Můj druhý porod

Porod

Naše druhé zlatíčko Sandruška už je tu s námi a já se rozhodla popsat průběh porodu, dokud ho mám v paměti. Záměrně nepíšu v živé paměti, protože vzpomínky na bolest už jsou ta tam. :)

Vše začalo 2.12.2013 asi o půl třetí ráno. Vzbudily mě relativně bolestivé kontakce, které přicházely ze začátku asi po patnácti minutách a později už po pěti minutách. Už jsem tak trochu počítala s tím, že pojedeme do porodnice, ale asi po hodině a půl jsem si šla dát horkou sprchu, po které bolesti odezněly, takže jsem si šla ještě lehnout.

Ráno mě opět občas potrápila kontrakce. Některá byla silná, některá slabší a některá nešla ani prodýchat, ale byly dost nepravidelný, chvíli byly po deseti minutách, potom další třeba až za půl hodinu. A tak to pokračovalo celé dopoledne.

Nevěděla jsem, jestli jet do porodnice, protože kontra byly chvílemi fakt dost inteznzivní a připomínaly mi začátek porodu s prvním synem, ale ta nepravidelnost mě mátla, tak jsem čekala, jak se to vyvrbí dál. Kolem půl druhé jsem si šla dát horkou sprchu, že se po ní uvidí, jestli se porod rozběhne nebo ne. Po ní přišly kontra po třech minutách, takže ve dvě jsme vyrazili do porodnice.

Měli jsme to asi 35 minut cesty. Jenže po cestě začaly kontra opět slábnout a začaly být nepravidelné, tak se mi tam ani moc nechtělo, připadala jsem si jak simulant. :D Takže mě přijali, vysvětlila jsem situaci, dali mě na monitor, kontra nic moc, no hotovo. :-) Potom vyšetření, byla jsem otevřená na dva prsty, hlavička moc vysoko, na porod to nevypadalo, tak mě poslali domů…

Ještě jsem ani nechytla za kliku dveří od ordinace a chytla mě mega kontrakce. Asi za pět minut mě na ulici před porodnicí chytla druhá, až jsem se musela zastavit a vydýchat ji. Koulela jsem očima a připadala jsem si jak ve špatným filmu, že s takovými bolestmi jedu domů, nevěděla jsem, co dělat. Manžel řekl, že se pomotáme po Brně a uvidíme. Zaparkovali jsme před Hornbachem nedaleko porodnice a čekali. Kontrakce přicházely po pěti minutách a byly silné…

Po hodině jsme se vraceli zpět do porodnice, to bylo přibližně pět hodin odpoledne. Šli jsme kolem baby boxu a manžel zavtipkoval: Vidíš, sem můžeš malou pak dát. Byla jsem úplně vytočená - ne proto, že bych měla odložit vlastní dítě, ale kvůli tomu, že já tady trpím jako pes a někdo si k tomu dítěti pak přijde jak slepý k houslím. :D Po cestě ke vchodu říkám v kontrakci: Vá-noč-ní pro-cház-ka noč-ním Br-nem (rozumějte, nemohla jsem skoro mluvit :-))) a manžel na to: No vidíš, to sis přála (jj, chtěla jsem si udělat výlet do centra Brna na vánoční trhy :D ).

Takže znovu příjem, měli všude plno, takže tři kontra jsem strávila na chodbě (asi 15 minut). Potom vyšetření - otevřená na 4 prsty, hlavička naléhá. Tohle už je probíhající porod, řekla porodní asistentka.

Potom přišel výslech. Byla jsem fakt vytočená, protože všechny údaje, ze kterých mě zpovídala, jsem měla uvedené na formuláři, který jsem od nich dostala na předporodním kurzu, manžel ho měl u sebe. To jsem jí řekla, ale ona mě vyslýchala dál. V kontrakci jsem nemohla mluvit, tím se výslech dost prodloužil. V té chvíli jsem si nemohla vzpomenout ani na datum naší svatby, takže mi ten přístup přišel dost necitlivý.

Výslech byl u konce a mělo se jít na sál. Po cestě jsem chytla kontrakci ve stoje, to už jsem sténala fakt nahlas. Přišli jsme na sál, já si lehla na lehátko, napojili mě na monitor, ještě jsem PA řekla nějaké informace ohledně porodního plánu (PA si ho nestihla ani přečíst). Ptala se mě, jestli chci píchnout vodu, řekla jsem, že ne. Za chvilku mi říká: Ale když ji píchnu, tak bude do patnácti venku. Tak jsem začala vehementně říkat, ať jí rychle píchne. :D

Voda píchlá, kontra zesílily, už jsem skučela, že to fakt strašně bolí. PA zaúkolovala manžela, ať jí pomůže sundat mi pásy z monitoru a dá nohy do třmenů (no třmeny to nebyly, nevím, jak to jinak nazvat :D ) a já začala tlačit. Bolest stále intenzivní, ani jsem netlačila moc, napoprvé vylezlo půl hlavičky. Pak mi tlačit PA zakázala, ale bylo fakt těžké netlačit a štvalo mě, že mi to zakázala. :D Na podruhé byla malá celá venku - asi 15 minut od příchodu na sál. Díky poctivému cvičení s balonkem Epi-no bez nástřihu a jen se dvěma malýma oděrkama. :-)

PA mi dala malou na břicho a říká: „Nevím, co máte v porodním plánu, ale já ten pupečník střihnu.“ Tak to jsem byla dost v šoku (chtěla jsem nechat pupečník dotepat), samozřejmě jsem nestihla vůbec zareagovat… A najednou mě zaplavila taková euforie! Bolest byla pryč a zbyl z ní jen takový malý králíček na mým břiše. O:-) Pořád jsem říkala, že to není možný, že už to mám za sebou a jak jsem šťastná. :-) Nádhernej pocit, manžel byl krásně dojatej, bylo nádherný ho sledovat, ještě teď mi to vhání slzy do očí, když na to vzpomínám…

Po porodu jsem říkala, že tohle už nechci nikdy zažít a třetí dítě nikdy. Druhý den jsem si říkala, že možná za pět let by další dítě přicházelo v úvahu a třetí den mi připadlo, že to nemohlo být tak hrozný a že jsem přeháněla. :-))))

Po porodu jsem šla do sprchy a když jsem se umývala, nic mě nebolelo, jako bych ani nerodila. Tak jsem říkala manželovi, že můžem dát klidně hned sex. :D Tohle jsem u prvního vůbec nezažila, byla jsem střihlá až na zadek a hodně dlouho jsem si nemohla normálně sednout - zlaté Epi-no. :-)

Sandra se narodila v 38+4 tt, 2.12.2013 v 17:46 hodin, vážila 2980 g a měřila 50 g. Být mámou je úžasný. O:-)

Hodnotilo 10 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Pizlam
Ukecaná baba ;) 1575 příspěvků 13.12.13 00:24

Kdyz doktori se*ou na dospele, tak je to hnus ale uz jsem si zvykla. Kdyz ale takove jednani vidim u deti, tak bych vrazdila!! :evil: Preji Vam at uz je jenom dobre, a at Vam syn hezky roste :kytka:

 
Pizlam
Ukecaná baba ;) 1575 příspěvků 13.12.13 00:27

Omlouvam se, patrilo to pod jiny denicek. Nechapu jak se to sem dostalo :oops: :oops:

 
svycarka
Kelišová 6842 příspěvků 13.12.13 08:22

Jeeee vanocni mimis :potlesk: gratulace a zdravicko! Vesele Vanoce :kytka:

 
toooja
Ukecaná baba ;) 1097 příspěvků 13.12.13 09:15

:kytka: :kytka: :kytka: :srdce: :srdce: :srdce: uasny pribeh!!!A narozeni detatka je nadhera!!!Synovi je 2 mesice, dcera ma 3,5 roky a rikam si, snad by uz chtela i treti…Uzasne, jak zeny zapomenou na tu bolest :potlesk: at miminko roste zdrave, krasne a vsem na radost!!!

 
milena13
Závislačka 4133 příspěvků 13.12.13 09:47

Nádherné moc moc gratuluji :)

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 13.12.13 11:40

Přeji vše nejlepší :kytka: otázka.. co je to epi-no? :)

 
Lenka-muller
Povídálka 11 příspěvků 13.12.13 12:05

Krásný deníček :-) Pěkné datum narození jí vyšlo a krásné jméno jste vybrali… Přeji hodně zdraví a hodně radosti z malé a krásné vánoce :-)

 
AliTad
Závislačka 4906 příspěvků 13.12.13 14:19

Super porod, gratuluji :kytka: Ta nemocnice byli Milouši, že? Jen tedy nechápu, prezentují se jako celkem alternativní porodnice a střihnou nedotepaný pupečník? Jako co by jim udělalo pár minut počkat? Já mám s Miloušema obdobnou zkušenost, jen možná trochu intenzivnější. Přijela jsem otevřená na 10 cm (porod byl superrychlý) s vlastní PA, místní PA mě ale na boxu napojila na monitor a začala s manželem vyplňovat ty papíry (ten byl tak mimo, že si nevzpomněl ani, kdy se narodil starší syn), já jsem mezitím porodila a jak syn lezl ven, jen mě seřvala, že to snad musím hlásit, že rodím, a taktak ho chytla. Porodní přání si ani nevzala s tím, že to „už stejně nestihne přečíst“. Kdyby místo řešení byrokratických hovadin četly porodní plány, bylo by líp… Já si tedy všechno uhájila, ale bylo to zčásti díky vynikající vlastní PA, rychlosti porodu (píchání PV, nástřih, nikdo se o tom nestihl ani bavit) a pak díky manželovi, který, když mi po porodu chtěli píchnout oxytocin, v poslední chvíli PA s rázným NE normálně odstrčil :mrgreen:

 
poppaea
Závislačka 3297 příspěvků 13.12.13 15:26

Krásný deníček. :kytka: Ale škoda toho pupečníku, no :roll:
@karkullinka epino je balonek na přípravu porodních cest k porodu, kdyžtak použij google, nejsem si jistá, jestli by mi odkaz nesmazali.
@AliTad osobně jsem proti domácím porodům, ale vzhledem k tomu, že zdravotníci jednají často tímhle způsobem, tak se fakt nemůžou divit, že je to pro stále více žen přijatelnější. Proto si chci pro druhý dítě vybrat porodnici co nejlíp, ale stejně se bojím toho, že během po porodu nebo těsně po něm budu muset řešit jejich chování. :roll:

 
AliTad
Závislačka 4906 příspěvků 13.12.13 16:28

@poppaea Právě z tohoto důvodu jsem domácí porod vážně zvažovala (u druhého dítěte). Bohužel vzhledem k současné legislativě je dost problém sehnat PA ochotnou k domporodu jít. Nakonec jsem to vyřešila ambuporodem s vlastní porodní asistentkou a rozhodně nelituji, jsem strašně ráda, že jsem synovi připravila takový příchod na svět (i přes kyselé obličeje personálu opravdouvý bonding, žádné šup s dítětem na chvíli na břicho, pak hned změřit, zvážit, vyšetřit…). Dokonce mu ani nehodnotili Apgar skóre, což by nebyl problém (hodnotí se přece pohledem) :zed:
Oni doktoři pořád říkají, jak se změnil přístup k rodičkám a jak ženy, co chtějí rodit doma, riskují život svého dítěte kvůli vlastnímu pohodlí. Myslím, že většina to dělá proto, že se bojí, že jejich dítěti naopak uškodí ty zbytečné rutinní zásahy. Zdravotníci nechápou, že těmto ženám nejde o to, aby měli na porodním boxu vanu a křesílko.

 
poppaea
Závislačka 3297 příspěvků 13.12.13 16:58

@AliTad To je super, že vám to takhle pěkně vyšlo. Já už jsem 100% přesvědčená, že napodruhé budu mít dulu (mimo jiné proto, že myslím, že chlap bude tak vyplašený, že by jim odkýval ledacos), a o vlastní PA ještě uvažuju. Co mě nadchlo, četla jsem zážitek z porodu v Neratovicích s dulou, byl z toho nakonec akutní císař v plné narkóze, a díky dule a vlastní PA byl umožněn bonding i v narkóze, a paní se probudila s miminkem na svém hrudníku.. o tom se mi v Podolí bohužel ani nesnilo :( :think:

 
Eneer
Závislačka 2879 příspěvků 13.12.13 18:39

Holky, moc děkuji :andel:

@AliTad jj, Milouši… vybrala jsem si je právě z důvodu, že se prezentují jako alternativní porodnice, proto mě ten přístup zklamal :? s myšlenkou na porod doma jsem pomýšlela jen tak zlehka, vhodnější by pro mě bylo něco na způsob porodního doma, jak to je třeba v Německu… zrovna včera jsem ale říkala manželovi, že třetí budu rodit doma, v klidu, bez nějaké byrokracie a zbytečných zásahů :D no kdoví, jestli třetí bude a jestli bych vůbec našla odvahu k takovému kroku, jako je porod doma… u toho pupečníku jsem se vyloženě divila, protože tam vůbec o nic nejde, jen to nechat být, ale měli nátřesk, tak možná proto :?: teď už stejně nic nezměním… možná jsme měli i stejnou PA, jak tak čtu tvou zkušenost.. já měla takovou vyšší, hnědovlasou, taková trochu ráznější, víc si nepamatuju…

 
AngelikaO
Závislačka 4433 příspěvků 14.12.13 01:03

Krásný deníček!!!hodně štěstíčka přeju!! A jsem ráda, že všude čtu, jak epi-no pomaha, už se těším, že to s ním budu také cvicit:)
@AliTad Ahojda,prosím co je ambuporod a bonding? Pisnes mi třeba do sz zprávy?

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Můj první porod


Reklama