Maminkou v Holandsku 2. díl

Rozhodla jsem se sepsat mé zkušenosti s těhotenstvím, porodem a zdravotním systémem v Holandsku. Žiji tu cca rok a brzy po přestěhování jsem zjistila, že jsem neplánovaně těhotná s mým novým holandským přítelem. V druhém díle popisuji, jak probíhalo mé těhotenství a jak funguje systém prohlídek a mateřská dovolená.

Maminkou v Holandsku 2. díl

Přečtěte si také první část deníčku »

Moje těhotenství bylo naprosto neplánované. Otěhotněla jsem velmi krátce poté, co jsem se se svým současným holandským přítelem seznámila (znali jsme se cca měsíc, byla jsem krátce po rozchodu se svým ex). Když jsem uviděla ty dvě čárky na těhotenském testu, krve by se ve mně nedořezal, byla jsem naprosto v šoku. Přítel to naštěstí vzal velmi zodpovědně, zeptal se mě, jestli si chci miminko nechat, a já si byla jistá, že chci. Neumím si představit, že bych šla na potrat. I když to byl trošku risk, jelikož jsem přítele ještě neznala tak dobře, věřila jsem, že se postará a že všechno bude fajn.

Začali jsme se tedy těšit na miminko a jeli to oznámit jeho rodičům, ti byli samozřejmě dost překvapení, ale přijali to dobře. I moji rodiče byli moc šťastní, bohužel jsem jim to musela oznámit po telefonu, jelikož žijí v Česku.

Jelikož jsem netušila, jak to v Holandsku funguje s prohlídkami, vydala jsem se ke svému obvodnímu lékaři. Ten mi dal kontakt na porodní asistentku, vysvětlil mi, že veškeré prohlídky budou probíhat u ní, a popřál mi hodně štěstí. Zavolala jsem asistentce a ta mi řekla, ať se k ní stavím kolem 8. týdne (počítáno od poslední menstruace) a že uděláme ultrazvuk a vstupní pohovor. Byla jsem hrozně nedočkavá a těšila se, až poprvé uvidím miminko. Jelikož jsem člověk zvědavý, začala jsem studovat na internetu a v knihách cokoliv souvisejícího s těhotenstvím. Postupně jsem dospěla k názoru, že chci rodit doma, v klidu a bezpečí. Líbila se mi představa, že po porodu se s miminkem zachumláme do peřin ve vlastní posteli a nebudeme muset řešit přesun do/z porodnice, vše se odehraje tam, kde se cítím nejlépe. Nemocniční prostředí nemám ráda, a když je zde možnost rodit doma a legálně, chtěla jsem toho využít. Dříve jsem domácí porody považovala za strašně rizikové a nezodpovědné, ale čím více jsem o tom studovala, tím více jsem byla přesvědčená, že to je to, co chci, a že je to pro mne i miminko to nejlepší.

V 8. týdnu jsme se s přítelem vydali k PA. Udělala mi ultrazvuk a my poprvé viděli tu malou fazolku, jak se hýbe. Asistentka mě zvážila, změřila tlak a naplánovala další schůzku cca za měsíc. Zhruba od druhého trimestru jsem místo individuálních schůzek začala chodit na tzv. Central pregnancy group, což je skupinové sezení s PA a dalšími maminkami. Pro PA je to výhodné, protože šetří čas, a pro maminky je to příjemné, protože se potkají s dalšími maminkami a můžou sdílet svoje zkušenosti. Sezení probíhalo jednou za 4 týdny, ke konci jednou za 2 týdny. Bylo nás tam cca 10 maminek s dvěma PA a všechny jsme byly ve stejném stádiu těhotenství ±3 týdny. Na každém sezení se maminka sama zvážila, změřila si tlak, zapsala si to do papírů a PA poslechla srdíčko miminka a prohmatala břicho, aby věděla, jak je miminko natočené a jak sestupuje. Vaginální vyšetření se nedělala vůbec.

Já jsem PA požádala o provádění poslechu srdíčka pomocí dřevěné trubice místo dopplera, nechtěla jsem miminko zbytečně vystavovat ultrazvuku. Nebyl s tím žádný problém. Každé sezení se probíralo nějaké téma, od výživy přes přípravu na porod, různé testy během těhotenství atd. PA to měly výborně nachystané a hodně nás zapojovaly, takže to byla vždy příjemná diskuze. Ve třetím trimestru byla i 3 sezení s partnery, to bylo také fajn – automaticky se předpokládalo, že partner se bude účastnit porodu, a probíralo se, jak partnerce ulevit od bolesti při kontrakcích, jak bude porod probíhat, jak se starat o miminko atd. PA nám nabídly různé testy, které můžeme (ale nemusíme) podstoupit. My se rozhodly pouze pro NIPT test, který se provádí z krve těhotné a zjišťují se pomocí něj genetické choroby. Zaplatili jsme za něj asi 180 eur. Těhotenská cukrovka se zde netestuje.

Celé moje těhotenství bylo bezproblémové. Snažila jsem se jíst zdravě, hodně ovoce a zeleniny. Holanďani milují cestování na kole, celé město, kde žiji, je protkané cyklostezkami, a cyklistická doprava je do města naprosto integrovaná, a tudíž bezpečná. I já jezdila na kole v podstatě až do samotného porodu. Běžně jsem denně ujela kolem 10 km. Ke konci už jsem byla více unavená a zadýchaná, ale pomáhalo mi to zůstat v kondici. Chodila jsem na jógu a do fitka cca do konce druhého trimestru, pak už mi to břicho moc nedovolovalo a ve fitku jsem se příliš unavila. Domácí jógu jsem však praktikovala doma až do porodu. Myslím, že to výrazně přispělo k mé pohodě během těhotenství a taky k tomu, že jsem všechna kila shodila během porodu a na postavě se mi těhotenství nijak nepodepsalo.

Pracovala jsem do 34. týdne. Mateřská je v Holandsku 16 týdnů a můžete se rozhodnout, jestli si vyberete 4 týdny před porodem a 12 týdnů po porodu, nebo 6 před a 10 po. Já zvolila druhou variantu, chtěla jsem se v klidu na miminko nachystat a taky už jsem byla ke konci dost unavená a moc mi to v práci nemyslelo. Holanďanky běžně po mateřské chodí zpět do práce a miminko dají do jeslí, případně hlídají babičky – často kombinace obojího. To mi ale přijde šílené, miminko nemá žádný režim, každý den stráví jinde, navíc je velmi brzy separované od maminky, která se vrací na plný úvazek do práce. Také to není příliš kompatibilní s kojením. To rozhodně nebylo to, co bych chtěla.

Mnoho žen tu také pracuje na částečné úvazky, např. 2 nebo 3 dny v týdnu, to už mi přijde rozumnější. A taky je zde nemalá skupina žen, která prostě pracovat přestane a je doma s miminkem. Samozřejmě ji za to ale nikdo nic nevyplácí. Vypadá to jako relativně krutý systém, ale během těch 16 týdnů dostáváte 100 % platu (což se nezřídka vyrovná celkové částce, co se vyplácí českým maminkám v průběhu několika let) a je fajn, že si můžete vybrat, co chcete. Chcete-li dělat kariéru, nebo se věnovat dětem – je to zcela na vás. Ale jesle jsou zde dost často využívané.

Já osobně jsem si v práci domluvila, že zůstanu doma půl roku a pak se vrátím na dva dny v týdnu do práce. Chci alespoň půl roku plně kojit a užívat si miminka a ideálně pokračovat v kojení i potom. Co je zajímavé, tak zaměstnavatel má povinnost vám poskytnout čas a prostor na odsávání mléka či kojení. Takže návrat do práce nutně neznamená ukončení kojení, ale nedovedu si představit si v práci mezi meetingy někde odsávat mléko. Dohodli jsme se, že jeden den bude doma přítel a na jeden den (nebo jen na půl dne) půjde miminko do jeslí. Tzv. Papadag, tedy jeden den v týdnu, kdy zůstává doma otec, je zde velmi běžný, a většina mých kolegů otců to praktikovala. Muži si buď nechají zkrátit úvazek např. na 32 nebo 36 hodin, a nebo si těch 40 hodin odpracují během 4 dnů. Já navíc plánuji hodně pracovat z domu, jak jen to půjde. Zaměstnavatel vám zde většinou vyjde vstříc, není problém se na čemkoliv domluvit a krásně skloubit práci a osobní život. Samozřejmě za cenu toho, že pár měsíců vyžijeme pouze z jednoho platu.

Celkově si Holanďani hodně potrpí na balanc mezi pracovním a osobním životem, hodně tu frčí práce z domu, flexibilní pracovní doba a podobně. Když jsem zde začala pracovat, byla jsem hrozně překvapená, kolik důvěry a odpovědnosti zde mám jako zaměstnanec. Když jsem potřebovala zůstat doma (například protože přijeli kamarádi a my se opili a já měla strašnou kocovinu :-) ) tak jsem prostě zůstala a nemusela to nikomu vysvětlovat ani se omlouvat. Důležité je, abyste nemeškali důležité meetingy (nebo se z nich omluvili, pokud opravdu přijít nemůžete) a abyste měli hotové úkoly, které máte zadané. Kdy, jak a kolik času na tom strávíte, je na vás. Dovedete si představit, jak by se takový systém zneužíval v Česku? :-) Samozřejmě pokud se flákáte a zašíváte, brzy to někdo zjistí a pravděpodobně vás vyhodí. Ale to jsem trošku odbočila.

Posledních 6 týdnů před porodem uteklo jako voda. Každý týden jsem chodila na kontrolu k PA, ta mi vždy prohmatala břicho, řekla, že miminko je krásně sestoupené a otočené hlavičkou dolů, poslechla srdíčko a poslala mne domů odpočívat. Já odpočívala, uklízela dům, dívala se na filmy a hrozně si užívala tu pohodu. Zároveň jsem se čím dál víc těšila na porod a na miminko a byla čím dál více nedočkavá. Když jsem překročila 40. týden, moje netrpělivost dosahovala vrcholu.

Ve 40+2 jsem přítele ukecala na sex (velice jsem ho přemlouvat nemusela, pravda že…), jelikož jsem slyšela, že to pomáhá urychlit porod. A opravdu – asi hodinu potom, kolem 11. večer jsem začala cítit pravidelné, velmi slabé stahy v břiše, připomínalo to menstruační bolest a cítila jsem je každých 15 minut. Přepadla mě nervozita a vzrušení - je to tady! Ale o tom v příštím díle :-)

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3881
12.6.19 02:23

Super! Těším se na další díl.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15667
12.6.19 07:03

Moc dobře a čtivě napsané
s napětím čekám další díl :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
187
12.6.19 10:09

Dovolím si malou korekturu: "Vypadá to jako relativně krutý systém, ale během těch 16 týdnů dostáváte 100 % platu (což se nezřídka vyrovná celkové částce, co se vyplácí českým maminkám v průběhu několika let) " V ČR se vyplácí peněžitá pomoc v mateřství (splní-li podmínky) před a po porodu v celkové délce 28 týdnů, která zase tak nízká není, i když 100% to není. Až po té následuje rodičovský příspěvek, kdy se nově 300tis. čerpá v několika letech. Takže tohle jako pozitivum neberu :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
245
12.6.19 10:13

Hezký deníček. Ale zajímá me, jestli třeba PA meri průtoky krve v pupecniku, jak poznají, že se třeba miminku nedaří dobre? Jinak mi teda přijde hodně drsný dát miminko takhle brzy do jeslí a nebo i nechat celý den s prarodiči. V Česku se spousta mamin brání dát do školky 2 lete dite, protoze je to prý hodne brzy…

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
12.6.19 10:49

@Daisy86 diky za doplneni, ja ten Cesky system uplne podrobne nastudovany nemam. Spis to bylo mysleno tak, ze vzhledem k mistnim platum, clovek za tech 16 tydnu nasetri dost na to, aby z toho vyzil i v tech neplacenych mesicich :) jinak myslela jsem, ze to je 220tis? Oni to zvysovali?

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
12.6.19 10:51

@anikahen PA akorat posloucha tep miminka, kdyz zacne klesat, je to znamka toho, ze je neco spatne a musi se to resit. Jak se tohle meri v cesku? Myslela jsem, ze na monitoru se take meri jen tep miminka (akorat pomoci pristroje automaticky, ne rucne).

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
12.6.19 10:58

@anikahen jinak k tem jeslim, no ony tu nektere holandske maminy praktikuji hodne chladny styl vychovy, dite se tu nebere jako neco cemu se clovek obetuje, proste si co nejdrive zase najedou na ten svuj stary zivotni styl. Dite ma svuj vlastni pokoj od narozeni, staraji se o nej jesle, chuvy, prarodice.. Me to prijde taky silene. Pak z tech deti jsou urvani spratci bez nejake hlubsi lasky a respektu k rodicum. A ti pak rodi a vychovavaji zase stejny studeny cumaky, atd..

Pak je tu hodne imigrantskych mamin z Asijskych zemi, pro ty je zas normalni, ze pracuje muz a ony jsou proste doma furt. Je to tu takove pestre :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
245
12.6.19 11:22

@MichaelkaT v Čechách ti dr při kazde návštěvě(aspoň já to tak mela u obou tehotenstvi) zmeri miminko a dle toho odhadne hmotnost, pak zmeri tep. Pokud miminko neroste priblizne tak jak má, tak pomocí utz zmeri ty průtoky. Podle toho muže poznat, jestli placenta dobre vyživuje miminko…ty průtoky jsou hlavně dulezite někdy po 32 tt, protoze v tomhle tt je miminko už zivotaschopne a v pripade, že jsou hodně spatne průtoky, tak muzou porod vyvolat dříve a mimco zachránit…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
12.6.19 11:38

Na kole jsem neseděla od svého prvního těhotenství, takže nějakých 5 let, a nějak nemám odvahu jít se podívat na svého někdejšího miláčka na půdu, v jakém je stavu…

Mně osobně se hodně líbí ty zkrácené úvazky, možnost i u otce být doma s dětmi (i kdyby „jen“ jeden den), a obecně balanc mezi pracovním a rodinným životem. U nás zaměstnavatel sice realizoval projekt „Slaď“ pro matky s dětmi, ale sestával spíše ze školení a z toho, že se maminkám, které byly na RD, posílaly informace o novinkách z jejich agendy. Jenže projekt skončil, mně žádný e-mail nedorazil ani jednou, protože je to hodně o dobrovolnosti kolegů a zástupu (a evidentně nikdo nebude dělat nic navíc), a návratu se upřímně děsím, protože kupu věcí budu dělat od nuly. Nemluvě o tom, že náš třetí nebude mít žádné vyzvedávání po o. a rovnou natvrdo najede na celodenní a celotýdenní školkový režim.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2237
12.6.19 13:11

Deniček je hezky napsaný, ale jsem ráda, že žiju v čechách :). Jinak co se týče práce, tak i v Čr už je dost často volná pracovní doba, nikdo tě nehlídá a funguje to. Nemyslím si, že by češi byli nezodpovědní lemplové :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
75
12.6.19 16:29

Už když jsem četla Váš první obecnější díl, tak jsem byla zvědavá na osobní zkušenosti - hezky napsané a opravdu informativní.

 • Zmínit
 • Nahlásit
K92
652
12.6.19 20:25

To je někdy zvláštní paradox. Maminky odmítají dat miminko po porodu i třeba na dvě minuty z ruky, aby ho Dr. mohl prohlédnout a pak to samé dítě šoupnou po pár týdnech do jeslí, nebo babičkám a to už nikomu nevadí a všem to přijde v pořádku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
12.6.19 22:40

@anikahen aha, dekuji za informaci, zajimave. Tohle se tady asi zjistuje pri druhem ultrazvuku kolem 20tt, ten nedela PA ale specialni vyskoleni zdravotnici, kteri sleduji vyvojove vady. Takhle to mel treba kolega s pritelkyni, zjistili, ze placenta miminko nevyzivuje dostatecne, spatne rostlo, tak rodili planovanym cisarem v 24tt, jinak by se to zhorsovalo a miminko cim dal min prospivalo (a dost mozna by neprezilo). 24tt se tu bere jako hranice od kdy je mozne porodit a miminko ma sanci prezit. Zaroven je zde mozne provest potrat do tohoto tydne, tzn pokud se takova vada prokaze, je zde mozne tehotenstvi ukoncit. Kdyz se nad tim clovek zamysli, je to docela mazec, tak tenka hranice mezi tim, miminko porodit a potratit :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
12.6.19 22:42

@PenelopaW bohuzel v Cechach ty castecne uvazky jeste tak moc nefrci, snad se to rozsiri vice. Pro maminky je to idealni a myslim ze ve finale i motivacni se do te prace vratit. Ja pokud bych tu moznost nemela, tak dam radsi vypoved a proste zustanu doma :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
2248
13.6.19 00:00

Tak částečné úvazky fungují i u nás, ale je pravda, že záleží na odvětví. Mám práci, kdy nikdo nesleduje odpracované hodiny, ale splněné úkoly a práce z domu je zcela běžná, důvěra je tu veliká a nikdo toho nezneužívá.
I tak se ale teď nehodlám vracet dříve, než budou dítěti tři, už si chci doma taky odpočinout :)

Moc pěkný deníček

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
13.6.19 01:29

@Kajuli urcite se nastesti daji najit firmy co to podporuji a maji k tomu rozumny pristup, ale soudle dle zkusenosti me, mych pratel i rodiny to zas takova slava neni a porad se na to spousta firem moc netvari. Moje mamka si nechavala snizit uvazek z 40 hodin na 30 a jeji kolegove to nemohli zkousnout a bylo kolem toho tolik kecu a problemu, az nakonec radsi dala vypoved a sla delat na polovicni uvazek do skolstvi. Spousta lidi ma porad pocit ze asi min odpracovanych hodin = clovek se flaka a je to linej lempl :lol:

Příspěvek upraven 13.06.19 v 01:30

 • Zmínit
 • Nahlásit
140
13.6.19 08:31

Pěkný deníček, ale ta prenatálního péče nic moc teda. Jsem ráda, že žiju v ČR a mám pečlivého doktora. UTZ a vyšetření na genetické vady jsou podle mě super. Člověk aspoň ví, že to co se dá podchytit nepodcenil…

Jinak mi přišli teda dobre, že vlastně s PA absolvujete predporodni kurz, to je super.😀

 • Zmínit
 • Nahlásit
13.6.19 09:36

@MichaelkaT Dík za deníčky, je fajn vědět, jak to chodí jinde. Zajimalo by mě, jak je to s dělnickými profesemi, co se týká zkrácených úvazků a práce z domova. Protože u kancelářských pozic je to jasné i tady, pružná pracovní doba, home office, všechno jde. Ale veřejné zdravotnictví, pozice jako kuchařka, servírka, prodavačka v menších obchodech, dělnice u pásu, to je tady sci-fi. Už jen možnost zkráceného úvazku, nebo snad úprava pracovní doby, home office je samozřejmě pasé. Tak jestli to mají v Holandsku pořešené, je třeba zaměstnáno na danou pozici víc lidí v nepřetržitých provozech, nebo v restauracích jak to funguje. Nebo je to tak jako tady a mluví se jen o možnostech " vyvolených" pracovních pozic.

 • Zmínit
 • Nahlásit
35976
13.6.19 10:41

Prenatalni pece nic moc.
Jinak zkracene uvazky jdou sehnta, home office taky. ja jsem v kanclu jednou tydne, treba.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
13.6.19 10:46

Někde zkrácené úvazky či home office nejsou problém, ale já pracuji ve státní správě a tam se to (zatím?) moc nenosí. Přitom, jak tu padlo, počet odpracovaných hodin se nutně nerovná objemu odvedené práce. Kolikrát jsem měla hotovo před obědem, a pak se točila na židli, abych se do pěti nějak zabavila.

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
13.6.19 11:23

@PenelopaW to je nestesti u spousty firem, obzvlaste ve statni sprave a podnicich, nehledi se na efektivitu, ale na vykaz a odpracovany hodiny :roll:

To co popisuji se samozrejme tyka hlavne kancelarskych pozic (coz je i muj pripad), verim ze v Cr to maji nektere firmy podobne, ale ja osobne jsem se drive az s takovou benevolenci nikdy nesetkala, ani neznam nikoho kdo by timto stylem pracoval. Pro me to bylo dost prekvapeni jak rozdilny ten pristup je.

Co se tyce delnickych pozic, u nas ve firme jsou zkracene uvazky mozne i tam, je to jen otazka planovani smen. Vim ze to jde i u zdravotnich sestricek, ale urcite se najdou profese kde to proste nejde, samozrejme u spousty profesi neni ani ten home office logicky mozny :)

Příspěvek upraven 13.06.19 v 11:24

 • Zmínit
 • Nahlásit
15667
14.6.19 06:56

A shrnuto a podtrženo, se mi ten holandský způsob vedení těhotenství a porodu zamlouvá asi víc, než český
akorát bych nechtěla rodit doma, spíš nějaká obdoba ambulantního porodu by se mi líbila, při hladkém průběhu být v porodnici třeba 24 hodin poté a tradá
a ta pomoc doma po porodu, to zní velice lákavě
a dřív také porodní báby uměly vyšetřovat břicho těhotné zvenčí a poslouchaly ozvy a poznaly kdeco - teď se spoléhají jen na přístroje a to není vždy dobré

 • Zmínit
 • Nahlásit
2899
14.6.19 18:49

@anikahen a prarodiče už bývají v Holandsku na důchodě? V ČR je spousta babiček pracujících, když je jich treba, :think: tak by mě zajímalo, jak to v NL chodí. Spíš dotaz na @MichaelkaT

 • Zmínit
 • Nahlásit
245
14.6.19 21:54

@stinga muzu se zeptat, z jakého důvodu není dobre, že vse dnes vyšetřují přístroje? Dříve, kdy byly porodní báby v kurzi, tak byla daleko větší úmrtnost novorozencu. Já jsem teda za péči před porodem a i za 4 denní pobyt v porodnici vdecna…během těch 4 dnu udělají miminkům spoustu vyšetření…což si myslím, že je dobře. A to že máme nejnižší úmrtnost novorozencu na počet narozenych miminek, mluvi za vse ☺

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
14.6.19 22:33

@Veveří no ony tu zensky rodi docela pozde, prvorodickam je bezne kolem 30, takze se babickama stavaji treba v 60-ti. Navic u tehle starsi generace bylo vic zvykem ze zensky min pracovaly, treba moje tchyne taky byla po tom co se ji kluci narodili uz jen doma. Takze pak maji cas hlidat no :roll: to az ted je tady trend karieristek co se vraci do prace pomalu po sestinedeli..

 • Zmínit
 • Nahlásit
15667
15.6.19 08:48

@anikahen já to nemyslím úplně tak doslova, ale přečetla jsem tu bezpočet porodních deníčků, kdy rodička měla křížové bolesti, natočili jí monitor, kde se nic neukázalo, a řekli že nerodí a pak přibíhající personál chytal dítě do rukou za běhu - prostě nikoho nezajímá, co jim matka říká, jak se cítí, nasadí se přístroje a jde se pít kafe, dřív ty porodní asistentky tohle všechno uměly svýma rukama „omakat“, stejně tak, jestli už je dítě sestouplé do porodních cest, jestli je KP a tak

 • za 4 dny v porodnici udělají v porodnici spoustu vyšetření, v Holandsku to miminku udělají také, ale doma,


já osobně jsem teda byla v porodnici 3 dny, to si nestěžuji, ale ta nervozita při vážení miminka, protikladné rady o kojení, kojím vleže - špatně, kojím vsedě - špatně, přikládám tak a tak - špatně, narazily mi kloboučky, přesto že jsem měla mléka pro půl porodnice, tak jsem pak byla zmatená, jak to mám vlastně dělat a kojení šlo do kopru - doma bych si to dělala po svém a věřím, že bez zbytečného přemýšlení, by to intuitivně šlo daleko líp

 • Zmínit
 • Nahlásit
285
15.6.19 12:17

@stinga no ja s tebou souhlasim, prijde mi, ze se z porodu dela hrozne tabulkova zalezitost a prani a pocity matky nikoho nezajimaji. Nejvetsi pruser je pak ta nepodpora kojeni. Stresovat matku ze ma prvni dny malo mlika (coz je prirozeny a normalni) a hned ji nacpat flasku s UM nebo kloboucky pri prvnim nezdaru by melo byt trestny. Pak vznikaji deti s alergiema a spatnou imunitou - jsem toho sama priklad.. Stejne tak by me v nemocnici stvalo ze se nemuzu s prckem zavrtat do perin a delat si vse podle toho jak to citim. Ja prvni dny po porodu stravila jen v kalhotkach v posteli, kojili jsme i dve hodiny v kuse, to bych si vyslechla :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15667
15.6.19 12:44

@MichaelkaT jo mně se moc líbí takový ten intuitivnější způsob, jakým to v Holandsku probíhá, akorát jak jsem psala, rodit doma to bych zase nechtěla
a moc se těším, až vyjde tvůj další deníček :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit