nejen berou, ale i dávají, už jen svou přítomností.

Simona (30)


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Rozeta
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 29.09.04 22:14

Ahoj Simona,

nezávidím Ti… Pozri sa na diskusiu pod názvom Zdrvujúca návšteva na tejto stránke: http://www.babetko.sk/…iew_page.php?…. Je o niečom podobnom, ako prežívaš Ty a padlo tam pár dobrých rád, možno Ti pomôžu.

Rozeta

 
Anonymní  29.09.04 22:17

Ahoj Simono,

zatim nemam s zadnou takovou kamaradkou zkusenosti, ale zazila jsem neco podobneho s rodici po narozeni meho chlapecka. Jsem moc rada kdyz prijdou na navstevu ale vseho moc je prilis. Vyresila jsem to tak, ze jsem proste neotvirala a kdyz se ptali kde jsme byli nebo volali kde jsme proste jsem jim rekla ze jsme nekde venku nebo na navsteve aby vedeli ze mame i jine zajmy nez cekat na jejich neohlasene navstevy. Celkem to pomohlo, ted aspon zavolaj nebo napisou sms ze se chtej stavit. Snad ti to neprijde moc drasticky ale kdyz nepomaha normalni domluva…

Ahojky Katka

 
Anonymní  30.09.04 00:35

Švagrová měla podobný problém a tušila, že by to kámoška nezkousla, kdyby jí to nějak neomaleně naznačila, tak si zcela neférově postěžovala jejímu manželovi - že ji má ráda, ale nemusí u nich trávit každé odpoledne. Manžel kamarádky je fajn, nějakou slušnou formou to doma tlumočil a je po problému…Ale není to asi univerzální rada : -).

 
Maka
Závislačka 2857 příspěvků 30.09.04 07:57

Ahojky Simono,

ani já nemám univerzální radu - ale prostě se NESMÍŠ DÁT!!!!.

Nebyla jsem v situaci na mateřské, ale podobné „kamarádství“ jsem zažila také. Byla jsem na VŠ - škola párkrát do týdene a v té době jsem ještě neměla brigádu - tj. spousta volného času. Takže jsem byla moc vděčná za novou „kamarádku“, která navíc narozdíl ode mne byla hezčí, štíhlejší, měla spoustu známých…

Domů k nám jsem ji sice nevodila, zato jsem ji všude vyzvedávala - v práci, u nich doma, a pak jsme šly většinou do hospůdky. Zdůraznuji že jsme šly vždy tam kam chtěla ona a dělaly jsme to co chtěla ona. Zdůrazňuji, že nejsem neprůbojná nebo zakřiknutá, ale moje NE, nebyla nikdy odpověď. V podstatě mi plánovala život.

Nebudu zastírat, že po 3 měsících mě naše „kamarádství“ začlo značně obtěžovat, jelikož řešit její problémy se mi neustále nechtělo. Pořád vykládala o sobě a svém klukovi, který na ni nemá čas - egocentrický kecy který jsem poslouchala i 4× denně do telefonu (nejkratší hovor s ní byl 30 minut a jednou to vydržela i 2 hodiny).

Až tehdy mi došlo, že není tak úžasná, vyrovnaná a in, ale je to pouhý sobec, který mě zneužívá pro svoje účely (volání a chození místo ní někam, jednání s jejím klukem atd atd) a že se mi snaží ovládnout můj život.

Poté co mi naplánovala, že o víkendu jdeme na fotbalový zápas a poté do kosmetického salonu, jsem jí oznámila, že s ní nikam nejdu. že chci trávit svůj volný čas podle svého a ne podle jejího přání, a že pokud chce, může mi koncem příštího týdne zavolat a můžeme si na chvilku někam sednout a pokecat ale že někdy jindy se mi to nehodí.

Neříkám, že to pochopila. Tento druh lidí je velmi zvláštní a vaše NE opravdu není odpovědí. Vyměnila jsem si telefonní číslo. Nebylo to ode mne nijak statečné, to uznávám, ale jinak bych se jí asi nezbavila. I když veděla, kde bydlím, nestavila se. Škoda těšila jsem se, jak jí vysvětlím, že neplánované návštěvy mi lezou krkem a pokud něco chce má zavolat. (číslo pevné linky jsem měla pořád stejné.o)))

To je konec mýho příběhu- pro mně šťastný, jelikož v její přítomnosti bych se nikdy necítila jako svobodný člověk. Někdo prostě nechce pochopit, že jeho svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného.

Možná to se svou „kamarádkou“ vyřešíš jinak, ale radila bych ti co nejdříve to vyřešit. Uleví se ti.

Markéta 19 tt
(a ještě mě tato zkušenost dala něco. Až bude Zuzka na světě a objeví se nějaká další rádobykamarádka, už budu vědět jak na ni a bezpečně ji poznám.o)))

Tak doufám že ten můj příspěvek není moc zmatený - ale v podstatě to měl být jen triumfální řev lvice, která opět získala svou svobodu.o)

 
Anonymní  30.09.04 08:51

Ahoj Simono,

z tvého vyprávění to spíše vypadá, že už o tu „kamarádku“ vůbec nestojíš = nebude ti vadit, když se přestanete stýkat…
V tom případě bych se neobávala přímého jasného řešení - prostě jí tohle všechno říct - jak se cítíš, co ti vadí a že to, že tě návštěvy maminek s dětmi těší neznamená, že se necháš využívat. Obdivuji tě, jak dlouho jsi to s ní již vydržela, já se svojí prudkou povahou bych ji po sobě dlouho vozit nenechala a rychle ji setřásla… (vím, že dlouhou dobu se člověk snaží si chování druhých vysvětlit tím lepším způsobem a má tendence omlouvat jejich chování.. to ano.. pak ale mně bouchnou saze a vysypu vše, co jsem se snažila pochopit jinak či v sobě potlačit).

Složitější to budeš ale mít, když bys chtěla, aby se dítka potkávala dál = jak to řešit diplomaticky fakt nevím… U těchto lidí, se skutečně často stává, že i když jim to řekneš jasně, tak to vlastně „nechtějí chápat“ a dělají, jako by jsi vlastně nic neřekla… a ty budeš holt muset při jejím zazvonění otevřít a říct - promiň, dnes se nám to nehodí, máme tu návštěvu…

Tak držím palce, dej vědět, jak to dopadlo a hlavně NEVYČÍTEJ SI, KDYŽ ROZHOVOR DOPADNE „ŠPATNĚ“ = VÝČITKAMI Z JEJÍ STRANY APOD.. CHYBA JE NA JEJÍ STRANĚ!!!!

Efina

 
Anulka
Ukecaná baba ;) 2237 příspěvků 30.09.04 13:50

Ahojky Simono,po přečtení tvého příběhu mě napadlo jen jediné-„chytrému napověz,hloupého kopni“, no a myslím ,že ta tvoje rádoby kamarádka by jeden takový obrazně řečeno kopanec potřebovala.Jsi svobodný člověk a nikdo nemá právo ti tvůj čas organizovat a chodit na návštěvu bez ohlášení v dnešní době ,no promiň to je jako z doby ,kdy telefon byl komfort a mobily byly ve hvězdách.Řešila bych to tak,přišla by na návštěvu a v klidu bez emocí bych ji vysvětlila,že jsem ráda když přijde,že si děti pohrají,ale já mám také svůj program a byla bych ráda,kdyby se tvé návštěvy mohly trochu minimalizovat.Pokud by to touto slušnou formou nevzala ,tak bych už použila asi razantnější domluvu.Musí pochopit to,že doma jsi ty a návštěvy si budeš zvát ty a ne ,že se ti pozvou samy.Přeji ti ,abys byla silná a statečná a vše vyřešila s velkou dávkou diplomacie.S poz­dravem Anulka.

 
Desty
Zasloužilá kecalka 980 příspěvků 30.09.04 19:05

Milá SImonu, tvou situaci ti nezávidím - já jsem zažila také něco podobného, ale s tím rozdílem, že kamarádka zase nevěděla, že návštěvu beru do 2 hodin, ale ne celé odpoledne - přijela třeba ve tři a ve 23 hodin jsem už provokativně zívala…
Jednou mi říkala, co pořád doma dělám - a já jí řekla, že nejsem pořád doma, že mám hodně zájmů, přátel a že mám týden dost nabitý.
Tak snad si to uvědomila, ale stejně, když u mě teď už občas zazvoní - říkám si, jestli jí to došlo na pořád nebo ne.

 
Anonymní  01.10.04 08:56

Ahoj Simono, je to sice nezáviděníhodná situace, ale dá se vyřešit - já bych se při příští návštěvě nezdráhala rovnou říct, že třeba někam zrovna odcházíte nebo zrovna teď nemáte na návštěvu čas - ještě než vstoupí k vám domů. Jak už psaly holky - chytrému napověz a hloupého kopni - když tohle bude vícekrát za sebou a ona nepochopí, řekla bych to narovinu. A hlavně si z toho nedělej hlavu - neboj se, že se jí třeba nějak dotkneš.

 
Anonymní  01.10.04 11:49

Zrovna včera jsem na tohle téma psala příspěvek na Rodinu.
K nám do čtvrti se kdysi přivdala holka, odněkud zdaleka, nikoho kromě manžela u nás neznala,narodilo se jí miminko a chtěla se nějak začlenit. V té době nás v okolí bylo na mateřské víc a ona nás začala obcházet a snažila se seznámit. Chápala jsem ji, že se tu cítí opuštěná, ale upřímně řečeno, neměly jsme si moc co říct, tak jsem se s ní nestýkala. Jedna ze sousedek, taková dobrá duše, která nikoho neodmítne, se s ní začala blíž stýkat a věci se začaly vyvíjet takto: XY přišla, že potřebuje uklidit, protože manžel má rád pořádek a ona s malým nic nestihne. Tak ho u té sousedky nechala celý den a ještě si stihla dojít ke kadeřníkovi. Pak už to bylo denně. Že její malý dělá bordel v cizím bytě, ji nezajímalo. Protože jí bylo jasné, že to dlouho nikdo nevydrží, získala další oběti - alias „nejlepší kamarádky“. Nakonec to dopadlo tak, že její malý byl někde odložen a ona lítala neznámo kde. Když mu byly 3 roky, začala „hledat práci“ a všichni museli chápat, že s dítětem o práci žádat nemůže… A taky museli pochopit, že ona musí „nějak vypadat“, tak musí ke kadeřníkovi, na kosmetiku a td. Kdo se vzbouřil, přestal být její kamarádkou a stal se terčem jejích (hodně jedovatých) pomluv. Ta sousedka - dobrá duše - se bojí těch pomluv tolik, že jí pořáíd dělá otroka. XY dodneška práci nenašla, ale malý už chodí do školy, tak hlídání odpadlo. Zato přišlo na řadu půjčování si peněz (je přece chudinka nezaměstnaná) na oblečení (samozřejmě nevrací - nemá), aby mohla na potencionální zaměstnavatele dobře působit. Je to naprosto bezohledný člověk, který si myslí, že všude půjde všechno podle ní a je s podivem, že jí toho hodně vychází. Samozřejmě „diriguje“ i doma, v baráku, který patří tchánům a jediný způsob, jak s ní vyjít,je vyhodit ji. Například pozvala na dlouhodobou návštěvu svoji matku (taky nezaměstnanou) a ta začala sekýrovat majitele domu a nakonec odjela ve zlém. A zase přišly na řadu pomluvy. Obsahem jejích pomluv je dost těžký kalibr - nevyhýbá se ani údajnému sexuálnímu obtěžování a fyzickému napadání…
Asi jsem ji přiblížila dost. Jinak je to ale ta „nejlepší kamarádka, která by za vás dala život“. Já si myslím, že je to hotový poklad - pro jistotu ale zakopat hodně hluboko!!! Pettina

 
stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 02.10.04 10:45

Simono, tenhle typ se nedá vychovat. Když zazvoní, otevřeš, mile ji sdělíš, že se ti to nehodí, ani nemusíš říkat důvod, a zavřeš dveře. Když budeš vytrvalá, přestane otravovat, protože si najde oběť někde jinde. Naštěstí jsem se ještě s podobnou opruznicí nesetkala, díky Bohu. Jsem taky takový soucitný typ co má problémy si rázně včas dupnout. Co jsem na jaře zatočila s mou podobně jednající matkou, jsem asi o něco silnější. Je to pro tebe jenom sprosté využívání a zneužívání a ztráta energie. Co takhle vzít na pomoc manžela a poprosit ho o spoluúčast při jejím vypuzení? Akorát se připrav na lamentace, slzy a citové vydírání, o pomluvách už jsi četla, to by mohlo ještě následovat. Některé typy jsou totiž hodně otrlé.
Hodně hodně hodně síly a rozhodnosti. Stefinka

 
Anonymní  02.10.04 21:23

Moc vám všem, které jste se ozvaly, děkuju za podporu.

Rozeto: Tu diskusi jsem si přečetla, je opravdu trefná.

Markéto: Ta tvoje kamarádka musela být dost strašná. Kdybych zrovna teď neprožívala něco podobného, ani bych snad nevěřila, že něco takového jako ?kamarádka? může existovat. Přeju bezproblémové a krásné těhotenství a zdravé a čiperné miminko!!!

Katko: Já už jsme si taky mockrát říkala, že neotevřu, když uvidím z okna, že zvoní oni. Ale když došlo na věc, tak jsem byla vždy zbabělec :o(

Efino: O tu kamarádku určitě nestojím. A že se nebudou stýkat naše děti, mi už vůbec nevadí. Tu tvoji poslední větu si budu opakovat, když rozhovor dopadne špatně ? DÍK!!!

Anulko: Napovědět už jsem se snažila: Řekla jsem, že jsem s malou ráda sama, že máme pořád co dělat a společnost nepotřebujeme. Taky jsem několikrát říkala, že o víkendu chceme být s manželem jako rodina sami, a přesto jsme je měli už i o víkendu třikrát na návštěvě. Já bych to ráda vysvětlila v klidu a bez emocí, ale znám se, a proto se bojím, že se mi tam nějaké emoce vloudí. Už teď se toho rozhovoru bojím. Asi bude nutný ten kopanec :o(

??? nepřihlášená, nepodepsaná: Manželovi si postěžovat, by asi k ničemu nebylo. On je totiž dost pod pantoflem a jak se říká lidově: drží hubu a krok :o)

Desty: Přeju ti, aby to tvá kamarádka pochopila napořád :o)

Pettino: Z tvého příspěvku mi teda vstávaly vlasy na hlavě hrůzou, tak daleko to u nás naštěstí nedošlo a na ?kamarádky? už budu obezřetnější.

Stefinko: Manžela jsem měla poslechnout hned v začátku, kdy mi říkal, že mu ta ženská sympatická není ? on je jinak ke všem velmi přátelský a málokdy mu někdo nevoní. K vypuzení ho ale raději přizvu jen v krajním případě.

Holky, ještě jednou všem velikánský dík, opravdu jste mi moc pomohly a ulehčily rozhodování, zda to toho tnout naostro nebo to snášet dál.

S.

 
Anonymní  20.11.04 18:00

Ahoj.Náhodou jsem sem zavítal..A Tvůj chlap ti nepom"že??
A nejjednodussí cesta: vytiskni si svj příspěvek a komentáře a dej jí to do ruky…nazdár.Jirka

 
Anonymní  07.03.05 10:17

Ja som pred nedávnom písala aká je svokra super, aj je .Je starostlivá, ale už mi tá obeta a starostlivosť preteká cez uši. Ja chcem bývať sama a o výchove a o všetkom aj sama rozhodovať.Man­želovi som navrhla,aby sme si oddelili poschodie a spom takto sa osamostatnili. Aj ma pochopil, ale neni sú lóve.Sakra, kde prísť k balíku???? Svokra má vedľa nás v dvojdome nasťahovanú jej sestru, ktorá je tiež na dôchodku.Ona má 2 dcéry, jedna je vo Švajčiarsku a tam je aj jej jediný vnuj a druhá býva sama, má už cez 40 rokov a čo sa manžel pametá, nemala žiadneho priateľa. Žije sama, deti tiež nemá. Takže to len zhrniem- stále sedia u nás a radia, hlavne ona. Ako keby vychovala 10 detí. :evil: . To sú neni debaty, ahoj ako sa máte, v práci bilo tak a tak, to je samé, toto rob takto a to by si mala inak, … Vie ma to rozhodiť, ale zahryznem si do jazyka. Manžel povedal, že sa stým nedá nič robiť. Na to by som sa pozrela!!!!!
Včera bola zas u nás( Prídu aj 4 krát za deň- keďže svokra nezamkýna), malej idú zúbky, tak slintá. A od toho má vysušenu bradu a okolie úst. Natieram jej to samozrejme. Ale ona prišla a hneď:" natri jej to, ná to suché, a to jej treba utierať, urob to. "Vo mne to už vrelo, tak som šla za manželom predýchať to, a hneď čo som sa otočila, už jej pusu natierala sama s krémom na ZADOČEK. Vraj aspom s niečim aby to mala natreté. ACH JAJ! No je normálna? Keby sa ma spýtala, kde mám na to krém, ale ona nie. Využila okamih keĎ SOM TAM NEBOLA A UROBILA SI PO SVOJOM.
A takýchto vpádov do NÁŠHO ŽIVOTA zažívam dosť. Dúfam, že manžel pochopí, že toto nieje správna cesta.
jaj už mi je lešie, keď som to dostala von
Baby, ako to mám riešiť?????? Kačička a Nelka 7m

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama