Marečkovi je 19.11.03 půl roku (26 týdnů)

Rodičovství

Je to už opravdu půl roku, co se nám narodil uzlíček štěstí, přesně před půl rokem jsme se stali tatínkem a maminkou. Změna, na kterou jsme se moc těšili, byla velká a během toho půl roku jsme poznali v čem vlastně spočívá.

Toho dne, 19.5.2003, když se Mareček narodil, jsem napsal první příspěvek(téma porod) do emimina, od té doby již 26×.

Mareček je už velký a šikovný kluk (70 cm, 10 kg) a za ten půl rok nám způsobil opravdu hodně změn, které znají jen ti, kteří to prožili nebo prožívají taky. Zítra si u paní doktorky (+Mareček zítra dostane třetí injekci očkování) ověříme, zda je opravdu správně velký a šikovný, ale i kdyby nebyl, máme z něj velkou radost a snažíme se o něj starat co nejlépe.

Všechno taky snášíme lépe díky Cipískově partě, respektive díky emiminu, které jsem začal sledovat v době, kdy jsme jednak nemohli otěhotnět a pak jsme nevěděli, jestli mimino donosíme kvůli antifosfolipidovému syndromu (Fraxiparin pomáhá).

Pro snažilky a těhulky se jako půlroční tatínek pokusím popsat hlavní změny v životě dvojice, ze které se stala tříčlenná rodina:

1.) moc se nevyspíte, je to různé mimino od mimina, ale tak třikrát za noc se vzbudíte a musíte kojit, nebo (tatínkové) podáte mamce malého z postýlky. Různě rychle se to spaní zlepšuje, u nás v půlroce tento stav trvá,
2.) neustále musí být někdo z Vás dvou s malým, tj. sport a záliby jdou stranou, nebo ten druhý musí malého hlídat a když to jsem já, tak Peťulka musí kvůli kojení být z aerobicu zpátky do dvou hodin cca.
3.) s výše uvedeným bodem souvisí i bod třetí ? s miminem trávíte většinu volného času a ten čas strašně rychle letí, protože s ním jste moc rádi a snažíte se na něj mluvit a očima se na něj smějete, což ono Vám od druhého měsíce oplácí stejnou měrou,
4.) zvýší se Vám životní náklady, i když první první půlrok docela šel, protože Peťulka dostávala peníze od zaměstnavatele podobné jako při neschopence a až teď bude dostávat od státu něco přes dva tisíce jako příspěvek v rodičovství,
5.) častěji se vidíte s Vašimi rodiči, protože oni jednak sami chtějí malého vidět a jednak Vy je často prosíte o hlídání
6.) v práci se vás všichni ptají, jak se daří malému a chtějí vidět fotky (odkazuji je na fotogalerii emimina)
7.) bojíte se víc o mimino, než o sebe, ? takže máte rýmu raz dva - jako já teď, což taky není dobré, ale naštěstí Mareček odolává, asi hlavně díky kojení, které je strašně super pro mimino a my ho prodlužujeme v plné podobě na 7 měsíců kvůli mojí pylové a jiné alergii, po konzultaci na Národní lince kojení (261 082 424 v pracovní době, myslím 8,00-14,00)
8.) těšíte se domů nejen na svou milou, ale i na Marečka…
9.) svůj čas rozdělujete nejen mezi Vám blízké, ale i mezi chatující na emiminu,

A děláte ještě spoustu jiných věcí, které jste dříve nedělaly a naopak spoustu věcí děláte stejně jako dřív, protože je umíte a baví Vás, prostě stále jste to Vy, nebojte.
V duchu se těšíte i na další mimino (Adélku), i když víte, že to je na Peťulku ještě moc brzy, když musí navíc po embolii brát Warfarin. Jo, a taky držíte palce všem stejně starým miminům (jako Mareček) a skoro stejně mladým maminám (jako Vy) na emiminu, když tam píší svoje starosti a hlavně radosti z našich miláčků.

taťka Zdenda, mamka Peťulka, synáček Mareček

Váš příspěvek
Sarlotka1
Kecalka 260 příspěvků 20.11.03 09:47

Ahojky Zdendo a Peťulko,

přeji Vám, aby jste byli šťastní a Mareček vám dělal jen samou radost :o)

Krásný den Šarlotka

Lindicka
Kecalka 235 příspěvků 20.11.03 12:04

Ahoj Marečku,
blahopřejeme ti k prvním polonarozeninám a přejeme hodně sil do dalších týdnů ( a samozřejmě co nejvíc zdravíčka a taky ať tě maminka s tatínkem moc nezlobí)!!!
Matýsek (skoro 5 měs) a maminka Olča od Cipísků

Koculka
Kecalka 225 příspěvků 20.11.03 12:48

Mareckovi vsechno nejlepsi k vyroci a tobe Zdenku dik za krasne kazdotydenni cteni.
Koculka

Toffifee
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 20.11.03 13:41

Téda Zdendo! Tys to dneska tak pěkně napsal!!! Usmívám se tady u monitoru na těch devět bodů :o))) Čtu to tady nahlas Valušce, aby věděla, jak se má Mareček. Kouká a dělá, že rozumí :o)))
Takže: já i Valuš posíláme Marečkovi pusu k životnímu jubileu a vyřizujem pozdrav od taťky Libora!
 Zuzka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.03 21:58

Ahoj Zdendo,
nááádherně jsi to napsal - je to přesný :-)

Marečkovi přejeme s jednodenním zpožděním vše nej… k polonarozeninám. Naši Karolínku čeká malá polooslava zítra, to bude mít i ona půl roku.
Karolínka psala do předposledního deníčku, tak teď zkusím zase něco já :-).
Co se týká mír, tak Karolínka má 6,8 kg a cca 68 cm, ale nemáme to od doktorky, tam jdeme až příští týden, tak pak ty míry upřesním.
Karolínka se už asi dva měsíce točí ze zad na bříško, ale pořád nějak nemohla přijít na správný grif na to, aby se vrátila zpátky na záda, asi před týdnem se jí to povedlo poprvé a byla z toho docela vyvalená, včera zjistila, že se návrat na záda dá použít k tomu, aby se dostala někam dál, takže dneska už to bylo válení sudů po pokoji - tak jsem musela odstranit z jejího dosahu časopisy a noviny (Karolínka: hmm,ale bylo to zajímavý počtení).
Je s ní sranda a taky je dost ukecaná, pořád říká „bababa“ a plno jiných různých zvuku, ale hlavně teď začala říkat „táta“ a taky se na něj otočí, když jí řeknu: „kde je táta“, tak ho hned hledá očima a řekne to svoje „tata“ :-) je to nadherný a tatínek je moooc pyšnej, že to je právě tohle slovo - no, nedivím se :-)
Kojení: kojím plně a taky kvůli alergiím odsouvám první příkrm o měsíc, tak to vyjde, že skoro k vánocům dostane první mrkvičku :-) No, jsem zvědavá, jak to půjde: teď já dávám pomocí lžičky (ale mám v plánu pak používat jinou) železo, a to už je úplný mistr v tom, jak nepropustit do pusinky cokoli, a když náhodou se tam něco dostane, tak to okamžitě vytlačí ven s pomocí slin, tak je toho pak minimálně jednou tolik, mám už od železa úplně všechno - hlavně plínky, taky několik bodíček, ona si to potvůrka umí schovat v pusině a vyplivnou třeba až za 2 minuty … Je prostě úžasná.
Hlavně se ale chechtá skoro všemu :-)

Tak ještě jednou přejeme Marečkovi všechno nejlepší a všechny moc zdravíme

Jitka, Karolínka (zítra 6měsíců) a Pavel

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.03 11:21

Ahoj tatínku Zdendo,

musím říci, že díky Tvým příspěvkům jsem nabyla opět spoustu optimismu v mém těhotenství.

Mám za sebou dva neúspěšné pokusy a nakonec mi zjistili antifosfolipidový syndrom. Nyní jsem v 19. týdnu. Když mě doktorka seznámila s možnými riziky během těhotenství, začala jsem býti hodně nervozní. Pátrala jsem na Internetu po různých radách a tam jsem právě objevila Tvůj deníček, kde jsi zmiňoval tuto problematiku u Vás. Jsem moc ráda, když vidím kontrétní úspěšný příklad donošeného miminka. Minulý týden jsem ještě k prednisonu a anopyrinu najela na fraxiparin, který jsi již dříve zmiňoval, takže jsem o moc klidnější.

Přeji Vaší rodině mnoho pohody a zdraví a díky za nechtěnou podporu mé osoby.

Petra

Knoflenka
Kecalka 102 příspěvků 21.11.03 14:22

Ahoj Zdendo a Marečku,
dík, za váš krásný deníček, který si vždycky ráda přečtu, teď si to napsal opravdu krásně.

Přejem Marečkovi vše nejlepší k půlročním narozeninám, hlavně ať je zdravý a pořád tak krásně roste. Je to moc krásný a šikovný kluk. Moc vám přeju, abyste se ještě dočkali i té Adélky, Mareček by si sestřičku uřčitě moc přál. Je úžasné, že se vám i s takovou nemocí podařilo donosit zdravé miminko a držím palečky, ať se to podaří i podruhé.
Posílam Marečkovi i pusu od Johanky.
Lenka a Johanka

kocour
Stálice 81 příspěvků 21.11.03 14:27

Ahoj Petro,
nejen protože se jmenuješ stejně jako moje manzelka, tak Ti rád poradím… (+ jsem dr., ale ne hematolog ani gynekolog).Zkus se ale radši na emiminu zaregistrovat, abych Ti psal soukromé zprávy, abys nemusela psát vše do deníčků.
Asi Tě taky léčí na hematologii, ale podle toho co píšeš, tak trochu jinak než léčili nás v Hradci Králové. Sám jsem vlastně na emiminu a jinde hledal spíš lidskou pomoc a zkušenosti maminek s podobnými problémy. Kupodivu jsem se dozvěděl o docela dost případech APS v okolí. Ale osobní kontakt jsem s nimi neměl a spíš mě taky utěšovalo to, že se vše většinou podařilo. S Fraxiparinem je úspěšnost donošení mimina téměř 100% podle některých studií, jak asi víš. A hlavně ty už asi víš, že máš v pořádku tripple test z 16. týdne těhotenství, nemýlím-li se.
Takže se drž a dej vědět, jak se daří.
Zdenda.

kocour
Stálice 81 příspěvků 21.11.03 14:34

Holky,
děkujeme za přání a pusy pro Marečka, až se vrátím domů z práce, tak mu je vyřídím.
Jedeme odpoledne na nákup dárků pro nás, mamku s taťkou. Dárky pro Marečka už nějaké máme, a navíc, on z nich stejně ještě nebude mít rozum.
Přejeme Vám pěkný víkend na Valašsku, počasí bude asi přát procházkám s kočárkem.
Zdenda a spol.

kocour
Stálice 81 příspěvků 21.11.03 14:48

Ahoj Jitko, půlroční Karolínko a tatínku,
děkujeme za komentář k Marečkově výročí, blahopřeji taky moc.
To jsme už borci, když máme tak velké děti, že jo? Vy taky máte první mimino, že jo? Kdy plánujete druhé?
Míry máte pěkně kulaté (6,8 a 68), my je nemáme tak kulaté jak jsem psal v deníčku (10, 70), ale dle prohlídky 9,25 kg a 71 cm. Takže desítka ještě asi nepadla, ale mám podezření, že jim ta váha trochu podhodnocuje. Třetí očkování bylo po domluvě s paní doktorkou odloženo asi o týden kvůli nedávno proběhlé malé rýmě Marečka.
S tím otáčením je to s námi taky nic moc - na záda z břicha jakž takž, opačně asi ještě vůbec a i plazení máme trénovat podle doporučení paní doktorky - ukazovat hračky, když leží na bříšku, tak jsme to včera zkoušeli a náznaky pohybu vpřed tam byly.
Závidím to „tata“, my jsme to už taky slyšeli, ale ne takhle cíleně, jak píšeš Ty. Spíš to byla náhoda a podobně to bylo i s jinými slovy, někdy jakoby něco Mareček řekne, tak to opakujem, ale on zas „řekne“ něco jiného místo toho, aby to opakoval.
Děkuji za zmínku o kojení, musím Peťulku přemlouvat, aby taky kojila do 7. měsíce, protože jí se zdá, že má Mareček už větší hlad, a že tolik nepřibývá atd. Oni to nikde moc nepíší o tom plném kojení do 7 měsíců, ani doktorka to nevěděla, takže kdybys věděla zdroj informací, tak mi dej vědět. Já se odvolávám jen na Národní linku kojení, ale lepší by to bylo písemně…
Jak se jmenuje to železo, co dáváte Karolínce? Podle čeho Vám to doporučili?
Přeji Karolínce další prochechtaný víkend a Vám totéž.
Zdenda.

kocour
Stálice 81 příspěvků 21.11.03 15:00

Ahoj Zuzko, Valuško a Libore!

Přejeme taky: Hodně zdraví a síly, Vy budete mít půlrok taky ještě do Vánoc, že jo?
Těším se na event. srazík, ať se poznáme, když bydlíme asi 10 km od sebe.

Zdenda a spol.

PetraQ
Nováček 2 příspěvky 27.11.03 15:32

Ahoj Zdendo,

diky za zpravu.

Ja jsem se zaregistrovala, jak jsi poradil, ale nejsem tak technicky zdatna, abych Ti poslala mail primo, jestli to tedy vubec jde. Snad tento vzkaz najdes. Vlastne nic za:,–(niho nepotrebuji, jenom asi uklidneni, ze je vse v naprostem poradku :)

My jsme ted meli hodne narocný vikend. Ze soboty na nedeli nam vykradli byt v nasi pritomnosti (spali jsme v hornim patre). Odcizili spoustu veci, vc. kreditnich karet, ktere se jim podarilo zneuzit a ukradli nam auto. Nastesti auto se dnes naslo. Ale i tak mame skodu cca 200 tis. Ted jsem v nemile situaci - drzim palce zlodejum, aby je nenasli, abychom dostali nejake penize od pojistovny. V opacnem pripade mame smulu. No nic, to bylo jenom vysvetleni, proc jsem nereagovala drive.

Jinak muj zdravotni problem resim nasledovne. Jeste predem se omlouvam, nejsem Dr., takze moje vysvetleni bude asi hodne laicke. Pres X doktoru, kteri si se mnou nevedeli rady, jsem se dostala do Revmatologickeho ustavu, ktery mi prave zjistil AFS. Doporucil otehotnet pod dohledem. Tzn. hned, jak jsem u nich nahlasila, ze jsem v jinem stavu, prevedli me do Podoli, kde dochazim k Dr. Andelove (internistka - podle mych zdroju velmi dobra) a k Dr. Kucerove (gynekologie - zamerena na revnatolog. potize). Dr. Andelova, ktera rozhoduje o me lecbe, konzultuje vse s primarem na Hematologii, kam nedochazim. Pry az po porodu, aby stanovili, jak osobne se mam sestrit.

Takze v soucasne dobe pobiram 1×anopyrin (50), 1× prednisson a 1× picham (tedy manzel picha, ja na to nejsem) fraxiparin (0,3). Za 14 dni jdu do Motolu na Kardiologii - podrobne vysetreni srdicka miminka, snad tam nebude zadny problem. Jinak nyni jsem ve 20. tydnu a predchozi vysledky zatim vsechny dopadaji dobre. Dr. Kucerova me trochu vystrasila, ze az do 30. tydne mohou nastat potize. Vzdy jsem se tesila, jak si tehotenstvi uziji. Ted se tesim, aby tehotenstvi bylo co nejdrive za mnou a vsechno dopadlo dobre.

Pokud se Ti neobjevi moje adresa, muzes poslat svoje postrehy, na ktere se moc tesim, na muj mail petra_quirsfel­dova@altius.cz.

Predem dekuji za kazdou informaci. JInak Vam preji mnoho stesticka s malym Mareckem.

Petra

Vložit nový komentář