Druhé těhotenství a předčasný porod

Porod

Protože jsem první těhotenství téměř celé proležela, chtěla jsem si to druhé pořádně užít. Nakonec to dopadlo trochu jinak, ale mám dvě zdravé úžasné děti a to je největší štěstí na světě. Deníček píši týden po porodu, abych si každičký okamžik uchovala v paměti, i když to nebyla a není zrovna procházka růžovým sadem.

O druhé miminko jsme se začali snažit už rok po porodu, protože syn na sebe nechal trochu déle čekat kvůli mým rozházeným hormonům. Po osmi měsících jsem prvně v životě zkusila ovulační testy, jestli mám vůbec ovulaci a k mému velkému překvapení přišla hned první měsíc. Byla jsem z toho tak nadšená, že jsem manželovi nedala čtyři dny pokoj. Za deset dní jsem se vrhnula na testování. Po chvíli se na testu začala objevovat druhá čárka v podobě miniaturního ducha a já jsem po tolika negativních testech nevěřila vlastním očím. Testovala jsem pak každé ráno a měla velkou radost, že čárka sílí.

Za pár dní jsem chytla nějakou virózu, bylo mi tři týdny docela bídně a pořád jsem se toho nemohla zbavit. Když už se mi konečně udělalo lépe, vyrazili jsme s manželem na nákupy, abych si udělala radost nějakým pěkným novým oblečením. Nedošli jsme ale ani do prvního obchodu a já dostala obrovské křeče do břicha a málem jsem se tam skácela. Manželovi jsem z posledních sil řekla, aby raději zavolal sanitku. Hrozně jsem se bála, že by to mohlo být mimoděložní těhotenství a že něco je hodně špatně.

Sanitka mě dopravila do nemocnice, kde jsem zjistila, že i poměrně dost krvácím, ale doktor na ultrazvuku viděl gestační váček v děloze, který odpovídal přibližně 6. týdnu, což mě výrazně uklidnilo a dávalo naději, že všechno bude dobré. Ubytovali mě na gynekologickém oddělení, odebrali krev na hCG a já netrpělivě čekala na výsledky. Večer mi doktor oznámil, že hodnota hCG je hodně vysoká a že to vypadá dobře. Doktoři si dokonce mysleli, že šlo nejspíš o dvojčátka a jedno to vzdalo. Bolesti i krvácení brzy ustaly a za dva dny mi opět kontrolovali hladinu hCG, aby se ujistili, že těhotenství prosperuje. A prosperovalo. Hladina se stále zvyšovala.

Za další dva dny mi udělali ultrazvuk, na kterém odhalili hematom velikosti 3×2 cm v blízkosti miminka. Pustili mě domů, ale musela jsem být velmi opatrná, aby se hematom neutrhl a neodnesl miminko sebou.

Další týden jsem začala opět hodně krvácet a letěla hned na pohotovost, miminko v pořádku, ale následovala další 4denní hospitalizace. Před propuštěním opět kontrolní ultrazvuk a hematom stále beze změny. Takže přísný klidový režim, což si s 20měsíčním prckem umíte představit, ale díky mojí úžasné mamince jsme to zvládli.

Ve 12. týdnu jsem podstoupila prvotrimestrální screening, kde bylo všechno v naprostém pořádku a podle pana doktora se i hematom konečně umoudřil a vstřebal. Takže jsem pomalinku začala fungovat. Asi po dvou dnech normálního provozu v domácnosti se ale dostavilo špinění, zašla jsem raději opět na pohotovost a bylo mi řečeno, že hematom je v děloze stále a je velký asi 5×3 cm. Dostala jsem jiné léky na posílení cévních stěn, asi měsíc jsem neustále špinila, až hematom definitivně zmizel.

Hurá, konečně si začnu těhotenství trochu užívat. Jenže ne na dlouho. V 17. týdnu, kdy mi pan doktor potvrdil, že čekáme holčičku, mi začalo tvrdnout břicho a po zkušenostech z prvního porodu jsem z toho měla docela strach. Prvně se mi začal totiž zkracovat od 25. týdne čípek a u porodu, který proběhl sice až v 37. týdnu, jsem se otevřela na cca 8 cm jen nepravidelným a nebolestivým tvrdnutím břicha. Kdybych náhodou nešla na kontrolu do porodnice, tak nejspíš porodím doma v obýváku. O to větší strach jsem měla, když začalo být tvrdnutí břicha ve 20. týdnu docela bolestivé. A na klidu mi nepřidal ani můj pan doktor, podle kterého jsem to neměla tak prožívat a všechno je v pořádku.

Jsem poměrně klidný a vyrovnaný člověk, ale měla jsem neustále pocit, že to v pořádku není a že bych si minimálně zasloužila častější kontroly. Na vlastní pěst jsem proto chodila každou chvíli na kontrolu do porodnice, aby mi alespoň zkontrolovali čípek. Ve 27. týdnu mi natočili monitor a na něm byly dokonce vidět dvě kontrakce. Naštěstí na čípek to nemělo vliv, tak jsem mohla být v klidu a relativně normálně fungovat.

Ve čtvrtek 20. února (28+4) ve tři ráno mi ale břicho začalo tvrdnout pravidelně po 5 minutách. Nijak to nebolelo, nebylo to nic, co bych už předtím nezažila a asi za hodinu se to samo uklidnilo. Nicméně, měla jsem na víkend chystat synovi oslavu druhých narozenin, tak jsem pro jistotu zašla do porodnice v Krči na kontrolu, abych věděla, na čem jsem. Monitor v pořádku, ale při vyšetření mi paní doktorka oznámila, že jsem otevřená na prst a že si mě tam nechají.

Ubytovali mě na šestinedělí, napíchli infuzi s hořčíkem, začali s kortikoterapií na dozrání plic, udělali odběry a zvedli nohy nahoru. Cítila jsem se docela dobře, jen občas mi tvrdlo břicho, ale to mi přišlo už úplně normální.

Kolem půlnoci se však dostavilo tvrdnutí v 3minutových intervalech. Pořád ke mně běhala sestřička, přidali mi do infuze Gynipral, ale nějak to nepomáhalo. Ráno mě vyšetřila doktorka, prý kdyby chtěla, tak se dostane až na dva prsty a rozhodla o převozu do Podolí. Přijela pro mne sanitka, se saniťáky jsem ještě vtipkovala, že rodit hodlám až v květnu a že si to malá jen asi trochu popletla, protože je venku tak hezky. Bylo mi dobře a věřila jsem tomu, že to ještě chvíli s bříškem vydržím.

Na příjmu natočili monitor, důkladně vyšetřili a nález se nijak nezměnil a monitor nic zvláštního také neukazoval. Pro jistotu mě však ubytovali na porodní sál, abych byla pod zvýšenou kontrolou. Porodní asistentky se o mě krásně staraly, konečně mi začínala i pořádně zabírat infuze a břicho mi celý den jen lehce tvrdlo cca jednou za hodinu. Takže jsem byla úplně v klidu a pomalu mě chtěli přesouvat na normální oddělení.

Kolem třetí ráno (22. února 2014, 28+6) mi začalo břicho ale opět tvrdnout pravidelně po 5 minutách. Dostala jsem maximální dávku Gynipralu, která ale moc nezabírala, tak mě raději kolem 4. hodiny doktorka vyšetřila. Otevřená stále cca na prst, takže to bude určitě všechno v pohodě. Ale tvrdnutí břicha se spíš stupňovalo, kolem půl 5 to začínalo být i trochu nepříjemné a kolem 5. hodiny mi to už kroutilo prsty u nohou a interval se zkrátil na 3 minuty.

Doktorka mě v 5:15 znovu vyšetřila a bylo hotovo – otevřená na 5 prstů, okamžitě na operační sál. V tu chvíli jsem se nestihla ani stresovat, měla jsem dost bolavé kontrakce po minutě, sestra mě rychle oholila, svlékla, píchla něco do žíly, mezitím jsem jen rychle napsala manželovi SMS („jsem na 5, císař, celková“) a už mě nakládali na lehátko a vezli na sál.

Modlila jsem se, ať už mě konečně uspí. Když mě kurtovali v kontrakcích, které byly už v jednom kuse, k lehátku, tak to byly nejdelší minuty mého života. Pak už mi naštěstí něco píchli a o ničem jsem nevěděla.

Probrala jsem se, ani nevím kdy, převezli mě na JIPku a já stále nevěděla, jak na tom malá je a jestli všechno zvládla. Pak mi naštěstí volal manžel, že za ní byl a mluvil s doktorkou. Že je naše Magdalenka moc šikovná, narodila se v 5:27, vážila 1290 g, měřila 43 cm a jen částečně ji podporují v dýchání.

Druhý den se dýchání malinko zhoršilo, tak ji museli zaintubovat, ale to je prý u takto malých miminek naprosto běžné. Po dvou dnech už měla opět jen malou dýchací masku na nosánku, začala krásně pít mlíčko, sice zatím sondou do žaludku, ale krásně všechno stráví. Trochu jí pozlobila žloutenka, ale s tím se u nedonošeného miminka také počítá, jinak jsou všechna vyšetření stále v pořádku. Nyní už dokonce zkouší pomalinku dýchat bez podpory.

Mě po týdnu pustili z porodnice, což byl pro mě asi největší šok - odcházet bez své holčičky. Ale naštěstí mě doma čekalo moje druhé zlatíčko, tak se to dá lépe zvládnout. Pravidelně doma odstříkávám mléko a za malou jezdíme každý den klokánkovat, což je ta nejúžasnější věc na světě.

Magdalenka si v porodnici pobude ještě přibližně dva měsíce, ale jsme všichni moc šťastní, že je v pořádku a je v těch nejlepších rukou doktorů a sestřiček, kteří se o ní úžasně starají. Už se nemůžeme dočkat, až budeme všichni spolu.

Chtěla bych moc poděkovat personálu v Krči a v Podolí za profesionální a empatický přístup, jsou tam všichni opravdu skvělí a byli mi velkou oporou.

Hodnotilo 34 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Sanlitun  10.03.14 06:39

Drzim palce :srdce:

 
martina.se
Hvězda diskuse 54493 příspěvků 10.03.14 06:57

Držim pěsti.. je to šikulka, bojovnice, tak ať to zvládne co nejrychleji a můžete domů :kytka:

 
mixlevpixle2013
Extra třída :D 11916 příspěvků 10.03.14 08:23

Také se přidávám a moc držím palečky :-ú :srdce:

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 10.03.14 09:43

Díky holky, už dokonce dýchá druhý den sama, jsem šťastná, že dělá takové pokroky :srdce:
Tady je pár fotek ;)

 
Fiialka
Ukecaná baba ;) 2018 příspěvků 10.03.14 14:14

Gratuluji moc!! Chodila jsem s tebou do květňátek než se to naše rozhodlo odejít a pamatuji si jak si bojovala s hematomem. To je neuvěřitelné, že už máš maličkou na světě. Je moc krásná. Tak ať ji máš brzy vpořádku doma :kytka:

 
mamartina
Echt Kelišová 7738 příspěvků 10.03.14 14:23

Ivčo krásný deníček si napsala. Magdalenka je veliká šikulka, už od začátku jsem věděla že to bude veliká bojovnice a pořád je :srdce: :srdce: :hug: :hug:

 
nadus
Závislačka 4839 příspěvků 10.03.14 14:27

Moc drzim palecky… Nase Natalka je nastesti jeste v brisku, ale s predcasnym porodem nas strasi od zacatku tehotenstvi… takze vim co si prozivas.
Hodne sily a at Magdalenka hezky roste!!! :srdce: :mavam:

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 10.03.14 14:45

Gratuluju k holcicce a at hezky roste a dela Vam radost. :srdce:

 
ladai
Závislačka 3625 příspěvků 10.03.14 16:34

At je malicka v poradku, drzime palecky

 
lentilka248
Kelišová 5888 příspěvků 2 inzeráty 10.03.14 16:37

@IvčaL moc gratuluji a držím pěsti, ať malá prospívá a dělá vám jen radost..
sama mám za sebou porod ne zcela tabulkového mimina akutním císařem..už jsme ale týden doma, plně kojím a prďola je moc šikovný..průběh těhotenství podobný, tvrdnutí břicha od 18tt, od 20tt otevírání..

 
Janninka1
Závislačka 4665 příspěvků 10.03.14 17:39

Ivčo krásný deníček a Magdalenka je veliká bojovnice :srdce:

 
Janule34
Závislačka 4747 příspěvků 10.03.14 19:01

@IvčaL jé,tebe jsem četla v diskusi o hematomu. Taky jsem si s hematomem užila do 17.týdne. Holčička je krásná a držim pěstí štěstí :-D

 
jowana
Echt Kelišová 9291 příspěvků 10.03.14 19:57

Ivčo, moc pěkně napsané. Magdalence přeju hlavně hodně zdraví, je to šikulka a bojovnice :hug:

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 10.03.14 20:17

Držím Magdalence - bojovnici - palce, aby vše krásně zvládla a vám - rodičům - sílu a rozhodně i gratulaci k druhátku. Mě se ve stejný den narodil syn.. :pankac: :hug: :hug: :hug: :hug:

 
sugrata
Stálice 69 příspěvků 10.03.14 20:18

:andel: :andel: :andel: Moc hezký deníček, někdy je ten start do života prostě trochu těžší, ale věřím že se s tím Magdalenka popasuje a už Vám bude dělat jen a jen radost, držím palce :palec:

 
gladiolka
Kecalka 110 příspěvků 10.03.14 20:23

Hezky napsaný deníček :) Gratuluji k holčičce, je skvělá a i ty si skvělá :kytka: Držím pěsti pro štěstí :hug:

 
Prcíček
Ukecaná baba ;) 1679 příspěvků 10.03.14 20:38

Magdalence drzime pesti! Ta nase Magdi se narodila take driv (37+2)

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 10.03.14 20:41

Všem s Magdalenkou moc děkujeme :mavam:

 
iveta kotrcova
Závislačka 3477 příspěvků 10.03.14 21:10

MALÁ je bojovnice a maminka taky hodně štěstí :kytka:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 10.03.14 21:10

Držím palce, ať je holčička zdravá a vy s ní.

zajímalo by mě, proč se nenechal porod proběhnout vaginálně, je to riziko pro miminko? (možná úplně hloupá otázka :oops: )

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 10.03.14 21:15

@Saroya bývala bych porodila během chvilky jakoby nic, ale ano, jak píšeš, je to pro takto malá miminka hodně velké riziko, navíc malá byla hlavičkou nahoru.

 
katarinka26
Povídálka 17 příspěvků 10.03.14 21:57

Krásná vlasatá holčička, držím palečky ať už jste co nejdříve spolu :kytka:

 
samida
Kelišová 6111 příspěvků 10.03.14 22:28

Ivčo jste s Magdalenkou obě moc statečné holky a navíc velké šikulky :potlesk:. Přeji vám ať jste již brzy všichni spolu doma a těšíte se jeden z druhého :hug:.

 
šmajchlíček
Povídálka 35 příspěvků 10.03.14 23:06

Moc držím palce, určitě to krásně zvládnete! :palec:
Mám také Magdalénku, už dvouletou, a nyní 4 měsíčního Vojtíška, narozeného 27+3. Je to velký bojovník a šikula, plně kojíme, už hezky pozoruje a směje se. Chce to sílu a víru, že vše bude dobré, i když než se to úplně srovná, pořád tu obavy jsou. Ale když ti mrňouskové zvládli tak těžký start, věřím, že už je jen tak něco neskolí! :srdce: Držte se! :hug:

 
LN
Extra třída :D 14946 příspěvků 11.03.14 13:28

Tak jsem se konečně dostala k přečtení tvého deníčku. Moc pěkné. Opět jsem neudržela slzy. Ať už máš Magdalenku brzo u sebe doma a moc jí přeju hodně zdravíčka. Držte se všichni čtyři :hug:

 
NašeFazolka
Ukecaná baba ;) 2074 příspěvků 1 inzerát 18.03.14 20:52

Prvně gratuluji ke krásné dcerce :kytka: Absolutně vím, jak jste se cítila - já sama jsem ten pocit lítosti, bezmoci a s hlavou plnou otázek typu PROČ zažila… Lékaři v Podolí se rozhodli po druhé hospitalizaci ukončit mé těhotenství v 32+6 týdnu, náš chlapeček z nejasných důvodů u mě v bříšku neprospíval. Když se narodil, vážil 1140g a měřil 38 cm. Byl to hrdina oddělení RES, JIP i intermediaru. Od 1500g jsme začali kojit a Ondrášek dělal den ode dne stále větší pokroky :srdce: Zkrátím to, za měsíc jsme si našeho malého chlapečka mohli odnést domů. Vážil něco malinko přes 2 kila, ale i tak to byl největší dárek, co jsme si mohli s manželem pod stromeček nadělit :srdce: Od té doby každý měsíc nabude o kilo a roste jako houba po dešti ;) Musím zaťukat, všechna vyšetření jsou v pořádku a pevně doufám, že to tak bude i nadále. Vaší Majdalence přeji to samé, hlavně zdravíčko a vy se držte :hug:

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 20.03.14 05:42

@NašeFazolka moc děkuju :mavam:.Ondrášek byl a je moc šikovný, tak ať vám do budoucna dělá také jen samou radost :kytka:
My jsme se dostali po měsíci z RESU na JIP, tak alespoň je to trochu větší klid. Malé se trochu zhoršilo dýchání, ale má na to ve svém věku nárok, tak potřebuje ještě pomoct. Snad se to brzy zlomí a začneme se také učit kojit a fungovat společně. Krásně přibírá, už má 1520g, je strašně statečná a neuvěřitelně klidná.

Příspěvek upraven 20.03.14 v 05:42

 
NašeFazolka
Ukecaná baba ;) 2074 příspěvků 1 inzerát 22.03.14 20:53

@IvčaL Panečku, jak hezky přibírá :dance: Když nás přistěhovali na RES, vedle v domečku bydlela holčička, která se narodila tuším v 25. nebo 27. týdnu s váhou něco kolem 700g. Neuměla jsem si to vůbec představit, co všechno musela zvládnout, jak ona, tak rodiče. Byla tam už delší dobu a nakonec šla s maminkou domů ve stejný den jako my :kytka:

Pamatuji si, a určitě nikdy nezapomenu, že jsem první dny tam v té místnosti vedle JIPky, kde jsou památeční knihy, hodně obrečela.. jak jsou ty děti tak statečné :srdce:

Teď už to bude utíkat rychle, pak na intermediaru I. jsou milé sestřičky a hodně se zapojíte o péči, tam jsem si teprve mohla užít starost o miminko jak se patří :hug: Už jsem si dost věcí řídila sama, projevila svoji představu a názor.

Držím palce ať jste brzy doma :* :mavam:

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 23.03.14 05:26

@NašeFazolka jsou to opravdu bojovníci a naše Magdalenka je tam mezi nedonošeňátky taky ještě obřík. Když vidím ty prcky kolem 700 g, tak jsem v klidu a věřím, že to hravě zvládneme.
Dýchání se taky malinko zlepšuje a už váží 1610g, tak nás snad na intermediál přesunou brzy, ale nechci nic uspěchat, jen ať ještě pořádně posílí.

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 23.03.14 14:13

:hug: :hug: :hug: Ivuš přeji Magdalence štěstíčko a zdravíčko :kytka: malinká je kouzelná

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 23.03.14 17:59

Také držím palce :) měla jste to těžké :)

 
rokyta1
Extra třída :D 12716 příspěvků 26.03.14 14:03

@IvčaL deníček jsem si stihla přečíst teprve teď, ale fandím Vám a držím pěstičku celou dobu. Jste všichni bojovníci a maličká největší. přeji jí i celé rodině hodně štěstí a hlavně zdraví. Když takhle krásně prospívá, tak to dožene za chviličku.
Musím říct, že jsem si hezky pobrečela, ale štěstím za Vás :srdce:

 
Lisasa
Stálice 97 příspěvků 17.05.14 10:59

Krasny denicek, mate basnicke strevo. :potlesk:

 
georgesab
Kecalka 421 příspěvků 18.05.14 13:56

Drzim palecky! :kytka: :hug:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama