Mystérium jménem školka

Rodičovství

Moje dcera se narodila na konci srpna. Datum jsme nijak neplánovali, nicméně kamarádky se staršími dětmi mi blahopřály – pro skloubení nástupu do práce s nástupem do školky jsem porodila ideálně. Já ovšem už tehdy věděla, že vzhledem k situaci ve školkách to až taková výhra není: do školky se často nedostávají ani děti červnové, natož srpnové...

Byla jsem velmi uvědomělá matka. Už v době, kdy byl dceři rok, jsem se ptala na radnici, jestli mají představu, kolik dětí budou brát do školky v roce 2014/15 a kolik dětí by tou dobou mohlo o místo ve školce žádat. Dozvěděla jsem se, že to nevědí – a dokonce ani nedokážou odhadnout.

Chápu problém se „vzlínáním“ dětí přes jednotlivé ročníky a s odklady: některý rok měla školka víc míst, tak se jich o tři roky víc uvolní; jindy tříleťáky prakticky nebrali, a tak v době odchodu do školek místo nepřibude… i když myslím, že dva roky dopředu už by se dalo odhadovat. Nicméně mi jen řekli, že budou přesně vědět až rok předem, ale „že se nemám bát, nové školky se otvírají“.

Takové vysvětlení mě trošku popudilo. Pokud jde o odhad počtu dětí, myslím, že by radnice měly vědět. Na vsi, kde se všichni znají, se ví celkem přesně, kolik dětí dojde do školkového věku. Ve městech by k podobnému účelu měla sloužit evidence obyvatel (když nás zvou na vítání občánků, tak o dětech vědí) a demografické modelování (když developer postaví domy pro 500 obyvatel, dá se podle cenové hladiny odhadnout, kolik tam bude dětí). Ale ne, odbor školství nic takového nemá.

No nic, dobře. Dotazování jsem odložila o rok – a zopakovala s podobným výsledkem. „Loni jsme odmítli odhadem asi 800 dětí (přesně to nevíme, evidují se jen přihlášky, a protože jich rodiče dávají víc, čísla se rozcházejí), ale bude se otvírat několik nových tříd. Uvidíte, jak to dopadne.“

Rodič se stará, rodič má

V tu chvíli jsem se začala o zápisy do školek zajímat víc. A postupně – ze zkušeností z okolí, z diskusí a poté i ze dnů otevřených dveří a zápisů – jsem získala celou řadu zkušeností, názorů i vychytávek.

Není pravda, že všude je nedostatek školek. Leckde klidně udáte i podzimní dítě (někde vám ho v září už přijmou, jinde vám podrží místo).

Některé rodiče nezajímá, jaká školka je – hlavně aby byla blízko, případně aby děti měly hodně kroužků a angličtinu už od prvního ročníku. Přitom jen v našem okolí jsem objevila široké rozpětí ředitelek (které do značné míry určují atmosféru v celé školce):

  • od osoby, která zjevně nesnáší děti (zejména tříleťáky) a dělá vše pro to, aby rodiče od zápisu odradila
  • po ředitelky, pro které není nic nepřekonatelný problém: celiakie nebo diabetes dítěte, počůrávání při odpoledním spaní, nutnost přivádět dítě až na devátou, nespavec, co po obědě nezabere, atd.

Zatímco některé větší obce jsou schopné evidovat kapacitu školek a přesměrovat odmítnuté děti do jiné školky v okolí, jiné nechávají umístění rodičů zcela na jejich schopnosti vykličkovat mezi školkami (často i proto, že žádné volné kapacity nejsou). Maximálně se ředitelky nad přihláškami sejdou a „rozhodí“ si vícenásobně přijaté děti, aby se na jejich místa mohly posunout další.

Zatímco některé obce dělají zápis centrální nebo alespoň se společnými pravidly, v jiných mají školky při určování kritérií pro přijetí volnější ruku. Na jednu stranu to může být nepřehlednější, na druhou stranu to umožní více zohlednit individuální situaci dětí.

Není dítě dokonale zdravé? Nemá nárok

Pokud jsou kritérii pro přijetí jen bydliště a věk, není při odůvodňování přijetí/nepřijetí příliš co řešit, pořadí přijatých je jasné. V případě, že jsou možnosti bodového zisku různorodější, k mému velkému překvapení není standardem, že by školka rodičům vysvětlila, jak a proč jejich dítě dopadlo. V našem okolí jen jedna poslala s odmítnutím i vysvětlení, kolik bodů a za co dítě dostalo, kolik bodů měl poslední přijatý (a kdy se narodil) a jak hluboko je moje dítě pod čarou.

Získat tyto informace v jiných školkách bylo dost problematické: takto komplexně mi je nedají. (Vzhledem k tomu, že dcera je do jedné školky přijatá, tak neprudím. Pokud by ale byla odmítnutá, pořádně bych si na školky došlápla a tyto informace požadovala. I s podrobným přehledem toho, za co dostaly body děti „nad“ mojí dcerou.)

Pokud jde o zdraví dětí, jsou naše školky legislativou o dvacet let pozadu. Děti dnes nejsou tak zdravé jako za našeho mládí, ale realita školek to vůbec nezohledňuje. Když má dítě celiakii, většina kuchyní není schopná mu zajistit stravu, kterou potřebuje. Ovšem ohřívat ve školce jídlo, které připravila maminka, je problém pro hygienu, která by školku mohla popotahovat. Znamená to, že toto dítě je odsouzeno k docházce do soukromých školek, kde je možné si bezlepkovou stravu objednat, nebo k pobytu s maminkou do nástupu do školy?

Příspěvek na péči ovšem na toto dítě maminka nedostane a pokud, tak v prvním stupni – tři tisíce korun, ha ha. Když má dítě alergii nebo astma, potřebuje pro „bezproblémový provoz“ občas podat lék, kapky, inhalátor a tak. Učitelky ovšem nesmějí dětem dávat absolutně žádné léky. Znamená to, že jinak zcela „normální“ dítě musí být doma, dokud se nenaučí zacházet s léčbou na svou nemoc samo?

Zcela mimo tyto kategorie je pak dítě-diabetik, které běžná školka nepřijme (tříleťák si sám inzulín fakt nepíchne) a odkazuje na speciální školku pro děti s handicapem. Ovšem tam cukrovkáře taky nechtějí, protože mají primárně děti s tělesným nebo mentálním handicapem (navíc obvykle kapacity nedostačují, takže mají hodně čekatelů) a „zdravé dítě“ by tam zbytečně zabíralo místo.

Zaměstnané matky, trhněte si

Velmi zábavné čtení jsou i připomínky ombudsmana k tomu, jaká kritéria se mají používat při zapisování do školek. Rozumím základní myšlence: že by do školky měly jít děti, které to „potřebují“. (Odhlédněme teď od toho, jestli se zralost dítěte pro školku/potřebnost školky pro dítě správně stanoví podle „plošně povoleného“ kritéria datum narození. Vím, že jiné není, ale nezdá se mi, že by to bylo takhle snadné…)

Na druhou stranu: „potřebuje“ školku víc dítě, které je doma s maminkou na další mateřské/rodi­čovské, nebo dítě, jehož maminka přijde o práci, pokud nebude mít pro sotva tříletého potomka školku, a tudíž nebude moct nastoupit do zaměstnání? Podle ombudsmana to první, ale já osobně si teda myslím, že to druhé. Pokud není dost míst ve školkách (a já osobně bych přijetí přála každému dítěti, ať už ho potřebuje ono, nebo rodiče), tak si myslím, že je na místě brát ohled na celkovou situaci rodiny, ne jen na „vzdělávací potřeby“ dítěte.

(Jinak ani ombudsman nevylučuje zcela zohlednění kritéria „zaměstnání matky“, ale vyžaduje individuální posouzení situace – což „znepřehledňuje“ přijímací řízení… podle mého ovšem pro dobro věci. A jsem vděčná, že v našem okolí většina školek s tímto kritériem pracovala.)

Naopak kritérium, které ombudsman „povolil“, tedy body za sourozence, mi přijde postavené na hlavu – alespoň v tom, jakou váhu dnes mívá. Jasně, chápu, co je cílem: aby děti z jedné rodiny mohly být v téže školce. Nesouhlasím nicméně s ombudsmanem v tom, že to je primárně benefit pro dítě (soudržnost sourozenců atd.).

Ano, aklimatizace se starším sourozencem pod jednou střechou může být snazší a je výhoda, když se učitelky při problému s mladším sourozencem můžou „poradit“ s tím starším. Ale mnohem více je tohle kritérium pro rodiče, aby nemuseli děti vodit do různých školek (jiná kritéria zohledňující rodiče ovšem ombudsman zakazuje!). Ale já to beru, proč ne…

Ovšem pokud tyhle body způsobí, že dítě s o dva roky starším sourozencem, které by jinak školku nemělo, ji dostane na úkor jiného dítěte ve stejné nebo horší situaci, tak to mi zase přijde ujeté.

Příklad: jedno dítě je narozené třeba v lednu 2011 a má za věk 5 bodů, protože mu v den nástupu do školky budou tři. Druhé dítě je narozené v listopadu 2011, takže má za věk tři body pro „podzimňáčky“ a dostane tři body za staršího sourozence navštěvujícího touž školku. V bodovém součtu proto jen díky sourozenci přeskočí skoro o rok starší dítě – a pokud hranice vyjde „blbě“, druhé dítě se do školky dostane a první ne. No ale to už je věc školek, jak si to nastaví, že.

Omlouvám se za dlouhý a poněkud suchý deníček. Pokračování o tom, jak naše dcera dopadla ve školce a kam ji vzali, snad bude zábavnější…

Hodnotilo 42 lidí. Score 3.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Jitka79
Závislačka 3533 příspěvků 13.10.14 06:57

Přiznám se, že u starší dcery narozené v dubnu jsem se hodně třepala, aby ji na našem maloměstě, která čítá dvě školky někam vzali.
První školku-ač mi byla citově blíž, jsem musela zamítnout. Stejně jako ty, jsem se ptala vlastně už v jejích necelých dvou letech a paní ředitelka se se mnou jaksi nechtěla bavit a přihlášku poslala po paní uklízečce. Takže jsem šla na výzvědy do druhé školky, kde se s paní ředitelkou dalo mluvit a hlavně domluvit. Dceru mi tedy vzala nakonec až na odvolání, s dubnovým narozením byla nejmladší, kterou vzali, jen jsem musela donést potvrzení z práce, že nastoupím zpět a taky jsme od září do toho dubna platili udržovací poplatek, dřív ji tam prostě nechtěli, ani na ty 4dny v měsíci, či jak to je. Byl to boj, ale dcerka tam byla nakonec moc spokojená.
Mladší dcerce je teď 8měsíců, na školku máme ještě čas, ale je narozena v únoru a v současné době si raději moc neplánuju:( Uvidíme za dva roky:)

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 13.10.14 06:58

Nomoc hezky jsi to rozepsala, urcite to musi byt nekdy problem ;)
Ja sehnala u nas skolku tedy hned, rok jsme cekala, ale to kazdy tady, jinak jsem problemy nemela ;) ;)
Pekne prehledne napsane pro ty, co skolku budou schanet. ;)
O tech bodech jsme nemela tuseni, myslim, ze tady v Nemecku se to nedela, nebo o tom alespon nevim :think: :think:

 
dadik77
Kecalka 206 příspěvků 13.10.14 07:10

Díky za takový deníček…pěkně jsi to rozebrala. Taky nás to čeká, akorát to nemáme tak na krev, protože jsem doma ještě s mladším dítkem nicméně ze sociálního hlediska by bylo dobré, kdyby se tam ten starší dostal.

 
Pipi 00
Závislačka 2750 příspěvků 13.10.14 07:41

Taky se mi situace nelíbí. Červnovou dceru vzali nakonec na jeden den v týdnu. Loni to bylo ještě horší, brali až 4,5leté. Školka stejně nestojí za nic (děti je obtěžujou, zvlášť ty malé, učitelky některé ne, ale ředitelku určitě), tak platíme lesní.
Obec taky nemá moc přehled, ale částečně to chápu. Vedle v obci (okolí Prahy) se stalo to, že si spočítali, kolik míst potřebují, postavili novou školku a byla hned plná, dětí zas moc. Ukázalo se, že lidi měli trvalé bydliště v Praze kvůli školce a jak byla nová, všichni si ho najednou změnili. To neodhadneš, jedině anonymní dotazník snad…
Jo a taky jsem valila oči, že nezvládnou dítě celiaka. Tady teda prý jo, ale je to na tiché dohodě učitelky a rodičů, že bude dostávat vlastní jídlo, ředitelka to nepovoluje, prý kvůli hygieně.
Mám trochu jiný názor na ty zaměstnané matky. Pokud vezmem jako předpoklad, že školka je pro dítě (což si myslím, že je správné), tak ty mají soukromou aspoň z čeho platit, i když na to padne třeba celá výplata. Mě to čeká pravděpodobně s mladší. 120 tis za rok, při cenách zde. A kriterium staršího sourozence zde nemáme.
Jinak dcera chodí teď dva dny v týdnu do lesní školky, to je bezva pro děti, ale pro zaměstnané rodiče dost nepraktické a hádám, že většina zaměstnanců bez babiček atd. nemá šanci to zvládat. Až půjdu do práce, budeme muset najít něco nového, bohužel.

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 13.10.14 07:41

Komunistický systém školek, co na to říct. Je to děs. Naštěstí moje dítě už nejspíš půjde do školky ve vlně, kdy už tolik dětí nebude. Nicméně je narozené v lednu, takže i tak půjde ve více než 3,5 letech. Do té doby holt soukromá instituce, tam se aspoň nemusím s nikým dohadovat a není s ničím problém.

 
Cukřinka
Ukecaná baba ;) 2458 příspěvků 13.10.14 07:48

Vyborny text, systematicke uvazovani. Moc diky za napsani a sdileni!

 
Cukřinka
Ukecaná baba ;) 2458 příspěvků 13.10.14 07:51

Btw, totalne me sokovalo, ze odmitaji plosne deti-diabetiky. Bez ohledu na sikovnost ditete, pripadnou samoobsluhu pri mereni glykemie apod. Nejaka maminka dia ditete tady, ktera by mohla prispet se zkusenosti? Nas se to nastesti netyka, dcerka je zdrava, ale jako kazdy rodic-diabetik uvazuji o „co by, kdyby“.

 
Sarik12
Extra třída :D 13293 příspěvků 13.10.14 08:04

Napslas to hezky. V praze vim o jedne skolce, ktera je urcena orave pro „nemocne“ deti. Tudiz diabetiky, celiaky, alergiky atp. Co se tyka ohrivani jidla, tak vim, ze nekde to problem neni a nekde je. Vetsina dia deti v normalnich skolkacj jde domu pred obedem

Bod za sourozence tez nechapu. U nas se dava jen v pripade, ze dite do te skolky chodi, takze vekovy rozdil treba dva roky. U nas se takhle jedne mamince lednove dite nedostalo, protoze sice mel starsiho sourozence, ale ten prechazel do skoly a tudiz ten jeden bod nedostal. A to uz mi prijde na hlavu postavene. Ale preskocil ho chlapec cervnovy, ktery mel sourozence v predskolni tride :zed:

 
neschopná mamka
Zasloužilá kecalka 826 příspěvků 13.10.14 08:16

Děkuju za zajímavé shrnutí, jak to funguje „jinde“. Taky jsem si zjišťovala kam a za jakých podmínek mi Trpaslíka přijmou. U nás ještě komplikováno tím, že k září nebude mít tři roky - listopadová.

Taky jsem skončila na tom, že radnice neví, kolik je dětí, a kolik jich půjde do školky. O to zajímavější, že upomínka na zaplacení popelnic byla doma dřív, než já z porodnice.

Co mi vadí, jsou nestejné podmínky pro přijetí. Všude je to nazváno jako samostatnost dítěte, ale tu si vykládá každá školka jinak - někde stačí k jídlu lžíce, někde potřebuje vidličku i nůž, někde stačí být bez plen, jinde vyžadují, aby si i uměla utřít zadek (to nevím jak nacvičíme, když má ruce do pasu a fyzicky si tam nedosáhne), nškde musí mluvit plynně, jinde z „mlčocha“ nedělají problem…

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1776 příspěvků 13.10.14 08:19

Co by jini dali za fakt, ze se jim cervnove ditko muze dostat do skolky. Jen pro info, jsem matkou ze satelitu, takze tady je stop stav u deti cca unorovych (tj. v zari danoho roku 3,5+ starych). Ale samo, moznosti jsou. Mame tu spoustu soukromych, ty jsou za 10000,– a vys…takze reseni by byla :roll: Mam druhe dite, ale vzhledem k introvertni povaze a bazlivosti bude tu skolku potrebovat jako sul :think:

 
Miriska
Extra třída :D 14502 příspěvků 13.10.14 08:24

My naštěstí se školkou problém neměli a to je dcera říjnová. Jsme holt z vesnice, nedostalo se asi jen jedno dítě. Pro nástup do práce je zářijové či říjnové dítě ideální, může už měsíc, dva chodit do školky a já s ní mohla být ještě doma, ale vím, že je většinou problém zářijové děti a dal ke konci roku narozené do školky vůbec dostat.

Příspěvek upraven 13.10.14 v 08:26

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1776 příspěvků 13.10.14 08:24

@Pipi 00 Naprosty souhlas s temi zamestnanymi matkami, taky satelit, ze? :palec:

 
Reee
Ukecaná baba ;) 2263 příspěvků 13.10.14 08:31

@Cukřinka mje dítě dostalo DM v 6 letech, tzn byl už předškoláček. Do školky s DM chodil jen 4 měsíce. A v naší školce víceméně nic nebyl problém, syn byl ale samoobslužný jen inzulín jsem mu chodila píchat a ráno jsem se domlouvala s kuchařkama kolik čeho může k obědu, dokonce byly tak moc hodné že mu vařily nějaký jiný neslazený čajík. Pančelky úžasné, hodné, ochotné. Hodně ale udělalo to že jsem byla s mladšim dítkem na MD takže jsem dopoledne byla ve městě a mohla jsem být při problému ve školce během pár minut.

 
Pipi 00
Závislačka 2750 příspěvků 13.10.14 08:35

@Lada84 Zde v obci satelity (myšleno baráky v poli) nejsou ani jiná nová výstavba ve velkém, ale jinak jo, 20 km od kraje Prahy ;). Letos byl první rok po delší době, kdy se tu dostaly do školky některé tříleté děti, dřív až od čtyř.
A taky mám první dítě introverta a jsem přesvědčená, že školku proto potřebuje. Ale nějakou s citlivým přístupem, což ta obecní rozhodně není, bohužel. Řešili jsme to lesní.

 
Moniquej
Povídálka 24 příspěvků 13.10.14 08:42

My tento problém řešili před rokem…školní rok 2013/2014.
Naše malá měla v září 2013 2 a 3/4 roku a při zápisu do státní školky se mě paní ředitelka zeptala…cituji: „To si ze mě snad děláte srandu, že si dovolíte přijít k zápisu, když malé budou 3 roky až na konci listopadu?“…nej­dříve jsem na ní koukala, zda to myslí vážně nebo si ze mě dělá srandu…samozřejmě to myslela smrtelně vážně…
Milé paní ředitelce jsem řekla, proč by neměla mít malá nárok na školku?..je samostatná, sama se oblékne, nají…Řekla mi, že mám využít babiček či soukromé školky, že nejsou zaopatřovací ústav…ano to mi opravdu řekla…Milé paní ředitelce jsem řekla, že babičky fungovali za jejich dob, když měla malé děti.,..nyní ty babičky chodí cca o 10 let později do důchodu než dříve…
Skončila jsem až u starosty…ten mi řekl, že je to nehoráznost a ať si v klidu podám přihlášku…no byla to ztráta času a peněz (za potvrzení u lékaře)…
Podali jsme 3 přihlášky a samozřejmě ani do jedné školky se nedostali…
A to jsem všude uváděla, že mi drží v zaměstnání místo…nezájem…před­nost měli 18ti leté romky, které byly těhotné…již 5 dětí na světě a pracovat nikdy nebudou…školné ve školce neplatí, jekĺikož jsou soc. případ, tak to za ně platí stát…no a pak kdo je diskriminovaný…
Nebo se dostali do školky děti narozené po naší malé, ale dali paní ředitelce obálku, což je bohužel v dnešní době běžný trend ve státních školkách…
Ve finále naštěstí otevřeli u mě v práci firemní školku, kam se naše malá dostala bez problémů. Jsme naprosto spokojeni…je to hlavně o lidech, kteří jí vedou…Někdo říká, že v předškolním věku by měla jít do státní školky, ale nechápu proč…ve 3 letech bravurně počítala do 10 a to i anglicky, dokonale ovládá věci jako 5 ti leté děti, ikdyž jí budou teprve 4 roky…myslím, že to ani není tak o školce, zda je státní, firemní či soukromá, ale je to hlavně o lidech, kteří se v naší školce na 200% dětem věnují…
Naše malá je astmatik a alergik, takže někdy potřebuje podat ulevující léky, což v naší školce není problém…vedoucí je BC. zdravotní sestra :-)
Pořád nás srovnávají s cizinou, že máme moc dlouhou dobu mateřské…ale to se řekne jen to A…to B, že v cizině mají matky s dětmi výhody a přednost…to už nikdo neporovnává..u nás se pomalu musí dítě zapřít, aby matka sehnala práci, když jí po mateřské zaměstnavatel propustí, jak je bohužel trendem dnešní doby…
Tak ať je více firemních školech či státních, kde bude dítě prioritou a né přítěží :-)

Příspěvek upraven 13.10.14 v 08:43

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1776 příspěvků 13.10.14 09:22

@Pipi 00 Celakovice, Ekolandia…to je moje volba ;)

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 13.10.14 09:24

Tak zrovna s tímhle se teĎ potýkáme. Staršího syna mi ve 3 letech do školky nevzali (je červnový), protože jsem byla těhotná a tenkrát se na to bral zřetel. Mladší dcerce byly v srpnu 3 roky, už se nebere ohled na to, jestli rodiče musí do práce nebo ne, takže smůla, do školky jí nevzali. Mě skončil v září rodičák a zároveňi pracovní poměr, takže jsem na pracáku, malá se mnou doma a před školkou pláče, že tam nemůže. A já volám a volám do školky a nic. Koukám po práci s firemní školkou, ale ve zdravotnictví tohle moc není a když jsem to našla, tak za dost šílené peníze. Jak tu jedna maminka psala, dalo by se to i za cenu, že na to padne můj plat, ale přijde mi skoro zbytečné malou brzy ráno budit, táhnout jí přes město, aby byla celý den ve školce a já za to byla skoro na nule :-( A dotoho by se ještě muselo začlenit vodění staršího syna do školy a vyzvedávání dětí… No, doufám, že se ve školce místo uvolní.

 
Manticora
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 13.10.14 09:28

Znám to dobře, syn je také na konci srpna. Podala jsem si tři přihlášky a nikde ho nevzali. Holt, Praha. Přitom už jsem v té době rok pracovala (syn chodil do pekelně drahých soukromých jeslí), manžel také pracuje, potvrzení od zaměstnavatele jsem měla. Byla jsem ochotna vzít jakoukoliv školku.
Nakonec se syn dostal do jedné vzdálené školky, o které mi řekla známá, jezdíme přes půl Prahy, ale zaplať pánbůh, že se vůbec někam dostal.

 
Bohulinka
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 52 inzerátů 13.10.14 09:33

Hezky a trefně napsáno. Osobně mám ze slova zápis už žaludeční vředy. Dítě lednové, tudíž katastrofa. Když ho nevzali poprvé, chápala jsem to. Bylo by mu v době nástupu 2 a devět měsíců. Ale, že ho nevzali letos opět, už mi hlava nebere. Budou mu čtyři, v okolí už jiná školka není, vozím ho tedy 40 min MHD, což je teď v sedmém měsíci už lahůdka. Jak to budu dělat s novorozencem v kočárku je mi záhada. Jen jste zapomněla zmínit vlivy „vyšší“ a to prostě známosti a prachy. Osobně jsem tomu dlouho nevěřila, že to opravdu tak chodí. Až když nás letos předběhla tříleťačka, bez sourozence. Paní trošku znám, řekla mi, že její muž zná starostu…tak z toho je mi opravdu zle.

 
Moni85
Kecalka 225 příspěvků 13.10.14 09:36

V jediném se radnice musím zastat - vědět dva roky dopředu, kolik se bude do školky hlásit dětí, kolik dětí bude mít odklad do školy, kolik rodin se třeba mezitím přistěhuje,…, je fakt nereálné. Mohli by ti říct čísla hodně nepřesná, která by ti stejně k ničemu nebyla.
U nás se teda dostali do školky i prosincové (tedy 2,3/4 roku), takže já si nemám na co stěžovat :-)

 
Moni85
Kecalka 225 příspěvků 13.10.14 09:38

@Bohulinka - tak to bych rozvířila, přece jsou jasně daná pravidla ne? I kdybych měla Novu zavolat :mrgreen:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 13.10.14 09:38

Situace se státními školkami za posledních 7-8 let není dobrá - což všichni víme. Není to nic nečekaného, co by člověk zjistil najednou, ze dne na den. I tohle je věc, se kterou je potřeba počítat už při zakládání rodiny… že snadno může dojít k tomu, že máma nebude moci jít do práce po dvou nebo třech letech, ale že jí dítě vezmou až coby předškoláka.

Kdo tak dlouho zůstat doma nechce (např. z kariérních důvodů, u právniček a podobných povolání to samozřejmě není možné), musí se soukromou školkou nebo jinou formou hlídání předem kalkulovat a mít ji zajištěnou.

Není to v pořádku, ale taková je prostě realita dnešní doby - je zbytečné se nad tím rozčilovat. Systém je takto nastaven, v dohledné době se nezmění… za tři čtyři roky se populační vlna začne převalovat směrem dolů, přestane boj o porodnice, o školky… a začne být nával nejen na základních, ale i na středních a vysokých školách. Je to pořád dokolečka, jen holt zrovna naše generace doplatila na porevoluční zvýšení věku prvorodiček. :nevim:

 
Anonymní  13.10.14 09:43

Téma školek je nekonečné a já jsem ráda, že už jsme postoupili o stupeň výš a netýká se nás.

Zdr. indispozice státní školky prostě neřeší. Můj syn je astmatik, léky jsme naštěstí zvládali dát ráno a pak po příchodu. Poté přišlo podezření na epilepsii a potřeboval brát léky proti záchvatům… NEEXISTUJE. Prostě než by dítěti dala učitelka malý prášeček, tak bude radši volat záchranku.
Nepochopila jsem systém. Nerozumím tomu a dodnes cítím tu bezmoc, když mi řekla "maminko, v případě záchvatu vám zavoláme, ať si pro něj přijedete (pracuji 40 min. cesty autobusem od školky) a když nebudete moci přijet, tak ho necháme odvézt do špitálu. Pche… ať žije podpora porodnosti a zaměstnanosti.
Musela jsem dát výpověď :-( asi to stát vyšlo levněji :-(

 
Bohulinka
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 52 inzerátů 13.10.14 09:49

@Moni85 Neříkám, že mi to nezvedlo tlak, ale co bych si pomohla :nevim: Samotný člověk nemá šanci, a to jde jen o „místo ve školce“ jak to musí být bezadějné když se někdo třeba o něco soudí a ikdyž je v právu tak prohraje :nevim:

@BohunkaP Taky jsem měla spoustu věcí promyšlených dopředu protože jsem nervák, ale příroda prostě na tomto přincipu nefunguje. Ono někdy dítě prostě nepřijde podle našeho harmonogramu tak, aby šly třeba skloubit nástup do mš a práce.

 
Barushe  13.10.14 09:54

Pekne napsany :palec: udivilo me, ze celiakie a diabetes je prekazka 8o stejne jako astma 8o
My bydlime ve vetsi vesnici, deti je tu celkem dost.
Dcera mela tri roky ted v zari. Takze jsme zkusili podat prihlasku i kdyz jsem na matersky s mladsim (tady se nebere ohled na praceX materska, ale je to spatne, s tim souhlasim, i kdyz jsem sama na matersky ;) ). Samozrejme nam prisel v kvetnu dopis, ze nas neberou.
V zari telefon ze skolky- jestli mame zajem, mame prijit den po narozeninach do skolky. Nemohla jsem uverit svym usim :D navysili kapacitu a vzali vsechny deti do konce roku :palec: takze u nas super :) neni tu problem ani s celiakii (kamaradky dcera ji ma a nosi si jidlo sebou) a neni problem ani nesamostatnost v oblekani a dokonce chteli dceru i krmit 8o :lol: reditelka mila, vstricna, stejne tak ucitelky. Takze nad nekteryma pristupama z denicku mi zustava rozum stat :roll:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 13.10.14 09:56

@Bohulinka, Ono někdy dítě prostě nepřijde podle našeho harmonogramu tak, aby šly třeba skloubit nástup do mš a práce.

Samozřejmě, že nepřijde. Ale TOHLE je to, s čím je potřeba počítat - ne s tím, KDY dítě přijde… ale s tím, že může přijít kdykoli a že prostě ten návrat do práce nebude možný a bude nutné zůstat doma ne tři, ale pět let.

 
HankaHK
Závislačka 4305 příspěvků 43 inzerátů 13.10.14 10:34

Bohužel musím souhlasit, že se školkama je to strašný, aspoň u nás v Brně. Je tu elektronický bodový systém, dítě má body hlavně za trvalé bydliště a věk. Mám oba kluky srpnové, loni ve 3 letech byl ve všech 5 školkách několik desítek míst pod čarou. Letos jsem dala přihlášku do 4 školek, ve 3 z nich by se dostal, ale v jedné by ho nevzali ani co by 4-letého, což je šílený. Za 2 roky budu totéž absolvovat s mladším synem a když jsem se letos ptala ředitelek zda bude v r. 2016/17 situace lepší a mám šanci, tak se na mě dívali jak na blázna, že jsem naivní.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29740 příspěvků 8 inzerátů 13.10.14 10:54

:lol: Vítej v současné realitě. Ano, se školkami je problém. S x věcmi je problém. Že je ombudsman kokos jak mraky, to taky není žádná novinka :jazyk:. Možná jsi všechny typy školek ještě tak dobře nezmapovala, jsou různé soukromé školky, projektové, nemocné děti mohou mít asistenta…
No a co te´d s tím? Jakou bys navrhovala změnu?

 
critline
Zasloužilá kecalka 834 příspěvků 13.10.14 10:55

Hezky napsáno.
Taky začínám mít stres co bude. Dcerka bude mít za rok 3 roky- je listopadová takže počítám, že do školky ji nevezmou.Ale co dělat? Máme babičku, ale ta mi nebude hlídat 5 dní v týdnu a platit soukromou školku- byť ji máme pod nosem- na to opravdu mít nebudeme.
U zaměstnavatele mi běží prac. smlouva místo by bylo, ale kam s dítětem?

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9025 příspěvků 13.10.14 11:26

@Tiger-lily Pokud jde o kapacitu školek, není třeba dělat nic. Leckde problém není, a až za pár let - než by se ty školky postavily - opadne babyboom, tak nebudou potřeba.

Pokud jde o kritéria, je možné apelovat na zdravý rozum: říct na radnici „proč nejsou body i za to, že je maminka v práci? ombudsman to nezakazuje, jen žádá individuální posouzení, tak si neulehčujte práci a posuzujte to“… to samé se sourozenci. Pokud bude tlak od rodičů dostatečný, může radnice, popř. ředitelky, kritéria upravit.

Totéž vstřícnost radnice k hledání školky. Proč by všechny radnice ve městech nemohly popracovat na tom, aby měly přehled, kolik kde je míst, a samy děti směrovaly „víte, na sídlišti místa nejsou, ale pokud by vám nevadilo vozit dítě do centra, tam ještě školka pár míst má“ - a nenechávat to na rodičích, aby telefonovali a ptali se a kličkovali.

Pokud jde o stravování a péči o děti, je možné dělat zvlášť hodně. Dovolit věci typu „podávat preventivní léky“ (aby to nemusely dělat učitelky „na svoje triko“ a s rizikem problémů), formálně umožnit donášení jídla rodiči nebo zajistit extra stravu s nejběžnějšími dietami (např. celiakie, bezvaječná + bezmléčná), nařídit školkám vstřícnost k dětem-diabetikům (aby to nebylo jen na vstřícnosti kuchařek a učitelek, jestli jídlo odváží a dohlédnou, aby děcko jedlo v předepsaných intervalech), atd.

Příspěvek upraven 13.10.14 v 11:27

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 13.10.14 11:42

@Slečna Ferka, dovolit věci typu „podávat preventivní léky“ (aby to nemusely dělat učitelky „na svoje triko“ a s rizikem problémů)

Jako že by ty dvě učitelky, kromě hlídání a výchovného programu skoro 30 dětí, zajišťovaly ještě rozdílení léků? Když se jim tam takových dětí sejde třeba osm? 8o

To snad nebylo myšleno vážně.

Léky patří do rukou rodičům nebo zdravotníkům - a na to, aby si školka držela vlastního zdravotníka, by opět musely odněkud přijít finance. Které nepřijdou, to je v dnešní době nereálné.

Pokud bude tlak od rodičů dostatečný, může radnice, popř. ředitelky, kritéria upravit.

Jenomže, jak vidíš i v této diskusi, on ten tlak není. Přečti si příspěvek Bohulinky, která si nedokázala vyřešit ani situaci, kdy bylo její čtyřleté dítě nesmyslně přeskočeno tříletým nejspíš jenom tak ze známosti. Je velmi mnoho takových rodičů, kteří mají plná ústa nespokojených řečí - ale jenom na internetu nebo případně anonymně. Ve skutečnosti se neozvou.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9025 příspěvků 13.10.14 12:00

@BohunkaP No jasně, ale když tu byl dotaz, co s tím dělat, tak říkám toto.

Pokud jde o to rozdílení léků, nemyslím si, že by to byl takový problém. Dneska si ty učitelky ani nevezmou lék na akutní stav, protože nesmějí - a přitom pravděpodobnost, že to dítě bude potřebovat, je minimální…

 
Liz
Ukecaná baba ;) 1953 příspěvků 13.10.14 12:01

Pěkně napsané a shrtnuté. U nás na Praze 10 se nedostala do školky holčička, které bylo v září 4.5 :roll: Je to fakt síla.

Příspěvek upraven 13.10.14 v 12:01

 
Anemary
Kecalka 348 příspěvků 13.10.14 13:05

@Moniquej Jj, tak s timhle uplne souhlasim…

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 13.10.14 13:16

No, a v naší vesnické školce je 5 volných (neobsazených) míst, byli by rádi za každé dítě, ale není zájem… :think: A před stěhováním jsme chodili do školky v jiné vesnici a to samé. Ještě se mi nestalo že by mi dítě do školky nevzali, ani jsem nikdy nemusela přímo k zápisu, kluky nám vzali hned. A takhle to je ve všech vesnických školkách tady v okolí. Takže to pojednání o těch bodech je pro mě jak z jiné planety, to já prostě vůbec neznám… :nevim:

 
petra_133
Stálice 90 příspěvků 13.10.14 13:31

No, možná tu teď budu ukamenována, ale náš Míša se letos bez problémů do školky dostal, a to mu byly v červenci teprve 2 roky. Holt je to na vesnici, co vím, tak i loni brali dvouleté, jediné kritérium které mi bylo sděleno, že nesmí mít plínu, ale musí si umět říct, že chce na záchod. Ve městě to je asi v tomhle těžší…

Příspěvek upraven 13.10.14 v 13:33

 
LidkaH
Nováček 4 příspěvky 13.10.14 13:35

Je pravda, že první dítko šlo do školky až jako 4,5 leté, protože jsem byla doma s druhým a po prvním pokusu jsme už odvolání nedávali. Podruhé už měl dostatečný věk a dostal se bez potíží. Letos jsme do školky posílali srpnovou dcerku a bylo mi řečeno, že se do školky dostala jen díky bodům za bratra. To je ale myšleno v první vlně! Po odvolání tam nakonec budou chodit i listopadové děti. Ono se to od toho května tak nějak utřepalo, usadilo a nakonec bylo míst dost. Bydlím ovšem na Praze 4 a ta je na tom se školkami docela dobře.
Ad léky: náš kluk má v lékárničce lahvičku s antihistaminikem, kdyby něco, protože občas zareaguje naprosto nečekaně na nějaké jídlo, které běžně snáší. A jeho spolužák dostává od paní učitelky nějaký lék každý den. Nevím co mu je, ale evidentně to jde.
Ad jídlo: V naší školce klukovi ohřívají to, co mu přinesu, případně vydají svačinu. Ovšem ztratila jsem iluzi, že mu jídlo komplet někdo ohlídá, občas mu jsou schopní vrazit cokoliv. Kluk se hlídá částečně sám, ale není stoprocentní, protože mu ty zaázané věci chutnají. Ještěže malá může všechno.
Se ředitelkou se moc mluvit nedá, je děsně nepříjemná, ale ostatní učitelky jsou v pohodě. Když mi chtěli kluka strčit do třídy, ve které je učitelkou ředitelka, tak jsem protestovala a nechali ho v té staré, protože každodenní střet s paní ředitelkou bych asi nepřežila.
My teď máme jiný problém, my vybíráme ŠKOLU! A původně jsem hledala nějaké téma ohedně škol, ale skejsla jsem tady.
Ještě k firemním školkám: Jsou fajn, ale jsou dražší, než školky státní. Obvykle nesplňují všechny normy pro to, aby mohly být oficiálně školkou. Předškolní děti tam téměř nepotkáte, protože přecházejí do státních školek, kde se předškolákům platí jen stravné a mají pro ně připravený program pro přípravu na školu. Samozřejmě je to volba každého, ale právě většina volí takto a jeden předškolák se pak v houfu mrňat necítí nejlíp. Je tam totiž obecně nižší věkový průměr, protože čím starší dítě, tím snáz se dostane jinam.

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 13.10.14 13:40

@petra133, proč bys jako měla být kamenována? :nevim: :nevim: Má-li školka kapacitu, může klidně přijmout i dvouleťáky… Vesnice je vesnice, má výhody i nevýhody… město také.

 
sovička
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 13.10.14 13:51

Jsem z Brna, takže bodový elektronický systém (a následně, „druhé“ neoficiální kolo, kdy maminky soustavně otravují ředitelky). Naše čtvrt naštěstí není z těch nejhorších. Když přišlo období přeplněnosti školek, jeden ředitel otevřel „dočasně“ další dvě třídy na poloprázdné základce, což byl pravděpodobně fakt dobrý nápad. Nicméně autorka článku má pravdu, že situace je často i v rámci jednoho místa v různých školkách různá. Takže třeba v naší čtvrti máme školku, kam se dostanou jenom předškoláci, neb je velmi žádanou. A paní ředitelka, asi aby si upravila věkový průměr, po skončení oficiálního kola vezme třeba i nějakého tříleťáka. V naší školce je můj únorový synek (3,5 roku) jedním z nejmladších, a dostal se taky víceméně až díky mé vytrvalosti v neoficiálním kole (žádná obálka, jen jsem se soustavně zajímala). Ale pak tady máme také školku, kam se bez problému dostalo i červnové dítko a dokonce se nesou (naprosto neoficiální) zvěsti, že snad drží místo i pro nějaké dvouleté děti. Až půjdu do práce, tak pravděpodobně poslední dítko bude muset strávit pár měsíců i v soukromé školce. Ne že by se mi to finančně nějak vyplatilo, bude to pro rodinu krušných pár měsíců, ale je to holt investice do budoucna, lépe ušetřit na soukromou, než přijít o místo (a to nemám kdovíjak úžasné zaměstnání). Pokud vím, tak v naší školce problém s dietními opatřeními dětí nemají, kuchařky dietní jídlo připraví, ale léky by jim také nepodali. Pravděpodobně by ale takové dítě přijali, pokud by mělo zajištěného asistenta, který by se o to postaral. Problematice asistentů ale nerozumím, nevím, kdo to schvaluje.

 
Regina Hero
Generální žvanilka 24022 příspěvků 2 inzeráty 13.10.14 14:18

U nás vloni ve školce přistavěli jedno oddělení… v druhé školce, která spadá taky pod naši paní ředitelku, přidali oddělení o rok dřív… takže asi když se chce, tak to jde…

 
Sopttíček
Závislačka 3326 příspěvků 13.10.14 14:30

@petra133 naše děti se taky dostaly, půjdou od ledna, to jim bude 2,5. Překvapivě mi je vzali v malém městě kam jezdím do práce. U nás na vsi nebyla ochota a po telefonátu s paní ředitelkou bych je tam ani nedala, evidentně nepříjemná a neochotná k jakékoliv konverzaci (dovolila jsem se ptát na zápis už v lednu) na rozdíl od školky kam půjdou, ta je větší je tam kolem 130 dětí, letos brali všechny přihlášené a nic není problém, berou i dvouleťáky s plínkami, samozřejmě je lepší když jsou děti odplenkované. Takže ne vždy je vesnice výhoda, je to jen a jen o lidech a jejich přístupu

 
Moniquej
Povídálka 24 příspěvků 13.10.14 14:34

@LidkaH: Věřím, že ne všechny firemní školky splňují osnovy státní školky, ale ta naše firemní školka splňuje všechna kritéria jako státní. Znám v Kralupech n/V státní školku, kdy se dítko po jejím absolvování dostane do 1.třídy a tam se zjistí, že neumí počítat ani do 10, nezná barvy ajn. a není to jen o jednom dítěti, ale o většině dětí z jedné MŠ a jedné třídy…je to prostě o lidech. Podle mě učitelka je poslání a ne povolání, kdy si udělá " čárku" mám další den v práci za sebou…
Naše firemní školka LŠ Delfínek dokonce učí děti se starat o zvířátka, pěstují si na zahrádce, jezdí na výlety, pořádají jim jednou za čas divadélko, mají v rámci školného AJ. Jsou tam i menší děti (cca 2-6let) ale to je i na vesnicích, kdy jsou třídy smíšené. Každému dítěti se věnují individuálně…před­školák má na programu dne, to co by měl mít a řádně se připravuje na vstup do školy.
Je jasné, že je to dražší než státní školka ( Kralupy n/V cca 600-800 školné a 28Kč jídlo na den…firemní 2tis. školné a 60 Kč jídlo na den)ale máme jen 1 dítě, tak není problém školku platit. Hlavně je tam malá spokojená a to je pro mě nejdůležitější ;)
Je jedno kam dítě chodí…je to vždy o lidech…být tam „mrcha“ ředitelka, tak to vypadá také jinak…naštěstí se sešla parta super lidiček…kvali­fikovaných a děti připravují do života ;)

http://skolka-delfinek.comehere.cz/

Příspěvek upraven 13.10.14 v 15:17

 
Trudinka  13.10.14 14:36

Tak to naší dceru vzali až v 5 letech jako předškoláka, to už museli. U mladšího to ani nebudu zkoušet, nebudu vyhazovat zbytečně peníze za lékařské razítko. Co se týče diabetiků tak tedy dcerka ve třídě myslím jednoho má…bezlepkáři mají vlastní jídelníček, rodič si jen o trochu víc připlatí. Asi je to i o vedení školky. S ředitelkama mám vesměs dobré zkušennosti, nikdy jsem nekápla na žádnou co by nesnášela děti.

Nesouhlasím s tebou že pracující matky mají mít přednost před těmi co jsou na RD s jiným dítkem, to by se má dcera do školky chuděra nikdy nedostala, hlavně že by tam mohlo být tříleté dítě pracující matky.

Jen pro tvou informaci - myslím, že nějaké výzkumy či statistiky na budoucí počet dětí je v určitých lokalitách naprosto zbytečný, protože samozřejmě údaje vedené v evidencích neodpovídají mnohdy realitě (např. trvalý pobyt dětí neznamená automaticky jejich faktický a potažmo i nástup do školky v místě trvalého pobytu. Lze to tak dělat v místech kde není nezanedbatelná fluktuace obyvatel.

A poslední - souhlasím s Tebou co se týče těch bodů navíc za sourozence…to jsem nikdy nepochopila co je to za kravinu.

T.

 
Katchi
Echt Kelišová 8924 příspěvků 13.10.14 14:37

Koukam, ze jsem taky jedna z mala, ktera ma stesti. Jsem z petitisicoveho mesta, skolky jsou tu dve. V jedne loni otevreli novou tridu pro dvacet deti a diky tomu mi prijali syna, ktery mel loni v zari teprve 2 a 3/4 roku. No, jsem rada, ze to nemusim resit a lituji ty, kterym se nedostanou ani ctyrletaci.

 
Raduli13
Stálice 95 příspěvků 13.10.14 14:42

Hezky napsané a dobře zhodnocené :) Některé věci jsem ani netušila, resp. věci kolem ombudsmana…Jinak nechápu jak nemůže mít obor školství odhad počtu dětí. Nač se dělá sčítání lidu, nač je trvalé bydliště a matrika apod. Prostě kdyby někdo chtěl tak to zjistí…

 
Trudinka  13.10.14 14:44

Jo a ještě jsem chtěla dodat, už to tu taky padlo - problém někde nejsou až tak školky - předškoláka vezmu vždy, do té doby nějaká soukromá, těch jsou mraky. Ale ŠKOLA. V okolí Prahy jsou lokality, vesměs malé vesnice se satelity, jimž spádové školy vypověděly smlouvy o umístění dětí. Mazec, tyto děti většinou žádná škola v okolí neumístí neboť mají co dělat se svými dětmi (rozumněno s dětmi mající trvalý pobyt na území obce). Ale jak napsala BohunkaP, není to novinka, ten trend tu byl už dlouho a lidé co se stěhují do větších měst nebo na jejich okraje s tím musejí počítat. Bohužel jsou na tom pak biti i ti „starousedlíci“.

Příspěvek upraven 13.10.14 v 14:45

 
LidkaH
Nováček 4 příspěvky 13.10.14 14:49

Bod za sourozence je k tomu, aby rodič nemusel vozit děti do dvou různých školek. Pokud chci stihnout plnou pracovní dobu a přitom i odvést a vyzvednout děti do školky, tak je tam přivádím cca v 7, maximálně 7:10 a vyzvedávám je cca v 16:45. Jakoukoliv další školku k tomu bych už nestihla. Tu firemní jen pod podmínkou, že by mi učitelky malou poslaly v předstihu převléknout a i tak by to bylo jen tak tak, protože naše školka je docela daleko od všech stanic MHD a co já překlušu za 10 minut, to bych s malou šla nejméně 20. Pokud by se ale převlékala a obouvala až po mém příchodu, tak by na nás převlečený a v botách čekal všatně naopak kluk a nad ním by stála naštvaná učitelka. Ony jsou tolerantní, když někdo nestihne jednou za čas, ale nesnášejí, když to někdo dělá denně. Prostě si nedovedu představit, jak bych vodila každého jinam.

 
marmelada78
Závislačka 3152 příspěvků 13.10.14 14:51

@sao @petra133 Buďte rády děvčata.. rozhodně to není na vesnicích pravidlem. Bydlíme na vesnici (500 obyvatel) 35 km od Brna, pro jistotu zde ani školka není, přitom dětí školkového věku je tu 30, do školky chodí 8 z nich. V okolních vesnicích je tak narváno, že se do školek dostalo cca 50 % ze zapsaných dětí. Děti z naší vesnice jsou naprosto bez šance, protože jak víme, prvním kriteriem bývá trvalý pobyt, takže v žádné z okolních vesnic logicky tyto body nemůžou naše děti dostat. Když jsem o tom chtěla pokecat se starostou, tak jen pokrčil rameny se slovy: „tady to ale tak bylo vždycky.. nikdo si nestěžoval zatím..“ No jasně, k čemu by jim to taky bylo si stěžovat :roll: Tlačila jsem na něj alespon v tom směru, aby pro nás nějaká školka byla jakoby „spádová“ a abychom tam měli stejné šance jako místní (co se týče těch bodů za trvalý pobyt), na to mi řekl že nechápe jak by to měl udělat, že to prostě nejde. :poblion: Takže bomba. Mé dítě chodí tedy do soukromé školky, a to ještě 12 km směrem opačným, než jezdím do práce. Naštěstí hodně pracuji z domu, ale kdybych se měla vrátit do původního zaměstnání, tak pro mě naprosto neřešitelná situace. A k dotazu „co by se s tím dalo dělat“. Já třeba vidím, že v těch okolních vesnicích jsou kapacity, ale nejsou učitelky, a oni mi řeknou, že nemá smysl nabírat učitelky, když se asi za pár let budou zase propouštět protože dětí bude míň. Chápe někdo tuto logiku? Než teda aspon na pár let vytvořit pracovní místa, protože lidi bez práce prostě jsou, tak raději né.. raději necháme všechny ty matky aby zůstaly doma (protože z práce vás většinou vykopnou, 4 roky na vás nikdo čekat nebude), asi je to pro stát levnější :nevim:

 
Mufina
Extra třída :D 12786 příspěvků 68 inzerátů 13.10.14 15:04

@Liz to koukám, bydlím na Praze 10 a do „naší“ MŠ vzali i červnové děti a pokud je to druhé dítko (body za sourozence) tak berou i zářijové.

Tady tedy nebyl problém ani s dietou dítěte, nosili jsme vlastní jídlo z domova, jen jsme podepsali nějaký papír pro hygienu, že dieta je ze zdravotních důvodů.

 
Ajuše
Ukecaná baba ;) 1201 příspěvků 13.10.14 15:16

Já se teda blbě zeptám, ale vy máte možnost dát si víc přihlášek do různých školek? U nás totiž jako velká podmínka s vykřičníkem bylo, že pokud se dá přihláška i jinam okamžitě nemáme nárok na školku a vyškrtávaj ji ze seznamu. Jinak dcera je dubnová. Na začátku roku jsem byla taky podávat přihlášku s potvrzením o nástupu do práce. Samo, že ji nezvali. Taky na mě koukali blbě. U nás ve školce se brali jen do prosince narozený. Na obec se 1700 obyvatel otvírali jednu třídu. Tedy brali 20 dětí. Taky mi přijde vtipný, že obec neví, kolik bude mít v jakém roce počet přihlášek. Zvlášť, když z matriky si to můžou vytáhnout. To nemluvím o tom, že na vítání občánků nás tam bylo cca 60 dětí. Takže ten nepoměr nechápu. Zvlášť, když to ví pomalu 3 roky dopředu :zed:. My to vyřešili nakonec druhým dítětem. Dcera se mnou bude doma. Ale příští rok jdem opět žádat. A budu doufat, že od září ji vezmou. Klidně bych si ji nechala doma, ale ona kolektiv fakt potřebuje. Má problém s dětmi. Vadí ji stejně starý a dělá mi kvůli tomu třeba i scény na hřišti.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama