Naplánujte si miminko II - bazální teplota

Těhotenství
  • emimino
  • 03.04.02

Zjistit, zda plodné a neplodné dny, zda proběhla ovulace a že cyklus je ovulační, lze poměrně jednoduchou metodou ? měřením tzv. bazálních teplot.

Bazální teplota je tělesná teplota naměřená ráno po probuzení ještě na lůžku a to v pochvě, v konečníku nebo v ústech stále stejným teploměrem (nejraději elektronickým) po dobu 3 až 5 minut. Po ukončení menstruace kolísá bazální teplota něco málo nad 36,5 oC, před ovulačním termínem bývá 1 až 2denní mírný pokles, nato pak náhlý vzestup od 0,3 oC do 0,6oC s kolísáním nad 37,0 oC trvajícím do 26. dne cyklu, kdy opět klesne pod 37,0 oC.

Hodnoty naměřené bazální teploty zapisované do menstruačního kalendáře vytvoří v průběhu takového cyklu křivku s nižší fází do ovulace a vyšší fázi po ovulaci, odpovídající existenci žlutého tělíska a tvorbě progesteronu. Taková křivka je bifázická. Neproběhla-li ovulace a žluté tělísko se nevytvořilo, je cyklus anovulační, křivka bazálních teplot osciluje celou dobu pod 37,0 oC, je monofázická.

Sledování křivky bazálních teplot umožní určit termín ovulace při plánování rodičovství, a tedy optimální dobu pro oplozovací soulož, která je ve dnech s přechodným poklesem, před vzestupem nad 37,0 oC. Přetrvávání vyšších teplot (tzv. hypertermická fáze) při vynechání menstruace svědčí pro otěhotnění.

Naměřila-li si žena plánující otěhotnění opakovaně monofázickou křivku bazálních teplot, musí se obrátit na gynekologa, který pro diagnostiku anovulačních cyklů využije dalších metod a podle výsledků doporučí léčbu.

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.02 22:30

dobrý den,
zajímalo by mě jestli někdo nemá zkušenost s měřením bazální teploty. já si ji měřím 4. měsícem a nyní už 4 dny mám pořád 37,2 °C. v plodných ovulačních dnech jsme se s manželem milovali. Zajímá mě jsestli bych mohla být těhotná. Četla jsem že když přetrvávají vyšší teploty je to hypertermická fáze. mohla by to být pravda? Teď by bylo asi ještě příliš brzo na těhotenský test že?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.02 07:08

Ahoj!
Já jsem asi natvrdlá, ale pořád nechápu, JAK zjistím, KDY je nejvhodnější doba pro početí pomocí BT. Nemohl by mi to někdo napsat po-lo-pa-tis-tic-ky??
Prosím moc …
Dnes jsem si měřila první den po MS, mám 36,9.
 Thea

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.02 12:44

Jo, a ještě nedna otázka - je možné otěhotnět, když je těsně po MS? To abych měla kompletní informace. Děkuji moc.
 Thea

Vložit nový komentář