Mých pět porodů

Porod

Třetí a pátý porod se mi nepovedl. Ale povedl se mi vůbec který? Ani jeden nebyl tak docela podle mých představ, ale mám pět zdravých dětí, tak se s tím musím nějak vyrovnat.

Svůj porod jsem si vždycky představovala tak, že mi v teple a klidu domova začnou kontrakce a do porodnice přijedu za pět minut dvanáct. Ani jednou se mi tato moje představa nesplnila a asi se už ani nikdy nesplní. Leda bych se někam schovala před lékařskou vědou, ale na to nemám odvahu. A především jde o zdraví dítěte, ne o mé představy.

Při prvním porodu mi týden před termínem praskla plodová voda. Nepamatuji si již podrobnosti, jen vím, že podle lékařů byl nález nezralý, porod se sám nerozjel, respektive nastoupily jakési jemné nepravidelné kontrakce, a tudíž musel být podán oxytocin. Syn se narodil až druhý den časně ráno. Ten oxytocin jsem si vyčítala, mrzelo mě, že jsem to nedokázala sama. To jsem ale ještě nevěděla, co mě čeká.

Druhý porod se opět podařil až po několikadenní indukci. Přenášela jsem už týden, když lékařka rozhodla o hospitalizaci. Porodila jsem po nějakých tabletách 11 dní po termínu. Porod se rozjel, ale přesto byla ještě podána infuze s oxytocinem, neboť kontrakce začaly prý slábnout. Narodila se zdravá dcera a já měla opět pocit jakési neschopnosti a zlosti na vlastní tělo, které není schopné porodit dítě bez lékařských zásahů.

Třetí porod skončil ve 42+0 akutní sekcí. Po dvou dnech preindukce a následné indukce se děloha rozhodla, že tentokrát se prostě stahovat nebude. Podepsala jsem souhlas se sekcí a nechala lékaře vytáhnout ze mě zdravé dítě. Neporodila jsem, byla jsem porozena. Ano, mám být ráda za zdravé dítě a za to, že žiji v době, kdy jsou lékaři schopni nám pomoci.

Když jsem otěhotněla počtvrté, doufala jsem ve spontánní porod. Ten se opět tak docela nekonal, ale hurá - po pěti prostinech, Hamiltonově hmatu, prasknutí plodové vody a třech oxytocinových infuzích jsem porodila zdravého chlapce. Moje nároky na spontánní porod už nebyly tak vysoké a já byla ráda alespoň za to, že syn vylezl tou správnou cestou, že mi ho nemuseli vyřezat z břicha.

Páté těhotenství jsem prožila co možná nejaktivněji. Chodili jsme na dlouhé túry a já se opět upínala k naději na spontánní porod. Týden před termínem mi ale stoupl tlak, a tak lékaři rozhodli (a já jsem souhlasila, neboť vyšší tlak a placenta si moc nerozumějí), že porod začnou nejpozději v termínu vyvolávat. V pátek jsem nastoupila do porodnice, dostala jsem tabletu a nic. Mezitím porodila paní po jedné tabletě paní, co nastoupila asi půl hodiny přede mnou. Já dostala druhou tabletu. Děloha se nepohnula, nález se nezměnil.

Druhý den se celá situace opakovala. Nic. V neděli jsem požádala doktorku, aby počkala do pondělí, že se na porod necítím, že minule mi dal doktor jeden den k dobru na dozrání porodních cest a že bych v preindukci ráda pokračovala až následující den. Prý nemůžou čekat věčně, porod povedou aktivně, po tabletách mi prasknou vodu a nasadí oxytocin. Tak jsem se zeptala, který starší lékař slouží, abych věděla, kdo že mi bude v noci dělat tu sekci.

A samozřejmě to skončilo přesně tak, jak jsem nechtěla. Voda téměř nešla prasknout, protože nález byl nezralý. Jedna infuze - nic. Při druhé začala děloha jemně tonizovat, při třetí jsem se omluvila paní porodní asistentce, že je mi čím dál tím líp a že tyhle srandakontrakce opravdu k porodu nepovedou. Pak mě odvedli na operační sál, kam jsem šla jako na popravu a vytáhli ze mě zdravého chlapce.

Co dělám špatně? Všechny děti jsme počali na první pokus, všechny děti jsem donosila, některé, skoro by se dalo říci, přenosila. Všechny jsem dlouhodobě kojila. Všechny jsou zdravé, šikovné. Ale ani jedno jsem sama nedokázala porodit. Jsem vděčná za své děti a vážím si jich, ale sobě a svému tělu nedokážu odpustit to, že nefunguje tak, jak má.

Hodnotilo 25 lidí. Score 3.2.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
trpaslinka
Extra třída :D 11682 příspěvků 22.10.15 00:41

To mne mrzi, ze to citis takto. :hug: Ber to tak, ze to tak proste muselo byt. Treba by nastaly komplikace pri naprosto prirozenem porodu a Tve telo to vedelo. Treba proto to muselo byt takto. :hug: Ty na vine nejsi a ver, ze Tve telo udelalo maximum, aby zabranilo komplikacim. Nikdy se nedozvis, jestli by se dite treba neuskrtilo na pupecniku, nezaseklo v porodnich cestach a ja nevim, jake pripady jeste mohou nastat. A to nechci psat o tech uplne nejhorsich, protoze pak by to vypadalo, ze podhodnocuji Tve pocity. To v zadnem pripade. :hug: Chapu, ze pro nekoho, kdo z 5 porodu neprozil ani jeden uplne prirozeny, ze to zklamani je. Ale to stesti z 5 zdravych deti? Ani to stesti to neprebije ten negativni pocit? :kytka:

 
Teresa.p
Kecalka 144 příspěvků 22.10.15 01:37

Pět zdravých dětí to je nádhera. Já sice měla porod hezký a bez medikace…ale v 34. Týdnu. To bych radši přenášela a rodila s. c. v 42. Týdnu. Kluk je sice zdravý, ale musíme cvičit Vojtovu metodu a chodit do rizikové poradny, dávat železo, které synovi nedělá vůbec dobře na bříško…a neubráním se srovnávání psychomotorického vývoje, ktery je zatím pozadu. Ležela jsem od 25. týdne. a 4 měsíce po porodu si vyčítam, proč moje tělo nedokázalo malého udržet.. Já OBDIVUJI Vás a Vaše tělo, že dokázalo donosit 5 zdravých dětí. :kytka:

 
ejhle
Ukecaná baba ;) 2125 příspěvků 22.10.15 03:33

Prvni ditko se narodilo planovanym cisarem. Kdyz jsem se o nutnosti rodit cisarem dozvedela, tak jsem prosila, skemrala o prirozeny porod. Jsem prece kus zensky a ja to dokazu.
Dlouho jsem pak mela pocit, ze jsem byla ochuzena o porod, mela jsemnpocit, ze jsem selhala na plne care, ze jsem to nedokazala. A tak jsem se utesovala, ze neni duvod nerodit prirozene u dalsiho ditka.
Nasledovalo nekolik smutnych pokusu o dalsi ditko zakoncenych revizi.
U meho posledniho tehotenstvi jsem.se zdarne prokousala az do konce a s ohledem na komplikace lekari vyhrozovali, ze nejpozdeji 38 tt pujde prcek planovanym cisarem ven. Byla jsem s tim smirena. K memu prekvapeni mi v porodnici naplanovali prirozeny spontanni porod v terminu. Kdyz se nic nedelo, tak sup na preindukci a indukci. Po 4 dnech pokusu a omylu, silenych kontrakci-se za minutu 12 (po intenzivni vymene nazoru s lekarskym personalem) narodil nas dalsi potomek- akutni sekci. A nebyt teto operace, tak bychom s nejvetsi pravdepodobnos­ti…ani nechci domyslet.
To vis, ze me mrzi, ze jsem to zase nedokazala, ze nejsem schopna porodit bez modernich vymozenosti…
Nyni s odstupem par tydnu od porodu jsem za ty dve sekce vdecna. Jenom diky nim mam dve zdrave deti.
Ono neni dulezite jak…hlavne, ze jsou venku a muzou nas terorizovat pri plnem zdravi.

 
lokynka
Kelišová 5073 příspěvků 1 inzerát 22.10.15 04:48

Já mám děti čtyři, všechny porozené vaginálně, žádný císař, ale všechny porody byly indukované po termínu. Nevadí mi to. Jsem ráda, že jsou zdravé

 
tkub
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 1 inzerát 22.10.15 06:54

Mám zatím jen jedno dítko a to akutním císařem, ale tvoje pocity jsou mi velmi povědomé. Dnes rok po porodu jsem asi smířená, už nepláču při každé zmínce. JEdna paní doktorka mi řekla, že nepostupující porody mají tendenci se opakovat, pokud jsi měla jeden, bylo velmi pravděpodobné že bude druhý. Straší mě to a pokud to je trochu půjde chci to zkusit znovu, naneštěstí jizva po sekci mě moc neposlouchá a nevím, jak bude na těhotenství reagovat natož na porod. Ale pokud bude zase císařem, bdu si to asi znovu vyčítat, ale ne navždy. Hlavně když budemem všichni v pořádku, musíš to tak brát taky, ale opravdu chápu, že to není jednoduche

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 22.10.15 07:06

Předně gratuluji a smekám před Tebou, že jsi dokázala vytvořit zázemí pro pět dětí a přeji mnoho zdraví. Možná, že tu budu za blázna, ale co už. Já bych to viděla na blok. Něco co sis prožila a nezpracovala. Zůstalo uloženo v podvědomí a při stejné nebo i náznakem podobné situaci dáváš svému tělu nevědomé pokyny, aby se chovalo tak, jak chovalo. Vysvětluji to asi krkolomně. Ale očividně tě to trápí a trápení se mají řešit. :mavam:

 
snažilka2
Stálice 85 příspěvků 22.10.15 07:57

Obdivuji tě - 5 dětí. Mám dvě, ve velkém věkovém rozdílu /staršímu bylo 18, mladšímu je 3,5/, a někdy mám pocit, že nezvládám. Starší studuje náročný obor, tak se mu snažím dle svých možností trochu pomoct a poradit, zároveň mu vytvořit domov, ve kterém by vždycky našel jistotu a pochopení. S mladším to taky nebylo jednoduché, byl opožděný ve vývoji, cvičili jsme vojtovku, chodit začal docela pozdě, a jeho období vzdoru bych nepřála nikomu.
Proč ale hlavně píšu - první syn se narodil klasickým porodem, ale vyvolávaným,, když jsem už přes týden přenášela a ani poslíčci, natož kontrakce, nepřicházely. Tablety, oxytocin, nakonec skákání po břichu, což způsobilo roztrhání tak, že mě museli po hodině šití na porodním sále převézt na operační sál a zrevidovat tam, protože jsem stále krvácela. Museli mi dát transfúzi, o kojení jsem se pokoušela marně - odcházela jsem s Nutrilonem.¨
Druhý syn se narodil plánovaným císařem, kvůli mému velkému myomu, v termínu, ale myslím, že bych opět sama neporodila. Do té doby opět ani známka po kontrakci. A mléko? Opět nic, opět jsem odcházela z porodnice z Nutrilonem.
Takže shrnuto - ani jedno dítě bych sama nikdy neporodila, ani jedno dítě jsem nebyla schopná kojit. To ale není důvod, abych si jich obou neužívala, a nebyla šťástná za to, že je mám.

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1776 příspěvků 22.10.15 08:13

Mam dve deti, u obou problemy donosit-nepovedlo se, pak neslo kojit apod. Taky me to mrzelo, ale dnes jsou obe OK - budme rady :kytka:

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12003 příspěvků 22.10.15 08:14

Chápu tě, ale je nesmyslné se tím užírat dlouhodobě. Spíš než deníček bych si o tom šla popovídat s nějakou odbornou duší. Ty za nic nemůžeš. :srdce: :hug: :kytka: Dítě a tělo si to naplánovalo jinak.

A proč tě chápu… Mám děti tři a všechny porody po tabletách prostinu. I já se upínala k tomu poslednímu, že se kontrakce rozjedou doma a já budu dumat, jestli už je to jako ONO a pak pofrčím do porodnice. A opět nic. Týden po termínu vyvolávačka. Sice je mi to líto, že jsem nikdy nezažila a ani už nezažiju ten přirozený porod, ale neužírám se tím. Ohledně dětí jsou jiné věci, co mě mrzí.

 
aterka
Zasloužilá kecalka 849 příspěvků 22.10.15 08:17

Nic špatně neděláš. Tělu někdy holt neporučíš a psychika dělá taky dost. já tedy psychicky při prvním porodu byla víc než v pohodě a stejně skončil sekcí. No a co. |Před 100 lety bysme to možná nepřežili, děkuj tělu zato, že dokázalo stvořit pět zdravých dětí a nebabrej se v tom, cos mohla ještě mít. Hlavu vzhůru. :kytka: některý ženský holt potřebují při otěhotnění, těhotenství, porodech pomoci. Tak to zkus přijmout.

 
aterka
Zasloužilá kecalka 849 příspěvků 22.10.15 08:19

@Jensina myslím že tvůj podpis hovoří za vše. skakespeare holt byly hlavy :lol:

 
zlatí
Kecalka 401 příspěvků 22.10.15 08:22

Ahoj buď ráda že to tak dopadlo jak mělo, já mám 3 porody za sebou a všechny vyvolávané, holkám se prostě nechtělo

 
allien12
Kecalka 211 příspěvků 22.10.15 08:34

Pardon, ale nechápu co tu rešíš. Jako v deníku popsané porody ok, ale dotazy " co dělám špatně " apod. jsou podle mě už mimo mísu :-) Děti jsou zdravé, tak co? Chápala bych to z hlediska tvého nepohodlí, bolesti a tak…ale na to si nestezujes. Stezujes si na to, proč tvé tělo neni schopno porodit normálně. OMG!
Pokud jsou děti zdravé nikdy nepochopim tyhle zbytečně výčitky a stres, který si tím děláš ( nebo všeobecně matky dělají). Dalas mu život, 9mesicu jsi ho nosila a teď se staras - to mi přijde jako dost dobrý :palec:

 
eva valoi
Extra třída :D 10234 příspěvků 1 inzerát 22.10.15 08:38

Já jsem byla zvyklá vždycky všechno zvládnout a pak jsem prostě selhala v té nejzákladnější věci, a to dvakrát totálně a třikrát tak nějak napůl. Moje děloha sice děti dobře vyživila, udržela až do konce, ale ve výsledku by pravděpodobně ve mně zemřely. Je možné, že bych třeba nakonec porodila, jen by to chtělo víc času, ale já jsem zase nikdy nehodlala kvůli nějakým takovýmto pokusům riskovat životy svých dětí, protože v tomto případě je ve hře moc, neboť jde skutečně o život.
Pokud se mi porod rozjel, byť s kapačkou, tak celkem frčel - první si nevybavuji, ale druhý trval od začátku těch pravých stahů cca tři hodiny, čtvrtý asi šest hodin. Druhá doba pak byla spíš pro radost - bez nástřihu na dvě, tři zatlačení bylo dítě vždycky venku.
Samozřejmě radost ze zdravých dětí přebije to zklamání z mého selhání. @Jensina Na porody jsem se vždycky těšila a neměla jsem z nich strach, nevím, jak moc u mě hraje roli psychika, když vezmu v potaz, že některé vyděšené rodičky porodí samy bez problému. V jakém smyslu by tu mělo podvědomí hrát roli? A proč se čtvrtý porod „povedl“ normálně, když jsem byla tak trochu připravená na císaře, kdežto při pátém jsem o císaři vůbec neuvažovala a byla rozhodnutá a připravená na normální porod? Fakt to nechápu.

Příspěvek upraven 22.10.15 v 08:39

 
Rakosnicek1983
Závislačka 2883 příspěvků 22.10.15 08:59

No ja nevim, nekdo proste bere cisare jako selhání-uz to, ze reknes, ze ti dite vytáhli nebo bylo porozeno.Na to, ze mas pet deti se v tom az moc babras-tri deti jsi porodila normalne, to ze diky oxytocinu apod, tak tomu se dnes vyhne málokdo. Takze sis užila i klasické porody, tak nechapu to rouhání. Kdybys rodila 5× cisarem, tak chapu zklamaní, takhle moc ani ne. Mnohem drsnější mi prijde byt pet let tehotna, byt na materske asi tak 10-15 let a mit doma pet deti (brr).

 
Misel02
Závislačka 4329 příspěvků 22.10.15 09:01

Ahojík autorka mít 5krásných dětí je v této době zázrak. Někdo to má daný že těhotenství v pohodě ale samotný porod je děs. :nevim: já jako prvorodička jsme rodila bez jakýkoliv leku diky tomu že se mi rozjel rycle a sam tak to ani nestihli:-) malej se mi narodil v 38+2tt ale celé těhu jsme zvracela a byla jsem na kapačkách abych malé unosila.

Příspěvek upraven 22.10.15 v 09:01

 
Maskri
Nováček 7 příspěvků 22.10.15 09:02

Je to hodne o psychice a taky o tom co zrovna nechceme to se nam děje a co bychom chtěly se nam obloukem vyhýbá. já mam za sebou 3 porody vzdy vyvolané ten posledni malem skončil císařem kvůli špatným ozvam ale jsem rada ze sem to teda me tělo zvládlo a odrodilo. i kdyz sem se taky vzdy tesila na prirozeny porod pokaždé mi dopomohli a ted sem rada za to ze jsou vsechny me deti zdravy a ja s nimi :-)
;)

 
eva valoi
Extra třída :D 10234 příspěvků 1 inzerát 22.10.15 09:06

Nerada bych, aby deníček vyzněl tak, že nemám radost z toho, že mám zdravé děti. Nikdy bych nevyměnila život a zdraví svých dětí za přirozený porod. Takový cvok zase nejsem.

Příspěvek upraven 22.10.15 v 09:07

 
niezabudka
Kecalka 147 příspěvků 22.10.15 09:12

Dobrý deň, ja vás celkom chápem, mám dve deti, obe počaté hneď, prenášané a bez najmenšej túžby vyliezť von samé bez pomoci skalpela :) Tiež by ma zaujímalo, prečo to tak proste niekedy je. Myslím, že poznať odpoveď by ženám pomohlo. Určite viac ako reči o psychike :roll: Mňa manžel volá terminátor, tak si to sama pre seba tak zľahčujem, že som proste silná žena, ešte aj ten krčok maternice mám z ocele :mrgreen: Možno ste tiež len veľmi silná žena :mavam:

 
Heli91
Kecalka 104 příspěvků 22.10.15 09:13

Budte rada za zdrave deticky. Me zklamalo telo v tom horsim smyslu. Ctyrikrat jsme o miminko prisli behem tri let. Ted cekame pate (8tt) a doufame, ze se konecne zadari, ikdyz se to od zacatku dost komplikuje. A verte, ze mi nesejde na tom, jak ze me vykoukne, ale hlavne, aby bylo zive a zdrave. :mavam:

 
eva valoi
Extra třída :D 10234 příspěvků 1 inzerát 22.10.15 09:14

@Heli91 Chápu a držím palce.

 
eva valoi
Extra třída :D 10234 příspěvků 1 inzerát 22.10.15 09:16

@niezabudka Mým dětem bylo u mě velice dobře - vždy krásné monitory, a to i při kontrakcích, do poslední chvíle dost místa ke kotrmelcům, pěkně se vykrmily, tak co by lezly ven?

 
Tyrger
Stálice 74 příspěvků 22.10.15 09:30

Tak ono určení termínu je jen takové plus mínus, ne? A fyziologický porod je +- 2 týdny kolem termínu. Takže jestli vám vypočítali termín o týden dřív (protože ve skutečnosti třeba nemáte ovulaci přesně v půlce cyklu), tak by miminko mohlo dozrát k porodu v týdnu, který by byl podle doktorských počtu 43., ale podle přírody třeba úplně přesně akorát. Takže vaše tělo možná funguje úplně parádně skvěle, jen ho doktoři moc honili. ;) (Vyjma prvního a posledního porodu, tam se to dle popisu tváří, že indukce měla smysl.)

Jak píšou všichni, no. Hlavně že to pokaždé dobře dopadlo. Donosit pět dětí je myslím úctyhodný výkon samo o sobě, já bych na takové tělo určitě byla pyšná! :)

 
eva valoi
Extra třída :D 10234 příspěvků 1 inzerát 22.10.15 09:45

@Tyrger U toho posledního byl termín podle utz o více jak týden později, dokonce vím, že k početí došlo později, byl tam problém s tlakem, tak vzali ten první termín a já jsem neprotestovala - zdravé dítě je pro mě důležitější.
Naopak třeba u toho třetího porodu všechny termíny odpovídaly přesně, věděla jsem i termín početí a ve 42+0 byl nález pořád děsně nezralý. Nechápu to, no.
Samozřejmě jsem ráda za ty zdravé děti, akorát děloha nepracuje tak, jak má. :(

 
zaslouzilamamka
Kecalka 152 příspěvků 2 inzeráty 22.10.15 09:49

U nas dva porody vzdy těžké a stacilo obdivuji za 5 deti me staci dva draci ;-)

 
pe-terka
Extra třída :D 11582 příspěvků 22.10.15 09:55

Evi, gratuluji ke zdravému páťátku a vítám Tě mezi pětinásobné matky :kytka:
Naprosto chápu, co tě trápí…Nevím, jestli k tomu vyvolávání vedlo lékaře „jen“ kalendářové přenášení, nebo i nějaké zdravotní komplikace (jednou jsi zmínila vyšší tlak a placentu, těžko říct, jestli tlak nesouvisel s nervozitou, co zas bude :think: ). Moje kamarádka praktikovala takový „fígl“. Na začátku těhot. vždy hlásila mensky o týden později. Na kvalitu gynek. sledování a předporodní péče to vliv nemělo a ona měla týden k dobru. Takže vždy porodila spontánně. Prostě asi máš to tělo nastavené na přenášení, ať už faktické nebo relativní (neznám délku cyklů a reálný termín oplodnění), a pokud jsi jinak potíže neměla, tahle strategie by mohla pomoct.

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 22.10.15 09:59

Ber to tak ze ses tehdy rozhodla souhlasit s vyvolanim a tak to tak je. Nema cenu se trapit tom coby kdyby. Mozna tvoje děti potrebovali voc casu. Jsou zdraví a to je nejdulezitejsi. Fyziologicke tehotenstvi trva 38-42 tydnu a uprimne komu doktori dovoli do toho 42+0 dojít? Muj syn se podle utz terminu narodil 42+6. A jak se doktorka divila kdyz jsem odmitla vyvolani. Oni jsou kolikrat ty jejich terminy vselijaky. Gratuluji ke zdravym detem :palec:

 
pe-terka
Extra třída :D 11582 příspěvků 22.10.15 10:11

@paola white já jsem ted četla, že manželka herce Lukáše Hejlíka rodila ve 43tt. On je známej svým alternativním přístupem k životu, asi ty hodnoty oba sdílejí. Tak si to prostě prosadila a čekalo se. Syn je v pořádku.

 
aterka
Zasloužilá kecalka 849 příspěvků 22.10.15 10:31

@eva valoi Prosím tě jak selhala? Já tomu vůbec nerozumím. Jakože fyziologicky prostě děti nechtěly ven? Víš co, raději nečti moc o domporodech a přirozených porodech a tak. Někdy to prostě jinak nejde a snad jen Bůh ví proč. V životě je spousta věcí, které prostě nejdou jak po másle…Proč se v tom tak plácáš? Každý porod je nějaký, při některých jde vysloveně o život. Ta masáž alternativ někdy spíš bere zdravý rozum. Já jsem pro přirozené porody, ale někdy to zkrátka nejde. U mě to nešlo 2×, vždy CS. Ráda bych si porod zažila, ale zřejmě to tak mělo být. A že jedna ženská rodí v 43 tt, třeba dítě nebylo tak veliké, dobrá placenta, snad u porodu hraje roli více faktorů než čas. Někdo přenášet může, jinde to nejde. Žij tím, co je ted.

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 22.10.15 10:37

@pe-terka jj tak ono to je i o okolnostech. Ja jsem se s doktprkou dohodla ze buu chodit na monitory casteji a hlavne v tom jejich slavnym terminu mel syn odhad vahy 2400g. Takze bylo jasny ze donosenej neni. Placenta fungovala, tlak v pohode takze nebyl duvod plasit.

Myslim ze dulezitejsi je zdravy dite. Nez zpusob porodu. Stejne to ted uz nikdo nezmeni

 
pe-terka
Extra třída :D 11582 příspěvků 22.10.15 10:48

@paola white Jasně, rodit bez zásahu za každou cenu je nesmysl. Pokud jsou zdravotní komplikace, není nač čekat. Když by nebyly, byla bych taky pro cestu častějších kontrol a vyčkávání. I když s některýma doktorama je to takovej boj, že by mi tlak vylítl, i kdyby byl jinak v normě.
Každopádně myslím, že to chce čas se s tím vyrovnat - že nebylo všechno ideálně podle představ. A pět zdravých dětí je prostě zázrak :lol:

Příspěvek upraven 22.10.15 v 10:48

 
emari
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 22.10.15 10:49

Gratuluji k miminku a k pěti dětem tak nějak celkově! - Co když je to ještě jinak? Co když zkrátka tvoje těhotenství trvá déle, než 40 týdnů? Já vím, zní to šíleně, ale vždyť každý dozráváme jinak, psychicky i fyzicky, někdo menstruuje v 10, jiný ve 13, někdo je zralá osobnost ve 20, jiný o deset let později. Někdo má cyklus 26 dní, jiný 30… Bratr lékař by mě za tuhle otázku zabil, ale co když je to tak, třeba jsi prostě nerodila, protože jsi byla vlastně před termínem? Z tohoto pohledu by ses na svoje těle nemusela zlobit a přijmout jako fakt, že žijeme v nějaké době, která jede podle statistik… (nic proti, já mám za sebou dva císaře / tři děti a bez současné medicíny bych měla už jen dvě). - Každopádně přeji spokojené mateřství!

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 22.10.15 11:12

Počít a odnosit 5 zdravých dětí…u toho bych skončila :potlesk: v tomhle jsi dokonalá.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 22.10.15 11:29

Odnosit 5dětí je super. Nevím, jak to bylo zrovna u tebe, ale jsou ženy, které potřebují k donošení a spontánnímu začátku porodu mnohem víc než 40tt. Na truc WHO se u nás přenášením nazývají těhotenství po 40tt a přitom až po 42tt jde o přenášení. I tak to ale nemusí být riziko, pokud je žena s dítětem hlídaná. Prostě jsi možná potřebovala čas. Indukovat porod u nepřipraveného těla je prostě hodně velký riziko sekce.

 
celinne
Kecalka 474 příspěvků 22.10.15 11:32

@eva valoi
a já přesně rozumím o čem píšete. Mám tři zdravé děti, za které dýchám. Počaté přirozeně, těhotenství všechna díky Bohu naprosto v pořádku. A pak přišly porody. První pro dystokii akutní sc - já byla ale v pohodě (mladá, neřešila jsem to). Druhý porod vyvolávaně - rychlovka, kterou jsem rozdýchávala ještě půl roku poté. No a potřetí po 9 letech jsem si moc přála krásný přirozený porod. Zkrátím to - byla to katastrofa, která opět skončila akutní sekcí, ještě horší než první porod, protože tam sc udělali aspoň včas.
Výsledek - neskutečně šťastná za zdravé dítě. Ale k tomu jsem se víc jak rok vyrovnávala psychicky s tím, že prostě neumím porodit. Moc mi pomohlo o tom mluvit v mém případě s mamkou, která porodila 5×. Vypovídat se, prokousat si to a dál to už neřešit. :kytka:
A jinak pět dětí je super :potlesk: :potlesk: mohu posoudit z hlediska dítěte ;) gratuluji

 
Narovnako
Kelišová 5189 příspěvků 22.10.15 11:41

Já vím, že ti to moc nepomůže, už si sama naznačila, že jsi ráda za 5 zdravých dětí, ale zkusila bych se na to podívat z jiného úhlu. Třeba toho, že jsou ženy, které se cítí být neschopné a že selhaly po té ženské stránce vůbec počít a dítě nenosit. Ty, které neví proč a co dělají špatně. Ber to tak, že nemáš prázdnou náruč a měla, nebo máš možnost být určitě skvělou a milující mámou a sevřít v náruči 5 svých vlastních zdravých dětí :hug: :hug:

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1528 příspěvků 22.10.15 11:43

Ahoj, Evi, jseš naopak hvězda - 5 dětí…to musí být něco. Já měla tři děti, porodila jsem je všechny v termínu a přirozeně, ale…u té poslední, tam to trvalo a já naopak prosila, ať mi udělají císaře. Myslela jsem si, že je to lepší varianta. Zvlášť, pokud to má někdo domluvené, přijde, usne, dítě neomačkané má po probuzení. Mamky po císaři by se mnou, některé, nesouhlasily, ale moje kamarádka vždycky říká, jinak bych nerodila. Netrap se, hlavně, že máš děti zdravé.

Příspěvek upraven 22.10.15 v 11:44

 
Janelos
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 22.10.15 11:45

Mas muj obdiv za pet deti. Nadhera. Uplne te chapu, jake mas pocity. Ja jsem rodila prvniho syna take na zaver s oxytocinem a pak me to tak mrzelo, navic mi ho ani neprilozili, mel vzorne apgar score, takze jen protoze jsem si o to nerekla. :-( Hodne jsem to resila, citila se ochuzena…Podruhe jsem rodila s dulou a povedl se mi prirozeny porod bez zasahu s plnym bondingem. Jsem za to rada, ale pokud by se miminku nedarilo a bylo to nutne, taky bych fanaticky netrvala na prirozenem porodu. Drz se, raduj se z deti a nebud na sebe prisna, jsi urcite uzasna maminka. :hug:. Asi to tak melo byt, hlavne, ze jsou deti v poradku.

 
fragola
Generální žvanilka 24169 příspěvků 22.10.15 12:23

Předně velká gratulace k miminku :kytka:
Chápu tě… Já teda měla přirozené porody první 3, další 4 bez oxytocinu nešly, no a završila to sekce s dvojčaty. To, že se do mě pumpoval oxytocin, mi nevadilo ani trochu, ta sekce ano a moc. Trvalo mi dost dlouho, než jsem to tak nějak rozdýchala. Ano, bude to znít nevděčeně, milionkrát jsem si říkala, že mám krásných zdravých 9 dětí, jednovaječná dvojčata jsem donosila bez problémů do parádního týdne, za tři dny jsme byli z porodnice doma, ale nebylo to prostě ono. Na vztahu k dětem se to neprojevilo, jen jsem si prostě ověřila v praxi to, co jsem si myslela (a věděla) už dávno, a to, že sekce není nic pro mě…
Ať se vám daří :kytka:

 
eva valoi
Extra třída :D 10234 příspěvků 1 inzerát 22.10.15 12:27

@fragola Tak po jedné sekci naštěstí můžeš ještě rodit přirozeně. Já už budu mít s přirozeným porodem vždycky problém a myslím, že už se konat nebude.(

 
fragola
Generální žvanilka 24169 příspěvků 22.10.15 12:36

@eva valoi To já vím, ale vzhledem k tomu, že rodím slůňata, v TP se většinou k porodu nic nechystá a po sekci se nevyvolává, tak si zrovna moc iluze nedělám :think:

 
Dendaaa
Kecalka 158 příspěvků 94 inzerátů 22.10.15 12:38

Já bych také byla šťastná ze zdravých dětí. klobouk dolů, pět už je pěkný počet.
Já jsem chtěla také rodit přirozeně, opak byl pravdou. Nakonec po vyvolání, použití
oxytocinu, 8 hodin bolestí a stejně nakonec císař. Malá to prostě nedala, měla velké problémy a tak to jinak nešlo. Byla jsem nakonec za to ráda, posledních 10 minut jsme se strašně báli o malou. Nakonec apgar 7,8,10 a malá byla kouzelné miminko. Prospívá ukázkově a to je to nejdůležitější. Jako selhání jsem brala, že jsem měla po císaři horečky a s kojením jsme se hrozně trápili. Nakonec po čtyřech měsících UM. Ale dodnes děkuji lékařům.

 
eva valoi
Extra třída :D 10234 příspěvků 1 inzerát 22.10.15 12:50

@fragola Já po sekci vyvolávanej porod měla, záleží spíš na síle jizvy a ochotě do toho jít.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29740 příspěvků 8 inzerátů 22.10.15 13:01

:kytka: :kytka: Gratuluju k pěti dětem. Důležité je, že jsou zdravé a ty taky… je škoda, že trpíš (a spousta jiných) kvůli nějaké iluzi dokonalého porodu :nevim: :nevim:

 
pe-terka
Extra třída :D 11582 příspěvků 22.10.15 13:48

@eva valoi Osobně nikoho, kdo by po dvou sekcích rodil přirozeně (spíš komu by to umožnili) neznám. Ale mám knížk, jmenuje se Porodní příběhy (nebo tak nějak podobně). A tam popisuje jedna paní (tuším šestinásobná máma), že takto porodila. Bylo to nedopatřením, rozjelo se to nějak rychle a sekce už se nestihla. Vše dopadlo dobře :think:.
Jinak @fragola. Moje švagrová taky rodila po sekci (1. dítě) vyvolávaně a dopadlo to dobře. Mám pocit, že zdravotníci nějak musí hlídat dávkování léčiv, ale přesně nevím. Jinak ona má už za sebou od té sekce dva porody, ten třetí byl už zcela spontánní. Rodila s malými odstupy, tři děti během čtyř let. Tak uvidíš, ztracené to není :hug:

 
fragola
Generální žvanilka 24169 příspěvků 22.10.15 13:50

@pe-terka Dík :kytka: No, nějak ze mě „Bruna“ dostanou, uchem nebo nosem mi zřejmě nevyleze :lol:

 
pe-terka
Extra třída :D 11582 příspěvků 22.10.15 13:56

@fragola To víš že jo, někudy vyleze…Nesmíš ho na Vánoce moc vykrmovat, aby měl větší výběr :mrgreen:

 
elanaa
Nadpozemská drbna 28222 příspěvků 22.10.15 13:58

Tady je hezký abstrakt kvalitní studie, která se zabývala VBAC (resp. dokonce VBA2C) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19781046

jinak samozřejmě moc gratuluju ke zdravému páťákovi, ať prospívá a máte se všichni rádi. Že považuješ porod za zpackaný je mi líto a i když tyto pocity nejenže nesdílím, ale ani nechápu (já jsem z toho druhýho břehu-i když jak se to vezme, i já u prvního po termínu totál zabetonovaná, sekci jsem si přála, tak jsem toho „využila“ a domluvili jsme se na plánované sekci, u druhého už prostě rovnou), tak samozřejmě rozumím tomu, že to někdo má jinak, že ho to mrzí a přeju brzké zotavení i po psychické stránce. Pokud máš FB, je tam skupina Císařovny, kde se mnoho a mnoho žen s tímto způsobem porodu vyrovnává.

 
fragola
Generální žvanilka 24169 příspěvků 22.10.15 14:00

@pe-terka Tak o to se fakt nebojím, cíleně jsem děti nikdy nevykrmovala, ony takhle narostly samy :P

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 22055 příspěvků 2 inzeráty 22.10.15 14:20

@eva valoi naprosto vím jak se cítíš. Máš právo cítit se zklamaná, neúplná a to i přes to, že má 5 zdravých dětí, což je nade všechno, ale tvoje porody jsou tvojí součástí a nevymažeš je.
Od té doby, co jsem začala uvažovat o tom, že jednou si pořídím děti, jsem se těšila na porod, fakt jsem se těšila, přesně jsem věděla, co budu a co nebudu chtít, že si odjedu porodit do vrchlabí, kde to bude všechno sluníčkově přirozený.
První těhotenství začalo větou,,máte přepážku v děloze,, zatím to řešit nebudeme, uvidíme jak se bude těhotenství vyvíjet, řešit to budeme až v případě neúspěchu. Nic se nedělo, těhotenství vydrželo až do 39. týdne, kdy bylo ukončeno akutní sekcí v celkové nárkoze pro padající ozvy a polohu KP. Vytáhli přidušené, hypotrofické dítě s naprosto katastrofálním apgarem, odvezli ho do jiné nemocnice 60km daleko. Zhruba 2 roky trvalo, než jsem při vzpomínce na den narození nebrečela, smířená s tím nejsem a nikdy nebudu, ale mám celkem zdravého syna co bych chtěla. po 4,5 letech další těhotenství. Od 26. týdne jsem věděla, že mám dítě opět v poloze KP, která se nezměnila. Dlouho jsme s mým gynekologem diskutovali na téma přirozeného porodu i po předchozí sekci, úplně nesouhlasil, ale nebyl ani úplně proti. Nicméně v 38. týdnu opět sekce, tentokrát celkem plánovaná, v částečné narkóze, fajn alespoň tohle se mi splnilo, dokonce proběhl i bonding. No do třetice vím, že přirozeně to nepůjde, mám za cíl to, aby mi dítě nedonesli na nedonošenecké oddělení a šli jsme 5. den domů. Snad se mi to splní.
Takže ano mám 2 zdravé děti, ale ten pocit zklamání sebe sama mám v sobě pořád. Nikdy neuvidím dojatého manžela, když poprvý spatřil naše děti, nikdy svoje dítě neporodím. Nesnáším věty typu buď ráda, že jsi šla na císaře, alespoň tě to nebolelo. Bolelo, bolelo mě břicho a bolí mě duše a na tu není žádný lék.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama