Miminko rozhodně není samozřejmost

Snažení

Vždycky jsem měla ráda děti. Dovedla jsem si představit stát se matkou klidně ve dvaceti. Osud tomu ovšem chtěl jinak. Jak se říká napřed nebyl vhodný tatínek a když už jsem našla muže, se kterým jsem dítě chtěla, tak to nešlo. Ve svém předchozím deníčku jsem psala, že jsem otěhotněla po IVF. Tímhle chci povzbudit všechny páry, kterým to nejde.

Dneska (12.července 2014) je mi čerstvě 30 a mám úžasnýho čtyřměsíčního synka. Ovšem byly i časy, kdy jsem nevěřila, že se toho vůbec dočkám.

S mým současným partnerem jsme se seznámili v roce 2007. Oba jsme za sebou měli dost bolestivé rozchody, tak jsme se nechtěli hned vázat. Ovšem do roka z nás byl opravdový pár a začali jsme mluvit i o miminku. Partner už děti v té době měl, ale nebyl rozhodně proti dalšímu.

První přkážka přišla v podobě mého studia. Chtěla jsem si dodělat inženýra, ani pořádně nevím proč. :lol: Pak přišly zdravotní problémy mého miláčka. Bohužel mu našli rakovinu a musel na operaci a chemoterapii. V tu chvíli jsme si oba uvědomili, že tu nebudeme věčně a že chceme společnou budoucnost a tudíž miminko. :hug: To byl duben 2011.

Já jsem v té době dokončovala poslední semestr, státnice jsem měla dělat v únoru 2012. Tenkrát jsem si malovala, jak na státnice, případně na promoci půjdu už s bříškem. Ale to jsem se pletla.

Nechtěla jsem na to vůbec myslet, vlastně jsem to nechtěla řešit, ale stejně jsem se každý měsíc těšila na to, že „to nedostanu“. Jenže hlavní problém u mě je ten, že jsem nikdy neměla menstruaci pravidelně. Takže cyklus 40 dní nebyla žádná výjimka. Tudíž jsem si testy mohla dělat až po nějakých 2 měsících, kdz MS nepřicházela.

Udeřil konec roku 2012 a pořád nic. Nechtěla jsem partnera stresovat. Nepočítala jsem plodné dny, neměřila jsem si teplotu, ale spoléhala jsem na to, že když budeme mít sex po dvou až třech dnech, tak se prostě „musíme trefit“. Jenže rok utekl jako voda a pořád nic.

Mezitím jsem úspěšně dokončila školu i koupila a zařídila byt.

Samozřejmě jsem svoji touhu otěhotnět sdílela i se svým gynekologem. Zjistil, že mám některé cykly anovulační. Napřed jsem dostala Duphaston, který mi měl pomoct k pravidelnosti. Jenže místo toho, aby mi pomohl, jsem začala krvácet o dost častěji a bylo mi po něm špatně. Takže jsem po dvou cyklech vysadila a ke slovu se dostal Clostylbegyt. Po něm jsem krásně ovulovala, dokonce jsem i poznala kdy, ale znovu se mi otěhotnět nepodařilo.

Nechali jsme tomu ještě další půlrok. Snažila jsem se „na to nemyslet“, ale vy, kdo jste si tím prošly, víte dobře, jak je to těžké.

Začala jsem se s doktorkou bavit o IVF, ale dala jsem si ještě čas. V říjnu 2012 jsem dostala další Clostyl, vlastně jsem měla dávku na tři měsíce. Po těhle práškách jsem menstruovala pravidelně, takže jsem věděla, kdy přijde další MS.

Menstruace měla přijít kolem 27.prosince, ale nepřicházela. Těšila jsem, že si na Silvestra udělám test a už jsem opravdu byla natěšená, že „to konečně vyšlo“. Jenže přišel Silvestr a mě popadly známé bolesti a menstruace přišla.

V tu chvíli jsem se složila. Přišlo mi to najednou tak líto a nechápala jsem „proč zrovna já“. Přítel byl v pořádku, to se všechno testovalo a navíc v té době už děti měl. Takže jsem věděla, že problém je u mě a prostě už jsem nechtěla jen čekat.

9. ledna 2013 jsem šla ke svému gynekologovi a hned jsem mu řekla, že už prostě nechci čekat, že chci na umělý. Poslal mě do pražského Pronatalu, protože tam sám v té době dělal na částečný úvazek.

Začal mi tedy kolotoč vyšetření - stimulace - transfer.

Poprvé jsem do CARu šla v únoru 2012, ale stimulaci jsme odložili, protože jsme měli naplánované hory a zrovna v tu dobu bych byla po transferu. Takže jsem stimulaci začala v březnu. Měla jsem vše ještě komplikovanější tím, že mám Leidenskou mutaci, vadu krve, takže ke všem injekcím s hormony jsem si musela píchat ještě heparin (Clexane). Ale nedělalo mi to problém, ani mi po těch injekcích nebylo špatně, jak jsem četal od jiných žen na internetu.

Udeřil tedy 23. březen a můj den odběru vajíček. Byla to moje první narkóza a zvládla jsem to skvěle. Odebrali mi 20 vajíček, z toho bylo 16 folikulů. Doktor mi doporučil, abych nechala polovinu oplodnit přirozeně a polovinu metodou ICSI. Jeden z problémů, proč to nešlo, totiž mohl být ten, že prostě moje vajíčko nepustí partnerovu spermii. Souhlasila jsem s tím a zároveň i s prodlouženou kultivací, takže jsem si pro „miminko“ šla za pět dní.

Embryoložka mi naše embryjka chválila. Z těch 16 se oplodnilo 15 a přežilo 10. Jedno kvalitní embryo mi zavedli 28.března a následovalo čekání na test. Dostala jsem instrukce, abych si po 16 dnech, udělala těhotenský test a pokud by byl pozitivní, tak se mám objednat na ultrazvuk. Na krev mě nezvali. Bohužel test byl negativní. Celou dobu jsem to cítila, sama jsem si říkala - „Nemůžu mít takové štěstí, aby se mi to povedlo napoprvé“.

Naštěstí se nám 9 embryjek povedlo zamrazit, takže mě nečekala další stimulace. Naštěstí mám skvělého gynekologa a jelikož věděl o mých problematických cyklech, nasadil mi před dalším transferem Esrofem, který mi měl pomoct k ovulaci a podpořit růst sliznice. Ultrazvuk ukázal, že hormony zabraly a tělo je připravené na další transfer - to bylo v červnu 2013.

KET proběhl 10.června 2013. Zavedli mi dvě kvalitní embrya, které bez problémů přežili rozmrazení. Na KET jsem šla s tím, že odejdu těhotná a opravdu se povedlo. Už po sedmi dnesch se mi na testu objevila slabá druhá čárka a už po jedenácti dnech jsem měla „dálnici“. Ze dvou embryí se chytlo jedno a dneska je z něj čtyřměsíční Daniel, který mi dělá jen a jen radost. :hug:

Mimo svého partnera jsem hodně vděčná i svému gynekologovi, který mi včas nasadil správné hormony a zároveň se sám ujal transferu. Dodalo mi to hodně sebevědomí a víru v úspěch.

Chci povzbudit věechny snažilky, aby neházely flintu do žita, ale zárověň apelovat na všechny, aby nečekaly s dětma na pozdější věk. Jsem opravdu vděčná, že existuje moderní medicína a možnost umělého oplození.

Doufám, že je to srozumitelné a povzbudivé. Dneska je ze mě šťastná maminka a nevyměnila bych to za nic na světě.

Hodnotilo 34 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Aninkaaa
Závislačka 2504 příspěvků 2 inzeráty 20.07.14 07:58

Gratuluji moc k synovi a přeji už jen samou radost :potlesk: :kytka: My se po roce snažení rozhodly jít do caru a po 4 neúspěšných IUI a 2 IVF jsem nakonec otěhotněla přirozeně :hug: Takže po 4letech snažení tu máme krásnou 5měsíční holčičku :srdce:

 
Dainvyk
Ukecaná baba ;) 1566 příspěvků 20.07.14 08:09
:potlesk: :potlesk:
 
Cuddy
Extra třída :D 13366 příspěvků 20.07.14 08:54

To tvoje apelovani na vsechny, aby necekaly na pozdejsi vek… Opravdu by jsi mela radeji dite ve 20, se stredni skolou, v podnajmu, s vidinou mizerne prace [ano, s praci se najdou vyjjimky, ale vetsinou to tak neni]? Pises, ze jsi nemela pravidelne ms cykly, tudiz stejny problem by klidne nastal v tech tvych 20. Toto apelovani se mne nelibi, spolecnost tim vnucuje zenam, ze si za to mohou sami. Ale je to opravdu tak? Proc jsou tedy v carech i 20 lete zeny?

Příspěvek upraven 20.07.14 v 08:55

 
Jitka79
Závislačka 3545 příspěvků 20.07.14 09:09

Hezký deníček se šťastným koncem:) Těžké si představit, čím vším si vy maminky-snažilky musíte projít, abyste chovaly ten svůj uzlíček v náručí.. já jsem opačný „extrém“, pokaždé jsem otěhotněla, jen co prošly kolem trenky.. a máme 8letou a 5měsíční slečnu.

@Cuddy myslím, že zakladatelka nemyslela mít dítě ve dvaceti v podnájmu, ale nenechávat těhotenství a mateřství až na „stará“ kolena. Vím sama moc dobře, o čem je řeč.. první dcera v 26 a bylo to úplně jiné, než teď ve 34 s miminkem. Navíc se druhá dcera narodila se srdeční vadou a to já sama osobně přičítám k tomu věku, se kterým roste i třeba riziko všech vrozených vad. A proč jsem do toho nešla od první dcerky dřív? Protože jsem „potřebovala nahnat kariéru“, kterou bych teď klidně nechala plavat, jen aby se dcera narodila zdravá…

Příspěvek upraven 20.07.14 v 09:10

 
Nuníček
Zasloužilá kecalka 988 příspěvků 20.07.14 09:11

@Cuddy Myslím, že zakladatelka nemyslela to, aby si všechny ženy pořídily děti ještě na střední škole :roll:, ale spíš to, aby to nenechávaly do 40. Je jistě lepší (když to nejde přirozeně) začít řešit IVF kolem 30 (tam je ještě 10 let rezerva) než kolem 40.

 
Cuddy
Extra třída :D 13366 příspěvků 20.07.14 09:26

@Jitka79 @Nuníček Zakladatelka se sama zacala snazit v poslednim rocniku vs a presto musela podstoupit ivf. Tudiz o veku to neni. Z denicku to na me pusobilo stylem zacnete se snazit driv nez ja, coz tem 20 letum, maturite a podnajmu u vetsiny zen odpovida.

 
Edita2
Ukecaná baba ;) 2280 příspěvků 20.07.14 09:47

Krásný deníček :) :hug: hezky napsané zlatíčko :) :srdce: a malý je nádherný :) :kytka:

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 20.07.14 10:36

@Cuddy Tak snad každý ví, že s věkem roste riziko neschopnosti otěhotnět, stejně jako je větší riziko VVV. Nejde o finanční stránku(mimochodem ta může být stejně mizerná ve 20 jako ve 40),ale o tu biologickou

 
eviku-miluna
Kelišová 5947 příspěvků 20.07.14 11:23

Gratulace k chlapečkovi, ať vám dělá v životě jen samou radost :hug:.

 
veverka89
Ukecaná baba ;) 2283 příspěvků 20.07.14 12:27

Krásně napsané.. :potlesk: přijde mi to jako včera kdy jsme se vzájemně povzbuzovaly a čekaly na výsledky transferu, a dnes je těm našim „embryjkum“ už skoro půl roku.. :kytka:

 
Motýlice
Kelišová 5026 příspěvků 20.07.14 13:04

Gratuluji k miminku. Deníček pěkný, ale ten apel nakonec dost pokazil celkový dojem. Sama jsi psala, že dřív jaksi „nebyl otec“, takže? Jak bys to chtěla provést jinak, kdybys mohla vrátit čas? Ono to často není o nějakém honění kariéry nebo záměrném odkládání, prostě se tak život vyvine…

 
janička_opička
Ukecaná baba ;) 2432 příspěvků 20.07.14 13:21

Moc gratuluji k Danielovi ;))..vim jake to je..mam za sebou 8Ivf bohuzel nikdy nebyli mrazacci..po prvnim mam syna s byvalym partnerem a ted 7.tydenni holcicku s manzelem po 8.Ivf…jsem.moc rada, ze jsem to nevzdala..opravdu to stoji za to!!! :kytka:

 
Lajka09
Závislačka 4661 příspěvků 20.07.14 13:46

Zdeni, krásný deníček a z nepochopených komentářů si nic nedělej, myslím, že většina přesně ví, co jsi nám chtěla říct.

 
Aninkaaa
Závislačka 2504 příspěvků 2 inzeráty 20.07.14 14:09

@janička_opička Máš můj velký obdiv :potlesk: Také jsem na IVF byla a vím jak je to finančně a hlavně psychicky náročné :hug: Bohužel se někdy musí jít matce přírodě naproti a trochu jí pomoci :mrgreen: Gratuluji ti k čerstvě narozené holčičce :srdce:

Příspěvek upraven 20.07.14 v 14:09

 
Cee
Kecalka 113 příspěvků 20.07.14 15:27

Mně to tedy ve 30 přijde akorát :dance: Zkušenosti mám takové, že 20 leté matky ve 40 zakládají nové rodiny s novými partnery.
Jitka 79- miminka s VVV se rodí i ženám mladššího věku než jen starším ženám a nikde není psáno, že kdybys dceru měla dříve než v 34, tak VVV nemá. Pravda je, že s vyšším věkem matky roste i roziko vady u mimi, ale zase starší matky jsou tím pádem více hlídané a absolvují genetiku, odběr plodovky, atd, kde se toho více zachytí než triple testem…takže vše je RELATIVNÍ :srdce: dle mého. :mavam:

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 20.07.14 15:35

Gratuluju k chlapeckovi :kytka:

 
Luuc21
Ukecaná baba ;) 2062 příspěvků 20.07.14 16:12

Moc gratuluji k synkovi.. Mě trvalo otěhotnět,,jen,, půl roku a taky to pro mě byly muka, když se tam ty // neukazovaly.. Takže tě naprosto chápu.. Teď už užívej ten dar který máš.. :hug: :hug:

 
Jitka79
Závislačka 3545 příspěvků 20.07.14 16:15

@Cee no nevím, jak moc jsou ty starší matky hlídané.. nám to třeba v těhu nezjistili a po porodu to byl šok. a chodit na odběry, genetiku, když se tomuto dá předejít. jasně, však je to každého věc, každý cítí, kdy mu tikají biologické hodiny. já si jen myslím a teď už to sama vím ze své vlastní zkušenosti, že odkládat mateřství, pokud žena dítě chce, může být později problém. Jak z důvodu početí, potratu/mimochodem před mladší dcerkou jsem ve 33 měla zamlklý potrat/, tak z důvodu zvýšeného rizika VVV.
Jak už jsem psala, zakladatelce gratuluji a přeji, ať si miminko hezky užívá, hlavně, ať jsou všichni i s tatínkem zdraví

 
Martrich
Extra třída :D 12021 příspěvků 20.07.14 16:52

Moc gratuluji k synovi a také ti rozumím. O dítě jsme se začali snažit v mých 26 letech a také to nešlo, přestože jsem byla relativně mladá. Nám vyšlo první IVF, takže jsme měli obrovské štěstí, bohužel druhátko se nám nedaří i po několika pokusech. Je to náročná cesta, ale výsledek za to stojí :srdce:

 
Cee
Kecalka 113 příspěvků 20.07.14 18:16

Jitka 79-jen jsem chtěla napsat, že starším matkám / pokud mají dobrého gynekologa/je nabízena konzultace na genetice kvuli věku a mohou s erozhodnout např. i pro odběr plodové vody, kde se VVV většinou zachytí. Mladším ročníkum toto nabízeno není, protože s epředpokládá zdravé miminko.
Je jasné, že všechna nabízená gyn. vyšetření včetně prvotrimestrálního screeningu, odběru plodové vody a dalších" opičin" ti také zdravé miminko nezaručí :lol: např. autismus, slepota…se poznají až po narození.

Takže nezbývá než doufat, že tvoje mimčo bude zdravé a to doufají holky ve 20 stejně jako ve 40. Určitě si nedělej výčitky, že má tvoje dcerka vadu kvuli věku, to je myslím blbost :mavam:

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 20.07.14 18:38

@Cee Trošku mě Tvoje první věty nadzvedly ze židle. Neházej všechny mladé matky do jednoho pytle(omlouvám se autorce deníčku za OT :oops: ). Mě se třeba zase zdá 30let na první! dítě pozdě. A taky jsem to sem původně nechtěla vůbec, protože si myslím, že je snad každého věc, kdy si pořídí dítě. A to, že mladé matky nejsou hlídané je taky totální nesmysl! Jsou hlídáné úplné stejně, jako ty co se rozhodly chodit s břichem ve 40.

 
Aninkaaa
Závislačka 2504 příspěvků 2 inzeráty 20.07.14 18:50

@dendule4 Musím stebou naprosto souhlasit s tím hlídáním :mrgreen: Já byla těhotná stejně s kámoškou já 24let kámoška 37let a naprosto jsme měly stejné odběry a vyšetření. A to ani na plodovku nešla když jí dobře vyšli testy, stejně jako já :pankac:

 
ivulebobule
Kecalka 251 příspěvků 20.07.14 21:18

Moc gratuluju :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
eli196
Ukecaná baba ;) 2421 příspěvků 20.07.14 21:23

Předně gratuluji k Danielovi! :hug:. Už ten název deníčku mi mluvil z duše, protože tohle si dneska spoustu párů neuvědomuje. Taky jsme se dlouho snažili a nakonec nám vyšlo první IVF a teď očekáváme prvního potomka.
Po tom všem si moc uvědomujeme, že dítě není samozřejmost a proto jsme rádi, že jsme tím vším prošli a víme, že nový život je velký zázrak :). Tak si toho zázraku užívejte :kytka:

 
maminazplzne
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 20.07.14 22:56
a o tom věku to prostě stejně nemusí být

Prvního kluka jsem porodila ve 25 letech, sice otěhotnění bylo „napoprvé“, opravdu, až jsme žasli, ale přes veškerou snahu jsem porodila předčasně a další děje popisovat nebudu, dodneška jsem z toho špatná, téměř umřel, pak vojtovka, celá škála různých rehabilitací… a na druhého chlapečka jsme si pravda počkali, nešlo to hned, taky ve 40 letech :-) ale povedl se přirozeně a těhotenství - porod - poporodní adaptace absolutně skvělá… takže ono můžete klidně těhotnět snadno a pak není ale stejně záruka ničeho!

ale fakt je, že statistika mluví jasně, po 35letech je to fakt o hubu…

 
Semik
Extra třída :D 10249 příspěvků 20.07.14 23:00

Gratuluji k Danielkovi :kytka: taky te naprosto chapu my se zacali snazit o miminko kdyz mi bylo 27 a byli trochu zajisteni a po druhem IVF ted vedle me spinka trileta holcicka a z druhe strany mi spinka dvacetideni chlapecek z Ketu to byl 6pokus a stoji to opravdu za to :palec:

Příspěvek upraven 20.07.14 v 23:06

 
Misel02
Závislačka 4331 příspěvků 21.07.14 08:06

Moc gratuluji k synovi:-)

 
Cee
Kecalka 113 příspěvků 21.07.14 16:39

Dendule4-

ad 1 nikde nepíšu, že neexistují výjimky, budu ráda, když budeš ve 40 šťastnou partnerkou nebo manželkou ve vztahu trvajícím 20 let a navíc budeš šťastná se svými 20 letými dětmi. Když budeš pomýšlet na mimčo, tak jedině s esvým mužem. K tomu ti nelze než v roce (cca) 2030 gratulovat! :palec:
Neboť nejde jen snad o to, že žena " chce mít dítě" :think:
ale také o to, aby dítě mělo také otce a bylo šťastné v rodině.
(můj příspěvek mínil ženy, co si ve 20 pořizují děti a pak ve 40 další děti s dalšími partnery, protože " stále nenašly " toho pravého"- reagovala jsem na zakladatelku, které se 30 let zdálo příliš pozdě)

ad 2 nepíšu, že mladé matky " nejsou hlídané".Pouze jsem chtěla říci, že když 20 leté vyjde dobře prvotrimestrální screenig / pokud ji tam gynekolog pošle/ a testy v12 tt. a pak triply v 16. týdnu, již se nikam nehoní a neodesílá. Pokud to vyjde dobře ženě po 35 letech, tak ji minimálně nabídnou konzultaci na genetice, aby s emohla rozhodnout, zda podstoupí např. odběr plodovky.
Jestli máš zkušenosti jiné a péče u Vás se věnuje stejně mladším jako starším, zase ti nelze než závidět :pankac:, že máš supr gynekologa :palec:

 
Alowen
Extra třída :D 10506 příspěvků 21.07.14 17:06

Ten apel jsem napsala špatně, omlouvám se… Myslela jsem to tak, nečekat po třicítce. Omlouvám se, pokud vám to pokazilo dojem. Jenom se mi nelíbí ta „moda“ užívat si a až pak dítě

Příspěvek upraven 21.07.14 v 17:20

 
janička_opička
Ukecaná baba ;) 2432 příspěvků 21.07.14 18:17

@Aninkaaa moc dekuju..ja diky zanedbani lekaru po akutnim zanetu slepaku jako dospivajici holka prisla o oba vejcovody, takze pro me ani jina cesta za miminkem nebyla ;) ale zmakla jsem to a jsem. stastna ;)

 
ellamani
Zasloužilá kecalka 796 příspěvků 22.07.14 20:41

Krasny happyend :-)

 
exPražačka
Závislačka 2698 příspěvků 2 inzeráty 21.01.15 10:21

Pěkný článek, díky za sdílení toho mortiria a at Ti Daniel dál nosí samou radost. :-) :palec:

 
Arome danka.02
Kecalka 109 příspěvků 21.01.15 20:29

Krásný deníček :srdce:. Velká gratulace :kytka: :kytka: :kytka:
Danielek je nádherný :srdce:.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama