Moje druhá dcerka Valerinka je na nebi

...prázdná kolébka, smutek, díra v srdci.

Moje druhá dcerka Valerinka je na nebi

Příběh andílka Valerie.

Bylo jaro a já po 16 měsících skončila s kojením starší dcery a hned v květnu jsem otěhotněla, šlo to strašně rychle. Všechno bylo bezproblémové, ukázkové 2. těhotenství. Už se blížil termín porodu a já dostávala jen poslíčky, nic zvláštního a byla jsem suverénně přesvědčena, že vše je, jak má být. Už jsem přece jednou rodila, tak poznám, když jde o něco, a nic vážného by mě ani nenapadlo, že by se mohlo stát.

Termín jsem měla 14.2.2019, na Valentýna. To jsem šla na 1. prohlídku do porodnice, aby mi natočili monitor a prohlédli mě. Monitor jsme točili místo 20 minut 40, protože malá spinkala, tak sestřička běhala s budíkem, aby ji vzbudila. Kontrola u lékaře UTZ taky byla v pořádku, tak jsem odešla domů s tím, že pokud mezitím neporodím, tak mám přijít v pondělí ráno na další kontrolu, že je vše v pořádku.

Už jsem ji moc chtěla mít u sebe, tak jsem si doma dala vanu a všechny ty babské rady, abych jí pomohla jít za námi. Ale pořád nic, jen takové ty menstruační bolesti a sem tam slabá kontrakce. V sobotu po obědě mi ale bylo špatně od žaludku (měla jsem smažený květák, tak jsem to připisovala tomu), přešlo to po chvíli, tak jsem neplašila. Co by, asi by mě poslali domů, že nerodím přece, vše bylo v pořádku přece, ach, já suverén. Měla jsem jet! Asi to bylo znamení. Ale i přesto ten den nic nepřišlo, pohyby jsem cítila, poslíčky slabé, nic, co by nasvědčovalo tomu, že rodím.

Tak jsme jeli na kontrolu až v to osudné pondělí. Tam mě posadila sestra na monitor a zeptala se, jestli je malá hlavou dole? Že nemůže najít srdíčko. Ještě pak hledala chvilku a pak zavolala paní doktorku, aby se na to podívala UTZ. Ta hned rychle běhala a hledala, ale srdíčko bylo už slabé, jen 50 ozev/min., miminka mají kolem 150/min., tak rychle na operační sál na akutního císaře. Já jsem byla v šoku, nikdy by mě toto nenapadlo, jen jsem mechanicky prováděla, co mi říkali, a doktorka řekla, že šance jsou malé. COŽE???

Svět se mi zhroutil, jeli jsme na sál, tam to vše proběhlo rychle, za 10 minut byla malá venku, ale nenadechla se. Manželovi jsem to ani nezavolala, nebyl čas před operací, on byl s malou dcerkou venku v parku a čekal na mě. Pak už na mě čekal na pokoji, kam mě dovezli, když jsem se probrala z narkózy, a uplakaně mi sdělil, že naše dceruška nežije. Donesli nám ji na pokoj a my se s ní mohli rozloučit, mazlili jsme ji a tulili, dali nám otisk nožky, památeční list a medvídka, byla s námi 4 hodiny, nechtěla jsem ji dát pryč, ale odvezli ji na pitvu.

Diagnóza úmrtí je prý hypoxie, nedostatek kyslíku, neví se, zda pitva něco prokáže, ale pro nás to bude pořád rána z nebes, kterou jsme nečekali. Byla to strašná bolest, nejdřív jsme si říkali, že už žádné dítě nechceme, ale po pár minutách jsme změnili názor, chceme děti, moc dětí, jen musíme čekat, až se nám ta jizva zahojí, aspoň rok, abych neměla komplikace.

Porodila jsem anděla a moje dcerka na nás hledí z nebe a ochraňuje celou naši rodinu, hlavně svoji starší sestřičku. Je to strašná životní zkouška, posunulo nás to strašně dál, hodnoty se úplně změnily, vztah s manželem se upevnil a nikdy nás už nic nerozdělí, je to snad jen lekce? Malá se obětovala pro další děti, pro náš vztah s manželem, pro naše hodnoty a priority.

Nikdy na tebe nezapomenu a budu tě navždy nosit v srdci, protože moje láska, kterou jsem ti měla dát, Valinko, ve mně miliónkrát vzrostla a dávám ji tobě a všem kolem.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
8666
27.3.19 01:26

Paneboze proc dalsi :andel: , to snad neni ani mozny, aby se porad dely takovyhle veci! Ale nic si nevycitej hlavne, proste smula, tohle by nenapadlo nikoho asi, co se muze stat…klidne ti fakt mohlo byt blbě po tom kvetaku a vubec to s tim, ze mela mala uz problemy, nesouvisi, to jen tvuj utrapenej mozek hleda souvislosti ve vsem…dejte tomu cas, preboli to a Valinka vam urcite pošle dalsi miminko (miminka), a z nebe na ne(j) bude davat pozor, neboj… :hug: Preju hodne sil, musi to byt hrozny, kdo nezazil nedokaze si asi predstavit jak moc, ani já ne…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1148
27.3.19 06:13

Ahoj, moc me to mrzí. Je to těžká životní zkouška. Přeji hodně sil. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
973
27.3.19 07:32

Pateticky podane, ale asi se to dá chápat. Upřímnou soustrast a mnoho sil do budoucna.

 • Zmínit
 • Nahlásit
162
27.3.19 07:41
:hug:
 • Zmínit
 • Nahlásit
8739
27.3.19 07:47

Me zemřel podobně syn. Věřím, že to nevzdate a dušička se k vám vrátí. Hodně sil :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
887
27.3.19 07:52

@Alkata Uplne by stacila jen ta druha veta!

 • Zmínit
 • Nahlásit
349
27.3.19 09:23

Úplně mě zamrazilo, ať si k vám cestu najde brzy jiné miminko, toto by se nemělo stávat, je mi z toho smutno. Moje malá měla na příjmu 60 tepů za minutu, také nemohli na CTK najít srdíčko - jak mě tehdy polil studený pot, když mi to řekli! UZT, okamžitě sál. Ale moje malá to zvládla, po vytažení sama dýchala, asi měla přitlačený pupečník - jela jsem ihned po odtoku plodové vody, odtekla po 11:00, malou vytáhli 12:35 (odtok může způsobit, že si pupečník mimčo přitlačí až skřípne, řekla moje Dr., a pak dochází k útlumu ozev až vymizení), a udělala jsem dobře. Kdybych nejela, také tu naše nemusela být. Špatně jako vám mi nebylo, jen ty pohyby byly poslední tři dny slabé až žádné, což u konce těhotenství bývá. Je zajímavé, že mé známé také bylo špatně přes noc, raději jela a udělala dobře - také skončila na akutní CS. Domnívám se, že jakékoliv náznaky nevolnosti není vhodné u konce těhu podceňovat, stejně tak odtok plodovky není vhodné brát na lehkou váhu jen proto, že chybí kontrakce (četla jem tu hodně dlouho zpět deníček, kdy paní jela až druhý den po odtoku vody tuším. já bych to psychicky nevydržela) - u mě by to bývalo také skončilo špatně, kdybych vyčkávala na kontrakce a nejela.

Pozn. Ještě den před odtokem jsem byla na monitoru, tep malé hodně skákal ze spodní hranice na horní, ale dle Dr. vše v normě u mimin před termínem porodu, prý jak se hýbe (ale ona se mi nehýbala a tep jí lítal i tak) - mě to tedy normální nepřišlo. Prostě asi další náznak, že se něco děje a není to dobré. Obilňák Brno - mladá doktorka kolem 30-35 let, jen to jméno si nepamatuji!

 • Zmínit
 • Nahlásit
663
27.3.19 10:06

@Alkata že tě pořád baví komentovat tyhle deníčky a diskuze, kde ženské přišly o děti. Už potřetí jsem narazila na tvoje absolutně hnusné komentáře.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1718
27.3.19 10:14

Posíláme mnoho sil a objeti :hug: upřímnou soustrast :hug: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6582
27.3.19 10:29
:hug: :hug: :hug:

@Alkata :poblion: :poblion: :poblion: premyslej, nez neco napises…prozila jsi nekdy neco takoveho? Ocividne ne. Beztak nemas ani deti, nebo nechapu, jak bys tohle mohla jinak vyplodit :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
20
27.3.19 10:58

Je mi to strašně moc líto, bohužel se to občas stává (naštěstí minimálně). Přeju hodně sil. Pokud potřebuješ, najeď si na stránky Prázdná kolébka. drž se!

 • Zmínit
 • Nahlásit
24557
27.3.19 11:42

Tak mi zase tečou slzy :,( Hlavně si, prosím tebe, nic nevyčítej! Žádný znamení, který jsi prošvihla, nebylo! Těhotným před porodem je blbě skoro všem, to by se na tu gyndu musely naštosovat všechny! A pohyby jsi měla, byt slabé, to je normální.
Prostě zaúřadoval osud, a pěkně hnusně :,( Malá je v nebi, pořád bude vaše :srdce: . Přeji vám kupu zdravých dětí a at už je všechno v pořádku :hug: Jen se prvně musíš zahojit, na těle i na duši :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24557
27.3.19 11:44

@Alkata seš prostě trubka necitelná! A chápat se to nedá :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Olleew
27.3.19 13:17

@Jahudka82 ahoj a díky moc za to, že jste četly, že mi soucítíte, ano, nepřála bych to nikomu, je to prostě rána s čistého nebe a neuvěřitelně to bolí, já doufám v to, že se zadaří a moje dcerka bude mít sourozence

 • Nahlásit
Olleew
27.3.19 13:18

@aknadar ano je, a posunulo mě to dál…nic není jen tak, třeba budu lepší člověk a celá má rodina a okolí si uvědomí, co je důležité a co ne, děkuji moc

 • Nahlásit
Olleew
27.3.19 13:21

@Alkata nechtěla jsem reagovat, protože proč, :roll: ale znáte význam slova patetický? Je to jako že přehnané a klišoidní, a to Vy dokážete posoudit? Já děkuji za komentář, ale fakt ta první věta nemusela být, já mám svoji pravdu a to, co cítím, ani trošku papír nesnese, takže určitě to není patetické

 • Nahlásit
Olleew
27.3.19 13:25

@Térouš to mě mrzí s Vašim synkem, ale věřím, že se vše v dobré obrátí :srdce: já doufám, že budu mít další miminko(a) ale moc si nemyslím, že se ona vrátí (i když bych moc ráda :srdce: ) ale zase nechci žádnou náhradu za ní, ona prostě je a je teď v nebi a já se s ní setkám, stejně jako vy s miláčkem malým, musíme se snažit, abychom byli dobří lidé a neubližovali a dostali se tam, kde jsou naši andílci :-*
Samozřejmě vím, že jsi to myslela, jako že se mi vrátí to, že budu maminka zdravého miminka, a ya to ti moc děkuji!

 • Nahlásit
Olleew
27.3.19 13:32

@PETRAKIM děkuji za koment, to sis taky musela prožít svoje, ale je super, že jste to zvládly. Upřímně řečeno ten tvůj komentář beru jako výčitku, že jsem to podělala já, že jsem nejela (ale vím, že to myslíš dobře) dívej, já už jednou rodila normálně a jak jsem psala v deníčku, vše bylo naprosto vpořádku, bylo to ukázkové těhotenství jako to první, tak jsem se moc nevnímala, nevím, prostě jsem si řekla, přešlo to, a co by mi řekli, poslali mě pryč, že mám jen poslíčky. Teď bych to nikdy nkdy nepodcenila, a apeluju na všechny tady budoucí maminky, jezděte do porodnice anebo k lékaři kdykoliv je něco jinak, klidně po 100×, ale nenechte to náhodě a neříkejte si, že mě beztak pošlou domů!!!! Já rodila u Milosrdných bratří

 • Nahlásit
Olleew
27.3.19 13:33

@Boros děkuji, jsem členem, bohužel

 • Nahlásit
Olleew
27.3.19 13:38

@pe-terka moc děkuji za krásná slova, já si podvědomě už téměř nic nevyčítám, to si myslím, je dobře, ani na personál v nemocnici nemůžu říct křivého slova (ale z psychických důvodů tam už jít nemůžu) asi jak píšeš, asi mělo to tak být…o malé se mi nezdá a spát můžu i bez tabletek, takže si myslím, že se má dobře a že bude vše vpořádku, ale já mám strašné výkyvy nálad, jednou je to OK,a pak zas chci jen ležet na jejím hrobě a nikoho nevidět a být jen tam vedle ní.....

 • Nahlásit
24557
27.3.19 13:53

@Olleew Myslím, že @PETRAKIM svůj komentář zformulovala poněkud neštastně a probouzí v tobě výčitky. Jenže tak to není. Možná měla silnější intuici, ale spíš měla více štěstí. Já jsem vícenásobná máma a devátej měsíc stojí za prd pokaždé. Dítě prostě tlačí úplně všude, způsobuje tím různé potíže a z 99% je vše v pořádku. Ty sis vychytala to procento, ale žaludeční nevolnost s tím pravděpodobně neměla co do činění. Příště bude líp :hug:
ps. je moc dobře, že má malá svůj hrob. Pro ten rituál památky i rozloučení.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5283
27.3.19 14:24

Je mi to moc líto, je to tragédie. Držím moc pěsti, ať si k Vám najde cestu zdravé miminko, až přijde čas. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
60
27.3.19 14:29

Hlavne si nic nevycitej!! Druhe tehotenstvi je fakt fofr, clovek je v takové vem zaprahu, ze nema cas se tolik sledovat a ja si vzdycky rikala, jezis, to uz bude zase dalsi kontrola, no toto uteklo. Mela jsem od sedmeho mesice treba dve hodiny 2× denne kontrakce, kolikrat me tak bolelo bricho a co jsem mela delat? Jezdit porad do.porodnice? Snazila jsem se setrit, ale moc to s malym doma neslo. Treba kdybys na tu kontrolu jela, ani by nic nezjistili, mohlo byt jeste vse v pořádku. Je mi moc lito, ze si timhle musis prochazet, to by se nemelo stat nikomu, snad cas tu bolest trochu otupi a hlavne dalsi detatko, posilam mnoho sil :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5283
27.3.19 14:31

@emamka89 Ano, to je přesné, člověk nemá ani tolik času se sledovat, když jsem čekala 4. dítě, tak to byl fakt fofr ve všech ohledech. Každopádně takové tragédie by se neměly dít. Brečím tady do klávesnice. :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
726
27.3.19 14:40

Moc mě to mrzí :hug: Přeji hodně sil a hned jak to bude možné miminko :srdce: :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
610
27.3.19 14:41

Myslím, že jsi na prázdné náruči.. a já tam včera psala, jak jsem přišla o Štěpánka.. je to rok a čtvrt a podobné komentáře jako má tady slečna - paní.. tak občas budou stále. Je třeba se proti nim obrnit. Jen my maminky, tatínci a sourozenci víme jaké to je, jen my, kterým zemřelo dítě se můžeme vcítit do bolesti těch druhých. Taky jsem příspivala deníčkem Vánoce s andělským miminkem.. bolest si poneseme celý život, ale Tvoje starší holčička sourozence už má.. jen někde jinde. Tak jako můj starší syn má tam nahoře bráchu. Určitě si s Valerkou hrají na obláčku spolu :srdce: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2659
27.3.19 14:49

Boze… :,( :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
1335
27.3.19 15:15

Bohuzel, ten, kdo to neprozije, netusi, jak nekdy mohou byt i dobre minena slova zranujici pro maminky jako jsme my.

Urcite jsi nic neudelala spatne a Valerinka to vi. Miluje Te celou svou dusi a je nekde na tajnem miste se vsemi nasimi detmi. Sleduji nas a preji si, abychom byly stastne, i pres bolest, kterou si musime prozit… A jednou se s nimi potkame.

Preju Ti, at co nejdriv maji obe Tvoje holcicky noveho sourozence :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4263
27.3.19 16:03

Je to šílené :( já dnes potkala kamarádku. Myslela si že má zánět mocaku se střevní virozou v 16tt… Po dvou dnech se zní vyvalila hromada krve a plodovy vak s dítětem. Okamžitě si volala rychlou. A to ten den byla ráno v krci na vyšetření (porodnice) ! Příčina neznámá…prostě se to stalo… Mělo to být její 3dite …bylo mi z toho ouzko.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8666
27.3.19 16:43

@Olleew Urcite se dockate, i kdyz ani tak na tu malou nezapomenete, to nejde.. ja pri obou těhotenstvích chodila do prace, takze i stres, a taky nebyl cas se nejak pozorovat, ve druhem uz jsem akorat sla driv na materskou a jeste si predtim vybrala 2 tydny dovolené, takze jsem byla doma prakticky cely 3. trimestr, který mi vychazel akorat na leto, a byla jsem rada v tom vedru, ze jsem rada teda. Paradoxne to mozna bylo min narocny, nez byt doma treba s 2letym prckem, nedejboze i mladším, porad ho tahat a tak. Starsimu byly 4 kdyz se narodila mladsi, tak toho uz jsem nastesti nosit nemusela :lol: Ale kdo uz ceka treba 3.a dalsi dite, asi uz fakt nema cas resit kazde pichnuti a hlavne se na tu gyndu jen tak neplanovane asi nedostane s nejakou „prkotinou“ ani, kdyz ma doma dalsi 2 ci vic deti a nema hlídání bo babicky jsou x km daleko, manzel v praci a doktor ve meste 80 km od nich, jak to mela kamaradka - 4 deti a vsechny cisarem, u posledního doporuceni se šetřit kvuli jizve, nezvedat nic tezkyho, ale jak to udelat se 3 detma, z toho 1 ani ne rocnim batoletem, 2.skolkovym a 3.skolou povinnym a manzelem pracujicim na směny, to uz ji jaksi nerekli…ja byla tehotna uz v maleho necelych 3 letech, ale hned po potvrzeni :srdce: jsem zacala spinit, pak i krvacet, jela jsem taky k dr. hned, i s malym, jeste nechodil do skolky - nic se pry nedeje, asi jen praskla zilka, vse ok - a na dalsi kontrole uz jsem tehotna nebyla…

 • Zmínit
 • Nahlásit
12306
27.3.19 18:24

Ahoj,

moc mě to mrzí, vždy ty deníčky obřečím a o to víc je mi smutno, protože jsem já sama měla TP na Valentýna, jen o dva roky dřív :hug:

Přeji, aby děti přišly, aby jste si splnili sen, aby už vše proběhlo v pořádku. Vím, že to nepřebolí, jen se otupí hrany a člověk už nebude vzpomínat s bolestí a ránou v srdci, ale s láskou a usměvem. Jen ta cesta je trošku trnitější. :hug:

Dojemný deníček, ale je z něj cítit tvá síla, jsi velmi silná a statečná. Upřímnou soustrast :kytka: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
863
27.3.19 21:12

Vsechno má svůj důvod a ano porodila jste anděla :srdce: smutný příběh šle plný naděje , držím palce ať můžete mít brzo další děťátko :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4358
27.3.19 21:38

Nedovedu si představit, co teď s manželem prožívate :,( Posílám upřímnou soustrast a přeju, aby na Vás Valerinka dohlížela a brzy Vám poslala další miminko, nebo těch hodně vytoužených mininek, až se zase budete cítit :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit