Můj vyvolávaný porod

Porod

Aneb ne zrovna jednoduchých 9 měsíců. Předem chci poděkovat všem maminkám, které sem píší deníčky nejen o porodu. Jejich pročítání mi před porodem neskutečně pomohlo, hlavně po psychické stránce. Přestala jsem se bát, protože jsem si myslela, že vím, co mě čeká a raději jsem se připravovala jen na to horší, co by se mohlo stát.

První trimestr těhotenství jsem měla z hlediska mého fyzického stavu naprosto bezproblémový. Moje psychika na tom ale byla hůř. Miminko jsme si s manželem už delší dobu přáli, ale nějak moc jsme se nesnažili.

V srpnu 2011 jsme měli jet na dovolenou. Na termín dovolené mi vycházela menstruace, a tak jsem se vypravila na gynekologii, aby mi doktorka předepsala prášky na odsunutí menstruace. Ještě než jsem si prášek poprvé vzala, tak jsem si udělala těhu test, protože jsem nebrala antikoncepci. Test vyšel negativně. Po návratu z dovolené jsem prášky vysadila a čekala na menstruaci, která však nepřicházela. Jen tak mě napadlo udělat si opět těhotenský test. No co bych mohla čekat jiného, no samozřejmě dvě čárky. V tu chvíli se mi neskutečně spustily slzy, jen jsem nevěděla, jestli to je štěstím nebo ohromným strachem o miminko, protože jsem věděla, že se nesmí otěhotnět nebo být už těhotná při těch odsunovacích prášcích.

Další den jsem se vypravila k doktorce, kde jsem zjistila, že jsem v 7. tt a následně mě čekalo několik genetických testů. Těhotenský test mi prý vyšel negativně z toho důvodu, že jsem byla těhotná jen krátce. Naštěstí nám všude bylo řečeno, že by vše mělo být v pořádku, protože jsem prášky brala v tom nejlepším možném období těhotenství. Kdybych je brala o pár týdnů dřív nebo později, tak by to pro miminko nebylo dobré. Ale i přes to, že mě všude uklidňovali, jsem měla velké obavy.

Většinu druhého a celý třetí trimestr jsem strávila převážně doma v posteli. Začalo to hroznou lednovou chřipkou, po které mi zůstala dlouhodobá rýma. Bylo mi řečeno, že je to v těhotenství normální, protože jsou více nateklé všechny sliznice. No bylo to tak hrozné, že jsem kvůli tomu skoro nespala. Aby toho nebylo málo, tak se mi později začal velice zvyšovat tlak, to byl začátek mé preeklampsie. V 6. měsíci mi bylo řečeno, že bych mohla kvůli několika různým faktorům předčasně porodit, a tak jsem zůstala ležet doma až do konce těhotenství.

Jak tomu tak bývá, tak mi nakonec porod museli vyvolávat. Termín jsem měla 7. 5. 2012. Už od začátku se mi to datum velice líbilo, i když vlastně nevím proč, není na něm nic zajímavého. Na porod bylo vše připravené, otevřená jsem byla na 2 cm už delší dobu, ale Danielce se v bříšku ještě moc líbilo, a tak v den termínu bylo rozhodnuto, že pokud to samovolně nedopadne do 2 dní, tak z důvodu již zmiňované preeklampsie, kdy jsem měla neskutečně oteklé nohy, ruce a hrozně vysoký tlak, mi porod 10. 5. 2012 vyvolají.

10. května v 6:30 hodin jsme se s manželem vypravili do porodnice, kde jsem měla být v 7:00. Již na vstupních dveřích jsem zjistila, že je stop stav, ale říkala jsem si, že jsem přece objednaná, tak mě musí vzít. A ono ne. Co nám to dalo přemlouvání, než svolili, že mě jako poslední přijmou. Manžela poslali na procházku se snídaní a mě nejprve vyzpovídali spoustou otázek o rodinné anamnéze, zaměstnání, manželovi. Následovalo natáčení KTG, velice rychlá prohlídka a příprava Yal gelem. Poté už jsem jen čekala, až se uvolní porodní box, protože se na všech rodilo. Nakonec to čekání trvalo 2 hodiny.

Když jsem se v příšerné nemocniční košili dostala na porodní box (cca ve 12:00), tak mi po natočení dalšího KTG píchli vodu. Toho jsem se dost bála, ale musím říct, že jsem to vůbec necítila. Opravdu je to tak, jak popisuje většina mamin – cítíte jen mokré teplo mezi nohama. Asi po půl hodině se mi začaly objevovat slabé kontrakce, které postupně zesilovaly, ale dalo se to krásně prodýchávat. Porodní asistentky mi nabízeli sprchu, že mi to uleví, ale měla jsem se sprchou z domova spíš negativní zkušenost, protože se mi zřejmě od vysokého tlaku v horku dělalo až na omdlení. Při kontrakci mi bylo nejlépe, když jsem se opřela o parapet a sledovala dění za oknem.

Porodní místnost byla velice příjemná - žlutě vymalovaná a nově vybavená. Překvapilo mě, že je tam okno s pěkným výhledem a jelikož jsem si něco málo připlatila, tak jsem měla i vlastní toaletu se sprchou. Na wc jsem lítala neustále, poslední měsíc jsem chodila na wc každou hodinu, a to i v noci. Kontrakce začaly zesilovat a já už jsem nemohla při pravidelné kontrole ozvů srdíčka vydržet ležet. Velice mi pomohlo pohupování na balonu, kdy mě manžel zezadu podpíral. V této poloze jsem spolu s občasným popocházením k oknu vydržela až do konce. Asi v 16:30 začal tlak na konečník, kdy jsem jakoby potřebovala na velkou. Zavolali jsme porodní asistentku, která zhodnotila, že jdeme na to.

Vylezla jsem horkotěžko na lehátko. Najednou se všude vynořila spousta lidí a mohlo se tlačit. Při prvním zatlačení jsem se velice lekla té zvláštně silné bolesti a několikrát jsem si zakřičela, což mi ulevilo. Při dalším tlačení už jsem byla opět klidná, ale miminku se stále nedařilo vykouknout. Doktorka mi pomohla roztáhnout porodní cesty, sestra hupsla na bříško, jelikož se už miminku přestávalo dařit a na asi 8. zatlačení byla hlavička venku. Chvilku jsem si musela oddechnout a zatlačila jsem naposledy. Najednou ze mě vyklouzla naše holčička a hned začala velice křičet. Rychle mi ji ukázali a odnesli na očištění, měření a vážení do vedlejší místnosti, kam s nimi šel i manžel.

Dájinka měla 3240 g a 50 cm. Narodila se v 17:03 hodin. Doktorka mi pomohla porodit placentu a rychle mě zašila, protože jsem dost krvácela. Měla jsem několik vnitřních i vnějších stehů, ale s opíchnutím se to dalo v klidu zvládnout, cítila jsem jen tahání a štípání. A pak už mi přinesli to nejkrásnější miminko. Nechali nás s manželem a Danielkou asi 2 hodiny pohromadě. Poté mi Danielku odnesli a přivezli večeři, za kterou jsem byla neskutečně vděčná, protože jsem jedla naposledy předcházející den. Po rychlé večeři jsem se rozloučila s manželem a převezli mě na pokoj.

Asi za 2 hodinky se přišli zeptat maminky, která se mnou ležela na pokoji a porodila asi o 4 hodiny dříve, zda jí už mohou přivézt miminko a mě se ptali, kdy asi budu odpočinutá, že by mi ji také přivezli. Já jsem byla tak netrpělivá, že jsem si holčičku nechala přivést rovnou, protože jsme se s tou druhou maminou dohodly, že to společně zvládneme. A taky že jsme to zvládly ;-) V porodnici jsme si musely pobýt o den déle. Danielka měla novorozeneckou žloutenku, tak musela být jeden den na „sluníčku“.

Po příchodu domů jsem si už jen a jen užívala toho malého uzlíčku. Občas jsem byla zmatená, co mám vůbec dělat a jak ji zabavit či uklidnit, ale brzo jsme se sžily. S pomocí rodiny a manžela se vše krásně zvládlo a teď tu vedle mě spinká skoro 4měsíční zlatíčko, které se včera poprvé otočilo na bříško. I když jsem občas naprosto unavená a zničená, tak to vše stálo a stojí za to.

Asi 2 měsíce po porodu se u Danielky projevily problémy s močovými cestami. Do teď prodělala už 3 záněty močových cest, kdy jsme musely být hospitalizované v nemocnici, ale o tom třeba někdy příště.

Držím palečky všem maminkám-čekatelkám, abyste měly stejně pohodový porod jako já.

Hodnotilo 6 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
neddo
Závislačka 3398 příspěvků 08.09.12 07:22

Gratuluji k holčičce :hug: Já rodila taky vyvolavane, ačkoliv mi taky hrozili předčasným porodem, a narodila se nám taky Danielka, ale až 17.5. :-) :srdce:

Příspěvek upraven 08.09.12 v 07:23

 
mjanam  08.09.12 12:28
jak močové cesty

Nevím co bylo tvé holčičce, co jí trápilo..?

 
jana222
Nováček 1 příspěvek 08.09.12 12:32
jak močové cesty

Nevím co bylo tvé holčičce, co jí trápilo..?

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 08.09.12 12:32

Danielce hodně zdravíčka do života :kytka:

 
LucieSy
Kecalka 439 příspěvků 08.09.12 13:17

Dájinka má rozšířenou močovou trubici a ledvinové pánvičky. No a bohužel to take vypada na uretrální reflux, ale to se dozvíme až koncem září. Teď musí brát zatím asi po dobu 1 roku antibiotika :-( aby se předešlo dalším. zánětům

 
LucieSy
Kecalka 439 příspěvků 08.09.12 13:18

Děkujeme, to zdravíčko je každopádně potřeba.

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 08.09.12 14:04

Jejda jste šikulky. krásný :potlesk:

 
rawala
Ukecaná baba ;) 1821 příspěvků 08.09.12 18:37

Krásný příběh! a držím palečky ať jste zdravé!

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama