Metoda umělého oplodnění

Snažení
  • emimino
  • 23.06.01

Co je to IVF, ICSI, jak probíhá proces umělého oplodnění

IVF = metoda mimotělního oplodnění. Oplodnění probíhá buď kultivací spermií s vajíčky mimo tělo ženy nebo v přímé injekci jedné spermie do cytoplasmy zralého vajíčka (ICSI).

Proces umělého oplodnění se začíná 2. den menstruačního cyklu. Vedle odběru krve se pacientka podrobí ultrazvukovému vyšetření. Na základě výsledků je rozhodnuto o zahájení stimulace a o průběhu cyklu.

Stimulace vaječníků k tvorbě a zrání vajíček probíhá 3. - 10. den cyklu. Hormonální preparáty se aplikují se injekci do svalu.

10. den cyklu se žena opět podrobí vyšetření krve a ultrazvukovému vyšetření - dle zrání vajíček se domluví další vyšetření a stanoví se den odběru vajíček. Toto datum je stanoveno tak, aby vajíčka nebyla nedozrálá, přezrálá nebo aby nedošlo k samovolné ovulaci.

Odběr vajíček se provádí 14.-16. den cyklu (dle rychlosti dozrávání) pod kontrolou ultrazvukem přes pochvu v narkóze.

V den, kdy jsou ženě odebrány zralá vajíčka se odběr provede také u jejího partnera.

Po odběru vajíček a spermií dochází ke kultivaci a pokud dojde k oplodnění, pak je embryo ve stadiu 2-4 buněk (nebo ve stadiu až 8 buněk) zavedeno do dělohy. Transfer se provádí ambulantně, pomocí tenkého transferového katetru v gynekologické poloze. Po transferu embrya pacientka dostane předepsány léky na hormonální podporu gravidity.

Pokud do 14. dnů po transferu nenastoupí menstruace, provede se test gravidity ze vzorku krve.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek