Maminkou v Holandsku 3. díl

Rozhodla jsem se sepsat mé zkušenosti s těhotenstvím, porodem a zdravotním systémem v Holandsku. Žiji tu cca rok a brzy po přestěhování jsem zjistila, že jsem neplánovaně těhotná s mým novým holandským přítelem. V třetím díle, který je zároveň i nejosobnějším a nejintimnějším, popisuji svůj porod.

*

Přečtěte si také předešlé díly deníčku

První dvě části mé Holandské minisérie se týkaly Holandského systému zdravotnictví a mého těhotenství. Třetí část je o porodu, jak domácím, tak i nemocničním. Varování – pokud vás porod teprve čeká a chcete se vyvarovat čtení negativních zkušeností anebo vás nebaví číst porodní deníčky, jednoduše tento přeskočte.

Jak jsem již zmínila v předchozích dílech, v Holandsku jsou legální a podporované domácí porody. Můžete se rozhodnout, kde porodíte – doma nebo v nemocnici. Pokud chcete rodit v nemocnici a jste zdravá mladá rodička bez komplikací, porod v nemocnici si musíte zaplatit, stojí kolem 350 eur. Záleží na druhu pojištění, jaké si platíte, pokud si platíte nadstandardní pojištění, pojišťovna vám část proplatí. Nám PA nabídla, že pokud chceme rodit v nemocnici, napíše nám do papírů nějakou záminku, abychom to platit nemuseli (pokud je k porodu v nemocnici zdravotní důvod, platit nemusíte). Ale já chtěla rodit doma, takže jsem to nevyžadovala.

Jelikož jsem plánovala rodit doma, musela jsem si obstarat pár věcí, které jsou u porodu potřeba. Na internetu se dá objednat kompletní porodní balíček, jako správná ekožena jsem si tento balíček objednala od společnosti, co všechno potřebné nabízela v biokvalitě a z ekologicky šetrných materiálů. Pro příklad, co takový balíček obsahuje – tlusté savé vložky, síťované kalhotky, alkohol, svorky na pupeční šňůru, jednorázové podložky (během a po porodu si je dáte pod sebe, abyste si neušpinili postel), kyblík na placentu, hojivou mast (lanolin), igelitový potah na matraci (kdyby vám praskla voda) atd. Jednotlivé balíčky se od sebe liší, některé obsahují jen to nejnutnější, jiné obsahují i věci navíc. Balíček mne vyšel asi na 60 eur, ale dá se koupit i mnohem levněji, případně si koupíte potřebné věci jednotlivě.

PA jsou na domácí porody naprosto připravené, dokážou vás doma zašít, k nástřihu hráze zde dochází pouze pokud je nějakým způsobem ohroženo miminko, jinak se mu nechává volný průběh a šije se až případné potrhání. Tedy nástřihy se zde dělají velmi málo. PA mají i kyslík a jsou vybaveny a školeny pro první pomoc a resuscitaci miminka, pokud se něco zvrtne, ale samozřejmě v případě vážného problému se vždy zavolá záchranka nebo se jede do nemocnice, nikdo tu zbytečně se zdravím nehazarduje.

Pokud se rozhodnete pro domácí porod, je potřeba si tímto rozhodnutím být naprosto jistá a cítit, že je to ta správná cesta. Jakékoliv pochyby a nervozita akorát přispějí k tomu, že se může něco zkomplikovat. To je lepší jít do té nemocnice a být v klidu. Pokud preferujete porod v nemocnici, i tak to může být v Holandsku příjemný zážitek. Naprostým standardem je, že máte soukromý pokoj, některé pokoje jsou vybaveny porodním bazénkem nebo vanou, je možná aromaterapie, poslech vlastní hudby a během porodu máte tolik soukromí, kolik potřebujete. Standardně s vámi porod v nemocnici vede vaše PA, kterou potkáváte celé těhotenství, rodíte tedy s osobou, která je vám blízká a u které víte, co od ní očekávat.

PA však nemůže podat oxytocin ani prostředky na tišení bolesti, pokud si je vyžádáte, porod převezme doktor s nemocniční sestrou. PA s vámi může zůstat jako psychická podpora, pokud si to přejete. Samozřejmostí je, že s vámi u porodu bude doprovod, nejčastěji partner, ale může to být i matka, kamarádka, kdokoliv… Po celou dobu porodu máte volnost, co se týče porodních poloh, můžete zaujmout jakoukoliv polohu, co je vám příjemná. Pokud vám podají oxytocin a jste tím pádem napojená na monitor, polohování máte trošku omezené a nemůžete jít např. do sprchy, logicky. Pokud do vás však nic nepumpují a porod probíhá přirozeně, monitor se nepřipojuje. Součástí každého pokoje je postel, vlastní záchod a sprcha, můžete se tedy během kontrakcí sprchovat, procházet, ležet…

Obvykle to funguje tak, že jakmile máte kontrakce po cca 3 až 5 minutách a už jsou silné, teprve tehdy jedete do nemocnice a zavoláte PA, která se tam s vámi potká. Počáteční kontrakce byste si tedy měla prožít doma. Stejně tak pokud vám praskne voda, není to automaticky signál odjet do porodnice, počkáte doma na kontrakce, které mohou přijít mnohem později. Něco jiného je, pokud je plodová voda zelená, to pak musíte vyrazit do nemocnice neprodleně, neboť miminko může být ohroženo.

Jak jsem zmínila v minulém díle, můj porod začal v 40+2 kolem 11. večer, poté, co jsem přítele požádala o sex, jelikož už jsem byla nedočkavá a chtěla tomu trošku pomoci :-) A ono to fungovalo! Cca o hodinu později jsem opravdu začala cítit velmi slabé stahy v břiše, které přicházely cca každých 15 minut. Snažila jsem se donutit sebe samu, abych se ještě trochu prospala, jelikož jsem věděla, že budu potřebovat energii. Ale byla jsem jak na trní, těšila jsem se, že už je to tady, a nemohla pořádně spát.

Kolem 5. hodiny ráno už kontrakce maličko zesílily a přicházely každých 5 minut. Zavolala jsem tedy PA (jmenovala se Anna), že už je to tady, i když zatím slabé, a ona asi za 20 minut přijela, aby mě zkontrolovala a zhodnotila stav. Spolu s ní přijela i Chelsea, studentka z Ameriky, která tady byla na praxi. Samozřejmě bych mohla odmítnout, aby byla studentka přítomná, ale mně to nijak nevadilo, tak jsem souhlasila, že porod povede Chelsea za dozoru Anny. Když píšu „povede porod“ v podstatě to znamená, že mi měřila tep, poslouchala srdíčko miminka ultrazvukem a prováděla vaginální vyšetření, aby věděla, jak se otvírám a jak porod postupuje.

Když přijely kolem té půl 6. ráno, vyšetřily mě a sdělily mi, že jsem otevřená asi na 3 cm. Domluvily jsme se, že přijedou cca za 3 hodinky podívat se, jak to postupuje, a dostala jsem instrukce, že kdyby se kontrakce výrazně zesílily nebo mi praskla voda, ať hned volám a ony přijedou okamžitě. Nicméně nic z toho se nestalo, a tak přijely znovu kolem 9. Opět mě vyšetřily a k mému zklamání jsem byla otevřená pouze na 4 cm. Abych to zkrátila, takhle se to opakovalo asi do 3 odpoledne, kdy kontrakce postupně sílily, PA s Chelsea přijely každé cca 2 až 3 hodiny, aby mě prohlédly a konstatovaly, že se to moc nepohnulo. Navrhly mi, že mi prasknou vodu, tím se porod trošku „popožene“. Mně se to nepozdávalo, tak jsem odmítla, s tím, že prostě počkáme a dáme tomu čas. Chtěla jsem, aby porod jel vlastním tempem, bez zásahů…

V podstatě celý den jsem strávila v kolotoči – podívat se na díl Přátel, krátká procházka okolo sousedství s přítelem, teplá sprcha, odpočinek v posteli. A tak stále dokola, s tím, že kontrakce sílily a už to začínalo dost bolet. Anna s Chelsea přijely znovu kolem 7 večer. Jelikož jsem se otvírala strašně pomalu a už to trvalo docela dlouho a já začínala být unavená, souhlasila jsem s tím, že mi prasknou vodu. Po tom zákroku kontrakce citelně zesílily a už opravdu hodně bolely. Přicházely každé 2 až 3 minuty, takže jsem neměla moc času na odpočinek. Stále jsem střídala aktivity – sprcha, houpání na balónu, sprcha, ležení v posteli. Chodit už jsem nezvládala, na to byly kontrakce moc silné a vystřelovaly mi do kyčlí. Od prasknutí vody už Anna s Chelsea zůstaly u nás doma, předpokládalo se, že se porod rozjede. Kolem 8. končila Anně směna, tak ji vystřídala jiná PA, Isha. Isha byla strašně milá, taková éterická víla, a já byla ráda, že přijela zrovna ona. Chelsea se mnou zůstala celou dobu, podporovala mě a občas mi udělala masáž zad, aby mi ulevila od bolesti.

V 11 večer jsem ještě stále nebyla plně otevřená, to už bylo 24 hodin od začátku kontrakcí. Už jsem byla hrozně vysílená a bolelo to jak čert, poprvé jsem navrhla PA, jestli by nebylo lepší jet do nemocnice, že bych ocenila něco od bolesti a že už to trvá hrozně dlouho. Isha navrhla, ať ještě chvíli počkáme, ale o půl 12. jsme se nakonec vydali do nemocnice. Měla jsem sbalenou tašku pro všechny případy, tak ji přítel popadl, vzal dětskou sedačku a jeli jsme. Musím říct, že to byla asi nejdelší cesta autem v životě, sice trvala jen kolem 10 minut, ale měla jsem během ní cca 5 opravdu silných kontrakcí a myslela jsem, že vyskočím z kůže. Přijeli jsme do nemocnice a odvezli mě na pokoj. Isha mě předala doktorovi a spolu s Chelsea odešly.

Na pokoji mě připojili na monitor, napíchli mi kanylu a píchli do mě oxytocin, abych se konečně plně otevřela. Nejsem si jistá, jestli jsem s tím souhlasila, pravděpodobně ano, ale mám to jako v mlze. Po oxytocinu se kontrakce zesílily na úroveň, o které jsem nevěřila, že je vůbec možná. Pošilhávala jsem po okně a přemýšlela, že prostě vyskočím, ať už to mám za sebou :-) Křičela jsem na ně, ať mi hned dají něco od bolesti, žádala jsem je o to už po příchodu na pokoj a byla trochu naštvaná, že mi ten oxytocin dali dříve, než měli připravené něco na bolest, a tak mě nechali zbytečně dlouho trpět.

Nabídli mi epidurál nebo morfin. Epidurál by trvalo připravit a trvalo by než by zabral, tak jsem ho zavrhla, navíc jsem chtěla mít svobodu pohybu, střídala jsem polohy, abych si trochu ulevila a to by s epidurálem nešlo. Donesli mi tedy morfin, dostala jsem krabičku s tlačítkem a mohla si ho dávkovat. Morfin se může podávat pouze během otvírací fáze, ne během tlačení. Celkem jsem si dala 5 dávek (každou dávku si můžete dát za 3 minuty) a hrozně mi to pomohlo, myslím, že díky tomu jsem se konečně uvolnila, a dokonce si velmi krátce zdřímla. Intenzita kontrakcí po morfinu značně zeslábla a byla jsem na chvíli naprosto malátná, uvolněná a ospalá. Každopádně každá dávka působila jen velmi krátkou dobu, kolem 1 až 2 minut. Po páté dávce jsem začala cítit velmi silnou potřebu tlačit, tak mi morfin vzali.

Myslela jsem, že párkrát zatlačím a miminko bude venku, no nestalo se tak, tlačila jsem jako blázen hodinu a půl. Když jsem myslela, že už to nedám, hlavička byla konečně venku. Na další zatlačení byla venku půlka miminka a doktor mi řekl, ať si ho chytím a vytáhnu. Tak jsem si toho malého drobečka poprvé vzala do rukou a položila si ho na břicho. Nemusím asi popisovat, jaká to byla úleva, že bylo konečně po všem. Byla jsem neuvěřitelně vyčerpaná, ale šťastná, že celá ta námaha stála za to. Tomu pocitu, když se na vás ten drobeček poprvé podívá, se nic na světě nevyrovná. Miminko mi nechali na hrudníku, během pár minut odešla placenta a doktor mi udělal pár stehů. Sestřička ztlumila světlo a nechali nás o samotě, abychom se seznámili s miminkem a odpočinuli si. Sebík se narodil o půl 4. ráno, tedy celkově porod trval kolem 28 hodin.

Po cca hodině a půl, kdy nás nechali o samotě, přišla sestra, zvážila ho, oblékla a dala ho do postýlky, kterou mi přisunula k mojí posteli. Sebík byl po tom morfinu nejspíš dost ospalý, vůbec nekřičel a spinkal jako andílek. Bohužel se nám nepodařilo přisátí. Na pokoji byla i druhá rozkládací postel, tu sestra rozložila, aby si odpočinul i přítel, který byl celou tu dobu se mnou a už byl taky dost unavený z nedostatku spánku. Prospali jsme se všichni tři cca do 10 dopoledne. Sestra nám donesla snídani, prohlédla mi stehy, pomohla mi se vysprchovat a ultrazvukem mi změřila, jestli se mi dostatečně vyprázdnil močový měchýř. To byla podmínka pro propuštění, abych při vykonání potřeby plně vyprázdnila měchýř, pokud by se tak nestalo, museli by si mne tam nechat déle. Ale bylo to v pořádku, tak nás kolem 11. hodiny propustili domů. Zavolali jsme si taxíka, naložili Sebíka do sedačky a jeli jsme domů. Jak vypadaly první dny doma popíšu zase příště.

Když se zpětně ohlédnu za mojí porodní zkušeností, mám smíšené pocity. Cítím radost, že se nám narodil takový nádherný poklad. Cítím zklamání, že porod nevyšel tak, jak jsem si ho naplánovala – přirozený, bez zásahů, bez medikace, vedený PA u mě doma. Cítím zklamání ze sebe sama, že jsem nebyla dostatečně silná a poprosila o tlumení bolesti, čímž jsem zbytečně vystavila miminko nepřirozeným látkám a nejspíš i díky tomu byly začátky kojení docela složité. Cítím vděčnost za to, jak se o mě PA i zdravotní personál starali, jak byli všichni milí, citliví, příjemní a vyhověli mi ve všem. Cítím obrovskou lásku a vděčnost k příteli, který mi celý porod byl oporou a pro něhož to bylo také náročné a vysilující, obzvlášť když viděl, jak trpím, a nemohl mi pomoci.

Co jsem před porodem necítila, byla pokora – byla jsem natolik přesvědčená, že zrovna JÁ to zvládnu bez tlumičů bolesti, bez zásahů, bez bolesti, u sebe doma. Že jsem silná. Pohrdala jsem ženami, které jdou do nemocnice a už předem ví, že si nechají dát epidurál preventivně hned po příchodu nebo nedejbože si naplánují císař, jen protože nechtějí, aby to bolelo. A myslím, že právě nedostatek pokory byl důvodem, proč můj porod proběhl zrovna takhle. Potřebovala jsem si nejspíše prožít i tuhle zkušenost, abych pochopila, jak silný proces to je. U druhého dítěte se budu snažit opět o domácí a přirozený porod a tentokrát k tomu přistoupím daleko pokorněji. Už chápu, proč ženy žádají o epidurál. A moc se těším, že třeba příště zažiju i ten pravý přirozený domácí porod. Alespoň se o to budu znovu snažit. A pokud to opět nevyjde, svět se mi nezboří, hlavní je, aby se miminko narodilo zdravé a v pořádku, ať už je to kdekoliv.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
9.7.19 05:56

Musím se přiznat, že po přečtení fakt závidím ten servis a to jak to mají pro maminky připraveno. Už jen ta možnost si zvolit - doma nebo v nemocnici je úžasná. Velká škoda, že v ČR se tohle zbytečně démonizuje a spíše aby se hledali možnosti jak se hledají možnosti proč ne :? Osobně jsem plánovala taky zůstat co nejdéle doma, pokud bude vše ok, a pak až na druhou dobu dojít do porodnice - mám to kousek, bohužel budu muset kvůli streptokoku hned jak to začne abych stihla podání ATB. Tak jen teď doufám, že i navzdory tomu se nám podaří co nejvíce soukromý porod jen s manželem a jen nutným minimem personálu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
9.7.19 06:42

:kytka: :kytka: Gratuluju k miminku.
Ze začátku deníčku už jsem si myslela, že v Holandsku fakt lítají pečení holubi přímo do huby. :mrgreen:
No a nakonec vlastně porody probíhají shodně, jako v ČR, nástřih hráze jen v případě problémů, stejně tak nabídka píchnutí vody a oxytocinu při nepostupujícím porodu, vyplašená prvorodka, která sice chce přirozený porod, ale když to přijde, nejraději by si nechala napíchat cokoliv, aby si ulevila od bolesti a dostala rychle dítě ven… a samozřejmě hlavním cílem bezpečí pro dítě i pro maminku, jako se naštěstí ukázalo u asistentek, že tě zavčas poslaly do porodnice.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
9.7.19 08:13

@Tiger-lily uplne presne to me napadlo. Ze to vlastne neni vubec nic odlisneho :palec:

Take gratuluji ke zdravemu miminku :kytka:

Ja jsem za nemocnici neskutecne rada :pray: Rodit doma, dcerka by to nejspis neprezila :? Takze ja jsem vdecna za nemocnice a jejich personal, zachranili mi dceru :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
744
9.7.19 08:28

Mně dost překvapilo podávání morfinu, ten se snad u nás v porodnici vůbec nedává, pokud se nepletu. Rajský plyn tam neznají?

 • Nahlásit
 • Zmínit
11879
9.7.19 08:32

@Kukacka123 tak odlišný je ten přístup - to že rodička může v klidu a pohodě rodit doma, ale také může v klidu a pohodě rodit v nemocnici - po bezproblémovém porodu odchází domů a nečeká ji anabáze nabíhajících sester, které kontrolují kojení a každá vykřikuje úplně jiné, ale bezpodmínečně dobré :( rady, vše tam dle všeho probíhá v poklidu a rodička má VOLBU
mně se deníček líbí, je velmi čtivě napsaný

 • Nahlásit
 • Zmínit
11879
9.7.19 08:34

@Kukacka123 však v Holandsku také můžeš rodit v nemocnici, zakladatelka nepíše, že v Holandsku je vše lepší a zalité růžovou barvou - zakladatelka píše, jak to v Holandsku probíhá a jak to zažila ona, a za mne je to velice zajímavé

 • Nahlásit
 • Zmínit
12218
9.7.19 08:58

V první řadě gratuluji k miminku :kytka:

No a k deníčku mám jednu poznámku. Ono k domácímu porodu nestačí jen to, že si člověk koupí porodní balíček. Chce to mnohem víc a především správně nastavenou hlavu. Pak to totiž může skončit mnohem hůř než to, že si zakladatelko vycitas, že jsi nakonec nerodila přirozeně a v nemocnici.

Tohle prostě není systém o tom, že si žena vybere přirozený porod, ale jen porod doma a to je rozdíl.

 • Nahlásit
 • Zmínit
396
9.7.19 09:25

Je fajn že jsi to prožila takto jednoduše a krásné, blahopřeji ke zdravému miminku.
Bohužel, ale to je tvá zkušenost tak jako tady v ČR někdo jako já měla v nemocnici pohodu, parádní doktory i sestry, všechno jsem měla tak jak jsem si řekla a někdo zase tady na to nadává jak sestry jsou otravný jak tohle a tamto. kamaradova partnerka v Holandsku rodila a kvůli jejich lakcnimu přístupu přišla o dítě… Takže já bych tam v životě narodila a ona říká, že tam tak nějak porod berou jako rýmu… Já jsem upřímně a kamaradova partnerka teď po druhé těhotná, že u nás dělají tolik ultrazvuku o vše se zajímají a dělají první a poslední. Byt v Holandsku tak prý by se nedočkala ani 37tt.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
9.7.19 09:36

@stinga ale ja nepsala, ze je to nezajimave nebo se mi to nelibi :nevim: denicek byl zajimavy a ctivy, s tim souhlasim ;) nevim, kde jsi teda rodila, ale me nikdo nic nenutil a s pristupem jsem byla nadmiru spokojena i co se tyce kojeni - mne to sestry ukazaly, jak malou prinesly. Pak uz se jen jednou mrkly, videly, ze pije a nikdo me nic necpal a nenutil. Kojila jsem si, jak to vyhovovalo mne a male. Vsak i u nas muzes rodit doma, tva volba jit do porodnice. Navic nic nepisu o tom, ze by to tam melo byt ruzove. Cetla jsi, co jsem psala nebo sis domyslela? 8o :mrgreen: moc nechapu tvou reakci :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2250
9.7.19 10:49

@Tiger-lily Tak co se průběhu porodu týče, tak ano, dle popisu to probíhá stejně. Ale od přesunu do nemocnice z původně domácího porodu by to u nás bylo podle mne diametrálně odlišné- blbými kecy počínaje a pohrdáním konče.

A po porodu? U nás by byla téměř samozřejmostí separace, vyhnat muže co nejdříve pryč, propuštění domů druhý den těžké sci-fi. Pokud by na tom matka přece jen trvala a dala najevo, že vážně není blběna a přesně ví, jaká jsou její práva, tak přijde zastrašování a opět blbé kecy.

To mi třeba stejné vážně nepřijde a je to škoda

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
9.7.19 10:58

@Kajuli :nevim: Kupodivu i v ČR jsem se vždycky s personálem domluvila na tom, co chci, nikdo mě nezastrašoval. Ono zase upozornění, jaká hrozí rizika v případě, že rodička si vydupává nějakou blbost, kterou přečetla na netu, není zastrašování. ;) A je mi jasné, že personál, který na to se. e, má blbou náladu apod. se najde vždy a všude. Celosvětově.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2250
9.7.19 12:43

@Tiger-lily Tak já se bavím třeba o dřívějším odchodu v případě, že je rodička i miminko v pořádku. To vážně není „blbost z internetu“ a je to běžné všude ve světě, jak je vidno. Jen u nás je dogma 3 dny :roll:
A mimochodem, poučení o rizicích se dá vážně pojmout v příjemném a neútočném duchu, bez vyhrožování „miminko vám určitě umře“ a „zavoláme na vás sociálku a policii“. Bohužel je u nás jen málo porodnic, kde tomu tak je.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
9.7.19 13:20

@Kajuli to by me zajimalo, co je to za porodnici, protoze s timhle jsem se jeste nesetkala. Pokud chces domu a citis se na to, nevidim duvod tam zustavat. Ja treba byla rada, ze je mala pod dohledem. Ac se dite muze zdat v poradku, muze se cokoli dle me objevit :nevim: me teda nikdy nikdo nezastrasoval. A to, ze je to tak v CR nastaveno, za to samotny personal porodnice nemuze, ty 3 dny ;) pokud jsou sestry protivne je vec druha. Takove se ale podle me najdou i v zahranici. Porad nevidim ten diametralne odlisny pristup v CR a zahranici?! Neco, co by bylo u nas tak strasne strasne? :think: ja treba mela stesti na super doktory a az na jednu sestru i na sestricky.

Příspěvek upraven 09.07.19 v 13:21

 • Nahlásit
 • Zmínit
9.7.19 13:32

Dekuji vse za komentare, mym cilem opravdu neni ukazat jak je Holandsko dokonale, a v CR je vse naprd, jen jsem chtela popsat sve zkusenosti, koneckoncu v CR jsem nerodila tak nemam srovnani, takze je fajn slyset, ze tento pristup existuje i v Ceskych porodnicich :) prave to vcasne propusteni se mi zrovna moc libilo, ocenila jsem ze jsme jiz prvni noc mohli stravit v nasi posteli, vsichni tri spolu. Take se mi libi ze poporodni bonding je tu automaticky a ne nejaky “vymysl biomatek”, ale od kamaradek jsem slysela, ze v Cesku uz se to pomalu take zavadi jako bezna praxe, coz je fajn.

Je pravda ze k domacimu porodu to clovek musi mit srovnane predevsim v hlave, ja ac jsem s tim byla naprosto srovnana a klidna, ta intenzita prozitku me jako prvorodicku proste zaskocila a necekala jsem taky ze to bude tak dlouhe. Treba to priste vyjde, kdyz ne, svet se mi nezhrouti, ve finale jde hlavne o to, to miminko dostat ven zdrave ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
722
9.7.19 13:37

Ono je to o obou stranach - i o te rodicce. Vsechny chceme slunickovy personal, ale zapominame na sebe. ;) ja jsem se nikdy nesetkala s nelibosti a to jsem mela nekdy smulu na horsi sichtu, personal po tezkem porodu a sestricky na 12h smenach nebo nepretrzite. Ale vzdy jsem k nim pristupovala s pokorou a empaticky. A vzdy se mi to vratilo. A mimochodem, jako jedna z mala jsem koupila pri odchodu z porodnice sestrickam kyticky. Ze se jejich prace bere jako samozrejmost, je asi logicke, ale taky jste radi, kdyz vas nekdo pochvali. A jak rikala ma babi, lzicka medu je lepsi nez kybl hnoje. 8)

Denicky ze zahranicniho pohledu mi prijdou vzdy zajimave, takze diky :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
95
9.7.19 13:51

@Kukacka123 Ono asi hodně záleží na konkrétní nemocnici. Já rodila v maloměstské nemocnici, kde přetrvává zastaralý systém. O nějaké svobodě nemohla být řeč. Manžel se mnou nemohl jít na pokoj, zavolali ho až přímo k porodu na sále. A to jsem se s nimi opravdu urputně dohadovala. Marně. Během pobytu na pokoji mě sestra přišla několikrát sprdnout, proč neležím, ale chodím po pokoji. Já ovšem při zádových kontrakcích po minutě opravdu ležet nedokázala. Vanu, kterou jsem měla na pokoji, mi zakázali použít. Bylo to prý zbytečný. O volbě polohy při po rodu se mnou nehodlali diskutovat. Tam se prostě rodí na zádech a hotovo. Po porodu zůstáváte 5 dní automaticky, dřív jen na reverz. Zkrátka přístup my jsme zdravotníci, vy pacient, takže nás budete poslouchat a rodit budete tak, jak vám řekneme. Já přitom nebyla nijak náročná klientka, která by přišla s porodním plánem rozepsaným na několik listů nebo nedejbože uvažovala o domácím porodu. Jen bych uvítala trochu vstřícnější přístup a špetku svobody. Ale věřím, že jsou i v ČR pokrokovější nemocnice s modernějším a respektujícím přístupem k rodičce. Ovšem ne každý má tu možnost v nich rodit. Já i přesto všechno budu podruhé rodit znovu v téhle nemocnici. Můj první porod byl opravdu velmi rychlý a PA mě varovala, že druhý by mohl být klidně i překotný, nebudu riskovat porod někde na dálnici cestou do lepší nemocnice vzdálené přes 50 km.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
9.7.19 14:07

@LucyLiu ja verim, ze takove nemocnice jeste bohuzel jsou. Taky jsem nerodila v zadne velike nemocnici, ale tam jsem mela nastesti vse naopak. Manzel se mnou od zacatku do konce (krom akutniho CS, na sale nebyl). Ale hned mohl za malou a pak byl i za mnou na ARU, nez mi prisly k sobe nohy. Domu jel k ranu a za par hodin tam opet byl (kdyby na pokoji nebyla druha maminka, mohl by zustat). Pred porodem jsem mohla do sprchy, chodit si, lezet si, skakat na balonu jak jsem chtela. Dokonce nabizeji aromaterapie a teple zabaly. Pozadala jsem i o klystyr a pridavaji do nej bylinky a je teply na prohrati. Nikdo mi nic nenutil, netlacil, vse jsem si mohla promyslet. PA vzdy jen s usmevem nakoukla, kdyz jske cokoli potrebovali, ochotne vzdy prisla. Sama mi nosila vodu na piti, nez manzel skocil do bufetu…ja teda na nikoho nebyla protivna ani nemila (ted nemyslim tebe), ale bohuzel takove maminky jsou a mysli si, ze ostatni budou skakat jen podle nich. V nemocnici, kde jsem rodila, maji bezne za den i 15 porodu, jezdi tam lidi i z cele CR. A i presto, kdyz se clovek chova slusne, tak se mu to vraci :) mam takovou zkusenost nejen z porodnice…ale celkove i ze sve prace pred MD a RD ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
95
9.7.19 14:47

@Kukacka123 Tak to můžu jen říct, že opravdu závidím. S tím že se ti vrací tvůj vlastní přístup máš samozřejmě pravdu a věř, že já nejsem vůbec konfliktní typ. A plně si dokážu představit ty otravné ženské, se kterými se musí občas potýkat. A můžu s čistým svědomím tvrdit, že já k nim nepatřím. Nerada se hádám a většinou jsem ta, kdo v zájmu zachování dobrých vztahů ustoupí. A ani tenkrát jsem na ně nebyla protivná. Jen na tom začátku jsme se dohadovali o přítomnosti manžela, ale taky to nebylo nic vyhroceného. Spíš jsme se je snažili přesvědčit. Ale možná jsem si už i tím udělala u nich špatné oko. U dalších věcí jsem se jen zeptala a poté, co mi to bylo ihned zamítnuto, jsem se víc nesnažila. Už jsem na hádky ani neměla sílu :lol: A můžu říct, že zatímco já jsem do porodnice přijela s úsměvem, jedna ze sester byla arogantní hned, jakmile mi otevřela dveře. Takže si myslím, že tentokrát to bylo spíše opravdu o personálu, jak o mých přehnaných nárocích. Mně jde právě ale o to, že takový přístup, jaký jsi zažila ty by měl být v dnešní době standardem všude, aniž by si rodička musela cokoliv vynucovat a někoho přesvědčovat. A to mluvím jen o těch základních věcech, žádných přehnaných a nadstandardních požadavcích. S tím jsem tam i tenkrát šla, a proto mě tak zaskočilo, když hned na začátku zakázali manželovi jít se mnou. Měla jsem za to, že to už se v dnešní době vůbec neřeší. Prostě když s tebou manžel chce po celou dobu být, tak automaticky může, i kdybys rodila třeba 24 hodin. Ale v konečném důsledku není nic z toho podstatné. Když mi položili na břichu zdravého syna, bylo mi úplně fuk, jak probíhal porod a rozdávala jsem úsměvy na všechny strany, dokonce i na tu arogantní sestru. A o tom to je. Hlavně ať to dobře dopadne, ta cesta k tomu už je druhotná :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
95
9.7.19 15:02

A abych se vyjádřila i k deníčku a nevedla tu jen vlastní konverzaci. Autorko, deníček moc pěkný a zajímavý. Vždy mě velmi zajímá, jak tohle probíhá jinde ve světě. I když bych já sama nikdy k domácímu porodu nenašla odvahu, plně respektuji, že je to každého volba a nikdy bych za to nikoho neodsuzovala. A za to, že jsi nakonec zvolila cestu léků se vůbec nemusíš stydět. Ona ta bolest je tak nepředstavitelná, že hlavně prvorodičku to musí zákonitě šokovat. Na to se nedá připravit, takže nelze zavrhovat nic, dokud si tím člověk sám neprojde. Přeji ti, aby ti to podruhé vyšlo dle tvých představ. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
9.7.19 15:13

@LucyLiu clovek se muze pripravit jak chce, ale je to proste prilis silne. Obvzlast po tom oxytocinu, to bylo fakt sileny.. puvodne jsem ho odmitala, ale kdyz PA usoudila ze bych takhle rodila i tri dny, podlehla jsem :lol:

Vzdy zavidim tem rodickam, co tu popisuji jak mely za par hodin odrozeno 8)

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
9.7.19 15:56

@LucyLiu to mas naprostou pravdu, melo by to tak byt vsude! A aroganci a bezohlednost uz ve dverich nesnasim :roll: nekteri lidi jsou strasni, to je fakt. Kdyz je to nebavi (ocividne), tak maji jit delat jinam ze…urcite jsou i pacienti, co je prudi a vymysli si, ale jak rikas. Kdyz chce clovek zakladni veci, tak co. A manzela u porodu naprosto chapu, je strasne, ze v dnesni dobe to jeste nekde nejde :zed: ale jak rikas. Vse je zapomenuto, kdyz mas to dite :srdce: u nas teda po CS museli jeste dceru masirovat a davat ji dychat kyslik, tak jsem ji ani nevidela, jinak by mi ji donesli na hrudnik. Takhle musela hned do inkubatoru a ja kloudne nic nevedela. Ta bezmoc je silena :? Ale je to za nama a je zdrava, to je nejvic :srdce: :mavam:

Jinak reakce na autorku: taky zavidim tem, co maji hned odrozeno. Ja sice mela vedet, co me ceka, protoze jsem rok predtim byla na vyvolanem porodu mrtveho plodu v 17tt. Stejne se na to clovek nepripravi…ale i rychle zapomene…uzivej si miminka :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2250
9.7.19 16:02

@Kukacka123 Naštěstí toto nejsou přímo mé zkušenosti, setkala jsem se s tímto pouze zrpostředkovaně, až jsem byla sama překvapena, kde všude je tohle chování naprosto běžné.
Teď potřetí právě plánuji rodit ambulantně, tak jsem zvědavá na personál na šestinedělí (gynekologie je v 99% případů naprosto v pohodě).
To, že je něco v ČR nějak nastavené je běžný omyl, 72h je jen doporučení z lékařského věštníku, ne zákon ;)
Já odlišnost vidím hlavně v té části po porodu, u nás opravdu není běžné doprovodu rozestlat, aby si odpočinul na pokoji se svou rodinou, není běžné, že miminko se nikam neodnáší a umožní se opravdu nefalšovaný a nepřerušovaný bonding, většinou tohle musí rodička zdůraznit hned několikrát (a po porodu na to třeba nemá ani sílu).
Prostě novorozenecké si jede svou klasiku, miminko si maminko vezmeme, ať si odpočinete, kojte co 3 hodiny, žádné spaní s miminkem v posteli a hlavně vážit před a po kojení. Brr, jen si na tohle vzpomenu a je mi vážně blbě :zed:
Primárně na tom nevidím nic špatného, pokud to někomu vyhovuje, jen dobře. Jsou ale rodičky, co prostě separaci nechtějí a pobyt na oddělení šestinedělí je pro ně z mnoha důvodů nevyhovující. A to je u nás prostě daleko v pravěku, kdežto v zahraničí běžná věc.

 • Nahlásit
 • Zmínit
9.7.19 16:31

@Tiger-lily No,jak kde. U nás je to ještě stále spíše tak, že porodnice proklamují, že takhle to mají, ale když přijde na praxi, tak najednou je málo místa, málo času, málo personálu, takže dirupce blan jak na běžícím pásu, to samé nástřihy, o nadužívání oxytocinu ani nemluvě atd. Je zajímavé, kolik žen různě zmiňuje, jak jim v porodnici zachránili děti, to že se jedná většinou o padající ozvy z důvodu zbytečných intervencí do průběhu porodu, se zas tolik nemluví. Mám zkušenosti z velké pražské i malé mimopražské porodnice a lidově řečeno-prašť jako uhoď.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
9.7.19 17:26

@Kajuli souhlasim, ale taky nikdo do niceho nikoho nemuze nutit. A neverim, ze je to az tak, ze reknou: miminko vam zemre, zavolame socialku… :nevim: jinak manzel by taky i mohl zustat, ale pokoje byly plne, vcetne nadstandardu. Jinak v porodnici, kde jsem rodila, je bonding nastesti normalni. To, ze musi dite osetrit, mi prijde taky normalni, ale jde s nim tatinek a behem minutky je zpet. Osobne ale tohle neberu jako neco strasneho. Ani to, ze jsem rodila CS, neberu jako nic strasneho…mam za sebou celkem osklive veci co se tyce tehotenstvi, a neberu to jako nejake svoje selhani ci nemocnice a personalu…holt to tak je a nejdulezitejsi je pro me zdravi meho ditete a moje. A jak prislo na svet je mi uplne fuk :) Nikdo do niceho neni a nemuze byt nucen, ja taky nebyla :nevim: a ze to tak nektera vnima… :nevim: kazda z nas muze rodit i doma :nevim: ale ja tohle beru tak, ze je to kazdeho vec. Ja si zjistila, do jake porodnice jdu a jak to tam maji :) tak me nic neprekvapilo :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
9.7.19 18:08

@Kukacka123 Ale to víš že člověk může být nucen, rodící žena obzvlášť. To, jestli nucení podlehne, je jiná věc. Nátlak na určité úkony je v ČR naprosto běžná věc.
Jo a miminko Vám zemře, pokud neuděláte to či ono, taky bylo. A nejen u mě.

Příspěvek upraven 09.07.19 v 18:47

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
9.7.19 19:16

@martina bl ale kdyz reknes ne, reknes ne. Ja taky rekla ne na prasknuti vody - 3× :nevim: dobre pozmenuji - nucen byt muze, ale rozhodujes se sama ;) samozrejme rodici zena to ma tezke, ze je pod tlakem…ale nebudeme tu slovickarit ze ne :P dulezite je prece zdrave dite ne? A to, ze vam nekdo naprimo rekne: dite vam zemre? Pokud ano, je to sila…ale nejak se mi nechce verit primo tehle formulaci :nevim:

Příspěvek upraven 09.07.19 v 19:17

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
9.7.19 19:19

Budu psát anonymně, protože to není o mně. Jak tu píšete, kolikrát jsou české porodnice hrozně. Ono ani ty rodičky nejsou vždy skvělé. Moje svagrova když rodila, tak ji museli vyvolávat, partner mohl být celou dobu u ní. Porod trval 12h a věřím, že to byla síla. Když se miminko narodilo, automaticky měla bonding, to se jí nelíbilo, protože byla unavená, takže miminko měl partner. PA měla domluvenou kamarádku v nemocnici, takže full service. Podrželi ji i nadtandart, tam se jí nelíbilo, že se jí sestry nedostatečné věnují (na nadtandartu, chtějí maminky si užívat dítě), ale stačí pipnout a hned sestry dojdou pomůžou, rozkojila se hned bez problémů, ale pořád se jí něco nelíbilo, dítě zdravé po porodu spalo celou noc a můžu pokračovat. Takže i super porodnice může mít špatně hodnocení, protože se rodiče něco nelíbilo. Sama si na tu porodnici nemůžu stěžovat strávila jsem tam několik týdnů:)

 • Nahlásit
9.7.19 21:05

Hezky popsáno, zajímavé si takovou osobní zkušenost přečíst. Takhle nekonfliktní možnost vybrat si mezi porodem doma a v nemocnici a když porodit doma, tak klidně ke konci porodu odjet do porodnice aniž by všude vládla hysterie, co si to ta hloupá biožena dovolila, to by se mi líbilo i tady.

já takhle pozitivní porod v Čechách nezažila, nemohla jsem si zvolit polohu, nastřihli mě i když jsme nechtěla, personál občas dává najevo, že ženská má poslouchat a ne jim do toho kecat třeba s porodním plánem, sestry občas protivné…

No, někde se toto zažít Čechách třeba dá, ale mnohde ještě ne. Jo a stála ti celou dobu před barákem plně vybavená sanitka? :D

Příspěvek upraven 09.07.19 v 21:07

 • Nahlásit
 • Zmínit
9.7.19 21:32

@ospalámyš to me mrzi, ze mas takovou zkusenost :(

Sanitka pred barakem nestala, on ten domaci porod je pro me i o tom prijmout to riziko a zodpovednost na sebe. Ja bych porad radeji obvinovala sebe, nez doktora, v pripade nejake tragedie.

 • Nahlásit
 • Zmínit
9.7.19 23:16

@Kukacka123 V tomto kontextu nejde o slovíčka, nýbrž o pojmy. To, že si musela 3× odmítat zákrok mluví samo za sebe-nátlaku jsi vystavena byla-a ne každý-zvlášť v pripade porodu-se s tím umí popasovat. Nejde tady v širším kontextu o jednotlivou zkušenost, ale o systém. Která z rodiček např. může rict, že jí každý zákrok nechali podepsat jako informovaný souhlas? Nejspíš opravdu malokterá. Přitom je to legislativně zakotveno. Např. spousta žen zmiňuje i tady naprosto běžně Kristellerovu expresi (tzv. skákání na břicho)-přitom se jedná o zákrok “non leges artis”. A pokud se toto nezmění, o porodu “holandského” typu si můžeme nechat leda zdát.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
10.7.19 07:01

@martina bl tak ale proto tam je treba i ten partner, aby byl oporou. To ze ho tam ne kazda chce je vec dalsi. Ano, ptali se me, ale odmitla jsem a zadny natlak jsem necitila, jen mi nabizeli. Nikdo nastvany nebyl, nikdo se neurazil, takze kde je problem? Taky jsem byla prvorodicka… Uz ani optat se personal nesmi? Smutne. Musi kolem vsech chodit jen po spickach? Jinak me nechali podepsat vse a predem, se vsim jsem souhlasila. Ze to tak nekde neni je spatne, ale nekdy se to tak sebehne a kdyz jde fakt o zivot, vazne bys nejdriv resila papiry? A skakani na brise. Ja to nezazila a ani bych nechtela. Take s tim nesouhlasim. A to, ze to nezazila zrovna autorka denicku neznamena, ze se to tam nemuze stat. Srovnavas neco, co tu zname, s jednim denickem? :think: hele nema cenu to tu rozebirat. Proste verim, ze jsou u nas porodnice, ktere jsou opravdu fajn (ja to zazila a necitila jsem se absolutne spatne) a i nemocnice, kde to fajn neni. Ale dle me je absolutne vse o lidech ;) i to, jak se chovas ty k nim, se ti vraci. Pokud nastoupis a suverene jim od zacatku do vseho mluvis (nemyslim ted tebe, pisu to obrazne), tak se nedivim. Kdyby tobe neustale nekdo do neceho mluvil, i v praci, tak je ti to neprijemne. Pokud nejsi zdravotnik, muzes mit nacteno tisic veci, a stejne prakticky vis prd. A za mne - vudy se vsichni snazili delat co nejvic, aby mne i male pomohli. Ja nakonec skoncila na CS a oni se stejne az do posledni chvile snazili o opravdu prirozeny porod. Takze ja kydat hnuj nebudu, promin :nevim: mej se pekne :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
10.7.19 07:36

Co se týká nepostupovani porodu, měla jsem to velmi podobné jako autorka. S tim, ze kontrakce podle sestry v nemocnici se na monitoru objevily uz dva dny predtim (po 11 prenaseni jsem chodila porad) a od te doby jsem si neodpocinula. Samotny „porod“ v porodnim boxu nakonec trval 20 hodin. Přesně znam ten pocit, ze uz bych radši vyskočila z okna, bylo to nekonečné, naprosto vyčerpaná jsem i přestávala videt, resp. videla vse rozmazane. Proto, ze porod nepostupoval, jsem ani nemohla žádat o nic proti bolestí, bylo by to kontraproduktivní. Nakonec jsem porodila krásného 4,3 kg chlapečka. A pokaždé, když slyším narky českých maminek na nas porodní systém, rikam si, ze bud měly opravdu v konkrétním případě smůlu, nebo jsou jednoduše rozmazlene a chtějí vic nez jen porodit ZDRAVE dite. Já si naprosto nemuzu stěžovat, po tom všem mam na oba porody hezke vzpomínky, krasne se mi s tim pocitem zije. Zažila jsem přirozeně bonding, pomoc s kojením, soukromí i víru, ze zvladnu vše, co chci. A taky naději, ze to tu ještě neni tak špatné misto pro mámy. Díky všem na Obilnim trhu v Brne, byli jste skvělí! P. S. Prilis osobní, proto radeji anonymne.

 • Nahlásit
10.7.19 08:00

@Kukacka123 To je supr, že máš pozitivní zkušenost. Jde prostě o to, aby to tak mělo co nejvíc žen. Vždy je co zlepšovat a u českého porodnictví to platí dvojnásob. Hnůj nikdo nekydá ( tedy aspoň doufám:) taky se měj!

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.7.19 08:34

@Kukacka123 no podle me v idealnim pripade by ani nebylo do ceho mluvit. Prijde mi, ze se na porod porad nekde hledi jako na operaci a ze “matka do toho nema doktorum co mluvit”, pritom je to ona, kdo ten porod vede a musi si to oddrit :D to by se hlavne melo zmenit si myslim. Doktori by do toho nemeli mluvit matkam, ne naopak.

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.7.19 08:48

@MichaelkaT přesně tak. Je vidět, že tady nežiješ, protože tenhle názor je zde naprosté sci-fi :D úplně běžně se třeba používá termín “odrodit ženu”. (Lékař odrodil ženu.)

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
10.7.19 09:06

@MichaelkaT ja to vsechno chapu, kolikrat zasahuji zbytecne…ale potom by si ty zeny mely rodit doma, kdyz ty doktory tak nepotrebuji a vse jim strasne vadi :nevim: muj nazor ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
12218
10.7.19 09:07

@martina bl No, dost to záleží na porodnici. Já si svůj porod užila. A nikdo mně nic nenutil nic neordinoval. Naopak jsem byla ráda, že jsem tam byla, protože bych doma pravděpodobně vykrvácela.

 • Nahlásit
 • Zmínit
722
10.7.19 09:28

@martina bl

Jenze zakony nepisi zdravotnici a proto jsou jeste vnitrni predpisy, ktere se siji danym nemocnicim na miru. Nedokazu si predstavit, ze krvacejici zena v bezvedomi udeluje souhlas s cs, vzdyt je mimo, tak ji radsi nechame byt, vzdyt nic nepodepsala…dravy selsky rozum mi rika, ze praxe a teorie jsou dve odlisne veci. To, ze si neco nastuduje neznena, ze se to tak v praxi i bude dit.

 • Nahlásit
 • Zmínit
722
10.7.19 09:31

@Kukacka123

Dneska se to strasne vidi ruzove. Par denicku o zizo porodu doma, s hypnoporody se roztrhnul pytel, kazda chce byt dulou a uz tu mame pomalu fanatismus, kde kazda, ktera napise, ze mela hezky porod v nemocnici, je povazovana pomalu za nesvepravnou, protoze to proste tam neni prece mozny :lol: holky, budme rady, ze mame zdrave deti, nehledme tak na sebe a pohodli.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12218
10.7.19 09:37

@MichaelkaT jasný a proto ty doma rodičky, potom volají doktory. A žalují, když se něco stane. Pak najednou tu zodpovědnost rychle cpou někomu jinému.

Podle mě to je opravdu otázka důkladné přípravy. Nácvik technik na uvolnění bolesti, případně aromaterapie atd. Ne to, že si řeknu, že chci rodit doma. A potom volám doktory, aby mně pomohli, když to nedávám. Ale hlavně, že před tím říkám, jak je žena schopná porodit sama.

Jinak za mě by byl ideál, kdyby žena mohla být někde v porodním domě, kde si opravdu může udělat pohodlí a soukromí, ale s tím, že tam bude dostupná rychlá a profesionální lékařská pomoc.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5185
10.7.19 09:38

@Astyna88 :hug: dekuju, konecne nekdo, kdo me pochopil! Presne o to mi slo..taky jsem nechtela rodit CS, taky jsem chtela mit krasny porod bez zasahu a vse na pohodu, ne byt ke konci nekolik hodin na monitorech a pak fofrem na sal…ale tak to je a uz to nezmenim. Chapu, kdyz ma nekdo nasledky, tak asi nevzpomina uplne rad…ale ja nemam a mam doma zdravou uzasnou dceru, ktera mela po porodu problemy…a v tu chvili mi bylo naprosto jedno, jak se dostala ven! :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.7.19 10:34

@Astyna88 pokud se jedná o akutní zákrok, je to jiná situace. Tady jde o to, že spousta žen, s kterými jsem mluvila, ani nevěděla, že jim byl u vaginalního vyšetření podán např. prostaglandin. Najednou jim nastoupily silné uměle vyvolané kontrakce a ony ani nevěděly proč. Proto začínají být tlaky na podepisování inf. souhlasů. A ono se to vše lepší-ale ne protože se zdravotníkům rozsvítilo. Ale proto, že začala veřejná diskuze. Zdravý selský rozum je fajn, ale pokud by se do veřejné diskuze nezačalo vstupovat razantněji i ze strany rodiček, rodily bychom bez možnosti změny polohy, se zavazanýma nohama a o nějakým bondingu bychom si mohly nechat zdát.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12218
10.7.19 13:18

@martina bl Jenomže to je vždycky se změnami. Nejdřív začne pár lidí, pak se víc mluví a nakonec se změní systém. A nebo se něco stane, a pak se začne systém měnit. To je prostě tak

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.7.19 15:25

@P4ja Jj. Bude to znít zvláštně, ale nemalý podíl na těch změnách, které si i tady nejedna mamina pochvaluje, mají paradoxně ženy rodící doma (sama k nim nepatřím). Je to smutné, ale až s přibývajícím počtem medializovaných dom. porodů začala debata o porodech v porodnicích. A tam začaly vyplouvat na povrch různé libůstky, které byly nedílnou součástí porodů už za socialismu. I otevření oddělení tzv.bez lékařů na Bulovce (něco na způsob porodního domu) vlastně vyprovokovala debata kolem domácích porodů a hledání jeho bezpečných alternativ. Takže než odsoudíme “biomatky”, zkusme jim sestersky poděkovat :hug: I když s nimi nesouhlasíme.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12218
10.7.19 15:46

@martina bl Hele, mně třeba biomatky nevadí. Klidně ať rodí doma. Proč ne, každého volba. Co mně ale vadí je to, že když je průšvih, tak pak málokterá řekne, že je to její zodpovědnost. Ale ještě potom hledají viníka v doktorech a nebo řvou po zachranarich, které si zavolají. To je celé.

Jinak otázka taky je, jestli si ty ženy opravdu dobře vyberou porodnici. Přijde mně že jedou tam, kde se prostě rodí postaru a ještě se pak diví. Třeba u nás je možnost výběru a fakt se divím. Je tady porodnice, kde neřeší kojení, ví se to. Ale vždycky potkáš ženu, která na to nadáva a přitom si jí dobrovolně vybrala.

Jinak já třeba šla do vybrané porodnice bez porodního plánu, protože jsem věděla, že to, co chci, je tam standart. A šla jsem s tím, že si to musím prožít sama, ale že mně v případě problémů pomůžou. A to jsem toho spoustu načetla a mám za sebou základy hypnoporodu a techniky dýchání, které mně mimochodem opravdu pomohly a já si porod užila. Prostě jsem si z hypnoporodu vzala to, co jsem potřebovala, ale rodit domů bych nešla. Právě proto, že bych to pak nedala se svým svědomím, kdyby se něco stalo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.7.19 17:53

@P4ja S porodem doma to mám stejně. Jen v těch porodnicích strašně záleží na koho narazíš. Ve vyhlášené moderní pražské porodnici, kde je skoro luxus dostat se a která se chlubí otevřeností k alternativním metodám, jsem před pěti lety zažila typický nátlak na umělé urychlování porodu ze strany mladé lékařky. V malé mimopražské to bylo o něco lepší, nicméně jak porod trvá déle, už je tam nátlak taky. A vtipný je, že když ho ustojíš a i přes zastrašování všeho druhu porodíš přirozeně a bez problémů, chválí tě, jaká jsi skvělá, žes to zvládla bez intervencí. Jen aby to nevypadalo, že lékaře haním-když mi napr. v druhé době porodní lékařka řekla, že by mě radši nastřihla-a já se zeptala na důvod-vysvětlila, objasnila a já jsem souhlasila. Ten způsob-Tvoje tělo, jsi při vědomí - zeptám se, poradím - to bylo prostě skvělý.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2481
10.7.19 19:10

Děkuji za deníček, je zajímavé číst, jak to funguje jinde. Je to první text, který objasňuje vysoký počet domácích porodů v Holandsku. A ten důvod je hlavně finanční. Prostě rodit doma je v NL levnější.

 • Nahlásit
 • Zmínit
576
10.7.19 19:45

Moje dve zkusenosti. Prvni dite jsem odjela rodit do male porodnice v mem rodnem meste. Dle webu melo byt vse OK. Pri prijmu, kontrakce po 2-3 min, otevrena na 2-3 cm, mi PA provedla bez varovani Hamiltona, po kterem jsem zacala dost krvacet. Pak tlak na prasknuti vody, protoze ‚my to takhle delame‘. 4 hod po prijmu usoudili, ze jsem unavena a ze mi daji glukozu. Rikat nerikat, ze jsem nedala ani ogtt. Na glukozu pry nemuze byt nesnasenlivost. No ja jsem to pak uklizet nemusela :nevim: 4,5 hod od prijmu jsem byla otevrena na 3 cm. A zacala rodit pani, ktera je zamestnala vsechny. Kdyz po hodine prisla PA na kontrolu, pozadala jsem ji, at pocka na konec kontrakce. Drzkovala, ze nemuzu mit tak dlouhou kontrakci. Vysetrila me a zacala po me rvat, ze rodim :lol: A taky ze jo. Polohy jsem si uhadala, nejlepe mi bylo stejne v polosedu. Nez jsem stihla rict, ze bych chtela bez nastrihu, uz jsem ho mela. Dcera byla venku za 6 minut a ‚zvladli bysme to i bez nastrihu‘ :zed: Dceru odnesli na detske, musim si prece odpocinout. A pres to nejel vlak.
Druhy porod u Apolinare a vsechno v pohode. Na vse se PA ptala, vysvetlila, druhy porod jeste vetsi fofr, dite pres 4 kg, bez nastrihu a poraneni. MUDr prisla az pogratulovat (OK, asi to bylo tim, ze to nestihla :lol: Syna zacatku u sebe. Zalezi na lidech

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.7.19 19:51

@P4ja tak ono precijen od toho ta zachranna sluzba je, prave kdyz se neco pokazi. Lyzar kdyz si na horach zlomi nohu, taky mu nikdo nevycita, ze hazardoval se zdravim. Nebo kdyz tlusty, nezdrave zijici clovek dostane infarkt. To je preci ucel zachranaru, zasahovat u pripadu kdy jde o zivot, domaci porody by nemely byt vyjimkou, proste kdyz je problem, nevidim duvod proc by matka nemohla vyuzit zachranne sluzby jako kdokoliv jiny a kazdy na ni hledi jako na kriminalnici :?

S temi porodnimi domy souhlasim, to je podle me idealni reseni a zacina se to konecne nekam posouvat. Ale zrovna to je neco, co si vydupaly ty “biomatky”, ktere nechtely rodit doma, jelikoz jim doma tu podporu legalne nikdo poskytnout nemuze.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12218
10.7.19 20:56

@MichaelkaT Ano, klidně využij záchranku. Ale pokud ji zavoláš pozdě, tak nenadavej záchranářům a nebo se nesuď s nemocnicí, že něco zanedbali. O tom jsem psala, že si biomatky ještě pak stěžují na všechny kolem. A přitom si to riziko dobrovolně vybraly. Mám kamaráda záchranáře a k polomrtvemu dítěti nebo i matce fakt vyjíždět nechceš. A obzvlášť, když tě potom tahají po soudech.

Ty máš zkušenost odjinud, kde je pochopitelné, že ty sanity jezdit musí, když jsou ženy nastaveny a v podstatě i finančně motivované k tomu, aby rodily doma. Opravdu by mě zajímalo, kolik žen by v Holandsku rodilo v nemocnici, kdyby to nebylo zpoplatněno. Nebo jestli jsou fakt tak zblblé a myslí si, že si koupí balíček k porodu doma a automaticky i doma porodí.

Příspěvek upraven 10.07.19 v 21:22

 • Nahlásit
 • Zmínit