Mateřská a rodičovská

Těhotenství

Dnes jsem v novinách pročítala, jak dlouho v různých zemích EU trvá mateřská a hlavně rodičák a zjistila jsem, že v ČR je jedna z nejdelších. V některých zemích se matky vrací do práce už třeba po 3 měsících, což je tedy pro mě málo, ale zase být doma 34 roky, je opravdu v hodně málo zemích.

Píšu to kvůli postoji mé švagrové ke mně. Na jednu stranu ji chápu, její těhu bylo vymodlené. Rok se snažili klasicky, poté 3 roky uměle, než se zadařilo a to měla jen 50% šanci na otěhotnění. Takže beru, že si starost o dětičky nesmírně užívala (má teď už 5letá dvojčata). Nicméně, co já jsem si vyslechla, když jsme se s přítelem (jejím bratrem) zmínili, že na rodičák by šel on. Jde o to, že vydělávám víc než on. Respektive teď už ne, jelikož ho v práci povýšili, ale dříve tomu tak bylo a tak jsme v jednu chvíli uvažovali, že bych se po mateřské vrátila do práce a přítel by nastoupil na rodičák.

Byla to jen úvaha, nemůžu soudit, jak bych se zachovala, třeba by mi to bylo líto ten uzlíček opustit, já fakt nevím, zkrátka byla to jedna z variant. Vyslechla jsem si, jaká budu hrozná máma, že tohle přece normální ženská nemůže udělat, že se připravím o všechno krásné, co se to malé naučí a tak. A já se ptám? Mají snad otcové dojem, že se připravují o všechno krásné?

Jasně - odjakživa je zažité, že otec vydělává a živí rodinu, žena se stará o děti, nicméně dnes už otec na rodičáku není nic podivného, já sama znám i pár případů a člověk ty peníze nes…, aby si mohl dovolit vyskakovat. Kdyby rozdíl v našich platech byl pár stovek, čert to vem, ale když už z toho pak zaplatíte celkové měsíční náklady na bydlení, není to zanedbatelná částka. Vážně si myslíte, že dítě by se s otcem mělo hůř než se mnou?

Věc druhá: Rodičák na dva roky. Ještě nejsem úplně rozhodnutá, ale přemýšlím o dvouleté variantě. Tady kousek máme školku, která bere děti od dvou let (v případě, že oba rodiče pracují), navíc moji rodiče jsou v důchodu, takže v případě jekékoli události by mi pomáhali, čas na to mají. Opět negativní reakce z přítelovy rodiny. Prý je dítě ještě moc malé, není na to zvyklé atd… já tedy nevím jak vy, já jsem byla od dvou let v jeslích a rozhodně nemám pocit, že by mi to nějak ublížilo.

Je pravda, že v té době, kdy bývalo ještě jeslí plno, tak to bylo obvyklé, dnes je obvyklé, že matka je doma 3 roky… no ale dvouletý rodičák neexistuje jen tak pro srandu králíkům, že? Navíc si nemyslím, že ve dvou letech by bylo moc brzo. Jak jsem psala v úvodu, jsou země, kde se matky vrací do práce brzy, někde bylo třeba i po 3 měsících. To odsuzuju i já. 3měsíční miminko bych nedala jen tak pryč, ale dva roky? Co je na tom špatného?

No a věc třetí: ta se netýká přímo rodičáku. Jen se chci zeptat? přijde vám divné jet s desetiměsíčním prckem na hory? S přítelem jezdíme každoročně do malého útulného penzionku v Jeseníkách. Letos jsme to odřekli, protože jsem v osmém měsíci, nemůžu chodit po horách ani běžkovat a prosedět to tam na pokoji by se mi vážně nechtělo. Ale jelikož už jsme to měli zaplacené, tak jsme to prostě jen přesunuli na příští rok ve stejném termínu - tedy přes Silvestra. To bude našemu malému 10 měsíců. A opět taková ta jízlivá otázka. Vy chcete tahat 10měsíční dítě na hory? Přijde vám to divné. Skoro roční dítě?

Moje spolužačka jela teď na hory s půlroční holčičkou… já jen nechápu, jestli jsou všechny ty věci tak špatné, nebo jestli je to z jejich strany jen závist… švagrová nepracovala a proto musela mít poviný 4letý rodičák a přijde mi, že nemůže překousnout, že já mám tu možnost jít na dva. Stejně tak s dovolenou.

Oni nikam nejezdí a podle toho jejich tónu mi připadá, že nám to snad závidí, že chceme společně s malým podnikat dovolené a výlety už od jeho raného věku. Proč taky ne, oba jsme s přítelem cestovatelé, každý rok vypadneme v létě k moři, v zimě na hory, a to že máme dítě, nebo že budeme mít dítě neznamená, že bychom se toho měli vzdávat. Pouze už to nebudeme podnikat ve dvou, ale ve třech. Mít dítě pro nás neznamená sedět doma na zadku.

Dominiček přijde na svět koncem února, už se na něj moc těšíme. Těšíme se na všechny naše společné chvilky, ať budou jakékoli

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 11.01.11 21:13

Ahoj, tak rozhodně si nemyslím, že by bylo něco špatnýho „opustit“ dítě v jeho dvou letech, taky mám dvouletý rodičák. A pokud bude dítko zdravé, tak proč si tu dovolenou nedopřát? Odpočinek je taky důležitý a toto vše co popisuješ bych viděla jako švagřinu závist, že ty můžeš a ona ne.

 
momi33
Nadpozemská drbna 25322 příspěvků 11.01.11 21:22

Ahoj,já jsem jela s 3 měsíčním miminem na cvičební víkend..sice jen na 2,5 dne,ale jezdíme pravidelně.Záleží na každém.
Co se týče rodičáku,záleží na tobě a manželovi,jak se domluvíte.Švagrová začala chodit na částečný úvazek do práce,když jejímu malému bylo 6m…a před jeho 2 rokem pracovala na celý,soboty,ne­děle,svátky.Je lékárnice.Já osobně mám rodičák na 3 roky,a přiznám se,když vidím dětičky z mateřinky na procházce,tak je mi do breku.Bojím se,jak se od toho svého pekelníka vzdálím na celý den,začínám si uvědomovat,že ten čas letí…a to je kamarádka učitelka v mateřince,vím,že na něj bude hodná,že se mu bude věnovat…ale jak říkám,je to každého věc,a nikomu do toho nic není,a být tebou,tak si do toho nenechám mluvit.

 
LucaLuca
Závislačka 4455 příspěvků 11.01.11 21:34

Páji, každému přijde divné něco jiného, ale rodiči dítěte budete vy a vy ho budete vychovávat. Takže já ani nebudu psát své názory na jednotlivé body, je to vaše výchova a buď ráda, že se na tom shodnete vy dva. To ani všichni nemají tolik štěstí, že by výchovu viděli podobně. :-)
Hodně štěstí!

 
jancab
Závislačka 3363 příspěvků 11.01.11 21:36

Ahoj!

Ona to nemusí být jen závist. Třeba si švagrová opravdu myslí, že pro děti je lepší, když nikam necestují a jsou s mámou co nejdelší dobu.

Ve svém okolí pozoruju, že každé rodině vyhovuje něco jiného. A pokud jsou spokojení rodiče i dítě, tak prostě neexistuje ta SPRÁVNÁ nebo ŠPATNÁ varianta. Navíc každý může mít plány, a pak praxe ukáže, že je vše jinak. Kamarádi plánovali cestu s půlročním dítětem do Rumunska. Jenže pak zjistili, že i cesta na Vysočinu byla pro jejich malou přílišným stresem… Stejně tak některé děti ve 2 letech nemají problém s pobytem ve školce, pro jiné je to docela traumatizující změna ještě skoro ve 3 letech.

Bohužel spousta maminek, a Tvoje švagrová k nim asi patří, má tendence považovat to svoje řešení za nejlepší a neuvědomují si, že ostatní děti i maminky jsou jiné a nejde vymyslet univerzální přístup k výchově a péči o dítě. Když však navíc chtějí ostatním své postupy doporučovat nebo vnucovat a ještě kritizují jiné způsoby, může to vést ke konfliktům. Radu, jak na takové chování, budu taky hledat, protože miminko máme mít až v březnu, ale už teď nám tchýně říká, že děti se mají nechat vybrečet, aby si zvykly, rozhodně se nemají nijak houpat nebo přehnaně nosit a ještě jsem jí raději neříkala, že budeme zkoušet látkovat (její chválu na papírové plenky jsem si vyslechla už několikrát)…

Řešením je asi nepouštět se zbytečně do diskuzí a stát si za svým, když víš, že nic špatného neděláš. Držím palce, aby manželova rodina měla hlavně radost z miminka a respektovala co nejvíce váš způsob výchovy. Pokud budete s manželem za jedno, tak to určitě zvládnete!

Hlavně ať se miminko bez problémů a v pravý čas vyklube na svět! :palec:

 
vulpes
Závislačka 4483 příspěvků 11.01.11 21:44

Proboha…máš svůj rozum a cit, tak se jimi řiď…že tohle vůbec řešíš…? :roll: Na mě když někdo zkusí tyhle plky z prázdného mozku, tak ho posílám na tři doby do p… A nejčastější zkušenost je ta, že ti tohle vmetou ty „poctivé matky“(co trčí věky doma) nikoli proto, že to myslí dobře s tebou a dítětem, ale prostě proto, že žárlí na to, že jiná matka by zvládla k péči o dítě i něco navíc. Ony by si pak připadaly trochu méněceně a tomu srovnání se snaží podvědomně zabránit tím, že na tebe citově útočí.

 
Pájinka25
Závislačka 2876 příspěvků 12.01.11 06:24

díky moc za Vaše reakce, pomohlo mi to :palec: jak říkám sama nevím jak se zachovám, až budu mít malého doma, nicméně na volbu dvouletého rodičáku stejně moc času nemám, myslím, snad jen 22 týdnů, takže rozhodnout se budu muset tak jako tak. Je pravda, že švagrová je hodně přesvědčena, že to co dělá ona je nejlepší a když to někdo vidí nebo dělá jinak, tak je to špatně. A to nemluvím jen o výchově dětí, ale celkově o všem :mrgreen: no ale to je fuk, hlavní je, že s přítelem máme stejný názor, máte pravdu, vychovávat budeme my dva :palec:

 
Ms.H  12.01.11 07:48

můj první syn se narodil před 23 lety koncem dubna, začátkem ledna jsme s ním jeli na hory a bylo to super, nikdo se tomu nepodivoval, nikomu to nevadilo, takže směle do toho a na hloupé řeči okolí vůbec nedejte :wink:

 
Jannes
Závislačka 4854 příspěvků 12.01.11 08:23

Já také zvažuji dvouletý rodičák ( jsem v šestém měsíci těhotenství ),ale zatím se přikláním spíš k té tříleté, protože další dítě neplánujeme (toto je moje první ) a v Pardubicích není zas tak lehké dostat do školky dvouleté dítko…
Ono to vyzní špatně, ale člověk dneska bohužel musí řešit i ty finance - já mám hypotéku na byt a tak jsem dohodnutá se zaměstnavatelem, že jestli budu miminko dobře zvládat, tak se tak 4 - 6 měsíců po porodu vrátím do práce resp.budu pracovat na poloviční úvazek z domu ( stačí mě připojení na net ). Takže já můžu ve svých názorech pisatelku tohoto deníčku jedině podpořit :-)

 
Crystal87
Generální žvanilka 23738 příspěvků 12.01.11 08:35

Ahoj na hory byhc jela na tom nic nevidím nicméně částečně se švagrovou souhlasím.Manžela byhc doma s malým nenechala chci si ho užít,proto ho mám ne abych ho porodila a šupajdila do práce a vychovával manžel,to jako opravdu nee a upřímně nechápu ženskou která tohle udělá :nevim: …také bych si nedovedla představit že díky tomu žeje manžel doma s prckem a já ne přijdu třeba o první nejisté krůčky či tak…ve dvou letech no tak napůl -.....každé dítko je ve dvou letech jiné,na jiné úrovni…nějaké školku uvítá a bude to ok jiné bude plakat a nebude celkově připravené.

 
JanaK88
Závislačka 4281 příspěvků 12.01.11 08:56

Bude to vaše dítě a je na vás, jak ho budete vychovávat. Jet na hory? Proč ne, uvidíte jak to s děckem bude vypadat a jestli bude zvládat cestování a pohyb v cizím prostředí, tak do toho :-D
Ohledně mateřské si taky nemusíš připadat tolik „mimo“ ostatní. Taky jsme s přítelem domluveni, že pokud k tomu bude situace a já budu mít vyšší plat, tak půjde na rodičovskou on :palec: A máš pravdu, že jednoletá a dvouletá varianta není jen tak pro srandu, ale má své důvody a výhody, tak proč to nevyzkoušet. To že většina volí tříletou variantu (v mnohých případech musí) neznamená, že musíš jít se stádem i ty :palec:
Přeji ti aby ti všechno vyšlo tak, jak si představuješ :-D

 
Karamelinka
Ukecaná baba ;) 1848 příspěvků 12.01.11 09:21

Rozhodne s Tebou souhlasim. Kdyz ja byla poprve s rodici kempovat, nebyl mi jeste ani rok. Je to uz 28 let, takze lidi si tenkrat o moji mamce mysleli, ze zesilela, navic nebylo zrovna nejteplejsi leto. Ale krasne si to uzili a ja taky, soude podle fotek, na kterych sedim zachumlana v kocaru, vysmata jak slunicko :huban: A nemela jsem pry tenkrat potom ani rymu Takze at se svagrova treba stavi na hlavu, je to Tvoje rodina ;) Preju hodne stesti , krasny zbytek tehotenstvi a nasledne uzasnou (nejen) dovolenou na horach ;) :palec:

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 12.01.11 09:34

Pájinko, jak psaly holky - stůj si za svým! Myslím, že máš dost střízlivý pohled na věc :wink: My jsme s manželem taky uvažovali, že by zůstal s malým doma on, protože by dostával vyšší mateřskou (oni mají v práci nějaké bonusy navíc) a já bych měla zajištěný postup v práci, ale musel bohužel podepsat nějaký kontrakt, kdy musí být připraven do dvou dní opustit republiku, takže to nepřipadá v úvahu…nakonec jsem i ráda, postupem času jsem zjistila, že se už docela těším, až si budu malého užívat hezky doma :-) Ale jinak proč ne? Ať je klidně chlap s mimčem doma, když se na to cítí a oba rodiče se na tom dohodnou…a okolí ať si třeba trhne nohou…

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 12.01.11 09:37

Hm, on ten můj příspěvek teď asi působí tak, jako že se honím za penězi na úkor dítěte, ale tak to opravdu není…jen prostě peníze jsou opravdu dost důležité a my si je teda doma netiskneme :nevim: A vím, že můj manžel by se o dítko dokázal postarat dokonale, jen by ho teda asi nenakojil :mrgreen: Ale proboha - není přece o nic méněcennější rodič než já ne?

 
PusinkaMartinka
Echt Kelišová 9397 příspěvků 12.01.11 09:40

Ahojky můj názor je takovýý chlap na rodičák proč ne když vyděláváš víc… aspon by neremcal že se budeš válet doma.. a zkusí si jaký to je… MD že to vůbec žádná dovolená není… 10měsícůů miminko na hory… proč by nemohlo??? Mslím si že to není špatný nápad :wink: a kdybych já měla tu možnost jí po dvou letech do práce tak si ten rodičák taky nechám jen na dva roky.. ale nemá mi kdo hlídat a ani žádná školka :nevim: Tak přeji rychlíí a krásný porod a užívej si mazlíčka :wink:

 
Karamelinka
Ukecaná baba ;) 1848 příspěvků 12.01.11 09:41

A jeste k tomu rodicaku. Ja ziju momentalne v Anglii a po porodu je tu placeno 9 mesicu a pak muzes zustat doma jeste 3 mesice - neplacenyho volna. A pak hezky zase mazat do prace. Jsem ted v 6. mesici a radsi jeste ani nechci myslet na to, jaky to bude nemit stale u sebe ten svuj rocni uzlicek. Navic je to nase prvni mimi… Jo co ja bych dala za to mit rodicak 2 roky. Nechci si stezovat, jsem tu dobrovolne :lol: Jen jsem to chtela zminit pro srovnani ;)

 
Zuzylka
Ukecaná baba ;) 1061 příspěvků 12.01.11 09:52

To si musíte rozhodnout jen a pouze vy. Na názory jiných se neohlížej.
Já za sebe mohu říci, že když malému byly dva roky, právě na toto jsem myslela, že teď už mohl končit můj rodičák. No nedovedla jsem si to vůbec představit. Kluk ještě na plínách, na mě závislý, nesamostatný. Byla jsem ráda, že si s ním mohu ještě ten třetí rok prožít a můžu říci - uteklo to jako voda. I ve třech letech, kdy nastoupil do školky to byly nervy (hysterické záchvaty pláče), ale zvládli jsme to a teď chodí do školky rád.
Co se týče dovolené, my jeli v 7 měsících věku na týden stanovat a bylo to super, v 9 měsících na týden do penzionu v Čechách a moc ráda na to vzpomínám :palec: .

 
concetta  12.01.11 10:05

Ja ziju take v zahranici a doma jsem byla 2× do 5 mesicu veku ditete. Hlidani prvniho syna pak prevzal manzel (rodicovska do 1 roku), pak chuva. U mladsi rovnou chuva (to uz jsme ji znali, takze jsme se nabali ji nechat male miminko). Jinak to proste neslo … a deti prezily. Vyhodou je, ze manzel si sam vyzkousel, co to znamena byt na materske „dovolene“. Konstatoval, ze uz nikdy vice a ze nechape, jak jeho maminka dokazala vychovat 4 deti. A to se opravdu staral jen o dite. Vareni, uklid, prani i nocni vstavani jsem mela na triku ja.
Jinak starsi syn byl s chuvou do 3 let a pak sel do skolky. Ale bylo na nem videt, ze ten posledni pulrok se doma uz dost nudil, byval by tu skolku zvladl driv. Proto jsem se rozhodla dcerku dat do skolky jiz od dvou let. Mam z toho sice trochu tremu, ale vypada, ze je dost do sveta, tak to snad zvladne. Jinak ve svem okoli jsme vyjimka, vetsina deti zacina s kolektivnim zarizenim (jeslemi) mnohem drive.

 
dcba  12.01.11 10:40

Ahoj,

já fakt nechápu, proč se v dnešní době všechno tak přehání.
Jestli jste se s manželem (přítelem) dohodli na tom, že ty půjdeš do práce a on bude doma s dítětem, pak je to přece vaše věc. Navíc nevidím nic špatného na tom, když je na mateřské chlap. Oni jsou ti tatínkové takoví pohodáři a prckovi to rozhodně neublíží, ba naopak je to lepší, než úzkostlivá matka :-).
A už vůbec mi nepřipadá nezodpovědné, aby se s dítkem bylo doma „jen“ 2 roky. Kdyby dnes bylo jeslí tolik jako dřív, myslím si, že byste nebyli zdaleka jediní, kdo by dal 2-leté dítě do jestlí.
A k těm horám. Pokud nebudete jezdit s 10-ti měsíčním dítkem na lyžím (teď přeháním), tak čertstvý horský vzduch ještě nikdy nikomu neublížil. Ale stejně se rozhodneš, až bude prcek na světě. Ono je něco jiného si to představovat a něco jiného je realita :-).

Měj se krásně a jestli můžu, přikláním se k tomu, abychom se my všechny a všichni řídili zdravým selským rozumem a podívali se tak trošku i na to, jak jsme byli vychovávaní my… :palec:

 
tetma
Kelišová 5164 příspěvků 12.01.11 11:07

:mrgreen: :mrgreen: buď v klídku na švagrovku se vyprdi,já taky nepatřím mezi matky co je to doma baví se ět na prdeli a buďme uppřímní z jedníím dítětem je o mateřká DOVOLENÁ… Mě čká nástup do práce v únoru,malýmu bede půl roku,natupuju na poloviční úvazek,zaměstan­vatel mi vyjde vstříc budu mít služby v den kdy malnžel nemaká a an papírování si malýho do kanclu vzít můžu :wink: a jde to s ním už jsem tam parkrát při MD byla … na hory klidně hned po 6 nedělí,k moři po půl roce taky v klídku… ono já mohla na 3 roky 2 letej nešel,ale kdyby to šlo jdu taky na 2 roku..a švagrovka měla dvojky,to je tý práce určitě hodně tak se nedivím,že chtěla zůstat doma

 
luciash
Kecalka 358 příspěvků 12.01.11 11:27

No další věc je ta, že jak to tu čtu jakobych slyšela sebe když jsem ještě byla těhotná, chtěla jsem hned po narození vycestovat za přítelem do UK, kde jsem předtím pracovala apod. CHtěla jsem na dovolenku v moři už letos, malý má 4 a půl měsíce, ale prostě všechno se nějak změnilo…Chci říct, že to o teď chceš se ještě může změnit hned jak se mrňous narodí. Já byla cestovatelka, v 21 letech jsem vypadla do zahraničí pracovat a peníze jsem utratila za cestování apod. Jenomže taky vím, že kdybych zůstala v Anglii tak bude peněz daleko víc, ale jít do práce když má malý rok je pro mě teď když vím jak to chodí nemyslitelné. Taky beru 2 letý rodičák, ale hlavně kvůli peněz, pak plánuju půl rok na pracáku no a v 2apůl letech to už snad nebude takové násilné. No ale představa, že bych měla s malým teďka někam cestovat no…co si budem povídat není to úplně med, bude v izím prostředí, nezvyklý ty budeš taky nervozní apod. Však sama uvidíš, ale jo já mluvila stejně jak ty, ale později jsem vše poupravila :mrgreen:

 
zza  12.01.11 11:43

taky jsem si to v těhu takto plánovala.Maty­áškovi jsou teď 2 měsíce a je to hodné spokojené miminko. Rozhodně volím 2 letoý rodičovský příspěvek. Ale to nemusí znamenat, že budu doma přesně ty dva roky. Pokud na to nebude připravený on ani já, není přece problém zůstat doma o pár měsíců délo (ovšem zadarmo), ale to nmijak nesouvisí s tím o jak dlouhou rodičovskou dovolenou požádám zaměstnavatele (ze zákona max 3 roky). Plánuji tedy požádat na rok a pak postupně prodloužit podle potřeby. Hlavně se řiď sama sebou, je to tvoje dítě a tvoje volba a ty se o něj staráš.

 
Iwi
Závislačka 3379 příspěvků 12.01.11 12:27

ahoj, taky jsme chvili zvzovali ze by sl manzel na rodicak misto me, take sem vydelavala vic. nakonec sem doma ja, dokonce mam vetsi i materskou nez je manzeluv plat, ale chtela sem byt s malou doma. A jdu na dvoletou variantu.
Dite neni prekazaka nekam jezdit, planujem take hory a more a hodne veci a vubec jezdit na vylety atd. Mylsim ze ten horsky vzduch jim prospeje :wink: a poslouchej sebe a ne nikoho jinyho, ostatni Ti muzou vis co, Ty jsi prece mama a vis co je pro vas nejlepsi :kytka:

 
Paja R
Závislačka 3739 příspěvků 12.01.11 12:35

Ahojky, vubec si neber k srdci zvasty, kterymi te otravuje rodina tveho protejska, ja mam dve deti a snazime se o treti a taky by sel manzel na materskou. U mych dvou deti jsem sla do prace u prvniho jak mu byli 3 mesice a u holky jak mela pul roku. A na hory s mimcem klidne jed, je tam cerstvy a zdravejsi vzduch, jelikoz je mamzel portugalec tak jak se maly narodil a mel 3 mesice tak jsme jeli do Portugalska autem, a to mas dva dny cesty v aute a nic se mu nestalo. Takze pokud bude ditko zdrave tak nevidim zadny problem proc nejet na hory. Drz se, hlavne ze pri tobe stoji tvuj protejsek. Preji mnoho stesti. :kytka:

 
MeloryNox
Kelišová 5617 příspěvků 1 inzerát 12.01.11 12:59

Ahoj Pájinko,

Taky přidám svůj názor. Hlavně proto, že si myslím, že nic z toho, co píšeš, co máš v plánu, nebo nad čím jste doma uvažovali, rozhodně není špatně.

Proč by nemohl být na meteřské otec? Dokáže dát určitě miminku stejnou péči jako matka. A pokud matka vydělává víc s tím, že se pokryjí náklady na bydlení a ještě zbyde, tak je to fajn. Peníze slouží celé rodině. Jejich dostatek Vám všem dopřeje pohodu a klid. Je přece skvělé týden před výplatou nežmloulat v ruce poslední stovku. Měla jsi štěstí, že osud rozhodl. Manžela povýšili a tak s můžeš mateřství doma užívat Ty. Dokonce si troufám říct, že i kdyby ho nepovýšili, možná by Ti to nedalo a toužila bys být s miminkem doma stůj co stůj.

„Tahat“ desetiměšíční dítě zní tak nějak divně. Budou z Vás rodiče. Stejnou péči, kterou dítěti poskytnete doma, mu přeci poskytnete i kdekoli jinde na světě. Co se týče mně osobně, tak v létě miminko nikam brát nebudeme (budu rodit v květnu). Ale to jen proto, že nemáme pořádné auto, kde můžeme klimatizací nastavit vhodnou teplotu. Když budou okna zavřená, budeme se tam pařit a já bych se bála, že to může miminku škodit. Když okna otevřeme, byl by zase průvan. Díte by nám mohlo onemocnět. Avšak příští rok, až bude našemu dítěti rok a něco, klidně někam vyrazíme.

Myslím, že je super cestovat i s dítětem. Maminky, které jsou doma pořád zavřené, akorát trpí špatnými náladami a troufám si říct, že i depresemi. A takových není neobvyklý „syndrom čtyř stěn“ (tuším, že se to tak nazývá). Je skvělé mít aktivní život. I dítě bude hodně poznávat nové věci, místa, přírodu, aktivity. Bude pak aspoň aktivní po Vás a nebude z něj/ní obtloustlý outsider sedící celý den u počítače. Znám takové případy a je to hrůza. Chudáci děti.

Takže závěrem, nic z toho, o čem píšeš není špatně. A nenech se otrávit cizími názory a negetivnimi poznámkami na Tvá stanoviska. Je to Tvůj život, Tvá rodina a nikdo Ti, spíš Vám všem, do toho nemá co brblat ;-)

Měj se krásně a užívej.

 
veritas
Kecalka 219 příspěvků 12.01.11 13:48

Taky jsem uvažovala, že půjde na MD manžel (můj plat byl o dost vyšší, svoji práci jsem měla moc ráda), ale už v těhotenství jsem věděla, že se o MD prostě nenechám ochudit. Je to jedinečné období v životě ženy a já si hrozně užívám :srdce: I z platu mého manžela vyžijeme dobře, navíc jsem měla velice slušnou mateřskou (vyšší než manželův měsíční plat) a něco našetřeno.
Rodičovský příspěvek jsem si nechala napsat na 3 roky, protože je to finančně výhodnější. Do státní školky u nás stejně 2leté dítě nevezmou a pokud bude hlídat babička + využiju soukromou školku, o peníze nepřijdu (alespoň tak to fungovalo u mojí starší dcery, byla od 2,5 let u babičky + v soukromé školce, já jsem brala plat i rodičák až do doby, než ji vzali do státní školky).
A co se týče cestování - s oběma holkama cestuju od narození (od 2 měsíců) - s manželem nebo bez (chudák musí chodit do práce :hug: :wink: ). Mladší dcera scestovala do svých 5-ti měsíců Chorvatsko, Alpy (vč. 2,5 tisícového vrcholu), jižní a východní Čechy, Slovensko, v únoru jí bude 10 měsíců a plánujeme Šumavu (babičku s dědou s sebou, abysme se vystřídali i na lyžování - u starší jsme takhle byli v jejích 9 měsících), starší se mnou letěla letadlem v roce a půl 12-ti hodinový let, v moři se koupala prvně ve 4 měsících, atd. Možná to někdo odsoudí, ale my jsme prostě akčnější a šťastnější když se něco děje. A spokojená matka = spokojené dítě. A dítěti je úplně jedno, kde s tou matkou je, hlavně že jí má blízko.
Pájinko, pokud ráda cestuješ - nevzdávej se mateřské dovolené - až budeš chodit zase do práce, nebudeš mít už tolik volna :wink:

 
helenan
Závislačka 4102 příspěvků 12.01.11 15:52

Milá pisatelko, já bych měla rodit v červenci a od září plánuju návrat do práce alespoň na poloviční úvazek (u nás 11 hodin týdně + práce doma). Možná mne bude spousta lidí odsuzovat, ale jako samoživitelka si nemůžu dovolit zůstat doma, hlavně když mi moje mamka nabídla, že mi bude dopoledne hlídat, případně si mimčo můžu vzít i do práce. Takže proč ne hory, dvouletou variantu, případně práci.

 
katys-kubik
Kecalka 334 příspěvků 12.01.11 17:47

Dvouletý rodičák mi nepřijde vůbec divný.. našemu malému jsou dva a do školky by šel s chutí, jenže u nás berou až od 3 let.. tak s nimi chodíme aspoň do solné jeskyně.. malý je mezi dětmi rád, tak pro by nééé…
A dovolená?? Není problém… proč by měl.. přesně jak píšeš, jestli máte jet ve dvouch nebo třech… bude to sice trochu jiná dovolená, ale o to krásnější.. my byli s malým taky na dovče a musím říct, že si to naprosto užil.. jeli jsme do termálních lázní a náš malý vodníček byl v sedmém nebi :srdce: :srdce: Takže za mě palec nahoru !!!
Nemám ráda zastaralé názory starších.. doba jde kupředu a vše s tím … proč bychom se měli vracet do let dávno minulých.. tohle mě prostě štve… :evil:

 
Anonymousss
Kecalka 327 příspěvků 12.01.11 18:04

Ahoj. Já být tebou, tak bych to vůbec neřešila a pouštěla veškeré kecy jedním uchem tam a druhým ven. Přesně to jsme udělali my a jsme spokojení. Na MD i RD se s manželem střídáme. Máme ho taky na dva roky. Pokud do té doby nevyjde 2. mimčo, tak budeme holt živi jen z platu toho, kdo zrovna pracuje. Co se týče cestování tak s 3-měsíčním miminkem jsme jeli pod stan na 10 dní (s možností to kdykoli zabalit a odjet 100 km domů) a bylo to úplně a zcela v pohodě. Mimi jsme když bylo teplo normálně koupali venku ve vandlíku, spalo mezi náma na matraci ve stanu a nebyl vůbec žádný problém s ničím. Takže si nelam hlavu a dělej, na co se cítíš.

 
reditelkaustavu  12.01.11 18:17

Ahoj, rozhodně s tebou souhlasím. Já se do práce vracím když malýmu bude 11 měsíců. Doma bude dopoledne tatínek, je OSVČ a může pracovat odpoledne a já už po poledni budu stejnak doma.Podle mě má dítě DVA rodiče a je jedno který sebude v danou dobu o děťátko starat. Stejně tak můj muž má radost jako já z každého pokroku co malý udělá.A hory úpln= v pohodě. My jezdíme už teď a to jsou Vojtovi sotva tři měsíce a kamadádka s námi bylav létě na dovolené s 3týdenním miminkem a úplně v pohodě.Takže když jste akční rodina, tím líp pro děti. Porádně si to užijte! :-D

 
jondamana  12.01.11 18:35
Matky v Praci

Ahoj, neda mi to, musim zareagovat. Tady v Kanade je materska 1 rok. Placena. Coz je oproti USA luxus. Jeliskoz i ja vydelavam vic nez manzel, sla jsem po roce do prace. A co se stalo? Z obycejnyho muzskyho, co mel svoje dite rad, ale znate to, otcovsky, bylo to jine, se stal ten nejuzasnejsi tata, ktery se umi postarat, a hlavne vztah jeho a dcery se tak upevnil a vyrostl, ze dodnes jsou ta nejblizsi dvojka, co bez sebe nemuzou byt. A to se mi libi. Nezarlim, je to fajn, dobri tatove se tezko hledaji, co si budeme povidat, a pritom jsou taaak duleziti. Za mesic jdu opet do prace, a uz se tesim, jak bude doma tata valcit s dvema.
Jinak dle meho nazoru je cesky rodicak uplny svetovy luxus, ale je fajn, ze zeny/muzi tuto moznost maji.
A co dodat k horam s miminkem? Bude to pro nej jen zdrave. Ja jsem letela do cech s dvoumesicnim miminem na dva mesice, naprosto bez problemu, a kdyz jsem se vratila, odjeli jsme cela rodina na 5 mesicu cestovat po USA, s bydlikem za autem. Dulezite bylo, ze jsme vsichni spolu, a ne ze jsme zavreni nekde v baraku, protoze nam je „teprve“ tolik a tolik mesicu. Ted je Jonaskovi 10 mesicu, a nas ceka dlouha cesta (3000 km) ze slunneho a tepleho San Diega, do -20 C v Kanade. Ale myslim, ze deti to zvladnou daleko lepe, nez my, rodice, kterym se bude styskat po tricku a kratasech.
PS: A ja se stejne domnivam, ze moji tchyni v Cesku se z nasich dobrodruzstvi protaceji panenky, i kdyz nam to naplno nerekne. Jenze chudak tchyne se na sklonku zivota uchylila znat jen svuj byt a nejblizsi samosku, a to zcela dobrovolne. Zivot se musi zit naplno, a TED, dokud to jde. :dance:

 
stally  12.01.11 19:29

Ahoj, ja jen budu reagovat na to cestovani - nasi male je ted 7 a pul mesice. Ve trech mesicich s nami byla tyden v Italii a v breznu (v deseti mesicih jako ten vas) s nami pojede na hory do Francie. Italii zvladla skvele a verim tomu, ze ty hory zvladne taky v pohode. Ale taky ze vsech stran (hlavne od rodiny) slysime, jestli jsme normalni s ni nekam jezdit…zrejme kdo ma male dite ma sedet doma a drzet hubu a krok…no my ne. Tak si z tech komentaru nic nedelej a uzivejte si s prckem ;-). To ze si clovek poridi miminko, neznamena, ze jeho dosavadni zivot skoncil ;-).

 
faldy
Zasloužilá kecalka 594 příspěvků 12.01.11 21:45

Ahojky. Kasly na nazory tve rodiny a svagrove, mozna zavidi, mozna jsou staromodni, tezko rict. V kazdem pripade ja nevidim na vasi situaci nic divneho. Spousta lidi se dnes rozhoduje tak, aby se meli lip a to ze by manzel byl na materske je normalni a hlavne jen vase vec. Nechapu takove lidi co do vseho strkaji nos a nic jim po tem neni. Stejne tak i delka materske, pokud by jsi doma zustala ty. K tomu to je, aby si clovek vybral a ve dvou letech dite neni zase az tak malinkate, uz umi spousty veci vyjadrit ci rict. Ja jsem napr. v Anglii a tady je materska 6 nebo 9 mesicu, zalezi ci jsi pracovala nebo byla na urade prace. Svagrova ve Svycarsku maji materskou jen 3 mesice a tak by se mohlo pokracovat dal. CR je jeden z nejlepe placenych rodicovskych, v hodne zemich proste neexistuje. No a ten posledni dotaz je taky jasny. V 10 mesicich cestovat s prckem me divne vubec neprijde a jeste k tomu to neni takova dalka nez trebas nekam letecky. Nase mala poprve letela v 8 mesicich a pohoda. Nedej se :pankac:

 
Squeezy123  12.01.11 22:46

S cestovanmn neporadim, nejak neni cas cestovt :-)

S prvni dcerou jsem byla doma 10 mesicu, potom sla do jesli a ja do prace. Nejdrive klasicky na plny uvazek, po mesici jsme ho zkratila na pul uvazek. Dcera chodila do soukromych jesli, nasledne do soukrome skolky, ted je v predskolacich ve statni skolce.
S mladsi dcerou jsem pracovala z domova, s hlidanim jsme se stridali s manzelem (oba jsme OSVC). Do jesli sla v 7 mesicich. Ted ma 3 roky a je v soukrome skolce. Do jejiho roku a pul jsme pracovala na pul uvazek, od toho roku a pul na cely.
Obe deti jsou pohodove, mam je rada, ale proste nejsem typ cloveka, ktery by se jim x let obetoval, byl s nimi doma a na praci si nevzpomel. Za to obe holky maji skvely vztah ke svemu tatovi i obema babickam, ktere je docela casto hlidaji, klidne i pres noc.

Okoli ma dodnes reci, jaka jsem to matka, ale po pravde je mi to uplne jedno. Stejne jejich nazor nezmenim, takze to neresim.

 
michaela1808
Ukecaná baba ;) 1860 příspěvků 13.01.11 11:59

ahoj, taky bych neřešila názory ostatních, jasně, vyslechnu si je, podumám, ale pak si uvědomím, že každý to může brát jinak a hlavně to jinak cítí a každé dítko je navíc jiné. já mám taky svůj plán jít na rodičák na 2 roky s tím, že po roce a půl bych chtěla zkusit půl úvazku a když tohle někomu řeknu, zatváří se všelijak…hlavně třeba i moje mamka na mě vytáhla, že to pak tak dopadá s těma dětma, že fetují, střílí se v Americe atd…no fakt podpora :pocitac: včera na mě třeba vytáhla používání látkových plen. Tak se snažím to nevnímat a zařídit se podle sebe, nechci vypadat sobecky, ale pět let jsem studovala a do toho makala jak fretka a ráda bych se dále realizovala, takže razím heslo - zařiďte si to tak, abyste byli hlavně vy tři spokojení, vy jste tým a ten funguje, pokud jste spokojení :mrgreen: tak se držte a podporujte se s přítelem navzájem, to je taky důležité!

 
LauraPa  13.01.11 13:49

Pediatrička nám s ročním dítětem hory vyloženě doporučovala, je tam báječný vzduch ;)
JInak nic se nedá plánovat takhle dopředu. Miminko potřebuje neustálou péči jedné osoby, pokud to nebudeš ty, bude to holt manžel, škoda jen kojení, přece jen mám ozkoušeno, že pro imunitu miminka je to zázrak.
A co se týče školky po dvou letech. Zase uvidíte, jestli prcek bude chtít. Pokud to bude miminko, co miluje společnost a chce mezi děti a nebude tam příliš nemocné, proč ne. Pokud tam bude nešŤastné, frustrované a co 14 dnů doma s chřipkou, tak je to spíš týrání ho tam nechávat.
Tohle prostě nejde nijak naplánovat dopředu.
Každopádně by sis měla uvědomit, že vy jste se rozhodli, že se má narodit, a vy jste tu tedy od toho, abyste mu poskytli, co potřebuje, a ne ono od toho, aby vás pokud možno neomezovalo v rozletu.

 
MirkaVai  14.01.11 09:26

Tak já bych ráda taky reagovala.
S malou jsme byla doma do 7 měsíců. Pak mě vystřídal manžel-tatínek, s tím, že po půl roce i on začal chodit na částečný úvazek. Mám to kousek do práce a začínám dosti brzy v 5 hodin a doma jsem byla ve 14 hodin, takže defakto jsme s malou strávili s manželem stejně času. Kojila jsme 13 měsíců- manžel mi malou na kojení vozil a odstříkávala jsem. Tato naše výměna byla z finančních důvodů. A pocity z toho mám smíšené-za prvé jsme strašně ráda jaký má manžel s malou vztah, ale taky je pravda, že dost často jsme byla myšlenkama doma a stýskalo se mi, ale zase doma jsme měla pocit, že se mi vymývá mozek.
Druhou rodičovskou bych byla ráda doma já, manžel dostal přidáno, ale bůh ví jak to nakonec bude.
Ale každý to má jinak a je to každého věc.
My byli s malou poprvé v 10 měsících letadlem u moře a dá se to úplně vpohodě. A s tou dvouletou rodičovskou, kdybych měla možnost a hlídání asi bych jí taky brala, ale počítejte s tím, že první rok v kolektivu bude dítko pořád nemocné, jako naše malá nýní (a skoro všechny nové dětičky ve školce), od září chodí do školky a od listopadu je každý měsíc minimálně 14 dní doma a je nemocná.
Přeju vám ať se rozhodnete jakkoliv, hlavně aby vám to doma klapalo a vy byli šťastní. :wink:

 
Mahora
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 14.01.11 17:42

Nechci moc opakovat to, co již bylo řečeno výše. Také si nemyslím, že by to musela být závist ze strany švagrové. Myslím, že ona se cítí, jako „zkušená matka“, a tak prostě dává rady… Nicméně, každý jsme jiný a nemůžeme žít život přes kopírák. Je to tvé první dítě, a tak budete s manželem vše objevovat postupně s jeho růstem a jeho potřebami. Každé dítě je jiné a potřebuje jinou pozornost.
Já bydlím v zahraničí, takže s dětmi taky dost cestuji. Nevidím v tom žádný problém, pokud se věc řádně zorganizuje a prostředí, kam se chystáš, je vhodné pro děti.

 
matkabagristy
Vesmírná mluvilka 30970 příspěvků 14.01.11 18:39
taky zkušenost

Ahoj,
patřím mezi maminky, které ti potvrdí, že podělit se o výchovu a péči o miminko není nikomu na škodu. Já jsem to udělala dvakrát. Od staršího syna jsem šla do práce, když mu bylo rok a půl, od druhého jsem vyrazila, když mu bylo 9 měsíců. Do práce jezdím třikrát týdně, malého hlídá taťka (pracuje ve směnném provozu) a občas „zneužiju“ i babičky. Co chodím do práce si velice vážím každé chvilky, kterou můžu se svým mrňouskem být. Taťka je na sebe náležitě pyšný, jak to zvládá, a babičky zrovna tak.

My jsme se také rozhodli pro dvouletý rodičák. Výhodou je vyšší měsíční částka, kterou můžeš čerpat, nevýhodou pak nižší celková částka. Je to asi o 20 000 méně než u tříleté varianty. Ale jak sleduji kroky vlády, může být vše ještě jinak.

Co se týče cestování s mimčem, mám za sebou zkušenost s dovolenou v Itálii, kam jsme se vydali vlakem, když malému bylo 5 měsíců. Proběhlo to naprosto v pohodě. Pokud přemýšlíš o dovolené s 10měsíčním mimčem bude tu asi problém s tím, že mmiminko lozí a je třeba ho pořád hlídat. Mimča v tomhle věku mají skoro pořád ručičky na zemi a pak si strkají do pusinky. Taky si asi nezalyžujete :-D

Držím palce, ať s mimčem vše dobře dopadne. Rozhodnutí jsou jen na tobě.

Radka

 
maltik2008
Kecalka 371 příspěvků 14.01.11 23:11

paji,klidne do prace bez a nenechej si do niceho mluvit.ja bydlim v nemecku,mam 5 deti mezi 21-2 roky a s kazdym jsem byla doma jen rok.a to proto, protoze je to tady uplne NORMALNI!vubec zadnemu to neuskodilo,naopak cim mensi,tim rychleji si zvyka.ja bych si to dokazala predstavit,byt doma do dvou let,ale tak jak v cesku do 4 let-to teda obdivuju vsechny maminky! vzdyt ty deti ty stejne stare kamarady potrebuji! a ja jako matka prijdu v praci alespon na jine myslenky,protoze byt 4 roky doma,asi bych se zblaznila-jeste ze to tady je jinak!

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama