Marečkovi je 12 týdnů aneb kojit se dá i s antibiotiky

Rodičovství

Tak jsem to minule zakřiknul, když jsem popisoval, jak se nám povedla dovolená na Vysočině (78/2003). Tedy dovolená se povedla, ale dnes 12.8.03 má maminka Peťulka pátý den teploty a velké bolesti v podžebří vpravo a v rameni při dýchání při zánětu pohrudnice. Buď to chytla při výletě na kole o dovolené, nebo méně pravděpodobně při žehlení u ventilátoru, v prvním případě by byla inkubační doba asi týden.

Mareček je naštěstí úplně v pohodě. Přibírá na váze i míře (asi 6200g?, 64cm?) a asi vůbec neví, že Péťa jedla nejprve Augmentin a když 72 hodin nezabral, tak užívá Klacid, který snad (dnes druhý den) už zabírá a spolu s občasným Paralenem a Ibuprofenem snižuje bolesti a horečky.

Zajímavé je to, že zatímco proti Augmentinu nemají gynekologové při kojení námitky, na Klacid se tak shovívavě nedívali a doporučovali přerušit po dobu užívání Klacidu kojení. Už jsem koupil odsávačku a náhradní hypoalergenní a antirefluxní mléko. Ale pak jsem zavolal na národní linku kojení (Praha 261 082 424 v 9-14 hodin všední dny) a tam mi paní doktorka řekla, že užívání antibiotik není důvodem k přerušení kojení, pokud nejde o chloramfenikol nebo tetracyklin. Do mléka se antibiotika buď nedostávají vůbec nebo minimálně. Ani zvýšená teplota maminky Marečkovi nevadí, mléko má prý stále stejnou teplotu. Zdál se nám po kojení více zpocený, ale to je z tepla přeneseného vedením kůží, jak ho Peťulka drží, ne že by bylo mléko teplejší.

Takže se kvůli nemoci starám teď o Marečka i o Peťulku, která nemůže pořádně ani ležet ani chodit (bolesti při dýchání), tak většinu dne prosedí na gauči obložena peřinami. Kdo prodělal zánět pohrudnice, asi ví, jaké to je. Na starání ale nejsem sám, každý den tu je moje mamka, babička Jarmila a přijela i sestřenice Jitka, pomáhají žehlit, prát, uklízet, a hlavně být s Marečkem, když se starám o Peťulku.

Vedra tráví Mareček s babičkou ve stínu na zahradě na dece. Pozoruje lístky stromů, hodně spí, když bdí, tak se směje, někdy i nahlas, to je novinka 12. týdne! Dosud se jen usmíval a občas vykřikl a výsknul, teď se někdy nahlas směje. A stále více ?povídá? (každým dnem je to znát), pokusím se o přepis jeho ?slov?: ?grrr, aííí, ajéé, buu, někdy řekne i podobná tři slova za sebou. Udrží chvíli pravačkou velký modrý plastový zavírací špendlík, babička si myslí, že ho dokonce sám chytá. Pase koníčky a rukama a nožičkami naznačuje lezení, ale ještě neleze. Při koupání se směje a po koupání funguje dále docela dobře rituál kojení, odříhnutí, postýlka, spánek, další kojení je 2,00 až 3,00 a další 5,00 až 6,00, přes den po 2 až 4 hodinách. Jak jsem již psal kojení funguje skvěle, přes den ještě vypije trochu čaje, už ne ze lžičky, ale z lahvičky. Já vím, někdo to nedoporučuje.

Přeji všem vrstevníkům Marečka krásný oslavený třetí měsíc a jejich maminkám a tatínkům, aby se stihli v noci podívat na roje meteoritů (Perseidy ? nejvíc dnes, vidět budou až do 23.8.03).

Mojí Peťulce přeji uzdravení od teplot a bolestí, aby se konečně vyspala po 5 dnech vleže.

A všem čerstvým maminkám radím, nejezděte na kole ani po šestinedělí a když tak jen pro rohlíky, ne 20 km po Vysočině.
tatínek Zdeněk

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.08.03 08:07

Ahoj!
Přeji Peťulce brzké uzdravení!
Sama jsem zažila takový stav dvakrát. Nejdřív v porodnici těžká anemie, k tomu horečky a transfuze a atb. Jen jsem se z toho vylízala, tak jsem chytla střevní infekci - Kampylobakteriózu a k tomu čtyřicítky horečky. Bylo to fakt bezva šestinedělí.
Já rozhodně nebudu jezdit 20 km po Vysočině :o))) To by mě zabilo i před těhotenstvím :o)) Já tak nejvíc pět km rekreačně. No občas zajedu od nás do Pardubic, to je asi 10 km. To je pro mě výkon :o))
Odkud jste, že jezdíte na Vysočinu? Z které strany Vysočiny tam zajiíždíte? :O)
A ještě budu zvědavá :o)) Zdenku nejsi doktor?
Pa pa
Zuzka a Valentýnka - dnes máme 2 měsíce!!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.08.03 09:42

Ahoj Zdeňku, jen mě zaujal ten výčet léků… pokud vím, Ibuprofen (nyní Ibalgin) se nesmí kombinovat s Paralenem (a jinými léky na bázi paracetamolu, třeba Coldrex), tyhle dva léky jsou prostě na odlišný bázi a jejich kombinace není zdravá ani účinná. Tak pozor na to, ať si manželka vybere jen jeden druh.
Jinak přeji brzké uzdravení, Zdenka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.08.03 14:52

Ahoj Zdenko, děkujeme, já vím, že Ibalgin i Paralen jsou oba na snížení teploty i proti bolesti. My je nekombinujeme, jen jsme zkoušeli, jestli nezabere Paralen, když nezabíral Ibalgin. A mimochodem pokud vím, tak kombinovat se mohou.
 Zdeněk

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.08.03 15:19

Ahoj Zuzko a Valentýnko,
děkujeme za podporu, moc ji potřebujeme, stále máme teplotu.
Napiš mi Tvůj e-mail nebo mobil, jestli chceš, já Vám napíšu odpověď na Tvé dotazy,
 Zdeněk

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.08.03 15:21

Ahoj Zuzko a Valentýnko,
děkujeme za podporu, moc ji potřebujeme, stále máme teplotu.
Napiš mi Tvůj e-mail nebo mobil, jestli chceš, já Vám napíšu odpověď na Tvé dotazy,
 Zdeněk

Toffifee
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 13.08.03 19:10

cerzu@seznam.cz

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 13.08.03 21:04

Ahoj, kombinovat se skutečně mohou. Dokonce toho, že jsou na rozličné bázi, někteří lékaři využívají tím způsobem, že pokud se jeden může brát např. max. každých 6 hodin a druhý taky, berou se oba v tomto intervalu, ale jsou od sebe posunuté o 3 hodiny.
První se bere v 6, 12 , 18, 24
Druhý se bere v 9, 15, 21, 3
Nechte si to vždy raději schválit lékařem :-)

Pozdravuje další Zdenek

Vložit nový komentář