Milé těhule a maminy, nebojte se nekojit

Rodičovství

Milé těhule a maminy, jmenuji se Petra a doma mám 10 týdnů starou holčičku, která se jmenuje Saša.

Je to moje zlatíčko, které jsem si musela vybojovat, ale výsledek stál za to:)) Jako správná matka jsem byla rozhodnuta kojit co nejdéle, aby moje holčička byla zdravá a měla se mnou co nejuzší kontakt.
No, ale člověk míní a příroda mění, a tak když bylo Sašce šest týdnů onemocněla jsem a měla jsem docela velký zánět. O mléko jsem nepřišla, ale malé už nechutnalo.
Zkoušely jsme bojovat tři dny, plakaly jsme obě dvě no a čtvrtý den jsem to nevydržela dívat se na to jak má hlad a šla jsem koupit umělou výživu.
To že nekojím jsem nejdřív obrečela, ale nakonec jsem přišla na to, že lásku a tělesný kontakt můžu své holčičce dát i když nekojím. Využívám každou chvilku když je rozbalená abych se s ní pomazlila a pohladila ji po nahém tělíčku. Už se netrápíme ani jedna a moc nám to svědčí. No a další plus je, že od teď může krmit i taťka a babičky a dědové, kteří si to užívají s námi:))

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.04.02 21:40

Ahoj Petro,

taky jsem měla podobný problém, malou jsem kojila asi měsíc, pak to prostě už dál nešlo a umělá výživa nás obě doslova vysvobodila. Samozřejmě jsem taky byla odhodlaná kojit co nejdýl, ale umělá výživa měla taky svý kladný stránky, o kterých jsi psala. Krmit mohl v podstatě kdokoliv a malá taky začala spinkat celou noc, takže jsme byly v pohodě. I když mě samozřejmě někteří strašili, jak bude malá náchylná k nemocem a podobně. No, musím to zaklepat. Je jí teď 3,5 roku a zatím moc nestůně, antibiotika měla jen jednou. Uvidíme, jak to bude dál, na podzim jde do školky.

Přeji tobě i tvojí holčičce hodně zdraví a krásných společných chvilek plných radosti a úsměvů, Ála

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.04.02 22:11

Ahoj maminky,
také já jsem měla podobný problém, ovšem už v druhém týdnu po porodu. Měla jsem popraskané bradavky, dostala jsem zánět, horečky a chlapeček odmítal mé mléko. Nejprve jsem se snažila alespoň odstříkávat, ale pak jsem to ze zdravotních důvodů vzdala a poprosila doktora o zastavení. Ze začátku mě to také trápilo, ale chlapeček toho hodně vypil (už při porodu měl 4 kg), byl spokojený a pěkně spinkal. V porodnici mně noci proplakal. Proto radím, nevyčítejte si, když nemůžete kojit, lásku můžete vyjádřit mimnku tolika jinými způsoby.
Užívejte si v klidu chvilky štěstí s miminkem a netrapte se.
 Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.04.02 09:04

ahoj maminky,1.brezna se mi narodila Julinka a ja chtela kojit snad jako nikdo jiny.Mliko jsem mela,ale mala se ne a ne prisat,kdyz se podarilo,mela prso jako cumel.Byla jsem z toho nestastna.Juli se kroutila,vztekala a nase kojeni bylo utrpeni pro obe.V porodnici mi poradili,at prejdu na um.stravu.Ted mame 6tydnu a jsme obe spokojene.Navic ja,moje sestra a plno dalsich znamych je staveno na umele vyzive a jak jsme zdrave! Nekojit neni tragedie,ted uz to vim…Mejte se Zuzka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.04.02 17:13

Ja som tiež chcela strašne kojiť, dokonca som si pred pôrodom odmietla kúpiť fľašu, lebo ju nebudeme potrebovať. Nakoniec sa syn narodil veľmi maličký a ťahať nemohol Mlieko som odstriekavala, ale vždy vypil iba veľmi máličko. Po mesiaci som ho prinútila ťahať aj z prsníka. V štyroch mesiacoch dostal zápal stredného ucha a prestal ťahať, postupne sa mlieko stratilo. Problém je hlavne v tom, že keď kedysi bola divná matka, ktorá nedávala Sunár, dnes je to opačný extrém a všetci sa na matku, ktorá dáva umelé mlieko dívajú ako na nezodpovedné indivíduum bez ohľadu na problémy, ktoré ju k tomu mohli viesť. Ale určite nič nie je iba čierne alebo biele, pravda je zvyčajne niekde uprostred.

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 19.06.02 19:47

Ahoj Petule,
píše ti někdo, kdo nemohl ochutnat mlíčko od své maminky, protože se narodil předčasně. Na začátku to tak nevypadalo, ale potom asi od roka jsem byla vzor zdravého dítěte a jsem dosud zdravá. Mám čtyři děti, starší byly kojeny co nejdéle to šlo, malé jsou tři měsíce ataké jsem odhodlaná kojit léta. Doslova, protože jejímu staršímu bráškovi budou čtyři a kojím je oba. Já se potkávám spíše s reakcemi typu - ty ještě kojíš ? Proč neodstavíš to velký dítě ? Dokonce už od půlroku u všech dětí. No a kdybych ti mohla poslat moji nejmilejší fotku - moje babička mě jako tříměsíční chová a moje maminka má ke mě přitisknutou tvář a dívá se na mě tak, že z toho pořád sálá spousta lásky a něhy. Dost mi to pomáhá, když si občas s mámou nerozumíme. Nebo lépe řečeno, mám pocit, že mě nechápe. Mazel jsem pořád ještě a budu do smrti. Pohlazení od maminky nebo hezké slovo je stále pro mě to nejkrásnější a spolehlivě jsem z toho zcela na měkko. Škoda, že ta moje maminka, dnes už prababička, není nesmrtelná. Pořád je tu někdo, kdo mi pofouká bolístky a kdo mi říká holčičko. Moje už dospělá dcera a její o málo mladší sestřička z toho mají srandu. Držím vám palečky, ať je vám spolu stále pěkně. Štěpánka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.02 10:31

Milé dámy, nezlobte se na mne, ale nechápu, jak jste mohli napsat takovou hloupost. Kojení není jen mazlení a mateřské mléko nic nenahradí. To, že vaše dítě momentálně nestůně ještě neznamená, že nemohlo mít mnohem lepší imunitu. Myslím, že jak u Petry, tak u ostatních bylo kojení možné i přes nemoci nebo zdánlivý nedostatek mléka. Vy jste to jednoduše zabalily a teď hlásáte do světa jak jste udělaly dobře a nabádáte ostatní k takovému nesmyslu, aby nekojily! Nemůžu se neozvat. Já jsem si kojení vybojovala, Verunka se narodila předčasně, byla dlouho v inkubátoru, ozařovaná kvůli žloutence, poprvné jsem ji dostata ke kojení čtvrtý den po porodu a při kojení mi tvrdě spala, musela jsem ji celou dobu budit. Byla tak sloboučká, že jí sání unavovalo. Někdy si vytáhla jen 5 ml, jindy 10-15, ale rozhodně ne 40 ml, které jí nějaký MUDr. předepsal. Při dětské vizitě naordinovali umělou výživu. Měla jsem strach, že nemám dost mléka a hned jsem žhavila drát - zavolala jsem porodní asistentce, ke které jsem chodila celé těhotenství do cvičení, švagrové, která dělá lakteční poradkyni a kamarádce, která porodila a odkojila šest dětí. Všechny mi potvrdily, že umělá výživa je blbost, že tvorba mléka je otázkou nabídky a poptávky. Jinými slovy, když dítě nesaje, mléko se netvoří. Umělou váživu jsem striktně odmítla (za což jsem dostala vynadáno od pana primáře) a začala kojit po dvou hodinách. Kdyby mi někdo druhý den kojení řekl, že se mi Verunka k mým údajně plochým bradavkám jednou přisaje na poprvé (bez kloboučků a odsávaček) a bude soustředěně sát 20-30 minut, asi bych mu to nevěřila. Dneska můžu mléko odstříkávat, mám prsy nalité a Verunka může natankovat kdykoliv chce.

Pevně věřím, že problém není v nedostatku mléka, v nemoci, ve změně chuti mléka, ale ve ztrátě trpělivosti a v malé informovanosti. Krize v tvorbě mléka jsou, ale dají se překonat, kojit se dá i při nemoci, která jednou pomine, dokrmovat se dá d o č a s n ě přitom se ovšem musí pečovat o prsa, aby se po skončení nemoci mohlo zase kojit naplno. V řadě porodnic je možné zajistit si mateřské mléko od jiných maminek a krizovku tak překlenout. V současné době je tolik informací o kojení - knihy, internet, přednášky, horká linka kojení kam můžete kdykoliv zavolat, nechápu, proč jste nepátraly po jiném řešení a jednoduše hodily flintu do žita.

Nevíte o co jste se připravily - žádné mazlení vašim dětem kojení nenahradí. Pocit, když vám dítko spokojeně saje a usne u bradavky… Můžete odejít na návštěvu jen s nějakou tou plínkou v batohu a nemusíte pořád nakupovat, ohřívat, vyvařovat sklínky… a víte, že vaše miminko má opravdu všechno, co potřebuje. Ne nezlobte se na mě, ale výzva „nebojte se nekojit“ mi připadá velice hloupá.

Přeji všem maminkám, které se rozhodly kojit, aby to dotáhly až do konce a kojily své děti navzdory předsudkům jako moje švagrová třeba do tří let.

Alice

P.S. Naštvané rekce očekávám na adrese frau@seznam.cz

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.02 10:49

Milá Álo,

kdybys kojila, nemusela být antibiotika vůvec. Ani žádné rýmy a nachlazení o kterých se sice nezmiňuješ, ale které jistě také byly. Tos nevěděla, že krize kojení nastává zhruba po měsíci? Nikdo vám to v porodnici neřekl? Je to logické, protože miminku se upraví zažívání a zvýší spotřeba mléka. Tělo reaguje trochu se zpožděním, takže množství mléka se zvedne zhruba za 2-3 dny. Tedy v době, kdy to mnohé maminky nevydrží a utíkají do lékárny pro „umělku“. Můžeš si být jistá, že „mateřinka“ zvítězí proti „umělce“ na celé čáře a výhody kojení zvysoka převašují lahvičkování (byť může mimčo nasávat tu od tatíka tu od dědy…) O potěšení z krmení nemusí být ostatní členové rodiny ochuzení, ale proč dormovat „umělkou“? Mateřské mléko se dá jak odstříkat, tak zachytávat do speciálních nádobek, kam samo odkapává a v lednici vydrží 24 hodi, v mrazáku až tři měsíce. To jako rezerva rozhodně postačí. Navíc většina maminek od nějakého 5-6 měsíce dokrmuje a tam se mohou tatínci vyřádit dle libosti.

Důležitá a málo známá věc - přes bradavku dostává maminka informaci, jaké odbranné látky miminko potřebuje a tím se aktualizuje složení mateřského mléka. To žádný klobouček ani sebelepší dudlík, byť v rukou milujícího otce, nezprostředkuje. Kurňa proč se o tom víc nepíše!?!!!

Alice

Vynadat mi můžeš na frau@seznam.cz, připojená jsem takřka imervére což je v praxi furt.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.02 11:05

Milá Zuzko,

nevím, kdo Ti radil přejít na umělou výživu, ale patřilo by ho odstřelit (nebo mu sebrat diplom). Něko měl s Tebou počkat, až se miminko správně přisaje. Kojení se musí naučit. Nemusela jsi mít prso jako cumel a malá mohla dneska spokojeně nasávat. Tvoji spokojenost nechápu - těší Tě prázdná peněženka, míchání prášku v kojenecké vodě a následné ohřívání, chlazení, ucintávání nebo vyvařování dudlíků a skleniček? To všechno sis mohla ušetřit. Potěšení z kojení jsi nikdy nepoznala, proto ani nevíš o co ses připravila.

Argument, že řada Tvých známých byla odkojena umělou výživou a jsou zdraví, je dost smutný. Možná mohli být ještě zdravější, vyrovnanější a spokojenější. Nemoci se neprojeví hned, ani chybějící kontakt s matkou. To je jako by si někdo libovat, že byhrál stovku, když mohl být milionář.

Nekojit možná není tragédie, tragédii je, že mnohé maminky mají podobný přístup jako Ty a že v mnoha porodnicích umělou výživu i v dnešní době radí.

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.02 11:24

Popraskané bradavky a následný zánět + horečky jsou důsledkem špatné techniky sání. K tomu nemuselo vůbec dojít, kdyby Ti někdo ukázal, jak správně přiložit. Miminko by se nabumbalo a spokojeně by spinkalo (třeba i šest hodin jako moje Verunka.)

Proto radím - tlučte se něčím hodně tvrdým do hlavy a hořce litujte, že jste nekojily - připravily jste své dítě o to nejcennější, co jste mu mohly v raném dětsvtí dát a co už žádným mazlením, hlazením nedoženete. A hlavně - neošiďte o kojení své druhé dítě!! Včas se informujte a nenechte odejít dětskou sestru z pokoje, dokud vám nepomůže miminko přiložit a nezkontroluje, jestli správně saje.

Užívat chvíle štěstí a pohody s miminkem můžete o moc víc, když bude spokojeně sát u vaší bradavky.
Probatum est. *

(*Prubnuto jest - to jako, že to mám vyzkoušené a nekecám… :o))

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.02 14:02

Zdravím maminy…po přečtení vašich příspěvků jsem se rozhodla, že se podělím o svůj problém. Od počátku co jsem se dozvěděla že čekáme našeho pulečka jsem byla rozhodnutá že budu výhradně kojit co nejdéle to půjde(i z toho důvodu že jsem alergička)…ovšem příroda je někdy potvůrka…plně jsem kojila 2 měsíce a s příkrmem do 3 měsíců. Přes všechny možné rady jak zvýšit tvorbu mléka /častější kojení…střídání prsů při jednom kojení…vyvážená strava…pití 3 litrů tekutin denně…podání homeopatik na zvýšení tvorby mléka/ se nám bohužel nezadařilo…dcerka během 14-ti dnů nepřibrala ani deko a musely jsme přejít na umělou stravu.
Hrozně jsem si to vyčítala a hledala kde jsem udělala chybu…dětská lékařka mě ale přesvědčovala že si to nemám dávat za vinu že bohužel se tohle někdy stává a že umělá mléka už jsou dneska tak „vymakaná“ že dokážou dát téměř to samé co mléko mateřské. Dokonce jsem si to obrečela…ale co naplat…než se dívat na to jak mi miminko pláče hlady…je nervozní…a já pro ně nemůžu nic udělat…:(
Vím že kojení je pro naše drobečky to nejcennější…ale také vím že k vytvoření velkého citového pouta mezi matkou a dítětem není zapotřebí jenom „prsu“ ale nejdůležitější je láska kterou maminka děťátku chce dát…a to může i při krmení z lahve.
Pořád mě mrzí když vidím v parku na lavičce kojící maminku že my jsme měli to štěstí jenom krátce…:(…ale děkuju aspoň za to málo…
Naší Adélce je 3,5 měsíce a přibývá…prospívá…je spokojená…a já jsem nejšťastnější maminkou na světě když mě odmění svým krásným bezzubým úsměvem…
Zdravím všechny maminky … nekojící netruchlete…pro vaše děťátko jste tou nejdůležitější osobou i bez kojení…a těm kojícím přeji hodně zdaru a ať vám to vydrží co nejdéle…:)
 Mirka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.08.02 14:53

Vazene maminky, jsem take jedna z tech, ktera je presvedcena, ze kojeni je otazka chteni. Proto si prestante omlouvat Vasi ignoranci a pohodlnost. Vim, co jsou popraskane bradavky a bolest pri kojeni, je to pouze otazka casu, nez si prsa zvyknou. Sama kojim Kacenku 16. mesic a jsme obe spokojene. Presto se take casto setkavam s nepochopenim apod. Dulezite je si verit a jizlive poznamky nekojivsich matek si nepripoustet. Vyzva pro budouci maminky>>>kojte za kazdou cenu, trocha te bolesti na zacatku stoji za to!!!!
P.S. jedna ma znama prestala kojit dceru v 5 mesicich, protoze se chtela zucastnit pracovni party a zaparit…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.08.02 17:11

Chytra jak radio, ale vubec nevis o cem mluvis. Jak muzes radit nekomu, koho jsi v zivote nevidela a stanovovat nejake zavery. Takovy holy NESMYSL.
Nenechte si do toho nikdo kecat, myslim si, ze plnohodnotny vztah s ditetem se da uzit i bez toho, abyste ho mely 2 roky u prsu.

Marketa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.08.02 20:38

nazdarek, tady radio. nikomu neberu jeho velky problem a nemoznost kojeni. Mela jsem na mysli, nenechat se zastrasit prvnimi neuspechy a prip. bolestivosti=malo mleka>>>nacpat dudlik, hlavne, at nebreci…
Doufam ,ze jsem se Te, Marketo, nedotkla.
Petra-radio.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.08.02 13:16

Nene, to vubec ne, me se jen dotyka to, ze se nekdo snazi radit zpusobem shora uvedenym. Jak muze rict, aby jsme se „mlatily necim hodne tvrdym do hlavy“..... asi to ma taky odzkousene a taky podle toho vypadaji jeji prispevky. Tebe se to netyka Petro, ja myslim, ze zrovna ty to mas v hlave v poradku. Viz tvuj prispevek. Samozrejme, ze kojit clovek chce, ale nekdy to proste nejde. A trapit svoje dite hlady kvuli tomu, ze se treba do tydne moje prsa „vzpamatuji“ a zacnou produkovat dostatek mleka - to teda ne. Ja chci mit spokojene miminko, kteremu nic nechybi a ne ujeceny, hladovy krk. Skoda, ze miminka neumi mluvit, mozna by Alice potrebovala, aby si o jidlo REKLO.
Timto samozrejme nezpochybnuji znalosti v teto oblasti , pouze zpusob podani a take jistou FANATICNOST......

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.08.02 22:13

Plně se hlásím k matkám, které se nebály postavit se dnešnímu trendu a to je kojení. Já jsem chtěla dceru kojit co nejdéle. Kojení nám do 3 měsíců nedělalo problémy,dcera přibírala 1kg za měsíc - pohoda. Jenže potom jí to přestalo stačit - ve dne jsme kojily 1 hodinu hodinu byl klid a potom chtěla znovu, navečer jsme mohly kojit po 3/4 hodině. Před spaním kojení 2 hodiny pak 2 hodiny spánek a do rána 3 x vzhůru s kojením v dálce 1 hodiny. Vydržely jsme takto měsíc nevyspalé, hladové. Na konci měsíce jsme byly v bludném kruhu nevyspání a hladovění.(U pití usla, ale nebyla najezená a tak se hlady probudila , ale za chvíly zas usla)Byl to měsíc hrůzy nepřibírala nejedla,nespala. A já ostatně taky ne. To nepřidalo ani jedné. Všechny ra dy Vás „bojovnic“ za kojení byly marné - čaje, maséže, teplo, spánek (kdy asi?), nabídka a poptávka-nesmysl. a tak jse přešly na umělou výživu a problém byl pryč, malá roste jak z vody, spí, hraje si a je v pohodě. Dodnes si vyčítám, že jsem ji tak dlouho trápila hlady u dalšího dítěte to neudělám, dítě uřvat jenom proto abych mohla vykládat, že jsem kojila do jeho 5 let.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.09.02 19:55

Nechápu,že někomu přijde NORMÁLNÍ kojit dítě do 3 let a podobně!Je vidět,že i mezi matkami jsou pěkně fanatické radikálky.myslím,že logicky by se mělo dítě krmit než se mu vyvine chrup…
každý ať dělá,jak uzná za vhodné a fanatičky myslím můžou vypustit z komentářů své urážky a běžet kojit své 15 ti leté děti Justýna

Michala3
Povídálka 24 příspěvků 02.09.02 10:04

Alice, nevim, jestli jsi normální, ale není všechno v technice. Techniku jsem měla zvládnutou dokonale, ale přesto jsem kojila jen 3 týdny. Malému mléko prostě nestačilo a hlavně měl malinkou bradičku na zapření. To mi potvrdila i lékařka v Thomayerově nemocici v Praze. Pár dnů po porodu mě upozornila, že to asi nepůjde s ním dobře a to je tvrdá zastánkyně kojení. Oba jsme ty tři týdny byli naprosto zoufalí. Já únavou z celodenního kojení /tím myslím 12krát denně/ a on hlady. Manžel to jednoho dne nevydržel a přinesl umělou výživu. A byli jsme spokojení oba. Nemám absolutní důvod se čímkoli mlátit do hlavy, bědovat a litovat. Spokojenost miminka pro mě byla důležitější než nesmyslné trápení a kojení za každou cenu. To, že by byli děti na výživě o něco ochuzené, to popírám. O to více se s nimi maminky mazlí. Tak nepřeháněj a neděs tady budoucí a novopečené maminky takovými nesmysly.

Michala3
Povídálka 24 příspěvků 02.09.02 10:12

Po tvém druhém komentáři už vím, že nejsi normální Alice. Běž někam s tím svým strašením. Já jsem taky vyrostla na umělé stravě, bratr, moje matka a sposta lidí v mém okolí. Za posledních 10 let jsem byla nemocná JEDNOU a to vlastní vinou./koupání na začátku května v ledovém lomu byla opravdu hloupost/. Můj syn 16 měsíců měl 3 denní virózu, kterou si přinesl z jesliček. Jinak naprosto zdráv. Maminky a těhulky, nedejte na řeči takovýchto „chytrých“ žen a svoje miminka více líbejte, hladtě a objímejte, to je přece mnohem dležitější než mléko.

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 02.09.02 10:17

Podle mě by se člověk neměl řídit tím, kdy má miminkou zoubky - některé má první zoubek ve třech měsících, jiné ho nemá ještě ani v roce, známy jsou i případy, kdy se miminko se zoubky narodí.
Spíše bych se řídila tím, že má být spokojené a klidné jak miminko tak maminka a tomu přizpůsobit i délku kojení.
Určitě není dobré mít nějakou normu a té se zuby nehty držet. Šárka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.09.02 11:43

Hurá, konecne nekdo uplne normalni!!!!!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.09.02 11:47

To jsem rada, ze z tech clanku nahore nemam stejny pocit jenom ja. Nesnasim tyhle fanaticke kecy o cemkoliv a natoz o vecech tykajicich se pouze a jenom intimnich rodinnych vztahu. Jemine, neni nahodou Alice jedna se Svedkyn Jehovovych???? Tam by se mozna uplatnila nejvic.....
Vsem preju, aby se jim dobre kojilo a nekoukejte na to, co si o tom kdo mysli, je to jen na vas a pokud mate pocit, ze je neco spatne, delejte jak nelip umite. Je to prece jen na vas a nenechte se manipulovat nekam, kam nechcete.
Pa, a mejte se.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.09.02 15:23

Halo,halo…chci si jen ujasnit, kde jsou hranice „normalnosti“!!! Taky bych nenechala sve dite hladovet!!! Jen me tak napadlo, co bychom delali, nebyt umelych vyziv. Asi nezbyva jine, nez poslat dite na pastvu na zelenou louku. Prsa mame mimochodem take na paradu, ne jen na kojeni.
Hura, hura - umelym vyzivam a jejich reklamnim kampanim!!!
unnormales

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.09.02 18:01

Nechci se zastavat ani jedne ani druhe strany. Jen me tak napadlo, ze nejak neumime argumentovat a diskutovat s nekym, kdo ma uplne odlisny nazor. Hned se vytahnou urazky, ironie a rany pod pas. Mozna je to tim, ze nas ve skole netrenovali v retorice a umeni diskuse, ale spis vtloukali do hlavy, ze jen jeden nazor je spravny.
Tak, doufam, ze se ted vsichni nepusti do me:-)

Milan
Nováček 4 příspěvky 15.01.03 08:52

Zdá se že je víc, co nechápeš. Já jsem sice chlap, ale i tak ti můžu říct jedno.To co se jednomu zdá NORMÁLNÍ jinému normální nepřipadá. Z toho je možné říci, že je hloupost určovat, co normální je a co ne. Důležité je, aby ty jsi měla pocit, že děláš pro svoje dítě to nejlepší. A co si o tom myslí ti druzí je úplně jedno. Takže já bych řekl, že nejsi o nic menší fanatička, než radikální zastánci kojení jak tomu říkáš ty. Co ty na to ?

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 07.02.03 12:00

Milé dámy!

Napsala jsem vám, že vaše namíchnuté reakce očekávám, dokonce i na jaké adrese je očekávám. Vylily jste si srdíčka tady, tak vám také tady odpovím.

Začnu otázkou ? Kdo je normální? Jaká jsou kritéria normálnosti? Jeden Anonymus (v dnešní době už asi není zvykem se podepisovat) tady vyslovil otázku, zda nepatřím ke Svědkům Jehovovým. Nepatřím. Je mi celkem jedno, zda mě někdo pokládá za normální či nenormální, někdy jdu proti proudu a dovedu si to obhájit. Pokud má být normál, to co často vidím kolem sebe, jsem velice ráda nenormální.

Věděla jsem, že svým článkem a odezvou někoho naštvu, ale název článku mi připadal jako nešťastně volený. V době, kdy se toho o kojení tolik ví a kdy se zase propaguje nabádat někoho, aby nekojil… Ano, správně, autorka článku nenabádala, ale dohromady to tak vyznělo. Jistě je malé procento žen, které kojit nemohou a musí sáhnout po náhradě, i když samy nechtěly a mrzí je to. Jsou tu ale dámy, které se bojí o svá ňadra a kojit dítě do jednoho roku jim připadá ujeté.

Chápu, že moje slova mohla vyznít jinak, než jsem je zamýšlela, psala jsem v šestinedělí po dost odstrašující zkušenosti z porodnice, kdy jsem musela o kojení bojovat. Dneska bych asi volila jiná slova. Nemíním nikomu nic vnucovat ani radit, vnesla jsem trochu jiskry do diskuse a jak je vidět, zabralo to. :o) Jste vážně roztomilé, když se vztekáte! :o)

Zajímavé je, že autorky článků na které jsem reagovala se neozvaly, zato jsem zvedla mandle jiným… Milé dámy, vztáhly jste na sebe slova, která patřila jiným. Milá Justýno, pochybuji, že by patnáctileté dítko mělo zájem o kojení, píše se to jen v pohádkách a dnešní mládež má přece jen v tom věku jiné zájmy. Ale díky za inspiraci, za pokus to rozhodně stojí.

Konkrétně k vaším reakcím ? ano, technika není všechno, někdo prostě kojit nemůže a nemá cenu nechat strádat a řvát dítě (k tomu jsem tu přece nikoho nenaváděla!) Dočasný nedostatek mléka se dá překlenout i mlékem umělým, jenže lépe než z lahve stojí zato dát si práci a zvolit takovou techniku, která neodnaučí děti sát z prsu. Protože jak nastoupí láhev, dítě si většinou zvykne na jednodušší způsob a sát se mu pak nemusí chtít.

Argument, že někdo vyrost na umělé stravě a je zdravý mi nepřipadá jako dobrý argument pro nekojení. Kojení není zdaleka jen jídlo a mazlení není důležitější než kojení. Důležité je oboje. Vztah matky a dítěte se určitě kojením vytváří, v tom mi dají mnohé z vás možná za pravdu. Ale schválně ? kolik je těch, které kojit mohly a nechaly se negativně ovlivnit okolím? Kolik z vás to zapíchlo po třech měsících, protože bylo málo mléka? A kdo vám poradil?

Děkuji všem, kteří tu obdivují mojí chytrost. Tak hrozné to zase není, jen nějakých 122 IQ, ale žít se s tím dá… Každopádně děkuji za lichotky, potěšilo mě to.

Jen tak na okraj ? skutečná osobnost si nenechá od nikoho nic předepisovat ani udávat normy. Pokud se vám zdá, že to někdo dělá, proč vás to nazdvihuje ze židle? Protože se tím nepotvrzuje ?vaše? pravda?

Výzva mlátit se něčím tvrdým do hlavy (aby se v ní rozbřesklo…) byla míněna těm maminkám, které to zabalí hned na začátku a nechají si zastavit laktaci, aniž by se vůbec pokusily. Máte své hlavičky velice rády, tohle vás nadzvedlo asi nejvíc! :o) Tak to prosím vás nedělejte! Mohlo by to taky strašlivě dunět… :o)

Pac a pusu!

Vaše Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 07.02.03 12:16

Milá maminko!

Neznám bližší údaje, ale jak to popisuješ vypadá to na známou krizi třetího měsíce, kdy spotřeba dítěte roste. Pro všechny maminky, které zažijí něco podobného: neděste se, je to normální, dítě chce pít častěji a během několika dní se vám začne tvořit více mléka. Chce to jen vydržet a kojit hlavně v noci, protože noční kojení podporuje tvorbu prolaktinu. Pokud to však trvá měsíc, může být problém jinde. Jako první bych se pokusila zkrátit dobu kojení a zaměstnat miminko nějak jinak ? jít na procházku, zpívat, pochovat. Dítě se totiž dlouhým kojením unaví a brzo znovu vyhládne. Rozhodně bych vyhledala odbornou pomoc, měl by to vědět váš dětský lékař. Pokud vám pouze doporučí příkrm a bude vás od plného kojení odrazovat, můžete si zavolat na Horkou linku kojení nebo se pozeptat některé laktační poradkyně. Na stránkách www.mamita.cz byste měly najít dost kontaktů. Může se snadno stát, že matčina únava a stres se odrazí na chuti mléka, to pak dítě logicky odmítá a tak se vezete v začarovaném kruhu. Zavedení příkrmu může v tomto případě pomoci, ale je dobré zvolit takový způsob, který neodnaučí dítě sát: stříkačkou, z hrnečku. Jakmile dáte láhev s dudlíkem, dítě si na to zvykne a bude příliš pohodlné, aby pak sálo z prsu. Kritériem je zcela určitě spokojené dítě a také spokojená vyspaná maminka! Dávat si nějaké cíle, jako kojit do pěti let mi připadá nemoudré. Některé mé kamarádky přikrmují od dvou měsíců, ale stále ještě kojí, jiné dokonce opět začaly kojit plně.

Alice

Luckara
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.05.11 18:25

Milé maminky,
nemohu než reagovat. Mám téměř tříletou dceru, kterou jsem „kojila“ 3 měsíce a pak Nutrilon. Píšu „kojila“, protože to byl boj. Mléka jsem mohla mít pro dva, ale co naplat, když dítě nespoluracuje, totiž nemá vůbec hlad. Celé hodiny nedala hlad najevo, Nutrilon do 8 měsíců pila jen ve spaní. pokud nespala půl dne, nepila nic. Podobně pak s příkrmy a je tomu tak dodnes. Jí jako vrabec a to má ještě velmi omezený jídelníček. Dnes má něco málo přes 12kg. ¨Do dvou let měla ještě průjmy…, co jsme se najezdili po doktorech a nemocnicích. Jinak je velmi živá, bystrá… málo jí a je drobná,moc nekojená, ale na vztahu se mnou určitě neutrpěla.
Nyní máme ještě téměř 7 měš. chlapečka. Po nezdaru s dcerou jsem chtěl kojit o to více. Jemi jasné, že je to to nejlepší mlíčko pro miminko. Prvních 6 týdnu - super, tak pohodlné, krásné, mlíčko vždy připravené. Mléka jsem měla pro trojčata, syn pil málo, ale velmi často. A přibíral bleskově. Hlad dával patřičně najevo. Byla jsem šťastná, že nebubu zažívat boj o každou lžičku, jako s dcerou. Kdo nezažil, nepochopí. Ale pak přišel zvrat. Malý jenom spal a spal, o jídlo se nehlásil. To trvalo asi taky 6 týdnů. Mezi tím jsem ale byla velmi vyčerpaná ještě po porodu a hlavně strach a stres, že to bude jako s dcerou způsobil, že jsem postupně o mléko přišla. Byla jsem už se silami v koncích a v tu chvíli jsem si říkala, že hold bude na umělém, jen aby pil. Ale on láhev do pusy nevzal. Skončili jsme ve 2,5 měs. na kapačkách. A pak teprv začal boj. Láhev stále nechtěl, pil ve spaní(jako dcera), ale velmi zvracel - prý reflux, ale zřejmě i nesnášenlivost mléčné bílkoviny. Nyní po 3 měsících snažení začal pít mléko bez boje a celkem ochotně, je na spoc. mléku pro alergiky. Má ekzém na krčku… Je mi z toho často smutno a těžko, probrečela jsem moře slz a i dnes ještě někdy ukápne, ale chci jen napsat, že ne vždy kojení opravdu jde i přes velké snahy. Co já jsem se načetla, nastudovala, kontaktovala jsem několikrát 2 lakt. poradkyně, odsávala jsem elektrickou odsávačkou. Vím, že mléka bych měla dost (až nadbytek), ale musí chtít i dítě. Chci potěšit maminky, kterým se kojení nepovedlo a hlavně i ty, které mají děti, které nechtějí jíst a pít a mají nějaké zdravotní problémy. Moje dcera mi (kromě jídla :-)dnes dává tolik radosti a skrze ní věřím, že do budoucna bude vše dobré s ní i se synem.
A to přeji i vám. Pokud byste některá chtěla si popovídat, můžete se mi ozvat na e-mail:luckara@cen­trum.cz
(Ráda taky uvítám Vaše rady, co na ekzémy…)
 Lucie

zuzulenda
Závislačka 3910 příspěvků 30.05.11 19:21

Hrdinové anonymní :palec: :roll:

Já jsem kojila pouhých 14dní. Teda dalších x dní jsem se o to pokoušela. Když měla dcerka 2týdny, dostala jsem šílené horečky, sotva jsem lezla, myslela jsem, že „zdechnu“. V den, kdy se dostavily horečky, začalo pro mě peklo. Dcerka celou noc jen plakala (byla to první noc bez chlapa). Kojila jsem ji, ale po hodinovém kojení stejně plakala. Konejšila, vozila ji po bytě v kočáře, nic nepomáhalo. Druhý den jsme šli k dr na kontrolu, holka stále plakala. Doktorka mi řekla, ať ji zkusím nakojit. Seděla u mě a uznala sama, že to prostě nejde. Ovšem já to nevzdala. Od příjezdu od doktorky, jsem malou doma kojila 3! hodiny. Malá stále plakala. Volala jsem PA, byla to známá mé maminky. Přišla za mnou. Techniku jsem měla správnou, všechno bylo správně. Jen prostě dceři mléko nestačilo. A to dodávám, že mléka jsem měla strašně moc. Týden jsem nechala dceru „trápit hladem“. Tolik slz, celé dny a noci probrečené (jak dcera, tak já), tolik zkoušení, radění s latkační poradkyní, apod. Nepřeji zažít nikomu. Nakonec sama LP uznala, že nemá cenu dál holku trápit. (Nepřibírala ani na váze). Koupila jsem Nutrilon a dcera náhle přestala plakat, bumbala krásně mlíčko a začala pěkěn přibírat.
To, že má občas rýmu, občas kašel, je naprosto normální. Kamarádka kojí kluka ještě dnes a kluk má oslabenou imunitu, takže to, že dám dítěti UM neznamená, že jsem špatná máma.
Nesnáším trend kojení. Proč ty, které prostě neměly to štěstí kojit, jsou hned špatné mámy?

zuzulenda
Závislačka 3910 příspěvků 30.05.11 19:22

To jsem nenapsala ještě to, že jsem odstříkávala dcera i tak plakala. Nepřibírala.

Marishka89
Zasloužilá kecalka 696 příspěvků 31.05.11 10:21

Přidávám se za nekojícící maminky. Kojit jako tak nemůžu (ploché bradavky) takže jsem v porodnici odstříkávala… nic neteklo, po pár dnech už jsem měla mléka hromadu, štěstím se to ve mě tetelilo že alespoň takhle to půjde. Ovšem když byly dcerce 3 dny, odvezli nás na vyšetření srdíčka pro neustávající šelest. Zjistili jí vážnou srdeční vadu. Vzali mi ji a odvezli kamsi na JIPku, do jiného města, mě odveleli zpět domů. Probrečela jsem dvě noci, mléko odstříkávala a malé ho pravidelně vozila. Ale bylo ho míň a míň…teď neodstříkám ani 20 ml, jsme na UM. Beátce chutná, hezky papá a prospívá. Ale kdykoli někoho potkám, zeptá se mě-kojíš? Když odpovím že ne, ty pohledy… no to je na pěst! Mimo to, komu je co do toho jestli kojím nebo ne?! Už mě s tím nervuje i přítel, furt mi strká odsávačku. Jenže to je marnej boj, zkoušela jsem mu navrhnout ať si zkusí odstříkat sám, a bude se cejtit stejně jako já…Chápu že MM je to nejlepší co můžu holce nabídnout, ale když není tak není… :nevim: a ostatní se třeba stavte na hlavu. :mrgreen:

martulkasloník
Extra třída :D 12262 příspěvků 31.05.11 20:21

pěkně napsáno, já jsem nekojící, z části nedobrovolně protože prsa prostě vyhlásila stávku hned na začátku a z části dobrovolně neboť jsem se rozhodla sebe i malou nadále netrápit, což bylo dle mě to nejlepší rozhodnutí v životě a děkuju vynálezci sunaru za to že můžu v klidu a pohodě prožívat maminkování.
Bohužel okolí co mám zkušenost je mnohdy zfanatizované kojícíma příručkama a jako prvorodička v šestinedělí jsem ty neskutečné kritické kecy a narážky na to jaký malá bude chudák protože se s ní ani nepomazlím když nebude u prsa a já jsem sobecká matka, o kojotyranii v porodce ani nemluvím že jsem se dostala do stavu že mě ke kojení už nikdy nikdo ani u druhého prcka nedonutí ani heverem.

takže se podepisuju pod větu že mateřská láska se nedá měřit na hektolitry nakojeného mléka, nekojící mainy milují a hladí své děti stejně často jako kojící a o zdraví dětí ani nemluvím

Vložit nový komentář