Můj porod koncem pánevním

Porod

Čekali jsme naše první vymodlené miminko a já jsem byla moc nešťastná z toho, že je maličký stále v poloze KP, neboli koncem pánevním. Představy o prvním porodu jsem nějaké měla, ale rozhodně jsem si ho nepředstavovala císařem a nechtěla jsem se s tím smířit. Pročetla jsem spoustu odborných článků, skoukla bezpočet videí, dokonce jsem uvažovala o manuálním otočení, jen abych mohla rodit normálně. Udělala bych pro to všechno. Chtěla jsem si zkusit, jaké to je, když praskne voda, když jsou kontrakce a celkově, když porodím dítě, prostě to zažít. Tento deníček jsem si psala původně jen pro sebe, abych po letech nezapomněla, jaké to bylo, ale teď o něj s vámi podělím. Možná to některé mamince pomůže, protože poloha KP v žádném případě neznamená automaticky císaře. Jde ale z velké části (bohužel) o přístup porodnice a lékařů.

2. 4. 2012, 37+5 tt. Dnes nás čeká kontrola v porodnici kvůli tomu, že máš u mě v bříšku malý bazének. Jsme malinko nervózní, jak to dopadne. Vezu s sebou tašku, co kdyby si nás tam už chtěli nechat. V 10,30 jsme byli objednaní na UTZ a v 11,00 na ozvičky. Kontrola dopadla stejně – málo vody a nechali si nás tady na pozorování. Ubytovali nás v 1. patře na pokoji č. 18 se dvěma moc prima maminkami. Dneska mě posílají v 15 hodin ještě na monitor a kolem 16. hodiny na UTZ. Původní domluva byla, že nás 2–3 dny pohlídají a jakmile budeme mít ukončený 38 tt, tak porod vyvolají, abys byl v pořádku. Na odpoledním UTZ nám ale pan doktor řekl, že mi ještě dnes zavedou tabletku, která porod vyvolá, a zítra už tě budeme mít u sebe.

Ještě se mě ptal, zda chci opravdu za každou cenu rodit normálně, Řekla jsem mu, že za každou cenu samozřejmě ne, ale pokud nebudou komplikace a vše půjde tak, jak má, ráda bych to zkusila. Maličký byl naštěstí umístěný tak, že se to porodit dalo, tak dr. souhlasil. Měla jsem obrovskou radost, ale zároveň velikánský respekt před takovým porodem a bála jsem se, ale pořád jsem si říkala, že nás pohlídají a dopadne to dobře. Ještě podotýkám, že jsem epileptička (naštěstí asi 3 roky bez potíží), takže o to víc mě museli hlídat.

V 18:00 jsme po večeři. Měli jsme celozrnné chlebíky s máslem, šunkou a ještě na nás čeká rohlíček a med, až budeme mít chuť. A taky banán. :-) Teď se na chvilku natáhnu, než mi dají tu tabletku a zkusím něco naspat, ať mám energii.

Ve 21:00 pro mě přichází sestřička a budí mě, že mám jít na monitor.

Ve 22:00 přišel pan doktor na vyšetřovnu, kde mi natočili monitor a zavedli mi tabletku. Dr. říkal, že účinek může přijít klidně až za 6–12hod. Tak ať si jdu v klidu lehnout, abych se vyspala. Do 10 minut mi ale začnou vystřelovat bolesti. Napřed si myslím, že je to náhoda, že to přeci nemůže tak rychle účinkovat, ale pravidelnost bolestí mě přesvědčuje, že se opravdu jedná o kontrakce a porod se blíží. S každou další kontrakcí se síla bolestí zvyšuje. Kroutím se na posteli, holky už spí a já mám strach, abych je moc nebudila. Kontrakce mám po 10 minutách.

3. 4. 2012 v 0:30 už to nemůžu vydržet a jdu si dát horkou sprchu. Pravda, na chvilku pomohla od bolestí, ale to, co následovalo, moc příjemné nebylo. Kontrakce se mi tím zkrátily a teď je mám už po 5 minutách a dost intenzivní.

V 1:15 jdu za sestřičkou na porodní sály, že se bolesti nedají vydržet. Ta mě pošle zpátky s tím, že ještě vypadám dobře, že to bude horší. Uuuf, to mě tedy skutečně potěšila :-/ Po cestě na chodbě potkávám maminku, kterou právě přivezl manžel, a jen jsem zaslechla, jak říkal, že manželce praskla voda. Jak jí v ten moment závidím, třeba by se mi tím vše urychlilo. Nu což, musím čekat.

Ve 2:00 mi přišly za sebou 2 velmi silné kontrakce a při druhé mi praskla voda. Jupí. Jdu hned na monitor a sestřička mě potom pošle zase zpátky na pokoj vyčkávat :-(

V 5:00 už lezu bolestí skoro po zdi, chce se mi brečet, nemám už sílu. Kontrakce jsou opravdu bolestivé. Jdu zase otravovat za sestřičkou na porodní sály, natáčí mi monitor, já se tam kroutím a prosím ji, ať něco udělá, ať mi třeba domluví toho císaře, že už to fakt nezvládnu. A to jsem otevřená jen na 3–4 cm. Když si uvědomím, že musím být na 10, je mi špatně z toho, jak dlouho to bude ještě trvat.

Sestřička je moc hodná a řekne mi, že by teď už to byla škoda vzdát a všichni mi tady hrozně fandí, ať to vydržím a že mi píchne něco na urychlení otevírání. Potom mě nažene do sprchy a dá mi Yal na pročištění střeva. Kontrakce se pořád zesilují a zkracují. Teď už jsou po 2–3 min. Několikrát zvracím bolestí. Jdu opět na monitor. Přichází pan doktor, koukne na mě, otevřená jsem na 4 cm a prosím ho, ať mi buď udělají toho císaře, nebo ať mí píchnou epidural, že už fakt nemůžu. Rozhodnuto! Sláva, dostanu epidural, mám jít rychle do sprchy a taky rychle volat Tomovi, aby přijel.

Překvapilo mě to, protože do té chvíle jsem si myslela, že porod postupuje pomalu, tak proč mě teď tak popohání? Běžím ke sprchám, mezitím volám Tomovi a vydýchávám kontrakce. Ve sprše se malinko zdržím, protože mi horká voda dělá moc dobře a alespoň trošku uleví od bolestí. Bohužel i teď opět několikrát z bolesti zvracím. Je to náročné. Ještěže mám vidinu toho epiduralu :-) V tom na mě volá sestřička, ať si pospíším. Nechápu proč, co se děje, když se tak pomalu otevírám, pořád mi to vrtá hlavou. Doběhnu na porodní sál, všechny věci jsem nechala ve sprchách, jen mobil jsem si nechala u sebe. Sedí tam už anesteziolog, vypisuje papíry a mě dochází, že už to bude jen lepší :-)

6:30 přichází konečně vysněná úleva. Epidural nádherně zabírá, bolesti necítím žádné a je mi jako v nebi :-) Z páteře mi vyvedli katetr, kdyby bylo potřeba dopíchnout něco kvůli bolesti, tak jsem ráda. Pan doktor je moc milý a pěkně si se mnou povídá :-) Při zavádění epiduralu musím ještě vydýchávat poslední těžké kontrakce, ale těším se na úlevu. Ptám se pana doktora, jestli to fakt tak dobře zabírá a on říká, že ano, prý to umrtví nějaké centrum bolesti a budu cítit jen tlak. Na to mu říkám, že jestli je to pravda, budu mu líbat ruce :-D Prý to slyší často :-)

V 7:00 dorazil Tom a já jsem šťastná, že mě neviděl v tom hrozném stavu, v jakém jsem byla. Teď jsem vysmátá jak lečo a zvědavá, co se bude dít dál. Mám v sobě takové zvláštní napětí, ale strach momentálně necítím, spíš zvědavost, jaké to bude.

V 8:00 dostávám infuzi s oxytocinem na urychlení otevírání a rozběhnutí porodu. Zabírá fakt rychle, protože mám vykapanou čtvrtku a už začínám cítit, že chci tlačit, ještě ale nemůžu, vím to, tak to vydržím a s Tomem to vydýcháváme. Proti kontrakcím je to brnkačka. V jednom momentě je ale tlak tak silný, že mu říkám, že se snad pos… :-D, a to doslova :-D

V 8:30 se začíná něco dít, je mi divné, že se na našem sále začíná srocovat spousta lékařů a pořád mi nedochází, že se jdou kouknout na nás, jak rodíme. Asi KP nerodí moc často. Ve finále máme kolem sebe asi 20členný tým čumilů – lékařů a sester, jsme jak v Národním a mám z toho prču. :-D

Před 9. hodinou mám povolení od pana doktora, že jdeme na to a můžu při kontrakci tlačit. Vysvětlí mi, že při musím zavřít oči, dát hlavu na hrudník, chytit se rukama pod koleny a tlačit ze všech sil. Ještě mě zkontroluje pohmatem, zda jsem správně otevřená, říká, že ano a taky se ptá, zda víme, co to bude, že on už to ví :-)

Před prvním tlačení mu ještě říkám, že až bude dělat nástřih, nechci vědět o tom, kdy to bude. Ať mi to neříká, ani ať mi neukazuje nůžky :-D, hysterka, no :-D, a taky mu říkám, že mám hrůzu z toho, že ho při tlačení počurám :-D, a on že bych prý nebyla jediná… to mě tedy uklidnil, trapas no :-D

1. kontrakce a 1. tlačení bylo spíše zkušební. Pan doktor a porodní asistentka mě chválí a dodávají mi odvahy, prý jen tak dá.
2. kontrakce je asi na 2 zatlačení a miminko krásně postupuje cestami níže.

3. kontrakce je asi na 3 zatlačení a objevuje se zadeček miminka. Tomášek hned všem ukáže, že to není žádné ořezávátko a sotva ho má vystrčený, tak počurá pana doktora a všechno kolem. Všichni se smějeme. Já dostávám v přestávkách mezi kontrakcemi kyslík. Tom se o mě krásně stará, a kdyby to šlo, tak za mě snad i tlačí. Jsem moc ráda, že je tady se mnou.

4. kontrakce a pan doktor mi říká, že musím tlačit fakt hodně a zabrat, aby se ven vytlačily nožičky. Snažím se spolupracovat, jak jen to jde, vím, že je to jen na mně a povedlo se mi to. Následovala asi 2 silné zatlačení a zadeček i s nožičkama je venku :-)
5. kontrakce, zase asi 2 zatlačení a cítila jsem, jak pan doktor vybavuje ručičky a ramínka. Pak mi říká, že musím hned teď zabrat a ještě zatlačit pořádně a nepřestávat, aby se v této kontrakci dostala ven i hlavička a malý se nedusil. To mě tedy vyděsil, sebrala jsem zbytek sil, co jsem ještě měla a tlačila jako o život. Asi na 4 další zatlačení je venku celý náš maličký Tomášek. Celý je chudáček od mázku a pokrčený, ale náš :-)

Přišlo mi ale, že je nějaký hadrový a nehýbe se, tak jsem se vyděsila. Ptala jsem se hned doktora, jestli je živý a doktor mi neodpovídal, jen pleskal malého a pak jen slyším manžela, jak říká, že ho slyší kňourat, tak se mi moc ulevilo. Pak už jsem viděla, jak se hýbe a byla jsem šťastná. V ten moment se mi spustily slzy a brečela jsem a brečela, ni nevím proč. Tom se ptal, proč pláču, když jsem to zvládla na jedničku a všechno dobře dopadlo, ale já jsem to nemohla zastavit. Asi jsem brečela úlevou.

Malý měl 3090 g a 50 cm a narodil se v nedokončeném 38. tt.

Musím říct, když se na to s odstupem času dívám, že sice jsem normální porod hlavičkou nezažila, tak nemám srovnání, ale jestli porod KP má být náročnější, tak se na ten klasický už teď těším a vím, že to zmáknu levou zadní. Jsem si jistá :-) Když pominu nechutné vyvolávání a rychlé a bolestivé otvírání, tak porod samotný trval asi 10 minut a bylo to úplně v pohodě.

Chtěla bych tímto dodat odvahu všem, které jsou na tom jako já, nechtějí se hned nechat zbytečně řezat a chtějí to zkusit. Vždyť naše babičky UTZ neměly a nevěděly, jak je miminko v bříšku uložené a porodily. Jen dneska se z toho dělá hrozná věda a všechno by hned řezali. Pokud je to pod dohledem lékaře, nebála bych se do toho znovu jít.

Jsem na sebe neskutečně pyšná, že jsem první dítě zvládla porodit normální cestou. A děkuji všem, kteří deníček dočetli až sem.

Teď jsem ve 21. tt a čekáme vytouženou holčičku. Na další porod se moc těším :-)

Hodnotilo 37 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
girlie sage
Kelišová 6258 příspěvků 23.02.13 00:19

Jsi moc šikovná :kytka: :kytka:. Muj klučina byl dlouhou dobu KP, ale nám porod KP nedoporučili kvůli váhovému odhadu.

Příspěvek upraven 23.02.13 v 00:20

 
fenny
Závislačka 4962 příspěvků 23.02.13 00:27

Pěkný deníček, je fajn, že máš zrovna z takového porodu tak krásný zážitek :-) Hodně štěstí při druhém a ať už je konečně „klasický“ :kytka:

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9040 příspěvků 23.02.13 01:11

Blahopřeju, jsem moc ráda, že někdo napsal tak pěkný a povzbudivý deníček :-) Já tak statečná nebyla, z okolí jsem znala samé historky o komplikacích, ale je fajn říct nám vyklepankám, že to jde i hladce…

Držím palec, ať je i druhý porod tak pohodový a ať se daří oběma dětem :-)

 
tonj  23.02.13 07:23

Hezký deníček, trochu závidím ;) Jen se mi nelíbí ten poslední odstavec, babičky sice nevěděli, ale také neměli vyvolávané porody dřív = nižší hmotnost miminka, epidurál a oxitocin. Takže myslím, že tobě věda taky pomohla. Ale rozhodně souhlasím s tím, že by KP neměl být automaticky císař. Hodně štěstí k druhému porodu. :kytka:

Příspěvek upraven 23.02.13 v 07:30

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 23.02.13 07:25

Já jen nechápu, proč si necháte vyvolávat porod takhle brzy? Proč to tolik maminek dělá a pak zbytečně trpí??? :nevim:

 
lumáťa
Závislačka 2803 příspěvků 23.02.13 07:46

Gratuluji! :kytka: A v jaké porodnici jsi rodila? Já také rodila KP :D

 
Miriska
Extra třída :D 14502 příspěvků 23.02.13 08:09

Gratuluji k Tomáškovi a krásně jsi to zvládla :pankac: Mě by zajímalo, jestli nástřih byl nebo ne…asi byl. Jsi dobrá, že jsi se KP nezalekla. Asi bych do přirozeného nešla. Máš můj obdiv. Ať se daří malému i miminku v bříšku a celé rodině. :kytka:

 
Hadumi
Extra třída :D 11727 příspěvků 23.02.13 08:24

@Petullka82 asi kvli tomu, aby mimčo nebylo moc velké, když je to KP, kdyby se čekalo, tak mimčo může mít klidně i o 600g víc a to by se KP rodilo fakt blbě, v tomto případě by měl chlpeček necelých 3,7kg a to by přirozeně, dle mě, bylo velmi riskantní.

 
sisi33
Ukecaná baba ;) 1152 příspěvků 23.02.13 09:56

@micelinka Přesně tak, já měla malou taky KP, a taky mi ji brali veš 38 týdnu ale císařem, tyto děti co jsou KP jdou na svěd vždy dříve o 14 dní.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 23.02.13 10:21

Mě se taky nelíbí poslední odstavec :mrgreen: Já když jsem chodila na konci druhého těhotenství jen k PA, tak ona teda naprosto přesně věděla, jak tam malej leží, že má hlavu dole, kde má nohy, prdelku atd 8)

Ale jinak dobrý, určitě lepší než mít fiklý břicho vejpůl. A i pro miminko je to pdole mě lepší, že má maminku hned k dispozici.
A to srocení doktorů sranda, ale ono už je to teď tak, že porod KP je fakt dost vzácnost a ty mladý se to musejí naučit, protože pokud se to nenaučí, tak už se to bude rodit jen císařem a pokud nějaký KP vaginálně, tak spíš omylem a doktor, který to nikdy nezažil, tak může udělat hodně škody, tohle se musí umět.

 
martas22
Extra třída :D 10075 příspěvků 23.02.13 10:38

Uplně jsi mě rozbrečela…jsi moc statečná a hrozně moc šikovná obdivuju tvou odhodlanost a vůli chtít rodit normlaně…mama tři děti a všechyn byli normlaně a KP bych si teda netroufla :potlesk: jsi supeeeeeeeeer :pankac:

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 23.02.13 12:23

Pěkný. Přemýšlím, jestli bych do toho šla, asi bych se bála, protože manžel má dost velkou hlavu a čekám kluka, mohl by být po něm. První tři děti se narodily hlavičkou a když se ta vytlačila ven, zbytek už vypadl sám. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Jsi statečná, vidím to tentokrát tak, že jestli bude prcek zadečkem dolů, radši jdu do císaře.

 
PusinkaMartinka
Echt Kelišová 9397 příspěvků 23.02.13 13:36

No měla si dobrýý dobrý váhový odhad.. no spíš aby chlapeček ještě nenabral musel jít v 38tt ven, aby jsi ho koncem pánevním porodila. @sisi33 není pravdou, že děti kp jdou vždy dříve z bříška já měla císaře přesně na termín to jest 40+0tt. Byl plánovanný s tím, že kdyby mě náhodou praskla voda, tak máme ihned přijet. No a malý se narodil s váhou 3530g. Do posledního týdne sem nevěděla jak budu rodit záleželo jen na odhadu váhy miminka pro kp. A pak tudíž plánovanný císař pro vyšší odhad nad 3200g, který mě zjistily týden před plánovaným císařem. A pak mě toho císaře naplánovaly…

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 23.02.13 13:45

Gratuluji :kytka: Zvládla jsi to skvěle! :hug:

 
Ter85
Ukecaná baba ;) 2484 příspěvků 23.02.13 14:36

Tak ja nechci fakt rypat, ale jako hrdinstvi to nevidim. Proste jsi se tak rozhodla, to riziko podstoupit a povedlo se. Moc gratuluji, ale nelibi se mi, jakym stylem je denicek napsan. Jsem trosku alergicka na vety typu „driva zadny cisar nebyl, rodilo se jen prirozene, zadny utz…“ Je to sice pravda, ale je taky potreba zminit, ze nebylo az tak vyjimecny, ze rodicka a dite (nebo jeden z nich) neprezili porod. Staci se podivat na dusicky na hrbitove na starsi nahrobky, bohuzel. Ale moc gratuluji k detatku :)

 
tinamar
Zasloužilá kecalka 541 příspěvků 23.02.13 15:38

Souhlasím s Tery, jak tady čtu, jak se tady povzbuzuje do porodu konce pánevního, tak mě z toho mrazí. Co jsem četla teď dva deníčky o porodu konce pánevního, tak si holky neuvědomují, že jejich děti mají muší váhu, pokud by měli rodit 4kg dítě touto cestou, možná by to dopadlo jinak. Píšu proto, že můj druhý porod byl sekcí a nechtěla jsem riskovat (risknout můžu, jestli mě nechytí revizor, když pojedu v tramvaji na černo), malý se narodil v 38 TT a 2 dny a vážil 3,62kg a jeho obvod hlavy byl 38cm, takže přirozeně by to byla určitě paráda a můj deníček by měl možná ikonku s peříčkem.

 
tinamar
Zasloužilá kecalka 541 příspěvků 23.02.13 15:39

Souhlasím s Tery, jak tady čtu, jak se tady povzbuzuje do porodu konce pánevního, tak mě z toho mrazí. Co jsem četla teď dva deníčky o porodu konce pánevního, tak si holky neuvědomují, že jejich děti mají muší váhu, pokud by měly rodit 4kg dítě touto cestou, možná by to dopadlo jinak. Píšu proto, že můj druhý porod byl sekcí a nechtěla jsem riskovat (risknout můžu, jestli mě nechytí revizor, když pojedu v tramvaji na černo), malý se narodil v 38 TT a 2 dny a vážil 3,62kg a jeho obvod hlavy byl 38cm, takže přirozeně by to byla určitě paráda a můj deníček by měl možná ikonku s peříčkem.

 
Malá Mia  23.02.13 15:51

Tak mně se deníček moc líbil, líbí se mi, že jsi do toho šla, ale taky mi moc nesedí ten závěr o našich babičkách. V tomhle trochu souhlasím s @Ter85 . Jsem totiž historik a když procházím matriky zemřelých ze začátku 20. století a ze století 19., tak vidím, že každý druhý záznam o úmrtí se týká rodičky nebo novorozence zemřelého při porodu. Takže to asi nebylo tak růžové, že naše babičky neměly ultrazvuky a taky porodily. Porodily, ale často při tom zemřely, protože neměly vedle sebe kordon doktorů, odhadnutou váhu novorozence, nástřih, epidurál, hygienické prostředí k porodu atd.
Ale jinak moc pěkné, pod dozorem bych do toho taky šla, i když jako prvorodička bych si to sakra rozmyslela. Teď po prvním porodu už bych se na to i cítila.
Hodně zdraví tobě i miminku! :kytka:

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 23.02.13 16:48

@tinamar Tak můj mladší syn měl sice menší váhu, ale obvod hlavy 39cm. Narodil se přirozeně přesně v termínu, ale koncem pánevním si nedokážu představit, jak by prošel. Prostě, jestli se mimino neotočí hlavičkou, tak jdu do císaře.

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 23.02.13 17:56

Gratuluji i já své první rodila Kp. A druhý klasicky a druhý se mi zdál horší. asi tím že malá byla větší :kytka:

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 23.02.13 17:59

@Ter85 @tinamar Já smekám. není z těch, která hned kňučí na císaře. :kytka: Nebýt internetu tak matky mající děti Kp nic neví a rodí. Hodně totiž dělá strach. První jsem porodila KP. Nikdo mi ani na vybranou nedal. Prostě rodíte. Uvidíme jak to bude postupovat a basta. V 13 hod příjezd do porodnice v 15:28 kluk venku, jsem ráda že mně nikdo nekuchal. Ona sekce má svá rizika stejně jak KP porod.

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 23.02.13 18:01

@girlie sage No přes 4 kg Kp to asi fakt nééé. :hug:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 23.02.13 18:06

Gratuluju k porodu!!

naše babičky věděly jak je miminko uložené protože PA vyšetřovaly pohmatem. i dnes to ty, co chodí např. k porodům doma, dobře umějí

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 23.02.13 18:11

@micelinka nesouhlasím, riskantní je vyvolávat porod tahle brzo, často to končí sekcí. ale díky bohu už mám svoje dva porody za sebou a ten druhej, ten jsem si vybojovala krásnej. je to na každé z nás…

 
Kordulenka
Povídálka 17 příspěvků 23.02.13 18:20

Tak odvážné to určitě bylo a je skvělé, že to má štastný konec, rozhodně bych však nedoporučovala takhle riskovat a nepovažuju to za hrdinství. Příjde mi hloupý riskovat život miminka jen proto, abych náhodou nemusela být „rozřezaná“. Když totiž příjdou komplikace, detátko nemusí zachránit ani tým lékařů a hazardovat se životem svýho vlastního miminka, které opečovávám a chráním celé těhotenství, je teda mazec.
Plánovaný císař totiž není takový bolestivý strašák, jak se o něm na netu píše. Moje miminko se mi taky neotočilo, byla jsem moc smutná a do poslední chvíle čekala na přetočení. Bála jsem se, jak budu po císaři nemožná starat se hned o miminko, jak bude jizva po císaři strašně bolet apod. Všem holkám, co je čeká císař bych chtěla vzkázat, at se nebojí a jdou toho s hrdostí, chrání přece své nejdražší miminko.Je to skoro bezbolestné a o to je zážitek z porodu krásnější. Já byla celou dobu při vědomí, byl tam s námi i tatínek a holčičku mi dali hned po vyndání do náručí a chovala jsem si ji po celý zbytek operace. Hned následující ráno po operaci jsem normálně vstala, žádný obrovský bolesti se nekonaly. Sestřičky dávají čipky proti bolesti, takže bolest trochu je cítit pár dní při zvedání a lehání, ale nic hroznýho. Za tři dny jsem šla a v pohodě domů.
A jizva? Pul roku po porodu se uplně vyhladila a začíná se ztrácet…

Příspěvek upraven 23.02.13 v 18:24

 
matkabagristy
Vesmírná mluvilka 30963 příspěvků 23.02.13 18:24

Díky za poskytnutí pohledu z 2. strany :lol:. Já jsem se narodila KP před 40 lety. Mamka říká, že tam bylo doktorů jak na divadle. Porod byl podle ní naprosto přirozený a rychlý (porodila za necelé dvě hodiny po příjezdu do porodnice). Naštěstí jsem nebyla nadměrně veliká.
Mí oba chlapci zvolili cestu hlavičkou.
Gratuluji k porodu a oběma vám přeji vše nej.

 
tonj  23.02.13 18:31

@Petra2829 Hm, tak já teda než jsem se rozhodla jak budu rodit Kp tak jsem se poradila s porodníkem, ne internetem. A kňučení na císaře snad ani nebudu komentovat, myslím, že jen minimum maminek sekci vítá s nadšením a dělá to hlavně kvůli dítěti, ne kvůli sobě.

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 23.02.13 18:41

@tonj Já znám zas spoustu maminek co si to vyloženě vyprosili…pokud to doporučí porodník, je to asi věc zcela jiná. Nechtěla jsem se tě dotknout :kytka: Promiň..nehážu všechny do jednoho pytle. Já bych taky proti lékaři nešla to je jasné.

 
unity
Kecalka 167 příspěvků 23.02.13 18:44

Gratuluju k chlapečkovi, jseš šikovná a jsem ráda, že se našel někdo, kdo byl statečný a chtěl rodit KP přirozeně :dance: Já jsem první dceru taky rodila KP a porodník mi císaře dokonce vymlouval. Řikal, jestli si uvědomuju, že císař je operace, tzn. možné komplikace, delší hojení, jizva… Že v mém případě není důvod nerodit normálně.
Ted jsem 20tt, a jsem zvědavá, jestli budu rodit hlavičkou (což doufám), na porovnání obou porodů :D

 
krokus
Povídálka 35 příspěvků 152 inzerátů 23.02.13 18:49

Gratuluji k takovému porodu. Měla jsem malého také KP a i jako prvorodička jsem se také rozhodla, že budu rodit přirozené. Samozřejmě, kdyby mi někdo přesvědčoval, že je miminko moc veliké, tak do toho nepůjdu. Ale odhad byl 3,4 kg a to je prý maximální hranice, kdy vás netlačí do císaře. No zkrátím to, týden jsem přenášela, pak vyvolávání, 33hodin bolestí a nakonec i když jsem byla již úplně otevřená, tak malý nepostupoval. Prý snad proto, že mi odtekla již všechna plodová voda. No a nakonec jsem stejně skončila na císaři. Teď čekám druhé miminko, jsem právě 37+3 a malý je naštěstí hlavičkou dolů. Ale i kdyby nebyl, tak bych opět chtěla rodit přirozeně. Císař mi totiž přijde mnohokrát horší.

 
tinamar
Zasloužilá kecalka 541 příspěvků 23.02.13 19:02

petro - tak já nejsem jedna z těch co hned kňučí na císaře, tak trochu vážit slova, já první porod měla krásný(od 5.00 do 17.15) a malý měl 3,9 kg, a žádná hrůza, jen 2× trochu těžší pasáž, takže, já rodit 3 kg dítě, tak paráda a nechápu co ty ženské nadělají, ale každá jsme jiná, takže i 3 kg dítě dá některé pořádně zabrat.
Já jsem si porodem chtěla vždy projít a jsem za to vděčná, že mi to bylo alespoň jednou dopřáno.
Při druhém jsem nechtěla ohrozit malého(můj porodník byl velmi zkušený, v závěru pro a proti mi řekl, že porodit se dá všechno, ale nedořekl už za jakou cenu, možná kdyby tu někdo napsal, že porodil KP 4kg dítě a víc a vše bylo OK, tak bych se nad sebou zpětně zamyslela.
Stejně to na věci nemění, mám 2 kluky, kteří jsou zdraví (klepu).

 
tonj  23.02.13 19:08

@Petra2829 ok :kytka:

 
Lucie46  23.02.13 19:33

Ja te teda taky obdivuju a chtela bych napsat sve nazory… Za prve pro nekoho cisar nemusi byt prochazka ruzovym sadem, kazda jsme jinak vnimava k bolesti… ja jsem po cisari kvuli vcestnemu luzku a mela jsem kvuli odloucene placente akutniho cisare v plne narkoze… Bolelo me to dost, ale nic co se neda vydrzet to nebylo… ve 3 rano jsem byla na operaci a v 17 vecer tyz den jsem sourala kolem postele… Treba moje kamaradka palnovana sekce a 5 dni absolutne nepouzitelna… hrozny bolesti, vypadala silene… takze ne vsechny to maji stejne…

A ted k porodu KP… Ma dobra kamaradka tak porodila pres 4 kg dite a vse naprosto ok… maly je cvalik dodneska, nejsme doktori tak myslim, ze nam nenalezi tady nekoho odsuzovat…

 
Reniseek17
Kecalka 170 příspěvků 23.02.13 20:10

Jsi šikovná :potlesk: :kytka: mimochodem..taky jsem rodila ve 38 tt a malý měl uplně stejné míry..:) 3090g/50cm:) :lol:

 
Ter85
Ukecaná baba ;) 2484 příspěvků 23.02.13 20:25

@Petra2829
Co ti na to napsat? Jsem porozena prirozene KP, pred 28 lety, moje mama prvorodicka rodila 36 hodin, v predterminu, nikdo to tenkrat neresil, proste bud se to povede nebo se to nepovede, nefnukala, ani nemohla, tenkrat se to nesmelo. Me museli resuscitovat, pak prevoz do vybavenejsi nemocnice na novorozeneckou JIP, mama me poprve pochovala ve 2 mesicich, do 3 let se mnou jezdili po doktorech, protoze nebylo jiste, zda nebudu mentalne postizena, ja vyvazla jen s dozivotnim postizenim kycli, ktere mi takovy porod zpusobil. Moje mama z takoveho porodu ma dozivotni nasledky, ma urologicke a gynekologicke problemy, ktere nevyresila ani po x letech operace. Mela stesti, ze otehotnela, cele tehotenstvi musela prolezet ve spitale a rodila cisarskym rezem-protekcne, prestoze doktori vedeli, ze dalsi prirozeny porod KP by neprezila ani ona ani dite.
Ja sve dite privedla na svet o 28 let pozdeji ve stejne nemocnici, za pomoci utz, monitoru, ale hlavne s moznosti se rozhodnout, jak dite privezt na svet. Taky byla mala KP, taky byla spatne natocena. Rozhodla jsem se pro CS, ne kvuli strachu z porodu a z bolesti, ale kvuli strachu o zdravi ditete. U KP je vysoke riziko, ze se pridusi, nebo udusi. Je potreba umet rozlozit pri porodu sily tak, aby nejvic sil zbylo na konec porodu, aby hlavicka sla rychle ven. Ja jako prvorodicka jsem s porodem nemela zkusenost, nevedela jsem, jestli bych to dokazala a nechtela jsem riskovat, ze by se holcicce neco stalo. Je velke stesti, ze dnes se muzeme rozhodnout, ze nemusime povinne podstupovat to, co musela tenkrat moje mama. To, ze nekdo chce rodit KP prirozene a je ochoten podstoupit to zvysene riziko, nevidim na tom nic spatneho, ale nepovazuji to za hrdinstvi, nepovazuji to ani za nic mimoradneho nebo obdivneho. Ale je to jen muj nazor, nechci tim nikoho urazit.
A k tomu fnukani-nefnukam, nefnukala jsem ani v onkologicke poradne, ani pri cisari a nefnukam ani ted, kdy kazdy den bojuji s bolesti kycle, ktera mi znacne zneprijemnuje zivot, ale ziju, mam krasny zdravy dite a to je to nejdulezitejsi :mrgreen: A podle me je to prioritou kazdy z nas, jen na to kazda jdeme jinak :mrgreen:

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 23.02.13 20:36

@tinamar Jak jsem psala…pokud porodník doporučí proč ne,..neodsuzuji.Jen jsem psala že znám takové a smekám před těmi které do toho jdou.Hold si písmena každý vynaloží jinak. Mně kdyby řekl lékař neporodíte nedoporučuji asi bych do toho nešla. Ale je fakt že se mně nikdo neptal. :mavam: nechci se tu hádat..hezký večer.

 
tinamar
Zasloužilá kecalka 541 příspěvků 23.02.13 20:50

Peťo - porodí každá KP, jako kdysi, ale výsledek se uvidí až potom, třeba to vyjde, ze slova třeba mě mrazí, co si potom vezmu na doktorech, co budu mít z peněz, když bych vyhrála soud a dítě budu mít postižené, na vše se časem zapomene, ale já budu mít ležáka v posteli

 
Sportovka
Kecalka 437 příspěvků 23.02.13 22:17

Ahoj. Zajímavá diskuze. Já jen chci podotknout, že jak tu píšete sekce má také svá rizika, ale to hlavně pro matku. Takže když jsem se rozhodovala jestli první dítě porodit přirozeně KP nebo zvolit císaře, rozhodně jsem neřešila, co může být větší komplikace pro mne, ale hlavně, co bude bezpečnější pro dítě. U mně bylo teda důležité, že jsem měla jeden rozměr pánve na hraně, takže jsem nechtěla své miminko ohrozit tím, že by se muselo tudy protlačovat :) Nevím, jak jste na tom s těmi rozměry pánve byly vy, co jste rodili přirozeně. Ale k tomu císaři, musím říct, že to nic nebylo, měla jsem epidurál, s porodníkem jsme si u toho pěkně povídali a příchod malé na svět jsem si užila. Komplikace jsem neměla vůbec žádné a bolest snad jen při tom zvedání a lehání jen pár dní, jak už tu někdo psal. Aneb klidně ať si do mne řezali, hlavně, že malá se narodila v pořádku.

Příspěvek upraven 23.02.13 v 22:18

 
Mobidick
Závislačka 3238 příspěvků 23.02.13 23:27

Gratuluji k miminku :kytka: Kdyz si tak ctu komentare jednotlivych dam, mam pocit jak kdyby byly jen dva tabory: prirozeny porod nebo cisar. Kazda z nas si stoji za tim ze jeji porod byl to nejlepsi reseni a na konci si neopomene rypnout proti druhe variante…ja neverim ze existuje nejlepsi reseni, kazdy porod je podle me neco unikatniho jako sami lide/rodicky a teprve kombinaci cloveka/ situace/ moznosti vznikne reseni jaky porod je pro me-ji nejlepsi. Sama jsem take KP mela a take verim ze muj porod bylo to nejlepsi reseni v dane situaci :lol:

 
Balloo_1
Závislačka 2529 příspěvků 24.02.13 16:38

Krása :-)))) super pan doktor.. Chci taky takovyho… Z toho mam obavu.. Ze chytnu nejakyho (nejakou) nervacku…

 
peggyska
Závislačka 4531 příspěvků 24.02.13 17:10

Nejsem ani v jednom táboře, neupřednostňuji ani CS ani přirozený porod…já rodila CS, původně plánovaný, ale jelikož mi praskla voda o dva týdny dřív, tak byl nakonec plánovaně neplánovaný :mrgreen:…a rodila jsem CS, protože mi to doporučil primář, když jsem ležela na rizikovém oddělení…navíc se Ondra za celé těhu nehnul ani o cm, takže nějaký důvod asi mít musel, při posledním UTZ před porodem mi dr zjistila přezrálou placentu a navíc jsme leželi na riziku kvůli špatným monitorům, takže ohrozit malého normálním porodem jsem ani neriskovala :nevim:

 
ametyst
Extra třída :D 10470 příspěvků 25.02.13 13:10

Ahoj, moc gratuluji k Tomáškovi :kytka:!Zvládla jsi to výborně! Klobou dolů!!!Ale ráda bych se zeptala jak to bylo s tím nástřihem, byla jsi hodně šitá? BOlelo tě to dlouho? A co potom co se týče pánevního dna???Děkuji :)

 
Zlaťulka
Nováček 4 příspěvky 25.02.13 16:29

Petullka82, já vyvolávat porod nechtěla, ale měla jsem málo plodové vody a dr se báli, aby bylo všechno v pořádku… :-(

 
Zlaťulka
Nováček 4 příspěvky 25.02.13 16:30

@Petullka82 já vyvolávat porod nechtěla, ale měla jsem málo plodové vody a dr se báli, aby bylo všechno v pořádku… :-(

 
Zlaťulka
Nováček 4 příspěvky 25.02.13 16:32

@lumáťa rodila jsem v Benešově a bylo to tam fakt super! :dance:

 
Zlaťulka
Nováček 4 příspěvky 25.02.13 16:32

@Miriska jj nástřih byl, měla jsem 3 stehy

 
Hanka-L
Ukecaná baba ;) 1621 příspěvků 26.02.13 14:31

Moc krásný deníček. Gratuluji k zvládnutí tohoto porodu a držím palečky, aby byl druhý porod hlavičkou ;)

 
Octavie
Kecalka 141 příspěvků 07.03.13 13:08

Zajímalo by mě - dělali ti před porodem ultrazvuk?
Ptám se proto, že jsem malého taky měla KP, ale vybrala jsem si císaře. Po operaci mi pak doktoři gratulovali ke správnému úsudku - malý měl 3× omotanou šňůru kolem krku. Tak přemýšlím, jestli by se to zjistilo předem :nevim:.
Jinak moc hezký deníček :mavam:

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 7 inzerátů 22.03.13 13:59

Jééé moc hezký:-)Gratuluji k Tomovi a k jeho ještě nenarozené sestřičce:-)Hodně štěstí :kytka:

 
DenisaW
Kecalka 158 příspěvků 10.09.13 22:46

Pěkné :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama