Můj 58 hodinový porod

Porod
  • 23.01.06

Dobrý den, ráda bych všechny budoucí maminky, které se rozhodují kam půjdou rodit, seznámila s průběhem svého porodu v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Mé těhotenství probíhalo bez jakýchkoliv problémů. Všechny testy byly naprosto v pořádku a nemohla jsem si stěžovat ani na nevolnosti. Když se začal přibližovat čas porodu, začala jsem z internetu, tisku i od známých shánět informace o porodnicích.

Podolí jsem si vybrala díky dobré pověsti vyplývající zejména z článků v médiích a také kvůli moderním porodním sálům. Byli jsme s manželem přesvědčeni, že jsme v těch nejlepších rukách, a proto jsme v průběhu porodu plně respektovali veškerá rozhodnutí i postup lékařů. Z tohoto přesvědčení nás však vyvedlo to, že náš syn se narodil po 58 hodinách od prasknutí plodové vody, a to císařským řezem. Tři minuty po porodu náš syn neprojevoval žádné životní funkce, Apgar skóre měl 0-5-7.

Do porodnice jsme s manželem přijeli v sobotu 3.6.2005 ráno před osmou hodinou s tím, že mi v 5.45 hodin praskla voda a zatím nemám žádné bolesti, proto jsem byla předána na oddělení rizikového těhotenství. Celou sobotu jsem čekala na kontrakce, žádné se však nedostavily. Bylo mi řečeno, že druhý den bude porod vyvolán uměle. V opačném případě jsem byla připravena na provedení císařského řezu.

V průběhu neděle mi tedy byly zavedeny tablety na vyvolání kontrakcí. které se dostavily v intervalu 3 minut, ale stále jsem se neotvírala. V neděli večer, kdy jsem byla po celodenním čekání na porod již velmi unavená, jsem doufala, že mi bude proveden císařský řez. Byla mi ale píchnuta podpůrná injekce s dalším medikamentem. Po té mi bolesti utichly a v průběhu noci se nic dalšího nedělo.

V pondělí ráno mi byla opět zavedena tableta na vyvolání porodu. Kontrakce jsem začala mít po 2 - 3 minutách. Po dvou a půl dnech od prasknutí plodové vody jsem byla konečně poslána na sál. Zde mi byla zavedena infuze s dalším vyvolávacím lékem. Celou dobu na sále jsem musela ležet, protože syn byl sledován monitorem. Jeho tep občas zakolísal. Kolem 13 hodiny mi byla píchnuta epidurální anestezie s tím, že by mohla pomoci otvírání, což se však nestalo. V této chvíli byl tep miminka sledován ještě dalším zařízením. Následně mi byla píchnuta ještě jedna injekce na podporu otvírání. Protože ani ta nezabrala, měla jsem konečně jít na císařský řez. Než se tak stalo, tep miminka ještě klesl (na pouhých 60 úderů místo 140). Náš syn se narodil 6.6. v 15.30 a první 3 minuty vůbec nedýchal. Byly zahájeny oživovací procesy a malý byl převezen na resuscitační oddělení, kde strávil noc napojen na přístroje.

Můj manžel od chvíle, kdy bylo rozhodnuto o císařském řezu seděl na chodbě a čekal, kdy uslyší pláč našeho syna. Nikdo z lékařů mu ovšem celou hodinu nepřišel nic říct a manžel netušil, zda jsme naživu. Večer byl vyšetřen neurologem a k naší velké úlevě bylo zjištěno, že nebude mít rozsáhlé fyzické poškození.Na obdobnou zprávu ohledně jeho mentálního stavu jsme si museli počkat do druhého dne.

Máme velké štěstí, protože náš syn je v pořádku, má jen malé vývojové zpoždění, které snad časem zmizí. Drobné disfunkce způsobené porodem nelze vyloučit dodnes.

Dnes je synovi 7 měsíců a od svého porodu jsem zjišťovala další informace o ÚPMD a zjistila jsem, že náš případ není zcela ojedinělý. A právě z toho důvodu jsem se rozhodla se s Vámi o své zkušenosti podělit. Co rozhodně vím je, že při příštím porodu budu opatrnější jak ve výběru porodnice, tak i ve své důvěře v jednání lékařů.

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Zuzulala
Povídálka 46 příspěvků 23.01.06 09:08

Ahoj,
je mi líto, že máte na porod v ÚPMD špatné vzpomínky, snad váš chlapeček nebude mít žádné následky.
Lékaři pravděpodobně neměli tak dlouho otálet s císařským řezem, ale zase na druhou stranu chápu, že přirozený porod je preferován na prvním místě.Nesmí ovšem ohrozit zdraví dítěte.
Znám spoustu případů, kdy rodičkám praskla plodová voda, ale porod se nerozběhl. Takové porody bývají často zdlouhavé amnohdy končí císařským řezem právě proto, že tělo matky nebo dítě samotné ještě není připraveno a porod je vyvoláván chemicky čili ne přirozenou cestou.
Já jsem přenášela miminko 12 dní a porod mi měl být také vyvolán. Byla jsem upozorněna na to, že vyvoláný porod může být zdlouhavý, právě z důvodu „nespolupráce“ mého těla.Naštěstí se můj synek rozhodl noc předem, že už je čas vykouknout na svět a tak můj porod trval jen několik hodin. Rodila jsem v Podolí v listopadu 2005 a nemohu si přístup zdejšího personálu vynachválit. Takže skutečně asi nelze soudit porodnici podle jednoho ne příliš zdařilého porodu, ale úplně vás chápu, pokud by šlo o zdraví mého dítěte, také bych byla kritická.
Přeju vám hodně zdraví a při dalším miminku tak pohodový porod a fajn zdravotní personál jako jsem měla já.

Zuzana

 
Goody
Kecalka 212 příspěvků 23.01.06 09:50

Ahoj, tak to je dobře, že je synek v pořádku, a to je ze všeho nejdůležitější. Tvoje líčení vypadá hrůzostrašně, ale mně nějak nedošlo, v čem ti doktoři udělali chyby, že jim to tak vyčítáš? Oni se přece co nejvíc snažili, aby to šlo přirozenou cestou, protože císařský řez je vždy v očích doktora větším rizikem. Mně z tvého psaní připadá, že jejich chyba byla ta, že si nevšimli, žes ty to vzdala, neměla víru, že se to povede. Proto že jsi vlastně jen čekala na císařský řez, že to za tebe vyřeší oni.( Třeba to tak nebylo, jen já mám ten dojem.)
Já to taky při prvním porodu trochu vzdala, šla jsem tam se strachem, s prasknutím vody taky ještě bez bolestí, a celý porod musela proležet na zádech, bylo to dlouhý a už jsem myslela, že vysílením snad umřu, protože jsem nemohla dýchat, jak mě zalehlo bříško, nesměla vůbec hýbat se, byl monitor, všude nějaké kapačky, nejdřív zrychlovací, pak drogu na zpomalení, pak glukozu, pak kyslíkovou masku, bylo mi zle, den jsem nejedla ani nepila, takže mi ani nešlo tlačit a volala jsem, ať mi pomůžou. Miminko mi vytlačili oni tlakem na břicho a měla jsem příšerný nástřih. Dlouho jsem se vzpamatovávala. Ale při druhém porodu mi nepraskla voda a rozběhly se bolesti jedna za druhou. Do porodnice jsem tentokrát šla beze strachu s dobrým pocitem plných sil, dobře vyspalá, najeděná a napitá. Tam mi sdělili, že už mám půlku za sebou, což mi dodalo další síly. Nechali mě sedět na balónu a miminko určitě pocítilo moje pozitivní rozpoložení, protože se narodilo tak hladce, že jsem to ani ve snu nečekala. Do příštího porodu se snaž jít jako lev, nekoukej vpravo vlevo a vůbec neklesej na mysli. A uvidíš, co se bude dít!

 
bobes
Zasloužilá kecalka 533 příspěvků 23.01.06 10:13

Tak to je neskutečné!!A ještě se někdo divý na co si stěžuješ?!!Proboha co si ten maličkej musel zažít než se páni doktoři rozhoupali.Při­rozenej porod ano,ale proboha po takové době??Vždyž chudáčet skoro umřel a to jako jen proto,že preferovali přorozenej prod-podle goody…Já bych se stím nikdy nesmířila.Taky sem rodila akutním císařem ,protože mi odtekla plodová voda kontrakce žádné,kapačka-kontrakce a po 12 hodinách pan doktor rozhodl,že je miminko dlouho bez vody neotvírám se tak bude císař.Malej byl vpohodě.Ale to riziko jakýmu tvoje miminko vystavili za to přirozenej porod teda nestojí!!!Todle mě teda fakt vytočilo.

 
Andrea2
Kecalka 422 příspěvků 23.01.06 10:29

Ahoj,

tak hlavně že je tvůj syn nakonec v pořádku!!!
I já jsem rodila v Podolí a musím říct, že to, co píšeš, mi připadá úplně neuvěřitelný v porovnání s tím, co jsem zažila já. Ve čtvrtek v 8 ráno mi praskla voda, asi okolo desáté jsme dorazili do porodnice s tím, že po kontrakcích ani stopy. Po vyšetření mě přesunuli na čekatelský pokoj na oddělení rizikových těhotenství s tím, že jestli se to do 24 hodin nerozjede, tak budou vyvolávat. V devět večer to začalo, před půlnocí jsme šli na sál a ve čtvrt na sedm se nám dcerka narodila. Takže jsme to krásně do těch 24 hodin stihly. Taky jsem byla celou dobu připojená na monitor (miminko mělo ozvy celou dobu okolo 100), ale rozhodně jsem nemusela celou dobu ležet (jednu sondu jsem měla zavedenou dovnitř a druhou na stehně), takže jsem mohla v pohodě hopsat na balonu a chodit, kam až mi dráty dovolily:-)), když jsem chtěla do sprchy, tak mě odpojili…
Celkově jsem byla naprosto spokojená a přístup personálu si absolutně nemůžu vynachválit.

Andrea2+Eliška (6,5m)

 
kackule
Stálice 79 příspěvků 23.01.06 10:33

Goody úplně jasná chyba doktorů je, že z ní mimčo měli vytáhnout daleko dřív. Bez ohledu na to, jeslti to pacientk vzává nebo ne. Zas tak moc velkou váhu bych rozhodnutím rodiček, že to zvládnou, nepřikládala. Tělo si často dělá co chce.

 
Kakamila
Stálice 76 příspěvků 23.01.06 10:47

Ahojky,

vždycky jsem záviděla svým pražským kamarádkám, že si můžou vybrat z několika porodnic, kde chtějí přivést na svět svoje miminko. Teď jsem naopak ráda, že takovou možnost nemám, protože to, že budu rodit v porodnici ve Zlíně bylo více méně logické a nejjednodušší. Dojezdová vzdálenost 30 kilometrů, do jinýh porodnic 60 a více..... Přeju tobě i tvému chlapečkovi už jenom to nejlepší a doufám, že to nejhorší už máte za sebou :)
 K.

 
Josefka
Kecalka 205 příspěvků 23.01.06 11:00

Lékaři se musí rozhodovat a jelikož na to mají školy, musí se často rozhodnout za rodičku, která doktor není. Takhle je to zařízené. Já dělám statiku staveb a přání klienta je pro mne základní. Ale nesmím dopustit, aby mu střecha spadla na hlavu, protože byla z materiálu, který si přál. Rozumím stavařině. Nerozumím porodnictví. Předpokládám, že až nastane má hodinka, budu se na doktory moci spolehnout. Goody, ty ošemetně píšeš, že se můžeš mýlit ale pochopila si to tak a tak. Já se také mohu mýlit, ale jako bych četla ve tvém příspěvku, že pokud by děťátko mělo problémy nebo dokonce zemřelo, je to vlastně vina maminky. To mi přijde otřesné. Promiň.

 
Maka
Závislačka 2857 příspěvků 23.01.06 11:03

ahoj,

taky se nedivím, že si stěžuješ..... postup doktorů mi připadne správný, ale jaksi zdlouhavý......

Já měla kvůli počínající preeklampsii porod vyvolávaný v 38 tt - nepřipravené porodní cesty - takže tyčinky na otevírání porodních cest ty jsem dostala večer -… pár hodin bolestí, pak už to bylo snesitelné a ráno, porodní cesty se zlepšily, otevřená na 1 prst, šlo se na vyvolní kde mi zavedli tabletu píchli vodu..... blila jsem jak alík horečky okamžitě 40tky - asi mi nesed ten prášek… takže škemrání o epidurál a pak obrovská úleva a čekání co se bude dít… slábnoucí tep mimča, kyslík, kapačky - při každé kontrakci - byli po 2 minutách tep mimča 80-70..... nechali mě tak cca 30 minut až hodinu - nevím přesně , pak se snažili ho vytlačit, ale Michal se držel statečně mých plic a ne a ne klesnout:o) takže pár dohadů s PA která se všemožně snažila do toho dr. kecat – no je to ona kdo vede porod, ale nakonec rozhodnutí o akutním CŘ … od první vyvolávací tablety a prasknutí vody uběhlo 5 hodin… a v tom je podle mě ten zá:,–(ní rozdíl… APGAR 10/10/10 samozřejmě netrvdím, že toto je stejný případ..... ale dr. jsem byla vděčná že si ten akutní císař vydupal..... ne za mě… já už si užila svý a měla jsem epidurál a bolesti jsem cítila jak mírný tlak, ale jsem vděčná za Michala… ale je fakt že ta PA se je všemožně snažila přesvědčit že to půjde normálně...... vzpomínám jak jsem se tenkrát divila… myslela jsem že hlavní slovo má lékař… ale tam to tak nevypadalo.

ten román je jen pro ty co se diví, co se na tomto porodu mamince nelíbilo…
takže přeju hodně zdraví a štěstí

Markéta a Michal 11 měsíců

 
KajaF
Stálice 66 příspěvků 23.01.06 11:07

Ježkovy oči, to je děs! Jak si můžou doktoři dovolit ohrožovat život dítěte, protože čekaj na přirozenej porod? A nepíšou náhodou ve všech publikacích, že dítě se má NARODIT (ne začít rodit) do 24 hodin po odtoku vody? To je fakt naprd. Ještě že máš synáčka v pořádku. Snad dožene i to malinký zpožděníčko a bude úplně fit.
 K.

 
Gabinka1
Kelišová 6543 příspěvků 23.01.06 11:14

KajoF,já teda publikace nečtu, ale když jsem šla na info schůzku do porodnice před porodem, bylo mi řečeno (rodila jsem v Motole): pokud se do 24hodin po odtoku vody porod nerozjede sám, vyvolává se a pokud se neporodí do 48hodin od odtoku, je CŘ.
Jinak záleží na každém konkrétním porodu a dané situaci.
Tím netvrdím, že lékaři v autorčině případě neudělali chybu. Mohli něco zanedbat, ale také nemuseli.
A zrovna tak nejdu proti autorce, ale vždycky, když se něco semele, je jasné, že si musíme najít, proč se to stalo a na ráně je vždycky doktor.
Doktoři neměli vysvětlení, proč se stalo co se stalo? Nemělo miminko nějaké jiné problémy?
Jak říkám, nestojím na ničí straně.
Jinak výjimečně se musím mírně zastat Goody (i když mě asi ukamenujete), ale myslím, že v podstatě to myslela dobře, jen to (jako ostatně dost často) špatně podala. Takže netvrdí, že to byla vina maminky zrovna jako netvrdí, že to byla vina doktorů.
Gabča a Bára

 
metelka
Ukecaná baba ;) 1121 příspěvků 23.01.06 11:36

Goody, moc nechápu, jak jsi přišla na to, že to maminka při tom komplikovaném porodu vzdala, rozhodně si myslím, že miminko neměli nechat tak dlouho v bříšku !!! A samozřejmě také věřím, že víra hory přenáší, ale někdy to prostě nestačí.
Mně se, milá anonymní, zdáš velmi statečná a myslím, že jste si manželem vytrpěli svoje a tak držím palce, ať je to příště lepší.

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 23.01.06 11:52

Ahoj,
je mi moc lito, co se ti stalo a doufam, ze brzo zapomenes a i maly bude v poradku!
Na druhou stranu si nemyslim, ze bys neco zmenila vyberem jiny porodnice. Je to vzdycky nahoda. Ale pro tebe to bude lepsi, uz kvuli psychice.

Jinak v podstate souhlasim s Goody. Je to hodne o psychice, pokud se to vzda, jde to spatne nebo vubec:(
Ja jsem mela hodne podobnej prubeh porodu, taky v Podoli. Mela jsem vyvolavanej, trval 26 hodin. Pomalu jsem se otvirala, na sal jsem sla az po 15ti hodinach.
Mela jsem zavedeny vsechny mozny sondy, malymu se zhorsoval tep, dostavala jsem kyslik na pridychani…
Po asi 22 hodinach dost udesnych bolesti jsem konecne byla zrala na epidural a hodne mi pomohl.

Rekla bych, ze jsme mely opravdu hodne podobnej prubeh, jenom s jednim velkym rozdilem: ja jsem se chtela za kazdou cenu vyhnout cisari, proste jsem vedela, ze to zvladnu a hotovo… Jasne, ze kdyby slo o zivot, ani by se mne neptali, to bylo spis vnitrni presvedceni, ktery s rozumem nemelo nic spolecnyho. A myslim, ze i to mi pomohlo. Po porodu jsem se dovedela, ze k cisari mi chybelo hodne malo. Maly musel rychle ven, tak mi PA skocila na bricho, coz byla bolest…no neuveritelna i pres ten epidural.

U porodu jsem mela dva dr. a dve PA, jedna dr. ode mne musela rychle bezet k cisari. No ve zkratce: Byla jsem nadsena, ze si se mnou dali takovou praci, at uz sledovanim, pomoci pri rozevreni lemu, ktery mi otekl, proste vsi peci, myslim, ze jinde by se na to radsi vykaslali a sla bych pod nuz. Zvlast, kdyz jsem zacala rodit v poloprazdny porodnici a v zaveru vyhlasili stop stav a zavreli, takze i detska sestra se ke mne dostala az po 50ti minutach:(

Je mi ale jasny, ze ne kazda k porodu pristupuje stejne, kazda mame jiny pocity, jiny problemy, takze se porody ani vlastne srovnavat nedaji. Soudit podle svyho porodu celou porodnici bych se ale neodvazila, vim, ze staci jiny dr., jine PA…a vsechno je jinak. Ja pujdu zas do Podoli a uz se na to moc tesim…uz po tom porodu, ktery nebyl uplne nejsnadnejsi, jsem jeste na sale prohlasila, ze mne tam brzo maji zas;)

Lenka&Maty (2 roky)

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 23.01.06 11:55

Metelko, odpovim za Goody citatem:
„V neděli večer, kdy jsem byla po celodenním čekání na porod již velmi unavená, jsem doufala, že mi bude proveden císařský řez.“
Ja to taky beru, jako ze se vzdala. Rozhodne ji neodsuzuju, pisu nize, ze kazda jsme jina. Ja jsem vecer, po stejnych utrapach, byla desne unavena a cisari bych se branila zuby nehty;)) Teda pokud by ho chteli provest jenom kvuli unave;)
 L&M

 
cokoladkova
Ukecaná baba ;) 1723 příspěvků 23.01.06 11:56

Ahojky, budu držet hošíčkovi palečky, aby se mu vše srovnalo- všude se uvádí že většinou do roka se vše srovná(pokud jde o menší vývojové zpoždění):-)
Jinak ohledně toho porodu, já jela taky s prasklou plodovkou- protože mě doktor upozorňoval, že do hodiny po prasknutí musím být na porodnici a pak že nejpozději opravdu do těch 24hodin se musí mimčo narodit-tedy samozřejmě, že se ještě přihlíží na barvu plodovky, pokud je nazelenalá tak alou na sál a dítě ven. Jinak císař není takové riziko jako když tam dítko nechaj dlouho:-(
Goody to sic myslela dobře, ale nemyslím si, že tys šla rodit s tím, že počkáš až ti ho vyndaj na císaře, každý jde do porodnice a kort když jde poprvé s takovým zvláštním pocitem tak už je to tady a co že se to vlastně bude dít a navíc se 100% jistotou toho, že jdeš tam kde se o tebe postarají a kde hlavně vědí co dělají a že to dělají správně:-))) což se v tvém případě nestalo ani jedno- bohužel:-( Už jen při slábnutí ozev se mělo něco začít dít. Já jsem vlastně přišla na porodnici před 16hodinou(též bez kontrakcí) v 18,30h jsme šli s manželem na porodní sál-tam už mi kontrakce začaly, ale byly slabé, takže jsem i ve 21h byla pořád otevřená jen na 3cm tak mi PA píchly oxytocin a po něm už to jelo raz dva kontrakce se mnohonásobně zesílily a od 23hodin to už jsem jen silně prodýchávala a od 23,30h jsem už jen prosila, že chci tlačit, ale ještě to nešlo, dovolily mi to až ve 00,00h a to byla úleva, jenže Lukášek nějako nechtěl ven, nemohla jsem ho vytlačit, takže přišla doktorka a porodní asistentka mi dělala tlak na břicho a doktorka mě dole roztahovala + nastřihla asi na 7 zatlačení jsem ho vytlačila, ale dalo mi to zabrat, však byl prďolka taky velkem 4,1kg a 53cm, všichni mi tvrdili, že bude max. 3,7kg-hahaha:-(( Jinak se mu taky zhoršily ozvy asi tak od 3 zatlačení začaly jak PA tak doktorka být takové trošku nervozní a honem tlačit tlačit a to byl Lukášek na 90tepech, takže těch vašich 60 je opravdu strašně malinko:-( My jsme měli díky bohu trošku větší štěstíčko a Lukášek se narodil zakřičel a byl naprosto v pohodě, žádné přidušení, prostě krásnej a zdravej chlapeček, zato já ztratila hodně krve-porval mě vevnitř, takže jsem druhý den dostávala transfuze. Ale i tak to byl nejskvělejší den v mém životě a vůbec se dalšího porodu nebojím ba naopak těším se na další štěstíčko našeho života:-))
Držte se a možná jako pro odstrašující příklad byste mohli zkusit zažalovat ošetřujícího lékaře za nesprávný postup- však musí existovat tvoje komplexní zdravotní dokumentace co se porodu týče, takže vlastně zanedbání péče. Chce to aby dostali strach a prostě to už nikdy nezopakovali!!!!!!!!!! Vím, že přirozený porod je super, ale nikdy né na úkor zdraví dítěte:-)
Jinak naše mysl je naštěstí zajištěna takovým jakoby ochraným principem, že člověk to zlé a bolavé zapomíná a v mysli mu zůstávají jen ty pěkné myšlenky- tak ať se to daří i u vás:-))
Mějte se moc hezky a ještě jednou hodně moc zdravíčka,štěstíčka celé vaší rodině a radosti z vašeho hošíčka:-)
Hana a Lukášek 4 měsíce:-)

 
Ivca_K
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 23.01.06 12:02

Ahoj, chtěla jsem rodit abslutně přirozenou cestou, bez medikamentů, analgezií. Chtěla, ale ............... Klára se nakonec narodila kleštěma. Možná jsem to, jak si možná bude Goody myslet, vzdala. Klárka prostě nešla ven. Po více než dvou hodinách, kdy jí vyčuhovala hlavička, a já nebyla schopná jí posunout o milimetr, přistoupili lékaři ke klešťovému porodu. Byla jsem vyčerpaná, měla jsem velmi silné bolesti, propadala jsem depresím, snažila jsem se, ale už to prostě nešlo. Jsem nakonec ráda, že je všechno v pořádku. Pediatrička mi následně říkala, že Klárka zvládla porod v pohodě, že se velmi rychle „oklepala“. Apgara měla v první minutě 10-10-10. Možná jí zachránili život, možná jsem to mohla zvládnout. Ale to je všechno možná. I v tomto případě mohli lékaři maximálně preferovat přirozenou cestu porodu, ale vím, že Klárka začala ztrácet kyslík, kolísala jí srdeční frekvence. Věřím tomu, že lékaři se rozhodli správně. A já se nestydím za to, že jsem už nemohla. Opravdu jsem nemohla. Svůj porod nepřeju nikomu a nikomu nepřeju, aby se lékaři museli rozhodovat tak, jako v mém případě. Ivča_K

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 23.01.06 12:06

Jinak Gabinka ma pravdu: porod se musi rozbehnout do 24 hodin…ne narodit dite, to by kolikrat ani nestihlo, kdyz si vezmem, ze nekdy porod trva i 20 hodin a ma normalni prubeh. Narodit se ma do dvou dnu, aspon co jsem cetla a co mi bylo receno.
 L&M

 
gabka
Zasloužilá kecalka 920 příspěvků 23.01.06 12:30

Je mi smutno z toho co píšeš. Nejdůležitější však je, že jste všichni zdraví. Já rodila v ÚPMD 11/2005, Tak yjsem tam přijela s tím, že mi praskla plodová voda a byla jsem upozorněna na to, že pokud do 12 hodin od doby kdy mi voda praskla neporodím, tak mi dají antibiotika a tablety na děložní čípek. Byla velká pravděpodobnost, že do té doby neporodím, protože mi vůbec nic nebylo. Byla jsem ubytována přímo na porodním sále, protože pokoje byly plné. Opravdu trvalo další 13 hodin než se naše sluníčko narodilo. Tablet na čípek jsem dostala asi 3, několik kapaček a teprve po 12 hodinách začaly bolesti. Pak to bylo šup šup. Takže já byla s péči v ÚPMD spokojena. Ale jak říkám, důležité je, že jste zdraví.

Hodně štěstí

Gabka

 
pavlas
Kecalka 327 příspěvků 23.01.06 12:58

Ahoj Goody,
první a zá:,–(ní si je uvědomit, že pisatelka přišla o víkendu - slouží minimum doktorů a z vlastní zkušenosti z Podolí (byla jsem tam na praxi na sále), že na kašlou. Většinou se snaží co nejvíc případů nechat až na všední den......
Další věc je, že si NIKDO nesmí dovolit nechat rodičku tak dlouho čekat, když jí odteče voda!! To je trestuhodné! Nejen, že hrozí riziko nákazy matky, ale taky - a to hlavně - dítěte, protože ho již nic nechrání. Všude se praktikuje, že pokud odteče voda a nic neděje (žádné kontrakce), tak se tomu snaží samozřejmě medikamentozně pomoci. Pokud ale rodička neporodí do 24 hodin spontánně (někde je to i dříve), tak se okamžitě provádí císařský řez. Mezi tím, se musí podávat antibiotika, aby se snížilo riziko jakékoliv nákazy.
Další věc je, že pokud déle kolísají ozvy plodu, provádí se cisařský řez téměř okamžitě.
Vůbec se nedivím anonymní pisatelce, že je naštvaná. Jednalo se opravdu o silné pochybení! A za tím si stojím!!! Jsem taky dost naštvaná po přečtění příspěvku.
 Pavla

 
Goody
Kecalka 212 příspěvků 23.01.06 13:03

Josefko, to jsem tedy vůbec nemyslela, že za miminko v porodnici nese zodpovědnost maminka. Od toh o jsou porodnice, aby na to maminky nebyly samy. Já jsem jenom vypozorovala, že síla víry v dobrý porod má obrovskou moc, takže maminka má hodně možností, jak porod ovlivnit, pozitivně i negativně, bez ohledu na doktory. Podle dobré víry pak může tělo dobře pracovat, a podle špatné špatně. Samozřejmě, že ti zmiňovaní doktoři by to tak daleko dojít nenechali, kdyby věděli, jak to vezme tak blbý spád a jak bude špatně děťátku, ne? Porodník nejsem, jen můj laický názor. Pokud vím ze svého porodu, tak plodová voda je ve dvou obalech, třeba byl prasknut jen ten první (jako u mne a druhý mi protrhávali oni) a ten druhý, vnitřní, byl normálně celistvý a plnil svou funkci, tak proto tolik nespěchali na ten císařský řez. Na oddělení rizikových těhotenství, když někomu v 27. týdnu praskne voda, tak myslím taky hned nevyvolávají porod, ale snaží se mimi ještě chvíli udržet, to jsem četla v nějaké lékařské statistické příručce. Když jsou zabezpečeny hygienické podmínky, jako že na odd. rizikových těh. jsou, tak to třeba není tak urgentní.

 
BeruskaLosik
Ukecaná baba ;) 1468 příspěvků 23.01.06 13:03

Ahoj.

Vidím, že váhání a upřednostňování přirozeného porodu až k hranicím života miminka není vý:,–(ou jen jedné porodnice.
Můj příběh byl podobný, už jsem jej popisovala, takže jen stručně.
Předčasný porod se rozjel po odtoku plodové vody v 35+1tt, proto jsem musela do nemocnice, která se na tyto porody specializuje ( ta vybraná by mě vzala až za týden). Několik hodin to vypadalo, že vše bude O.K., stahy sílily … Jenže pak nastal stop - asi po 8 hodinách, přestala jsem se otvírat, stahy co minutu, minutu a půl a nic. Teď už jsem byla celou dobu na monitoru, takže na sprchu, chůzi … jsem mohla zapomenout, nic nepomáhalo, medikamenty, balón, porodní vak … pak se rozhodli změřit mi pánev, jestli je vůbec dostatečně velká, no to fakt brzo. Radimkovy srdeční ozvy začaly slábnout … A dr. nic, nakonec se rozhodli pro konzultaci a volali primáře - to byla rychlost blesku, se kterou jsem podepisova souhlas k SC a mazala na sál. Radimek se narodil přidušený, museli ho křísit s Apgarem 1-5-8. Odvezli ho na nedonošeneckou JIP a já ho viděla až po 3 dnech. Hodnosení několika lékařů - museli jsem chodit na neurologii, kardiologii … bylo, že k císaři měli sáhnout mnohem dřív, už s ohledem na předčasný porod.

Dneska je Radimkovi 13 měsíců a vypadá to ( musím zaklepat), že je vše v mezích normy. Plánujeme mu pořídit sourozence a já už teď trnu, do jaké porodnice půjdu rodit.

Beruška

 
semeda
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 23.01.06 13:41

Goody nechci ti šahat do svědomí, ale myslím, že by jsi příště měla volit citlivější přístup… Pokud bys byla ve stejné situaci, jako pisatelka, třeba by ti taky nezbylo moc sil a vzdala by ses taky… Od toho tu jsou lékaři, aby usoudili jaký postup bude správný a v tomto případě asi správný nezvolili…

Milá anonymní, je mi moc líto, že porod nedopadl zrovna nejlíp, ale věřím, že tvůj syn vše dožene!!! Já jsem taky rodila v Podolí, v roce 2003. Na porod si nemůžu stěžovat jediným slovem… Proto prosím neodsuzuj celou porodnici, jen toho lékaře, co tak dlouho otálel…

Mimochodem - moje známá měla podobné problémy při svém prvním porodu v Podolí, tam ale byly komplikace u ní, u děťátka naštěstí ne. Císaře jí nějak zbabrali, řízli jí do močáku, dlouho se hojila, měla bolesti. Tak pro svůj druhý porod zvolila Krč, kde vše dopadlo ještě mnohem hůř - miminko museli oživovat a ona sama musela ještě 2× na operaci na „spravení“ špatného vnitřního šití… Není to o místě, je to o lidech…

Ahoj, přeju ať synek hezky prospívá a brzy ty ošklivé vzpomínky spojené s porodem vystřídá čistá radost z něj!!!

Semeda

 
Goody
Kecalka 212 příspěvků 23.01.06 13:43

Gabčo, tak mi řekni, jak podat lépe to, když zastávám názor, že maminka by to neměla vzdát, aby si nepřivodila zbytečné porodní komplikace. Já to neumím říct jinak. Tato maminka to podle mě fakt vzdala, protože to sama píše, že už jen čekala, kdy jí provedou císařský řez. Já jsem si na sobě a svých dvou odlišných porodech ověřila, jaký věci dokáže dobrá a špatná víra. Proto tedy nechci tu maminku nějak shazovat, vždyť se tady přiznávám, že i já sama jsem to jednou vzdala. Takže hned bych nevinila doktory, že zanedbali péči. Obzvlášť pokud dělali to, co dělají jindy běžně a s dobrým výsledkem. Jenže při přirozeném porodu je jiná spolupráce s maminkou, co chce porodit přirozeně a jiná spolupráce s maminkou, co chce porodit císařem. Takže já vidím chybu doktorů v tom, že si nevšimli, že paní chce porodit císařským řezem a tlačili ji do přirozeného porodu proti její vůli, z čehož to pak podle mě všechno vzniklo. Té anonymní mamince jsem tedy chtěla poradit, jak by tomuto příště zabránila. Dobrou vírou, a nikoli bezhlavým svalováním viny na druhé. Vždyť tím škodí jen sama sobě a svému dítěti. Fakt nevím, jak to jinak říct, i když to může znít tvrdě. Buď můžu říct tohle, nebo jedině mlčet. Jenže já jsem chtěla té mamince pomoci, obzvlášť proto, že jsem to u svého prvního porodu vzdala, a u druhýho jsem to DOKÁZALA NEVZDAT, COŽ MI MOC POMOHLO. Chtěla jsem jí dát návod, pomoc, a ne z ní dělat špatnou. Naopak, jí dodat sil, že když se to podařilo mně, tak i jí se to určitě může podařit.

Vždycky je také potřeba vyslechnout obě strany.

 
Jeny
Kecalka 364 příspěvků 23.01.06 13:44

Ahoj všem,
ono to není jen o tom, zda maminka něco vzdává nebo ne. Já si ze svého porodu pamatuji, že jsem nad tím jestli něco vzdám nebo ne neuvažovala, neměla jsem na to myšlenky. Já si spíš myslím, že byla unavená z injekcí, které dostala a vůbec je to dost vyčerpávající čekat kdy a jak to bude. Já rodila sice v jiné porodnici, ale měla jsem taky smůlu, že to bylo o víkendu a zaskakovali asistenti a bylo málo sestřiček a tak. Jinak má kamarádka má z podolí špatné zkušenosti - věřila, že je v obrých rukách a bohužel v 7m o miminko přišla, doktoři tam sfušovali co mohly a nakonec to dopadlo tak, že v 21 letech už nemohla mít děti. Život jí v podstatě zachránil primář. Vhodnou porodnici si těhulky asi nevybereme, v každé je něco. Chce to jen doufat, že porod bude bez komplikací a pokud máme problémy už v těhotenství, možná, že je dobré si platit nějakého porodníka. Doufám, že synáček bude v pořádku. A ještě jedna příhoda: Mé kamardáce z porodnice, když neměla chlapečka po porodu u sebe, řekli, že měl menší potížě a že je jen na pozorování po 3 dnech uhánění doktorů se dozvěděla, že po porodu nedychal, a že to s ním vypadá špatně. Tenkrát na to nezapomenu, běhali jsem za sestrami (doktoři nebyli k sehnání), kde má vlastně dítě - nikdo jí nic neřekl, můžu Vám říct, že mě bylo zle. Nevěděli jsme, jestli je vůbec naživu. Zvláštní případy, by měli být zvlášt informované a vůbec…
Mějte se a hlavy vzhůru.
Jana a Honzík 6m

 
Goody
Kecalka 212 příspěvků 23.01.06 13:51

Semedo a všem, kdo mi ještě napsali, že mám blbý přístup. Nekecám jen z patra. Sama jsem si prožila, co znamená vzdát se a veřejně se zde k tomu hlásím. Také zde píšu, že u druhého porodu jsem se už nevdala a jaký to byl krásný porod. Udělala jsem si hezký porod. Nevyčítejte mi zde moji snahu vám sdělit svoji životní zkušenost a můj postup, jak jsem dosáhla úspěchu. Opravdu nechci nikoho shazovat, jen chci říct, že když jsem to dokázala já, mohou to dokázat i jiné.

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 23.01.06 14:06

Chci te uklidnit, ja to tak pochopila;) Obcas mam pocit, ze komentare se ctou moc narychlo a ne vsechno se pochopi uplne… Takze se pod to, co jsi napsala klidne muzu podepsat. Holky, vzdyt tady vubec nejde o to, udelat z autorky spatnou… Jde o fakt, ktery sama priznala. A nikdo netvrdi, ze podruhy to nemuze byt stejny treba u mne… nemuzu vedet, jestli toho po druhy na mne nebude prilis…i kdyz to treba bude ve skutecnosti stejny, jako poprvy…a ja to zabalim. Jasne ze se budu snazit, jit do toho zase s tim presvedcenim…ale co ted muzu vedet?

Pristup tech doktoru posoudit uplne nedokazu, prijde mne, ze postupovali stejne, jako u mne… jenze u mne ten epidural zabral. Po 22 hodinach kontrakci po 3-5 minutach jsem byla na 4 cm… a za 4 hodiny s epiduralem byl Maty venku.

Urcite bysme si vsechny praly mit rychly porody, ale nekdy to proste nejde. Nekdy je na vine vic psychika a nekdy zas jiny prekazky (treba uzka panev). Vzdyt tehotenstvi a porod je porad to nejrizikovejsi, co v zivote je… a muze to dopadnout vselijak. Myslenka, ze kdyz se to nepovede, vzdycky za to muzou doktori, mi neprijde uplne fer. Ale nekdy zas za to muzou. Urcite i v tomhle pripade, ale spis tim, ze nevideli, ze uz proste na to porodit normalne nema silu ani vuli:(

L&M

 
sabik
Kecalka 132 příspěvků 23.01.06 14:08

Ahoj, ani mně to nedá, nereagovat.
I přes všechny komplikace a chyby, které se staly, jsem ráda, že jsem na konci četla, že jste oba /všichni tři/ v pořádku. A budu držet palce, aby jste vše dohnali.
Já rodila v Motole. Vše by asi bylo fajn, kdyby se tu noc, nerozhodly rodit všechny těhule v Praze.
Nebudu to tady popisovat, v podstatě, se ani nejedná o nic zvláštního, ale chci reagovat na tu neinformovanost!!!
Jak si může personál dovolit Nekomunikovat s oběma rodiči?? Copak je to neučí, nevědí, jak jsou prvorodiče ze
všeho vyděšení??
Nám malou na moment ukázali a hned odnesli pryč…nikdo nám neřekl kde je, co s ní je…no hrůza.....kdyby tam nebyl manžel a nechodil od jedné sestry k druhé, asi bych umřela strachy.
Co je mi k sakru do toho, že je tam dneska moc porodů?? Koho zajímá, že se právě prohodily směny?? Zařízení jako je Motol by mělo být připraveno na větší nápor.
Do Motola bych šla asi zase, ale nikdy ne sama. Doufám, že budu mít příště větší štěstí na personál. Pracují špičkově, ale ten přístup......

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 23.01.06 14:08

Prispevek zustal nahore, tak ho zkopiruju jeste sem:
Chci te uklidnit, ja to tak pochopila;) Obcas mam pocit, ze komentare se ctou moc narychlo a ne vsechno se pochopi uplne… Takze se pod to, co jsi napsala klidne muzu podepsat. Holky, vzdyt tady vubec nejde o to, udelat z autorky spatnou… Jde o fakt, ktery sama priznala. A nikdo netvrdi, ze podruhy to nemuze byt stejny treba u mne… nemuzu vedet, jestli toho po druhy na mne nebude prilis…i kdyz to treba bude ve skutecnosti stejny, jako poprvy…a ja to zabalim. Jasne ze se budu snazit, jit do toho zase s tim presvedcenim…ale co ted muzu vedet?

Pristup tech doktoru posoudit uplne nedokazu, prijde mne, ze postupovali stejne, jako u mne… jenze u mne ten epidural zabral. Po 22 hodinach kontrakci po 3-5 minutach jsem byla na 4 cm… a za 4 hodiny s epiduralem byl Maty venku.

Urcite bysme si vsechny praly mit rychly porody, ale nekdy to proste nejde. Nekdy je na vine vic psychika a nekdy zas jiny prekazky (treba uzka panev). Vzdyt tehotenstvi a porod je porad to nejrizikovejsi, co v zivote je… a muze to dopadnout vselijak. Myslenka, ze kdyz se to nepovede, vzdycky za to muzou doktori, mi neprijde uplne fer. Ale nekdy zas za to muzou. Urcite i v tomhle pripade, ale spis tim, ze nevideli, ze uz proste na to porodit normalne nema silu ani vuli:(

L&M

 
Gabinka1
Kelišová 6543 příspěvků 23.01.06 14:41

Nebudu se tu moc radši opakovat.
Goody, já s tebou souhlasím a to vážně.
Znovu píšu, jako matka naprosto chápu rozhořčení těch rodičů a i to, že mají potřebu najít někde viníka situace. Možná, že v papírech k porodu by se dozvěděli víc, nevím. Souhlasím, že se hodně věcí rodičům neříkáa to není dobře. Netvrdím, že lékaři nepochybili, netvrdím, že ano. Ale bohužel občas se stane, že se u porodu něco ztvrtne a kvůli tomu odsoudit celou porodnici? No to teda nevim.
Ano, doktoři mohli přijít dřív s tím, že to vyřeší CR, ale uznejte, autorka sama píše, že s tím počítala. No tak jako rozrušená rodička, nezkušená, dlouho rodící, všude se to píše. Ptát se, ptát se, ptát se. BOhužel, všechno není automatické.
A právě proto, žene všechno se nám řekne, už nevíme, jestli to všechno nemělo nějakou příčinu, nějakou poruchu, nějaký problém.

Co se Motola týče, rodila jsem tam, byla jsem spokojená. Po porodu („přirozený“) šel manžel hned se sestrou na ošetřovnu s malou, nikdo se ho neptal, prostě šel. Nevím, jak to je u CŘ. Je fakt, kamarádka tam rodila normál a neřekli jí, zrovna jako mě, že malou odsávali, ale okud by se něco dělo, věděla bych to. Opravdu záleží, na koho tam narazíte, já měla možnost tam mít tuším 2směny, ten den bylo víc akutních CŘ, navíc přicházely „normální“ porody, tkaže vím, jakej fofr tam byl a celkem to chápu. A zas je tu ta otázka - jako ta, co to prožívá jedna a druhá strana a nejspíš ani jednu stranu nezajímá, jak to prožívá ta druhá. Když se u nás vyskytl problém, začali ho řešit a to, jak psala Goody o vůli, tak to přesně vim, jak to myslí. Nějak se nám stalo, že nám to ke konci nešlo. Tlačila jsem už hodinu a půl, když se o mě dověděla moje dr, která normálně nerodí. Přišla tam. Než přišla, proběhla kontrola, kde jsem se dozvěděla, tak tady už by to CŘ nešlo, tady max kleště - a můžu vám říct, že v tu chvíli, i když jsem přes epidurál necejtila nic a začaly na monitoru blbnout ozvy (nakonec se zjistilo, že to monitor snímal na střídačku malou a mě), tak jsem sebrala všechny síly co jsem měla a dala do toho tolik energie a snahy, jen abych se kleštím vyhnula, že i když mě stříhli, kleště zůstaly vybalené, ale nepoužité, by´t už byly na stolku s nástrojema.
Netvrdím, že myšlení a víra v něco zvládne všechno, to vůbec ne, ale opravdu to může hooodně moc pomoct.

Fakt to nemůžem rozlousknout tady my, nemůžem říct, jestli doktoři pochybli. Pokud mají rodiče pochybnosti, tak než odsoudí celou porodnici a budou tu strašit všechny nastávající maminky (a mezi náma v:,–(im boty, že v každé porodnici by se našly podobné případy, takže pak budem rodit kdepak asi?), měli by podat stížnost a nechat to prošetřit a až bude teprve vyjádření o tom, že situaci lékaři zanedbali, pak teprve informovat ostatní o tom, že za to můžou doktoři.

Nevíme, co se tam dělo, protože mezi náma, každá, když něco píšem o prožitém, si nejspíš situaci nevědomě netvrdím vylžeme, to se neodvažuji, ale mírně přibarvíme. A navíc stát se mi totéž, co pisatelce,, taky bych asi uvažovala stejně.

Zkrátka pokud máte pochybnosti, řešte to stížností nebo nejdřív dotazama. Berte si z toho ponaučení pro příště, že se možná máte třeba dřív na něco zeptat, nebo dopředu říct, co a jak si přejete a nepřejete.

A jsem moc ráda, že jste to zvládli a že jste v pořádku a věřte, že všechno doženete a vaše miminko vám dá zapomenout.

Omlouvám se, asi píšu nesmyslně, ale tak to prostě cejtim.

Gabča a Bára

 
lejla1
Stálice 73 příspěvků 23.01.06 14:59

Ahoj,

taky jsem rodila v Podoli, a to v VI 2005, popisovla jsem to tu celkem nedavno. Moje zkusenost je ta, ze pristup lekaru se velmi lisi podle toho 1. jak casto tam chodite (ja jsem mela gynekologa v pondeli a ten me predal do poradny uz ve 13. tydnu, takze jsem se se vsemi doktory seznamila opravdu dukladne) 2. zda jste nebo nejste domluvena s konkretnim porodnikem k porodu.

Nejde o zadny uplatek ci neco nekaleho. Normalne muzete pozadat toho, kdo se vam zda dobry, zda by vas nerodil. Ja jsem tak udelala (na doporuceni sester, a take proto, ze diky sve dlouhe dochazce do pradny jsem vedela, ze i v Podoli existuji doktori, ktere bych na sale rozhodne nikdy nechtela potkat a ze doktorat muze dostat i naprosty blbec).

Kamaradka rodila tyden po mne, nikoho si nedomluvila a nase dva porody, ackoliv temer shodny prubeh, maji naprosto odlisny scenar, co se lekarske pece tyce. Ja jsem byla maximalne spokojena, dite bylo temer porad monitorovane, lekar pritomen velmi casto, porodni asistentku kontroloval a rozhodne si od ni nenechal nic radit atp. Kamaradka svuj porod shnula slovy - „kdyby tam nebyl manzel tak jsem si to snad odrodila cely sama“.

Takze moje rada je jasna. Spolehnout se na lekarsky personal je dobra vec, ale jeste lepsi je spolehnout se na konkretniho cloveka.

lejla

 
Vidi
Kecalka 177 příspěvků 23.01.06 17:18

Ahoj,
nečetla jsem všechny komentáře, ale musím souhlasit s pisatelkou článku - doktoři dlouho otáleli s CŘ. Na rovinu - hazardovali se zdravím a životy obou. Ne jinak tomu je v jiných porodnicích - z mojí zkušenosti Chomutov a ze zkušenosti mojí maminky i Kadaň (ale to už je 19 let). Já mám docela čerstvou vzpomínku na Chomutov, 5.4. 2005 se nám narodila holčička po 24 hodinách od prasknutí plodové vody. v devět večer jsme jeli do porodnice, žádné kontrakce, pouze odtékající voda, noc na hekárně (naštěstí ještě bez bolestí, ale spala jsem tak 4 hod) od rána kontrakce,vše vypadalo, že večeru bude po všem :-))) no, pak bohužel nastala 2 hodinová prodleva, kdy sice byly bolesti, ale neotvírala jsem se, následovala kapačka, masáž od PA. V půl devátý večer jsem mohla tlačit, no, nebudu nic nalhávat, fakt jsem už neměla sílu,navíc kontrakce slabé a krátké, další kapačky s oxytocinem. Když po 3/4 hodiny porod nepostupoval, zavolala dr primáře. Ten prý kolik měřím - já 155 cm. On: aha…Jediný, co malou zachránilo byla porodní asistentka, ktera ji prakticky vytlačila lokty, i poznala, že mi jde kontrakce, páč mě v závěru tlačilo všechno :-)))
Goody - na začátku jsem byla také plná optimismu, říkala jsem si - všechny kolem mě plaší s otevíráním a ona to zas taková bolest není atd. Jenže když se nic neděje až na tu bolest po minutě, když víš, že ta bolest k ničemu nevede, tak opravdu ztratíš všechnu víru v dobrý konec, ani se nedivím, když pisatelka rodila tak dlouho, že se na CŘ spoléhala, u mě už hrozily kleště. Jak jsem se později dozvěděla, tak hranice pro porod je 155 cm, když je rodička menší nebo stejně velká, může se dělat CŘ okamžitě…Je jasný, že teď jsem ráda, zároveň doufám, že když malá byla hodinu a půl v porodních cestách, nenechá to následky. Můj brácha byl kleštěma (po vyvolávném porodu) a odnesl si „jen“ disgrafii.

 
semeda
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 23.01.06 18:36

Já to asi špatně napsala… Protě slova, která jsi volila, mi přišla hrozně necitelná (např. "Tvoje líčení vypadá hrůzostrašně, ale mně nějak nedošlo, v čem ti doktoři udělali chyby, že jim to tak vyčítáš? ")… Víš co, kdyby se něco podobného stalo mě, tak to také budu v první řadě vyčítat doktorům, jako profesionálům…

Ale nechci se hádat, já žádnou negativní zkušenost nemám, nemůžu soudit…

Jestli jsem se tě nějak dotkla, tak se omlouvám. Šlo pouze o formu, kterou jsi určité věci podala…

Ahoj S.

 
semeda
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 23.01.06 18:45

No vidíš, a já si vybrala Podolí jen proto, aby u mého porodu byl lékař co nejméně… PA docházela jen na povinné měření ozev, jinak na zavolání. A lékař seděl na židli, když jsem tlačila a čekal, jestli se náhodou nestane něco, u čeho by musel asistovat. Nástřih provedla PA, dítě vytáhla PA, šňůru mu přestřihla PA. A lékař mě pak zašil. Pro mě to byl porod z nejideálnějších :D

Jen perlička - nechci šťourat…
Měj se hezky, přeju pohodové mateřství!!!

Semeda

 
jana1
Zasloužilá kecalka 631 příspěvků 23.01.06 20:09

Jsem ráda, že je Váš maličký v pořádku. Váš příspěvek jsem četla pomalu s otevřenou pusou. Nechápu jak je možné, že doktoři čekali tak dlouho. Když jsem byla těhotná a blžil se čas porodu tak jsem na chatu tady na emiminu říkala, že u nás „ve varech“ to dělají takto: Praskne voda do hodiny musíte být v porodnici, čeká se několik hodin na kontrakce (cca 12, ale to nevím přesně), když se nedostaví vloží se tabletka nebo píchne oxytocin když nic, tak se přidá dávka, ale pak se jde na císař. Do druhýho dne (myslim) by se mělo porodit. Všichni se divili, že tak dlouho se čeká, že v Praze se čeká na kontrakce 2hodiny a pak tableta, oxytocin atd.. Vážně nechápu proč takhle dlouho čekali. Kvůli přirozenému porodu? ať jdou do háje přednější je mimísek, aby byl v pořádku.
Přeji Vám hodně zdravíčka.
 Jana

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 23.01.06 20:21

Neda mi to: Jani pises o varsky porodnici? Prave tam pridusili kamaradce chlapecka, museli ho rozdychavat a doted z toho maji trauma…teda rodice (skoro dva roky). Ji dokonce nemonitorovali ani ozvy, na nic nespechali, porad cekali, pak najednou fofr a uz bylo skoro pozde:( Varska porodnice ma bohuzel dost spatnou povest a to i novorozenecky oddeleni, hlavne zasluhou jedny pani dr.

Stava se to proste vsude a je to spis o cloveku, nez o porodnici. Pausalni zavery typu: ceka se tam tolik a tolik hodin a pak se dela cisar, se proste nedaji delat.
 Lenka

 
pierrette
Nováček 2 příspěvky 23.01.06 20:32

…myslim, ze jsou doktori opravdu nekdy na kopnuti do zadni casti tela…podobnym zpusobem rodila ma sestrenice v HK…vyvolavany porod 14dni po terminu, 24 hodin bolesti, nepostupujici porod(neotevirala se)…infuze…ce­kani…pote 4hodinove!!!!! tlaceni, nakonec kleste, pridusena holcicka, kriseni, ozivovani, litani s po cele nemocnici…cely den testy, zdali neni poskozene…ses­trenice si nemohla 14dni sednout…nebylo by opravdu lepsi cisarsky rez…nez pripitomele reci „lekare“…prirozeny porod je nejlepsi jak pro matku tak i pro dite…myslim, ze v tomhle pripade skutecne neplati…

 
mysak
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 23.01.06 20:54

Jezisi ja nechapu jak tu nekdo muze psat ze to vzdala.......­......sakris tak kdyz bych se po 24 hodinach od odtoku plodove vody neotevrela ani o pid tak bych se o to dite sakra bala!!!!!!!!!
A chtela bych at mi laskave doktori dopreji ten LUXUS porodit dite cisarskym rezem!!! Mam na to pravo naprosto nechapu proc to tak dlouho oddalovaly!! Nevim dokonce jestli bych si na ne nestezovala..­.........neja­ke vymluvy ze je nedele nebo svatek nebo co …tak to je uplne vrchol.......­....nedeli volnou maji lidi co delaji normalni profese ale doktori???????? Tak to se musim smat!!!!
Je videt podle toho apgaru ze to nebylo OK ........co si tim jako chteli doktori dokazat.........ze umi vyvolat prirozeny porod za kazdou cenu??? K cemu teda ty cisare mame?????? A bychom vytahovaly deti polomrtve??????

NO to jsem se zase rozcilila!!!!!!!!!!­!!!!!!!
Jsem rada ze toto nemusim resit protoze ziju v USA a tady je pacient pan a ne naopak jako tomu je v CR neustale.

Pisatelce preju at si opravdu priste vybere porodnici uz hodne dlouho dopredu a at se chlapeckovi dari dobre!!!

Misa

 
aprilmouse
Kecalka 414 příspěvků 23.01.06 22:34

Ahoj, dokážu si to velice dobře představit, já jsem to měla skoro stejné, akorát že ten císař mi udělali po 36 hodinách… zaplať pánbů za něj, a i tak jsem pak nadávala, protože malý měl z té zkažené vody šílenou infekci, i já. A to mi ho udělali jen proto, že jsem už měla skoro 40 horečku a nevěděla o světě, takže bylo jasné, že bych ten porod stejně nezvládla, kdybych se jim přece jen začala otevírat… je to hrozné. Je hrozně dobře, že se z toho malý tak dostal, a moc fandím, abyste všechno zvládali!

 
Missorka  23.01.06 22:48

Nechci a nemůžu hodnotit práci lékařů ani pisatelčinu pevnou vůli vzdát či vydržet přirozený porod…

Jen mě napadá, že to asi příroda takhle nechtěla. Nejsem přílišný zastánce přirozených porodů, což vyplývá z podstaty mě samé, aniž bych ovšem komukoli upírala právo na jiný názor. Co mě zaráží je množství podávaných medikamentů při porodu. Nedokážu posoudit, do jaké míry jsou nutné a do jaké nikoli… Osobně mám za sebou dva porody, vždycky probíhaly stylem „něco vám píchneme, abyste se otvírala“ a stejně mi to vždycky trvalo děsně dlouho… Pak se dá jen polemizovat, zda to „něco vám píchneme“ je vždycky nutné. Docela by mě zajímalo, kdo na emimi rodil bez nějakých „otvíráků“, „urychlovačů“ a podobných věcí…

Aby mi bylo rozuměno správně - nic proti medikamentům při porodu, akorát mi přijde, že někde je chyba, protože takhle to prostě být nemělo…

Peta

 
baghira
Závislačka 2902 příspěvků 23.01.06 23:09

Míšo,
všechno americké nemusí být nutně super:)). Já bych nechtěla, aby - jak píšeš, byl vždycky „pacient pán“. Pacient má mít svá práva a má být informován o všem, co se s ním provádí a proč se tak děje … ale mluvit doktorům do práce …na základě čeho? Že tohle a tohle sis někde přečetla nebo ti to vykládala kamarádka a ty to tím pádem chceš taky? Osobně dám přednost tomu svěřit se do rukou odborníkovi, kterému důvěřuji a který mi vše pokud možno vysvětlí.
Nejsem doktor, neznám medicinu - od toho tu jsou oni. Já si můžu poroučet u kadeřníka, co chci udělat s vlasama …
Moje kamarádka je ženou docela vysoce postaveného diplomata (takže žádná socka:)) a má zkušenost ze super moderní americké porodnice. Stalo se, že porod se zkomplikoval - a v jednu chvíli přišli za jejím manželem: Rozhodněte, koho máme zachránit: Dítě nebo matku?!
Informace veškeré žádné, dítě a ženu viděl snad až za dva dny, o dítěti ani nevěděl, jestli přežilo!

To, co se stalo pisatelce, se stát nemělo. Doktoři možná pochybili, možná jenom špatně odhadli situaci - nevidím to jako problém porodnice nebo systému, ale jako lidské selhání.

Přeju ti jenom dobré zkušenosti s americkým zdravotnictvím (a hlavně dostatek peněz:)))))

Baghira

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 23.01.06 23:10

No ja tady teda nechci nejak strasit ani popisovat desuplny historky… Neco je rozhodne spatne. Cetla jsem dost o tom, jak to chodilo kdysi, kdyz nebyly zadny ty „otviraky“ (presnej vyraz;) …proste rodicka umrela i s ditetem…nebo dite, pokud neslo ven (zaseklo se a na cisar bylo pozde, nebo se jeste nedelal, a pod.), vybavovali po castech… nee, je to fakt dost drsny a tehulkam to neprospeje. Ted se snazi zacit tou „setrnejsi“ cestou, protoze cisar je riziko, jako kazda operace. Takze ten problem vidim v tom, ze nekteri doktori proste neodhadnou ten spravnej cas.

Ale je fakt, ze ty chemicky berlicky pouzivaji hodne casto zbytecne… spis pro vlastni pohodli. Treba oxytocin davaji skoro pokazdy, i kdyz kontrakce jsou, jen proto, aby se porod urychlil…i kdyz trva par hodin a vsechno je ok.

Dost jsem cetla i o tom, ze cim lip vybavena porodnice, vic lekaru a nastroju, tim vic lekarsky vedenych porodu za pomoci leku a tim vic komplikaci. A nejen proto, ze do takovych porodnic svazeji rizikovy pripady. Hodne zalezi na prostredi, pokud je vsude pohoda, rodicka je aspon v relativnim klidu a tesi se, neni stresovana vsema nastrojema, rodi snadneji a celkem rychle.
Vzdycky se samozrejne najde spousta prikladu, kdy to tak neni, ale celkove to tak funguje. Proto treba fungujou i porody doma (i kdyz dochazi i k prusvihum)…ale ja bych do nich nesla, ani kdybych mohla.

L&M

 
Missorka  23.01.06 23:23

Jo, Leni, mně je jasný, že spousta dětí a matek umřelo, jenže…

Dostala jsem NĚCO u dvou porodů, ale ačkoli nevím, jaký by to bylo bez TOHO, troufám si tvrdit, že to NĚCO bylo na prd… Moc bych si přála umět věřit svýmu tělu, jak se zdá to umí třeba Ed a vědět co chci, co nechci, co akceptuju a co odmítnu, ale mám zakořeněnou víru v bílej plášt a prostě u porodu potřebuju vedení, instinkty veškerý žádný…

Těhotnět mi probléme nečiní, těhu už nesu trošku hůř a porody vyložená katastrofa, to mi nejde maximálně! :-) (A není to negativním přístupem, u Val jsem měla VELMI POZITIVNÍ přístup a byl mi na dvě věci… a nabídnout mi někdo po těch asi 15 krušnějších hodinách císaře, tak mu asi dám pusu… Takže ještě, že mi ho nenabídli. :-)

Peta

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 23.01.06 23:29

No otazka je, jestli bys mu tu pusu dala i po cinu…;))
Stejne by mne zajimalo, jak bys rodila treba na pustynm ostrove… teda ne ze bych ti to prala, ale nemas chut si zaexperimentovat? Treba v sobe objevis netuseny schopnosti…zvlast kdyz tam nebude nikdo, na koho by ses spolehla;)))
Mne treba hodne vadi, ze z doktoru a ze sester aby jeden pacil, co ze mu to prave pichaji. Zpetne mi doslo, ze ten zazracnej pripravek, co se podava na vecer: „bud se to rozjede, nebo zastavi a budem pokracovat rano“, se ve skutecnosti jmenuje Diazepam a konecne mam teda vysvetleni tech podivnych okynek…
Ale je fakt, ze mne na sale ukecali proste do vseho, i do toho, co jsem byla rozhodnuta odmitnout…a ani moc ukecavat nemuseli.
 L.

 
Missorka  23.01.06 23:38

No myslím, že to s tím pustým ostrovem platí na tebe stejně, taky mi nepřijdeš co se porodů týče příliš instinktivní typ, nebo se mýlím? ;-)

P.

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 23.01.06 23:48

Bohuzel mylis, moc rada bych vyzkousela „prirozenej“ porod, ale co, dulezitej je stejne vysledek;)

 
mysak
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 24.01.06 03:43

Baghiro,

me docela mrzi ze lidi casto takhle pisou pokud se napise ze je nekdo z USA. Ja jsem prece nikde nenapsala ze vsechno je tady super......psala jsem jen o konkretnim pripadu a vztahu doktor & pacient. A to tady bohudik funguje velmi dobre a muzu zodpovedne rict ze oproti CR velmi dobre. Ctu si stranky o detech a porodech jako jsou tyto a jine uz asi 3 roky a nekdy fakt nechapu cim holky u nas prochazeji a jak je s nema jednano. Tady jsem nikdy nic takoveho nezazila a neznam nikoho jako ty kdo by neco podobneho zazil.
Taky prece nepisu o tom ze bych chtela doktorum davat lekce o tom co mi maji v tu a tu danou chvili dat ale jak pises ty jde o to ze pacienti zde jako jinde maji sve prava a maji pravo se rozhodnout jestli chteji to ci ono..........­...kdezto treba v tomto pripade to evidentne nikoho nezajimalo!!!!!! A hlavne nikdo s ni neprobral mozne alternativy ktere mohou nastat a nedal ji ani moznost nahlidnout do toho co se s ni a jejim ditetem deje!!! A to me vadi asi nejvic. Vim ze to vubec neni ojedinely pripad a proto pisu ze hodne doktoru v CR jeste nema potrebu brat pacienta jako nekoho komu by meli poslouzit a ulevit od bolesti at uz fyzicke ci psychicke....­.......ze je to pro nej jen dalsi „pan na holeni“!!!!!!!!! "
A kdyz uz se tu zminujes o tom ze tva kamaradka neni socka tak to je prave to o cem mluvim.......­...........ano lidi co jsou dobre situovani si muzou doprat asi vic luxusu v tom smyslu ze maji lepsi pokoj, lepsi jidlo ale ten pravy luxus a to je to ze doktor s tebou jedna jako s opravdovym pacientem si tu muze doprat i chudak.
Ja osobne mam s porodem a prenatal peci jenom ty nejlepsi zkusenosti a to nejsem zenou diplomata a i kdyby me to melo stat cokoliv tak si za zdrave dite velice rada zaplatim zdejsimu zdravotnickemu systemu i kdyz vim ze v CR to maji lidi skoro zadarmo!!!!

Misa

 
jana1
Zasloužilá kecalka 631 příspěvků 24.01.06 08:02

Leni,
já jen psala co jsem slyšela od holek a co se nám říkalo v těhu kurzu. Nepěju ódy na varskou porodnici, protože i já s ní mám špatné zkušenosti. Teda hlavně s PA. Nikdo si nás při porodu nevšímal. Sestry na šestinedělí žádná sláva, asi je to tou Dr. Ale po odborné stránce Dr. Zejdová je „prý“ nejlepší v Karlovarském kraji. Jinak moje kamarádky si na sestry při porodech nemohly stěžovat. Souhlasím s tím posledním odstavcem. Je to ale smutný, když pak kvůli špatnému personálu pomalu umře miminko.
 Jana

 
jana1
Zasloužilá kecalka 631 příspěvků 24.01.06 08:10

Ahojky Missorko,
tak já jsem porodila bez „otvíráků“. Jen mi píchli vodu a do 2 hodin byl malý na světě. Kontrakce jsem měla hned po minutě a asi hodinu trvaly tlaky na konečník. Jako prvorodička jsem měla super rychlý porod. Nevím jestli mi to pomohlo, ale od 34tt jsem pila maliník a při porodu mateřídoušku.
 Jana

 
husa
Nováček 8 příspěvků 24.01.06 11:04

To je opravdu otresna zkusenost a uprimne doufam ze bude chlapecek uplne v poradku a na tohle jednou zapomenes! Ja mam s UPMD opacnou zkusenost, vlastne jim vdecim za to ze mam syna. Na rizikovem odd. jsem lezela nekolikrat a vim ze vetsina maminek byla nespokojena s tim, ze tam opravdu nechaji cekat zda nepujde vse samo- tedy prirodne a zasahuji jen v krajnich pripadech. Ja osobne mam syna jen diky tomuto pristupu. Jine dite uz mit asi nebudu, ale kdyby ano- pujdu opet do Podoli. kacka

 
Lasicka
Ukecaná baba ;) 2318 příspěvků 24.01.06 16:26

Ahoj,

nedá mi to, abych se nepřidala. Případ je to v každém případě otřesný. Napadly mě v této souvislosti dvě věci. 1.) podle WHO se v civilizovaném světě bere za humánní porod do 24 hodin trvání, 2.) podle nějakého statistkého výzkumu se v posledních cca 25 letech výrazně snížil počet dětí narozených o víkendech. Prostě se čeká na všední den, pokud teda člověk neporodí spontánně. A dále si myslím, že pokud do pisatelky v průběhu čekání na přirozený porod postupně napumpovali různé medikamenty, těžko se pak jedná o přirozený porod a myslím si, že vůle pacintky pak není všemocná.

Hlavně, ať je chlapeček zdravý!
L. + Matýsek 13 m.

 
monique
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 24.01.06 17:48

Ahoj,

přečetla jsem si jen první dva - tři komentáře a musím se taky vyjádřit. Mám za sebou svůj nedávný porod, který myslím nebyl vůbec krátký ani lehký. A neřekla bych, že délka a (ne)komplikace porodu závisí na tom, v jakém rozpoložení do něj jdeme. Já jsem měla takový obyčejný strach, jaký zažívá snad každá prvorodička smíšený se zvědavostí a hlavně s těšením se, až konečně uvidím svého drobečka na vlastní oči. Takže do porodu jsem šla spíš s optimismem a úlevou, že už je to konečně tady. Ovšem s ubíhajícími hodinami a zvyšující se bolestí mi optimismu ubývalo a kdybych na to měla sílu, křičela bych v závěru porodu, že chci radši císaře… Takže se neodvažuju hodnotit, s jakou mírou vervy do toho měla naše pisatelka jít. Co si vzpomínám, mám dojem, že jsem všude četla, že od prasknutí plodové vody do porodu by nemělo uplynout víc než 24 hodin, pokud se nepletu, v tom případě NECHÁPU, proč se ti doktoři pořád pokoušeli za každou cenu porod rozchodit přirozeně, když to po tolika pokusech nešlo. Spíš se divím tomu, že se pisatelka nesnažila (aspoň o tom nepíše) donutit je k nějaké smysluplnější akci, když viděla, že se nic neděje. Ale rozumím její důvěře v doktory - mám ji také a naštěstí jsem ještě neprošla žádnou takovou zkušeností, která by mi ji musela tak narušit.

Proto jen doufám, že nejen jí, ale i nikomu jinému se nic takového nestane - a je dobře, že nám to tu popsala.

Hlavně, že je miminko v pořádku - to je nejdůležitější.

Moc zdraví a všem rychlé a co nejméně bolestivé porody přeje

Monika (+ Michal 7 týdnů a 2 dny)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama