Moje zkušenosti s nošením v šátku

Rodičovství

Moje kamarádka nosila své miminko v Babyvaku. Moc se mi to líbilo, uvažovala jsem o něčem podobném, mám ale problémy s páteří. Váhala jsem.

V průběhu těhotenství jsem se seznámila s možností nosit děti v šátku. Někdy jsem i potkala maminky s šátkem na ulici. Všechny si to moc chválily. Bylo tu víc možností uvázání, rozložení na obě ramena, miminko pěkně na srdíčku… Originální šátky Vatanai mi připadaly dost drahé, nakonec jsem koupila 100% bavlněnou látku za tři stovky a šátek si ušila (byly hned dva…) Naší dcerušku jsem nosila od začátku v šátku. Narodila se o 5 týdnů dřív, kočárek jsme ani neměli, dokonce jsme uvažovali, že si vystačíme jen se šátkem.

První měsíce by mělo být miminko v klubíčku, podobně jako v děloze. V šátku je miminko pěkně stočené, pevně obepnuté, cítí tlukot srdce ? to jsou pocity, které důvěrně zná. Proto se rychle zklidní a je spokojené. V dětské nemocnici se na mě dívali některé sestřičky a lékaři podivně, někteří se šli podívat a vyptávali se, jestli není miminko příliš ?zkroucené?. Když jsem vysvětlila, že se to miminku líbí a ukázala způsob nošení, reagovali většinou s respektem a uznáním.

Když jsem nesla poprvé Verunku v šátku, měla necelé tři týdny. Venku bylo 30°C a pálilo sluníčko. První kroky byly značně nejisté, úvaz mi nepřipadal tak pevný jak jsem si představovala, bála jsem se, že mi vypadne, přehřeje se, že škobrtnu. Ale obě jsem to přežily ve zdraví. Verunka usnula dřív než jsem vyšla na ulici a spala celou dobu. Zpočátku se dávání do šátku a vyndávání neobešlo bez pláče, ale jak byla uvnitř, rychle se zklidnila.Stačilo dát se do pohybu a bylo po pláči! Mohla jsem se s ní pohupovat, hladit jí po zádíčkách a hlavně byla celá přikrytá šátkem, sluníčko jí nezlobilo. Je fakt, že po nějakých dvou hodinách byla zpocená, foukala jsem jí na hlavičku a na břichu jsem měla mokrý flek. Rychle jsem si na tento způsob nošení zvykla a obtíže s tím spojené mě nevadily. (Někdy jsem s ní musela i na záchod a šlo to!)

Kočárek jsme nakonec koupili přesně měsíc po porodu, používán byl však zřídka. Brala jsem ho pouze na dlouhé tratě, do města a do lesa se osvědčil šátek. I můj manžel v něm nosí Verunku moc rád, někdy se hádáme, kdo jí ponese.

Jiné bylo nošení tak do čtyř měsíců. Nosila jsem pouze v kolíbce na bok, Verunka ještě neudržela hlavičku, bylo horší jí ze šátku vyprostit. To se zcela změnilo. Nyní chodím opět se šátkem, možná víc než s kočárkem. Verunku nosím bříškem k sobě, už nespinká vždycky, někdy zvědavě kouká, má mnohem větší výhled než v kočárku.

Když jedu s kočárkem, nikdo se na Verunku ani nepodívá, když jdu se šátkem, lidé jsou zvědaví, ptají se, povídají, pustí sednout. Nošení v šátku není nějaký moderní výmysl, naše prababičky tak nosily naše babičky a dědečky , v Indii, Africe se nosí v šátku stále.

Pokud si chcete šátek sami ušít, najdete návod na www.rodina.cz . Látka by měla být kvalitní, pokud je barvená, zjistěte, jakou barvou, aby nebyla pro mimi škodlivá. Látka musí na šířku pružit, na délku být pevná. Cípy jsou lepší zkosené kvůli vázaní. Pokud chcete pořídit šátek originální najdete kontakty na www.vatanai.czwww.dydimos.de

Výhody šátku:
Miminkům se to líbí, cítí maminku, její srdíčko, cítí mlíčko, jsou v bezpečí jako v děloze. Dá se v něm pohodně nakojit, nikdo si ani nevšimnul, že kojím. Údržba je velice snadná. Možnosti uvázání široké, dají se v něm nosit klidně i dvouleté děti. Snadno se s tím všude dostaneš, i tam, kde je to s kočárkem problém.Nahradí klokanku (která není pro děti vhodná, protože předčasně rovná záda a těžká hlavička pak tlačí na měkkou páteř), krosničku i houpací síť. Poslouží jako podložka pod dítě. Můžete ho ukolíbat houpáním a přitom si i zacvičíte, zpívat a šeptat do ouška, dítě není osamocené, je stále s vámi, tvoříte jednotu. Můžete ho použít i doma, když potřebujete volné ruce. Starší děti toho víc vidí, vnímají svět kolem sebe, mají větší rozhled než ze sporťáku, jsou výš než v golfáčích. Pokud je z kvalitní látky vydrží dlouhá léta, můžete v něm nosit i starší děti. Je skladný a snadno přenosný. Můžete si ho ušít sami. Nejvíc ho ocení maminky s postiženým dítětem, které musí často přenášet.

Nevýhody šátku:
Miminka se mohou přehřívat, nejsou tak chráněná v kočárku, při přebalení se musí někam položit, je to dlouhodobá zátěž na páteř bez možnosti odpočinku. Nákup a ostatní věci se musí nosit v batohu

Výhody kočárku:
Není tak velká zátěž na záda (pokud 8× nepřestupujete a nemáte dole pětikilový nákup), je nastavitelný, můžete v něm pohodlně přebalit a nakrmit (pokud už nekojíte), vidíte na dítě, možnost hraček na zavěšení a do ruky. Snadno uložíte nákup i další potřebné věci. Pokud je dítěti horko, snadno převlečete.

Nevýhody kočárku:
Předčasně rovná dětem páteř, u některých typů jsou veliké otřesy na záda pro dítě nepříjemné. Nedostanete se s ním všude, není vhodný do terénu, při cestování městskou hromadnou dopravou, vlakem, autobusem vám musí někdo pomáhat, pokud není místo na kočárek musíte čekat na další spoj. Nedá se v něm nakojit, dítě nemá s vámi tělesný kontakt, necítí vaše srdce. Je možnost defektu (poskakování s dítětem v ruce a rozbitým kočárkem v druhé si užila má kamarádka ? chuťovčička!), náročnější údržba než u šátku, zabere dost místa. Trvanlivost je s otazníkem, některé kočárky jsou po jednom dítěti na odpis. Nevýhody určitého typu poznáte až s ním začnete jezdit, výměna nemožná (nebo složitá), cena vysoká.

Závěr ? pro někoho šátek prostě není, nezdá se být bezpečný, maminka se s ním necítí, bolí ji záda. Jiný nedá na šátek dopustit a nosí v něm pořád. Já v šátku nosím ráda a myslím si, že se vyplatí mít kočárek i šátek.

Alice

270×400 .{border:2} *]

 Váš příspěvek
 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 05.02.03 13:50

Ahoj Alice,
moc mě tvůj příspěvek nadchnul, musí to být pro miminko moc příjemné a uklidňující, když slyší maminčino srdíčko.
Myslím, že se šátky začínají docela objevovat a bude to čím dál tím běžnější. Tak přeju hodně příjemných zážitků a hodně zdravíčka. Maru

 
Cookie
Stálice 84 příspěvků 05.02.03 14:36

Ahoj Alice,

chtěla bych ti moc poděkovat za e-mail adresovaný přímo mě. Už mám tvůj příspěvek vytisknutý a musím ho ukázat doma manželovi.
Stránky www.vatanai.cz znám, ty německé ne - páč neumím německy:-) Něco v anglině by nebylo? :-)
Tvoje zkušenosti jsou pěkně dopodrobna popsány - na oficiálních stránkách se dočteš pouze pozitiva :-(, ale já chtěla vědět, jak se šátek bude „chovat“ za normálního provozu.
Byla jsem celkem rozhodnutá i před tvojím příspěvkem, ale teď jsem rozhodnutá PEVNĚ!!! :-) Moje miminko se prostě bude nosit.

Janča

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.03 20:28

Ahojky ALice,
k nošení v šátku jsem se nedostala, ale mnoho jsem o něm uvažovala…
Náš Kubík se narodil v říjnu a to byl hlavní důvod, proč jsem od nošení v šátku upustila.Nedokážu si představit, jak bych měla čerstvě narozené nebo měsíční miminko resp. 3-4měsíční miminko nabalit, aby mu nebyla zima,já se pak vešla do nějakého oblečení a společně kamsi vyrazili.Kdybychom tohle všechno zvládli a vydali se po nákupech, v obchodech nebývá přetopeno, ale přeci jen teplo.Spotím se já a tedy i Kubík.Pak vyjdu ven na mráz.Oba zbrocení potem…
Tak nevím,jak řešit zimu v šátku? Přechody ze zimy do tepla a naopak.Jak obléknout drobečka a jak obléct sebe? JAk předejít možnému prochladnutí zpoceného tělíčka?
Díky Klára a Kubík

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.03 21:26

Ahoj Klaro

syn se narodil v cervenci a nosim ho dodnes. Na podzim stacilo ho dat do satku, vzit si bundu a tu zapnout i pres nej. V zime ho davam do kombinezy, pak do satku a zase po bundu. S tim prehrivanim v obchodech je to opravdu potiz. Ja to delam tak, ze si sundam bundu a trochu rozepnu synovi kombinezu, jinak to asi nejde, pokud ho nechci ze satku uplne vyndat. Jinak my mame tak ekocarek i satek, je to idealni kombinace. Jen je na mne Simon trochu tezky, vazi pres 9 kg, je mu 7 mesicu a na dlouhe noseni to moc neni. Jinak noseni v satku je opravdu bezva, jen se mu nelibilo v kolibkach, ale po prechodu na kapsu uz to bylo lepsi…

Petra, Šimon 7m

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 06.02.03 12:37

Zdravím Kláru i Kubíka!

Máš pravdu, že správně obléct mimi není normálně jednoduché natož do šátku, ale časem si každá maminka najde nějaký styl a zjíská cit. Když jdeme k paní doktorce nebo do plavání, na návštěvu, je to jednoduché - přijdu a vybalím dítě. Do obchodu jsem jí v zimě nikdy nenosila, jen vybrat fotky a to rozepnu bundu. Na nákupy jedíme autem, to je Verunka v autosedačce. Šátek beru na procházky do lesa, to je jasné, že budeme tah hodinu venku. Té zimy bych se nebála, mnohem horší je přehřívání.

Zkrátka - šátek je výborný na procházky, nákupy zkuste „obkočárkovat“.

Oblečení - sama se tomu divím, ale sebe i Verunku zapnu do své původní bundy, nic nového jsem nepořizovala. Pokud někdo plánuje nosit v šátku, doporučuji koupit o číslo větší bundu (případně obrat manžela… :o)

Nevím jak je Kubík veliký, ale myslím, že se dá šátek pořídit i nyní. Jak jsem psala, dá se využít i doma a na větší děti. Určite ho užijete i když se narodí nějaký ten bráška nebo sestřička…

Mějte se hezky a pokud by ses na něco chtěla zeptat, zase se ozvi!

Alice

 
Lenuli
Povídálka 48 příspěvků 08.02.03 16:12

Ahoj Janco,

Na te nemecke webstrance mas anglickou vlajecku. Kdyz na ni kliknes budes mit text anglicky. Anebo je tu jeste jedna dost zajimava stranka www.emitex.cz kde je vsechno cesky takze jeste jednodussi. Ja o satku taky uvazuju a z techhle tri webstranek se mi satek z emitexu asi zamlouval nejvic.

Lenuli

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.02.03 11:36

Ahoj Alice,

za 10 tydnu cekame prirustek do rodiny. Premyslela jsem jestli pro
maleho koupit nositko nebo baby vak. Po precteni vsech moznych nazoru
jsem se rozhodla pro baby vak (jeste resim jestli od Pechovych nebo
nejaky jiny, ktery ma jeste snurky na utazeni).
Po precteni tveho nazoru na satek jsem opet na vazkach. Satek take
nezni spatne. Docela rada bych si ho i usila (jsem doma a radeji
budu neco delat nez se nudit). Prohledala jsem rodina.cz, ale bohuzel
jsem tam navod na vyrobu nenasla :-( Pisi tam o dukladnem vyberu latky
apod… Mam strach, abych nevybrala nejakou spatnou latku a satek se
mi pak nerozvazoval. Prosim, porad mi, z jake latky jsi satek sila,
jaky ma tvar a jak jsi ho delala dlouhy.
Mozna se nakonec rozhodnu pro baby vak a satek dohromady, protoze mam
trochu strach z vazani par tydnu stareho detatka do satku.

Mej se krasne a diky moc!

Kveta

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 10.02.03 12:14

Milá Květo!

Nevím z kterého města jsi, já koupila látku v Brně v prodejně Řempíčko (u hlavního nádraží) ale je fakt, že jsem tam byla asi 5× než jsem našla, co jsem potřebovala. Látka je 100% bavlna, bílá nebarvená. Na postavu 165 (to mám já) stačí asi 4,70 látky, máš-li většího chlapa, vem raději 5 m. Šíře stačí 60 - 70 cm. Údaje jsou po vysrážení látky (napřed vyprat a vyžehlit, pak už by se neměla o moc srazit, o milimetry nejde). Látku můžeš vzít i barevnou, jen musí být šetrně barvená. Svého času jsem uvažovala o riflovině, ale nebyla jsem si jistá barvením. Nebo si látku můžeš sama nabatikovat. Dítě přijde do kontaktu s látkou, může Ti okraje ožužlávat, proto je důležité, aby byla nealergizující. Skosené rohy - látku na délku přehneš na polovinu, a odstříhneš na každé straně trojúhelník, který na protilehlé straně opět přišiješ. Jedná se o konce, po zavázání zůstane šev ve volně vysících koncích. Nejde jen o estetickou stránku, lépe se to váže. Ale já mám stále ještě šátek s rovným švem na konci a zavázat se dá i tak. Návod je na http://www.rodina.cz/…s/detail.asp?…

Nemusíš se bát, že se Ti šátek rozváže. Musela bys mít hodně klouzavou látku. Bavlněná nepovolí a úvazy jsou tak chytré, že ani po rozvázání uzlu se nic nestane.

Babyvak si můžeš ze šátku uvázet, stačí jedoduchý uzel: http://www.rodina.cz/…s/detail.asp?… Není takový parádní jako šitý babyvak, je prncip je stejný. Na tento úvaz Ti staší podstatně kratší látka (stačí asi 2,60 m), uzel nemusíš rozvazovat, jenom navlečeš a jdeš.

Pokud je babyvak Tvému srdci bližší, tak neváhej a kup si ho. Má svoje výhody, už je ušitý, nemusíš se s ním vázat. Není sice tak všestranný jako šátek, ale má více variant, než jsem si zpočátku myslela. A všechny šátkové varianty bys možná ani nevyužila. Nejlepší by bylo si oboje vyzkoušet i s dítětem… :o)

Alice

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.02.03 16:24

Ahoj Alice!

Ten Tvůj článek se mi líbí, šátek jsem pořídila, ale mám problémy s vázáním bot. Napiš mi prosím, jak to řešíš!

Děkuji!

Katka

 
Lorien
Nováček 4 příspěvky 20.03.03 10:14

Ahoj Katko,
ja nosim svoji holcicku take v satku a priznam se, ze otazku bot jsem taky resila, ale jen jednou, ted uz si poradim. Nejradeji nosim tenisky, ktere jsou dost pevne a jen do nich vklouznu, pripadne ve stoji na jedne noze tu druhou zvednu a upravim si jazyk. V pripade jinych zavazovacich bot si proste stoupnu nohou vysoko na schod, mimi opru o nohu, aby uplne neviselo hlavou dolu a zavazuju, jde to lehce, chce to jen najit ten spravny zpusob.
 Lorien

 
stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 28.04.03 02:24

Ahoj Alice a holky !
K šátku jsem se dostala až když Adélce byly 4 týdny a od té doby se v něm nosí. Ta fotka manžela je nádherná, taky mám mužíčka vyfoceného a chlubím se na potkání. Koupila jsem si vatanai, nejsem tak zručná v šití a pak, určitě to nepotrvá dlouho a půjde za některou z mých nejstarších holek :-). Nicméně zvážím ušití, protože jsem zjistila, že bych šátky potřebovala dva. Jeden na léto kratší a druhý na zimu delší. Mimi (pozice klokanka)se do něj totiž dá schovat úplně celé včetně nožiček a ještě mu přetáhnout kousek šátku přes hlavičku. I když to ani není třeba, Adélka si sama schovávala hlavičku před sluncem nebo jinou nepohodou. Dnes má skoro 14 měsíců a střídáme nošení na zádech a na břiše. Je to podstatně pohodlnější než kočárek. Oblékat ji musím o jednu až dvě vrstvy méně teple, v létě kalhotky až pod kolínka a nahoře klidně bez. V nepohodě ji zapínám do bundy, takže jí kouká hlava. Vyzkoušela jsem nošení i jejího brášky když měl čtyři a taky to na zádech šlo bez problémů. Jde jen o to zvyknout si a přestat se bát, že v pozici na mých zádech vypadne. Bundu ani kabát jsem si nemusela pořizovat větší a pořád se vejdeme. Ona je totiž celkově menší na objem než když byla v bříšku. Na straně šátku vidím víc výhod než u kočárku. Ten mám pouze na větší nákup jednou v týdnu, abych to všechno uvezla. Adélka se vzbudila, tak zdravím a těším se příště na emimino. Stefinka

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 03.05.03 02:36

Doteď jsem používala klokanku a na šátky tady uváděné koukala jak puk. Nedalo mi a zkusila jsem pruh uvázat, vrazila tam mimčo a ejhle, najednou bylo o pět kilo lehčí.
Látku mám, mám už i vysráženo a nastříháno na 5 metrů, aby mohl nosit i skoro dvoumetrový tatínek. Nejdřív jsme si ozkoušeli ty jednoduché úvazy - kolíbku 1, klokanku, na bok - uváděné na www.rodina. Při bedlivém studování obrázků na www.vatanai jsem usoudila, že jsou ještě úvazy, kdy je látka vedena přes tělo mimča 2× křížem, ale návod na ně - jak je vázat, jsem nikde nezjistila. Všude jenom chtějí, abych koupila a pak že prozradí. Pomůžete mi někdo, prosím. Obrázek napoví.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.06.03 23:55

podivej se na http://www.verunka.szm.sk/ proklikas „rady a tipy“ a „Drobne rady“ a tam je noseni v satku se vsemi navody v obrazech. Toz hodne stesti Marta.

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 26.10.03 13:42

Milá Alice,

prohledala jsem všechny možné články o úvazech šátků a nikde nenašla úvaz na způsob kolíbky,ale uzel je na boku. Mohla bys prosím poradit a popsat,jak na to? Děkuju moc. Ahoj

Hana 38.tt

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.04 22:05

nebo www.babysatky.cz - tam jsou celkem jednoduše popsaný a nakreslený …
A prosím nemáte někdo zkušenost se šátky z Guatemaly a Indie???????? Jsou o dost levnější než Vatanai ale jsou pouze na dobírku tak váhám........­.............­......
Eri 35tt

 
jit1
Nováček 2 příspěvky 12.02.05 18:27

Ahoj, taky jsem spokojená indiánská máma, doporučuji stránky www.babysatky.cz. je tam hezké povídání, i úvazy. Mám od nich super šátek.

 
jit1
Nováček 2 příspěvky 12.02.05 18:28

Ahoj, taky jsem spokojená indiánská máma, doporučuji stránky www.babysatky.cz. je tam hezké povídání, i úvazy. Mám od nich super šátek.

Vložit nový komentář