My funny Valentine. Sweet, comic Valentine

Porod
  • verulicek
  • 10.07.14

O porodu, který bych přála všem. Nevím, čím jsem si to zasloužila, ale asi to byla zkrátka souhra náhod, že vše šlo tak hladce.

Valentinka v den porodu :-)
2 komentáře

Valentinka dnes - 4 měsíce, 5,5 kila - je to šikovné a veselé dítě!
5 komentářů

Těhotenství jsem měla bez problémů a hodně odpočinkové. Chodila jsem cvičit, plavat, žádný stres. Celkem jsem přibrala 8 kilo a byla opravdu fit. Ještě týden před porodem jsem tancovala na fašanku.

Co vše předcházelo porodu a těhotenství? Půl roku před otěhotněním jsem brala chlorellu na detoxikaci, po vysazení prášků kontryhelový čaj, měsíc před otěhotněním a první trimestr Gravital. Cvičila jsem s epinem, pila maliník, užívala psylium a lněné semínko, homeopatika před porodem i při něm. U porodu měla na krku šamanský kámen turmalín. A hlavně chodila na kurzy k paní Gogelové. :-)

Nechci říct, že tohle vše je k dobrému porodu nutné, nicméně nechtěla jsem nechat nic náhodě a k porodu napochodovala s porodním plánem, na který tam asi ještě dnes vzpomínají. Ale abych nepředbíhala.

Den před porodem jsem byla od rána unavená. Na plánovanou procházku s manželem jsem prostě neměla síly a zůstala se válet v posteli. Odpoledne mě pobolívalo (jako už pár dní) v podbřišku. Večer ale odešla hlenová zátka – nešlo to přehlédnout. Dle pokynů z kurzu jsem si říkala, že to asi odpovídá, když mám za dny termín. Stále jsem byla smířená s přenášením, jelikož dva dny zpět mi gynekolog řekl, že se naprosto nic, ale NIC nechystá.

Takže to nic pokračovalo dál nenápadnýma menstruačníma bolestma. Dívala jsem se na film a manžela poslala na noční, že mu zavolám, kdyby něco. No spát jsem ale nešla. Ne že by bolesti byly tak hrozné, ale jsem ženská zvědavá a prostě mi to nedalo. Kolem druhé ráno jsem si napustila vanu, že to zkusím rozehnat nebo popohnat a tím rozklíčuju, co se děje. Chyba lávky. Po vaně žádná změna. Bolesti pořád stejné, ale nic, co by mě lámalo v pase. Kolem čtvrté jsem ale zavolala, aby manžel přijel, že už je to 12 hodin a nechci nic riskovat. Že se teda aspoň nechám prohlédnout.

V pět příjem. KTG nic moc. Po prohlídce prý otevřená na prst. Vyrukovala jsem s nacvičeným „tak já jdu domů“, ale doktorka se nenechala odbýt. Když zjistila, že v pátek nebyl nález žádný, nechala mě tam i přes praskající porodní boxy. Z řevu, který se z nich linul, mě polévalo horko a v tichosti jsem se snažila vše ignorovat. Vyfasovala jsem box bez vany a můj porodní plán se začínal hroutit. Dokonce i nadstandard byl plný.

Ráno se mi přišla představit PA Štěpánová. Hned ve dveřích mě odhadla. „Vy jste typický řešící typ,“ zkonstatovala, když viděla mě, můj plán a papírek, kde jsem si posledních 12 hodin (!) zapisovala (podle mě) kontrakce. Na můj dotaz, jak mám teď dýchat, nechápavě odpověděla, že přece úplně normálně. Že ještě pořád to můžou být jen poslíčci a budu ráda, když na její směně porodím.

No fajn, připadala jsem si jako debil. Začala jsem dělat věci po svém. Lehla jsem si a bolesti hluuuboce prodýchávala. Načež jsem dostala třes do nohou a byla poučena, že opravdu mám dýchat normálně, jinak si akorát uškodím.

V devět kontrola – žádná změna, volně na prst. Vzali mě ale na klystýr a pak teprve začaly „ty“ bolesti. Ležela jsem ale oddaně na posteli na tom boku, kde měla malá záda a poslušně čekala, jak jsem byla poučena z kurzu – odpočívat a šetřit síly. Navíc při halekání na ostatních boxech jsem si říkala, že o nejhorší teprve určitě přijde.

Ani jsem se nehnula a za ty dvě hodiny už mě bolela kyčel. Manžel spal vedle v křesle, byl po noční hotový. Já jsem tiše trpěla a hlodala si kloub u palce. Pak jsem plynule přešla na flašku s homeopatiky – podle rady měla flaška od Rajce násosku. Doporučuju! Zachránila mi ruku. Hlodala jsem do násosky dobrou hodinu a snažila se uvolnit se při tom od pasu dolů – veškeré napětí jsem přenášela do té flašky.

Řídila jsem se radou, že nemám nic řešit a mám se při bolesti uvolnit – ač se mi tento návod zdál naprosto nesmyslný a neuskutečnitelný. Pak jsem přišla na dobrou pomůcku: hlídala jsem si, jestli nemám zatnutý zadek. Kolikrát jsem si myslela, že jsem uvolněná a přistihla se se zatnutýma půlkama.

S vyhlídkou toho, že budu čekat ještě do večera, jsem slupla tyčinku Corny, kterou jsem propašovala v košíku. Ale ta stejně letěla s další kontrakcí do umyvadla. Pak jsem byla pokárána, že jíst nic nesmím. Neustále jsem prosila o box s vanou.

V jedenáct (cca dvě hodiny po klystýru) mě z transu probrala PA – prý: „Vy spíte?“ No, odpočívala jsem mezi kontrakcemi, stále poslušně na boku. Prý se uvolnil box s vanou. Sebrala jsem všechny síly, manžel přenesl věci, skočila jsem si ještě na záchod. Tam se uvolňuje celkem dobře, nevím, proč není v nabídce pro porod nějaká židle ve tvaru closetu.

Napochodovala jsem si to do nového boxu, vyzbrojená aromaolejíčky, pěnou do koupele a relaxační muzikou a byla jsem natěšená, že začnu konečně rodit podle svého porodního plánu. Nový box byl prostorný, prosvětlený a já byla ráda, že nebudu muset rodit v té kobce.

Nicméně bylo 11:30 a doktorka mě po přestěhování chtěla zrovna prohlédnout. Vyskočila jsem na postel a zaražená doktorka konstatovala, že jsem najednou na 7-8 cm. No nikdo neskrýval překvapení a já jsem pořád nechápala. Nabídli mi píchnutí vody. Koukám nechápavě na doktorku se slovy: „No tak jestli tohle už je ono, tak ještě počkáme, jestli ta voda neprskne sama.“ Doktorka pokrčila udiveně rameny a odešla. S PA jsme se domluvily, že za půl hodiny přijde vodu prasknout. Já jsem si měla chodit po pokoji, aby malá sestupovala. Teprve teď jsem použila nacvičovanou mašinku a s manželem jsme funěli proti sobě. Dost mi to pomáhalo, byla jsem zapřená lokty o postel v mírném podřepu. Jiné plánované polohy jsem úplně pustila z hlavy a řídila se tím, co mi aktuálně říkalo moje tělo.

Po další půlhodině následovalo prasknutí vody – příjemná procedura. Nevím proč, ale bylo to ulevující a já jsem se spokojeně usmívala. Už jsem byla na 9 cm, ale protože jsem nechtěla nástřih, nechala mě PA ještě chodit po pokoji, aby bylo vše dokonale připraveno, že si odskočí na jiný box. Prý jen tak rychle neporodím. Nechala tam studentku, která na mě dohlížela.

Kontrakce už nebyly bolestivé, ale ten tlak byl šílený. Hlavně když jsem tlačit nesměla. No jako když máte průjem a stepujete před obsazeným záchodem. Dýchání už se mašince rozhodně nepodobalo a přerývaně ze mě vycházelo jen hu-hu, hu-hu-hu, zase nic a pak znova. Nejzábavnější věta při celém porodu byla „Můžete si přitláčet, ale netlačte“. Dodnes nevím, co tím mysleli. Přece buď tlačím, nebo ne. :-D

Kamarád Rajec už v tuto dobu nebyl třeba, konkuroval mu mokrý kapesník – druhý nejlepší pomocník při porodu. Manžel mě mezi kontrakcemi utíral a bylo to hrozně osvěžující. A v těchto chvílích se mě začal ptát, jestli má pustit muziku, zapálit aroma lampu. No toho času mi bylo všechno jedno. Soustředila jsem se jen na sebe a své tělo. Na nabídnutém balóně jsem nevydržela ani pár sekund. S další kontrakcí říkám studentce, že cítím hlavičku, jak spadla dolů. Studentka začala trochu panicky vyhlížet porodní asistentku. Měla jsem strach, že mě nedostanou zpět na postel, ale snížili ji. Už jsem tam byla a mohla tlačit.

Najednou jako bych věděla přesně, co mám dělat. Řídila jsem se jen pokyny PA a tlačila tak, jak mi řekla. Přitom vím, že jsem do toho dávala vždy tak 70 %, protože jsem se bála, že když zatlačím moc, tak se roztrhnu. Podle rad jsem při tom ani nehlesla a všechen vzduch soustředila do břicha. Šla jsem na to velmi opatrně a vyplatilo se. Po prvních dvou zatlačení byla venku hlavička, na třetí už celé tělíčko. Vše proběhlo bez jakýchkoliv zásahů, bez epiduralu nebo jiných látek, žádný nástřih se nekonal. Valentinka se narodila do naprostého ticha ve 13:11 (2800 g a 48 cm) po čtyřech hodinách větších bolestí.

Po porodu si jen pamatuju, že první moje věta byla: „Sestřičko, vždyť to vůbec nebolelo.“ Ona se uchechtla, že to před manželem nemám říkat, ale mně to v tu chvíli bylo jedno. Z porodního boxu jsem mohla odejít po svých a rodit další dítě jsem klidně mohla za hodinu.

Plánujeme ještě dvě děti.

Děkuji za přečtení, stručněji už to nešlo. :-P

Hodnotilo 34 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 10.07.14 07:34

Gratuluji ke krásnému porodu, je podobný jako můj první. Ale já rodila skoro 4 apůl kilového kluka a tam nepomohl ani balónek :lol: U druhého jsem používala taky všechny přípravky, homeo a podobně a výsledek? Řvala jsem dvanáct hodin a nedalo se to nijak ovlivnit, byla to strašná bolest a myslela jsem že už umírám.
Tím chci jen říct, že nezáleží ani tak na pomůckách a chladné hlavě, ale na komplikacích a průběhu porodu. Některá to má skoro bezbolestně a někdo tak trpí, že na to do smrti nezapomene. :pankac:

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 10.07.14 08:04

Gratuluji k hezkému porodu :kytka: a maličké hodně zdraví a štěstí do života :srdce:
já měla porody 3 a ikdyž jsem tvrdila, že u porodu bych nikdy neřvala, že to tak hrozné není, tak u toho třetího jsem řvala :oops:,taky to tak strašně bolelo, že se to nedalo ovlivnit, chtěla jsem epi, ale nedali mi ho :nevim:..nic méně všechny porody jsem dost výživné několikahodinové, špatné otvíraní, druhý s velkou dramatickou komplikací s resuscitací miminka, další nejvíc bolestivý, jeden na termín, další vyvolávané po termínu..kdo chce mám o porodech deníčky :-)
ale ikdyž jsem tolik porodů neplánovala, za všechny ty moje štastíčka to stálo, všechny jsou to naše životy a lásky :srdce: :srdce: :srdce:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 10.07.14 08:13

Super deníček :D závěrečné tlačení jsi zvládla super. Já takhle porodila oba moje kluky a mrkni na váhu našeho posledního. I přes šílenou bolest, kterou jsem do te doby nepoznala, šli bez nastrihu.Moc gratuluji, šikulka :potlesk:

 
verulicek  10.07.14 09:07

@LennaZS Děkuji za pozitivní ohlas! Už jsem čekala že se sem nahrnou jen komentáře právě toho typu: „neboj, však si to odkřičíš příště…“ Já prostě doufám, že mi znova postačí věřit… :kytka: (teda Davídek byl skutečně podařený!)

Příspěvek upraven 10.07.14 v 09:08

 
koblizek8
Závislačka 4671 příspěvků 10.07.14 09:28

@verulicek hezký porod, já měla podobný s druhátkem, možná ještě lepší. o tom křičení, no nevím. těžko říct, jestli je to o bolesti, povaze nebo aktuální situaci. já jsem taky nehlesla, ani s prvním, ani s druhým. někomu je přáno, někomu ne, práh bolesti má každý jinde, a každého to bolí jinak. takže to asi nebude úplně moje zásluha. 8) prostě štěstí, a jsem za to ráda

 
Nikolllet
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 10.07.14 09:32

Já mám rodit za 3 měsíce-jdu se asi pomodlit, ať aspoň z poloviny to bude probíhat jako u tebe :-D jinak gratuluju a krásně napsané :hug:

 
verulicek  10.07.14 09:34

@Nikolllet Ahoj, díky a hodně štěstí! Jak jsem psala v úvodu, vždy je to souhra náhod. Ale chtěla jsem povzbudit ostatní prvorodičky, že i takové porody existují. Držím palec :-)

Příspěvek upraven 10.07.14 v 09:35

 
Lucie12345  10.07.14 09:46

Moc gratuluju k supr porodu!! Ale já si myslím, že bys ho měla takový, i kdybys necvičila s epinem a neměla homeopatika apod. Já jsem dělala úplně všechno co ty, maliník, semínko, balonek, homeo.. a rodila 22 hodin s nástřihem :D Na druhý porod se nijak připravovat nebudu :D Ale zase si říkám, že kdybych tady ty věci nepila a nedělala, že by to mohlo být ještě horší, těžko říct :)) Moc gratuluju k miminku a ať jsi šťastná maminka! :)

 
NatalieII
Ukecaná baba ;) 2258 příspěvků 10.07.14 10:33

Závidím paní Štěpánovou u porodu, je to moc příjemná porodní asistentka a hlavně má úžasný přístup (lidský i profesionál­ní).Upřímná gratulace k tak příjemnému porodu :)

 
2468
Závislačka 4981 příspěvků 10.07.14 11:00

:potlesk: Gratuluju a přeji malé hodně zdraví a štěstí do života. Jsem ve 35. týdnu. Na malou se nemohu dočkat a když čtu o takovém porodu, tak se i těším až to přijde :) a malá bude konečně u nás :).

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 10.07.14 11:46

Gratuluji. Krasna Valentinka :kytka:

 
Lithien
Závislačka 4396 příspěvků 10.07.14 12:16

Krásné! Gratuluji k „poklidnému“ a přirozenému porodu, který mi v mnohém připoměl ten můj. A gratuluji k dcerce. Je skoro stejně stará jako ta moje.

 
Balloo_1
Závislačka 2529 příspěvků 10.07.14 15:06

Hezký porod… Taky jsem nela Epino a ani škrábaneček ;) ale já to mela na hodinku ;))) a ta rychlost sestupování byla auuuu! Trošku jsem si zařvala ;)

 
verulicek  10.07.14 17:47

@Balloo1 hodina? to jde? :mrgreen: člověk řekl že to fyziologicky ani není možné :lol:

Příspěvek upraven 10.07.14 v 17:47

 
Mami_Veronika
Povídálka 14 příspěvků 10.07.14 19:54

Krásně napsané, ženo :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
koldy26  10.07.14 20:13

Já si myslím, že homeopatika mají u porodu (i jinde) svý místo! Já měla císaře a taky vše před a hlavně po s homeopatikama. A musím říct, že jsem se hojila krásně. Dokonce po operaci jsem dostala dvě injekce na bolest a jinak nebyly potřeba. Sestry docela koukaly, když jsem další odmítla. A třeba i mlíko, říká se, že po císaři laktace nastupuje dýl. Já hned druhý den kojila z jednoho prsa 80ml. A to teprve sestry i doktoři chodili a koukali.
U druhého porodu, pokud nebude nutný císař, opět šáhnu po homeopatikách a doufám, že budu mít alespoň trošičku takový porod jako vy! Gratuluji k holčičce. Hodně zdravíčka přeju.

 
Mildík30
Ukecaná baba ;) 2375 příspěvků 10.07.14 21:21

Moc pěkně napsaný :D nejlepší ta násoska a hlodání flašky, u toho jsem se málem válela smíchy, když jsem si to představila :mrgreen: :lol:

 
verulicek  10.07.14 21:27

@Mildík30 je to super pomocník - orální fixace je velmi ulevující :-D

Jinak díky všem za hezké ohlasy a přání! :kytka: :kytka: :kytka:

 
Balloo_1
Závislačka 2529 příspěvků 10.07.14 22:29

@verulicek přijela jsem na 7cm otevřená… A do hodiny byla dcerka venku ;) to nejhorší bylo v porodce ;) díky bohu za ty dary ;)))))

 
Edita2
Ukecaná baba ;) 2280 příspěvků 11.07.14 20:51

Krásně napsané ženo :hug: :kytka:

 
digy
Povídálka 26 příspěvků 20.09.15 13:06

Krásně napsáno. Jinak nedávno jsem viděla v porodnici na prohlídce porodní stoličky - židle ve tvaru záchodu, na které se rodí. Dokonce jedna měla i druhou, vyšší, sedačku za tou porodní, kam si sedne tatínek a rodička se o něj opře.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama