Můj porod s dulou

Porod

Chtěla bych taky povzbudit všechny vyplašené prvorodičky jako jsem byla já, ať se nebojí porodu a jdou do toho s pocitem, že to zvládnou! Jonášek je mé první dítě. Připravovala jsem se na na jeho příchod docela pečlivě a byla jsem velmi nedočkavá.


2 komentáře

V 27. týdnu jsem měla problém s ledvinou, moc mě to vylekalo, protože malému se chtělo kvůli tomu na svět dříve, nakonec jsem ho ale donosila do menzesového termínu. Ten byl 5. listopadu 2011. Ultrazvukový byl 31. října. Přestože bylo 3. listopadu, nález byl úplně k ničemu. Čípek byl 3,5 cm a primář říkal, že takový nález by mi záviděla kdekterá ženská na začátku těhu :) To mě dost znervózňovalo, začali jsme domlouvat postupy, kdybych přenášela, jak budeme vyvolávat. Nepociťovala jsem vůbec nic, co by naznačovalo, že se blíží porod. Naopak spala jsem poslední dny skvěle, bylo mi super.

Ve čtvrtek večer kolem 9. Hodiny mi začaly lehké, jakoby menstruační bolesti. Že by? No super, něco se možná začne dít! A bylo to tak. V 10 hodin v posteli už mi nebylo moc na spaní, bolest jsem začala docela silně vnímat. Jen tak z legrace jsem začala měřit intervaly bolesti. Byly každých 10 minut. V 11 hodin jsem měla tak silné bolesti, že jsem musela vstát a začít je rozdýchávat. Stála jsem u sedačky opřená o madlo a tančila břišní tance. Otevřela jsem si víno a nalila 1 dcl, abych se uvolnila. Pořád jsem věřila, že jsou to poslíčci. Dost nepříjemní. Měřila jsem a bylo to každých 7 a 8 minut.

Začala jsem na webu hledat rozdíly mezi posly a porodem. Napustila jsem si vanu a v 1 v noci se do ní naložila. Potom se to docela rozjelo a už to běželo každých 5 minut. K porodu jsem měla domluvenou dulu, ale nechtěla jsem ji budit, dokud si nebudu jistá. Měla za sebou totiž náročný porod, tak mi jí bylo líto. Ale ve 2 mi to nedalo, kontrakce přicházely každé 4 minuty. Dula se ptala, jestli chci trpět raději doma nebo už se přesunout a zda odešla hlenová zátka. Neodešla. Tak mi doporučila ještě vydržet. Jako prvorodička že to tak rychle nezvládnu :) OK. Dala jsem si limit, že zkusím vydržet do 6 hodin.

Od 11 jsem se svíjela u toho madla sedačky, docela komické :) Přítel si pěkně chrupkal a nic netušil. Ve 4 hodiny stále každé 4 minuty a občas i 3! A odešla zátka! Jupí! To asi nebudou poslíčci! Volala jsem dule v 6 hodin, že mi chodí každé 3 minuty a zrovna jsem 1 kontrakci dostala během hovoru. Dula nasedla do auta a jela ke mně. Když mě viděla, zavelela okamžitě odjezd! Jeli jsme s dulou a přítelem do Karviné. V autě kontrakce každé 2 minuty fakt masakr. Ležela jsem a hekala, haaaaaaah haaaah. Dula mě chválila, jak úžasně rozdýchávám a že jsem skvělá, že jsem tak dlouho vydržela.

V porodnici jsme byli v 7.30 pátek ráno. Rozdýchávala jsem cestou solidní kontrakce, lidi prý koukali jako blázni, když jsem zapřená o zeď hučela huaaaaaaaaa.V po­rodnici už na mě čekali. Lékařka udělala prohlídku a měla ruce od krve, čípek povolil. Super, rodíte, máte solidní kontrakce, pěkně to jde, otevřená na 1 prst, celou noc jste spotřebovávala čípek, dobrá práce. Ptali se na pár věcí, mezi kontrakcemi jsem odpovídala, jinak jsem je celkem ignorovala :)

Přešli jsme na sál, pyžamko na mě, kalhotky dolů. Já jen stála, nějaký balon a podobně mě vůbec netankovalo. Stála jsem a kroutila boky. I ozvy mi měřili vestoje, vleže to nedělalo dobře malému. No a ani mně. Puk, praskla mi voda a začalo to. Solidní kontrakce za kontrakcí, prakticky bez přestávky. Fakt to nabralo na síle. Dula mě s přítelem zatáhli do vany a sprchovali mě, masírovali, chválili, chlácholili. Šlo to rychle, díky silným kontrakcím jsem se otvírala ukázkově. V 10 hodin už to bylo na 7 cm. Bolest zad nepopsatelná.

Začala jsem být dost podrážděná a přestala jsem komunikovat, jen jsem si dýchala, jak jsme se učili v kurzu a snažila se být uvolněná. Při každé prohlídce mi primář aplikoval Dianatal gel. Když jsem byla otevřená na 10 cm, primář řekl, že nechce tlačit na pilu, ať vydržím a nechám malého sestoupit, byl stále vysoko. Plakala jsem bolestí, ale držela se. Ten tlak na konečník byl nepopsatelný. Dula mi držela nohu a masírovala zadek, ať se nestahuji a chválila, chlácholila.

No a konečně 11 hodin, jdeme na to. Šup na křeslo a konečně můžeme tlačit. Jooo, to bylo za odměnu. Fakt. Druhá fáze je super, člověk je šťastný, že už může konečně tlačit. Jasně, bála jsem se. Ale malý měl super ozvy, takže na sále vládla pohoda. Přišlo několik lidí, chystali se na odběr pupečníkové krve, který jsem si objednala. Na 4 silné kontrakce vždy po 3 zatlačeních na kontrakci byla hlavička venku, pak tělíčko a pak uuuuf, cítila jsem, jak ze mě vyklouzl. Nástřih jsem ani necítila.

Jonášek mi byl položen na bříško, začal plakat, ale brzy se u mě uklidnil. Bylo to úžasné. Horké voňavé miminečko, naprosto dokonalé. Nechali mi ho 45 minut, než ho začali vážit a podobně. Pak mi ho dali zas a malý se přisál na obě prsa. Dula to jistila. Šití bolelo, ale primář mi dal 3 píchance někam dolů, ať to tolik nebolí, dalo se to vydržet. Držela jsem malého, tak to šlo. Můj porod prvorodičky trval 12 hodin, z toho 4 v porodnici. Jsem ráda, že jsem vydržela doma tak dlouho. Nestihl se Epidural ani klystýr, žádná chemie se nekonala. Vše klaplo podle porodního plánu. Dula mě moc chválila, že takový porod je za odměnu. Já to tak nevnímala. Bolelo to solidně. Ale stálo za to.

Dnes je Jonáškovi týden. Pořád mě bolí spodek, ale je to lepší a lepší. A hlavně, ta odměna na konci stojí opravdu za jakoukoliv bolest :) Jo a doporučuji Karvinou Ráj, skvělý přístup všech, hlavně pan primář Fiala je naprosto skvělý porodník. Navíc trpělivý a lidský. Pokud si holky nachystáte porodní plán, budou se ho v držet! Proto mi taky vyšel krásný bonding! Rodila jsem s pomocí Dianatal gelu, nevím, jestli pomohl, ale určitě neuškodil a porod byl relativně k přežití. Nejdůležitější podle mě je se o porodu informovat a naučit se správně dýchat, díky tomu jsem to zvládla. Ponořená sama do sebe jsem si funěla a soustředila se na to nestahovat se.

Přeji všem těhulkám co nejpohodovější porod a zdravá spokojená miminečka!

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Slun
Závislačka 4144 příspěvků 15.11.11 06:22

Gratuluji k nádhernému chlapečkovi…porod jste zvládla na jedničku!!!! :palec: Přejeme hlavně zdravíčko :huban:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26171 příspěvků 15.11.11 09:54

Ahojky,

chtěla bych se tě zeptat - jestli to teda není tajemství a nejsem moc troufalá - kolik tě to stálo??? Dula a takový příjemný personál co ti nechá mimi 45min. hned po porodu u sebe… to muselo něco stát, ne? 8-o

Jinak opravdu statečná prvorodička… tleskám! :potlesk:

My se s manželem snažíme o první… doufám, že to klapne a budu taky takhle statečná… :kytka: :mavam:

 
Staninka30
Extra třída :D 10109 příspěvků 15.11.11 12:55

Moc pěkný deníček povedl se ti nádherně.
A moc Gratuluji k Jonáškovi ať je moc hodné miminko a dělá vám jen velkou radost, :hug::dance:

 
Bavorov
Kecalka 453 příspěvků 15.11.11 13:26

Rodila jsem také s dulou, jako prvorodička jsem nesmírně vděčná za toto rozhodnutí. Každý další porod budu absolvovat vždy s dulou. Manžel byl s námi taky, ale musím se přiznat, že mi víc určitě pomohla dula. Byly jsme naprosto sehrané, přesně jsem věděla, kdy a jak dýchat, což je asi základ. V tomto ohledu si myslím, že by mi manžel tolik nepomohl, i když díky za jeho podporu taky. Porod se mi rozjel v neděli večer, celou noc jsem tak nějak probděla, tlaky v břiše apod., v 10 dopoledne mi začaly stahy, po 10 minutách asi do 19 hodin, pak najednou skok a stahy byly po 5 minutách, tak jsme vyrazili do porodnice. Doma jsem to zvládala úplně v pohodě, bolesti se daly zvládat, manžela jsem měla po ruce a dulu na telefonu, hodně mi radila. Díky za to, že jsem mohla být doma co nejdéle. Po příjezdu do porodnice mi na příjmu praskla voda a dcera se nám narodila za jednu jedinou hodinku. Měla jsem to štěstí, že jsem měla snad úplně vypnutý mozek, všechno kolem mi bylo jedno, soustředila jsem se na sebe a drobečka, který se narodí, pohlaví jsme neznali, tak to bylo o moc krásnější pro mě. Dulu doporučuju opravdu všem, hlavně z důvodu mít pořád u sebe někoho zkušeného, kdo vám moc a moc pomůže, hlavně psychicky a podle mě o tom porod z velké části je.

Příspěvek upraven 15.11.11 v 13:27

 
EBI  15.11.11 15:17

Milá maminko,gratuluji ke zdravému miminku,moc se mi líbilo,jak jsi to zde popsala.Já budu rodit v dubnu své druhé dítě a i po druhé zvolím porod v Karvíné-Ráji i přes to,že z prvního porodu nemám moc dobrou zkušenost.

 
Mirii
Generální žvanilka 23189 příspěvků 15.11.11 16:19

Krasne popsany porod :palec: gratuluji k Jonaskovi :kytka:

 
pigosek
Stálice 73 příspěvků 15.11.11 16:50

Děkuji :), dula je placená, stojí 4000 Kč. Je v tom pohotovost 2 týdny před termínem a po, takže dula je neustále na příjmu a dále je v tom její přítomnost u porodu, byť by trval třeba celý den. Dula Ti pak poradí taky ohledně laktace,pokud je to potřeba. Já chodila k dule i cvičit a plavat, byly to nejhezčí chvilky těhotenství, moc mi to teď chybí. V nemocnici jsem nikomu nic neplatila :), opravdu ne. Rodil mě můj ošetřující lékař, kterého jsem o to poprosila. Měla jsem štěstí. Tobě přeji taky moc štěstí, ať se vám s manželem brzy zadaří!!!!

 
pigosek
Stálice 73 příspěvků 15.11.11 16:51

Děkuji moc!!!

 
pigosek
Stálice 73 příspěvků 15.11.11 16:52

EBI, určitě si připrav porodní plán a řekni o něm dopředu lékaři. Primář Fiala říkal, že budou porodní plán navrhovat rodičkám, ať jsou na porod připravené a ví, co mají očekávat. Ale neznám ostatní lékaře, měla jsem štěstí, že mě rodil právě on.

 
pigosek
Stálice 73 příspěvků 15.11.11 16:55

Bavorov, měla jsi to podobné jako já, taky nelituju investice do duly, díky ní jsem si věřila a zvládla to skvěle, přítel jen koukal, říkal, že by to sám nezvládl a já s tím souhlasím :). Dokonce jsem přítele mále přetáhla ve sprše, jak mě rozčilovalo, že si neví se mnou rady :):)..

 
alsem
Extra třída :D 11527 příspěvků 15.11.11 18:35

asi budu vypadat jako střevo, ale jak ti přesně (ve všem) muže pomoc dula?? :nevim: nikdy jsem o tom neslysela :think:

 
pigosek
Stálice 73 příspěvků 15.11.11 19:02

Alsem: Dula je něco jako porodní asistentka, kterou si s sebou bereš jako dobrovod k porodu, nemluví lékařům do porodu, je prostředníkem mezi tebou a zdravotníky, pečuje o Tebe, podporuje Tě. Některé vedou předporodní kurzy, my byli za dulou před porodem s přítelem, já ji znala z cvičení. Člověk se cítí bezpečněji, když ji s sebou má. Přítel si přímo liboval, cítil se mnohem uvolněnější a v pohodě, sám by asi pěkně zmatkoval, přestože informovaný byl dost.

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 15.11.11 21:08

Gratuluju k miminku i k pěknému porodu :-D
Alsem, dula nemá na starosti kontrolu zdravotního stavu rodičky ani miminka (to je vec PA u normálního porodu a v případě náznaku komplikací věc lékaře). Dula má na starosti fyzickou i psychickou podporu a oporu rodičky, měla by umět pomoci s hledáním příjemnější polohy rodičce, s tluměním bolesti masáží, měla by být psychickou oporou a jistotou, tedy zvládat všechno to, na co v běžné porodnici s více rodičkami současně v péči nemá PA čas a muž je zas na takovou podporu jednak příliš nervózní a často i málo ženskej a moc technickej :wink: Taky má dula ve velmi nacpané porodnici tu výhodu, že jako žena má vstup i do místností, kam by se manžel nedostal (společné sprchy pro více rodiček, společná hekárna…). Pokud má člověk ovšem nějaké specifické představy o vedení porodu, které nejsou úplně v souladu se zvyklostmi dané porodnice, musí je mít dojednané s PA zaměstnanou v té porodnici nebo s lékařem. PA která není zaměstnacem dané porodnice funguje v takové porodnici jen jako dula. Nemá pravomoce rozhodovat o vedení porodu ani doporučovat. Pouze podporovat rodičku.

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 16.11.11 14:15

krásně napsané :palec: :palec: úplně jsem to rpožívala s tebou i to tlačení můj porod bohužel skončil vyvoláváním a nakonec akutním sc tak tyhle deníčky si fakt ráda čtu ..:-)) gratuluji k mimmískovi :-) :srdce: :srdce: :srdce:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama