Manuál k miminku II. – začínáme s příkrmy

Rodičovství

Aneb na co se mají maminky připravit, když chtějí začít s příkrmy. Krmím já. Když to vidí můj chlap, raději s křikem prchá, co mu nohy stačí. Ne, že by na to neměl nervy, ale následující body vysvětlí, proč je lepší krmení dravé zvěře (naší Veru) nechat na mamince a raději se uklidit kamkoli, kde ho nikdo nenajde.

Dle krásného deníčku uživatelky Pomeranca " Jak nakrmit dítě „, jsme s Verunkou nyní v "první fázi krmení“.

Když jsem dávala úplně první příkrm, absolutně jsem nevěděla nejen do čeho jdu, ale hlavně jak se to dělá. Na tohle manuál prostě neexistuje, každý si na způsob, jak nakrmit své dítě, musí bohužel přijít sám. V mém případě samozřejmě metodou pokus/omyl.

Základ je bryndák. Můj hladovec už velmi šikovně ovládá ručičky, a když je zrovna naovládne, dojde přinejmenším k seknutí drápkem přes celou maminčinu hubu, rozlití, shození či zahození čehokoli, co je v okolí neposedných ručiček. Instalace bryndáku, přiznám se, byl boj Davida s Goliášem. Je na krček strašně citlivá a uvázání bryndáčku pod hlavičku mé dcerky, by zasloužilo medaili. A to jsem ještě netušila, že tohle je začátek všeho. Co bude následovat, je mnohem divočejší jízda.

Prala jsem se s téměř 5měsíčním miminkem o kus hadru, který jsem se mu snažila zavázat kolem krku, toto doprovázeno výrazy nevole v podobě křiku střídavě s chechotem. Tekly mi slzy - smíchy. :mrgreen:

Malý nezmar přeprán - zavázáno, pokračujeme dál. Rozmíchala jsem skleničku -koupila jsem „mrkev Hami první lžičku“. Je to sice docela tuhé, ale to dá, nějak se na pevnou stravu naučit musí! Začala se na mě žulit a tak jsem využila situace, kdy otevřela zobáček a šup s mrkví do pusinky. Reflexivně pusu zavřela - i s lžičkou uvnitř a začala se tvářit jako tři lahve octa najednou. (Jak se tváří tři lahve octa? Jako moje Verunka, když jí strčíš do pusy něco, co tam podle ní nemůže patřit).

Lžičku, kterou jsem opatrně vytáhla, vzápětí následovala oranžová kaše - již řidší - smíchaná se slinami. Ta vopice stihla během té vteřiny chytit bryndák, stáhnout si ho od krku, tím našponovat tkaničku, kterou měla za krkem, vyplivnout mrkev, která jí tím pádem nestekla na bryndák, ale až na krk, pod overal i pod bryndák a začít úpěnlivě plakat - zřejmě proto, že ji ta tkanička vzadu na krku strašně škrtí :-D Na lžičku jsem SAMOZŘEJMĚ vyplivnutou mrkev zachytit nestačila. Byla to snad půl vteřina.

Ten den mi i s tímto bojem spapala pár lžiček, já uchechtaná s křečemi v břiše, Verunka pokořená, pokecaná až za ušima, měla to i v nose a všude po celém obličeji a naše první úspěšně rozblemcané krmení jsem završila dokonalým zapráním oranžové mrkve do overálku.

Díky prvnímu zaprání mrkve do oblečeníčka, jsem získala poučku o tom, že normální bryndák je MALÝ bryndák. Pár dní jsem s malým bryndošem vydržela ale po tom, co mi pokydala půlku oblečení - nevypratelně, jsem všechny malé bryndáky degradovala na místo „do pytle a na půdu“. Tedy další pokus, hodím jí pod krk celou plenu, cípy zandám za ramínka, takže jí to škrtit nebude, a bude menší šance, že to bude mít všude. Plenu si během krmení asi 167× ručičkama strhla, takže byla perfektě zamazaná i tam, kde byl předešlý den bryndák. Plenu ale používám dodnes, respektive pleny dvě - jednu pod bradu a do okolí hlavičky a druhou od pasu dolů k nožičkám a okolí spodní části tělíčka. Už peru sice méně, ale přece. :-D

Jak dny plynuly, Verunka si naštěstí na chuť rozmočeného papundeklu (nesolené, nekořeněné a v podstatě naprosto inertní zeleninky) zvykla. Ale svojí nevoli ke krmení jako takovému rozšířila a nadále rozšiřuje o další a další libůstky a různé formy protestu. Níže si dovoluji sepsat pár mnou vysledovaných poučení:

  1. Nenechávejte v pusince lžičku s obsahem déle, než je nutné. Dítě velmi rádo vychytává tyto okamžiky pro mluvení, prskání, a co hůře - kýchání. Pokud se něco takového stane, je následně potřeba vytřít podlahu do okolí jednoho a půl metru, vymýt jídlo z vlasů dítěte, z vlasů svých a kdo má to štěstí a nosí brýle, je třeba očistit si je zevnitř, zvenku, i na nožičkách.
  1. Ve chvíli, kdy budete umět vychytat dobu, po kterou je potřeba nechat dítěti v pusince lžičku s jídlem, aby nedošlo k rozprsknutí, dítě přijde na další způsob, jak udělat co největší bordel. Bude vám s krmení „pomáhat“ - přesněji:
  • strkat si ruce do pusy-nejlépe až po loket,
  • strkat si do pusy tyto ruce ve chvíli, kdy v ní máte lžičku
  • a za úplně nejlepší model považuji chmatání po lžičce ve chvíli, když se blížíte s vrchovatým obsahem k pusince, takže vám lžičku z ruky bezpečně vyrazí. (Naší Veru to přistává většinou na bradě. Už dvakrát se jí zelenina rozmlácla o celé oko, a několikrát si ucpala nos).
  1. Myslím, že se vyplatí koupit misku pevně připevnitelnou ke krmícímu lehátku, či posléze židličce (na nic takového jsem zatím nenarazila), nebo misku těžkou tak, že ji malý nezmar jen tak neshodí, nebo si pořídit ruku třetí, kterou budete mávající ručičky odhánět z dráhy miska-lžička-pusinka. Já osobně jednou rukou krmím, v druhé držím misku s pokrmem, a tím pádem stále dokola beru, pokládám, beru a zase pokládám misku se zeleninkou, dávám Verunce neposedné ručičky z obličeje, z pusinky, z okraje misky… je to neustálý kolotoč. :-D. Další možnost která mě napadá - přivázat dítěti ruce k tělu, k lehátku, židličce či zavázat za záda. K tomu jsem ještě nepřistoupila, ale brzy se tak stane.

Čím vyprat a nezaprat pokydané oblečení? To mi poraďte vy. Já už mám 80 % oblečeníčka minimálně s jedním oranžovým flekem.

Tento „manuál“ neberte prosím jako obecně platné pravidlo. Každé dítě je jiné, a tak si zajisté každé dítě přijde samo na svůj vlastní způsob, jak zpestřit mamince půl hodiny denně v rámci krmení pevnou stravou. Přeji všem, které se chystají přikrmovat, pevné nervy a věřte, že s úsměvem (v mém případě se záchvaty smíchu) jde všechno lépe. A taky věřte, že všichni prckové se papat pevnou stravu naučí. Neznám jediného dospělého člověka, který by stále jedl jen Sunar z flašky.

Nakonec si dovolím pár vysledovaných vychytávek - nyní vážně:

  1. Verunka nezvládá (a jak jsem slyšela nejen ona), když je jídlo tuhé či má kousky. Musím každé jídlo hodně ředit vodou a pečlivě rozmixovat na hladkou kašičku. Pak jí to do krku klouže krásně, nedáví, nedusí se, jako se jí to stává u jídla s kousky, nebo tužšího. Je pravda, že teď po měsíci, jí lehké kousky v jídle nechávám, protože se to naučit musí a zvládá to čím dál lépe. Ale občas se ještě zakucká. Zpočátku tedy radím dávat řidší hladkou „kaši“-dávícím miminkům.
  1. Mrkvička se strašně blbě tráví. Má stavící efekt. Když mi chuděrka po první mrkvi tlačila tak strašně tuhý bobek a plakala bolestí, pohledala jsem co s tím a našla. Kápnout do mrkvičky kapku, dvě olivového oleje extra virgin (mužský ho kupuje v Lidlu za 70 kč nebo tak nějak) a ejhle, najednou má kakání nádherné! Takže velmi vřele doporučuju. :palec:
  1. Další poznatek bude asi zbytečný, protože si myslím, že každý normálně uvažující člověk to bere jako samozřejmost. Já ne… já si na to musela přijít. Malou krmím v lehátku (ještě nesedí a ještě nějaký ten měsíc nebude). Samozřejmě jsem ji zpočátku blbka krmila vleže. Chyba. Jakmile jí papu nateče do krku, je konec. Teď už papá v polosedu a co nezvládne, vyplivne. No jo já vím, zbytečná rada :-D ALe mě to nedošlo :-D

Děkuji za přečtení a budu ráda, když přidáte své vlastné zkušenosti, protože věřím, že naše Verunka ještě rozhodně nepřišla na všechny způsoby, jak rozmístit oběd po místnosti tak, aby byla pokryta co největší plocha :-D

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
JITULINECKA
Kecalka 314 příspěvků 09.04.11 09:41

Miru, jako vždy nádherný deníček, tečou mi smíchem slzy. U nás už také 14 dní bojujeme s příkrmy, takže jsem se v tom viděla, máme to hodně podobné…vše od mrkve, jen ne mrkev v puse, já poprskaná, Barunka pusu oranžovou až k uším a očím…upřímně jsem si to představovala jednodušeji. Jo jinak na skvrny mi pomohlo žlučové mýdlo, mají ho v DM, tak ho vyzkoušej :mavam:

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 09.04.11 10:14

MOC PĚKNĚ NAPSANÝ :-D NO MŮŽU BÝT RÁDA ŽE MOJE SEDMIMĚSÍČNÍ DCERKA NIKDY NIC NEVYPLIVLA,PAPÁÍ HROZNĚ RÁDA A I KDYŽ JE KOJENÁ DÁVALA JSEM JÍ OD ČTVRTÝHO MĚSÍCE MRKVIČKU NA OCHUTNÁNÍ :-P .....TAK BOJUJTE HOLKY :-))) A CO NEJMÍN NEVYPRATELNÝC­H SKVRN

 
Tajanka
Zasloužilá kecalka 612 příspěvků 09.04.11 10:51

ahojky…meho lumpika prikrmuji uz od ledna…takze uz mame za sebou vice zkusenosti…ohledne bryndaku…zacala jsem s plenou…vyho­da…simon na ni zvyklej, tak se s ni nehraje, bilou plenu od mrkve, spenatu,…proste namocim do savo perex…a je poskvrnach…pak jsem koupila v C&A bryndak omyvatelny…blby napad…simon se s nim hraje…jak šustíííí tak se nam to libi…tak jsme skoncili u obyc z teska…a s tym se taky hraje a bryndak je celej od jidla…je nejakej dobrej…vydrzel i savo a po mrkvicce ani pamatky a barvicky a obrazky zustali…barevne obleceni ktere nechci cpat do sava namocim do arielu profesional…taky uspech a i ne uplne cerstve fleky jsou pryc…pak vse vzdy poradne vyperu v lovene a opakovane vymacham…a je to v pohode :-D
jeste docela pomaha zamestnat ruce a oci…pak mi sni co chci…zanamena to, ze musim neco strcit do ruky…pak si nehrajeme s bryndakem…akorat to chce omyvatelnou hracku…plysove musim vyprat, protoze je samozrejme cpe do pusy plne jidla…:-D

 
martina75
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 09.04.11 12:41

Ahoj moc krásný deníček :palec: (ostatně jako vždy),u nás to byl boj dvojnásobný a bordelu taky dvojnásob ale nakonec to nějak přešlo v hladké krmení a ted snědí co před nima neschovám a někdy i to když to schovám blbě.Moc vám držím palce at vše zvládnete a těším se na další deníček. :potlesk: :potlesk:
Martina

 
korana.kora
Ukecaná baba ;) 1702 příspěvků 09.04.11 12:43

Jee to jsem se od srdce zasmala :potlesk: Prikrmy davam 14dni a vypadalo to skoro stejne. Poprvy bryndak, kterej byl uplne k nicemu jsem taky vymenila za plenu. Popravde pripasat ruce k lehatku uz jsem taky mela sto chuti udelat :mrgreen: Jinak pouzivam figl, aby Nela otevrela pusinu, musim ji rozesmat a pak sup lzicku strcim do pusiny. Nekdy to jde i samo. Ze zacatku byly nejlepsi ty obliceje, jak se tvarila na mrkev a o brokolici radsi nemluvim :mrgreen:
Jinak na ty skvrny zkus to zlucovy mydlo z dmka :palec:

 
derenka
Kecalka 379 příspěvků 09.04.11 12:56

Dobrý deniček :think: už se těším až začneme s příkrmy :-D

 
Katu&Fila
Kecalka 111 příspěvků 09.04.11 14:18

Opravdu vtipný deníček:)
No na ty skrvny jak už tu bylo psaný zkus žlučový mýdlo s Dm:)
Jak si psala o nádobíčku který drží na stolečku tak jedno takový máme doma je od Tchibo ze začátku dobrý drželo na stolečku ovšem pak malej zjistil kde se to oddělává takže sme to oddělali a používáme bez té gumy co je pod talířkem:)mužeš vyzkoušet, je to taková sada je tam talíř hluboký i plitký a k tomu hrníček:)
už teda dospěláckej:)vy­užiješ později:)
Jinak přejem stastné kroky k postupnému přikrmování:)

 
Uživatel je onlinejezek1
Zasloužilá kecalka 667 příspěvků 09.04.11 15:23

moooc hezky napsany. Neboj, byly jsme na tom všechny stejně, můj chlap prchá při krmení do teď a to bude mladšímu rok a půl :-D Prostě když vidí, jak se do toho malej pustí pomalu rukama nohama a všechno všude lítá, je z toho hyn. Já nejvíc milovala, když mi při krmení pčíkli, to opravdu nikdy nemelo chybu, vybírat si zeleninu az z vlasů :mrgreen:
Co se týká skvrn, mám vyzkoušené, že když to nepustí hned na poprvé, tak většinou na podruhé se to vypere, ale kecala bych, kdybych tvrdila, ze mi nikde zádná nezbyla. Jinak preju veselému krmení zdar! :potlesk:

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 09.04.11 16:15

Miruš,já se z tebe picnu :lol: No jako vždy standartně: super :palec:

 
Becky83
Stálice 65 příspěvků 09.04.11 16:28

U deníčku jsem se pobavila :-). Asi je to všude podobné :-) U nás teda bryndáček absolutně postrádá svůj smysl, protože to, co se zachytí na bryndáčku, omatlá si Emička do ručiček, kterými následně hmatá po sobě i po mně :-)
U jídla mívám taky záchvatu smíchu, když ji vidím, jak znechuceně se tváří po prvním soustu čehokoliv (i když jí všechno a vše s chutí, tak u prvního sousta se vždycky tváří znechuceně). Ručičku, do pusinky nacpané příkrmem, si dává taky a ještě si otevírá a zavírá tou ručičkou pusinku. (říkáme tomu, že dělá „klapáka“ :-D) A jelikož ještě neumí sedět, krmím ji už tři měsíce v pololeže, u sebe na klíně, kde se chová absolutně neukázněně, prohýbá se do záklonu, zkouší se otočit na bříško, chmatá po lžičce, po skleničce, snaží se narvat si do pusinku k příkrmu ještě paleček na noze. Moc si to užíváme obě dvě :-))) :srdce:

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 09.04.11 16:58

:think: ještě mně tak napadlo,asi se dám na podnikání a vymyslím neoprenovej obleček pro maminku a dítě :mrgreen:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 09.04.11 17:48

Berry4 já se hlásim jako první kupující. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
petrusepetrus
Ukecaná baba ;) 1327 příspěvků 09.04.11 18:19

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Miru no coment,slzím smíchy a vidím naší malou :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
ibolia
Kecalka 361 příspěvků 09.04.11 18:42

Ahoj, mě čekají příkrmy tak za měsíc. Bohužel si vůbec nepamatuju, jak jsem s tím začínala u dcery a to je 2roky zpět. Takže se „strašně těším“.
Jinak. Super deníček

 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 09.04.11 19:35

Tak já mam doma bryndáků plno, ale jen na parádu, malej je taky nesnesl, ale vzala jsem plenu a cípy svázala za krkem a to už snesl, až začne jíst sám, tak přemýšlím nad nějakou pláštěnkou a nebo ho rovnou strčim do sprcháče, protože si myslim, že i osuška by mu byla malá.

 
eivlis
Závislačka 4373 příspěvků 09.04.11 20:45

jééé, to je krásně napsaný. Hodně jsem se pobavila. Příkrmy nás čekají za 14 dní. Malá už teď hodně prská sliny a přijde ji to jako hrozná sranda. Tak mám takové podezření, že s mrkvičkou naloží asi podobně… :mrgreen:

jsem si už říkala, proč někdo nevyrábí oranžové plenky :) to by bylo na mrkev ideální, ne? :mrgreen:

 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18523 příspěvků 09.04.11 21:08

děkuji, mám o pár let delší život :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

my jsme začínali v autosedačce - vajíčku, protože se malý hladovec dal upnout pásy a nebezpečí jakékoliv nehody se zmenšilo na polovinu :mrgreen:

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 09.04.11 21:23

Miru, krásně napsané :mrgreen: :mrgreen: Úplně jsem si vybavila ty chvilky s prvními přikrmy … A mimochodem, já malou krmila taky v leže, takže v tom nejsi sama :lol:

 
laducha
Neúnavná pisatelka 19247 příspěvků 09.04.11 22:36

Klídek…bude hůř :mrgreen:
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/…110874_n.jpg

Skvěle napsané :potlesk: :palec: :mrgreen:

 
Uživatel je onlinekoralina11
Neúnavná pisatelka 16756 příspěvků 10.04.11 20:11

krásná fotka
jo aq jinak moc hezky napsané my papáme měsíc a půl a od začátku bych řekla docela v pohodě zatím stačí malý bryndák a dneska třeba měl brokolici s bramborem a zahučí to v něm ani nemrknu a ke svačině jáhlovou kaši napůl s přesnídávkou aby to neměl tak sladký měl to dnes poprvé a jak to do něj padalo sem žasla já bych tu kaši do huby nedala sem jen ochutnala

 
Kirsten1
Povídálka 12 příspěvků 10.04.11 21:10

laducha - krásná fotka :mrgreen: U nás to vypadá podobně a to je malé 1,5 roku.
Jinak deníček o příkrmech jsem si ze zvědavosti přečetla a dost se nasmála. U nás ty začátky byly tak nějak stejné, zpočátku krmení ve vajíčku, pak nošení na ruce kvůli zabavení a snaha nakrmit, jen brindák prostě malá bojkotuje dodnes :nevim:

 
Kirsten1
Povídálka 12 příspěvků 10.04.11 21:12

bryndák.....om­louvám se za chybu

 
werro
Ukecaná baba ;) 1566 příspěvků 11.04.11 10:07

já jsem začala s příkrmama asi před 14dny a překvapivě (čekala jsem to horší)nám stačí malý bryndák a ani nemusím uklízet podlahu ani malého :mrgreen: .Je to jedlík :lol:
Jsou to super deníčky i ten první :palec: vždycky se strášně nasměju už se těším na další :mrgreen:

 
Minutet
Zasloužilá kecalka 604 příspěvků 26.04.11 10:00

Suprově napsaný.Už se nemůžu dočkat,až to zase budu prožívat na vlastní kůži.I když si říkám,že mrkvová pletová maska také není k zahození :lol: :lol: :lol:

 
Bin
Kecalka 465 příspěvků 26.04.11 10:41

jéééé…já jsem tak ráda, že nejsem sama, kdo má doma děti „prasátka“…Miru - buď ráda v tuhle chvíli, že je jen jedna…já mám tyhle čertice dvě…už prikrmuju asi 6 týdnů a na plný dávce nejsme ani náhodou a to ne proto, že by jim to nechutnalo, ale protože prdění pusou s jídlem v puse…je to nejlepší co může bejt a máchat ručkama a nožkama a vyrážet máme misku a lžičku plný jídla je taky super, že!!!! :zed: :mrgreen: takže já mám nervy tak na půl dávky a zbytek letí do koše, přičemž tak aby to holky neviděly vztekle máchám rukama nohama a nadávám si a za holkama přijdu s milým úsměvem, abych je svlíkla z tý pláštěnky (Ikea - navleče se na ručičky) a šoupla pod sprchu a umyla lehátka…který tak jednou týdně stáhnu a jdou do pračky, páč jsou zas.aný jak jetel :mrgreen: :pankac:

přidávám taky foto - tohle byl tuším květák s mrkví…na čele to má tak, že to vypadá, jak rašící růžky :lol: a jinak to musím vymejvat z řas, nosních dírek i uší…o sobě a podlaze okolo ani nemluvím :mrgreen:

Příspěvek upraven 26.04.11 v 10:42

 
Lesí
Zasloužilá kecalka 602 příspěvků 02.10.11 20:00

naprosto perfektní deníček :lol: pobavila jsem se!Tak to se mám na co těšit :mrgreen:

 
Filipkova maminka
Povídálka 16 příspěvků 16.05.12 16:35

Teď jsem se fakt nasmála,skvěle napsané :lol: . My teprve začínáme a koukám ,že se máme na co těšit. 8o

 
MarFr
Kecalka 208 příspěvků 31.07.12 15:11

:mrgreen: Moc jsem se nasmála a zároveň s hrůzou očekávám, co nás zhruba za týden čeká :lol: A jestli ses u toho krmení opravdu tak bavila, jak píšeš, tak smekám! Myslím, že to bude chtít pevné nervíky :mrgreen:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 31.07.12 22:39

@MarFr opravdu jsem se bavila. Za celou dobu co jsem ji krmila(cca od 14měs se krmí sama) mi ujely nervy asi dvakrát, ale to mě zrovna vytočil manžel :mrgreen: takže za to malá vlastně nemohla :lol: jsem se rozhodla, že se z toho nepo*eru(s pro­minutím), když sní 5 lžiček tak jich sní 5, když dvě, tak dvě, on ji hlad donutí papat :lol: Ale musím říct že s jídlem problémy nikdy moc nebyly, teď mívá období, kdy nechce maso, nebo nějaký ovoce, ale to vždy zase přejde. Nevím ale jak bych se usmívala u totálního nejedlíka :think:

 
MarFr
Kecalka 208 příspěvků 16.09.12 16:43

Tak jsme před měsícem začali s těmi příkrmy a tak nějak dle tvých poznatků @Miruše jsem se rozhodla, že malýho budu krmit nahatýho :D Zatím se to vyplácí, protože bryndák je u nás též marnej. I když mám veliký, tak je prcek stále stahuje a omotat ho plínou je také zcela marné, jelikož tu prostě na sobě nesnese a hned jí strhává. Jo abych nezapomněla, prcek ještě nesedí, takže ho krmím v autosedačce, kterou mám obalenou plínou přišpendlenou kolíčkama na prádlo :D Na úplně první krmení jsem se vybavila, vzala jsem si staré tričko, v očekávání prskání, ale malej byl úplně zlatej, krásně papal, tak jsem jásala!! Do té doby, než jsem se k němu blížila s plnou lžičkou a on pšíknul :mrgreen: V současné době je krmení trošku divočejší, páč si strká do pusy ruce, nohy, rukama si otírá zamatlanou pusinu a pak si mne oči či se pohladí po vláskách, občas máchne packama a celá lžička skončí na břiše… takže sranda :mrgreen: Nejvíc si užívá potom, když „jedeme do umývárky“ :mrgreen: Ale jinak papá docela hezky, tak mám radost :) Akorát teda nevim, co s nim budu dělat v zimě, páč to mi nahatej asi zmrzne ;)

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 16.09.12 18:00

@MarFr :mrgreen: :pankac: boji zdar! :palec: Veru se mi od 14 měsíců nakonec už krmí sama, tak už mám hawaaaaaaaaj :lol:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama