Maminkou s eMiminem pár let – velikonoční Granada

Cestování

Po dlouhé době deníček od nás. Jsme v uzavřené skupině a moc si to pochvalujeme – můžeme v libosti drbat naše manžely, tchánovce a koneckonců si i postěžovat na dětičky. Po loňském, velmi podařeném výletu během velikonočních svátků do Barcelony, u nás padla jasná volba, kam zamířit příští rok bez dětí – do španělsky mluvící země.

pomerancovniky

katedrala v Granade

Corrida na Plaza del Toros

Arabska ctvrt Albaysin

pohled z Alhambry

Na výběr jsme měli dvě destinace – Madrid a Granadu. Oba jsme se přiklonili ke Granadě a shodou okolností dva týdny před, jel manžel na služební cestu do Madridu… nutno dodat, že Španělé jsou katolíci a velikonoce velmi drží – volno mají snad už od popeleční středy přes zelený čtvrtek a velký pátek do pondělí. To se projevuje tak, že jsou zavřené obchody (otevřené jen ty pro turisty – Artesanie, kde prodávají suvenýry a upomínkové předměty) a otevřené hospody, což je pro nás ideální kombinace.

A teď trochu zeměpisu – Granada je centrem španělské oblasti Andalusie, nevím, jestli i centrem ve smyslu krajského města, ale zeměpisně určitě. Její poloha je velmi příhodná – u moře jste za hodinu – nejbližší známé mořské letovisko je Malaga a celé pobřeží se jmenuje Costa del Azahar. Azahar znamená pomerančový kvítek a skutečně jsou všude na stromech trpké a hořké pomeranče (osobně vyzkoušeno). Když pomerančovníky kvetou, tak nádherně voní a mají bílé kvítky, které mají specifický název Azahar. Granada sídlí pod horami Sierra Nevada a za půl hodiny jste v lyžařském letovisku. Škoda jen, že tento potenciál nevyužívají české cestovní kanceláře. Letenky do Granady jsou jinak velmi drahé a musíte přestupovat v Girone. My využili Travel Servisu a objednávky přes cestovní kancelář.

V letadle a celém zájezdu nás bylo 33 (slovy třicet tři lidí) – oproti totálně natřískanému letadlu loni v Barceloně, to bylo neskutečně pohodlné cestování. Před startem nám letušky kladly na srdce, abychom seděli na svých místech a pak si můžeme vybrat a přesednout dle libosti. To nebránilo jedné paní dřepnout si na moje místo a domovnicky se dohadovat, že je to přece jedno, kde sedíme, když je prázdno… Jelikož jsem neměla chuť a čas se s paní dohadovat, odkázala jsem na pokyn letušky a ona, že jsme vyvážené stejně, což mě naštvalo – protože paní měla odhadem dobrých 90 kg, tak jsem jí asertivně řekla, že to není kvůli vyvážení, ale kvůli identifikaci ostatků, pokud by se nám nepovedl start :) Paní vystřelila ze sedačky jako namydlený blesk…

Pak už byl klid – užili jsme si pohodlí jedné osoby na tři sedačky a za tři hodiny poněkud tvrději (pilot nebyl Čech, prostě Čech s letadlem dosedne jak do peřinek, tenhle s námi pěkně fláknul), přistáli na letišti Juan García Lopez (španělský básník) v Granadě. Letiště je malé a po dlouhé době jsem od letadla došla do vstupní haly pěšky, kufr tam přijel také hned. Dojeli jsme do hotelu, ubytovali se a vyrazili do sumu. Náš sum byl ve znamení finálového zápasu FC Barcelona vs Real Madrid, pojmenovaný Copa del Rey – královský pohár. Takže jsme hledali nejvhodnější hospodu s velkoplošnou obrazovkou, našli jsme – shodou okolností u katedrály, takže manžel koukal na fotbal a já koukala na velikonoční procesí – nádherná podívaná. To byla středa, do postele jsme se dostali něco po jedné – Granada je menší město a kolem středu se dá všude dojít pěšky, my bydleli pěší chůzí asi 20 minut od centra.

Dále jsme absolvovali vše po vlastní ose, opět jsme měli velké štěstí na průvodkyni, která v Granadě studovala univerzitu a poté i pracovala, takže jsme dostali dobré tipy na restaurace a vůbec místní zvyky. Jedinou akcí, kterou jsme s cestovkou absolvovali, byla návštěva pevnosti Alhambra. Alhambra je hodně vyhledávaná turistická akce a má omezený přístup (určitý počet lidí na určitý čas) a sami jako jednotlivci bychom se do ní nedostali. Do Alhambry jsme jeli v sobotu a tomu jsme přizpůsobili i další program. Čtvrtek byl ve znamení projití si v klidu centra, prohlédnutí katedrály a zakoupení si dvoudenního lístku na turistický autobus. Je to takový ten patrový bus, kdy jste nahoře jako v kabrioletu, dostanete sluchátka a posloucháte. Manžel se smál, že jsme jako mastňáci, co jsou líní udělat krok pěšky. Ocenili jsme, že lístek pro nás dva stál na dva dny 18 euro a mohli jsme na určených zastávkách neomezeně vyskočit a naskočit následující dva dny. V pátek jsme dali prohlídku typické španělské Corridy na Plaza del Toros (náměstí býků).

Ač musím říct, že jsem zpočátku prskala – co budu vidět v corridě – hnůj, bobky a smrad po kravách, pardon býcích, tak jsem pak nelitovala. Budova je krásně postavená a stát uprostřed koridy je zážitek. Vše bylo uklizené, zametené a voňavé. Viděli jsme zázemí koridy – kam přivážejí býky, jak je uskladňují a důmyslný systém otevírání dveří pomocí lan. Dále lékařské zázemí – ošetřovnu s gynekologickým křeslem – já dostala záchvat smíchu, neboť mi přišlo, že jsem v porodnici a ne na koridě. Dostalo se mi vysvětlení, že nejvíc úrazů se stává toreadorům a picadorům (ti dráždí býky) do oblasti zadku a takhle se dobře ošetřují. Za ošetřovnou byl malý operační sál pro případ nutnosti rychlého zásahu a za ním pokoj s třemi lůžky, za pokojem místnost pro hosty a hned vedle kaple. Geniálně seřazeno… Vše bylo vybaveno kolem roku 1930, kdy byla korida postavena, ale vše i nadále slouží. Před koridou se vysterilizuje a přiveze zdravotní materiál. Samozřejmě, že v Granadě je lékařská fakulta a dobrá nemocnice, ale prý jsou někdy zranění tak vážná, že je okamžitý lékařský zákrok nutný.

Dále jsme navštívili původní arabskou čtvrť Albysin – je to městečko ve městě, postavené v kopcích – původně bylo osídleno španělskými cikány, kteří si vytesali do skal obydlí a k tomu postupně přilepovali domky, domy a uličky. Moc krásné čtvrtě. Záměrně jsem vynechala dějepisné vsuvky o osídlení křesťany, následnou mocí Arabů, které poté opět vyhnali křesťani, poté začala inkvizice – kdo chce, určitě si na webu pohledá…

Alhambra je tedy nejen hodněmístné auto od Seatu, ale pevnost původně arabských králů… a její popis si nechám na případný další deníček, už takhle je dlouhý jak týden.

Hanka

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Pasithea
Kecalka 151 příspěvků 08.05.11 11:23

Děkuji.
Bylo přijemné projít se před obědem neznámými místy. Těším se na Alhambru.
Boj o místo v letadle a gynekologické křeslo mě opravdu pobavilo. :mrgreen:

 
Lotynka
Stálice 93 příspěvků 08.05.11 11:29

Ahoj, tak jsem si precetla tvuj denicek, moc prima, i kdyz jsem podle nadpisu cekala vylet s maminkami z eMimina a vic o velikonocni atmosfere :-) Opravdu jsem ten uvod o uzavrene skupine nepochopila, mozna proto, ze jsem tu relativne nova? Spanelsko miluju, hezke fotky, ale nejak mi v denicku chybi ty Velikonoce a pak nejake osobni dojmy z ubytovani, jidlo, lidi atp. (moc se mi libila zminka o gynekologickem kresle :palec: ) Ale na pokracovani se tesim.

 
Hanka1
Extra třída :D 11012 příspěvků 08.05.11 17:42

Lotynko,
asi tu jsme regulerne nejstarsi skupina a nejakou dobu jsme uzavrene. Proto ten nazev - aby ho holky našly :-D
 Hanka

 
DanaCe
Echt Kelišová 8717 příspěvků 08.05.11 21:59

Hani, sotva jsem se začetla už je konec!!! No tak se tedy těším na pokračování. Ty jo to s tím křeslem to je fakt zajímavost. A Tvoje pohotovost v letadle, se tedy fakt chechtám. Taková odpoveď by mě nenapadla, jsi šikulka. Co Ti má bába sedat na sedadlo, když je prázdné letadlo!!!

Tak papa v našem deníčku!
Dana

 
kamiŠ
Generální žvanilka 23632 příspěvků 08.05.11 22:17

Takže jste zamčené, jsem si říkala, že už tu dlouho od vás žádný deník nebyl :wink:
Moc hezké, gynekologické křeslo a paní v letadle vedou :palec:
Zase po dlouhé době pěkný a jiný deníček než samé porody a jiné deníčky víceméně o ničem :roll:

 
Karllicka
Kecalka 398 příspěvků 08.05.11 22:57

Trikrat hura,vysel zase vas denicek :-) Cetla sem vas pravidelne a vy se zamknete na dva zapady :lol:
Vase denicky tu chybi,nechcete aspon nekdy napsat jak se mate,jestli jeste zijete :oops: :dance: :mavam:

 
anecak
Echt Kelišová 7558 příspěvků 09.05.11 08:14

Hani, deníček je moc pěkný, ráda jsem si o vašem výletu početla. Paní v letadle jsi uzemnila moc dobře :-)

 
Hanka1
Extra třída :D 11012 příspěvků 10.05.11 07:54

Jinak se omlouvám za chyby díky mé nepoužívající interpunkci - háčky a čárky doplňovala adminka Terezka - za což jí ještě jednou děkuji, stejně jako nepoužívání velkých písmen u označení katolických svátků.

Taktéž jsem již objevila chyby ve španělských názvech - španělsky umím jen hovorově - takže už jsem našla minimálně dvě: Málaga a Plaza de Torros :think:

Číst to manžel, tak už bych si vyslechla minimálně to, ať mu to dám před odesláním na kontrolu. :wink:

 
Hanka1
Extra třída :D 11012 příspěvků 17.05.11 17:21

http://cestovani.idnes.cz/…/igsvet.aspx?…

a jeste trochu pocteni z jineho zdroje :palec:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama