Mé druhé těhotenství a porod

Nikdy bych nevěřila...

*

Nikdy bych nevěřila, že porod může být i krásný. Po mém prvním vyvolávaném porodu, kdy se dcerka narodila po (naštěstí pouze) šesti hodinách úporných a bolestivých kontrakcí, kapačkách oxytocinu, epidurálu no a prostě všeho co měli lékaři po ruce jsem nevěřila v to, že druhý porod bude o moc lepší.

Těhotenství s druhou dcerou jsem ze začátku prožívala v pohodě, všechny kontroly byly naprosto ukázkové, malá rostla jak měla a já se do třetího trimestru cítila plná sil. S příchodem třetího trimestru sil ubylo a poslední měsíc jsem opravdu protrpěla. Obrovské otoky, necitlivé články prstů, obrovský přírůstek na váze, vysoký tlak… Navíc se miminko odmítalo otočit hlavou dolů, tak jsem mu každý den domlouvala. :) Nakonec si dalo říct a nic nebránilo přirozenému porodu.

Jak se blížil termín porodu, byla jsem čím dál tím víc nervózní, že se bude opakovat scénář prvního porodu a byla jsem rozhodnutá odmítat vyvolávací tabletu do té doby, dokud to bude možné.

V den termínu porodu jsem byla opět na kontrole, od lékařky jsem slyšela klasické (a tolikrát slyšené) „už se to tam krásně chystá“. Nepřikládám tomu význam. U první dcery se to krásně chystalo tři týdny a stejně se musela popohnat. Dva dny po termínu jsem svolila, aby mi lékařka provedla Hamiltonův hmat. Celý den se zdánlivě nic nedělo, byla jsem s manželem nakoupit, doma pořádně poklidila, dala horkou vanu. Zhruba v devět hodin večer mi začaly nenápadné bolesti, kterým jsem nepřikládala význam, takové jsem v podobě poslíku zažila tolikrát. V deset hodin už to byly pravidelné (teď už vím že) kontrakce po zhruba třech minutách. Nebyly nijak bolestivé ale cítila jsem je.

Seděli jsem s manželem u televize a já se rozhodovala, zda už jet nebo ne. Nakonec jsem se v 11 hodin posbírala a vyrazili jsme směr porodnice. Do porodnice jsme dorazili zhruba o půl hodiny později, pak klasické připojení na monitor a zodpovězení milionu otázek. To už jsem kontrakce hluboce prodýchávala. Na monitoru skákaly čísla a sestra se mě ptala, zda mě to opravdu bolí (děložní činnost byla okolo 50 ale bolelo to teda dost :D). Po kontrole otevřená na 5 cm. Souhlasila jsem s klystýrem a potom si to štrádovala po chodbě nedaleko toalet, protože stát či sedět pro mě už bylo utrpení.

Pokaždé, když jsem procházela okolo hodin jsem doufala, že do rána porodím. Zhruba 50 minut po půlnoci jsem skočila do sprchy s nadějí, že se mi uleví jako u prvního porodu (to bych byla ve sprše nejradši celý porod). Jen co jsem namířila sprchu s horkou vodou na břicho se malá rozhodla, že si sprchu neužiju a už chce ven. Tak tak jsem s PA a studentkou doběhla na porodní box. Na tři kontrakce byla moje malá krásná princezna venku.

Narodila se po 1 hodině ranní a byla opravdu nádherná. PA mi malou dala hned na prsa a když na mě poprvé koukla, tak jsem byla potřetí beznadějně zamilovaná. Neplakala, jen jsme na sebe hodinu koukaly a užívaly si společné první chvíle. :) Pak mi ji na chvíli odnesli na zabalení a pak jsme si už jen užívali další dvě hodiny v naprostém soukromí a přítmí i s manželem, který mi byl během celého porodu obrovskou oporou.

Zpětně na takovýto porod vzpomínám moc ráda. Pro někoho je to samozřejmost ale po zážitku z prvního porodu, kdy mi malou hned vzali, dali mi ji po dlouhých dvaceti minutách, nenechali dotepat pupečník, nastřihli mě až na záda a celkově chování porodní asistentky nebylo uplně citlivé jsem byla opravdu šťastná, že jsem mohla prožít normální, přirozený, krásný porod bez jakýchkoli větších zásahů zvenčí.

Váš příspěvek

Odesílám...
2844
1.4.18 12:01

Moc pěkný deníček, gratuluji k malé :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1262
1.4.18 16:29

To zní dobře, byla jste v jiné porodnici?

 • Nahlásit
 • Zmínit
1583
2.4.18 15:50

Mam uplne stejny zazitek :-) 1 porod syna byl strasny zazitek ktery trval 36 h. S dvema epiduraly a vsemi moznymi komplikacemi…uz jsem 2 dite nechtela. Nic mene po 5 letech se materske pudy zase ozvaly :mrgreen: a 6 let po 1 porodu me cekal porod druhy :mrgreen: meka jsem nahnano jak blazen…vedela jsem, ze budu urcite opet rodit driv a taky to tak bylo. Opet o mesic drive…ale porod byl prirozeny, kontrakce bolestivejsi ale tak nejak prirozene normalni :mrgreen: a od zacatku kontrakci kdy byly po 3 min. Od zacatku trval 11 h. A na 3 zatlaceni venku. Syn byl snad na 20 tlaceni :mrgreen: a 2h. I s manzelem na sale. Dr mi rikal co mam delat a slo to samo. U 1 se na me vybodli a nechali me tam ležet at sindelam co chci…samozrejme jsem soatne tlacila, dychala…asi je to opravdu i o dr.

Příspěvek upraven 02.04.18 v 15:51

 • Nahlásit
 • Zmínit
826
2.4.18 16:22

@quera ano, jiná porodnice jiné město :) první porod v „továrně na děti“ druhý v menším městě :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1262
3.4.18 17:15

@Mia25 tak to je dobrá zpráva, docela si menší města chválí hodně lidí, zřejmě to tam má mnohem více výhod :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1336
3.4.18 21:16

Kde jste rodila, prosím? Já 2× v továrně na děti a ted bych ráda něco menšího komornějšího 8)

 • Nahlásit
 • Zmínit