MATERNA - pomáhá nebo škodí

Těhotenství
  • lurom
  • 22.06.01

Jak je to s užíváním vitamínových preparátů v těhotenství příspěvek od LUCIE

Materna je produkt, který zná dnes pravděpodobně již většina maminek. Je to komplex vitamínů a minerálů, který má pokrývat denní dávku vhodnou pro těhotné ženy a kojící maminky. Lékaři ji vyzdvihují a nedají na ní dopustit, doporučuje se běžně v každé gynekologické praxi. I já sama ji brala. Začala jsem až ve třetím měsíci a skončila na konci sedmého s tím, že jsem si ovšem zakoupila další tříměsíční balení (cca 550,– Kč) v domnění, jak dělám svému miminku dobře a jak je o něj postaráno.

Jistě to zná spousta z vás. Chutě jsou různé a ne vždy máme náladu se stravovat tak, jak bychom měly. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že u mě převládala chuť na samá nezdravá jídla, smažená, kořeněná, kyselá, pikantní. Snažila jsem se tomu nepropadnou a jíst zdravě, ale jistě to ani přes mou snahu nebyla ukázková strava, která by byla pro miminko vyvážená. Pokud nemůžete např. mléčné výrobky nebo zeleninu ani vidět a zvedá se vám z nich žaludek je jasné, že se pokoušíte hledat jiné řešení. Ne, že by pro nezdravou stravu byla řešením zrovinka Materna, ovšem přeci jen vám zabezpečí alespoň doporučenou denní dávku vitamínů a minerálů.

Ale dostaňme se k té negativní stránce. Dost jsem o negativních vlivech Materny slyšela a tak jsem se o to malinko začala zajímat. Nejen od přátel, ale i z médií a nakonec i od svého porodníka jsem se dozvěděla, že Materna je rozhodně vyhovující, ovšem pouze v prvních třech měsících vývoje miminka. Pak už se doporučuje Maternu nebrat a začít až po porodu při kojení. Materna totiž způsobuje nadměrný růst miminek a tak se rodí čtyř a více kilová děťátka, která maminkám způsobují nemilý průběh porodu a především pak - velká porodní váha nevypovídá naprosto nic o zdravém dítěti.

Proto jsem tedy s Maternou přestala, i když nevím, zda „včas“. Další balení si ponechám na dobu kojení a budu se modlit, aby mé první miminko nebylo jako „kolos“, ale narodilo se mi obyčejné, krásné a „příruční“ malé miminko, které mě nebude trápit při porodu a bude mít standardní porodní váhu.

Všem nastávajícím maminkám přeji šťastné těhotenství a krásná miminka!

Lucie Huberová, 32. týden

Předešlé komentáře ve staré verzi

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.01 11:03

Já jsem při druhé dceři brala Maternu celé těhotenství. Narodila se na čas a vážila 2.70 kg a měřila 47 cm, takže žádný obr. Pavla

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.01 16:25

mám dve kamarátky ktoré brali maternu počas celého tehotenstva a tiež sa im narodili deti s normálnou pôrodnou váhou do 3 kíl.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.01 09:54

Moje dcera byla také pod 3 kg i s Maternou :-) . U druhého těhotentví mi porodní asistentka doporučila braní vitamínů tak 2 až 3 týdně.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.12.01 20:48

Maternu jsem v tehotenstvi prestala uzivat po prvnim baleni, bylo mi po ni jeste vic spatne nez obvykle. Magistra v lekarne i lekarka mi rekly, ze to bude zrejme vysokym obsahem vitaminu B v tomto pripravku a udajne i proto po ni miminka tak hodne rostou. Nasla jsem si tedy jiny pripravek - Mamavit, s podstatne mensim obsahem vitaminu B, ktery mi vyhovoval. Krome toho z osobni zkusenosti i z literatury o alternativni medicine doporucuji uzivat doplnkove horcik behem celeho tehotenstvi. Uzivala jsem preparat Magne B6 (potahovane tablety s vitaminem B6 a horcikem). Krome zabraneni tvrdnuti bricha behem pokrocilejsiho tehotenstvi ma zajistovat i snadnejsi prubeh porodu. Oboji muzu potvrdit.
 Ivana

Michala3
Povídálka 24 příspěvků 27.12.01 12:11

Brala jsem Maternu asi první 4 měsíce po početí. Už na ultrazvuku v 5 měsíci mi lékař řekl, že mám nezvykle velké a čilé dítě. Pohyby jsem cítila už v 16. týdnu. Přestala jsem Maternu brát a začala pít gravimilk. Docela to ušlo. Narodil se mi syn, 51cm a 4kg. Porod byl naprosto hrozný. Jinak si myslím, že Materna špatná není, jen se nesmí brát každý den. Dnes už ji gynekologové doporučují užívat obden.

Jaiina
Nováček 2 příspěvky 28.12.01 19:55

Brala jsem Maternu po celé těhotenství a dá se říci, že velmi pravidelně. Syn se narodil ve 40 týdnu a vážil 3600g.

LindaDob
Nováček 5 příspěvků 29.01.02 15:52

Začala jsem brát Maternu hned po tom, co jsem sama testem zjistila, že jsem těhotná. Chtěla jsem svému „miminku“ dát to nejlepší už od začátku.Při první prohlídce mi lékařka sdělila, že jsem se zbláznila a ať jí okamžitě přestanu brát, že je horší než lepší.Doporučila mi Femibion.Doufám, že po čase zase někdo nezjistí, že není ideální! :-)

Lydushe
Nováček 4 příspěvky 30.01.02 08:39

Mě Maternu nikdo nezakázal. Když jsem se ptala doktorky, tak mi na to řekla, že to nevadí jí brát. Ale zdála se mi drahá, tak jsem si koupila GS Mamavit, jednak je levnější, není mi tolik špatně (teda ne že by mi bylo moc, ale občas mi bylo na omdlení a špatně od žaludku z ničeho nic.. obvykle po tom, co jsem si Maternu vzala) a taky nemám takovou zácpu, jako když jsem brala Maternu. Tak nevim. Lékařsky ani vědecky to podložené nemám.

Lydushe
Nováček 4 příspěvky 30.01.02 09:15

Mě Maternu nikdo nezakázal. Když jsem se ptala doktorky, tak mi na to řekla, že to nevadí jí brát. Ale zdála se mi drahá, tak jsem si koupila GS Mamavit, jednak je levnější, není mi tolik špatně (teda ne že by mi bylo moc, ale občas mi bylo na omdlení a špatně od žaludku z ničeho nic.. obvykle po tom, co jsem si Maternu vzala) a taky nemám takovou zácpu, jako když jsem brala Maternu. Tak nevim. Lékařsky ani vědecky to podložené nemám.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.02.02 20:56

Milé maminky, což se takhle zamyslet nad tím, že růst je předem geneticky naplánován a ovlivnění ve smyslu nadměrného růstu je možné pouze růstovými hormony. Ve smyslu nedostatečného růstu je to vina nemocí, vývojových poruch apod. Kdyby Materna dokázala ovlivnit růst jedince, tak by asi kulturisti, vojáci a jim podobní zobali maternu po hrstech a neutráceli by peníze za drahá anabolika. Samozřejmě, že reakce (zácpa, nevolnost apod.) jsou ryze individuální, jako u jakéhokoli výživového doplňku. Přeji hezky prožité dny s Vašimi mrňousky i obříky.
dr. Chaloupka M.
Poznámka pod čarou - s tou gynekoložkou co si myslela, že se chudák maminka zbláznila, že bere maternu, bych si rád osobně promluvil, neboť její znalosti fysiologie se pravděpodobně posunuly do sféry pověr.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.02 12:47

Nevim, jak jsem tedy mohla mít velké miminko /přes 4kg a 51cm/, když v naší rodině /i rodině mého partnera/jsou samí mrňousové? Máme všichni max. 170cm. Všechny děti předtím měly do 3,5kg a 50cm. Jako jediná jsem v těhotenství užívala Maternu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.02 14:19

O Materně jsem slyšela docela už dost negativního (velké,chlupaté,vlasaté děti,dřívější pohyby,…) ale zatím jsem se s takovým miminkem nesetkala. Moje známá brala Maternu celé těhotentví a narodil se jí chlapeček 2,80kg a 48 cm…což bylo dáno geneticky pouze ze strany matky.Takže taky žádný „obr“.
Já jsem ve 36.týdnu těhotenství…od 20. týdne jím pravidelně Gravital (prý má úplně stejné účinky jako Materna, Mamavit,…) a miminko prospívá tak jak má…ve 30.týdnu vážilo podle UZ 1900 g,ale lékař mě ujistil, že je to zcela normální. Pohyby jsem cítila poprvé v 17.týdnu (což mojí lékařku mírně zarazilo jelikož mi to posunulo termín porodu o 3.týdny dopředu oproti posledním měsíčkům) a geneticky naše miminko taky „obr“ být nemůže, jelikož já jsem měla 3,10 kg a 49 cm a partner 3,10 kg a 48 cm......takže když to shrneme.....asi cokoliv na každého působí jakkoliv…:-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.04.02 12:09

Já se na to ptala paní gynekoložky, zda je pravda, že se po Materně rodí velké děti a ta se mi skoro vysmála, že to je blbost, že velké děti se rodí při poruše čehosi, už nevím čeho a že z Materny to určitě není, že můžu být naprosto klidná …
Tak jsem klidná. Petra

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.04.02 10:04

Taky jsem brala Maternu a taky mi nesedla, zvracela jsem po ní a nebylo mi dvakrát nejlíp od žaludku (jakobych snědla něco zkaženého), začala jsem jí brát několik měsíců před chtěným početím, ale po početí jsem plynule přešla jsem na Femibion. I když mi gynekolog tvrdil, že je to přepych brát vitamínový přípravek, že vitamínů je dost ve stravě, pokud jím správně. I má tchýně to nevidí ráda,že to kdysy nebylo…Ale já si myslím,že to záleží na mamince. Já chci mít zdravé miminko! Mívala jsem křeče podbříšku a od těch mi pomohl Magne B6, který beru 3 týdny a jsem spokojená. Jsem ve 32. týdnu těhotenství a doufám, že se mi narodí zdravé a šťastné mimi. Šárka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.04.02 02:09

Ahoj holky,
jak tak čtu co maminka jiný názor.Já se jen připojím. Maternu jsem brala celé těhotenství každý den.Miminko se mi narodilo skoro přesně na termín,vlasaté ani chlupaté nebylo.Chlapeček měřil 50 cm a vážil 2 850 g. Takže na dnešní dobu spíš menší miminko. Upřímně řečeno co je MATERNA ? Vitamíny,minerály - můj názor je, že miminku to v žádém případě nemůže ublížit. Naopak já a moje chutě v těhotenství byly spíše na nezdravé věci,než na ovoce a zeleninu apod.Takže díky za Maternu,alespoň kousek toho zdravého mimi mělo.A přínos pro mě - krásné vlasy,které mi zhoustly a narostly alespoň o 20 cm a zdravé silné nehty.
 Danka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.05.02 17:12

Ahoj maminy,
já jsem brala Maternu na doporučení svého gynekologa celé těhotenství + dalších osm měsíců, kdy jsem kojila, a byla jsem spokojená. Žádné komplice spojené s užíváním Materny jsem nezaznamenala. Kromě nevolností v prvním trimestru jsem měla bezproblémové těhotenství, vcelku snadný porod a syn vážil 3,65 kg a měřil 51 cm.
Přeji všem nastávajícím maminkám zdravá a krásná miminka !
 Míša

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.07.02 21:22

Beru MATERNU od 3.měsíce, jak mi to doporučil lékař. Při posledním ultrazvuku a měření v 32. týdnu mi bylo sděleno, že moje miminko bude spíše menší a porodní váha bude tři až tři kila dvacet maximálně. Snad je to málo, nevím to ať posoudí každý sám, mně to stačí, ale… to ta MATERNA asi funguje jak se jí zrovna chce, ne?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.07.02 16:32

Ahoj všem, maternu jsem začala brát asi ve 4. měsíci, přestala jsem ji brát asi po 2 měsících. Ale pravděpodobně to stačilo k tomu, že miminko narostlo. Porodní váha dcery byla 4,5 kg. První co se mi v porodnici ptali, jestli jsem neužívala Maternu. Monika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.09.02 19:00

Nesouhlasím.Maternu jsem brala od začátku těhotenství až do porodu.Jedla jsem zdravě,nekouřím a alkohol jsem nepila.Syn Matěj se narodil tři dny před termínem porodu a měl 47 cm a 2,80Kg.Já i můj manžel jsme normálně velcí.
Všem maminkám přeji hodně zdraví a normálně velké miminko.M.Zajícová

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.02 14:08

Já brala Maternu zpočátku těhotenství - bylo mi po ní děsně zle, dikonce jsem zvracela. Po čtrnácti dnech jsem užívání utla a bylo mi fajn…tělo si někdy samo řekne…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.02 20:42

Já brala Maternu celé těhotenství,syn se narodil o 3.týdny dříve.Měl 2760kg a 49cm.Což mě osobně přijde normální.I kdybych vydržela do termínu byl by syn okolo 3.5kg.Tak to snad není 4 až 5kg.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.02 21:41

Jsem ráda, že konečně někdo vyslovil PRAVDU! Klobouk dolů pane doktore Chaloupko. Mám na věc stejný názor! Brala jsem Maternu celé své první těhotenství a hodlám v tom pokračovat i při mém druhém těhotenství. Můj syn měl 52 cm a 3500g. Což si myslím že je normální a rozhodně na to nemá vliv braní nebo nebraní Materny. Každé dítě je prostě tak velké jak má být a nezáleží jaké vitamíny matka bere. Naprosto s vámi souhlasím! p. Králová

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.02 20:00

Jsem teď v 30 týdnu těhotenství ! O svém těhotenství vím od 10 dne od početí ! Chtěla jsem tedy co nejdříve začít s užíváním Materny, aby mělo miminko všechny potřebné vitamíny ! Vydržela jsem 1 měsíc (bývalo mi po Materně špatně) a tak jsem přešla na Mamavit, který beru dodnes tak 3× týdně. Myslím si, že braní vitamínů nemá na velikost a váhu dítěte vliv, protože známá nebrala po celou dobu těhotenství žádný vitamínový preparát a její holčička po porodu vážila 4,5 kg - nyní ve 2 měsících váží 8 kg !?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.02 19:32

Maternu jsem brala během celého těhotenství i teď, když kojím. Nemám vůbec žádné problémy. Narodila se mi holčička s normální porodní váhou (3450g). Naopak si myslím, že dostatečný přísun vitamínů mě chránil před infekčními nemocemi, které si domů přinesl starší syn.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.02 16:22

Podporuju váš názor! Můj syn měl taky 52 cm a 3550 g a Maternu jsem nebrala, takže to jistě není tím.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.02 16:26

Taky si myslím - dcerka přišla na svět o tři týdny dříív a měla 52 cm a 3,10 kg. Kdyby počkala, bude trošku větší, ale tatínek má 195 cm, takže je po něm a žádný vitamín!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.03 17:58

Mně paní doktorka hned na začátku těhotenství řekla, že mám krevní obraz v pořádku a zatím nemám užívat žádné vitamíny, jen jíst dostatek ovoce a hlavně zeleniny s obsahem kyseliny listové. V průběhu těhotenství že na:,–(íme vitamíny jen bude-li třeba. Jsem v 31. týdnu a nebrala jsem nic kromě asi 2 týdnů s vitamínem B1 kvůli křečím v lýtkách, když přešly, vitamín jsem vy:,–(ila. Před vánoci jsem byla opakovaně nemocná, takže jsem po konzultaci s paní doktorkou koupila Maternu. Doktorka mi ale doporučila brát jen jednu obden, preventivně, aby tělo mělo vše, co potřebuje, ale zbytečně jsme jednak neriskovali moc veliké miminko a jednak každý preparát obsahuje „chemii“, jak paní doktorka říká (pojiva apod.), a není-li to nutné, proč je miminku posílat?

lili2
Nováček 1 příspěvek 16.01.03 00:22

Maternu jsem brala od 10 dne od početí,celé těhotenství a po celou dobu kojení-rok a 2 měsíce,miminko vážilo 3,5kg a měřilo 50cm-myslím naprosto normální!Je fakt,že jsem trpěla totální nevolností do pátého měsíce,ale to nemuselo být z vitamínů.Vlasy a nehty byly super,po porodu mi vlasy vůbec napadaly.Teď jsem opět těhotná a vitamíny beru zas-nevím jak by tělo jinak zvládlo-kojit a ještě vyživovat mimi v bříšku bez doplňků.Myslím,že velikost dítěte je individuální.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.02.03 08:55

Jsem v 25.týdnu,Maternu beru od samého zjištění těhotenství,po přečtení komentáře,že po Materně se rodí větší jděti jsem se musela zasmát.Čekám již 3.dítě,vždy jsem užívala vitaminy pro těhotné na doporučení mé skvělé paní doktorky,která se tomuto oboru věnuje 30let.Těhulky,nevěřte tomu,naopak Maternou dodáváte svému miminku to nejlepší co může být!!!vždyŤ jsou v ní veškeré a navíc přesně na den nadávkované vitamíny i minerály!JE to i pro váš klid,včera mi paní doktorka dělala UTZ a miminko je krásné a přesně odpovídá 24.týdnu.Je akorát velké,zdravé.Určitě jsem mu užíváním Materny pomohla a budu ji užívat i dále až do porodu.Vezměte si co dýcháme,co jíme,proč tomu maličkému nedopřát aspoŇ dokud je chráněné v našem bříšku jen to nejlepší??A proto tady Materna je.není to jen šíření pomluv z konkurenčních důvodů???Zamysleme se a dejme na vlastní instinkt a ne na to co jedna paní povídala…Zuzka,Praha.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.03.03 12:35

Ahojky ja sem ted ve 12 tydnu tehotenstvi. Maternu sem zacala brat preventivne a to ne kazdy den jiz pred pocetim, nebot je dobre zvysit pritomnost kyseliny listove pro snadne poceti. Nastesti sem otehotnela hned na poprve :). Nevolnosti neprisly az do 5 tydne do ktereho me zatim provazel jen kazdodeni prujem. Pak uz to byla ovsem hruza, nevolnosti bez zvraceni po cely den a prujem. Pri zkousce hemoglobinu mi zjistili 14.5 coz je pro zacatek dobre a doufam ze to vydrzi. Taky mi pres mesic mrkalo prave oko. Uz sem myslela ze blaznim :). Vzpomnela sem si, ze prestalo mrkat na tyden, kdyz sem byla v cizine a samozrejmne nevzala sebou Maternu. Z toho sem odvodila, ze zrejmne je neco v Materne, co mne osobne nesedi, mozna vysoky obsah zeleza, ktereho ma me telo dost. Proto sem prestala uzivat Maternu, behem tydne oko prestalo mrkat a nevolnosti i prujem byli fuc. Presla sem na uzivani kys. listove, a rybich tuku s kyselinou omega 3, ktere podle vyzkumu priznive ovlivnuji rozvoj mozku ditete (ovsem bez pritomnosti vit. A). Obcas pridam multivitamin ci acidofilus na posileni strevni flory a citim se bajecne. Myslim ze Materna neni spatny produkt, jen kazdy nepotrebuje konske davky, ktere obsahuje. Tak hodne stesti a vesele tehotenstvi.
Jitka, 12. tyden

Lesina
Echt Kelišová 9867 příspěvků 04.03.03 15:27

Vzhledem k tomu, ze mam v tehotenstvi chute na zeleninku, ovoce a vubec na same dobre veci, si myslim, ze je zbytecne (a drahe) uzivat jakekoli preparaty. Takze neuzivam nic a myslim si, ze pokud se zena stavuje zdrave neni co resit.

Mezi nami, co si myslite, ze se stane s mineraly a s vitaminy, ktere telo nespotrebuje? Odejdou z tela prirozene moci. Takze uzivani vitaminku je dulezite hlavne tehdy, kdyz ma maminka velke nevolnosti anebo naprosto nevhodnou stravu. Jinak je to celkem zbytecne utraceni penez. Ale kdyz ma pak maminka dobry posit, proc ne?

Toffifee
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 29.03.03 15:19

Taky mi bylo po Materně špatně od žaludku a měla jsem zácpu (vysoký obsah železa). beru slabší vitamíny a je mi OK.

Terezie1
Nováček 1 příspěvek 13.04.03 18:09

Opravdu jsem se po přečtení článku dobře pobavila. Samozřejmě, že lékaři jsou jen lidi, čili doporučují ty preparáty také podle toho, jací k nim chodí dealeři a co vše jim nabízejí… Každopádně jsem zpočátku těhotenství od svého lékaře dostala Gravital, po kterém mi bylo dost nepříjemně, takže jsem přešla na Maternu a byla jsem s ní moc spokojení (dcera měla při porodu v termínu 3,5 kg a 50 cm, čili vzorové míry). Vím o spoustě dalších maminek, které Maternu berou a mají zcela průměrně velké děti, žádná z nich nemá obra. Maternu tedy Lucie v klidu ber, Tvé obavy jsou úplně zcestné - to radím i těm dalším maminkám, které s ní na základě tohoto článku přestaly: měly byste si shánět informace z více stran a nejen z 1 jednoho internetového článku. Mimochodem, s Maternou pokračuji i půl roku po porodu a miminko krásně prospívá, stále jen kojím. Takže přeji všem nastávajícím maminkám hodně radosti!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.08.03 18:58

Už 21 týdnů čekám své první mimi a dva měsíce před a tři měsíce po početí jsem na doporučení svého lékaře brala jen kyselinu listovou a vitamin E. Od třetího měsíce jsem začala s GS Mamavit, ale přesto mi o měsíc později byl zjištěn nedostatek železa. Takže jsem přešla na Maternu, nevolnosti jsem neměla ani předtím ani teď a jsem zatím moc spokojená. Původně mne před tímto přípravkem varovali v lékárně - velké dítě atd., ale podle dosavadního vývoje je velikost děťátka jen o týden dopředu (to může být i datem početí, které neznám). Protože jsem sama měla 2,9 kg a manžel 3,5 tak se babských řečí nebojím a nechám se překvapit :o) . Každopádně to překvapení bude krásné, bez ohledu na hmotnost!!!

Lenda28
Povídálka 20 příspěvků 25.11.03 23:14

Ahoj
nejsem lékař, ale souhlasím s panem doktorem (viz. výše), materna by neměla ovlivnit velikost plodu. Pouze ba měla prospět aby miminko mělo vše copotřebuje a maminka také.
jsem v 15tt a beru Maternu od začátku s plnnou podporou svojí doktorky.
Není možné, že větší porodní váha je způsobena hormonama v jídle???¨Tj. drůbež aj.
Sama nejím červené maso už 4 roky.
Hned po 1 roce co jsem jedla pouze drůbež jsem zjistila jisté hormonální změny na svém těle. (zvýšený tůst chlupů, větší prsa..atd.)
Pokud jíte v těhotenstvý příliš velké množstvý kuřat tak bych řekla, že to může ovlivnit vývoj plodu.
Ale nejsem odborník je to jen můj názor:
Lenka28-15tt

Lenda28
Povídálka 20 příspěvků 25.11.03 23:16

Ahoj
nejsem lékař, ale souhlasím s panem doktorem (viz. výše), materna by neměla ovlivnit velikost plodu. Pouze ba měla prospět aby miminko mělo vše copotřebuje a maminka také.
jsem v 15tt a beru Maternu od začátku s plnnou podporou svojí doktorky.
Není možné, že větší porodní váha je způsobena hormonama v jídle???¨Tj. drůbež aj.
Sama nejím červené maso už 4 roky.
Hned po 1 roce co jsem jedla pouze drůbež jsem zjistila jisté hormonální změny na svém těle. (zvýšený tůst chlupů, větší prsa..atd.)
Pokud jíte v těhotenstvý příliš velké množstvý kuřat tak bych řekla, že to může ovlivnit vývoj plodu.
Ale nejsem odborník je to jen můj názor:
Lenka28-15tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.03 19:28

Souhlasím s Vašim názorem,brala jsem MATERNU celé těhotenství i před početím a dcera 3,80kg se mi zdá velice chytrá a nadaná na svůj věk 3let.Nevím,proč by tyto vitamíny měly být nevhodné.Měřím 180cm a vážím 75kg,tak se mi zdá dítě přiměřené mé postavě.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.04 10:06

Dobrý den, já osobně mám zkušenost jinou. Přestože jsem brala po celou dobu těhotenství Maternu, první holčičku jsem porodila s váhou 2980 g. Nyní jsem ve 33.t. a při každém ultrazvuku mi vycházela velikost dítěte o týden menší. Myslím, že záleží hodně i na jiných faktorech, jako na životním stylu vůbec. Alena

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.04.05 13:46

Ahoj,
pidim se po informacich jak je to s vitaminem E a pocetim; tedy vim ze zvysuje sanci ale nevim kolik se ho ma brat. Koupila jsem si baleni ktere ma 100i.u.( mezinarodnich jednotek) v jedne kapsli - t.j. 600% doporucene denni davky. Nevim jestli to neni moc.

topisek
Nováček 3 příspěvky 16.03.06 09:54

já jsem taky baštila Maternu, ale bohužel už nevím jak dlouho je to přece jen už nějaká doba, a můžu říct, že na tom asi něco pavdy je, malá když se narodila měla porodní váhu 4100 a přitom kluci, u kterých jsem uvedený přípravek nebrala, měli daleko menší porodní váhu, jeden měl 3500 a druhý měl 3100

Berun
Závislačka 4921 příspěvků 16.03.06 09:59

já jsem nebrala nic a malý měl 4490g a 52cm, myslím že to tím není…

Berun + Mišelínek 15 dní

LucieN
Kecalka 439 příspěvků 16.03.06 10:08

Pridavam se k tem co brali Maternu cele tehu a narodilo se spis mensi dite 2950g/51 cm.

Vložit nový komentář