Marečkovi, nejstaršímu CIPÍSKOVI, bylo 18 týdnů?očima tatínk

Rodičovství

Čas letí jako bláznivý, já nezměním to ani vy? tak nějak to zpívá Kája Gott v jedné písničce. Miminko nám roste a mění se, už ho skoro na fotkách těsně po porodu nemůžeme poznat. I když v paměti ty okamžiky a podoba jsou tak, jako to je na fotkách. Mareček teď vypadá úplně jinak než v prvních dnech po porodu, bere asi už svoji podobu, má světlejší vlasy (zatím dost řídké), světlejší tmavěmodrozelená očička. Ale pořád je nejhezčí na světě. Je to náš zázrak nádherný. 22.9.03 mu bylo 18 týdnů.

V 18 týdnech při pondělním vážení měl přesně 8 kg, délka podle sestřičky na dětském 66 cm, to já jsem domácím měřením délku přeceňoval a hádal jsem 68 nebo i 69 cm. Protože si chce stále více sedat, tak už brzy budeme psát o výšce a ne o délce. Když se Mareček dobře drží v podpaží nad zemí, jakoby stál, tak už by se výška dala měřit vstoje.

Stále však máme zakázáno ho posazovat, protože páteř na to ještě není připravena, takže ho při jeho snahách o sed necháváme napospas jeho břišním svalíkům a nepodáváme mu pomocné ukazováčky, které by chytnul a seděl by raz dva. Je mi ho ale líto, když s urputným obličejem zatíná ty břišní svalíky, a ono to ještě nejde se po:,–(it. Tak výjimečně mu ten pohled z výšky jeho sedu umožním.

U paní doktorky jsme dostali první injekci Infanrix - čtyřkombinace vakcinace proti tetanu, dávivému kašli, záškrtu a Haemofilu, dostal to do obou stehýnek. Byl tam s babičkou Jarmilou, která zná paní doktorku. Maminka Peťulka byla doma v rekonvalescenci po angíně a já v práci. Prý jen trochu vykřiknul a chvíli brečel po vpichu a pak po zatlačení na injekci. Takže byl vlastně hrdina, na to, že se nemůže jinak vyjadřovat, asi to tedy moc nebolelo. Stejně ale moje mamka, tedy Marečkova babička, po odchodu od paní doktorky dojetím slzela, protože jí ho bylo líto. Hlavně prý proto, že on to nevěděl, co na něj chystáme a jak to pak pěkně vydržel. Ani neměl pak druhý den žádnou reakci po té injekci - ani celkovou ani místní. Za měsíc máme druhou injekci a za další měsíc třetí.

Babička byla Marečka ukázat v práci a tam se prý moc líbil, smál se a vypadal velmi chytře (on chytrý totiž je ? trochu i po mně), protože si jakoby povídal s babičkou a výskal. Někde jsem teď četl, že pro rozvoj řeči je hodně důležitý druhý půl rok života, ale určitě vnímá řeč i teď. Asi hlavně intonaci a hlasitost, ale moc se mu to líbí, to učení se řeči, zatím jen jejímu porozumění. I když vlastně tvorbu řeči taky cvičí - těmi zvuky co vydává. Díky Marečkovi už umíme perfektně básničky ?Polámal se mraveneček??, ?Jak to bylo pohádko, zabloudilo kuřátko??, ?Byla jedna myška malá, tuze ráda malovala??, ?Povídám, povídám pohádku o zlobivém kůzlátku?? atd.

Ohranou písničkou se stává noční buzení na kojení ? stále po dvou hodinách, někdy sice po třech, ale taky po 1,5 hodině, to bylo asi po fazolovém salátu, který měla maminka k večeři? Prostě každé mimino je jiné, holky prý spí lépe, kluci se v noci budí častěji (a Mareček nejčastěji).

Jinak až na tu noc větříky snad už nejsou problémem, asi ani mezi ostatními Cipísky v lese Řáholci. Náš Cipísek už s nimi bojuje sám, takže o nich sice víme (podle zvukových efektů), ale netrápí nás ani Marečka.

Poslední záchvěvy léta odvály podzimní větříky a deštíky, přemýšlíme teď, zda se v zimě Mareček vejde s fusakem do kočárku, odhaduji, že vnitřní délka kočárku je tak 80 cm, tak uvidíme.

Všechny Cipísky a maminky a snažilky zdraví
tatínek Zdenda


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Koculka
Kecalka 225 příspěvků 26.09.03 09:01

… a všem ostatním nejkrásnějším miminkům přeji hodně radosti!!
Děkuji za krásný článeček a přeji vám, ať vám Cipísek Mareček dělá jenom radost.
Kočulka

 
-eva-
Kecalka 322 příspěvků 26.09.03 10:03

Ahoj,
gratulujeme nejstaršímu cipískovi k osumnáctinám :) a k osmi kilům.
Eva a Kája

Vložit nový komentář