Mateřská dovolená na sněhu

Rodičovství

Znáte takový ten vtipný příběh o tom, jak se Pražák odstěhuje na chalupu do Krkonoš a jako malej se těší na první sněhové vločky, které obřadně nabírá na lopatu a s potěšením sleduje, jak sněhu přibývá... až příběh vygraduje v nenávist k čemukoliv co sníh, byť jen barvou, připomíná? Právě zažívám první zimu, coby matka, a můj příběh dost kopíruje linku toho legendárního. Snad se s nadsázkou psaný deníček bude líbit.

Loňskou zimu jsem prožila coby těhotná řidička automobilu. Když jsem brázdila silnice, pomalu jsem si klepala na čelo, když jsem objížděla ženy s kočárky, které jaksi přehlédly, že vedle silnice je chodník, jehož se, bůhví proč, v zimě štítily. Však už za pár měsíců jim všem ukážu, jak se to dělá. Plánovala jsem si, jaké to asi bude, až napřesrok vyjedu s kočárkem. Jaké nádherné procházky nás čekají, já zachumlaná v teplé bundě, dcerka zachumlaná ve fusaku a z otvoru korbičky bude do mrazivého slunečného dne prostupovat bílá mlha v podobě vydechované vodní páry našeho potomka. Prostě romantika, jak se patří. Život na severu Čech nás naučil, abychom nic nezanedbali. Kočárek s velkými koly jsme obstarali snad ještě dříve, než jsme měli vybrané jméno. Bylo nám jasné, že nějaká „malokolka“ si s našimi zimními podmínkami neporadí. Nemohla jsem se dočkat zimy. Zatímco obchody už týdny vyhrávaly Narodil se Kristus pán a další „odrhovačky“, já smutně sledovala, že venku zatím prosinec nic nepřipomíná.

Konečně to bylo tady, do Vánoc zbývaly asi 3 týdny a napadlo pár kloudných centimetrů sněhu. S patřičnou důležitostí v hlase jsem oznamovala všem známým, že teď už teda konečně budeme nechávat kočárek v kočárkárně, abychom si doma nenadělali svinčík z tajícího sněhu.

Na první zimní procházku jsem se vyfešákovala, kočárek se na několik měsíců rozloučil s teplem bytu, projeli jsme panelákovou chodbou, sjeli výtahem do přízemí, krátce jsme nahlédli za dveře s nápisem „KOČ KÁRNA“, abychom si vyhlédli flek. Pak jsem korbičku opatřila ochrannou igelitovou slídou, navlékla si rukavice a šlo se na věc.

První procházka dopadla výborně. Věděla jsem už z dřívějška, že maminka s kočárkem v cizích lidech probouzí komunikační pud, a pár centimetrů vloček to ještě umocnilo. Jedna paní obdivovala, že se mi do takového počasí chtělo a litovala mě, jak to musí jít těžko. Další pán se zase nepochopitelně rozohnil nad počasím a lačně doufal, že si budeme notovat. Jeho prošedivělé, řídké vlasy dávaly tušit, že zimu fakt nevidí poprvé, ale nejmíň tak po pětašedesáté. Tak čemu se divil? S úsměvem jsem konstatovala, že aspoň trošku protáhnu tělo a že sněhové srážky jsou přece potřeba kvůli podzemní vodě.

Optimismus mi však vydržel jen pár prosněžených dní. Už v lednu jsem vycházky postupně omezila na minimum, ale někdy to jinak nešlo a ven jsem musela. Maminky, kterým děti přes den usnou jedině při houpavé jízdě, jistě chápou. No co vám budu vyprávět, divoká jízda v muldách naší dcerce velmi svědčila. Ne už tak mně. Třeba taková procházka po chodníku kolem sídlištního bloku, kdy vchod číslo 20 odházel sněhu pomalu na průjezd tanku a vedlejší dvaadvacítka měla odklizený prostor rovnající se maximálně šířce dvou dětských botiček. No když jsem tedy rvala kočár závějí jako tažnej kůň, byla jsem pěkně naštvaná, a sice na odklízecí službu z dvacítky, protože mě zbytečně navnadila! Padlo i pár peprných slov a snad poprvé jsem zadoufala, že v kočárku nevezu malého půlročního génia, který by si je chytlavě zaznamenal do paměti.

Zima je už snad za svou polovinou, ale protijdoucí lidé už se se mnou do řeči nedávají, i když se pokouším navázat alespoň oční kontakt s dalším pesimistou. Všichni však jen nepřítomně hledí skrz škvírku mezi naraženou čepicí a chundelatou šálou. Vlastně ne, všichni ne. Řidiči v autech si klepou na čelo a zuřivě na mě gestikulují, proč se jim motám na silnici. Pche, počkejte, až budete mít děti!

Váš příspěvek
Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 20.02.19 07:42

Ahoj,pekne napsane :lol: , pobavilo poranu. A muzu se jenom zeptat, co jste nakonec vybrali za kocarek a jestli zvlada snih dle ocekavani? Tim teda nemyslím metrovy zaveje :D My ted na 2.mame od cca 8 mes., kdy uz mohla mala do sportaku, Thule Glide a lituju jen toho, ze se tyhle vozitka nedelaly uz pred 5 lety, kdyz jsme shaneli terenni sportak pro starsiho! :palec: ;)

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 20.02.19 08:11

S úsměvem na tváři jsem zavzpomínala na prodírání se sněhem s nejstarším synem. Jak já byla tehdy vděčná za velká nafukovací kola kočárku. Hezké čtení :potlesk:

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 4 inzeráty 20.02.19 10:18

@Jahudka82 My máme Inglesinu magnul s podvozkem Ergo Bike a zatím zvládá dobře :). Nejhorší na sněhu byly golfky, protože se jim zadrhávala kolečka v závějích, ale Inglesina zatím projela všude - včera jsem ji dokonce v 8. měsíci těhotenství vytlačila do totálně zledovatělého kopce, kde mi podkluzovaly nohy a myslela jsem, že tam před zraky 1,5 ročního dítěte v parku porodím. Nojo, holt už vím, co znamená ta cedule, že „komunikace se v zimě neudržuje“ :lol: .

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 4 inzeráty 20.02.19 10:23

Moc pěkně napsané, dokázala bych připojit mraky pesimistických historek, jak to máme my :). Letos mne město s chodníky těžce zklamalo, protože tam bylo místo opravdu tak na šířku jedné stopy, ještě vše zamrzlé, ztvrdlé a hrbolaté, takže silnice to jistily. Až asi po měsíci technické služby vzaly nějaké krumpáče bo co, a šly ten led aspoň trochu osekat, protože už jim tam padali asi i důchodci nebo nevím…

Ale kupodivu jsem narazila na několik řidičů galantních, kdy např. v jedné úzké uličce, kde stála zaparkovaná auta, řidič přibrzdil a počkal, až se vyplahočím s kočárem a čtyřleťákem ven, než tam vjel - jiní by se to snažili projet kolem mne a ideálně by troubili. Anebo když jsem to takhle v jiné úzké ulici krosila kočár do kopce, kam seshora chtělo vjet auto, a řidič zastavil a počkal, dokud nevyfuním až nahoru, a když jsem děkovala, ještě se usmíval a mával rukou, jakože to nic nebylo. To u nás ve městě moc běžné nebývá :). Naopak, tam, kde jsou chodníky průjezdné, ještě ideálně parkují auta, takže člověk fakt nemá šanci projet i kdyby měl kočárek s křídly. Nooo, jsem moc zvědavá, jak budu jezdit příští zimu s dvojkočárem :mrgreen: .

P.S.: Nejvíc mne v textu pobavil pán který už zimu musel zažít 65× :mrgreen: .

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 20.02.19 10:52

@PenelopaW :palec: Ty budes taky nejaka akcni mamina ne? :lol: :mavam: Ty krasko takze mas 2 deti a treti cekas nejak brzy po prvnim, kdyz je jeste v kocaru a ty v 8.mesici? To jsi dobrodruh :lol: Ta Inglesina to je trojkolka nebo klasika 4 kola vsechny stejne od sebe? Nevim co je to za podvozek Ergo Bike, zas az takovy prehled v kocarkach nemam a nechce se mi to na mobilu lovit… :nevim: ;) Ale problem projet po chodniku mam obcas taky, zrovna ted jsme se vraceli z prochazky a tady za rohem rozkopano tak, ze jsem se jentaktak vesla mezi strom, zabrany a dodavku, co tam stala - ale vesla, ono ma „Tuhle“ sice slusnej rozchod, ale zatim jsem projela vsude, i v obchode, akorat u Vietnamcu nemam sanci, ale tam se nevejde snad zadny kocar, max golfky, a ty uz bych fakt do baraku nechtela. Mela jsem postupne u kluka dvoje a pouzivala snad jen na presuny od auta kdyz jsem parkovala dal od baraku a malej usnul. Na trojkolky nedam dopustit! :-)

máma_ze_severu
Nováček 6 příspěvků 20.02.19 13:36

@Jahudka82 Dobrý den, zimu zdoláváme starší Inglesinou Magnum. Projela téměř vše :palec: K tomu i skvěle houpe, takže na uspání dcery je super. Občas jsme ji vyvětraly i v létě a do lesa je taky bezkonkurenční. Pak ještě máme Summit X3, ale do sněhu se úplně neosvědčil. Za sucha ale dobrý, skvěle se y ním manevruje ;)

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 4 inzeráty 20.02.19 14:27

@Jahudka82 No vida, i autorka má Inglesinu, takže bude opravdu do sněhu dobrá! :) Je to klasický hluboký kočárek, který je polohovatelný, takže jde pak časem používat i jako sporťák a vejde se do něj fakt hodně velké a těžké batole. Podvozky má různé, Ergo Bike má 4 nafukovací kola, je dobře odpružený a má i prostorný kovový košík na uložení nákupu. Nevýhodu vidím jen ve větším rozměru kočárku, i složený se třeba do krátké fabie nevejde, a v nemožnosti připevnit na tento typ podvozku „skate“ pro starší dítko (resp. on připojit jde, ale výrobce to nedoporučuje z důvodu přetížení podvozku + např. náš model má trochu jiný rozchod než starší model kamarádky, takže nám ten skate nešel). Když jsme ho kupovali, tak v nějakém výprodeji, protože Italové, co to vyrábí, už prý tenhle podvozek dělat nebudou, ale určo by šel někde sehnat bazarový a možná i někde v kamenných obchodech jako doprodej nový (my kupovali v Dětském ráji).

Co se dětí týče, jsme klasický příklad těch, co chtěli rozesmát Boha svými plány :). Po narození dcerky (synovi byly akorát tři) jsme si říkali, že třetímu se bránit nebudeme, jen jsme počítali, že přijde taky tak za ty tři roky a ne, že budu těhotná už v době, kdy se bude sfoukávat první svíčka na dortu :). Takže jsem musela pořešit dvojkočárek a jsem zvědavá, nakolik obstojí v zimě a v terénu, protože hodně jezdíme do Jizerských hor (kde je teda ta Inglesina, přesně jak píše @máma_ze_severu naprosto super. Protože tu Inglesinu mám fakt ráda, tak se jí zatím úplně zbavovat nechci, ale možná jí nakonec pustíme se slzou v oku do oběhu :).

Příspěvek upraven 20.02.19 v 14:30

rena621
Ukecaná baba ;) 1331 příspěvků 20.02.19 17:12

Ja mam miminko a 2 - lete dite a to jeste o level horsi. Celu zimu jsem se tesila az se snih rozpusti. Konecne jsem se dockala hura :grinning:

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 20.02.19 17:53

@máma_ze_severu :palec: My mame Jizerky taky radi, ac jsme z Plzne…takze se dostanem spis na Sumavu a do Brd, ale i tam se terenni kocar hodi :lol: Hodne mame projety i Cesky raj, i kdyz tam je to spíš na krosnu, kterou taky teda mame a obema detem se v ni libilo, mala si myslim ze si ji jeste letos uzije do tech 2 let. My kocarku vystridali vic, ale vzdy nas zradila
predni otocna kolecka, takze ted mame pevne a jediny co se s tim hur dela, je inline brusleni na ovalu:) Jinak mi Glide vyhovuje a je uzasne skladnej, Summit se mi taky libil. Jezdime i do Jul.Alp, tam nas trojkolky taky nezklamaly :lol:

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 21.02.19 08:51

@PenelopaW No mne asi bude taky tohohle posledního kocarku lito, az pujde pryc…jsem zvědavá, za kolik se nam ho povede prodat, vzhledem k vyssi poriz.cene…občas si delame srandu, ze by snad stalo za to si pořídit i to 3., abysme si kocarek uzili:) Ale to uz fakt na 99% nedame, taky uz nejsme nejmladší, starsi syn pujde do skoly, s malou zacina byt sranda a do toho mimino, nemelaze bych cas ani na jedno z tech dvou a mrzelo by me to, se školou bude starosti az az a cekat az oba povyrostou, kluk bude moct chodit do skoly sam, bude uz taky trochu zajetej a zvyklej tj.tak 3.trida nejdriv a holka pujde do skolky, to bych fakt rodila ve 40 a na to uz se citit nebudu. Chci si uzit oba, i s manzelem taky mit na sebe vic casu, ne piplat zas dalsi mimino a znovu vsechno od zacatku, i když by se mi libilo zazit jeste jednou objev 2 carek a ten pocit, byt tehotna…ale nemame na to ani prostor, 3+kk uz mi takhle pripada i se 2 detma malej a do baraku se nam nechce ani 1, s tim jsou akorat dalsi starosti. Max.vetsi byt, ale pri tech cenach ted a mem rodicaku scifi… radsi jezdíme na dovcu,na vylety, mj.treba i do tech Brd (kde jsme ted pekne bruslili, ale kocar zvladl ledovku i bezkarskou stopu v pohode:)), Jizerek, Ces.raje, nez se crcat porad jen kolem baraku a zahrady, my jsme spis mestsky typy, barak se zahradou maji tchanojc, to nam staci, jet tam na navstevu, na vikend. Muz sice ma obcas takove ty sny o chaloupce v horach, ale na 3.nespavce uz si myslim, ze se taky neciti:)

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 21.02.19 09:06

@PenelopaW Jinak ono kdyz to takhle prijde samo necekane a musis se s tim poprat, je to nekdy lepsi, nez porad planovat, a pak zjistit,ze uz je na to pozde, ze uz jsou deti samostatne a na dalsiho zavislaka na prsu se necitis, ze by to omezovalo celou rodinu, zvlast kdyz jste s detma asi hodne aktivni, ale takhle za sebou si to odbydes skoro jako dvojcata najednou, sice si mezi nima neodpocines, ale za chvili uz se s nima zase bude dat neco podnikat, spis nez s tim 4letym rozdilem, co mam ja, to je nekdy uz horsi skloubit program pro rocni a petiletyho… my chteli 2.po 3 letech od prvniho, no uz to i v maleho necelych 3 letech vypadalo, ze to tak i vyjde, aby mi navazala mateřská na rodicak… no, nevyslo, přišla jsem o to hned v 6.tydnu…a s dalsimi pokusy musela pockat pul roku, nez se mi da do poradku tlak, vracela jsem se do prace a rok od navratu z materske jsem skoro na den presne nastupovala na dalsi :lol: Doted se divim,ze se nam to od chvile, co jsem od dr. dostala zelenou, povedlo pri tom stresu v praci tak rychle, muselo se zadarit o Vanocich nebo tesne pred nima :lol: Kamaradce se takhle ne uplne planovane brzy povedlo dokonce 4.dite a vsechny predchozi cisarem, to se bala, ze ji to ani nedovoli, kvuli jizve, jak se rok po cisari nema tehotnet, ale zjistila to az v 11.tydnu…:) Coz uz bylo na potrat trochu na hrane. Tak at te deticky nezlobi a zbyrek zimy prezijete ve zdravi, ted uz snad ledovky a chripky nehrozi, jaro je ve vzduchu:) Me vic nez snih teda stve to neustaly navlikani! :roll:

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 4 inzeráty 21.02.19 11:45

@Jahudka82 Jj, taky si kolikrát říkám, že je lepší neplánovat. Aspoň má ten život trochu spontaneity a šťávy ;) :lol: . Moje máma to měla podobně jako Ty - chtěla hned s dětmi navázat, nedařilo se přes veškerou snahu (pro tátu to jistě musela být oběť :lol: ), pak nastoupila do práce a ejhle, zadařilo se samo.
Jinak jsem potkala jednu paní, co má u nás ve městě obchod se zdravou výživou, nesla si v šátku čerstvé miminko. Protože jsem si pamatovala, že to není tak dlouho, co měli třetí, ptala jsem se na pořadí potomka a ukázalo se, že je to čtvrté dítko a že taky bydlí v 3+KK. Nejstaršímu dítěti je 9 let, celá rodina spí na jednom obrovském letišti, dětský pokoj prý slouží jako herna. Takže ono se dá asi všechno, když člověk není moc náročný :). Naši poměrně dlouho obývali jeden pokoj sousedící s kuchyní a pokojem babičky, než se zmohli na vlastní bydlení. Samozřejmě netuším, jak moc to prožívali negativně nebo pozitivně, protože moje máma má zajímavou selektivní paměť a když se jí to hodí, tak proč by přece vícegenerační soužití nemohlo fungovat (= neustále mi chodí do bytu jako do svého), ale zvládnout se asi dá vše. I když uznávám, že bydlet takhle my, manžel po týdnu zabije nás nebo sebe, a protože myslím, že má pořád ještě raději sám sebe víc než rodinu, šli bychom jako první :D . Ale uvidíš, třeba to klapne - kolegyně z práce si třetí dítko pořídila právě kolem čtyřicítky, sice to zdravotně asi bylo náročnější, ale už byla vyklidněná a víc si ho užila. U nás to bude teď trochu divočina, ale uklidňuju se tím, že lidi dřív taky žili, neměli auta a různé vymoženosti, co máme my, a přistupuji k tomu trochu fatalisticky.
Třeba se někdy potkáme v Jizerkách ;) . Budu ta nervózní ztahaná maminka tlačící dvojkočárek :mrgreen: .

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 21.02.19 15:49

@PenelopaW :lol: :lol: :lol:
Moji mamu by asi vezli kdybych přišla ze cekame 3. :lol:

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 21.02.19 15:54

@PenelopaW A manžela nejspis taky ted :lol: Prohlasil tuhle, ze to jsme meli zacit driv, ze on to odkladat nechtěl, a ted by nejdriv musel zapomenout, jak ta mladsi v noci zlobila :lol: Co prekrocil 40ku,myslim, ze uz ho ty rekordy v poctu deti, co atakujou nasi znami, přešly :D

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 21.02.19 15:57

@PenelopaW Ja uz bych mela prave taky s blizici se 40kou strach z komplikaci, jak u me, tak u mimina, a kdo by hlidal ty dva, netusim…

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 4 inzeráty 23.02.19 10:18

@Jahudka82 Ono to asi vždycky nějak zařídit jde, jen je otázka, jestli dotyčná rodina u toho netrpí a nestrádá :) .

Jahudka82
Závislačka 2804 příspěvků 5 inzerátů 23.02.19 21:13

@PenelopaW No prave…predstava, ze by na 3. pokus bylo tehotenstvi po 2 pohodovych, stravenych v praci a po vyletech, rizikove uz kvuli veku a memu vyssimu tlaku, s domacim vezenim a povinným lezinkem, me dost děsí, jsem zvykla fungovat naplno bez hlidani pres tyden, ale vic me odrazuje a desi to, ze bych do tretice to stesti na zdrave, bezproblemove dite uz mit nemusela…proste mam 2 zdrave uzasne deti a pokouset stesti a osud znovu uz se mi moc nechce…aby to neohrozilo chod cele rodiny, kdyby byl nejaky problem…bude mi 37, vim, ze v dnesni dobe je to bezny vek, kdy maji zeny i 1.dite, ale ja citila vzdycky jako hranici, kdy koncim s plozenim, 35 let…coz mi presne vyslo a tim, ze mame kluka i holku, uz nemam potrebu a asi ani odvahu tuhle idealni rovnováhu narusovat :D Jine by to bylo, mit 2 kluky nebo 2 holcicky, to bych urco jeste jeden pokus o opacne pohlavi dala, ale takhle? Ja si vzdycky rikam, ze nase 3.dite je nas pes :lol:

Příspěvek upraven 23.02.19 v 21:19

Vložit nový komentář

Všechny deníčky uživatele

Kdybych mohl, tak kojím místo tebe…