Muž a kojící ženy

Prsa. Jeden by ani neřekl, jak velkou roli v životě hrají. Jako zdroj potravy, jako zdroj zábavy, jako zdroj starostí. Jak prožívá muž, když ženy kolem něj kojí?

Muž a kojící ženy

Budu samozřejmě psát za sebe, pohled a zkušenost kteréhokoliv muže může být úplně jiný. Nevím, jestli si to pamatuji úplně přesně, ale že se partnerce děje kromě břicha „něco“ i s prsy, jsem si všimnul až v závěrečné fázi těhotenství. A když jsme jeli do porodnice, nemyslel jsem na to, že se domů vrátíme ne ve třech, ale ve čtyřech. Totiž ona, dítě, já a odsávačka na mléko. A že se zvuk ručního odsávání stane po breku dítěte druhou nejčastější zvukovou kulisou naší domácnosti.

Kromě nočního buzení přineslo kojení do našeho života spoustu nových situací. Najednou nebyla prsa „pro tatínka“, ale především pro dítě. Najednou dotyky nebyly příjemné a bylo dovoleno jen se koukat. A co bylo pro můj vkus naprosto akorát a dokonalé, bylo dokonalé dál, jen poněkud větší a skoro kdykoliv připravené zaútočit mlékem :-).

Obyčejné věci jako návštěvy znamenaly myslet na to, že se s sebou musí táhnout taška s věcmi na převlečení, přebalení a také na to, že musí být kde to dítě v klidu nakrmit. Ještě více než při návštěvách si to člověk uvědomoval při obědě v restauraci, nákupech nebo třeba kontrole u lékaře. Otázka už nezněla, zda například v restauraci dobře vaří, ale zda mají zázemí pro kojence. A tak se možnosti překvapivě dost zúžily. A říkám si, jak to dělaly naše matky, když dříve třeba kojící místnosti neexistovaly a společnost nebyla na veřejné kojení vůbec nastavená?

Kromě podrobnějšího plánování při cestách mimo domov jsem registroval i další změny. Místo přiléhavých triček se partnerka začala oblékat do těch volných. V podprsence začala nosit něco, co jsem zprvu považoval za odličovací tampony. No jo, chlap. Ještě více jsem si ale všiml, když náhodou změnily pozici nebo prostě prosákly. Kromě fleků na triku provázely kojení také kruhy pod očima. Ne, neodstěhoval jsem se z ložnice, jak asi občas dost chlapů udělá, aby se vyspali. A plně je chápejte. Jsem od přírody nespavec, takže x nočních probuzení mi nevadilo. Avšak partnerka je v tomto můj opak a byla zvyklá spát dobře a dlouze. A mně bylo líto, že ji v tomhle nijak nezastoupím. Přestože jsem nikdy nepovažoval partnerku za „šmudlu na mateřské“, musím uznat, že období kojení domácí kráse úplně nenahrává. A ublinkávající dítě také ne. A jestli vás zajímá to, co kamarády po čtvrtém pivu – zda jsem ochutnal, tak ne.

Jo a ještě jeden postřeh: všiml jsem si při společných procházkách s kočárkem, jak po otázkách jak se jmenuje, kolik váží a měří, následovala od známých a kamarádek partnerky naprosto samozřejmě otázka „Kojíš?“ Vždy jsem si říkal, že na ženy, jejichž odpověď zní „Ne,“ musí tato s lehkostí kladená otázka působit nepříjemně. Jako by žena mohla ovlivnit, zda kojí či ne… A přitom se tím, že ne, dost žen trápí…

Kojení z pohledu muže jsem nepopsal jako nějakou prima věc, nemohu ale opomenout to, co to zcela vyvážilo. Jedna z nejdojemnějších věcí z počátků otcovství je, když si žena přiložila dítě k prsu, a to se krásně zklidnilo a pilo. Fakt jsem občas býval naměkko a chápal, že máma je pro malé dítě vždycky víc. Prostě #dyckymáma :-)

Nejsou to ale jen partnerky, které jsou přírodou obdařeny darem krmit svého potomka. Vybavuji si dvě situace spojené s kojením. Jednou jsem se domluvil s kamarádkou na mateřské na společném obědě. Kamarádka vysoká a přírodou štědře obdařená blondýnka. Malé se jí samozřejmě probudilo a rozplakalo zrovna, když donesli jídlo. A protože studené by to nebylo dobré, zeptala se, jestli mi nebude vadit, když bude u jídla kojit. Jasně, že ne, znělo slovo gentlemana. Jenže… najednou jsem nevěděl kam s očima, a tak zatímco okolo sedící muži svůj zrak od jídel zvídavě zvedali, protože to fakt bylo nepřehlédnutelné, já nikdy předtím ani nikdy potom tak pečlivě a detailně nezkoumal sklopeným zrakem i ty nejmenší detaily jídla na talíři :-).

Podobnou situaci jsem zažil, když při návštěvě v práci jsem jako improvizovanou kojicí místnost nabídl moji kancelář. Jenže kojení začalo ještě dříve, než jsem stihl kancelář ze slušnosti opustit. Myslím, že jsem při spěšném odchodu působil asi dost komicky, protože to asi vypadalo, jako bych před tím obnaženým prsem se strachem prchal jak kosmonaut před vetřelcem na vesmírné stanici.

Z kojení se občas stane i společenské téma, jako nedávno při vykázání kojící ženy v jedné z bank. Nevím, jestli to byl ten příklad či ne, ale narazil jsem již na pár „agresivně“ kojících žen, které zřejmě rády dávají kojení na odiv a cítí se v tu chvíli jako nadčlověci. Stejně tak se člověk setkal se ženami, kterým stud nebo vnímaná intimita kojení komplikují, protože jen velmi obtížně hledají místo, kde se samy cítí dostatečně komfortně. Lidi, nedělejte z kojení vědu, je to přirozená věc. Každý nový, malý život je krásný, je symbolem budoucnosti, naděje. Je to stejně jako u všeho – tolerujme a respektujme se navzájem. My muži dopřejme ženám soukromí a nečučme na ně, ať kojí kdekoliv. A agresivní kojičky ať zase berou ohledy na to, že ne každý potřebuje vidět vše. Nakonec, někdy mám pocit, že dnešní lidi víc zajímá, jak vypadá nový iPhone, než obnažený prs.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
7203
28.5.19 08:02

Super deníček. :potlesk: a souhlasím, že více tolerance ze všech stran jen splasknou tuhle obří kojobublinu

 • Zmínit
 • Nahlásit
23710
28.5.19 08:12

Moc pěkně napsané. Můj muž by teď mohl též psát deníček o prsou a kojení. A teda šel dál než ty :lol: aspoň vím proč je syn takový mlikomil, prý je hodně sladké.
A proč naše maminky takové problémy neměly? No obvykle proto že nekojily :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27165
28.5.19 08:33

„Jedna z nejdojemnějších věcí z počátků otcovství je, když si žena přiložila dítě k prsu, a to se krásně zklidnilo a pilo. Fakt jsem občas býval naměkko a chápal, že máma je pro malé dítě vždycky víc. Prostě #dyckymáma :-)

Tak to mě dostalo :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8678
28.5.19 08:37

@andelka83 Presne tak, sunar byl tehdy uplne stejna samozrejmost, za jakou se dneska zase považuje kojeni…a hlavně deti mely (asi nejen diky tomu) pevne dany rezim, kojilo se po 3 h. a mezitim se stihl nakup, vyzvednout starsi ze skoly, skolky, prochazka, hriste…odsavacky aj. hi-tech vybaveni asi taky nebylo moc dostupne nebo jen v hodne primitivni podobe…proste to buď slo samo nebo ne, ale ani v porodnicich ta podpora kojeni buhvijaka nejspis nebyla, kdyz deti vozili po 3h., nakrmit a papa, nestihlo se - sup flaska se sunarem, zadne suplementory a krmení prstem nase mamy nejspis neznaly…i kdyz nerada bych nejak mystifikovala…tehdy kdyz někdo kojil 3-4 mesice, uplne to stacilo a bralo se to jako ze je to v poradku…pak uz se mixovala svickova, ovoce a v pul roce sup do jesli a mamy do prace…na dnesni caste snahy o rozkojeni se za kazdou cenu, to by asi nase mamy koukaly, co je nekdo ochotny „jen“ kvuli kojeni podstoupit.. :) Taky mely na praci dost jinych veci nez jen od rana do vecera kojit a valet se s miminem v posteli…co se neuvarilo a neusilo doma, nebylo…o plenkach nemluvě!

Příspěvek upraven 28.05.19 v 08:40

 • Zmínit
 • Nahlásit
8678
28.5.19 08:45

Jinak pekny denicek, on zadny extrem neni dobry a tu situaci, kdy si dite vzpomene, ze by taky neco zbodlo, zrovna kdyz je hotove jidlo /kdyz si clovek s kocarkem v lete sedl nekde na zahradku s tim, ze dite bude pekne spinkat, to moc dobre znam, nase deti na to mely obe nejaky radar zabudovany - chlap vzdycky rikal, ze jen pomyslel na pivo a hned byly vzhuru :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14177
28.5.19 09:07

Sloh na 1* zbytek není můj šálek sunaru :mrgreen: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
23710
28.5.19 09:21

@Jahudka82 tak naše maminky už si všechno doma dělat nemusely. Mojí ex tchýni s plinkama pomáhal manžel ( měli děti po roce, takže žehlil desítky plen). Ale i já i brácha jsme byli kojení max 3 měsíce. Mamka byla doma s bráchou rok ( hlídala babička), se mnou dva ( šla jsem do jeslí). A vím že se divila, kam všude s dítětem chodím, když bylo malé. Že ona seděla spíš doma. Podpora v porodnici i od Dr minimální ohledně kojení. Rozmíchal se Feninar s cukrem a bylo. Ach jo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5448
28.5.19 11:02

Pekne :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15667
28.5.19 14:23

@malá_holka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: vtipné :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15667
28.5.19 14:27

@andelka83 no některé maminky nekojily, některé jo, matčina nejlepší kamarádka kojila dcery dnes 33 a 31 do roka a nedávala jim nic jiného na příkrm, tehdy se mělo za to, že MM stačí

 • ale nekojily na veřejnosti proto, že nikam moc nechodily, do restaurací se s miminy nehodilo chodit, a ten nákup v malých obchodech (hypermarkety nebyly) taky zvládly mezi kojením, skoro všude byla Jednota v dochůzné vzdálenosti i na té nejmenší vesnici, nebo jezdily pojízdné prodejny, a jinam než k lékaři a do obchodu se nechodilo, nebyl důvod a nebylo ani moc peněz
 • Zmínit
 • Nahlásit
285
28.5.19 14:33

Pekne

Pekny denicek. Jen mi prijde, ze ten posledni odstavec si malicko odporuje. Pokud podporuji pravo zen na kojeni kdykoliv a kdekoliv, pak me nemuzou rozhodit ani “agresivni” kojicky. Ale asi chapu co jste tim chtel rict :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
28.5.19 14:40

@stinga Jj, to je i moje domněnka. Máma mi říkala, že u nich ve městě vůbec nebylo běžné, že by rodiče šli s kojencem (nebo s batoletem) do restaurace. Většinou byla s námi doma, hodně chodila s kočárkem ven, ale tak nějak bych ji netipovala na typ kojící na veřejnosti :).

Přemek: Díky za deníček, mně téma neva ;). Zajímavý je ten mužský pohled na odhalené ňadro - to je podle mého jádro pudla, které vadí většině, odsuzující kojení na veřejnosti. Když jsem studovala VŠ, v létě bylo ve městě nehorázné parno. Potila jsem se v podprsence a tílku a sledovala leckterého nevzhledného muže, z nichž někteří měli větší prsa než já, jak s klidem mohou chodit nahoře bez. A sprostě jsem kritizovala, že z ženského ňadra byl vytvořen erotický symbol a já se taky nemohu vysvléknout a nechat se ovívat téměř nulovým vánkem :).

 • Zmínit
 • Nahlásit
6867
28.5.19 15:42

Děkuji za ohlasy a poučení, jak to bylo s kojením dříve.
Co se týká výrazu,,agresivní kojení" tak to pro mě představuje ty situace, kdy matka dává své kojení úmyslně na odiv.
K mužskému pohledu na odhalená ňadra - ženské tělo obecně považuji za něco jako nádherné umělecké dílo, partnerka by mohla vyprávět, jak fascinován jsem byl každou její pihou apod. :-), ale zrovna u kamarádek mi přijde tak nějak nepatřičné znát podobu jejich prsou. Asi to nevysvětlím, ale prostě to tak mám. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1349
28.5.19 18:57

@MichaelkaT já taky podporuji kojení, navíc jsem sama kojila, ale agresivní kojičky mne pokaždé rozhodí :lol: když začala kojit kolegyně v práci (na návštěvě s dítětem) tak, že si před třemi kolegyněmi vyndala obě prsa, tak to bylo prostě divný 8o Všechny jsme ženy, ale z nás tři prostě nikdo nevěděl kam s očima :lol: ono je to trochu o vkusu a taktu, možná i o etiketě a ohledu na pocity ostatních lidí…

 • Zmínit
 • Nahlásit
2899
28.5.19 19:57

Naprosto geniální deníček, jako vždy :hug: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
463
28.5.19 23:03

@Jahudka82 Řekla bych, ze se to nedá takto pausalizovat. Ja i bratr jsme byli kojeni dokud jsme se sami neodstavili. Myslím, ze ta maminka, která chtěla kojit, tak kojila. Bylo a je to velice individuální.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1362
28.5.19 23:12

Skvělé, většinou jsou názory chlapů dost mimo, ale tenhle se shoduje s mým. Nic se nemá přehánět. Já kojila do roka tak tak s vypětím všech nervů, ale chápu, že někdo kojí i tříleté, ač to mi přijde dost zbytečně. Ale každého věc..

 • Zmínit
 • Nahlásit
8678
28.5.19 23:35

@andelka83 @stinga Tak nejak, moje mama nad kavarnama s dětským koutkem,,hernickou taky jen krouti hlavou a rika, vy mate dneska uplne jinej životní styl, my chodily akorat ven, na procházku, nakup aj. pochuzky, kocarky se nechavaly pred obchodem, postou bezne…je fakt, ze dneska na vesnicich ty obchody vsude zdaleka nejsou, vsichni maj auto, casto dve a dojedou si do mesta, ale presne jak tu psala uz autorka jineho denicku o planovani kojení - ne vzdy se to da za ty 2-3h. stihnout…kdyz je toho potreba zaridit vic, vsude resit parkovani, no mam kolegyni, co to resi asi tim stylem, ze doma koji a venku da lahev - malemu to neva, ale kazde dite je jine, taky mam jednu znamou, ktere se mala jako mimino kojila co 1,5hod. a jedine vleze, venku nekde na lavicce se proste poradne nenajedla, nemela na to klid a zbytek prochazky probrecela, takze kolikrat ven nesly, protože nez se po krmení nachystaly, prebalily, prevlikly po ublinknuti atd., byl pomalu cas uz na dalsi a na pul hodky to nemělo smysl, radsi si zdrimla nebo se sla najist, osprchovat…toto nastesti neznam, mne deti v kocaru chrnely uz od mimina i 3-4h.,rekord byl asi 5 nebo snad 6 hod., to uz jsme byli davno z prochazky doma a mym prsum hrozila exploze, v tom „lepsim“ pripade spis parádní zanet, takze jsem budila, bo odstrikat slo jen castecne do ulevy, ale vse zdaleka ne…ja se vzdycky ale stejne tesila, az jim budu moct dat rohlik, krupku aj.„namku“do ruky a nebudu muset resit krmeni v terenu… :D Coz si myslim, ze u rocniho ditete uz to timhle stylem na tech treba 10-20 min., nez se neco vyridi, jde resit uz uplne bez problemu…u nas vedou ovocne kapsicky, rohliku akorat ukouse konce a pak ho zahodi, prip. rozdrobi :mrgreen: ale co chci rict je, ze rocni dite uz snad krome dejme tomu ritualu na usnuti vecer a pres den, rana nebo uklidneni pri boleni zubu, neni na MM tak závislý, aby ho muselo dostat hned, jak se vzbudi a brekne…to uz pije i normalne vodu, caj z nejake lahvicky, ano stane se, ze se piticko zapomene, ok kdyz je vedro a trva to dlouho nekde, proc nedat napit, ale od toho roka uz je mi to pred lidma taky takovy trapny, kdyz uz to dite chodi, zvatla, proste je uz vetsi. Ale dneska jsem byla s detma v muzeu loutek tady v Plzni a byla tam maminka s rocnim a sestiletym a to rocni tam taky kojila a nijak mi to nevadilo, nebyl tam krome nas nikdo, jenom jsem presmerovala svoje divochy jinam, jako aby miminko nerusily (mala samozrejme hned komentar, ze „mimi papa“, ale ta si jeste taky rada cucne :lol: Takze jsem asi tolerantnejsi, bo ji musim kolikrat zabavit jinak, kdyz se mi dobyva pod tricko nekde v nejake te herne aj.,a neni tam kam si zalezt. Neco jineho je cviceni, plavani kojencu/batolat, kde se po skonceni koji vetsina deti - tam jsme na tom vsechny tak nejak stejne, same zenske a neresime, ale kdyz cekame nez docvici starsi, casto i mezi babickami, tatinky, tak tam uz by mi to trapny trochu bylo. No kazdy ma tu hranici asi jinde…

 • Zmínit
 • Nahlásit
6867
29.5.19 10:57
 • Zmínit
 • Nahlásit
756
29.5.19 18:44

Pekny denicek, mam rada i pohled z druhe strany. :mavam:

Moje mama kojila segru (48) do 18mesicu a byla pro okoli za exota. V poradnach radily doktorky kojit max 6 mesicu, potom to pry nebylo prinosne pro nikoho. Ja kojena nebyla.

Slysela jsem jednu domnenku, proc je nyni tolik laktacnich psychoz a poporodnich traumat. Bydlime vic separe, drive bylo bezne bydlet vicegeneracne a rodina vypomahala. Treba manzelova babicka sla drive do duchodu, aby mohla hlidat vnoucata. Takze rodicky nebyly na vse sami, meli si s kym popovidat. Neco na tom bude.

Příspěvek upraven 29.05.19 v 18:46

 • Zmínit
 • Nahlásit
8678
30.5.19 08:03

@Micilin A jak dlouho? Me a segru mamka kojila myslim tak kolem pul roku…ja byla hodne ty prvni dva roky nemocna, do jesli jsem nemohla, az v tech dvou a pul tak cca, segra asi v roce sla…ta byla ok. Spis jsem chtela rict, ze se tenkrat nikdo nedivil, kdyz mamy nekojily, jako dneska, kdy se te na to pta pomalu i prodavacka v kramu. A nikdo na ne blbe nekoukal, kdyz rekly ze ne a diteti byly treba jen tri mesice. Tchyne u obou deti o mliko prisla pomerne brzy (stres po porodu, udalosti v rodine…), ale proste stejne jako ted je trend kojit, tehdy kdyz to neslo, automaticky se dal sunar a pohoda, akorat se to um asi hur shanelo, pro uplne mala miminka byl snad nejaky feminar na predpis. No, ted jsou treba na predpis ty HA mlika zejo taky.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8678
30.5.19 08:07

@Astyna88 Ja slysela a rika to i nase detska, ze tak do roka to ma smysl kvuli te imunite, pak uz je to jen o zvyku a jeste to muze mit spatny vliv na zoubky. Starsi treba dudlik nemel vubec, ten si ho delal ze me, mladsi ho ma jen na spani a nekdy ani to ne. Ta uz z nej ma spis srandu, narve si ho do pusy, kdyz ho nekde najde, ale ochotne ho az temer teatralnim gestem odevzda :lol: Starsi mi od 10 mes.pil i um z lahve na noc nebo rano, mlada se toho ani nedotkla, proste flasku ne a zdar. A na tom, ze jsou dneska ty mamy na vse samy a hrabe jim z toho, taky neco bude, to znam dobre…

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
30.5.19 14:07

@Jahudka82

No je zajimave, ze prave ta dele kojena sestra ma alergie, astma, problemy se zuby. My ostatni takove problemy nemame :think: a jeste chudak by ji dnes diagnostikovali jako dyslektika. Takze tam prinos kojeni jaksi nebyl…ale treba muj syn, kojen do roka, ma imunitu na rozdil od starsiho nekojeneho, uzasnou. Ale zase inteligence pokulhava…

 • Zmínit
 • Nahlásit
8678
31.5.19 07:58

@Astyna88 Jj, opravdu asi nejde nic shrnout do jednoho pytle - mam kamaradky, ktere nekoji a deti maji zdrave, jine jsou porad marod at uz jsou kojene nebo ne, oni hrajou asi roli i geneticke dispozice, nejen kojeni. Nas malej se kojil do cca 11m, nez si vic zvykl na UM, pak uz jen v noci na uspani. Od narozeni ma sklony k atopaku, takze opravdu kojenim nejde ovlivnit vsechno. Mala ma obcas sussi kuzi, ale ekzem nastesti ne a staci vic promazavat, pridavat olejicek do koupele a je ok.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24861
31.5.19 14:50

Skvěle napsaný deníček, klobouk dolů :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6867
31.5.19 14:54

@Jančakecalka Jen jestli vůbec nějaký klobouk máš :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
585
1.6.19 08:28

Krásně napsáno :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
259
4.6.19 14:05

@Jahudka82 I dětská? A co výzkumy, jak moc je kojení důležité ve druhém roce života. Nebo alespoň doporučení WHO a Unicef.
Kojení zubům samo o sobě neškodí, zato cumlání sunaru nebo čaje ano. Kazy způsobuje úplně něco jiného. Pak i obyčejná voda v lahvičce může být problém.
Zaplať pánbůh za naši dětskou u zubařku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8678
4.6.19 22:53

@Lamm A na co je kojení dobře ve 2.roce? To mi prosímte prozrad, kromě možná imunity ale jinak? Pro zdraví matky to zas tak super není… Rakovinu prsu mivaji i kojící ženy… V tom 2.r.je to jen o zvyku a mně ještě navíc malá když má období, že ji třeba lezou zuby a kojila by se furt nechce pak vůbec jist, proto si myslím, že je to vždy na úkor něčeho už pak. Ano na zuby není dobrý dlouhodobější cumlani čehokoliv, i prsa. Pořád je to sladký mliko, hlavně v noci už to to dítě ani nepotřebuje, když sní normálně večeři. Snažím se to už pomalu omezovat, protože už mi vadí, že mě to taky do určitý míry omezuje. A kdyz už to matce není příjemné, pohodlné - už jen proto, že dítě má zuby, semtam kousne, sape se po ní kdykoliv si na chvíli sedne, a to i na veřejnosti, to už mi fakt přijde prostě jenom jako (zlo)zvyk, stejně jako když má dvouleté dítě dudlík i přes den, běhá s ním venku, doma tak stejně tak by mi už bylo trapny kojit mezi lidma dítě, které chodí, mluví, prostě už to není úplně mimino. Ale je to můj osobní pocit, když chce někdo kojit do 3, 4 let, jeho věc. O tom doporučení kojit do 2 let jsem samozřejmě už slyšela, mám sestrenku, co to má fakt hodně nactene a to vždycky jen žasnu, co na mě za moudra vybali…mít ještě jedno dite, odstavím ho max. v 9 měsících, to si myslím že je ještě schopný se preorientovat a spousta děti se v tomhle věku, kdy už ji plnohodnotnou dávku příkrmu, odstavi i sama od sebe. U 2.jsem díky tomu, že ji celé léto rostly zuby, měla teploty a sotva to přešlo, jeli jsme zase na dovolenou, začala az v roce a flašku mi vůbec nevzala, ať už byla jakákoliv s jakýmkoliv obsahem. Ta to odmítla už od pohledu, na X-ty pokus, takže u nás platí ona známá hláška z Pelíšků „Dávám bolsevikovi rok, maximálně dva“… :D :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit