Můj druhorozený - porod a to následující

Porod

Porodní příběh a diagnóza vývojové vady.


5 komentářů

Jsem 38tt+2, čekáme druhého chlapečka. Náš dvouleťák právě usnul a já drhnu koupelnu. Náhle cítím mokro mezi nohama, malé množství, ale neustává to. Přítel se vrací večer z práce, říkám mu, ať si raději nedává ani pivo, že možná pojedeme do porodnice.

Je dvanáctého, první termín porodu dle PM. Konzultuji telefonicky s porodnicí, zda stačí, když se dostavím ráno (byla jsem objednaná na běžnou prohlídku), ale mám prý přijet hned. Jdu dovařit guláš, umýt si vlasy a přibalit do tašky pár posledních věcí. Pozdě večer nakládáme do auta staršího syna a jedeme do porodnice, naštěstí je to autem 5 minut. Přítel se synem se vrací domů, já zůstávám přes noc na samostatném pokoji s pravidelným monitoringem. Kontrakce žádné.

V šest ráno doporučuje lékař tabletu na vyvolání porodu, souhlasím, chci to mít za sebou. V noci jsem nervozitou téměř nespala. Představují mi porodní asistentku a ptají se na doprovod k porodu. Volám příteli, ať si zajistí volno v práci, hlídání pro syna a nejpozději na devátou dorazí. Po aplikaci tablety se dostavila první nevolnost a slabé kontrakce, chce se mi zvracet a omdlít, totéž jako při prvním porodu.

Začínám ztrácet přesvědčení, že to zvládnu bez epiduralu, za nějž si porodnice účtuje dva tisíce. Porodní asistentka upozorňuje, že se musím rozhodnout hned v počátku, aby mě anestezioložka mohla zařadit do svého denního plánu. Nevydržím a žádám o tlumení bolesti. Zvracím. Miminku se moc nedaří, dostávám kyslík a infuzi glukózy.

Přichází přítel. Po aplikaci epiduralu je mi krásně, povídáme si a probíráme takové prkotiny, až se asistentka směje, že tohle normální lidi při porodu neřeší. Skáču na míči, občas ležím na monitoru. Ozvy začínají klesat, miminko chce prý ven. Zůstávám ležet na monitoru a je mi doporučen oxytocin na urychlení porodu, zároveň přestává zabírat epidural, abych cítila tlačení.

Přichází doktor, syn má prý přiškrcený pupečník a musím tlačit. Mám pocit, že se snad zevnitř roztrhnu. Zavírám oči a tlačím. Po pár vteřinách vytryskne z nosu gejzír krve a postříká většinu přítomných. Dostávám za krk mokrý hadr a do nosu mi vstřikují pěnu. Zalykám se, polykám krev a tlačím. V těch nekonečných vteřinách slyším přítelův povzbuzující hlas, že hlavička je skoro venku. Paráda, bleskne mi hlavou, už jen chvilku, musím vydržet.

Tlak povolil, slyším pláč, je to dobré (prvního syna dobrou půl minutu slyšet nebylo). Druhorozený se narodil těsně před polednem, má 3750 g a přítel s rozkoší chová. Cítím se dole tak rozbolavělá, že jsem mu za to vděčná. Na šití mi připíchnou epidural a bolest se výrazně zmírní.

Pořizujeme první fotky s miminkem, personál nabízí plenu na zakrytí kompletně zakrvácené košile a všichni mají vtipné poznámky. Doktor odchází, otáčím se na bok a přikládám zatím neumyté miminko v peřince k prsu. Jako následek překotného porodu mu zdobí hlavičku dva téměř souměrné kefalhematomy.

Odchází porodní asistentka a následující 2,5 hodiny jsou jen naše. Víme, že přítel se už nedostane na oddělení šestinedělí, kvůli chřipkové epidemii je zákaz návštěv.

Na oddělení se ptám na synovu krevní skupinu, jsem totiž Rh negativní. Prý má totožnou jako já. Paráda, vypouštím z hlavy nutnost imunizace. Po porodu se cítím skvěle, nástřih (jeden steh) nijak nebolí, jen od druhého dne vykašlávám krev, co jsem nadýchala při tlačení a kašel neustává. Zřejmě se mi vrátila infekce, kterou jsem prodělala těsně před porodem.

Čtvrtý den odcházíme po počátečních problémech s kojením s dokrmem domů. Volám příteli, aby nás za půl hodiny vyzvedl a čtu si propouštěcí zprávy. Na synově očkovacím průkazu u kolonky krevní skupina svítí červenou tužkou napsané velké plus. Něco nehraje.

Vracím se na dětské oddělení s dotazem na synovu krevní skupinu. Prověřují a posílají mě na pokoj. Po chvíli přichází primář z oddělení s omluvou a vysvětlením o záměně krevních skupin v počítačovém systému, špatný zápis. Syn má opravdu Rh plus. Dostávám imunizační injekci a do ruky novou lékařskou zprávu. Tak hlavně, že jsem na to přišla, pouštím to z hlavy.

Konečně jsme doma, syn dobře prospívá a začínají se sžívat se starším, který má bohužel v době epidemií infekční rýmu. Také já začínám brát po měsíci soustavného kašle antibiotika. Devátý den od porodu začíná novorozenec chrčet, zřejmě rýma ode mě nebo od bráchy a do toho ublinkává.

Desátý den pediatrička stanovuje mírnou infekci a ublinkávání prý souvisí se zahleněním. Dvanáctý den od porodu zvrací mimino proudem téměř každou dávku mléka, už žádné ublinkávání. Jedu na pohotovost do místní soukromé nemocnice. Vyšetření a sono bříška ukážou na vývojovou vadu – pylorostenozu.

Následuje hospitalizace na JIP a převoz sanitou do fakultní nemocnice na operační zákrok. Poprvé a naposledy brečím. Syn křičí hlady a já ho nemůžu nakojit. Sháním hlídání pro staršího syna a volám z fakultky partnerovi, aby nám přivezl nějaké základní věci.

Putujeme mezi odděleními. Jsme oba dva infekční a zároveň syn je příliš malý na to, aby sám byl mezi infekčními dětmi. Následuje léčba kataru HCD a série vyšetření na vyloučení jiných diagnóz než je pylorostenoza. Novorozený syn třetí den funguje pouze infuzích glukozy a fyziologických roztocích a já ztrácím trpělivost. Poslední sono naštěstí potvrzuje původně stanovenou diagnozu a za hodinu je syn přijat na operační sál.

Přes JIRP, chirurgii a neurochirurgii (odsátí kefalhematomu) odcházíme přesně po týdnu od operace domů. A přestože se druhorozený narodil v pátek třináctého, chci věřit, že už bude mít v životě jen štěstí!

Hodnotilo 35 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 21.04.15 10:51

:kytka: Přeju vám už jenom zdraví. Malý si na tyto zážitky nebude ani pamatovat. :hug:

 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 21.04.15 11:31

Přeji tobě i maličkému jen štěstí a zdraví. A taky ať s bráchou zlobí a vyvádí spolu lumpárny :srdce:

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 21.04.15 11:32

@Tiger-lily vědomě určitě ne… to je totiž jen takové naše zdání, že si miminka nepamatují, protože my si nepamatujeme to své miminkovské období, ale ono to tam je a bude potřeba s tím pracovat

Autorka, to byl tedy těžký start. Ať už je jen a jen lépe :hug: :hug: :hug:

 
chemická myška
Kecalka 131 příspěvků 21.04.15 11:35

Berušinka…krásný chlapeček a hlavně ať už je jen líp a líp :hug:

 
tria.002
Zasloužilá kecalka 509 příspěvků 21.04.15 11:35

Uf..
Pro me je trinactka stastne cislo, tak drzim palce, at to ma prcek podobne..

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 21.04.15 12:01

Je mi lito, co jste si museli oba zazit. Ale verim, ze uz bude jen dobre :)

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 21.04.15 12:04

Uf teda :-)

 
ndkv
Ukecaná baba ;) 2124 příspěvků 21.04.15 12:10

Preji, at uz je malicky zdravy a vsichni jste stastni a spokojeni. :srdce:

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 21.04.15 12:14

Nic hezkého pro start do života, ale přeju vám oběma at to zvládnete a věř že bude líp. :)

 
Jana Martinková
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 21.04.15 12:52

Krásný chlapeček, přeji malému hlavně zdraví.

 
Grumlik
Zasloužilá kecalka 826 příspěvků 21.04.15 14:37

Snad už Vás čeká jen to krásné!!! Gratuluji k chlapečkovi!!! :kytka: :srdce:

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 21.04.15 14:54

Ať už je jen dobře :srdce:

 
cmirk
Stálice 57 příspěvků 21.04.15 15:09

Teda chudk maly, takovy narocny start do zivota pro oba… nevim jak bych to zvladla ja jako maminka, nebot sama jsem mela vse jak po masle a jeste jela na dovolenou se 14 dennim miminkem (ale jen v ramci CR). Preji vam hodne a hodne zdravi a ono se to vsechno srovna a podda a bude fajn a negativni zazitek se zmensi a radost prevysi. Hodne stesti :srdce: :srdce: :srdce: :srdce: :srdce:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26448 příspěvků 21.04.15 19:28

At uz mate jen zdravi v cele rodine :srdce: ;)

 
Maklik
Povídálka 26 příspěvků 21.04.15 19:43

Gratuluji k chlapeckovi, teď uz jen samou radost a zdraví. :kytka:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 21.04.15 20:03

@zolycka :think: jak myslíš pracovat? a co tam bude?

 
lasilka
Nováček 2 příspěvky 62 inzerátů 21.04.15 20:32

Zdraví je v životě nepostradatelná věc, přeji Vám abyste již nikdy nemuseli procházet něčím podobným, ať jsou VAše dny plné zdraví, štěstí v každém okamžimku a rodinné lásky.

 
verulicek  21.04.15 20:36

Zajímavé čtení, přeji rychlé zotavení a hodně zdraví (vybral si to hned z kraje, ale snad v budoucnu bude mít už pokoj od všeho :kytka: )

 
BabiceVP
Nováček 7 příspěvků 21.04.15 21:15

Taky přeju malému a i tobě a celé rodině, ať už je všechno v pohodě a hlavně ať se malému zdraví jen a jen upevňuje a na to zlé rychle zapomeňte. Ať už je kolem vás jen to dobré :-)

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 21.04.15 21:52

@Tiger-lily myslím tím, že ta separace, stres, bolest…to vše pak podvědomě ovlivňuje další vývoj, chování..a pracovat se s tím dá třeba přes kineziologii (u malých dětí se to dělá přes maminku) apod. Jsou různé cesty :kytka: Jen jsem chtěla zdůraznit, že není na místě se nějak „uklidňovat“, že si miminko nebude pamatovat…ale zároveň jsem tím nechtěla říct, že je to nějak „beznadějné“…jen, že i myslím, že je potřeba s tím tak trochu počítat, že takový zážitek může logicky zásadně ovlivnit následující reakce, vývoj, potřebu maminky…atd. Hospitalizace zamává i s dospělým natož s miminkem, ikdyž nám to ještě nedokáže říct, tak to taky nějak musí „zpracovat“ a o to to musí být těžší, že vůbec nerozumí, co a proč se děje… :think: :kytka:

 
Susen35
Kecalka 220 příspěvků 21.04.15 22:00

Jedním dechem jsem to hltala. Krásně napsané.
Držím palce, začátek sice nic moc, ale už bude dobře. Prďolkovi přeji jen zdraví, mamince samozřejmě také. :srdce: :* :kytka: Hodně štěstí! Pátek 13tého dle mě je výjimečný.

 
niezabudka
Kecalka 147 příspěvků 21.04.15 23:14

Ťažko sa to čítalo, keď som si pritom predstavovala, aké to muselo byť pre vaše maličké a aj pre vás. Veľa zdravia malému!

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 22.04.15 09:12

@zolycka Vzhledem k tomu, že kineziologie a spol považuji za prachsprosté bláboly, budu se držet toho, že se má pracovat s dítětem přes maminku - no mmm a ono se s neoperovanými dětmi nepracuje? nemají kontakt s matkou? nechová je? nekojí? nehladí? nepovídá si s nimi? :think:
Máš nějakou zkušenost, že si děti s takovými zážitky opravdu z hospitalizací, operací něco pamatovaly?

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 22.04.15 10:20

@Tiger-lily nemusíme se tu přesvědčovat o svých názorech, tím spíš že kineziologii považuješ za „bláboly“… původně jsem reagovala na to, že si „miminko nebude nic pamatovat“ a pak jen odpověděla na tvůj dotaz. nemám potřebu tě jakkoliv přesvědčovat. zkušenost mám pouze z mého dětství, ale to bylo ještě za komunistů a to byla separace s velkým S.

 
verunkaslivka
Stálice 58 příspěvků 22.04.15 10:30

Přeji vám všem hodně sil štěstí a hlavně zdraví. :hug: a držím palce at je vše v pořádku

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 22.04.15 13:11

Přeji hodně šěstí a zdraví…

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 22.04.15 16:31

@zolycka souhlasim :palec:

 
nunik
Ukecaná baba ;) 1278 příspěvků 23.04.15 09:33

Přeju hodně sil, malý je bojovník…i my máme za sebou pylorostenozu, byl to otřesný zážitek…přejeme hodně sil a co nejvíc zdravíčka :srdce:

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 23.04.15 09:41

Miminko malinký…je to děs jak je to kolikrát těžký :-(!!! Přeji už jen zdraví a štěstí ať kluci rostou, dělají radost a jsou si parťáci do nepohody :srdce:

 
Cricry
Kecalka 486 příspěvků 24.04.15 19:41

@Tiger-lily @suricata @zolycka @chemická myška @tria.002 @sebaanez @ndkv @Saroya @MIŠMA 22 @Jana Martinková @Grumlik @90-60-90 @cmirk @pomenkova @Maklik @lasilka @verulicek @BabiceVP @Susen35 @niezabudka @verunkaslivka @pajinka256 @jan1610

Všem moc děkuju za přání a pozitivní reakce! Martínkovi je 9 týdnů, krásně prospívá, hezky spinká a je spokojenej (zatím), tak snad už má vybráno :lol:

 
Cricry
Kecalka 486 příspěvků 24.04.15 19:44

@nunik

Ta diagnoza je častější, než by člověk čekal… Uvádí se 2-3 děti z tisíce, ale například starší (dnes už třináctiletý) syn mé nejlepší kamarádky ze střední to měl taky, to už je dobrá náhoda. Tak hlavně, že se to dneska dá řešit a bez následků :mavam:

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 25.04.15 03:14

Souhlasím. Můj maly byl v 5ti týdnech těžce nemocný, operace, rezonance apod., zadnou kine jsme neprováděli a je z nej témeř 6ti lety zdravý a sebevědomý kluk, který nema zádný problem.
Autorko, doufám ze uz bude jenom dobre.

 
nunik
Ukecaná baba ;) 1278 příspěvků 27.04.15 11:17

@Cricry to ještě neznáš naši náhodu :-D můj chap má nevlastní sestru, jejich maličká po operaci pylorostenozy hned po narození a taky nevlastního bráchu a ten má dvojčátka a ty to měly obě :-D mimochodem samozřejmě před 30 ety mě to samé u můj chlap…asi nějaké rodinné prokletí :-D

 
Cricry
Kecalka 486 příspěvků 27.04.15 20:56

@nunik tak jedna z mala veci, co se o teto vade vi je, ze je dedicna. Takze u vas nahoda fakt ne, spis statistika :-)

Příspěvek upraven 01.08.15 v 23:12

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama