Můj hezký porod

Příběh o tom, jak to bolístka jako já zvládla perfektně.

Když jsem čekala své vytoužené miminko, jako každá prvorodička jsem měla obavy z porodu. Přečetla jsem snad tisíc deníčku o porodech a psychicky se připravovala na ten svůj. A je to tady, termín porodu podle menstruace 23.3. a podle ultrazvuku 24.3.

Bylo úterý 22.3 a já byla na poslední poradně u své gyndařky. Ta mi řekla, že se začíná něco dít. Šla jsem domů s pocitem, že už je to tady a porod můžu čekat každou minutu. Druhy den ráno jsem se probudila a od rána mi nebylo zrovna nejlépe, měla jsem bolesti zad, ale nepřikládala jsem tomu nijak velkou váhu, normálně jsem uvařila a čekala na přítele.

Když přijel z práce, normálně jsme se najedli a zasedli na gauč k televizi. Někdy kolem 7. večer jsem cítila, jak ze mě něco drobet vyteklo, šla jsem na záchod a zjistila, že mám celou intimku od krve. To mě vyděsilo a tím jsem vyděsila i přítele. Po chvilce jsem šla zase na záchod a po utření jsem zjistila, že to nejspíš byla hlenová zátka. Tak jsme se uklidnili a já začala brouzdat internetem, za jak dlouho se může porod rozjet.

Asi po hodině opět intimka od krve. Opět jsem plašila a raději volala do porodnice. Tam mi řekla, porodní asistentka, ať pro klid raději přijedu. Když mě doktorka prohlídla, řekla, že se porod rozjíždí, že jsem na prst otevřená, ale je to ještě na dlouho, tak ať se jedu domů vyspat.

Přijela jsem tedy domů, ulehla do postele a v tu chvíli mi začaly kontrakce. :) A to tak, že už dost bolestivé a po 5 minutách. Už jsem samozřejmě neusnula. V půl 4. ráno, když byly kontrakce po 3 minutách, jsme vyrazili opět do porodnice. Tam mě už přijali.

Doktor i porodní asistentka se na mě už z dálky usmívali - myslím, že mě nečekali tak brzy. Natočili mi monitor, doktorka mě prohlídla a už jsem byla otevřená na 3 cm. Vyplnili jsme papíry a šlo se na klystýr. Ten byl ve finále pro mě obrovsky ulevující, i když jsem z něho měla hrůzu.

Kontrakce byly hrozný, ale ve sprše se daly krásně přežít. Když mě doktorka kontrolovala kolem 8. ráno, byla jsem už na 6 cm. Měla jsem z toho obrovskou radost, už se to totiž blížilo. Před 10. hodinou mě už kontrakce nutily tlačit, šla jsem tedy za porodní asistentkou a řekla jí to.

Když mě vyšetřila, řekla pro mě úžasnou větu - že už jsem na 9 cm. Začala tedy shánět doktorku a doktora z dětského - to už mi bylo jasný, že je to tady. Než se všichni seběhli, ztratila jsem kontrakce, a tak mi museli píchnout oxytocin na obnovení. Pak to přišlo - mohla jsem začít naplno tlačit, ovšem mojí princezně se ven moc nechtělo. Tlačila jsem a tlačila a nic.

Přišla druhá doktorka, nastřihla mě (vůbec jsem to necítila), vycévkovala a šlo se na to znova. Přišla ke mě porodní asistentka a pomáhala mi tlačit na břicho. Takhle se u mě vystřídali 3, než se nám podařilo malou dostat ven v 10:38.

Na konci malé padaly ozvy, takže pak už to musela být rychlovka. Ani přítel nemohl přestřihnout pupeční šňůru. Ihned ji odnesli a museli jí z plic vysát plodovou vodu. Když začala plakat, byl to nejkrásnější okamžik mého života. Pak mi ji přinesli a čekalo se na placentu. Na tu jsem už jen malinko zatlačila a byla venku. Pak mě zašili a ještě 2 hodinky jsem tam odpočívala.

Musím to shrnout, že jsem měla dobrý porod. Já, která jsem si brala prášek i na pomalu zlomený nehet, jsem celý porod zvládla bez jakéhokoliv léku na bolest. Tak se, holky, nebojte, ano, bolí to, ale dá se to zvládnout. :) Věřím, že díky dlouhým procházkám a čaji z maliníku to bylo snazší.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
1468
15.4.17 00:33

Oxytocin, nástrih a tlačenie na brucho… poznám aj krajšie spôsoby, ako porodiť. Každopádne gratulujem k miminku :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8598
15.4.17 06:26

No ten konec nebyl úplně ok. Hlavne že ste oba v pořádku. Jakto že sis sama šla s nucenim na tlačení pro PA? To t nebyl přítel nebo tlačítko na přivolání? Já bych v takové fázi porodu neudělala už ani krok :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1529
15.4.17 07:33

@lisma souhlasim tlaceni na bricho je zakazane a mohli vam neco udelat :( treba stacilo zmenit jen polohu ;) jestli jste byla na zadech tak se nedivim ze nesla vytlacit ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.4.17 07:55

@ChZuzka taky mi při prvním doslova skakali po břiše. Měla jsem podlitiny ještě 14 dni. Když jsem na ne zarvala, tak přestali. Pak jsem si o tom neco zjistovala a ne každé tlaceni na břicho je zakázané. Jenže poznej to v tech bolestech, ze :lol:

Autorko taky mi to nepřijde jako nic moc porod, ale hlavně, ze je mrne v pořádku a ty také :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1529
15.4.17 08:11

@Tichošlápek ja tohle tedy nezazila prvni nakocec skoncil cisarem a u druheho doufam ze to nezaziju ;) uz jsem si domluvila i svou porodni asistentku :) a myslim ze u me by si to asi nedovolili kdyz mam ten prvno cisar myslim ze by tam pak mohla byt vyssi rizikovost k te rupture delohy :(

Jinak samozrejme je dobre ze jsou obe v poradku :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.4.17 08:26

Cévkování pri porodu 8o No gratuluji k miminku, ale toto moc hezky porod nebyl..spousta zasahu..ale hlavne, ze jste to zvladli..

 • Nahlásit
 • Zmínit
5341
15.4.17 08:36

Neprijde mi to jako hezky prirozeny porod, ale hlavne, ze jste obe ok.

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.4.17 08:38

Gratuluji k maličké. Je fajn, že máš ze svého porodu dobrý pocit. Jen osobně si taky pod „hezkým“ porodem představím něco jiného. A přitom někdy stačí tak málo - nechat tomu čas. Že se kontrakce zastavily? Rozjely by se znovu samy, až by maličká byla připravená. Ne, my na to musíme píchnout oxytocin, abychom ji dostaly ven hned teď za každou cenu, následně se divíme, že dítě (kupodivu) nechce ven, tak tlačíme na břicho (a nově tomu říkáme „tlak na fundus“, přestože je to pořád ta stejná, zakázaná Kristellerova exprese), cévkujeme, nastřihujeme, předpokládám (podle tlaku na fundus) že to vše vleže na zádech. Nad některými kolegy z gynekologicko-porodního mi někdy zůstává rozum stát.

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.4.17 08:45

Maminka je spokojená a šťastná. Ale místní převelice zkušené ‚odbornice‘, mající zkušenost tak akorát s vlastním porodem, naprosto jasně vědí, že to bylo špatně :pankac:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2830
15.4.17 09:31

Nevím no, taky se asi přidám k většině. Přirozený porod vypadá opravdu jinak. Naprosto nechápu, proč paní dostala oxytocin, možná by to bez něj vypadalo úplně jinak. Ke skákání po břiše se vůbec nebudu vyjadřovat. Cévkování po porodu? Vůbec nechápu, ale tak hlavně, že je paní a i miminko vpořádku a moc jí přeji, aby svůj příští porod měla opravdu přirozený.

 • Nahlásit
 • Zmínit
218
15.4.17 09:53

Já tedy svou zkušenost s porodem nemám, ale všechny tady hodnotí přirozenost porodu - deníček ale není o přirozenosti, nýbrž o hezkém porodu. Když to tak paní, která je běžně přecitlivělá na bolest, vyhovovalo, tak ať a třeba si do příštího svého porodu zjistí, jak mít dobrý porod i bez zásahů a třeba k tomu pak přispěje i skutečnost, že už ví, do čeho půjde :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
15.4.17 10:22

Jemné tlaky na břicho pro vypuzení placenty jsou dovolené, tím se vymačkává zbytek krve z dělohy, zmírňují se hematomy, ale je nutné to odlišit od expresí. ze mě třeba vychrstlo ještě krve…

Souhlasím s ostatními, že to ustání kontrakcí k tomu závěru asi patří - miminko se uvnitř potřebuje „dosadit“, aby dobře vyklouzlo, mě taky kontrakce přestaly - na chvíli. Snad 10 min se nic nedělo (na hodiny jsem viděla), no a pak už bylo finále. Prostě na sále čekaly s gumovýma rukavicema, až… :lol:

Ale my to máme vše zprostředkovaně, pokud vše bylo pro tebe OK, tak to je to nejdůležitější. Já jsem si taky myslela, že mám OK porod, ale po čase se mi hodně věcí rozleželo v hlavě, i třeba pak proč byly problémy u kojení a nyní to vidím trošku jinak :nevim:

 • Nahlásit
19177
15.4.17 12:11

Ajéééé místní odbornice přes porody aby se neozvaly :mrgreen: :mrgreen: Holky holky já se divím, že neděláte všechny PA nebo snad dokonce Dr., když jste tak zběhlé a všechno moc dobře víte :pankac:

Autorko gratuluji k rychlému porodu a zdravému miminku :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
959
15.4.17 12:30

Myslím, že vám tím oxytocinem uškodili. Asi už to chtěli mít rychle za sebou.
K tomu zakázanému tlačení na břicho - no comment! :roll:
No hlavně, že je malá v pořádku a vy jste v pohodě.
Na příští porod si třeba něco načtěte o přirozeném porodu. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
793
15.4.17 12:38

Spousta komentujících se tě bude snažit přesvědčit, že jsi měla porod škaredý, nepřirozený a blbě vedený, důležitější ale podle mě je, že ty sama ho vnímáš jako hezký. Nenech si ten pocit vzít, tvůj přístup je mi sympatický ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
326
15.4.17 12:40

@lisma souhlas :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.4.17 12:42

@Kikuška90 Jsem zdravotnice, se svým vzděláním bych PA dělat mohla. Už se mohu vyjadřovat?

Jak jsem psala, gratulace k miminku, je dobře, že tato maminka svůj porod prožívala fajn. Ale tak myslím, že je rozhodně na místě napsat, že tenhle způsob „vedení“ porodu je prasácký. To není o pojídání placenty, batikovaných šátcích a splývání s přírodou, ale o tak jednoduché, základní věci, jako je čas a trpělivost u fyziologického, normálně probíhajícího porodu bez komplikací. Tady se kvůli „zastavení kontrakcí“, které by se po čase, až by mimi bylo připraveno, rozjely znovu samy, píchal oxytocin, skákalo na břicho, protože mimču se (kupodivu!) nechtělo ven, cévkovalo a nastřihávalo. Můžeme držet hubu a krok a kritizovat ty, co si dovolí pípnout proti, pak se ovšem nehneme z místa a budeme si dále držet čtyřicet let staré socanské manýry.

Jen dodatek: když jsem se šla registrovat v porodnici, kterou jsem si vybrala k porodu, a chtěla konzultovat porodní plán (zda je možné ho takto dodržet, co by kolega poradil apod.), čuměli na mě jak zjara, že na tohle nepotřebuji plán, že tohle je u nich samozřejmostí (hlavní požadavky zněly: nemuset rodit na zádech s nohama do praku, neskákat na břicho a neoddělovat od dítěte). Takže to jde. Jen se musí chtít a investovat radši do školení personálu, než do výmalby porodních pokojů na meruňkovo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.4.17 13:30
 • Nahlásit
 • Zmínit
19177
15.4.17 14:20

@SlečnaDahlia Já tu vyjadřování nikomu ale neberu ;) Autorka v textu neuvedla ani jednou slovo přirozený, popsala svůj porod s kterým byla spokojená a z jejího pohledu byl hezký. Ano je naprosto v pořádku, že za krásný/hezký porod lze označit i porod který není 100% přirozený. To tady ale spousta rádoby odbornic nedokáže pochopit.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2510
15.4.17 15:01

Souhlas s většinou, k hezkému porodu to má v mých očích hoooodne daleko, a to nejsem nějaká biodomarodka :nevim:

Gratuluju k dítěti.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2675
15.4.17 15:17

Gratuluji k miminku :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.4.17 17:32

Zakladatelko gratuluji a je fajn, že porod vnímáš jako pěkný, aspoň z toho nemáš trauma a dítko je zdravé ;)

Ale musím říct, že taky to za pěkný konec zrovna nepovažuju, moje zkušenost ze 2 porodů je taková, že kontrakce ustávají při lehnutí na záda a i kdyžcelý porod běží jako po másle. Kdybych rodila znvou, už mě na tu jejich kozu nikdo neodstane 8)
Pak padají ozvy (možná taky ta poloha v pololeže s nohama nahoru?), nástřih, oxytocin, tlačení na břichoa u ěm následovaly ještě kleště :? naštěstí jen poprvé, podruhé to byl jen zcela zbytečný nástřih.

Přesto svoje porody za špatné nepovažuju, druhý byl dokonce krásný, hlavně proto, že byl velmi rychlý a s personálem jsem strávila minimální dobu, takže moc nestihli zasahovat, i když střihnout stihli…

tak třeba to příště bude ještě pěknější ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
5283
15.4.17 18:02

Taky si myslím, že dobrý porod vypadá jinak, tenhle bych zařadila do kategorie zbytečně zmršených. Ale když ti doktoři tomu přece líp rozumějí, tak to se potom nedá nic dělat :roll: Ach jo, ale jo, ono se to jednou změní, až tohle nebude připadat většině jako dobrý porod.
Gratuluju k miminku :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
218
15.4.17 19:06

@SlečnaDahlia Prosím, ve které porodnici to bylo?

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
15.4.17 19:40

Pod pojmem,,můj hezky porod" jsem očekávala deníček v trosku jiném znění. Posledni odstavec by mohl byt prakticky totožný s tim, ktery je vyjmut z,,hororovych" porodnich deníčku. Nicméně, jde primárně o to, jaky pocit sis z toho odnesla ty. A tvůj pocit je hezky, tak co nam tady je do toho. Je mnohem lepší, ze mas z neho pres to vse pocity hezké, nez abys tady klela na personal, jak je místním evergreenem. Gratuluji k miminku a preji mnoho hezkých, společných chvil :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
413
15.4.17 21:54

Ach jo. Tak vetsina dam opet nezklamala. Divim se, ze jeste nekdo denicky pise, protoze pak nasleduje smrst a slovickareni. Nevim proc nenechate autorku v klidu, ze svuj porod bere jako krasne prozity a proc furt ma nekdo potrebu nekomu jeho pocity vyvracet a rypat. Ma ted podle vas mit z toho spatny pocit a zacit se stresovat ze nemela porod dle vasich predstav? Ach jo…

Ja popreji predevsim zdravi a spousty radosti z miminka :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1382
15.4.17 23:04

Gratuluji, ať se máte vy i miminko krásně. Zaˇleží jen na vás jak vnímáte svůj porod a od ostatních se nenechte vyvést z míry a nepochybujte :kytka:
Někdo může vnímat porod tak a druhý jinak už je mi z těch kteří porad něco vnucují zle

 • Nahlásit
 • Zmínit
18.4.17 14:05

Dobré odpoledne dámy… Můžete mi prosím vysvětlit, co je špatného na oxytocinu, nástřihu hráze a případně i epidurální anestezii??? Když vynechám tlačení na břicho, z kterého bych měla asi obavy, tak mi nic z těchto zásahů nepřipadá nevhodné a už vůbec ne škodlivé /maximálně pro rodící ulevující/…
Autorce přeji i nadále vše nej…

 • Nahlásit
 • Zmínit
160
18.4.17 17:47

A hlavně když si pak můžeš to prťátko pochovat, tak to za tu bolest stojí :) :hug: :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
19.4.17 12:47

@andulik8

jojo taky jsem měla tendenci napsat něco o mém porodu, ale pak jsem to hodila jen kamarádce do emailu :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
19.4.17 20:19

@Amaja53 většina informací o rizicích některých zákroků se dá všude na internetu najít. Nic nemá pouze pozitivní vliv a může i uškodit.
Na oxytocinu použitém nezbytně nutně nic špatného není, ale pokud se používá rutinně, nebo v případech, kdy není až tak nutný, může být spíš na závadu.

Pořád je to umělá látka, kontrakce někdy mohou být příliš silné, dítě díky tomu třeba i špatně dorotuje, matku ta nepolevující bolest, která nechodí jako normální kontrakce ve vlnách, mohou naprosto vyčerpat, pak nemá sílu tlačit a musí se skákat na břicho, používat kleště, končíá t akutníma císařema :nevim:

nástřih tě může bolet mnoho let, způsobit bolestivý sex atd.. V některých porodnicích je nadužívaný, dají se najít statistiky. Nástřih nemusí být ani prevence natržení, střihnou tě a můžeš se k tomu ještě roztrhnout. Pokud dítě nejde vytlačit, tak ano, ale poloha v leže k tomu nepomáhá. Místo automatického nástřihu by někdy třeba i stálo za to, vyzkoušet změnu polohy :nevim:

epidurál - může pomoct i uškodit, hrozí zastavení porodu a pak třeba akutní císař. Ale i pomoct v případě dlouhého a velmi bolestivého porodu, matka může nabrat sil a odpočinout si…

 • Nahlásit
 • Zmínit
12
20.4.17 08:18

Ja jsem tim jen chtěla napsat že mám z porodu krásný pocit. A to si myslím že je nejdůležitější.

 • Nahlásit
 • Zmínit
21.4.17 12:55

Jak bylo psano vyse, hlavne, ze mas z porodu hezky pocit.Ja mela dle doktoru ukazkovy porod na prvorodicku a pres to z nej dobry pocit nemam. Hlavne psychicky jsem ho moc dobre nezvladla.

 • Nahlásit
 • Zmínit