Můj (ne)plánovaný porod

Porod

Moje těhotenství bylo ukázkové až do posledních týdnů, kdy jsem začala strašně natejkat a s tlakem jsem šla taky nahoru. Měla jsem indikovaný porod císařem a naplánovaný byl na 25.4.2014. Z poradny rovnou na příjem a vše se najednou odehrálo strašně rychle. :)

Porod císařem mi „nařídili“ na ortopedii vzhledem k mé operované skolioze. Moc mě to zpočátku mrzelo. Hlavně z důvodu toho, že prcka neuvidím hnedka, ale až mě přivezou z JIP.

Asi na začátku ledna jsme se dozvěděli, že čekáme chlapečka. Hrozně jsme se těšili. Jak už jsem se zmiňovala, já jsem byla fyzicky naprosto v pohodě, žádný velký váhový nárůst, do práce jsem chodila až do mateřské, takže celkem pohoda, :)

Jak se blížil termín, začala jsem řešit, jestli třeba nezačnu rodit dříve a jestli to vůbec poznám, abych dojela včas a ten císař mi ještě udělali. :D

V úterý 15.4.20414 jsem si šla sednout do čekárny na poradnu, jako každý týden. To, že jsem celá oteklá a že se nevejdu ani do bot, mě nechávalo chladnou až do té doby, kdy mi naměřili vysoký tlak a paní doktorka se nezačala tvářit, jako by se dělo něco strašného. Následoval UTZ, monitor. Začala jsem tušit, že by mi ten císař mohli udělat dříve. No verdikt zněl, ať mi někdo přiveze tašku (ještě, že jsem ji měla sbalenou) a že jdu rovnou na příjem, že zůstávám.

Následovaly kapačky, prášky na tlak, kontrolní monitory. Nakonec mi paní doktorka přišla říct, že rodit budu už ve čtvrtek 17.4. To byl docela šok, najednou to mělo být tu a já, jak jsem celou dobu prosila, ať už to je, najednou jsem nebyla vůbec připravená. :D Všechno se to dělo najednou tak rychle, zavolat všem, že to bude už „zítra“, protože po operaci se jezdí na JIP, a to bez telefonu. :(

Ještě ten den (středa) ke mně přišla nějaká paní doktorka anestezioložka zeptat se, jestli budu chtít celkovou nebo jen poloviční narkózu. Já jsem jí řekla, že nejspíš celkovou, jelikož mám docela velkou skoliozu páteře a že jsem četla, že je ta poloviční docela nebezpečná. Ujišťovala mě, že se to píchá kamsi „dolů“ a že tam tu skoliozu už nemám. No já blbá jsem najednou obrátila a řekla jsem si, proč ne, že to zkusím, že bych ho chtěla hnedka vidět (otec stejně na sál nemohl), tak ať z toho porodu trochu něco mám.

Byl čtvrtek a šlo se na věc. Na sále byla jiná paní anestezioložka a jen se mě zeptala, jakou teda chci narkózu, říkám, že jsem se tedy rozhodla pro tu poloviční. Tak na mě tak koukla pochybovačně, ale šla si pro nádobíčko. Jakmile mi to píchli (píchnutí absolutně v pohodě), začalo pro mě peklo.

To, že mi odcházely nohy, to bylo v pohodě, to jsem čekala, ale že mě začaly brnět i ruce, to jsem nečekala. To už jsem registrovala, že se operovalo, najednou mi začalo být opravdu špatně od žaludku. A pak přišlo to nejhorší, nemohla jsem se pořádně nadechnout, otevřít oči, mluvit, polknout, nic. Dostalo se mi „to“ až kamsi nahoru do hrtanu či co a já nemohla nic.

Stačila jsem jen říct, že nemůžu dýchat, pak už ze mě nic nedostali. Nikdo nechápal, jen vím, že mi dávali kyslík. Opravdu skvělý zážitek, jak vám to tam pípalo, doktoři nevěděli, co se děje a já nemohla vůbec nic udělat. To bylo poprvé, kdy jsem opravdu bála, že to se mnou sekne. Sama sebe jsem překvapila, jak jsem se soustředila na to dýchání. Pro člověka absolutně normální věc, pro mě v tu chvíli něco strašně těžkého. Masakr…

Synka mi vyndali, ani nevím jak, prý byl za 3 minuty po říznutí venku. Pak mě čistili teda dost dlouho, asi 45 minut. Ještě jsem zaslechla, jak mi „to tam teče.“ Z toho se mi asi udělalo to mdlo..

No naštěstí ty potíže minutu co minutu odpadávaly, najednou jsem mohla otevřít oči, pak trošku už lépe dýchat, později už bez masky. Poté už jsem mohla i mluvit, tak se mě pořád ptali, co se to dělo, já jim to neuměla vysvětlit.

A pak přišlo to nejnádhernější, ukázali mi našeho Samíka. :) Ten pohled nikdy nezapomenu, zmohla jsem se jen na pláč a na slovo Děkuji, byla jsem prostě mimo…

Z poza plenty jsem pak slyšela „Chci pochvalu“, tak jsem tak jako koukla co jako… a paní anestezioložka mi vysvětlila, že mě šila paní primářka a fakt pěkně. Tak jsem jen řekla „alespoň to“! :D

Huf, operace skončila a teďka se pojede na JIP. Nohy jsem pořád jakože neměla. :D Úžasný pocit, když vám zvednou nohy a vy je jen vidíte, ale jako by nebyly vaše. Dali mě na postel (ještě křivě) a jela jsem. A v takové poloze jsem ležela 6 hodin ještě (křivě), takže první, co mi přicházelo k sobě, nebylo břicho, ale záda, jak mě bolely. :D

Na to, že jsem byla tak vyčerpaná, jsem nezamhouřila oko a stále se modlila, ať už ty nohy cítím. Pořád jsem zkoušela pohnout palcem a ono to nešlo, no zoufalství.

Při odjezdu ze sálu se mě ještě ptali, kdo že mi řekl, že můžu mít tuhle narkózu. Prý že ta doktorka tohle neudělala poprvé, aby lanařila pacienty na ten spinál. Mimo to jsem moc dobře slyšela, jak si tam sestřičky s doktory šuškali, co se na sále stalo…

No co, dobře to dopadlo, druhý den už jsem byla relativně „v pohodě“ a ukázali mi i poprvé syna, asi na 10 minut. Měla jsem ještě den na to si ještě odpočinout. Stejně jsem nespala, ty hormony to nedovolí.

Další den mi ho přivezli, ukázali přebalování, kojení a už se mnou zůstal napořád. :) Hojení jizvy a vůbec bolesti břicha jsem neměla, jen na té JIP mi to trošku přišlo k sobě a bylo to jako silnější menstruace, ale nic hrozného.

Tímto jsem nechtěla nikoho strašit, nebo si tady stěžovat, jen napsat moji „blbou“ zkušenost s poloviční narkózou (i císař je u každého úplně jiný) a upozornit jiné, které mají problémy se zády, aby radši do toho nechodily.
Jestli u mě bude nějaké příště, rozhodně se nechám uspat celá- :)

Dneska už jsem úplně v pohodě, máme úžasné miminko a jsme šťastný.

Samuel se narodil dne 17.4.2014 v 11:15, měl 47 cm a 3 000 g. :)

Hodnotilo 23 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lucinatko
Závislačka 4750 příspěvků 07.05.14 01:54

Teda takove drama 8o tak hlavne, ze to dobre dopadlo :pankac:

 
mounky23
Ukecaná baba ;) 1219 příspěvků 07.05.14 05:36

Hlavně že to dobře dopadlo a jste oba v pořádku :kytka: tak ať krásně rostete :hug:

 
Aamanda
Kelišová 5275 příspěvků 07.05.14 06:32

Gratuluji k chlepečkovi :kytka:.
Taky jsem měla spinál, taky se mi jednu chvíli hodně špatně dýchalo, jako bych měla na hrudníku balvan. Ale trvalo to krátce a potom už vše ok. Tvůj zážitek se spinál je otřesný. Hlavně, že to dobře dopadlo.

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 07.05.14 07:00

Gratuluju k chlapeckovi :kytka:

 
dyňa
Kecalka 172 příspěvků 07.05.14 07:29

Zažila jsem u první dcery s preeklampsií celkovou narkózu, u druhé s preeklampsií spinál. Po celkové narkóze mi bylo o dost blbějš, než po spinálu. Zimnice, liskání od sestry, abych se probudila (nepřeháním), na zvracení. Při spinálu jsem zažila totéž, co autorka deníčku, všechno v pohodě, malá na světě, zašívali mě a najednou jsem nemohla dýchat. Strašný pocit, bezmoc. Anesteziolog se mě hned ptal, co se děje. Do toho gynekolog potřeboval dát mě na 10 sekund hlavou dolů kvůli zašívání. Začali se nade mnou handrkovat, anesteziolog že v žádném případě, gynekolog že musím. Nadechla jsem se z posledních sil (říkala jsem si, že celý život hraju na klarinet, tak ten nádech prostě dám) a řekla jsem jim, ať mě dají hlavou dolů, že to zvládnu. Poslechli mě, zvládla jsem to, ale byl to hnus. Pak mě hned dali hlavou nahoru, a to mi pak začínalo už být fajn. Na JIPce jsem pak hned mohla psát smsky (v Olomouci může být na JIPce mobil naštěstí)a vyškemrala jsem si za půl dne piškotky. Jednoznačně doporučuji spinál, je fajn kolem sebe všechno pozorovat a hned vidět prcka. Navíc jsem pravou ruku měla přivázanou k posteli a celou dobu mi do ní ťukal nádherný mladý gynekolog rozkrokem, jak operoval :lol:

 
teckaa
Ukecaná baba ;) 1258 příspěvků 29 inzerátů 07.05.14 08:24

Teda damy, diky za postrehy. má cca dva mesice pred porodem, doufam v prirozeny porod. pokud by doslo na sekci, nevim, jake anestezii dat prednost, jsem takovy srabik, i jehla mi dela zle, natoz vedet, co se na sale deje… je otazka byt v tu chvili sbec a nechat se cela uspat ci zatnout zuby, psychicky se cela sebrat a uspat jen pulku tela a uzit si ten krasny okamzik, slyset a videt sveho syna ihned po vyndani…?
kazdopadne mate muj obdiv, preji hosne zdravi :mavam:

 
Cee
Kecalka 113 příspěvků 07.05.14 08:29

Ahoj, já měla něco podobného, taky spinál, taky jsem nemohla dýchat, taky pocity na zvracení celou dobu a navíc mi praskl varix, aakže masivní krvácení. :roll: celou dobu v poloviční narkoze. takže přesně vm, co popisuješ. Myslím, že to bylo tím, že umrtvení bylo trochu výše než jen od pasu dolů a zasáhlo lehce i bránici a ak jsem se dusila.
Nicméně ted bude mojí prineczně skoro 5 a ten pocit s epomalu zapomíná. jsem staršně ráda, že jsem ji hned mohla slyšet křičet, protože ty mamči v celkové vlastně neví co se děje, takhle jsem aspoˇn mohla být více přitom. :srdce:
Vlastně nevím, asi bych šla zase do sppinálu. I kvuli mimču, je to prý šetrnější.
drž se, přeju hodně krásných chvilek s miminkem :kytka:

 
Pajenka
Ukecaná baba ;) 2257 příspěvků 07.05.14 08:40

Ahoj, tež mě to zase čeká, měla jsem už 2× spinál. To by mě nenapadlo, co so může vše dít 8o hlavně, že jste v pořádku, gratuluju :kytka:

 
Andy27
Závislačka 4574 příspěvků 07.05.14 09:57

Ahoj, plne te chapu, ja po mela taky komplikace po napichnuti, takze jsem si todle dokazala zive predstavit, Kazdopadne, gratuluji k miminku :kytka: Hlavne ze uz to mate za sebou. Jinak ja jsem priste pro celkovou, ale to bude za dlouho, ja mela i na jip fakt fest bolesti a porad je to pro me taky cerstvy. :mavam:

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 07.05.14 10:25

Děkuji za gratulace… To jsem ráda, že nejsem sama, komu se to stalo… :pankac: :pankac:

 
Jenisa
Kecalka 307 příspěvků 07.05.14 10:28

Tak hlavně, že to dobře dopadlo a taky, že hojení nebylo příliš bolestivé. Ale podle fotky moc nadšený, asi chtěl být u maminky déle. Také jsem měla spinál a po operaci šílené bolesti hlavy, nebyla jsem schopna ani otevřít oči. Po analgeticích to přešlo a za dva dny znovu, cévka, ležet, no hrůza. K tomu protivný personál, řekli, že to není jejich věc :( Hlava mě bolela asi týden, jsem byla nadopovaná jak narkoman. Všechno má své pro a proti, pokud byl ale úraz zad, tak se spinál nedoporučuje. U mě byl nutný kvůli akutnímu CŘ, nebyla jsem na lačno a malý musel hned ven.

 
Biankaaa
Kecalka 448 příspěvků 07.05.14 11:15

Teda holky..vy me desite, mam problemy s dychanim uz takhle, skoncila jsem se zastavou dechu na aru, zaintubovana a pres rok me leci, taky se resi, jestli budu rodit prirozenou cestou, nebo cisarem, kdyby cisarem, rikala jsem si, ze urcite spinal, ale ted jak to ctu tak jsem jeste vic vydesena 8o. Jinak moc moc gratuluji ke chlapeckovi :kytka:

 
Alice.007
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 07.05.14 12:48

Teda..vcelku spoleham na epidurál, ale mám taky velkou skoliozu, sice neoperovanou, ale stejne mám obavy, jak to půjde..

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 07.05.14 13:01

@Alice.007 no­ooooo… tak to přeji hodně štěstí :) třeba u tebe žádné komplikace nebudou… já jsem ale i četla, že když má někdo jakoukoli změnu na páteři tak se to ani dělat nesmí :nevim:

 
Alice.007
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 07.05.14 13:22

Moje gynek. neví, takže se poptám až za měsíc na kontrole v nemocnici, pokud by epi nešel, vyřvu si sc pod celkovou a hotovo.. protože rodit normálně už nikdy nechci ani za nic..

 
Hadí ocásek
Kelišová 5768 příspěvků 07.05.14 14:29

:palec: pěkně napsané :-)

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2482 příspěvků 07.05.14 14:59

Nerodila jsi v UH? V tento den mi začli vyvolávat porod, pokoj jsem mela naproti sálu a byl tam velký problém, všichni měli fofry

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 07.05.14 15:43

@LennaZS nene v Litoměřicích ;)

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 07.05.14 15:43

@Alice.007 no vědět by to měl :) Uvidíš, držím palce… :)

 
darlene
Ukecaná baba ;) 2116 příspěvků 07.05.14 15:53

@dyňa tak ted jsem se bezvadne pobavila s tim rozkrokem :kytka: ja bych nevedela na co se mam vic soustredit :potlesk: :potlesk:

autorce gratuluji k nakonec pohodovemu konci a zdravemu miminku. :kytka: ja bych asi zvolila celkovou, jelikoz jsem srab a asi bych to neudychala :think:

Příspěvek upraven 07.05.14 v 15:54

 
karolina.mauw
Kecalka 397 příspěvků 07.05.14 17:54

Opět mi zůstává rozum stát nad přístupem doktorů, jak od toho dávají ruce pryč a ještě se vás ptají, co že se to jako dělo? to mně přijde neskutečné. pokud mají pochybnosti o zákroku, mají je říct a nevystavovat rodičku nebezpečí. mám pár dní do porodu a modlím se, abych nenatrefila na někoho podobného…

 
markyska82
Ukecaná baba ;) 1968 příspěvků 07.05.14 17:56

Rodila jsem akutním císařským řezem, pro nepostupující porod.Po třech dnech, co jsem se pomalu otvírala a měla bolesti byl císař vysvobození. Zvolila jsem spinál a neměnila bych.
S dýcháním problém nebyl, jen chvilinku po tom, co vyndali malýho mi bylo na zvracení a slabo - to je normální, jelikož je větší ztráta krve.
Nebojte se toho. Navíc sem byla od operačního týmu oddělena rouškou, nikam při tom nevidíte. Takže žádné stresy.
Celkovou bych nechtěla ani náhodou. Přestava, že bych měla třeba zvracet se zašitým, bolavým břichem - to rozhodně nechci
Ještě nějakou dobu na JIPU jsem moc necítila nohy - to mi ale nějak nevadilo. Stejně člověk leží a je po operaci unavenej - a usne
Nohy přišly brzo k sobě a vše bylo o. k.
Vstávat se může stejně až druhý den.
Gratuluji k miminku
Jen nějak nerozumím té poznámce, že tě uložili křivě a ležela jsi tak 6 hodin. Pohnout nohama si sice nemohla, ale jinak ti tělo fungovalo(až na ty bolesti),proč sis nelehla rovně?

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 07.05.14 18:07

@markyska82 já věřím, že to někomu vyhovuje :) Položili mě křivě, i pánví, a jak jsem necítila tělo trošku i nahoře, tak jsem opravdu musela čekat, než mi to příjde k sobě celé, prostě to nešlo ;) Sestřička mi nepomohla, řekla mi na to, že tam nemá sanitáře :D :nevim:

 
Alice.007
Zasloužilá kecalka 587 příspěvků 07.05.14 20:07

Taky mě zaujalo, že s operovanou skoliozou nejde rodit přirozeně…já operaci odmítám navzdory nátlaku ortopedů..mám z toho hrůzu, a radši snesu svých 50 stupnu..myslíš, že se bojím zbytečně a mám do toho jít?

 
Jaruschk
Závislačka 3926 příspěvků 07.05.14 20:26

Gratuluji k chlapečkovi, mě teda píchli spinál po porodu, jelikož jsem krvácela, ale já jsem sebou švihla hned při píchnutí…viděla jsem jen v hlavě obrázky jak to bývá ve filmech, a probudili mě až facky od anesteziologa. Přeju hodně štěstíčka :mavam:

 
Rychlik39
Nováček 2 příspěvky 07.05.14 20:34

Taky jsem měla problémy při spinální anestezii - srdeční arytmii. Nikdy v životě jsem neměla se srdcem problémy a u porodu jsem prostě odpadla a museli mě taky rozdýchávat. Já jsem právě myslela, že nebezpečnější je celková.. :think: tak aspoň to vím pro příště..

 
Rychlik39
Nováček 2 příspěvky 07.05.14 20:36

Jinak gratuluji k Samíkovi a hlavně, že to nakonec vše dobře dopadlo. ;)

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 07.05.14 22:26

@Alice.007 tak jestli máš jen scoliosu, tak by to možná i šlo, já mám v páteři titanový implantát, mám sešroubovaných 8 obratlů ;)

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 07.05.14 22:27

@Alice.007 nedám pořádně ani hlavu ke bradě, no prostě je toho víc, radši jsem souhlasila s císařem, než rehabilitovat ještě půl roku po porodu…

 
Danka N.
Povídálka 15 příspěvků 23 inzerátů 07.05.14 23:57

Asi to bylo drama, ale podala jsi to opravdu zábavně. Smála jsem se tomu, jak tě uložili křivě a ty ses ani nemohla spravit. Taky jsem měla poloviční anestezii při císaři, protože jsem už měla napíchnutý epidural od přechozích pokusů utlumit několikahodinové bolesti.. Pak jsem stejně musela na akutního císaře, takže už se jen dávka anestetik zvedla a taky jsem celý spodek necítila. Byl to opravdu zvláštní pocit necítit vlastní nohy, šáhnout si na ně a myslet si, že jsem se dotkla nějaké látky.. :D Přišly mi k sobě až cca po 20hodinách, to byla docela fajn změna :D
Tak přeji, ať ti dělá Samík jen a jen radost! :kytka:

 
Blešík
Extra třída :D 12093 příspěvků 1 inzerát 08.05.14 21:51

To je drámo 8o ale koukám, že i bolest po CS prožívá každý jinak. Já se po probuzení bála jen pohnout aby mi neupadlo břicho, tak mě tvé MS bolesti dost pobavily :lol: Hlavně, že vše dobře dopadlo :kytka:

 
Fitmamka
Kecalka 230 příspěvků 09.05.14 19:44

Když jsem to četla, tak jsem se o Vás doopravdy bála, jediné, co mě uklidňovalo, je existence tohoto deníčku, která svědčí o tom, že jste to přežila.
Taky jsem rodila císařem, ale akutním, rozhodla se pro spinál, a jako astmatička pak na JIPce nemohla popadnou dech. Na sále mi také bylo na omdlení, ale takový horor to nebyl. Gratuluji ke zdravému chlapečkovi :)

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 09.05.14 20:22

Moc děkuji všem :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Omluva a vzkaz


Reklama