Moje páté narozeniny aneb povodně 1997

Dlouho jsem uvažovala, zda napsat tento deníček. Pamatuji si na 3 momenty z celých povodní a zbytek příběhu znám z vyprávění maminky.

*

Psal se rok 1995 a naši se definitivně rozhodli přestěhovat. Bydleli jsme v Plzni a mladšímu bráškovi městské prostředí nedělalo dobře. Byl neustále nemocný. Lékaři proto doporučili odstěhování do menšího města nebo vesnice. Kupec bytu se našel velmi rychle a nic nebránilo koupi domku v menším městečku u Svitav.

Bráškovi se viditelně udělalo na vesnici lépe. Měli jsme velkou zahradu, kde jsme mohli běhat jak my, tak naše fenka Betina. Z každé strany jsme měli sousedy. Sousedi nalevo měli dvě děti. O 3 roky starší holčičku a o 5 let staršího chlapce. Spolu jsme se pořádně vyřadili a užívali si krásy dětství. Oslavila jsem své 4. narozeniny a později i Vánoce. Jaro uteklo jako nic a bylo tu opět léto a s ním zase moje narozeniny. Odpočítávala jsem poslední dny, než mi bude 5.

5.7. 1997, už jen dva dny a mám narozeniny. Vypadá, že déšť trochu ustavá. Poslední dny pršelo a my ani ven nemohli. Mamka nám obula ráno holínky a oblékla pláštěnky. Chtěla nakoupit raději zásoby a já si musím vybrat dárek k narozeninám. Sedáme na autobus a jedeme do Svitav. Všude je spousty kaluží, moc lidí venku nepotkáváme. Vcházíme do hračkárny a já si po dlouhé době rozhodování vybírám hrající piáno, spokojeně si ho nesu v batůžku. Jdeme se podívat k mostu. Na ten pohled si dobře pamatuji. Hnědá voda se valí ve vlnách i přes most. S bráchou se tomu smějeme. Tak přes most už nepřejdeme. Jedeme tedy domů. (Poslední den, kdy se dalo projet po silnici).

6.7. zítra už mám narozeniny. Táta se vydal do sousední vesnici pro pečivo. Musel se přebrodit po pás ve vodě. Voda se začíná z koryta pěkně valit. Zatím nikdo nemá ve sklepě vodu, ale to se brzy změní. Večer už naši sousedi volají, že mají vodu ve sklepech, snad brzy přestane pršet. Bohužel nepřestává a voda stále přibývá. My máme štěstí. Náš dům je na kopečku a voda se nám do sklepa nedostala.

7.7. mám narozeniny. Bohužel žádná oslava se nekoná. Silnice jsou zatopené a nikam se nedá pořádně dostat. Máma se bála tátu pustit do sousední vesnice pro jídlo. Naštěstí ho koupil včera dost. Vypadá, že déšť přestal. K nám se voda nedostala. Sousedi z obou stran vylévají vodu ze sklepů.

Voda se nám sice do domu nedostala, ale díky vlhkosti všechno chytá plíseň. Statik doporučuje celou ulici strhnout. Náš dům voda nezasáhla, ale na zničení domů kvůli vlhkosti se pojištění nemovitosti nevztahuje. Během pár dní jsme přišli o všechno. V domě všechno rychle plesniví. Tátovi se podařilo objevit pronájem jednoho pokoje u staré paní jen pár desítek kilometrů od nás. Některý nábytek se povedlo zachránít, ale všechno oblečení, hračky a většina knih je na vyhození. Pamatuji si, jak pláču, když mi maminka nechce dovolit vzít sebou krabici zavinovaček s krajkou a haldou oblečení pro panenku.

Druhý den nasedáme do auta. Ještě se ohlížím za sebe na náš dům a všechnu tu spoušť kolem. To je moje poslední vzpomínka na povodně…

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
1326
11.9.18 15:46

Taky máme fotky povodní z roku 1997 :-(

 • Nahlásit
 • Zmínit
1326
11.9.18 15:49

No a ještě bych k tomu dodala, že naši dům zbořili a postavili nový :-) takže jsem vyrůstala tam, kde povodně byli ale taky mi to odneslo par věcí a šli jsme spát k tete do paneláku , kde v 2+1 nás spalo asi 10 lidi minimálně :(

 • Nahlásit
 • Zmínit
8009
11.9.18 15:58

@Martina 94 taky pěkné vzpomínky :? Naši už tam bydlet nechtěli ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1326
11.9.18 16:07

@morinka7 to jo :-( naší ano to zhrnuly a postavili znovu od základu a on ten domek byl stejně malý.. jinak dům je suchý všechno :-) se to ani nezdá jak máš vše přijdou povodne a nemáš nic je to hrozný osud :-( a teda my jsme koupili dům mám tady j tomu citový vztah asi kilometr od našich,ale jsme na kopci tady povodně tenkrát nebyli..

 • Nahlásit
 • Zmínit
8009
11.9.18 17:07

@Martina 94
Je to šílený. Vždycky úplně trnu když někde vidím povodně a lidi co nic pak nemají. Nedej bože když někdo umře. :(
My už od té doby bydleli vždy dál od vody a na kopci :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1326
11.9.18 17:30

@morinka7 no ono to tak nesmíš brát my třeba u mamky tam je sice řeka to je pravda ale teďka bys tam prosla bosou nohou q ono to koryto je fakt vysoké a oni u nás byli lidi zaplavení i ti , kteří bydleli daleko od té řeky my bydlíme na kopci ale tady je pár baráčku a pod náma to bylo všechno vytopeny i další dědina, kde vlastně řeka není :-) ono se to tenkrát vylilo z jiné řeky ne co je u nás ale 3 km od nás :-) jsem si teďka vzpomněla..

 • Nahlásit
 • Zmínit
8009
11.9.18 17:49

@Martina 94
Jen nemám ráda tyhle neštěstí ;) Jak jsem psala v deníčku, mám na povodně celkem hezké vzpomínky :D Až se mamka divila že si pamatuji jen tu špatnou s hračkami :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1326
11.9.18 18:39

@morinka7 to jo :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
10444
11.9.18 21:37

A ty si vazne pamatujes takove detaily z tak ranneho detstvi?Me tehdy bylo 10,prazdniny jsem jako obvykle travila na Morave a prozivala to tehdy pomerne dost,ale takove detaily v hlave nemam :think: Pamatuju si,jak jsme s kamarady sledovali potok a reku blizko nas,pak jednu kritickou noc,kdy voda rychle stoupala,my meli veci na palandach a byli pripraveni utikat na kopec (sestra tehdy cerstve trileta),ale rano uz to opadlo a my si oddychli.A par let na to rodna Praha…
Kazdopadne tyhle zivelne katastrofy jsou peklo,nepreju nikomu..Zazila jsem v praci totalne zaplavene sklady a kancelare,odklizeni a sanitaci nekolik tydnu trvajici,smrad byl jeste nekolik let..My se tam brodili v gumakach a. snazili zachranit,co slo…hruza :?

 • Nahlásit
 • Zmínit
8009
11.9.18 21:47

@unuděná
Moje nejstarší vzpomínka je ze 3 let :lol: Naši měli návštěvu. Chtěla jsme hrnek ( nevím kde byl), ale vylezla jsme na stoličku a spadla.

Divím se že mě zaujaly zrovna tyhle vzpomínky ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
8009
11.9.18 21:48

@unuděná
Jinak taky pěkné vzpomínky a zážitky :(

 • Nahlásit
 • Zmínit